TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охридско стагнира, Дебарско со минимален прелив

А1 - 28.02.2010

Според податоците од утринското мерење, нивото на водата во Охридското езеро е непроменето во однос на вчерашниот ден.

Нивото на Охридско езеро стагнира, Дебарско има минимален прелив

Алсат-М - 28.02.2010

Според податоците од утринското мерење, нивото на водата во Охридското езеро е непроменето во однос на вчерашниот ден.

Се прелева дебарското езеро

Канал5 - 28.02.2010

По зголемениот дотек на вода во изминатите денови, кој се движел и до 190 кубни метри вода во секнда, од утрово почна да се прелева вода преку прелевната шахта ...

Нивото на Охридското езеро е на 24 сантиметри над критичната кота

Канал5 - 28.02.2010

Нивото на Охридското Езеро,според официјални информации денеска се задржа на 24 сантиметри над максимално дозволената кота од 693,75 метри надморска височина, ...

Водостојот на Охридското езеро стагнира, Дебарско со минимален прилив

Алфа - 28.02.2010

Според податоците од последното утринското мерење, нивото на водата во Охридското езеро е непроменето во однос на вчерашниот ден и изнесува 23 сантиметри над ...

Охридско стагнира, Дебарско се прелева

Нетпрес - 28.02.2010

Нивото на водата во Охридскот езеро според денешните мерења е на истото ниво како вчера, односно на 24 сантиметри над нормалата, информира Центарот за ...

Нивото на Охридско езеро стагнира, Дебарско има минимален прелив

Сител - 28.02.2010

Според податоците од утринското мерење, нивото на водата во Охридското езеро е непроменето во однос на вчерашниот ден.

Водостојот на Охридското езеро стагнира, Дебарско со минимален прилив

Макфакс - 28.02.2010

Според податоците од последното утринското мерење, нивото на водата во Охридското езеро е непроменето во однос на вчерашниот ден и изнесува 23 сантиметри над ...

Охридското Езеро 24 см над максималната граница

Форум - 28.02.2010

Според податоците од последното утринско мерење, нивото на водата во Охридското Езеро е непроменето во однос на вчерашниот ден и изнесува 23 сантиметри над ...

Стабилен водостојот во Охридското езеро

Inpress - 28.02.2010

Охрид, 28. февруари (ИНПРЕС) Водостојот на Охридското Езеро е стабилен но сеуште е на драматично ниво од скоро 24 сантиметри.

Талески - Нивото на езерото е непроменето, останува на 23 сантиметри

Inpress - 28.02.2010

Охрид, 28. февруари (ИНПРЕС) Во моментов езерото е на кота од околу 23 сантиметри над највисоката дозволена граница.

Нивото на Охридско застана на плус 24

Вечер Прес - 28.02.2010

Нема ново покачување на нивото на водата во Охридското Езеро, а намален е дотокот на локалните реки во Езерото, информираа вчера од Центарот за управување со ...

Стагнира нивото на Охридско езеро

eReporter - 28.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро, според утринското мерење е непроменето во однос на вчерашниот ден и изнесува 23 сантиметри над дозволеното ниво.

Нивото на Охридско езеро повисоко за 3 сантиметри

А1 - 27.02.2010

По обилните врнежи од дожд, што цела ноќ паѓаше во Охрид, нивото на Охридското Езеро денес порасна за неколку сантиметри од вчера и сега тоа е на 24 сантиметри ...

Македонија - Охриѓани го молат Господ да не заврне

Време - 27.02.2010

Валентина Стојанчевска Охридско Езеро, чиишто водостој постојано расте и вчера беше 21 сантиметар над дозволената кота, ги проголта плажите, а на чекор е да го ...

Езерото се искачи 23 см над максимумот !

Телма - 27.02.2010

Нивото на Охридското Езеро денеска е зголемeнo за два сантиметри во споредба со вчерашниот ден и е 23 сантиметри над горната граница, соопшти Центарот за ...

Нивото на Охридското Езеро 23 сантиметри над горната граница

Алсат-М - 27.02.2010

Според последните податоци за состојбата на Охридското езеро, утринското мерење покажа зголемување на нивото на водата за два сантиметри во споредба со ...

Експерти:За состојбите во Охрид е виновен човечкиот фактор

Алсат-М - 27.02.2010

Нивото на Охридското езеро и понатаму интензивно расте.По синоќешните 18 литри дожд на метар квадратен водостојот денес е за дури 24 сантиметри над ...

Охриѓани се плашат да не дувне југо

Утрински - 27.02.2010

ОХРИД - Нивото на Охридско Езеро расте и без дождови. Сега езерото е на кота од 21 сантиметар над максимално дозволената граница.

Трибина посветена на проблемот со високиот водостој на Охридско Езеро

Inpress - 27.02.2010

Охрид, 27. февруари (ИНПРЕС) Денеска во Охрид ќе се одржи стручна дебата посветена на проблемот со восокиот водостој и можното прелевање на Охридското Езеро.

Нивото на Охридското Езеро 23 сантиметри над горната граница

Алфа - 27.02.2010

Нивото на Охридското Езеро денеска е зголемeнo за два сантиметри во споредба со вчерашниот ден и е 23 сантиметри над горната граница, соопшти Центарот за ...

Потребен е итен елаборат за Охридското Езеро

Inpress - 27.02.2010

Охрид, 27. февруари (ИНПРЕС) Најитно треба да се изработи елаборат за заштита на Охридското Езеро, со кој ќе се утврдат сите мерки кои треба да се преземат за ...

Езерото веќе на 23 сантиметри над нормалата

Inpress - 27.02.2010

Охрид, 27. февруари (ИНПРЕС) Центарот за управување со кризи ги објави резултатите од последните мерења.

Охридското Езеро доби езерца - соседи (ФОТО)

Inpress - 27.02.2010

Охрид, 26. февруари (ИНПРЕС) После ноќешните дождови, охриѓани со стравување и неизвесност ги читаат метереолошките прогнози.

Нивото на Охридско езеро повеќе од 23 см над горната граница

Макфакс - 27.02.2010

Нивото на Охридското езеро е на плус 23 сантиметри над нормалното ниво, покажа утринското мерење, соопштуваат од Центарот за управување со кризи.

Охридското езеро пред катастрофа

Алфа - 27.02.2010

Охридското езеро пред катастрофа, хидролозите предупредуваат дека денес измерените 24 сантиметри над дозволната кота, се критични.

Водата во Охридско продолжува да се покачува

Нетпрес - 27.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро го продолжува својот нагорен раст, денешните мерења покажуваат дека водостојот е на 23 сантиметри над нормалата, извести ...

Нивото на Охридското Езеро 23 сантиметри над горната граница

Сител - 27.02.2010

Нивото на Охридското Езеро денеска е зголемeнo за два сантиметри во споредба со вчерашниот ден и е 23 сантиметри над горната граница, соопшти Центарот за ...

Охридско расте, дебарскиот пат се затрупува, надлежните смируваат

Н.Македонија - 27.02.2010

Еден сантиметар зголемен водостој во езерото значи дотур од милион кубни метри вода, која низ Црн Дрим може да се испушти за четири дена, па се проценува дека ...

Водата во Охридско продолжува да се покачува

Идивиди - 27.02.2010

Нивото на Охридското Езеро 23 сантиметри над горната граница Охрид, 27 февруари (МИА) – Нивото на Охридското Езеро денеска е зголемeнo за два сантиметри во ...

Нивото на Охридско езеро 23 сантиметри над дозволеното

eReporter - 27.02.2010

Нивото на водата на Охридското езеро, според утринското мерење, е зголемено за два сантиметри во споредба со вчера и изнесува 23 сантиметри над нормалното ниво.

Охридско езеро порасна за уште еден сантиметар

А1 - 26.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро денеска бележи зголемување од еден сантиметар во однос на вчерашниот ден и е на плус 21 сантиметар од горната утврдена ...

Јанакиески ги повикува градоначалниците да се активираат на терен

Утрински - 26.02.2010

„Градоначалниците имаат законска обврска први да интервенираат и да превенираат од поплави, а државата може да помогне онаму каде што тие ќе немаат доволен ...

Македонија - Охридско Езеро и Дрим не ја слушаат Владата

Време - 26.02.2010

Валентина Стојанчевска Охридско Езеро вчера го достигна највисокото ниво од 20 сантиметри над дозволената граница, за што придонесоа интензивните врнежи во ...

Охридско езеро порасна за уште еден сантиметар

Сител - 26.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро денеска бележи зголемување од еден сантиметар во однос на вчерашниот ден и е на плус 21 сантиметар од горната утврдена ...

Се очекува стабилизација на нивото на Охридско езеро

Р.С.Европа - 26.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро денеска бележи зголемување од еден сантиметар во однос на вчерашниот ден и е на плус 21 сантиметар од горната утврдена ...

Охридското езеро на 21 сантиметар од максималната кота

МРТ - 26.02.2010

Нивото на водата на Охридското езеро, според мерењата во утринските часови, бележи 21 сантиметар над максимално дозволеното ниво.

Охридско езеро порасна за уште еден сантиметар, надлежните очекуваат стабилизирање на состојбата

Кирилица - 26.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро денеска бележи зголемување од еден сантиметар во однос на вчерашниот ден и е на плус 21 сантиметар од горната утврдена ...

Езерото го враќа ударот - си дојде по своето!

Inpress - 26.02.2010

Охрид, 26. февриари (ИНПРЕС) Универзитетскиот професор Атаноско Туневски, поранешен директор на МЕПСО, деновиве, во екот на полемиката околу режимот на ...

Охридско езеро порасна за уште еден сантиметар

Шпиц - 26.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро денеска бележи зголемување од еден сантиметар во однос на вчерашниот ден и е на плус 21 сантиметар од горната утврдена ...

Охридско денеска на 21 сантиметри над нормалата

Нетпрес - 26.02.2010

Нивото на Охридското езеро и денеска бележи зголемување. Според информацијата од Центарот за управување со кризи, утринските мерења на езерскиот водостој ...

Нивото на Охридско Езеро достигна 21 сантиметар над дозволеното

Макфакс - 26.02.2010

Минимално покачување на нивото на езерото во однос на вчерашниот ден забележано е денеска како последица на врнежите од претходните денови и зголемениот обем ...

Охридско езеро порасна за уште еден сантиметар - надлежните очекуваат стабилизирање

Алфа - 26.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро денеска бележи зголемување од еден сантиметар во однос на вчерашниот ден и е на плус 21 сантиметар од горната утврдена ...

ЦУК: Охридското езеро на 21 сантиметар од максималната кота

Макфакс - 26.02.2010

Нивото на водата на Охридското езеро, според мерењата во утринските часови, бележи 21 сантиметар над максимално дозволеното ниво.

Алармантно - Се допреа Охридско Езеро и Студенчишко блато (ФОТО)

Inpress - 26.02.2010

Охрид, 26. февруари (ИНПРЕС) Охриѓани со стравување и неизвесност ги примаат најновите информации за порастот на водостојот на езерото.

Во Охридско страв од највените врнежи викендов

Алфа - 26.02.2010

Охридското езеро и денеска не мирува и моментално водата е 21 сантиметар над максимално дозволената кота.

Се стабилизира водостојот на реките, се расчистуваат патиштата

Сител - 26.02.2010

Состојбата нивото на водите во Македонија е стабилна тврдат надлежните институции. Охридското езеро е на 21 сантиметарнад дозволеното, за еден ден е покачено ...

Од викендов стабилизирање на Охридското Езеро

Вечер Прес - 26.02.2010

Нивото на водата во Охридското Езеро вчера се искачи на рекордни 21 сантиметар над максимално утврдената граница.

Охридско Езеро порасна за рекордни 20 сантиметри

Н.Македонија - 26.02.2010

Нивото на водата во Охридско Езеро вчера достигна рекордни 20 сантиметри над максималната кота од 693,75 метри надморска височина.

Напори да се спречат поплави

BBC - 25.02.2010

Во Охрид престанаа врнежите од дожд, но се' уште е присутна опасноста од излевање на езерото и околните реки.

Расте нивото и на Дебарското езеро

А1 - 25.02.2010

Дотокот на вода во Дебарското езеро е зголемен и тој изнесува над 150 метри кубни вода во секунда.

Охридско 20 сантиметри над критичната точка

А1 - 25.02.2010

Дождот конечно престана да врне во Охрид, но проблемите со пораст на водостојот на езерото, излеаните реки и поплавените куќи и улици останува.

Македонија - Охриѓани „пливаат“ и по дома

Време - 25.02.2010

Валентина Стојанчевска Во Охрид веќе три дена дождот непрестанато паѓа, а нивото на езерото постојано расте, поради што граѓаните стравуваат дека состојбата е ...

Охридско речиси 20 см над максимумот

Канал5 - 25.02.2010

Синоќешните интензивни врнежи од дожд во Охрид повторно го покачија нивото на езерото за дополнителни 2- 3 сантиметри.

Oхридското Езеро расте „сантиметар по сантиметар“

Телма - 25.02.2010

Нивото на Охридскоот Езеро вчера пораснало за уште еден сантиметар и се наоѓа на 693,92 метри надморска височина што е за 17 сантиметри повеќе од максимално ...

Во Пештани алармантно, надлежните само смируваат

Утрински - 25.02.2010

Ситуацијата е поалармантна од кога и да е! Надлежните само смируваат, а поконкретна акција на терен, освен таа со поставување мизерни вреќи песок против ...

Охридското езеро го урна рекордот од 1986 година

Макфакс - 25.02.2010

Нивото на Охридското езеро е за 20 сантиметри повисоко во однос на максимално дозволената граница, со што го надмина рекордот од 18 сантиметри над дозволената ...

Извршена дезинфекција на водата во пештани

Нетпрес - 25.02.2010

Државниот комунален инспекторат извршиле надзор на локалната самоуправа во комуналната сфера во населбата Пештани, каде што граѓаните јавиле мешање на водите, ...

Расте нивото и на Дебарското езеро

Макфакс - 25.02.2010

Дотокот на вода во Дебарското езеро е зголемен и тој изнесува над 150 метри кубни вода во секунда.

Нивото на Охридското Езеро достигна 20 сантиметри над нормалата

Нетпрес - 25.02.2010

По интензивните и поројни врнежи од дожд кои го зафатија охридскиот регион, нивото на Охридското Езеро е за 20 сантиметри повисоко од предвидената квота, ...

Нивото на Охридско езеро сеуште расте, но нема опасност од катастрофа

Кирилица - 25.02.2010

Излевањето на реките кои се влеваат во Охридското езеро е причина за зголемување на нивото на Охридското езеро, вели Дејан Паноски, билатерален секретар за ...

И нивото на Дебарското езеро се зголемува

Кирилица - 25.02.2010

Зголемен е дотокот на вода во Дебарското езеро, изнесува над 150 метри кубни вода во секунда Зголемувањето на нивото на Дебарското езеро се должи најмногу на ...

Нивото на езерото е 20 сантиметри над критичната точка

Inpress - 25.02.2010

Струга, 25. февруари (ИНПРЕС) И покрај смирувачките најави од секторот за јавност во Центарот за управување со кризи дека нивото на езерото стагнира, сепак, ...

Лазаревски: Балансирано се испушта вода од Охридското езеро

Макфакс - 25.02.2010

Директорот на Центарот за управување со кризи, Панде Лазаревски денеска во Струга потврди дека нивото на Охридското езеро достигнало 20 сантиметри над ...

Јанакиески: Зголеменото ниво на водостоите се повлекува

Макфакс - 25.02.2010

Состојбата е стабилна, зголеменото ниво на водостоите во Република Македонија генерално се повлекува и сакам да ги уверам граѓаните дека сите институции се ...

Охридското Езеро е пред прелевање - погледите сега свртени кон Севишниот (ФОТО)

Inpress - 25.02.2010

Охрид, 25. февруари (ИНПРЕС) Последниве три дена, Охридското Езеро го покачуваше водостојот, за сантиметар за едно деноноќие, а сепак „се задржуваше“ на котата ...

Во Охрид мирно, во Пештани поплавено

Макфакс - 25.02.2010

Сите очи се вперени кон езерото, по веста дека нивото на Охридското езеро се искачи за 20 сантиметри.Во центарот на Охрид, како што јави репортерот на Макфакс, ...

Јанакиески: Зголеменото ниво на водостоите се повлекува

Кирилица - 25.02.2010

Зголеменото ниво на водостоите во Република Македонија генерално се повлекува, состојбата е стабилна и сакам да ги уверам граѓаните дека сите институции се ...

Паноски: Состојбата на Охридско е драматична, но нема опасност од катастрофа

Макфакс - 25.02.2010

Излевањето на реките кои се влеваат во Охридското езеро е причина за зголемување на нивото на Охридското езеро, вели Дејан Паноски, билатерален секретар за ...

Нивото на Охридското Езеро 20 сантиметри над горната граница

Алфа - 25.02.2010

Нивото на Охридското Езеро денеска е на котата 693,95, односно 20 сантиметри повисоко од горната утврдена граница, последица на интензивните врнежи од дожд ...

Охридското Езеро - 20 сантиметри над горната граница

Шпиц - 25.02.2010

Нивото на Охридското Езеро денеска е на котата 693,95, односно 20 сантиметри повисоко од горната утврдена граница, последица на интензивните врнежи од дожд ...

Охридското езеро на сантиметар до рекордот од 1986 година

МРТ - 25.02.2010

Нивото на Охридското езеро по вчерашните врнежи порасна и денеска изнесува 17 сантиметри над дозволената кота утврдена со билатералниот договор меѓу Македонија ...

Благо зголемено нивото на Охридското Езеро, состојбата се следи

Кирилица - 25.02.2010

Поради вчерашниот пороен дожд во попладневните часови благо е зголемено нивото на Охридското Езеро Екипите на терен ја мониторираат состојбата и на критичните ...

Нивото на Охридското езеро 17см над дозволеното

Алфа - 25.02.2010

Нивото на Охридското езеро по вчерашните врнежи порасна и денеска изнесува 17 сантиметри над дозволената кота утврдена со билатералниот договор меѓу Македонија ...

Расте нивото и на Дебарско Eзеро

Форум - 25.02.2010

Зголемениот доток во Дебарското езеро се должи и на зголемениот водостој на реката Радика која се слива во ова езеро.

Езерото мирно - метеоролозите смируваат (ФОТО)

Inpress - 25.02.2010

Охрид, 25. февруари (ИНПРЕС) Метеоролозите за денеска најавуваат променливо облачно време во Република Македонија со услови за намалување на облачноста во ...

Нивото на Охридското Езеро 20 сантиметри над горната граница

Сител - 25.02.2010

Нивото на Охридското Езеро денеска е на котата 693,95, односно 20 сантиметри повисоко од горната утврдена граница, последица на интензивните врнежи од дожд ...

Водостојот на Охридското Езеро во пораст

Р.С.Европа - 25.02.2010

Водостојот во Охридското Езеро, според очевидците, е во постојан пораст. Надкежните велат дека нивото на езерото е непроменето.

Охридското езеро на сантиметар до рекордот од 1986 година

Макфакс - 25.02.2010

Нивото на Охридското езеро по вчерашните врнежи порасна и денеска изнесува 17 сантиметри над дозволената кота утврдена со билатералниот договор меѓу Македонија ...

Балансирано се испушта вода од Охридското езеро

МРТ - 25.02.2010

Директорот на Центарот за управување со кризи, Панде Лазаревски денеска во Струга потврди дека нивото на Охридското езеро достигнало 20 сантиметри над ...

Зголеменото ниво на водостоите се повлекува

МРТ - 25.02.2010

Состојбата е стабилна, зголеменото ниво на водостоите во Република Македонија генерално се повлекува и сакам да ги уверам граѓаните дека сите институции се ...

Нивото на реките се намалува, не и на Охридско езеро

eReporter - 25.02.2010

Водостојот на реките во Македонија се намалува, нивото на Охридското езеро е 20 сантиметри над максимумот, а денеска ќе се испушта вода од Езерото преку Црн ...

ЦУК: Нивото на водата во реките се намалува

А1 - 24.02.2010

Нивото на водата во реките во Македонија се намалува. Сепак на критичните места надлежните служби поставуваат вреќи со песок како превентива.

Отворен уште еден испуст кај Струга

Утрински - 24.02.2010

ОХРИД - Дождовите и топењето на снегот и натаму го зголемуваат нивото на Охридското Езеро што вчера беше меѓу 15 и 16 сантиметри над максимално дозволената ...

Охриѓани со сомнежи за водостојот

Дневник - 24.02.2010

Граѓаните не веруваат дека нивото на езерото не се променило по обилните дождови Охриѓани почнаа да се сомневаат во вистинитоста на податоците за водостојот на ...

Македонија - Дрим не го спасува Охрид

Време - 24.02.2010

Валентина Стојанчевска Нина Кепеска Состојбата во Охрид е алармантна бидејќи нивото на езерото постојано се зголемува и веќе се искачи на16 сантиметри над ...

Дождот не запира, нивото на Охридското Езеро расте

Алфа - 24.02.2010

До седум часот утрово во Охрид наврнале повеќе од 13 литри на метар квадратен, а обилните врнежи од дожд и натаму продолжуваат.

Обилните врнежи го подигаат нивото на Охридското Езеро

Шпиц - 24.02.2010

Неповолната хидролошка ситуацијата на Охридското Езеро дополнително ја усложнуваат временските прилики, односно интензивните врнежи од дожд што во текот на ...

Нивото на Охридско езеро расте,отворена уште една порта за испуст на вода

Макфакс - 24.02.2010

Нивото на Охридското езеро во текот на ноќта се зголеми за еден сантиметар и сега е 16 сантиметри над дозволената кота утврдена со билатералниот договор меѓу ...

Охридското езеро под контрола (ФОТО сторија - трагикомедија)!?

Inpress - 24.02.2010

Охрид, 24. февруари (ИНПРЕС) Охридската трагикомична приказна низ слики!? Охриѓанец: „Ќе врниТ. Ќе не поплавиТ….“! Другите: „Не се секирајте...

Благо покачување на водостојот на Охридското Езеро

Inpress - 24.02.2010

Охрид, 24. февруари (ИНПРЕС) Благо покачување на нивото на водата на Охридското Езеро - без дополнителни опасности, беше краткиот коментар на портпаролот на ...

Охридско расте, рибарите нудат помош

Форум - 24.02.2010

За да се спречи излевањето на езерото во вторник Координативното тело за превенција од природни непогоди донесе одлука да отвори уште една порта на испустот ...

Нивото на Охридското Езеро уште повеќе расте поради обилните дождови

Кирилица - 24.02.2010

Неповолната хидролошка ситуацијата на Охридското Езеро дополнително ја усложнуваат временските прилики, односно интензивните врнежи од дожд што во текот на ...

Дождот не запира, нивото на Охридското Езеро расте

Макфакс - 24.02.2010

До седум часот утрово во Охрид наврнале повеќе од 13 литри на метар квадратен, а обилните врнежи од дожд и натаму продолжуваат.

Обилните врнежи од дожд го подигаат нивото на Охридското Езеро

Сител - 24.02.2010

Неповолната хидролошка ситуацијата на Охридското Езеро дополнително ја усложнуваат временските прилики, односно интензивните врнежи од дожд што во текот на ...

Државата смирува, општината загрижена за нивото на Охридското Езеро

Макфакс - 24.02.2010

Нема зголемување на нивото на Охридското езеро, каде е измерен непроменет водостој во однос на претходните два дена.

Дождот не запира, нивото на Охридското Езеро расте

МРТ - 24.02.2010

До седум часот утрово во Охрид наврнале повеќе од 13 литри на метар квадратен, а обилните врнежи од дожд и натаму продолжуваат.

Околу 62 кубни метри вода се испуштаат од Охридското езеро

Макфакс - 24.02.2010

Испуштањето на водите од Охридското езеро покачено е на 62 кубни метри во секунда, што е максимум, бидејќи во спротивно би дошло до излевање на реката Црн Дрим.

Стабилна состојбата со водостојот во целата земја

Сител - 24.02.2010

Се стабилизира состојбата со водостојот на реките и езерата во цела Македонија. Ова е генералната оценка на координативното тело за превенција од природни ...

Надлежните ги кријат податоците за висината на Охридско езеро

Алфа - 24.02.2010

Надлежните институции ги кријат точните податоци за зголемувањето на нивото на Охридското езеро.

Државата смирува, општината загрижена за нивото на Охридското Езеро

МРТ - 24.02.2010

Нема зголемување на нивото на Охридското езеро, каде е измерен непроменет водостој во однос на претходните два дена.

Околу 62 кубни метри вода се испуштаат од Охридското Езеро

Форум - 24.02.2010

Ова денеска на прес - конференција во Скопје го објави портпаролот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Мишко Талевски .

Расте нивото на Охридското езеро

Шпиц - 24.02.2010

Поројниот дожд попладнево доведе до благо зголемување на нивото на Охридското Езеро, а екипите на терен ја мониторираат состојбата и на критичните точки се ...

Охридското езеро се заканува да го поплави Пештани

МРТ - 24.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро и денеска изнесува 15 сантиметри над дозволената кота утврдена со билатералниот договор помеѓу Македонија и Албанија.

Нивото на Охридско езеро расте,отворена уште една порта за испуст на вода

МРТ - 24.02.2010

Нивото на Охридското езеро во текот на ноќта се зголеми за еден сантиметар и сега е 16 сантиметри над дозволената кота утврдена со билатералниот договор меѓу ...

Нивото на Охридското езеро и натаму во пораст

Вечер Прес - 24.02.2010

- Неповолната хидролошка ситуацијата на Охридското Езеро дополнително ја усложнуваат временските прилики, односно интензивните врнежи од дожд кои завчера ноќта ...

Расте нивото на Охридското езеро

eReporter - 24.02.2010

Поројниот дожд попладнево доведе до благо зголемување на нивото на Охридското Езеро, а екипите на терен ја мониторираат состојбата и на критичните точки се ...

Охридското езеро и натаму расте

А1 - 23.02.2010

Поради постојаните врнежи од дожд, што не престанува во Охрид, нивото на езерото и натаму расте.

Водата во Пештани се меша со фекалии

А1 - 23.02.2010

Ова е сликата во поголемиот дел во куќите во Пештани. По еден метар вода како овде, има речиси во најголемиот дел од куќите во Пештани. Поплавени се.

Некоординирано координативно тело

Дневник - 23.02.2010

Министерството за транспорт и врски и Дирекцијата за заштита и спасување вчера излегоа со различни информации за нивото на водата во Охридското Езеро ...

Охридското крајбрежје се заштитува со вреќи песок

Утрински - 23.02.2010

На критичните места од Пештани до Струга се поставуваат вреќи со песок за да се заштитат од поплави патиштата и населените места на охридското крајбрежје.

Уште 3 метри смее да расте Дебарско Езеро

Канал5 - 23.02.2010

До максималната кота во кумулацијата „Дебарско Езеро”, која изнесува 580 метри, има уште три метри.

Охридско 16см над максимумот

Канал5 - 23.02.2010

Дождот кој синоќа интензивно паѓаше во Охрид, го зголеми нивото на охридското езеро за уште сантиметар.

Нивото на Охридско е непроменето, тврдат од транспорт и врски

Канал5 - 23.02.2010

За разлика од дописничките извештаи од теренот, од министерството за транспорт и врски велат дека нивото на Охридското Езеро е непроменето.

Се прават насипи крај Охридското Езеро

Вест - 23.02.2010

Центарот за управување со кризи вчера соопшти дека се прават насипи крај охридското крајбрежје оти нивото на Езерото се зголемило за уште еден сантиметар од ...

Македонија - Охрид ќе се брани со вреќи песок

Време - 23.02.2010

Валентина Стојанчевска Во Охрид и во Струга покрај крајбрежјето ќе се подигнат насипи од вреќи со песок како брана од нови поплави бидејќи на овие места постои ...

Охридското езеро се заканува да го поплави Пештани

Форум - 23.02.2010

Во понеделник нивото на езерото беше 13 сантиметри над дозволената кота, но до крајот на денот порасна за 1-2 сантиметри.

Наумоски - Езерото го возвраќа ударот

Inpress - 23.02.2010

Охрид, 23 февруари (ИНПРЕС) Го узурпиравме, влеговме внатре за да го стопанисуваме. Градиме насипи, платформи и секакви други објекти.

Се стабилизира водостојот

Форум - 23.02.2010

Ова било констатирано на денешниот состанок на Координативното тело за превенција од природни непогоди.

Нивото на Охридското езеро денеска непроменето

Сител - 23.02.2010

Нивото на Охридското Езеро според денешното утринско мерење е непроменета во однос на вчерашниот ден, информира Центарот за управување со кризи.

Во Пештани заштитен појас од 4.000 вреќи со песок

Inpress - 23.02.2010

Охрид, 23. февруари (ИНПРЕС) Водостојот на Охридското Езеро денеска се задржа на вчерашното ниво од 15 сантиметри над максималната кота, со што е прекината ...

Конечно мир за галебите и лебедите на Охридското Езеро (ФОТО)

Inpress - 23.02.2010

Охрид, 23. февруари (ИНПРЕС) По големите бранови изминатите денови, утрово Охридското езеро беше мирно како "тепсија", би рекле охриѓани.

Состојбата со водостојот на езерата и реките се стабилизира

Макфакс - 23.02.2010

Состојбата со нивото на водостоите на реките и езерата во Македонија се стабилизира и засега нема опасност од излевања.

Охридското Езеро, сепак, на вчерашно ниво - забуната ја направија надлежните служби!

Inpress - 23.02.2010

Охрид, 23. февруари (ИНПРЕС) Нивото на водата во Охридското Езеро денеска, сепак, не е покачено како што објави една национална телевизиска куќа, туку е на ...

Нивото на Охридското езеро денеска мирува

Кирилица - 23.02.2010

Нивото на Охридското Езеро според денешното утринско мерење е непроменета во однос на вчерашниот ден, информира Центарот за управување со кризи Претставници од ...

ЦУК: Дебарското езеро има простор за прием на уште вода

Нетпрес - 23.02.2010

Состоjбата на Охридското езеро денеска таму е стабилна, односно нема зголемување на нивото споредено со вчерашниот ден.

Охридското Езеро ја „однесе“ платформата на популарната плажа „Корали“ во Охрид

Inpress - 23.02.2010

Охрид, 23 февруари (ИНПРЕС) Охридското Езеро продолжува да го зема својот данок. Оштетени се поголемиот дел од платформите поставени во езерото.

Состојбата со водостојот на езерата и реките стабилна

Сител - 23.02.2010

Дополнителни количини вода од Охридското езеро ќе се испуштаат преку Црн Дрим. Превентивно ќе се прошируваат речните корита во пелагонискиот и полошкиот регион ...

Не се симнува високиот водостој на Охридското Езеро

Inpress - 23.02.2010

Охрид, 23. февруари (ИНПРЕС) Утринското мерење на нивото на водата во Охридското Езеро покажа дека нема промена во однос на вчера.

Охрид 23. февруари 08:15 - Езеро „тепсија“ (ФОТО)

Inpress - 23.02.2010

Охрид, 23. февруари (ИНПРЕС) По големите бранови изминатите денови, утрово Охридското езеро беше како „тепсија“.

Охридското езеро и денеска 15 сантиметри над нормалата

Нетпрес - 23.02.2010

Водостојот на Охридското езеро и утрово се наоѓа на вчерашните 15 сантиметри над нормалното ниво, известува Центарот за управување со кризи.

Нивото на Охридското езеро денеска непроменето

Алфа - 23.02.2010

Нивото на Охридското Езеро според денешното утринско мерење е непроменета во однос на вчерашниот ден, информира Центарот за управување со кризи.

Охрид - нивото на езерото непроменето

Шпиц - 23.02.2010

Нивото на Охридското Езеро според денешното утринско мерење е непроменета во однос на вчерашниот ден, информира Центарот за управување со кризи.

Охридското езеро се заканува да го поплави Пештани

Макфакс - 23.02.2010

Нивото на водата во Охридското езеро и денеска изнесува 15 сантиметри над дозволената кота утврдена со билатералниот договор помеѓу Македонија и Албанија.

Политиката ќе ги удави Охрид и Битола

Н.Македонија - 23.02.2010

Наместо да бидат меѓу граѓаните на Охрид, владините претставници и ресорниот министер се подготвуваа за прослава во „Славија“, пишува на официјалната ...

Вреќи со песок ќе го штитат Пештани од поплави

Н.Македонија - 23.02.2010

Нивото на водата во Охридско Езеро вчера порасна за уште еден сантиметар и е 15 сантиметри над максималната кота од 693,75 метри надморска височина ...

Нови насипи во струшко, ќе се испушта вода од Езерото

eReporter - 23.02.2010

Нови заштитни насипи против поплави на охридското крајбрежје ќе се прават кај струшките села Радожда и Калишта, водостојот на Езерото останува непроменет во ...

Насипи со вреќи од песок долж охридското крајбрежје

А1 - 22.02.2010

Плажите во охридско се поплавени, платформите се под вода, потпорните зидови се искршени. Стотина метри во должина и два метри во ширина од патот во Пештани ...

Пештанци со кофи ги спасуваат поплавените куќи

Утрински - 22.02.2010

ОХРИД/РОСТУШЕ - Поплавени улици, оштетени патишта, куќи од кои со кофи се црпи и се исфрла надојдената вода.

Охрид:Граѓаните стравуваат од поплави

Алсат-М - 22.02.2010

Дирекцијата за заштита и спасување заедно со Центарот за управување со кризи денес на три локации по охридското крајбрежје започнаа со поставување на вреќи со ...

Вклучен аларм во Охрид

Дневник - 22.02.2010

Подигање насипи од вреќи со песок и камења почна на најкритичните места во охридската населба Пештани, како и на две локации во Струшкиот регион, соопштија од ...

И Дебарско Езеро пред излевање

Канал5 - 22.02.2010

До максималната кота на Дебарското Езеро има уште 4 метри. Ако продолжат обилните врнежи од дожд и наглото топење на снегот за 7 дена оваа акумулација ќе го ...

Македонија - Државата на работ на катастрофа

Време - 22.02.2010

Валентина Стојанчевска Нина Кепеска Неповолните временски услови, проследени со интензивни врнежи, со снег и со силниот, зачестен ветер предизвикаа излевање на ...

Охридско се качи на 15 см над максимумот

Канал5 - 22.02.2010

Нивото на Охридското Езеро се зголемува. Денеска се измерени 15 сантиметри над максимално дозволеното ниво.

Патот Охрид - Свети Наум нема да се урне

Вест - 22.02.2010

"Состојбата е стабилна, а што се однесува до патот Охрид - Свети Наум, можам да кажам дека тој нема да се урне, како што завчера изјави градоначалникот.

Во Пештани ситуацијата алармантна

Телма - 22.02.2010

Горан Момировски И покрај тоа што денес во охридско не беа регистрирани нови врнежи на дожд и снег, нивото на Охридското Езеро повторно порасна и сега се наоѓа ...

Вреќи со песок како превенција од излевање на Охридското езеро

Сител - 22.02.2010

Насипи со вреќи песок ќе бидат поставени на охридското крајбрежје како превенција од евентуално излевање на водата од езерото.

Нивото на Охридското езеро сеуште расте

Кирилица - 22.02.2010

Нивото на Охридското езеро денеска e покачено за еден сантиметар во однос на вчерашниот ден, соопшти на денешната прес-конференција, Центарот за управување со ...

Пештанци во паника, патот пред уривање

Алфа - 22.02.2010

Ситуацијата во Пештани е критична. Вчерашното невреме и надојдената вода која денес е цели 15 сантиметри над максималната кота на повеќе места го поткопаа ...

Македонија се подготвува за поплави

Форум - 22.02.2010

Превентивни насипи со вреќи со песок ќе почнат да се поставуваат од денеска на пониските делови на патот Струга-Охрид со цел да се заштити сообраќајницата од ...

Дебарско езеро полно, а реката Радика полна со смет

Макфакс - 22.02.2010

Дотокот на вода во Дебарското Езеро викендов изнесуваше над 12 кубни метри вода во секунда. Клучни причини за зголемување на нивото на водата се топењето на ...

Охридското Езеро е веќе на критична точка (Фото)

Inpress - 22.02.2010

Охрид, 22. февруари (ИНПРЕС) Нивото на Охридското Езеро во последниве неколку дена расте за сантиметар за 24 часа и сега е на 15 сантиметри над максималната ...

Македонија се подготвува за поплави, на критичните точки се поставуваат насипи

Алфа - 22.02.2010

Превентивни насипи со вреќи со песок ќе почнат да се поставуваат од денеска на пониските делови на патот Струга-Охрид со цел да се заштити сообраќајницата од ...

Македонија се подготвува за поплави, на критичните точки се поставуваат насипи

Макфакс - 22.02.2010

Превентивни насипи со вреќи со песок ќе почнат да се поставуваат од денеска на пониските делови на патот Струга-Охрид со цел да се заштити сообраќајницата од ...

Охридско езеро се излеа кај Пристанишната полиција

Макфакс - 22.02.2010

Охридско езеро го потопи просторот кај Мостот на Каналот Студенчишта, поточно просторот пред Пристанишната полиција.

Нивото на Охридското езеро покачено за еден сантиметар

Сител - 22.02.2010

Нивото на Охридското езеро денеска e покачено за еден сантиметар во однос на вчерашниот ден, соопшти на денешната прес-конференција, Центарот за управување со ...

Вреќи со песок се поставуваат на влезот од охридското село Пештани

Inpress - 22.02.2010

Охрид, 22. февруари (ИНПРЕС) Екипи на Дирекцијата за заштита и спасување и на Македонија пат попладнево започнаа да поставуваат насипи со вреќи од песок на ...

Ниските температаури "го замрзнаа" водостојот на Охридското Езеро

Inpress - 22.02.2010

Охрид, 22. февруари (ИНПРЕС) Ниските температури, кои се минусни на планинските терени покриени со снег и околу нулата во Охрид, го "замрзнаа" нивото на ...

Вреќи со песок во пештани

Вечер Прес - 22.02.2010

Водостојот на Охридското Езеро од ден на ден се зголемува. Нивото на водата вчера достигна 693,90 метри надморска височина, односно 15 сантиметри над ...

Нивото е високо, состојбата - стабилна

Н.Македонија - 22.02.2010

Нивото на Охридско Езеро е 13-14 сантиметри над максимално дозволената кота, поради што стотина куќи во селото Пештани се преплавени во подрумските простории ...

Насипи долж охридското крајбрежје

eReporter - 22.02.2010

Превентивни насипи ќе се поставуваат во најниските делови долж охридското крајбрежје на потегот Струга – Охрид, откако денеска нивото на Охридско езеро се ...

„За македонските работи&: Охрид се дави во политика, наместо да се грижи од поплави

eReporter - 22.02.2010

Политичка кавга испровоцираа градските тактовци на Охрид кои на својот официјален сајт објавија напис под наслов „Од комитска веселба на трезнење во Пештани“ и ...