TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маратонците од ултрамаратонот за Тоше на плоштадот „Македонија“

Канал5 - 18.10.2009

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски попладне на плоштадот „Македонија“ ќе ги пречека учесниците на вториот ултрамаратон за Тоше, што се трча од Нова ...

Маратонците од ултрамаратонот за Тоше на плоштадот „Македонија“

Сител - 18.10.2009

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски попладне на плоштадот „Македонија“ ќе ги пречека учесниците на вториот ултрамаратон за Тоше, што се трча од Нова ...

Учесниците од ултрамаратонот за Тоше поминуваат низ Скопје

Макфакс - 18.10.2009

Скопје / 18.10.09 / 09:19 Учесниците во ултрамаратонот по повод двегодишнината од смртта на Тоше Проески денеска попладне треба да пристигнат во Скопје.

Учесниците во маратонот за Тоше, денеска во Скопје

Нетпрес - 18.10.2009

Учесниците во вториот Ултрамаратон за Тоше, што се трча од Нова Градишка до Крушево, денеска треба да пристигнат во Скопје.

Маратонците од ултрамаратонот за Тоше на плоштадот „Македонија“

Алфа - 18.10.2009

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски попладне на плоштадот „Македонија“ ќе ги пречека учесниците на вториот ултрамаратон за Тоше, што се трча од Нова ...

Почина работникот што падна од спомен куќата на Тоше

Вест - 17.10.2009

Почина Томе Коцевски (29) од Куманово, градежен работник кој пред 10 дена тешко се повреди при изградбата на спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево.

Ќе се гради црква до гробот на Тоше

Вест - 17.10.2009

Тагата, болката и солзите не запираат и две години по трагичната смрт на македонската поп-икона Тоше Проески.

Хроника - Возачот на Тоше пак на суд

Време - 17.10.2009

Судскиот процес за сообраќајната несреќа во која загина македонската музичка ѕвезда Тоше Проески продолжува утре во скопскиот Кривичен суд.

Две години без Тоше Проески

Утрински - 17.10.2009

КРУШЕВО - Се' уште се свежи сеќавањата на кобното утро кога пред две години македонската јавност со неверување ја прими трагичната вест за смртта на ...

Став - Пробудете го...

Време - 17.10.2009

Агим Јонуз Октомври, ...кога Тоше пријде при Бога Скоро бев на гробот на Тоше на Гумење, каде што сум бил неколку пати.

Маратонците за Тоше во недела на плоштадот Македонија

Форум - 17.10.2009

Во недела на 18 октомври, во 18 часот, на плоштадот Македонија градоначалникот Коце Трајановски, ќе ги пречека учесниците на вториот Ултрамаратон за Тоше, што ...

Ликовните амбасадори чествуваа за Тоше

А1 - 16.10.2009

Најмладите ликовни амбасадори на Малиот битолски Монмартр, денеска во Битолската чаршија, го чествуваа споменот за нивниот идол Тоше.

Судење за сообраќајката на Тоше в понеделник

А1 - 16.10.2009

Судскиот процес за сообраќајната несреќа во која загина македонската музичка ѕвезда Тоше Проески продолжува в понеделник во скопскиот Кривичен суд.

Две години без Тоше

А1 - 16.10.2009

Свежи се сеќавањата на утрото пред две години кога со неверување македонската јавност ја прими веста за трагичната смрт на балканската поп икона - Тоше Проески.

Молитви од целиот Балкан

Дневник - 16.10.2009

Молитви за Тоше се одржа во повеќе цркви низ градовите на поранешните југословенски републики. Во Загреб имаше помен во црквата „Св.

Со велосипед од Драчево до Крушево

Дневник - 16.10.2009

Скопјанецот Тони Ангелески (32) денеска во 6.30 часот од Драчево со велосипед ќе тргне на пат кон славно Крушево, каде што планира да пристигне утре и да се ...

Солзите и болката не секнуваат

Дневник - 16.10.2009

ОДБЕЛЕЖАНА ДВЕГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ТОШЕ ПРОЕСКИ Магла пак ме покрива, мириса на неволја, ноќва сум ти така сам.

Две години без Тоше

Утрински - 16.10.2009

На широкото ѕвездено небо, во ноќите што следуваат, онаа што најсилно свети е ѕвездата на Тоше Проески.

Донација на фан-клубот „Тоше Проески“

Утрински - 16.10.2009

Во склоп на одбележувањето на 16 октомври, денот на кој се навршуваат две години без Тоше Проески, интернационалниот фан-клуб што го носи името на нашата ...

И по две години болката е иста

Дневник - 16.10.2009

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО 2007 ГОДИНА ЗАГИНА ТОШЕ ПРОЕСКИ Мојата сестра имаше чувство дека мора да бидеме на неговиот гроб точно во 6 и 20 кога загина.

Две години од загинувањето на Проески

Телма - 16.10.2009

МИА - Света упокоена литургија утрово беше отслужена во црквата „Успение на Пресвета Богородица” во Крушево, за две години од трагичната смрт на музичката ...

Маратонците трчаат за Тоше

Вест - 16.10.2009

Денеска, 15 македонски маратонци, точно во 6.20 часот, кобниот момент кога во сообраќајната несреќа во Хрватска загина македонската поп-легенда Тоше Проески, ...

Обожавателите ја одбележуваат втората годишнина од смртта на Тоше

Алсат-М - 16.10.2009

Крушево и Македонија денеска со тага се сеќаваат на 16 октомври 2007 година, денот кога згасна животот на Тоше Проески.

Судскиот процес за сообраќајката во која загина Тоше продолжува в понеделник

Канал5 - 16.10.2009

Судскиот процес за сообраќајната несреќа во која загина македонската музичка ѕвезда Тоше Проески продолжува в понеделник во скопскиот Кривичен суд.

Ѕвезда со неговото име

Дневник - 16.10.2009

Обожавателите од „Тоше фан-клуб форумот“ објавија дека на име на Тоше Проески регистрирале ѕвезда.

Две години поминаа а како вчера да беше

Макфакс - 16.10.2009

Крушево / 16.10.09 / 11:02 „Еве поминаа две години, од несреќата, а за нас, за фамилијата на Тоше, како вчера да беше. Тоа е најтажниот ден во нашите животи“.

Тоше

Форум - 16.10.2009

Ако смртта на Тоше ја прифатиме не како Божја грешка или негрижа, туку како Божја промисла, на сите ќе ни биде полесно.

Пешачеа пет дена за Тоше

Макфакс - 16.10.2009

Крушево / 16.10.09 / 11:27 Автор Andon Претставникот на Меморијалот Тоше Проески Љупчо Јованов, заедно со седум пријатели изодеа 150 километри во чест на ...

Обожавателите на Тоше се собираат на гробот

Макфакс - 16.10.2009

Крушево / 16.10.09 / 11:36 Обожаватели на музиката на Тоше Проески, пријатели, роднини, и многу поддржувачи на неговото дело и хуманост, полека се собираат ...

Судскиот процес за сообраќајката во која загина Тоше продолжува в понеделник

Сител - 16.10.2009

Судскиот процес за сообраќајната несреќа во која загина македонската музичка ѕвезда Тоше Проески продолжува в понеделник во скопскиот Кривичен суд.

Две години од трагичната смрт на Тоше Проески, две години тапкање во место на судскиот процес против Ѓорѓи Ѓорѓиевски

Кирилица - 16.10.2009

За понеделник е закажано ново рочиште за случајот со возачот на Туарегот во кој загина Проески Точно две години изминаа од трагичната смрт на мегапопуларниот ...

Две години без Тоше

Таратур - 16.10.2009

Најголемата македонска ѕвезда трагично загина на овој ден пред точно две години. Семејството, пријателите и бројните обожаватели денеска со тага го ...

Две години од смртта на Тоше

Кајгана - 16.10.2009

Семејството, пријателите, фановите од Македонија и Балканот денеска ќе одбележат едве години од трагичната смрт на македонската музичка икона Тоше Проески.

Две години без Тоше Проески

ЗаЗабава - 16.10.2009

Крушево и Македонија денеска со тага се сеќаваат на 16 октомври 2007 година, денот кога прерано згасна животот на... ...

Света упокоена литургија за Тоше во Крушево

Кирилица - 16.10.2009

Тага и болка во сеќавањата и утеха во спомените за Тоше бараат неговите најблиски, крушевчани и сите почитувачи Света упокоена литургија утрово беше отслужена ...

Македонски ултрамаратонци трчаат во спомен на Тоше

Макфакс - 16.10.2009

Загреб/Скопје / 16.10.09 / 15:35 Автор Andon Група од 15 македонски ултрамаратонци во петок во Нова Градишка ја започнаа трката долга 1030 километри до ...

Судскиот процес за сообраќајката во која загина Тоше продолжува во понеделник

Кајгана - 16.10.2009

Судскиот процес за сообраќајната несреќа во која загина македонската музичка ѕвезда Тоше Проески продолжува в понеделник во скопскиот Кривичен суд.

Две години од смртта на Тоше

Алфа - 16.10.2009

Тоше си замина, болката останува - крушевчани во солзи ја одбележаа двегодишнината од трагичната смрт на еден од нивните најголеми сограѓани.

Судскиот процес за сообраќајката во која загина Тоше продолжува в понеделник

Алфа - 16.10.2009

Судскиот процес за сообраќајната несреќа во која загина македонската музичка ѕвезда Тоше Проески продолжува в понеделник во скопскиот Кривичен суд.

Две години без Тоше

Алфа - 16.10.2009

Семејството, пријателите, фановите од Македонија и Балканот денеска ќе одбележат една година од трагичната смрт на македонската музичка икона Тоше Проески.

Македонија две години без својот Ангел

Inpress - 16.10.2009

Скопје, 16. октомври (ИНПРЕС) Две години по трагичната смрт на извонредно талентираниот македонски пејач Тоше Проески, кој остана присутен во мислите и ...

Во понеделник судење за сообраќајката на Тоше

Макфакс - 16.10.2009

Скопје / 16.10.09 / 12:39 Судскиот процес за сообраќајната несреќа во која загина македонската музичка ѕвезда Тоше Проески продолжува вo понеделник во ...

Две години од смртта на Тоше

Макфакс - 16.10.2009

Скопје / 16.10.09 / 07:52 Две години од трагичната и предвремена смрт на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески, навршуваат в петок на 16-ти октомври.

Две години без нашиот Тоше

Нетпрес - 16.10.2009

Две години без нашиот Тоше. Тој кобен 16 октомври во раните утрински часови, пред две години во сообраќајка на автопатот Загреб – Липовац, кај Нова Градишка, ...

Фановите на Тоше ќе се обединат во Крушево

Форум - 16.10.2009

Во Крушево ќе се обединат повторно фановите од целиот Балкан, точно по две изминати години од неочекуваната сообраќајна несреќа на нашата најголема музичка ...

Две години од загинувањето на Тоше Проески

Р.С.Европа - 16.10.2009

Денеска се одбележуваат две години од трагичната смрт на Тоше Проески. Во Црквата „Успение на пресвета Богородица” во Крушево изутринава ќе се одржи света ...

Две години од смртта на Тоше Проески

Кирилица - 16.10.2009

Во црквата „Успение на Пресвета Богородица” во неговото родно Крушево утринава ќе се одржи света литургија за упокоение Семејството, пријателите, фановите од ...

Две години без Тоше

Сител - 16.10.2009

Семејството, пријателите, фановите од Македонија и Балканот денеска ќе одбележат две години од трагичната смрт на македонската музичка икона Тоше Проески.

Одбележани две години без Тоше Проески

Форум - 16.10.2009

Крушево и Македонија денес со тага се сеќаваат на 16 октомври 2007 година, денот кога згасна животот на најголемата ѕвезда на македонското небо Крушево, ...

Судскиот процес за сообраќајката на Тоше продолжува в понеделник

Кирилица - 16.10.2009

Последното рочиште беше одложено пред пет месеци затоа што пред Судот не се појави возачот на камионот Славиша Кузмановиќ во кој се удри џипот Судскиот процес ...

Балканот одбележува две години од смртта на Тоше

Н.Македонија - 16.10.2009

Со молитва и со маратон од Нова Градишка во Крушево, клубот на обожаватели на Тоше Проески денеска ќе ја одбележи двегодишнината од прераната смрт на големата ...

И по две години, судот не утврди како загина Тоше Проески

Утрински - 15.10.2009

И две години по трагичната смрт на балканската мегаѕвезда Тоше Проески, јавноста и неговото семејство се' уште не дознаа што се случило точно тоа кобно утро на ...

Две години без Тоше Проески

Канал5 - 15.10.2009

Денеска се навршуваат точно две години од кобното утро кога зората со себе зеде еден прерано згаснат млад живот.

Две години од смртта на Тоше

Форум - 15.10.2009

Изминаа две години од трагичната смрт на нашата ѕвезда, Тоше Проески, фановите и пријателите на Тоше ќе отпатуваат во неговото родно Крушево за да оддадат ...

Две години без ТОШЕ

Макфакс - 15.10.2009

Скопје / 15.10.09 / 17:35 Што повеќе да се каже како сеќавање за Тоше, освен само ТОШЕ? Оттогаш па наваму за него зборуваат неговата музика, снимените концерти ...

Литургија за Тоше во манастирот „Свето преображение“

Форум - 15.10.2009

На 16 октомври петок, ќе се навршат две години од смртта на Тоше Проески, а литургијата ќе се одржи во манастирот „Свето Проеображение“ во Крушево Во петок, на ...

Молитви за Тоше во десет града

Утрински - 14.10.2009

Две години по смртта на Тоше Проески, фановите од целиот Балкан на 16 октомври се организираат во одбележување на овој трагичен датум со одржување молитви за ...

Маратон од Нова Градишка до Крушево во чест на Тоше

Утрински - 13.10.2009

Петнаесет маратонци на свој начин ќе го одбележат 16 октомври, денот на кој се навршуваат две години од прераната смрт на нашата најголема ѕвезда, трчајќи од ...

Маратон од Нова Градишка до Крушево во чест на Тоше

Н.Македонија - 13.10.2009

По повод две години од трагична смрт на Тоше Проески, во чест на балканскиот ангел и споменот на него, на 16 октомври петнаесет професионални маратонци ќе ...

„Тајно моја“ за малку ќе беше „Кучето мое“

Дневник - 12.10.2009

СЕКОЈА ПЕСНА ИМА СВОЈА ПРИКАЗНА: КИРЕ КОСТОВ ЗА „КОГА ТЕ НЕМА“ И „ТАЈНО МОЈА“ Тоше се договорил со Игор Џамбазов да напише текст во кој ќе се пее за неговото ...

Маратон во чест на Тоше

Вечер Прес - 12.10.2009

На 16 октомври, по повод две години од трагична смрт на Тоше Проески, во чест на балканскиот ангел и спомен на него, 15 професионални маратонци ќе трчаат ...