TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кондово во привиден мир

А1 - 12.06.2005

Раздвиженост по селскиот асфалт, свадбарска колона, штотуку распуштени ученици со рибарски трски, луѓе кои неделата ја поминуваат или во сенка или покрај вода мислејќи на секојдневието. „Се бориме за парче леб“, велат жителите.

Ништо ново не се случува во Кондово

А1 - 11.06.2005

Ништо ново не се случува во Кондово, велат од полицијата. Ќе го апселе Агим Красниќи кога ќе имало безбедносни услови. Сега не било безбедно за инспекторите кои треба да го уапсат Красниќи, особено по четворицата претепани. Но испаѓа дека е безбедно за новинарите, тие во селото присуствуваа на ...

Парадигма на нестабилност

Дневник - 11.06.2005

КОНДОВО ВО НИЗА Ако нашиов "јунак" нема поддршка од ДУИ, па дури во неа и во нејзиниот лидер ја препознава и причината за неговото нарушено спокојство, станува нејасно зошто во една ваква ситуација, ослободена од ризикот Ахмети да се налути, македонските власти едноставно не го уапсат Можете ли да ...

НЕ ПЛАЧИ ЧОРЕ, НЕ ПЛАЧИ ДУШО!

Вест - 11.06.2005

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска ОСТРО ВО БОРБАТА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ! ПОЛИЦАЈЦИТЕ РУЧААТ СО КРАСНИЌИ. ЗА ДА НЕ МОЖЕТЕ ДА РАСПОЗНАЕТЕ КОЈ Е КОЈ Конечно се ослободивме од старото комунистичко време. Кога бевме полициска држава. Сега се други времиња, слободни за криминалците.

Сразмерно тепање

Вест - 11.06.2005

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Државата Македонија му е бескрајно благодарна на Агим Красниќи оти не ги малтретирал специјалците толку колку што требало 1 Џабе Цеца се рекламираше како настан на деценијата. Само што си отиде, во Македонија светна нова звезда.

MEНДУХ TAЧИ НЕГИРА ДЕКА МУ ГАРАНТИРАЛ СЛОБОДА НА КРАСНИЌИ

Канал5 - 11.06.2005

Има ли намера МВР да го уапси Агим Красниќи? Намерно или случајно мешаните полициски патроли седеа во иста пицерија со него во Кондово?Министерот за внатрешни работи, Љубомир Михајловски не открива детали за водачот на кондовската банда..

Не се плашам од никого

Вечер Прес - 10.06.2005

"Не се плашам од никој и нема лесно да се предадам. Специјалците на полицијата не ми можат ништо и нема лесно да влезат во Кондово по мене. Ќе се борам се додека можам. Свесен сум дека не можам да се борам со државата. Но, знам, оти постојат други начини за борба.

Кондово - тест за коалициските нерви

Вечер Прес - 10.06.2005

Ние не сме дел од проблемот, а станавме дел од решението - вака официјално ја коментира состојбата во скопско Кондово портпаролот на ДУИ, Ермира Мехмети. Не така одамна Ахмети излезе од Кондово со најава дека проблемот е надминат.

Красниќи крева врева, бидејќи е исплашен

Утрински - 09.06.2005

Оцените на безбедносните служби се дека во Кондово е мирно и дека нема нов случај СаШко Димевски "Во Кондово е мирно и нема никаква опасност од повторување на сликите од минатата годинааи, изјави вчера за „Утринскиии доброинформиран извор од безбедносните служби во државата кој инистира да остане ...

Валијата од Кондово

Дневник - 09.06.2005

Коментар - Тодор Пендаров Познатиот Красниќи, кој во минатата есен од Кондово, заедно со својата банда, се закануваше дека ќе го гранатира и Скопје ако го уапсат, неделава повторно станува актуелен. Прво со своите пајташи претепа полициска патрола, а потоа преку медиумите изјави дека не знае "зошто ...

Красниќи: Ахмети мести криза

Дневник - 09.06.2005

повторно ТЕНЗИИ ВО СКОПСКО КОНДОВО Ситуацијата во селото Кондово е посложена отколку во минатата есен, а дали ќе дојде до оружен судир зависи од полицијата, изјави вчера Агим Красниќи, водач на вооружената група во Кондово. Селото втор пат за седум месеци стана извор на нестабилност - Во минатата ...

Криминални структури ја спречуваат полицијата да си ја врши работата

Макфакс - 09.06.2005

(Утрински весник) - среда, 08 јуни 2005 За само десетина дена во шест одделни инциденти дваесетина полицајци Мотивите за напад на службените лица се различни, но големиот број инциденти наведува на заклучок дека полицијата се почесто е цел на напади ЉУБИША СТАНКОВИЌ Само за десетина дена, во ...

Ахмети ми должи!

Вечер Прес - 09.06.2005

"Али Ахмети мора да го исполни нашиот заеднички договор постигнат на последната средба во Кондово. Тоа што ми го вети треба да го спроведе со своите политички партнери, а тоа е амнестија за мене и групата во селото", порачува од Кондово, Агим Красниќи.

Полицијата патролира низ Кондово, но не го апси Красниќи

А1 - 08.06.2005

Полицијата и денеска патролира низ Кондово. МВР молчи, не сакале да коментираат зошто, место да го апсат, нивните полицајци ручаат во истата кафеана со Агим Красниќи. Тој не бега, останува во својот вилает, безбеден покрај полицајците.

МОЛК ВО МВР ПО ЈАВНАТА ПАРАДА НА АГИМ КРАСНИЌИ ВО КОНДОВО. ЌЕ молчеле ЗА ДА НЕ ГО ПРОВОЦИРААТ.

Канал5 - 08.06.2005

МВР денеска не ги коментира вчерашните изјави на Агим Красничи..Од полицијата не возвраќаат на пораките на водачот на кондовската вооружена група да не го провоцираат додека не се средат работите. Водачот на кондовската вооружена група нема доверба МВР денеска не ги коментира вчерашните изјави на ...

Криминални структури ја спречуваат полицијата да си ја врши работата

Утрински - 08.06.2005

За само десетина дена во шест одделни инциденти дваесетина полицајци Мотивите за напад на службените лица се различни, но големиот број инциденти наведува на заклучок дека полицијата се почесто е цел на напади ЉУБИША СТАНКОВИЌ Само за десетина дена, во неколку одделни инциденти што се случија низ ...

Кондовци претепале полицајци

Вечер Прес - 08.06.2005

Вооружени кондовци претепале четворица полицајци. Овластените службени лица потоа биле однесени во куќа во селото, извесно време држани како заложници и пуштени "на слобода" кај пругата во Ѓорче Петров. МВР делумно го потврдува инцидентот, а ваквите наоди ги толкува како шпекулации.

МВР не објавува што точно се случило во Кондово

А1 - 07.06.2005

Во Кондово денеска едни до други полициски патроли и другарите на Агим Красниќи, по кои МВР има распишано потерница. Инцидентот во кој пред 2 дена беа повредени четворица полицајци се случил поради тоа што власта не го почитувала договорот дека во селото ќе влегуваат само мешаните етнички патроли, ...

Нападнати полицајци во Кондово

Канал5 - 07.06.2005

Сеуште не се знае кој ги нападнал полицајците во Кондово. Според МВР полициска патрола била во потрага по лица од потерница. На излез од Кондово, на патот кон селото Свиларе тие биле пресретнати од група вооружени напаѓачи. Во соопштението се Сеуште не се знае кој ги нападнал полицајците во Кондово.

КРАСНИЧИ: НЕМАМЕ КАДЕ ДА БЕГАМЕ, МОРА ДА СЕ СПРОТИСТАВИМЕ

Канал5 - 07.06.2005

Полицајците дојдоа во Кондово за да ме уапсат, а јас сеуште незнам зошто ме барат и немам намера да се предадам - ова е коментарот на Агим Красничи за инцидентот со полицајците во ова скопско село. Пред два дена четири полицајци влегле во селото но биле п Полицајците дојдоа во Кондово за да ме ...

Бандата на Красниќи претепала полицајци во Кондово, МВР не признава

А1 - 06.06.2005

Четворица полицајци повредени во судир со вооружена група во Кондово. Според МВР едно полициско возило без ознаки било пресретнато вчера попладне во селото Кондово при што десетина вооружени цивили по вербална расправија со полициски тим кој вршел потражни дејствија започнала тепачка.