TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре е Велигден - најголемиот христијански празник

А1 - 04.05.2002

Православните Христијани утре го прославуваат најголемиот христијански празник - Велигден. Тој е празник на радоста, затоа што христовото воскресение е жртвување за спас на човековиот род. На Велик четврток домаќинките вапцаат јајца.

Воскресението ја победи смртта

Утрински - 04.05.2002

Велигденско послание на архиепископот на МПЦ, г.г Стефан Возљубени чеда во Христа воскреснатиот, Господ Исус Христос со воскресението ја победи смртта и еве ноќта се претвори во невечерен ден! Токму затоа воскресенската ноќ е повик кон човекот да ја познае муграта од незалезниот ден на царството ...

Охрид за празниците угости 20.000 посетители

Утрински - 04.05.2002

Рекорден број туристи за време на првомајското и велигденското празнување ОХРИД - Охрид во изминативе три дена е домаќин на речиси 20.000 посетители од кои веројатно повеќето ќе останат и следниве два дена, бидејќи празнувањето продолжува со велигденските празници.

Велигден е секогаш по пролетната рамнодневница во првата недела по полната Месечина

Утрински - 04.05.2002

ДАТУМ Велигден е центар на повеќе празници познати како празници со непостојан датум или како циклус Велигденски празници. Нивните датуми коишто се менуваат секоја година се зависни од Велигден и се определуваат откако ќе биде одреден неговиот датум.

Желби за здравје, мир и благосостојба во земјава

Утрински - 04.05.2002

Честитки Скопје - Претседателот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Ѓорѓи Наумов, испрати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, господин господин Стефан и до сите христијани по повод големиот христијански празник ...

Традиционален велигденски хепенинг

Утрински - 04.05.2002

Во организација на ОЖС Организацијата на жените на Скопје по единаесетти пат, по повод големиот христијански празник Велигден, организира Велигденски хепенинг. На манифестацијата што ќе се одржи пред платото на Соборниот храм ?Св.

Благослов и порака за мир од поглаварот на МПЦ

Вест - 04.05.2002

ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ Неговото блаженство г.г. Стефан, заедно со Светиот архијерејски синод, ќе испратат и порака за мир во нашата земја По повод празникот над празниците Велигден, на кој човечката душа го слави своето спасение, денес на полноќ, од Соборниот храм во Скопје, поглаварот на ...

Православците се подготвуваат за Велигден

А1 - 03.05.2002

Православните верници се подготвуваат за прославата на големиот христијански празник Велигден. Денеска е Велики Петок, според библиското предание, денот кога Исус е погребан. Тажен и тежок ден кога се оплакува неговата смрт, жртва за спас на човештвото.

Велигденски настан пред Соборниот храм

Дневник - 30.04.2002

ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЖЕНИТЕ Организацијата на жените на Скопје по повод христијанскиот празник "Велигден" в недела во 11 часот пред Соборниот храм Св."Климент Охридски" организира голем велигденски настан. Таму ќе се подготвуваат и продаваат домашни торти и други слатки и ќе се собираат доброволни ...