TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Mеркел навистина предложи референдум за еврото во Грција“

Телма - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Ангела Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција, тврди „Шпигел“

24 Вести - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Првите луѓе на ЕУ задоволни од Самитот на Г8

Алфа - 20.05.2012

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Жозе Мануел Баросо и Херман ван Ромпуј, излегоа со заедничка изјава по завршувањето на работната сесија на Самитот на Г-8, посветена на ...

Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција, тврди „Шпигел“

МРТ - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Ако до 17 јуни не формира влада - Грција ќе "летне" од еврозоната?

Press24 - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Самит на Г-8: Грција да остане во еврозоната и да ги почитува обврските

Курир - 20.05.2012

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Жозе Мануел Баросо и Херман ван Ромпуј, излегоа со заедничка изјава по завршувањето на работната сесија на Самитот на Г-8, посветена на ...

Првите луѓе на Европската унија задоволни што и останатите од Г-8 групата

МРТ - 20.05.2012

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Жозе Мануел Баросо и Херман ван Ромпуј, излегоа со заедничка изјава по завршувањето на работната сесија на Самитот на Г-8, посветена на ...

Ангела Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција

Сител - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Атина вели Меркел барала референдум, Берлин одговара дека Грците лажат

МКД - 20.05.2012

Побарала ли Меркел во Грција да има референдум за евентуално напуштање на еврозоната заедно со изборите во оваа земја? Официјална Атина потврдува, официјален Берлин демантира.

Првите луѓе на Европската унија задоволни што и од Г-8 групата го делат мислењето за Грција

Сител - 20.05.2012

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Жозе Мануел Баросо и Херман ван Ромпуј, излегоа со заедничка изјава по завршувањето на работната сесија на Самитот на Г-8, посветена на ...

Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција, тврди „Шпигел“

Алфа - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Британски министер со пораки до државите од еврозоната

МРТ - 20.05.2012

Послабите држави од еврозоната имаат повеќе потреба за помош од водечките држави во блокот, изјави министерот за финансии на Велика Британија, Џорџ Озборн во интервју за Тајмс.

Ангела Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција

Вечер Прес - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Самитот на Г-8: Грција да остане во еврозоната и да ги почитува обврските

Вечер Прес - 20.05.2012

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Жозе Мануел Баросо и Херман ван Ромпуј, излегоа со заедничка изјава по завршувањето на работната сесија на Самитот на Г-8, посветена на ...

Меркел навистина барала референдум за Грција

Sky - 20.05.2012

Ангела Меркел навистина на Грците им понудила референдум за останување во еврозоната кој би требало да се спроведе паралелно со изборите на 17-ти јуни, тврди германски Шпигел.

Грција да покаже одговорност, а не само побарувања!

Вечер Прес - 20.05.2012

ЗЕМЈИТЕ ОД Г-8 СО УСОГЛАСЕНИ СТАВОВИ ЗА ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА Лидерите на земјите од Г-8 групата со усогласени ставови за економската криза и мерките кои треба да се преземат за справување со неа.

Брисел има таен план во случај Грција да излезе од еврозоната

Вечер Прес - 20.05.2012

Комесарот за трговија на Европската унија, Карел Де Гихт јавно призна дека во ЕУ се работи на сценарио за спасување на еврозоната во случај Грција да излезе од монетарната унија.

„Шпигел“: Меркел предложила референдум за еврото во Грција

Н.Македонија - 20.05.2012

Германското списание „Шпигел“ тврди дека германската канцеларка Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни Во ...

Ван Ромпуј: И Грција како членка на ЕУ треба да покаже солидарност и одговорност

Канал5 - 19.05.2012

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, во говорот на Самитот на Г-8 во Камп Дејвид во САД, изрази голема загриженост за политичката ситуација во Грција и надеж дека следната грчка ...

Атина потврдува, Берлин демантира дека Меркел барала референдум во Грција

Канал5 - 19.05.2012

Побарала ли Меркел да има референдум заедно со изборите во Грција? Официјална Атина потврдува, официјален Берлин демантира.

Г-8 : Грција да остане во еврозоната

24 Вести - 19.05.2012

Грција да остане во еврозоната порачаа лидерите на Европската Унија од самитот на Г8 кој се одржува во Кемп Дејвид. Тоа што и се случува на Грција е грижа на цела европска унија - истакна ...

Најмоќните земји ќе и помогнат на Грција да остане во еврозоната?

Канал5 - 19.05.2012

Во резиденцијата на американскиот претседател Барак Обама во Кемп Дејвид, почна состанокот на челниците на земјите од групата Г-8.

Ван Ромпуј: Грција да покаже одговорност и солидарност кон ЕУ

Дневник - 19.05.2012

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во Кемп Дејвид во САД, каде искажа голема загриженост за политичката ситуација во Грција и побара од Грците да ...

Ван Ромпуј на Самитот во Кемп Дејвид: Грција да има одговорност и солидарност кон останатите во ЕУ

24 Вести - 19.05.2012

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во Кемп Дејвид во САД, каде искажа голема загриженост за политичката ситуација во Грција и побара од Грците да ...

Еврозоната е на работ на опстанок

Дневник - 19.05.2012

За да ги спасат португалските или шпанските банки, европските политичари мора да воспостават „банкарска гаранција за еврозоната“, а за да се смират инвеститорите, ќе мора набрзина да се изведе ...

Може ли Грција со еврото да го загуби и членството во ЕУ?

Утрински - 19.05.2012

Лисабонскиот договор предвидува само доброволно излегување од ЕУ, но според анализите на Брисел, тоа е можно само во пакет со членството во Унијата Два дена пред самитот на НАТО во Чикаго, на кој ...

Меркел со предлог за грчки референдум за задржување на еврото

Утрински - 19.05.2012

Германската канцеларка во разговор со претседателот Папуљас наводно споменала дека постојат идеи за распишување на референдум заедно со грчките избори во јуни Атина - Германската канцеларка Ангела ...

Атина е бесна на Меркел

Deutsche Welle - 19.05.2012

Грчката влада тврди дека канцеларката Ангела Меркел предложила референдум за останување на Грција во еврозоната. Берлин тоа остро го демантира.

Меркел предлага Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната

Канал5 - 19.05.2012

Референдум паралелно со изборите, за Грците да одлучат дали сакаат да останат во еврозоната е идејата, размислувањето на Маркел, што германската канцеларка вчера му го пренела на грчкиот претседател ...

Во Грција на нож дочекана идејата на Меркел за референдум за еврото

Inpress - 19.05.2012

Атина, 19. мај 2012 (ИНПРЕС) Водачите на главните грчки партии и медиумите во земјата реагираа на предлогот на германската канцеларка Ангела Меркел, паралелно со парламентарните избори на 17-ти мај, ...

Ципрас - Ако Грција излезе од еврозоната, целиот регион „ќе потоне“

Inpress - 19.05.2012

Атина, 19. мај 2012 (ИНПРЕС) Радикалниот лидер на партијата Сириза Алексис Ципрас, изјави дека како последица на принудувањето на Грција да излезе од еврозоната, целиот регион „ќе потоне“.

Грција да има одговорност и солидарност кон останатите во ЕУ

МРТ - 19.05.2012

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во Кемп Дејвид во САД, каде искажа голема загриженост за политичката ситуација во Грција и побара од Грците да ...

Грција мора да има одговорност и солидарност кон останатите во ЕУ

Курир - 19.05.2012

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во Кемп Дејвид во САД, каде искажа голема загриженост за политичката ситуација во Грција и побара од Грците да ...

Ван Ромпуј: Грција да биде одговорна и солидарна кон останатите во ЕУ

Press24 - 19.05.2012

“Јас не ја кријам мојата загриженост во врска со актуелната политичка неизвесност во Грција, истакнува Ромпуј. Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во ...

Ван Ромпуј: Грција да има одговорност и солидарност кон останатите во ЕУ

Р.С.Европа - 19.05.2012

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во Кемп Дејвид во САД, каде искажа голема загриженост за политичката ситуација во Грција и побара од Грците да ...

Бајер: Македонија и овојпат нема да успее да стане членка на НАТО

Кајгана - 19.05.2012

Македонија има оправдани очекувања да стане земја членка на НАТО, но овојпат веројатно тоа нема да се случи, вели пратеникот во Германскиот Бундестаг, Петер Бајер во ексклузивно интервју за Макфакс.

Меркел не инсистирала на идејата за референдум во Грција

Макфакс - 19.05.2012

Германската канцеларка Ангела Меркел го прашала грчкиот претседател Каролос Папуљас што мисли за идејата за одржување референдум за грчкото членство во еврозоната, но не инсистирала на тоа.

Бајер: Македонија и овојпат нема да успее да стане членка на НАТО

Макфакс - 19.05.2012

Македонија има оправдани очекувања да стане земја членка на НАТО, но овојпат веројатно тоа нема да се случи, вели пратеникот во Германскиот Бундестаг, Петер Бајер во ексклузивно интервју за Макфакс.

ЕУ лидерите се за останување на Грција во еврозоната

Р.С.Европа - 19.05.2012

Лидерите на Европската унија кои учествуваат на самитот на Г8 во Кемп Дејвид ја повторија нивната заложба Грција да остане во еврозоната.

Ван Ромпуј: Грција да има одговорност и солидарност кон останатите во ЕУ

Сител - 19.05.2012

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во Кемп Дејвид во САД, каде искажа голема загриженост за политичката ситуација во Грција и побара од Грците да ...

Германија демантира дека и предлага референдум на Грција

Р.С.Европа - 19.05.2012

Германската влада ги отфрли грчките наводи дека канцеларот Ангела Меркел сугерирала рефендум за останување на Грција во еврозоната.

Меркел на Грците им предлага референдум за членството во еврозоната

Press24 - 19.05.2012

Јасно е дека такво нешто не спаѓа во надлежностите на привремената влада, нагласија од канцеларијата. Ангела Меркел вчера и предложи на Грција да одржи референдум за членство во еврозоната.

Меркел на Грците им предлага референдум за членството во еврозоната

Курир - 19.05.2012

Германскиот канцелар Ангела Меркел и предложи вчера на Грција да одржи референдум за членството во еврозоната, кога следниот месец ќе организира предвремени парламентарни избори, соопшти ...

Ван Ромпуј: Грција да биде одговорна и солидарна кон останатите во ЕУ

Нетпрес - 19.05.2012

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во Кемп Дејвид во САД, каде искажа голема загриженост за политичката ситуација во Грција и побара од Грците да ...

Ван Ромпуј: Грција да биде одговорна и солидарна кон останатите во ЕУ

Вечер Прес - 19.05.2012

Јас не ја кријам мојата загриженост во врска со актуелната политичка неизвесност во Грција, истакнува Ромпуј. Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во ...

Ван Ромпуј: Грција да биде одговорна и солидарна кон останатите во ЕУ

Точка - 19.05.2012

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, одржа говор на Самитот на Г-8 во Кемп Дејвид во САД, каде искажа голема загриженост за политичката ситуација во Грција и побара од Грците да ...

Меркел на Грците им предлага референдум за членството во еврозоната

Вечер Прес - 19.05.2012

Германскиот канцелар Ангела Меркел и предложи денеска на Грција да одржи референдум за членството во еврозоната, кога следниот месец ќе организира предвремени парламентарни избори, соопшти денеска ...

ЕУ со план Б за излегување на Грција од еврозоната

Н.Македонија - 19.05.2012

Европската комисија (ЕК) и Европската централна банка (ЕЦБ) подготвуваат сценарија ако Грција да мора да излезе од еврозоната, изјавил еврокомесарот за трговија Карел де Гухт во интервју за белгиски ...

Грција да остане во еврозоната и да ги исполни обврските

Н.Македонија - 19.05.2012

Во завршната декларација од Самитот се наведува дека земјите-членки на Г-8 сакаат Грција да остане во еврозоната и да ги исполни преземените ангажмани Во завршната декларација од Самитот се наведува ...

Грците "изненадени и увредени" од Меркел

eReporter - 19.05.2012

Грчката влада тврди дека канцеларката Ангела Меркел предложила референдум за останување на Грција во еврозоната, но Берлин ова остро го демантира.

Поевтино на шопинг и за одмор, ама и помал извоз

Утрински - 18.05.2012

Доколку Грција ја врати драхмата, таа ќе стане поевтина за нашите граѓани, кои таму вообичаено трошат големи суми Можеби за нас и нема да биде се' така црно доколку Грција излезе од еврозоната и и' ...

Меѓу катастрофа и апокалипса

Дневник - 18.05.2012

Меѓу катастрофално и апокалиптично. Вака американскиот банкар Чарлс Далар, инаку прв човек на Институтот за меѓународни финансии, го оценува евентуалното излегување на Грција од еврозоната и штетите ...

Баросо: ЕУ ја почитува Грција, но и Грција треба да ја почитува ЕУ

Дневник - 18.05.2012

Европската унија ќе ги почитува обврските кон Грција за на земјата да и обезбеди останување во еврозоната, но официјална Атина, исто така, мора да ги исполни своите обврски кон ЕУ, изјави ...

Шулц: Без еврозоната, Грчката економија ќе се урне за неколку дена

Дневник - 18.05.2012

Во случај на излегување на Грција од еврозоната, „грчката економија“ ќе се урне за неколку дена, прогнозира претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, кој денеска треба да пристигне во посета ...

Шулц: Излезот на Грција од еврозоната е крај на едно, но почеток на друго зло

Канал5 - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка се подготвуваат и разгледуваат сценарија за можен излез на Грција од еврозоната.

Меркел: Решете сами дали сакате евро

24 Вести - 18.05.2012

Грците на референдум да изберат дали сакаат да го задржат еврото. Германската канцеларка Ангела Меркел предлага Грција да одржи референдум за тоа дали сака да остане во еврозоната.

Шулц - Излегувањето на Грција од еврозоната не е крај на злото

Утрински - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Шулц: за еу е уште поскапо Грција да излезе од еврозоната

Телма - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Марвин Кинг: Еврозоната одвнатре се распаѓа

Сител - 18.05.2012

-Минуваме низ голема финансиска криза, најголемата рецесија по банкарската криза од 30-тите години – вели Сер Марвин Кинг, гувернерот на Англиската банка.

„Ди Велт“ - Ципрас ја уценува еврозоната

Inpress - 18.05.2012

Атина, 18. мај 2012 (ИНПРЕС) Лидерот на грчките левичарски радикали Ципрас не верува во заканата за прекин на финансирањето на Грција од Европа.

Пападимос: Грци, се заканува катастрофа!

МКД - 18.05.2012

Премиерот во заминување Лукас Пападимос предупреди дека за Грција би било катастрофално еднострано да ги отфрли острите услови под кои ЕУ и ММФ ѝ ја одобрија помошта.

Излегувањето на Грција од еврозоната е многу ризично

Курир - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Меркел предлага референдум за еврото заедно со изборите во Грција

Макфакс - 18.05.2012

Германската канцеларка Ангела Меркел предложи во петок референдум за опстанокот на Грција во еврозоната да се одржи заедно со парламентарните избори распишани за јуни, соопшти кабинетот на ...

Меркел на Грците им предлага референдум за членството во еврозоната

Сител - 18.05.2012

Германскиот канцелар Ангела Меркел и предложи денеска на Грција да одржи референдум за членството во еврозоната, кога следниот месец ќе организира предвремени парламентарни избори, соопшти денеска ...

Излегувањето на Грција од еврозоната нема да биде крај на злото

Сител - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе создаде ризик од зараза

МРТ - 18.05.2012

Британското списание „Економист“ анализира дека постојат две големи закани пред кои ќе биде исправена еврозоната, во случај Грција да се повлече од монетарната унија.

ЕУ и ЕЦБ работат на акциски план ако Грција ја напушти еврозоната

Press24 - 18.05.2012

Де Гухт, кој е поранешен министер за надворешни работи на Белгија, ја повтори познатата порака на ЕУ до Грција, дека Грците немаат подобар избор од придржувањето кон непопуларните мерки .

ЕУ и ЕЦБ работат на акциски план ако Грција ја напушти еврозоната

Капитал - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка (ЕЦБ) разработуваат сценарио во случај Грција да ја напушти еврозоната, изјави еврокомесарот за трговија Карел де Гухт.Коментарот на еврокомесарот ...

Економист - опасности од излезот на Грција од еврозоната

Р.С.Европа - 18.05.2012

Британското списание „Економист“ анализира дека постојат две големи закани пред кои ќе биде исправена еврозоната, во случај Грција да се повлече од монетарната унија.

Се подготвува акциски план доколку Грција ја напушти еврозоната

Курир - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка (ЕЦБ) разработуваат сценарио во случај Грција да ја напушти еврозоната, изјави еврокомесарот за трговија Карел де Гухт.

Прва средба на Дејвид Камерон со новиот француски претседател

Press24 - 18.05.2012

Двајцата лидери на средбата што ќе се одджи во Амбасадата на Велика Британија, во американскиот главен град, ќе разговараат и за ситуацијата во и околу Авганистан.

Економист: Излегувањето на Грција од еврозоната ќе создаде ризик од зараза за нови излегувања и целосно уривање на ...

Капитал - 18.05.2012

Британското списание „Економист“ анализира дека постојат две големи закани пред кои ќе биде исправена еврозоната, во случај Грција да се повлече од монетарната унија.

Меркел на Грците им предлага референдум за членството во еврозоната

+инфо - 18.05.2012

Германскиот канцелар Ангела Меркел и предложи денеска на Грција да одржи референдум за членството во еврозоната, кога следниот месец ќе организира предвремени парламентарни избори, соопшти денеска ...

Шулц: Излегувањето на Грција од еврозоната нема да биде крај на злото

Капитал - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Претседателот на ЕП Мартин Шулц во посета на Грција

Сител - 18.05.2012

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска пристигнува во посета на Грција, јави радио Атина. Шулц, кој се залага за останување на Грција во еврозоната, ќе биде примен од грчкиот ...

И Шпанците масовно ги повлекуваат парите од банките, ЕЦБ крева раце од Грција

МКД - 18.05.2012

Шпанската влада вчера се обидела со зборови да ги смири инвеститорите, откако вредноста на втората по големина шпанска банка Банкиа падна за 30 отсто, а бонитетната агенција Мудис најави второ ...

Г-8 ќе расправа за грчката криза, Шулц во посета на Атина

Курир - 18.05.2012

Грчката криза и ситуацијата во еврозоната се очекува да бидат во центарот на дискусиите на средбата на врвот на Групата осум најразвиени земји Г-8, што ќе се одржи денеска и утре во Кемп Дејвид.

Излегувањето на Грција од еврозоната нема да биде крај на злото

МРТ - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

ММФ ја замрзнува помошта за Грција до новите избори

Нетпрес - 18.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопштил дека ќе ги прекине контактите со Грција до новите избори и покрај формирање на преодната влада во Атина.

Кризата во евро зоната на дневен ред на Г-8

Нетпрес - 18.05.2012

Во американскиот Кемп Дејвид денеска започнува самитот на шефовите на држави и влади на земјите од групата осум на која ќе се расправа за многу меѓународни кризни теми.

Брисел разгледува сценарија доколку Грција истапи од евро-зоната

Р.С.Европа - 18.05.2012

Европската Комисија и Европската Централна Банка подготвуваат итно сценарио во случај Грција да ја напушти евро-зоната, изјавил претставникот на Европската Комисија за трговија Карел Де Гухт.

Шулц - Излегувањето на Грција од еврозоната ќе биде „почеток на негативен развој“

Inpress - 18.05.2012

Берлин, 18. мај 2012 (ИНПРЕС) Излегување на Грција од еврозоната нема да биде „крај на едно негативно развој“, а „почеток на уште понегативен развој“, истакна германскиот социјалдемократ Мартин Шулц ...

Драхмата ќе ги направи Македонците „Американци“ на Халкидики?! Извозот ќе страда!

Капитал - 18.05.2012

Ова се добрата и лошата вест за Македонија од сe поизвесното сценарио за враќање на драхмата како национална валута во Грција, односно од излегувањето на оваа земја од еврозоната.

Пападемос: Грци, се заканува катастрофа!

Нетпрес - 18.05.2012

Премиерот во заминување Лукас Пападемос предупреди дека за Грција би било “катастрофа“ еднострано да ги отфрли острите услови под кои Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд и’ одобрија помош.

ЕУ и ЕЦБ подготвуваат мерки во случај Грција да ја напушти еврозоната

Макфакс - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка (ЕЦБ) работат на кризно сценарио во случај Грција да биде принудена да ја напушти еврозоната, информираше во петокот еврокомесарот за трговија Карел ...

„Економист“ : Излегувањето на Грција од еврозоната ќе создаде ризик од зараза за нови излегувања

Press24 - 18.05.2012

„Економист“ посочува дека со или без еврозоната Грција не може да ги избегне мерките за штедење, истакнувајќи дека ако Грција се повлече ќе и бедат неопходни „дури и посилни лекарства“.

ЕУ и ЕЦБ работат на акциски план ако Грција ја напушти еврозоната

МРТ - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка (ЕЦБ) разработуваат сценарио во случај Грција да ја напушти еврозоната, изјави еврокомесарот за трговија Карел де Гухт.

Претседателот на ЕП Мартин Шулц во посета на Грција

МРТ - 18.05.2012

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска пристигнува во посета на Грција, јави радио Атина. Шулц, кој се залага за останување на Грција во еврозоната, ќе биде примен од грчкиот ...

Средба на Дејвид Камерон со новиот француски претседател во Вашингтон

Сител - 18.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон и новиот француски претседател Франсоа Оланд првпат ќе се сретнат вечерва во Вашингтон, пред почнувањето на самитот Г8, што се одржува во Кемп Дејвид.

ЕК и ЕЦБ работат на кризно сценарио во случај Грција да ја напушти евро зоната

Нетпрес - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка работат на кризно сценарио во случај Грција да биде принудена да ја напушти евро зоната, изјавил денеска еврокомесарот за трговија, Карел Де Гухт.

ЕК и ЕЦБ работат на кризно сценарио во случај Грција да ја напушти евро зоната

Точка - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка работат на кризно сценарио во случај Грција да биде принудена да ја напушти евро зоната, изјавил денеска еврокомесарот за трговија, Карел Де Гухт.

Летувањето со драхми ќе не чини поевтино!

Вечер Прес - 18.05.2012

Доколку Грција се врати на својата национална валута - драхмата, цените драстично би се намалиле, а со тоа би се зголемил и бројот на туристите, сметаат експертите Ако годинава сте одлучиле вашиот ...

Пападемос: Грци, се заканува катастрофа!

Точка - 18.05.2012

Премиерот во заминување Лукас Пападемос предупреди дека за Грција би било “катастрофа“ еднострано да ги отфрли острите услови под кои Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд и’ одобрија помош.

Три сценарија од грчката криза

Точка - 18.05.2012

Стравувањата дека Грција мора да ја напушти еврозоната ги потресе финансиските пазари, особено кога на изборите на 6 мај, не им дадоа поддржка на политичарите кои беа за примена на остри мерки на ...

Шулц: Излегувањето на Грција од еврозоната нема да биде крај на злото

Вечер Прес - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на негативниот развој, туку почеток на "уште понегативен развој на настаните", изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Кризата во евро зоната на дневен ред на Г-8

Точка - 18.05.2012

Во американскиот Кемп Дејвид денеска започнува самитот на шефовите на држави и влади на земјите од групата осум на која ќе се расправа за многу меѓународни кризни теми.

ММФ ја замрзнува помошта за Грција до новите избори

Точка - 18.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопштил дека ќе ги прекине контактите со Грција до новите избори и покрај формирање на преодната влада во Атина.

Шулц: Излегување на Грција од еврозоната не е крај на злото

Н.Македонија - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Меркел им порача на Грците на референдум да одберат евро или драхма

eReporter - 18.05.2012

Германската канцеларка Ангела Меркел и предложи на Грција да спроведе референдум за членството во еврозоната паралелно со парламентарните избори идниот месец, соопшти кабинетот на грчкиот претседател.

И да си заминат злото останува

Идивиди - 18.05.2012

Берлин, 18 мај 2012 (МИА) - Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на ...

Грција ја замрзна приватизацијата, а ММФ контактите со Атина

24 Вести - 17.05.2012

Грчката Агенција за приватизација донесе одлука за прекин на процесот на приватизација во Грција до формирањето на новата влада по изборите од 17 јуни, додека во исто време, Меѓународниот монетарен ...

ММФ се подготвува за „секоја опција“ во Грција

Дневник - 17.05.2012

Генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави дека во оваа меѓународна финансиска институција се подготвуваат „за секоја опција“ во Грција, вклучувајќи го ...

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе чини билион долари

Утрински - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

Вестервеле: На новите избори Грците ќе гласаат за останување во еврозоната

Канал5 - 17.05.2012

Новите избори во Грција ќе бидат решавачки за иднината на земјата во еврозоната, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле. - Грците треба да знаат за што гласаат.

Европските лидери се подготвуваат за излез на Грција од Еврозоната

24 Вести - 17.05.2012

Европските лидери се подготвуваат за излез на Грција од еврозоната - оценува Си-Ен-Ен. Во состојба на одмолчување и избегнување на конкретен одговор, експертите коментираат дека Унијата се подготвува ...

Експертите ги проценуваат исходите од воведување на старата валута во Грција

Курир - 17.05.2012

Враќањето на националната валута по речиси една деценија користење на еврото, а и менаџирање на средствата од страна на Централната европска банка би ја довело Грција во финансиска, правна и ...

Можни олеснувања за Грција

Р.С.Европа - 17.05.2012

Во неможност да формираат влада по деветдневни преговори, грците на 17 јуни повторно ќе излезат на избирачките места. Според аналитичарите, новите избори всушност претставуваат референдум за тоа дали ...

Еврокомисијата подготвува „план Б“ за излез на Грција од еврозоната

МРТ - 17.05.2012

Еврозоната се подготвува да се соочи со последиците од евентуалното излегување на Грција од еврото, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

Вкупната штета од излегувањето на Грција од еврозоната ќе биде милијарда долари

Алфа - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

Дејвид Камерон: Во британски интерес е стабилизација на еврозоната

МРТ - 17.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека во интерес на Велика Британија и на нејзината економија е стабилизирање на состојбите во еврозоната.

Пападемос: Излегувањето на Грција од еврозоната ќе биде стратешки пораз

Курир - 17.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе е не само економска катастрофа, туку и стратегиски пораз за земјата, посочува во отворено писмо до граѓаните грчкиот премиер во заминување Лукас Пападемос, ...

„План Б“ за излез на Грција од еврозоната

+инфо - 17.05.2012

Еврозоната се подготвува да се соочи со последиците од евентуалното излегување на Грција од еврото, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

Камерон: "Еврозоната треба да се среди или да се растури“

Press24 - 17.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон побара денеска од земјите во еврозоната „да се средат или да се растурат". Тој ја обвини еврозоната за предолго развлекување на кризата и рече дека земјите-членки ...

Баросо: ЕУ сака Грција да остане во Еврозоната

Р.С.Европа - 17.05.2012

Европската унија ќе ги почитува обврските кон Грција за на земјата да и обезбеди останување во еврозоната, но официјална Атина исто така мора да ги исполни своите обврски кон унијата, смета ...

Грција може привремено да воведе вредносни бонови?

Макфакс - 17.05.2012

Сé погласни стануваат шпекулациите дека Грција може да остане без готови пари во оптек и наместо еврото би можела да пушти вредносни бонови како платежно средство, пишува хрватскиот портал Index.hr.

Грција без готовина ќе остане уште во јули, во оптек ќе воведе вредносни бонови?

МКД - 17.05.2012

Според процените на дел експерти, уште во почетокот на јули Грција би можела да остане без пари, односно без готовина во оптек.

ММФ ја замрзнува помошта за Грција до новите избори

Макфакс - 17.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти во четвртокот дека ги прекинува сите контакти со Грција до новите парламентарни избори и покрај формирањето на преодна влада во Атина.

Ако Грција излезе од евро зоната, Франција ќе загуби 50 милијарди евра

Таратур - 17.05.2012

Франција ќе загуби 50 милијарди евра доколку Грција биде принудена да замине од евро зоната, рекол поранешниот француски министер за финансии, Франсоа Баро.

Грците на изборите одлучуваат за иднината на земјата во еврозоната

МРТ - 17.05.2012

Новите избори во Грција закажани за 17 јуни ќе претставуваат одлука за иднината на земјата во еврозоната, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле.

Штета од излегувањето на Грција од еврозоната ќе изнесува билион долари

МРТ - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

За 3,3 отсто зголемени платите на германскиот канцелар и министрите

МРТ - 17.05.2012

Германскиот канцелар Ангела Меркел и нејзините министри си ги зголемија платите за тековната година за 3,3 проценти. Тоа е прво зголемување на нивните месечни примања во последните 12 години.

Еврото се лизна на најниско ниво во последните 4 месеци поради нестабилноста на Грција

МКД - 17.05.2012

Еврото вчера падна на најниско ниво во последните четири месеци во однос на американскиот долар, одејќи надолу веќе четврта последователна сесија, и најверојатно ќе претрпи уште загуби поради ...

Камерон: Еврозоната треба „да се среди или да се растури“

Капитал - 17.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон побара денеска од земјите во еврозоната „да се средат или да се растурат". Во дебата во Долниот дом на Парламентот во Лондон тој ја обвини еврозоната за предолго ...

Вестервеле: Грците на изборите одлучуваат за иднината на земјата во еврозоната

Сител - 17.05.2012

Новите избори во Грција закажани за 17 јуни ќе претставуваат одлука за иднината на земјата во еврозоната, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле.

Колку ќе чини штетата доколку Грција излезе од еврозоната?

Курир - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

Франција ја поддржува Грција да остане во еврозоната

Press24 - 17.05.2012

Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги изрази „силна поддршка“ за варијантата Грција да остане во еврозоната, пренесоа американските медиуми.

Ако Грција излезе од евро зоната, Франција ќе загуби 50 милијарди евра

Нетпрес - 17.05.2012

Франција ќе загуби 50 милијарди евра доколку Грција биде принудена да замине од евро зоната, рекол поранешниот француски министер за финансии, Франсоа Баро.

Билион долари вкупната штета по евро-зоната

Вечер Прес - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува Гардијанн, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

Изгледите за Грција не се добри

Точка - 17.05.2012

Грчкиот претседател Карлос Папуљас беше принуден да свика нови парламентарни избори, откако во вторникот преговорите на парламентарните партии за формирање на влада пропаднаа.

Ако Грција излезе од евро зоната, Франција ќе загуби 50 милијарди евра

Точка - 17.05.2012

Франција ќе загуби 50 милијарди евра доколку Грција биде принудена да замине од евро зоната, рекол поранешниот француски министер за финансии, Франсоа Баро.

Планирате одмор во Грција? Еве што значи кризата за вас

Точка - 17.05.2012

Со оглед на фактот дека излезот на Грција од еврозоната е се поочигледен, се поставува прашањето како тоа ќе влијае врз туристите кои сакаат да го поминат одморот во оваа земја.

Подршка од Франција за Грција да остане во еврозоната

Sky - 17.05.2012

Грција доби силна подршка од Франција да остане во еврозоната. Оваа подршка на Грција и ја дава претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, кој изрази `силна поддршка` за ваквата ...

ЕУ сака Грција да остане во еврозоната

Н.Македонија - 17.05.2012

Европската унија ќе ги почитува обврските кон Грција, но официјална Атина, исто така, мора да ги исполни своите обврски кон ЕУ, изјави денеска претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо -Кога станува ...

Видео-конференција на европските лидери

Н.Македонија - 17.05.2012

Лидерите на Велика Британија, Германија, Италија и Франција и највисоките претставници на ЕУ доцна попладнево ќе одржат видео-конференција посветена на случувањата во еврозоната и на претстојниот ...

Македонија без страв од грчката криза

Н.Македонија - 17.05.2012

Иако сме економски поврзани како две земји во кои бизнисите се испреплетени, а голем дел од фирмите кај нас се со грчки капитал, меѓу кои и две банки, сепак она што се случува во Грција нема да се ...

Стабилизација на еврозоната

Н.Македонија - 17.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека во интерес на Велика Британија и на нејзината економија е стабилизирање на состојбите во еврозоната Во говор пред бизнис лидерите во Манчестер ...

Eврозоната „да се среди или да се растури“

Идивиди - 17.05.2012

Лондон, 16 мај 2012 (МИА) - Британскиот премиер Дејвид Камерон побара денеска од земјите во еврозоната „да се средат или да се растурат", јави дописникот на МИА од Лондон.

ММФ се подготвува за „секоја опција“

Идивиди - 17.05.2012

Лондон, 16 мај 2012 (МИА) - Генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави дека во оваа меѓународна финансиска институција се подготвуваат „за секоја опција“ во ...

Грците избираат меѓу еврото и драхмата

Дневник - 16.05.2012

Ние сакаме Грција да остане во еврозоната, но таа самата мора да го сака тоа и да ги исполни своите обврски. Ние никого не можеме да присилиме на такво нешто, изјави германскиот министер за финансии ...

Лагард: Можно е контролирано излегување на Грција од еврозоната

24 Вести - 16.05.2012

Директорот на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард денеска во интервју за француската телевизија Франс 24 ја спомена можноста за контролирано излегување на Грција од еврозоната.

Летоска во Грција туризам без евра?

Дневник - 16.05.2012

Европските туроператори се подготвуваат за евентуалното излегување на Грција од еврозоната, откако земјата не успеа да формира влада и најави нови избори во јуни Британскиот туроператор Томас Кук ...

ММФ нема да разгледува доделување на нова транша за Грција, додека не биде формирана влада

24 Вести - 16.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) објави дека нема да го разгледува доделувањето на нова транша од кредитот на Грција, додека во земјата не биде формирана влада, јави грчкото радио Скај.

Меркел заработува трошка од она што го земаат врвните менаџери

Deutsche Welle - 16.05.2012

Германската влада по цели 12 години донесе одлука за зголемување на платите на канцеларот, министрите и државните секретари.

ММФ не дава пари за Грција додека не види нова влада

Телма - 16.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) објави дека нема да го разгледува доделувањето на нова транша од кредитот на Грција, додека во земјата не биде формирана влада, јави грчкото радио Скај.

Десетте божји казни за Грција

Утрински - 16.05.2012

Нано Ружин Победата на Олимпијакос во неделниот европски кошаркарски куп е една од првите поголеми радости на грчките граѓани по серијата мрачни финансиски, економски, политички, социјални и природни ...

Странскиот печат за неуспехот во формирањето Влада во Грција

МРТ - 16.05.2012

По десетдневните неуспешни преговори за формирање коалициска Влада во Грција, Европа се соочува со уште еден месец на политичка и економска несигурност, оценуваат странските весници во извештаите за ...

Кралицата на штедењето Меркел си ја зголеми платата

Inpress - 16.05.2012

Берлин, 16. мај 2012 (ИНПРЕС) Германскиот канцелар Ангела Меркел наскоро ќе започне да добива дополнителни 930 евра секој месец, откако германската влада гласаше за првото зголемување на платите во ...

Лагард: Можно е Грција да ја напушти евро зоната

Press24 - 16.05.2012

Таа додала дека излезот би бил екстремно скап и би носел многубројни ризици, но дека тоа е една од опциите за кои мора да се размислува.

Баросо со порака до грчкиот народ: Внимавајте како гласате на следните избори

Сител - 16.05.2012

Грчкиот народ се наоѓа пред историски избори на кои ќе одлучи за иднината на својата земја, порача претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, на прес-конференција во седиштето на ЕК, по ...

Лагард: ММФ се подготвува за „секоја опција“ во Грција

Сител - 16.05.2012

Генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави дека во оваа меѓународна финансиска институција се подготвуваат „за секоја опција“ во Грција, вклучувајќи го ...

Ова лето во Грција на море без евра?

Кирилица - 16.05.2012

Британскиот туроператор Томас Кук соопшти дека, иако Грција и понатаму е од "голема вредност" за туристите, компанијата се подготвува со хотелите и добавувачите за можното напуштање на еврото.

Лагард: Можно е Грција да ја напушти евро зоната

Нетпрес - 16.05.2012

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард, оценила дека е можно Грција да ја напушти евро зоната на контролиран начин.

ММФ нема да разгледува доделување на нова транша за Грција

МРТ - 16.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) објави дека нема да го разгледува доделувањето на нова транша од кредитот на Грција, додека во земјата не биде формирана влада, јави грчкото радио Скај.

Како би изгледало излегувањето на Грција од еврозоната?

Нетпрес - 16.05.2012

Пред помалку од две години можноста за некоја држава да ја напушти еврозоната беше незамислива. Но, откако грчкиот народ се сврте против мерките за штедење, станува се’ полесно да се замисли начинот ...

Во Грција ќе владеат калашникови?

Оn.net - 16.05.2012

„Доколку Грција не ги исполни своите обврски кон ЕУ, ќе завладеат вооружените банди. Ќе завршиме во граѓанска војна”, предупредува грчкиот министер за заштита на граѓаните.

Баросо до Грците: Внимавајте како гласате на следните избори!

Курир - 16.05.2012

Грчкиот народ се наоѓа пред историски избори на кои ќе одлучи за иднината на својата земја, порача претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, на прес-конференција во седиштето на ЕК, по ...

Баросо до грчкиот народ: Внимавајте како гласате на следните избори

МРТ - 16.05.2012

Грчкиот народ се наоѓа пред историски избори на кои ќе одлучи за иднината на својата земја, порача претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, на прес-конференција во седиштето на ЕК, по ...

Повисока плата за Меркел: Канцеларката ќе заработува 17.016 евра месечно

Sky - 16.05.2012

Германската канцеларка Ангела Меркел од наредната година ќе прима месечна плата повисока за 930 евра, благодарение на тоа што германскиот кабинет одобри покачување кое е прво во последниве 12 години.

Лагард: Можно е Грција да ја напушти евро зоната

Точка - 16.05.2012

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард, оценила дека е можно Грција да ја напушти евро зоната на контролиран начин.

Како би изгледало излегувањето на Грција од еврозоната?

Точка - 16.05.2012

Пред помалку од две години можноста за некоја држава да ја напушти еврозоната беше незамислива. Но, откако грчкиот народ се сврте против мерките за штедење, станува се’ полесно да се замисли начинот ...

Лагард: ММФ се подготвува за „секоја опција“ во Грција

Н.Македонија - 16.05.2012

Генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави дека во оваа меѓународна финансиска институција се подготвуваат „за секоја опција“ во Грција, вклучувајќи го ...

Директорот на ММФ споменува контролирано излегување на Грција од еврозоната

eReporter - 16.05.2012

Кристин Лагард, директорот на Меѓународниот монетарен фонд, во интервју за француската телевизиска станица „Франс 24“ спомена можност за контролирано излегување на Грција од еврозоната.

Грците се притиснати до ѕид

Deutsche Welle - 15.05.2012

Да се остане во еврозоната или не? Дали е подобро враќање на драхмата, или монетарната унија сепак е подобрата опција? И ако е подобрата, тогаш за кого е така? Грците немаат многу избор, оценуваат ...

Враќањето на драхмата Франција ќе ја чини 50 милијарди евра

Телма - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Дневник - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за финансии на ...

Еврозоната против Грција да го напушти еврото

Телма - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

24 Вести - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

Избори на грчкиот „Титаник“

Утрински - 15.05.2012

Димитар Чулев Насловот не е изворен туку преземен и преведен од грчки весник, еден од оние кои деновиве ја напуштија опцијата дека светот е виновен за сите грчки маки и дека, ќе да има, извесна вина ...

Брисел до Грција: Или исполнување на условите или надвор од евро зоната

Канал5 - 15.05.2012

Грција да се придржува до условите поставени со европскиот кредит за спас или ќе ја напушти монетарната унија. Оваа порака до политичките партии во Грција ја упатија министрите за финансии на земјите ...

Симитис: Враќањето на драхмата во Грција би било катастрофа

24 Вести - 15.05.2012

Грција треба да е дел од еврозоната и би било катастрофа за земјата ако се врати на драхмата, изјави поранешниот грчки премиер Костас Симитис на форум во Пекинг.

Ако Грција излезе од еврозоната, Франција ќе загуби 50 милијарди евра

Сител - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра

МРТ - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Симитис: Враќањето на драхмата би било катастрофа

Курир - 15.05.2012

Грција треба да е дел од еврозоната и би било катастрофа за земјата ако се врати на драхмата, изјави поранешниот грчки премиер Костас Симитис на форум во Пекинг.

Излезот на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра

Курир - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

ЕУ против излезот на Грција од еврозоната

Р.С.Европа - 15.05.2012

ЕУ ја повика Грција да продолжи со реформите на штедење кои треба да и помогнат на земјата да излезе од економската криза.

Европа веќе се простува од Грција

МКД - 15.05.2012

Разговорите на лидерите на водечките грчки партии со претседателот Папуљас вечерва се завршија без никакви изјави и се очекува да продолжат утре.

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Сител - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

’Еврозоната има непоколеблива намера да ја задржи Грција’

Нетпрес - 15.05.2012

Земјите членки на еврозоната имаат ’непоколеблива намера да ја задржат Грција’ во монетарната унија, изјави претседателот на еврогрупата, Жан – Клод Јункер, по состанокот со министрите за финансии на ...

Грција во или надвор од еврозоната?

Р.С.Европа - 15.05.2012

Во Атина без многу оптимизам продолжуваат преговорите за состав на влада. По се изгледа не минува ни новиот предлог на Претседателот Каролос Папуљас за технократска влада.

Европгрупата не сака излез на Грција од еврозоната

МРТ - 15.05.2012

Еврогрупата сака Грција да остане во нивно друштво и да се врати кон одржливиот раст и стабилните јавни финансии во согласност со програмата на економските реформи и фискалното приспособување, изјави ...

Далара:Излегувањето на Грција од еврозоната не е неизбежно

Макфакс - 15.05.2012

Директорот на Меѓународниот институт за меѓународни финансии Чарлс Далара изјави дека излегувањето на Грција од еврозоната не е неизбежно и ги повика грчките лидери да најдат заедничка позиција со ...

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра

Капитал - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Бароен: Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра

Press24 - 15.05.2012

Бароен истакна дека ризикот може да биде „целосно апсорбиран“ од француските финансиски компании. Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од ...

ЕУ: Грција да се придржува на условите или да ја напушти евро зоната

Кирилица - 15.05.2012

-Грција да се придржува до условите поставени со европскиот кредит за спас или ќе ја напушти монетарната унија - им порачаа на политичките партии во Грција министрите за финансии на земјите од евро ...

Оли Рен: Не сакаме излез на Грција од еврозоната, но судбината лежи во нивни раце

Курир - 15.05.2012

Еврогрупата сака Грција да остане во нивно друштво и да се врати кон одржливиот раст и стабилните јавни финансии во согласност со програмата на економските реформи и фискалното приспособување, изјави ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Капитал - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

Крисохоидис:Грција се движи кон граѓанска војна

Макфакс - 15.05.2012

Грција, доколку не се согласи на извршување на обврските наметнати од страна на Европската унија(ЕУ) во замена за пакетот помош вреден 130 милијарди евра, ќе биде принудена да ја напушти еврозоната, ...

Грција останува во еврозоната

Сител - 15.05.2012

Грција треба да остане во еврозоната. Нејзното напуштање е нон сенс. Изјави претседателот на еврогрупата Жан Клод Јункер. Силна поддршка даде и германската канцеларка Ангела Меркел.

Вестервеле загрижен за состојбата во Грција

Макфакс - 15.05.2012

Неуспехот во формирањето на нова влада во Грција претставува сериозен чекор назад, оцени во вторникот германскиот министер за надворешни работи, Гвидо Вестервеле.

Лагард даде можност Грција да излезе од еврозоната

Макфакс - 15.05.2012

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард дозволи можност Грција да ја напушти еврозоната на контролиран начин.

ММФ го предупреди Луксембург за можниот инцидент во еврозоната

Капитал - 15.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд покажа денеска дека е загрижен поради Грција, кога го предупреди Луксембург на можноста за политички инцидент во еврозоната, кој би можел да предизвика криза во целиот ...

Симитис: Враќањето на драхмата во Грција би било катастрофа

МРТ - 15.05.2012

Грција треба да е дел од еврозоната и би било катастрофа за земјата ако се врати на драхмата, изјави поранешниот грчки премиер Костас Симитис на форум во Пекинг.

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

МРТ - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Вечер Прес - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

’Еврозоната има непоколеблива намера да ја задржи Грција’

Точка - 15.05.2012

Земјите членки на еврозоната имаат ’непоколеблива намера да ја задржат Грција’ во монетарната унија, изјави претседателот на еврогрупата, Жан – Клод Јункер, по состанокот со министрите за финансии на ...

Шојбле: Евро зоната може без Грција

Точка - 15.05.2012

Зоната на еврото може да го издржи излезот на Грција, оцени германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, во интервју за “Рајнише пост“.

Супердрахма ја спасува Грција!

Точка - 15.05.2012

Грција ни вчера не успеала да формира нова влада, а со тоа се зголемуваат шансите парламентарните избори да се повторат во јуни, а таа земја во меѓувреме да банкротира, да биде исфрлена од еврозоната ...

Калимера драхма - калинихта евро!

Вечер Прес - 15.05.2012

ПЕЧАТНИЦАТА ЗА ПАРИ НА ГРЧКАТА НАЦИОНАЛНА БАНКА РАБОТИ СО ПОЛНА ПАРЕА Грчките банки зависни од средствата на ЕЦБ во новиот систем нема да преживеат, така што Владата ќе мора да формира банкарски ...

Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Идивиди - 15.05.2012

Брисел, 15 мај 2012 (МИА) - Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по ...

Грчката политичка криза предизвика хаос на берзите - еврото паѓа !

Канал5 - 14.05.2012

Тврдоглавоста на грчките партии кои се против мерките за штедење ја урна вредноста на еврото на светските пазари на најниско ниво во последниве 4 месеци.

Грција ќе остане без пари?

Deutsche Welle - 14.05.2012

Рејтинг-агенцијата „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната, пишува грчкиот весник „Етнос“.

„Мудис“: Се зголемува веројатноста за излез на Грција од еврозоната

Дневник - 14.05.2012

Меѓународната агенција за рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на грчките ...

Грција нема да добие ниту цент додека не биде формирана влада

Курир - 14.05.2012

Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски ...

ЕК: Грција да остане во еврозоната, но да ги почитува обврските

Макфакс - 14.05.2012

Европската комисија (ЕК) во понеделникот порача дека посакува Грција да остане во еврозоната, но како услов побара од Атина да ги почитува своите обврски кон кредиторите.

Европската Комисија сака Грција да остане во Еврозоната

Алфа - 14.05.2012

„Грција сама ќе одлучи дали сака да остане дел од Еврозоната и дали ќе ги почитува обврските кон Европската Унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд“,- изјави портпаролката на ...

ММФ го предупреди Луксембург за можниот инцидент во еврозоната

Сител - 14.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд покажа денеска дека е загрижен поради Грција, кога го предупреди Луксембург на можноста за политички инцидент во еврозоната, кој би можел да предизвика криза во целиот ...

Мудис: Се зголемува веројатноста за излез на Грција од еврозоната

Капитал - 14.05.2012

Меѓународната агенција за кредитен рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на ...

Грција ќе остане без пари?

МКД - 14.05.2012

Рејтинг-агенцијата „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната, пишува грчкиот весник „Етнос“.

Ако Атина не формира влада, нема да добие пари од ЕУ

Капитал - 14.05.2012

Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски ...

Еврозоната не и дава пари на Грција додека не формира влада

Р.С.Европа - 14.05.2012

Еврозоната нема да и даде повеќе пари на Грција, додека не формира влада која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски дипломат во Брисел.

Еврогрупата нeма да даде пари на Грција додека не биде формирана влада

МРТ - 14.05.2012

Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски ...

„Мудис“: Се зголемува веројатноста за излез на Грција од еврозоната

МРТ - 14.05.2012

Меѓународната агенција за рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на грчките ...

Еврогрупата нeма да даде пари на Грција додека не се формира влада

Сител - 14.05.2012

Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски ...

Грчките и германските грешки

Окно - 14.05.2012

Во 2010 г. во Грција почна еврокризата. Многу Германци до денес, а посебно по изборите пред една недела, се надеваа дека приказната со Грција е завршена. Ваквиот став се покажа како чиста илузија.

Можноста Грција да ја напушти евро зоната станува се’ пореална

Нетпрес - 14.05.2012

Можноста Грција да го напушти европското монетарно семејство станува се’ пореална, а со тоа ќе пропадне и идејата за “европско заедништво“- наведуваат американските аналитичари и предупредуваат дека ...

„Мудис“: Се поголема е веројатноста дека Грција ќе излезе од еврозоната

Курир - 14.05.2012

Меѓународната агенција за рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на грчките ...

Грција ја има судбината во свои раце за нејзиното останување во еврозоната

МРТ - 14.05.2012

Дали Европската комисија и нејзиниот претседател Жозе Мануел Барозо имаат желба Грција да излезе од еврозоната или не и дали ЕК на некој начин се подготвува за овој чекор? Ова прашање ја окупираше ...

Велика Британија треба да планира излегување на Грција од еврозоната

МРТ - 14.05.2012

Велика Британија треба веќе да го планира излегувањето на Грција од еврозоната, пишуваат лондонските медиуми, реагирајќи на неуспехот на грчките партии да се договорот околу создавањето на коалициска ...

Грција ќе снема пари за шест недели?

Р.С.Европа - 14.05.2012

Меѓународната агенција за рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на грчките ...

Инвеститорите очекуваат распад на евро-зоната

Вечер Прес - 14.05.2012

Дека Грција ќе ја напушти евро-зоната уште оваа година, уверени се 57% од 1.253 инвеститори, аналитичари и трговци што ги анкетираше агенцијата Блумберг, додека 80% од нив сметаат дека Португалија ...

Нова балканска војна ќе се спречи и без ЕУ

Н.Македонија - 14.05.2012

Дали балканските народи се закрвени до тој степен што европската иднина е единствената сламка на спасот, на која се држи мирот во земјите од поранешна СФРЈ повеќе од десет години? Аналитичари од пет ...

ЕУ и порача на Грција да се држи до спасувачкиот план

Н.Македонија - 14.05.2012

Министрите за финансии на водечките земји од Европската унија изјавија денеска пред почетокот на средбата на главните финансиери во еврозоната во Брисел дека Грција не треба да се откажува од ...

Прво влада, па потоа пари

Идивиди - 14.05.2012

Брисел, 14 мај 2012 (МИА) - Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, ...