TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Конвенција на СДСМ

А1 - 12.06.2005

Локалните избори според гласовите и освоените места се најдобри досега, рејтингот на партијата расте, време е да се мисли на парламентарните избори. Ова се тезите на претседателот на СДСМ Владо Бучковски изнесени на партиската конвенција во отчетот по завршениот изборен циклус.

Локалните избори централна тема

Дневник - 11.06.2005

ГОДИШНА КОНФЕРЕНЦИЈА НА СДСМ Извештајот за резултатите од локалните избори ќе биде главна тема на годишната конференција на СДСМ што ќе се одржи утре во Македонскиот народен театар. На состанокот на кој ќе присуствуваат повеќе од 680 делегати ќе се обрати партискиот лидер Владо Бучковски, кој ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ да побара оставка од Чоревски

Утрински - 10.06.2005

Советот на Скопје ќе заседава на 16 јуни, останува неизвесно дали ќе профункционира Рахиќ: Нема да побараме оставка ако ВМРО-ДПМНЕ побара да го разрешат, треба да обезбеди мнозинство, тоа е веќе прашање на политичка процена ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА "Намерата на СДСМ да ја повлечат поддршката за Благоја ...

Власт во градот ќе бидат партиите кои го поддржаа Костовски

А1 - 09.06.2005

Два месеци по изборите Градскиот совет конечно ќе се фати за работа. Денеска по 3 часа се договориле - власт во градот да бидат партиите кои го поддржаа Костовски и покрај разидувањата по изборот на Чоревски за претседател на Советот. Тој сега засега останува на оваа позиција.

Неизвесно е сменувањето на Благоја Чоревски

Време - 09.06.2005

РАКОВОДСТВОТО НА СДСМ СЕ ПОДЕЛИЛО ОКОЛУ советот Раководството на СДСМ во понеделникот не донело одлука советниците од оваа партија во градскиот совет да побараат смена на претседателот Благоја Чоревски, тврди Борис Кондарко, портпаролот на партијата.

СДСМ му ја откажа поддршката на Чоревски

Вест - 09.06.2005

НОВ РАСПОРЕД НА СИЛИТЕ ВО СКОПСКИОТ СОВЕТ Есад Рахиќ, претседател на градската организација на СДСМ, вчера изјави дека ако советниците на ВМРО-ДПМНЕ сакат да го сменат Чоревски, ќе ја имаат нивната поддршка Советниците на СДСМ во скопскиот Совет деновиве добиле налог да ја откажат поддршката за ...

СДСМ контра претседавачот на Скопје

Дневник - 09.06.2005

ПРОМЕНИ Советниците од СДСМ ќе ја откажат поддршката за претседателот на Советот на Скопје, Благоја Чоревски, и ќе и дадат можност на ВМРО-ДПМНЕ да му изгласа недоверба, соопшти вчера Есад Рахиќ, претседател на скопската организација на СДСМ.

ПРЕГРУПИРАЊЕ НА ПОДРШКАТА НА КОСТОВСКИ ВО ГРАДСКИОТ СОВЕТ?

Канал5 - 09.06.2005

Сакавме да му помогнеме на Костовски, па затоа гласавме за Чоревски. Вака претседателот на градската организација на СДСМ Есад Рахиќ го објаснува потегот на нивните градски советниците за кој расправаше и претседателството на СДСМ на последната седница, о Сакавме да му помогнеме на Костовски, па ...

Надзорниот одбор ќе им пресуди на непослушните советници

Вест - 08.06.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА СДСМ Лидерот Бучковски верува дека ќе биде побарана одговорност за непочитување на партискиот став Пратеникот Тито Петковски смета дека случајот со советниците на СДСМ во Општина Центар може да се надмине само ако се почитува процедурата.

СДСМ ќе бара да се разреши и Чоревски

Време - 08.06.2005

БРАНУВАЊА ВО СКОПСКИОТ СОВЕТ Разрешување на Благоја Чоревски од ДА од функцијата претседавач на Советот на Скопје ќе побараат советниците од СДСМ. На тој начин, иако со задоцнување, ќе ја почитуваат одлуката на партиската централа - власта да биде опозиција во општините каде што нема градоначалник.

Врвот на СДСМ омекнува за исклучувањето на непослушните

Утрински - 08.06.2005

Претседателството на владејачката партија расправаше за советниците од Центар Петковски: Можете да го видите и записникот од претходната седница, каде што стои дека само сме побарале информации од раководството на Центар ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Социјалдемократите ретерираа од првичните намери да ги ...

Бучковски нема да ги исклучи непослушните

Дневник - 08.06.2005

ПОД ПРИТИСОК НА ПАРТИЈАТА Лидерот на СДСМ Владо Бучковски отстапи од првичната одлука да ги исклучи од партијата шестемина советници од Општината Центар, кои не ја почитувале одлуката да дејствуваат како опозиција. Неофицијално дознаваме дека на прексиноќешната седница речиси сите членови на ...

Тито одржа лекција?!

Вечер - 08.06.2005

Претседателството на СДСМ го овласти Надзорниот одбор да покрене постапка за преиспитување на одговорноста на советниците од Општина Центар и Градското собрание на Скопје поради непочитување на генералниот партиски став да се биде во опозиција во оние општини каде немаат нивни градоначалник.

Петковски се смирува по седницата на претседателството на СДСМ

А1 - 07.06.2005

Советниците на СДСМ во Градскиот совет да побараат оставка од претседавачот за кој гласаа - Чоревски, а претседавачот на општина Центар од СДСМ, Вучевски, заради непринципиелна коалиција со ВМРО Народна, да поднесе оставка. Ова е одлучено на синоќешното претседателство, со цел да се затвори лошиот ...

Илија Илоски потпретседател на социјалдемократите?

Утрински - 07.06.2005

Годишна конференција на СДСМ Неколку дена пред Годишната конференција на владејачката партија, закажана за 12 јуни, раководството на СДСМ се освежува со нови лица. На синоќешната седница на Претседателството требаше да се пополнат испразнетите места со нови членови, организационен секретар и ...

На следните избори соодносот СДСМ-ЛДП 5:1?

Утрински - 07.06.2005

Лидерите на "За" ќе ги преиспитуваат односите во коалицијата пред парламентарните избори Досегашниот победнички сооднос од 2002 година од 3: 1 во корист СДСМ сигурно ќе биде заменет со сооднос од 4:1 или евентуално 5:1 Сашко Димевски На парламентарните избори соодносот на кандидатите меѓу СДСМ и ...

Тито и Бучковски ќе расчистат за исклучувањата

Дневник - 07.06.2005

СДСМ Лидерот на СДСМ, Владо Бучковски, и членот на претседателството Тито Петковски синоќа требаше да се соочат за да расчистат во врска со исклучувањето од партијата на советниците од Општината Центар. Петковски најави дека ќе побара од Бучковски да одговори зошто беше соопштено дека ...

Каде се дицсиплинките за непослушните?

Канал5 - 07.06.2005

Членовите на претседателството на СДСМ се согласиле дека советниците во општината Центар не го почитувале генералниот партиски став – да не формираат мнозинство таму каде што владејачките немаат градоначалници. На потег е надзорниот одбор на општинската Членовите на претседателството на СДСМ се ...

Петковски пред партиски укор?

Вечер - 07.06.2005

Претседателството на СДСМ на синоќешната седница требаше да донесе одлука за избор на потпретседател, двајца членови во Претседателството и организационен секретар на партијата. За нов потпретседател, на местото на Владо Бучковски, најверојатно ќе биде предложен Илија Илоски.

Плачат граѓаните, плачам и јас

Вест - 06.06.2005

ПРВАТА СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ГРАДСКОТО СОБРАНИЕ БЛАГОЈА ЧОРЕВСКИ СО СКОПЈАНИ КАКО ВО ИНДИСКИ ФИЛМ "Средбата помина доста тажно. Граѓаните во еден здив, со солзи во очите ми раскажуваа за нивните маки и проблеми. Тие плачеа. Па плачев и јас.

ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СДСМ ПРЕД ИСКЛУЧУВАЊЕ

Канал5 - 06.06.2005

Претседателството на СДСМ вечерва се состанува за да ја продолжи дебатата за исклучување од партијата на шестемина непослушни советници од општината Центар. На минатата седница членовите на претседателството го задолжија Надзорниот одбор да поведе постапк Претседателството на СДСМ вечерва се ...

Ако можат пратениците, зошто не и ние?!

Вечер - 06.06.2005

Советниците во Градското Собрание уште непочнати со работа, бараат покачување на нивните примања. "Ако можат пратениците да си ги покачат примањата, зошто да не си ги покачиме и ние" - биле коментарите на социјалистите на состанокот со претседателот на Советот, Благоја Чоревски.