TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Малите партии и „Шарената револуција“ бараат да учествуваат во преговорите

Телма - 12.06.2016

Помалите политички партии и невладини организации бараат да бидат вклучени во преговорите за излез од политичката криза. Коалицијата за промени и правда смета дека ВМРО- ДПМНЕ и ДУИ немаат кредибилитет да зборуваат за реформи, стабилност и фер ...

Шестка пред Мостот на цивилизациите – Шарената револуција со герила акција

ТВ21 - 12.06.2016

Шарената револуција вечерва направи герила акција на Мостот на цивилизациите пред Археолошкиот музеј. Испратија уште едно предупредување до власта дека истекува рокот за исполнување на барањата на Шарената револуција – потвда на законитоста на СЈО и ...

Шарена револуција со герила акција, шарен мостот пред Уставен суд

Сакам да кажам - 12.06.2016

Вечерва Шарената револуција одбројуваше од мостот „Око“ кој води кон влезот на Уставен суд. Во близина на окото на мостот со ваљаци нацртаа голема шестка, со која сакаат да потсетат дека остануваат уште шест дена до крајниот рок за исполнување на ...

[Галерија] Шарената револуција одбројува уште седум дена за ислолнување на ултимативните барања

Радио МОФ - 12.06.2016

Со герила-акција синоќа во Градскиот парк во Скопје, во текот на „Скопје стрит фестивал“, Шарената револуција потсети дека остануваат уште седум дена за исполнување на нивните барања. Крајниот рок од ултиматумот е 18 јуни.

Шарена револуција со герила акција: Уште шест дена за ултиматумот

Нова ТВ - 12.06.2016

Шарената револуција вечерва повторно со герила акција и одбројување до крајниот рок за ултиматумот – 18 јуни.Остануваат уште шест дена, а бројот 6 ги испишаа на мостот „Око“пред Уставниот суд. „Упатуваме граѓански поглед на излезот од кризата.

Герила акција пред Уставен суд: Остануваат уште 6 дена ГАЛЕРИЈА

+инфо - 12.06.2016

Тие испратија уште едно предупредување до власта дека истекува рокот за исполнување на барањата на Шарената револуција. Шарената револуција вечерва имаш герила акција пред Уставниот суд. Тие испратија уште едно предупредување до власта дека истекува ...

„Шарената револуција“ одбројува од мостот „Око“: Остануваат уште 6 дена

Стандард - 12.06.2016

Уште 6 дена остануваат до ултиматумоот кој го поставија од „Шарената револуција“, со кој се бара изјаснување на Уставниот суд за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и прекинување на прогонот на демонстрантите кои го искажуваат своето ...

Герила акција пред Уставен суд: Остануваат уште 6 дена!

А1 On - 12.06.2016

Активисти на Шарената револуција и вечерва со акција пред Уставниот суд. На мостот кој води кон судот ја нацртаа бројката шест, порачувајќи и потсетувајќи дека остануваат уште толку денови до 18 јуни, кога се очекува Уставен да се изјасни за ...

(ФОТО) #Шарената Револуција одбројува од мостот „Око“ – уште 6 дена!

Репортер - 12.06.2016

Шарените и вечерва со герила акција и одбројување до крајниот рок за ултиматумот. Вечерва тие беа на мостот „Око“. „Упатуваме граѓански поглед на излезот од кризата. Излез од кризата не може да има ако нема правда, а правда нема да има ако нема ...

[Фото]Шарена револуција на мостот „Око“: Одбројуваме уште шест дена до 18 јуни

Радио МОФ - 12.06.2016

Активистите од Шарената револуција вечерва со акција од мостот „Око” порачаа дека се ближи крајниот рок за исполнување на нивните барања за потврдување на уставноста на Специјалното јавно обвинителство и запирање на прогонот кон луѓето што бојат и ...

Герила акција на Шарена револуција во Градски парк: Уште 7 дена

Нова ТВ - 12.06.2016

„Шарената револуција“ вечера вечер со герила-акција во Градски парк на „Скопје стрит фестивал“, и порача на власта дека има уште се седум дена до за исполнување на барањата до 18 јуни. – Последниве денови слушнавме еден куп ветувања од страна на ...

Заев се исплаши, чадорите на „шарените“ подготвени за на плажа

Република - 12.06.2016

„Ка­ко ќе поз­на­е­те член на вр­ху­шка­та на СДСМ? – По кра­тки­те но­зе, се раз­би­ра! -Ка­ко по нив? –Па на ла­га­та ѝ се кра­тки но­зе­те, а СДСМ еп­тен ја пре­те­ра, За­ев ве­ќе но­си пан­та­ло­ни од вто­ро од­де­ле­ние…“ Ова е са­мо ед­на од ...

ФОТО: #ШаренаРеволуција одбројува од мостот „Око“ – уште 6 дена!

Либертас - 12.06.2016

Шарените и вечерва со герила акција и одбројување до крајниот рок за ултиматумот. Вечерва тие беа на мостот „Око“. „Упатуваме граѓански поглед на излезот од кризата. Излез од кризата не може да има ако нема правда, а правда нема да има ако нема ...

„Шарената револуција“ одобројува, остануваат уште шест дена

Фактор - 12.06.2016

„Шарената револуција“ одобројува до 18 јуни кога ќе истече рокот за исполнување на барањата кои ги испорачаа до надлежните. „Последниве денови слушнавме еден куп ветувања од страна на Груевски, кој одново бил реформски расположен.

„Шарената револуција“ одбројува: Остануваат уште шест дена!

Мета - 12.06.2016

Поддржувачите на „Шарената револуција“ вечерва на мостот Око, пред Основното јавно обвинителство, направија нова герила-акција со која потсетија дека преостануваат уште шест дена до 18 јуни, крајниот рок што го дадоа за да се исполнат нивните две ...

„Остануваат уште шест дена“-нова герила акција

Фактор - 12.06.2016

„Шарената револуција“ вечерва организираше герила акција пред Уставниот суд. „Остануваат уште 6 дена до 18.06“ е пораката која е испратена со оваа акција. „Денес одбројуваме од мостот “Око” и упатуваме граѓански поглед на излезот од кризата.

(ФОТО) Герила акција пред Уставен суд: Остануваат уште 6 дена!

Локално - 12.06.2016

Шарените револуционери и вечерва со герила акција и одбројување до крајниот рок за ултиматумот. Вечерва тие беа на мостот „Око“. „Упатуваме граѓански поглед на излезот од кризата. Излез од кризата не може да има ако нема правда, а правда нема да има ...

Република: Чадорите на „шарените“ подготвени за на плажа

Пулс24 - 12.06.2016

Лани, ефектот на и така петардоидните „бомби“ целосно се загуби со доаѓањето на летото и на одморите, а шарената бурлескна револуција влезе во истиот период. Сосема разбирливо е што Заев и СДСМ ставија во петта брзина и наметнаа рок од само 11 дена ...

„Шарената револуција“ ќе го чека крајниот рок за исполнување на нивните барања

Алсат-М - 11.06.2016

Шарфената револуција ќе чека - ако за седум дека власта не ги исполни барањата тогаш ќе размисли дали ќе преземеа радикални мерки по 18-ти јуни. Од движењето велат дека досегашните протести дале резултат – како што е целосното повлекување на ...

Недела на повторувања

Deutsche Welle - 11.06.2016

По целосното повлекување на аболицијата, три работи се вратија како политичко повторување во инаку (за македонските бизарни политички услови) релативно мирната седмица. Пишува Јасна Котеска.

Шарениот асфалт пред Собрание експресно исчистен

Фокус - 11.06.2016

Веднаш по завршувањето на вчерашниот протест на кој целиот асфалт пред Собранието беше исфарбан во боите на Шарената револуција, градските власти брзо излегоа на терен и ја измија улицата.

Поставени транспаренти на автопат „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција!“

ТВ21 - 11.06.2016

На автопатот кој води кон Грција беа поставени транспаренти со порака„Пријатен престој во Грција, Шарена револуција“. Се уште не се знае кој ги поставил ...

Контра-герила: „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција!“

Фокус - 11.06.2016

На автопатот кон Грција денеска се појавија транспаренти против Шарената револуција. „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција” пишува на големи платна, за кои се уште не се знае кој ги постави.

На автопат кон Грција транспаренти против Шарената Револуција

Р.С.Европа - 11.06.2016

На автопатот кон Грција денеска се појавија транспаренти против Шарената револуција. На големо платно кое засега не се знае кој го поставил пишува „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција”.

ФОТО: По насилните протести, „шарените“ ќе одмораат во Грција

Press24 - 11.06.2016

„Револуционерите“ кои во последните два месеци протестираат и прават хаос во Скопје, уништуваат културни и национални одбележја и напаѓаат граѓани и припадници на полицијата, викендов ќе одмораат на плажите во Грција, пренесува Курир.мк На автопатот ...

Герила акција на Шарената револуција: Остануваат уште седум дена

А1 On - 11.06.2016

Учесници на Шарена реолуција со герила акција на “Skope street festival“ во градскиот парк. Тие порачаа дека остануваат само уште седум дена за исполнување на барањата, а по тој период ништо повеќе нема да биде исто.

Шарената револуција предупредува: Одбројуваме, уште седум дена!

+инфо - 11.06.2016

Шарената револуција со герила акција предупреди дека до исполнување на барањата остануваат уште една ...

Шарената револуција предупредува: Одбројуваме, уште седум дена! ГАЛЕРИЈА

+инфо - 11.06.2016

Шарената револуција со герила акција предупреди дека до исполнување на барањата останува уште една седмица. Герила акција во градскиот парк насловена „Skopje street festival“ испрати уште едно предупредување до власта дека истекува рокот за ...

„Шарената револуција“: Граѓаните знаат дека Груевски не може да спроведува реформи

Стандард - 11.06.2016

„Шарената револуција“ направи уште една герила акција, овој пат во градскиот парк на манифестацијата насловена „Skopje street festival“ и испрати уште едно предупредување до власта дека истекува рокот за исполнување на нејзините барања.

Недела на повторувања

Репортер - 11.06.2016

По целосното повлекување на аболицијата, три работи се вратија како политичко повторување во инаку (за македонските бизарни политички услови) релативно мирната седмица. За почеток една постара анегдота од комунистичките времиња за југословенски ...

ФОТО:  По насилните протести, „шарените“ ќе одмораат во Грција

Курир - 11.06.2016

„Револуционерите“ кои во последните два месеци протестираат и прават хаос во Скопје, уништуваат културни и национални одбележја и напаѓаат граѓани и припадници на полицијата, викендов ќе одмораат на плажите во Грција.

Интервју со „Шарените“: Симболите на режимот ги претворивме во симболи на будење на граѓаните

Репортер - 11.06.2016

Никола Груевски е соочен со една закана со која не знае да се справи. Соочен е со еден авангарден глас на граѓаните кој најискрено кажано е кул и фраерски, велат во интервју за Стандард.мк . , момците и девојките од „Шарената револуција“.

Герила акција на Шарената револуција: Остануваат уште седум дена

Репортер - 11.06.2016

Учесници на Шарената револуција со герила акција на “Skope street festival“ во градскиот парк. Тие порачаа дека остануваат само уште седум дена за исполнување на барањата, а по тој период ништо повеќе нема да биде исто.

ФОТО: #ШаренаРеволуција и денеска одбројува – уште 7 дена за ултиматумот

Либертас - 11.06.2016

Активистите на Шарената револуција и денеска во акција. Тие на Фејсбук објавија фотографии од денешното одбројување: Последниве денови слушнавме еден куп ветувања од страна на Груевски, кој одново бил реформски расположен.

Недела на повторувања

Либертас - 11.06.2016

По целосното повлекување на аболицијата, три работи се вратија како политичко повторување во инаку (за македонските бизарни политички услови) релативно мирната седмица. За почеток една постара анегдота од комунистичките времиња за југословенски ...

Интервју со „Шарените“: Симболите на режимот ги претворивме во симболи на будење на граѓаните

Либертас - 11.06.2016

Никола Груевски е соочен со една закана со која не знае да се справи. Соочен е со еден авангарден глас на граѓаните кој најискрено кажано е кул и фраерски, велат во интервју за Стандард.мк ., момците и девојките од „Шарената револуција“.

(ВИДЕО) „Шарената револуција“ во знакот на Дарко Марковиќ, обоена цела улица пред Собрание

еМагазин - 11.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ по неколку дена пауза, организираа нов протест во Скопје на неколку локации. Тие ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно ...

Недела на повторувања

Локално - 11.06.2016

По целосното повлекување на аболицијата, три работи се вратија како политичко повторување во инаку (за македонските бизарни политички услови) релативно мирната седмица. За почеток една постара анегдота од комунистичките времиња за југословенски ...

ФОТО: Се чистеше улицата пред Собрание која беше целосно офарбана

Скопје инфо - 11.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција вчеравечер ја обоија улицата пред Собранието на Република Македонија. Градските служби по завршувањето на протестот излегоа на терен и ја измија и исчистија улицата која претходно беше целосно офарбана од ...

Герила-акција на „Шарена револуција“: Уште седум дена до исполнување на нашите барања

Локално - 11.06.2016

Шарената револуција“ вечерва организираше герила-акција во Градски парк на „Скопје стрит фестивал“. Држејќи големи седумки, тие на власта ѝ порачаа дека има уште седум дена да ги исполни нивните две клучни барања, да запре прогонот на демонстрантите ...

НА КОЈ МУ СМЕТА ШАРЕНИЛОТО: По протестот исчистена улицата пред Собрание

Фактор - 11.06.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ и вчера вечерта се собра на протест во Скопје за да ја потсети власта на рокот кој го поставија за исполнување на нивните барања. Како и обично стартно место на демонстрантите беше СЈО.

Герила-акција на „Шарена револуција“: Уште седум дена до исполнување на нашите барања

Мета - 11.06.2016

„Шарената револуција“ вечерва организираше герила-акција во Градски парк на „Скопје стрит фестивал“. Држејќи големи седмици тие на власта и порачаа дека има уште седум дена да ги исполни нивните две клучни барања, да запре прогонот на демонстрантите ...

Предупредувачки протест: Груевски на суд, одбројуваме до слобода

Фокус - 10.06.2016

Во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство започна новиот протест на Шарената револуција. Фокус на денешниот протест е одбројувањето до 18 јуни, крајниот рок кој и е поставен на власта да ги исполни барањата на граѓаните кои протестираат.

Шарената револуција истури рекордно количество боја на асфалтот пред собрание

Сакам да кажам - 10.06.2016

Шарените револуционери ја почнаа вечерашната мисија за боење. Го шараат асфалтот пред Собранито. Истурено е рекордно количество боја. Со ваљаци демонстрантите ја разнесуваат за да се покрие целата улица.

(ФОТО) „Ја мирисаме правдата, ќе направиме се за да ја гарантираме“

Фокус - 10.06.2016

Шарените револуционери денеска преку боење на целата улица пред Собранието ја потсетија власта дека има уште осум дена за исполнување на барањата кои ги поставија. Шарената револуција на својата фејсбук страница објави фотографија од улицата после ...

Шарената револуција остави осмица пред собрание, активиран и чаталот за фасадата

Сакам да кажам - 10.06.2016

Откако го посипаа со боја асфалтот пред Собранието, шарените револуционери навалија на шарање на фасадата. Со чаталот фрлаа балони со боја која им остана од боењето на улицата. Активистите на Шарената револуција речиси еден час го боеја асфалтот ...

Целосно ишарана улицата пред Собрание

ТВ21 - 10.06.2016

Членовите на „Шарената револуција“ денеска преку боење на целата улица пред Собранието ја потсетија власта дека има уште осум дена за исполнување на барањата кои ги ...

Шарената револуција потсетува: Уште осум дена до истекување на рокот

24 Вести - 10.06.2016

Осум дена – уште толку остануваат до дамуот кој Шарената револуција го постави како краен рок за исполнување на преостанатите барања. На денешниот протест, пред Собрание, демонстрантите истурија боја низ целата улица и во средината, во ширина на две ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје

Вест - 10.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје на неколку локации. Тие и вечерва ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, да ...

(ФОТО) „Шарена револуција“ - Многу боја, осумка и громогласен аплауз за Дар-Мар

Утрински - 10.06.2016

ФОТО: Киро Попов Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје на неколку локации. Тие и вечерва ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно ...

Шарената револуција е пред кривичниот суд, Почна судењето на Савески

Сакам да кажам - 10.06.2016

Пред Основниот суд Скопје 1 Шарента револуција протестира за слобода на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски. Почна судењето на Савески кое досега трипати беше одложувано.

Шарената револуција почна да му одбројува на режимот!

Окно - 10.06.2016

Активистите од Шарената револуција вчера почнаа да одбројуваат до 18 јуни, датумот кој го прогласија како краен рок за исполнување на нивните барања . Кај раскрсницата во близина на СЈО симболично беше испишан со боја бројот 9, со кој почнува ...

Дојде викенд, „шарените“ тргнаа за Халкидики

Курир - 10.06.2016

„Шарената револуција“ ќе одмора за викендов. Транспаренти со порака „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција“ беа поставени денес низ автопатот кој води до граничниот премин кон нашиот јужен сосед.

Шарено пред СЈО

А1 On - 10.06.2016

Вечерва пред Специјалното Јавно Обвинителство е шарено од кантите со боја за потребите на Шарената ...

Шарена револуција: Многу боја, цртежи со Пецко и мотото „Груевски на суд, одбројуваме до слобода“

Радио МОФ - 10.06.2016

Под мотото „Груевски на суд, одбројуваме до слобода“, се одвива денешниот протест на Шарената револуција во Скопје. Голем дел од демонстрантите со себе ги носат цртежите на карикатуристот Драган Марковиќ, кој по долго боледување почина вчера во ...

„Шарена револуција“: Одбројуваме до рокот за исполнување на барањата

Р.С.Европа - 10.06.2016

Демонстрантите на „шарената револуција“ ги подготвуваат боите пред Специјалното јавно обвинителство од каде протестот ќе го продолажт пред Собранието. Шарената револуција денешниот протест ќе го посвети на стрип - јунакот Пецко, со што ќе му оддадат ...

Шарено пред СЈО

Репортер - 10.06.2016

Вечерва пред Специјалното Јавно Обвинителство е шарено од кантите со боја за потребите на Шарената ...

Качени на камион, „шарените револуционери“ тргнаа накај Собрание (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 10.06.2016

Поддржувачите на движењето „Протестирам“ и на „Шарената револуција“ од 18 часот повторно се собраа на протест пред СЈО. Денеска главниот транспарент е „Груевски на суд, одбројуваме до слобода! Уште 8 дена“.

Интервју со „Шарените“: Симболите на режимот ги претворивме во симболи на будење на граѓаните

Стандард - 10.06.2016

Никола Груевски е соочен со една закана со која не знае да се справи. Соочен е со еден авангарден глас на граѓаните кој најискрено кажано е кул и фраерски, велат во интервју за Стандард.мк., момците и девојките од „Шарената револуција“.

Бојата на „Шарената револуција“ истурена пред Собрание

Стандард - 10.06.2016

Учесниците на протестот на „Шарената револуција“ стигнаа кон Собранието каде се истура боја и се пишуваат бројки со кои се одбројува до 18 јуни, кога е крајниот рок за исполнување на барањата на демонстрантите.

(ФОТО) Целосно ишарана улицата пред Собрание

Репортер - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција истураат боја на улицата пред ...

[Видео] Шарената револуција одбројува: Уште 8 дена од ултиматумот

Радио МОФ - 10.06.2016

Боите на Шарената револуција го обоија просторот меѓу Собранието и Триумфалната порта, оставајќи круг во средина со бројката 8, како потсетување дека остануваат уште осум дена до исполнување на ултимативните барања на демонстрантите.

ГАЛЕРИЈА: #ШаренaРеволуција ја бои улицата пред Собранието

Репортер - 10.06.2016

монстрантите од Шарената револуција стигнаа пред Собранието на Република Македонија, каде во моментов спроведуваат акција и ја бојат улицата. #ШаренаРеволуција ја шара улицата пред Собранието #протестирам pic.twitter.com/tkRzK1ynVS — META.mk ...

„Шарените“ тргнаа за Халкидики на одмор - Транспарентите со порака „Пријатен престој во Грција

Press24 - 10.06.2016

„Шарената револуција“ ќе одмора за викендов. Транспаренти со порака „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција“ беа поставени денес низ автопатот кој води до граничниот премин кон нашиот јужен сосед.

Громогласен аплауз од Шарената револуција за Дарко Марковиќ

Нова ТВ - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција вечерва на протестот пред Собранието го започнаа со громогласен аплауз за легендарниот карикатурист Дарко Марковиќ, кој почина вчера. Како еден од декорите на денешниот протест беа карикатурите на популарниот ...

(ВИДЕО) Офарбана цела улицата пред Собранието

А1 On - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција ја офарбаа улицата пред Собранието. Уште осум дена, до 18 овој месец, им порачаа граѓаните од Шарената револуција и порачаа на власта до кога треба Уставниот суд да се произнесе за нивните ...

„Шарените“ ја обоија улицата пред Собранието (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 10.06.2016

Цели канти боја вечерва беа истурени во центарот на Скопје Шарените вечера ја спроведоа најголемата мисија за боење. Имено, тие го шараа асфалтот пред Собранито на РМ. Бојата беше истурана директно од канти, а потоа со ваљаци разнесувана за да се ...

(ВИДЕО) Офарбана цела улицата пред Собранието

Репортер - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција ја офарбаа улицата пред Собранието. Уште осум дена, до 18 овој месец, им порачаа граѓаните од Шарената револуција и порачаа на власта до кога треба Уставниот суд да се произнесе за нивните ...

Велешани се со Шарената револуција (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 10.06.2016

Демонстрантите се движеа по улицата Благој Ѓорев, покрај кафе баровите во Велес. Извикуваа „Апаши“, „Вратете ги парите“, „Чади баба оставка“... Граѓаните и граѓанките на Велес дваесет и и петти ден протестираат во боите на Шарената револуција.

(ФОТО) Вечерва се мие улицата пред Собрание

Репортер - 10.06.2016

Твитер е објавена фотографија од улицата пред Собрание која вечерва градските служби се обидуваат да ја измијата и исчистат, откако претходно беше целосно офарбана од #ШаренаРеволуција на денешниот протест.

(ВИДЕО) И вечерва Шарените го бомбардираа Собранието

Репортер - 10.06.2016

Вечерва работеше чаталот на Шарената револуција. Откако целосно ја офарбаа улицата пред Собранието , шарените го фарбаа и Собранието. #ШаренаРеволуција го обои Собранието на денешниот протест посветен на стрип-јунакот Пецко ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на #ШаренаРеволуција вечерва во Прилеп

Репортер - 10.06.2016

Ви пренесуваме фотографии од вечерашниот протест на #ШаренаРеволуција во Прилеп. Фото – ...

„Доста е Никола“ му порача Шарената револуција од Велес

+инфо - 10.06.2016

Следниот протест на Шарената револуција во Велес е закажан за во понеделник од истото место и во исто време. Дваесет и петти ден Шарената револуција маршира низ улиците на Велес. Пред велешани вечерва храбро и одважно говореа две жени , мајки и ...

Одбројувањето на „Шарената револуција“ продолжува (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 10.06.2016

„Шарените револуционери“ денеска преку боење на целата улица пред Собранието ја потсетија власта дека има уште осум дена за исполнување на барањата кои ги поставија. Целата улица сега е во знакот на Шарената револуција.

Протестирам: Одбројуваме! Уште 8 дена до крајниот рок

Стандард - 10.06.2016

„Шарената револуција“ и граѓанското движење протестирам денеска во 18 часот пред СЈО најавија нов протест против актуелната власт. „Нашето трпение помина! Нема повеќе изговори и бегање од граѓаните кои речиси два месеца храбро и истрајно ...

Шарена револуција и во Нов Зеланд (ФОТО)

+инфо - 10.06.2016

Шарени и весели, насмеани, стари и млади во еден глас и во Окланд скандираа „Нема правда, нема мир“ и „Оставка, оставка“. Минатата сабота напладне на Лонг Беј, регионалниот парк во Оукланд се собраа Македонци кои живеат во Нов Зеланд да изразат ...

Јајоска: Шарената револуција го урна ѕидот, сите сме едно!

+инфо - 10.06.2016

Шарената револуција придонесе сите да бидеме блиски, да бидеме едно големо семејство. Овие денови, гледаме како преку прашањата за екстерно тестирање режимот се обидува да ги плаши младите, да не бидат бунтовни и формата ПРОТЕСТ ја карактеризираат ...

ФОТО:Демонстрантите ја бојат улицата пред Собранието

Фактор - 10.06.2016

Демонстрантите од „Шарена револуција“ попладнево ја бојат улицата пред Собранието. Го повикуваат градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски да дојде да го исчисти, како што правеше пред некој ден на плоштадот.

„Шарената револуција“ се враќа: Денеска нов протест во Скопје

еМагазин - 10.06.2016

По неколку дневна пауза, во Скопје денеска повторно ќе се протестира. Од граѓанската инцијатива „Протестирам“ и „Шарената револуција„ најавија нов протест кој ќе почне традиционално во 18 часот пред зградата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

„Шарената револуција“ повторно маршираше низ Куманово (галерија)

Кумановски м. - 10.06.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ голем број граѓани на Општина Куманово и подржувачи на опозициските партии и нивните претставници вчера повторно маршираа низ улиците во градот.

ВИДЕО: Шарената револуција повторно го обои Собранието

Либертас - 10.06.2016

И вечерва работеше чаталот на Шарената револуција. Откако целосно ја офарбаа улицата пред Собранието , шарените го фарбаа и Собранието. Видео – ...

ФОТО:Демонстрантите се упатија кон Собранието, одбројуваат до слобода

Фактор - 10.06.2016

Качени во камион учесниците на протестот на „Шарената револуција“ од пред СЈО се упатија кон Собранието. Носат транспарент на кој пишува „Груевски на суд, одбројуваме до СЛОБОДА! Уште 8 дена“ или „ Пецко:„Оваа влада навистина многу работи“.

(ВИДЕО+ФОТО) Нема поголем фашизам од сиромаштијата, порачаа демонстрантите

Локално - 10.06.2016

Целата улица пред Собранието беше обоена во боите на „Шарената револуција“ која денешниот протест му го посвети на Дарко Марковиќ, авторот на стрип-јунакот Пецко. На протестот говореше новинарот Бранко Героски кој наместо едноминутно молчење во чест ...

(ВИДЕО+ФОТО) Шарената револуција: Ја бојадиса целата улицата пред Собранието

Локално - 10.06.2016

Демонстантите, поточно Шарената револуција ја бојадиса улицата пред Собранието. #ШаренаРеволуција ја шара улицата пред Собранието #протестирам pic.twitter.com/tkRzK1ynVS — META.mk (@meta_agency) June 10, 2016 Граѓаните, го чекаат18 јуни, денот до ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на #ШаренаРеволуција вечерва во Прилеп

Либертас - 10.06.2016

Ви пренесуваме фотографии од вечерашниот протест на #ШаренаРеволуција во Прилеп. Фото – ...

Вечерва повторно има протест на Шарената револуција: „Одбројуваме до слобода”

Точка - 10.06.2016

По неколкудневна пауза, денеска во 18 часот пред канцелариите на СЈО повторно има протест на Шарената револуција. Денешниот протест на Шарената револуција, кој започна во 18 часот пред просториите на Специјалното јавно обвинителство, ќе биде ...

ФОТО: На шарените револуционери им беше посакан пријатен престој во Халкидики

Пулс24 - 10.06.2016

„Шарената револуција“ ќе одмора за викендов. Транспаренти со порака „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција“ беа поставени денес низ автопатот кој води до граничниот премин кон нашиот јужен сосед.

(ВИДЕО) Протести на „Протестирам“ низ Македонија

еМагазин - 10.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вчера организираа протести во повеќе градови во Македонија. Протести имаше во Ресен, Куманово, Гостивар,Свети Николе, Битола и Струмица.

ФОТО: Вечерва се мие улицата пред Собрание која беше целосно офарбана од #ШаренаРеволуција

Либертас - 10.06.2016

На Твитер е објавена фотографија од улицата пред Собрание која вечерва градските служби се обидуваат да ја измијата и исчистат, откако претходно беше целосно офарбана од #ШаренаРеволуција на денешниот протест.

ГАЛЕРИЈА: #ШаренaРеволуција ја бои улицата пред Собранието

Либертас - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција стигнаа пред Собранието на Република Македонија, каде во моментов спроведуваат акција и ја бојат улицата. Фото – Либертас/Твитер, видео – ...

Украдени 9.000 денари од Шарената џамија во Тетово

Дневник - 09.06.2016

Kрадци однеле околу 9.000 денари од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информира вчера портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски. Случајот во полиција го пријавил претседателот на Одборот на Шарената џамија ...

„Шарената револуција“ на протест пред СЈО: Одбројуваме до 18 јуни

ТВ21 - 09.06.2016

Граѓанските движења „Шарена револуција“ и „Протестирам/Protestoj“ повикуваат на масовен протест во петок, во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство. Целта на протестот е, како што велат, да ги потсетат властите дека одбројуваат до нивниот ...

Шарената револуција најави нов протест утре од 18 часот

Фокус - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција најавија нов протест утре, во 18 часот, кој традиционално ќе започне пред Специјалното јавно обвинителство. „Поминаа три дена откако Ѓорге Иванов целосно ја повлече аболицијата и откако прецизно ги испорачавме ...

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Вест - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Утрински - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Канал5 - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

„Шаренaта револуција“: Имате уште 9 дена!

ТВ21 - 09.06.2016

Активисти на Шарената револуција во 19 часот на раскрницата кај СЈО нацртаа круг и деветка во него, која симболизира уште колку дена има до исполнување на барањата. Беше испишан и датумот 18 јуни, кога е последниот рок Уставниот суд да се изјасни за ...

Казна од 2 400 евра за демонстрант на „Шарената револуција“

ТВ21 - 09.06.2016

Демонстрантот на Шарената Револуција,Жаре Стеваноски, во Прилеп е казнет со 2 400 евра за направен сообраќаен прекршок за време на протестите, јави „ 24 Вести “. Тој беше на распит во полиција по втор пат за време од две недели, а паричната казна ...

Протести во неколку градови во Македонија

Утрински - 09.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протести во повеќе градови во Македонија. Тие на протестите ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно ...

Протести на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во неколку градови во Македонија

Канал5 - 09.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протести во повеќе градови во Македонија. Тие на протестите ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно ...

Протести на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во неколку градови во Македонија

Вест - 09.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протести во повеќе градови во Македонија. Тие на протестите ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно ...

Протести на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во неколку градови во Македонија

ТВ21 - 09.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протести во повеќе градови во Македонија. Тие на протестите ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно ...

Европски активисти ја поддржаа Шарената револуција

Фокус - 09.06.2016

Граѓански активисти од Балканот и од цела Европа изразија поддршка за Шарената револуција, односно поддржуваат, како што велат, протести против криминалот и корупцијата и борба за правда, еднаквост и ...

Поддршка за „Шарената револуција“ од Балканот

ТВ21 - 09.06.2016

Активисти од цел Балкан со поддршка за „Шарената револуција“. Граѓани од Босна и Херцеговина, Бугарија, Србија, Албанија, Хрватска и иселеници се придружуваат, како што велат, во борбата за демократија и да и се покаже на власта дека таа е тука за ...

Ограбена Шарена џамија во Тетово

Канал5 - 09.06.2016

Околу девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово. Случајот во полиција го пријавил 49 годишен тетовец инаку претседател на Одборот на Шарената Џамија.

Протести вечерва во шест градови низ Македонија

Фокус - 09.06.2016

„ До 18-ти јуни остануваат уште 9 дена. Одбројуваме и апелираме до власта нашите барања да ги сфати многу сериозно” – стои во повикот на Шарената револуција која вечерва ќе има протести низ шест градови низ Македонија.

Шарената револуција повторно на протест утре во 18 пред СЈО

24 Вести - 09.06.2016

Демонстрантите на шарената револуција најавија нов протест утре, во 18 часот, пред СЈО. Во повикот се наведува дека по повлекувањето на аболицијата на Иванов од пред три дена време е да ја потсетиме власта дека до 18 јуни Уставниот суд мора да се ...

Демијан Хаџи Ангелковски во „10 Минути“: Или исполнети барања, или народот ќе преземе акција

ТВ21 - 09.06.2016

Доколку не се исполнат двете клучни барања на демонстрантите од „Шарената револуција“, народот ќе ја преземе демократијата во свои раце, рече Демијан Хаџи Ангелковски еден на активистите на Шарената револуција во 10 минути.

Протести во Прилеп

24 Вести - 09.06.2016

Казна од 2400 евра во денарска противвредност, треба да плати граѓанскиот активист, Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите борци на Шарената револуција, за направен сообраќен прекршок, како учесник во протестите во Прилеп.

Шарените потсетија: Имате уште 9 дена!

Фокус - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција вечерва со герила акција потсетија на својот ултиматум и на раскрсницата во близина на СЈО испишаа голема „деветка”, колку што остануваат денови до истекот на рокот за нивните барања.

2 400 евра казна за демонстрант на Шарената револуција

Фокус - 09.06.2016

Активистот Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите борци на Шарената револуција во Прилеп е казнет со 2 400 евра за направен сообраќаен прекршок за време на протестите, јави „ 24 Вести “. Тој беше на распит во полиција по втор пат за време од две ...

Владе, најтешко е да играш претстава пред Катица

Сакам да кажам - 09.06.2016

Шарената револуција за време на вечерашните протести повторно ја обои зградата на битолското обвинителство. Во последно време овој објект е најчеста мета за боење на шарените револуционери откако полицијата поднесе 26 кривични пријави против ...

Герила акција на Шарената револуција - уште 9 дена до истекувањето на ултиматумот

Телма - 09.06.2016

Демонстрантите од шарената револуција вечерва направија таканаречена герила акција на крстосницата во близина на Специјалното Обвинителство. Таму со боја испишаа деветка, како потсетување дека има уште девет дена институциите да им ги исполнат ...

Шарената револуција: Протест во петок во 18 часот

Нова ТВ - 09.06.2016

eГраѓаните обединети под движењето #Протестирам и #Шарена Револуција соопштуваат дека за петок повторно е закажан протест, традиционално пред седиштето на Специјалното обвинителство. Во повикот стои дека целта на протестот е да се потсети власта ...

Крадци украле 20.000 денари од Шарената џамија

Стандард - 09.06.2016

­ Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

„Шарената револуција“ со протест му даде поддршка за прилепскиот адвокат Жаре

Стандард - 09.06.2016

На информативен разговор денеска повторно беше повикан еден од истакнатите учесниците во „Шарената револуција“, адвокатот Жаре Стеваноски. Како поддршка, стотина учесници од Шарената револуција се собраа и на мирен протест пред полициската станица ...

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Репортер - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

„Шарената револуција“ почна со одбројување

Стандард - 09.06.2016

Активисти од „Шарената револуција“ денеска почнаа да одбројуваат до 18. јуни, датумот кој го поставија како услов за решавање на политичката криза во Македонија. Денеска кај раскрсницата кај СЈО беше напишан симболичен број 9, со кој почнува ...

Герила акција: Одбројуваме, правда ќе има ВИДЕО

+инфо - 09.06.2016

Ова е уште една порака до режимот упатенна од Шарената ...

(ВИДЕО) Акција на раскрсницата кај СЈО-уште девет дена за условите на Шарена револуција

А1 On - 09.06.2016

Активисти на Шарената револуција во пред 19 часот на раскрницата кај СЈО нацртаа круг и деветка во него, која симболизира уште колку дена има до исполнување на барањата. Беше испишан и датумот 18 јуни, кога е последниот рок Уставниот суд да се ...

Шарената револуција повторно на протест утре во 18 пред СЈО

Репортер - 09.06.2016

Демонстрантите на шарената револуција најавија нов протест утре, во 18 часот, пред СЈО. Во повикот се наведува дека по повлекувањето на аболицијата на Иванов од пред три дена време е да ја потсетиме власта дека до 18 јуни Уставниот суд мора да се ...

[Видео] Акција кај СЈО: Уште девет дена од ултиматумот на Шарена револуција

Радио МОФ - 09.06.2016

Со герила акција пред Специјалното јавно обвинителство, активистите денеска потсетија дека остануваат уште девет дена до истекување на ултиматумот за исполнување на барањата на Шарената револуција.

(ФОТО) Герила акција на Шарена револуција – Одбројуваме, уште 9 дена

Репортер - 09.06.2016

Вечерва дел од активистите на Шарената револуција направија герила акција на крстосницата во близина на СЈО, каде вообичаено започнуваа досегашните протести. Тие одбројуваат до 18 јуни, денот кој беше поставен како краен рок за исполнување на ...

(ВИДЕО) Како течеше Герила акцијата на Шарената револуција

Репортер - 09.06.2016

Активисти на Шарената револуција во пред 19 часот на раскрницата кај СЈО нацртаа круг и деветка во него, која симболизира уште колку дена има до исполнување на барањата. Беше испишан и датумот 18 јуни, кога е последниот рок Уставниот суд да се ...

Протести во Прилеп: Демонстранти го поддржаа активистот Стевановски

Стандард - 09.06.2016

Казна од 2.400 евра во денарска противвредност, треба да плати граѓанскиот активист, Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите демонстранти на Шарената револуција, за направен сообраќен прекршок, како учесник во протестите во Прилеп.

Герила акција: Одбројуваме, правда ќе има ВИДЕО + ГАЛЕРИЈА

+инфо - 09.06.2016

Ова е уште една порака до режимот упатена од Шарената револуција пред 18 јуни, кога истекува рокот за исполнување на нивните барања. Герила акцијата е спроведена вечерва на раскрсницата кај СЈО каде што почнува одбројувањето - уште 9 дена до ...

„Протестирам“ со протести во неколку градови во Македонија

Нетпрес - 09.06.2016

Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протести во повеќе градови во Македонија. Тие на протестите ги повторија барањата: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно ...

Герила во Скопје, половина Македонија на протести ГАЛЕРИЈА

+инфо - 09.06.2016

Гостивар, Свети Николе, Битола, Ресен, Куманово и Струмица. Во овие градови вечерва се протестираше, додека во Скопје почна одбројувањето. Гостивар, Свети Николе, Битола, Ресен, Куманово и Струмица.

Во петок повторно масовен протест на Шарената револуција

Репортер - 09.06.2016

Шарената револуција, за утре во 18 часот најавува нов масовен протест. ­Ве повикуваме да се собереме на масовен протест во петок, 10 јуни во 18:00 часот пред нашата тврдина – Специјалното јавно обвинителство, да им кажеме на властите дека ...

Европските активисти даваат поддршка за Шарената револуција ВИДЕО

+инфо - 09.06.2016

„Ве поддржуваме кога се борите за правда, еднаквост и слобода и кога ги штитите европските перспективи на Македонија!“, се вели во видео пораката. Активисти од Балканот и Европа упатија порака со поддршка за платформата Протестирам и Шарената ...

(ВИДЕО) Демијан Хаџи-Ангелковски во „10 Минути“: Или исполнети барања, или народот ќе преземе акција

Репортер - 09.06.2016

Доколку не се исполнат двете клучни барања на демонстрантите од „Шарената револуција“, народот ќе ја преземе демократијата во свои раце, рече Демијан Хаџи Ангелковски еден на активистите на Шарената револуција во „10 минути“ на ТВ21 .

(ФОТО) Шарената револуција на масовни протести во Свети Николе

Репортер - 09.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Свети ...

(ФОТО) Битолчани на масовен протест против режимот

Репортер - 09.06.2016

Вечерва битолчани повторно излегоа на уште еден протест на Шарената револуција. Фото – ...

(ВИДЕО) Демонстрантите ја тргнаа полициската ограда за да помине Брзата помош

Репортер - 09.06.2016

Твитер се споделува видео направено од големиот протест на Шарената револуција во понеделникот кога полицијата целосно ги имаше затворено приодите кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, кон Собранието и кон Владата.

(ФОТО) Дождот не ги спречи гостиварчани денеска масовно да ги исполнат улиците

Репортер - 09.06.2016

Вечерва Гостивар излезе на протест на на Шарената револуција. Дождот не ги спречи демонстрантите и тие со чадори го изодеа протестниот ...

Шарената револуција со нов протест пред СЈО попладне во 18 часот

Макфакс - 09.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција, за денеска, петок, во 18 часот, најавија нов протестен марш, пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје, откако од средата почнаа со герила-акции, па блокираа крстосници во главниот град.

Шарената револуција со нов протест пред СЈО во 18 часот

Кајгана - 09.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција, за денеска, петок, во 18 часот, најавија нов протестен марш, пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје, откако од средата почнаа со герила-акции, па блокираа крстосници во главниот град.

(ФОТО) Шарените вечерва масовно го наполнија и Куманово

Репортер - 09.06.2016

Вечерва во Куманово се одржа четиринаесетиот по ред протест на Шарената револуција , на кој граѓаните во голем број го искажаа својот револт со марш по улиците во центарот на ...

(ВИДЕО) Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената револуција

Репортер - 09.06.2016

Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената ...

„Владе, најтешко е да играш претстава пред Катица Јанева“ – Битола на нозе

Репортер - 09.06.2016

Шарената револуција за време на вечерашните протести повторно ја обои зградата на битолското обвинителство. Во последно време овој објект е најчеста мета за боење на шарените револуционери откако полицијата поднесе 26 кривични пријави против ...

(ВИДЕО) Казна од 2.400 евра за адвокатот Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите демонстранти во Прилеп

Репортер - 09.06.2016

Казна од 2.400 евра во денарска противвредност, треба да плати граѓанскиот активист, Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите борци на Шарената револуција, за направен сообраќен прекршок, како учесник во протестите во Прилеп, пренесе 24 Вести .

Шарената револуција утре масовно пред СЈО

+инфо - 09.06.2016

Утре со почеток во 18 часот, ќе се одржи голем протест на Шарената револуција пред Специјалното јавно обвинителство Утре со почеток во 18 часот, ќе се одржи голем протест на Шарената револуција пред Специјалното јавно обвинителство.

Шарена револуција во петок на протест: Да им кажеме на властите дека одбројуваме до 18 јуни

Радио МОФ - 09.06.2016

Неформалните движења #Шарена револуција и #Протестирам повикуваат на масовен протест во петок, во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство. Целта на протестот е како што велат, да ги потсетат властите дека одбројуваат до нивниот ултимативен ...

„Шарената револуција“ најави протест утре пред СЈО

Стандард - 09.06.2016

„Шарената револуција“ за утре најави нов протест во 18 часот пред СЈО. „Повторно ќе бидеме на улица, повторно ќе протестираме! Да им кажеме дека одбројуваме до 18 јуни. Да им кажеме дека мора да бидат ослободени сите приведени демонстранти и да ...

Европските активисти со поддршка за Протестирам и Шарената револуција

Нова ТВ - 09.06.2016

Во двеминутното видео, тие изразуваат поддршка за борбата за правда и слобода, а против корупцијата и авторитарниот режим Активисти од Балканот и Европа упатија порака со поддршка за платформата Протестирам и Шарената револуција.

Шарената револуција со протест му даде поддршка за прилепскиот адвокат Жаре ГАЛЕРИЈА

+инфо - 09.06.2016

На информативен разговор денеска повторно беше повикан еден од истакнатите учесниците во Шарената револуција, адвокатот Жаре Стеваноски. На информативен разговор денеска повторно беше повикан еден од истакнатите учесниците во Шарената револуција, ...

Какви преговори?!

Репортер - 09.06.2016

Однапред се извинувам што сите четворица ве ставам во ист кош, ама од аспект на најавените преговори (повторувам – ПРЕГОВОРИ) за надминување на кризата, морам да ви се обратам на сите заедно.

[Видео] Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената револуција

Радио МОФ - 09.06.2016

Во двеминутно видео, активисти од Балканот и Европа упатија порака со поддршка за неформалното движење Протестирам и Шарената револуција. „Ве поддржуваме кога протестирате против корупцијата и авторитарниот режим.

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Сител - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

Нешковски: Младите се на улица, Шарена револуција победува!

Репортер - 09.06.2016

Се наоѓаме пред историска шанса! Мора да продолжиме сите заедно, уште посилно, уште похрабро! Докажавме дека може да се избориме за нашите барања. Ова е борба на цела демократска Македонија, против една фамилија на власт.

Шарена револуција‬ / ‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство

Окно - 09.06.2016

Драги соборки и соборци, ‪ #‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во ...

Трајче Нешковски: Се наоѓаме пред историска шанса!

+инфо - 09.06.2016

На протестот на Шарената револуција во Струга, секретарот на СДММ Трајче Нешковски истакна дека Шарената револуција мора да продолжи посилно и храбро На протестот на Шарената револуција во Струга, секретарот на СДММ Трајче Нешковски истакна дека ...

Во петок повторно масовен протест на Шарената револуција

А1 On - 09.06.2016

Шарената револуција, за утре во 18 часот најавува нов масовен протест. -Ве повикуваме да се собереме на масовен протест во петок, 10 јуни во 18:00 часот пред нашата тврдина – Специјалното јавно обвинителство, да им кажеме на властите дека ...

Шарена Револуција: Протести вечерва во шест градови низ Македонија

Нова ТВ - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција денеска ќе протестираат во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и Битола. Протестите во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен и Свети Николе ќе започнат во 19 часот, додека во Битола во 18:30.

Шарена револуција: Нов крик утре пред СЈО, нема правда нема мир!

МКД - 09.06.2016

По протестот од понеделникот и вчерашната блокада, „шарените револуционери“ за утре од 18 часот повикуваат на нов масовен протестен собир во Скопје. Со протестот кој ќе започне традиционално пред протесториите на СЈО, велат од движењето, ќе им кажат ...

(ГАЛЕРИЈА) Протест на дожд на Шарената револуција во Гостивар

Локално - 09.06.2016

Вечерва Гостивар излезе на протест на на Шарената револуција. Дождот не ги спречи демонстрантите и тие со чадори го изодеа протестниот ...

(ВИДЕО) Трајче Нешковски: Младите се на улица, Шарена револуција победува!

Локално - 09.06.2016

Ви го пренесуваме обраќањето на Трајче Нешковски, секретар на ‪#‎СДММ‬, на протестот во Струга: „Се наоѓаме пред историска шанса! Мора да продолжиме сите заедно, уште посилно, уште похрабро! Докажавме дека може да се избориме за нашите барања.

(ГАЛЕРИЈА) Вечерва 14-ти протест на Шарената револуција во Куманово

Локално - 09.06.2016

Вечерва во Куманово се одржа четиринаесетиот по ред протест на Шарената револуција , на кој граѓаните во голем број го искажаа својот револт со марш по улиците во центарот на ...

(ВИДЕО) Акција на раскрсницата кај СЈО-уште девет дена за условите на Шарена револуција

Локално - 09.06.2016

Активисти на Шарената револуција во пред 19 часот на раскрницата кај СЈО нацртаа круг и деветка во него, која симболизира уште колку дена има до исполнување на барањата. Беше испишан и датумот 18 јуни, кога е последниот рок Уставниот суд да се ...

Шарена револуција: Нов “крик“ во петок во 18 пред СЈО – Нема правда, нема мир.

Локално - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција најавија нов протест утре, во 18 часот, пред СЈО: -Граѓанки и граѓани, ве повикуваме да се собереме на масовен протест во петок, 10 јуни во 18:00 часот пред нашата тврдина – Специјалното јавно обвинителство, да ...

„Шарената револуција“ вечерва повторно во Куманово

Кумановски м. - 09.06.2016

По една недела пауза вечерва со почеток во 19 часот пред зградата на Основниот суд ќе започне уште еден протестен марш во организација на граѓанското движење „Протестирам“. На протестот првин ќе се обрати Дамјан Манчевски од извршниот одбор на СДСМ, ...

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Локално - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

(ВИДЕО) Демијан Хаџи-Ангелковски во „10 Минути“: Или исполнети барања, или народот ќе преземе акција

Либертас - 09.06.2016

Доколку не се исполнат двете клучни барања на демонстрантите од „Шарената револуција“, народот ќе ја преземе демократијата во свои раце, рече Демијан Хаџи Ангелковски еден на активистите на Шарената револуција во „10 минути“ на ТВ21 .

ВИДЕО: Казна од 2.400 евра за адвокатот Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите демонстранти во Прилеп

Либертас - 09.06.2016

Казна од 2.400 евра во денарска противвредност, треба да плати граѓанскиот активист, Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите борци на Шарената револуција, за направен сообраќен прекршок, како учесник во протестите во Прилеп, пренесе 24 Вести .

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Мета - 09.06.2016

Непознати сторители извршиле кражба на парични средства во Шарена џамија во Тетово, утринава околу 3.45 часот. Откако насилно ја отвориле дрвената кутија за доброволни прилози од верниците, поставена на sидот пред влезот на џамијата, одзеле околу ...

Какви преговори?!

Либертас - 09.06.2016

Однапред се извинувам што сите четворица ве ставам во ист кош, ама од аспект на најавените преговори (повторувам – ПРЕГОВОРИ) за надминување на кризата, морам да ви се обратам на сите заедно.

Денес протестираме во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и Битола!

Либертас - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција денеска ќе протестираат во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и ...

Шаринети покажаа што значи „Еден за сите, сите за еден“

Локално - 09.06.2016

Од солидарен настан, кој се одржа во „Кафе Бар Излет“, граѓаните покажаа што значи „заедно сме посилни“! За време на настанот беа собрани 1.405 евра, 40 долари и 878.360 денари, односно се вкупно над 955.000 денари, информираат од „Излет“ каде се ...

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Либертас - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира во шест градови

Мета - 09.06.2016

Поддржувачите на „Шарената револуција“ денеска ќе протестираат во шест градови. Во 19 часот ќе се протестира во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен и Свети Николе, а во Битола во 18.30 часот.

Шарена револуција: Ве повикуваме да им одолеете на провокациите и да ги изолирате провокаторите

Локално - 09.06.2016

Фејсбук статус на страницата „Шарена револуција“: Драги соборки и соборци, ‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани.

(ВИДЕО) Трајчевски: Сакаме иднина тука, нашиот мотив е Македонија!

Локално - 09.06.2016

Во прилог е линк до видео, фотографија и интегрален дел, од обраќањето на Игор Трајчевски, член на Извршниот одбор на СДММ, на вчерашниот протест во Тетото, во рамки на Шарената револуција.

(ВИДЕО) Трајче Нешковски: Младите се на улица, Шарена револуција победува!

Либертас - 09.06.2016

Ви го пренесуваме обраќањето на Трајче Нешковски, секретар на ‪#‎СДММ‬, на протестот во Струга: „Се наоѓаме пред историска шанса! Мора да продолжиме сите заедно, уште посилно, уште похрабро! Докажавме дека може да се избориме за нашите барања.

Денес протести во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и Битола!

Локално - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција денеска ќе протестираат во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и ...

Шарената револуција со нов протест пред СЈО попладне во 18 часот

Точка - 09.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција, за денеска, петок, во 18 часот, најавија нов протестен марш, пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје, откако од средата почнаа со герила-акции, па блокираа крстосници во главниот град.

Масовен протест на Шарената револуција во Битола

Бриф - 09.06.2016

Вечерва битолчани повторно излегоа на уште еден протест на Шарената ...

ФОТО+ВИДЕО: Герила акција на Шарена револуција – одбројуваме, уште 9 дена

Либертас - 09.06.2016

Вечерва дел од активистите на Шарената револуција направија герила акција на крстосницата во близина на СЈО, каде вообичаено започнуваа досегашните протести. Тие одбројуваат до 18 јуни, денот кој беше поставен како краен рок за исполнување на ...

Шарена револуција: Нов “крик“ во петок во 18 пред СЈО – Нема правда, нема мир.

Либертас - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција најавија нов протест утре, во 18 часот, пред СЈО: -Граѓанки и граѓани, ве повикуваме да се собереме на масовен протест во петок, 10 јуни во 18:00 часот пред нашата тврдина – Специјалното јавно обвинителство, да ...

Шарената револуција утре масовно пред СЈО

Бриф - 09.06.2016

Утре со почеток во 18 часот, ќе се одржи голем протест на Шарената револуција пред Специјалното јавно обвинителство. Целта е да се покаже дека барањата на граѓаните се бескомпромисни и дека будно се одбројува до ултимативниот рок на 18 јуни.

(ГАЛЕРИЈА) Масовен протест на Шарената револуција во Битола

Локално - 09.06.2016

Вечерва битолчани повторно излегоа на уште еден протест на Шарената револуција. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Вечерва 14-ти протест на Шарената револуција во Куманово

Либертас - 09.06.2016

Вечерва во Куманово се одржа четиринаесетиот по ред протест на Шарената револуција , на кој граѓаните во голем број го искажаа својот револт со марш по улиците во центарот на ...

Активист на „Шарената револуција“ од Прилеп казнет со 2.400 евра

Мета - 09.06.2016

Граѓанскиот активист Жаре Стеваноски е казнет со 2.400 евра за направен сообраќен прекршок како учесник во протестите на „Шарената револуција“во Прилеп, јавува телевизијата „24 вести“. Демонстрантите на „Шарената револуција“ со полициски кордон биле ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на дожд на Шарената револуција во Гостивар

Либертас - 09.06.2016

Вечерва Гостивар излезе на протест на на Шарената револуција. Дождот не ги спречи демонстрантите и тие со чадори го изодеа протестниот ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Битола

Либертас - 09.06.2016

Вечерва битолчани повторно излегоа на уште еден протест на Шарената револуција. Фото – ...

„Шарената револуција“ потсети уште колку денови има за да им се исполнат барањата

Мета - 09.06.2016

Активистите на „Шарената револуција“ направија герила акција преку која потсетија уште колку денови остануваат за исполнување на нивните барања. На крстосницата кај Специјалното јавно обвинителство, од каде што традиционално ги започнуваа нивните ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Свети Николе

Либертас - 09.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Свети ...

(ГАЛЕРИЈА) Протест на Шарената револуција во Свети Николе

Локално - 09.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Свети ...

„Шарена револуција“: Време е за нов крик, утре пред СЈО

Мета - 09.06.2016

Демонстрантите на „Шарена револуција на својот фејсбук-профил објавија нов повик за протест, утре во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство. „Граѓанки и граѓани, ве повикуваме да се собереме на масовен протест в петок, 10 јуни, во 18 часот, ...

ВИДЕО: Демонстрантите на Шарената револуција ја отворија полициската ограда за да помине Брзата помош

Либертас - 09.06.2016

На Твитер се споделува видео направено од големиот протест на Шарената револуција во понеделникот кога полицијата целосно ги имаше затворено приодите кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, кон Собранието и кон Владата.

Шарена револуција денес нема во Скопје ама има во други градови

Фактор - 09.06.2016

Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и Битола се градовите во кои денеска шарената револуција ќе излезе на протест. Во главниот град како дел од новата стратегија на демонстрантите протест нема да има денес туку утре.

(ВИДЕО) Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената револуција

Либертас - 09.06.2016

Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената ...

Собрани над 15 000 евра донации за казнетите демонстранти

Фокус - 08.06.2016

За само еден ден граѓаните собраа вкупно 15 528 евра, за поддршка на демонстрантите на Шарената револуција, што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави. Солидарната акција се одвиваше вчера во кафе-барот „Излет”, а Шарените велат дека се ...

Собрани 15.000 евра донации за „шарените револуционери“

Утрински - 08.06.2016

Во текот на вчерашниот солидарен настан, кој се одржа во Кафе бар „Излет“, беа донирани над 15 илјади евра помош за подмирување на казните на демонстрантите од „Шарената револуција“. За време на настанот беа собрани 1.405 евра, 40 долари и 878.360 ...

Анкета на “Шарената револуција”

Телма - 08.06.2016

Повлекување на одлуката за аболиција ,оставка на Претседателот Иванов, овозможување непречена работа на СЈО и итна оставка и преземање на политичка и правна одговорност на владата за неуставно, неетичко и корумпирано владеење се приоритетните барања ...

Притисоци врз демонстрантите

24 Вести - 08.06.2016

Притисоците врз демонстрантите од Шарената револуција се засилуваат. Власта го стега обрачот со сите механизми кои ги има на располагање, меѓутоа тоа нема да ги спречи да продолжат со своите барања – децидни се активистите.

Донации за демонстрантите

24 Вести - 08.06.2016

15.528 евра собрале граѓаните во текот на вчерашниот ден во знак на солидарност и поддршка за демонстрантите од Шарената револуција. Настанот беше организиран во кафе-барот во центарот на Скопје чијшто сопственик е поддржувач на протестите, а ...

Шарена револуција: Одбегнете ги провокаторите, агресијата е јазикот на власта!

Фокус - 08.06.2016

По инцидентот кај Соборен храм, кога едно лице со вербални закани и пцовки се обиде и делумно успеа да испровоцира помал инцидент за време на блокадата на улицата, со сооштение реагираа од Шарената револуција.

„КЛИК ПЛУС“ Дебата: Колкава поддршка има „Шарената Револуција“?

ТВ21 - 08.06.2016

„Шарената Револуција“ нема голема поддршка од народот“, вели универзитетскиот професор Илбер Села. „Решение на кризата е можно само со подобрување на меѓуетничките односи“, рече политичкиот аналитичар Парим Марку.

На аукција „уметничките дела” на Шарената револуцијa

Фокус - 08.06.2016

По усшешната солидарна акција во која беа собрани над 15 500 евра донации за поддршка на демонстрантите што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави, Шарената револуција најавуви и други акции за собирање на финансиски средства.

„Шарената револуција“ повторно со протест пред Основниот суд во Тетово

24 Вести - 08.06.2016

Основниот суд во Тетово повторно беше збирно место за граѓаните кои се дел од таканаречената „Шарената револуција“. Синоќа, протестот започна во 19 часот и 30 минути. Присутните велат дека протестираат за промени – повлекување на аболицијата на ...

„Шарената Револуција“ во Тетово

ТВ21 - 08.06.2016

Во 19:30 е најавен протест на “Шарена Револуција“ пред Основниот суд во Тетово. Организаторите на овој протест изјавија дека ќе ги пренесат барањата до Уставниот Суд да одлучи врз уставноста на Специјалното Јавно Обвинителство, имплементација на ...

Обоените постери од Шарената револуција ќе одат на аукција

Сакам да кажам - 08.06.2016

Постерите со ликовите на политичарите што беа боени од демонстрантите за време на протестите на Шарената револуција ќе бидат дадени на аукција, изјавија за агенцијата Мета претставници на граѓанското движење Протестирам.

Собрани над 15.000 евра донации за казни за шарените револуционери

Сакам да кажам - 08.06.2016

Граѓаните собраа 1.405 евра, 40 долари и 878.360 денари или, вкупно, 15.528 евра на вчерашната забава во кафе-бар „Излет“ за поддршка на демонстрантите на „Шарената револуција“ што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави и за кои, како што ...

Обоените постери од Шарената револуција ќе одат на продажба

ТВ21 - 08.06.2016

Постерите со ликовите на политичарите што беа боени од демонстрантите за време на протестите на Шарената револуција ќе бидат дадени на аукција, изјавија за агенцијата „Мета“ претставници на граѓанското движење „Протестирам“.

Собрани над 15 500 евра за демонстрантите на „Шарената револуција“ кои добија казни

ТВ21 - 08.06.2016

Во текот на вчерашниот солидарен настан, кој се одржа во Кафе Бар Излет, граѓаните донираа 1405 евра, 40 долари и 878.360 денари, односно се вкупно над 955.000 ...

Шарена револуција: По 18. јуни ќе има големи промени во Македонија!

+инфо - 08.06.2016

Шарените револуционери велат дека ваквиот начин на изразување на ревлотот е да им се предочи на граѓаните како ни се блокирани државните институции. Блокадите на улиците во Скопје се начин на изразување револт и да предочување на граѓаните како ни ...

Шарена револуција: Изолирајте ги провокаторите, одолејте им на провокациите!

А1 On - 08.06.2016

‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата против оние кои ...

Прилепската полиција повикува на разговори граѓански активисти

+инфо - 08.06.2016

Малтретирањата продолжуваат, не им се плашиме, порачуваат активистите. Граѓанските активисти вклучени во протестите на Шарената револуција преку социјалните мрежи информираат дека полицијата продолжува да им врши притисоци.

Какви преговори?!

Окно - 08.06.2016

Однапред се извинувам што сите четворица ве ставам во ист кош, ама од аспект на најавените преговори (повторувам - ПРЕГОВОРИ) за надминување на кризата, морам да ви се обратам на сите заедно.

Обоените постери од „Шарена револуција“ ќе одат на аукција

Стандард - 08.06.2016

Освен акцијата во кафе-бар „Излет“ на која граѓаните донираа 15.528 евра за поддршка на демонстрантите на „Шарената револуција“ што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави, демонстрантите најавуваат и други акции за собирање на финансиски ...

Шарена револуција: Изолирајте ги провокаторите, одолејте им на провокациите!

Репортер - 08.06.2016

#ШаренаРеволуција / #Протестирам ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата против оние кои сакаат да ...

Шарена револуција: Ги осудуваме сите форми на насилство, без разлика од кого се иницирани

МКД - 08.06.2016

#Шарена револуција/#Протестирам ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата против оние кои сакаат да ...

Никогаш повеќе ваков тип на владеење – Анкета меѓу Шарените

Репортер - 08.06.2016

Повлекување на одлуката за аболиција ,оставка на Претседателот Иванов, овозможување непречена работа на СЈО и итна оставка и преземање на политичка и правна одговорност на владата за неуставно, неетичко и корумпирано владеење се приоритетните барања ...

Приведени демонстранти од Свети Николе

Репортер - 08.06.2016

Над 20 граѓани на Свети Николе, кои учествуваа на последниот протест на Шарената револуција на 3 јуни, денеска добиле покани утре да се јават на информативен разговор во полициска станица.

Шарената револуција вечерва протестираше и во Струга

+инфо - 08.06.2016

Демонстрантите ги искажаа истите барања како и во текот на овие два месеци. Вечерва и во Струга се одржа протест на Шарената револуција, кој беше масовно поддржан од граѓаните. Демонстрантите ги искажаа истите барања како и во текот на овие два ...

Шарената револуција вечерва протестираше во Струга, Штип и во Тетово

+инфо - 08.06.2016

Демонстрантите ги искажаа истите барања како и во текот на овие два месеци. Вечерва и во Струга се одржа протест на Шарената револуција, кој беше масовно поддржан од граѓаните. Демонстрантите ги искажаа истите барања како и во текот на овие два ...

„Шарената револуција“ протестираше во Штип, Струмица и во Тетово

МКД - 08.06.2016

Неколку десетици граѓани со блокада на главните сообраќајници во центарот на Штип го почнаа протестот на „Шарената револуција“, објави агенцијата „ Мета “. Штипјани испратија порака дека сакаат Македонија да ја видат во ЕУ и дека на криминалците ...

(ФОТО) Преполни улиците на Струга со „Шарените“ демонстранти

Репортер - 08.06.2016

Вечерва и во Струга се одржа протест на Шарената револуција. Фото – ...

(ФОТО) Штипјани вечерва масовно на протести против режимот

Репортер - 08.06.2016

Вечерва во Штип се одржа протест на Шарената револуција. Фото – ...

„Криминалците во затвор – парите во буџет“ – Тетовчани испратија порака до режимот

Репортер - 08.06.2016

Под мотото „Криминалците во затвор – парите во буџет“ се одржа вечерашниот протест на Шарената револуција во ...

Трајчевски: Сакаме иднина тука, нашиот мотив е Македонија! ВИДЕО

+инфо - 08.06.2016

Тој нагласи дека до 18 јуни, Уставниот суд мора да се произнесе за уставноста на СЈО и да запре прогонот на демонстрантите. Игор Трајчевски, член на Извршниот одбор на СДММ, на вечерашниот протест во Тетото, во рамки на Шарената револуција, порача ...

„Еден за сите, сите за еден“ – Шарените заедно собраа 955.000 денари

Репортер - 08.06.2016

Во текот на вчерашниот солидарен настан, кој се одржа во Кафе Бар Излет, граѓаните покажаа што значи “заедно сме посилни”! За време на настанот беа собрани 1405 евра, 40 долари и 878.360 денари, односно се вкупно над 955.000 денари.

Собрани над 15.000 евра донации за поддршка на „шарените револуционери“

МКД - 08.06.2016

Во текот на вчерашниот солидарен настан, кој се одржа во „Кафе Бар Излет“, граѓаните покажаа што значи „заедно сме посилни“! За време на настанот беа собрани 1.405 евра, 40 долари и 878.360 денари, односно се вкупно над 955.000 денари, информираат ...

Речиси милион денари собрани за плаќање на казните на „Шарените револуционери“

Стандард - 08.06.2016

Вчерашната акција за солидарност со демонстрантите која се одржа во кафе-барот „Излет“ беше и повеќе од успешна. Граѓаните во текот на вчерашниот ден донирале речиси еден милион денари, кои ќе се искористат за плаќање на казните кои МВР ги наложи на ...

Шарената револуција собра над 15 илјади евра за казните на демонстрантите

Репортер - 08.06.2016

Шарената револуција која вчера во кафе барот Излет собираше финансиски срества за демонстрантите кои заработија кривични пријави собрала над 955.000 денари, или околу 15.500 евра, објави Шарената револуција на својот Фејсбук профил.

Прилепската полиција повикува на разговори граѓански активисти

Репортер - 08.06.2016

Граѓанските активисти вклучени во протестите на Шарената револуција преку социјалните мрежи информираат дека полицијата продолжува да им врши притисоци. Како што објавува на Фејбук Јане Ѓоргиоски денеска во полиција во Прилеп бил повикан активистот ...

Прилепски активист од „Шарена револуција“ повикан во полиција

Стандард - 08.06.2016

Граѓанските активисти вклучени во протестите на „Шарената револуција“ преку социјалните мрежи информираат дека полицијата продолжува да врши притисоци. Како што објавува на Фејбук Јане Ѓоргиоски денеска во полиција во Прилеп бил повикан активистот ...

Вечерва протест на „Шарена револуција“ во Тетово

Стандард - 08.06.2016

Вечерва продолжуваат протестите на Шарената револуција. Ќе се протестира во Тетово во 19:30 часот. Во повикот на Фејсбук пишува: Тетово е будно и одлучно! Не застануваме, не запираме! Борбата за подобро утре не запира! Борбата за демократија не ...

Oд 19:30 часот протест на Шарената револуција во Тетово

Репортер - 08.06.2016

Вечерва продолжуваат протестите на Шарената револуција. Ќе се протестира во Тетово во 19:30 часот. Повеќе од Фејсбук настанот : Тетово е будно и одлучно! Не застануваме, не запираме! Борбата за подобро утре не запира! Борбата за демократија не ...

Следна солидарна акција на „Протестирам“: Аукција на обоените постери

+инфо - 08.06.2016

Од оваа граѓанска организација најавуваат дека е во процедура и отворање на жиро-сметка на која граѓаните ќе можат да донираат парични средства. Освен акцијата во кафе-бар „Излет“ на која граѓаните донираа 15.528 евра за поддршка на демонстрантите ...

Следна солидарна акција на „Протестирам“: Аукција на обоените постери

А1 On - 08.06.2016

Освен акцијата во кафе-бар „Излет“ на која граѓаните донираа 15.528 евра за поддршка на демонстрантите на Шарената револуција што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави, демонстрантите најавуваат и други акции за собирање на финансиски ...

Следна солидарна акција на „Протестирам“: Аукција на обоените постери

Репортер - 08.06.2016

Освен акцијата во кафе­бар „Излет“ на која граѓаните донираа 15.528 евра за поддршка на демонстрантите на Шарената револуција што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави, демонстрантите најавуваат и други акции за собирање на финансиски ...

Шарената револуција вчера собра 955.000 денари од донации

+инфо - 08.06.2016

За време на настанот беа собрани 1.405 евра, 40 долари и 878.360 денари, односно се вкупно над 955.000 денари. Во текот на вчерашниот солидарен настан, кој се одржа во кафе-барот „Излет“, граѓаните донираа вкупно над 955.000 денари и покажаа што ...

Шарена револуција: Изолирајте ги провокаторите, одолејте им на провокациите!

+инфо - 08.06.2016

‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Драги соборки и соборци, ‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без ...

„Шарената револуција“: Нема да дозволиме изолирани случаи да го оцрнат нашиот крик за слобода

Стандард - 08.06.2016

„‪Шарена Револуција‬ / ‪‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата против оние кои ...

Граѓаните собраа над 15 илјади евра за казнетите демонстранти

Нова ТВ - 08.06.2016

Во текот на вчерашниот ден граѓаните не престанаа да го полнат кафе барот „Излет“, каде се одржа солидарна забава и се донираа пари за правна помош на приведените и осомничените демонстранти на „Шарената револуција“ од цела Македонија.

Шарената револуција собра над 15 илјади евра за казните на демонстрантите

А1 On - 08.06.2016

Шарената револуција која вчера во кафе барот Излет собираше финансиски срества за демонстрантите кои заработија кривични пријави собрала над 955.000 денари, или околу 15.500 евра, објави Шарената револуција на својот Фејсбук профил.

Донирани околу милион денари вчера во „Излет“ за шарените командоси

Радио МОФ - 08.06.2016

Во текот на вчерашниот солидарен настан за плажање на казни на демонстрантите од Шарената револуција, се собрани речиси милион денари, соопштија од кафе барот „Излет“ кој беше домаќин на настанот.

Штип протестира: Шарената револуција ја потценуваат тие што се плашат од неа

Канал 77 - 08.06.2016

Доловувајќи ја преку сатирични песни, актуелната политичка ситуација во земјава, штипјани го заокружија денешниот протест од Шарената револуција. Со транспарентите кои вообичаено ги користат „Затвор за криминалците“ и „Нема правда, нема мир“ тие ...

„Шарената револуција“ денеска протестираше во Штип, Струмица и во Тетово

Локално - 08.06.2016

Неколку десетици граѓани со блокада на главните сообраќајници во центарот на Штип го почнаа протестот на „Шарената револуција“. Штипјани испратија порака дека сакаат Македонија да ја видат во ЕУ и дека на криминалците местото им е в затвор.

Вечерва од 19.30 часот протест на Шарената револуција во Тетово

Локално - 08.06.2016

Вечерва продолжуваат протестите на Шарената револуција. Ќе се протестира во Тетово во 19:30 часот. Повеќе од Фејсбук настанот : Тетово е будно и одлучно! Не застануваме, не запираме! Борбата за подобро утре не запира! Борбата за демократија не ...

Прилепската полиција повикува на разговори граѓански активисти

Либертас - 08.06.2016

Граѓанските активисти вклучени во протестите на Шарената револуција преку социјалните мрежи информираат дека полицијата продолжува да им врши притисоци. Како што објавува на Фејбук Јане Ѓоргиоски денеска во полиција во Прилеп бил повикан активистот ...

Граѓаните собраа 15.000 евра за помош на казнетите демонстранти

еМагазин - 08.06.2016

„Во текот на вчерашниот солидарен настан, кој се одржа во кафе-бар „Излет“, граѓаните покажаа што значи „заедно сме посилни“ За време на настанот беа собрани 1405 евра, 40 долари и 878.360 денари, односно се вкупно над 955.000 денари,“ пишува на ...

Вечерва од 19:30 часот протест на Шарената револуција во Тетово

Либертас - 08.06.2016

Вечерва продолжуваат протестите на Шарената револуција. Ќе се протестира во Тетово во 19:30 часот. Повеќе од Фејсбук настанот : Тетово е будно и одлучно! Не застануваме, не запираме! Борбата за подобро утре не запира! Борбата за демократија не ...

„Шарената револуција“:Да ги изолирате провокаторите

Фактор - 08.06.2016

Од „Шарената револуција“ и „Протестирам“ ги осудуваат сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Велат дека во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата ...

Аукција на обоените постери и жиро-сметка – следни солидарни акции на „Протестирам“

Мета - 08.06.2016

Освен акцијата во кафе-бар „Излет“ на која граѓаните донираа 15.528 евра за поддршка на демонстрантите на „Шарената револуција“ што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави, демонстрантите најавуваат и други акции за собирање на финансиски ...

Теренска анкета на протестите на Шарената револуција: Никогаш повеќе ваков тип на владеење

Либертас - 08.06.2016

Повлекување на одлуката за аболиција ,оставка на Претседателот Иванов, овозможување непречена работа на СЈО и итна оставка и преземање на политичка и правна одговорност на владата за неуставно, неетичко и корумпирано владеење се приоритетните барања ...

Илјадници денари од донации во кутијата на „Шарената револуција“

Локално - 08.06.2016

Вчера се на полни пластичната кутија со пари од граѓани кои донираат демонстрантите да ја добијат слободата, осомничени за фрлање боја. Иако наликува на избирачка, потпишана е од „Шарената револуција“, и ги привлече сите присутни во кафулето ...

Ќе се организира аукција со обоените постери од политичарите

Фактор - 08.06.2016

Демонстрантите од „Протестирам“ и „Шарена револуција“ најавуваат и други акции за собирање на финансиски средства, пишува „Мета“. На една од следните акции ќе има аукција на постерите со ликовите на политичарите кои беа боени од демонстрантите на ...

Шарена револуција: Ве повикуваме да им одолеете на провокациите и да ги изолирате провокаторите

Либертас - 08.06.2016

Фејсбук статус на страницата „Шарена револуција“: Драги соборки и соборци, ‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани.

Нова форма на протест на „Шарената револуција“: Денеска блокада на три раскрсници во Скопје

еМагазин - 08.06.2016

Од денеска „Шарената револуција“ и граѓанската инцијатива „Протестирам„ стартуваат со нови форми на протест. Во 12 часот во Скопје тие ќе го блокираат сообраќајот во Скопје на крстосниците кај Судска палата, кај Црвен крст и кај Соборен храм.

(ВИДЕО+ФОТО) Полицијата го пренасочи сообраќајот од крстосниците за кои се најави дека ќе бидат блокирани

Локално - 08.06.2016

Шарената револуција денеска блокираше повеќе крстосници низ Скопје што е дел од нивниот изменет начин на протесирање и изразување на револт за состојбата во земјава. Блокирани се повеќе крстосници во Скопје.

„Сељак, дебела свиња, ретардиран“: Шарените со говор на омраза против Крис!

Пулс24 - 08.06.2016

Уличното лудило во Скопје не стивнува, а ненасилната шарена револуција покажа дека не е ништо друго освен добра глума пред камерите. Откако на учесниците во шарената револуција им тргна од рака да малтретираат човек со болно дете, уживањето во ...

20-тина демонстранти од Свети Николе повикани на распит во полиција

Либертас - 08.06.2016

Над 20 граѓани на Свети Николе, кои учествуваа на последниот протест на Шарената револуција на 3 јуни, денеска добиле покани утре да се јават на информативен разговор во полициска станица.

Граѓани донираа 15.528 евра за казнетите демонстранти

Мета - 08.06.2016

Граѓаните собраа 1.405 евра, 40 долари и 878.360 денари или, вкупно, 15.528 евра на вчерашниот солидарен настан во кафе-бар „Излет“ за поддршка на демонстрантите на „Шарената револуција“ што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави и за кои, ...

ГАЛЕРИЈА: „Криминалците во затвор – парите во буџет“ – протест на Шарената револуција во Тетово

Либертас - 08.06.2016

Под мотото „Криминалците во затвор – парите во буџет“ се одржа вечерашниот протест на Шарената револуција во ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Струга

Либертас - 08.06.2016

Вечерва и во Струга се одржа протест на Шарената револуција. Фото – ...

Шарена револуција: „Еден за сите, сите за еден“ – заедно собравме 955.000 денари

Либертас - 08.06.2016

„Во текот на вчерашниот солидарен настан, кој се одржа во Кафе Бар Излет, граѓаните покажаа што значи “заедно сме посилни”! За време на настанот беа собрани 1405 евра, 40 долари и 878.360 денари, односно се вкупно над 955.000 ...

„Шарената револуција“ протестираше во Штип, Струмица и во Тетово

Мета - 08.06.2016

Неколку десетици граѓани со блокада на главните сообраќајници во центарот на Штип го почнаа протестот на „Шарената револуција“. Штипјани испратија порака дека сакаат Македонија да ја видат во ЕУ и дека на криминалците местото им е в затвор.

Граѓани донираа 15.528 евра за казнетите демонстранти

Локално - 08.06.2016

Граѓаните собраа 1.405 евра, 40 долари и 878.360 денари или, вкупно, 15.528 евра на вчерашниот солидарен настанво кафе-бар „Излет“ за поддршка на демонстрантите на „Шарената револуција“ што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави и за кои, ...

Аукција на обоените постери и жиро-сметка – следни солидарни акции на „Протестирам“

Локално - 08.06.2016

Освен акцијата во кафе-бар „Излет“ на која граѓаните донираа 15.528 евра за поддршка на демонстрантите на „Шарената револуција“ што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави, демонстрантите најавуваат и други акции за собирање на финансиски ...

Аукција на обоените постери и жиро-сметка – следни солидарни акции на Шарената револуција

Либертас - 08.06.2016

Освен акцијата во кафе-бар „Излет“ на која граѓаните донираа 15.528 евра за поддршка на демонстрантите на „Шарената револуција“ што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави, демонстрантите најавуваат и други акции за собирање на финансиски ...

„Шарената револуција“ денеска протестираше во Штип, Струмица и во Тетово

Бриф - 08.06.2016

Неколку десетици граѓани со блокада на главните сообраќајници во центарот на Штип го почнаа протестот на „Шарената револуција“. Штипјани испратија порака дека сакаат Македонија да ја видат во ЕУ и дека на криминалците местото им е в затвор.

Граѓани донираа 15.528 евра за казнетите демонстранти

Бриф - 08.06.2016

Граѓаните собраа 1.405 евра, 40 долари и 878.360 денари или, вкупно, 15.528 евра на вчерашниот настан во кафе-бар „Излет“ за поддршка на демонстрантите на „Шарената револуција“ што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави и за кои, како што ...

(ВИДЕО) Трајчевски: Сакаме иднина тука, нашиот мотив е Македонија!

Либертас - 08.06.2016

Во прилог е линк до видео, фотографија и интегрален дел, од обраќањето на Игор Трајчевски, член на Извршниот одбор на СДММ, на вечерашниот протест во Тетото, во рамки на Шарената револуција.

(ВИДЕО+ФОТО) „Шарената револуција“ блокираше повеќе крстосници во Скопје отколку што најави

Локално - 08.06.2016

„Шарената револуција“ денеска во 12 часот блокираше повеќе крстосници во центарот на Скопје. Покрај најавените три крстосници, ненајавено, со герила-акција, беше блокирана и крстосницата кај Министерство за економија, што ги изненади возачите.

Над 15.000 евра од донации собра „Шарената револуција“

Фактор - 08.06.2016

„Шарената револуција“ вчера собра повеќе од 15.000 евра од донации за плаќање на казните на демонстрантите. Во кафе барот „Излет“ беа собрани 1.405 евра, 40 долари и 878.360 денари, односно се вкупно над 955.000 денари.

Шарената револуција го победи стравот

Призма - 07.06.2016

Шарената револуција покажа дека власта треба да се плаши од критичката мисла на народот, а не обратно. А тоа е нешто што Македонија ја носи многу чекори напред во развојот на демократијата. Заврши она познатото „Секој ден во 18 часот, пред СЈО“.

СДСМ ги поддржува акциите на Шарена Револуција

Фокус - 07.06.2016

Централниот одбор на СДСМ на седница што се одржа доцна вчера го поздрави исполнувањето на двата предуслови кои ги постави партијата. „Се спречи одржување на криминални избори на 5 јуни и аболицијата целосно се поништи.

„Шарената револуција“ од денеска добива нов лик

ТВ21 - 07.06.2016

Од вечерва веќе нема да има организирани протести секој ден во 6 часот пред СЈО, но затоа секојдневно ќе се одржуваат најразлични герила акции, чиј интензитет ќе варира во зависност од тоа како ќе одговори властa на поставените барања на граѓаните, ...

Почна донаторската забава за казните на шарените револуционери

Сакам да кажам - 07.06.2016

Почна донаторска акција на учесниците во „Шарената револуција“. Тие ќе собираат финансиска помош во скопскиот кафе-бар „Излет“ се до 1 часот по полноќ, за, како што велат, да дадат „поддршка за нивните соброци кои се соочуваат со прекршочни и ...

Заев и Шекеринска донираа за плаќање на казните за демонстрантите

ТВ21 - 07.06.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и потпретседатеката на партијата Радмила Шекеринска донираа пари за плаќање на казните на демонстрантите на „Шарената револуција“. Акцијата за собирање донации е организирана во кафулето „Излет“, а донирањето официјално ...

Шарената револуција не се предава

Deutsche Welle - 07.06.2016

По одлуката на македонскиот претседател Иванов да ја повлече аболицијата на бројни политичари, активистите од Шарената револуција поставија ултиматум до 18 јуни до власта, барајќи реформи според извештајот на Прибе.

Илјадници денари од донации во кутијата на „Шарената револуција“

Телма - 07.06.2016

Се полни пластичната кутија со пари од граѓани кои донираат демонстрантите да ја добијат слободата, осомничени за фрлање боја. Иако наликува на избирачка, потпишана е од „Шарената револуција“, и ги привлече сите присутни во кафулето „Излет“.

Соба со поглед на Шарената револуција

Сакам да кажам - 07.06.2016

Од прозорците на хотелот на Плоштадот Македонија во Скопје, најубаво се гледаше вечерашниот протест на Шарената револуција. Плоштадот вечерва беше обоен во крваво црвена боја во знак на сеќавање на убиството на Мартин Нешковски, симпатизер на ...

Активист на Шарената револуција раскажа потресна приказна „како рекетира режимот“

+инфо - 07.06.2016

Ништо не е вечно а најмалку ваквата корумпирана власт, пишува на својот Фејсбук профил Владимир Ѓорѓевски, активист на Шарената револуција. Колку повеќе тие ни се закануваат, етикетираат, оцрнуваат, незаконски казнуваат, притвораат, затвораат, толку ...

„Еден за сите и сите за еден“ – солидарно во „Излет“ за „шарените командоси“

Радио МОФ - 07.06.2016

Граѓани, активисти, познати личности – еден за сите и сите за еден денес во кафе-бар „Излет“ дадоа поддршка на осомничените „командоси“ на Шарената револуција, кои се соочуваат со потенцијална парична, но и казна затвор поради боењето на протестите.

Солидарна забава во „Излет“, поддршката продолжува и во ноќта

Нова ТВ - 07.06.2016

Од еден часот попладнето па се до вечерните часови, граѓаните не престануваат да го полнат кафе барот „Излет“ каде што денеска се одржува солидарна забава на која што ситте можат да дојдат и да донираат пари кои ќе се употребат за правна помош на ...

Прилеп останува со Шарената револуција до крај ГАЛЕРИЈА

+инфо - 07.06.2016

Прилепчани повторно порачаа „ЧЕ СИ ЛЕЖИЕТЕ“. Вечерва над 4.000 прилепчани излегоа за да дадат подршка на шарената револуција до исполнување на барањата од „Протестирам“. Прилепчани повторно порачаа „ЧЕ СИ ЛЕЖИЕТЕ“.

(ФОТО) Прилепачни денеска масовно излегоа на протести

Репортер - 07.06.2016

Ви пренесуваме фотографии од вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во Прилеп Фото – ...

(ФОТО) И струмичани се дигнаа вечерва против режимот

Репортер - 07.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Струмица. Фото – Струмица ...

Шарената револуција доби поддршка и од Нов Зеланд

Репортер - 07.06.2016

Вчера напладне на Лонг Беј, регионалниот парк во Окленд, Нов Зеланд, се собраа Македонците кои живеат таму да изразат поддршка за Шарената револуција. ­ Македонците од Нов Зеланд изразуваат поддршка за Шарената револуција и нивните браќа и сестри ...

(ВИДЕО) „Шарените“ собираат донации за кривичните на демонстрантите

Репортер - 07.06.2016

Шарената револуција денеска во 13:00 часот ќе собира донации за демонстрантите против кои се поднесени кривични пријави. Тие велат дека настанот ќе трае до крајот на денот и очекуваат поддршка.

Донации за казните на демонстрантите од „Шарената револуција“ во Излет

Стандард - 07.06.2016

Денеска во 13 часот, во кафе-барот Излет ќе се одржи хуманитарен настан „Сите за еден, еден за сите“ за собирање парични донации за казните за демонстрантите учесници во „‪‎Шарената револуција“.

„Крвта не е боја! Бојата се пере!“ Од денешните протести

МКД - 07.06.2016

Денешниот протест на граѓаните против власта беше под знакот на убиството на Мартин Нешковски. Со транспарент „Ова е крајот! Заради Мартин, за сите“ тие денеска во голем број се собраа пред СЈО , од каде што тргнаа кон Владата, но кај Соборниот храм ...

Поддржувачите на „Протестирам“ по 11-ти пат ќе протестираат во Охрид

OhridNews - 07.06.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ денеска во Охрид со почеток во 18:30 часот на плоштадот кај „Чинарот“ по 11-ти пат ќе се организира мирен протест на кој граѓаните ќе може да го искажат своето незадоволство од одлуките на власта.

Врзани знамиња на протестот на Шарената револуција во Битола ГАЛЕРИЈА

+инфо - 07.06.2016

„Ќе има правда, ќе има мир“ синоќа ечеше во Битола на протестот на Шарената револуција. „Ќе има правда, ќе има мир“ синоќа ечеше во Битола на протестот на Шарената револуција. Се бараше ‪оставка‬ и секој да си одговара за своите ...

24-ти протест на Шарената Револуција во Велес ГАЛЕРИЈА

+инфо - 07.06.2016

Синоќа имаше повеќе стотици демонстранти, а протестот заврши мирно без инциденти. Граѓаните и граѓанките на Велес синоќа дваесет и и четврти ден протестираат во боите на Шарената Револуција. Протестот започна од пред кружниот тек кај Авона.

(ВИДЕО) Заев и Шекеринска донираа пари за демонстрантите со кривични пријави

Репортер - 07.06.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска и Дамјан Манчевски донираа пари за демонстрантите од Шарената револуција кои заработија кривични пријави поради бојадисување на државните ...

Коце синоќа ги бришеше боите од Шарената револуција

+инфо - 07.06.2016

Во чистењето на плоштадот помогна и градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски вчеравечер можеше да се забележи како го чисти плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје, откако тој ...

СДСМ со поддршка на ултимативните барања на Шарената Револуција

Репортер - 07.06.2016

Централниот одбор на СДСМ,на седницата која заврши околу полноќ, донесе одлуки за натамошните чекори на опозициската партија.. СДСМ ги поддржа ултимативните барањата и бескомромисниот став на Шарената револуција за излез од кризата, кој се темели на ...

Катерина Ивановска: Денеска во „Излет“ да донираме за казните на демонстрантите ВИДЕО

+инфо - 07.06.2016

Манекенката која е дел од Шарената револуција, ги поканува граѓаните во кафето Излет каде денеска од 13 часот се собираат донации. Манекенката Катерина Ивановсја која е дел од Шарената револуција, ги поканува граѓаните во кафето Излет каде денеска ...

Чавков продолжува да снима (ВИДЕО)

Стандард - 07.06.2016

Порталот Слободна.мк објави видео каде се гледа припадник на полициската единица ЕБР ги снима демонстрантите кои вчера беа на улиците на Скопје. „Шарената револуција“ веќе два месеци протестира против власта и нивните одлуки кои ја одведоа земјата ...

Во кафе бар „Излет“ парични донации за казните на демонстрантите

Нова ТВ - 07.06.2016

Во кафе бар „Излет“ во Скопје денеска во 13 часот ќе се одржи хуманитарен настан „Сите за еден, еден за сите“ за собирање парични донации за подмирување на казните за демонстрантите на ‪‎Шарената револуција.

(ВИДЕО) Шарената револуција собира донации за кривичните на демонстрантите

А1 On - 07.06.2016

Шарената револуција денеска во 13:00 часот ќе собира донации за демонстрантите против кои се поднесени кривични пријави. Тие велат дека настанот ќе трае до крајот на денот и очекуваат поддршка.

Моментот кога граѓаните ја пробија блокадата со кренати раце (ВИДЕО)

+инфо - 07.06.2016

По мало натегање со полицајците, граѓаните со кренати раце успеаја да го пробијат кордонот и да се упатат кон Владата. Полициски кордон беше поставен во близина на Соборниот храм кога граѓаните на вчерашниот протест се упатија кон Владата.

Шарената револуција од денеска добива нов лик

+инфо - 07.06.2016

Од вечерва веќе нема да има организирани протести секој ден во 6 часот пред СЈО, но затоа секојдневно ќе се одржуваат најразлични герила акции. Од вечерва веќе нема да има организирани протести секој ден во 6 часот пред СЈО, но затоа секојдневно ќе ...

Во „Излет“ се собираат донации за поддршка на шарените револуционери

Окно - 07.06.2016

Денес од 13 часот па сè до крајот на денот, во кафулето „Излет“ ќе се собираат донации за паричните казни кои Шарените револуциоерни се очекува да ги добијат за боењето на окупираните државни институции и кич-објектите и спомениците од криминалниот ...

Денес се собираат донации, во Скопје нема протест, но ќе има во Струмица, Охрид, Прилеп... (ВИДЕО)

МКД - 07.06.2016

„Шарената револуција“ денеска во Скопје не најавува протест. Од 13 часот, па до крајот на работното време во „Излет“ ќе се собираат донации за подмирување на казните за демонтрантите. Истовремено, попладнето и вечерните часови ќе протестираат ...

Поддршка од Нов Зеланд за Шарената револуција

А1 On - 07.06.2016

Вчера напладне на Лонг Беј, регионалниот парк во Окленд, Нов Зеланд, се собраа Македонците кои живеат таму да изразат поддршка за Шарената револуција. -Македонците од Нов Зеланд изразуваат поддршка за Шарената револуција и нивните браќа и сестри кои ...