TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Басаев најави нови терористички напади

Дневник - 18.09.2004

ЧЕЧЕНСКИОТ КОМАНДАНТ ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА БЕСЛАН Не го познавам Бин Ладен и не сум добил пари од него, но нема да го одбијам ако ми понуди - вели Басаев Чеченскиот терористички командант Шамил Басаев завчера призна дека го наредил нападот врз училиштето во Беслан во Северна Осетија и најави ...

Шамил Басаев ја презеде одговорноста за нападот во Беслан

Утрински - 18.09.2004

Од терористичкиот сајт „Кавказ-центар" што се прави во Литванија се огласија организаторите на крвавата драма во Северна Осетија Објавен и „ценовникот", според кој масакрот во Беслан чинел 8.000 евра, а за соборувањето на двата авиона терористите потрошиле 4.000 евра ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ...

Чеченскиот командант Басаев го призна масакрот во Беслан, се закани со нови напади

Вест - 18.09.2004

МОСКВА, 18 септември (Ројтерс) - Чеченскиот командант Шамил Басаев вчера ја презеде одговорноста за киднапирањето во училиштето во Беслан во кое загинаа повеќе од 320 заложници, половината од нив деца, и се за МОСКВА, 18 септември (Ројтерс) - Чеченскиот командант Шамил Басаев вчера ја презеде ...

Басаев: Ја организирав „воената операција“ во Беслан

Време - 18.09.2004

ДВЕ НЕДЕЛИ ПО МАСАКРОТ Чеченскиот терорист Шамил Басаев презеде одговорност за морничавиот напад врз училиштето во рускиот град Беслан, нарекувајќи го „воена операција“ убивањето на 340 мажи, жени и деца. - Бунтовници под моја команда извршија низа успешни воени операции, вклучувајќи ја и ...

ОДГОВОРНОСТА ЈА ПРЕЗЕДЕ БАСАЕВ

Вечер Прес - 18.09.2004

Радикалниот чеченски сепаратистич- ки водач Шамил Басаев ја презеде одговорноста за нападот врз училиштето во Беслан, Северна Осетија, преку писмо објавено на интернет-страница блиска до сепаратистите. "Благодарение на Алах, бригадите на мачениците 'Ријадус - Салихин' извршија низа успешни воени ...

Басаев ја презеде одговорноста за нападот во Беслан

А1 - 17.09.2004

Лидерот на чеченските терористи Шамил Басаев ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во Беслан, за експлозиите во московското метро и двата патнички авиони, во кои вкупно загинаа повеќе од 400 луѓе. Според западните агенции, информацијата за тоа е објавена на интернет сајтот ...

Русија прифатила дел од условите на грабнувачите во Беслан

А1 - 17.09.2004

Кремљ прифатил да ослободи 30 затвореници во замена за ослободување на заложниците во училиштето во Беслан, пренесуваат агенциите, повикувајќи се на изјава на Асламбек Аслаханов, советник на рускиот претседател Владимир Путин, кој беше еден од преговарачите со терористите.

Путин категоричен против преговори со чеченските терористи

Вест - 17.09.2004

АСТАНА, 17 септември - Рускиот претседател Владимир Путин вчера уште еднаш отфрли било каква можност за преговори со чеченските терористички лидери, кои Москва ги смета за одговорни за заложничката криза во Беслан, во која загинаа повеќе од 320 лица, од кои половината деца.

Оружјето на терористите од Беслан украдено од полиција

Вест - 17.09.2004

МОСКВА, 17 септември (АП) - Јавниот обвинител на Русија иајзви дека дел од оружјето што го употребиле милитантите кои ја предизвикаа заложничката криза во училиштето во Беслан, Северна Осетија, било набавено со серија напади врз неколку полициски станици во јуни.

Путин со закон и цврстинаќе ги бие терористите

Дневник - 17.09.2004

РУСИЈА Претседателот на Русија, Владимир Путин, вчера повторно ја исклучи можноста за какви било преговори со чеченските сепаратисти, отфрлајќи ги критиките од Западот дека заради антитерористичката борба ја жртвува демократијата, јави Ројтерс.

Децата од Беслан се вратија на училиште

Дневник - 17.09.2004

СО СТРАВ НАМЕСТО СО РАДОСТ Дојдовме да учиме, да учиме добро - вели малиот првоодделенец Мурат Плијев Цврсто стискајќи ги рацете на своите родители и голтајќи солзи, децата од Беслан завчера се вратија во училиштата, по две недели од ужасниот масакр на повеќе од сто нивни другарчиња во Првото ...

Путин повтори дека не преговара со чеченските терористи

А1 - 16.09.2004

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска повторно ја исклучи можноста за какви било преговори со чеченските сепаратисти. „Ѕверствата со кои се соочивме во Беслан ни даваат потполно морално право да тврдиме дека луѓето кои и се противат на Русија се дел од меѓународната терористичка ...

Различни податоци за исчезнатите во Беслан

А1 - 16.09.2004

Десетици семејства се уште се во неизвесност за судбината на своите блиски, две недели по заложничката криза во Беслан, во која според официјалните податоци најмалку 339 лица од 1.200 киднапираните загинаа, јавуваат руските медиуми.

ПУТИН ПОВТОРНО ЈА ИСКЛУЧИ МОЖНОСТА ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЧЕЧЕНСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ

Канал5 - 16.09.2004

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска повторно ја исклучи можноста за какви било преговори со чеченските сепаратисти. “Ѕверствата со кои се соочивме во Беслан ни даваат потполно морално право да тврдиме дека луѓето кои и се противат на Претседателот на Русија Владимир Путин денеска ...

САД „загрижени“ поради мерките на Путин

Утрински - 16.09.2004

Американскиот Стејт департмен вознемирен од најавените антитерористички мерки на Москва ВАШИНГТОН - Американскиот Стејт департмент изрази загриженост поради политичките промени што ги предложи рускиот претседател Владимир Путин по трагедијата во Беслан.

САД загрижени за мерките што ги презема Путин

А1 - 15.09.2004

САД изразија загриженост дека политичките промени во Русија во насока на борбата против тероризмот што ги најави претседателот Владимир Путин, би можеле да го загрозат процесот на демократските реформи во таа земја. Американскиот државен секретар Колин Пауел вчера изјави дека реализацијата на тој ...

Путин ја зеде Русија под свое

Време - 15.09.2004

ПРЕДЛОГ ЗА РЕФОРМИ ВО РУСКИОТ ПОЛИТИЧКИ СИСТЕМ Путин завчера им се обратил на 89-те регионални гувернери на Руската Федерација и им најавил амандман што ќе му овозможи во иднина лично да ги назначува на нивните функции, наместо тие да бидат избирани на општи избори.

Уапсени 20 Чеченци кои го реновирале училиштето во Беслан

А1 - 14.09.2004

Руските власти уапсија група од околу 20 Чеченци, кои во текот на изминатиот лето работеа на реновирањето на училиштето во северноосетијскиот град Беслан, каде во крвавата заложничка драма загинаа 339 лица, од кои голем број деца.

Израел со помош за Русија во борбата против тероризмот

А1 - 14.09.2004

Израел испратил во Русија група од офицери на тајните служби заради соработка во борбата против тероризмот, потврдија за Асошиејтед прес неименувани извори во Москва. Израелските анти-терористички специјалисти пристигнале во Москва веднаш по терористичкиот акт во Беслан во Северна Осетија.

Полковникот е во фрижидер

Утрински - 14.09.2004

Заменик-државниот обвинител на Русија тврди дека е ликвидиран лидерот на нападот во Беслан Преживеаниот терорист го препозна "шефот" меѓу загинатите Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Водачот на терористичката група која направи масакр во училиштшето в Беслан, е убиен.

Трампа Ходорковски за Басаев?!

Време - 14.09.2004

РУСКИТЕ ОЛИГАРСИ НУДАТ Борис Немцов, поранешен заменик-премиер на Русија, во времето на криминалната приватизација на руските компании му предложи на Путин да го ослободи уапсениот милијардер Михаил Ходорковски, велејќи дека за возврат ќе добие помош во борбата против чеченските терористи.

Путин бара повеќе моќ за борба против тероризмот

Вест - 14.09.2004

МОСКВА, 14 септември (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера издаде нареба за коренити измени во политичкиот систем на државата за да се помогне борбата против тероризмот, но веднаш ги отфрли обв МОСКВА, 14 септември (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера издаде нареба за ...

Американските пријатели на Чеченците

Време - 14.09.2004

ЗАДНИНАТА НА МЕДИУМСКАТА БУРА ОКОЛУ БЕСЛАН Се крена огромна медиумска врева околу тврдењата дека претседателот Путин е главен виновник за ужасните настани во Северна Осетија. Постојано расте бројот на изјавите и на медиумските наслови од типот на „Тагата се претвори во гнев“, „Сурови зборови за ...

Путин најави засилена борба против тероризмот

А1 - 13.09.2004

Рускиот претседател Владимир Путин најави денеска засилена борба против тероризмот, посочувајќи оти Русија, во случај на потреба, ќе ги напаѓа терористите и надвор од руските граници. „Терористите мора да бидат уништени во нивните бази, а доколку за тоа има потреба, ќе ги напаѓаме и во странство“, ...

Путин формираше комисија за Северен Кавказ

А1 - 13.09.2004

Рускиот претседател Владимир Путин формираше денеска комисија за Северен Кавказ чија главна задача ќе биде да се подобри животот во регионот. „Комисијата ќе се занимава со социјално - економски прашања, а ќе има и овластувања во сферата на безбедноста“, нагласи Путин.

Раните не зараснаа ни по три години

Дневник - 13.09.2004

КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ЖРТВИТЕ ОД ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД ВО САД Масакрот на стотици деца во Беслан е потсетник и дека интервенциите на американските сили во Авганистан и во Ирак не ги уништиле терористите и оти Ал каеда уште со години ќе ги напаѓа САД и нивните сојузници Американците во саботата тивко ја ...

Азамат не излегува од дома без шише вода

Време - 13.09.2004

ПО МАСАКРОТ ВО БЕСЛАН Не одам на училиште, немој ни да си ми спомнала да одам. Научи ме да готвам и ќе бидам готвачка. Или сестра ти ќе ме научи да сечам коса и ќе бидам фризерка. Но, на училиште не одам - и извикала Кристина Џгоева (12) на својата мајка Људмила.