TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

Канал5 - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

24 Вести - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Демократски сојуз: Датум за преговори со ЕУ

24 Вести - 23.06.2018

„Демократскиот сојуз смета дека Советот на Европската Унија на Самитот во Брисел (закажан за 28 и 29 јуни), има обврска и одговорност, да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Република Македонија, со што ќе се деблокираат ...

Трајанов: ЕУ да ја стави Македонија на „брза лента“, ново вето ќе го урне договорот со Грција

Фокус - 23.06.2018

Демократскиот сојуз смета дека Советот на Европската Унија на Самитот во Брисел на 28 и 29 јуни има обврска и одговорност да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Македонија, со што ќе се деблокираат европските интегративни ...

Трајанов: Ново вето од ЕУ ќе го урне договорот со Грција

Канал5 - 23.06.2018

Демократскиот Сојуз на Павле Трајанов смета дека советот на Европската унија на Самитот во Брисел на 28 и 29 јуни има обврска и одговорност да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Македонија,.

Грција го пишува писмото за деблокада на евроатлански интеграции на Македонија

24 Вести - 23.06.2018

Откако Европската комисија соопшти дека во годинашните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија, в понеделник Советот за надворешни работи на Унијата како прва точка на дневен ред го има ...

Следува недела на лобирања, убедувања и одлука

Нова ТВ - 23.06.2018

Известувањето од Грција до Европскиот совет и до генералниот секретар на НАТО со кои практично се одблокира евроатлантскиот пат за Македонија ќе бидат испратени в понеделник, соопшти вчера министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, кој ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

+инфо - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

А1 On - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

Сител - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Демократски сојуз: ЕУ има обврска да почне преговори со Македонија

Макфакс - 23.06.2018

Демократскиот сојуз смета дека Советот на Европската Унија на Самитот во Брисел закажан за 28 и 29 јуни, има обврска и одговорност да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Република Македонија, со што ќе се деблокираат европските- ...

ДС: Советот на ЕУ има обврска и одговорност да донесе одлука за преговори со Македонија

МКД - 23.06.2018

Демократскиот сојуз смета дека Советот на Европската Унија на Самитот во Брисел на 28 и 29 јуни има обврска и одговорност да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Република Македонија, со што ќе се деблокираат европските ...

ДС: Советот на ЕУ има обврска да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Македонија

Стандард - 23.06.2018

Демократскиот сојуз смета дека Советот на Европската Унија на Самитот во Брисел (закажан за 28 и 29 јуни), има обврска и одговорност, да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Република Македонија, со што ќе се деблокираат ...

Позитивни пораки за Македонија од Германија, Холандија, Британија..., се чека да омекне срцето на Макрон

МКД - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

Стандард - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Холандија попушти, Франција единствена кочница за преговорите

Независен - 23.06.2018

Холандскиот парламент даде зелено светло Македонија да ги почне преговорите со Европската Унија, а гласаше против Албанија. Холандија е една од земјите од групата, на чело со Франција, која изминатиот период изразуваше скептицизам во однос на тоа ...

ДС: Датум за преговори со ЕУ

А1 On - 23.06.2018

Демократскиот сојуз смета дека Советот на Европската Унија на Самитот во Брисел (закажан за 28 и 29 јуни), има обврска и одговорност, да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Република Македонија, со што ќе се деблокираат ...

Демократски сојуз инсистира: Македонија на т.н. „брза лента“ за интеграција во ЕУ

Независен - 23.06.2018

Партијата Демократскиот сојуз (ДС) смета дека Советот на Европската унија (ЕУ) на Самитот во Брисел на 28 и 29 јуни има обврска и одговорност да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Република Македонија за деблокирање на ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО по ратификацијата на Договорот со Грција

Press24 - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

CivilMedia - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Демократски сојуз: ЕУ има обврска да почне преговори со Македонија

Точка - 23.06.2018

Демократскиот сојуз смета дека Советот на Европската Унија на Самитот во Брисел закажан за 28 и 29 јуни, има обврска и одговорност да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Република Македонија, со што ќе се деблокираат европските- ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

Вечер Прес - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

Либертас - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

Локално - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Датум за преговори со ЕУ е обврска

Локално - 23.06.2018

Демократскиот сојуз смета дека Советот на Европската Унија на Самитот во Брисел (закажан за 28 и 29 јуни), има обврска и одговорност, да донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Република Македонија, со што ќе се деблокираат ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

24Инфо - 23.06.2018

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

Бриф - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

Н.Македонија - 23.06.2018

По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ...

Заев се надева дека ќе омекне срцето на Макрон

Фокус - 22.06.2018

Премиерот Зоран Заев, за време на својата работна посета на отворањето на работите за експресниот пат Ранковце-Крива Паланка, одговарајќи на новинарски парашања, во врска со препораката за започнување на преговори со ЕУ, рече: – Јас верувам дека ќе ...

Бундестагот препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

ТВ21 - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

24 Вести - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Се надевам ќе омекне срцето на Макрон

Фокус - 22.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

Заев очекува сите членки на ЕУ да дадат зелено светло за почеток на преговори

Канал5 - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

Заев очекува зелено светло од сите во ЕУ

Алсат-М - 22.06.2018

Премиeрот Зоран Заев очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ и се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за проширувањето на ЕУ.

Заев очекува датум за почеток на преговорите со ЕУ

Канал5 - 22.06.2018

Премиерот Заев се надева дека никој во ЕУ, вклучително и францускиот претседател Макрон, нема да остане рамнодушен на решението на спорот со Грција, и следната недела земјава ќе добие датум за почеток на преговорите.

Заев очекува зелено светло за почеток на преговори од сите во ЕУ

Deutsche Welle - 22.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев очекува Македонија идната недела да добие датум за почеток на преговори со ЕУ. По поддршката од парламентот на Холандија, тој се надева на промена на задршките и од Париз.

Заев се надева дека срцето на Макрон ќе омекне

Телма - 22.06.2018

Премиерот ја поздрави одлуката на холандскиот Парламент да дозволи отворање на преговорите за пристап на нашата држава кон ЕУ. Се надева дека нивната одлука ќе го омекне ставот на францускиот претседател, кој, и покрај договорот со Грција, цврсто се ...

Холандија гласаше за преговори со Македонија

Телма - 22.06.2018

Германската Влада отворено застана зад напорите на Скопје да стане дел од европското семејство. Германското МНР упати писмо до Бундестагот со препорака да одобри датум за почнување на преговорите на Македонија со Европската унија, јавува Дојче Веле.

Спор за договор

Сакам да кажам - 22.06.2018

1 Многу е тешко да се прифати дека е постигнат договор со Грција. Некако потсвесно, кога ќе се спомене Грција ти доаѓа да изговориш „спорот за името“, „спорот за името“, „спорот за името“… Дваесет и седум години тоа ни беша мантра.

Германската влада препорача отворање преговори на ЕУ со Македонија

Фокус - 22.06.2018

Во писмо до германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ, објави Дојче веле на македонски јазик.

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Канал5 - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. - Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

Канал5 - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

Германската влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

Фокус - 22.06.2018

Додека сите очи се свртени кон Франција, поради отпорот на Париз кон одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Македонија и Албанија, германската влада денеска отворено застана зад напорите на Скопје да тргне уште еден чекор напред кон ...

Заев: Се надевам дека ќе омекне и срцето на Макрон

Курир - 22.06.2018

Се надевам сите наши пријатели во ЕУ, ниту една земја од ЕУ нема да останат рамнодушни на пријателството на европскиот манир кој Македонија го демонстрира, она што е толку потребно за целиот Балкан, за ЈИЕ и за цела Европа, рече премирот Зоран Заев.

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

Сител - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Сител - 22.06.2018

- Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. - Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

А1 On - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

Независен - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија - одлучува Советот на ЕУ

Press24 - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. - Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

+инфо - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

Независен - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

Press24 - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

А1 On - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

А1 On - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

И Германија препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

Р.С.Европа - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, а кое го пренесе „Дојче веле“, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на ...

Во очекување на писмото од Атина, Брисел го убедува Париз за датумот

Нова ТВ - 22.06.2018

По ратификацијата на Договорот за решение на спорот со името во Собранието, започна постпаката за негова примена, а следен чекор е известувањето што Грција треба да го испрати до ЕУ и до НАТО дека се отстранети препреките за намошната интеграција на ...

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Стандард - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

Стандард - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

Заев: Се надевам дека срцето на Макрон ќе омекне

Press24 - 22.06.2018

Јас верувам дека ќе омекне срцето на претседателот Емануел Макрон, ги разбирам отворените внатрешни дебати во Франција, таа е голем пријател. Ако Германија, Франција, Италија, Британија, Австрија и другите земји одат напред, тогаш и Европа ќе се ...

Заев се надева дека срцето на Макрон ќе омекне

Независен - 22.06.2018

Премиерот Зоран Заеб ја поздрави одлуката на холандскиот Парламент да дозволи отворање на преговорите за пристап на нашата држава кон ЕУ. Се надева дека нивната одлука ќе го омекне ставот на францускиот претседател, кој, и покрај договорот со ...

Тимоние: Конечниот став за преговори на Македонија ќе го каже претседателот Макрон на Советот на ЕУ

МКД - 22.06.2018

По информациите од Брисел дека продолжуваат расправиите меѓу земјите-членки на ЕУ за одредување датум за почеток на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, како и дека Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со ...

Ќе добие ли Македонија датум за преговори со ЕУ?

Р.С.Европа - 22.06.2018

Извесно е Македонија во јуни да добие одлука за оптпочнување на преговори со ЕУ, велат експертите. Според нив, утврдување на датум може да се случи на есен, по референдумот. Иако, Франција се противи на одлуката, има јасни сигнали од клучните играчи ...

Заев очекува зелено светло од сите во ЕУ

Р.С.Европа - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ и се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за проширувањето на ЕУ.

ЕУ и НАТО го чекаат писмото од Грција дека се отстранети пречките за интеграција на Македонија

МКД - 22.06.2018

Сѐ уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската Унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Германската влада препорача отворање преговори на ЕУ со Македонија

МКД - 22.06.2018

Во писмо до германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ, објави Дојче веле на македонски јазик .

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Независен - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. - Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Германската влада препорача отворање преговори на ЕУ со Македонија

Нова ТВ - 22.06.2018

Додека сите очи се свртени кон Франција, поради отпорот на Париз кон одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Македонија и Албанија, германската влада денеска отворено застана зад напорите на Скопје да тргне уште еден чекор напред кон ...

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

+инфо - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

Европската комисија препорача преговори со Македонија

Р.С.Европа - 22.06.2018

Европската комисија соопшти дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. „Ние ја завршивме нашата работа. Одлуката сега е во рацете на Советот на ЕУ“, изјави ...

Холандскиот парламент е „за“ отворање преговори на ЕУ со Македонија

Нова ТВ - 22.06.2018

Парламентот на Холандија одобри отворање на преговорите за пристапување на Македонија кон ЕУ, јави албанската телевизија Топ Ченал. Како што претходно најавуваа пратениците, оваа одлука значи дека и се дава слобода на холандската влада во ...

Заев очекува сите членки на ЕУ да дадат зелено светло за почеток на преговори

А1 On - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

Заев: Очекувам сите членки на ЕУ да дадат зелено светло за почеток на преговори

Press24 - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

Заев: Верувам дека срцето на Макрон ќе омекне

Макфакс - 22.06.2018

Јас верувам дека ќе омекне срцето на претседателот Емануел Макрон, ги разбирам отворените внатрешни дебати во Франција, таа е голем пријател. Ако Германија, Франција, Италија, Британија, Австрија и другите земји одат напред, тогаш и Европа ќе се ...

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

Press24 - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Европа нема да пропушти да ја охрабри и поддржи Македонија

Нова ТВ - 22.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за проширувањето на ЕУ.

Заев: Се надевам дека ќе омекне и срцето на Макрон и ќе добиеме датум за преговори

+инфо - 22.06.2018

Се надевам сите наши пријатели во ЕУ, ниту една земја од ЕУ нема да останат рамнодушни на пријателството на европскиот манир кој Македонија го демонстрира, она што е толку потребно за целиот Балкан, за ЈИЕ и за цела Европа, рече премирот Зоран Заев.

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

Кајгана - 22.06.2018

Скопје, 22 јуни 2018 (МИА) - Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското ...

Заев: Се надевам дека ќе омекне и срцето на претседателот на Франција, Макрон

МКД - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ и се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои сѐ уште имаат одредена резерва за ...

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Бриф - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Тимоние: Конечниот став за преговори на Македонија ќе го каже претседателот Макрон на Советот на ЕУ

Република - 22.06.2018

По информациите од Брисел дека продолжуваат расправиите меѓу земјите-членки на ЕУ за одредување датум за почеток на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, како и дека Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со ...

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Република - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Заев: Се надевам дека ќе омекне и срцето на Макрон

Република - 22.06.2018

Се надевам сите наши пријатели во ЕУ, ниту една земја од ЕУ нема да останат рамнодушни на пријателството на европскиот манир кој Македонија го демонстрира, она што е толку потребно за целиот Балкан, за ЈИЕ и за цела Европа, рече премирот Зоран Заев.

Германската влада препорача отворање ЕУ – преговори со Македонија

Република - 22.06.2018

Во писмо до германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ. Додека сите очи се свртени кон Франција, поради отпорот на Париз кон одредување ...

Германија препорача датум за Македонија

Фактор - 22.06.2018

Во писмо до германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ, објави ДВ. Во писмо упатено до германскиот Бундестаг од германското МНР од име на ...

Заев: Се надевам дека ќе омекне срцето на Макрон и ќе добиеме датум за преговори

Вечер Прес - 22.06.2018

Европската комисија соопшти дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската Унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ.

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

CivilMedia - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

еМагазин - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. - Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ. Ние ја завршивме нашата работа - додаде тој.

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Локално - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Германската влада поддржува давање датум за почетокот на преговорите со Македонија

Мета - 22.06.2018

Во писмо до Бундестагот, германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ, со тоа отворено застанувајќи зад напорите на Скопје да тргне уште ...

ЕУ и Нов Зеланд склучуваат нов договор за трговија

Sky - 22.06.2018

ЕУ и Нов Зеланд започнаа нови преговори за поопширен и поамбициозен договор за трговија, соопшти Европската комисија. „Преговорите имаат цел да ги поместат границите за размена на стоки и услуги, како и да развијат нови правила кои ќе ја олеснат ...

Заев: Верувам дека срцето на Макрон ќе омекне

Точка - 22.06.2018

Заев се надева на позитивна одлука и вели дека е оптимист дека Европа нема да пропушти шанса да ја поддржи Македонија. Јас верувам дека ќе омекне срцето на претседателот Емануел Макрон, ги разбирам отворените внатрешни дебати во Франција, таа е ...

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

еМагазин - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

Заев очекува зелено светло за преговори од сите членки на ЕУ

CivilMedia - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

Грција здивна, Македонија пред рампата на Франција

Либертас - 22.06.2018

Најдолгиот ден во годината, 21 јуни, беше најдолг за Грција, која постигна договор за излез од програмите за финансиска помош. Следните денови се најдолги за Македонија: ќе се скрши ли скептицизмот на Париз? По осум години „програми за спасување“ и ...

Германската влада препорача отворање преговори на ЕУ со Македонија

iPortal - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

Заев очекува „амин“ за преговорите од сите земји членки на ЕУ

Фактор - 22.06.2018

ремирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

Тимоние: Макрон ќе каже за Македонија

Фактор - 22.06.2018

Кристијан Тимоние, амбасадорот на Франција во Скопје, за МКД изјави дека претседателот Емануел Макрон ќе го соопшти конечниот став за тоа дали Македонија заслужува да добие датум за преговори од Европската унија.

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

Локално - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев се надева дека ќе омекне срцето на Макрон

Вечер Прес - 22.06.2018

Премиерот Зоран Заев, за време на својата работна посета на отворањето на работите за експресниот пат Ранковце-Крива Паланка, одговарајќи на новинарски парашања, во врска со препораката за започнување на преговори со ЕУ, рече: – Јас верувам дека ќе ...

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

МК News - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Германската влада препорача отворање ЕУ- преговори со Македонија

Либертас - 22.06.2018

Во писмо до германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ...

Заев: Се надевам дека ќе омекне и срцето на Макрон и ќе добиеме датум за преговори

МК News - 22.06.2018

Се надевам сите наши пријатели во ЕУ, ниту една земја од ЕУ нема да останат рамнодушни на пријателството на европскиот манир кој Македонија го демонстрира, она што е толку потребно за целиот Балкан, за ЈИЕ и за цела Европа, рече премирот Зоран Заев.

Заев: Референдумот е процес за кој државата треба да донесе усогласена одлука

Мета - 22.06.2018

Премиерот Зоран Заев се надева дека никој во ЕУ, вклучително и францускиот претседател Емануел Макрон, нема да остане рамнодушен на решението на спорот со Грција, и следната недела земјава ќе добие датум за почеток на преговорите.

Спор за договор

iPortal - 22.06.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Горан Михајловски за СДК: 1. Многу е тешко да се прифати дека е постигнат договор со Грција. Некако потсвесно, кога ќе се спомене Грција ти доаѓа да изговориш „спорот за името“, „спорот за името“, „спорот ...

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Либертас - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

iPortal - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Заев очекува сите членки на ЕУ да дадат зелено светло за почеток на преговори

Локално - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

ЕК препорача да се почнат преговори со Македонија

Фактор - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. „Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ.

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

24Инфо - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Се надевам ќе омекне срцето на Макрон

iPortal - 22.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

10 начини на кои Заев може да го омекне срцето на Макрон

Panika.be - 22.06.2018

Франција не нѐ сака во ЕУ, а таман се договорија и опозиција и позиција да има референдум, само уште не се знае дали ќе е задолжителен (како ќе не натераат?) или неформален, колку да се рече. Ама Зоран Заев не е човек што така лесно се откажува.

Заев очекува сите членки на ЕУ да дадат зелено светло за почеток на преговори

Либертас - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

CivilMedia - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

Либертас - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

CivilMedia - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

Н.Македонија - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

EK препорача отворање на преговори со Македонија

Н.Македонија - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ.

Заев очекува зелено светло за преговори од сите членки на ЕУ

Н.Македонија - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

И германската влада поддржа почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Н.Македонија - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

Заев очекува зелено светло за преговори од сите членки на ЕУ

1tv - 22.06.2018

Премирот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Македонија следната недела да добие датум за почеток на прегворите за членство во ЕУ. Се надева дека со чекорите што ги презема земјава, ќе ги убеди сите кои се уште имаат одредена резерва за ...

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

1tv - 22.06.2018

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на ...

ЕК препорача преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

1tv - 22.06.2018

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија. – Одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, нагласи портпарол на Комисијата.

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

1tv - 22.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Европската иднина на Македонија е во рацете на Советот на ЕУ, Столтенберг најавува покана за НАТО до јули

1tv - 22.06.2018

ЕК препорача преговори со Македонија, сега одлуката е во рацете на Советот на ЕУ, соопшти портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчиќ. Од Европската комисија денеска информираат дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува ...

Заев: Верувам дека ќе омекне срцето на Макрон

AKO - 22.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, за време на својата работна посета на отворањето на работите за експресниот пат Ранковце-Крива Паланка, одговарајќи на новинарски парашања, во врска со препораката за започнување на ...

Франција се противи на датум за преговори за Македонија

Фокус - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Претставникот на Аврстија во ЕУ очекува дека за време на австриското претседателство Македонија ќе почне преговори со ...

Фокус - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за членство за време на австриското претседавање

Нова ТВ - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за членство за време на австриското претседавање

Сител - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за членство за време на австриското претседавање

Стандард - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за членство

Независен - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за членство за време на австриското претседавање

А1 On - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Франција и натаму со резерви за почеток на преговорите во јуни

Стандард - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција смета дека преговори во јуни не се можни

+инфо - 21.06.2018

Без одлука на амбасадорско ниво, останува сега да се види што ќе се случи во вторник во Луксембург, кога треба да се состанат министрите за надворешни работи на ЕУ и да дискутираат на оваа тема.

Франција и натаму со резерви за почеток на преговорите во јуни

Press24 - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

ЕУ и Нов Зеланд склучуваат нов договор за трговија

Макфакс - 21.06.2018

ЕУ и Нов Зеланд започнаа нови преговори за поопширен и поамбициозен договор за трговија, соопшти Европската комисија. „Преговорите имаат цел да ги поместат границите за размена на стоки и услуги, како и да развијат нови правила кои ќе ја олеснат ...

Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за членство за време на австриското претседавање

+инфо - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Франција и натаму со резерви за почеток на преговорите во јуни

Нова ТВ - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција и натаму со резерви за почеток на преговорите во јуни

А1 On - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција се противи за почеток на преговорите во јуни

Слободен Печат - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција и натаму со резерви за почеток на преговорите со Македонија во јуни

Р.С.Европа - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција се противи за почеток на преговорите во јуни за Македонија

Независен - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција останува резервирана за почеток на преговори со ЕУ во јуни

МКД - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите-членки на ЕУ за одредување датум за почеток на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, при што Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за време на австриското претседавање

Press24 - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за членство за време на австриското претседавање

Слободен Печат - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Франција не ја сака Македонија во ЕУ?

Фактор - 21.06.2018

Франција и натаму се противи за датум за преговори на земјава во јуни и покрај Договорот со Грција. Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ.

Се чека на писмото од Грција до ЕУ и НАТО

Република - 21.06.2018

Се уште нема информација дали Грција го испратила писмото до ЕУ и до НАТО со кое ги известува дека се отстранети препреките за намошната интеграција на земјава во Европската унија, откако во средата македонското Министерство за надворешни работи ...

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за членство

Либертас - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Франција е против стартот на преговорите на ЕУ со Македонија

iPortal - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција и натаму се противи за почеток на преговорите во јуни и покрај договорот за името, повеќе земји се обидуваат ...

Либертас - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција се противи преговорите со Македонија да започнат во јуни

Вечер Прес - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција и натаму се противи за почеток на преговорите во јуни и покрај договорот за името, повеќе земји се обидуваат ...

Локално - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Франција и натаму со резерви за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ во јуни

еМагазин - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Маршик: Очекувам Македонија и Албанија да почнат преговори за членство за време на австриското претседавање

Вечер Прес - 21.06.2018

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

Франција не попушта, се противи Македонија да добие датум за преговори со ЕУ

Н.Македонија - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

ЕУ и Нов Зеланд склучуваат нов договор за трговија

Денар - 21.06.2018

ЕУ и Нов Зеланд започнаа нови преговори за поопширен и поамбициозен договор за трговија, соопшти Европската комисија. „Преговорите имаат цел да ги поместат границите за размена на стоки и услуги, како и да развијат нови правила кои ќе ја олеснат ...

Франција и натаму со резерви за почеток на преговорите во јуни

1tv - 21.06.2018

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

Австралија и ЕУ започнаа преговори

Бизнис Вести - 20.06.2018

Преговори за сеопфатен договор за слободна трговија меѓу Канбера и Брисел ќе започнат следниот месец, објавија денеска комесарот за трговија на Европската унија Сесилија Малмстром и премиерот на Австралија Малком Турнбул.

ЕУ и Австралија ги почнаа преговорите за трговски договор

Вечер Прес - 19.06.2018

Европската унија и Австралија официјално почнаа преговори за сеопфатен и амбициозен трговски договор. Цел на преговорите е укинување бариерите во трговијата на стоки и услуги, создавање можности за малите и големите компании, како и поставување ...

ЕУ и Австралија „готват“ амбициозен трговски договор

Фактор - 19.06.2018

Европската унија и Австралија официјално почнале преговори за сеопфатен и амбициозен трговски договор, пренесоа светските медиуми. Како што се навеудва од Европската комисија цел на преговорите е укинување на бариерите во трговијата на стоки и ...

Започнаа преговорите за трговски договор помеѓу ЕУ и Австралија

Денар - 18.06.2018

Преговорите за трговски договор меѓу Европската унија (ЕУ) и Австралија почнаа денеска во австралиската престолнина Канбера со учеството на еврокомесарот за трговијата Сесилија Малмстром, премиерот на Австралија Малком Турнбул и австралискиот ...