TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

100 години-албанска азбука

А1 - 22.11.2008

Претседателот на владата, Никола Груевски, на стогодишнината од албанската азбука беше домаќин на премиерите на Албанија и Косово, Сали Бериша и Хашим Тачи. Повод за посетата на двајцата високи гости од соседството е вечерашното чествување на настанот. Поздравувајќи ги гостите на стогодишнината од албанската азбука, премиерот се обрати на албански јазик.

Свечена академија по повод денот на албанската азбука

Телма - 22.11.2008

Писмото и јазикот на кој говори, јазикот на кој остава трајни сведоштва, по кој го препознаваат, преку кој ја изразува својата култура и национална особеност, е едно од основните обележја на идентитетот на народот, нагласи премиерот Никола Груевски во обраќањето на централното чествување на стогодишнината од Битолскиот конгрес и унификацијата на албанската азбука што вечерва се одржа во Домот на ...

Чествување на 100 години од Битолскиот конгрес

Алсат-М - 22.11.2008

Свечена академија за сто години од унификацијата на албанската азбука. Писмото и јазикот на кој говори, јазикот на кој остава трајни сведоштва, по кој го препознаваат, преку кој ја изразува својата култура и национална особеност, е едно од основните обележја на идентитетот на народот, нагласи премиерот Никола Груевски во обраќањето на централното чествување на стогодишнината од Битолскиот конгрес ...

Сто години од албанската азбука

Алсат-М - 22.11.2008

Сто години од албанската азбука се одбележуваат на денешниот Ден на албанската азбука, кој е е неработен за припадниците на албанската заедница во Македонија. Централна свеченост по повод празникот се одржува денеска во Скопје, на која е најавено учество и на премиерите на Албанија и Косово, Сали Бериша и Хашим Тачи.

Свечена академја за сто години од унификацијата на албанската азбука

Алфа - 22.11.2008

Централното чествување на стогодишнината од Битолскиот конгрес и унификацијата на албанската азбука ќе биде одржано вечер во Домот на Армијата во Скопје, во присуство на премиерот Никола Груевски и премиерите на Албанија и на Косово Сали Бериша и Хашим Тачи.

Македонија празнува сто години албанска азбука

Форум - 22.11.2008

Главното одбележување на прославата на стогодишнината од Битолскиот конгрес и донесување правила за албанската азбука ќе се одржи во саботата вечер во скопскито Домот на АРМ. На него ќе присуствува премиерот Никола Груевски и премиерите на Албанија и на Косово Сали Бериша и Хашим Тачи, со кои претходно во текот на денот ќе има одвони средби Централното одбележувањето на овој настан од албанската ...

Сто години од албанската азбука

Макфакс - 22.11.2008

Сто години од албанската азбука се одбележуваат на денешниот Ден на албанската азбука, кој е е неработен за припадниците на албанската заедница во Македонија. Централна свеченост по повод празникот се одржува денеска во Скопје, на која е најавено учество и на премиерите на Албанија и Косово, Сали Бериша и Хашим Тачи.

Сто години од албанската азбука

BBC - 21.11.2008

На 22 ноември пред точно сто години во Битола е завршен конгресот за унификација на албанското писмо кое потоа станува стандардно за албанскиот јазик на Балканот. Покрај латинското, врз денешната албанска азбука влијаеле и грчкото, турското и словенското писмо, вели професорот на Филолошкиот факултет во Скопје, Авзи Мустафа.

Претепан првиот човек на „Конгреси и башкимит“

Утрински - 21.11.2008

Претепан првиот човек на „Конгреси и башкимит“. БИТОЛА - Фергим Демири, претседател на Здружението „Конгреси и башкимит“, кој е дел од организацијата за прославата на 100-годишнината од албанската азбука, во Битола вчера бил претепан од активисти на ДУИ.

Косово со културни манифестации одбележува 100 години од албанската азбука

Алсат-М - 21.11.2008

Унификацијата на албанската азбука го отвори патот за развојот на албанската книжевност, образованието, култура и општество во целина. Овој став го споделуваат претставниците на министерство за култура и на другите културни институции во Косово при одбележувањето на “Денот на азбуката“.

Лингвистите бараат одбрана на албанскиот јазик од странските зборови

Алсат-М - 21.11.2008

Четириесет илјади зборови не се вклучени во новиот албански речник, додека албанскиот јазик секoјдневно се преплавува со странски зборови и фрази. Академици од земјава алармираат во иднина при комуникацијата и пишувањето да се употребуваат зборови кои се објавени во стандардираните речници „Треба да го заштитиме јазикот, треба да го култивираме јазикот како од влијанието на игнорантното, ...

100 години албанска азбука

Канал5 - 21.11.2008

Со донесениот Закон за јазиците и можноста за образование на албански јазик придонесуваме во Македонија да се живее подобро во мир како дел од големото европско семејство – им се обрати собранискиот претседател Вељановски на лингвисти, писатели, интелектуалци, политичари :. -Во последниот извештај на ЕК јасно е утврдено дека имаме квалитетен напредок во натамошната имплементација на Охридскиот ...

Одбележување на 100 година албанска азбука

А1 - 20.11.2008

Реновираната Спомен Куќа на Азбуката денеска ќе биде отворена во Битола, по повод одбележувањето на 100 годишнината на албанската азбука. Во рамките на свечените активности, во Домот на културата во Битола ќе се одржи и културна и уметничка вечер посветена на 100 годишнината на Битолскиот Конгрес.

Куќата на албанската азбука во Битола ќе прерасне во музеј

Алсат-М - 20.11.2008

По повод 100 годишнината од Битолскиот Конгрес кога е втемелна современата албанска азбука денеска во Битолa вицепремиерот Абдулаќим Адеми ја отвори реконструираната куќа во која е одржан конгресот. На свеченоста присуствуваа гости од Албанија, Косово како и голем број граѓани Локалната власт во Битола навести дека спомен куќата во иднина ќе прерасне во музеј во кој ќе бидат изложени артефакти ...

Инцидент на одбележувањето на 100 годишнината на албанската азбука во Битола

Канал5 - 20.11.2008

Одбележувањето на 100 годишнината од албанската азбука денеска во Битола падна во сенка на инцидент во која Фергим Демири претседателот на здружението „Конгреси Башкими“ бил претепан од лица кои од него барале да се додаде уште една слика во рамките на изложбата по повод денешниот празник.

Тепачка на стогодишнината од албанска азбука

Дневник - 20.11.2008

Тепачка на стогодишнината од албанска азбука. Инцидент се случи на вчерашната прослава на стогодишнината од албанската азбука токму во Куќата на Битолскиот конгрес, каде што во 1908 година била унифицирана азбуката. Во овој објект вчера напладне бил претепан битолчанецот Фергим Демири, член на Здружението „Конгреси Башкими“, кој беше еден од главните организатори на активностите за јубилејот.

Пригодна марка за албанската азбука

Утрински - 20.11.2008

Пригодна марка за албанската азбука. По повод сто години од Денот на албанската азбука - 22 Ноември, „Македонска пошта“ вчера промовираше пригодна поштенска марка отпечатена во 25.000 примероци со мотиви од албанската азбука, куќата и членовите кои го воделе Битолскиот конгрес во 1908 година, кога е донесено решението за унификација на азбуката.

Ќе биде отворена куќата каде се одржа Битолскиот конгрес

Алсат-М - 20.11.2008

Реновираната Спомен Куќа на Азбуката денеска ќе биде отворена во Битола, по повод одбележувањето на 100 годишнината на албанската азбука. Во рамките на свечените активности, во Домот на културата во Битола ќе се одржи и културна и уметничка вечер посветена на 100 годишнината на Битолскиот Конгрес.

Марка за век од албанската азбука

Време - 20.11.2008

Со вчерашната промоција на поштенска марка со лого на Битолскиот конгрес, почна празнувањето на стогодишнината од унификацијата на албанската азбука. Одбележувањето на јубилејот ќе продолжи денеска со отворањето на Куќата на албанската азбука во Битола, централното чествување ќе се одржи в сабота во Домот на културата во Битола.

Одбележување на 100 година албанска азбука

Макфакс - 20.11.2008

Реновираната Спомен Куќа на Азбуката денеска ќе биде отворена во Битола, по повод одбележувањето на 100 годишнината на албанската азбука. Во рамките на свечените активности, во Домот на културата во Битола ќе се одржи и културна и уметничка вечер посветена на 100 годишнината на Битолскиот Конгрес.

Дебата за јазичните разлики

А1 - 19.11.2008

Култивирањето на јазичните разлики создава солидарност и толеранција меѓу заедниците, беше поентата на трибината организирана од Институтот за политички и културни студии и Министерството за локална самоуправа во пресрет на одбележувањето на стогодишнината од унифицирањето на албанската азбука. Главната порака на организаторот е дека треба да учиме едни од други, да се интересираме за другите.

Сто години од Битолскиот конгрес

Утрински - 19.11.2008

Сто години од Битолскиот конгрес. По повод одбележувањето на стогодишнината од одржувањето на Битолскиот конгрес, денеска напладне ќе се одржи Трибина. Трибината се одржува во организација на Институтот за политички и интеркултурни студии и министерството за локална самоуправа, во Хотелот „Стоун Бриџ“ во Скопје. (Н.П.

Поштенска марка по повод Денот на албанската азбука

Алсат-М - 19.11.2008

Oдбележувањето на манифестацијата „Сто години од Денот на албанската азбука - 22 Ноември“, почнува денеска со промовирање поштенска марка. Марката е издадена од Македонски пошти, во соработка со Катедрата за албански јазик и литература на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје.

Сто години од унификацијата на албанската азбука

Канал5 - 19.11.2008

Во пресрет на 22 Ноември, 100-годишнината од Битолскиот конгрес на кој е унифицирана албанската азбука, денеска во Скопје почнуваат активностите на манифестацијата која ја организира Владата на Република Македонија. По овој повод, „Македонска пошта“ денеска во Скопје ќе промовира поштенска марка со лого на Битолскиот конгрес и ќе биде одржана научна трибина „Јазичните разлики, солидарноста и ...

100 години албанска азбука

Алсат-М - 19.11.2008

Со трибина и нова поштенска марка почна одбележувањето на Битолскиот конгрес. По повод сто години од Денот на албанската азбука - 22 Ноември, „Македонска пошта“ денеска промовираше пригодна поштенска марка отпечатена во 25.000 примероци со мотиви од албанската азбука, куќата и членовите кои го воделе Битолскиот конгрес во 1908 година, кога е донесено решението за унификација на ...

100 години од унифицирање на албанската азбука

Канал5 - 19.11.2008

Преку култивирање на јазичните разлики како и со комуникација на етничките групи може да се постигне поголема толеранција и солидарност меѓу националностите во Македонија – сметаат учесниците на трибината организирана по повод 100-то годишнината од унифицирањето на албанската азбука.

Сто години од унифицирање на албанското писмо

Алфа - 19.11.2008

Бидејќи стремиме кон евроатлантските интеграции – каде се почитува мултијазичноста, и кај нас треба да се почитуваат јазикот и културата на сите националности кои живеат во земјава, заклучија денеска учесниците на трибината “Jазични разлики, солидарност и толеранција“.

Почна одбележувањето на 100 годишнината од Битолскиот конгрес

Макфакс - 19.11.2008

Со научна трибина посветена на јазичните различности и со промовирањето на Поштенската марка со лого на Битолскиот Конгрес, денеска во Скопје официјално започнаа активностите за одбележување на 100 годишнината од Битолскиот конгрес. На централната манифестација што ќе се одржи во сабота, ќе учествуваат и премиерите на Македонија, Албанија и Косово, Никола Груевски, Сали Бериша и Хашим Тачи.

Заврши реконструкцијата на куќата на Конгресот на азбуката во Битола

Алсат-М - 18.11.2008

Освен надворешната реконструкција и внатрешноста на куќата е веќе готова да ги прими гостите на 100 годишнината од овој голем сеалбански културен и историски настан. Ова го потврди директорот на битолскиот Музеј, Зоран Николовски. „Чинам дека на 7-ми завршивме со реконструкција на фасадниот дел и со осветлувањето на фасадата.

22-ри октомври неработен за припадниците на албанската заедница

Нетпрес - 18.11.2008

22-ри октомври неработен за припадниците на албанската заедница Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празници, 22.11.2008 година (сабота), Денот на Албанската азбука, е неработен ден за припадниците на албанската заедница во Република Македонија.

Прославата на албанското писмо во сенка на проблеми

Утрински - 17.11.2008

Прославата на албанското писмо во сенка на проблеми. БИТОЛА - Куќата на албанската азбука во Битола не е подготвена за прославата на стогодишнината од унифицирањето на албанското писмо. Одбележувањето на јубилејот со Свечена академија што се одржа во Центарот за култура започна од Битола во петокот.

Писменост

Дневник - 17.11.2008

Морам да признаам дека мене, а верувам и на многу други што се занимаваат со пишување, отсекогаш ме фасцинирал античкиот мит на Кадмос за почетокот и потеклото на азбуката. Митот според кој античкиот Кадмос ги засадил во земјата забите на змејот, а подоцна од нив никнале буквите.

Трње наместо цвеќе врз гробот на Кирјази

Дневник - 17.11.2008

Творците на албанската азбука заслужуваат повеќе од безимени гробови зашто се значаен дел од историјата и потврда за космополит скиот дух на Битола, велат историчарите. Во гроб чие име и датум времето ги избришало одамна, на осамените гробишта во црквата „Свети Димитрија“ во битолското село Магарево, почива еден од основачите на унифицираната албанска азбука, Герг Кирјази.