TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Временска прогноза: Сончево со слаб ветер

Алсат-М - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер

Канал5 - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер

24 Вести - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Неделава студено со врнежи од снег

Вест - 15.01.2017

Времето денес ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег со променлив интензитет, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија. "Ќе дува слаб, а во западните делови повремено умерен источен ветер.

Сончево време, дневните температури до 8 степени

Курир - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер

Курир - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Денеска сончево со повисоки температури - какво време не очекува од утре

Press24 - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе

Нетпрес - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Сончево време, со температура до 8 степени

Нетпрес - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Пресврт со времето – Еве што не очекува денес

Репортер - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Еве каде е најстудено утрово

Press24 - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

СОНЦЕ И ВЕТЕР: Температурите до минус 13

Телеграф - 15.01.2017

Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец.

Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер

Сител - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Во Лазарополе се мрзне – Еве како стојат температурите во остантите градови

Репортер - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер

Стандард - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер

Алфа - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, Најстудено ...

Денеска сончево, од утре облачно со врнежи од дожд и снег

МКД - 15.01.2017

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала доумерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен и североисточен правец. Во Скопје максималната дневна температура ќе биде 4 Целзиусови степени, во Маврово -2, Охрид 4, Битола 3, Дојран 8, ...

Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер

А1 On - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Денеска сончево и потопло, од утре пак ќе вее

+инфо - 15.01.2017

Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец.

Од утре пак снег

+инфо - 15.01.2017

Од петок се очекува стабилно и суво време со благ пораст на дневната температура. Сончево со мала до умерена облачност ќе биде утре времето. Претпладне во западните делови ќе биде променливо облачно на места со провејување на слаб снег.

Темературата ќе се качи до 8 степени: Денеска сончево и ветровито, од понеделник повторно снег

еМагазин - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Денеска сончево со умерена облачност и слаб ветер

Република - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Кои градови се разбудија со најниски температури?

Фактор - 15.01.2017

Утрово најстудено било во Маврово и Лазарополе каде се измерени -6 степени. Зад нив е Струмица, Крушево, Крива Паланка со -5, -4 Ѓуриште, Пожаране, -3 Тополчани, Виница, Претор, Демир Капија, Битола, -2 Прилеп, Тетово, Штип, Куманово, -1 Дебар, ...

Времето денес сончево со температури до 8 степени

Пулс24 - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Времето денеска сончево и потопло со слаб ветер

Мета - 15.01.2017

Времето денеска е сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен и североисточен правец. Највисоката температура на воздухот ќе се движи од 2 до 8 Целзиусови степени. Утринава најстудено беше во Маврово и Лазарополе каде беа ...

Сончево време, дневните температури до 8 степени

МК News - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Темературите во пораст, најстудено во Маврово и Лазарополе со минус 6 степени

еМагазин - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер ...

Н.Македонија - 15.01.2017

Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, ...

Изутринава најстудено во Маврово, денеска сончево со слаб ветер

Идивиди - 15.01.2017

Скопје, 15 јануари 2017 (МИА) - Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и ...

Сончево време, дневните температури до 8 степени

Вистина.мк - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Сончево со умерена облачност и слаб ветер

Lider - 15.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од два до осум степени. Во Скопје слично време.

Изутринава најстудено во Маврово и Лазарополе, денеска сончево со слаб ветер

Lider - 15.01.2017

Најстудено изутринава беше во Маврово и Лазарополе каде се измерени минус шест степени, во Струмица, Крушево и Крива Паланка минус пет, во Ѓуриште и Поажаране минус четири, во Тополчани, Виница, претор, Демир Капија и Битола минус три, во Прилеп, ...

Најстудено во Скопје

ТВ21 - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,… Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Канал5 - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,... Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

24 Вести - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,... Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Утре дневна температура до 7 степени

Канал5 - 14.01.2017

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од нула до седум степени.

Слаб снег на планините, ноќеска од -13 до -4

ТВ21 - 14.01.2017

Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија. Дува и слаб повремено умерен претежно западен ветер, особено на повисоките места, во Пелагонија и во Штипскиот регион, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Алсат-М - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,… Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Времето во следните денови

Канал5 - 14.01.2017

Од понеделник Македонија ќе биде под влијание на влажна воздушна маса. Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен североисточен правец. Утринските температури ќе се движат од -13 до -4 а дневните ќе бидат во ...

Слаб снег на планините, ноќеска од -13 до -4

Алфа - 14.01.2017

Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија. Дува и слаб повремено умерен претежно западен ветер, особено на повисоките места, во Пелагонија и во Штипскиот регион Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Курир - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,… Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Слаб снег на планините, ноќеска од -13 до -4

Сител - 14.01.2017

Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија. Дува и слаб повремено умерен претежно западен ветер, особено на повисоките места, во Пелагонија и во Штипскиот регион, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

ПОВРЕМЕН СНЕГ НА ПОВИСОКИТЕ МЕСТА: Температурите до -13 степени

Телеграф - 14.01.2017

Врнежите повеќе ќе бидат застапени во западните и јужните подрачја. Од средината на наредната седмица на пониските места особено на југоисток врнежите ќе бидат од дожд Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија.

Паѓа снег, забрана за камиони на Пресека

МКД - 14.01.2017

Од 17,45 часот за тешки товарни возила е забранет сообраќајот на патниот правец Кичево – Охрид на планискиот превој Пресека поради. Попладневните обилни врнежи од снег го отежнуваат сообраќајот.

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

А1 On - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,… Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Во Лазарополе 49 сантимтери снег, во Скопје – 12 степени

Стандард - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево итн. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Вечерва не чекаат арктички температури – Подгответе се за вистинска поларна зима

Репортер - 14.01.2017

Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија. Дува и слаб повремено умерен претежно западен ветер, особено на повисоките места, во Пелагонија и во Штипскиот регион, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Нетпрес - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,… Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

+инфо - 14.01.2017

Температурата денеска ќе биде во интервал од нула до 10 степени. Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево.

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Press24 - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,... Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Алфа - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,... Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Сител - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,... Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Слаб снег на планините, ноќеска од -13 до -4

А1 On - 14.01.2017

Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија. Дува и слаб повремено умерен претежно западен ветер, особено на повисоките места, во Пелагонија и во Штипскиот регион, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Повторно снег во Македонија

Курир - 14.01.2017

Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија. Дува и слаб повремено умерен претежно западен ветер, особено на повисоките места, во Пелагонија и во Штипскиот регион, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Пак снег во Македонија

Пулс24 - 14.01.2017

Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија. Дува и слаб повремено умерен претежно западен ветер, особено на повисоките места, во Пелагонија и во Штипскиот регион, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Слаб снег на планините, ноќеска од -13 до -4

Вечер Прес - 14.01.2017

Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија. Дува и слаб повремено умерен претежно западен ветер, особено на повисоките места, во Пелагонија и во Штипскиот регион, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи Во ...

Најстудено во Скопје,најмногу снег во Лазарополе

Пулс24 - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево... Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Република - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,… Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопјe

Вечер Прес - 14.01.2017

УХМР соопшти дека претпладне претежно во западните и северните делови од земјата се уште ќе има врнежи, кои на планините ќе бидат од снег, а на пониските места врнежите ќе бидат повремено од дожд. До крајот на денот врнежите ќе престанат.

Денес услови за врнежи од дожд и снег

Кумановски м. - 14.01.2017

Времето рано утринава беше умерено до значително облачно и дува слаб до умерен претежно западен ветер. Слаб дожд врне во 7 часот во Крива Паланка, Битола и Виница, а магливо е во скопската котлина. Слаб снег врне во Лазарополе.

Скопје најстудено, а Лазарополе со половина метар снег

Фактор - 14.01.2017

Мало затоплување на времето имаме денеска во Македонија. Во земјава најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар има во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево.

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Точка - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,… Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Утре сончево со температури до 7 степени, од понеделник повторно снег

еМагазин - 14.01.2017

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 13 до минус четири, а дневната од нула до седум степени.

Најстудено во Скопје, најмногу снег во Лазарополе...

Н.Македонија - 14.01.2017

Најстудено во Скопје, најмногу снег во Лазарополе Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово и 18 во Крушево.

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Идивиди - 14.01.2017

Скопје, 14 јануари 2017 (МИА) - Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,... Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Lider - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,… Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Најмногу снег во Лазарополе, најстудено во Скопје

Вистина.мк - 14.01.2017

Најмногу снег има во Лазарополе, 49 сантиметри, 31 сантиметар во Пожаране, 25 во Тополчани и во Битола, 24 во Ѓуриште, 23 во Тетово, 18 во Крушево,… Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), најниска температура изутрина во осум часот е ...

Слаб снег на планините, ноќеска од -13 до -4

Lider - 14.01.2017

Повремен снег вечерва паѓа на планините и повисоките места низ Македонија. Дува и слаб повремено умерен претежно западен ветер, особено на повисоките места, во Пелагонија и во Штипскиот регион, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Лекари: Ако температурата е под минус 7 степени, да не се тренира на отворено

Алсат-М - 13.01.2017

Голем број екипи поради немање услови за тренинг своите активности ги одржуваат во отворени простории или во таканаречени балони. Лекарите претпочитаат кога имаме температури под минус 7 степени, да не се тренира на отворен и студен простори бидејќи ...

Конечно позитивни бројки: Јужен ветар носи зголемување на температурите

Таратур - 13.01.2017

Петок, иако ќе започне со утро кое гледано во одос на претходните во просек ќе биде потопло, сепак локално низ одделни котлини (Скопската, Беровската, јужниот дел на Пелагонија, Полог, Струмичката, како и Демир Капија) ќе има уште едно студено утро ...

Временска прогноза 13.01.2017: Викендов претежно сончево и студено време

Хитпортал - 13.01.2017

Денес е петок, 13 јануари 2017 година, 13-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:54, а ќе зајде во 16:30 часот. Денот ќе трае 9 часа и 36 минути. Претежно ведро и студено време имаме ова утро во најголем дел од Македонија.

По подолго време, денеска во целата земја температурите ќе бидат над 0 степени

МКД - 13.01.2017

Во Македонија изутрината ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува, па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има ...

КОНЕЧНО СТЕПЕН НАД НУЛАТА: Дневната температура денес ќе достигне и до шест степени

Телеграф - 13.01.2017

Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу -13 и дневна до 2 степен Променливо облачно со сончеви периоди, во текот на денот потопло со умерен јужен ветер. Попладне во западните делови на планините со повремен снег, а кон ...

УХМР најави промена со времето

Gotvi.mk - 13.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има повремени ...

Поларниот студ попушта, од денеска дневните температури во позитива

Кајгана - 13.01.2017

Променливо облачно со сончеви периоди, во текот на денот потопло со умерен јужен ветер. Попладне во западните делови на планините со повремен снег, а кон крајот на денот во пониските места на запад со дожд и снег.

Поларниот студ попушта, од денеска дневните температури во позитива

Макфакс - 13.01.2017

Променливо облачно со сончеви периоди, во текот на денот потопло со умерен јужен ветер. Попладне во западните делови на планините со повремен снег, а кон крајот на денот во пониските места на запад со дожд и снег.

Временска прогноза: Од утре температурите во плус

Факултети - 13.01.2017

Денес е петок, 13 јануари 2017 година, 13-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:54, а ќе зајде во 16:30 часот. Денот ќе трае 9 часа и 36 минути. Претежно ведро и студено време имаме ова утро во најголем дел од Македонија.

Поларниот студ попушта, од денеска дневните температури во позитива

Точка - 13.01.2017

Променливо облачно со сончеви периоди, во текот на денот потопло со умерен јужен ветер. Попладне во западните делови на планините со повремен снег, а кон крајот на денот во пониските места на запад со дожд и снег.

Времето денеска: Студот попушта, од денеска дневните температури во позитива

Канал 77 - 13.01.2017

Променливо облачно со сончеви периоди, во текот на денот потопло со умерен јужен ветер. Попладне во западните делови на планините со повремен снег, а кон крајот на денот во пониските места на запад со дожд и снег.

Временска прогноза: Од утре температурите во плус

Скопје инфо - 13.01.2017

Денес е петок, 13 јануари 2017 година, 13-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:54, а ќе зајде во 16:30 часот. Денот ќе трае 9 часа и 36 минути. Претежно ведро и студено време имаме ова утро во најголем дел од Македонија.

Утре ќе имаме температури над нулата

Фактор - 13.01.2017

Веќе од утре може да се очекуваат температури над нулата. Во Македонија денеска ќе биде умерено облачно време со повремени сончеви периоди и потопло со пораст на температурите, како на утринските така и на дневните.

Променливо облачно и потопло време, со дневна температура над нулата

Мета - 13.01.2017

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди и со дневна температура над нулата. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Попладне и кон крајот на денот, во западните делови од земјата, на планините ќе има повремени ...

Како Русите им пркосат на ниските температури? (видео)

Кумановски м. - 13.01.2017

И додека за нас ниските температури и 20 степени под нулата претставуваа голем проблем за адаптација, сепак тоа не е проблем во Русија, каде температурите деновиве се и под 27 степени во негатива.

Студениот бран попушта: Дневната температура денеска ќе се искачи до плус шест степени

еМагазин - 13.01.2017

Времето изутрина во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има ...

Времето денес облачно со повремени врнежи од дожд и снег...

Н.Македонија - 13.01.2017

Времето денес облачно со повремени врнежи од дожд и снег Времето денес изутрина во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните ...

Денеска снежни врнежи

Lider - 13.01.2017

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува, па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има ...

Поларниот студ попушта-Дневните температури во пораст

Вистина.мк - 13.01.2017

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува, па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има ...

Ниски утрински температури, граѓаните да внимаваат на лизгавите површини

ТВ21 - 12.01.2017

Во Македонија и утрово температурите се многу ниски, а дневните ќе бидат од минус четири до пет степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), пораст на температурата ќе има од петок.

Проблеми поради екстремно студено време во делови на Европа

24 Вести - 12.01.2017

Најниските температури во последниве неколку децении и изобилните врнежи од снег во делови на Балканот и источна Европа предизвикаа смрт на десетици луѓе, прекин на електричната енергија и одложувања во сообраќајот.

Утре сончево со умерена облачност со студено утро и дневна температура од еден до шест степени

Канал5 - 12.01.2017

Времето утре изутрина во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да ...

Сончево, во западните делови со мала до умерена облачност

Кајгана - 12.01.2017

Времето денеска ќе биде сончево, во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен, а во западните делови умерен ветер од западен правец. Утринските температури ќе бидат ниски и ќе се движат од -20 до -9, додека ...

Конечно со дневни температури над 0

МКД - 12.01.2017

Времето денеска ќе биде стабилно, со мала локална облачност и со дневни температури и над нулата во јужните делови од земјата. Денеска максималните дневни температури во Скопје ќе бидат -2 Целзиусови степени (утринска -18), Куманово -3, Маврово -6 ...

Сончево, во западните делови со мала до умерена облачност

Макфакс - 12.01.2017

Сончево, во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен, а во западните делови умерен ветер од западен правец. Утринските температури ќе бидат ниски и ќе се движат од -20 до -9, додека дневните ќе бидат во ...

Проблеми поради екстремно студено време во делови на Европа

Р.С.Европа - 12.01.2017

Најниските температури во последниве неколку децении и изобилните врнежи од снег во делови на Балканот и Источна Европа предизвикаа смрт на десетици луѓе, прекин на електричната енергија и одложувања во сообраќајот.

Последен сибирски студен ден, од петок пораст на температурите

Таратур - 12.01.2017

Со утрото во четврток ја завршуваме серијата на утра со минимална температура под просекот за овој дел од годината. Локално минималната повторно ќе има вреднности во дијапазонот помеѓу минус 22 и минус 17 Целзиусови степени, но не се очекува на ниту ...

Од студениот бран во Европа починаа 69 лица

Курир - 12.01.2017

Најмалку 60 лица починаа како последица од студениот бран кој од почетокот на минатата недела ја зафати Европа, а најзагрозени се мигрантите, бездомниците и старите лица, јави агенцијата АП.

Минусни температури, дел од Македонија во портолакова фаза

МРТ - 12.01.2017

Изутрината најстудено во Скопје и во Берово со минус 21 степен. До крајот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Температурата ќе достигне од минус 4 до 5 степени. Снег и студ во Македонија.

Викендов температури над нулата, делови од езерото и понатаму под мраз

OhridNews - 12.01.2017

По исклучително ниските температури изминатите денови, во текот на утрешниот ден и претстојниот викенд, живата во термометарот ќе се искачи над нулата. Според прогнозата на синоптичарите во наредните три дена во Охрид дневната температура ќе биде од ...

УХМР најави нови изненадувања со времето

Сител - 12.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има повремени ...

Поларниот студ попушта-Дневните температури во пораст

Курир - 12.01.2017

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува, па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има ...

Поларниот студ попушта – УХМР најави промена на времето

Репортер - 12.01.2017

Времето денеска изутрина во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот ...

Поларниот студ малку попушта, дневните температури во пораст

+инфо - 12.01.2017

Утринската температура ќе се движи од минус 15 до минус шест, а дневната од еден до шест степени. Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец.

Ниски утрински температури, граѓаните да внимаваат на лизгавите површини

Курир - 12.01.2017

Во Македонија и утрово температурите се многу ниски, а дневните ќе бидат од минус четири до пет степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), пораст на температурата ќе има од петок.

Што не очекува после викендот – Временска за следната недела

Репортер - 12.01.2017

Времето изутрина во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево со пораст на дневните температури. Утринската температура ќе се движи од минус 20 до минус девет, а дневната од минус четири до пет степени.

Студот зема животи: Починаа 69 лица во Европа

Press24 - 12.01.2017

Најмалку 60 лица починаа како последица од студениот бран кој од почетокот на минатата недела ја зафати Европа, а најзагрозени се мигрантите, бездомниците и старите лица, јави агенцијата АП.

Сончево, во западните делови со мала до умерена облачност

Точка - 12.01.2017

Сончево, во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен, а во западните делови умерен ветер од западен правец. Утринските температури ќе бидат ниски и ќе се движат од -20 до -9, додека дневните ќе бидат во ...

Студеното време не попушта!

Пулс24 - 13.01.2017

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува, па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има ...

Ниски утрински температури, граѓаните да внимаваат на лизгавите површини

Вечер Прес - 12.01.2017

Во Македонија и утрово температурите се многу ниски, а дневните ќе бидат од минус четири до пет степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), пораст на температурата ќе има од петок Времето во Македонија ќе биде многу студено, а преку ...

Утрово екстремен студ - следете ги овие препораки

Скопје инфо - 12.01.2017

Во Македонија и утрово температурите се многу ниски, а дневните ќе бидат од минус четири до пет степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), пораст на температурата ќе има од петок.

Скопје најстуден град - следува период на нестабилно време

Скопје инфо - 12.01.2017

Денес е четврток, 12 јануари 2017 година, 12-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:54, а ќе зајде во 16:29 часот. Денот ќе трае 9 часа и 35 минути. Уште едно студено утро е пред нас. Во утринските часови имаме претежно ведро и студено време со ...

Времето и денеска многу студено со слаб ветер

Мета - 12.01.2017

Времето во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево со пораст на дневните температури. Утринската температура ќе се движи од – 20 до – 9, а дневната од – 4 до 5 Целзиусови степени.

Утрово во Куманово - 18

Kumanovo News - 12.01.2017

Ноќеска во Куманово се измерени -18 Целзиусови степени, а најладно било во Битола со - 20. Денеска максималните дневни температури во Куманово -3. Утре земјата ќе потпадне под влијание нов влажен бран, особено во северозападните делови на земјата.

Нов екстремно студен бран! Еве кога

Пулс24 - 12.01.2017

Времето изутрина во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево со пораст на дневните температури. Утринската температура ќе се движи од минус 20 до минус девет, а дневната од минус четири до пет степени.

Времето денска: Сончево, во западните делови со мала до умерена облачност

Канал 77 - 12.01.2017

Сончево, во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен, а во западните делови умерен ветер од западен правец. Утринските температури ќе бидат ниски и ќе се движат од -20 до -9, додека дневните ќе бидат во ...

УХМР со нова прогноза за времето

Република - 12.01.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има повремени ...

Ниски утрински температури, граѓаните да внимаваат на лизгавите површини...

Н.Македонија - 12.01.2017

Ниски утрински температури, граѓаните да внимаваат на лизгавите површини Во Македонија и утрово температурите се многу ниски, а дневните ќе бидат од минус четири до пет степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), пораст на ...

Студено утро, дневните температури во благ пораст

Lider - 12.01.2017

Времето изутрина во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево со пораст на дневните температури. Утринската температура ќе се движи од минус 20 до минус девет, а дневната од минус четири до пет степени.

Ниски утрински температури, граѓаните да внимаваат на лизгавите површини

Вистина.мк - 12.01.2017

Во Македонија и утрово температурите се многу ниски, а дневните ќе бидат од минус четири до пет степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), пораст на температурата ќе има од петок.

Ниски утрински температури, граѓаните да внимаваат на лизгавите површини

Канал5 - 11.01.2017

Во Македонија и утрово температурите се многу ниски, а дневните ќе бидат од минус четири до пет степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), пораст на температурата ќе има од петок.

Утре ниски утрински температури

А1 On - 11.01.2017

Утре во Македонија ќе преовладува сончево време на места со мала облачност и со слаб северозападен, а во западните делови умерен ветер од западен правец. Утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а максималните ќе бележат ...

Облачно со локален слаб снег

Макфакс - 11.01.2017

Во јужните делови претежно облачно со локален слаб снег. Во северните делови умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -23 до -9, а дневните ќе бидат во интервал од -10 до -3 степени.

Какво време да очекуваме до крајот на неделата?

Факултети - 11.01.2017

Денес е среда, 11 јануари 2017 година, 11-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:55, а ќе зајде во 16:28 часот. Денот ќе трае 9 часа и 33 минути. Во Македонија во среда имаме малку постудено утро во однос на вчерашното, особено во северните и ...

И ова утро донесе минус 20 Целзиусови – временска прогноза за среда

Таратур - 11.01.2017

Разведрувањето во текот на ноќта, но и стационирањето на студен воздух по котлините во претходните неколку дена, утрово повторно условија значитетлен пад на температурата, која локално дојде од вредности околу минус 20 степени Целзиусови.

Поларно утро во Македонија

Глас на Америка - 11.01.2017

Македонија утрово се разбуди со поларни температури длабоко под нулата. Речиси сите градови се оковани во мраз и покриени со по неколку сантиметри снег. Утрово најстуден град во државата беше Битола каде беа измерени годинава рекордни - 22 степени а ...

Најстудено во Битола, најмногу снег во Маврово

МРТ - 11.01.2017

И утре се очекуваат ниски температури до минус 15 степени, нов влажен бран се предвидува за петок... Најстуден град ноќеска во земјава беше Битола со минус 22 степена. Во Тетово и во Маврово минус 20, во Скопје минус 14, студено беше дури и во ...

Ледено време: Еве до кога се предвидуваат минусните температури

Press24 - 11.01.2017

Екстремно ниските температури се забележани ниц целиот Балкан, а според метеролозите во регионот се измерени дури и -30 степени. Метеролозите најавуваат и во петок ново снежно невреме со екстремни ниски температури, а од следната недела се очекува ...

ИЗУТРИНА ДО -20 СТЕПЕНИ: Од петок ќе се затопли, но и ќе врне снег

Телеграф - 11.01.2017

Викендов ќе имаме повисоки утрински и дневни температури во споредба со сегашните минусни температури, а веќе од понеделник ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од снег Студот во кој е окована Македонија полека ќе почне да ...

Источна Европа под снег Скопје

+инфо - 11.01.2017

Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги откажаа патувањата. Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се ...

Метео: Ниски утрински температури

МРТ - 11.01.2017

Утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а максималните ќе бележат пораст. Утре во Македонија ќе преовладува сончево време на места со мала облачност и со слаб северозападен, а во западните делови умерен ветер од западен ...

Кога ќе имаме затоплување на времето?

Press24 - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено на повеќе места со температури под -15 степени, а дневните температури ќе бидат во пораст. Времето утре ќе биде сончево, во западните делови со мала до умерена облачност.

Облачно, студено и локален слаб снег

МКД - 11.01.2017

Времето во Македонија ќе биде облачно со локален слаб снег и дневни температури од -10 до -3 Целзиусови степени. Во јужните делови времето ќе биде претежно облачно со локален слаб снег, а во северните делови умерено облачно.

Облачно и ветровито со локални врнежи од снег

Курир - 11.01.2017

Времето денеска во Македонија во јужните делови ќе биде претежно облачно со локални врнежи од снег, а во северните делови ќе има подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Облачно со локален слаб снег

Кајгана - 11.01.2017

Во јужните делови претежно облачно со локален слаб снег. Во северните делови умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -23 до -9, а дневните ќе бидат во интервал од -10 до -3 степени.

Македонија во жолта фаза – рекордно ниски температури

Gotvi.mk - 11.01.2017

Времето во Македонија во јужните делови ќе биде претежно облачно време со локални врнежи од снег, а во северните делови ќе има подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.Утринската температура ќе се движи од минус 19 до минус ...

Ниски утрински температури, граѓаните да внимаваат на лизгавите површини

А1 On - 11.01.2017

Во Македонија и утрово температурите се многу ниски, а дневните ќе бидат од минус четири до пет степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), пораст на температурата ќе има од петок.

Временска за идната недела

Press24 - 11.01.2017

Времето изутрина во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево со пораст на дневните температури. Утринската температура ќе се движи од минус 20 до минус девет, а дневната од минус четири до пет степени.

Источна Европа под снег, регистрирани најниски температури во последните неколку децении

Курир - 11.01.2017

Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги ...

Следете ги овие препораки за екстремниот студ

Сител - 11.01.2017

Во Македонија и утрово температурите се многу ниски, а дневните ќе бидат од минус четири до пет степени. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), пораст на температурата ќе има од петок.

Утре наутро - 20, денот над нулата

+инфо - 11.01.2017

Позначителен пораст на температурата ќе има од петок кога ќе дува умерен ветер од јужен правец. Максималните температури насекаде ќе бидат позитивни. Времето утре изутрина ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево со пораст на дневните ...

Источна Европа под снег: Најниски температури во последните неколку децении

Нетпрес - 11.01.2017

Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги ...

Екстремните температури до утре, нови врнежи од петок

Кумановски м. - 11.01.2017

Времето утринава беше умерено до значително облачно, во Крива Паланка и Битола има слаби врнежиод снег и дува слаб северен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Во јужните делови претежно облачно со локален слаб снег.

И утре многу студено, најниската темература повторно ќе се спушти до -20 степени

еМагазин - 11.01.2017

Времето утре изутрина во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево со пораст на дневните температури. Утринската температура ќе се движи од минус 20 до минус девет, а дневната од минус четири до пет степени.

Студено и облачно, во Маврово 68 сантиметри снег

Мета - 11.01.2017

Времето денеска ќе биде студено и умерено до значително облачно. Во Крива Паланка и во Битола ќе има слаби врнежи од снег. Ќе дува слаб северен ветер. Во јужните делови денеска времето ќе биде претежно облачно со локален слаб снег.

Уште еден снежен бран: Источна Европа под снег, се евакуираат граѓаните

еМагазин - 11.01.2017

Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги ...

Облачно со локален слаб снег

Точка - 11.01.2017

Во јужните делови претежно облачно со локален слаб снег. Во северните делови умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -23 до -9, а дневните ќе бидат во интервал од -10 до -3 степени.

Времето денеска: Облачно со локален слаб снег

Канал 77 - 11.01.2017

Во јужните делови претежно облачно со локален слаб снег. Во северните делови умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -23 до -9, а дневните ќе бидат во интервал од -10 до -3 степени.

Позначителен пораст на температурата од задутре...

Н.Македонија - 11.01.2017

Позначителен пораст на температурата од задутре Времето во Македонија, во јужните делови ќе биде претежно облачно со локални врнежи од снег, а во северните делови ќе има подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Источна Европа под снег...

Н.Македонија - 11.01.2017

Источна Европа под снег Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична ...

Облачно и ветровито со локални врнежи од снег

Вистина.мк - 11.01.2017

Времето денеска во Македонија во јужните делови ќе биде претежно облачно со локални врнежи од снег, а во северните делови ќе има подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Утре облачно со локални врнежи од снег и дневна температура од минус девет до минус три степени

Канал5 - 10.01.2017

Времето утре во Македонија во јужните делови ќе биде претежно облачно време со локални врнежи од снег, а во северните делови ќе има подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Нов бран снежни врнежи

24 Вести - 10.01.2017

Нов снежен бран со многу ниски температури ја зафати повторно Македонија. сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од снег. Како што соопшти АМСМ, поради ниски температури наместа е можна појава на ...

Коловозите со остатоци од снег

Телма - 10.01.2017

Новите снежни врнежи кои на повисоките места достигнаа до половина метар, утрово предизвикуваат проблеми во сообраќајот. Движењето на патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од снег.

Утре ниски температури од жолта фаза, полошкиот регион во портокалова фаза

Канал5 - 10.01.2017

Македонија и натаму се тресе од сибирскиот бран. Температурата во моментов е минус 11 степени. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. На оваа тема во Дневникот Михаел Димовска разговараше со дежурниот синоптичар во УХМР, Ленче Ризова.

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди

Канал5 - 10.01.2017

Во источните делови облачно со повремени локални врнежи од снег кои ќе бидат со умерен, а во останатите делови со послаб интензитет. Ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус 18 до минус шест, а дневната од минус 10 ...

Студено време со локални врнежи од снег

ТВ21 - 10.01.2017

Времето денеска ќе биде студено, со локални врнежи од снег. Утринската температура ќе се движи од минус 18 до минус 6 степени Целзиусови, а дневната од минус 10 до минус 3 Целзиусови степени. Ќе дува и умерен северен ветер.

Македонија во жолта алертна фаза - подгответе се за студ

Press24 - 10.01.2017

Времето во Македонија во јужните делови ќе биде претежно облачно време со локални врнежи од снег, а во северните делови ќе има подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Екстремно ниски температури во БиХ и во Хрватска

Р.С.Европа - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина е продолжен до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Продолжува студениот бран - еве што не очекува вечерва

Press24 - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури Во Македонија продолжуваат и вечерва, метеролозите најавуваат нов снег и температури - 20 степени. Во четврток ќе имаме суво и студено време, а од петок повторно ќе вее снег низ ...

Екстремно студено во текот на ноќта и утре- снег од петок

Курир - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури во Македонија продолжуваат и во текот на ноќта. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. Најавивте се дека живата во термометрите утре ќе падне до минус 19.

Продолжува студениот бран – Eве што не очекува вечерва

Репортер - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури Во Македонија продолжуваат и вечерва, метеролозите најавуваат нов снег и температури – 20 степени. Во четврток ќе имаме суво и студено време, а од петок повторно ќе вее снег низ земјава. loading..

Променливо облачно со сончеви периоди утре

+инфо - 10.01.2017

Утринската температура ќе се движи од минус 19 до минус осум, а дневната од минус девет до минус три степени. Времето утре во јужните делови од земјата ќе биде претежно облачно време со локални врнежи од снег, а во северните делови ќе има подолги ...

Снег во Македонија - екстремно ниски температури

Press24 - 10.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во источните делови облачно со повремени локални врнежи од снег кои ќе бидат со умерен, а во останатите делови со послаб интензитет. Ќе дува умерен северен ветер.

Екстремно студено во текот на ноќта и утре- снег од петок

Сител - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури во Македонија продолжуваат и во текот на ноќта. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. Најавивте се дека живата во термометрите утре ќе падне до минус 19.

ПОВТОРНО ВЕЕ СНЕГ: Дневната температура ќе биде во интервал од -10 до -3

Телеграф - 10.01.2017

До четврток ќе се задржи многу студено со благ пораст на дневната температура, а позначителен пораст на температурата ќе има од петок Променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег, а во источните делови облачно со врнежи од ...

Температури под нулата и снег во Македонија

Сител - 10.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во источните делови облачно со повремени локални врнежи од снег кои ќе бидат со умерен, а во останатите делови со послаб интензитет. Ќе дува умерен северен ветер.

Временска прогноза 10.01.2017: Облачно и студено време со врнежи од снег

Хитпортал - 10.01.2017

Денес е вторник, 10 јануари 2017 година, 10-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:55, а ќе зајде во 16:27 часот. Денот ќе трае 9 часа и 32 минути. Снежно и студено утро имаме денеска речиси насекаде во Македонија.

Maкедонија мрзне – Ваков студ не се памети со децении

Репортер - 10.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во источните делови облачно со повремени локални врнежи од снег кои ќе бидат со умерен, а во останатите делови со послаб интензитет. Ќе дува умерен северен ветер.

Облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег

Кајгана - 10.01.2017

Променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег, а во источните делови облачно со врнежи од снег со умерен интензитет. Ќе дува умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -20 до -6 степени, додека дневните ќе ...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве до кога ќе трае студениот бран

Репортер - 10.01.2017

До среда, 11 јануари не очекува големо ладно време со утрински температури од -18 до -12 степени,а во планинските предели и околу -25 степени, а најголемата дневна температура ќе биде од -12 до -8 степени, предупредуваат метеролозите, Како што ...

БиХ и Хрватска и понатаму со екстремно ниски температури- замрзна реката Сава

Курир - 10.01.2017

– Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Екстремно ниски температури во БиХ и Хрватска – замрзна реката Сава

Нетпрес - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Балканот окован во лед, со денови екстремно ниски температури

Сител - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Студот полека попушта, од петок со дневни температури над нулата

МКД - 10.01.2017

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег, а во источните делови облачно со врнежи од снег со умерен интензитет. Ќе дува умерен северен ветер.

Облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег

Макфакс - 10.01.2017

Променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег, а во источните делови облачно со врнежи од снег со умерен интензитет. Ќе дува умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -20 до -6 степени, додека дневните ќе ...

Минусни температури и снег

Курир - 10.01.2017

Времето денеска ќе биде студено, со локални врнежи од снег. Утринската температура ќе се движи од минус 18 до минус шест, а дневната од минус 10 до минус три степени. Ќе дува и умерен северен ветер.

БиХ и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури

+инфо - 10.01.2017

Според прогнозите на метеоролозите, поларниот студ ќе се задржи до четврток, 12 јануари. Повисоки температури се најавуваат во периодот од 12 до 25. Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури.

Балканот зафатен од екстремно ниски температури и снег

А1 On - 10.01.2017

Поголемиот дел од Балканот и натаму е зафатен од снег, мраз и ниски температури. Поради студеното време училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина е продолжен до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде ...

БиХ и Хрватска и понатаму со екстремно ниски температури

Алфа - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а ...

Сообраќајот во зимски услови, до петок температурите под нулата

МРТ - 10.01.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од снег. Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица. Нов снежен бран со многу ниски температури повторно ја зафати Македонија.

Студено време со локални врнежи од снег

Мета - 10.01.2017

Времето денеска ќе биде студено, со локални врнежи од снег. Утринската температура ќе се движи од минус 18 до минус 6 степени Целзиусови, а дневната од минус 10 до минус 3 Целзиусови степени. Ќе дува и умерен северен ветер.

БиХ и Хрватска и понатаму со екстремно ниски температури

Вечер Прес - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а ...

Времето денеска: Облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег

Канал 77 - 10.01.2017

Променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег, а во источните делови облачно со врнежи од снег со умерен интензитет. Ќе дува умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -20 до -6 степени, додека дневните ќе ...

Временска прогноза-повремени локални врнежи од снег и -18 степени

Локално - 10.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во источните делови облачно со повремени локални врнежи од снег кои ќе бидат со умерен, а во останатите делови со послаб интензитет. Ќе дува умерен северен ветер.

Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди

Република - 10.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во источните делови облачно со повремени локални врнежи од снег кои ќе бидат со умерен, а во останатите делови со послаб интензитет. Ќе дува умерен северен ветер.

Минусни температури и снег - прогноза за времето во наредните 5 дена

Скопје инфо - 10.01.2017

Денес е вторник, 10 јануари 2017 година, 10-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:55, а ќе зајде во 16:27 часот. Денот ќе трае 9 часа и 32 минути. Снежно и студено утро имаме денеска речиси насекаде во Македонија.

Облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег

Точка - 10.01.2017

Променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег, а во источните делови облачно со врнежи од снег со умерен интензитет. Ќе дува умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -20 до -6 степени, додека дневните ќе ...

Денеска снег и температури до -20, пораст на температурата од петок

еМагазин - 10.01.2017

Променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег, а во источните делови облачно со врнежи од снег со умерен интензитет. Ќе дува умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -20 до -6 степени, додека дневните ќе ...

Денес снег, а ноќва екстремно ниски температури

Кумановски м. - 10.01.2017

Утринава насекаде во земјава беше облачно и многу студено, на повеќе места со врнежи од снег со слаб а на планините и во источните делови врнежите од снег се со умерен интензитет . Дува слаб ветер од северен правец и повеќе е изразен на повисоките ...

Препораки за работодавачите: Соодветни услови за работа при ниски температури

Канал 77 - 10.01.2017

Да се воспостави политика и план на делување при работа, во услови на студ-ниски температури , ова е една од препораките за работодавците, упатена од Владината Комисија за оперативно справување на активностите за заштита на населението од студеното ...

Во петок повторно снег

Република - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури во Македонија продолжуваат и во текот на ноќта. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. Најавивте се дека живата во термометрите утре ќе падне до минус 19.

Екстремно ниски температури во БиХ и Хрватска – замрзна реката Сава

Точка - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Денеска минусни температури и локални врнежи од снег...

Н.Македонија - 10.01.2017

Денеска минусни температури и локални врнежи од снег Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во источните делови облачно со повремени локални врнежи од снег кои ќе бидат со умерен, а во останатите делови со послаб ...

Минусни температури и снег

Вистина.мк - 10.01.2017

Времето денеска ќе биде студено, со локални врнежи од снег. Утринската температура ќе се движи од минус 18 до минус шест, а дневната од минус 10 до минус три степени. Ќе дува и умерен северен ветер.

Балканот зафатен од екстремно ниски температури и снег

Lider - 10.01.2017

Поголемиот дел од Балканот и натаму е зафатен од снег, мраз и ниски температури. Поради студеното време училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина е продолжен до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде ...

Ова се најниските температури измерени некогаш во Македонија

Вистина.мк - 10.01.2017

Претходните неколку, како и наредниве денови ќе бидат и најстудените за оваа година. Сепак, може да кажеме дека овие наши температури се половине од оние што се очекуваат во поголемите делови на Русија и Канада (од -35 до -55 степени целзиусови).

Прогноза: И денеска температурите во длабок минус

Lider - 10.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во источните делови облачно со повремени локални врнежи од снег кои ќе бидат со умерен, а во останатите делови со послаб интензитет. Ќе дува умерен северен ветер.

И денеска многу студено - Маврово го презеде приматот од Берово

Канал5 - 09.01.2017

Со екстремно ниски температури и отежнат сообраќај почнува новата работна недела. Најстудено утринава е во Маврово, каде што се измерени -21 степен. Следат Битола, Тетово и Лазарополе со -20, крушево -19, Дебар и Прилеп со 17 степени под нулата.

Температури до минус -21 степени

ТВ21 - 09.01.2017

Од УХМР соопштија дека уште утре ќе се задржи претежно променливо облачно и понатаму многу студено време со услови за повремено провејување на слаб снег, почест во вечерните ...

Утринската температура до минус 24 степени - Во вечерните часови слаб снег

Сител - 09.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови. Утринската температура ќе се спушти до минус 24 степени целзиусови, а дневната ќе достигне до минус четири ...

Македонија окована во студ – Еве до колку се спушти живата на термометарот

Репортер - 09.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови. Утринската температура ќе се спушти до минус 24 степени целзиусови, а дневната ќе достигне до минус четири ...

Студено и денеска и утре, од среда студот ќе попушта

МКД - 09.01.2017

Времето денеска ќе биде променливо облачно и многу студено со сончеви периоди и со услови за провејување на снег. Ќе дува умерен северен ветер. Преку ноќта кон вторник ќе има повремен снег претежно на југот од земјата.

Сибирскиот студ продолжува: Облачен понеделник со утрински температури под минус 20

Таратур - 09.01.2017

Наоблачувањето во текот на ноќта недела кон понедеделник ќе значи и повисока минимална темпераута во источниот регион во однос на недела. Но, дури и тоа повисока, споредено со оние минус 28 степени во Берово од недела на утро, ќе значи минимална ...

Променливо облачно и многу студено

Курир - 09.01.2017

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови. Утринската температура ќе се спушти до минус 24 степени целзиусови, а дневната ќе достигне до ...

Го имавме најладниот ден последниве неколку години - кога ќе има нов леден шок?

Press24 - 09.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови. Утринската температура ќе се спушти до минус 24 степени целзиусови, а дневната ќе достигне до минус четири ...

Временска прогноза 09.01.2017: Умерено облачно и студено време

Хитпортал - 09.01.2017

Денес е понеделник, 9 јануари 2017 година, 9-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:55, а ќе зајде во 16:26 часот. Денот ќе трае 9 часа и 31 минути. Новата работна седмица ја започнуваме со уште едно поларно утро.

Најстудено во Маврово, минус 21 степен

МРТ - 09.01.2017

И денеска се очекува студено време, со температура во интервал од минус 10 до минус 2 степена. Во Скопје до минус 6, а има услови и за слабо провејување на снег. Поларни температури преовладуваат во земјава.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве до кога ќе трае студениот бран

Press24 - 09.01.2017

До среда, 11 јануари не очекува големо ладно време со утрински температури од -18 до -12 степени,а во планинските предели и околу -25 степени, а најголемата дневна температура ќе биде од -12 до -8 степени, предупредуваат метеролозите, Како што ...

Позитивни дневни температури од четврток, нов снег во петок попладне

Алфа - 09.01.2017

Според метеоролозите утринските температури и натаму ќе останат под нулата, додека дневните, почнувајќи од четврток ќе бидат позитивни Студот нема да попушти уште неколку дена. Според метеоролозите утринските температури и натаму ќе останат под ...

Го имавме најладниот ден последниве неколку години - кога ќе попушти студот?

Скопје инфо - 09.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови. Утринската температура ќе се спушти до минус 24 степени целзиусови, а дневната ќе достигне до минус четири ...

Променливо облачно и студено, во Маврово измерени минус 21 степен

Мета - 09.01.2017

Времето денеска ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови. Минималната утринска температура ќе се спушти до минус 24 степени Целзиусови, а дневната ќе достигне до минус ...

Зошто Берово е најстудениот град во Македонија?

еМагазин - 09.01.2017

Берово без дилема е едно од најстудените места во земјава. Деновиве таму беа измерени и минус 28 степени Целзиусови, што сезонава за сега е најниска температура во земјава, но и меѓу најниските во регионов.

Временска прогноза-од минус 16 степени, а максималната до минус 8 степени

Локално - 09.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови. Утринската температура ќе се спушти до минус 24 степени целзиусови, а дневната ќе достигне до минус четири ...

Екстремно ниски температури измерени во Македонија

Пулс24 - 09.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови. Утринската температура ќе се спушти до минус 24 степени целзиусови, а дневната ќе достигне до минус четири ...

-20 степени во Битола

Тера - 09.01.2017

Поларни температури преовладуваат во земјава. Најстудено ноќеска беше во Маврово, минус 21 степен. Во Битола, Тетово и во Лазарополе се регистрирани 20 степени под нулата. Во Скопје температурата падна на минус 11 целзиусови, во Штип минус 10, ...

Над 50 жртви поради ниските температури во Европа...

Н.Македонија - 09.01.2017

Над 50 жртви поради ниските температури во Европа Поради студениот бран во Западна и Централна Европа починаа најмалку 51 човек. Во Полска вчера се измерени минус 20 степени Целзиусови, а поради хипертермија починаа десет лица.

Студот и денеска не попушта

Lider - 09.01.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и понатаму многу студено со услови за повремено провејување на слаб снег од вечерните часови. Утринската температура ќе се спушти до минус 24 степени целзиусови, а дневната ќе достигне до минус четири ...