TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се контролираат финансиите на „Зегин“ за цела 2004

Време - 25.02.2005

СКАНДАЛ „ДОНИРАНИ ЛЕКОВИ“ Управата за јавни приходи ја прошири контролата во „Зегин“, а првите резултати од неа се очекуваат наредната недела, велат во УЈП. Даночните инспектори и финансиските полицајци наместо да ја преиспитуваат само донацијата на лекови за настраданите во Шри Ланка, како што ...

Царината го тужи "Зегин"

Дневник - 24.02.2005

ПОРАДИ КУСОК ОД 74.473 ПАКУВАЊА ЛЕКОВИ Царинската управа на Македонија вчера поднесе прекршочна пријава против фирмата "Зегин" поради тоа што, при обид за извоз на хуманитарна пратка, и доставила документи за количеството, вредноста и квалитетот, кои се различни од фактичката состојба, се вели во ...

Бирото за стоковни резерви намирисало кусок во магацините на Зегин

Време - 24.02.2005

НА ПОВИДОК НОВ СКАНДАЛ СО БЛАГОЈА МЕХАНЏИСКИ? Бирото за стоковни резерви и Бирото за лекови денеска ги чешлаат магацините на веледрогеријата „Зегин“ под сомневање дека оваа веледрогерија непрописно располагала со државните резерви во лекови што се чуваат таму, дознава „Време“.

Ќе се запалат лековите на „Зегин“

Утрински - 24.02.2005

Се заврши едно поглавје од големиот цунами скандал со хуманитарната помош Скопското Основно јавно обвинителство вчера достави барање до Царината за информација за она што било констатирано како неправилност Во почетокот на идната недела Министерството за здравство, во соработка со Царинската ...

Цунами врз хуманоста

Вечер Прес - 24.02.2005

ПИШУВА: Ристе НЕДАНОВСКИ На хуманитарната помош што Македонија ја подготви за настраданите од цунами во Шри Ланка и се случи елементарна непогода пред нејзиното испраќање кон оние на кои им е потребна. Дека дубарата во која влета веледрогеријата "Зегин" со хуманитарната помош фрли голема дамка врз ...

Царината поднесе прекршочна пријава за Зегин

Канал5 - 23.02.2005

Царината денеска со соопштение информира дека поднела прекршочна пријава до скопскиот суд 1 против фирмата Зегин за случајот хуманитарна помош за Шри Ланка од оваа компанија. Царината тврди дека при контролата на помошта од Зегин утврдила помалку л Царината денеска со соопштение информира дека ...

УНИЦЕФ: Солта за рехидратација и ја дониравме на Македонија

Вест - 23.02.2005

СКАНДАЛ СО ПОМОШТА НА ЗЕГИН ЗА ЦУНАМИТО Од Канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје велат дека пратката со солта што сега Зегин сака да ја пренасочи во Шри Ланка и е донирана на Македонија во јуни 2001 година, и била со рок на траење до февруари 2005 година УНИЦЕФ никогаш не донирал каква било помош на ...

Нема враќање на ДДВ при извоз на донација

Дневник - 23.02.2005

УПРАВАТА ЗА ЈАВНИ ПРИХОДИ ЈА КОРИГИРА ЦАРИНСКАТА Царинската управа и ја префрли контролата на запрената хуманитарна пратка на "Зегин" на Управата за јавни приходи, а помошта дефинитивно не патува за Шри Ланка, изјави вчера Илија Илоски, директор на Царинската управа.

„Зегин“ ги отфрла обвинувањата за запленетата помош

Утрински - 23.02.2005

Веледрогеријата со свои тврдења за помошта за Азија ЉУБИША СТАНКОВИЌ По заплената на хуманитарната помош што за настраданите од цунамито ја донираше "Зегинни, оваа веледрогерија вчера изјави дека пратката во лекови е целосно исправна и проверена од надлежните државни институции.

„Зегин“ преку донацијата сакал да испере 120.000 евра

Време - 23.02.2005

УЈП ГО РАСЧИСТУВА СКАНДАЛОТ СО ЛЕКОВИТЕ Благоја Механџиски, сопственик на „Зегин“, до крајот на неделава ќе добие кривични пријави за затајување данок на добивка ако се докажат малверзациите што тој ги направил преку сопствената донација на лекови за настраданите од цунамито.

Пратката на "Зегин" запленета и ќе се уништува

Дневник - 22.02.2005

владини мерки за хуманитарната ПОМОШ Хуманитарната пратка на "Зегин" за Шри Ланка е запленета, а лековите и солта за хидратација, која е со изминат рок, ќе се уништуваат, бидејќи нема да дозволиме такви препарати да одат во промет, изјави Ромил Санџаковски, директор на Бирото за лекови, на ...

Лекарствата за цунамито биле со изминат рок

Утрински - 22.02.2005

ЦАРИНА Со исклучок на лекот †стрептоксазоллл” сите други препарати содржани во хуманитарната пратка на веледрогеријата ”Зегиннн”, а биле наменети за настраданите во Шри Ланка, се со изминат рок, или во најдобар случај трајноста им е пред изминување.

Лековите на „Зегин“ не одат за Азија

Утрински - 22.02.2005

По големиот цунами-скандал со хуманитарната помош која беше наменета за настраданите во Шри Ланка За натамошната судбина на лековите ќе решава Бирото за ...

Потрага по мистериозната сол на Зегин

Вест - 22.02.2005

СКАНДАЛ: ПРОНЕВРА СО ПОМОШТА ЗА ЦУНАМИТО "Секоја донација што влегла во Македонија мора да е организирана преку Владата или Црвениот крст и само тие може да ја пренаменат. Тоа не го прави некое приватно лице или фирма", објаснуваат од Меѓународниот Министерството за здравство вчера не успеало да ...

Владата му подготвува кривична пријава на Механџиски

А1 - 21.02.2005

По отчетот пред министрите, директорот на царината, Илија Иљоски, на брифинг, но не и пред камера најавува: неделава очекува развој на истрагата за хуманитарната помош на Зегин која треба да заврши со прекршочна пријава за царински неправилности и кривична пријава за фалсификување службена исправа ...

Плаќам половина милион евра на оној што ќе докаже злоупотреба

Вест - 21.02.2005

БЛАГОЈА МЕХАНЏИСКИ - ЗЕГИН: Солта за дехидратација за која прикажал 33 денари за килограм била донација од УНИЦЕФ, но тој имал право повторно да ја донира оти не смеел да ја продава Благоја Механџиски, сопственик на синџирот аптеки "Зегин", вчера ги демантираше тврдењата од Царинската управа на ...

Механџиски: На подарен коњ заби не му се гледаат

Време - 21.02.2005

„ЗЕГИН“ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ЦАРИНАТА Скандалот што царината го направи со помошта за настраданите од Југоисточна Азија е голема навреда за донатор каков што е „Зегин“, тврди Благоја Механџиски, сопственик на познатата веледрогерија.

Знам кој ме мести за помошта за Азија

Дневник - 21.02.2005

СОПСТВЕНИКОТ НА "ЗЕГИН" ДЕЦИДЕН Хуманитарната помош за Јужна Азија е прегледана, констатирано е дека е во ред и денес ќе тргне во настраданите подрачја. Контролата ја извршиле царински инспектори, финансиска полиција, бироата за стокови резерви и за лекови и меѓународниот Црвен крст.

Благоја Механџиски, сопственикот на веледрогеријата Зегин најверојатно ќе добие 2 пријави

Канал5 - 21.02.2005

Според извори во Владата, првата кривична поради сомнение дека фалсификувал документи и втората прекршочна поради сомневањето дека Зегин не ја почитувал постапката за царинење. Ова засега е епилогот од случајот Зегин, за кој денеска посебно расправаше Според извори во Владата, првата кривична ...

Владата ќе расправа за скандалот со лекови

Утрински - 21.02.2005

Скандалозната хуманитарна пратка на "Зегин" и натаму под царинска пломба Јасмина Јовановска Хуманитарната пратка на "Зегинни, наводно, вредна околу половина милион евра, што требаше да отпатува за Југоисточна Европа, поради сомневање за царински и финансиски прекршоци, сў уште е под царинска пломба.