TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ултиматумот на „Шарена револуција“ истече – утре голем протест

Либертас - 19.06.2016

Истече рокот од ултиматумот кој го поставија граѓанските здруженија и „Шарена револуција“, а иницијативата за Специјалното јавно обвинителство не се најде на дневниот ред за следната седница на Уставниот суд, закажана за среда.

Во одбрана на Уставот и цивилизациските вредности

Правдико - 19.06.2016

Оставајќи траги за постоењето и дејствувањето на Уставниот суд, се одлучив на пошироката јавност да ѝ ги предочам моите активности во стручното и професионално извршување на функцијата што ми е доверена – судија на Уставниот суд на Република ...

Ултиматумот истече – Утре голем протест на „Шарената револуција“

Репортер - 19.06.2016

Истече рокот од ултиматумот кој го поставија граѓанските здруженија и „Шарена револуција“, а иницијативата за Специјалното јавно обвинителство не се најде на дневниот ред за следната седница на Уставниот суд, закажана за среда.

Ултимативниот рок на „Шарена револуција“ истече – утре голем протест

Мета - 19.06.2016

Истече рокот за ултиматумот што го поставија граѓанските здруженија и „Шарената револуција“, а иницијативата за Специјалното јавно обвинителство не се најде на дневниот ред за следната седница на Уставниот суд, закажана за среда.

Ултиматумот на Шарената револуција истекува денес

Нова ТВ - 18.06.2016

Ултиматумот поставен од „Шарена револуција“ и граѓанските здруженија, во кој помеѓу најприоритетните барања беше Уставниот суд да ја стави иницијативата за СЈО на дневен ред, истекува денеска. Овој ултиматум го поддржа и опозицијата.

Истекува ултиматумот на „Шарена револуција“

24 Вести - 18.06.2016

Уставниот суд не ги исполни барањата на Шарената револуција. Рокот кои го поставија шарените истекува, но Уставниот суд на следната седница во среда одлучи наместо за уставноста на Специјалното јавно обвинителство да дискутира за одлуката за ...

Истекува ултиматумот од „Шарената револуција“

МКД - 18.06.2016

Ултиматумот што го поставија Движењето „Протестирам“ и „Шарената револуција“ истекува денеска. Уставниот суд не ја стави иницијативата за СЈО на дневен ред ниту на наредната седница в среда, што беше едно од ултимативните барања на „Протестирам“.

Истекува ултиматумот на „Шарена Револуција“

ТВ21 - 18.06.2016

Денеска истекува ултиматумот што го поставија „Шарена револуција“ и граѓанските здруженија. Уставниот суд не ја стави иницијативата за СЈО на дневен ред ниту на наредната седница в среда. Изјазнувањето на Уставниот суд за СЈО е едно од двете ...

Денеска истекува ултиматумот на Шарена револуцијa

+инфо - 18.06.2016

Изјазнувањето на Уставниот суд за СЈО е едно од двете ултимативни барања кои ги поставија Шарената револуција. Денеска истекува ултиматумот што го поставија Шарена револуција и граѓанските здруженија.

Уставни судии ќе решаваат за крстот во Бутел

Скопје инфо - 18.06.2016

Наредната среда, уставни судии ќе решаваат дали треба да се спроведе постапка за испитување на одлуката на Општина Бутел за поставување на крст на кружниот тек. Како што е познато, поставувањето на крстот предизвика силни меѓуетнички тензии кои ...

Шарена револуција: Време е граѓаните да станат дел од одлучувањето!

Фактор - 18.06.2016

Понеделник, 19 часот пред СЈО. Повик за масовно учество во протестот на Шарената револуција упатија денеска на последниот ден од ултиматумот кој активистите и го поставија на власта. „Знаеме дека сме на вистинскиот пат, зашто борбата за правда е ...

Денеска истекува ултиматумот на Шарена револуцијa

Канал 77 - 18.06.2016

Денеска истекува ултиматумот што го поставија Шарена револуција и граѓанските здруженија. Уставниот суд не ја стави иницијативата за СЈО на дневен ред ниту на наредната седница в среда. Изјазнувањето на Уставниот суд за СЈО е едно од двете ...

Уште еден ден до ултиматумот, Шарената револуција со герила акција

Нова ТВ - 17.06.2016

„Ги повикуваме сите соборци и соборки денес во 21 часот пред СЈО. Денес е 1. Уште еден ден до 18ти, до денот кога требаше да се гарантира заштитата на СЈО. Напротив, бандата во фотелјите одлучи да ја задржи таа карта за да може да го држи СЈО во ...

ВИДЕО:Со факели исцртан бројот 1,тече рокот до ултиматумот на Шарените

Нова ТВ - 17.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција вечерва со факели симболично го исцртаа бројот 1 на булеварот „Климент Охридски“ во Скопје, а власта и Уставниот суд ги предупредија дека им останува уште еден ден до исполнување на нивните барања, јавува ...

Уставен ќе ја разгледува одлуката за крстот во Бутел

Алсат-М - 17.06.2016

Доколку Уставниот суд ја потврди уставноста на одлуката за изградба на крстот во Бутел, ова би отворило пат за општините каде мнозинство се Албанците, со одлуки за урбана опрема да градат споменици со албански национални симболи.

Уставните судии в среда ќе расправаат за крстот во Бутел, но не и за СЈО

МКД - 17.06.2016

На дневен ред на седницата на Уставниот суд за 22 јуни е и уставноста на одлуката на општина Бутел за поставување на крст. Овој проект на општината во февруари годинава предизвика сериозни меѓуетнички тензии.

Вечерва во 21 часот герила акција пред СЈО

+инфо - 17.06.2016

Активистот на Шарената револуција, Богоевски на својот Фејсбук профил упати повик за денешната герила акција на еден ден пред истекот на ултиматумот. Активистот на Шарената револуција, Павле Богоевски на својот Фејсбук профил упати повик за ...

Во 21 часот герила акција пред СЈО: Шарена револуција на еден ден пред истекот на ултиматумот

Фокус - 17.06.2016

Активистот на Шарената револуција, Павле Богоевски на својот Фејсбук профил упати повик за денешната герила акција на еден ден пред истекот на ултиматумот: Ги повикуваме сите соборци и соборки денес во 21 часот пред СЈО. Денес е 1.

ФОТО: Граѓани се собираат пред СЈО за герила акцијата на ШаренаРеволуција

Либертас - 17.06.2016

Граѓани се собираат пред СЈО за герила акцијата на ...

Герила и контра-герила вечерва пред СЈО

Фокус - 17.06.2016

Неколку минути пред најавената герила-акција на Шарената револуција, вечерва пред канцелариите на СЈО имаше контра-герила. На улицата пред СЈО расфрлани беа банкноти со ликови на активисти од Шарената револуција.

Уставните судии во среда ќе расправаат за крстот во Бутел, но не и за СЈО

Либертас - 17.06.2016

Донатор на предвидениот 55 метарски крст е Светскиот македонски конгрес, организација која не се откажува од овој проект. Советниците на општина Бутел на 23 февруари донесоа одлука за поставување на урбана опрема.

Во 21ч. пред СЈО герила акција на #ШаренаРеволуција на 1 ден пред истекот на ултиматумот

Либертас - 17.06.2016

Активистот на Шарената револуција, Павле Богоевски на својот Фејсбук профил упати повик за денешната герила акција на еден ден пред истекот на ултиматумот: Ги повикуваме сите соборци и соборки денес во 21 часот пред СЈО. Денес е 1.

Одлуката за крстот во Бутел пред Уставен суд

Фокус - 17.06.2016

Уставниот суд ќе расправа за уставноста на одлуката за изградба на 55-метарски крст во скопската општина Бутел. Ако судот одлуката ја оцени како уставна, ќе отвори пат за општините каде мнозинство се Албанци, со одлуки за урбана опрема да градат ...

За крстот во Бутел в среда ќе решаваат уставните судии

+инфо - 17.06.2016

Ако судиите решат да поведат постапка за оценување на уставноста на оваа одлука, тогаш најверојатноста таа ќе да биде прогласена за неуставна. Во среда уставните судии ќе треба да решат дали да се поведе постапка за испитување на одлука на општина ...

Во 21 часот герила пред СЈО: Шарена револуција на еден ден пред истекот на ултиматумот

Локално - 17.06.2016

Активистот на Шарената револуција, Павле Богоевски на својот ФБ профил упати повик за денешната герила акција на еден ден пред истекот на ултиматумот: Ги повикуваме сите соборци и соборки денес во 21 часот пред СЈО. Денес е 1.

(ВИДЕО+ФОТО) Граѓани се собираат пред СЈО за герила акцијата на ШаренаРеволуција

Локално - 17.06.2016

Граѓани се собираат пред СЈО за герила акцијата на ШаренаРеволуција: #ШаренаРеволуција им одговори на противниците за герила акцијата “плагијатори некреативни” #протестирам pic.twitter.com/CuumGhgqa9 — META.mk (@meta_agency) June 17, ...

Пред СЈО герила акција на #ШаренаРеволуција- Собир на 1 ден пред истекот на ултиматумот

Репортер - 17.06.2016

Активистот на Шарената револуција, Павле Богоевски на својот Фејсбук профил упати повик за денешната герила акција на еден ден пред истекот на ултиматумот: Ги повикуваме сите соборци и соборки денес во 21 часот пред СЈО. Денес е 1.

Цела улица бакљи: Истекува рокот што го постави „Шарена револуција“ (ВИДЕО)

Стандард - 17.06.2016

Долж цела улица беа запалени бакљи на денешното одбројување од страна на „Шарената револуција“. Останува уште еден ден до крајниот рок што го поставија за исполнување на нивните барања. Демонстрантите направија единица од бакљи на „Климент Охридски“.

„Шарената револуција“ најави нова герила-акција за вечерва

Мета - 17.06.2016

Активистот на „Шарената револуција“, Павле Богоевски денеска преку својот личен профил на „Фејсбук“ ги повика граѓаните денеска во 21 часот да се соберат пред Специјалното јавно обвинителство за да ја спроведат денешната герила акција.

(ФОТО) Граѓани се собираат пред СЈО за герила акцијата на ШаренаРеволуција

Репортер - 17.06.2016

Граѓани се собираат пред СЈО за герила акцијата на ...

На 22 јуни Крстот во Бутел на дневен ред пред Уставните судии – За СЈО засега ништо

Репортер - 17.06.2016

На дневен ред на седницата на Уставниот суд за 22 јуни е и уставноста на одлуката на општина Бутел за поставување на крст. Овој проект на општината во февруари годинава предизвика сериозни меѓуетнички тензии.

СДСМ ќе ги пали судовите ако не судат како што диктира Заев

Сител - 17.06.2016

СДСМ сака судиите да решаваат по нивен партиски диктат и врши силен притисок врз основниот Основниот Суд Скопје 1 и Уставниот Суд. Партискиот портпарол Петре Шилегов отворено и се закани на судијка затоа што таа донела одлука која не им се допаѓа на ...

Уставниот суд нема да ја разгледа законитоста на СЈО на следната седница

24 Вести - 16.06.2016

Уставниот суд на официјалната интернет страница го објави дневниот ред за следната седница закажана за в среда, но меѓу точките не е и разгледување на Иницијативата за Законот за Специјалното обвинителство.

Уставниот суд нема да ја разгледа законитоста на СЈО следната седница

Нова ТВ - 16.06.2016

Уставниот суд на Република Македонија на својата официјална интернет страница , штотуку го објави дневниот ред за следната седница закажана за в среда, но меѓу точките на дневен ред не е и разгледување на Иницијативата за Законот за Специјалното ...

Уште два дена до ултиматумот, „Шарените“ не го откриваат планот

Нова ТВ - 16.06.2016

Иако остануваат уште два дена од ултиматумот на Шарената револуција, демонстрантите сепак сметаат дека постои можност за менување на одлуката во последен момент за Уставниот суд да одлучи на следната седница да расправа за законитоста на ...

Пад на довербата на граѓаните кон Уставниот суд

Алсат-М - 16.06.2016

Довербата на граѓаните во Уставниот суд бележи драстичен пад во последниве години во Македонија, а судството и нивото на почитување на човековите права, се во загрижувачка состојба. Беше ова исходот од последниот извештај на Хелсиншкиот комитет за ...

Ултиматумот истекува, ВМРО-ДПМНЕ слави роденден

Р.С.Европа - 16.06.2016

Во сабота истекува ултиматумот кој го поставија Шарената револуција и СДСМ. Уставниот суд не ја стави иницијатива за СЈО на дневен ред ниту на наредната седница. В недела пак, владејачката партија прославува роденден пред Музејот на ВМРО.

НДМ: За СЈО да расправаат политичарите, а не Уставниот суд

МКД - 16.06.2016

Уставниот суд треба да одбие да расправа за уставноста на законот за Специјалното јавно обвинителство и веднаш проблемот со СЈО да им го врати на политичарите и тие нека расправаат за она што се бара од уставните судии, изјави Ѓорги Тодоров од ...

Уставниот суд не закажа седница за СЈО

МКД - 16.06.2016

Уставниот суд на наредната седница закажана за во среда нема да расправа за иницијативноста за уставноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство. На дневниот ред што го објави Уставниот суд се најдоа неколку други иницијативи, вклучувајќи ги ...

Пад на довербата на граѓаните кон Уставниот суд

Либертас - 16.06.2016

Довербата на граѓаните во Уставниот суд бележи драстичен пад во последниве години во Македонија, а судството и нивото на почитување на човековите права, се во загрижувачка состојба. Беше ова исходот од последниот извештај на Хелсиншкиот комитет за ...

Уставниот суд не закажа седница за СЈО

Тера - 16.06.2016

ставниот суд на наредната седница закажана за во среда нема да расправа за иницијативноста за уставноста на Законот за Специјалното јавно ...

Вечерва во Охрид повторно протести во организација на граѓанското движење „Протестирам“

OhridNews - 16.06.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ вечерва во Охрид повторно ќе се одржат мирни протести. Протестот ќе започне во 18:30 часот од плоштадот „Крушевска република“, кај стариот Чинар.

Уставниот суд нема да одлучува за СЈО ниту наредната среда, ултуматумот на „шарените“ истекува во сабота

Либертас - 16.06.2016

Уставниот суд утрово на својата интернет страница го објави дневниот ред за 17-та седница закажана за следната среда (22.06.2016 година), со почеток во 09.00 часот. На седницата ќе се разгледуваат 6 иницијативи, но меѓу нив ја нема таа за оценување ...

Уставен суд не се произнесува за СЈО, „шарените“ го блокираат Скопје

Фокус - 16.06.2016

На закажаната седница на Уставниот суд за среда ја нема точката за разгледување на иницијативата за уставноста на Законот за Специјалното обвинителство. Во меѓувреме, Шарената револуција одбројува уште два дена до поставениот ултиматум со Судот да ...

СЈО ќе биде игнорирано од уставните судии и наредната среда

+инфо - 16.06.2016

Шарената револуција им даде рок на уставните судии до 18 јуни да се произнесат за СЈО. Уставниот суд на својата официјална интернет страница денеска го објави дневниот ред за следната седница закажана за в среда, но меѓу точките на дневен ред не е и ...

Уставниот суд не закажа седница за сјо

Сакам да кажам - 16.06.2016

Уставниот суд само што го објави дневниот ред за седницата закажана в среда, но иницијативата за уставноста на Специјалното обвинителство ја нема. Нема објаснување зошто оваа точка не е ставена на дневен ред.

СЈО никако да биде ставено на дневен ред на седница на Уставниот суд

ТВ21 - 16.06.2016

Уставниот суд на веб-страницата го објави дневниот ред за седницата закажана за идната среда, но иницијативата за уставноста на Специјалното обвинителство ја нема. Уставниот суд секој четврток го објавува дневниот ред за седницата за идната недела.

Шарена револуција и во Кавадарци

Фокус - 16.06.2016

Вечерва кавадарчани повторно и ја дадоа својата поддршка на Шарената револуција. Со тракторот, кој што е еден вид на заштитен знак на лозарите кои што протестираат, голем број на граѓани се упатија кон собраниската зграда, каде што го изразија ...

Уставниот суд нема да расправа за СЈО ни наредната недела

Фокус - 16.06.2016

Уставниот суд не планира да расправа за иницијативата за уставноста на СЈО ниту на следната седница закажана за во среда. На агендата за следната недела, на дневен ред повторно ќе биде иницијативата за оценка на уставноста и на законитоста на ...

Поддржувачите на „Протестирам“ по 12-ти пат протестираа во Охрид

OhridNews - 16.06.2016

Во организација на Граѓанското движење „Протестирам“ денеска доцна попладне во Охрид по 12-ти пат се одржа мирен протест, на кој граѓаните го изразија своето незадоволство од одлуките на актуелната власт.

Тодоров: Уставниот суд да одбие да расправа за уставноста на СЈО и предметот да им го врати на политичарите

А1 On - 16.06.2016

Народно движење за Македонија поднесе најавената Иницијатива до Уставниот суд за заштита на јавниот интерес со предлог решенија за излез од кризатa во земјата во врска со Иницијативата за уставна оценка на Специјалното јавно обинителство, а која ...

СДСМ ќе ги пали судовите ако не судат како што диктира Заев?

Курир - 16.06.2016

СДСМ во последните неколку дена врши силен притисок врз Oсновниот суд Скопје 1 и Уставниот суд. СДСМ се смета повикан да им се заканува на судиите и да им диктира како да одлучуваат и што да им биде приоритет во работењето.

Крстот во Бутел, наместо законот за СЈО, на дневен ред на Уставниот суд в среда

Локално - 16.06.2016

Иницијативата за оценка на уставноста на законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), чие разгледување е едно од клучните барања на „Шарената револуција“, не е на дневен ниту на следната седница на Уставниот суд, закажана за 22 јуни.

Уставен во “ултимативниот рок” не се произнесува за уставноста на СЈО, сега се на ред “шарените револуционери”

Локално - 16.06.2016

Се чини дека Претседателката на Уставниот суд-Елена Гошева ,не гледа телевизија и не следи интернет портали. Иако “Шарената револуција” јавно му даде рок на Уставниот суд да се произнесе за уставноста на СЈО најдоцна до 18.06.2016 год.

Судовите ќе бидат запалени како не судат како што диктира Заев

Press24 - 16.06.2016

СДСМ во последните неколку дена врши силен притисок врз Oсновниот суд Скопје 1 и Уставниот суд. СДСМ се смета повикан да им се заканува на судиите и да им диктира како да одлучуваат и што да им биде приоритет во работењето.

„Курир“: СДСМ ќе ги пали судовите ако не судат како што диктира Заев?

Нетпрес - 16.06.2016

СДСМ во последните неколку дена врши силен притисок врз Oсновниот суд Скопје 1 и Уставниот суд. СДСМ се смета повикан да им се заканува на судиите и да им диктира како да одлучуваат и што да им биде приоритет во работењето.

Тодоров: Уставниот суд да одбие да расправа за уставноста на СЈО и предметот да им го врати на политичарите

Репортер - 16.06.2016

Народно движење за Македонија поднесе најавената Иницијатива до Уставниот суд за заштита на јавниот интерес со предлог решенија за излез од кризатa во земјата во врска со Иницијативата за уставна оценка на Специјалното јавно обинителство, а која ...

Расте недовербата на граѓаните кон Уставниот суд

Репортер - 16.06.2016

Довербата на граѓаните во Уставниот суд бележи драстичен пад во последниве години во Македонија, а судството и нивото на почитување на човековите права, се во загрижувачка состојба. Беше ова исходот од последниот извештај на Хелсиншкиот комитет за ...

Уставниот суд нема да одлучува за СЈО ниту наредната среда, ултуматумот на „шарените“ истекува во сабота

Репортер - 16.06.2016

Уставниот суд утрово на својата интернет страница го објави дневниот ред за 17-та седница закажана за следната среда (22.06.2016 година), со почеток во 09.00 часот. На седницата ќе се разгледуваат 6 иницијативи, но меѓу нив ја нема таа за оценување ...

Уставен на идната седница нема да ја разгледува уставноста на СЈО

Фактор - 16.06.2016

Уставниот суд на следната седница в среда нема да расправа за иницијативноста за уставноста на Специјалното јавно обвинителство. На дневниот ред кој го објави Уставниот суд се најдоа неколку други иницијативи, вклучувајќи ги оние за Законот за ...

Уставен нема да расправа за СЈО, на потег „Шарените револуционери“

Стандард - 16.06.2016

Уставниот суд денеска го објави дневниот ред за седницата закажана в среда, но иницијативата за разгледување на уставноста на Специјалното обвинителство ја нема. Нема објаснување зошто оваа точка не е ставена на дневен ред.

Крстот во Бутел, наместо законот за СЈО, на дневен ред на Уставниот суд в среда

Мета - 16.06.2016

Иницијативата за оценка на уставноста на законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), чие разгледување е едно од клучните барања на „Шарената раеволуција“, не е на дневен ниту на следната седница на Уставниот суд, закажана за 22 јуни.

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ одбројува, улицата пред Владата обоена

еМагазин - 16.06.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ организираше нов протест во Скопје, кој вообичаено започна пред Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а продолжи пред Владата на Република Македонија.

СДСМ со уште поголем притисок и закани кон судовите

Пулс24 - 16.06.2016

СДСМ во последните неколку дена врши силен притисок врз Oсновниот суд Скопје 1 и Уставниот суд. СДСМ се смета повикан да им се заканува на судиите и да им диктира како да одлучуваат и што да им биде приоритет во работењето.

СЈО не е на дневен ред пред Уставен - Шарената револуција на нов протест

Телма - 15.06.2016

Шарената револуција одлучи повторно да протестира денес во 18 часот од пред Специјалното обвинителство. Причина за протестот како што пишуваат од граѓанското движење е тоа што Уставниот суд и на денешната седница не дебатира за преиспитување на ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Утрински - 15.06.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје. Протестот вообичаено започна пред СЈО, а продолжи пред Владата на Република Македонија. Активистите и поддржувачите на „Протестирам“ истурија боја на улицата пред Владата и ...

Голем протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Вест - 20.06.2016

Демонстрантите на граѓанското здружение „Протестирам“ од СЈО се упатија кон владата. Се претпоставува дека од владата тие ќе се упатат накај собранието каде и завршува маршрутата на денешниот протест. Засега протестот е мирен.

„Илинденска“ пред Влада во боите на „Шарената револуција“, одбројувањето продолжува

ТВ21 - 15.06.2016

Граѓанските иницијативи „Протестирам“ и „Шарената револуција“ вечерва организираа протест во Скопје. Протестот вообичаено започна пред СЈО, а продолжи пред Владата на Република Македонија.

(ФОТО) Шарената револуција тргна кон Влада

Фокус - 15.06.2016

Шарената револуција го почна протестот пред канцелариите на СЈО, за да ја потсети власта дека рокот за нивните барања истекува. Ултиматумот на „шарените” е до 18-ти јуни, а до денес ниту Уставниот суд не ја разгледал иницијативата за уставноста на ...

Законот за СЈО ќе чека некоја следна седница на Уставен

+инфо - 15.06.2016

Од Судот утре ќе кажат дали оваа иницијатива ќе се разгледува следната недела. Шарената револуција подготвува голем протест како одговор на тоа што на денешната седница на Уставниот суд не беше разгледувана иницијативата за испитување на уставноста ...

Уставниот суд нема да ја разгледува иницијативата за уставноста на СЈО

Канал5 - 15.06.2016

Уставниот суд денеска нема да ја разгледува иницијативата за утврдување на уставноста на Специјалното јавно обвинителство. Дневниот ред бил утврден уште минатата недела и на него немало да има измени.

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Канал5 - 15.06.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје. Протестот вообичаено започна пред СЈО, а продолжи пред Владата на Република Македонија. Активистите и поддржувачите на „Протестирам“ истурија боја на улицата пред Владата и ...

Се чека на Груевски- Нема денеска Уставен за СЈО !

Локално - 15.06.2016

Иако се бројат деновите од ултиматумот на Шарената револуција, има уште само 3 дена до исполнувањето на условот.Уставниот суд и натаму калкулира, чека пас од Груевски , за произнесувањето за иницијативата за уставноста на Специјалното јавно ...

Шарените му одбројуваат на Уставниот суд – уште 4 дена

Нова ТВ - 14.06.2016

Активистите на Шарената револуција продолжуваат со одбројувањето за Уставниот суд. Со 20 метри долго платно, поставено на зградата спроти Порта Македонија, тие испишаа „Уставен за СЈО 4“, со што потсетуваат дека остануваат уште четири дена до ...

Шилегов: Уставниот суд да застане во заштита на законот за СЈО

24 Вести - 14.06.2016

Доколку уставноста на Специјалното јавно обвинителство се најде на дневниот ред на утрешната седница на уставниот суд, тоа е шанса овој орган барем еднаш да покаже дека не работи за ВМРО-ДПМНЕ, велат од опозициската СДСМ.

„Шарената револуција“ одбројува пред Уставен суд

Утрински - 14.06.2016

Нова герила-акција на активистите на „Шарената револуција“, овој пат пред Уставниот суд. Тие испишаа „СЈО е уставно“ и огромна петка, со цел да потсетат дека остануваат уште пет дена до рокот за исполнување на нивните барања.

Суштината на битката околу уставноста на законот за СЈО

Р.С.Европа - 14.06.2016

"Суштината е дали ќе се води борба против криминалот или таа борба ќе запре“, вели во интервју за РСЕ професорот Светомир Шкариќ. 1. Во јавноста актуелна е иницијативата за преиспитување на уставноста на законот за СЈО.

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје

Утрински - 14.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје. Тие ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, формирање преодна Влада, учество ...

Шилегов - Уставен утре има можност да се изјасни за Законот за СЈО

Утрински - 14.06.2016

Уставниот суд на седницата закажана за утре има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

Политичка димензија на уставноста на СЈО

Р.С.Европа - 14.06.2016

Уставноста на СЈО има силна правна и политичка димензија и основаност, вели професор Шкариќ. Сепак, поранешниот уставен судија Положани не би бил изненаден и ако Уставниот Суд ја прифати иницијативата за преиспитување на уставноста на законот.

Уставниот суд утре нема да расправа за уставноста на СЈО

Алсат-М - 14.06.2016

Инцијативата за уставноста на Специјалното јавно обвинителство нема да се најде на дневен ред на Уставниот суд утре. Од таму посочуваат дека нема да има промена или додавање на нови предлози на веќе утврдениот ред од седум точки.

Уставниот суд нема да ја разгледува иницијативата за СЈО

Утрински - 14.06.2016

Од судот велат дека не е планирано да има промена и додавање нови предлози на дневниот ред кој беше утврден уште минатата недела Уставниот суд утре нема да ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста на законот за Специјално јавно ...

Шилегов: Уставниот суд да покаже дека правдата е поважна од желбите на Груевски

МКД - 14.06.2016

Уставниот суд има шанса барем еднаш да покаже дека правото и правдата може да им бидат поважни од исполнувањето на желбите на Никола Груевски. На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на ...

Уште 4 дена, потоа граѓаните ќе ја земат слободата во свои раце, порачаа „шарените“ (ФОТО)

МКД - 14.06.2016

Припадниците на Шарената револуција и денеска потсетија дека остануваат уште 4 дена до рокот за исполнување на нивните барања. Овојпат тоа го направија со поставеното големо платно на зградата позади Порта Македонија на кое пишува - „Уставен за СЈО ...

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд да покаже дека правдата може да им биде поважна од желбите на Груевски

Либертас - 14.06.2016

Изјава за медиуми, СДСМ Петре Шилегов, портпарол Скопје, 14.06.2016 Почитувани, На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство.

Одбројувањето не го премислува Уставниот, речиси сигурно утре нема да дискутираат за СЈО

Либертас - 14.06.2016

Уставните судии речиси со сигурност на утрешната седница нема да ја разгледуваат иницијативата за уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство, што е едно од клучните барања на граѓаните, организирани околу граѓанската иницијатива ...

Шкариќ: Уставноста на СЈО се темели врз цврсти и неоспорни правни и политички димензии

+инфо - 14.06.2016

Тој нагласува дека суштината на битката за уставноста на СЈО има и цивилизациско значење од чиј исход зависи продолжување на борбата против криминалот Уставноста на законот на Специјалното јавно обвинителство се темели врз цврсти и неоспорни правни ...

Шарената револуција повторно ќе блокира крстосници во Скопје

Кајгана - 14.06.2016

Организаторите на Шарената револуција во Скопје, секој ден одбројуваат до истекот на рокот кога Уставниот суд треба да се произнесе за уставноста на новоформираната институција Специјално јавно обвинителство, а тоа го прават со испишување бројка ...

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на СЈО на утрешната седница

Кајгана - 14.06.2016

Уставниот суд денеска нема да ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство, потврдуваат од Уставниот суд, иако ова е едно од барањата на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и „Шарената ...

Герила акција: Остануваат уште четири дена! ВИДЕО

+инфо - 14.06.2016

Шарената револуција бара до 18 јуни Уставниот суд да одговори на иницијативата за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и да запре прогонот. Oстануваат уште 4 дена до рокот за исполнување на барањата, порачаа шарените револуционери кои ...

Шилегов: Уставниот суд да покаже дека правдата е поважна од желбите на Груевски (ВИДЕО)

+инфо - 14.06.2016

Приоритет за Уставниот суд на државата Република Македонија треба да биде уставноста на Законот за СЈО, рече пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов. На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување ...

Шилегов: Уставен утре има можност да се изјасни за Законот за СЈО

ТВ21 - 14.06.2016

Уставниот суд на седницата закажана за утре има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

Шкариќ: Уставноста на СЈО се темели врз цврсти и неоспорни правни и политички димензии

Либертас - 14.06.2016

Уставноста на законот на Специјалното Јавно Обвинителство се темели врз цврсти и неоспорни правни и политички димензии и затоа оваа институција е суштествена вредност на уставниот поредок и фактор кој има задача да го идентификува криминалот, ...

Уставниот суд утре нема да расправа за уставноста на СЈО”

Либертас - 14.06.2016

Инцијативата за уставноста на Специјалното јавно обвинителство нема да се најде на дневен ред на Уставниот суд утре. Од таму посочуваат дека нема да има промена или додавање на нови предлози на веќе утврдениот ред од седум точки.

Герила акција на Шарената револуција: Уште четири дена – Уставен за СЈО

Либертас - 14.06.2016

Граѓаните одбројуваат. Остануваат уште само четири дека 18 јуни, денот кој беше поставен како краен рок за исполнување на барањата ...

Уставниот ќе молчи за СЈО, членовите на Левица чекаат црно на бело за укинатиот притвор

+инфо - 14.06.2016

Уставниот суд дефинитивно утре нема да ја разгледува иницијативата за утврдување на уставност на Законот за специјалното јавно обвинителство. Уставниот суд дефинитивно утре нема да ја разгледува иницијативата за утврдување на уставноста на Законот ...

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд да покаже дека правдата може да биде поважна од желбите на Груевски

А1 On - 14.06.2016

На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство.Еве шанса Уставниот суд барем еднаш да покаже дека правото и правната може да им бидат ...

Уставниот суд не планира да расправа за уставноста на СЈО

Фокус - 14.06.2016

Во денешната агенда на Уставниот суд немаше за иницијативата за СЈО, поднесена уште пред осум месеци. За уставноста на СЈО судот нема да расправа ниту на утрешната седница. Од таму велат дека не е планирано да има промена и додавање нови предлози на ...

(ВИДЕО) Шарената револуција одбројува: Уште 4 дена

А1 On - 14.06.2016

Шарената револуција со заокружена „четврока“ потсети дека остануваат уште само 4 дена до исполнувањето на нивните барања. На зградата до Триумфалната порта која наскоро ќе ја добие барокната фасада, тие пуштија платно долго 20 метри на кое пишува ...

Шарената револуција од утре продолжува со протести и блокади

Фокус - 14.06.2016

Бидејќи Уставниот суд не го „есапи” нивниот ултиматум и не планира да се произнесе за уставноста на СЈО, активистите на Шарената револуција ќе продолжат со протести и блокади на раскрсници во Скопје.

Сјо идната среда на дневен ред во уставен суд?

Сакам да кажам - 14.06.2016

Иако има уште само 4 дена до исполнувањето на условот на Шарената револуција Уставниот суд да се произнесе за иницијативата за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, да го ослободи од работење под овој притисок и да му пушти пат да ги ...

Шарената револуција одбројува, Уставниот суд калкулира

Фокус - 14.06.2016

Шарената револуција и денеска го потсети Уставниот суд дека рокот за нивниот ултиматум истекува. Со „четворка” испишана на платно поставено на зградата кај Триумфална капија, „шарените” порачаа дека судот има уште четири дена да се произнесе за ...

Шилегов: Уставниот суд да покаже еднаш дека правото е поважно од желбите на Груевски

Точка - 14.06.2016

Портпаролот на опозициската СДСМ, Петре Шилегов го повика Уставниот суд на утрешната седница да се изјасни за иницијатиата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство.

Шарената револуција повторно ќе блокира крстосници во Скопје

Точка - 14.06.2016

Огранизаторите на Шарената револуција во Скопје, секој ден одбројуваат до истекот на рокот кога Уставниот суд треба да се произнесе за уставноста на новоформираната институција Специјално јавно обвинителство, а тоа го прават на креативен начин, со ...

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на СЈО, едно од клучните барања на "Шарената револуција"

Точка - 14.06.2016

Уставниот суд во среда нема да ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста на законот за СЈО, потврдуваат од Уставниот суд, иако ова е едно од барањата на граѓанската иницијатива "Протестирам" и "Шарената револуција" којашто два месеца ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје

Канал5 - 14.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје. Тие ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, формирање преодна Влада, учество ...

РСЕ: Суштината на битката околу уставноста на законот за СЈО

Локално - 14.06.2016

“Суштината е дали ќе се води борба против криминалот или таа борба ќе запре“, вели во интервју за РСЕ професорот Светомир Шкариќ. Во јавноста актуелна е иницијативата за преиспитување на уставноста на законот за СЈО.

(ВИДЕО) Шарената револуција одбројува: Уште 4 дена

Локално - 14.06.2016

Остануваат уште четири дена, порача „Шарената револуција“ со натпис закачен на фасада во централното градско подрачје. Како што напишаа на нивната страница на „Фејсбук“ на Уставниот суд му остануваат уште четири дена да се произнесе по иницијативата ...

(ВИДЕО) СДСМ: Уставниот суд да покаже дека правдата може да им биде поважна од желбите на Груевски

Локално - 14.06.2016

На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Еве шанса Уставниот суд барем еднаш да покаже дека правото и правната може да им ...

Одбројувањето не го премислува Уставниот суд за СЈО

Локално - 14.06.2016

Уставните судии речиси со сигурност на утрешната седница нема да ја разгледуваат иницијативата за уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство, што е едно од клучните барања на граѓаните, организирани околу граѓанската иницијатива ...

Одбројувањето не го премислува Уставниот суд за СЈО

Орбис - 14.06.2016

Уставните судии речиси со сигурност на утрешната седница нема да ја разгледуваат иницијативата за уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство, што е едно од клучните барања на граѓаните, организирани околу граѓанската иницијатива ...

Шилегов: Уставниот суд да покаже еднаш дека правото е поважно од желбите на Груевски

Макфакс - 14.06.2016

Портпаролот на опозициската СДСМ, Петре Шилегов го повика Уставниот суд на утрешната седница да се изјасни за иницијатиата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство.

Шилегов: Приоритет за Уставниот суд треба да биде уставноста на Законот за СЈО

Фактор - 14.06.2016

Приоритет за Уставниот суд треба да биде уставноста на Законот за СЈО, смета портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Пратеникот на опозицијата вели дека Уставниот суд ќе има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот ...

Шилегов: Уставен суд да се стави во одбрана на правото и на правдата

Мета - 14.06.2016

Уставниот суд утре има шанса да покаже дека правото и правдата може да им бидат поважни од исполнувањето на желбите на Никола Груевски, рече денеска на прес-конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.

Ни утре уставните судии нема да дискутираат за СЈО – Одбројувањето не ги премислува судиите

Репортер - 14.06.2016

Уставните судии речиси со сигурност на утрешната седница нема да ја разгледуваат иницијативата за уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство, што е едно од клучните барања на граѓаните, организирани околу граѓанската иницијатива ...

Шкариќ: Уставноста на СЈО се темели врз цврсти и неоспорни правни и политички димензии

Стандард - 14.06.2016

Уставноста на законот на Специјалното јавно обвинителство се темели врз цврсти и неоспорни правни и политички димензии и затоа оваа институција е суштествена вредност на уставниот поредок и фактор кој има задача да го идентификува криминалот, ...

Шилегов: Уставниот суд да покаже дека правдата може да им биде поважна од желбите на Груевски

Стандард - 14.06.2016

На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Еве шанса Уставниот суд барем еднаш да покаже дека правото и правната може да им ...

Шкариќ: Уставноста на СЈО се темели врз цврсти и неоспорни правни и политички димензии

Репортер - 14.06.2016

Уставноста на законот на Специјалното Јавно Обвинителство се темели врз цврсти и неоспорни правни и политички димензии и затоа оваа институција е суштествена вредност на уставниот поредок и фактор кој има задача да го идентификува криминалот, ...

Герила акција – Шарената револуција одбројува: Уште четири дена – Уставен за СЈО

Репортер - 14.06.2016

Граѓаните одбројуваат. Остануваат уште само четири дека 18 јуни, денот кој беше поставен како краен рок за исполнување на барањата. ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје

Нетпрес - 14.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје. Тие ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, формирање преодна Влада, учество ...

Уставниот суд продолжува во својата улога на instrumentum operandi на бандата на власт

Репортер - 14.06.2016

Уставниот суд продолжува во својата улога на instrumentum operandi на бандата на власт. Иницијативата за СЈО не е поставена на утрешниот дневен ред на Судот и се уште нема информација кога би била.

(ФОТО) Шарената револуција одбројува: Уште 4 дена

Репортер - 14.06.2016

Шарената револуција со заокружена „четврока“ потсети дека остануваат уште само 4 дена до исполнувањето на нивните барања. На зградата до Триумфалната порта која наскоро ќе ја добие барокната фасада, тие пуштија платно долго 20 метри на кое пишува ...

Шарената револуција повторно ќе блокира крстосници во Скопје

Макфакс - 14.06.2016

Огранизаторите на Шарената револуција во Скопје, секој ден одбројуваат до истекот на рокот кога Уставниот суд треба да се произнесе за уставноста на новоформираната институција Специјално јавно обвинителство, а тоа го прават на креативен начин, со ...

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд да покаже дека правдата може да биде поважна од желбите на Груевски

Репортер - 14.06.2016

На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Еве шанса Уставниот суд барем еднаш да покаже дека правото и правната може да им ...

Одбројувањето не го премислува Уставниот суд за СЈО

Мета - 14.06.2016

Уставните судии речиси со сигурност на утрешната седница нема да ја разгледуваат иницијативата за уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство, што е едно од клучните барања на граѓаните, организирани околу граѓанската иницијатива ...

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на СЈО, едно од клучните барања на „Шарената револуција“

Макфакс - 14.06.2016

Уставниот суд во среда нема да ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство, потврдуваат од Уставниот суд, иако ова е едно од барањата на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и „Шарената ...

Уставен сепак нема да ја разгледува иницијативата за СЈО

Фактор - 14.06.2016

Уставниот суд утре нема да ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство. Од судот велат дека не е планирано да има додавање нови предлози на дневниот ред кој е утврден претходната недела.

Уставен суд има уште четири дена да се произнесе за СЈО, порача „Шарената револуција“

Мета - 14.06.2016

Остануваат уште четири дена, порача „Шарената револуција“ со натпис закачен на фасада во централното градско подрачје. Како што напишаа на нивната страница на „Фејсбук“ на Уставниот суд му остануваат уште четири дена да се произнесе по иницијативата ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам” во Скопје

Репортер - 14.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје. Тие ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, формирање преодна Влада, учество ...

Богоевски: Уставниот суд продолжува во својата улога на instrumentum operandi на бандата на власт

Стандард - 14.06.2016

„Уставниот суд продолжува во својата улога на instrumentum operandi на бандата на власт. Иницијативата за СЈО не е поставена на утрешниот дневен ред на Судот и се уште нема информација кога би била.

Уставниот суд утре нема да ја разгледува иницијативата за уставноста на СЈО

еМагазин - 14.06.2016

Уставниот суд утре нема да ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство, пишува Утрински весник . Од судот велат дека не е планирано да има промена и додавање нови предлози на дневниот ред кој ...

Шарените револуционери одбројуваат

24 Вести - 13.06.2016

“СЈО е уставно“ - ова е пораката која денеска пред работното место ги пречека уставните судии. На плочникот пред Уставниот суд, активистите од т.н. “Шарена револуција“ преку герила-акција им порачаа на уставните судии што мислат за најавите дека ...

Неизвесна лидерската средба, роковите течат, „шарените“ одбројуваат

Deutsche Welle - 13.06.2016

Додека се чека да започнат преговорите на големата четворка, помалите партии бараат столче на масата за нив и за граѓанскиот сектор, а „шарените“ потсетуваат дека истекува рокот за исполнување на нивните барања До доцна синоќа партиите немаа никаква ...

„Шарената револуција“ го обележа Мостот на цивилизациите и потсети на рокот до 18 јуни

МКД - 13.06.2016

Одбројуваме и упатуваме граѓански поглед на излезот од кризата, соопштија „шарените револуционери“ откако синоќа на мостот „Око“ (Мост на цивилизациите) реализираа уште една герила-акција.

„Шарена револуција“ пред Уставен суд: СЈО е уставно (ФОТО)

МКД - 13.06.2016

По синоќешната герила-акција на Мостот на цивилизациите, денеска „шарените револуционери“ се пуштија во слична акција и на просторот пред Уставниот суд. „Шарената револуција“ со бои напиша голем број „5“, за да укажат уште колку денови остануваат до ...

Неизвесна лидерската средба, роковите течат, „шарените“ одбројуваат

Либертас - 13.06.2016

Додека се чека да започнат преговорите на големата четворка, помалите партии бараат столче на масата за нив и за граѓанскиот сектор, а „шарените“ потсетуваат дека истекува рокот за исполнување на нивните барања, пишува Дојче веле .

[Фото] „СЈО е уставно“ – Шарена револуција одбројува пред Уставен

Радио МОФ - 13.06.2016

Нова герила акција на активистите на Шарена револуција, овој пат пред Уставниот суд. Тие испишаа огромна петка, со цел да потсетат дека остануваат уште пет дена до рокот за исполнување на нивните барања, придружена со пораката „СЈО е уставно“.

(ФОТО) Шарена револуција пред Уставен суд: Уште пет дена

А1 On - 13.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција попладнево пред Уставниот суд со боја напишаа голема петка, со што потсетуваат дека остануваат уште пет дена до исполнување на ултиматумот. Тие околу петката со боја напишаа „СЈО е уставно“, како потсетување ...

Уште пет дена за Уставниот суд

Фокус - 13.06.2016

„СЈО е уставно” порача Шарената револуција денеска со нова герила акција пред Уставниот суд. Неколкумина демонстранти пред зградата на судот испишаа и голема „петка”, потсетувајќи ја власта дека остануваат уште пет дена до ултиматумот до 18 јуни за ...

ГАЛЕРИЈА: Шарените денеска одбројуваат од пред Уставниот суд – уште 5 дена!

Либертас - 13.06.2016

Аквистите на Шарената револуција со нова герила акција. Денеска пред Уставниот суд испишаа уште 5 дена до 18 јуни, и истекот на рокот кој демонстрантите го дадоа на властите за исполнување на двете итни барања – произнесување на Уставниот суд за ...

„СЈО е Уставно“ – одбројувањето продолжува, нова герила акција на „Шарена револуција“

ТВ21 - 13.06.2016

„СЈО е уставно“ и „5“ испишани пред Уставниот суд е новата герила акција на активистите на „Шарена револуција“. Тие испишаа огромна петка да потсетат дека остануваат уште пет дена до рокот за исполнување на нивните барања.

Герила пред Уставен суд

Окно - 13.06.2016

Активистите од Шарена револуција со уште една герилска акција вчера го продолжија своето одбројување. Овојпат, тие го испишаа бројот 6 на мостот „Око“, пред Уставниот суд, потсетувајќи ја власта дека остануваат уште шест денови за исполнување на ...

Петка од Шарената револуција пред Уставен суд

Сакам да кажам - 13.06.2016

Шарената револуција продолжи со одбројувањето и со долближувањето до Уставниот суд. Вчера одбројуваа на мостот „Око“, а денес на плочникот пред влезот на Уставен суд напишаа голема петка со порака „СЈО е уставно“.

Остануваат уште пет дена, порача „Шарената револуција“ со герила-акција пред Уставен суд

+инфо - 13.06.2016

Едно од нивните барања е Уставниот суд да се произнесе за иницијативата за оценување на уставноста на законот за Специјалното јавно обвинителство. „Шарената револуција“ денеска со нова герила-акција потсети дека остануваат уште пет дена до ...

„Шарената револуција“ од утре повторно на протести, Владата прави проценка на штетите

ТВ21 - 13.06.2016

Активистот на Шарената Револуција, Замир Мехмети истакна дека остануваат уште 5 дена до истекот на ултиматумот за Уставниот Суд. Вели дека чекаат судот да се изјасни околу уставноста на Специјалното јавно обвинителство.

Нови сопки на власта, еден напред два назад или нова блокада на СЈО!

Локално - 13.06.2016

По поништувањето на аболицијата повторно се отвори пат за работа на СЈО и веднаш почнаа ишкањата на мувите од „ невините“. Де порталското и фејсбук плукање, де да дојде на дуел Катица Јанева, де судот прифаќа да работи по налог на СЈО ама не гледа ...

Остануваат уште пет дена, порача „Шарената револуција“ со герила-акција пред Уставен суд

Локално - 13.06.2016

„Шарената револуција“ денеска со нова герила-акција потсети дека остануваат уште пет дена до исполнување на нивните две клучни барања. Тие пред Уставниот суд ја нацртаа бројката пет и напишаа „СЈО е уставно“.

Положани не ја исклучува можноста за поништување на делови од Законот за СЈО

Репортер - 13.06.2016

Поранешниот уставен судија Бајрам Положани, не ја исклучува можноста Законот за Специјалното обвинителство или некои негови делови да бидат поништени. Според Положани, Уставниот суд по нарачка на власта, може да ги искористи законските дупки и со ...

„Шарените револуционери“ порачаа: СЈО е Уставно, остануваат уште 5 дена

Стандард - 13.06.2016

„Шарената револуција“ денеска спроведе нова герила акција, овој пат пред портите на Уставниот суд. Со бои испишаа голема „петка“ и порака „СЈО е уставно“, притоа потсетувајќи ја власта дека остануваат уште пет дена до ултиматумот до 18 јуни за ...

(ФОТО) Шарена револуција пред Уставен суд: Уште пет дена

Репортер - 13.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција попладнево пред Уставниот суд со боја напишаа голема петка, со што потсетуваат дека остануваат уште пет дена до исполнување на ултиматумот. Тие околу петката со боја напишаа „СЈО е уставно“, како потсетување ...

„СЈО е уставно“ – напишаа од „Шарена револуција“

Фактор - 13.06.2016

Активисти на „Шарената револуција“ со бои напиша голем број „5“ пред Уставен суд, како опомена дека толку денови остануваат до 18 јуни, а истовремено напишаа и „СЈО е уставно“. Демонстрантите бараат Уставниот суд да се произнесе за уставноста на ...

ГАЛЕРИЈА: Шарените денеска одбројуваат од пред Уставниот суд – уште 5 дена!

Репортер - 13.06.2016

Актвистите на Шарената револуција со нова герила акција. Денеска пред Уставниот суд испишаа уште 5 дена до 18 јуни, и истекот на рокот кој демонстрантите го дадоа на властите за исполнување на двете итни барања – произнесување на Уставниот суд за ...

Остануваат уште пет дена, порача „Шарената револуција“ со герила-акција пред Уставен суд

Мета - 13.06.2016

„Шарената револуција“ денеска со нова герила-акција потсети дека остануваат уште пет дена до исполнување на нивните две клучни барања. Тие пред Уставниот суд ја нацртаа бројката пет и напишаа „СЈО е уставно“.