TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Мицкоски во Штип на колена пред да започне со говорот

ТВ21 - 16.09.2018

Штипјани, но и граѓани од источниот крај на Република Македонија излегоа денеска да го поддржат ВМРО-ДПМНЕ, неговиот лидер Христијан Мицкоски и идејата за слободна и суверена Република Македонија.

Мицкоски од Штип: Ако лидерот не клекне на колена пред неговите следбеници, тогаш не ја заслужува нивната доверба

Фокус - 16.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска од протестниот марш во Штип ја критикуваше власта за Договорот со Грција и порача дека граѓаните имаат право на борба до последен здив. -Велат никогаш не треба лидерот да го видат на колена неговите ...

Мицкоски од Штип: Ако лидерот не клекне на колена пред неговите следбеници, тогаш не ја заслужува нивната доверба

24 Вести - 16.09.2018

„Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот, неговите следбеници и следбениците на идејата да го видат на колена. Но јас имам еден одговор на тоа, ако претседателот и лидерот не клекне пред луѓето кои што ја следат каузата и идејата за ...

Мицкоски: Ако лидерот не клекне на колена пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

24 Вести - 16.09.2018

„Ако претседателот и лидерот не клекне на колена пред неговите следбеници, тогаш не ја заслужува нивната доверба“, со овие зборови лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го започна своето обраќање на протестниот марш во Штип.

Бидете бескомпромисни во чувањето на нашата слобода, кажа Мицкоски на маршот против референдумот во Штип

Сакам да кажам - 16.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот марш во Штип ги повика граѓаните да бидат „горди и бескомпромисни во чувањето на нашата слобода“ и на 30 септември да го слушаат срцето и да постапат како што им вели разумот.

Мицкоски на колена како чест кон следбениците

Канал5 - 16.09.2018

Опозициската ВМРО- ДПМНЕ на протестен марш во Штип од каде лидерот на партијата Мицкоски прогнозира дека Македонија е во опасност од незнаење. Тој повтори дека ставот на ВМРО -ДПМНЕ за референдумот е да му биде оставено на секој еден поединец да ...

(ФОТО) Мицкоски клечеше пред своите „следбеници“

Фокус - 16.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на протестниот марш во Штип во еден момент од говорот клекна на колена пред собраните поддржувачи, а тоа го поткрепи со зборовите: -Велат никогаш не треба лидерот да го видат на колена неговите ...

Заев: Постапивме храбро и државнички, верувам дека народот ќе донесе историска одлука за Македонија

24 Вести - 16.09.2018

„Местото на Македонија е да биде интегрирана во европскиот свет. Нема друга опција освен сите граѓани на 30 септември да излезат и гласаат ЗА референдумот и со тоа да испишаат нова историја на земјата“.

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Штип, Мицкоски: „Ова е битка за спас на татковината“

ТВ21 - 16.09.2018

Откако маршираа низ центарот на градот, поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ застанаа пред бината од која е планирано обраќањето на Христијан Мицкоски. Таму, освен знамето на Република Македонија и знамето со партиските обележја, се вееше и знамето на ...

(Видео) Мицкоски: Референдумот не е за ЕУ и НАТО, туку за промена на името

Макфакс - 16.09.2018

Овој референдум, иако намерно збунувачки срочен, не е изјаснување дали сакаме во ЕУ и НАТО, туку е референдум за тоа дали прифаќате да се промени името на земјата и дали ги прифаќате последиците што произлегуваат од ефективниот договор кој што го ...

Мицкоски клекна пред Штипјани

МКД - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа, ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

Мицкоски од Штип: „Вистински лидер клечи пред своите следбеници за нивната доверба“

Таратур - 16.09.2018

„Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот, неговите следбеници и следбениците на идејата да го видат на колена. Но јас имам еден одговор на тоа, ако претседателот и лидерот не клекне пред луѓето кои што ја следат каузата и идејата за ...

Мицкоски му се поклони на народот – масовно „не“ за промена на името од протестниот марш на ВМРО ДПМНЕ во Штип

Алфа - 16.09.2018

Лидерот кој не е подготвен да клекне пред граѓаните со кои ја дели истата кауза за независна Република Македонија, не ја заслужува довербата на народот. Вака лидерот на ВМРО ДПМНЕ им се заблагодари на граѓаните кои симболично маршираа низ улиците на ...

Мицкоски: Ако лидерот не клекне пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

Слободен Печат - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

Мицкоски на колена: Ако лидерот не клекне пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба ВИДЕО

+инфо - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

Мицкоски ја утна темата, пак!

+инфо - 16.09.2018

Мицкоски, со сите пари што ги има на располагање и со сета моќ што сѐ уште ја има Фамилијата, има добри шанси да ја дотепа партијата на чие чело е поставен на нелегитимен и недемократски начин. Не е сосема јасно што сака Мицкоски.

Кљусев и Глигоров можеа да го направат истото

Независен - 16.09.2018

Македонија има еден проблем – се вика Зоран Заев, повика вчера од Штип лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На вообичаените неделни маршеви на опозицијата низ градовите во земјата се слушнаа истите пораки како сиве овие денови и недели откако ...

Мицкоски клекна на колена на маршот во Штип

24Инфо - 16.09.2018

Мицкоски клекна на колена на маршот во Штип Во истовреме и најголемиот противник на Договорот со Грција, ВМРО ДПМНЕ одржа марш во Штип. Лидерот на опозицијата одржа говор пред присутните во кој изнесе низа обвинувања кон актуелната власт, ...

ЕКСПЕРТСКАТА ЈАВНОСТ ЗА УСПЕШЕН ИЛИ НЕУСПЕШЕН РЕФЕРЕНДУМ: Најголем предизвик на референдумот ќе биде резултатот, а не ...

Вечер Прес - 16.09.2018

Најголемиот предизвик за претстојниот референдум нема да биде цензусот туку резултатот, велат познавачите на политичките прилики, а истото го покажуваат и неколкуте анкети кои деновиве беа објавени за испитување на јавното мислење во врска со ...

(Видео) Мицкоски: Референдумот не е за ЕУ и НАТО, туку за промена на името

Точка - 16.09.2018

Овој референдум, иако намерно збунувачки срочен, не е изјаснување дали сакаме во ЕУ и НАТО, туку е референдум за тоа дали прифаќате да се промени името на земјата и дали ги прифаќате последиците што произлегуваат од ефективниот договор кој што го ...

Мицкоски: Ако лидерот не клекне пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

Тера - 16.09.2018

ВМРО ДПМНЕ одржа протестен марш и собир во Штип. Пред насобраните граѓани се обрати претседателот на партијата Христијан Мицкоски. „Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот, неговите следбеници и следбениците на идејата да го видат на ...

Мицкоски: Ако лидерот не клекне на колена пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

Локално - 16.09.2018

„Ако претседателот и лидерот не клекне на колена пред неговите следбеници, тогаш не ја заслужува нивната доверба“, со овие зборови лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го започна своето обраќање на протестниот марш во Штип.

Мицкоски ја утна темата, пак!

iPortal - 16.09.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Џабир Дерала за ЦивилМедиа: -Не е сосема јасно што сака Мицкоски. Целосно ја утна темата. Ако политиката не му е силна страна, што стана очигледно од првиот ден кога излезе од анонимноста, тогаш барем ...

Мицкоски ја утна темата, пак!

CivilMedia - 16.09.2018

Не е сосема јасно што сака Мицкоски. Целосно ја утна темата. Ако политиката не му е силна страна, што стана очигледно од првиот ден кога излезе од анонимноста, тогаш барем академската доследност требаше да ја негува. Но, ништо.

Мицкоски: Со претстојниот референдум Заев сака да ја понижи Македонија и да го поништи референдумот од 8 септември 1991 ...

Република - 16.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски ги повика и членовите на СДСМ: Одлучете по сопствено убедување и придружете ни се, нема сила која нешто може ...

Република - 16.09.2018

За среќа, историјата е наука и не подлежи на слободните интерпретации и медиумски спинови на Заев, па сигурно во иднина ќе се врати да не истражува и нас и нив, и нашите и нивните зборови и дела и ќе ги гледа фактите.

Мицкоски: Ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

Република - 16.09.2018

Илјадници штипјани, но и граѓани од источниот крај на Република Македонија излегоа денеска да го поддржат ВМРО-ДПМНЕ, неговиот лидер Христијан Мицкоски и идејата за слободна и суверена Република Македонија.

Мицковски клекна пред штипјани!

Вечер Прес - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Ако лидерот не клекне пред следбениците, не ја заслужува нивната доверба

Либертас - 16.09.2018

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува ...

ВМРО ДПМНЕ, СДСМ и народот – Има разлика!

Република - 16.09.2018

-Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја ...

Мицкоски клекна па се правдаше од Штип: ВМРО-ДПМНЕ има став (Видео)

1tv - 16.09.2018

Во истовреме и најголемиот противник на Договорот со Грција, ВМРО ДПМНЕ одржа марш во Штип. Лидерот на опозицијата одржа говор пред присутните во кој изнесе низа обвинувања кон актуелната власт, обвинителството, но и медиумите.

Линија на раздвојување

Deutsche Welle - 15.09.2018

Дипломатски десант уште во првата недела придонесе да се формира линија на раздвојување во македонската политика. Линија на раздвојување со капацитет да го одреди правецот на политиката најмалку за една деценија.

Мицкоски од Пехчево: Го губиме институционалниот идентитет што всушност претставува дел од нашиот национален идентитет

Канал5 - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски: Со престојниот референдум Заев сака да ја понижи Македонија и да го поништи референдумот на 8 септември 91та ...

Канал5 - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со ...

Мицкоски денеска гостин во Вестите на ТВ Алфа во 17:30 часот

Курир - 15.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ќе биде гостин во Вестите на ТВ Алфа во 17:30 часот. -Денеска сум гостин во вестите на ТВ Алфа во 17:30 часот. Следете ме!, напиша Мицкоски на својот Фејсбук ...

ВМРО-ДПМНЕ на средби со граѓаните во Делчево и Пехчево

Алфа - 15.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со работното лето. Како дел од нивната агенда денеска се средби со граѓаните во Делчево и Пехчево. Гостин во вестите на Алфа во 17:30 беше претседателот на партијата Христијан ...

Мицкоски: Со престојниот референдум Заев сака да го поништи референдумот на 8 септември 91та

Макфакс - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција, ...

Мицкоски од Делчево: На маса е документ со кој Заев сака понижена Македонија и со кој губиме се што за нас е важно- не ...

Курир - 15.09.2018

Бев во посета на Делчево, град кој силно ги чуствува последиците од хаосот кој го создава актуелната влада, на економски и политички план, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсук профил.

Мицкоски: Со престојниот референдум Заев сака да ја понижи Македонија

А1 On - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски: Никој не ни ја гранатира иднината која што ни ја прикажуваат преку скапо платените реклами во медиумите

Стандард - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски меѓу граѓаните на Пехчево: Договорот значи загуба на институционалниот идентитет што впрочем претставува дел ...

Курир - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција, информираат од партијата.

Мицкоски во Пехчево: Договорот значи загуба на институционалниот идентитет што впрочем претставува дел од националниот ...

Сител - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски во општина Пехчево

А1 On - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се сретна со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Мицкоски: Со престојниот референдум, Заев сака да ја понижи Македонија и да го поништи референдумот од 8 септември 91та ...

Курир - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани и членови на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево. На средбата Мицкоски говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Николоски со аргументи зошто Договорот од Преспа е штетен- Шекеринска избегнуваше да дискутира (ВИДЕО)

Курир - 15.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и министерката за одбрана и заменик претседател на СДСМ Радмила Шекеринска, жестоко дебатираа во емисијата „360 степени“ на Алсат М телевизија, пренесува порталот Лидер.

Мицкоски од Пехчево: Во ЕУ се влегува со работи, а не со криминални тендери и со багерите и камионите на бате

Макфакс - 15.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Николовски и Шекеринска во жолчна дебата за уставните измени

Фактор - 15.09.2018

Подпретседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ - Радмила Шекеринска и Александар Николовски имаа жесток тв-дуел во емисијата „360 Степени“ на Алсат во која меѓудругото се отвори и дилемата зошто референдумот се одржува пред граѓаните да знаат што ќе се ...

Линија на раздвојување

Либертас - 15.09.2018

Дипломатски десант уште во првата недела придонесе да се формира линија на раздвојување во македонската политика. Линија на раздвојување со капацитет да го одреди правецот на политиката најмалку за една деценија.

(ВИДЕО) 360˚ Николоски: По неуспехот на референдумот, СДСМ сака преку судството да ја затвори ВМРО-ДПМНЕ и да и забрани ...

Либертас - 15.09.2018

Во предреферендумска дебата на „ 360 Степени “, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски прогнозираше неуспех на референдумот и најави наводен план на власта што треба да се реализира после тоа.

Шекеринска до Николоски: ВМРО-ДПМНЕ не беше способна да го зачува идентитетот и јазикот во преговорите, СДСМ тоа го ...

Либертас - 15.09.2018

Заменик претседателката на СДСМ и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска синоќа учествуваше во емисијата „360 Степени“ на Алсат-М на дебата со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во општина Пехчево

Вечер Прес - 15.09.2018

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓани во Пехчево каде говореше за актуелната политичка и економска состојба како и за штетноста на договорот со Грција.

Линија на раздвојување

Локално - 15.09.2018

Дипломатски десант уште во првата недела придонесе да се формира линија на раздвојување во македонската политика. Линија на раздвојување со капацитет да го одреди правецот на политиката најмалку за една деценија.

Николоски ексклузивно открива: Мастер планот на СДСМ е да ја затвори партијата ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Република - 15.09.2018

Александар Николоски, кој вечерва дебатираше со Радмила Шекеринска во емисијата 360 степени откри нешто ексклузивно. рече Николовски. Николовски ѝ упати јасна порака на Шекеринска дека можат да го затворат ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-ДПМНЕ ќе ги издржи нив ...

Дали и ВМРО-ДПМНЕ тргна во кампања?

Канал5 - 14.09.2018

Тргна ли ВМРО-ДПМНЕ во референдумска кампања, неколку дена по ставот - граѓаните сами да одлучат како ќе гласаат. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев на средби со граѓани, во Виница и Кочани ги објаснува штетните последици од договорот со ...

Николовски: Мастер планот на СДСМ е да ја затвори партијата ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 14.09.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во вечерашната емисија 360 степени во дебатата со Радмила Шекеринска рече дека ќе открие нешто ексклузивно. -Ексклузивно ќе ви откријам, ова е мастер планот на СДСМ.

Мицкоски вечерва меѓу граѓаните на Берово

Курир - 14.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан вечерва ќе го посети Берово и ќе оствари средба со граѓани, а ќе присуствува и на состанок на општинскиот комитет. Ваквите средби доаѓаат во време на референдунската кампања.

Ставовите на Груевски и на Мицкоски – врвна тајна

Независен - 14.09.2018

Редица некогаш значајни политички актери во надминувањето на спорот за името излегуваат еден по еден во последните седмици, соопштувајќи ги суптилно своите ставови за договорот што, по две и пол децении, го постигнаа актуелните влади во Скопје и ...

Николовски: Мастер планот на СДСМ е да ја затвори партијата ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 14.09.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во вечерашната емисија „360 степени“ на Алсат-М телевизија во дебатата со Радмила Шекеринска рече дека ќе открие нешто ексклузивно. -Ексклузивно ќе ви откријам, ова е мастер планот на СДСМ.

Мицкоски бара двобој за нови делби

Независен - 14.09.2018

Ерол Ризаов Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ уште тераат партиска предизборна кампања. Најновиот изум е фрлената ракавица за телевизиски двобој со премиерот Зоран Заев за нови делби на граѓаните и подлабока омраза.

Вечерва Мицкоски со граѓаните на Берово

Република - 14.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан вечерва ќе го посети Берово и ќе оствари средба со граѓани, а ќе присуствува и на состанок на општинскиот комитет. Ваквите средби доаѓаат во време на референдунската кампања.

Ставовите на Груевски и на Мицкоски – врвна тајна

iPortal - 14.09.2018

Редица некогаш значајни политички актери во надминувањето на спорот за името излегуваат еден по еден во последните седмици, соопштувајќи ги суптилно своите ставови за договорот што, по две и пол децении, го постигнаа актуелните влади во Скопје и ...

Вечерва топ тв-дуел помеѓу вторите луѓе во СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 14.09.2018

Најверојатно нема за брзо време да има уште еден тв-дуел помеѓу претседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ - Зоран Заев и Христиан Мицкоски, но за денеска е најавена таква дебата помеѓу второрангираните во хиерархијата на овие две партии - Радмила ...

(ВИДЕО) Могерини не го предомислила Мицкоски за референдумот

еМагазин - 14.09.2018

„ВМРО-ДПМНЕ ставот не го гради врз основа на чувства, ВМРО-ДПМНЕ ставот го гради врз основа на онаа навигација која што ја доби од граѓаните и врз основа на сите оние информации кои што ги добиваме од средбите со нашите пријатели од меѓународната ...

Продолжуваат поделбите во ВМРО-ДПМНЕ – Ќе го повика ли Хан Мицкоски да гласа на референдум? (Видео)

1tv - 14.09.2018

Пред да дојде в понеделник еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан со порака до македонските граѓани – Доколку Македонија ги исполни поставените услови земјата може да смета на почеток на преговори во средината на 2019 година, во спротивно, ...

Разногласие и конфузија во ВМРО-ДПМНЕ пред референдумот

Канал5 - 13.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ и дефинитивно на ниту еден начин нема да повика на референдумски бојкот. По официјалниот став на партијата декаапелираат до членството и граѓаните секој според своето лично убедување да се однесува на граѓанското изјаснување, повик кој ...

Повикот на бојкот би бил политичко самоубиство?!

Телма - 13.09.2018

Повикот на бојкот би бил политичко самоубиство. Секој да одлучи по сопствена волја како ќе постапи на референдумот е единственото можно решение во дадената политичка ситуација, се` друго би било погубно за ВМРО ДПМНЕ, кога огромен број на граѓани се ...

Николовски: Секој граѓанин сам да одлучи за референдумот

24 Вести - 13.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ одлучи да остави граѓаните на македонија сами да одлучат дали ќе гласаат на референдумот и како ќе се произнесат во однос на договорот со Грција - вели потпретседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Александар Николовски во интервју за тв ...

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, доколку ми биде понудена

24 Вести - 13.09.2018

Нема да прифатам, ниту пак да се пазарам за амнестија за Груевски и Мијалков во замена на поддршка на референдумот, тврди лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски за 24 анализа. Мицкоски вели дека калкулирањето со ставот не е да се крене цената на ...

Мицкоски до Мичел: Сме за НАТО и ЕУ, но Договорот со Грција е неприфатлив

Фокус - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Мицкоски на средбата со Мичел: Договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, евроантлантските интеграции на Македонија како и ...

Дали Могерини и Мичел ќе го решат ребусот на Мицкоски?

Deutsche Welle - 13.09.2018

Дали појасни одговори за одлуката на ВМРО-ДПМНЕ ќе добијат високите гости кои денеска пристигнуваат во Македонија - Федерика Могерини и Вес Мичел? Во партијата владеат поделени мислења. Јавноста ни вчера не доби попрецизни одговори зошто ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски му порачал на Мичел дека за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Независен - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Јанчев и Богданов надгласани со акламација

Независен - 13.09.2018

Двајца членови што барале да се гласа на референдумот, два-тројца што барале бојкот и дваесетина на чело со претседателот Христијан Мицкоски што ги надгласале со акламација. Ваков е епилогот од завчерашниот тричасовен состанок на Извршниот комитет ...

Фракционерите бараат итна оставка од Мицкоски

Слободен Печат - 13.09.2018

Фракционерите на ВМРО-ДПМНЕ побараа итна оставка на лидерот Мицкоски во периодот пред да се одржи референдумот на 30 септември, наведувајќи дека на партијата ѝ е потребен лидер што ќе застане пред народот, а не кој ќе се крие зад него.

Мицкоски: нашиот став за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и оние кои ќе гласаат против договорот

Алфа - 13.09.2018

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и оние кои ќе гласаат против договорот, изјави Христијан Мицкоски, лидер на најголемата опозициска партија во Македонија, ВМРО ДПМНЕ.

Кога ставот не е став

Независен - 13.09.2018

Александра М. Митевска Еден и пол месец по распишувањето на рефeрендумот – период во кој беа испратени илјадници апели до раководството на ВМРО-ДПМНЕ да ги соопшти своите позиции за референдумот, опозицијата конечно објави дека нејзиниот став е - ...

Мицкоски му порача на Мичел: Не отстапуваме од ставот за штетниот Договор

Press24 - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (13 септември 2018-та година) оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, ...

Мицкоски до Мичел: Договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 13.09.2018

Актуелната политичка состојба, евроантлантските интеграции на Македонија како и актуелниот референдум за договорот со Грција, биле темите за кои разговарале претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и помошник американскиот државен секретар за ...

Мицкоски оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел

Курир - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. Како што велат во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата се разговарало за актуелната политичка ...

(ВИДЕО) Мицкоски-Мичел: Евроатлантските интеграции клучен фактор за стабилност во регионот

А1 On - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес се сретна со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговарало за актуелната политичка состојба, евроантлантските интеграции на Македонија како ...

Мицкоски му порачал на Мичел дека за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Слободен Печат - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Главна тема во весниците - Ставовите на Мицкоски и на Црвенковски за референдумот

Р.С.Европа - 13.09.2018

Одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да ги повика граѓаните да постапат по сопствено убедување на референдумот, како и повикот од поранешниот претседател Бранко Црвенковски да се гласа „За“, се главни теми во дневниот печат.

Мицкоски: Ден по мојот роденден, на 30-ти ќе ја видите мојата одлука за референдумот

+инфо - 13.09.2018

Ќе мора да почекате на 30-ти, еден ден после мојот роденден, да видите, одговори претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прашањето како ќе постапи на 30-ти септември. ...

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ секогаш била столб на државата, така ќе биде и овој пат

Макфакс - 13.09.2018

По средбата со шефицата на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека средбата поминала во еден пријателски убав амбиент, при што биле разменети мислењата околу ...

Мицкоски тврди дека со својот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Таратур - 13.09.2018

Првиот човек на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, синоќа изјави дека на 30 септември ќе се знае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Во интервју на 24 Вести рече дека ставот и апелот на ВМРО-ДПМНЕ нивните членови да постапат ...

Јанчев и Богданов надгласани со акламација

Press24 - 13.09.2018

Двајца членови на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои на состанокот на Извршниот комитет завчера барале да се гласа на референдумот и два-тројца кои барале бојкот и биле надгласани со акламација од дваесетина членови на чело со претседателот Христијан ...

Мицкоски: Остануваме на ставот за неприфаќање на Договорот со Грција

МКД - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, кажал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на средбата со помошникот американски ...

(Видео) Мицкоски – Мичел: Евро-атланската интеграција е клучен фактор за стабилност во нашиот регион

Макфакс - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, евро-антлантските интеграции на Македонија, како и ...

Мицкоски: Никој во историјата не го камшикувал македонскиот народ, па нема тоа да му го дозволиме ниту на Зоран Заев ...

Република - 13.09.2018

По средбата со шефицата на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека средбата поминала во еден пријателски убав амбиент, при што биле разменети мислењата околу ...

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ секогаш била столб на државата, така ќе биде и овој пат

Centar - 13.09.2018

По средбата со шефицата на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека средбата поминала во еден пријателски убав амбиент, при што биле разменети мислењата околу ...

Мицкоски има став дека нема став

iPortal - 13.09.2018

Мицкоски згрме – став има. Настап – јак. Ладен – шприцер. Нацијата може да здивне. После опсежни анализи, алгоритамски математички прецизни пресметки, длабински согледувања и не знам колку одложувања на одлуката, од белата палата конечно го ...

Мицковски за 24 анализа: Не повикувам на бојкот за референдумот

Локално - 13.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски синоќа рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Неочекуван потег на еден од највисоките функционери во ДПМНЕ: Мојот став e да се гласа „против“ на референдумот

Centar - 13.09.2018

Митко Јанчев, еден од потпретседателите на партијата и член на Извршниот, вечерва беше гостин во Топ Тема на Телма откако се спротивстави на вчерашната одлука на ВМРО-ДПМНЕ. – „Јас лично имав став да се повика членството да гласа против договорот за ...

Слобода на избор

Република - 13.09.2018

Притисокот кој власта го врши врз ВМРО ДПМНЕ и претседателот Христијан Мицкоски со цел децидно да повика и да се произнесе дали да се искочи на референдум или да се апстинира од гласање, е ништо друго освен симнување на одговорноста од свој грб.

Мицкоски би одбил амнестија за Груевски и Мијалков, во замена за поддршка на референудмот

еМагазин - 13.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за телевизијата за 24 вести рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот, потенцирајќи дека повикот членовите на партијата да постапат според ...

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, доколку ми биде понудена

24Инфо - 13.09.2018

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, доколку ми биде понудена Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 на прашањето дали ќе прифати амнестија за Никола Груевски и Сашо Мијалков, во замена за ...

Мицкоски: На 30 септември ќе го видите мојот став за референдумот

Мета - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на „Телевизија 24“ одби да одговори дали ќе излезе да гласа на референдумот за Договорот со Грција. – Ќе мора да причекате до 30 септември и да го видите мојот став.

Мицкоски не кажа дали ќе излезе на гласање

Тера - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа во интервју за „Телевизија 24“ одби да одговори дали ќе излезе да гласа на референдумот за Договорот со Грција. – Ќе мора да причекате до 30 септември и да го видите мојот став.

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Либертас - 13.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Мицкоски кажа кога ќе биде познато дали ќе гласа на референдумот

Фактор - 13.09.2018

Иако ВМРО-ДПМНЕ во вторникот пред полноќ го повика гласачкото тело да гласа на референдумот на 30 септември по своја волја, или пак да не излегува, но лидерот Христијан Мицксоки не објави дали тој лично ќе се изјасни на самиот ден.

Дали Могерини и Мичел ќе го решат ребусот на Мицкоски?

Либертас - 13.09.2018

Дали појасни одговори за одлуката на ВМРО-ДПМНЕ ќе добијат високите гости кои денеска пристигнуваат во Македонија – Федерика Могерини и Вес Мичел? Во партијата владеат поделени мислења, пишува Дојче веле .

Мицкоски до Мичел: Сме за НАТО и ЕУ, но Договорот со Грција е неприфатлив

Либертас - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

ВИДЕО: Интервју со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 24 Анализа

Либертас - 13.09.2018

Погледнете го интервјуто со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 24 ...

ВИДЕО: Интервју со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев во Топ Тема

Либертас - 13.09.2018

Во Топ Тема на Ваша Страна потпретсeдателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, кој за разлика од неговата партија има став и вели дека треба да се гласа на референдумот … Дали тивкиот бојкот, срамежливо најавен синоќа од Мицковски ја влече партијата кон ...

Мицкоски непоколеблив и пред Вес Мичел: Позициите на ВМРО-ДПМНЕ неприменети – ЗА ЕУ и НАТО, НЕ за Договорот од Преспа ...

Република - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. Како што велат во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата се разговарало за актуелната политичка ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

MTM - 13.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

МИЦКОВСКИ НА СРЕДБА СО МИЧЕЛ: За ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Денешен - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Мицкоски – Мичел: Евро-атланската интеграција е клучен фактор за стабилност во нашиот регион

Точка - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, евро-антлантските интеграции на Македонија, како и ...

Мицкоски му порачал на Мичел дека за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Вечер Прес - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ секогаш била столб на државата, така ќе биде и овојпат

Точка - 13.09.2018

По средбата со шефицата на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека средбата поминала во еден пријателски убав амбиент, при што биле разменети мислењата околу ...

Мицкоски му порачал на Мичел дека за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив договорот со Грција

Н.Македонија - 13.09.2018

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела, истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со помошникот американски ...

Граѓаните да одлучат со срце и разум

Н.Македонија - 13.09.2018

Нашата татковина е пред крстопат и ова се историски одлуки. Треба да се каже дека со прифатеното досега Владата ги сруши сите преговарачки позиции градени досега. Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото ...

Мицкоски му кажал на Мичел дека е за ЕУ и НАТО, но без Договорот со Грција

AKO - 13.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (13 септември 2018-та година) оствари средба со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, ...

Петковски: ВМРО-ДПМНЕ е поделена, има фракции и различни мислења (Видео)

1tv - 13.09.2018

Повикот на ВМРО-ДПМНЕ до партиските членови на денот на референдумот да постапат според сопственото убедување – дел од јавноста го споредуваат со слоганот ниту риба ниту девојка. За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ваквиот став не значи ...

Ти си знаеш

Призма - 12.09.2018

Јавноста во соседна Србија деновиве остана згрозена од фактот дека една пензионирана судијка се пријавила за втората сезона од реалното шоу „Задруга“. Додуша, да бидеме чесни, не целата, само еден дел од јавноста бурно реагираше, тврдејќи дека тоа е ...

Мицкоски оствари средба со Тачи

Канал5 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Реакции по соопштувањето на ставот на опозицијата: Округло, па на ќоше!

Фокус - 12.09.2018

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, по вчерашните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, го прекина молкот и конечно јавно го кажа ставот на партијата по повод референдумот. Неговата изјава дека донеле одлука секој граѓанин да постапи ...

ВМРО-ДПМНЕ го легализираше тивкиот бојкот

Deutsche Welle - 12.09.2018

„Секој дa постапи по свое убедување“, значи секој да реши дали ќе излезе да гласа. Зборот „гласање“ не се спомнува. И одлуката и говорот на Мицкоски се подготвени многу порано, знаеме од кого, велат членови на партијата Со донесената одлука ...

Мицкоски им го соопшти ставот за референдумот на коалициските партнери

Фокус - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. -На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Јанчев: Не се согласувам со одлуката, членството треба да излезе да гласа

Канал5 - 12.09.2018

Кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев кој е и еден од потпретседателите на ВМРО ДПМНЕ и член на Извршниот комитет на партија е против одлуката на партијата. Кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев кој е и еден од потпретседателите на ВМРО ДПМНЕ ...

Заев ја отфрли понудата на Мицкоски за ТВ дуел

Телма - 12.09.2018

Премиерот ја отфрли понудата за ТВ-дуел од лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Изјави дека такво нешто е можно само доколку постои основа за дебата. На ова веднаш реагираа од ВМРО-ДПМНЕ велејќи дека, на Заев му е тешко да се соочи со виситината и ...

Мицкоски има став дека нема став

Deutsche Welle - 12.09.2018

Внатрешните поделби, недостатокот на активно лидерство, направија Мицкоски да не може да направи никаков повик, т.е. било каков повик да биде сигурно успешен. Пишува Петар Арсовски Мицкоски згрме – став има. Настап – јак. Ладен – шприцер.

Калкулантство или единствено можно решение, Мицкоски не покажа лидерство - сметаат дел од аналитичарите

24 Вести - 12.09.2018

Официјалниот став на ВМРО ДПМНЕ кој синоќа го изнесе лидерот Мицкоски за престојниот референдум е последица на разноумието кое владее во партијата оценуваат дел од експертите, додека за други ова е вистинското решение споредбено со сите други кои ...

Јанчев: Мојот став е во рамки на ставот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, треба да излеземе да гласаме

24 Вести - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев гласал телефонски на синоќешната седница на партиското раководство. Тој вели дека „партијата треба да има подециден став околу референдумот и да му даде шанса на секого да гласа на референдумот и сам да ...

Јанчев: Бев да се повика на гласање против, но и мојот став е сличен со оној што го соопшти Мицкоски

Фокус - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, во вечерашното гостување на телевизија Телма уште еднаш повтори дека тој бил да се оди на опцијата граѓаните да се повикаат да гласаат против на референдумот, но додаде дека и тој став е сличен на оној ...

Јанчев: ВМРО ДПМНЕ не го бојкотира референдумот, ниту тивко, ниту реално

Телма - 12.09.2018

Митко Јанчев, еден од потпретседателите на партијата и член на Извршниот, вечерва беше гостин во Топ Тема на ваша страна. Тој вчера се спротивстави на одлуката на партијата да се остават членовите и симпатизерите сами да одлучат дали ќе гласаат на ...

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, доколку ми биде понудена

Фокус - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 на прашањето дали ќе прифати амнестија за Никола Груевски и Сашо Мијалков, во замена за поддршка на референудмот, рече дека ќе одбие.

Мицкоски оствари средба со партнерите од коалицијата

Канал5 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имал средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Од партијата информираа дека на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, договорот со Грција, престојниот референдум ...

Ќе мора да причекате до 30 септември да го видите мојот став за референдумот, изјави Мицкоски

Сакам да кажам - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва гостувајќи на емисија на Телевизија 24 изјави дека јавноста ќе мора да причека до 30 септември за да види дали тој ќе го бојкотира референдумот или ќе излезе на гласање.

Мицковски за 24 анализа: Не повикувам на бојкот за референдумот

24 Вести - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за 24 анализа вели дека не повикува на бојкот меѓу редови со својата порака од прес -конференцијата синоќа. Мицкоски вели како тој ќе аaлса, граѓаните ќе дознаат на 30 септември, а тврди се повлекол од ...

Мицкоски таинствен: Воопшто не е важно дали јас ќе излезам на референдумот или не

Фокус - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 одби да одговори дали ќе излезе да гласа на референдумот за Договорот со Грција. -Ќе мора да причекате до 30 септември и да го видите мојот став.

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Канал5 - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Митко Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ, само јас гласав за излегување на референдумот

Фокус - 12.09.2018

Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да излезе на референдумот на 30 септември и секој сам да одлучи за својот глас, „за“ или „против“, изјавил за МКД.мк Митко ...

Мицкоски на средбата со Тачи му кажал дека не го поддржува Договорот со Грција

Слободен Печат - 12.09.2018

Претседателот на Косово на средба со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски се осврнале на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање. Мицкоски и Тачи ја афирмираа потребата од понатамошен развој на добрите односи помеѓу ...

„За подобра Македонија“: Република Македонија се движи во целосно погрешен правец, а држвата се уназадува на секое поле

Курир - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Како што наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со ...

Мицкоски со партнерите: За Коалицијата „За подобра Македонија“ Договорот со грција е капитулантски

МКД - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“ разговарал за актуелните политички случувања, како и за, како што соопшти опозициската ВМРО-ДПМНЕ, „капитулантскиот договор со ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ нема став за референдумот затоа што нема аргументи против

Нова ТВ - 12.09.2018

Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога ...

Шекеринска во Кочани:Срам е да се нема став за најважното прашање во државата

Press24 - 12.09.2018

Тие што со години зборуваат за референдум сега бегаат од референдумот. Немаат став. Да се нема став за најважното прашање во Македонија е срам - рече министерката Шекеринска на трибина во Кочани.

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ нема став за референдумот, а тоа значи нема аргументи

МКД - 12.09.2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оцени одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога сите заеднички треба дадат ...

Мицкоски: На Заев треба прво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па ќе му објаснам што мислам за бојкотот

Курир - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говореше околу повиците на СДСМ да го каже ставот околу референдумот и за наводниот бојкот од негова страна. Мицкоски рече дека на Заев треба најпрво да му биде дозволено да ...

Мицкоски и партнерите од „За подобра Македонија“: Никој нема право на граѓаните да им наложи како да постапат за ...

+инфо - 12.09.2018

За ктуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за промена на името и корупциските афери и скандали на власта, разговарале денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари и партнерите од ...

Мицкоски: Власта на шверцерски начин создаде манипулативно референдумско прашање

Курир - 12.09.2018

Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија – ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 истакна дека власта на СДСМ со трозначно и манипулативно референдумско прашање има задача да ...

Мицкоски на средба со коалициските партнери: Никој нема право да им наложува на граѓаните како да постапуваат

Макфакс - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Како што соопштија од партијата, на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, ...

Мицкоски: Власта одби еднозначно и јасно референдусмко прашање кое го предлагавме

Курир - 12.09.2018

Референдумското прашање кога дојде на дневен ред ни беше приоритет, а дојде на дневен ред на третата лидерска средба во Клубот на пратеници и тоа во втората половина, откако во првата половина се согласивме за новиот закон за финансирање на ...

ВМРО-ДПМНЕ се оградува од ставот на Владо Поповски за договорот со Грција

Таратур - 12.09.2018

Во медиумската и пошироката јавност завчера силно одекна ставот на професорот Владо Поповски, инаку во моментов советник на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, кој рече дека договорот со Грција е добар, односно дека илузија е оти некој друг би можел да ...

Мицкоски: Нема да се пазарам со власта со ништо што е надвор од моите принципи

Курир - 12.09.2018

Било какво пазарење во иднина со моите принципи не само што нема да има, туку ниту сум подготвен ниту имам таква намера со некого да преговарам надвор од моите принципи, а моите принципи, кога станува збор за националното прашање е токму оној мотив ...

Мицкоски на средба со „За подобра Македонија“: Ни ВМРО-ДПМНЕ ни СДСМ немаат право да кажуваат на граѓаните што да ...

Press24 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Мицкоски: Не повикувам на бојкот за референдумот, не се пазарам за амнестија

+инфо - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека не повикува на бојкот меѓу редови со својата порака од прес -конференцијата синоќа. Тој за 24 анализа вели дека за тоа како тој ќе гласа, граѓаните ќе треба да почекаат до 30 септември и тврди се ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ работи на терен да им помогне на граѓаните

Курир - 12.09.2018

Лидерот на опозицијата, а воедно и претседател на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 го потенцираше фактот дека ВМРО-ДПМНЕ активно работи на терен со цел решавање ...

Мицкоски: Тој член 353 од Кривичниот законик е членот по кој ќе одговараат луѓето од власта за криминал

Курир - 12.09.2018

Тој член 353 став 5 допрва ќе донесе штета на една плејада функционери од владата на СДСМ и Зоран Заев, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата Анализа на Телевизија 24.

Мицкоски: Јавноста ќе мора да почека до 30 септември за да го види мојот став за референдумот

МКД - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски демантира дека со својата порака на прес-конференцијата за партискиот став околу референдумот повикал на тивок бојкот, но повторно не го откри својот став.

Мицкоски: Ниту СДСМ, ниту ВМРО-ДПМНЕ имаат право да им наложуваат на граѓаните како да постапат

А1 On - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Мицкоски: Договорот е штетен, граѓаните по сопствено убедување да постапат

Курир - 12.09.2018

Ние како ВМРО-ДПМНЕ и анализата на повеќе од 27.029 иако имаме повеќе од 50.000 анкетни листови и врз таа навигација и врз основа на сите оние разговори кои што ги имаме со граѓаните на Република Македонија, разговаравме.

Мицкоски: Нашиот став за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и кои се против договорот

Курир - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски порача дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и кои се против договорот -Претпоставувам некој ќе одлучи да повика на апстиненција, ...

Мицкоски оствари средба со Тачи

Сител - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Јанчев сто пати повтори дека не е контра Мицкоски и оти ВМРО ДПМНЕ нема да го бојкотира референдумот

+инфо - 12.09.2018

Митко Јанчев, еден од потпретседателите на партијата и член на Извршниот комитет на партијата потенцира дека нема разлика во неговиот и стравот на претседателот Христијан Мицкоски за референдумот.

Јанчев: Имав став да се повика членството да гласа против договорот за името, не сум дел од тивок бојкот

Слободен Печат - 12.09.2018

Митко Јанчев, еден од потпретседателите на партијата и член на Извршниот, вечерва беше гостин во емисијата Топ Тема на Телма каде истакна дека имал став да се повика членството да гласа против договорот за името.

Мицкоски оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Сител - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат ...

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат ...

Јанчев: ВМРО ДПМНЕ не го бојкотира референдумот, ниту тивко ниту реално

Press24 - 12.09.2018

Митко Јанчев, еден од потпретседателите на партијата и член на Извршниот, вечерва беше гостин во Топ Тема на Телма откако се спротивстави на вчерашната одлука на ВМРО-ДПМНЕ. - „Јас лично имав став да се повика членството да гласа против договорот за ...

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат ...

Мицкоски: На Заев треба прво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па ќе му објаснам што мислам за бојкотот

Press24 - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говореше околу повиците на СДСМ да го каже ставот околу референдумот и за наводниот бојкот од негова страна. Мицкоски рече дека на Заев треба најпрво да му биде дозволено да ...

Мицкоски VS Јанчев: Кој став ќе го избере членството

Нова ТВ - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера вечер рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју за 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Јанчев - Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со партиската одлука

Р.С.Европа - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат ...

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков

Press24 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 на прашањето дали ќе прифати амнестија за Никола Груевски и Сашо Мијалков, во замена за поддршка на референудмот, рече дека ќе одбие таква понуда.

Мицкоски: Не повикувам на бојкот за референдумот

Слободен Печат - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека не повикува на бојкот меѓу редови со својата порака од прес -конференцијата синоќа. Тој за 24 анализа вели дека за тоа како тој ќе гласа, граѓаните ќе треба да почекаат до 30 септември и тврди се ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Стандард - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Сител - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Press24 - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Совеста е многу растеглива материја

+инфо - 12.09.2018

Македонија заслужено ќе се најде во двата најелитни светски меѓународни клуба – ЕУ и НАТО – иако за тоа ќе треба уште нешто вода да протече низ валканиот Вардар. Да се обидеме да појасниме што ѝ соопшти вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на ...

ВМРО ДПМНЕ: Граѓаните да одлучат според сопственото убедување

OhridNews - 12.09.2018

Прашањето за името е едно од најзначајните за нашата држава. Тоа е надпартиско, суштествено за постоењето и понатамошното дејствување на државата, истакна лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, по седницата на Извршниот комитет, на ...

Митко Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО – ДПМНЕ за референдумот

+инфо - 12.09.2018

Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да излезе на референдумот на 30 септември и секој сам да одлучи за својот глас, „за” или „против”, изјави за МКД.мк Митко ...

Митко Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО – ДПМНЕ за референдумот

Слободен Печат - 12.09.2018

Јанчев вели дека тој вчера не присуствувал на седницата на Извршниот комитет на партијата и дека гласал телефонски. Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да ...

Совеста е многу растеглива материја

Слободен Печат - 12.09.2018

Јас би рекол дека опасните странски влијанија, на кои така решително и храбро, меѓу редови, предупредуваше премудриот Ѓорге Иванов, даваат резултат. Сега ми е некако појасно дека, најверојатно, 20-те минути на Меркел со Мицкоски не биле залудно ...

Мицкоски: Граѓаните сами да одлучат како ќе постапат на референдумот

Нова ТВ - 12.09.2018

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ вечерва на прес конференција го објави ставот на партијата во врска со претстојниот референдум, а тој е граѓаните да одлучат по сопствено убедување. Мицкоски рече дека граѓаните знаат за што тој им зборува, знаат ...

Митко Јанчев: Треба да се излезе и да се гласа на референдумот

Курир - 12.09.2018

Зоран Заев го повика ВМРО-ДПМНЕ да донесе став да повика да се гласа на овој референдум, а партијата и огромното мнозинство донесоа став кој е одговор на расположението секој да донесе одлука според сопственото убедување, односно одлука со која сите ...

СЛОБОДЕН УДАР – Според чија совест постапува Мицкоски

+инфо - 12.09.2018

Партијата покажала и докажала дека не само што не ги почитува токму тие што постапувале според сопствено убедување, туку најсурово се пресметувала со секој таков. Не е првпат, а сигурно нема да биде последен, премногу да се повикуваме, да ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ нема став за референдумот затоа што нема аргументи против

Press24 - 12.09.2018

Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ нема став за референдумот затоа што нема аргументи против

Независен - 12.09.2018

Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ нема став за референдумот затоа што нема аргументи против

Стандард - 12.09.2018

Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога ...

(ВИДЕО) Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како Груевски

А1 On - 12.09.2018

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер, бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите- ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Шекеринска: Несериозно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став

+инфо - 12.09.2018

Министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога сите заеднички треба дадат ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Неодговорно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став за референдумот

А1 On - 12.09.2018

Неодговорно и несериозно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став. Тоа е голем минус во пресрет на нашата историска шанса и историска одговорност, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, при посетата на Кочани, во одговор на новинарско ...

Мицкоски: Националните прашања се надпартиски, затоа секој граѓанин треба да се изјасни според сопственото убедување, ...

Курир - 12.09.2018

Нашата татковина е пред крстопат, а ова се историски мигови, важни за нашата заедничка иднина, но и судбоносни за опстојувањето на Македонија, онаква каква што ја знаеме, паметиме и посакуваме, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по ...

Мицкоски: Секој да постапи по сопствено убедување за референдумот

Глас на Америка - 12.09.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по целодневни внатрепартиски состаноци и координации одлучи да не даде прецизни инструкции на своето членство и симпатизери дали да гласаат или не бидејќи националните интереси и прашања се натпартиски СКОПЈЕ- „ВМРО-ДПМНЕ, ...

ВМРО-ДПМНЕ се оградува од Владо Поповски

Независен - 12.09.2018

Од рано наутро траеја вчера состаноците во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ на денот кога се очекуваше да биде донесена конечната одлука - за референдумот секој да мисли со своја глава. Најпрво заседаваше потесното раководство, потоа во 16.30 часот беше ...

ВМРО-ДПМНЕ го изнесе својот официјален став за претстојниот референдум

Таратур - 12.09.2018

По одржаниот состанок на ЦК, ВМРО-ДПМНЕ, како свој официјален став во однос на претстојниот референдум во врска со договорот со Грција за решавање на спорот за името и влез на државава во НАТО и ЕУ, ги повика граѓаните на референдумот да гласаат по ...

Поенти на референдумот: Власта и опозицијата да бидат заедно во клучните моменти

Слободен Печат - 12.09.2018

- Испраќам порака и до Христијан Мицкоски и до граѓаните, заедничка ни е државата, по ова прашање треба да застанеме заедно, затоа што влогот се идните генерации на државата. Имаме одговорност да ја осигураме таа иднина.

Мицкоски се сретна со Хашим Тачи

А1 On - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, се сретна со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Митко Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ, гласав за излегување на референдумот

МКД - 12.09.2018

Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да излезе на референдумот на 30 септември и секој сам да одлучи за својот глас, „за" или „против", изјави за МКД.мк Митко ...

Мицкоски и на Тачи му кажал дека не го поддржува Договорот со Грција

+инфо - 12.09.2018

Претседателот на Косово на средба со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски се осврнале на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање. Мицкоски и Тачи ја афирмираа потребата од понатамошен развој на добрите односи помеѓу ...

ИК и ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се наоѓа во тешка ситуација, доведена пред сè од неодговорни политичари водени од ...

Курир - 12.09.2018

Според ИК и ЦК на ВМРО-ДПМНЕ Република Македонија се наоѓа во многу тешка и деликатна ситуација, доведена во таа состојба пред се поради неодговорноста на политичари и луѓе водени од желбата за лична кариера и интерес.

Mицкоски: Националните прашања се надпартиски, секој граѓанин треба да се изјасни според сопственото убедување

Алфа - 12.09.2018

Секој граѓанин сам да одлучи како да гласа. Ова е ставот за референдумот што ВМРО ДПМНЕ го донесе вчера на состанокот на Централниот комитет. Одлуката, според лидерот на партијата Мицкоски, е донесена во консултација со граѓаните и членството.

Мицкоски: Формирање на комисија за ревидирање на културата е алатка во рацете на Грција да ги блокира нашите ...

Курир - 12.09.2018

Договорот со Грција за смена на името е документ кој јас и ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќаме. Затоа што е надвор од нашите принципи и начела. Ние остануваме на ставот дека сме против овој Договор, затоа што веќе е апсловирано, и секому јасно дека со овој ...

Мицкоски не кажува дали ќе гласа на референдумот

Р.С.Европа - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска не ни одговори дали ќе гласа на 30 септември. Како што е познато, тој синоќа повика секој да постапи по сопствено убедување. Во јавноста има поделени мислења дали е ова повик за тивок бојкот на референдумот за името и ...

Високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ ќе го бојкотираат ставот на лидерот и на партијата

Слободен Печат - 12.09.2018

Секој да постапи по свое убедување значи секој да реши дали воопшто ќе излезе да гласа. Зборот „гласање“ во одлуката воопшто не се спомнува. Практично, ова е легализација на тивкиот бојкот кој на терен се заговара во целиот период додека траеја ...

Според чија совест постапува Мицкоски

Слободен Печат - 12.09.2018

Партијата покажала и докажала дека не само што не ги почитува токму тие што постапувале според сопствено убедување, туку најсурово се пресметувала со секој таков. Не е првпат, а сигурно нема да биде последен, премногу да се повикуваме, да ...

Мицкоски оствари средба со Тачи

Стандард - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнале на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Митко Јанчев: ВМРО ДПМНЕ треба да има подециден став за референдумот

Нова ТВ - 12.09.2018

По два месеци сондажа на јавното мислење, претседателот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски го соопшти партискиот став за референдумот и повика секој член да постапи според сопствено убедување. Ваквиот став без да се повика да се гласа на 30 септември се толкува ...

Мицковски му повтори на Тачи: Не прифаќаме Договор со таква содржина

Press24 - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

(ВИДЕО) Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ нема став за референдумот затоа што нема аргументи против

А1 On - 12.09.2018

Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога ...

Што смислил Мицкоски

Независен - 12.09.2018

Ерол Ризаов На Христијан Мицкоски и на ВМРО-ДПМНЕ одамна им истече времето. Што и да смислат, тешко ќе ја оправдаат вчудовидувачката неодлучност и партиско калкулантство за најзначајната определба од независноста на Македонија.

(Видео) Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како Груевски

Макфакс - 12.09.2018

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер, бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите- ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Шекеринска: Неодговорно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став за референдумот

Макфакс - 12.09.2018

Неодговорно и несериозно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став. Тоа е голем минус во пресрет на нашата историска шанса и историска одговорност, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, при посетата на Кочани, во одговор на новинарско ...

Заев: Мицкоски ги става во заблуда граѓаните со ставот да ги остави да постапуваат по сопствено убедување

Сител - 12.09.2018

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ ги става граѓаните во заблуда. Премиерот Заев не е сигурен дека повикот на Мицкоски граѓаните на референдумот да дејствуваат по сопствено убедување не е и повик за бојкот.

Мицкоски оствари средба со Тачи

Курир - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. -На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски се сретна со Тачи

Макфакс - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со претседателот на Косово, Хашим Тачи. „На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски и на Тачи му кажа дека не го поддржува Договорот со Грција

МКД - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска се сретна со претседтаелот на Република Косово, Хашим Тачи и со него разговарале за повеќе прашања кои се од билатерално и регионално значење.

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ нема став за референдумот затоа што нема аргументи против

Слободен Печат - 12.09.2018

Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога ...

Мицкоски: Власта одби еднозначно и јасно референдумско прашање кое го предлагавме

Вечер Прес - 12.09.2018

Референдумското прашање кога дојде на дневен ред ни беше приоритет, а дојде на дневен ред на третата лидерска средба во Клубот на пратеници и тоа во втората половина, откако во првата половина се согласивме за новиот закон за финансирање на ...

Јанчев: Мојот став да се гласа „против” на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат ...

Мицкоски: На Заев треба прво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па ќе му објаснам што мислам за бојкотот

Вечер Прес - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говореше околу повиците на СДСМ да го каже ставот околу референдумот и за наводниот бојкот од негова страна. Мицкоски рече дека на Заев треба најпрво да му биде дозволено да ...

Мицкоски: Власта одби еднозначно и јасно референдусмко прашање кое го предлагавме

Република - 12.09.2018

Референдумското прашање кога дојде на дневен ред ни беше приоритет, а дојде на дневен ред на третата лидерска средба во Клубот на пратеници и тоа во втората половина, откако во првата половина се согласивме за новиот закон за финансирање на ...

ВОДАЧ или Мицковски ги предаде следбениците!

Локално - 12.09.2018

Секој да постапи според своето убедување. А има ли Мицковски како водач свое лично убедување. И можно ли е да каже како тој лично ќе постапи за време на референдумот според тоа убедување. Нели цитираше умни мисли. Ако водам-следете ме.

Мицкоски: Нема да се пазарам со власта со ништо што е надвор од моите принципи

Вечер Прес - 12.09.2018

Било какво пазарење во иднина со моите принципи не само што нема да има, туку ниту сум подготвен ниту имам таква намера со некого да преговарам надвор од моите принципи, а моите принципи, кога станува збор за националното прашање е токму оној мотив ...

ВМРО-ДПМНЕ: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување (видео)

Република - 12.09.2018

Нашата татковина е пред крстопат, а ова се историски мигови. Македонија е доведена во тешка состојба, заради политички нечии амбиции. таквата тешка позиција ја споделува секој граѓанин, компанија и претпријатие и ние како партија.

Мицкоски: Ќе одбијам амнестија за Груевски и Мијалков, во замена за поддршка за референдумот

Либертас - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на ТВ 24 на прашањето дали ќе прифати амнестија за Никола Груевски и Сашо Мијалков, во замена за поддршка на референудмот, рече дека ќе одбие.

ВМРО-ДПМНЕ се оградува од ставот на Владо Поповски за договорот со Грција

Локално - 12.09.2018

Во медиумската и пошироката јавност завчера силно одекна ставот на професорот Владо Поповски, инаку во моментов советник на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, кој рече дека договорот со Грција е добар, односно дека илузија е оти некој друг би можел да ...

Мицкоски: Власта на шверцерски начин создаде манипулативно референдумско прашање

Денешен - 12.09.2018

Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија – ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 истакна дека власта на СДСМ со трозначно и манипулативно референдумско прашање има задача да ...

Митко Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО – ДПМНЕ за референдумот

Локално - 12.09.2018

Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да излезе на референдумот на 30 септември и секој сам да одлучи за својот глас, „за” или „против”, изјави за МКД.мк Митко ...

Шекеринска во Кочани: Срам е да се нема став за најважното прашање во државата, но јасно е, на референдумот ќе победи ...

Либертас - 12.09.2018

Тие што со години зборуваат за референдум сега бегаат од референдумот. Немаат став. Да се нема став за најважното прашање во Македонија е срам – рече министерката Шекеринска на трибина во Кочани.

Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот

Вечер Прес - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да излезе на референдумот. Мицкоски во интервју на 24 вести рече дека повикот членовите на партијата да постапат според сопственото ...

Митко Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ, гласав за излегување на референдумот

Либертас - 12.09.2018

Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да излезе на референдумот на 30 септември и секој сам да одлучи за својот глас, „за” или „против”, изјави за МКД.мк Митко ...

Мицкоски: Власта одби еднозначно и јасно референдумско прашање кое го предлагавме

Денешен - 12.09.2018

Референдумското прашање кога дојде на дневен ред ни беше приоритет, а дојде на дневен ред на третата лидерска средба во Клубот на пратеници и тоа во втората половина, откако во првата половина се согласивме за новиот закон за финансирање на ...

Мицкоски има став дека нема став

Либертас - 12.09.2018

Мицкоски згрме – став има. Настап – јак. Ладен – шприцер. Нацијата може да здивне. После опсежни анализи, алгоритамски математички прецизни пресметки, длабински согледувања и не знам колку одложувања на одлуката, од белата палата конечно го ...

Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како Груевски

Точка - 12.09.2018

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите – ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Мицкоски: Нема да се пазарам со власта со ништо што е надвор од моите принципи

Република - 12.09.2018

Било какво пазарење во иднина со моите принципи не само што нема да има, туку ниту сум подготвен ниту имам таква намера со некого да преговарам надвор од моите принципи, а моите принципи, кога станува збор за националното прашање е токму оној мотив ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ работи на терен да им помогне на граѓаните

Република - 12.09.2018

Лидерот на опозицијата, а воедно и претседател на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 го потенцираше фактот дека ВМРО-ДПМНЕ активно работи на терен со цел решавање ...

Мицкоски: Тој член 353 од Кривичниот законик е членот по кој ќе одговараат луѓето од власта за криминал

Република - 12.09.2018

Тој член 353 став 5 допрва ќе донесе штета на една плејада функционери од владата на СДСМ и Зоран Заев, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата Анализа на Телевизија 24.

Потпретседателот Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО – ДПМНЕ за референдумот

24Инфо - 12.09.2018

Потпретседателот Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО – ДПМНЕ за референдумот Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да излезе на референдумот на 30 ...

Што порача Мицкоски и како го доживеа јавноста?

Либертас - 12.09.2018

Од лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, како политичар кој претендира да стане премиер на државата се очекува јасен став за референдумот закажан на 30.септември, а пред новинарите има должност да одговори на прашања, бидејќи тоа е во полза на ...

Митко Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ, гласав за излегување на референдумот

iPortal - 12.09.2018

Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да излезе на референдумот на 30 септември и секој сам да одлучи за својот глас, „за” или „против”, изјави за МКД.мк Митко ...

Митко Јанчев: Не се согласувам со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ, гласав за излегување на референдумот

еМагазин - 12.09.2018

Не се согласувам со одлуката на партијата во однос на референдумот. Јас сметам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да го повика членството да излезе на референдумот на 30 септември и секој сам да одлучи за својот глас, „за” или „против”, изјави за МКД.мк Митко ...

Мицкоски оствари средба со Тачи

Либертас - 12.09.2018

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

ВМРО-ДПМНЕ конечно излезе со став: На референдумот гласајте по сопствено убедување

Точка - 12.09.2018

Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија, Христијан Мицкоски ги повика граѓаните да гласаат по сопствено убедување на референдумот на 30-ти септември. После состаноците во партијата, опозициската ВМРО-ДПМНЕ им порача на своите ...

Совеста е многу растеглива материја

iPortal - 12.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: -Да се обидеме да појасниме што ѝ соопшти вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на македонската јавност на онаа речиси полноќна прес-конференција – во комитски стил, мора да падне мрак, ...

ВМРО-ДПМНЕ одлучи дека граѓаните може да постапат по сопствено убедување

CivilMedia - 12.09.2018

„По одржаните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, а имајќи го предвид сето она што претходно го напоменав, и јасниот став дека Договорот со Грција е неприфатлив, донесовме одлука на референдумот секој граѓанин да постапи според сопственото ...

(ОБНОВЕНА) Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Локално - 12.09.2018

Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски на прес-конференција доцна вечерва по неколкучасовните состаноци на Извршниот и Централниот комитет на ...

Шекеринска: Неодговорно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став за референдумот

Точка - 12.09.2018

Неодговорно и несериозно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став. Тоа е голем минус во пресрет на нашата историска шанса и историска одговорност, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, при посетата на Кочани, во одговор на новинарско ...

ВМРО-ДПМНЕ не повика на бојкот: Се тресеше гората, се роди глушец

еМагазин - 12.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ по консултациите со граѓаните и по одржаните состаноци на Централниот и Извршниот комитет, донесе одлука секој граѓанин да постапи според сопственото убедување, изјави вчера партискиот лидер Христијан Мицкоски со што ги урна очекувањата ...

Спасов за ставот на Мицкоски: Лидерот ги предаде следбениците

Фактор - 12.09.2018

По соопштениот став на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски доцна синоќа, професори и политичари се јавија со став коментирајќи го кажаното дека на референдумот треба секој да се изјасни по сопствено убедување.

Оние што се двоумеа, сега знаат што треба да прават по ставот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 12.09.2018

Прогнозите на аналитичарите и гласините од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се покажаа како точни и по неколку одложувања, конечно синоќа пред полноќ опозициската партија го објави неутралниот став со кој се повика членството да постапува по слободна волја, ...

Совеста е многу растеглива материја

CivilMedia - 12.09.2018

пишува: Имено, ако ја прескокнеме целата патриотска патетика и вообичаениот здодевен бараж од обвинувања кон власта и на сметка на омразениот Заев (добро, де, и СДСМ тој дел не би го пропуштила на сметка на опозицијата и Мицкоски), суштината на ...

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ се сретна со Хашим Тачи

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски, оствари средба со Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Мицкоски не успеа да изгради став: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Локално - 12.09.2018

Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски синоќа на полноќната прес-конференција по неколкучасовните состаноци на Извршниот и Централниот комитет на ...

Мицкоски: Секој граѓанин да се изјасни според сопственото убедување

Мета - 12.09.2018

По одржаните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, а имајќи во предвид сето она што претходно го напоменав и јасниот став дека овој Договор е неприфатлив за нас, како и тоа дека се работи за надпартиско прашање, донесовме одлука секој ...

Мицкоски се сретна со Тачи

Точка - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со претседателот на Косово, Хашим Тачи. „На средбата соговорниците се осврнаа на повеќе прашања кои се од билатерално и регионално прашање.

Савески: По ставот на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ заминува во историјата

iPortal - 12.09.2018

Со коментар по обраќањето на опозицискиот лидер во јавноста, се јавуваат и граѓанските активисти. Здравко Савески на Фејсбук, пишува дека колку и да биде сервилен Мицкоски кон империјалниот господар, тој ќе го префереира Заев и дека ВМРО ДПМНЕ ...

Спасов за ставот на Мицкоски: Лидерот ги предаде следбениците

iPortal - 12.09.2018

По соопштениот став на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски доцна синоќа, професори и политичари се јавија со став коментирајќи го кажаното дека на референдумот треба секој да се изјасни по сопствено убедување.

Мицкоски: Македонија не е само на Мицкоски, не е ниту само на Заев, имате сè пред вас и јас сум убеден дека знаете што ...

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на синоќешната прес-конференција рече дека ов се историски моменти во кои се решава прашањето за името, „едно од најзначајните за нашата држава, тоа е натпартиско, суштествено за постоењето и ...

Мицкоски гостин во „24 Анализа“ на ТВ 24

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва ќе гостува во емисијата „24 Анализа“ на Телевизија ...

Мицкоски: Ова се историски моменти, секој да одлучи по свое убедување, морал и совест (видео)

Република - 12.09.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција го објзнани ставот на партијата за претстојниот референдум: „Секој граѓанин да одлучи според своето убедување, морал и совест“.

Савески: По ставот на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ заминува во историјата

Фактор - 12.09.2018

Со коментар по обраќањето на опозицискиот лидер во јавноста, се јавуваат и граѓанските активисти. Здравко Савески на Фејсбук, пишува дека колку и да биде сервилен Мицкоски кон империјалниот господар, тој ќе го префереира Заев и дека ВМРО ДПМНЕ ...

Мицкоски оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија”.

Вечер Прес - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, ...

Мицкоски: Секој граѓанин сам да постапи според сопственото убедување

МК News - 12.09.2018

Прашањето за името е едно од најзначајните за нашата држава, ова не е прашање на Христијан Мицкоски и Зоран Заев , туку на Македонија и сите граѓани. Ова се историски моменти. ВМРО-ДПМНЕ во консултации со граѓаните за апстиненција или за против ...

Мицкоски утре гостин во „24 Анализа“ на ТВ 24

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски утре ќе гостува во емисијата „24 Анализа“ на Телевизија ...

Единствениот урбан градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа на референдумот

Фактор - 12.09.2018

Митко Јанчев, градоначалникот на Кавадарци и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, за МКД откри дека не се согласува со неутралниот став на што како одлука го донесе раководството на партијата и пасивниот повик секој од членството и симпатизерите да гласа ...

Калкулантство или единствено можно решение, Мицкоски не покажа лидерство – сметаат дел од аналитичарите

Локално - 12.09.2018

Официјалниот став на ВМРО ДПМНЕ кој синоќа го изнесе лидерот Мицкоски за престојниот референдум е последица на разноумието кое владее во партијата оценуваат дел од експертите, додека за други ова е вистинското решение споредбено со сите други кои ...

Митко Јанчев со став како Зоран Заев: Треба да се излезе и да се гласа на референдумот

Република - 12.09.2018

Зоран Заев го повика ВМРО-ДПМНЕ да донесе став да повика да се гласа на овој референдум, а партијата и огромното мнозинство донесоа став кој е одговор на расположението секој да донесе одлука според сопственото убедување, односно одлука со која сите ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ нема став за референдумот затоа што нема аргументи против

Локално - 12.09.2018

Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога ...

Мицкоски на средба со коалициските партнери: Никој нема право да им наложува на граѓаните како да постапуваат

Точка - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Како што соопштија од партијата, на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, ...

Нов раскол во ВМРО , столицата на Мицковски разнишана

Пулс24 - 12.09.2018

Кавгата помеѓу Поптреседателот на ВМРО Митко Јанчев и тн Претседател на ВМРО Мицковски добива нов правец. Разидување по однос на едно од најголемите прашања за Македонците, референдумот за самоукинување.

Мицкоски на средба со партнерите од коалицијата: Никој нема право да им наложува на граѓаните како да постапуваат

Република - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. Како што соопштија од партијата, на средбата се разговарало за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, ...

ВМРО-ДПМНЕ се оградува од Владо Поповски

Точка - 12.09.2018

Од рано наутро траеја вчера состаноците во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ на денот кога се очекуваше да биде донесена конечната одлука – за референдумот секој да мисли со своја глава. Најпрво заседаваше потесното раководство, потоа во 16.30 часот беше ...

ВМРО-ДПМНЕ го легализираше тивкиот бојкот

Либертас - 12.09.2018

Со донесената одлука ВМРО-ДПМНЕ практично го легализира тивкиот бојкот. Ова е заклучокот на незадоволни членови од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои се залагале партијата да ги повика граѓаните да излезат и да гласаат на референдумот „за“ или „против“ по ...

(Видео) Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како Груевски

Centar - 12.09.2018

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите – ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Реакции по соопштувањето на ставот на опозицијата: Округло, па на ќоше!

iPortal - 12.09.2018

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, по вчерашните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, го прекина молкот и конечно јавно го кажа ставот на партијата по повод референдумот. Неговата изјава дека донеле одлука секој граѓанин да постапи ...

Референдумот направи раскол во ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 12.09.2018

Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев кој е и еден од потпретседателите на ВМРО ДПМНЕ и член на Извршниот комитет на партијата е против партискиот став членовите и симпатизерите сами да одлучат дали ќе гласаат на референдумот на 30 септември.

Шеќеринска: ВМРО ДПМНЕ нема став за референдумот затоа што нема аргумент против

24Инфо - 12.09.2018

Шеќеринска: ВМРО ДПМНЕ нема став за референдумот затоа што нема аргумент против Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за ...

Народот сам да одлучи – тоа е тоа!

Вечер Прес - 12.09.2018

Повик за тивок бојкот на референдумот или неутрален став, во кој преовладува волјата на гласачите е долгоочекуваниот став на опозицијата – Секој граѓанин да се изјасни според сопственото убедување.

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат ...

ШЕЌЕРИНСКА ЗА ПРАШАЊЕ КОЕ НЕ ЗАСЛУЖУВА ОДГОВОР: ВМРО-ДПМНЕ нема аргументи против референдумот за Северна

Денешен - 12.09.2018

Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога ...

Совеста е многу растеглива материја

Либертас - 12.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Да се обидеме да појасниме што ѝ соопшти вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на македонската јавност на онаа речиси полноќна прес-конференција – во комитски стил, мора да падне мрак, за ...

ВМРО-ДПМНЕ го легализираше тивкиот бојкот

iPortal - 12.09.2018

„Секој дa постапи по свое убедување“, значи секој да реши дали ќе излезе да гласа. Зборот „гласање“ не се спомнува. И одлуката и говорот на Мицкоски се подготвени многу порано, знаеме од кого, велат членови на партијата.

ВИДЕО И ИНТЕГРАЛНО ОБРАЌАЊЕТО НА МИЦКОСКИ: Македонија ни е се, водете се од вашите морал и совест

Денешен - 12.09.2018

Интегралниот текст од прес конференцијата на Мицкоски: Од власта ќе кажат дека е потребен исчекор напред, но истовремено треба да се знае дека пред нас како држава е огромна бездна наречена Договор за промена на името Република Македонија.

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат ...

Јанчев: ВМРО ДПМНЕ не го бојкотира референдумот, ниту тивко, ниту реално

Либертас - 12.09.2018

Митко Јанчев, еден од потпретседателите на партијата и член на Извршниот, вечерва беше гостин во Топ Тема на ваша страна. Тој вчера се спротивстави на одлуката на партијата да се остават членовите и симпатизерите сами да одлучат дали ќе гласаат на ...

Јанчев: Мојот став да се гласа „против“ на референдумот е во согласност со одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

МК News - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва изјави дека неговиот став за референдумот е во согласност со одлуката на партијата секој да постапи според сопственото убедување, но оти неговиот предлог бил членовите на партијата да се повикаат ...

(Видео) Мицкоски: Секој да постапи по свое убедување за референдумот

Centar - 12.09.2018

По консултации со граѓаните, за апстиненција или да се гласа против, но и оние помалку кои сметаат дека треба да се поддржи, одлучивме секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот.

Мицкоски оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“

МК News - 12.09.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања, капитулантскиот договор со Грција, престојниот референдум за ...

Мицкоски: На Заев треба прво да му биде дозволено да излезе на ТВ дуел па ќе му објаснам што мислам за бојкотот

Република - 12.09.2018

Во гостувањето на 24 Анализа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говореше околу повиците на СДСМ да го каже ставот околу референдумот и за наводниот бојкот од негова страна. Мицкоски рече дека на Заев треба најпрво да му биде дозволено да ...

Мицкоски: Нашиот став за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и оние кои ќе гласаат против договорот

Република - 12.09.2018

Нашиот став за референдумот ги обединува оние кои ќе апстинираат и оние кои ќе гласаат против договорот, изјави Христијан Мицкоски, лидер на најголемата опозициска партија во Македонија, ВМРО ДПМНЕ.

Мицкоски: Власта на шверцерски начин создаде манипулативно референдумско прашање

Вечер Прес - 12.09.2018

Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија – ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 истакна дека власта на СДСМ со трозначно и манипулативно референдумско прашање има задача да ...

Мицкоски: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување (видео)

Н.Македонија - 12.09.2018

Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски на прес-конференција доцна вечерва по неколкучасовните состаноци на Извршниот и Централниот комитет на ...

ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски повикаа секој граѓанин според сопствено убедување да постапи на референдумот

AKO - 12.09.2018

,,ВМРО-ДПМНЕ, по консултациите со граѓаните и реално различните мислења кои постојат меѓу народот, за апстиненција или да се гласа против на референдумот , но и оние малкуте кои сметаат дека треба да се поддржи ( референдумското прашање), по ...

Што порача Мицкоски и како го доживеа јавноста?

1tv - 12.09.2018

Од лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, како политичар кој претендира да стане премиер на државата се очекува јасен став за референдумот закажан на 30.септември, а пред новинарите има должност да одговори на прашања, бидејќи тоа е во полза на ...

Шекеринска за одлуката на ВМРО-ДПМНЕ: Кога во политиката немате став, значи дека немате аргументи

1tv - 12.09.2018

Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога ...

ВМРО-ДПМНЕ ги повика граѓаните да постапат по сопствено убедување (Видео)

1tv - 12.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ пресече – доцна во ноќта донесе одлука со која ги повика граѓаните на 30 септември секој сам според сопствено убедување да постапи. „Вие најдобро знаете што треба да направите, да го слушнете вашето срце и разум“, рече Мицкоски.

ВИДЕО: Интегрално прес конференцијата на Христијан Мицкоски

ТВ21 - 11.09.2018

По завршувањето на состанокот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на прес конференција се обрати лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Во продлжение ви ја пренесуваме целата прес ...

ВМРО-ДПМНЕ пред клучна одлука

Deutsche Welle - 11.09.2018

Извори од партијата не сакаат да прогнозираат каква ќе биде одлуката на ВМРО-ДПМНЕ за претстојниот рефрендум. Но, сметаат дека е извесно оти Мицкоски нема да ризикува да повика на бојкот. На седници на Извршниот и на Централниот комитет, според ...

Каков ќе биде ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот?

Канал5 - 11.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ пред клучна одлука за референдумот. Ќе биде ли пораката која партискиот лидер Мицкоски ја испрати од Кичево маргината по која ќе се движи партијата? Оттаму тој порача дека народот сам одлучува. И аналитичарите со сличен став.

Ден „Д” за ВМРО – ДПМНЕ

Канал5 - 11.09.2018

Раководството на ВМРО–ДПМНЕ денес треба да го изгради конечниот став, за тоа како партијата ќе се однесува на претстојниот референдум. Засега нема информации во која насока одат внатре партиските консултации.

ВМРО-ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот – партијата вечерва заседава

24 Вести - 11.09.2018

Ден „Д“ во Белата плата ВМРО-ДПМНЕ треба да пресече дали Христијан Мицкоски ќе остане воздражан и ќе ја повтори пораката од Кичево дека граѓаните сами треба да одлучат дали и како ќе гласаат на 30 септември и пак ќе повика да се гласа против ...

(видео) ВМРО ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот

Телма - 11.09.2018

Во очекување на конечната одлука на ВМРО ДПМНЕ за реферндумот, во моментов се уште трае седницата на Извршниот комитет на партијата, по што ќе следува и Централен комитет, на кој ќе биде потврден конечниот став.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе го каже ставот за референдумот

Фокус - 11.09.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ попладнево ќе донесе став за референдумот за Договорот со Грција. Во моментов во тек е Извршниот комитет, а потоа ќе се одржи Централен комитет кој ќе треба да ја потврди одлуката.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва се очекува да донесе одлука за референдумот

Алсат-М - 11.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ свика средби на Централниот и Извршниот комитет за да одлучи каков став ќе заземе референдумот. Неофицијално се дознава дека партијата на Христијан Мицкоски нема да излезе со конкретни повици “За“ или “против” референдумот.

Неофицијално: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде секој граѓанин сам да одлучи како да гласа на референдумот

Фокус - 11.09.2018

Ставот за референдумот, што ВМРО-ДПМНЕ вечерва го носи на состанок на Извршниот и Централниот комитет ќе биде секој граѓанин сам да одлучи како да гласа, неофицијално дознава „Фокус“. Сепак, до крајот на заседавањето на Централниот комитет може да ...

ВМРО-ДПМНЕ во 22 часот ќе ја соопшти одлуката за референдумот

ТВ21 - 11.09.2018

Во моментов заседава Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во централниот штаб во Скопје. Се очекува да биде донесена одлуката за тоа како ќе постапат на престојниот референдум закажан за 30. септември.

ВО ЖИВО: ВМРО-ДПМНЕ го соопштува ставот за референдумот

ТВ21 - 11.09.2018

Заврши седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на кој требаше да се одлучи како партијата ќе постапи на референдумот кој е закажан за 30. септември. Пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје се наоѓа и екипата на ТВ 21 и во живо ги следите ...