TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ромпуј: Албанија доколку сака европска интеграција, да продолжи со реформите

Курир - 23.10.2010

- Безрезервно ја поддржуваме европската иднина на Албанија. Многу е значајно да продолжат интегративните реформи, изјави Ромпуј.

Ван Ромпуј побара реформи од Албанија

Н.Македонија - 22.10.2010

Албанија мора да продолжи со реформите ако сака што побргу да го заврши процесот на европска интеграција, изјави завчера претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, за време на посетата на балканската ...

Од македонскиот печат 21.10

BBC - 21.10.2010

„Азилантите пак закана за безвизниот режим“, пишува ДНЕВНИК на насловната страница во текст во кој се вели дека нов бран азиланти од Македонија заминува кон европските земји барајќи подобри услови за ...

Ромпуј го возеа во „Мерцедесот“ на Тито

Утрински - 21.10.2010

Претседателот на Европската унија, Херман ван Ромпуј, доби во Македонија гостопримство како ниту еден друг функционер на Брисел досега.

Македонија - Критиките од ЕУ јасни, расте разочарувањето

Време - 21.10.2010

Игор Чавески Пораките на претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј до државниот врв беа јасни и недвосмислени, како за нерешениот спор за името, така и во однос на реформите, кои, сепак, не ...

Фалам друг за да те критикувам тебе

Утрински - 21.10.2010

Напред во минатото, беше пораката што највисокиот функционер на ЕУ, Херман ван Ромпуј, ја доби за време на кратката , неколкучасовна посета на Македонија.

Ромпуј ја заврши балканската турнеја

Р.С.Европа - 21.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј на средбата со албанскиот претседател Бамир Топи порача дека земјата треба да продолжи со реформите доколку сака европска интеграција.

Различни оцени за посетата на Ван Ромпуј

Форум - 21.10.2010

Опозицијата во вчерашната посета на првиот човек на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј препозна потврда дека реформите во земјата не се спроведуваат, а партијата на власта, пак, гледа потврда за ...

Ромпуј: ЕУ ќе ја поддржи целовита БиХ на патот кон ЕУ

Форум - 21.10.2010

Претседателот на Европскиот Совет Херман ван Ромпуј изјави денеска во Сараево дека ЕУ ќе продолжи да ја поддржува целовитоста на БиХ „ која е во состојба да зборува со еден глас и која цврсто ...

Ван Ромпуј: ЕУ поддржува обединета Босна

Н.Македонија - 21.10.2010

ЕУ ќе ја поддржи Босна во нејзиниот обид за зачленување во Унијата како обединета земја, која ќе зборува со еден глас, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, кој вчера ја посети ...

Ромпуј директен во пренесувањето на клучните забелешки

А1 - 20.10.2010

Херман Ван Ромпуј не можеше да биде подиректен во пренесувањето на клучните забелешки и барања на Брисел во однос на македонската евроинтеграција.

Херман ван Ромпуј во БиХ и Албанија

А1 - 20.10.2010

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, во рамки на неговата балканска турнеја денеска ќе престојува во посета на Босна и Херцеговина.

Од македонскиот печат, 20.10

BBC - 20.10.2010

НОВА МАКЕДОНИЈА пишува за посетата на претседателот на европскиот совет, Херман Ван Ромпуј. Во насловниот текст „Брисел и Атина го бранат Исус од Македонците“, се додава дека Ван Ромпуј „ ..

Партиски коментари за посетата на Ромпуј на Македонија

А1 - 20.10.2010

Јасната пораките на првиот човек на Унијата Ромпуј, завршете ги реформите но и решете го спорот со името и говорот на Иванов во Стразбур, власта и опозицијата го коментираат според сопствените ...

Ромпуј: Албанија да ги продолжи реформите доколку сака европска интеграција

Алсат-М - 20.10.2010

По престојот во Македонија, претседателот на Европскиот совет, Ван Ромпуј денеска допатува во Тирана. Таму главна тема на разговорите беше претстојното укинување на Шенген визите за албанските ...

Средба на премиерот Груевски со Ван Ромпуј

Дневник - 20.10.2010

Владеењето на правото, демократијата, независното судство и реформите на јавната администрација како и слободата на изразувањето се од централна важност за Македонија, порача вчера претседателот на ...

Различни оценки за посетата на Ван Ромпуј

Макфакс - 20.10.2010

Опозицијата во вчерашната посета на првиот човек на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј препозна потврда дека реформите во земјата не се спроведуваат, а партијата на власта, пак, гледа потврда за ...

Критики за изјавата на Иванов

Алфа - 20.10.2010

Ѓорѓи Иванов промовира евтин популизам за да придобие поголем рејтинг за себе лично, но и за неговата партија. Нова Демократија жестоко го критикуваше вчерашното обраќање на шефот на македонската ...

Толкувања на партиите за вчерашните изјави на Иванов и Ромпуј

Сител - 20.10.2010

Власта и опозицијата различно ги толкуваат вчерашните изјави на претседателот Ѓорге Иванов од Стразбур. Владиниот коалиционен партнер ДУИ смета дека треба да се разјасни дека не се преговара за ...

Ван Ромпуј денеска во Сараево, Тирана и Љубљана

Р.С.Европа - 20.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј денеска ја продолжува балканската турнеја со посетата на Сараево. Тој ќе се сретне со членовите на претседателството на БиХ и со високиот ...

Ромпуј: Напредокот на БиХ е премногу бавен

Сител - 20.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј денеска во Сараево изјави дека напредокот на Босна и Херцеговина е пребавен и дека земјата по изборите има нова можност да се фокусира на реформите ...

Ромпуј: Албанија да ги продолжи реформите доколку сака европска интеграција

Сител - 20.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј на средбата со албанскиот претседател Бамир Топи порача дека земјата треба да продолжи со реформите доколку сака европска интеграција.

Преглед на печат - Македонија

Макфакс - 20.10.2010

„ Дневник “ „Не е храна сè што јадеме“ е водечки наслов на весникот Во текстот се наведува дека пченицата е зачинета со олово, брашното е со примеси на пепел, минералната вода со тешки метали, ...

Ван Ромпуј ги пофали реформите, побара побрзо решавање на името

МРТ - 20.10.2010

Пофалби за досега постигнатото во процесот на приближување кон ЕУ, натамошно задржување на нивото на реформите и заложба за побрзо решавање на прашањето за името за да и се отвори европската врата на ...

Македонија да има еднаков третман како другите земји кандидати, побара Иванов од Ромпуј

Курир - 20.10.2010

Македонија да има еднаков третман како другите земји кандидати за влез во Европската Унија, побара вчера претседателот Иванов од претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј.

Порака за поддршка?

Р.С.Европа - 20.10.2010

Власта гледа поддршка во посетата на Ромпуј на Македонија, опозицијата пак предупредува дека ова е уште една порака до власта за изнаоѓање решение за името.

Ван Ромпуј во посета на Тирана

Кирилица - 20.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј денеска ќе престојува во посета на Албанија - Доаѓам во Албанија со поттикнувачка порака.

Ромпуј : ЕУ ќе ја поддржи целовита БиХ на патот кон ЕУ

Макфакс - 20.10.2010

Претседателот на Европскиот Совет Херман ван Ромпуј изјави денеска во Сараево дека ЕУ ќе продолжи да ја поддржува целовитоста на БиХ „ која е во состојба да зборува со еден глас и која цврсто ...

Различни толкувања на пораките на Ван Ромпуј од партиите

Нетпрес - 20.10.2010

Опозицијата и власта различно ги толкуваат пораките на претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј кој вчера му ги пренесе на премиерот Никола Груевски при посетата во Македонија.

Херман ван Ромпуј во БиХ и Албанија

Макфакс - 20.10.2010

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, во рамки на неговата балканска турнеја денеска ќе престојува во посета на Босна и Херцеговина.

Брисел и Атина го бранат Исус од Македонците

Н.Македонија - 20.10.2010

Херман ван Ромпуј воопшто не е некаков бирократски бриселски тапчо, кој не разбира за што станува збор во македонско-грчкиот спор.

Херман Ван Ромпуј во посета на Македонија

А1 - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј денеска доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Ван Ромпуј ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски.

Од македонскиот печат 19.10

BBC - 19.10.2010

Денешните весници на насловните страници со налсови дека Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј носи јасна порака до државниот врв за решавање на спорот со Грција.

Ромпуј во потрага по решенија во Македонија

BBC - 19.10.2010

Во Македонија денеска пристигнува претседателот на европскиот совет Херман ван Ромпуј. Тој вчера изјави дека европската Унија нема намера да ги увезува споровите.

Европската унија со познати ставови

BBC - 19.10.2010

Без решение на проблемот со Грција за името, Македонија не може да ги почне преговорите за членство во Европската унија.

Ромпуј: Не смее да се пропушти единствената шанса за влез во ЕУ

А1 - 19.10.2010

Македонија не би требало да ја пропушти својата единствена шанса, да го реши спорот со името за да ги отпочне преговорите за членство во ЕУ, со други зборови не доаѓа во предвид Македонија да може да ...

Македонија - Ромпуј ќе испорача последна опомена

Време - 19.10.2010

Игор Чавески Европската унија не сака да увезува регионални конфликти и балканските држави ќе мора да ги решат сите билатерални спорови со земјите што се членки, пред да бидат примени во Унијата, е ...

Ван Ромпуј ги пофали реформите, побара побрзо решавање на името

Алсат-М - 19.10.2010

Пофалби за досега постигнатото во процесот на приближување кон ЕУ, натамошно задржување на нивото на реформите и заложба за побрзо решавање на прашањето за името за да и се отвори европската врата на ...

Ромпуј: „за отворање на вратите на ЕУ решете го спорот за името“

Телма - 19.10.2010

Пофалби за досега постигнатото во процесот на приближување кон ЕУ, натамошно задржување на нивото на реформите и заложба за побрзо решавање на прашањето за името за да и се отвори европската врата на ...

Ромпуј: ЕУ не е дел од спорот за името

Канал5 - 19.10.2010

ЕУ не е дел од спорот за името и очекува наскоро да има договор со Грција, за земјава да мине низ европската врата. Вака првиот човек на Унијата, Херман ван Ромпуј во Скопје и одговори на власта на ...

Ромпуј: ЕУ нема да увезува конфликти

Утрински - 19.10.2010

Европа и' е посветена на европската перспектива на Западниот Балкан и во таа насока регионот има спроведено големи реформи, но уште многу останува да се направи.

Македонија - Унијата не сака да увезува регионални конфликти

Вест - 19.10.2010

Претседателот на Европската унија Херман ван Ромпуј денеска во Скопје ќе допатува со пораки дека ЕУ не сака да увезува регионални конфликти.

Ван Ромпуј: Не треба да се испушти оваа единствена можност

Сител - 19.10.2010

Првиот човек на Европската унија потврди дека без решение на спорот со Грција, македонските интеграции остануваат блокирани.

Ромпуј - Решение за името што поскоро

Р.С.Европа - 19.10.2010

Надеж за решение за името и отворање на европската врата, изрази претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј при посетата на Скопје.

Ван Ромпуј: Не треба да се испушти оваа единствена можност

Форум - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј по денешната средба со македонскиот премиер, Никола Груевски изрази поддршка за што поскоро изнаоѓање решение за проблемот со името со Грција .

Претседателот Иванов се сретна со Херман Ван Ромпуј

Сител - 19.10.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј.

Иванов бара од Рампуј еднаков третман за Македонија

Форум - 19.10.2010

Претседателот Иванов на средбата со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј апелирал земјата да има ист третман како и другите земји кандидати, потенцирајќи го успешниот пример на ...

Иванов бара од Ромпуј еднаков третман за Македонија

Макфакс - 19.10.2010

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на средбата со претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј апелирал земјата да има ист третман како и другите земји кандидати за влез во ...

Ромпуј во посета на Скопје - Нема да увезуваме регионални конфликти

Inpress - 19.10.2010

Скопје, 19. октомври (ИНПРЕС) Денеска во посета на Скопје ќе допатува претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј.

Херман ван Ромпуј денеска во Скопје

Р.С.Европа - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј денеска е во работна посета на Република Македонија. Предвидено е тој да се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов и со премиерот Никола Груевски.

Херман Ван Ромпуј во посета на Македонија

Макфакс - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј денеска ќе престојува во официјална посета на република Македонија.

СМК: Македонија не извезува регионални конфликти

Нетпрес - 19.10.2010

Македонија не извезува регионални конфликти, туку Европската Унија ги инсталира и симулира, многу тешко ги решава или воопшто не ги решава, велат од Светски македонски конгрес.

Херман ван Ромпуј доаѓа во Скопје

Нетпрес - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот Совет Херман ван Ромпуј денес попладне доаѓа на Македонија, на средби со македонскиот државен врв.

Ван Ромпуј ги пофали реформите, побара побрзо решавање на името

Сител - 19.10.2010

Пофалби за реформите и досега постигнатото во процесот на приближување кон ЕУ како и натаможно задржување на нивото на реформите искажа денеска во Скопје претседателот на Европскиот совет Херман Ван ...

Ван Ромпуј: ЕУ цврсто ја поддржува европската вокација за оваа земја

Кирилица - 19.10.2010

Во врска со името, тој посочи дека ЕУ останува со цврста поддршка за процесот на решавање на спорот за името и порача да не се пропушти можноста за скорешно отворање на европската врата При денешната ...

ЕУ не увезува регионални конфликти

Шпиц - 19.10.2010

Владата се премисли за само една недела и нема да бара посредништво од Брисел за наоѓање решение на спорот за името. Европската унија нема да увезува регионални конфликти, порача вчера претседателот ...

Херман Ван Ромпуј во посета на Македонија

Сител - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј денеска доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Ван Ромпуј ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски.

СМК: ЕУ извезува конфликти!

Курир - 19.10.2010

Македонија не извезува регионални конфликти, туку Европската Унија ги инсталира и симулира, многу тешко ги решава или воопшто не ги решава.

Ван Ромпуј пристигна во Црна Гора

Нетпрес - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, пристигна денеска во официјална посета на Црна Гора. Главната порака која Ромпуј ја носи е дека Европската унија е отворена за прием на државите ...

Ван Ромпуј пристигна во посета на Црна Гора

Макфакс - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј претпладнево пристигна во официјална посета на Црна Гора, јавува Бета.

Ван Ромпуј: ЕУ не сака да увезува конфликти

Кирилица - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј денеска доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Ван Ромпуј ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски.

Ромпуј:Црна Гора да продолжи со реформите

Макфакс - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, кој денеска беше во посета на Подгорица ги поздрави остварените реформи во Црна Гора и ги охрабри црногорските власти во нивните идни активности ...

Ван Ромпуј: Огромен напредок на Македонија на патот кон ЕУ

Курир - 19.10.2010

Претседателот на Европската Унија Херман ван Ромпуј по средбата со претседателот на Владата Никола Груевски истакна дека Македонија до сега има постигнато огромен напредок на патот кон Европската ...

Ван Ромпуј: Не треба да се испушти оваа единствена можност

Макфакс - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј по денешната средба со македонскиот премиер, Никола Груевски изрази поддршка за што поскоро изнаоѓање решение за проблемот со името со Грција.

Ван Ромпуј ги пофали реформите, побара побрзо решавање на името

Алфа - 19.10.2010

Пофалби за реформите и досега постигнатото во процесот на приближување кон ЕУ како и натаможно задржување на нивото на реформите искажа денеска во Скопје претседателот на Европскиот совет Херман Ван ...

Ван Ромпуј: Да не се испушти оваа единствена можност

Макфакс - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот Совет, Херман ван Ромпуј, по попладневната средба со македонскиот премиер, Никола Груевски, изрази уверување дека постои шанса за изнаоѓање на брзо решение за спорот со ...

СМК - Европската унија извезува конфликти

Inpress - 19.10.2010

Скопје, 19. октомври 2010 (ИНПРЕС) Македонија не извезува регионални конфликти, туку Европската Унија ги инсталира и симулира, многу тешко ги решава или воопшто не ги решава.

Ромпуј: Да се направат дополнителни напори за европската перспектива на Македонија

Нетпрес - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј денеска по средбата со премиерот, Никола Груевски рече дека решение за проблемот со името со Грција треба што поскоро да се реши за да не се ...

Ван Ромпуј: Значителен е напредокот на Македонија кон ЕУ

Курир - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј и премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска остварија работна средба.

Херман Ван Ромпуј во посета на Македонија

Алфа - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј денеска доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Ван Ромпуј ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски.

Херман Ван Ромпуј во посета на Македонија

МРТ - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј денеска доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Ван Ромпуј ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски.

Ромпуј - поддршка за решавање на спорот со името

Р.С.Европа - 19.10.2010

Претстојниот извештај на ЕУ и спорот за името, теми на посетата на Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј на Македонија.

ЕУ не е дел од процесот за името - Груевски споменува кохезија на земјата

Алфа - 19.10.2010

Од Европската унија Македонија повторно побара почеток на преговори, а Брисел повторно порача дека единствен начин за деблокада на процесот е да се затвори прашањето за името.

Ван Ромпуј во дводневна посета на земјите од Западен Балкан

Канал 77 - 19.10.2010

Херман Ван Ромпуј претседателот на Европската унија од денес во дводневна посета на Западен Балкан, во рамките на која ќе ги посети Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Албанија.

Ништо ново од ЕУ кон Македонија

Канал 77 - 19.10.2010

Битола-Каква порака ќе има пренесе претседателот на Европскиот парламент Херман Ван Ромпуј на македонскиот државен врв И дали трите институции на Европската унија ќе ги усогласат своите ставови за ...

Македонија не смее да ја испушти европската шанса

Вечер Прес - 19.10.2010

ЕУ останува со цврста поддршка во напорите што водат кон заедничко прифатливо решение за името. Унијата не е дел од овој процес, но се надевам дека ќе се постигне брзо решение.

Ван Ромпуј: ЕУ нема да ги увезува регионалните балкански конфликти

Канал 77 - 19.10.2010

Европската унија не е подготвена да увезува регионални конфликти, - со ваква порака претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј утре ја започнува балканската турнеја, во рамките на која ќе ја ...

Херман Ван Ромпуј во посета на Македонија

Идивиди - 19.10.2010

Брисел, 19 октомври 2010 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј денеска доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв.

Средба Ромпуј – Иванов

eReporter - 19.10.2010

Односите меѓу Македонија и ЕУ, прашањето за името, како и состојбата во регионот се прашањата за кои стана збор на вечерашната средба на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов и првиот човек на ЕУ, ...

Ромпуј: Името услов за македонскиот напредок кон ЕУ

eReporter - 19.10.2010

Првиот човек на Европската унија (ЕУ) Херман ван Ромпуј, го повика македонското раководство да се обиде да најде решение за проблемот со името за да ја осигура европската иднина на земјата.

Претседателот на ЕУ во Македонија

eReporter - 19.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј денеска ќе ја посети Македонија во рамки на неговата балканска турнеја.

Херман Ван Ромпуј утре во Македонија

А1 - 18.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј утре доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Главна тема на разговорите, според најавите, ќе биде престојниот извештај на Европската ...

Ромпуј: ЕУ нема да увезува конфликти

BBC - 18.10.2010

Претседателот на Европскиот Совет Херман ван Ромпуј утре ќе допатува во Скопје, една од станиците на неговата балканска турнеја.

Херман Ван Ромпуј утре во Македонија

Алсат-М - 18.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј утре доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Главна тема на разговорите, според најавите, ќе биде претстојниот извештај на ...

Ромпуј: ЕУ не сака да увезува конфликти

Канал5 - 18.10.2010

Европа не сака да увезува конфликти во Унијата, порачува претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј пред неговата балканска турнеја и посетата на Македонија.

Ромпуј: За Балканот има место во ЕУ

Алсат-М - 18.10.2010

За Западниот балкан има место во европската куќа и ќе го повикам Европскиот Совет тоа да се оствари во блиска иднина – оваа порака ја испрати претседателот на Европската Унија, Херман Ван Ромпуј пред ...

Ван Ромпуј: Европската Унија нема да увезува регионални конфликти

Кајгана - 18.10.2010

Европската Унија нема да увезува регионални конфликти е пораката што денеска ја упати Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј пред неговата балканска турнеја, во чии рамки утре ќе го ...

Владата од Ван Ромпуј очекува охрабрување за реформите

Макфакс - 18.10.2010

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Васко Наумовски, во однос на утрешната посета на Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј, изрази очекување земјата да добие охрабрување за ...

Ван Ромпуј утре на средби со македонските власти

Нетпрес - 18.10.2010

Претседателот на Европскиот Совет Херман ван Ромпуј утре ќе допатува во посета на Македонија. При посетата ван Ромпуј ќе се сретне со македонскиот државен врв при што се очекува главна тема на ...

Ромпуј утре во посета на Скопје

Inpress - 18.10.2010

Скопје, 19. октомври (ИНПРЕС) Утре во посета на Скопје ќе допатува претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј. Се очекува, Ромпуј да се сретне со македонскиот државен врв, а една од темите ...

Владата од Ван Ромпуј очекува охрабрување за реформите

Форум - 18.10.2010

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Васко Наумовски, во однос на утрешната посета на Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј, изрази очекување земјата да добие охрабрување на ...

Реален извештај од ЕК?

Р.С.Европа - 18.10.2010

Додека власта очекува реален извештај од ЕК за напредокот на земјата, опозицијата критикува на забавеното темпо на реформи и донесување на европските закони.

Ван Ромпуј: ЕУ нема да увезува регионални конфликти

Форум - 18.10.2010

Европската Унија нема да увезува регионални конфликти е пораката што денеска ја упати Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј пред неговата балканска турнеја, во чии рамки утре ќе го ...

Ван Ромпуј утре ја започнува дводневната балканската турнеја

Курир - 18.10.2010

Херман ван Ромпуј, претседателот на Европската унија од утре ја почнува дводневната турнеја низ земјите од Западен Балкан, во рамките на која ќе ги посети Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и ...

Херман Ван Ромпуј во посета на земјите од Западен Балкан

Кирилица - 18.10.2010

-Европа е посветена на европската перспектива на Западен Балкан и во следните две години е предвидено овој регион да добие две милијарди евра врз основа на финасиска помош, рече Ван Ромпуј, додавајќи ...

СМК: Европската унија извезува конфликти!

Сител - 18.10.2010

Македонија не извезува регионални конфликти, туку Европската Унија ги инсталира и симулира, многу тешко ги решава или воопшто не ги решава.

Ван Ромпуј од утре во посета на Западен Балкан

Сител - 18.10.2010

Претседателот на Европската унија Херман ван Ромпуј од утре ја почнува дводневната турнеја низ земјите од Западен Балкан, во рамките на која ќе ги посети Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и ...

Херман Ван Ромпуј утре во Македонија

Алфа - 18.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј утре доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Главна тема на разговорите, според најавите, ќе биде претстојниот извештај на ...

Претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј утре во Македонија

Р.С.Европа - 18.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј утре доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Главна тема на разговорите, според најавите, ќе биде претстојниот извештај на ...

Ван Ромпуј утре во Македонија

Кирилица - 18.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј утре доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв Главна тема на разговорите, според најавите, ќе биде претстојниот извештај на Европската ...

Херман Ван Ромпуј утре во Македонија

Сител - 18.10.2010

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј утре доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Главна тема на разговорите, според најавите, ќе биде претстојниот извештај на ...

Ван Ромпуј: Европската Унија нема да увезува регионални конфликти

Алфа - 18.10.2010

Европската Унија нема да увезува регионални конфликти е пораката што денеска ја упати Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј пред неговата балканска турнеја, во чии рамки утре ќе го ...

Херман Ван Ромпуј во посета на македонскиот државен врв

Курир - 18.10.2010

Денес во Скопје ќе допатува претседателот на Европскиот совет - Херман Ван Ромпуј, и ќе оствари средби со државниот врв на Македонија.

Ван Ромпуј: Европската Унија нема да увезува регионални конфликти

Макфакс - 18.10.2010

Европската Унија нема да увезува регионални конфликти е пораката што денеска ја упати Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј пред неговата балканска турнеја, во чии рамки утре ќе го ...

Ромпуј порачува дека Европа не сака да увезува конфликти

eReporter - 18.10.2010

П ретседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј утре ја започнува својата балканска турнеја , при што ќе ја посети и Македонија.