TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОН се надеваат на плодни разговори за името

Дневник - 26.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Kи-мун, се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција што изминатите два дена се водеа во Њујорк, ќе дадат плод и ќе се отвори пат за решавање на ...

Грчките медиуми без коментар за последната рунда преговори за името

24 Вести - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар. Како што јави дописникот на МИА од Атина, медиумите ...

Нимиц не ги приближи Македонија и Грција

Канал5 - 26.10.2013

Ниту синоќешната средба во Њујорк не донесе напредок во преговорите. Медијаторот Нимиц не губи надеж, сметајќи дека постои шанса, доколку се обликува априлскиот предлог.

Василакис воздржан по средбата со Нимиц, црвените линии на маса

Канал5 - 26.10.2013

За разлика од порано кога по средбите правеше цели прес конференции само за грчките медиуми, синоќа Василакис со куса изјава - претставникот на Скопје ги повтори позициите на неговата земја.

Неизвесни следните чекори на Нимиц

Курир - 26.10.2013

По неуспехот на разговорите за спорот за името во Њујорк, неизвесни се следните чекори на посредникот во разговорите, амбасадорот Метју Нимиц. По двочасовната средба во седиштето на Обединетите ...

Неизвесни следните чекори на Нимиц

Алфа - 26.10.2013

По неуспехот на разговорите за спорот за името во Њујорк, неизвесни се следните чекори на посредникот во разговорите, амбасадорот Метју Нимиц. По двочасовната средба во седиштето на Обединетите ...

Неизвесни се следните потези на медијаторот Нимиц

Press24 - 26.10.2013

Неизвесни се следните потези на медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц. По неуспешните преговори во седиштето на ОН во Њујорк, Нимиц кажа дека не знае како понатаму, а и ...

НИМИЦ: Неизвесни се следните чекори

Телеграф - 26.10.2013

Амбасадорот посочи дека постојат сериозни разлики меѓу двете земји по прашањето на спорот По неуспехот на разговорите за спорот за името во Њујорк, неизвесни се следните чекори на посредникот во ...

Новите средби за името завршија со стар епилог

Кајгана - 26.10.2013

Посредникот на ОН во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц повторно на маса пред преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакс го презентирал априлскиот предлог, како и ...

Грчките медиуми без коментар за последната рунда преговори за името

А1 On - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар. Како што јави дописникот на МИА од Атина, медиумите ...

Грчките медиуми без коментар за последната рунда разговори за името

Сител - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно, без коментар и без да додадаваат „сопствени извори“.

Грчките медиуми без коментар за последната рунда преговори за името

Сител - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар. Медиумите воглавно го пренесуваат извештајот на ...

ГРЦИЈА: Без коментар за последната рунда преговори за името

Телеграф - 26.10.2013

Не сите грчки медиуми пренесуваат дека на прес-конференцијата во Њујорк стана збор и за Меѓународниот суд на правдата кој во 2011 година Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју ...

Грција: Медиумите без коментар за последната рунда преговори за името

Курир - 26.10.2013

Иако сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега сите тие тоа го направија само информативно и без коментар.

Грчките медиуми без посебен коментар за средбата Нимиц - Јолевски - Василакис

Inpress - 26.10.2013

Атина, 26. октомври 2013 (ИНПРЕС) Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар.

Грчките медиуми без коментар по последната средба за името

Кирилица - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар. Како што јави дописникот на МИА од Атина, медиумите ...

Нема промени во заедничките преговори со Нимиц

Inpress - 26.10.2013

Њујорк, 26. октомври 2013 (ИНПРЕС) Априлскиот предлог на посредникот во спорот за името Метју Нимиц е се уште на маса, исто како и забелешките кои за документот ги дадоа владите и во Атина и во ...

Македонија и Грција без решение за деценискиот спор

OhridNews - 26.10.2013

Средбата во Њујорк помеѓу претставниците на Македонија и Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, со медијаторот Метју Нимиц заврши без напредок.

Нимиц: Нема напредок во преговорите

Нова ТВ - 26.10.2013

Нимиц во Њујорк на новата средба со преговарачите од Македонија и Грција не успеа да постигне напредок во преговорите за разликите околу името меѓу двете држави.

Новите средби завршија со стар епилог

Макфакс - 26.10.2013

Посредникот на ОН во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц повторно на маса пред преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакс го презентирал априлскиот предлог, како и ...

Нимиц не знае како понатаму?

Р.С.Европа - 26.10.2013

Неизвесни се следните чекори на медијаторот Метју Нимиц по завршувањето на разговорите за спорот со името во Њујорк, јавуваат медиумите. По двочасовната средба во седиштето на Обединетите нации, ...

Метју Нимиц: Отворени дискуии, без решение

Нова ТВ - 26.10.2013

Со преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис покрај себе, специјалниот посредник на ОН Метју Нимиц денес даде изјава за новинарите по денешната двочасовна заедничка средба за преговорите за ...

Молк во Грција за последната рунда преговори за името

Press24 - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега без да додадат свој коментар, пренесува МИА.

Грчките медиуми за разговорите во Њујорк

Нетпрес - 26.10.2013

Иако речиси сите грчки медиуми информираа за последната рунда разговори во Њујорк, засега изостануваат дополнителни анализи и коментари на темата, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Грчките медиуми не коментираат за името

Р.С.Европа - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар. Како што јави дописникот на МИА од Атина, медиумите ...

Неизвесни следните чекори на Нимиц

Сител - 26.10.2013

По неуспехот на разговорите за спорот за името во Њујорк, неизвесни се следните чекори на посредникот во разговорите, амбасадорот Метју Нимиц. По двочасовната средба во седиштето на Обединетите ...

Неизвесни следните чекори на Нимиц

А1 On - 26.10.2013

По неуспехот на разговорите за спорот за името во Њујорк, неизвесни се следните чекори на посредникот во разговорите, амбасадорот Метју Нимиц. По двочасовната средба во седиштето на Обединетите ...

И Јолевски и Василакис потврдија дека нема напредок во разговорите за името

Сител - 26.10.2013

Неизвесни се следните чекори на амбасадорот Нимиц, и колку ќе се чека за следната средба. Откако разговорите во Њујорк завршија без напредок, Нимиц кажа дека не бил постигнат ниту договор за следната ...

Грчките медиуми за разговорите во Њујорк

МРТ - 26.10.2013

Иако речиси сите грчки медиуми информираа за последната рунда разговори во Њујорк, засега изостануваат дополнителни анализи и коментари на темата. Потенцирајќи го фактот дека средбата завршила без ...

Грчките медиуми без коментар за последната рунда преговори за името

Вечер Прес - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар Медиумите воглавно го пренесуваат извештајот на ...

Нејасно е какви ќе бидат наредните чекори на Нимиц

Либертас - 26.10.2013

По неуспехот на разговорите за спорот за името во Њујорк, како што пренесува известувачот на МИА, неизвесни се следните чекори на посредникот во разговорите, амбасадорот Метју Нимиц.

Неизвесни следните чекори на Нимиц

Република - 26.10.2013

По неуспехот на разговорите за спорот за името во Њујорк, неизвесни се следните чекори на посредникот во разговорите, амбасадорот Метју Нимиц. По двочасовната средба во седиштето на Обединетите ...

Грчките медиуми без коментар за последната рунда преговори за името

Денешен - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар. Mедиумите воглавно го пренесуваат извештајот на ...

Нимиц: Имаме добри идеи, но се уште има сериозни разлики меѓу двете страни

Бриф - 26.10.2013

По неуспехот на разговорите за спорот за името во Њујорк, неизвесни се следните чекори на посредникот во разговорите, амбасадорот Метју Нимиц. По двочасовната средба во седиштето на Обединетите ...

Грчките медиуми за разговорите во Њујорк

Точка - 26.10.2013

Иако речиси сите грчки медиуми информираа за последната рунда разговори во Њујорк, засега изостануваат дополнителни анализи и коментари на темата. Потенцирајќи го фактот дека средбата завршила без ...

Грчките медиуми без коментари за Нимиц и името

Локално - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар. Како што јави дописникот на МИА од Атина, медиумите ...

Воздржаност во Грција по средбата со Нимиц – медиумите молчат

Република - 26.10.2013

За разлика од порано кога по средбите правеше цели прес конференции само за грчките медиуми, синоќа Василакис со куса изјава – претставникот на Скопје ги повтори позициите на неговата земја, јавува ...

Нимиц: Стари предлози и исти одбивања, како понатаму?

Локално - 26.10.2013

Неизвесни се следните чекори на медијаторот Метју Нимиц по завршувањето на разговорите за спорот со името во Њујорк, јавуваат различни медиуми. По двочасовната средба во седиштето на Обединетите ...

Нимиц: Нема напредок во разговорите

Тера - 26.10.2013

Време е медијаторот да го извести Советот за безбедност на ООН дека и по 20 години нема решение за грчкиот проблем со името Македонија. Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на ...

Грчките медиуми без коментар за средбите во Њујорк

Република - 26.10.2013

Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар. Како што јави дописникот на МИА од Атина, медиумите ...

Неизвесни следните чекори на Нимиц

Денешен - 26.10.2013

По неуспехот на разговорите за спорот за името во Њујорк, неизвесни се следните чекори на посредникот во разговорите, амбасадорот Метју Нимиц. По двочасовната средба во седиштето на Обединетите ...

Нема промени во заедничките преговори со Нимиц

Идивиди - 26.10.2013

Априлскиот предлог на посредникот во спорот за името Метју Нимиц е се уште на маса, исто како и забелешките кои за документот ги дадоа владите и во Атина и во Скопје во септември.

По одвоените разговори, денеска заедничка средба со Нимиц

Телма - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Новата рунда разговори со Нимиц заврши со „сериозни разлики“

Телма - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасодорот Метју Нимиц за спорот за името. На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало за неговите предлог ...

Заедничка средба на Нимиц со преговарачите за името

Deutsche Welle - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска (25.10) ќе одржи заедничка средба со преговарачите на двете земји, на која ќе бидат разгледани ...

Што ќе донесе новиот потег на Нимиц?

Утрински - 25.10.2013

Медијаторот се очекува вечерва да ги соопшти заклучоците од оваа октомвриска рунда разговори во Њујорк Атина - Медијаторот Метју Нимиц се очекува вечерва да ги соопшти заклучоците од оваа октомвриска ...

Заедничка средба на Нимиц со преговарачите Јолевски и Василакис

24 Вести - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името Метју Нимиц, денеска ќе има заедничка средба со преговарачите на Македонија и на Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, на која ќе бидат ...

Во тек е заедничката средба на Нимиц со медијаторите во Њујорк

Канал5 - 25.10.2013

Во Њујорк во тек е заедничката средба на медијаторот Метју Нимиц, со преговарачаите Зоран Јолевски и Адаматиос Василакис. Заедничка средба се одржува во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк, а по ...

Скопје и Атина остануваат на старите позиции

Алсат-М - 25.10.2013

Посредникот Метју Нимиц по средбите со македонскиот и грчкиот преговарач во Њујорк рече дека на маса сè уште е неговиот предлог од април за кој двете страни изразија дијаметрално спротивни ставови.

Ни милиметар напредок во преговорите кај Нимиц

Утрински - 25.10.2013

Посредникот вели дека меѓу двете страни се' уште има големи разлики кои треба да се надминат Медијаторот Метју Нимиц продолжува со обидот да ги испегла несогласувањата меѓу македонската и грчката ...

Нимиц: Нема напредок во преговорите околу името

24 Вести - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција Јолевски и Василакис и медијаторот Метју Нимиц за споротоколу името која траеше два часа.

Простор за модифицирање на априлскиот предлог има но напредок нема

Канал5 - 25.10.2013

Tоа се двата основни заклучоци по денечната средба што во седиштето на Обединетите нации ја имаа медојаторот Нимиц и преговарачите Василакис и Јолевски.

Продолжуваат преговорите во Њујорк

Канал5 - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска во Њујорк, како што е најавено, треба да има заедничка средба со преговорачите на двете земји Зоран ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Алсат-М - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Нимиц денес на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Кирилица - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Нимиц: Нема напредок во разговорите

Сител - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасодорот Метју Нимиц за спорот за името. На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало за неговите предлог ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

А1 On - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Алфа - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Нимиц ќе ги слуша Македонија и Грција преку устите на Јолевски и Василакис

+инфо - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Метју Нимиц: отворени дискуии, без решение

Глас на Америка - 25.10.2013

„Опсегот на употреба“ - прашање околу кое се кршат копјата во врска со априлскиот пакет, кажа поредникот на ОН по дводневните средби во Њујорк. Со преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис ...

Нема напредок во разговорите за името

Алфа - 25.10.2013

Априлскиот предлог на посредникот во спорот за името Метју Нимиц е се уште на маса, исто како и забелешките кои за документот ги дадоа владите и во Атина и во Скопје во септември.

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Сител - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

МРТ - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Нимиц: Нема напредок во разговорите

А1 On - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасодорот Метју Нимиц за спорот за името. На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало за неговите предлог ...

Нимиц: Ништо од преговорите

Press24 - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасодорот Метју Нимиц за спорот за името. На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало за неговите предлог ...

Нимиц: Нема напредок во преговорите

+инфо - 25.10.2013

Без напредок вечерва заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасодорот Метју Нимиц за спорот за името, јави МИА. На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало ...

Без напредок завршија разговорите за името

Курир - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасодорот Метју Нимиц за спорот за името. На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало за неговите предлог ...

Заедничка средба на преговарачите за името со Нимиц

Нова ТВ - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска во Њујорк, како што е најавено, треба да има заедничка средба со преговорачите на двете земји Зоран ...

Нимиц: Нема напредок во разговорите

Кирилица - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасодорот Метју Нимиц за спорот за името. На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало за неговите предлог ...

Заедничка средба на Нимиц со Јолевски и Василакис

Р.С.Европа - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска во Њујорк, како што е најавено, треба да има заедничка средба со преговорачите на двете земји Зоран ...

Нимиц: Нема напредок во разговорите

МКД - 25.10.2013

Време е медијаторот да го извести Советот за безбедност на ООН дека и после 20 години нема решение за грчкиот проблем со името Македонија. Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците ...

Нимиц, Јолевски и Василакис денеска на заедничка маса

Press24 - 25.10.2013

Медијаторот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц денеска во Њујорк ќе оствари заедничка средба со претставниците на двете земји Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис.

НИМИЦ: Нема напредок во разговорите

Телеграф - 25.10.2013

Темелно разговаравме за мојата посета на регионот, да ги видиме кои се ставовивте во врска со ова прашање и можностите за постигнување решенија, вели тој Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Курир - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Нимиц на заедничка средба со преговарачите за името

Телеграф - 25.10.2013

Бан Ки-мун изразил надеж оти разговорите ќе отворат пат за решавање на спорот Медијаторот на Обединетите нации во спорот за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска во Њујорк, треба да ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Нетпрес - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Метју Нимиц: Нема напредок во преговорите

Република - 25.10.2013

На новинарски прашања за тоа дали неговиот предлог од април сѐ уште е основа за разговорите имајќи предвид дека грчките власти не го спомнуваат во своите јавни настапи и зборуваат за нивната формула ...

Њујорк: Средба на Јолевски и Василакис под лупата на Нимиц

Локално - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија, Грција и Метју Нимиц денеска во Њујорк, како што е најавено, треба да има заедничка средба со преговорачите на двете земји Зоран ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Точка - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Денеска заедничка средба Јолевски – Василакис – Нимиц

Република - 25.10.2013

Денеска попладне по македонско време се очекува заедничката македонско- грчка преговарачка средба кај медијаторот Метју Нимиц. Вчера Нимиц одржа одвоени средби со грчкиот претставник Адамантиос ...

Нимиц: Нема напредок во разговорите

Бриф - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасодорот Метју Нимиц за спорот за името. На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало за неговите предлог ...

Нимиц: Нема напредок во разговорите

Денешен - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасодорот Метју Нимиц за спорот за името. На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало за неговите предлог ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Sky - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Бан Ки-мун очекува резултати од разговорите во Њујорк

Вечер Прес - 25.10.2013

СУШТИНСКИ ЗАКЛУЧОЦИ ЗА ИМЕТО ИЛИ ОДРЖУВАЊЕ ВО ЖИВОТ НА МЕДИЈАЦИЈАТА?! Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои изминатите два дена ...

Истите „планини“ и натаму ги делат Скопје и Атина

Либертас - 25.10.2013

Посредникот Метју Нимиц по средбите со македонскиот и грчкиот преговарач во Њујорк рече дека на маса сè уште е неговиот предлог од април за кој двете страни изразија дијаметрално спротивни ставови.

Нимиц: Априлскиот предлог останува на маса

Локално - 25.10.2013

Посредникот во спорот со иемто Метју Нимиц денеска по средбите со македонскиот и грчкиот преговарач во Њујорк изјави дека на маса сè уште е неговиот предлог од април за кој двете страни изразија ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Денешен - 25.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка средба со претставниците на двете ...

Нимиц: Нема напредок во разговорите

Н.Македонија - 25.10.2013

Без напредок заврши средбата во Њујорк меѓу претставниците на Македонија и Грција и амбасадорот Метју Нимиц за спорот за името, пренесува МИА На прес-конференција Нимиц кажа дека се разговарало за ...

Нимиц на заедничка средба со Јолевски и Василакис

Идивиди - 25.10.2013

Њујорк, 25 октомври 2013 (МИА) - Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по синоќешните одделни разговори, денеска треба да има и заедничка ...

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

Алсат-М - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

Канал5 - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Нова рунда преговори за името

Deutsche Welle - 24.10.2013

Во Њујорк денеска (24.10) почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од посредникот на ОН во спорот, амбасадорот Метју ...

Во Њујорк, нова рунда македонско- грчки преговори за спорот со името

Канал5 - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, под медијаторство на амбасадорот Метју Нимиц. Денеска ќе се одржат одделни средби на Нимиц со преговарачите на Македонија и ...

Во Грција нема интерес, ниту оптимизам за новата рунда разговори во Њујорк

Канал5 - 24.10.2013

Придвижување кон решение или само уште една средба без резултата? – што ќе донесе новата рунда разговори во Њујорк. Климата во Грција не влева оптимизам, коментарите се дека нема да се случи ништо ...

Јолевски и Василакис кај Нимиц кога Македонија и Грција се најдалеку од решение

Канал5 - 24.10.2013

Медијаторот ќе има тешка задача оти Македонија и Грција сега се најдалеку од решение, тоа се потврди и на последното Генерално собрание на Обединетите нации каде и двете страни покажаа сосема ...

Нова рунда разговори, стари ставови

24 Вести - 24.10.2013

Медијаторот Метју Нимиц прави нов обид за приближување на ставовите меѓу Атина и Скопје, на нова рунда разговори со преговарачите Адамантиос Василакис и Зоран Јолевски во Њујорк.

ОН изразија надеж дека разговорите во Њујорк ќе дадат резултат

Канал5 - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

Нов обид на Нимиц да се придвижи процесот за името

Дневник - 24.10.2013

Во обид да се направи придвижување во процесот и евентуално приближување на двете страни во постигнувањето компромисно решение за името, претставниците на Грција и на Македонија, Адамантиос Василакис ...

Нова рунда разговори во Њујорк за спорот за името

Телма - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

ОН: Се надеваме дека разговорите за името ќе вродат со плод

Нетпрес - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

А1 On - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Повторно средба на Нимиц со Јолевски и Василакис

Inpress - 24.10.2013

Њујорк, 24. октомври 2013 (ИНПРЕС) Медијаторот Метју Нимиц ќе има одделна, па заедничка средба со преговарачите на Македонија и на Грција во спорот за името, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис.

Нимиц на одвоени средби со Јолевски и со Василакис за името

Нова ТВ - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

Алфа - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Нова рунда преговори за името, Нимиц бара мост меѓу двете страни

Сител - 24.10.2013

Денес во Њујорк почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

Сител - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Нова рунда разговори за името денеска во Њујорк

Капитал - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

На маса во седиштето на ОН денеска „планините“ околу името

+инфо - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

Кирилица - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

Нетпрес - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Нимиц повторно на маса со Јолевски и Василакис

Кајгана - 24.10.2013

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц денеска и утре ќе се сретне со преговарачите од двете земји, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис.

Што ќе донесе новата рунда разговори за името?

Економски - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Денес и утре нова рунда преговори за името во Њујорк

Таратур - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

МРТ - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

ЊУЈОРК: Денеска и утре нова рунда разговори за името

Телеграф - 24.10.2013

Средбата се одржува по новата, петта по ред позитивна препорака на Европската Комисија за отворање на преговори за членство на Македонија во ЕУ Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори ...

Нимиц не се откажува, денеска и утре пак на кафе со Јолевски и Василакис

МКД - 24.10.2013

Метју Нимиц, медијаторот на ОН во спорот за името денеска и утре во Њујорк пак ќе има разговори со преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис.

Во Њујорк почнува нова рунда преговори за името

Press24 - 24.10.2013

Во Њујорк денеска и утре ќе се одржи нова рунда разговори за спорот за името, иницирана од амбасадорот Метју Нимиц. Според најавите, денеска Нимиц ќе одржи одделни средби со претставниците на двете ...

ОН изразија надеж дека разговорите во Њујорк ќе дадат резултат

Сител - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

Јолевски и Василакис на заедничка средба со Нимиц

Макфакс - 24.10.2013

Посредникот на Обединетите нации (ОН) во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц во петок ќе одржи заедничка средба со преговарачите од двете земји, Зоран Јолевски и Адамантиос ...

Нимиц повторно на маса со Јолевски и Василакис

Макфакс - 24.10.2013

Посредникот на Обединетите нации (ОН) во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц во четврток и петок на средби со преговарачите од двете земји, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис.

Бан Ки Мун се надева дека преговорите кои денеска се водат во Њујорк ќе отворат пат за решавање на спорот со Грција

Press24 - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

Од Нимиц нешто ново?

Р.С.Европа - 24.10.2013

Нема преголеми очекувања од средбите со Нимиц во Њујорк, но универзитетскиот професор Димитар Мирчев вели дека од средбите очекува намалување на разликите меѓу двете земји, но и можен нов предлог на ...

ОН: Се надеваме дека разговорите за името ќе вродат со плод

Курир - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

ОН: Разговорите во Њујорк ќе дадат резултат

Телеграф - 24.10.2013

Генералниот секретар искрено се надева дека овие разговори ќе отворат пат за заемно прифатливо решение, вели портпаролот на Бан Ки-мун Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, се надева ...

Грчките црвени линии му оставаат малку маневарски простор на Нимиц

Алфа - 24.10.2013

Попладнево во Њујорк посредникот во спорот за името Метју Нимиц, на одделни средби го сослуша она што македонскиот и грчкиот преговарач, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, го донесоа со себе како ...

Бан Ки-мун изрази надеж дека разговорите во Њујорк ќе дадат резултат

Кирилица - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

ОН изразија надеж дека разговорите во Њујорк ќе дадат резултат

+инфо - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

Бан Ки Мун се надева на позитивен исход од преговорите во Њујорк

Капитал - 24.10.2013

Генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк ќе вродат со плот и ќе отворат пат за решавање на спорот, изјави ...

Бан ки Мун се надева на решение за името

Р.С.Европа - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изрази надеж дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

ОН изразија надеж дека разговорите во Њујорк ќе дадат резултат

А1 On - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

Бриф - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

Точка - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Денеска нова рунда преговори за името

Република - 24.10.2013

Во Њујорк почнува нова, дводневната рунда разговори за името. Предвидено е денеска да се оддржат одделни средби на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорот Зоран Јолевски и грчкиот дипломат Адамантиос ...

Во Њујорк денеска и утре нова рунда разговори за името

Вечер Прес - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Јолевски и Василакис на заедничка средба со Нимиц

Тера - 24.10.2013

Посредникот на Обединетите нации (ОН) во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц во петок ќе одржи заедничка средба со преговарачите од двете земји, Зоран Јолевски и Адамантиос ...

Нимиц повторно на маса со Јолевски и Василакис

Тера - 24.10.2013

Посредникот на Обединетите нации (ОН) во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц во четврток и петок на средби со преговарачите од двете земји, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис.

Нова рунда преговори за името во Њујорк

Денешен - 24.10.2013

Во Њујорк денеска почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од амбасадорот Метју Нимиц, пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Почнуваат „њујоршките разговори“ без многу очекувања за пробив

Либертас - 24.10.2013

Во Њујорк почнува дводневната рунда разговори за спорот за името свикана од посредникот Метју Нимиц. Предвидено е денеска да се оддржат одделни средби на Нимиц со претставниците на двете земји, ...

ОН изразија надеж дека разговорите во Њујорк ќе дадат резултат

Денешен - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

Македонско-грчкото прашање повторно на масата на ОН

Локално - 24.10.2013

Во Њујорк денеска (24.10) почнува дводневната рунда разговори за спорот за името, свикана од посредникот на ОН во спорот, амбасадорот Метју Нимиц. Денеска би требало да се одржат одделни средби на ...

Маратонски средби со медијаторот Нимиц во Њујорк

Република - 24.10.2013

околу 22 часот по македонско време заврши средбата на медијаторото Метју Нимиц со македонскиот преговрач амабсадорот Зоран Јолевски. Предходно посредникот Нимиц имал тет а тет средба со грчкиот ...

ОН со надеж дека разговорите во Њујорк ќе дадат резултат

Н.Македонија - 24.10.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун се надева дека разговорите меѓу Македонија и Грција кои денеска и утре се водат во Њујорк, ќе вродат со плод и ќе се отворат пат за решавање на ...

Атина не очекува новини од Нимиц

Утрински - 23.10.2013

Медијаторот во четврток и петок ќе седне на маса со преговарачите Јолевски и Василакис во обид за напредување кон компромис во спорот за името Од нашиот дописник Атина - Утре и задутре во Њујорк ...

Нимиц ги чека вестите од Атина и од Скопје

Алфа - 23.10.2013

На одделна, па на заедничка средба, утре и задутре преговарачите на Македонија и на Грција во спорот за името, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, на медијаторот Метју Нимиц, ќе му соопштат дали ...

Името на маса и во Брисел и во Њујорк

Вечер Прес - 23.10.2013

Разговорите на Нимиц со Јолевски и Василакис доаѓаат еден и пол месец по последната посета на медијаторот во Скопје и Атина. Тогаш Нимиц изнесе повеќе детали за процесот кој се одвива под капата на ...