TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечерва треба да бидат донесени телата на четворицата убиени

А1 - 19.03.2006

Авионот со кој треба да бидат донесени телата на четворицата македонски државјани убиени во Авганистан се очекува вечерва да пристигне на Скопскиот аеродром. Ковчезите од Кабул се транспортираат со специјален лет координиран од МНР и најверојатно уште вечерва ќе бидат пренесени во домовите на ...

Двајца полицајци убиени во напад на полициска станица во Кандахар

Канал5 - 19.03.2006

Талибанските бунтовници денеска нападнаа станица на авганистанската полиција во јужната провинција Кандахар. Кабул, 19 март (МИА) - Талибанските бунтовници денеска нападнаа станица на авганистанската полиција во јужната провинција Кандахар.

МНР ја потврди смртта на киднапираните во Авганистан

А1 - 18.03.2006

Официјална потврда од Авганистан: Телата на 4-цата македонски државјани се пронајдени вчера попладне. Еден од нивните колеги ги идентификувал во болницата во Кандахар. Оттаму се префрлени во Кабул. Фирмата „Еколог“, чии вработени се убиените, соопшти: длабоко сме натажени што обидите за нивно ...

Тага во семејствата на загинатите работници во Авганистан

А1 - 18.03.2006

Мала Речица во жал. Тага и неверување во семејствата на тројцата Тетовци кои ги загубија животите во Авганистан. Доаѓаат роднини и пријатели за да изразат сочувство. Тешка атмосфера пред семејната куќа на Бесим Алиу, најмладиот меѓу тројцата тетовци.

„Еколог“: Идентификувани телата на киднапираните во Авганистан

А1 - 18.03.2006

Компанијата „Еколог“ денеска потврди дека се пронајдени телата на четворицата работници, кои минатата сабота беа киднапирани во Авганистан. „Официјалните власти во Кабул не информираа дека телата на четирите работници на Еколог, кои беа киднапирани на 11. март, се пронајдени во петокот 17.

Талибанските бунтовници убија поранешен гувернер во Авганистан

А1 - 18.03.2006

Талибанските бунтовници денеска од заседа го убија поранешниот гувернер на источноавганистанскиот град Газни, Таџ Мохамед Кари Баба и шест негови соработници, соопштин авганистанската полиција. Авганистанската полиција во близина на местото на нападот на Кари Баба, кој беше гувернер на Газни од ...

Авганистанци загинаа при транспортот на телата на киднапираните

Утрински - 18.03.2006

Светските агенции и властите во Авганистан ја потврдија смртта на македонските Албанци Петмина авганистански полицајци ги загубија животите обидувајќи се да ги пренесат безживотните тела на четворицата македонски Албанци Петмина авганистански полицајци ги загубија животите обидувајќи се да ги ...

Експлодирало возилото што ги носело убиените

Дневник - 18.03.2006

АВГАНИСТАН Автомобил на авганистанската полиција со телата на четворицата убиени македонски државјани настрадал во експлозија, јавија вчера светските агенции повикувајќи се на гувернерот на авганистанската провинција Кандахар, Асадулах Халид.

Пет полицајци загинаа носејќи ги телата на исчезнатите Македонци

Вест - 18.03.2006

ГУВЕРНЕРОТ НА КАНДАХАР ТВРДИ ДЕКА СЕ НАЈДЕНИ УБИЕНИТЕ РАБОТНИЦИ НА "ЕКОЛОГ" ВО АВГАНИСТАН Телата на македонските државјани биле најдени доцна во четвртокот скриени под грмушки и гранки во планинскиот регион во областа Мајванд на провинцијата Кандахар, а македонските власти и натаму немаат никаква ...

МВР и „Еколог“ ја потврдија веста за смртта на македонските Албанци во Авганистан

Канал5 - 18.03.2006

Тетовците Бесим Алиу, Фадиљ Зенуни и Фидани Јурзан, како и Скопјанецот Сабри Тахири, кои пред една недела беа киднапирани во Авганистан, се мртви. Македонското МНР денеска добило официјална потврда од властите во Кабул. Тетовците Бесим Алиу, Фадиљ Зенуни и Фидани Јурзан, како и Скопјанецот Сабри ...

Автомобилот со телата на македонските работници налетал на мина

Време - 18.03.2006

НА ВРАЌАЊЕ ОД КАНДАХАР Автомобилот на авганистанската полиција со телата на четворицата убиени Албанци, македонски државјани, кои беа пронајдени во Кандахар, настрадал во експлозија, при што има жртви, јави Макфакс. Веста попладнево ја објавија светските агенции, повикувајќи се на гувернерот на ...

Телата на киднапираните разнесени

Вечер Прес - 18.03.2006

Автомобилот со кој се пренесуваа телата на четворицата македонски Албанци кои беа убиени во Авганистан експлодирал. Според светските новински агенции, во експлозијата на авганистанското полициско возило загинале двајца полицајци, а тројца биле потешко ранети.

Спротивставени информации за судбината на киднапираните

А1 - 17.03.2006

Спротивставени информации за судбината на киднапираните. Светските агенции објавуваат, телата на четворицата киднапирани во Авганистан се најдени, некој им кажал на роднините дека тие се пуштени живи и здрави. Без потврда и „Еколог“ и МНР. Семејствата во грч.

Талибанците најавуваат пролетна офанзива во Авганистан

Вест - 17.03.2006

Кабул, 17 март - Талибанскиот лидер мула Мохамад Омар најавува жестока офанзива против мултинационалните сили стационирани во Авганистан, истакнувајќи оти при тоа ќе има големо насилство, "Со затоплувањето на времето ќе ја направиме земјата толку жешка што неможат ни да си замислат", се вели во ...

Пронајдени телата на киднапираните тетовци

Време - 17.03.2006

СТРАНСКИ АГЕНЦИИ ЈАВИЈА Пронајдени се телата на четворицата македонски граѓани, работници на германската фирма „Еколог“, што беа киднапирани во саботата во Авганистан и, според изјавите на претставници на муџахедините на талибанскиот водач Мула Мохамед Омар, биле погубени во понеделникот напладне, ...

Американци ги пронашле телата на четворицата киднапирани?

Утрински - 17.03.2006

Агенциската вест дека македонските државјани се убиени во Авганистан не е потврдена од "Еколог" Претставникот на „Еколог", Лулан Треси, вчера одби да ја потврди или да ја демантира информацијата дека македонските граѓани, нивни вработени, се пронајдени мртви ТАМАРА ГРНЧАРОСКА ГОЈКО ЕФТОСКИ ...

Талибанците се заканијасо жестока пролетна офанзива

Дневник - 17.03.2006

ПОРАКА НА МУЛАТА ОМАР Талибанскиот лидер, Мохамад Омар најави жестока офанзива против мултинационалните сили во Авганистан, јави МИА. - Со затоплувањето на времето ќе ја направиме земјата толку жешка што не можат ни да си замислат - се вели во пораката на мулата Омар, која ја прочитал талибанскиот ...

Пронајдени телата на киднапираните

Дневник - 17.03.2006

авганистан Американски војници во областа Кандахар ги пронашле телата на четворица работници од Македонија што беа киднапирани во минатата сабота во Авганистан, јави германската агенција ДПА. Телата биле најдени на минско поле.

МНР се уште нема потврда за веста оти се пронајдени телата на македонските Албанци

Канал5 - 17.03.2006

Министерството за надворешни работи и денеска нема потврда за веста дека авганистанските власти ги нашле телата на четворицата Албанци од Македонија, кои пред неколку дена беа киднапирани во Авганистан. Министерството за надворешни работи и денеска нема потврда за веста дека авганистанските власти ...

Американците нашле тела, МНР нема потврда

Вест - 17.03.2006

НОВИНСКИ АГЕНЦИИ ЈАВИЈА ДЕКА СЕ НАЈДЕНИ КИДНАПИРАНИТЕ МАКЕДОНЦИ ВО АВГАНИСТАН Американски војници во Маванд, во авганистанската област Кандахар ги пронашле телата на четворицата работници на германската фирма "Еколог", кои беа киднапирани во саботата во Авганистан.

Американски војници ги нашле киднапираните

Вечер Прес - 17.03.2006

Американски војници во авганистанската област Кандахар ги пронашле телата на четворица македонски државјани, јави вчера германската агенција ДПА. Телата на тетовците Бесим Алиу (24), Фадил Зенуни (40), и извесен Илбер, како и на скопјанецот Сабри Тахири, биле пронајдени на простор кој бил означен ...

Талибанците најавија жестока офанзива во Авганистан

А1 - 16.03.2006

Талибанскиот лидер мула Мохамад Омар најавува жестока офанзива против мултинационалните сили стационирани во Авганистан, истакнувајќи оти при тоа ќе има големо насилство, „Со затоплувањето на времето ќе ја направиме земјата толку жешка што неможат ни да си замислат“, се вели во пораката мула Омар, ...

Пронајдени телата на киднапираните работници во Авганистан

А1 - 16.03.2006

Телата на 4-цата македонски државјани киднапирани во Авганистан се најдени во областа Кандахар, објави МИА повикувајќи се на германската агенција ДПА. Ги пронашле американски војници на простор означен како минско поле, пренесува МИА.

Судбината на киднапираните се уште неизвесна

Утрински - 16.03.2006

По информациите дека четворицата македонски граѓани во Авганистан се убиени Крајно некоректно би било без официјална информација да се изјави што било, рече министерката Илинка Митрева И понатаму продолжува неизвесноста околу судбината на киднапираните во Авганистан.

Талибанците најавуваат пролетна офанзива во Авганистан

Канал5 - 16.03.2006

Талибанскиот лидер мула Мохамад Омар најавува жестока офанзива против мултинационалните сили стационирани во Авганистан, истакнувајќи оти при тоа ќе има големо насилство, Кабул, 16 март (МИА) Талибанскиот лидер мула Мохамад Омар најавува жестока офанзива против мултинационалните сили стационирани ...

Пронајдени телата на македонските Албанци во Авганистан - МНР нема потврда на информацијата

Канал5 - 16.03.2006

Македонското Министерство за надворешни работи до овој момент нема потврда за веста што ја објавија агенциите- дека американски војници ги пронашле телата на четворицата Албанци од Македонија, кои пред неколку дена беа киднапирани во Авганистан.

Потрагата по киднапираните во Авганистан продолжува

Дневник - 16.03.2006

МНР Министерството за надворешни работи би било крајно неодговорно ако даде потврда за судбината на киднапираните Македонци, а која не е институционално потврдена од авганистанските власти, ниту од меѓународните организации во Авганистан, изјави вчера министерката Илинка Митрева.

Киднапирањето Албанци нема да влијае на мисиите на Албанија во Авганистан

А1 - 15.03.2006

Киднапирањето на Албанци во Авганистан нема да влијае врз продолжувањето на мировните мисии на Албанија во Авганистан. Ова го изјави албанскиот министер за одбрана Фатмир Медиу на маргините на дипломатско-воената средба во Тирана каде учествуваат претставници од Југоисточна Европа.

Ни авганистанската полиција не знае повеќе за киднапираните

А1 - 15.03.2006

Авганистанската полиција е во потрага по четворицата киднапирани македонски државјани, но ниту тие не знаат повеќе за судбината на заложниците. Ова за А1 го изјави портпаролот на авганистанското Министерство за внатрешни работи, Јусуф Сализаи.

Никој уште не знае што се случило со четворицата киднапирани македонски Албанци

Канал5 - 15.03.2006

Властите во Авганистан веруваат дека Талибанците ги убиле четворицата Албанци од Македонија, киднапирани уште во саботата, но не можат тоа да го потврдат бидејќи се уште не ги нашле нивните тела. Властите во Авганистан веруваат дека Талибанците ги убиле четворицата Албанци од Македонија, ...

Семејствата Зенуни и Алиу во стравотен грч

Време - 15.03.2006

НЕМА ПОТВРДА ЗА ПОГУБУВАЊЕТО НА ТЕТОВЦИТЕ ВО АВГАНИСТАН Александар Самарџиев Страв и неизвесност завладеа меѓу роднините и пријателите на Фадил Зенуни (38) и Бесим Алиу (24) во тетовска Мала Речица, двајца од тројцата тетовци киднапирани во Авганистан.

Еколог и МНР немаат официјална потврда дека четворицата киднапирани во Авганистан се егзекутирани

Канал5 - 15.03.2006

Тетовците Фадиљ Зенуни, Бесим Алити и извесен Илбер, како и скопјанецот Сабри Тахири, официјално и натаму се водат како исчезнати во Авганистан. Нема ниту потврда, ниту демант за егзекуцијата на четворицата Албанци од Македонија, работници на Еколог, кои пред три дена беа киднапирани во близина на ...

Во „Еколог“ ги убедуваат семејствата дека киднапираните се живи

Утрински - 15.03.2006

По веста дека четворица работници во компанијата "Еколог" трагично го завршиле животот во Авганистан Му веруваме на "Еколог"° од каде што утринава ни јавија дека се живи°, вели Нухи А. близок роднина на Бесим Алиу, еден од киднапираните Гојко Ефтовски ТЕТОВО - Во компанијата "Еколог° тврдат дека ...

"Еколог" верува дека грабнатите се живи

Вест - 15.03.2006

ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА НА ЧЕТВОРИЦА МАКЕДОНСКИ АЛБАНЦИ ВО АВГАНИСТАН Компанијата "Еколог" вчера соопшти дека формирала кризен штаб и дека уште ги бара своите работници киднапирани кај Кандахар, иако талибанците соопштија дека ги погубиле во неделата Компанијата "Еколог" вчера претпладнето во соопштението ...

Семејствата на киднапираните чекаат добра вест од Авганистан

Дневник - 15.03.2006

ПО ОБЈАВУВАЊЕТО НА ВЕСТА ЗА ЕГЗЕКУЦИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ Неизвесност и очекување владеат кај роднините и пријателите на Фадиљ Зенуни (38) и на Бесим Алиу (24) од тетовското село Мала Речица, двајца од четворицата македонски државјани киднапирани во саботата во Авганистан.

МНР нема потврда дека киднапираните се убиени

Вест - 15.03.2006

Министерството за надворешни работи вчера соопшти дека уште нема никаква потврда за судбината на четворицата киднапирани македонски Албанци во Авганистан, за кои Талибанците соопштија дека се погубени и фрлени во реонот на Кандахар.

Ги убивме со куршум в глава

Вечер Прес - 15.03.2006

Четворицата македонски државјани, киднапирани во Авганистан, се убиени, објавија вчера западните медиуми, повикувајќи се на талибански извори. Македонските Албанци биле киднапирани од талибанците во саботата, заедно со уште четворица Авганистанци, кои веднаш биле ослободени.

Неизвесност во семејствата на киднапираните тетовци

А1 - 14.03.2006

Неизвесност во тетовска Мала речица. Тука живеат двајца, од четворицата македонски државјани, киднапирани минатиот викенд во Авганистан. Во куќата на Бесим Алиу, не пречека неговиот татко Ибро. Тој заедно со многубројните роднини, очекува добра вест од Авганистан.

Нема сигурна информација за четворицата киднапирани

А1 - 14.03.2006

Неизвесна судбината на 4-цата македонски државјани киднапирани во Авганистан. Фирмата „Еколог“, за која работеле киднапираните, соопшти дека немаат сигурна информација каде се наоѓаат 4-цата и дека киднаперите досега не доставиле барања за ослободување на заложниците.

Талибанците ги ликвидирале киднапираните македонски државјани?

Утрински - 14.03.2006

Нова киднаперска драма на четворица тетовци и еден жител на Скопско, кои работеле за фирмата „Еколог“ Четворицата странци кои биле киднапирани во саботата во Авганистан се екзекутирани по наредба на мула Мохамед Омар, соопшти портпаролот на талибанските бунтовници, Кари Мухамед Јусуф.

Семејствата на тројцата тетовци и скопјанецот се во исчекување

Канал5 - 14.03.2006

Чекаме добра вест- е реакцијата на роднините на тројцата киднапирани Тетовци во Авганистан. Нули Алиу е чичко на најмладиот исчезнат 24 годишниот Бесим Алиу. Чекаме добра вест- е реакцијата на роднините на тројцата киднапирани Тетовци во Авганистан.

Убиени се четворицата македонски Албанци по наредба на Мула Омар

Време - 14.03.2006

КИДНАПИРАНИТЕ ВО АВГАНИСТАН БИЛЕ ОД МАКЕДОНИЈА Убиени се четворицата Албанци киднапирани во саботата во Авганистан, јави авганистанската агенција „Авган исламик прес“, а македонското МНР вчера потврди дека сите биле македонски државјани. МНР не даде други информации за случајот.

Во Авганистан работат неколку стотици лица од земјава

Утрински - 14.03.2006

Тетовци и понатаму ги ризикуваат животите за добра заработувачка во ризичните земји Во Авганистан и во Ирак на работа се заминати околу 1.200 лица од земјава, најчесто преку фирмата „Еколог" ГОЈКО ЕФТОСКИ ТЕТОВО - Иако во Тетово ништо не може да се дознае за евентуалното потекло на четворицата ...

Убиени киднапираните Македонци?

Дневник - 14.03.2006

непотврдена вест на АВГАНИСТАНСКАТА НОВИНСКА АГЕНЦИЈА Тројца македонски државјани од албанска националност и еден Германец беа убиени вчера од талибанската милиција, откако беа киднапирани во саботата во Авганистан, јави агенцијата Афгани исламик прес.

Талибанците егзекутираа четворица Македонци

Вест - 14.03.2006

ЕТНИЧКИ АЛБАНЦИ ОД МАКЕДОНИЈА НЕ ЈА ПРЕЖИВЕАЈА ПЕЧАЛБАТА ВО АВГАНИСТАН Новинските агенции соопштија дека четворица етнички Албанци - тројца од Тетово и еден од Скопје, биле вработени во претставништвото на фирмата "Еколог" во Авганистан, дека биле киднапирани од Талибанците во саботата, и ...

Киднапираните Македонци во Авганистан се убиени?!

Вечер Прес - 14.03.2006

Четворицата Македонци од албанска националност, киднапирани завчера во Авганистан, веројатно се убиени. Се работи за работници ангажирани од тетовската фирма "Еколог". "Вечер" дознава дека тројца се од Тетово, а еден од Скопје.

„Еколог“ без коментар за киднапираните македонски државјани

А1 - 13.03.2006

Тројца од киднапираните се тетовци, еден е од Скопје, велат неофицијалните информации. Од тетовското претставништво на „Еколог“ денеска затворени за изјави и коментари околу судбината на киднапираните македонски државјани. Не сакаат да потврдат дали меѓу киднапираните има жители на Тетово, ниту ...

Талибанците велат дека ги убиле четворицата киднапирани

А1 - 13.03.2006

„Ги одвоија Албанците од нас на друга локација. Ние слушнавме само пукање и викање. Не видовме ништо, затоа што очите ние беа врзани“. Ова за Би-Би-Си го изјавил еден од четворицата Авганистанци киднапирани завчера заедно со уште четворица македонски државјани Албанци во Кандахар, Авганистан.

„Еколог“ молчи за судбината на киднапираните

Канал5 - 13.03.2006

Не можеме да ви кажеме ништо, за сите информации мора да се обратите во нашата централа во Диселдорф. Оваа е коментарот на фирмата „Еколог“ од Тетово на прашањето за судбината на четворицата Македонци со албанско етничко потекло, кои викендов беа киднапирани во Авганистан.

АЛБАНЦИТЕ КИДНАПИРАНИ ВО АВГАНИСТАН НЕ СЕ ДРЖАВЈАНИ НА АЛБАНИЈА, СООПШТИЈА ВЛАСТИТЕ ВО ТИРАНА

Канал5 - 13.03.2006

Албанското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека четворицата странски работници киднапирани вчера во Авганистан не се државјани на Албанија. Тирана, 12 март (МИА) - Албанското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека четворицата странски работници киднапирани вчера во ...

Талибанци киднапирале четворица Албанци

Време - 13.03.2006

КАНДАХАР, АВГАНИСТАН Четворица Албанци, чиј идентитет се уште не е познат, завчера биле киднапирани во авганистанскиот град Кандахар, јавија албанските медиуми, повикувајќи се на информација што ја објавила авганистанската агенција „Авган исламик прес“.

Талибанците киднапираа четворица Албанци

Дневник - 13.03.2006

ВО ГРАДОТ КАНДАХАР Четворица Албанци, чии идентитет не е познат, во саботата биле киднапирани во Авганистан, јави Макфакс. Албанските медиуми не ја исклучуваат можноста киднапираните да се државјани на Македонија или Албанци од Косово.

Во Авганистан ликвидирани четворицата киднапирани Албанци од Македонија – „Еколог“ молчи

Канал5 - 13.03.2006

Четворицата заложници кои во саботата беа киднапирани во Авганистан се мртви. Се уште нема официјална потврда на оваа вест, која денеска ја објавија повеќе светски агенции повикувајќи се на изјава на портпарол на соборениот талибански режим.

Киднапирани четворица Албанци

Вечер Прес - 13.03.2006

Четворица Албанци, чии идентитет не е познат, во саботата биле киднапирани во Авганистан, албанските медиуми, повикувајќи се на авганистанската агенција "Авган исламик прес". Медиумите, како што јавува дописникот на Макфакс од Тирана, не ја исклучуваат можноста киднапираните да се државјани на ...