TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10 лица загинаа во Багдад, обновени борбите во Наџаф

А1 - 15.08.2004

Борбите во светиот шиитски град Наџаф денеска беа обновени. Истрели од тенкови се слушаа околу гробиштата каде што се позициите на шиитските полицајци. Борбите беа времено запрени во петокот за време на преговорите за прекин на насилството во Наџаф, кои пропаднаа.

Ал-Садр преговара со ирачката влада да се повлече од светата џамија во Наџаф

Вест - 14.08.2004

НАЏАФ, 14 август, (Ројтерс) - Ирачката преодна влада вчера соопшти дека шиитскиот свештеник Моктада ал-Садр преговара да се полвече од џамијата во светиот град Наџаф по противречните извештаи дека муслиманскиот лидер бил ранет во напад на американските сили врз неговата куќа.

Водачот на бунтот ранет повикува на борба

Време - 14.08.2004

КРВАВИ БОРБИ ВО НАЏАФ Војната меѓу 4.000 американски и ирачки војници против лесновооружените шиитски бунтовници во градот Наџаф продолжува, иако се прошири глас дека шиитскиот водач Моктада Садр е тешко ранет. - Иако во болки, Садр построи еден од борбените баталјони и ги повика припадниците на ...

Моктада ал-Садр - водач на една поинаква армија

Време - 14.08.2004

НОВИНАР ВО РЕДОВИТЕ НА АРМИЈАТА МЕХДИ Во изминатите месеци армијата Мехди, предводена од радикалниот шиитски свештеник Моктада Садр, ја презема контролата во багдадската населба Садр, дом на околу 2,5 милиони сиромашни шиитски жители.

Моктада ал Садр повреден при бомбардирањето на Наџаф?

Утрински - 14.08.2004

Контрадикторни информации за здравствената состојба на шиитскиот свештеник Портпаролот на Садр рече дека свештеникот е погоден во градите, ногата и во раката, но е надвор од животна опасност БАГДАД - Шиитскиот свештеник Моктада ал Садр не е повреден и преговара со владата да го напушти светилиштето ...

Борбите во Наџафсе за превласт на шиитите

Дневник - 14.08.2004

АНАЛИЗА НА "ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС" Борбите што во изминатите денови се водат во светиот град Наџаф во кои учествуваат американски војници и припадници на новата ирачка полиција, се и битка за позиција на водачите на ирачките шиити, пишува лондонскиот весник "Фајненшл тајмс", јави МИА.

Ранетиот Садр преговара за примирје

Дневник - 14.08.2004

ВО ОФАНЗИВАТА ВРЗ НАЏАФ Ахмед ал Шинаби, портпарол на шиитскиот духовен водач Моктада ал Садр, вчера соопшти дека Садр е ранет, но додаде дека повредите не се сериозни, јави Ројтерс. - За време на нападот на американските сили Садр беше во гробницата во светиот храм Имам Али.

Ирачки претставници и приврзаници на Садр преговараат за прекин на огнот

А1 - 13.08.2004

Претставници на ирачката Влада и приврзаници на шиитскиот лидер Мокатда ал Садр преговараат денеска за прекинување на борбите во Наџаф, изјави градоначалникот на овој свет град Адман ал Зарафи. Американските воени сили, претходно соопштија дека ги прекинале нападите врз бунтовниците, кои се наоѓаат ...

Садр ранет при бомбардирањето на Наџаф

А1 - 13.08.2004

Лидерот на радикалните шиити Моктад ал-Садр е ранет при вчерашното американско бомбардирање на светиот град Наџаф, јавија западните агенции, повикувајќи се на изјава на негов портпарол. „Моктад е ранет во американското бомбардирање. Тој има три повреди.

Ирачки министер тврди дека Ал Садр не е повреден

А1 - 13.08.2004

Шиитскиот клерик Моктада ал Садр не е повреден и преговара со ирачката влада за заминување од џамијата на Имамот Алија во светиот град Наџаф, изјави денеска ирачкиот министер за внатрешни работи Фалах ал Накиб. Меѓутоа, неколкумина гласноговорници на ал Садр претходно изјавија дека шиитскиот лидер ...

Маринците го окупираа центарот на Наџаф, протести низ цел Ирак

Вест - 13.08.2004

НАЏАФ, 13 август, (Ројтерс) - Американските маринци придружени од тенкови и воени авиони вчера го окупираа центарот на светиот ирачки град Наџаф во масовен напад против шиитските бунтовници, но не влегоа во мест НАЏАФ, 13 август, (Ројтерс) - Американските маринци придружени од тенкови и воени ...

Со бомби врз калливите засолништа на Моктада Садр

Време - 13.08.2004

БОРБИ ВО ИРАК Тешките борби на американските сили против одредите на ирачкиот шиитски бунтовник Моктада Садр се проширија од светиот град Наџаф кон неговото упориште Кут. Најмалку 75 лица биле убиени, а околу 150 се ранети во серија американски воздушни напади врз Кут.

Американците ја презедоа контролата врз центарот на Наџаф

Утрински - 13.08.2004

По големиот напад на силите на САД врз светиот ирачки град под контрола на шиитите Напаѓањето на светите симболи во Наџаф би можело да предизвика гнев меѓу мнозинската шиитска заедница во Ирак БАГДАД - Американските маринци презедоа контрола врз центарот на градот Наџаф по вчерашниот голем напад, и ...

Над 56 загинати во бомбардирањето на американските сили во Ирак

А1 - 12.08.2004

Најмалку 56 лица загинаа, а 110 се повредени во синоќешното бомбардирање на американските военовоздушни сили во ирачкиот град Кут што се наоѓа 80 километри југоисточно од Багдад. Меѓу загинатите има и приврзаници на радикалниот шиитски лидер Моктада ал Садр и голем број цивили, вклучувајќи и деца, ...

Американско-ирачка офанзива во Наџаф

А1 - 12.08.2004

Експлозии и пукотници одекнуваат во светиот шиитски град Наџаф откако утрово американските и ирачките сили презедоа заедничка операција за конечно задушување на бунтот на приврзаниците на радикалниот шиитски лидер Муктада Садр.

Шиитското встание во Наџаф ќе продолжи и ако го убијат ал-Садр

Вест - 12.08.2004

НАЏАФ, 12 август, (Ројтерс) - Радикалниот шиитски муслимански свештеник Мокдата ал-Садр вчера им нареди на своите милитанти да продолжат да се борат против американските сили во Ирак дури и ако го убијат што е показател дека се заоструваат крвавите судири кои нема да се прекинат наскоро.

Ирачкиот заменик-претседател бара Американците да го напуштат Наџаф

Утрински - 12.08.2004

За да се прекинат еднонеделните борби во светиот ирачки град Садр ги повика своите следбеници да продолжат со борбите дури и ако тој биде убиен или заробен НАЏАФ - Привремениот ирачки заменик-претседател ги повика американските сили да го напуштат светиот шиитски град Наџаф за да се прекинат ...

АМЕРИКАНСКО-ИРАЧКА ОФАНЗИВА ВО НАЏАФ ЗА УНИШТУВАЊЕ НА МИЛИЦИЈАТА НА САДР

Канал5 - 12.08.2004

Експлозии и пукотници одекнуваат во светиот шиитски град Наџаф откако утрово американските и ирачките сили презедоа заедничка операција за конечно задушување на бунтот на приврзаниците на радикалниот шиитски лидер Муктада Садр.

Ибрахим Дафари бара повлекување на странските сили од Наџаф

А1 - 11.08.2004

Заменик премиерот на привремената ирачка Влада Ибрахим Дафари упати апел странските војски да го напуштат ирачкиот град Наџаф. „Странските војски треба да го напуштат светиот шиитски град Наџаф, а да останат само ирачките сили“, изјави денеска Дафари за арапската телевизија „Ал Џезира“.

Коалиционите сили се подготвуваат за голема офанзива во Наџаф

А1 - 11.08.2004

Американските и ирачките сили се подготвуват за голем офанзивен напад против приврзаниците на шиитскиот водач Моктада ал Садр во градот Наџаф, изјави денеска претставник на американската армија. Еден од ирачките потпретседатели, Ибрахим Џафари, ги повика американските сили да се повлечат и да им ...

Муслиманите нема да ја простат суровоста на Американците

А1 - 11.08.2004

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Саед Али Хаменеи денеска изјави дека муслиманите на САД нема да им ги простат жестоките напади во Наџаф. „Американците бомбардираат, го окупираат светиот град, насилно влегуваат во куќите и ги убиваат жителите“, истакна Хаменеи на Иранската државна ...

Се влошува безбедноста во Наџаф - се бара евакуација на цивилите

Утрински - 11.08.2004

Се засилуваат борбите меѓу шиитите на Моктада ал Садр и американските сили Поради влошувањето на безбедноста во Наџаф, полските сили им ја предадоа командата на Американците НАЏАФ - Нови борби вчера избувнаа во јужниот ирачки град Наџаф и американските сили побараа евакуација на цивилите од градот, ...

Американците засилено ги ракетираатупориштата на шиитите во Наџаф

Дневник - 11.08.2004

ПРОДОЛЖУВААТПРЕСМЕТКИТЕ ВО ИРАК Американската војска вчера изутрината ги нападна засолништата на шиитската милиција во ирачкиот град Наџаф, јави Ројтерс. Воени хеликоптери на американското воздухопловство вчера ги уништија позициите на мехди борците во близина на светата шиитска џамија Имам Али и ...

Продолжуваат жестоките судири во Наџаф

А1 - 10.08.2004

Експлозии и истрели утрово се слушаат во центарот ирачкиот град на Наџаф, каде се стационирани приврзаниците на шиитскиот лидер Моктада ал Садр, а американски авиони ја надлетуваат областа. Судирите меѓу ирачките бунтовници и американската војска повторно почнаа во 08:00 часот по локално време.

Шиитските радикали воведоа полициски час и вондредна состојба во Багдад

А1 - 10.08.2004

Шиитските радикали денеска воведоа полициски час и прогласија вондредна состојба во Багдад. Предвидено е мерките да останат на сила се додека траат судирите во ирачкиот град Наџаф. „Апелирам до сите Ирачани да останат во своите домови и да избегнуваат опасни ситуации“, изјави претставникот на ...

Ал-Садр одби да се повлече од Наџаф, загинаа над 360 Шиити

Вест - 10.08.2004

НАЏАФ, 10 август, (АП) - Радикалниот шиитски муслимански свештеник Моктада ал-Садр вчера го одби барањето на ирачката преодна влада неговите милитанти да се повлечат од Наџаф откако американските сили ја стег НАЏАФ, 10 август, (АП) - Радикалниот шиитски муслимански свештеник Моктада ал-Садр вчера ...

Убиени 360 ирачки милитанти во Наџаф

Дневник - 10.08.2004

ВОЈНА ВО ИРАК Во престрелките помеѓу американските трупи и шиитската милиција во градот Наџаф изминативе четири дена се убиени најмалку 360 ирачки милитанти, изјави претставник на американската војска, јави Ројтерс. Војната почна во четвртокот по ракетирањето седиште на шиитската милиција во ...

Садр: „Ќе го бранам Наџаф до последната капка крв“

А1 - 09.08.2004

Радикалниот шиитски свештеник Моктада ел Садр денеска на конференција за новинари во светиот шиитски град порача дека против окупацијата на Наџаф ќе се бори до последната капка крв. „Ќе го бранам Наџаф од окупација до последната капка крв“, се закани Садр, додавајќи дека шиттските милитанти „не ...

Шест жртви во атентат во Бакуба

А1 - 09.08.2004

Најмалку шест лица загинаа, а 16 се ранети во експлозија на бомба подметната под автомобил пред дом на локален функционер во ирачкиот град Бакуба, јавија западните агенции, повикувајќи се на ирачката полиција. Според полицијата, во атентатот е ранет заменикот гувернер Акил Хамед, кој е пренесен во ...

Ново шиитско востание во Наџаф, ирачкиот премиер бара да се положи оружјето

Вест - 09.08.2004

НАЏАФ, 9 август, (АП) - Ирачкиот премиер на преодната влада Ајад Алави вчера под силно обезбедување беше на куса, ненајавена посета на завојуваниот град Наџаф и побара од милитантите да го положат оружјето по НАЏАФ, 9 август, (АП) - Ирачкиот премиер на преодната влада Ајад Алави вчера под силно ...

Бунтовниците отфрлуваат лимитирана амнестија

Утрински - 09.08.2004

Анан се нуди за олеснувач меѓу Американците и бунтовниците во Ирак Ирачката привремена влада донесе закон со кој ќе им се даде амнестија на помалите криминалци ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Генералниот секретар на ОН, Кофи Анан повика на окончување на насилството меѓу завојуваните шиитски милитанти и ...

Десетицижртви воБагдад иво Наџаф

Дневник - 09.08.2004

Најмалку 43 лица загинаа во петокот и саботата во судирите меѓу американските војници и припадниците на радикалните шиитски милиции во Багдад и во светиот ирачки град Наџаф, јави МИА. Во судирите во Садр, шиитското предградие на Багдад животот го загубиле 22 лица, а во Наџаф загинале 21 лице.