TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - Професорите на протест?

Време - 12.02.2011

Универзитетските професори се револтирани поради експресното донесување на измените во Законот за високото образование бидејќи, според нив, на овој начин е извршен директен упад во автономијата на ...

Академската заедница подготвува контраудар

Н.Македонија - 12.02.2011

Иницијативниот одбор подготвува: - списание - постапка пред Уставен суд - нов протест ЗАКОН ЗА ВИСОКО ОБРАЗОВАНИЕ Откако министерот за образование и наука Никола Тодоров не попушти со измените на ...

Реакции за Законот за високо образование

Р.С.Европа - 11.02.2011

Иницијативниот одбор на професори од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ кои пред две недели го организираа мирниот протест против измените на Законот за високо образование, денеска во соопштение го ...

Законот за универзитетите наскоро пред Уставен

Утрински - 11.02.2011

Министерот за образование и наука Никола Тодоров успеа во Парламентот да ги истурка измените на Законот за високо образование.

Законот за високото пред највисокиот суд

Дневник - 11.02.2011

Противуставни се неколку одредби во Законот со кој власта направи упад во автономијата на универзитетите, сметаат професорите Академската заедница ќе бара Уставниот суд да прогласи за неуставни дел ...

Вето за законот за високо образование

Н.Македонија - 11.02.2011

Експресното изгласување на предлог-измените на законот за високо образование на завчерашната седница на матичната собраниска комисија повторно го разбуди протестот кај академската заедница, која ...

Законот во клинч

Форум - 11.02.2011

Образование Академската јавност е возбудена. Речиси цел месец е предмет на опсервација, за жал, не на научна туку јавна, политичка, медиумска.

СДСМ: Законот ќе ја влоши состојбата во образованието

Форум - 11.02.2011

Со донесувањето на измените на Законот за високо образование без консултација и согласност на академската јавност се задава конечен удар врз високото образование во Македонија, рече Зоран Поповски од ...

Професорите на Уставен ќе ја бранат автономијата

Алфа - 11.02.2011

Вонредна седница на Сенатот на скопскиот универзитет можно е да има наредната недела – на која ќе се разговара за донесените измени на законот за високо образование.

Надворешното оценување во универзитетите ќе се применува од 15 септември 2011 со пари од државата

МРТ - 11.02.2011

Надворешното оценување на професорите, што вчера преку амандман на ДУИ стана составен дел од Законот за високо образование, ќе се применува од 15 септември 2012 година.

СДСМ: Законот за високо образование само ќе ја влоши состојбата

Кирилица - 11.02.2011

Со донесувањето на измените на Законот за високо образование без консултација и согласност на академската јавност се задава конечен удар врз високото образование во Македонија.

СДСМ: "цунамито" на ДПМНЕ остава пустош во високото образование

eReporter - 11.02.2011

Со последниот упад во автономијата на универзитетите преку донесување на измените во Законот за високо образование без консултација и согласност на академската јавност, се задава конечниот удар врз ...

За СДСМ Законот за високо образование е неспроведлив

Нетпрес - 11.02.2011

Овој “самоволен“ закон во пракса е неспроведлив и само дополнително ќе ги влоши и онака лошите состојби во македонското образование кои ги предизвика ВМРО-ДПМНЕ, сметаат од СДСМ.

МОН ги демантира обвинувањата на СДСМ за Законот за високо образование

Нетпрес - 11.02.2011

Министерството за образование и наука никогаш не изјавило дека професорите се неработници и дека никој од нив не ги извршува своите обврски, напротив потенциравме и повторно истакнуваме дека сметаме ...

СДСМ: Власта прави цунами во високото образование

Press24 - 11.02.2011

Од опозициската партија обвинија дека Владата целосно го деградира образованието и сите вработени во оваа област „Иако за време на мирниот протест одржан на 27.01.2011 година, министерчето „храбро“ ...

(Update) МОН го демантира СДСМ

Журнал - 11.02.2011

Скопје, 11 февруари - „Министерството за образование и наука никогаш не изјавило дека професорите се неработници и дека никој од нив не ги извршува своите обврски, напротив потенциравме и повторно ...

СДСМ: Новиот Закон за високо образование е лош

Курир - 11.02.2011

Со донесувањето на измените на Законот за високо образование без консултација и согласност на академската јавност се задава конечен удар врз високото образование во Македонија.

Реакција на МОН на пресот СДСМ

Курир - 11.02.2011

Автономијата е уставна категорија, но нејзиниот опсег се дефинира токму со Законот за високо образование. Не може да биде разбрано како нарушување на автономијата барањето за отчетност затоа што ...

СДСМ - Се зададе конечниот удар врз високото образование во Македонија

Inpress - 11.02.2011

Скопје, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Со последниот упад во автономијата на универзитетите преку донесување на измените во Законот за високо образование без консултација и согласност на академската ...

Министерство за образование - Автономијата и отчетноста одат заедно

Inpress - 11.02.2011

Скопје, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Министерството за образование и наука никогаш не изјавило дека професорите се неработници и дека никој од нив не ги извршува своите обврски, реагираат од ...

Се мобилизира академската заедница во Македонија

Inpress - 11.02.2011

Скопје, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Го изразуваме нашиот револт кон недемократското однесување на Владата и на Собранието на РМ кои континуирано вршат груб упад во уставно загарантираната автономија ...

Зошто се брза со Законот за високо образование?

Р.С.Европа - 10.02.2011

И покрај бројните забелешки од универзитетските професори, владата го достави во Собранието законот за високо образование.

Ректорите сега молчат за спорниот закон

Утрински - 10.02.2011

Ректорите на државните универзитети вчера буквално бегаа од новинарите за да не бидат прашани што мислат за измените на Законот за високо образование.

Високото образование на чекор до закон

Н.Македонија - 10.02.2011

Сé поизвесно е дека сенаторите на УКИМ и министерот за образование и наука Никола Тодоров ќе седнат на заедничка маса во сенатот, откако вчера на собраниската комисија за образование, наука и спорт ...

Надворешните оценувачи на професорите ќе ги плаќаат граѓаните

Форум - 10.02.2011

Буџетот на Македонија ќе ги превземе трошоците за надворешното оценување на професорите на јавните универзитети, за таа обврска да не падне на товар на универзитетите, најави денеска Министерот за ...

Надворешните оценувачи на професорите ќе ги плаќаат граѓаните

Кајгана - 10.02.2011

Буџетот на Македонија ќе ги превземе трошоците за надворешното оценување на професорите на јавните универзитети, за таа обврска да не падне на товар на универзитетите, најави денеска Министерот за ...

Тодоров: Измените на Законот не се донесени на сила

Алфа - 10.02.2011

Откако вчера вечер предлог измените на законот за високо образование Собранието ги изгласа по скратена постапка и без опозицијата, министерот за образование Никола Тодоров вели дека измените не се ...

Изгласани измените на Законот за високо образование

Кирилица - 10.02.2011

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од вчерашното продолжение на 139-тата седница со 64 гласа „за“ и еден „воздржан“, како и 12 гласа „за“ и еден „воздржан“ од пратениците ...

Тодоров: Надворешно оценување во универзитетите од септември

Кирилица - 10.02.2011

Надворешното оценување на професорите, што вчера преку амандман на ДУИ стана составен дел од Законот за високо образование, ќе се применува од 15 септември 2012 година.

Вработување на 175 лица на универзитетите, одлучи Владата

Сител - 10.02.2011

Вработување на 170 асистенти на државните универзитети, и субвенции за професорите кои ќе објавуваат научни трудови. Владата со 4, 5 милиони денари, ќе ги стимулира професорите да објавуваат научни ...

Тодоров: Со екстерното тестирање нема да се оценуваат универзитетските професори

Канал5 - 10.02.2011

-Се определува од страна на Владата кои научни полиња ќе бидат оценувани, а потоа Одборот за акредитација и евалуација определува кои предмети ќе бидат надворешно оценувани.

Надворешните оценувачи на професорите ќе ги плаќаат граѓаните

Точка - 10.02.2011

Буџетот на Македонија ќе ги превземе трошоците за надворешното оценување на професорите на јавните универзитети, за таа обврска да не падне на товар на универзитетите, најави денеска Министерот за ...

Тодоров: Надворешното оценување во универзитетите ќе се применува од 15 септември 2011 со пари од државата

Press24 - 10.02.2011

Надворешното оценување на професорите, што вчера преку амандман на ДУИ стана составен дел од Законот за високо образование, ќе се применува од 15 септември 2012 година.

Екстерното оценување ќе се применува од 15 септември 2012

Курир - 10.02.2011

Надворешното оценување на професорите што стана составен дел од Законот за високо образование, ќе се применува од 15 септември 2012 година.

Собранието ги донесе измените на Законот за високо образование

А1 - 09.02.2011

Надворешното оценување на професорите како дел од предлогот за измени на Законот за високо образование повторно е во игра, иако министерот за образование и наука Никола Тодоров најави негово ...

Македонија - Законот на Тодоров неписмен

Време - 09.02.2011

Валентина Стојанчевска Освен со суштински неправилности, утврдени од универзитетските професори, измените на Законот за високо образование вчера влегоа во собраниска процедура со многубројни и срамни ...

Сенатот пак го кани Тодоров на соочување

Утрински - 09.02.2011

Сенатот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје вчера заклучи повторно да го покани министерот за образование и наука, Никола Тодоров, да присуствува на нивната вонредна седница, со цел да ...

На „мускули“ донесен и Законот за високото образование

Телма - 09.02.2011

Собранието попладнево заседаваше и многу брзо, поради отсуството на опозицискиот блок на СДСМ донесе повеЌе закони, меѓу нив и Законот за високото образование.

Универзитетот повторно го кани министерот

Дневник - 09.02.2011

Поканата до министерот за образование и наука Никола Тодоров да присуствува на седница на Сенатот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе важи само ако тој ги стави во мирување измените во Законот ...

УКИМ повторно кани, Тодоров тешко дека ќе дојде

Н.Македонија - 09.02.2011

Сенаторите на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на вчерашната седница донесоа заклучок да му испратат нова покана на министерот Никола Тодоров да дојде на дебата во сенатот за предлог-измените на ...

Професор без ресор

Н.Македонија - 09.02.2011

Предлагам за професорите отпадници од власта да ја воведете функцијата професор без ресор, кој би бил еден вид момче-трчалче.

Надворешното оценување на професорите повторно во игра

Форум - 09.02.2011

Надворешното оценување на професорите како дел од предлогот за измени на Законот за високо образование, повторно е во игра, иако министерот за образование и наука Никола Тодоров најави негово ...

Надворешното оценување на професорите повторно во игра

Кајгана - 09.02.2011

Надворешното оценување на професорите како дел од предлогот за измени на законот за високо образование, повторно е во игра, иако министерот за образование и наука Никола Тодоров најави негово ...

Измените на Законот за високо образование пред пратениците

Алфа - 09.02.2011

Предлог измените на законот за високо образование добија зелено светло од матичната комисија за образование. Пратеничката од ЛДП, Роза Топузова Кареска побара измените на законот да се симнат од ...

ДОМ: Без пари во науката, нема услови за европско високо образование

Форум - 09.02.2011

Ја цениме добрата намера на Министерството за образование да го подобри квалитетот на високото образование, но неприфатливо е Законот за високо образование да се донесе без претходни консултации со ...

Собранието ги усвои измените на Законот за високо образование

Алсат-М - 09.02.2011

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“ и еден „воздржан“, како и 12 гласа „за“ и еден „воздржан“ од пратениците припадници на немнозинските заедници го донесе Законот за изменување и ...

Измените на Законот за високо образование во Собрание

Сител - 09.02.2011

Предлог измените на законот за високо образование по скратена постапка ја минаа матичната комисија во собранието. За дополнетиот закон денеска треба да одлучи и парламентот, бидејќи точката веднаш е ...

Законот за високо образование меѓу пратениците

Канал5 - 09.02.2011

Законот за високо образование стигна до пратениците. Не помогна барањето на опозициската ЛДП од говорницата на Комисијата, измените да се повлечат за да се доработат.

Собранието ги изгласа измените на Законот за високо образование

Сител - 09.02.2011

Собранието ги изгласа Предлог измените на Законот за високо образование. Со 64 гласа „за“, еден воздржан и во отсуство на опозицијата, по скратена постапка законот денеска ги помина сите собраниски ...

Собранието ги донесе измените на Законот за високо образование

МРТ - 09.02.2011

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешното продолжение на 139-тата седница со 64 гласа „за“ и еден „воздржан“, како и 12 гласа „за“ и еден „воздржан“ од пратениците ...

Надворешното оценување на професорите повторно во игра

Точка - 09.02.2011

Надворешното оценување на професорите како дел од предлогот за измени на законот за високо образование, повторно е во игра, иако министерот за образование и наука Никола Тодоров најави негово ...

Нема Закон за високо без консултации со професорите

Журнал - 09.02.2011

Скопје, 9 февруари – Не е прифатливо Законот за високо образование да се донесе без да се консултираат професорите кои може да дадат реален придонес кон согледување на состојбите во образованието, ...

Се врати надворешното оценување за професорите

Журнал - 09.02.2011

Скопје, 9 февруари – Надворешното оценување на универзитетските професори се враќа во Законот за високо образование. Комисијата за образование и наука, на денешната седница, го прифати амандманот на ...

ДОМ: Да продолжи дијалогот меѓу МОН и професорите

Курир - 09.02.2011

Треба да се продолжи започнатиот дијалог помеѓу Министерството и универзитетските професори за да се добие квалитетен закон, истакна на прес-конференција Бети Дејанова, потпретседател на Комисијата ...

Донесени измените на Законот за високо образование

Курир - 09.02.2011

Со 64 гласа „за“ и еден „воздржан“ Собранието на Република Македонија попладнево на 139 седница ги донесе измените на Законот за високо образование.

Професорите да држат предавања

Журнал - 09.02.2011

Скопје, 9 февруари – Пратениците ги донесоа измените на Законот за високо образование. Со 64 гласа „за“ и еден воздржан, 12 за од пратениците на немнозинските заедници, го донесоа Законот за ...

Собранието ги изгласа измените на Законот за високо образование

Press24 - 09.02.2011

По протестите на професорите и нивните обвинувања дека со законот се врши упад во автономијата на универзитетите, собранието вечерва сепак ги изгласа законските измени Собранието на Република ...

Без реални пари во науката, нема услови за европско високо образование

еФакт - 09.02.2011

Скопје – ‘‘Ја цениме добрата намера на Министерството за образование да го подобри квалитетот на високото образование. Меѓутоа, неприфатливо е Законот за високо образование да се донесе без претходни ...

Уставниот суд ќе има работа со измените на законот за образование

А1 - 08.02.2011

Уставниот суд ќе има работа со измените на законот за високо образование, тие значат упад во автономијата на универзитетот.

Македонија - Нема забрана за стариот непотизам

Вест - 08.02.2011

Владата ги усвои измените на Законот за високо образование. Во петокот министрите ја прифатиле последната верзија на Законот, во која беа вградени дел од сугестиите од стручната јавност.

Тодоров „на мускули“ го носи законот за високо?

Утрински - 08.02.2011

Иако министерот Никола Тодоров јавно, на протестот на универзитетските професори вети дека ќе ги респектира нивните забелешки за предлог-законот за високо образование и ќе присуствува на седница на ...

Сенатот на уким побара Тодоров да го „замрзне“ предлог-законот

Телма - 08.02.2011

Сенатот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на денешната седница донесе заклучок да му испрати нова покана на министерот за образование и наука Никола Тодоров да присуствува на нивна вонредна ...

Македонски нобеловци - обединете се!

Дневник - 08.02.2011

Честопати ги слушаме коментарите од министерот дека научно истражувачките трудови ќе придонеле за подобро рангирање на нашите универзитети на оваа листа .

Законот ги заобиколи професорите

Дневник - 08.02.2011

Измените во Законот за високото образование влегоа во собраниска процедура, а ова ги шокира професорите, кои очекуваа министерот Никола Тодоров прво да се консултира со нив пред да го стави законот ...

Судирот меѓу уким и министерот пред експлозија

Н.Македонија - 08.02.2011

Дека ситуацијата не е розова и се приближува до работ на отворена војна потврдува и изјавата на министерот Тодоров дека сенатот на УКИМ не е тој што предлага закони или има обврска да даде мислење за ...

Сенатот бара мораториум на измените за високо образование

Алфа - 08.02.2011

Професорите од Универзитетот Кирил и Методиј уште еднаш го поканија министерот за образование Никола Тодоров на седница на Сенатот да разговараат за измените на законот за високо образование, но под ...

Професорите бараат мораториум за измените на законот

Форум - 08.02.2011

Доколку Тодоров го повлече неговиот предлог од собраниска процедура и одреден период го стави во мирување, тогаш останува поканата за средба и дискусија меѓу него и професорите, заклучи денеска ...

Сенатот ќе го покани Тодоров ако измените ги стави во мирување

Сител - 08.02.2011

Сенатот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на денешната седница донесе заклучок да му испрати нова покана на министерот за образование и наука Никола Тодоров да присуствува на нивна вонредна ...

Сенатот бара Министерот Тодоров да го стави законот во мирување

МРТ - 08.02.2011

Јулијана Тануровска Министерот тодоров нека дојде на сенатска седница но под еден услов да ги стави законските измени во мирување.

Уште една покана за Тодоров да присуствува на универзитетскиот Сенат

Канал5 - 08.02.2011

Универзитетските Сенатори му испратија уште една покана на министерот Тодоров да дојде на нивна седница. Единствениот услов за присуство е законот за високо образование кој веќе стигна до Собранието ...

Тодоров: Не ме интересираат единечни мислења, туку квалитетот на образованието

Вечер - 08.02.2011

Сенатот на Универзитетот Св. Кирил и Методиј" ќе упати нова покана до министерот за образование Никола Тодоров на нивна седница да ги образложи измените на Законот за високо образование, но доколку ...

Професорите бараат мораториум за измените на законот

Точка - 08.02.2011

Доколку Тодоров го повлече неговиот предлог од собраниска процедура и одреден период го стави во мирување, тогаш останува поканата за средба и дискусија помеѓу него и професорите, заклучи денеска ...

Тодоров: Измените се од огромно значење за квалитетот на образованието

Курир - 08.02.2011

Денес Министерот за образование и наука, Никола Тодоров ја истакна важноста од присутноста на професорите на предавањата, како дел од предлог-измените на законот за високо образование.

Сенаторите го условуваат Тодоров

Журнал - 08.02.2011

Скопје, 8 февруари – Универзитетот ќе го покани министерот Никола Тодоров на следната вонредна седница на Сенатот доколку тој ја стави во мирување процедурата за донесување на предлог законот за ...

Тодоров не го одржа ветувањето

А1 - 07.02.2011

Министерот Тодоров не го одржа ветувањето. Наместо заедно со професорите да ги преиспита измените во законот за високо образование за кој му се случија и протести, тој Законот го предложи на владата, ...

Не е проблем што Скопскиот универзитет не е консултиран?

Телма - 07.02.2011

Последното законско решение за измените во законот за високо обраование го подржаa повеќето јавни и приватни универзитети и го сметаат за поквалитетено, тврди министерот Тодоров.

Законот за високо образование испратен во Собранието

Н.Македонија - 07.02.2011

Професори од универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ реагираат дека Владата ги усвоила измените и не почекала за нив да се расправа на седница на универзитетскиот сенат Усвоената верзија на законот ...

Владата ги прифати измените за високото образование, професорите изненадени

Форум - 07.02.2011

Професорите сметаат дека министерот за образование и наука, Никола Тодоров не го одржал своето ветување дека овој петок ќе ги образложи измените на Законот за високо образование пред Сенатот на УКИМ, ...

Владата ги прифати измените за високото образование, професорите изненадени

Кајгана - 07.02.2011

Министерот за образование и наука, Никола Тодоров, не го одржа своето ветување дека овој петок ќе ги образложи измените на Законот за високо образование пред Сенатот на УКИМ, откако Владата ги ...

Тодоров: Измените во законот поддржани од повеќето универзитети

Алсат-М - 07.02.2011

Последното законско решение за измените во законот за високо обраование го подржаa повеќето јавни и приватни универзитети и го сметаат за поквалитетено, тврди министерот Тодоров.

Седницата на Сенатот доцна е закажана

Алфа - 07.02.2011

Откако измените на законот за виско образование во петокот добија зелено светло од Владата, денеска министерот за образование Никола Тодоров се правда зошто не почекал уште една недела да им ги ...

Тодоров: Втората верзија на законот содржи поголем број од забелешките

Кирилица - 07.02.2011

Во конечната верзија на измените во Законот за високо образование кои се доставени до Собранието се вградени поголем дел од сугестиите и мислењата од стручната и пошироката јавност со кои се ...

Тодоров: Поголем број од забелешките на Универзитетите се прифатени

Сител - 07.02.2011

Универзитетскиот сенат бил свикан премногу доцна, од друга страна имало доволно време да се дебатира за Законот за високо, затоа тој ја поминал процедурата во Владата.

Тодоров: Нема упад во автономијата на Универзитетите

Канал5 - 07.02.2011

Седницата на Универзитетскиот сенат на која министерот за образование требаше да разговара со професорите за измените на Законот за високо образование била доцна закажана.

Се знае кој предлага закони според Уставот

Вечер - 07.02.2011

Спорни измени за дел од професорите беа непотизмот, отчетот за тоа каде одат парите на студентите, објавувањето научни трудови, присуството на предавања, привремениот работен однос на професорите до ...

Владата ги прифати измените за високото образование, професорите изненадени

Точка - 07.02.2011

Министерот за образование и наука, Никола Тодоров, не го одржа своето ветување дека овој петок ќе ги образложи измените на Законот за високо образование пред Сенатот на УКИМ, откако Владата ги ...

Македонија живее со кампањи и хајки

Журнал - 07.02.2011

Денко Скаловски, редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје Разговара: Тодор Стојчевски Журнал: Во Македонија се случи невозможното – студентите, преку протест, го бојкотираа протестот на ...

Тодоров: Ќе присуствувам на седницата на Сенатот

Нетпрес - 07.02.2011

Ќе присуствувам на седницата на Сенатот, фактот дека седницата беше закажана многу подоцна од кога беше истакната поканата е нешто друго.

Тодоров: Крај на непотизмот во високото образование

Курир - 07.02.2011

Министерот за образование и наука Никола Тодоров денеска истакна дека во конечната верзија на измените во Законот за високо образование се вградени поголем дел од сугестиите и мислењата од стручната ...