TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николовски и Мехмети експресно именувани во Врховниот суд, а потоа и во ДИК

Дневник - 13.07.2002

Комплетирана Државната изборна комисиЈа Собранието прексиноќа со 64 гласа "за" ја изгласа Одлуката за именување членови и секретар на Државната изборна комисија (ДИК) и нивни заменици. Шефот на државата, Борис Трајковски пред една недела ја именува правничката Мирјана Лазарова Трајковска за ...

ДИК вети фер и демократски избори

А1 - 12.07.2002

„Сите ние, независно дали сме судии од Врховниот суд, адвокати или истакнати правници, како и оние од кои сме поддржани, имаме иста цел - фер и демократски избори“, изјави претседателот на Државната изборна комисија, Мирјана Лазаровска Трајковска на првата седница на комисијата.

Предложен судија без ниту еден ден судска пракса

Вест - 12.07.2002

СКАНДАЛОЗЕН ПРЕДЛОГ НА РЕПУБЛИЧКИОТ СУДСКИ СОВЕТ ЗА ВРХОВНИОТ СУД Николче Николовски нема поминато ниту еден ден работа во правосудството, но неговиот стаж како правен застапник на "Макошпед" бил доволен РСС да го предложи за судија во Врховниот суд Републичкиот судски совет вчера во Собранието на ...

ВМРО-ДПМНЕ мести свој член за врховен судија без судско искуство

Утрински - 12.07.2002

Политичките игри во предизборието се пренесуваат и во правосудството ДПА на Џафери не била единствената што го блокираше формирањето на Државната изборна комисија, туку слична била намерата и на ВМРО-ДПМНЕ која вчера во парламентот се заложи Николчо Николовски, кој е претседател на нивниот правен ...

Нема ДИК додека не се именуваат врховни судии

Дневник - 12.07.2002

ВМРО-ДПМНЕ диктира Социјалдемократите вчера остро се спротивставија на предлогот за именување на Николчо Николовски, како "истакнат правник со положен правосуден испит" за нов судија на Врховниот суд. Предлогот го бутка ВМРО-ДПМНЕ со намера Николовски подоцна да го предложат за член на Државната ...

Поминаа предлозите за врховни судии на ВМРО-ДПМНЕ и ДПА

А1 - 11.07.2002

Николче Николовски и Ајет Мехмети се новите врховни судии, кои неофицијално ќе бидат предлози на ВМРО-ДПМНЕ и на ДПА за членови на ДИК. Жолчна расправа предизвика предлогот на Републичкиот судски совет на Николовски за врховен судија, кој неофицијално, откако ќе биде избран, ќе биде понуден за член ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја претставува ДПА во ДИК

Вест - 11.07.2002

КОАЛИЦИОНИТЕ ПАРТНЕРИ СЛОЖНО ГО ИЗИГРУВААТ ИЗБОРНИОТ ЗАКОН Ниеден од тројцата судии Албанци избрани од времето на владеењето на СДСМ и ПДП не ја прифатил понудата на ДПА да ја претставуваат во Државната изборна комисија Членови на владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе го претставуваат својот коалиционен ...

Краљевски во знак на добра волја го проби законскиот рок

Вест - 11.07.2002

Претседателот на Комисијата за избори и именувања Чедо Краљевски, вчера одлучи, во знак на добра волја, како што рече, да го пробие законскиот рок за предлог и утврдување на членови на ДИК, за да може ДПА да преговара уште еден ден за ултимативните барања што ги постави, и да предложи свои членови ...

Абдулади Вејсели: Ова е трка за политички поени

Утрински - 11.07.2002

РЕАКЦИИ Претставниците на другите партии во изјава за медиумите го осудија однесувањето на ДПА во врска со ненавременото доставување предлози за членови на ДИК и уцената за двојните пасоши и собранискиот деловник. Чедомир Кралевски од ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска ќе се постапи исклучиво според ...

Георгиевски му даде на Џафери уште еден ден за ДИК

Дневник - 11.07.2002

ДРЖАВНА ИЗБОРНА КОМИСИЈА Формирањето на Државната изборна комисија влезе во критична фаза. Вчера ДПА уште еднаш ја одложи својата обврска со образложение дека треба да и се даде уште една шанса да ги достави предлозите за членовите на ДИК.

Комплетирањето на ДИК одложено за утре

А1 - 10.07.2002

Комисијата за избори и именувања денеска не ја комплетираше Државната изборна комисија со избор на уште два члена кои ДПА одби да ги предложи во законскиоот рок, бидејќи нејзиниот претседател, Чедо Кралевски, на барање на ДПА, ја одложи работата на комисијата за утре.

ДПА повикува на бојкот на изборите

Вест - 10.07.2002

ПАРТИЈАТА НА ЏАФЕРИ ПРОДОЛЖУВА СО УЦЕНУВАЊЕТО ДПА ќе ги бојкотира изборите, а ќе бара и поддршка и од останатите албански партии во Македонија, заедно да ги бојкотираат парламентарните избори, ако денеска собраниската Комисија за избори и именувања, во нејзино име реши да одреди членови на ДИК.

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи членови, но тајно ќе добие амин од ДПА

Утрински - 10.07.2002

Игра на коалициските партнери околу комплетирањето на ДИК Собраниската Комисија за избори и именувања денеска во 11 часот треба да се состане и да го искористи своето законско право, во име на ДПА, да предложи двајца членови на Државната изборна комисија, гласи вчерашниот договор по тврдиот став на ...

ДПА најавува општоалбански бојкот на изборите

Дневник - 10.07.2002

ПАРТИЈАТА НА ЏАФЕРИ ГО БЛОКИРА ФОРМИРАЊЕТО НА ДИК Во оваа партија се категорични дека нема да попуштат доколку не се донесат двојазичен деловник и законот за пасошите Демократската партија на Албанците (ДПА) ќе ја блокира процедурата за формирање на највисокиот изборен орган во државата - Државната ...

Составот на ДИК ќе биде познат утре

А1 - 09.07.2002

Составот на ДИК ќе биде познат по состанокот на Комисијата за избори и именувања кој претседателот на комисијата Чедо Кралевски го закажа за утре претпладне. ДПА и денеска не ги достави своите предлози за составот на ДИК, опстојувајќи на условот за претходно донесување на законот за патни исправи и ...

ДПА продолжува со блокада на ДИК

Вест - 09.07.2002

ПРЕДИЗБОРНО НАДМУДРУВАЊЕ Владејачката ВМРО-ДПМНЕ вчера официјално го доставил предлогот до претстедателот на Собранието Стојан Андов за нивен член во Државната изборна комисија. Партијата на премиерот Георгиевски во ДИК го предложи пратеникот Кирил Андоновски, а негов заменик Андреј Андрејчин.

Кралевски: ДИК нема да се блокира поради бојкотот на ДПА

Утрински - 09.07.2002

Партијата на Џафери и натаму го условува комплетирањето на Државната изборна комисија СОЊА КРАМАРСКА "Ако ДПА предложи свои членови во Државната изборна комисија - добро, ако не предложи, Комисијата за избори и именувања ќе го стори тоа наместо нив", кусо изјави вчера претседателот на собраниската ...

ДИК ги чека ВМРО-ДПМНЕ и ДПА

А1 - 08.07.2002

Седницата на собранието на која треба да биде утврден составот на Државната изборна комисија се уште не е закажана бидејќи двете владеачки партии ВМРО-ДПМНЕ и ДПА не ги предложиле своите кандидати. Двете партии, кои четири години владееја со Македонија, именувањето на членови на ДИК го условуваат ...

Составот на ДИК ќе биде познат денеска?

Дневник - 08.07.2002

ВМРО-ДПМНЕ И ДПА ПОПУШТААТ ВМРО-ДПМНЕ му ги достави на Собранието своите предлози за членови на Државната изборна комисија, а ДПА најверојатно тоа ќе го стори денеска. Овој пресврт, по одбивањето на двете партии да ги достават нивните предлози за членовите на ДИК, поради блокирање на ...