TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет - Г20 ја стиши валутната војна

Време - 13.11.2010

На дводневниот самит на Г20, кој вчера заврши во Сеул, лидерите на дваесетте економски најразвиени земји во светот се договорија конкурентноста на сопственото стопанство да не ја подобруваат со ...

Круши за ќерката на Обама предизвикаа тревога на самитот на Г20

Н.Македонија - 13.11.2010

Пакет со овошје што бил испратен до ќерката на американскиот претседател Барак Обама предизвикал тревога од прв степен за време на самитот на Г20 во Сеул, пренесуваат јужнокорејските медиуми ...

Самитот на Г20 заврши без поголеми резултати

А1 - 12.11.2010

Челниците на групата дваесет најјаки економии во светот го затворија самитот во Сеул со усвојување на документот во кој се споменуваат последните насоки во борбата за надминување на економската криза.

Од британскиот печат, 12.11

BBC - 12.11.2010

Самитот на групата Ге 20 денеска е централна тема во британските весници. ИНДЕПЕНДЕНТ пишува дека самитот во Сеул претставува префрлање на моќта кон истокот бидејќи оваа недела стана кристално јасно ...

Построга контрола на банките и реформа на ММФ

Deutsche Welle - 12.11.2010

Во Сеул заврши Самитот на Групата 20 најразвиени индустриски земји и земји во подем. Постигнат е договор за построга контрола на банките и реформа на ММФ.

Заврши Самитот на Г20 во Сеул

Deutsche Welle - 12.11.2010

Во Сеул заврши петтиот самит на 20-те водечки индустриски земји и земји во подем. Шефовите на држави и влади на Г20 постигнаа согласност за построга контрола на банките, произлегува од завршниот ...

Г20 - одложено решавањето на најгорливите проблеми

Deutsche Welle - 12.11.2010

Во Сеул е постигнат е договор за построга контрола на банките и за реформа на ММФ, но сепак решавањето на споровите за нерамнотежата во светската трговија и трката за намалување на вредноста на ...

Заврши самитот на Г 20, - најавен крај на војната со валутите

Р.С.Европа - 12.11.2010

Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот се согласија да се воздржат од конкурентска девалвација на сопствените валути.

Г 20 - Пеглање на курсните разлики

Р.С.Европа - 12.11.2010

Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот се согласија да се воздржат од конкурентска девалвација на сопствените валути.

Ким Јонг Ил спремал напад на Г20 самитот

Оn.net - 12.11.2010

Северна Кореја планирала напад на Г20 самитот во Сеул со балони и падобрани на кои има прикачено 20 различни видови на смртоносно биохемиско оружје, дознале светските лидери, кои сериозно ја сфатиле ...

Обама бара поддршка од Г-20

Утрински - 12.11.2010

СЕУЛ - Соединетите Американски Држави се обидуваат да обезбедат поддршка за справување со глобалните економски проблеми, кога лидерите на Г-20 вчера се состанаа, иако средбата на развиени и држави во ...

Г-20 согласни против „валутните војни“

Форум - 12.11.2010

Лидерите на големaта дваесетка на самитот во Сеул се согласија да се избегнува прекумерната нестабилност и флуктуациите на валутите, како и да се воздржуваат од конкуретните девалвации на валутите, ...

Втор ден од самитот на Г-20 во Сеул

Алсат-М - 12.11.2010

Лидерите од земјите-членки на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г20) денеска ги продолжуваат разговорите во Сеул на вториот ден од самитот, откако вчера преовладуваа ...

Втор ден од самитот на Г-20 во Сеул

Идивиди - 12.11.2010

Сеул, 12 ноември 2010 (МИА) - Лидерите од земјите-членки на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г20) денеска ги продолжуваат разговорите во Сеул на вториот ден од ...

Самитот на Г20 во сенка на валутните војни

Н.Македонија - 12.11.2010

Спорот меѓу САД и Кина околу трговскиот дебаланс и намерното девалвирање на валутите главна пречка за постигнување позначаен договор Девалвацијата на валутите и опасноста од т.н.

Втор ден од самитот на Г-20 во Сеул

Сител - 12.11.2010

Лидерите од земјите-членки на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г20) денеска ги продолжуваат разговорите во Сеул на вториот ден од самитот, откако вчера преовладуваа ...

Втор ден од самитот на Г-20 во Сеул

МРТ - 12.11.2010

Лидерите од земјите-членки на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г20) денеска ги продолжуваат разговорите во Сеул на вториот ден од самитот, откако вчера преовладуваа ...

Г20 да се справи со валутната војна меѓу САД и Кина

Канал5 - 12.11.2010

Лидерите на 20-те најразвиени економии се согласија да одбегнат „конкурентна девалвација“ на валутите откако завршија преговорите во главниот град на Јужна Кореја, Сеул.

Пакет со круши ги исплаши јужнокорејските безбедносни служби

Сител - 12.11.2010

Откриениот заговор со пакетите-бомби од Јемен за Чикаго ја зголеми будноста на безбедносните слуби во многу земји во светот.

Самит на Г-20 во Јужна Кореја - Војна на валутите

МК-Фондови - 12.11.2010

Монетарните политики доминираат на агендата на Самитот на Г-20 во Јужна Кореја. Курсот на валутите ги скара најмоќните земји.

"Индипендент": Европа и Америка се презадолжени

eReporter - 12.11.2010

Самитот на Г-20 во Сеул означи придвижување на моќта кон исток, бидејќи стана кристално јасно дека економиите на земјите во растеж значително подобро се изборија со глобалната криза отколку ...

Меркел посилна од Обама

Курир - 12.11.2010

Бидејќи обидот на САД за воспоставување на строги правила во регулирање на трговскиот дефицит беше тргнат од дневниот ред, американскиот претседател Барак Обама се смета како губитник на Самитот на Г ...

Самитот на Г20 заврши без поголеми резултати

Макфакс - 12.11.2010

Челниците на групата дваесет најјаки економии во светот (Г20) го затворија самитот во Сеул со усвојување на документот во кој се споменуваат послед..

Круши предизвикаа безбедносна узбуна во Сеул

Inpress - 12.11.2010

Сеул, 12. ноември 2010 (ИНПРЕС) Пакет овошје, кој еден старец од Јужна Кореја и го испрати на ќерката на американскиот претседател Барак Обама предизвика узбуна од прв степен за време на самитот Г20 ...

Г20 го увиде проблемот со презадолжениот Запад но не и решението

Inpress - 12.11.2010

Лондон, 12. ноември 2010 (ИНПРЕС) Самитот Г20 во Сеул ги означи поместувањата на моќта кон Исток, бидејќи стана кристално јасно дека економиите на земјите во развој многу повеќе се изборија со ...

Г20 го одобри реформирањето на ММФ

Inpress - 12.11.2010

Сеул, 12. ноември 201 (ИНПРЕС) Лидерите на Г20 ги поддржаа реформите, кои треба да им дадат на економиите во развој како Кина поголема тежина во рамките на Меѓународниот монетарен фонд.

Петти самит на Г-20 во Сеул

А1 - 11.11.2010

Лидерите на членките на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20) денеска и утре во Сеул го одржуваат својот петти самит на кој се очекува да стане збор за можностите ...

Ге-20 дебатира за вредноста на валутите

BBC - 11.11.2010

Лидерите на дваесетте најразвиени економии во светот се собираат во Јужно Корејскиот главен град Сеул, среде меѓународните контроверзи околу тоа дали некои земји создаваат вештачка трговска предност ...

Што да се очекува од средбата на Г-20 во Сеул?

Бизнис24 - 11.11.2010

Притисокот околу курсот на светските валути, глобалните економски дисбаланси и агресивното влевање на ликвидност иницирано од САД, создадоа непријателска клима пред средбата на земјите од Г-20.

Најмоќните во светот на една маса

Бизнис24 - 11.11.2010

По две години од првиот светски економски самит на Г 20 во Вашингтон, по петти пат се среќаваат шефовите на највлијателните земји.

Започна самитот Г20

Р.С.Европа - 11.11.2010

Лидерите на најголемите светски економии пристигнаат денеска и со свечена вечера ќе го оддбележат отварањето на самитот Г 20 во Сеол.

Свет - Судир на титаните од Г20

Време - 11.11.2010

На самитот на лидерите на земјите од групата 20 најразвиени земји во светот (Г20), кој денеска почнува во Сеул, ќе доминира спорот за вредноста на водечките светски валути или судирот меѓу Кина и ...

Сеул го забарикадира Г20 самитот

Оn.net - 11.11.2010

видео вест 60.000 полицајци, 6 златни рипки, непробоен ѕид висок 2 метри а долг 1,6 километри и 2 реда бодликава жица ги штитат учесниците на Г20 самитот во Сеул, од можни терористички напади и од ...

Жестоки кавги пред самитот на Г-20

Утрински - 11.11.2010

СЕУЛ - Преговарачите на Г-20 се обидуваат да ги прикријат острите разлики во глобалните економски политики, по еднодневни жестоки расправии додека нивните лидери вчера се собираа за самитот во Сеул.

Во Сеул започна Самитот Г-20

Телма - 11.11.2010

Во Сеул почна петтата средба на земјите-членки на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20).

Во Сеул ќе се одржи петтиот самит на Г-20

Идивиди - 11.11.2010

Лондон, 10 ноември 2010 (МИА) - Лидери од државите на Г-20 развиени и земји во развој ќе имаат средба утре во Сеул на петти самит откако почнаа да одржуваат редовни состаноци.

Петти самит на Г-20 во Сеул

Алфа - 11.11.2010

Лидерите на членките на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20) денеска и утре во Сеул го одржуваат својот петти самит на кој се очекува да стане збор за можностите ...

Петти самит на Г-20 во Сеул

Алсат-М - 11.11.2010

Лидерите на членките на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20) денеска и утре во Сеул го одржуваат својот петти самит на кој се очекува да стане збор за можностите ...

Во Сеул почна самит на Г-20

Идивиди - 11.11.2010

Сеул, 11 ноември 2010 (МИА) - Во Сеул почна петтата средба на земјите-членки на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20).

Почна самитот на Г – 20 во Сеул

Алфа - 11.11.2010

Почна дводневниот самит на 20-те најразвиени држави во Сеул. За разлика од лани кога светските лидери се обединија во изнаоѓање одговор за излез од светската криза, сега ситуацијата е сосема различна.

Петти самит на Г-20 во Сеул

Сител - 11.11.2010

Лидерите на членките на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20) денеска и утре во Сеул го одржуваат својот петти самит на кој се очекува да стане збор за можностите ...

Петти самит на Г-20 во Сеул

Кирилица - 11.11.2010

Лидерите на членките на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20) денеска и утре во Сеул го одржуваат својот петти самит на кој се очекува да стане збор за можностите ...

Петти самит на Г-20 во Сеул

МРТ - 11.11.2010

Лидерите на членките на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20) денеска и утре во Сеул го одржуваат својот петти самит на кој се очекува да стане збор за можностите ...

Петти самит на Г-20 во Сеул

Канал5 - 11.11.2010

Лидерите на членките на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20) денеска и утре во Сеул го одржуваат својот петти самит на кој се очекува да стане збор за можностите ...

Во Сеул почна самит на Г-20

МРТ - 11.11.2010

Во Сеул почна петтата средба на земјите-членки на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20).

Самит на Г-20 во Јужна Кореја - Војна на валутите

Сител - 11.11.2010

Монетарните политики доминираат на агендата на Самитот на Г-20 во Јужна Кореја. Курсот на валутите ги скара најмоќните земји.

Кавгаџиите се собраа во Сеул

Вечер Прес - 11.11.2010

Лидерите на членките на Групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20) вчера и денеска во Сеул го одржуваат својот петти самит на кој се очекува да стане збор за можностите ...

Сеул: Самит на групата 20 најразвиени држави

Нетпрес - 11.11.2010

Лидерите на групата 20 најразвиени земји се собрале денес во Сеул на својот редовен петти состанок. Завршното соопштение нема да опфати никакви бројни цели, што се однесуваат на курсовите на ...

Петти самит на Г-20 во Сеул

Курир - 11.11.2010

Лидерите на членките на групата 20 најразвиени држави и земји со забрзан економски развој (Г-20) денеска и утре во Сеул го одржуваат својот петти самит.

Пета по ред средба на лидерите на 20 најразвиени земји

Канал 77 - 11.11.2010

Лидерите на групата 20 најразвиени земји се собрале денес во Сеул на својот редовен петти состанок. Завршното соопштение нема да опфати никакви бројни цели, што се однесуваат на курсовите на ...

Најмоќните во светот на една маса

Deutsche Welle - 10.11.2010

По две години од првиот светски економски самит на Г 20 во Вашингтон, по петти пат се среќаваат шефовите на највлијателните земји.

Свет - Сеул во безбедносен обрач

Време - 10.11.2010

Властите во Јужна Кореја воведоа серија засилени безбедносни мерки пред постојниот самит на лидерите на Г20, кој ќе се одржи во Сеул, пренесува „Ројтерс“.

Обама предвреме пристигна во Сеул

Р.С.Европа - 10.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама пристигна во Сеул каде што ќе се одржи самитот на Групата 20. Обама замина од Индонезија неколку часа порано од предвиденото поради страхувањата дека чадот од ...

Бизнис барометар - Тензија околу валутите пред самитот на Г-20

Вест - 10.11.2010

СЕУЛ, 10 ноември (АП) - Тензијата околу валутите и трговските јазови се зголемува пред самитот на светските лидери оваа недела поради тоа што потегот на Америка за инјектирање 600 милијарди долари ...

Невработеноста расте и во најразвиените економии

МК-Фондови - 10.11.2010

Се доближи до 8% од активното население, но ќе продолжи да се зголемува, објави Меѓународната организација на труд. Во извештајот кој е подготвен за претстојниот Самит на најразвиените држави Г-20 во ...

Невработеноста расте и во најразвиените земји

Inpress - 10.11.2010

Сеул, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС) Меѓународната организација на труд објави дека невработеноста расте и во најразвиените економии. До средината на 2010.

Невработеноста во земјите од Г-20 достигна до 70 милиони

А1 - 09.11.2010

Во групата на земјите со водечки економии во светот Група 20 невработеноста се доближува до осум проценти од економски активното население и се чини ќе продолжи да расте, објави Меѓународната ...

Самит во знакот на водечките валути

Бизнис24 - 09.11.2010

Престојниот состанок на Групата 20 најразвиени држави (Г-20) во Сеул ќе мине во знак на дискусиите околу вредноста на водечките светски валути, јави Би-Би-Си.

Меркел ја критикува монетарната политика на Кина и САД

Форум - 09.11.2010

Германската канцеларка Ангела Меркел на почетокот на Самитот на 20-те економски најјаки држави (Г20) во Јужна Кореја изјави дека еврото не треба само да го носи товарот на монетарната политика на ...

Околу 70 милиони луѓе од најразвиените останале без работа

Сител - 09.11.2010

Невработеноста расте и во најразвиените економии. Се доближи до 8% од активното население, но ќе продолжи да се зголемува, објави Меѓународната организација на труд.

Г20 ќе дискутира за валутните курсеви

МК-Фондови - 09.11.2010

На претстојниот состанок на групата на 20 најразвиени земји во светот во Сеул, ќе се дискутира за вредностите на светските валути, јавува Би Би Си.

Меркел ја критикува монетарната политика на Кина и САД

Макфакс - 09.11.2010

Германската канцеларка Ангела Меркел на почетокот на Самитот на 20-те економски најјаки држави (Г20) во Јужна Кореја изјави дека еврото не треба с...

Земјите од Г20 не се доволно консултирани?

Р.С.Европа - 08.11.2010

Земјите од Г20 треба да бидат консултирани пред да се донесуваат големи одлуки како што е одлуката од американските федерални резерви да им се дадат 600 милијарди долари на банките.

Состанокот на Г-20 во знак на дискусиите околу вредноста на водечките светски валути

Алфа - 08.11.2010

Престојниот состанок на Групата 20 најразвиени држави (Г-20) во Сеул ќе мине во знак на дискусиите околу вредноста на водечките светски валути, јави Би-Би-Си.

Состанокот на Г-20 во знак на дискусиите околу вредноста на водечките светски валути

Сител - 08.11.2010

Престојниот состанок на Групата 20 најразвиени држави (Г-20) во Сеул ќе мине во знак на дискусиите околу вредноста на водечките светски валути, јави Би-Би-Си.

Г-20 ќе дискутираат за вредноста на светските валути

Кирилица - 08.11.2010

Престојниот состанок на Групата 20 најразвиени држави (Г-20) во Сеул ќе мине во знак на дискусиите околу вредноста на водечките светски валути, јави Би-Би-Си Американскиот претседател Барак Обама во ...

Состанокот на Г-20 во знак на дискусиите околу вредноста на водечките светски валути

МРТ - 08.11.2010

Престојниот состанок на Групата 20 најразвиени држави (Г-20) во Сеул ќе мине во знак на дискусиите околу вредноста на водечките светски валути, јави Би-Би-Си.

Вредноста на светските валути главна тема на претстојниот состанок на Г-20

Курир - 08.11.2010

Претстојниот состанок на Групата 20 најразвиени држави (Г-20) во Сеул ќе мине во знак на дискусиите околу вредноста на водечките светски валути.