TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Магла за Филип Гордон

Утрински - 15.05.2010

Хармонизирање на односите меѓу земјите во Југоисточна Европа била темата поради која премиерот Никола Груевски место да се сретне со американскиот помошник државен секретар, Филип Гордон, слета во ...

Македонија - Сега е моментот да се реши спорот

Време - 15.05.2010

Нерешениот спор за името е проблем што е товар и за Македонија и за Грција и кај нас постои огромна волја тој да се реши, изјави премиерот Никола Груевски вчера во Загреб, по средбата со лидерите од ...

Поента - Каде е Груевски?

Време - 15.05.2010

Тони Ангеловски Четири дена по полициската акција во Радуша премиерот Никола Груевски се уште молчи. Политичарот со убедливо најголемо влијание и апсолутна власт во државата смета дека нема потреба ...

Црвенковски: Без решение за името нема ЕУ интеграции

Форум - 15.05.2010

Без постигнување на решение за името со Грција нема да имаме ЕУ интеграции и доколку се пролонгира решавањето на спорот, евроатланските интеграции остануваат блокирани, порача лидерот на СДСМ „Добро ...

Црвенковски: Без решение за името нема ЕУ интеграции

Макфакс - 15.05.2010

Без постигнување на решение за името со Грција нема да имаме ЕУ интеграции и доколку се пролонгира решавањето на спорот, евроатланските интеграции остануваат блокирани, порача лидерот на СДСМ Бранко ...

Груевски: И на Македонија и се брза за името

Н.Македонија - 15.05.2010

На средбата со помошник-државниот секретар Гордон не била отворена расправа за конкретен предлог како можно решение за спорот со Грција Македонија силно се фокусира да најде решение за проблемот со ...

Средба Груевски – Гордон во Загреб

А1 - 14.05.2010

Груевски не се врати од Мароко во Скопје, ама тоа не го одврати помошник државниот секретар на САД, Филип Гордон од намерата по секоја цена лично на македонскиот Премиер да му ја пренесе пораката на ...

САД: Решение за името што е можно поскоро

А1 - 14.05.2010

САД не сугерирале какво да биде конечното решение за името, туку единствено до него да се стигне што е можно поскоро. Ниту Северна Македонија ниту било кое друго конкретно име не било ставено на маса ...

Ако не сака брегот кај Мухамед, тогаш Гордон кај Груевски

А1 - 14.05.2010

Зошто премиерот Никола Груевски се обиде да ја избегне средбата со помошникот државен секретар на Клинтон за Европа и Азија, Филип Гордон? Причините од типот вулкански чад над Мароко или важноста на ...

Груевски и Гордон се сретнаа во Загреб

BBC - 14.05.2010

Американскиот помошник државен секретар Филип Гордон се сретна со македонскиот премиер- но не во Скопје како што првично беше планирано, туку доцна синоќа во Загреб.

Во Загреб средба Груевски - Гордон

Алсат-М - 14.05.2010

Вашингтон очекува брзо решавање на спорот околу името e пораката што американскиот помошник-државен секретар, Филип Гордон, му ја пренел синоќа во Загреб на премиерот Никола Груевски.

Гордон: Да се искористи новата динамиката во решавање на спорот со Грција

Алсат-М - 14.05.2010

Вашингтон не наметнува конкретен датум за решавање на проблемот со името со Грција, но смета дека до компромис треба да дојде што е можно поскоро.

За името и во Загреб

Deutsche Welle - 14.05.2010

Проблемот со името трае предолго - оваа порака помошникот на државниот секретар на САД, Филип Гордон му ја пренесе лично и на македонскиот премиер Никола Груевски, на средба во Загреб.

Гордон: Рокот за името беше вчера !?

Алсат-М - 14.05.2010

Ексклузивно интервју за телевизија АЛСАТ-М на заменикот-помошник државен секретар на САД Филип Гордон. Имам многу различни впечатоци.

Гордон очекува итно решение,Груевски очекува фер предлог

Канал5 - 14.05.2010

Помошникот на Хилари Клинтон му ја повтори на премиерот Груевски пораката од Скопје дека САД очекува итно решение за името.

Гордон отпатува до Загреб за да се сретне со Груевски

Канал5 - 14.05.2010

Преку соопштение од Kабинетот на премиерот информираа за тоа што Груевски вечерва разговарал со помошник државниот секретар на САД, Филип Гордон, во хотелот Есплинада овде во Загреб.

Македонија - Црвенковски бара да не се потценува состојбата

Време - 14.05.2010

Не треба да се потценува актуелната состојба во земјава, особено по инцидентот кај Радуша и минатонеделното откривање големи количини оружје, порача вчера лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски по ...

САД очекува брз, Македонија фер предлог за името

Форум - 14.05.2010

САД, преку помошникот на Хилари Клинтон, повторуваат дека очекува брзо решение за спорот со името, било мешудругото речено од страна на Гордон на средбата со премиерот Груевски во Загреб Македонскиот ...

Средба Груевски - Гордон на тема името и безбедноста

Сител - 14.05.2010

Немало конкретен предлог за името, ниту пак конкретен тајминг за решавање на проблемот, само порака дека постои потреба од итно решавање на спорот со Грција.

Европската перспектива тема на средбата Груевски - Гордон

Макфакс - 14.05.2010

Премиерот Никола Груевски, синоќа во Загреб оствари средба со помошникот на државниот секретар на САД, г-дин Филип Гордон.

Премиерот Груевски во Загреб се сретна со Филип Гордон

Сител - 14.05.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски синоќа во Загреб оствари средба со помошникот на државниот секретар на САД за Европа и Азија Филип Гордон.

Премиерот Груевски во Загреб се сретна со помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Г

МРТ - 14.05.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски синоќа во Загреб оствари средба со помошникот на државниот секретар на САД за Европа и Азиј Филип Гордон.

Груевски во Загреб се сретна со Филип Гордон

Кирилица - 14.05.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски вчера вечер во Загреб оствари средба со помошникот на државниот секретар на САД за Европа и Азиј Филип Гордон.

Средба Гордон – Груевски вечерва во Загреб

МРТ - 14.05.2010

Решавањето на проблемот со името е клучот за деблокирање на евро-атлансткиот пат на Македонија. САД ќе биде силен поддржувач на евентуалниот договор што би го постигнале со Грција, изјави Филип ...

Во Загреб средба Груевски- Гордон

Р.С.Европа - 14.05.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски синоќа во Загреб се сретна со помошникот на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон.

Рамковниот договор доследно се спроведува

Форум - 14.05.2010

Македонија е фокусирана на доследното спроведување на Охридскиот рамковен договор, како и посветеноста за изнаоѓање на решение за прашањето за името, истканал премииерот Груевски на средбата со ...

Груевски се сретна со Гордон во Загреб

Нетпрес - 14.05.2010

Премиерот Никола Груевски синоќа во Загреб се сретна со помошникот на државниот секретар на САД Филип Гордон. На средбата, според информациите од владината прес служба, се разговарало за европската ...

Груевски: со Гордон ги анализиравме проблемите

Р.С.Европа - 14.05.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски изјави дека со американскиот помошник државен секретар Филип Гордон синоќа во Загреб разговарале за прашањето за името и за проблемите со кои се соочува ...

Продолжува хрватската поддршка за Македонија

Вечер Прес - 14.05.2010

Силно сме фокусирани да се најде решение за проблемот со името, волјата е огромна, изјави премиерот Груевски по средбата со американскиот помошник-секретар Филип Гордон, кој од Скопје замина ...

САД бараат да се затвори спорот за името

Н.Македонија - 14.05.2010

Помошник-државниот секретар на САД за Европа, Филип Гордон, во Скопје побарал да се стави крај на проблемот за името, а на средбата со Црвенковски како рок се споменал ноември, кога треба да се одржи ...

Груевски од Загреб: Владата посветена на изнаоѓање решение за името

eReporter - 14.05.2010

Македонскиот премиер вечерва во Загреб разговараше со високиот претставник на американскиот Стејт Департмент, соопшти владината служба од Скопје Во соопштението што доцна вечерва го објави владиниот ...

Средба Груевски - Гордон во Загреб

Идивиди - 14.05.2010

Скопје, 13 мај 2010 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски вечерва во Загреб оствари средба со помошникот на државниот секретар на САД за Европа и Азиј Филип Гордон.

САД очекуваат до октомври решение на името

А1 - 13.05.2010

Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на пиолитичката и безбедностната стабилност на Република Македонија и за успешно интегрирање на нашата земја во НАТО и отпочнување на пристапните ...

Филип Гордон во прва посета на Македонија

Алсат-М - 13.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон денеска ќе престојува во прва посета на Македонија, од стапувањето на функцијата во мај 2009 година.

Американскиот помошник државен секретар Гордон во посета на Македонија

Канал5 - 13.05.2010

Прва посета на американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Гордон на Македонија по неговото доаѓање на функција во мај 2009-тата.

Крајно време е да се реши името-порачува заменикот на Клинтон

Канал5 - 13.05.2010

САД сметаат дека е крајно време да се реши името. Ова е пораката што помошникот на Хилари Клинтон, Филип Гордон ја донесе во земјава.

САД: До октомври решавање на проблемот со името?

Deutsche Welle - 13.05.2010

Прашањето на името е клучно за откочување на евроатлантските интегративни процеси на Македонија и треба да се работи конструктивно за наоѓање решение, порача во Скопје помошникот- државен секретар на ...

Гордон: Името клуч за влез во НАТО и ЕУ

Алсат-М - 13.05.2010

Соединетите Американски Држави сметаат дека е време да се надминат пречките и да се деблокираат евро-атлантските интеграции, истакнал помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, ...

Гордон задоволен од реакцијата на властите во Македонија и Косово

Алсат-М - 13.05.2010

Во интервју за АЛСАТ-М заменик помошник на државниот секретар на САД Филип Гордон истакна дека Вашингтон е загрижен заради појавата на вооружени групи, но од друга страна задоволен од начинот на кој ...

Гордон во скопје: крајно време е да се реши спорот со грција

Телма - 13.05.2010

Соединетите Американски Држави очекуваат есенва да се реши спорот со името за да биде деблокиран процесот за членство на Mакеоднија во HATO и Eвропската унија.

Гордон сепак го најде Груевски

Дневник - 13.05.2010

Од американската амбасада во Скопје за „Дневник“ велат дека по посетата на регионот, патот на Гордон назад кон САД го води преку Загреб, така што тој ќе го искористи присуството на македонскиот ...

Груевски не му избега на Филип Гордон

Утрински - 13.05.2010

Премиерот Никола Груевски не успеа вчера да му избега на американскиот помошник-државен секретар Филип Гордон, кој откако виде дека македонскиот лидер ќе најде илјада причини да не се сретнат во ...

Гордон - името Република Северна Македонија предлог на Обама

Inpress - 13.05.2010

Скопје, 13.мај (ИНПРЕС) Aмериканскиот помошник на државниот потсекретар задолжен за европски и евроазиски прашањa, Филип Гордон на денешната средба со лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, ...

Средба на претседателот Иванов со Филип Гордон

Шпиц - 13.05.2010

Македонија високо го цени ангажманот на Соединетите Американски Држави за надминување на единствената пречка за интеграцијата на Република Македонија во евроатлантските структури, подвлече ...

Целодневна бркотница на Груевски и Гордон

Алфа - 13.05.2010

Многу неодговорени прашања остави денешната бркотница на премиерот Никола Груевски и главниот во Американскиот стејт дипартмент за Македонија, Филип Гордон.

Гордон во Скопје - името итно да се реши

Алфа - 13.05.2010

Со куса, недвосмислена и прецизна порака допатува денеска во Македонија помошникот на Хилари Клинтон задолжен за европски прашања Филип Гордон - крајно време е да се реши проблемот со името, кое е ...

Гордон: Името, клучно за откочување на евроатланските интеграции

Шпиц - 13.05.2010

Силно го поддржуваме решавањето на проблемот со името со Грција и сметаме дека тој трае предолго. Прашањето на името е клучно за откочување на евроатлантските интегративни процеси на Македонија и ...

Средба Гордон – Груевски вечерва во Загреб

Форум - 13.05.2010

Проблемот со името е клучот за деблокирање на евро-атлансткиот пат на Македонија. САД ќе биде силен поддржувач на евентуалниот договор што би го постигнале со Грција, изјави денеска во Скопје, Филип ...

Груевски во Загреб се сретна со помошник-државниот секретар на САД за Европа и Азија

Сител - 13.05.2010

Претседателот на Владата Никола Груевски вечерва во Загреб се сретна со помошник-државниот секретар за Европа и Азија Филип Гордон, потврдија за МИА од Кабинетот на премиер.

Гордон: Прашањето за името е клучно за откочување на евроатланските интеграции

Сител - 13.05.2010

Силно го поддржуваме решавањето на проблемот со името со Грција и сметаме дека тој трае предолго. Прашањето на името е клучно за откочување на евроатлантските интегративни процеси на Македонија и ...

Средба на претседателот Иванов со Филип Гордон

Сител - 13.05.2010

Македонија високо го цени ангажманот на Соединетите Американски Држави за надминување на единствената пречка за интеграцијата на Република Македонија во евроатлантските структури, подвлече ...

Статусот на Косово е решена работа

МРТ - 13.05.2010

Прашањето на границите и статусот на Косово е решена работа и „САД не гледаат причина за било каки преговори“, изјави денеска заменик американскиот државен секретар Филип Гордон.

САД се спремни да ги олеснат разговорите меѓу Косово и Србија

МРТ - 13.05.2010

Соединетите американски држави (САД) повторно ја истакнаа нивната посветеност за суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово.

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон во прва посета на Македонија

МРТ - 13.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон денеска ќе престојува во прва посета на Македонија, од стапувањето на функцијата во мај 2009 година.

САД: Крајно време за надминување на проблемот со името

Алфа - 13.05.2010

САД сметаат дека е крајно време за решавање на проблемот со името, изјави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, по денешната средба со помошник-државниот секретар на САД, Филип Гордон.

САД очекуваат до октомври да се реши проблемот со името

Сител - 13.05.2010

Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на пиолитичката и безбедностната стабилност на Република Македонија и за успешно интегрирање на нашата земја во НАТО и отпочнување на пристапните ...

Филип Гордон денеска ќе пристигне во Македонија

Р.С.Европа - 13.05.2010

Американскиот помошник на заменикот на државниот секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Филип Гордон денеска ќе пристигне во Македонија.

Американскиот помошник државен секретар Филип Гордон денеска во Македонија

Inpress - 13.05.2010

Скопје, 13. мај (ИНПРЕС) Заменикот на американската државна секретарка Хилари Клинтон Филип Гордон денеска треба да допатува во официјална посета на Република Македонија.

Филип Гордон во посета на Македонија

Макфакс - 13.05.2010

Филип Гордон, американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, денеска ќе престојува во посета на Македонија.

Филип Гордон во прва посета на Македонија

Кирилица - 13.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон денеска ќе престојува во прва посета на Македонија, од стапувањето на функцијата во мај 2009 година Според најавите од Амбасадата ...

Филип Гордон во прва посета на Македонија

Сител - 13.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Гордон денеска ќе престојува во прва посета на Македонија, од стапувањето на функцијата во мај 2009 година.

Одложена средбата Груевски – Гордон

Макфакс - 13.05.2010

Премиерот Никола Груевски попладнево од Мароко, наместо во Скопје, ќе отпатува за Загреб поради временските услови, информираат од Владата за Макфакс.

Црвенкоски ќе се сретне со Филип Гордон

Inpress - 13.05.2010

Скопје, 13. мај (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бранко Црвенковски денеска ќе оствари средба со американскиот помошник на заменикот на државниот секретар задолжен ...

Одложена средбата Груевски – Гордон

Форум - 13.05.2010

Премиерот Никола Груевски попладнево од Мароко, наместо во Скопје, ќе отпатува за Загреб поради временските услови, информираат од Владата Поради ова, се одложува денешната средба на премиерот со ...

САД: Крајно време за надминување на проблемот со името

Макфакс - 13.05.2010

САД сметаат дека е крајно време за решавање на проблемот со името, изјави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, по денешната средба со помошник-државниот секретар на САД, Филип Гордон.

Црвенковски: САД сметаат дека е крајно време за решение за името

Нетпрес - 13.05.2010

САД сметаат дека е крајно време да се надмине пречката, односно спорот со Грција околу името на нашата земја и на тој начин да се деблокираат евро-атлантските интеграции на Република Македонија, ...

Црвенковски: Радикалните структури да се изолираат

Макфакс - 13.05.2010

Задача на политичарите е да се креираат добри меѓуетнички и меѓурелигиски односи со цел да се изолираат екстремните и радикалните структури што и се закануваат на земјава.

САД очекуваат проблемот со името да се реши до октомври

Шпиц - 13.05.2010

Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на пиолитичката и безбедностната стабилност на Република Македонија и за успешно интегрирање на нашата земја во НАТО и отпочнување на пристапните ...

САД очекува до октомври да се реши проблемот со името

Кирилица - 13.05.2010

Вашингтон е силно заинтересиран за одржување на политичката и безбедностната стабилност на Република Македонија и за успешно интегрирање на нашата земја во НАТО и отпочнување на пристапните преговори ...

Филип Гордон во Скопје

Р.С.Европа - 13.05.2010

Помошник државниот секретар на Соединетите Американски Држави Филип Гордон денеска е во посета на Македонија. По средбата со лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски, Гордон би требало да ...

Средба Иванов - Гордон

Р.С.Европа - 13.05.2010

Македонија го цени ангажманот на Соединетите Американски Држави за надминување на единствената пречка за интеграцијата на Република Македонија во евроатлантските структури, рекол претседателот Ѓорге ...

Средба на Иванов со Филип Гордон

Кирилица - 13.05.2010

Македонија високо го цени ангажманот на Соединетите Американски Држави за надминување на единствената пречка за интеграцијата на Република Македонија во евроатлантските структури, подвлече ...

Средба Иванов - Гордон

Нетпрес - 13.05.2010

Македонија е подготвена за взаемно прифатливо решение во рамките на Повелбата, резолуциите на Обединетите Нации и на меѓународното право рекол денес претседателот на државата Ѓорге Иванов на средбата ...

Црвенковски: Радикалните структури да се изолираат

Форум - 13.05.2010

Задача на политичарите е да се креираат добри меѓуетнички и меѓурелигиски односи со цел да се изолираат екстремните и радикалните структури што и се закануваат на земјава Ова денеска во Скопје го ...

Средба Гордон – Груевски вечерва во Загреб

Макфакс - 13.05.2010

Решавањето на проблемот со името е клучот за деблокирање на евро-атлансткиот пат на Македонија. САД ќе биде силен поддржувач на евентуалниот договор што би го постигнале со Грција, изјави Филип ...

Филип Гордон во Македонија

Р.С.Европа - 13.05.2010

Претседателот Ѓорге Иванов се сретна со американскиот заменик на државниот потсекретар задолжен за европски и евроазиски прашања Филип Гордон, кој е во посета на Македонија.

Гордон: Решение за името е клуч за деблокирање на евро-атланскиот пат

Нетпрес - 13.05.2010

Решение на проблемот за името е клуч за деблокирање на евро-атлантскиот пат на Македонија, изјави денеска помошник- државниот секретар на САД Филип Гордон по средбата со претседателот на ДУИ Али ...

Филип Гордон: Името е клучот за Европа

Р.С.Европа - 13.05.2010

Решавањето на спорот за името со Грција е клучот за деблокирање на македонските евроинтеграции, изјави американскиот помошник на државниот потсекретар задолжен за европски и евроазиски прашања Филип ...

САД очекува решение за името до октомври?!

Вечер Прес - 13.05.2010

Средбата со премиерот Никола Груевски беше презакажана за доцна вечерта во Загреб, каде што беше принудена да слета македонската делегација поради вуканската прав на враќање од официјатланта посета ...

Одложена средбата Груевски – Гордон

Канал 77 - 13.05.2010

Премиерот Никола Груевски попладнево од Мароко, наместо во Скопје, ќе отпатува за Загреб поради временските услови, информираат од Владата за Макфакс.

Гордон:Крајно време е спорот со името да се реши

Канал 77 - 13.05.2010

Крајно време е спорот со името да се реши вели помошник државниот секретар на САД,Филип Гордон,потенцирајќи дека тоа ќе ги деблокира евроатлантските интеграции на Македонија.

САД:Решение за името - клучно за Македонија

eReporter - 13.05.2010

Решение на разликите со Грција околу името е клучно за Македонија и нејзиното членство во НАТО и ЕУ, што САД силно го поддржуваат.

Гордон на средба со Груевски вечерва во Загреб

eReporter - 13.05.2010

Американскиот помошник државен секретар, Филип Гордон вечерва во Загреб треба да се сретне со македонскиот премиер Никола Груевски.

Иванов: Македонија е подготвена за взаемно прифатливо решение

eReporter - 13.05.2010

Македонија е подготвена за взаемно прифатливо решение во рамките на Повелбата, резолуциите на Обединетите Нации и на меѓународното право, рече македонскиот претседател.

Прашањето за името е клучно

Идивиди - 13.05.2010

Скопје, 13 мај 2010 (МИА) - Силно го поддржуваме решавањето на проблемот со името со Грција и сметаме дека тој трае предолго.

Заменикот на Клинтон во Македонија

eReporter - 13.05.2010

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Филип Гордон денеска треба да допатува во посета на Македонија.

Груевски ќе ја пропушти средбата со американскиот помошник државен секретар Гордон

Канал5 - 12.05.2010

На сугестија на мароканските воздушни власти и македонската управа за цивилна и воздушна пловидба Премиерот Груевски наместо да допатува во Македонија утре од Мароко ке замине за Загреб .

Гордон: САД ќе ги поддржат разговорите меѓу Приштина и Белград

Р.С.Европа - 12.05.2010

Ако претставниците на Приштина и Белград се подготвени да седнат и да почнат со решавање технички прашања, САД ќе ги поддржат и ќе го олеснат разговорот, изјави денеска во Приштина помошникот ...

Заменикот на Хилари Клинтон во Македонија

Форум - 12.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, д-р Филип Х. Гордон, утре во посета на Македонија Ова е негова прва посета на земјата откако дојде на местото на Даниел Фрид во мај 2009 ...

Гордон:Статусот на Косово е решена работа

Макфакс - 12.05.2010

Прашањето на границите и статусот на Косово е решена работа и „САД не гледаат причина за било каки преговори“, изјави денеска заменик американскиот државен секретар Филип Гордон.

САД се спремни да ги олеснат разговорите меѓу Косово и Србија

Макфакс - 12.05.2010

Соединетите американски држави (САД) повторно ја истакнаа нивната посветеност за суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово.

Филип Гордон в четврток во Македонија

МРТ - 12.05.2010

Филип Гордон, помошник-државен секретар на САД задолжен за Европа и Евроазија, в четврток ќе престојува во Скопје, каде ќе оствари средби со македонскиот државен и политички врв, информираат од Стејт ...

Филип Гордон денес во Приштина

Нетпрес - 12.05.2010

Помошникот на американскиот државен секретар, Филип Гордон денес и утре ќе биде во Приштина. Во главниот град на Косово тој ќе се сретне со косовските власти и со претставници на меѓународните мисии.

Филип Гордон утре во Македонија

Нетпрес - 12.05.2010

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Х. Гордон, утре ќе ја посети Македонија. На средбите со државниот врв Гордон ќе разговара за најновите случувања на домашната и на ...

САД подготвени да посредуваат во дијалог меѓу Белград и Приштина

eReporter - 12.05.2010

САД го поддржуваат суверенитетот и интегритетот на Косово и се подготвени да посредуваат во дијалог меѓу Белград и Приштина за решавање на техничките прашања.

Филип Гордон на балканска турнеја

Нетпрес - 11.05.2010

Помошникот на државниот секретар на САД, Филип Гордон неделава ќе ги посети Скопје, Приштина и Белград, најавил американскиот Стејт департмент.

Филип Гордон в четврток во Македонија

Макфакс - 11.05.2010

Филип Гордон, помошник-државен секретар на САД задолжен за Европа и Евроазија, в четврток ќе престојува во Скопје, каде ќе оствари средби со македонскиот државен и политички врв, информираат од Стејт ...

Висок американски дипломат в четврток во Скопје

Р.С.Европа - 11.05.2010

Американскиот помошник на заменикот на државниот секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Филип Гордон в четврток треба да ја посети Македонија.

Помошник државниот секретар на САД Гордон неделава во Македонија

Р.С.Европа - 11.05.2010

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи Филип Гордон во текот на неделава ќе престојува во Македонија на разговори за билатералните односи и за други регионални ...

Висок американски дипломат во посета на Македонија

eReporter - 11.05.2010

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Филип Гордон в четврток треба да допатува во посета на Македонија.

Спорт - Бен Гордон ќе игра против Македонија

Време - 10.05.2010

Македонската кошаркарска репрезентација патот до Литванија на Европското првенство ќе мора да го поминува и во дуели со дел од ѕвездите на НБА.

Филип Гордон доаѓа во Скопје

Дневник - 10.05.2010

Помошник-државниот секретар на САД задолжен за Европа и за Евроазија, Филип Гордон, в четврток, 13 мај, во Скопје ќе разговара со македонското политичко раководство .