TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателски и локални избори во Македонија

А1 - 22.03.2009

Претседателски и локални избори се одржуваат денеска во Македонија, кои се оценуваат како поправен демократски тест за земјата по минатогодишните бројни изборни нерегуларности и насилства.

МОСТ: Гласањето не започна во неколку општини поради снегот

А1 - 22.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ која ги набљудува претседателските и локалните избори во Македонија изутринава соопшти дека поради непроодност на патиштата, во Македонија не се отворени неколку гласачки места.

ДИК: 49% излезност на гласачите

А1 - 22.03.2009

Одѕивот на гласачите на денешните претседателски избори до 17 часот е 48,73 отсто, на локалните избори 48,73, а во Градот Скопје 45,25 проценти, соопшти на прес-конференција претседателот на Државната изборна ...

Гласањето започна во струмичко, штипско и тетовско

А1 - 22.03.2009

Во мирна и демократска атмосфера во Струмица тече гласањето на денешните претседателски и локални избори. Според претседателот на општинската изборна комисија, Спасе Глигоров, избирачкиот материјал бил навреме ...

Гласањето во Чаир се одвива во мирна атмосфера

А1 - 22.03.2009

Уште од раните утрински часови прилично голем одзив на гласачите во општина Чаир, во избирачкото место 2890. Гласањето досега се одвива во мирна атмосфера, но со забележително присуство на полицијата.

И во општина Центар слаба излезност на гласачите

А1 - 22.03.2009

Во мирна и демократска атмосфера - вака течеше гласањето во едно од избирачките места во општина Центар. Во избирачкото место 2822 очекуваат повеќе гласачи во текот на денот. „Се е мирно, нормално.

Снегот го попречи изборниот процес во повеќе општини

А1 - 22.03.2009

Изборите не можат да се спроведат на две избирачки места во општините Делчево и Македонска Каменица Општинските изборни комисии од Делчево и од Македонска Каменица соопштија дека на нивните подрачја денешните ...

Нормално се одвива гласањето во Охрид и Струга

А1 - 22.03.2009

Во охридско-струшкиот регион, со почеток во 7 часот беа отворени сите избирачки места, освен гласачкото место во Скребато, кое што е отворено со мало задоцнување поради снегот, како и избирачките места при ...

134 избирачки места не се отворени

А1 - 22.03.2009

Вкупно 134 избирачки места во земјава не се отворени поради завеаните патишта, соопшти ДИК. „Државната изборна комисија, заедно со координативното тело кое беше формирано, со помош на целокупната механизација ...

Во Кичево досега гласале 49% од вкупниот број гласачи

А1 - 22.03.2009

По десет часа од почетокот на изборниот процес за локалните и претседателските избори, во Кичево досега гласале 12.992 или 49% од запишаните 26.670 лица со право на глас.

60% од избирачите гласале во струмичко

А1 - 22.03.2009

Во струмичкиот регион до 17 часот гласале близу 60 отсто од граѓаните со право на глас, а изборите се одвиваат во фер и демократска атмосфера и без какви било проблеми.

Речиси 42% излезност во Битола до 17 часот

А1 - 22.03.2009

Од вкупно 92.727 гласачи регистрирани на Единствениот избирачки список во Битола до 17 часот правото на глас го оствариле 41,7% од граѓаните, информира Општинската изборна комисија.

МОСТ: Имаше агитирања, инструкции и притисоци

А1 - 22.03.2009

Според податоците на граѓанската асоцијација МОСТ одѕивот на гласачите за претседателските избори до 18 часот изнесува 56,2 отсто од запишаните гласачи.

ДИК: Поради снегот не се отворени 53 избирачки места

Алсат-М - 22.03.2009

Според податоците од Државната изборна комисија до 8 часот утрово во 16 општини поради непроодност на патиштатата не се отворени 53 избирачки места.

Од МОСТ регистрирале нарушувања на изборите

Вест - 22.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ забележала неколку нарушувања на изборниот процес. На гласачко место 0094 Битола, забележани се 23 случаи на гласање без употреба на УВ ламба.

МОСТ: Одѕивот на претседателските избори до 18 часот 56,2 отсто

Алсат-М - 22.03.2009

Според податоците на граѓанската асоцијација МОСТ одѕивот на гласачите за претседателските избори до 18 часот изнесува 56,2 отсто, а за градоначалник и за советници на град Скопје до еден час пред затворањето ...

Одѕивот на изборите до 18 часот - 56,2 %

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - Според податоците на граѓанската асоцијација МОСТ одѕивот на гласачите за претседателските избори до 18 часот изнесува 56,2 отсто од запишаните гласачи.

Снегот го оневозможи гласањето во 40-ина општини

Вест - 22.03.2009

Скопје 22 март - Граѓанската асоцијација МОСТ која ги набљудува претседателските и локалните избори во Македонија изутринава соопшти дека поради непроодност на патиштата, во Македонија не се отворени неколку ...

MOСТ: До девет часот не се отворени 41 гласачко место на изборите

Алсат-М - 22.03.2009

Според информациите од набљудувачите и регионалните кординатори на граѓанската асоцијација МОСТ до девет часот изутринава не се отворени 41 гласачко место на претседателските и локалните избори во државата.

Македонија гласа - Претседателски и Локални избори 2009

Алсат-М - 22.03.2009

Граѓаните на Република Македонија денеска по четврти пат избираат претседател на државата, а по петти пат градоначалници и членови на општинските совети.

ДИК: Одѕивот до 10 часот околу осум проценти, не се отворени 103 избирачки места во 30 општини

Канал5 - 22.03.2009

На претседателските избори одѕивот до 10 часот од обработени 2.212 избирачки места од вкупно 2.976 е 7,97 проценти, односно својот глас го дале 110.580 избирачи, соопшти на денешната прес - конференција ...

Гласање, броење, резултати, жалби

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - На 2.976 гласачки места во Македонија денеска можат да гласаат 1.792.082 избирачи. Тие својот глас можат да го дадат за седум кандидати за претседател на државата, 365 претенденти за ...

Загорци е најмалото избирачкото место во Македонија - само 2 гласачи

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - Избирачкото место 1615 во радовишкото село Загорци во општина Конче со само двајца регистрирани гласачи во Единствениот избирачки список, е најмалото гласачко место во Република Македонија.

Одѕивот до 10 часот околу 8%, не се отворени 103 избирачки места

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - На претседателските избори одѕивот до 10 часот од обработени 2.212 избирачки места од вкупно 2.976 е 7,97 проценти, односно својот глас го дале 110.580 избирачи, соопшти на денешната прес - ...

ДИК: Одѕивот до 13 часот околу 26 проценти

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - На претседателските избори одѕивот до 13 часот од обработени 82,06 проценти од вкупниот број избирачки места е 26,24 проценти, односно својот глас го дале 403.722 избирачи од вкупно ...

МОСТ: Одѕивот на гласачите до 13 часот 27,82 отсто

Алсат-М - 22.03.2009

Oдѕивот на гласачите на претседателските избори 2009 до 13 часот според МОСТ изнесува 27,82 отсто од запишаните гласачи, а на изборите за градоначалник и советници на град Скопје 25,93 отсто.

МОСТ: Одѕивот на гласачи до 10 часот изнесува 8,4 отсто

Алсат-М - 22.03.2009

Одѕивот на гласачите за претседателските избори 2009 до девет часот изнесува 4,89 отсто, а до 10 часот 8,4 отсто. На изборите за градоначалник и советници на град Скопје до девет часот гласале 4,72 отсто, а до ...

МОСТ ги регистрираше првите нерегуларности

Вест - 22.03.2009

Според набљудувачите и регионалните координатори на Граѓанската асоцијација МОСТ, до 11 часот се забележани следните нерегуларности: -1308 Охрид од почетокот на гласањето до моментот на дојавата 78 гласачи се ...

ДИК: Вкупно 103 избирачки места не се отворени

Алсат-М - 22.03.2009

Вкупно 103 избирачки места во 30 општини не се отворени денеска до 09:30 часот поради непроодност на патиштата, соопшти Државната изборна комисија (ДИК).

МОСТ: Одѕивот на гласачите до 13 часот 27,82 %

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - Одѕивот на гласачите на претседателските избори 2009 до 13 часот според МОСТ изнесува 27,82 отсто од запишаните гласачи, а на изборите за градоначалник и советници на град Скопје 25,93 отсто.

Мирни избори во Охрид и Струга

Алсат-М - 22.03.2009

Во Охрид и Струга гласањето се одвива во фер и демократска атмосфера со мали инциденти кои според општинските изборни комисии не можат да го загрозат понатамошниот изборен процес.

ДИК: Одѕивот до 17 часот околу 48 проценти

Алсат-М - 22.03.2009

Процентот на излезност на претседателските и локални избори до 17 часот изнесува 48,73 проценти. Според податоците од 2.557 избирачки места или 85,92 проценти, одзивот на гласачите за претседателските избори ...

Затворени гласачките места, се бројат гласовите

Вест - 22.03.2009

Скопје, 1 јуни - Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните четврти претседателски и петти локални избори.

ДИК: 49% излезност на гласачите до 17 часот

Вест - 22.03.2009

Одѕивот на гласачите на денешните претседателски избори до 17 часот е 48,73 отсто, на локалните избори 48,73, а во Градот Скопје 45,25 проценти, соопшти на прес-конференција претседателот на Државната изборна ...

Без проблеми тече гласањето во Охрид

Нетпрес - 22.03.2009

Според податоците на аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ гласањето во општина Охрид започна во 7 часот во сите 73 избирачки места.

Претседателски и локални избори во Македонија

Макфакс - 22.03.2009

Претседателски и локални избори се одржуваат денеска во Македонија, кои се оценуваат како поправен демократски тест за земјата по минатогодишните бројни изборни нерегуларности и насилства.

МОСТ - одѕивот на претседателските избори до 18 часот 56,2 отсто

Сител - 22.03.2009

Според податоците на граѓанската асоцијација МОСТ одѕивот на гласачите за претседателските избори до 18 часот изнесува 56,2 отсто од запишаните гласачи.

Во Кичево излезноста 7,3 проценти

Сител - 22.03.2009

Во Кичево до 10 часот одѕивот на гласачите е 7,3 проценти. Избирачкит процес според информациите од општинските изборни комисии во овој регион се одвива без проблеми и без нарушувања.

Гласањето во Охрид и Струга тече без проблеми

Нетпрес - 22.03.2009

Гласањето во Охрид и Струга се одвива во целосен ред. Според податоците на аналитичките центри од партиите гласањето во општина Охрид започна во 7 часот во сите 73 избирачки места.

Одѕивот до 10 часот околу осум проценти, не се отворени 103 избирачки места во 30 општини

Сител - 22.03.2009

На претседателските избори одѕивот до 10 часот од обработени 2.212 избирачки места од вкупно 2.976 е 7,97 проценти, односно својот глас го дале 110.580 избирачи, соопшти на денешната прес - конференција ...

Снегот не дозволи отворање на 103 избирачки места

Нетпрес - 22.03.2009

Државната изборна комисија соопшти дека до 9.30 часот поради блокираните патишта од врнежите од снег не се отворени 103 избирачки места од 30 општини.

ДИК: 103 избирачки места не се отворени, околу осум проценти излезност до 10 часот

Макфакс - 22.03.2009

Вкупно 103 избирачки места во 30 општини не се отворени денеска до 09:30 часот поради непроодност на патиштата, соопшти Државната изборна комисија (ДИК).

Во Битола до 10 часот гласале 5,26 отсто, нема забелешки на изборниот процес

Сител - 22.03.2009

Во Битола до 10 часот на 151 избирачко место гласале 5,26 отсто од вкупниот број избирачи. Со одлука на Општинската изборна комисија - Битола, поради непристапни патишта и голема висина на снежната покривка, ...

МОСТ: Излезност од 8,40 проценти до 10:00 часот

Макфакс - 22.03.2009

Одзивот на гласачите за претседателските избори до 10 часот изнесува 8, 40 проценти, соопшти претпладнево граѓанската асоцијација Мост.

МОСТ ги регистрира првите нерегуларности

Нетпрес - 22.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ кој ги следи изборите со 3.750 набљудувачи, спорд информациите од набљудувачите и регионалните координатори до 11 часот се забележани следните нерегуларности: -1308 Охрид од ...

ДИК: 53 избирачки места не се отворени до 8 часот

Макфакс - 22.03.2009

Изборниот процес во Македонија не започна во 53 избирачки места до осум часот изутринава поради непроодност на патиштата. Ова изутринава го потврди портпаролот на Државната изборна комисија (ДИК) Зоран ...

Во Струмица до 13 часот гласале над 35 отсто од запишаните гласачи

Сител - 22.03.2009

Во струмичкиот регион досега гласањето се одвива нормално и без никакви проблеми. До 13 часот најголема излезност на гласачите е забележана во општина Струмица каде што на 77 гласачки места своето граѓанско и ...

ДИК: Излезност до 13 часот околу 26 проценти

Макфакс - 22.03.2009

Процентот на излезност на претседателските и локалните избори до 13 часот изнесува околу 26 проценти. Одзивот на гласачите за претседателските избори до 13 часот е 26,24 проценти или 403 илјади и 722 избирачи, ...

МОСТ информира за помала нерегуларност во Избирачкото место 1308 во Охрид

Сител - 22.03.2009

Според информациите од граѓанската иницијатива МОСТ, на Избирачкото место број 1308 во Охрид била забележана нерегуларност, односно 78 граѓани гласале во двата изборни циклуса, и за локалните и за ...

Одзивот на гласачи за претседател 25,93 отсто до 13 часот

Нетпрес - 22.03.2009

Одзивот на гласачите за претседателските избори до 13 часот бил 25,93 отсто, регистрира граѓанската асоцијација МОСТ. Според овие податоци пак, на изборите за градоначалник и советници на град Скопје до 13 ...

Во Битола, Новаци и Могила отворени сите избирачки места

Сител - 22.03.2009

Во трите пелагониски општини, Битола, Могила и Новаци, и покрај малите проблеми со пробивањето на снегот на повисоките рурални места, како и обезбедувањето греење во просториите за гласање, сепак отворени се ...

МОСТ: Излезноста до 13 часот над 27%, регистрирани и помали инциденти

Макфакс - 22.03.2009

Одзивот на гласачите за претседателските избори до 13 часот е 27,82 проценти, а помали нерегуларности се забележани на избирачки места во Прилеп, Струга, Куманово, Липково и делови од Скопје.

Општините Кичево, Зајас и Вранешница гласањето почнало навреме

Кирилица - 22.03.2009

Во Вранешница изборите се отпочнати навреме но поради обилниот снег замените нема да може да пристигнат со возила па ќе се обидат до избирачките места да дојдат пеш Во општина Другово на пет избирачки места не ...

ДИК: 26 отсто од избирачите гласале

Нетпрес - 22.03.2009

Претседателот на Државната изборна комисја Александар Новакоски на денешната трета прес конференција рече дека на претседателските избори одѕивот до 13 часот е 26,24 проценти од одработените 82,06 проценти од ...

Поради снегот не се отворени 53 избирачки места

Сител - 22.03.2009

Според податоците од Државната изборна комисија до 8 часот утрово во 16 општини поради непроодност на патиштатата не се отворени 53 избирачки места.

Во Дебар гласањето почна навреме и се одвива без проблеми

Сител - 22.03.2009

Во сите 24 избирачки места во општина Дебар, избирачките места беа отворени точно во седум часот и гласањето се одвива без проблеми, потврди претседателот на Општинската изборна комисија Илир Цами.

ДИК - одѕивот до 13 часот околу 26 проценти

Сител - 22.03.2009

На претседателските избори одѕивот до 13 часот од обработени 82,06 проценти од вкупниот број избирачки места е 26,24 проценти, односно својот глас го дале 403.722 избирачи од вкупно запишаните 1.792.082, ...

МОСТ- одѕивот на гласачите до 13 часот 27,82 отсто

Сител - 22.03.2009

Oдѕивот на гласачите на претседателските избори 2009 до 13 часот според МОСТ изнесува 27,82 отсто од запишаните гласачи, а на изборите за градоначалник и советници на град Скопје 25,93 отсто.

ДИК: Одзив до 17 часот - 48,73 проценти

Макфакс - 22.03.2009

Процентот на излезност на претседателските и локални избори до 17 часот изнесува 48,73 проценти. Според податоците од 2.557 избирачки места или 85,92 проценти, одзивот на гласачите за претседателските избори ...

До девет часот не се отворени 41 гласачко место на изборите, информираат од МОСТ

Сител - 22.03.2009

Според информациите од набљудувачите и регионалните кординатори на граѓанската асоцијација МОСТ до девет часот изутринава не се отворени 41 гласачко место на претседателските и локалните избори во државата.

МОСТ: Гласањето не започна во дел од 14 општини поради снегот

Макфакс - 22.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ која ги набљудува претседателските и локалните избори во Македонија изутринава соопшти дека поради непроодност на патиштата, во Македонија не се отворени неколку гласачки места.

ДИК- Одѕивот на гласачите до 17 часот 48,73 отсто

Сител - 22.03.2009

Одѕивот на гласачите на денешните претседателски избори до 17 часот е 48,73 отсто, на локалните избори 48,73, а во Градот Скопје 45,25 проценти, соопшти на прес-конференција претседателот на Државната изборна ...

ДИК: Гласале нешто помалку од 50 отсто од избирачите

Нетпрес - 22.03.2009

Според најновите информации на Државната изборна комисија до 17 часот процентот на излезност изнесува 48, 73 отсто. Податоците од 2.557 избирачки места или 85,92 проценти, говорат дека одзивот на луѓето што ...

Затворени гласачките места, изборите мирни

Макфакс - 22.03.2009

Мирен изборен процес и гласање во демократска атмосфера, со мали нерегуларности, е првата оценка за претседателските и локалните избори одржани денеска во Македонија.

МОСТ регистрира одредени нарушувања на изборите

Нетпрес - 22.03.2009

Според потврдените информации на граѓанската асоцијација МОСТ забележани се некои нарушувања на изборниот процес. На гласачко место 0094 Битола, забележани се 23 случаи на гласање без употреба на УВ ламба.

Седум кандидати за шеф на државата, 365 за градоначалници

Сител - 22.03.2009

На денешните четврти претседателски и петти локални избори право на глас имаат 1.792.082 изирачи. На 2.976 гласачки места тие ќе можат да се изјаснат за седумтемина кандидати за претседател на Република ...

МОСТ - Мирен изборен процес

Кирилица - 22.03.2009

Според податоците добиени од ПВТ програмата на МОСТ, одзивот на гласачите до 18 часот е над 50 % На Претседателските избори 2009 до 18 часот регитрирани се 56,2% од запишаните гласачи, на изборите за ...

МОСТ: Неколку избирачки места не се отворени поради лошите временски услови

Нетпрес - 22.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ со 3750 набљудувачи ќе го следи гласањето на Претседателските и Локалните избори 2009. Овие набљудувачи ќе покријат околу 65 отсто од 2976 избирачките места на територијата на ...

Мост - нерегуларности на осум избирачки места

Макфакс - 22.03.2009

Нерегуларности во изборната процеддура и семејно гласање, регистрираа набљудувачите на Граѓанската асоцијација Мост. Потврдени се повеќе нерегуларности на осум избирачки места, соопшти Мост, кој денешните ...

Сите избирачки места во Охрид навреме затворени, излезноста околу 60 отсто

Сител - 22.03.2009

Сите 73 избирачки места на територијата на општина Охрид беа навреме затворени во 19 часот, потврди претседателот на Општинската изборна комисија, Марика Ангелеска, без да соопшти колкава е вкупната излезност ...

Одѕивот на гласачи до 10 часот изнесува 8,4 отсто

Вечер Прес - 22.03.2009

Одѕивот на гласачите за претседателските избори 2009 до девет часот изнесува 4,89 отсто, а до 10 часот 8,4 отсто. На изборите за градоначалник и советници на град Скопје до девет часот гласале 4,72 отсто, а до ...

Македонија гласаше фер и демократски

Вечер Прес - 22.03.2009

Поради блокираните патишта од снежните врнежи, според ДИК, не беа отворени 134 гласачки места на кои 12.556 граѓани не го остварија правото на глас Граѓаните на Македонија вчера по четврти пат избираа ...

Изборите се одвиваа во добра атмосфера

Вечер Прес - 22.03.2009

На два часа пред истекот на гласањето до ДИК беа пристигнати податоци од 2.557 избирачки места или 85,92%. Од вкупниот број на гласачи во овие избирачки места или 1.617.462, гласачкото право го оствариле ...

Политичките партии без поплаки за изборниот процес

Вечер Прес - 22.03.2009

Забелешки пристигнале единствено од самите набљудувачи на МОСТ, кои евидентирале 16 неправилности, а најголем дел од нив се однесуваат на агитирања пред изборните места Ниту една политичка партија не поднела ...

Збор имаат 1.792.082 гласачи

Време - 21.03.2009

Игор Чавески В недела Македонците по четврти пат ќе избираат претседател на државата и по петти пат градоначалници на општините.

Се гласа само со валидна лична карта

Канал5 - 21.03.2009

Четврти претседателски и петти локални избори во Македонија. Право на глас имаат 1. 792. 082 граѓани запишани во единствениот избирачки список. Гласачките места се отвораат точно во 7 часот наутро.

Македонија пред сериозно изборно искушение

Утрински - 21.03.2009

В недела, на празникот Младенци, во Македонија се случуваат два исклучително значајни изборни циклуси. Граѓаните паралелно се изјаснуваат за четвртиот претседател откако државата прогласи независност и ...

Македонијаизбирапретседател и градоначалници

Дневник - 21.03.2009

На претседателските и на локалните избори утре своето право на глас ќе може да го искористат 1.792.082 гласача Граѓаните на Македонија утре ќе се изјаснуваат на претседателските и на локалните избори.

Дислоцирани осум избирачки места во Охрид

Сител - 21.03.2009

На територијата на општина Охрид на утрешните претседателски и локални избори ќе има дислокација на осум избирачки места. Гласачите кои досега гласаа во Избирачкото место 1250 во просториите на Сојузот на ...

Се е подготвено за изборите во недела

Сител - 20.03.2009

Кампањата завршува, државата е подготвена за избори. Државната изборна комисија соопшти дека се е подготвено за изборите в недела - дистрибуирани се гласачките ливчиња, обучени се избирачките одбори.

Дистрибуција на гласачките ливчиња

МРТ - 19.03.2009

Гласачките ливчиња, избирачките списоци и записниците, Државната изборна комисија денеска треба да ги дистрибуира до општинските изборни комисии.

Дистрибуција на гласачките ливчиња

А1 - 18.03.2009

Гласачките ливчиња, избирачките списоци и записниците, Државната изборна комисија денеска треба да ги дистрибуира до општинските изборни комисии.

ДИК ќе решава и по приговори на избирачи

Утрински - 18.03.2009

Државната изборна комисија првпат на овие претседателски и локални избори ќе решава по приговори на избирачи. Постапката за заштита на избирачкото право ќе се третира како итна.

Дистрибуција на гласачките ливчиња

Макфакс - 18.03.2009

Гласачките ливчиња, избирачките списоци и записниците, Државната изборна комисија денеска треба да ги дистрибуира до општинските изборни комисии.

Во Македонија се одржуваат претседателски и локални избори

BBC - 17.03.2009

Преглед Македонија, на 22 март 2009 истовремено ќе одржи претседателски и локални избори. Изборите, генерално се сметаат за тест на демократските капацитети на државата и претставуваат еден од главните ...