TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Постигнат договор за градоначалник на Белград

А1 - 18.05.2008

Претседателот на Градскиот совет на партијата Нова Србија, Борислав Боровиќ изјави дека на денешните преговори меѓу коалицијата на Демократската партија на Србија-Нова Србија, Српската радикална партија и коалицијата со Социјалистичката партија на Србија, постигнаа договор градоначалник на Белград ...

Националистите се согласиле со социјалистите за владејачките принципи

Утрински - 17.05.2008

Тие се здружија за да ја предизвикаат прозападната коалиција на српскиот претседател Радикалите, социјалистите и демократите на Коштуница начелно се договорија за управување со Белград БЕЛГРАД - Српските националисти и социјалисти од партијата на починатиот лидер Слободан Милошевиќ вчера се ...

Тадиќ најави дека наскоро ќе го соопшти името на идниот премиер на Србија

Канал5 - 17.05.2008

Претседателот на Србија и лидер на Демократската партија Борис Тадиќ изрази уверување дека Србија набрзо ќе добија социјално одговорна и проевропска влада и најави дека наскоро ќе го соопшти името на идниот премиер. Белград, 17 мај (МИА) - Претседателот на Србија и лидер на Демократската партија ...

ЛДП ќе формира паралелна влада

Време - 17.05.2008

НЕМА РАЗВРСКА ЗА СРПСКИОТ ПОЛИТИЧКИ ЈАЗОЛ Лидерот на српската Либерално-демократска партија (ЛДП), Чедомир Јовановиќ, се закани дека во случај Социјалистичката партија да оформи влада со српските радикали и со „народната“ коалиција на Коштуница, тие ќе оформат паралелна влада.

Србија во коалициска треска

Вест - 16.05.2008

БЕЛГРАД, 15 мај (АП) - Српскиот претседател вчера ги критикуваше обидите на националистите да формираат нова влада и покрај силното водство на прозападниот блок на изборите. Борис Тадиќ изјави дека ќе ја брани волјата на народот со сите демократски и правни средства.

Социјалистите го истрчаа првиот круг

Време - 16.05.2008

ПРОДОЛЖУВА НЕИЗВЕСНОСТА ЗА НОВАТА ВЛАДА ВО СРБИЈА Лидерот на Демократската партија на Србија и актуелен претседател на земјата, Борис Тадиќ, вчера изјави дека листата „За европска Србија“ ги почнува преговорите со коалицијата предводена од српските социјалисти затоа што „двете листи ја делат истата ...

Српските социјалисти во преговори со Коштуница

Утрински - 16.05.2008

Наводно, условот на Дачиќ за соработка со демократите на Тадиќ е рехабилитација на семејството на Милошевиќ БЕЛГРАД - Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, изјави дека разговорите со Демократската партија на Србија (ДПС) околу формирањето нова влада ќе продолжат.

Слобо ќе биде темел за европска влада!?

Дневник - 16.05.2008

Дачиќ, како услов за соработка со демократите, побарал рехабилитација на Милошевиќ , а Тадиќ го спомна политичкото помирување како една од основите за соработка со СПС Проевропскиот блок „За европска Србија“ вчера ги почна првичните преговори со социјалистите за формирање владејачко партнерство, ...

Владата под прашалник - Белград под радикалите?

Вечер Прес - 16.05.2008

За формирање нова српска влада и властите на локално ниво, Дачиќ разговараше и со коалицијата на Тадиќ, но и со радикалите на Николиќ и "народњаците" на Коштуница Најбараната политичка личност во Србија, лидерот на социјалистите Ивица Дачиќ, и вчера водеше интензивни преговори на два фронта.

Нова Влада во Србија без демократите на Тадиќ

А1 - 15.05.2008

Лидерите на Радикалната партија, Демократската партија на Србија и Социјалистите, постигнаа начелен договор за формирање на локалната власт во Белград. Според договорот меѓу Николиќ, Коштуница и Дачиќ, нов градоначалник ќе биде Александар Вучиќ, кој на изборите настапи како кандидат на радикалите.

Дачиќ избира со кого ќе прави влада

Дневник - 15.05.2008

И проевропскиот и националистичкиот блок им даваат понуди за соработка на социјалистите ЛидеротнаСоцијалистичкатапартија,Ивица Дачиќ,деновиве треба да реши дали Србија ќе добие проевропска или пронационалистичка партија.И блокот на претседателот Борис Тадиќ, кој победи на изборите, и блокот на ...

Се чека вистинска цена!

Вечер Прес - 15.05.2008

Наследникот на Милошевиќ и некогашниот пулен на Мира Марковиќ, џокерот Ивица, љубоморно ја чува од небо падната златна акција и вели дека никому ништо не ветил. Меѓутоа, вискои извори од клучните партии велат дека контактирал со сите.

Локалната власт во Белград без демократите на Тадиќ

А1 - 14.05.2008

Договор за формирање коалициона локална власт во Белград постигнаа радикалите, социјалистите и Демократската партија на Србија на актуелниот премиер Воислав Коштуница. Ова вечерва за агенцијата „Фонет“ го потврди шефот на изборниот штаб на Социјалистичката партија на Србија во Белград, Александар ...

Тадиќ ќе прави влада со социјалистите

Време - 14.05.2008

ПОСТИЗБОРНИ ПОЛИТИЧКИ КОМБИНАТОРИКИ ВО СРБИЈА Коалицијата „За европска Србија“, најверојатно, ќе успее да оформи влада со тоа што ќе им понуди соработка на Социјалистичката партија на Србија и на партиите на малцинствата, додека лидерот на српските радикали Томислав Николиќ е подготвен по секоја ...

Српските партии влегуваат во напнати коалициски преговори

Утрински - 14.05.2008

Коштуница вчера се здружи со ултранационалистичките радикали БЕЛГРАД - Досегашниот премиер на Србија, Воислав Коштуница, кој некогаш се сметаше за поборник на реформите од Запад, вчера се здружи со ултранационалистичките радикали, обидувајќи се да ја формира следната влада на земјата, соопшти ...

Демократските сили во Србија немаат апсолутно мнозинство

А1 - 13.05.2008

Пост изборната ситуација во Србија е траги-комична. На изборите победија Демократските сили, но немаат апсолутно мнозинство, што значи не можат да формираат Влада ако не добијат дополнителна поддршка, и тоа од Социјалистичката партија на Србија.

Демократите слават и во Белград

Дневник - 13.05.2008

Блокот „За европски Белград - Борис Тадиќ“ победи на локалните избори во Белград, но слично како и на парламентарните избори, ќе мора да најде партнер за да формира градска власт.Како најверојатно сценарио се спомнува задржување на актуелната коалиција меѓу ДС на Тадиќ и ДСС на Коштуница, која на ...

Србите гласаа за Европа

Време - 13.05.2008

ПО ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО СРБИЈА На парламентарните избори во Србија, кои се одржаа во неделата, убедливо победи коалицијата „За европска Србија“, предводена од Демократската партија на српскиот претседател Борис Тадиќ, со освоени 35,6 проценти од гласовите, покажуваат првичните, неофицијални, ...

Триумф без победник

Утрински - 13.05.2008

Европа-Балкан Иван Торов Коалицијата „За европска Србија“ доби убедливо најмногу (103) мандати, но формирањето проевропска влада е потполно неизвесно БЕЛГРАД - Ситуацијата е навистина парадоксална. Иако се смета дека на неделните парламентарни избори коалицијата „За европска Србија“, предводена од ...

Тадиќ на мака за мнозинство за влада

Вест - 13.05.2008

СРПСКАТА ПРОЕВРОПСКА АЛИЈАНСА ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ Демократската партија на Тадиќ освои 38,75 отсто, а Радикалната партија 29,2 отсто од гласовите, но се уште е неизвесно дали тадиќ ќе успее да создаде коалиција за влада БЕЛГРАД, 13 мај (Ројтерс) - Српската проевропска алијанса вчера понуди да ...

Голема победа на проевропска Србија

Утрински - 13.05.2008

Голем број аналитичари предвидуваат долги преговори за формирање влада БЕЛГРАД - Проевропската алијанса во Србија се обидува да формира коалиција со помалите партии за да го одбие предизвикот од националистите, кои посочија дека и тие можат да формираат влада по неделните парламентарни избори.

Европска Србија се ниша на Ивица

Дневник - 13.05.2008

Во комбинаториките како главен фактор се наметнуваат социјалистите на Ивица Дачиќ , без чија поддршка не би можеле да формираат влада ниту реформистите ниту националистите Прозападната коалиција „За европска Србија“ на чело со претседателот Борис Тадиќ неочекувано извојува убедлива победа на ...

Изборите во Србија студен туш за националистите

Утрински - 13.05.2008

Ќе ги олади ли овдешниве националистички трибуни големиот триумф на Тадиќ во Србија Соња Крамарска Лидерот на Српската радикална партија, Томислав Николиќ, и лидерот на коалицијата на Демократска партија на Србија- Нова Србија, Воислав Коштуница, се' до неделата вечерта беа убедени дека победата на ...

Тадиќ победи, но, не е сигурно дали ќе направи ВЛАДА

Вечер Прес - 13.05.2008

Добра вест за регионот, особено за Македонија, е победата на проевропски ориентираните партии собрани околу претседателот на Србија Тадиќ. Македонската Влада многу полесно може да има соработка со нив, отколку со влада составена од радикалите на Томислав Николиќ.

Коалицијата „За европска Србија“ освои 103, СРС 77 мандата

А1 - 12.05.2008

Од неочекуваниот голем триумф на неговата коалиција „За европска Србија“, претседателот Борис Тадиќ најави дека веднаш ќе почне со преговорите за состав на новата Влада. „Ова е голема победа, но тука не е крајот. Веднаш мораме да формираме Влада и дури тогаш ќе бидеме вистински победници.

Србија треба да биде пример за Македонија

А1 - 12.05.2008

Победата на Демократските сили во Србија предводени од Борис Тадиќ е јасен сигнал дека регионот полека се стабилизира и европеизира. Иако првото полувреме е завршено, сепак второто во кое ќе се води најголемата битка околу составувањето на новата влада во Белград, допрва доаѓа, оценува дел од ...

Словенечкото претседателство на ЕУ ја поздрави победата на проевропските сили на изборите во Србија

Канал5 - 12.05.2008

Словенечкото претседателство на Европската унија ја поздрави „јасната победа“ на проевропските сили на парламентарните избори во Србија, каде коалицијата „За европска Србија“ предводена од Демократската партија (ДС) на српскиот претседател Борис Тадиќ освои најмногу гласови.

Николич и Тадиќ во обид да состават влада

Канал5 - 12.05.2008

По убедливата победа на Демократите и Тадиќ и Николич најавија формирање на нова влада. Србија јасно и кажа ДА на Европа, сомневањата кои постоеја кон Брисел се надминати беа првите коментари по триумфот на Тадиќ. По убедливата победа на Демократите и Тадиќ и Николич најавија формирање на нова ...

Убедлива победа на демократите во Србија

Канал5 - 12.05.2008

Борис Тадиќ е победникот на овие избори. Резултат кој најверојатно ги изненади и самите Срби, кога се знае дека на последните анкети предност имаа Радикалите на Николиќ. Според податоците на ЦЕСИД Коалицијата за европска Србија освои 100 пратенички мандати или 39 проценти, радикалите имаат 10 ...

Србија на избори, гласаше и Косово

Дневник - 12.05.2008

Во Србија вчера се одржаа општите избори, што се изедначуваат со референдум дали за српските граѓани приоритет е членството во Европската Унија или Косово.На овие предвремени парламентарни избори, со кои напоредно се одржани и покраински и локални, главни фаворити се Српската радикална партија ...

Србите пред историска одлука

Време - 12.05.2008

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО СРБИЈА Во Србија вчера се одржаа парламентарни, покраински и локални избори, кои, според аналитичарите, се најважни избори во земјата од падот на режимот на Милошевиќ во 2000 година. Изборите во Србија се сметаат за своевиден референдум „за“ или „против“ продолжувањето на ...

Коалицијата „За европска Србија“ освои 102 , а СРС 77 мандати

Канал5 - 12.05.2008

Коалицијата „За европска Србија“ предводена од Демократската партија (ДС) на српскиот претседател Борис Тадиќ освои 38,75 отсто од гласовите или 102 мандати, а Српската радикална партија (СРС) 29,22 отсто, односно 77 мандати во српскиот Парламент, соопшти денеска српската Републичка избора комисија ...

Србите на распетие!

Вечер Прес - 12.05.2008

Парламентарните и локалните избори се одржуваат во ситуација на силна поларизација во општеството. На едната страна убедливо стојат радикалите на Томислав Николиќ, приврзаниците на Демократската партија на Србија (ДСС) на досегашниот премиер Воислав Коштуница и социјалистите на Ивица Дачиќ.