TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од утре повторно врнежи

Канал5 - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

Од утре повторно врнежи

А1 On - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

Искористете го сонцето, од утре нови врнежи

Независен - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

УХМР со нова прогноза: Од утре повторно дожд и снег

Курир - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

Од утре повторно дожд и снег

Нетпрес - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

По снегот сонце, па нова голема промена - УХМР најавува нов циклон

Press24 - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

УХМР со нова прогноза: Од утре повторно дожд и снег

Сител - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

Доаѓа сонце, а потоа интензивно невреме: Тридневна детална прогноза

Скопје24 - 27.01.2019

Утре во текот на денот ќе биде претежно сончево, но со ниски утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула. Потоа во следните денови ќе преовладува облачно време со услови за магла по котлините.

Подгответе се. Циклонот Марко се враќа и ќе ја покаже силата

Press24 - 27.01.2019

Почнувајќи од утре доцна попладне и навечер па во текот на следните денови, нашата територија повторно ќе биде под влијание на циклонот МАРКО кој ќе условува почести врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините, овие ...

Од утре повторно врнежи

МКД - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

Од утре повторно врнежи

MTM - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

Од утре повторно врнежи

Опсервер - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

Од утре повторно врнежи

Локално - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

Од утре повторно врнежи

Пулс24 - 27.01.2019

Зголемување на облачноста, а во попладневните часови и нови врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините, најавува за утре УХМР. Врнежите се очекува најпрво да бидат поинтензивни на запад, а потоа да се прошират насекаде и да траат и ...

Откажани и одложени летови поради обилните снежни врнежи во Москва

Локално - 27.01.2019

11 летови се откажани, а уште 20 се одложени поради обилните снежни врнежи во Москва. Најголем број на одложени летови се од аеродромот Шереметјево. Министерството за вонредни ситуации издаде предупредување за опасно време.

Најнова анализа на Славчо Попоски: Циклонот МАРКО се враќа и носи нови врнежи

Либертас - 27.01.2019

Почнувајќи од утре доцна попладне и навечер па во текот на следните денови, нашата територија повторно ќе биде под влијание на циклонот МАРКО кој ќе условува почести врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините, овие ...

По снегот сонце, па нова голема промена – УХМР најавува нов циклон

Centar - 27.01.2019

Од утре попладне нашето подрачје ќе потпадне под влијание на влажни воздушни маси, кои во следните денови ќе предизвикат променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег.

Најнова анализа на Славчо Попоски: Циклонот МАРКО се враќа и носи нови врнежи

1tv - 27.01.2019

Почнувајќи од утре доцна попладне и навечер па во текот на следните денови, нашата територија повторно ќе биде под влијание на циклонот МАРКО кој ќе условува почести врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините, овие ...

По снежните врнежи состојбата на патиштата подобрена

Телма - 26.01.2019

Ова е патот Катланово- Велес. Претпладнево беше прооден само по една лента, зашто другата не е исчистена. А, механизација чистеше само за да помине премиерот Заев, кој одеше на трибина во Велес.

Македонија под снег - надлежните тврдат дека се работи на терен, граѓаните очекуваат поголема ажурност

24 Вести - 26.01.2019

По интензивните врнежи од снег, Македонија денеска осамна под снежна покривка. Од утрово, движењето по главните улици во Скопје се одвиваше без проблеми. Сепак, најголем дел од критиките, граѓаните повторно ги насочија кон општинските служби.

Времето денеска претежно облачно со услови за слаб снег

24 Вести - 26.01.2019

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во источните и јужните делови со повремени врнежи од снег со слаб интензитет, особено претпладне. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег и повремено ќе бидат со умерен ...

Променливо облачно време со врнежи од снег

Нетпрес - 26.01.2019

Времето денеска ќе биде променливо облачно наместа со слаби врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови ќе бидат од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура се движи од минус шест до два, а дневната од минус ...

Моќниот циклон Марко донесе многу снег- на повисоките места и планините снежната покривка изнесува и до 1 метар

Press24 - 26.01.2019

Моќниот Марко во текот на денешниот ден услови интензивни врнежи претежно од снег со што на многу места дојде до значително зголемување на снежната покривка, истата на високите и планинските места изнесува дури и еден метар па и повеќе, објави ...

Какво време не очекува деновиве?

Алфа - 26.01.2019

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно наместа со слаби врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови ќе бидат од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер и наместа ќе има појава на снежни наноси.

ФОТО: Погледнете какви се улиците во Аеродром - снегот секаде правеше проблеми

Press24 - 26.01.2019

На Ѕидот на сообраќајниот срам се појавија фотографии од Аеродром каде жителите се жалат на снегот и неисчистените ...

Паркингот на аеродромот во Скопје завеан во снег, граѓани се жалат на неисчистени коловози низ целата држава

А1 On - 26.01.2019

Снегот кој што вчера падна во главниот град, предизвика проблеми на Меѓународниот аеродром Скопје. Откако синоќа авион на компанијата „Германија“ со околу 200 патници, пред полетување за Цирих заглавил во нанос од снег, денес се уште не е исчистен ...

Завеани и неисчистени патишта, сообраќајот во колапс

Макфакс - 26.01.2019

Снегот повторно ги затекна надлежните и предизвика револт и незадоволство кај возачите кои изутринава возеа по завеани и неисчистени патишта. Дел од патните правци од синоќа беа забранети за сообраќај за камиони и автобуси, но отежнато е движењето и ...

Наврнаа 100 л/м2 воден талог и еден метар снег - што не чека денеска?

Press24 - 26.01.2019

За време на изразениот удар на циклонот Марко во јужните и во југоисточните предели од државава локално наврнаа дури околу 100 л/м воден талог, сето ова ќе услови зголемување на нивоата на реките а понатаму е можно и локално нивно излевање, ...

Нови снежни врнежи, на југоистокот дожд

Сител - 26.01.2019

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно наместа со слаби врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови ќе бидат од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер и наместа ќе има појава на снежни наноси.

Променливо облачно време со врнежи од снег

Р.С.Европа - 26.01.2019

Времето денеска ќе биде променливо облачно наместа со слаби врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови ќе бидат од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура се движи од минус шест до два, а дневната од минус ...

Променливо облачно време со врнежи од снег

Курир - 26.01.2019

Времето денеска ќе биде променливо облачно наместа со слаби врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови ќе бидат од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура се движи од минус шест до два, а дневната од минус ...

Променливо облачно со слаб снег

Макфакс - 26.01.2019

Во текот на ноќта на места, особено во јужните делови, имаше обилни врнежи кои во поголем дел од земјава беа од снег. Кон утринските часови интензитетот на врнежите се намалуваше, а наместа врнежите престанаа.

Променливо облачно со слаби врнежи од снег

+инфо - 26.01.2019

Во Скопје слично време, променливо облачно со слаби врнежи од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе достигне до нула степени.

Завеани и неисчистени патишта, сообраќајот во колапс

Точка - 26.01.2019

Снегот повторно ги затекна надлежните и предизвика револт и незадоволство кај возачите кои изутринава возеа по завеани и неисчистени патишта. Дел од патните правци од синоќа беа забранети за сообраќај за камиони и автобуси, но отежнато е движењето и ...

Славчо Попоски: Наврнаа речиси 100 л/м2 воден талог и еден метар снег – детална анализа

Либертас - 26.01.2019

За време на изразениот удар на циклонот Марко во јужните и во југоисточните предели од државава локално наврнаа дури околу 100 л/м воден талог, сето ова ќе услови зголемување на нивоата на реките а понатаму е можно и локално нивно излевање.

УХМР денеска издаде ново Метео-предупредување

Centar - 26.01.2019

Денес во источните и јужните делови ќе има повремени врнежи од снег со слаб интензитет, особено претпладне, информираат од УХМР во најновото Метео предупредување. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег и повремено ќе ...

Времето денеска: Променливо облачно со слаби врнежи од снег

Скопје инфо - 26.01.2019

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно наместа со слаби врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови ќе бидат од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер и наместа ќе има појава на снежни наноси.

Завеани и неисчистени патишта, сообраќајот во колапс

24Инфо - 26.01.2019

Снегот повторно ги затекна надлежните и предизвика револт и незадоволство кај возачите кои изутринава возеа по завеани и неисчистени патишта. Дел од патните правци од синоќа беа забранети за сообраќај за камиони и автобуси, но отежнато е движењето и ...

Доаѓа сонце со “заби”, а потоа интензивно невреме: Тридневна детална прогноза

Centar - 26.01.2019

Утре во текот на денот ќе биде претежно сончево, но со ниски утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула. Потоа во следните денови ќе преовладува облачно време со услови за магла по котлините.

СУРОВА ЗИМА: Најостриот снег во Москва од 70-те наваму (ФОТО)

MTM - 26.01.2019

Рускиот главен град се соочува со најлоши снежни врнежи, кои не се паметат од 70-те години наваму, пренесоа медиумите, повикувајќи се на руските власи и полициски извори. Досега, има паднато околу 40 сантиметри, а временските прогнози предупредуваат ...

Од снегот нема “дерман” ни денес – УХМР со нова временска најава

Centar - 26.01.2019

УХМР за денес најавува променливо облачно, во источните и јужните делови со повремени врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, особено претпладне. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег.

Променливо облачно со слаб снег

Точка - 26.01.2019

Во текот на ноќта на места, особено во јужните делови, имаше обилни врнежи кои во поголем дел од земјава беа од снег. Врнежи од снег со слаб до умерен интензитет утрово има во крајните јужни, источни и северозападни делови.

Времето денес-променливо облачно со слаб снег

Пулс24 - 26.01.2019

Денес времето ќе биде променливо облачно наместа со слаби врнежи од снег. Само во крајните југоисточни делови вренежите ќе бидат од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура се движи од – 6 до 2, а дневната од – 2 до 3 ...

Снегот повторно ги изненади надлежните - завеани и неисчистени патишта, сообраќајот во колапс

Скопје инфо - 26.01.2019

Снегот повторно ги затекна надлежните и предизвика револт и незадоволство кај возачите кои изутринава возеа по завеани и неисчистени патишта. Дел од патните правци од синоќа беа забранети за сообраќај за камиони и автобуси, но отежнато е движењето и ...

Променливо облачно наместа со слаби врнежи од снег

Н.Македонија - 26.01.2019

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно наместа со слаби врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови ќе бидат од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер и наместа ќе има појава на снежни наноси.

Славчо Попоски: Наврнаа речиси 100 л/м2 воден талог и еден метар снег – детална анализа

1tv - 26.01.2019

За време на изразениот удар на циклонот Марко во јужните и во југоисточните предели од државава локално наврнаа дури околу 100 л/м воден талог, сето ова ќе услови зголемување на нивоата на реките а понатаму е можно и локално нивно излевање.

Променливо облачно со врнежи од снег

Скопје1 - 26.01.2019

Денес времето ќе биде променливо облачно, во источните и јужните делови со повремени врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, особено претпладне. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег.

Нови врнежи од снег и снежна покривка во Македонија

Телма - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Нови врнежи од снег и снежна покривка во Македонија

Канал5 - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Снег во Македонија со северен ветер

24 Вести - 25.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно со умерени до обилни врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од минус еден ...

Временска прогноза: Снег во поголемиот дел од земјата, во јужните делови дожд

ТВ21 - 25.01.2019

„Денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од ...

Нови врнежи од снег, забрана за камиони и автобуси на повеќе патни правци

Канал5 - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Новиот снег проблеми направи на скоро сите планински превои, а некои од нив се затворени и за сообраќај на тешки товарни возила.

Силен ветер и снежни врнежи во делови од Македонија

ТВ21 - 25.01.2019

Поради обилни врнежи од снег попладнево од 16 часот и 50 минути беше затворен за сообраќај е патнито правец Велсе-Скопје односно од наплатната рампа Отовица кон Скопје поради расчистување на снег.

Македонија под снежен нанос

24 Вести - 25.01.2019

Нова снежна покривка денеска во Македонија. Врнежи од снег насекаде во земјата особено во западните и северните делови од земјава. Од УХМР информираат дека , врнежите ќе имаат обилен карактер и ќе се формира снежна покривка, во пониските делови од ...

Северна „стигна“ во Македонија – снегот онеспособи голем дел од патиштата

24 Вести - 25.01.2019

Македонија е под снежен нанос, и најавено е дека снегот ќе паѓа и во текот на ноќта. Од УХМР информираат дека , врнежите ќе продолжат и во текот на ноќта формирајќи снежна покривка, во пониските делови од 20см, а на планините над 50см.

Времето денеска, облачно со снег

Алсат-М - 25.01.2019

Нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег, соопштуваат од УХМР. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат ...

Викенд временска прогноза: Обилни врнежи од снег

Курир - 25.01.2019

Нашето подрачје потпадна под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд (над ...

Обилни снежни врнежи во целата земја, кои ќе продолжат и утре

Макфакс - 25.01.2019

Во поголемиот дел од земјава вечерва има врнежи со обилен интензитет. Врнежите во поголем дел од земјава се од снег, а само во крајните источни делови од дожд, каде што се и најинтензивни и имаат пороен карактер.

Вака чистеле снег Словенците пред 53 години, а ние уште го тргаме 50-тина см на страна од местото

Скопје24 - 25.01.2019

Македонија утрово се разбуди под снег. Врнежите почнаа од ноќеска, а денеска нашето подрачје потпадна под влијание на нов и студен влажен бран, кој услови врнежи претежно од снег а во југоисточните делови од дожд и снег.

Натрупа низ цела Македонија, УХМР предупредува, обилен снег и силен ветер кој сече – казни до 4.000 евра за неисчистен ...

Скопје24 - 25.01.2019

Снегот почна да вее низ цела Македонија, а снежна покривка има и во Скопје. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Снег речиси во цела земја, се очекува врнежите да продолжат и утре

А1 On - 25.01.2019

Во поголемиот дел од земјава вечерва има врнежи со обилен интензитет. Врнежите во поголем дел од земјава се од снег, а само во крајните источни делови од дожд, каде што се и најинтензивни и имаат пороен карактер.

Нови врнежи од снег и снежна покривка во Македонија

А1 On - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Нов снег ја покри Македонија

Слободен Печат - 25.01.2019

На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд (над 40л/м2), а во останатите од снег и ќе се формира нова позначителна снежна покривка. На планините се очекува над 50 см, а во пониските места од 10-20 см.

Снегот го исчисти воздухот, но го отежна сообраќај

Нова ТВ - 25.01.2019

Во поголемиот дел од Македонија денеска има нови врнежи од снег, кои формираат нова снежна покривка. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет степени.

Нови врнежи од снег и снежна покривка во Македонија

Независен - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Циклон во Македонија: УХМР предупредува, обилен снег и силен ветер кој сече

Press24 - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Новa снежна покривка во Македонија

МКД - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет Целзиусови степени.

Обилни врнежи од снег и дожд

МКД - 25.01.2019

Нашето подрачје потпадна под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд (над ...

Викенд временска: Снег ќе натрупа низ цела Македонија

Press24 - 25.01.2019

Снег и дожд денеска низ цела Македонија. Ќе дува и умерен до засилен северен ветер. Максималните температури ќе се движат во интервалот од -2 до 5 степени додека на крајниот југоисток истите ќе се искачат до околу 10 степени.

Нов студен бран ќе донесе дождови и снег

Макфакс - 25.01.2019

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше облачно со врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов и студен влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, ...

Нов снег денеска речиси во целата земја

+инфо - 25.01.2019

Денес нашето подрачје потпадна под влијание на нов студен и влажен бран, кој донесе врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд (над ...

Нови врнежи од снег и снежна покривка во Македонија

Курир - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Нов снежен бран низ цела Македонија

Нетпрес - 25.01.2019

Овој петок ќе имаме нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, а во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд.

Натрупа низ цела Македонија - казни до 4.000 евра за неисчистен снег

Press24 - 25.01.2019

Снегот почна да вее низ цела Македонија, а снежна покривка има и во Скопје. Во Законот за јавна чистота се пропишува дека општините, општините во Градот Скопје и Градот Скопје се должни да го исчистат снегот од јавните површини најдоцна во рок од 6 ...

Нов снежен бран во Македонија – најмногу снег на Попова Шапка

Макфакс - 25.01.2019

Нови снежни врнежи ја зафатија денеска Македонија. Според информациите од УХМР најмногу снег има на Попова Шапка, каде е формирана снежна покривка од 93 сантиметри, потоа во Маврово – 72 сантиметри, 45 во Лазарополе, 39 сантиметри во Крушево.

Нема опасност од излевање на реките во Куманово и покрај врнежите од дожд и снег

Сител - 25.01.2019

Нема опасност од излевање на реките во Куманово, соопштија денеска од општинскиот штаб за заштита и спасување по извршениот увид по обилните врнежи од снег и дожд што го зафатија градот денеска.

Нови врнежи од снег и снежна покривка во Македонија

Сител - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Хаос на македонските патишта предизвика снегот, нови врнежи се очекуваат и викендов

Алфа - 25.01.2019

Хаос на македонските патишта. Врнежите од снег направија застој во речиси цела Македонија. Камиони и автомобили завеани од снег имаше на планинските превои но дури и на дел од автопатите. Забрани за тешки товарни возила се уште се во сила на патниот ...

Времето облачно со снег и дожд

Р.С.Европа - 25.01.2019

Нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд (над ...

Нов студен бран ќе донесе дождови и снег

Centar - 25.01.2019

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше облачно со врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов и студен влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, ...

Нови врнежи од снег и снежна покривка во Македонија

Бриф - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Нов снежен бран во Македонија – најмногу снег на Попова Шапка

Скопје инфо - 25.01.2019

Нови снежни врнежи ја зафатија денеска Македонија. Според информациите од УХМР, најмногу снег има на Попова Шапка, каде што е формирана снежна покривка од 93 сантиметри, потоа во Маврово – 72 сантиметри, 45 во Лазарополе, 39 сантиметри во Крушево.

Циклонот дојде: Пола метро снег на планините, а над 20 сантиметри во градовите – Детална прогноза за следните три дена

Centar - 25.01.2019

Нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд (над ...

Нов снежен бран во Македонија – најмногу снег на Попова Шапка

Точка - 25.01.2019

Нови снежни врнежи ја зафатија денеска Македонија. Според информациите од УХМР, најмногу снег има на Попова Шапка, каде што е формирана снежна покривка од 93 сантиметри, потоа во Маврово – 72 сантиметри, 45 во Лазарополе, 39 сантиметри во Крушево.

Снег и дожд

CivilMedia - 25.01.2019

Денеска на целата територија на земјата ќе има интензивни врнежи од снег и дожд. Сето ова ќе биде проследено со умерен до засилен северен ветер со што ќе услови појава на снежни наноси. Максималните температури ќе се движат во интервалот од -2 до 5 ...

Прогноза за петок: Локално обилни врнежи

Фактор - 25.01.2019

Врнежи очекуваме во текот на целиот ден, а ќе започнат уште од полноќ. За почеток, во текот на оваа ноќ, врнежите ќе бидат слаби, локално со умерен интензитет, пред се во јужните делови од земјава.

Силен ветер и снежни врнежи – затворен дел од патот Велес – Скопје

4NEWS - 25.01.2019

Поради обилни врнежи од снег попладнево од 16 часот и 50 минути затворен за сообраќај е патнито правец Велсе-Скопје односно од наплатната рампа Отовица кон Скопје поради расчистување на снег. Снежни врнежи има во поголемиот дел од земјава.

Обилни снежни врнежи натрупаа снег низ цела Македонија, а од утре се најавува уште повеќе

Centar - 25.01.2019

Во поголемиот дел од земјава вечерва има врнежи со обилен интензитет. Врнежите во поголем дел од земјава се од снег, а само во крајните источни делови од дожд, каде што се и најинтензивни и имаат пороен карактер.

Обилни снежни врнежи во целата земја, кои ќе продолжат и утре

24Инфо - 25.01.2019

Во поголемиот дел од земјава вечерва има врнежи со обилен интензитет. Врнежите во поголем дел од земјава се од снег, а само во крајните источни делови од дожд, каде што се и најинтензивни и имаат пороен карактер.

Обилни снежни врнежи во целата земја, кои ќе продолжат и утре

Точка - 25.01.2019

Во поголемиот дел од земјава вечерва има врнежи со обилен интензитет. Врнежите во поголем дел од земјава се од снег, а само во крајните источни делови од дожд, каде што се и најинтензивни и имаат пороен карактер.

Нов студен бран ќе донесе дождови и снег

24Инфо - 25.01.2019

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше облачно со врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов и студен влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, ...

Снежни врнежи денеска, на југоистокот дожд

Мета - 25.01.2019

Времето денеска ќе биде со врнежи од снег насекаде во земјата, а ќе се формира и нова снежна покривка. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе се движи од нула до пет Целзиусови степени.

Нов студен бран ќе донесе дождови и снег

Точка - 25.01.2019

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше облачно со врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов и студен влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, ...

Зимата уште покажува сила

Пулс24 - 25.01.2019

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше облачно со врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов и студен влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, ...

Денеска со снег

Тера - 31.01.2022

Облачно со врнежи претежно од снег, вдолж Повардарието од дожд и снег, а на југоистокот претежно од дожд. Пообилни врнежи ќе има во северозападните делови. На повеќе места ќе се формира снежна покривка, а на планините ќе се зголеми.

Нови врнежи од снег и снежна покривка во Македонија

Опсервер - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Зимската служба на Град Скопје е подготвена за врнежите од снег

Скопје инфо - 25.01.2019

Зимската служба на Град Скопје е подготвена за одржување на градските улици и булевари по најавите за врнежи од снег и ниски температури во наредниве денови, со цел да се обезбеди непречено и безбедно одвивање на сообраќајот на градските ...

Врнежите денеска ќе формираат нова снежна покривка

Кумановски м. - 25.01.2019

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше облачно со врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Денеска, според синоптичарите на УХМР, нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов и студен влажен бран, кој ќе ...

Нови врнежи од снег и снежна покривка во Македонија

Локално - 25.01.2019

Врнежи од снег насекаде во земјата и нова снежна покривка денеска во Македонија. Само во југоисточниот дел има врнежи од дожд и снег. Дневната температура ќе биде во позитива и ќе се движи од нула до пет сантиметри.

Казни до 4.000 евра за неисчистен снег

Скопје инфо - 25.01.2019

Снегот почна да вее низ цела Македонија, а снежна покривка има и во Скопје. Во Законот за јавна чистота се пропишува дека општините, општините во Градот Скопје и Градот Скопје се должни да го исчистат снегот од јавните површини најдоцна во рок од 6 ...

Облачно време со умерени врнежи од снег

Н.Македонија - 25.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно со умерени до обилни врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од минус еден ...

Нов студен бран ќе донесе дождови и снег

Денар - 25.01.2019

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше облачно со врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов и студен влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, ...

Нов студен и влажен бран во Македонија, погледнете какво ќе биде времето

Скопје1 - 25.01.2019

Нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд (над ...

Белград завеан, градоначалникот очекувал помалку снег

Канал5 - 24.01.2019

Снегот кој почна да паѓа во текот на ноќта во Белград, главниот град на Србија, ќе паѓа и во наредните два дена, поради што се очекуваат потешкотии во сообраќајот. Градските служби се во четврт степен на подготвеност, што значи градот ќе го чистат ...

Улиците во Белград под снег, прекинат градскиот транспорт

ТВ21 - 24.01.2019

Србија се разбуди ова утро под снег, што се заканува да наврне до 40 сантиметри, а сообраќајот е првата “жртва” на новите снежни врнежи. Снегот се очекува да паѓа најмалку во наредните три дена. Градските служби се постојано подготвени и на терен.

Утре обилни врнежи од дожд и снег

Канал5 - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Утре обилни врнежи од дожд и снег

24 Вести - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

УХМР: Најавените врнежи ќе ги зголемат водостоите на реките

Канал5 - 24.01.2019

Според најавата на синоптичарите, поинтензивни врнежи од дожд се очекуваат во југоисточните делови од Македонија, но се очекува и над 100 метри надморска височина овие врнежи да бидат од снег.

Облачно со дожд на пониските и снег на повисоките места

24 Вести - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

УХМР најавува нови врнежи од снег

ТВ21 - 24.01.2019

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите постепено ќе престануваат. Утре нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и ...

Временска најава: нема спас од дождот, најлошото доаѓа од утре

Press24 - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

Утре обилни врнежи од дожд и снег

Нетпрес - 24.01.2019

Во Македонија утре се очекува нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни. Локално, како што информираат од УХМР, прогнозирано е да наврнат над 30 ...

Подгответе се - нов студен бран во Македонија

Сител - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Утре обилни врнежи од дожд и снег

Р.С.Европа - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Утре обилни врнежи од дожд и снег

А1 On - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Утре обилни врнежи од дожд и снег

Независен - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Хаотично во Србија, ги затрупа снег – Утре доаѓа во Македонија (ГАЛЕРИЈА)

Скопје24 - 24.01.2019

Силниот снег кој синоќа почна да паѓа на коловозите во некои делови од престолнината формираше снежна прекривка од неколку центиметри, поради што сообраќајот во цел Блеград се одвива отежнато, а некаде е и на раб од колапс.

УХМР: Утре нови врнежи од дожд и снег, ќе се зголемат водостоите на реките

Курир - 24.01.2019

Водостоите на реките во земјава се под просекот за јануари, а новите врнежи од дожд и снег кои се очекуваат во текот на утрешниот ден во северните делови од државата ќе условат нивно благо покачување, информираат од Управата за хидрометеоролошки ...

Oблачно време со повремени врнежи од дожд и снег

Нетпрес - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

УХМР: Врнежите ќе ги зголемат водостоите на реките

+инфо - 24.01.2019

Водостоите на реките во земјава се под просекот за јануари, а новите врнежи од дожд и снег кои се очекуваат во текот на утрешниот ден во северните делови од државата ќе условат нивно благо покачување, информираат од Управата за хидрометеоролошки ...

И денеска врнежи од дожд и снег

МКД - 24.01.2019

Врнежливото време ќе продолжи и денеска. Времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините. Врнежите ќе бидат пообилни претпладне, особено во источните делови.

Облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Макфакс - 24.01.2019

Преку ноќта беше облачно со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Дуваше умерен ветер претежно од јужен правец. Изутринава врнежи нема и дува слаб ветер од променлив првец. Во текот на денот ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од ...

УХМР: Најавените врнежи ќе ги зголемат водостоите на реките

А1 On - 24.01.2019

Водостоите на реките во земјава се под просекот за јануари, а новите врнежи од дожд и снег кои се очекуваат во текот на утрешниот ден во северните делови од државата ќе условат нивно благо покачување, информираат од Управата за хидрометеоролошки ...

Белград завеан, хаос на патиштата - снегот го „изненадил" градоначалникот

Press24 - 24.01.2019

Снегот кој почна да паѓа во текот на ноќта во Белград паѓа и денеска, а се очекува и наредните денови да не престане. Градоначалникот на Белград Зоран Радојичиќ пак, за телевизија ТВ прва рече дека прогнозата на метеоролозите била поинаква, односно ...

Утре обилни врнежи на дожд и снег

Макфакс - 24.01.2019

Утре нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дождови кои ќе бидат обилни и поројни и локално се очекува да наврнат над 30 литри на метар квадратен, ...

Утре обилни врнежи од дожд и снег

+инфо - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Ни претстојат обилни врнежи: Се очекува да наврнат нови 50 сантиметри снег

Независен - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

УХМР: Најавените врнежи ќе ги зголемат водостоите на реките

Сител - 24.01.2019

Водостоите на реките во земјава се под просекот за јануари, а новите врнежи од дожд и снег кои се очекуваат во текот на утрешниот ден во северните делови од државата ќе условат нивно благо покачување, информираат од Управата за хидрометеоролошки ...

УХМР: Врнежите ќе ги зголемат водостоите на реките

Слободен Печат - 24.01.2019

Водостоите на реките во земјава се под просекот за јануари, а новите врнежи од дожд и снег кои се очекуваат во текот на утрешниот ден во северните делови од државата ќе условат нивно благо покачување, информираат од Управата за хидрометеоролошки ...

Моќниот циклон Марко интензивно ќе ја зафати државава – детална анализа

Press24 - 24.01.2019

Почнувајќи уште од оваа ноќ, територијата на нашата држава интензивни ќе подпадне под влијание на моќниот циклон Марко и ќе услови поинтензивни врнежи претежно од снег додека само на некои од пониските места, особено оние на југоистокот ќе има ...

Облачно време со дожд и снег

А1 On - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

Облачно, со дожд

Независен - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

Снегот прави проблеми во Србија: Се преврте полн автобус, патиштата завеани - доаѓа и кон Македонија

Press24 - 24.01.2019

Снегот кој паѓа во Србија направи хаос, а се заканува дека ќе има снежна покривка од 40 сантиметри. Утрово поради снегот кој вее се превртел автобус, кој пренесувал работници, а засега не им е позната состојбата.

Облачно време со дожд и снег

+инфо - 24.01.2019

Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од нула до осум степени. Во Скопје слично време, облачно со повремени врнежи од дожд и снег. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе достигне до пет степени.

Времето денес облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места

Сител - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладневните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

Зимата задава нов удар, УХМР издаде предупредување - на овие места ќе врне најмногу снег

Press24 - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Нов студен бран во Македонија

МКД - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Од утре, многу дожд и снег

Нова ТВ - 24.01.2019

Македонија утре ќе биде под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни. Локално, како што информираат од УХМР, се очекува да наврнат над ...

Од утре повторно снег

Курир - 24.01.2019

Нов студен и влажен бран ќе има во петок кога ќе има пообилни врнежи, особено во јужните делови. Заради заладувањето врнежи од снег ќе има и во некои пониски места каде што ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 20 ...

Облачно време со дожд и снег

MTM - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

УХМР: Најавените врнежи ќе ги зголемат водостоите на реките

Опсервер - 24.01.2019

Водостоите на реките во земјава се под просекот за јануари, а новите врнежи од дожд и снег кои се очекуваат во текот на утрешниот ден во северните делови од државата ќе условат нивно благо покачување, информираат од Управата за хидрометеоролошки ...

ВОНРЕДНО НА ПОПОСКИ – моќниот МАРКО интензивно ќе ја зафати државава – детална анализа

Либертас - 24.01.2019

Почнувајќи уште од оваа ноќ, територијата на нашата држава ИНТЕНЗИВНО ќе подпадне под влијание на моќниот циклон МАРКО и ќе услови поинтензивни врнежи претежно од снег додека само на некои од пониските места, особено оние на југоистокот ќе има ...

Утре обилни врнежи од дожд и снег

Либертас - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Дождот преминува во снег: УХМР најавува нова снежна покривка од 20 см низ Македонија

Centar - 24.01.2019

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите постепено ќе престануваат. Утре нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и ...

Облачно време со дожд и снег

Бриф - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

Облачно време со дожд и снег

Локално - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

Од утре нов снежен бран

еМагазин - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Белград завеан, градоначалникот очекувал помалку снег

Локално - 24.01.2019

Снегот што почна да паѓа во текот на ноќта во Белград, главниот град на Србија, ќе паѓа и во наредните два дена, поради што се очекуваат потешкотии во сообраќајот. Градските служби се во четврт степен на подготвеност, што значи градот ќе го чистат ...

Облачно време со врнежи од дожд и снег, температура до осум степени

Мета - 24.01.2019

Времето денеска ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на повисоките места. Врнежите пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладневните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната ...

Облачно време со дожд и снег

Опсервер - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

Утре обилни врнежи од дожд и снег

Локално - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Утре обилни врнежи од дожд и снег

Опсервер - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Од утре повторно снег

Скопје инфо - 24.01.2019

Нов студен и влажен бран ќе има во петок кога ќе има пообилни врнежи, особено во јужните делови. Заради заладувањето врнежи од снег ќе има и во некои пониски места каде што ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 20 ...

УХМР: Утре на пониските места од 10 до 20 сантиметри снег

Кумановски м. - 24.01.2019

Како што информираат синоптичарите од Управата за хидрометеоролошки работи, утре нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд каде што ќе бидат обилни ...

Ни претстојат врнежливи денови

Кумановски м. - 24.01.2019

Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер.

Белград завеан: Градоначалникот Радојичиќ изненаден, очекувал помалку снег

Република - 24.01.2019

Снегот кој почна да паѓа во текот на ноќта во Белград, главниот град на Србија, ќе паѓа и во наредните два дена, поради што се очекуваат потешкотии во сообраќајот. Градските служби се во четврт степен на подготвеност, што значи градот ќе го чистат ...

Нов снежен бран: Србија завеана, ќе напаѓа снег до половина метар

Вечер Прес - 24.01.2019

Во поголемиот дел на Србија паѓа снег, температурите се околу нула, а поради обилните снежни врнежи сообраќајот во четвртокот беше на раб на колапс. Хидрометеоролошкиот завод на Србија издаде соопштение дека снежните врнежи со различен интензитет ќе ...

Утре пад на температурите, и нови врнежи од дожд и снег

Пулс24 - 24.01.2019

Утре Македонија ќе ја зафати нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег. Во југоисточните делови на земјата ќе има врнежи од дожд, кои ќе бидат обилни и поројни. Како што информираат од УХМР локално се очекува да наврнат над 30 ...

Улиците во Белград под снег, прекинат градскиот транспорт

4NEWS - 24.01.2019

Србија се разбуди ова утро под снег, што се заканува да наврне до 40 сантиметри, а сообраќајот е првата “жртва” на новите снежни врнежи. Снегот се очекува да паѓа најмалку во наредните три дена. Градските служби се постојано подготвени и на терен.

(ФОТО) Кај соседите половина метар снег

Фактор - 24.01.2019

Половина метар снег има во Србија. Снегот кој почна да паѓа во текот на ноќта во Белград паѓа и денеска, а се очекува и наредните денови да не престане да паѓа. Градоначалникот Зоран Радојичиќ за телевизија ТВ прва изјави дека прогнозата на ...

Силни врнежи од снег и дожд: Моќен циклон ќе ја зафати Македонија

Centar - 24.01.2019

Синоптичарите го најавуваат моќниот циклон кој ќе ја зафати Македонија. Утре нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд каде што ќе бидат обилни(над ...

Денеска не излегувајте без чадор

Кумановски м. - 24.01.2019

Времето денеска ќе биде облачно и не многу студено, а првите врнежи ќе почнат претпладне од југозапад и ќе се почесто од снег. Потоа, како што информираат синоптичарите на Управата за хидрометеоролошки работи, врнежите ќе се прошират во поголемиот ...

Утре обилни врнежи од дожд и снег

Бриф - 24.01.2019

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Снегот прави проблеми во Србија: Се преврте полн автобус, патиштата завеани – доаѓа и кон Македонија

Centar - 24.01.2019

Снегот кој паѓа во Србија направи хаос, а се заканува дека ќе има снежна покривка од 40 сантиметри. Утрово поради снегот кој вее се превртел автобус, кој пренесувал работници, а засега не им е позната состојбата.

Утре обилни врнежи на дожд и снег

Точка - 24.01.2019

Утре нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дождови кои ќе бидат обилни и поројни и локално се очекува да наврнат над 30 литри на метар квадратен, ...

УХМР најавува нови врнежи од снег

4NEWS - 24.01.2019

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите постепено ќе престануваат. Утре нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и ...

УХМР: Најавените врнежи ќе ги зголемат водостоите на реките

MTM - 24.01.2019

Водостоите на реките во земјава се под просекот за јануари, а новите врнежи од дожд и снег кои се очекуваат во текот на утрешниот ден во северните делови од државата ќе условат нивно благо покачување, информираат од Управата за хидрометеоролошки ...

Облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Точка - 24.01.2019

Преку ноќта беше облачно со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Дуваше умерен ветер претежно од јужен правец. Изутринава врнежи нема и дува слаб ветер од променлив првец. Во текот на денот ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од ...

Денеска не излегувајте без чадор

Пулс24 - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

УХМР предупредува: Најавените врнежи ќе ги зголемат водостоите на реките

Вечер Прес - 24.01.2019

Водостоите на реките во земјава се под просекот за јануари, а новите врнежи од дожд и снег кои се очекуваат во текот на утрешниот ден во северните делови од државата ќе условат нивно благо покачување, информираат од Управата за хидрометеоролошки ...

Oблачно време со повремени врнежи од дожд и снег

Н.Македонија - 24.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од ...

МОЌЕН МАРКО: Македонија влегува во ПОРТОКАЛОВА фаза на предупредување – покрај интензивните врнежи, можни се и грмежи

1tv - 24.01.2019

Зголемување на снежната покривка на повисоките места и на планините дури и за над 50 сантиметри, на пониските места особено на запад и север, понекаде ќе се формира снежна покривка од 10 до 30 сантиметри.

Облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Денар - 24.01.2019

Преку ноќта беше облачно со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Дуваше умерен ветер претежно од јужен правец. Изутринава врнежи нема и дува слаб ветер од променлив првец. Во текот на денот ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од ...

Облачно со врнежи од дожд и снег, утре се очекува формирање на нова снежна покривка

Скопје1 - 24.01.2019

Денес времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд и снег на пониските места, а снег на повисоките места и на планините. Врнежите ќе бидат пообилни претпладне, особено во источните делови.

Облачно со повремен дожд, на повисоките места снег

24 Вести - 23.01.2019

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови. Ќе дува умерен југоисточен ветер.

Времето облачно со дожд и снег со температури до 9 степени

Канал5 - 23.01.2019

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне и во текот на ноќва , особено во јужните делови. Ќе дува умерен југоисточен ветер.

Облачно, со магла и врнежи од дожд и снег

Макфакс - 23.01.2019

Времето изутринава е облачно, во Полошко и Струмичко со магла, а магливо е и во делови од Скопската котлина. На делот од Светиниколско преку Штип до Демир Капија дува умерен југоисточен ветер.

Облачно време со услови за дожд и снег

Нетпрес - 23.01.2019

Времето денес ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне и во текот на ноќта спрема четврток, особено во јужните делови на државата.

Времето облачно и врнежливо

Курир - 23.01.2019

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови.

Времето облачно и врнежливо

Р.С.Европа - 23.01.2019

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови.

Снег и студ ќе ја „нападнат“ Македонија во петок

Курир - 23.01.2019

Времето утре ќе биде исто како денес- променливо облачно со повремен дожд и снег на пониските места, а на планините само од снег. Температурите до 6 степени во Скопје. Во петок ќе има нови обилни врнежи кои заради продор на постуден воздух ќе бидат ...

Нов студен бран во Македонија - подгответе се!

Сител - 23.01.2019

Времето утре ќе биде исто како денес- променливо облачно со повремен дожд и снег на пониските места, а на планините само од снег. Температурите до 6 степени во Скопје. Во петок ќе има нови обилни врнежи кои заради продор на постуден воздух ќе бидат ...

Нов снежен бран и ниски температури од петок

Нетпрес - 23.01.2019

Времето утре ќе биде исто како денес- променливо облачно со повремен дожд и снег на пониските места, а на планините само од снег. Температурите до 6 степени во Скопје. Во петок ќе има нови обилни врнежи кои заради продор на постуден воздух ќе бидат ...

Подгответе се, во петок доаѓа студен бран и снег

Скопје24 - 23.01.2019

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места, а само од снег на планините, информира УХМР.

Циклон ќе ја покаже силата во Македонија - лоша вест за времето

Press24 - 23.01.2019

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 6 Целзиусови степени, Маврово 2, Охрид и Битола 5, Кавадарци 7, Крива Паланка и ...

Облачно, со магла и врнежи од дожд и снег

24Инфо - 23.01.2019

Времето изутринава е облачно, во Полошко и Струмичко со магла, а магливо е и во делови од Скопската котлина. На делот од Светиниколско преку Штип до Демир Капија дува умерен југоисточен ветер.

НАЈНОВО: Циклонот МАРКО условува интензивни снежни врнежи – забрана за движење низ планинските превои

Либертас - 23.01.2019

Циклонот Марко веќе условува интензивни снежни врнежи на повисоките места и на планините особено на запад, југозапад и на север од државава, понатаму поинтензивните врнежи ќе продолжат со тоа што врнежите од дожд ќе поминат во снег и на некои од ...

Облачно, со магла и врнежи од дожд и снег

Точка - 23.01.2019

Времето изутринава е облачно, во Полошко и Струмичко со магла, а магливо е и во делови од Скопската котлина. На делот од Светиниколско преку Штип до Демир Капија дува умерен југоисточен ветер.

Дожд и снег денеска во Македонија

Тера - 23.01.2019

Ќе биде облачно и не многу студено, а првите врнежи ќе почнат претпладне од југозапад и ќе се почесто од снег. Потоа врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјата но ќе се повеќе од дожд, а само на планините ќе бидат од снег.

Ќе врне ли и денес: Еве каква прогноза не чека оваа среда

Фактор - 23.01.2019

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови. Ќе дува умерен југоисточен ветер.

Времето облачно и врнежливо

Пулс24 - 23.01.2019

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови.

Снег и студ ќе ја „нападнат“ Македонија во петок

Пулс24 - 23.01.2019

Времето утре ќе биде исто како денес- променливо облачно со повремен дожд и снег на пониските места, а на планините само од снег. Температурите до 6 степени во Скопје. Во петок ќе има нови обилни врнежи кои заради продор на постуден воздух ќе бидат ...

Подгответе се, во петок доаѓа студен бран

Скопје инфо - 23.01.2019

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 6 Целзиусови степени, Маврово 2, Охрид и Битола 5, Кавадарци 7, Крива Паланка и ...

Облачно со повремени врнежи од дожд и температура до 8 степени

Мета - 23.01.2019

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови. Ќе дува умерен југоисточен ветер.

УХМР издаде Метео предупредување: Ќе “истури” дожд, обилни врнежи и од снег

Centar - 23.01.2019

Облачно со врнежи од дожд а на планините од снег каде што ќе се формира нова снежна покривка. Во западните и северните делови врнежите од дожд ќе преминат во снег и во некои пониски места.

Oблачно време со повремени врнежи од дожд

Н.Македонија - 23.01.2019

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови. Ќе дува умерен југоисточен ветер.

Облачно, со магла и врнежи од дожд и снег

Денар - 23.01.2019

Времето изутринава е облачно, во Полошко и Струмичко со магла, а магливо е и во делови од Скопската котлина. На делот од Светиниколско преку Штип до Демир Капија дува умерен југоисточен ветер.

НАЈНОВО: Циклонот МАРКО условува интензивни снежни врнежи – забрана за движење низ планинските превои

1tv - 23.01.2019

Циклонот Марко веќе условува интензивни снежни врнежи на повисоките места и на планините особено на запад, југозапад и на север од државава, понатаму поинтензивните врнежи ќе продолжат со тоа што врнежите од дожд ќе поминат во снег и на некои од ...

Славчо Попоски – ВНИМАВАЈТЕ доколку патувате кон Грција, МАРКО носи НЕВРЕМЕ, детална анализа

1tv - 23.01.2019

Денес па и во текот на следните денови доколку патувате кон соседна Грција да бидете крајно претпазливи затоа што големи се шансите за локално невреме проследено со интензивни поројни врнежи од дожд, грмежи, силен ветер и појава на град.

Облачно со дожд, температурата од 1 до 8 степени

24 Вести - 22.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до три, а дневната од еден до ...

Нов циклон се доближува кон Македонија - подготевете се за нова драстична промена

Сител - 22.01.2019

Под влијание на изразениот циклон Марко во текот на следните денови времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи и тоа со променлив интензитет, на ниските места ќе бидат од дожд додека на повисоките и планинските места ќе бидат од снег со ...

Вонредна временска најава: Времето целосно се менува

Press24 - 22.01.2019

Денеска во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер.

Облачно со дожд, а на планините снег

МКД - 22.01.2019

Прогнозата за времето за денеска е облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер.

Времето облачно со повремен дожд и снег

Курир - 22.01.2019

Денеска во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер.

Облачно време со повремени врнежи од дожд и снег

Сител - 22.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до три, а дневната од еден до ...

Времето облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Макфакс - 22.01.2019

Времето во Македонија утринава е облачно, а по котлините има појава на магла која е поизразена во Полошката Котлина и во Пелагонија каде видливоста е намалена од 50 до 200 метри, информираат синоптичарите.

До крајот на неделата врнежливо време

OhridNews - 22.01.2019

Наредните денови времето во Охрид ќе бид епретежно облачно со повремени врнежи од дожд, а во четврток покрај врнежите од дожд можни се и слаби врнежи од снег. Дневната температура ќе биде од 1 до 4 степени, а минималната од -6 до 0.

На Хрватска ѝ се закануваат нови обилни снежни врнежи, издадено предупредување

Макфакс - 22.01.2019

Неделава во Хрватска се очекува претежно облачно и студено време кое ќе биде придружено со обилни врнежи од снег, а на одредени места ќе има и врнежи од дожд, пишуваат хрватските медиуми. Денеска на планините и повисоките места ширум земјата има ...

Од петок постудено и нови врнежи од снег

Макфакс - 22.01.2019

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места, а само од снег на планините, информира УХМР.

Силен циклон доаѓа кон Македонија – подгответе се за пресврт со времето

Сител - 22.01.2019

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините. Повремено врнежите ќе бидат пообилни, особено во јужните и ...

Повремени врнежи од дожд и снег

Алфа - 22.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до три, а дневната од еден до ...

Од петок постудено време и нови врнежи од снег

Курир - 22.01.2019

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места, а само од снег на планините, информира УХМР.

Метеоролозите со ново предупредувње - подгответе се за промена на времето

Press24 - 22.01.2019

Повремено врнежи од дожд и од снег ќе има и на некои од пониските места особено на запад и на север од државава. Локално врнежите ќе бидат поинтензивни и во текот на следниот период се очекува да наврнат над 40 л/м3 воден талог, ќе дува умерен ветер ...

Германија смрзнува со температури до минус 20 степени

Локално - 22.01.2019

Германските власти ги советуваат граѓаните ако деновиве излегуваат надвор да се облечат добро, затоа што се очекуваат многу ниски температури и врнежи од снег. За викендот, температурите се спуштија до минус 18 степени Целзиусови во делови од ...

Времето облачно со повремен дожд и снег

Пулс24 - 22.01.2019

Денеска во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер.

Времето облачно со повремени врнежи од дожд и снег

24Инфо - 22.01.2019

Времето во Македонија утринава е облачно, а по котлините има појава на магла која е поизразена во Полошката Котлина и во Пелагонија каде видливоста е намалена од 50 до 200 метри, информираат синоптичарите.

Времето облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Точка - 22.01.2019

Времето во Македонија утринава е облачно, а по котлините има појава на магла која е поизразена во Полошката Котлина и во Пелагонија каде видливоста е намалена од 50 до 200 метри, информираат синоптичарите.

Се лажете ако мислевте дека зимата омекна: Пристигнаа најновите метео прогнози за од петок, се најавува уште повеќе ...

Centar - 22.01.2019

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места, а само од снег на планините, информира УХМР.

На Хрватска ѝ се закануваат нови обилни снежни врнежи, издадено предупредување

Centar - 22.01.2019

Неделава во Хрватска се очекува претежно облачно и студено време кое ќе биде придружено со обилни врнежи од снег, а на одредени места ќе има и врнежи од дожд, пишуваат хрватските медиуми. Денеска на планините и повисоките места ширум земјата има ...

Пресврт во временската прогноза: Што не чека денес

Фактор - 22.01.2019

Овој вторник ни носи мала промена во временската прогноза. Врнежи најпрво во југоисточниот регион, кои пладне ќе се шират низ цела земја. Врнежите кои претжно ќе бидат од дожд ќе запрат во вечерните часови а температурата денеска ќе се движи од -1°С ...

Времето облачно со повремен дожд и снег

Скопје инфо - 22.01.2019

Денеска во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер.

На Хрватска и се закануваат нови обилни снежни врнежи, издадено предупредување

24Инфо - 22.01.2019

Неделава во Хрватска се очекува претежно облачно и студено време кое ќе биде пропратено со обилни врнежи од снег, а на одредени места ќе има и врнежи од дожд, пишуваат хрватските медиуми. Денеска на планините и повисоките места ширум земјата има ...

На Хрватска и се закануваат нови обилни снежни врнежи, издадено предупредување

Точка - 22.01.2019

Неделава во Хрватска се очекува претежно облачно и студено време кое ќе биде пропратено со обилни врнежи од снег, а на одредени места ќе има и врнежи од дожд, пишуваат хрватските медиуми. Денеска на планините и повисоките места ширум земјата има ...

Од петок постудено и нови врнежи од снег

24Инфо - 22.01.2019

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места, а само од снег на планините, информира УХМР.

Од петок постудено и нови врнежи од снег

Точка - 22.01.2019

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места, а само од снег на планините, информира УХМР.

Облачно со повремени врнежи од дожд

Тера - 22.01.2019

Утрово најстуденото со -4 беше во Маврово, -2 Битола, Прилеп, -1 Пожаране, Претор, Тополчани, Берово, Дебар, Крушево, 0 К.Паланка, Тетово, Лазарополе, Охрид, Ѓуриште, 2 Скопје, Штип, Виница, Струмица, Куманово, 3 Д.Капија, 5 Гевгелија, 6 Дојран.

Од петок постудено и нови врнежи од снег

Скопје инфо - 22.01.2019

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места, а само од снег на планините, информира УХМР.

Облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Н.Македонија - 22.01.2019

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до три, а дневната од еден до ...

Циклон МАРКО над Македонија – очекувајте поинтензивни дождови и снегови и зголемување на снежната покривка

1tv - 22.01.2019

Под влијание на изразениот циклон Марко во текот на следните денови времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи и тоа со променлив интензитет, на ниските места ќе бидат од дожд додека на повисоките и планинските места ќе бидат од снег со ...

Времето облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Денар - 22.01.2019

Времето во Македонија утринава е облачно, а по котлините има појава на магла која е поизразена во Полошката Котлина и во Пелагонија каде видливоста е намалена од 50 до 200 метри, информираат синоптичарите.

Облачно со повремени врнежи од дожд, на планините снег

Скопје1 - 22.01.2019

Денес времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер.

Дожд и снег- еве какво ќе биде времето во наредните денови

Курир - 21.01.2019

И утре времето ќе биде како денеска, променливо облачно со појава на магла по одделни котлини, и со повремени локални врнежи од дожд и снег. Максималните дневни температури ќе се движат од 1 во Берово, 2 во Маврово, 5 во Скопје, 6 во Охрид до 8 ...

Паѓа снег

Окно - 21.01.2019

Леле, паѓа снег. Имам 30 години. Долга црвена коса. Сите заби се мои. Се јавувам кај XY и излегувам на снегот. Се среќаваме среде белината. Се маваме со топки и се смееме. Ко луди се смееме.

Oд утре нови врнежи од снег и дожд

Макфакс - 21.01.2019

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа од утре, но и во текот на неделата ќе услови да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините, инфромираат од УХМР.

Сите начини на кои луѓето се борат со снегот

Кајгана - 21.01.2019

Илјадници години луѓето се борат со снегот, едни пронашле решение за пробивање низ снежните наноси, други како безбедно да се вози по снег. Првите решенија за чистење на снег биле со лопати и санки па сè до мразокршачи и модерни машини за чистење ...

Силен циклон доаѓа кон Македонија - подгответе се за пресврт со времето

Press24 - 21.01.2019

Во Македонија ќе има послаби врнежи од дожд на ниските и од снег на повисоките места и на планините, услови за послаби врнежи од дожд и од снег или пак влажен снег ќе има понекаде и на пониските места, анализира Славчо Поповски.

Временска најава за утре - подгответе се за промена

Press24 - 21.01.2019

Времето утре ќе биде променливо облачно со појава на магла по одделни котлини, и со повремени локални врнежи од дожд и снег. Максималните дневни температури ќе се движат од 1 во Берово, 2 во Маврово, 5 во Скопје, 6 во Охрод до 8 степени во Дојран.

Циклонот доаѓа во Македонија: Носи студ, снег и дождови – детална прогноза за следните денови и најново метео ...

Centar - 21.01.2019

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините. Повремено врнежите ќе бидат пообилни, особено во јужните и ...

Подгответе се за нова тура снег – синоптичарите излегоа со нова прогноза

Centar - 21.01.2019

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа од утре, но и во текот на неделата ќе услови да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините, инфромираат од УХМР.

Oд утре нови врнежи од снег и дожд

Скопје инфо - 21.01.2019

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа од утре, но и во текот на неделата ќе услови да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините, инфромираат од УХМР.

Доаѓа силниот циклон МАРКО – невреме во регионот, поинтензивни врнежи од дожд и од снег кај нас

Либертас - 21.01.2019

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над Италија и во следните денови ќе услови значително поврнежливо време над овој дел од Европа, ...

Доаѓа силниот циклон МАРКО – невреме во регионот, поинтензивни врнежи од дожд и од снег кај нас

iPortal - 21.01.2019

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над Италија и во следните денови ќе услови значително поврнежливо време над овој дел од Европа, ...

Облачно време со повремени врнежи од дожд и снег, во котлините магла

Мета - 21.01.2019

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со кратки сончеви периоди и слаб до умерен ветер со променлив правец, по одделни котлини во земјава ќе има појава на магла. Во Скопје, утринската температура ќе се движи од два степени Целзиусови под ...

Oд утре нови врнежи од снег и дожд

24Инфо - 21.01.2019

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа од утре, но и во текот на неделата ќе услови да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините, инфромираат од УХМР.

Дожд и зимска идила: Доаѓа силниот циклон Марко, носи локални поплави и невреме

Вечер Прес - 21.01.2019

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините. Повремено врнежите ќе бидат пообилни, особено во јужните и ...

Oд утре нови врнежи од снег и дожд

Точка - 21.01.2019

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа од утре, но и во текот на неделата ќе услови да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините, инфромираат од УХМР.

Доаѓа силниот циклон МАРКО – невреме во регионот, поинтензивни врнежи од дожд и од снег кај нас

1tv - 21.01.2019

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над Италија и во следните денови ќе услови значително поврнежливо време над овој дел од Европа, ...