TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Распишете тендери, руските инвеститори ќе дојдат!

Дневник - 18.10.2003

МОСКВА ѓ ПОРАЧА НА МАКЕДОНИЈА Руски нафтени компании се заинтересирани да инвестираат и штом ќе се објави тендер, нашите бизнисмени ќе дојдат во Македонија. Со овие зборови Михаил Касјанов, премиер на Руската Федерација, одговори на прашањето од македонска страна за интересот на Москва да вложува ...

ОКТА ќе добие руски конкурент

Вест - 18.10.2003

РУСКИОТ ПРЕМИЕР КАСИЈАНОВ НА МАКЕДОНСКИОТ КОЛЕГА МУ ПОРАЧАЛ ДА ИГРА ЛОТО Македонија ќе има пониски цени на горивото со тоа што руски компании ќе влегуваат најверојатно преку "Макпетрол", за што веќе се започнати преговори Специјално од Москва С.К.

Русија заинтересирана за изградба на ХЕЦ "Матка 2"

Утрински - 18.10.2003

Руско-македонски бизнис форум во Москва за подобрување на економската соработка меѓу двете земји ОД НАШИОТ ИЗВЕСТУВАЧ ЉУПЧО ПОПОВСКИ МОСКВА - Постојат огромни неискористени можности Македонија и Русија да развиваат економска соработка како што тоа го правеа пред 12 години.

Касјанов ја потврди неменливоста на границите на Балканот

А1 - 17.10.2003

„Проблемот на автономната покраина Косово треба да се разгледува деликатно, земајќи ги предвид сите чувствителни прашања“, изјави рускиот премиер Михаил Касјанов. Тој го повтори предлогот на официјална Москва за одржување Меѓународна конференција за Западен Балкан, што „би ја потврдила неменливоста ...

Од една средба, договор не бидува

Вест - 17.10.2003

ПРЕМИЕРОТ ЦРВЕНКОВСКИ СО БИЗНИС ДЕЛЕГАЦИЈА ВО МОСКВА Акцент на посетата, македонската делегација става на развојот на економските односи меѓу двете земји Специјално од Москва С. К. Делевска Премиерот Бранко Црвенковски вчера во Москва се сретна со претседателот на државната Дума Генадиј Селезњов, а ...

Прва македонско-руска средба на премиерско ниво

Канал5 - 17.10.2003

Интензивирањето на економската соработка меѓу Македонија и Русија со посебен акцент на енергетиката, беше главна тема на денешната средба на македонскиот премиер Бранко Црвенковски со неговиот руски колега Михаил Касјанов. По средбата Касјанов изјави Интензивирањето на економската соработка меѓу ...

Односите со Русија се највисок приоритет

Дневник - 17.10.2003

МАКЕДОНСКА ДРЖАВНО-СТОПАНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО МОСКВА За Македонија односите со Русија се од највисок приоритет, изјави вчера македонскиот премиер Бранко Црвенковски во Москва, по средбата со Генадиј Селезњев, претседател на Државната дума на Парламентарното собрание на Руската Федерација Средбата со ...

Односите со Русија се највисок приоритет на Македонија

Утрински - 17.10.2003

Официјална средба на премиерите Михаил Касјанов и Бранко Црвенковски во Москва Од нашиот известувач Љупчо Поповски МОСКВА - За Русија и за Македонија првата посета на македонски премиер на Москва е знак за развој на меѓусебните односи.

Продолжува посетата на владината делегација на Москва

А1 - 16.10.2003

„Нашата Влада ќе ги поддржи нафтените компании, кои се подготвени да работат на македонскиот пазар“ изјави рускиот премиер Касјанов, потенцирајќи дека во обидите за подобрување на економските односи на Македонија и Русија енергетиката би можела да биде првиот сектор за руски инвестиции во ...

Црвенковски ќе разговара со Касјанов и со патријархот Алексиј

Утрински - 16.10.2003

Македонскиот премиер од вчера во официјална посета на Русија ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Многубројната македонска делегација, на чело со премиерот Бранко Црвенковски, вчера допатува во Москва, а нејзиниот престој наредниве денови веќе го најавија водечките руски новински агенции.

Владината делегација пристигна во Москва

А1 - 15.10.2003

Македонска владино-стопанска делегација, предводена од премиерот Бранко Црвенковски, пристигна во Москва во рамките на четиридневната официјална посета на Русија. Во составот на македонската делегација се и министрите за надворешни работи и за економија, Илинка Митрева и Илија Филиповски, државниот ...

ЦРВЕНКОВСКИ СО ВЛАДИНА И СТОПАНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО МОСКВА

Канал5 - 15.10.2003

Претседателот на македонската Влада Бранко Црвенковски денеска треба да замине во повеќедневната официјална работна посета на Руската федерација. Станува збор за прва официјална посета на Русија на еден македонски премиер од осамостојува Претседателот на македонската Влада Бранко Црвенковски ...

Македонија се враќа на рускиот пазар

Дневник - 15.10.2003

ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПРВА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА МОСКВА Особено внимание ќе # се посвети на наплатата на долгот на СССР спрема Македонија, вреден 60 милиони американски долари Со големи надежи за забрзување на соработката во енергетиката, во градежништвото и во инвестициите, премиерот Бранко Црвенковски ...

Црвенковски: Македонија е отворена за руските инвеститори

Утрински - 15.10.2003

Интервју на македонскиот премиер за руската агенција Итар-ТАСС Претстојните средби во Москва имаат исклучително значење за натамошниот развој на билатералните односи меѓу Македонија и Русија, изјави премиерот Бранко Црвенковски во интервјуто за руската агенција Итар-ТАСС.

Црвенковски нема да се сретне со Путин

А1 - 14.10.2003

Премиерот Бранко Црвенковски нема да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин за време на претстојната посета на Москва. Владини извори велат дека освен полната агенда на Путин, една од причините за тоа било и соопштението од кабинетот на Трајковски дека при неодамнешниот престој во Њујорк, ...

Црвенковски: „Македонија поддржува секаква иницијатива за стабилен Балкан“

А1 - 14.10.2003

„Македонија ја поддржува секоја иницијатива насочена кон натамошна стабилизација на Балканот и исклучување на можноста за нови конфликти“, изјави премиерот Бранко Црвенковски во интервјуто за „ИТАР-ТАСС“. Коментирајќи ја руската иницијатива за организирање меѓународна конференција за утврдување ...

Енергетиката во преден план на посетата на Црвенковски

Утрински - 14.10.2003

Македонскиот премиер задутре патува во прва официјална посета на Русија ЉУПЧО ПОПОВСКИ Русија предлага долгот на поранешниот Советски Сојуз кон Македонија да го исплати со инвестиции во енергетскиот сектор, додека македонските власти повеќе се наклонети овие побарувања да ги добијат во пари.