TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мусави ја одби понудата за пребројување на гласовите

А1 - 28.06.2009

Поразениот ирански претседателски кандидат Мирхосеин Мусави го отфрли предлогот на властите за делумно повторно пребројување на ...

Уапсени 8 службеници од британската амбасада во Техеран

Алсат-М - 28.06.2009

Иранските власти уапсија осуумина локални службеници на Британската амбасада во Техеран под обвинение дека учествувале во ...

Уапсени 8 службеници на Британската амбасада во Техеран

Вест - 28.06.2009

Иранските власти уапсија 8 локални службеници на Британската амбасада во Техеран под обвинение дека учествувале во ...

Мусави ја одби понудата за делумно пребројување на гласовите

Канал5 - 28.06.2009

Поразениот ирански претседателски кандидат Мирхосеин Мусави го отфрли предлогот на властите за делумно повторно пребројување на ...

Ирак воздржан за Иран

Deutsche Welle - 28.06.2009

Западните земји со се’ појасни зборови ги осудуваат акциите на властите во Иран и бараат изборите да бидат анулирани.

Британија побара Техеран да ги ослободи притворените Иранци вработени во нивната амбасада

Канал5 - 28.06.2009

Велика Британија денеска побара ослободување на Иранците вработени во британската амбасада во Техеран.

Мусави ја одби понудата за делумно пребројување на гласовите

Форум - 28.06.2009

Поразениот ирански претседателски кандидат Мирхосеин Мусави го отфрли предлогот на властите за делумно повторно пребројување на ...

Уапсени осуммина локални службеници на Британската амбасада во Техеран

Кирилица - 28.06.2009

Иранските власти уапсија осуумина локални службеници на Британската амбасада во Техеран под обвинение дека учествувале во ...

Мусави ја одби понудата за делумно пребројување на гласовите

Алфа - 28.06.2009

Поразениот ирански претседателски кандидат Мирхосеин Мусави го отфрли предлогот на властите за делумно повторно пребројување на ...

Уапсени осуммина локални службеници на Британската амбасада во Техеран

Алфа - 28.06.2009

Иранските власти уапсија осуумина локални службеници на Британската амбасада во Техеран под обвинение дека учествувале во ...

Уапсени осум вработени во британската амбасада во Иран

Макфакс - 28.06.2009

Осум ирански државјани вработени во британската амбасада во Техеран уапсени се под обвинение за вмешаност во постизборните ...

Мусави ја одби понудата за делумно пребројување на гласовите

Кирилица - 28.06.2009

Поразениот ирански претседателски кандидат Мирхосеин Мусави го отфрли предлогот на властите за делумно повторно пребројување на ...

Вработени во Британската амбасада во Иран задржани во полиција

Р.С.Европа - 28.06.2009

Осуммина вработени во Британската амбасада во Иран се задржани во полиција поради сомнение за нивна инволвираност во ...

ВИДЕО: Уапсени осум Иранци, вработени во британска амбасада во Техеран

Нетпрес - 28.06.2009

Осум локални членови на персоналот во британската амбасада во Техеран, денеска биле уапсени под обвинение за соучество во ...

Со Иран - со сила или со дипломатија

Утрински - 27.06.2009

али Aмериканците на Ахмадинеџад му се одмаздија со постизборната ситуација? Имаше ли во Иран регуларни избори и дали нешто ...

Припадник на свештенството побара погубување на бунтовниците

Вест - 27.06.2009

ТЕХЕРАН, 27 јуни (Ројтерс) - Еден тврдокорен ирански припадник на свештенството вчера повика на погубување на "бунтовниците" ...

Обама отфрла вмешаност на САД во иранските превирања

Алсат-М - 27.06.2009

Претседателот на САД, Барак Обама го пофали опозицискиот кандидат во спорните избори во Иран, Мир Хусеин Мусави, додавајќи дека ...

Советот на чуварите предлага формирање на специјална комисија за изборните резултати

Канал5 - 27.06.2009

Иранскиот Совет на чуварите на исламската револуција му предложил на опозицискиот лидер Мир Хосеин Мусави договор за ...

Иран: Советот на чуварите предлага комисија за изборните резултати

Алсат-М - 27.06.2009

Иранскиот Совет на чуварите на исламската револуција му предложил на опозицискиот лидер Мир Хосеин Мусави договор за ...

Иранскиот Претседател повторно го обвини Барак Обама

Р.С.Европа - 27.06.2009

Претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџат денеска ги повтори обвинувањата дека САД се меша во иранската внатрешна политика.

Советот на чуварите предлага формирање на специјална комисија за изборните резултати

Сител - 27.06.2009

Иранскиот Совет на чуварите на исламската револуција му предложил на опозицискиот лидер Мир Хосеин Мусави договор за ...

Советот на чуварите предлага формирање на специјална комисија за изборните резултати

Алфа - 27.06.2009

Иранскиот Совет на чуварите на исламската револуција му предложил на опозицискиот лидер Мир Хосеин Мусави договор за ...

Советот на чуварите предлага формирање на специјална комисија за изборните резултати

Кирилица - 27.06.2009

Иранскиот Совет на чуварите на исламската револуција му предложил на опозицискиот лидер Мир Хосеин Мусави договор за ...

Ахмадинеџад доби корпа од 2/3 од пратениците!

Вечер Прес - 27.06.2009

На победничката забава што по повод изборниот триумф ја организираше претседателот Махмуд Ахмадинеџад дошле само 105 од вкупно ...

Иран: Мусави ќе протестира, но со дозвола

Алсат-М - 26.06.2009

Иранскиот опозиционен лидер Мир Хосеин Мусави денеска најави дека ќе побара од иранските власти дозвола за идните протести.

Мусави ја продолжува борбата

Вест - 26.06.2009

Водачот на иранската опозиција Мирхусеин Мусави објави дека и покрај притисоците е цврсто решен да ја продолжи борбата ТЕХЕРАН, ...

Техеран го обвинува Лондон за бунтот

Утрински - 26.06.2009

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Велика Британија и Иран забрзано ги влошуваат билатералните односи, одејќи кон целосно замрзнување, ...

Тивка војна зад сцената во Техеран

Дневник - 26.06.2009

1 2. 3. Мусави ја има поддршката од влијателните поранешни претседатели Акбар Хашеми Рафсанџани и Мохамед Хатами, а ...

Уапсени 70 професори

Време - 26.06.2009

Седумдесет универзитетски професори завчера се уапсени во Техеран од страна на иранската полиција, се вели на ...

Најмалку 40 новинари завршија зад решетки по изборите во Иран

Кирилица - 26.06.2009

Најмалку 40 новинари и медиумски работници се уапсени во Иран по претседателските избори во оваа земја, кои се одржаа на 12 ...

Соединетите Држави возвраќаат на нападите на Ахмадинеџад

Форум - 26.06.2009

Иранскиот председател Ахмадинеџад ја обвини Белата куќа за неоснованото барање вина во иранската влада за немирите и ...

Италија е за остра порака до Техеран

Р.С.Европа - 26.06.2009

Во пресрет на собирот на министрите за надворешни работи на членките на Групата најразвиени индустриски земји Г8, Италија ...

Претседателските избори во Иран регуларни, став на Советот на чувари на Уставот

Р.С.Европа - 26.06.2009

Врховното законодавно тело на Иран, Советот на чувари на Уставот, денеска соопшти дека немало изборна кражба на ...

Ахмадинеџад го бојкотираа две третини од пратениците

Алфа - 26.06.2009

На победничката забава, која во Техеран ја организирал претседателот Махмуд Ахмадинеџад за својот изборен триумф, дошле само ...

Ахмединеџад: Обама се однесува како Буш

Н.Македонија - 26.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџад го повика својот американски колега Барак Обама да престане да се меша во внатрешните ...

Мусави се противи на рациите во Иран

BBC - 25.06.2009

Главниот опозициски водач во Иран, Мир Хосеин Мусави рече дека нема да се откаже од кампањата за преиначување на резултатите од ...

Ахмадинеџад: САД да не се мешаат во внатрешните работи на Иран

Алсат-М - 25.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги предупреди САД да не се мешаат во внатрешните работи на Иран.

Британија протера ирански дипломати

Утрински - 25.06.2009

Велика Британија истера двајца ирански дипломати откако Техеран, исто така, нареди двајца британски дипломати да ја напуштат земјата.

Хамнеи: Иран нема да попушти

Време - 25.06.2009

Врховниот ирански лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави дека властите во Иран нема да попуштат под притисоците во врска со изборните резултати од претседателските избори, ...

Ахмадинеџад ги предупреди САД да не се мешаат во внатрешните работи на Иран

Канал5 - 25.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги предупреди САД да не се мешаат во внатрешните работи на Иран.

Хамнеи одби да ги поништи изборите

Вест - 25.06.2009

Ахмадинеџад потврден како победник на претседателските избори и покрај најголемите антивладини протести по Исламската револуција во 1979 ТЕХЕРАН, 25 јуни (Ројтерс) - ...

Репресии врз неистомислениците

Р.С.Европа - 25.06.2009

Иранските власти превземаат големи безбедносни операции против не истомислениците што е најголема операција во историјата на Исламската револуција.

Ахмадинеџат го спореди Обама со Буш

Р.С.Европа - 25.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат го спореди претседателот на САД Барак Обама со неговиот претходник Џорџ Буш.

Мусави решен да ја продолжи борбата

Макфакс - 25.06.2009

Водачот на иранската опозиција Мир Хосеин Мусави објави дека е цврсто решен да ја продолжи борбата против сериозното ...

Иран - тензиите продолжуваат

Р.С.Европа - 25.06.2009

Иран ја одби поканата да учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Ге – 8 во Рим поради тензиите со западните земји околу насилството врз ...

Ахмадинеџад ги предупреди САД да не се мешаат во внатрешните работи на Иран

Алфа - 25.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги предупреди САД да не се мешаат во внатрешните работи на Иран.

Ахмадинеџад ги предупреди САД да не се мешаат во внатрешните работи на Иран

Кирилица - 25.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги предупреди САД да не се мешаат во внатрешните работи на Иран Изјавата на Ахмадинеџад е реакција на зборовите на американскиот ...

Мусави ќе продолжи да се бори против изборниот фалсификат

Кирилица - 25.06.2009

Иранскиот опозициски лидер Мирхосеин Мусави изјави денеска дека е цврсто решен да ја продолжи борбата против „сериозното фалсификување“ на претседателските избори и ...

Полицијата ги прекина протестите во Техеран

Вечер Прес - 25.06.2009

Во Техеран е мирно. Иранската полиција ги прекина постизборните протести што почнаа пред 12 дена. Опозицијата, пак, повикува на ден на жалост поради загинатите во ...

Техеран тврди дека ЦИА стои зад протестите во Иран

Н.Македонија - 25.06.2009

Иранските власти ја обвинија американската централна разузнавачка агенција (ЦИА) дека стои зад постизборните насилства во земјата.

Уапсени 25 новинари во Иран

А1 - 24.06.2009

Околу 25 новинари вработени во весникот „Калемех Сабз“, во сопственост на противкандидатот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, се уапсени без образложение.

Протестите во Техеран „сопрени“

BBC - 24.06.2009

Иранската полиција и милиција се чини дека ги сопреа протестите во главниот град Техеран, по неколкуте денови судири околу оспорените претседателски избори.

Иран: Предизвикувачки пораки

BBC - 24.06.2009

И владата и опозицијата во Иран објавија предизвикувачки пораки велејќи дека немаат намера да се повлечат од својата позиција околу повторниот избор на Махмуд ...

Иранските судии ќе им одржат лекција на демонстрантите

Утрински - 24.06.2009

ТЕХЕРАН - Иранското судство ќе им одржи лекција на оние кои беа уапсени за време на протестите околу спорните претседателски избори, изјави официјален претставник, ...

Се закани и иранската Револуционерна гарда

Дневник - 24.06.2009

Државната телевизија прикажа група уапсени лица како признаваат дека биле поттикнати од западни медиуми за да ги организираат протестите Иранските власти вчера објавија ...

Иран - режимот апси новинари вработени од Мусави

Телма - 24.06.2009

Иранската полиција уапси 25 новинари и други вработени во иранскиот весник „Каламех Сабз“ на кандидатскиот претседател Мирхосеин Мусави, кој на претседателските избори ...

По пеколот во Техеран

Deutsche Welle - 24.06.2009

Известувањето за драматичните настани во Иран за време на протестите беше сериозно загрозено. Затоа се посебно интересни личните сведочења на оние, кои во меѓувреме ја ...

Нема нови избори во Иран

Време - 24.06.2009

Највисокото управно тело на Иран, Советот на чувари на исламската револуција, вчера уште еднаш го отфрли барањето на поразените претседателски кандидати за повторување ...

Уапсени 25 новинари во Иран, се повлече противкандидат на Ахмадинеџад

Алсат-М - 24.06.2009

Околу 25 новинари вработени во весникот „Калемех Сабз“, во сопственост на противкандидатот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, се уапсени без образложение.

Во Иран уапсени 25 новинари и други вработени во весникот на Мирхосеин Мусави

Канал5 - 24.06.2009

Иранската полиција уапси 25 новинари и други вработени во иранскиот весник „Каламех Сабз“ на кандидатскиот претседател Мирхосеин Мусави, кој на претседателските избори ...

Во Иран уапсени вработените во весникот на Мусави

Р.С.Европа - 24.06.2009

Во Иран биле уапсени 25 новинари и вработени во весникот во сопственост на поразениот претседателски кандидат Мир Хосеин Мусави.

Иранската полиција на улиците на Техеран

Р.С.Европа - 24.06.2009

Силни безбедносни мерки се воведени во иранскиот главен град Техеран со цел да бидат спречени натамошни улични демонстрации против резултатите од претседателските избори.

Демонстрантите во Техеран се финансирани од ЦИА и опозицијата во егзил, тврдат иранските власти

Кирилица - 24.06.2009

Иранскиот министер за внатрешни работи Садек Масули изјави денеска дека учениците во протестите по претседателските избори, биле финансирани од ЦИА и опозициската група ...

Во Иран уапсени 25 новинари и други вработени во весникот на Мирхосеин Мусави

Алфа - 24.06.2009

Иранската полиција уапси 25 новинари и други вработени во иранскиот весник „Каламех Сабз“ на кандидатскиот претседател Мирхосеин Мусави, кој на претседателските избори ...

Велика Британија протера двајца ирански дипломати од Амбасадата во Лондон

Кирилица - 24.06.2009

Британската влада одлучи денеска да протера двајца дипломати на Иран од амбасадата во Лондон,како одговор на Велика Британија на протерувањето на двајца британски ...

„Тајмс“: обвинувањата на Иран против Велика Британија се апсурдни

Кирилица - 24.06.2009

Обвинувањата на иранскиот режим кон британската Влада за наводната вмешаност на официјален Лондон во сегашната политичка дестабилизација на Иран, се апсурдни и без ...

Иранскиот Совет на чувари побара од Хамнеи да го продолжи рокот за жалби

Кирилица - 24.06.2009

Високиот законодавен орган на Иран, Советот на чувари на исламската револуција, повика врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи да го продолжи крајниот рок за прифаќање ...

Апел за испраќање на претставници на ОН и ЕУ во Иран

Р.С.Европа - 24.06.2009

Иранската нобеловка Ширин Ебади испрати апел до Обединетите Нации и Европската Унија за испраќање на специјални пратеници во Иран кои би придонеле за прекинување на ...

Уапсени 25 новинари во Иран, се повлече противкандидат на Ахмадинеџад

Макфакс - 24.06.2009

Околу 25 новинари вработени во весникот „Калемех Сабз“, во сопственост на противкандидатот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, Мир Хусеин Мусави, се уапсени без ...

Во Иран уапсени 25 новинари и други вработени во весникот на Мирхосеин Мусави

Кирилица - 24.06.2009

Иранската полиција уапси 25 новинари и други вработени во иранскиот весник „Каламех Сабз“ на кандидатскиот претседател Мирхосеин Мусави, кој на претседателските избори ...

Велика Британија ќе протера два ирански дипломати

Нетпрес - 24.06.2009

Велика Британија ќе протера двајца ирански дипломати, откако официјален Техеран принудил двајца британски дипломати да ја напуштат земјата, изјавил премиерот Гордон ...

Неда стана симбол на отпорот во Иран

Вечер Прес - 24.06.2009

Иранските власти, плашејќи се од поголеми немири, забранија јавен погреб и комеморација за девојката чија смрт, во текот на саботните протести во Техеран, го потресе ...

Иранскиот Совет на чуварите одби да ги поништи изборите

Н.Македонија - 24.06.2009

Актуелниот ирански претседател Махмуд Ахмединеџад најверојатно ќе биде инаугуриран во периодот помеѓу 26 јули и 19 август Врховниот ирански законодавен орган, Советот на ...

Иранската гарда ќе ги задуши протестите

Време - 23.06.2009

Иранската револуционерна гарда, елитна единица на вооружените ите сили, се закани дека ќе ги упоотреби сите средства кои и се на располагање, ако продолжат протестите ...

Иранската гарда се закани дека ќе ги разбие протестите

Вест - 23.06.2009

Протестите на опозицијата и вчера продолжија во Техеран ТЕХЕРАН, 23 јуни (Ројтерс) - Иранската тврдокорна Револуционерна гарда вчера се закани дека ќе ги разбие уличните ...

Највисокото законодавно тело во Иран го одби барањето на опозицијата да ги поништи изборите

Канал5 - 23.06.2009

Највисокото законодавно тело во Иран, советот на чуварите на исламската револуција го одби барањето на опозицијата да ги поништи претседателските избори, на кои беше ...

Советот на чуварите одби да ги поништи претседателските избори во Иран

Алсат-М - 23.06.2009

Врховниот законодавен орган на Иран одби да ги поништи претседателските избори како што побараа двајца од поразените претседателски кандидати.

Техеран го обвинува Запад за безредијата дома

Утрински - 23.06.2009

ТЕХЕРАН - Младите приврзаници на поразениот кандидат на иранските избори, Мир Хосеин Мусави, побараа од луѓето да носат црни свеќи со зелени ленти за да изразат ...

Во Иран се води борба за превласт

Deutsche Welle - 23.06.2009

Демонстрантите во Иран се сомневаат во изборниот резултат и бараат нови избори. Но, тие и водачот на опозицијата Мир Хусеин Мусави, се само инструменти во внатрешната ...

Советот на чуварите одби да ги поништи претседателските избори во Иран

Канал5 - 23.06.2009

Врховниот законодавен орган на Иран одби да ги поништи претседателските избори како што побараа двајца од поразените претседателски кандидати.

Советот на чуварите одби да ги поништи претседателските избори во Иран

Сител - 23.06.2009

Врховниот законодавен орган на Иран одби да ги поништи претседателските избори како што побараа двајца од поразените претседателски кандидати.

Русија ги подржа резултатите од претседателските избори во Иран

Р.С.Европа - 23.06.2009

Русија денеска изјави дека ги признава резултатите од претседателските избори во Иран, според кои победи досегашниот претседател Махмуд Ахмадинеџат.

Полицијата ги растурила протестите во Техеран

Нетпрес - 23.06.2009

Полицијата во центарот на Техеран во понеделник ги нападнала демонстрантите со солзавец и пукала во воздух за да ги растера.

На Иран, Западот му е виновен за нередите дома

Р.С.Европа - 23.06.2009

По претседателските избори во Иран на 12-ти јуни, се случија најмасовни улични демонстрации во земјата во последните 30 години.

Иранските власти против Обединетите Нации

Р.С.Европа - 23.06.2009

Иранските власти го обвинија Генералниот секретар на Обединетите Нации за мешање во внатрешната политика на Иран.

Протерани двајца ирански дипломати од Лондон

Макфакс - 23.06.2009

Велика Британија протера двајца ирански дипломати, откако Техеран им наложи на двајца британски дипломати да го напуштат Иран.

Иранската полиција растера демонстранти во Техеран

Кирилица - 23.06.2009

Речиси илјада приврзаници на реформистите се собраа денеска во центарот на Техеран откако Револуционерната гарда соопшти дека ќе спречи каков било протест поврзан со ...

Брисел ги отфрла обвинувањата на Техеран

Р.С.Европа - 23.06.2009

Европската унија го отфрлила обвинувањето на иранските власти за мешање во претседателските избори во Иран.

Форин Офисот нареди семејствата на британските диломати да се повлечат од Техеран

Кирилица - 23.06.2009

Британското Министертсво за надворешни работи попладнево соопшти дека е наредено итно повлекување на семејствата на британските дипломати од Техеран, објасувајки го тоа ...

Нема поништување на изборите, соопштија иранските власти

Р.С.Европа - 23.06.2009

Иранското врховно изборно тело отфрли какво било поништување на гласањето на претседателските избори што се одржаа на 12-ти јуни.

Мусави - закана за режимот во Техеран?

Вечер Прес - 23.06.2009

Поранешниот ирански премиер Мирхосеин Мусави кој учествуваше на претседателските избори, како противкандидат на актуелниот шеф на државата Махмуд Ахмединеџад, доживува ...

Иран призна нерегуларности, Мусави повика на нови протести

Н.Македонија - 23.06.2009

Советот на чуварите призна оти утврдил „несовпаѓања“ на изборите и оти во 50 града имало повеќе гласови од гласачи, но тврди оти тие не влијаат врз легитимноста на ...

Иранската гарда се закани со пресметка

BBC - 22.06.2009

Иранската Револуционерна гарда, најмоќната воена сила во земјата, ги предупреди демонстрантите да не одржуваат натамошни улични протести против резултатите од изборите ...

Имало фалсификат на изборите во Иран

А1 - 22.06.2009

Три милиони гласови на претседателските избори во Иран биле фалсификат. Највисокото законодавно тело - Советот на чуварите на револуцијата и официјално потврди дека во ...

Мртви и стотици уапсени во Техеран

BBC - 22.06.2009

Иранските власти распоредија илјадници безбедносни офицери на улиците на Техеран, по еднонеделните масовни протести околу оспорените претседателски избори.

Нередите во Иран се само конструкција на западните медиуми

Канал5 - 22.06.2009

Нередите во Иран се само конструкција на западните медиуми, нарачана од владите на САД и Велика Британија за негативно претставување на коректно избраниот претседател и ...

Оди ли Иран кон нова револуција?

Утрински - 22.06.2009

ТЕХЕРАН - Најмалку десет лица се убиени, а повеќе од сто повредени кога во саботата полицијата се судри со „терористи“ во Техеран, објави државната телевизија.

Десетина загинати во Техеран

Дневник - 22.06.2009

1. 2. “ 3. Силите за безбедност завчера наводно користеле солзавец и топови со вода за да ги запрат демонстрантите, но поради ограничениот при стап на странските ...

Неправилности имало

Deutsche Welle - 22.06.2009

Во Иран, првпат од официјална страна, дојде потврда дека на изборите имало неправилности. Советот на чуварите на револуцијата констатира дека во 50 градови имало повеќе ...

Мусави подготвен да умре со маченичка смрт

Време - 22.06.2009

Најмалку десет лица загинаа, а повеќе од сто се ранети на протестите во Техеран во саботата, јави вчера иранската државна телевизија.

13 жртви во протестите на опозицијата

Вест - 22.06.2009

ТЕХЕРАН, 22 јуни (Ројтерс) - Иранската државна телевизија објави дека 13 лица загинаа во судирите меѓу полицијата и "терористичките групи" во Техеран, што очигледно се ...

Уапсена и ќерката на Рафсанџани

Вест - 22.06.2009

Фаеза Рафсанџани е ќерка на иранскиот експретседател Акбар Хашеми Рафсанџани, ривалот на Ахмадинеџад ТЕХЕРАН, 22 јуни (Ројтерс) - Ќерката на поранешниот ирански ...

Западот бара Иран да дозволи протести и пребројување на гласовите

Вест - 22.06.2009

Странските земји не одиграа никаква улога во поддржување на насилните улични протести кои избувнаа во Иран после изборите кои се одржаа на 12 јуни, изјави британскиот ...

Уапсена ќерката на Рафсанџани

Утрински - 22.06.2009

ТЕХЕРАН - Ќерката на поранешниот ирански претседател Акбар Хашеми Рафсанџани, ривал на претседателот Махмуд Ахмадинеџад, во саботата беше уапсена за време на протестот ...

Протестите во Техеран се заговор против Иран ?

Р.С.Европа - 22.06.2009

Иранската револуционерна гарда соопшти дека ќе растури било какви улични протести во Техеран. Соопштението е објавено на интернет страницата на елитната воена единица.

Полицијата ги разби денешните протести во Иран

Р.С.Европа - 22.06.2009

Полицијата во Иран ги растури денешните протести во Техеран со фрлање солзавец и стрелање во воздух. Денешниот судир на полицијата со стотици приврзаници на иранската ...

Приведени 457 луѓе во демонстрациите во Техеран

Нетпрес - 22.06.2009

Најмалку 457 луѓе биле уапсени во протестите што се одржуваат веќе неколку дена во Техеран. Во нередите досега животот го загубиле десетмина.

Нерегуларности во Иран имаше но...

Р.С.Европа - 22.06.2009

Иранскиот Заштитен Совет највисокото законодавно тело соопшти дека имало нерегуларности на претседателските избори.

Иранскиот совет на чувари евидентира нерегуларности на претседателските избори

Сител - 22.06.2009

Советот на чувари на исламската револуција, највисокото тело во Иран, соопшти оти на претседателските избори, кои се одржаа на 12 овој месец, се забележани одредени ...

Ахмадинеџад: САД и Велика Британија да не се мешаат во внатрешните работи на Иран

Кирилица - 22.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги повика САД и Велика Британија да не се мешаат во внатрешните работи на Иран - Со вашите непромислени забелешки вие нема да ...

Иранските власти му наредија на дописникот на Би-Би-Си да ја напушти земјата

Кирилица - 22.06.2009

Иранските власти му наредија вчера на дописникот на Би-Би-Си во земјата, Џон Лејн да го напушти Иран во рок од 24 часа, јавија светските агенции Лејн е обвинет за ...

Иран: Изборни неправилности, Мусави ги поддржа протестите

Макфакс - 22.06.2009

Иранскиот Совет на чуварите соопшти дека имало некои неправилности на изборите од 12 јуни, чии резултати опозицијата ги оспори што доведе до големи протести.

„Тајмс“: Зачудувачка трансформација на поранешниот ирански премиер Мусави

Кирилица - 22.06.2009

Поранешниот ирански премиер Мирхусеин Мусави кој учествуваше на претседателските избори, како противкандидат на актуелниот шеф на државата Махмуд Ахмединеџад, доживува ...

Иранскиот Совет на чувари евидентира нерегуларности на претседателските избори

Алфа - 22.06.2009

Советот на чувари на исламската револуција, највисокото тело во Иран, соопшти оти на претседателските избори, кои се одржаа на 12 овој месец, се забележани одредени ...

Најмалку 19 лица загинаа во немирите во Техеран

Кирилица - 22.06.2009

Најмалку 19 лица загинаа во вчерашните немири во Техеран, соопштија болнички извори Според други извори, пак бројот на жртвите во вчерашните судири меѓу приврзаниците на ...

Иран за судирите обвинува „терористи“ и мешање на Западот

МРТ - 22.06.2009

Иранските власти соопштија денеска дека „терористи“ се одговорни за судирите во кои загинаа најмалку 10 лица, а претседателот Махмуд Ахмадинеџад, им порача на САД и ...

Иранскиот Совет на чувари евидентира нерегуларности на претседателските избори

Кирилица - 22.06.2009

Советот на чувари на исламската револуција, највисокото тело во Иран, соопшти оти на претседателските избори, кои се одржаа на 12 овој месец, се забележани одредени ...

Иранскиот совет на чувари го прогласи Ахмадинеџад за победник

Алфа - 22.06.2009

Иранскиот совет на чувари го прогласи Ахмадинеџад за победник на претседателските избори. Уапсени се повеќе од 400 луѓе.

Совет на чувари: Нерегуларностите немаат суштинско влијание врз резултатот на изборите

Кирилица - 22.06.2009

Советот на чувари на исламската револуција, највисокото тело во Иран, соопшти денеска дека изборните нерегуларности евидентирани во 50 области немаат суштинско влијание ...

Се повеќе крв во Техеран

Вечер Прес - 22.06.2009

Опозицискиот лидер Мусави, единствениот кој се одважил остро да го искритикува ајатолахот Али Хамнеи, изјави дека е подготвен да умре со маченичка смрт Најмалку 19 лица ...

Десетици убиени и нови судири во Техеран

Н.Македонија - 22.06.2009

Јавната поделба помеѓу иранските лидери се продлабочува, откако шефот на иранската дипломатија Мануче Мотаки ги отфрли обвинувањата за изборни нерегуларности и покрај ...