TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Забавува најавената процедура за донесување на измените на Законот за јавното обвинителство

Алсат-М - 28.07.2019

Владиниот предлог-закон за јавно обвинителство со кој ќе се решава судбината на СЈО ќе биде ставен на дневен ред во Собранието на крајот на август, по годишните одмори на пратениците. Спикерот Талат Џафери седницата ја закажа за 27 август.

ВМРО-ДПМНЕ останува на условот за лидерска средба

Алсат-М - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ ниту има готов предлог-закон за јавно обвинителство, ниту кажува дали ќе поднесат амандмани на владиното решение кое веќе е доставено во Сoбранието. Опозицијата останува на ставот дека преговори со власта се можни само доколку се прифати ...

ВМРО-ДПМНЕ: Овој закон е реформски и значи неселективна правда за граѓаните

Канал5 - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото, почитувањето на законите, почитување на Уставот, меѓународното право, рече на прес конференција Димче Арсовски ,портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ е против тоа Катица Јанева да биде унапредена во републички јавен обвинител

Макфакс - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е против грубо кршење на законот Катица Јанева да биде унапредена во републички јавен обвинител, односно да добие неколку скалила повеќе, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Арсовски: Бараме детална истрага за случајот „Рекет“

Сител - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото, почитувањето на законите, почитување на Уставот, меѓународното право. ВМРО-ДПМНЕ има предлог закон за јавно обвинителство кој што го образложивме вчера на прес ...

(ВИДЕО) Арсовски: И врапчињата знаат кој се е вмешан во „Рекет“, само Јавното обвинителство молчи

А1 On - 27.07.2019

„ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото, почитувањето на законите, почитување на Уставот, меѓународното право. ВМРО-ДПМНЕ има предлог закон за јавно обвинителство кој што го образложивме вчера на прес ...

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ има предлог закон за ЈО кој што ќе биде во функција на борба против организираниот криминал и ...

Курир - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото, почитувањето на законите, почитување на Уставот, меѓународното право, порачува партискиот портпарол Димче Арсовски.

ВМРО-ДПМНЕ: Сите обвинители од дувлото на непотизам наречено СЈО да се вратат во матичните обвинителства

+инфо - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ има предлог закон за јавно обвинителство кој што го образложивме вчера на прес конференција од страна на претседателот Мицкоски, кој што е достоен и подготвен да биде во функција на бескомпромисна борба против организираниот криминал и ...

Статсуот на СЈО по одморите во Собрание

Независен - 27.07.2019

Пратениците ќе го решаваат статусот на Специјалното јавно обвинителство по одморите, собранискиот спикер го стави владиниот предлог за Законот за јавно обвинителство на седница на 27-ми август, објави Телма.

Арсовски: Обвинителите од дувлото на непотизам СЈО да се вратат во матичните обвинителства

Нетпрес - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото, почитувањето на законите, почитување на Уставот, меѓународното право, порачува партискиот портпарол Димче Арсовски.

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ е против тоа Катица Јанева да биде унапредена во републички јавен обвинител

Centar - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е против грубо кршење на законот Катица Јанева да биде унапредена во републички јавен обвинител, односно да добие неколку скалила повеќе, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото

24Инфо - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото, почитувањето на законите, почитување на Уставот, меѓународното право. ВМРО-ДПМНЕ има предлог закон за јавно обвинителство кој што го образложивме вчера на прес ...

Арсовски:Бараме детална истрага за случајот „Рекет“

MTM - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ има предлог закон за јавно обвинителство кој што го образложивме вчера на прес конференција од страна на претседателот Мицкоски, кој што е достоен и подготвен да биде во функција на бескомпромисна борба против организираниот криминал и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нашиот предлог за ЈО е функција на борба против организираниот криминал и корупција

PressingTV - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото, почитувањето на законите, почитување на Уставот, меѓународното право, порачува партискиот портпарол Димче Арсовски.

Каков услов има ВМРО ДПМНЕ за преговори со власта?

Фактор - 27.07.2019

-ВМРО-ДПМНЕ има предлог закон за јавно обвинителство кој што го образложивме вчера на прес конференција од страна на претседателот Мицкоски, кој што е достоен и подготвен да биде во функција на бескомпромисна борба против организираниот криминал и ...

Арсовски: Предлог законот за ЈО на ВМРО-ДПМНЕ значи неселективна правда

MakPress - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото, почитувањето на законите, почитување на Уставот, меѓународното право. ВМРО-ДПМНЕ има предлог закон за јавно обвинителство кој што го образложивме вчера на прес ...

Арсовски: Бараме детална истрага за срамниот случај „Рекет“, проверка на инволвираноста на Катица Јанева

Скопје1 - 27.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која се води од принцип на владеење на правото, почитувањето на законите, почитување на Уставот, меѓународното право. ВМРО-ДПМНЕ има предлог закон за јавно обвинителство кој што го образложивме вчера на прес ...

Мицкоски бара истрага за Обвинителите од СЈО

Телма - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски предлага Обвинителите од СЈО да се вратат во матичните обвинителства но претходно да се истражи дали се поврзани со предметот „Рекет“ . Тој нагласува дека е потребна е детална истрага за евентуална нивна ...

Мицкоски предлага нов закон со кој на обвинителите од СЈО ќе им бидат одземени предметите

Фокус - 26.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави денеска ново решение за статусот на СЈО, при тоа барајќи обвинителите од ова обвинителство да се вратат во матичните обвинителства по завршување на мандатот.

Сите обвинители од СЈО да се вратат во матичните обвинителства и да се истражи дали биле дел од „Рекет“, побара ...

Сакам да кажам - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека предлог на ВМРО-ДПМНЕ е сите обвинители од СЈО да се вратат во матичните обвинителства по престанокот на мандатот, место да се префрлат во новото Обвинителство за организиран криминал и висока ...

Мицкоски бара истрага за обвинителите од СЈО: „Сите предмети од СЈО од 2016, да ги преземе ОЈО“

ТВ21 - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

ВМРО ДПМНЕ објави нов предлог закон за Јавно обвинителство

Телма - 26.07.2019

Законот предложен од Владата овозможува пресметка со опозицијата и заштита на криминалот на сегашната врхушка на власт, изјави лидерот Мицкоски и предложи нов текст. Рече дека е недозволиво Катица Јанева да биде унапредена две скали, а останатите ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се одезмат сите предмети од СЈО и да се отвори постапка против обвинителите

24 Вести - 26.07.2019

Обвинителите од СЈО, да останат без предмети, било тие да се во фаза на пресуда, жалба или судски процес, а тие да станат дел од истаргата за „Рекет“, однсон да се испита нивната инволвираност во аферата.

Мицкоски : Сите предмети од СЈО од 2016 да ги преземе Републичкото јавно обвинителство

Канал5 - 26.07.2019

За ВМРО-ДПМНЕ е неприфатливо обвинителите од СЈО да се приклучат на Обвинителстото за гонење на органзииран криминал, а Специјалната обвиниетлка Јанева да се унапреди за две скалила во Републички јавен обвинител.

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

Канал5 - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет". Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

Фокус - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски , истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Костадинов: Мицкоски уште еднаш докажа дека намерно ги кочи реформите

24 Вести - 26.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата , изјави портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

24 Вести - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

Слободен Печат - 26.07.2019

Најави дека ќе изработат сопствено законско решение за јавното обвинителство кое, како што рече, ќе се темели на вистинските темели и бескомпромисна битка против криминалот и корупцијата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара ...

Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство: „Се е вредно за размислување“

Press24 - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се плашат од независен, ефикасен и неселективен јавнообвинителски систем

А1 On - 26.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата, рече Костадин Достадинов од СДСМ на денешната прес-конференција.

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ измислуваат нови барања за да не се донесе Законот за ЈО

МКД - 26.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата, реагира СДСМ на изјавите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски со спин ги проблематизира сите предмети на СЈО!

Окно - 26.07.2019

Условувајќи ја поддршката за новиот закон за јавно обвинителство со проблематизирање и прераспределување на сите досегашни предмети и процеси водени од СЈО, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажуваат дека се залагаат за неказнивост и амнестија на ...

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

Сител - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Мицкоски предлага сите обвинители од СЈО да се вратат во матичните обвинителства и да се отвори истрага

+инфо - 26.07.2019

ВМРО – ДПМНЕ не може да прифати сите обвинители од СЈО да се приклучат на јавното обвинителство за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена за две скалила – во републички јавен обвинител со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно ...

Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

МКД - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека сѐ е вредно за размислување.

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

Нова ТВ - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

ВМРО-ДПМНЕ бара истрага за сите обвинители од СЈО, а предметите да ги преземе Јавното обвинителство

Р.С.Европа - 26.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не може да прифати сите обвинители од СЈО да се приклучат на јавното обвинителство за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена во републички јавен обвинител, и со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно ...

Мицкоски: Детална истрага за криминалите на СЈО

Нетпрес - 26.07.2019

ВМРО – ДПМНЕ нема да прифати обвинителите од СЈО да се приклучат на Обвинителството за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена за две скалила – во Републички јавен обвинител, со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно овиниелство.

(Видео) Мицкоски: Не прифаќаме Јанева да биде унапредена, обвинителите да се вратат во матичните обвинителства

Макфакс - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека законот кој го предлага СДСМ, не е во интерес на бробата со криминалот и корупцијата туку со цел да се пресмета со политчките неистомисленици и воедно да ги амнестира од одговрност политичарите од ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага финансиска самостојност и контрола на парите кои се даваат во обвинителството

Курир - 26.07.2019

Предлогот на СДСМ предвидува финансиска независност само на новоформираното обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција. Дали тоа не е навреда за сите останати обвинители во државата.

Мицкоски: Нема место за роднините на обвинителите од СЈО во новиот оддел на обвинителството

Курир - 26.07.2019

Истовремено проверка и детална анализа и истрага за директната или индиректната вмешаност на сите обвинители, кои што беа до сега помошници на Специјалниот јавен обвинител, побара денеска Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ со свој предлог закон за СЈО

Р.С.Европа - 26.07.2019

Ново решение за СЈО со кое сите досегашни предмети би му се предале на државниот обвинител е предлогот на опозицискиот лидер Христијан Мицковски во пресрет на средбата со американскиот помошник државен секретар Филип Рикер.

Мицкоски: Сите обвинители од СЈО да се вратат во матичните обвинителства и да се истражи инволвираноста на Јанева во ...

Курир - 26.07.2019

ВМРО – ДПМНЕ не може да прифати сите обвинители од СЈО да се приклучат на јавното обвинителство за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена за две скалила – во републички јавен обвинител со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно ...

Ќе му објаснам на Рикер кој е тој што игра политички игри – вели Мицкоски

ММС - 26.07.2019

Сите обвинители од СЈО после престанокот на мандатот да се вратат во обвинителствата од каде што дошле. Ова го бара опозициската ВМРО-ДПМНЕ. И покрај ставот на премиерот Заев дека сугестиите од опозицијата се вградени во Предлог законот за ЈО од кој ...

Мицкоски: Ќе му објаснам на Рикер кој игра политички игри, тој ќе донесе правилна одлука

МКД - 26.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“, како и за директна или индиректна поврзаност на ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага финансиска самостојност и контрола на парите кои се даваат во обвинителството

Нетпрес - 26.07.2019

Предлогот на СДСМ предвидува финансиска независност само на новоформираното обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција. Дали тоа не е навреда за сите останати обвинители во државата.

Премиерот Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

Независен - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО

Р.С.Европа - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој рече дека се е вредно за размислување.

(Видео) Костадинов: Мицкоски со своите барања покажа дека бега од правда и штити криминал

Макфакс - 26.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата, истакна портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, на прес-конференција по повод обраќањето на ...

Мицкоски: Не можам да се согласам со закон кој ја унапредува Катица Јанева за две скалила

Алфа - 26.07.2019

Владеење на домашното, но и меѓународното право, почитување на Уставот и законите се постулатите врз кои е изготвуван новиот предлог закон за Јавно обвинителство, соопшти денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

(ВИДЕО) Мицкоски: Детална истрага за обвинителите во СЈО, неприфатливо е Јанева да биде унапредена

А1 On - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека законот кој го предлага СДСМ, не е во интерес на борбата со криминалот и корупцијата, туку со цел да се пресмета со политичките неистомисленици и воедно да ги амнестира од одговорност политичарите ...

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

Независен - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Новата Катица ќе ја бираат обвинители, а не Заев и Мицкоски

Слободен Печат - 26.07.2019

Дејствувањето на политичарите надвор од ингеренциите може да го претвори процесот на донесување на законот за ЈО во класичен циркус, или, на крајот на краиштата, во евтино реално шоу, предупредуваат експертите.

Премиерот Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

Нова ТВ - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

Курир - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Премиерот Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

ММС - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Заев викендов ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

+инфо - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека сѐ е вредно за размислување.

ВМРО-ДПМНЕ бара истрага и за сите обвинители од СЈО

Либертас - 26.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не може да прифати сите обвинители од СЈО да се приклучат на јавното обвинителство за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена во републички јавен обвинител, и со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно ...

Премиерот Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

MTM - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Премиерот Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

Либертас - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Мицкоски: Не прифаќаме Јанева да биде унапредена, обвинителите да се вратат во матичните обвинителства

Centar - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека законот кој го предлага СДСМ, не е во интерес на бробата со криминалот и корупцијата туку со цел да се пресмета со политчките неистомисленици и воедно да ги амнестира од одговрност политичарите од ...

Премиерот Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

Вечер Прес - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Заев ќе го разгледа предлогот на Мицкоски за јавното обвинителство

CivilMedia - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

Опсервер - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Владата да престане со политички игри и да разговара за предвремени избори и Закон за Јавно обвинителство

Република - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски предлага Обвинителите од СЈО да се вратат во матичните обвинителства но претходно да се истражи дали се поврзани со предметот „Рекет“ . Mицкоски нагласи дека е потребна детална истрага за евентуална нивна ...

Костадинов: Мицкоски уште еднаш докажа дека намерно ги кочи реформите

MTM - 26.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата. Барањето за целосно расформирање на СЈО и обвинителите од СЈО да не преминат заедно со случаите ...

Мицкоски: Детална истрага за криминалите на СЈО

Точка - 26.07.2019

ВМРО – ДПМНЕ нема да прифати обвинителите од СЈО да се приклучат на Обвинителството за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена за две скалила – во Републички јавен обвинител, со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно овиниелство.

Мицкоски бара проверка на сите обвинители од СЈО за случајот „Рекет“

Фактор - 26.07.2019

На само неколку часа пред средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја информираше јавноста за тоа дека неговата партија одлучила да изработи сопствено решение за борбата со криминалот и корупцијата во земјава.

Мицкоси побара истрага за Јанева и другите обвинители на СЈО, а партијата ќе предложи нов закон за ЈО

Мета - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христија Мицксоки најави дека ќе изработат сопствено законско решение за јавното обвинителство кое, како што рече, ќе се темели на вистинските темели и бескомпромисна битка против криминалот и корупцијата.

(Видео) Костадинов: Мицкоски со своите барања покажа дека бега од правда и штити криминал

Centar - 26.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата, истакна портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, на прес-конференција по повод обраќањето на ...

Мицкоски предлага нов закон за ЈО и бара детална истрага за обвинителите од СЈО

PressingTV - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски бара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Тој на денешната прес-конференција истакна дека ВМРО – ДПМНЕ нема да ...

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ постојано измислуваат нови барања за да не се донесе Законот за ЈО

Бриф - 26.07.2019

„Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата. Барањето за целосно расформирање на СЈО и обвинителите од СЈО да не преминат заедно со случаите ...

Костадинов: Мицкоски со своите барања покажа дека бега од правда и штити криминал

Точка - 26.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата, истакна портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, на прес-конференција по повод обраќањето на ...

Мицкоски предлага сите обвинители од СЈО да се вратат во матичните обвинителства

Република - 26.07.2019

ВМРО – ДПМНЕ не може да прифати сите обвинители од СЈО да се приклучат на јавното обвинителство за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена за две скалила – во републички јавен обвинител со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно ...

Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

Република - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување. , рече Заев.

Костадинов: Мицкоски уште еднаш докажа дека намерно ги кочи реформите

Либертас - 26.07.2019

Соопштение на СДСМ Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата. Барањето за целосно расформирање на СЈО и обвинителите од СЈО да не преминат ...

Мицкоски бара истрага за сите обвинители од СЈО за случајот „Рекет“

Вечер Прес - 26.07.2019

Сите досегашни предмети од СЈО да му се предадат на државниот обвинител е последниот предлог на опозицискиот лидер Христијан Мицковски за законот за Јавно обвинителство, кој се фокусира на четири точки.

Сите тие кои што се огрешиле пред законот ќе одговараат и ќе се соочат со правдата

Република - 26.07.2019

Откако Алтернатива на Африм Гаши ја предложи Фатиме Фетаи на чело на новото Обвинителство, а Алијансата на Албанците предложи странец обвинител, новинарите денеска побараа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски са посочи кој од овие два предлога ...

Мицкоски бара детална истрага за Јанева и други обвинители за „Рекет“ и да се одземат сите предмети на СЈО

еМагазин - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Костовски: Мицкоски седми ден молчи, да се одважи и да одговори, дали посегнал по парите на еден од осомничените во ...

iPortal - 26.07.2019

Христијан Мицкоски седми ден бега и не одговара пред граѓаните на прашања што се од јавен интерес. Дали Христијан Мицкоски во една позната дискотека, а потоа и во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“? ...

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

Локално - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Мицкоски со спин ги проблематизира сите предмети на СЈО

Локално - 26.07.2019

Условувајќи ја поддршката за новиот закон за јавно обвинителство со проблематизирање и прераспределување на сите досегашни предмети и процеси водени од СЈО, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажуваат дека се залагаат за неказнивост и амнестија на ...

Мицкоски предлага сите обвинители од СЈО да се вратат во матичните обвинителства

Вечер Прес - 26.07.2019

ВМРО – ДПМНЕ не може да прифати сите обвинители од СЈО да се приклучат на јавното обвинителство за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена за две скалила – во републички јавен обвинител со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно ...

Костадинов: Мицкоски уште еднаш докажа дека бега од правда

24Инфо - 26.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш покажа и докажа дека бега од правда, штити криминал и намерно ги кочи реформите што се во интерес на граѓаните и државата. Барањето за целосно расформирање на СЈО и обвинителите од СЈО да не преминат заедно со случаите ...

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

MTM - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Мицкоски со спин ги проблематизира сите предмети на СЈО

Либертас - 26.07.2019

Условувајќи ја поддршката за новиот закон за јавно обвинителство со проблематизирање и прераспределување на сите досегашни предмети и процеси водени од СЈО, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажуваат дека се залагаат за неказнивост и амнестија на ...

Премиерот Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

Локално - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Мицковски: ВМРО – ДПМНЕ не може да ги прифати сите обвинители од СЈО

iPortal - 26.07.2019

ВМРО – ДПМНЕ не може да прифати сите обвинители од СЈО да се приклучат на јавното обвинителство за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена за две скалила – во републички јавен обвинител со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно ...

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

24Инфо - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет”. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Мицкоски: Oбвинителите од СЈО да се вратат во матичните обвинителства

Либертас - 26.07.2019

ВМРО – ДПМНЕ не може да прифати сите обвинители од СЈО да се приклучат на јавното обвинителство за организиран криминал, а Катица Јанева да биде унапредена за две скалила – во републички јавен обвинител со оглед на тоа што доаѓа од основно јавно ...

Премиерот Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

PressingTV - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

24Инфо - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Мицкоски побара обвинителите да се вратат во матичните обвинителства

Н.Македонија - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека законот кој го предлага СДСМ, не е во интерес на бробата со криминалот и корупцијата, туку со цел да се пресмета со политчките неистомисленици и воедно да ги амнестира од одговрност политичарите од ...

Заев ќе го разгледа предлогот на Мицкоски за судбината на СЈО

Expres - 26.07.2019

Премиерот најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека с’е е вредно за размислување.

Мицкоски: Ќе предложиме нов Закон за ЈО во согласност со Европските вредности

MakPress - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет“. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Заев викендов ќе го разгледува предлог-законот на ВМРО-ДПМНЕ за ЈО

MakPress - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Мицкоски бара детална истрага за обвинителите во СЈО, предлага нов закон за ЈО

1tv - 26.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара детална истрага за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и за нејзината релација со двајцата обвинети во случајот „Рекет”. Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата ...

Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за јавното обвинителство

1tv - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека се е вредно за размислување.

Мицкоски: Нов закон за обвинителство и истрага за обвинителите од СЈО во “Рекет“!

Магазин - 26.07.2019

Мицкоски спомена дека за ВМРО-ДПМНЕ е проблематично стручниот персонал од сегашното СЈО по автоматизам да влезе во државното обвинителство, затоа што најголем дел од тие личности се вработени во СЈО само врз основа на принципот на непотизам, како ...

СЈО меѓу напад и одбрана

Deutsche Welle - 25.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вчера ги најави клучните забелешки за идниот статус на СЈО со кои партијата ќе настапи во парламентот, а веројатно и тој на денешната средба со еврокомесарот Хан. Владиниот предлог закон за Јавното обвинителство е пред голема ...

Панчевски: Јас сум симболот со кој се разоткри криминалот во СЈО, народот го препознал тоа

Фокус - 25.07.2019

Поранешниот претседател на Кривичен суд, Владимир Панчевски, е предлог на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за шеф на обвинителството за организиран криминал и висока корупција кое ќе треба да ги преземе предметите на СЈО, доколку се ...

СДСМ:Мицкоски очајно посакува да го врати "Сваровски" судството, тој филм нема да го гледа

Канал5 - 25.07.2019

Предлогот на Христијан Мицкоски, Владимир Панчевски да биде прв човек на новото Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција е предлог за враќање на „Сваровски" судството кое работеше по инструкции од белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски: Недозволиво е Катица Јанева и тимот да се префрлат во новото обвинителство

Алфа - 25.07.2019

Со предлог законот на Заев за обвинителство и се осигурува место на компромитираната Катица и останатите обвинители во новиот сектор на обвинителството, e коментарот на првиот човек на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за ...

Лицитација со имиња- СДСМ не го прифаќа Панчевски, ДУИ бара обвинител Албанец

Сител - 25.07.2019

СДСМ не го прифаќа предлогот на Мицкоски судијата Владимир Панчевски да застане на чело на новото обвинителство за гонење на организиран криминал и коруција. Мицкоски вчера во интервју за Сител предложи Панчевски да го води новото обвинителство Ме ...

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски очајно посакува да го врати „Сваровски“ судството

А1 On - 25.07.2019

„Предлогот на Христијан Мицкоски, Владимир Панчевски да биде прв човек на новото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција е предлог за враќање на „Сваровски“ судството кое работеше по инструкции од белиот дворец на ...

СЈО ќе стане историја, ама не и случаите од „бомбите“

Независен - 25.07.2019

Прогонот за кривичните дела што се поврзани со неовластеното следење на комуникациите во периодот од 2008 до 2015 година е само една од надлежностите што ќе ги преземе новото јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција, доколку се ...

По предлогот на Мицкоски, се огласи судијата Панчевски

Press24 - 25.07.2019

Коментирајќи го предлог законот од Владата, СЈО да се интегрира во постоечкото Јавно обвинителство, однодно во одделението за организиран крiминал, чиј шеф е Вилма Рускоска, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера излезе со свој предлог.

Панчевски: Јас сум симболот со кој се разоткри криминалот во СЈО

Press24 - 25.07.2019

Поранешниот претседател на Кривичен суд, Панчевски за „Фокус“ одговори дали смета дека е соодветно решение за шеф на обвинителството за организиран криминал и висока корупција кое ќе треба да ги преземе предметите на СЈО како што вчера во интевју за ...

Панчевски за предлогот на Мицкоски тој да биде идната Катица: Ме предлага или сум лош пример?

+инфо - 25.07.2019

Предлогот на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски, разрешениот судија Владимир Панчевски да биде шеф на новото обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, на самиот Панчевски не му е јасно дали тој е сериозен.

Панчевски: Ме предлагаат или сум лош пример?

Слободен Печат - 25.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го предложи разрешениот судија Владимир Панчевски да биде шеф на новото обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, но самиот Панчевски не му е јасно дали тој е сериозен.

Панчевски до Мицкоски: „Ме предлагаш или сум лош пример“?

МКД - 25.07.2019

Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, разрешениот судија Владимир Панчевски да биде шеф на новото обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, не му е јасен на предложениот Панчевски.

По предлогот на Мицкоски, се огласи судијата Панчевски – Еве што напиша на ФБ

iPortal - 25.07.2019

Коментирајќи го предлог законот од Владата, СЈО да се интегрира во постоечкото Јавно обвинителство, однодно во одделението за организиран крiминал, чиј шеф е Вилма Рускоска, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера излезе со свој предлог.

Панчевски за предлогот на Мицкоски тој да биде на чело на новото СЈО: Ме предлагаат или сум лош пример?

еМагазин - 25.07.2019

Поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски, кого Судскиот совет минатата недела го суспендираше додека трае постапката за негово разрешување, се огласи по повод предлогот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски тој да биде на ...

Мицкоски го предложи, Панчевски ја прифати поканата да биде на чело на СЈО

Фактор - 25.07.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, вчера го предложи поранешниот претседател на Кривичен суд, Владимир Панчевски, да биде нов шеф на Специјалното јавно обвинителство, а тој денеска ја прифати поканата.

Костадин Костадинов: Заврши времето кога политичарите бираа јавни обвинители

Локално - 25.07.2019

Предлогот на Христијан Мицкоски, Владимир Панчевски да биде прв човек на новото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција е предлог за враќање на „Сваровски“ судството кое работеше по инструкции од белиот дворец на ...

По предлогот на Мицкоски, се огласи судијата Панчевски

Centar - 25.07.2019

Коментирајќи го предлог законот од Владата, СЈО да се интегрира во постоечкото Јавно обвинителство, однодно во одделението за организиран крiминал, чиј шеф е Вилма Рускоска, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера излезе со свој предлог.

Панчевски: Јас го разоткрив криминалот во СЈО, народот го препознал тоа

24Инфо - 25.07.2019

Поранешниот претседател на Кривичен суд, Владимир Панчевски е симбол за прогонот на власта врз правосудниот систем бидејќи го разоткрил криминалот во СЈО, вели тој за Фокус. Претходно на Фејсбук, Панчевски праша дали „навистина го предлагаат или го ...

Костадин Костадинов: Заврши времето кога политичарите бираа јавни обвинители

MTM - 25.07.2019

Предлогот на Христијан Мицкоски, Владимир Панчевски да биде прв човек на новото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција е предлог за враќање на „Сваровски“ судството кое работеше по инструкции од белиот дворец на ...

Мицкоски: На СЈО ќе им го позајмиме нашиот „центарфор“ Панчевски!

CivilMedia - 25.07.2019

Разрешениот поранешен претседател на Кривичен суд, Владимир Панчевски, е предлог на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за замена на Катица Јанева во СЈО. „Јас само го слушам гласот, статусите на Фејсбук и твитовите на народот.

Заев: Ако не успееме до 6 септември, законот за СЈО ќе се донесе на непосакуван начин

Фактор - 25.07.2019

Специјалното јавно обвинителство ќе има иднина, а ако не го изгласаме предло-законот за продолжување на неговата работа до 6 септември постои и непосакуван начин како да се обезбеди неговата иднина, рече премиерот Зоран Заев денеска од собраниската ...

СЈО меѓу напад и одбрана

Либертас - 25.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вчера ги најави клучните забелешки за идниот статус на СЈО со кои партијата ќе настапи во парламентот, а веројатно и тој на денешната средба со еврокомесарот Хан, пишува Дојче веле .

Панчевски: Ме предлагаат или сум лош пример?

PressingTV - 25.07.2019

Предлогот на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски, разрешениот судија Владимир Панчевски да биде шеф на новото обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, на Панчевски не му е јасно дали тој е сериозен.

Панчевски се огласи по предлогот на Мицкоски тој да биде шеф на новото СЈО

Либертас - 25.07.2019

Коментирајќи го предлог законот од Владата, СЈО да се интегрира во постоечкото Јавно обвинителство, однодно во одделението за организиран крiминал, чиј шеф е Вилма Рускоска, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера излезе со свој предлог.

СЈО меѓу напад и одбрана

Локално - 25.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вчера ги најави клучните забелешки за идниот статус на СЈО со кои партијата ќе настапи во парламентот, а веројатно и тој на денешната средба со еврокомесарот Хан, анализира Дојче Веле.

Мицкоски очајно посакува враќање на „Сваровски” судството, но тој филм нема да го гледа

24Инфо - 25.07.2019

Предлогот на Христијан Мицкоски, Владимир Панчевски да биде прв човек на новото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција е предлог за враќање на „Сваровски” судството кое работеше по инструкции од белиот дворец на ...

Панчевски за предлогот на Мицкоски: Ме предлагаат или сум лош пример?

24Инфо - 25.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера во интервју за Сител рече дека доколку власта ја предлага Вилма Рускоска за иден шеф на СЈО, тој би го предложил разрешениот судија Владимир Панчевски.

Судијата Панчевски бара американски модел за избор на јавен обвинител

Expres - 25.07.2019

Предлогот на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, судијата Владимир Панчевски кој е суспендиран да биде шеф на новото обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција донесе нова идеја за начинот на избор на оваа функција.

Мицкоски не дава роднините од непотизмот во СЈО да се префрлат во новото обвинителство

Expres - 25.07.2019

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски не се согласува сите обвинители од СЈО да бидат трансферирани во новото тело кое го договараат СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Тој бара да се почитува законот за СЈО и сите тие да се вратат во обвинителствата од ...

Мицкоски: Предлагаме државниот јавен обвинител да ги превземе предметите до 30 јуни 2017

MakPress - 25.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 јуни 2017 година, а не обвинителот кој треба да раководи со новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, изјави лидерот на ...

Мицкоски: Дувлото на непотизам од СЈО сакаат да го пренесат во ОЈО

MakPress - 25.07.2019

Нашите забелешки се принципиелни, ние велиме најпрвин човечкиот ресурс кој што располага СЈО за нас е дискутабилен проблематичен, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во денешното интервју дадено за вестите на Сител телевизија ...

„Бомбите“ ќе им пресудат на ексфункционерите од ВМРО-ДПМНЕ иако СЈО ќе згасне

Скопје1 - 25.07.2019

Прогонот за кривичните дела што се поврзани со неовластеното следење на комуникациите во периодот од 2008 до 2015 година е само една од надлежностите што ќе ги преземе новото јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција, доколку се ...

Костадинов: Мицкоски очајно посакува да го врати "Сваровски" судството, тој филм нема да го гледа

MakPress - 25.07.2019

Предлогот на Христијан Мицкоски, Владимир Панчевски да биде прв човек на новото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција е предлог за враќање на „Сваровски“ судството кое работеше по инструкции од белиот дворец на ...

Мицкоски: СЈО е пример за непотизам – вработени ќерки, синови, братучеди на обвинители

Магазин - 25.07.2019

Во вчерашното интервју на тв Сител, лидерот на опозицискат апартија ВМРО, Христијан Мицкоски, истакна дека нивните забелешки во врска со СЈО се принципиелни, тие велат најпрвин човечкиот ресурс кој што располага СЈО за нив е дискутабилен и ...

Единствена Македонија: Мицкоски и Заев со натиго – дајмиго за новата Катица Јанева, ја поразија идејата за правна ...

Скопје1 - 25.07.2019

Јавноста со неверување гледа како Мицкоски и Заев на отворена сцена лицитираат со името на нов шеф на обвинителство за организиран криминал и висока корупција со што директно газат по законите во државата.

Панчевски: Ме предлагаат или сум лош пример?

1tv - 25.07.2019

Поранешниот претседател на Кривичен суд, Владимир Панчевски, е предлог на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за шеф на обвинителството за организиран криминал и висока корупција кое ќе треба да ги преземе предметите на СЈО, доколку се ...

СДСМ: На Мицкоски не му е грижа за правдата, туку како да го одбрани криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 24.07.2019

„Христијан Мицкоски уште еднаш докажа дека не му грижа за правдата, не му е грижа за владеењето на правото, неговата единствена грижа е да го одбрани криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски го предложи суспендиранот судија Панчевски за наследник на Катица Јанева

Фокус - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во попладневното интервју на Сител ТВ, истакна дека суспендираниот судија Владимир Панчевски треба да дојде на местото на Катица Јанева во СЈО. Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Панчевски ...

Мицкоски го предлага Панчевски за прв човек на новото СЈО

ТВ21 - 24.07.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во интервју за „Сител“ истакна дека неговата партија го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО. За предлогот Вилма Рускоска да биде на чело на новото обвинителство, Мицковски вели ...

Зошто да не избереме човек со репутација и кредибилитет како Владимир Панчевски да го води новото обвинителство, ...

Сакам да кажам - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека ако Зоран Заев ја предлага Вилма Рускоска за шефица на новото Обвинителство за организиран криминал и висока корупција, тогаш тие го предлагаат поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир ...

Мицкоски: Предлагаме државниот јавен обвинител да ги преземе и прераспредели случаите на компромитираното СЈО

Курир - 24.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на Сител телевизија изјави дека ВМРО-ДПМНЕ предлага државниот јавен обвинител да ги преземе случаите на СЈО кое веќе е компромитирано и тие случаи да ги прераспредели ...

Мицкоски: Се залагаме јавниот обвинител да може да отпочне истрага за било кој случај за кој постои сомнеж а се ...

Курир - 24.07.2019

„Сите предмети кои што се изготвени и отпочнати после 30 јуни се правна фикција и тие во правниот систем согласно постоечкото применливо право, законите и Уставот и согласно последното мислење на Врховниот суд практично и не постојат.

Мицкоски: Вистинската намера со отпочнатите процеси на СЈО надвор од законите е притисок и рекетирање на бизнисмени и ...

Курир - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за интервју во централниот дневник на Сител телевизија посочи дека вистинската намера за започнатите обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство е всушност притисокот, уцените, заканите и рекетот ...

Мицковски предлага предметите до 30 јуни 2017 година да ги преземе државниот јавен обвинител

Независен - 24.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 јуни 2017 година, а не обвинителот кој треба да раководи со новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, изјави лидерот на ...

Мицкоски: Со законот на Заев за обвинителство не се осигурува фер борба против корупцијата

Курир - 24.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на Сител телевизија изјави дека со законот на Зоран Заев за обвинителство нема фер борба против организираниот криминал и корупција.

Мицкоски: Власта знае дека не може да победи на фер избори и сега прави обиди со директен притисок врз судството и ...

Курир - 24.07.2019

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во денешното интервју во вестите на ТВ Сител истакна дека СДСМ и Зоран Заев се свесни дека не можат да победат на избори без разлика дали се предвремени парламентарни или редовни па се обидува преку ...

Мицкоски: Зошто да не биде Владимир Панчевски на местото на Катица Јанева

МКД - 24.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски смета дека е дискутабилен кадарот со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и дека обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

Мицкоски го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО

Р.С.Европа - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

Мицкоски: Ќерки, синови, братучеди на обвинители вработени во СЈО сакаат да ги пренесат во ОЈО

Нетпрес - 24.07.2019

Нашите забелешки се принципиелни, ние велиме најпрвин човечкиот ресурс кој што располага СЈО за нас е дискутабилен проблематичен, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во денешното интервју дадено за вестите на Сител телевизија ...

Мицкоски: Ако Заев ја предлага Русковска, зошто Панчевски да не го води новото Обвинителство?

Нетпрес - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за Сител оценува дека обвинителката на СЈО и тимот, според закон, не можат да се префрлат во новоформирано обвинителство, туку тие треба да се вратат во обвинтелствата од каде биле превземени ...

„Талир“ – еден од главните проблеми на Мицкоски за новото „СЈО“

Окно - 24.07.2019

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски во интервју за порталот „Република“ даде изјава што ја сметаме за недоследна: Проблемот настанува кога Зоран Заев сака на сила да протурка решение кои би било ново СЈО затоа што тоа исто обвинителство би го ...

СДСМ: Мицкоски „мртов-ладен” го предлага Панчевски, но тој филм нема да го гледа

МКД - 24.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш докажа дека не му грижа за правдата, не му е грижа за владеењето на правото, неговата единствена грижа е да го одбрани криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, реагира СДСМ на изјавата на Мицкоски за Сител .

Мицкоски предлага предметите од СЈО да ги преземе државниот јавен обвинител

+инфо - 24.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 јуни 2017 година, а не обвинителот кој треба да раководи со новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, изјави лидерот на ...

Мицкоски: Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети до 30 јуни 2017 година

Слободен Печат - 24.07.2019

Според него, со предложеното законско решение за јавно обвинителство е предвидено специјалниот јавен обвинител да се префрли во новото обвинителство. Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 ...

Мицкоски предлага предметите до 30 јуни 2017 година да ги преземе државниот јавен обвинител

Нова ТВ - 24.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 јуни 2017 година, а не обвинителот кој треба да раководи со новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, изјави лидерот на ...

Интервју на Мицкоски денес на Сител ТВ

Курир - 24.07.2019

Интервју со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на Сител ТВ. -За тоа кои ни се забелешките за предлог законот на Заев за организирање на обвинителството, за непотизмот и компромитираноста на СЈО, за случајот со криминалниот октопод, за ...

Мицкоски денес на Сител ТВ во 16 часот

Нетпрес - 24.07.2019

Интервју со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на Сител ТВ. -За тоа кои ни се забелешките за предлог законот на Заев за организирање на обвинителството, за непотизмот и компромитираноста на СЈО, за случајот со криминалниот октопод, за ...

Гигов: Мицкоски да каже дали посегнал по парите на еден од осомничените во предмети на СЈО?

Макфакс - 24.07.2019

Христијан Мицкоски петти ден бега и не одговара пред граѓаните на прашања што се од јавен интерес. Дали Христијан Мицкоски во една позната дискотека, а потоа и во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“?, ...

(ВИДЕО) Гигов: Мицкоски да одговори дали посегнал по парите на еден од осомничените во предмети на СЈО

А1 On - 24.07.2019

Христијан Мицкоски петти ден бега и не одговара пред граѓаните на прашања што се од јавен интерес. Дали Христијан Мицкоски во една позната дискотека, а потоа и во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“?, ...

Корупцијата во фокусот на посетите на Хан и Рикер

Р.С.Европа - 24.07.2019

Меѓународниот фактор останува посветен на тоа земјата да испорача резултати во борбата со корупцијата и организираниот криминал, за што беше формирано и СЈО, велат аналитичари во пресрет на посетата од еврокомесарот Хан и американскиот висок ...

Мицкоски го предложи суспендираниот судија Владимир Панчевски за наследник на Катица Јанева

+инфо - 24.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ го предлага судијата Владимир Панчевски за наследник на Катица Јаенева, рече лидерот на партијата Христијан Мицкоски попладнево во интервју за ТВ Сител. – Нашите забелешки за предлог законот на јавното обвинителство се принципиелни, прво ...

Мицкоски објаснува: СЈО е дувло на непотизам – ќерки, синови, братучеди на обвинители вработени во СЈО сакаат да ги ...

Курир - 24.07.2019

Нашите забелешки се принципиелни, ние велиме најпрвин човечкиот ресурс кој што располага СЈО за нас е дискутабилен проблематичен, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во денешното интервју дадено за вестите на Сител телевизија ...

Мицкоски: Ако Русковска е предлогот на Заев, зошто не го прифатат предлогот на опозицијата Панчевски да биде на чело на ...

Курир - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за Сител оценува дека обвинителката на СЈО и тимот, според закон, не можат да се префрлат во новоформирано обвинителство, туку тие треба да се вратат во обвинтелствата од каде биле превземени ...

Мицкоски за Сител: Го предлагаме судијата Панчевски за шеф на новото СЈО

Сител - 24.07.2019

Интервју на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Сител ...

Мицкоски го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО

Нова ТВ - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

ВМРО-ДПМНЕ го предлага Панчевски за наследник на позицијата на Катица Јанева

Слободен Печат - 24.07.2019

Целиот тим гледаме дека е целосно контаминиран од случајот „Рекет“, вели Мицкоски Во интервју за телевизија Сител, лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека моментално суспендираниот судија, Владимир Панчевски, би ...

Мицковски го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО

Независен - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

Мицкоски за „Сител“: Го предлагаме судијата Панчевски за шеф на новото СЈО

Press24 - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

Мицкоски: Со предлог законот на Заев за обвинителство и се осигурува место на компромитираната Катица и останатите ...

Курир - 24.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на Сител телевизија изјави дека со предлог законот на Заев и владата за обвинителството и се осигурува место на компромитираната Катица Јанева и останатите обвинители ...

Гигов: Мицкоски да одговори дали посегнал по парите на еден од осомничените во предмети на СЈО

MTM - 24.07.2019

Христијан Мицкоски петти ден бега и не одговара пред граѓаните на прашања што се од јавен интерес. Дали Христијан Мицкоски во една позната дискотека, а потоа и во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“? ...

СДСМ: Мицкоски „мртов-ладен“ го предлага Панчевски за прв човек на новото ЈО во очај дека ќе го врати „Сваровски“ ...

iPortal - 24.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш докажа дека не му грижа за правдата, не му е грижа за владеењето на правото, неговата единствена грижа е да го одбрани криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. – се наведува во најновото соопштение од СДСМ.

Мицковски го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО

еМагазин - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

Мицкоски даде предлог кој би можел да ја замени Јанева

Фактор - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го предложи суспендираниот судија Владимир Панчевски за наследник на јавната обвинителка во оставка, Катица Јанева. ВМРО-ДПМНЕ го предлага судијата Владимир Панчевски за наследник на Катица Јанева, изјави ...

(ВИДЕО) Гигов: Мицкоски да каже дали посегнал по парите на еден од осомничените во предмети на СЈО?

Либертас - 24.07.2019

„Дали посегнал по парите на еден од осомничените во предмети на СЈО? Мицкоски мора да се одважи, да излезе и да одговори пред граѓаните. Јавноста заслужува одговори на овие прашања“, рече ...

Мицкоски: Кого поддржуваме ние, луѓе соучесници во рекет?

Република - 24.07.2019

рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски на интервју за ТВ Сител, запрашан за новото реформирано Специјално обвинителство кое се најде во новиот предлог закон. Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Панчевски моментално е суспендиран од работа ...

Корупцијата во фокусот на посетите на Хан и Рикер

Тера - 24.07.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан в четврток, а американскиот висок дипломат Филип Рикер в петок ќе ја посетат земјава и ќе се сретнат со политичкиот врв. Тие доаѓаат во време кога во земјава актуелно е носењето на законот за јавно обвинителство со кое ...

Мицкоски го предложи суспендиранот судија Панчевски за наследник на Катица Јанева

Локално - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во попладневното интервју на Сител ТВ, истакна дека суспендираниот судија Владимир Панчевски треба да дојде на местото на Катица Јанева во СЈО. Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Панчевски ...

Мицкоски: Целиот тим на СЈО е контаминиран од случајот “Рекет”, наш предлог за прв човек на обвинителството е Владимир ...

PressingTV - 24.07.2019

Човечките ресурси со кои располага Специјалното јавно обвинителство се дискутабилни и целиот тим е контаминиран од случајот “Рекет” смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски. Тој во гостувањето на Сител истакна дека ВМРО-ДПМНЕ има принципиелни забелешки ...

Мицковски го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО

Локално - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

Државниот јавен обвинител да ги преземе и прераспредели случаите од компромитираното СЈО

Република - 24.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе случаите на СЈО, кое веќе е компромитирано и тие случаи да ги прераспредели во истата фаза во која што се наоѓаат, предложи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на ...

Мицкоски „мртов-ладен” го предлага Панчевски за прв човек на новото ЈО во очај дека ќе го врати „Сваровски” судството, ...

24Инфо - 24.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш докажа дека не му грижа за правдата, не му е грижа за владеењето на правото, неговата единствена грижа е да го одбрани криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

Ако Рускоска е предлогот на Заев, тогаш Панчевски нека биде на чело на новиот обвинителен оддел?

Република - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за телевизија Сител оценува дека обвинителката на СЈО и тимот, според закон, не можат да се префрлат во новоформирано обвинителство, туку тие треба да се вратат во обвинтелствата од каде биле ...

Мицкоски предлага: Државниот јавен обвинител да ги преземе случаите на СЈО

PressingTV - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на Сител телевизија изјави дека ВМРО-ДПМНЕ предлага државниот јавен обвинител да ги преземе случаите на СЈО кое веќе е компромитирано и тие случаи да ги прераспредели во ...

(ВИДЕО) Мицковски во интервју за Сител го предлага суспендираниот Панчевски за на чело на СЈО

iPortal - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во попладневното интервју на Сител ТВ, истакна дека суспендираниот судија Владимир Панчевски треба да дојде на местото на Катица Јанева во СЈО. Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Панчевски ...

Мицковски предлага предметите до 30 јуни 2017 година да ги преземе државниот јавен обвинител

MTM - 24.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 јуни 2017 година, а не обвинителот кој треба да раководи со новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, изјави лидерот на ...

Во предложениот закон предвидено е префрлање на Јанева во републичкото јавно обвинителство

Република - 24.07.2019

Во денешното гостување во вестите на Сител телевизија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека со предлог законот на Заев и владата за обвинителството и се осигурува место на компромитираната Катица Јанева и останатите обвинители ...

(Видео) Мицкоски: Зошто да не го избереме Панчевски за наследник на Јанева?

24Инфо - 24.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ го предлага судијата Владимир Панчевски за наследник на Катица Јанева, рече лидерот на партијата Христијан Мицкоски попладнево во интервју за ТВ Сител. – Нашите забелешки за предлог законот на јавното обвинителство се принципиелни, прво ...

Вистинската намера на случаите на СЈО се уцени, закани и рекет врз бизнисмени и политичари

Република - 24.07.2019

Вистинската намера за започнатите обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство е всушност притисокот, уцените, заканите и рекетот врз бизнисмените и политичарите, додавајќи дека според мислењето од Врховниот суд СЈО е неовластен за ...

Мицковски предлага предметите до 30 јуни 2017 година да ги преземе државниот јавен обвинител

24Инфо - 24.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 јуни 2017 година, а не обвинителот кој треба да раководи со новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, изјави лидерот на ...

Мицковски предлага предметите до 30 јуни 2017 година да ги преземе државниот јавен обвинител

Вечер Прес - 24.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 јуни 2017 година, а не обвинителот кој треба да раководи со новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, изјави лидерот на ...

СДСМ: Мицкоски петти ден бега и не одговара пред граѓаните на прашања што се од јавен интерес

24Инфо - 24.07.2019

Дали Христијан Мицкоски во една позната дискотека, а потоа и во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет”? Дали посегнал по парите на еден од осомничените во предемти на СЈО? Мицкоски мора да се одважи, да ...

Мицковски предлага предметите до 30 јуни 2017 година да ги преземе државниот јавен обвинител

Либертас - 24.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 јуни 2017 година, а не обвинителот кој треба да раководи со новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, изјави лидерот на ...

СДСМ: Заврши времето кога политичари бираа јавни обвинители

PressingTV - 24.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш докажа дека не му грижа за правдата, не му е грижа за владеењето на правото, неговата единствена грижа е да го одбрани криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, регираат од СДМ на барањето Панчевски да го води новото ...

Мицковски предлага предметите до 30 јуни 2017 година да ги преземе државниот јавен обвинител

Опсервер - 24.07.2019

Државниот јавен обвинител да ги преземе сите предмети од СЈО покренати на ниво на обвинение до 30 јуни 2017 година, а не обвинителот кој треба да раководи со новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, изјави лидерот на ...

Дали Катица Јанева ќе биде префрлена во републичкото јавно обвинителство?

PressingTV - 24.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека со предлог законот на Заев и владата за обвинителството и се осигурува место на компромитираната Катица Јанева и останатите обвинители во новиот сектор на обвинителството.

Мицковски го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО

Опсервер - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

Дончева: Мицкоски да одговори дали во дискотека и во „Белиот дворец“ се сретнал со еден од осомничените во предмети на ...

iPortal - 24.07.2019

Христијан Мицкоски шести ден бега и не одговара пред граѓаните на прашања што се од јавен интерес. Дали Христијан Мицкоски во една позната дискотека, а потоа и во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“? ...

Мицковски го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО

MTM - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

СДСМ: Мицковски уште еднаш докажа дека не му е грижа за правдата и владеењето на правото

MTM - 24.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш докажа дека не му грижа за правдата, не му е грижа за владеењето на правото, неговата единствена грижа е да го одбрани криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

ВИДЕО: Мицкоски го предложи суспендираниот Панчевски за наследник на Катица Јанева

Либертас - 24.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ го предлага судијата Владимир Панчевски за наследник на Катица Јаенева, рече лидерот на партијата Христијан Мицкоски попладнево во интервју за ТВ Сител. – Нашите забелешки за предлог законот на јавното обвинителство се принципиелни, прво ...

Мицковски го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО

Вечер Прес - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

Гигов: Мицкоски да каже дали посегнал по парите на еден од осомничените во предмети на СЈО?

Centar - 24.07.2019

Христијан Мицкоски петти ден бега и не одговара пред граѓаните на прашања што се од јавен интерес. Дали Христијан Мицкоски во една позната дискотека, а потоа и во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“?, ...

Христијан Мицкоски во вестите на „Сител“ за непотизмот на СЈО, жртвите на „рекетот“ и Законот за обвинителство

Република - 24.07.2019

За тоа кои ни се забелешките за предлог законот на Заев за организирање на обвинителството, за непотизмот и компромитираноста на СЈО, за случајот со криминалниот октопод, за жртвите на “рекетот” од власта, за можен дијалог со власта и нашиот услов ...

(ВИДЕО) Гигов: Мицкоски да одговори, дали посегнал по парите на еден од осомничените во предмети на СЈО?

Бриф - 24.07.2019

„Христијан Мицкоски петти ден бега и не одговара пред граѓаните на прашања што се од јавен интерес. Дали Христијан Мицкоски во една позната дискотека, а потоа и во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет““, ...

СДСМ: Мицковски уште еднаш докажа дека не му е грижа за правдата и владеењето на правото

Опсервер - 24.07.2019

Скопје, 24 јули 2018 Христијан Мицкоски уште еднаш докажа дека не му грижа за правдата, не му е грижа за владеењето на правото, неговата единствена грижа е да го одбрани криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

Не може роднините и пријателите на Јанева да бидат дел од новото специјално обвинителство

Република - 24.07.2019

, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за сител ТВ. Како што додаде тој, предложување на нов прв човек како Русковска на ова тело од е неприфатливо, а како човек со кредибилитет за оваа позиција Мицкоски го спомена господинот ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Го предлагаме судијата Панчевски за шеф на новото СЈО

Скопје1 - 24.07.2019

Лидерот на опозицијата Христијан Мицковски во интервју за „Сител“ вели дека го предлагаат судијата Панчевски за шеф на новото СЈО. „Според закон обвинителите не можат да се вратат во новото Обвинителството, туку во обвинителствата каде биле ...

СДСМ: Мицковски уште еднаш докажа дека не му е грижа за правдата и владеењето на правото

MakPress - 24.07.2019

Христијан Мицкоски уште еднаш докажа дека не му грижа за правдата, не му е грижа за владеењето на правото, неговата единствена грижа е да го одбрани криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски го предлага судијата Панчевски за прв човек на СЈО

Магазин - 24.07.2019

Христијан Мицковски во интервју за Сител телевизија вели дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се ...

Мицкоски: Зошто да не биде Владимир Панчевски на местото на Катица Јанева?

MakPress - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во ...

Суспендираниот судија Владимир Панчевски е предлог од ВМРО ДПМНЕ за наследник на Јанева

1tv - 24.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ го предлага судијата Владимир Панчевски за наследник на Катица Јаенева, рече лидерот на партијата Христијан Мицкоски попладнево во интервју за ТВ Сител. – Нашите забелешки за предлог законот на јавното обвинителство се принципиелни, прво ...

Мицковски со предлогот Панчевски да биде шеф на новто СЈО сака да го врати „сваровски“ судството, велат од СДСМ

Скопје1 - 24.07.2019

„Христијан Мицкоски уште еднаш докажа дека не му грижа за правдата, не му е грижа за владеењето на правото, неговата единствена грижа е да го одбрани криминалот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски со контраудар за Заев: Ако може Русковска зошто да не може Панчевски

Expres - 24.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за Сител оценува дека обвинителката на СЈО и тимот, не можат да се префрлат во новоформирано обвинителство, туку согласно закон тие треба да се вратат во обвинителствата од каде биле превземени ...

СДСМ: Предлог законот за ЈО денеска влегува во собраниска процедура, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност

24 Вести - 23.07.2019

„Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата.

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

24 Вести - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

СДСМ: Предлог законот за ЈО влегува во собраниска процедура, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност

ММС - 23.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата.

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност за Законот за Јавното обвинителство

МКД - 23.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата, порача ...

СДСМ: Предлог законот за ЈО денеска влегува во собраниска процедура, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност

Сител - 23.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност и да гласа за предлог законот за Јавно обвинителство

А1 On - 23.07.2019

„Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата.

Никој од СЈО досега не е повикан да сведочи во ОЈО

Нова ТВ - 23.07.2019

Ниту еден обвинител од Специјалното јавно обвинителство засега не бил повикан во Обвинителството за гонење на организираниот криминал и корупција да даде исказ за случајот во кој се споменува шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева.

Случај „Рекет“: Никој од СЈО досега не е повикан да сведочи во Обвинителството

PressingTV - 23.07.2019

Ниту еден обвинител од Специјалното јавно обвинителство засега не бил повикан во Обвинителството за гонење на организираниот криминал и корупција да даде исказ за случајот во кој се споменува шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева.

ЈО тактизира: Никој од СЈО досега не е повикан да сведочи во Обвинителството

Република - 23.07.2019

Ниту еден обвинител од Специјалното јавно обвинителство засега не бил повикан во Обвинителството за гонење на организираниот криминал и корупција да даде исказ за случајот во кој се споменува шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева.

Предлог законот за ЈО влегува во собраниска процедура, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност

24Инфо - 23.07.2019

„Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата.

Вистиномер: „Талир“ – еден од главните проблеми на Мицкоски за новото „СЈО“

Либертас - 23.07.2019

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски во интервју за порталот „Република“ даде изјава што ја сметаме за недоследна: [ Извор: Република – „Власта сака компромитираното СЈО…“- , датум: 21.07.2019 ] Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Вистиномер: „Талир“ – еден од главните проблеми на Мицкоски за новото „СЈО“

iPortal - 23.07.2019

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски во интервју за порталот „Република“ даде изјава што ја сметаме за недоследна: П роблемот настанува кога Зоран Заев сака на сила да протурка решение кои би било ново СЈО затоа што тоа исто обвинителство би го ...

СДСМ: Предлог законот за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат ...

iPortal - 23.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата.

СДСМ објасни зошто бараат Русковска да ја замени Јанева

Скопје1 - 23.07.2019

„Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата.

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност

MakPress - 23.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред граѓаните и државата и да гласаат за Предлог Законот за јавно обвинителство кој денеска влегува во собраниска процедура е значаен за реформите, правдата и државата.

Истрагите на СЈО меѓу судот и контејнерот

Призма - 22.07.2019

Се чека решение не само за институцијата, туку и за предметите што ги истражува | Фото: БИРН По скандалот со рекетирање и по оставката на Катица Јанева се бараат начини како Специјалното јавно обвинителство да продолжи да работи, но на кои случаи? ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да ...

24 Вести - 22.07.2019

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да ...

Канал5 - 22.07.2019

Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

Kостадинов: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ мора да покажат конструктивност и да го поддржат новото законското решение за јавно ...

24 Вести - 22.07.2019

„ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против владеење на правото

ТВ21 - 22.07.2019

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото

А1 On - 22.07.2019

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност и да го поддржат предлог-законот за ЈО

Макфакс - 22.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да придонесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава, порача владејачкиот СДСМ.

СДСM: ВМРО-ДПМНЕ предлагаше спојување на СЈО во ОЈО

Нетпрес - 22.07.2019

Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

СДСМ: Мицкоски побегна од лидерска средба, но од правдата нема да избега

МКД - 22.07.2019

Владејачкиот СДСМ денеска преку соопштение го обвини претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и раководството на партијата дека по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. „Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на ...

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Предлог законот за ЈО

А1 On - 22.07.2019

„ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да придонесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Русковска да го води ново Јавно обвинителство за ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да ...

ММС - 22.07.2019

Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

Адвокатката Јошевска бара од Рускоска да објасни зошто против „колегите од СЈО” не е покрената истрага и никој од нив ...

Курир - 22.07.2019

Ова зеде некултурни размери, но во суштина многу опасни. Обвинителката Вилма Рускоска мора да даде официјално, институционално образложение за инволвираноста на како ги нарекува, „колегите од СЈО” или во спротивно нека молчи и нека не ја пали ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против владеење на правото оти не ја прифаќаат Рускоска на местото од Катица Јанева

Денешен - 22.07.2019

Јасно е, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против владеење на правото, против правда и независен и неселективен судски систем, соопшти СДСМ. – Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се ...

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните

24Инфо - 22.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за ...

Костадинов: Русковска да го води новото обвинителство не е одлука на политичарите

PressingTV - 22.07.2019

„Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за организиран криминал не е одлука на политичарите. Рускоска во моментов е прв човек на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција.

Од Бихаќка по пропаднатата лидерска средба: На Мицкоски не му сметаше Вилма Рускоска

Фактор - 22.07.2019

Од седиштето на СДСМ денеска реагираа дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Хр4истијан Мицкоски, во петокот ја откажал лидерската средба и поради тоа истата не се одржа, иако како што велат од таму, првично немале проблем Вилма Рускоска да го води ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да ...

iPortal - 22.07.2019

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. – велат од СДСМ. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден ...

СДСM: ВМРО-ДПМНЕ предлагаше спојување на СЈО во ОЈО

PressingTV - 22.07.2019

Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата.Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да ...

Либертас - 22.07.2019

Соопштение на СДСМ Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден ...

Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да избега

24Инфо - 22.07.2019

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност и да го поддржат предлог-законот за ЈО

Centar - 22.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да придонесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава, порача владејачкиот СДСМ.

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност и да го поддржат Предлог законот за ЈО

Бриф - 22.07.2019

„ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за ...

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност и да го поддржат Предлог законот за ЈО

iPortal - 22.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за ...

Мицкоски: Се додека Заев е „нем“ за неговите соработници Кики и Фрики, криминалот ќе цвета

MakPress - 22.07.2019

Зоран Заев го легитимираше она што одамна го велам, а тоа е дека Рускоска е негов избор, и сега сака една Катица Јанева да ја замени со друга Катица Јанева, овој пат со име Вилма Рускоска.

Мицкоски немал ништо против Русковска се додека не видел дека работи според прописи, велат од СДСМ

Скопје1 - 22.07.2019

Од СДСМ обвинуваат дека во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена, а Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. „Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото

MakPress - 22.07.2019

Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

СДСМ ги повика Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ да го поддржат новиот Закон за ЈО

AKO - 22.07.2019

,,ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за ...

Костадинов: Предлогот Русковска да го води новото обвинителство не е одлука на политичарите

MakPress - 22.07.2019

Прес конференција, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава.

Калајџиев: СДСМ не може да решава за СЈО

MakPress - 22.07.2019

СДСМ не може да ја одредува судбината на СЈО смета универзитетскиот професор Гордан Калајџиев. Според него обвинителството не може туку така да се уфрли во друго обвинителство оти за него постои посебен закон и цел на постоењето.