TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратениците денес гласаат за Брегзит

Канал5 - 19.10.2019

Британските пратеници денес ќе гласаат за договорот за Брегзит на премиерот Борис Џонсон, што се гледа како историски чин по кој Лондон или ќе излезе од ЕУ или ќе западне во уште подлабока криза.

Протести во Британија, демонстрантите сакаат нов референдум

Канал5 - 19.10.2019

Десетици илјади граѓани излегле на улиците во Лондон барајќи нов референдум за излегувањето на Велика Британија од ЕУ. Истовремено во британскиот парламент се води дебата за договорот кој премиерот Борис Џонсон го постигнал со Брисел за Брегзит.

Џонсон оцени дека е постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит, Корбин нема да гласа

Нетпрес - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит, Корбин: Нема да гласаме за договорот

Алфа - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Британскиот парламент денеска одлучува за спогодбата со ЕУ

ММС - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон се најде во трка со времето обидувајќи се да им ја „продаде“ спогодбата за Брегзит што во четвртокот беше постигната со ЕУ на членовите на парламентот пред денешното гласање во Долниот дом.

Британскиот парламент на ретка саботна седница ќе одлучува за Брегзит

Р.С.Европа - 19.10.2019

Планот за „Нрегзит“ на британскиот премиер Борис Џонсон ќе се соочи, како што се очекува, со исклучително тесно гласање, откако британскиот Парламент се подготвува за својата прва сабортна сесија од Фолкландската војна во 1982 година, објавува АП.

Британскиот парламент на ретка саботна седница ќе одлучува за Брегзит

Слободен Печат - 19.10.2019

Планот за „Нрегзит“ на британскиот премиер Борис Џонсон ќе се соочи, како што се очекува, со исклучително тесно ...

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит

+инфо - 19.10.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија Џереми Корбин, пак, во Парламентот изјави дека граѓаните мора да го дадат последниот збор за излез на земјата од Европската унија и дека неговата партија нема да го поддржи договорот на ...

Што понатаму доколку договорот на Борис Џонсон за Брегзит денеска не биде прифатен?

Слободен Печат - 19.10.2019

Британскиот парламент расправа за прифаќање или одложување на договорот на Џонсон Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го чека денот на одлука во британскиот парламент, каде пратениците треба да го подржат или отфрлат договорот кој пред два дена ...

Британскиот парламент дебатира за Брегзит

Р.С.Европа - 19.10.2019

Британските пратеници во парламентот дебатираат дали да го прифатат предлогот на премиерот Борис Џонсон за Брегзит, на нивната прва сесија што се одржува за време на викенд по 37 години. Во обраќањето пред Долниот дом Џонсон денеска рече дека ...

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит – Корбин: Нема да гласаме за договорот

А1 On - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Макфакс - 19.10.2019

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара одлагање на датумот за излез на Велика Британија од ЕУ, откако пратениците го одложија гласањето за брегзит.

Брисел е подготвен за одлагање на брегзит

Макфакс - 19.10.2019

ЕУ ќе одобри одлагање на брегзит и по 31 октомври ако британскиот премиер, Борис Џонсон упати такво барање, но блокот нема да го направи првиот чекор, пишува „Гардијан“ повикувајќи се на извори во Брисел.

Брегзит: За Џонсон е постигнат најдобриот договор, а Корбин вели нема да го гласаат

Денешен - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит- Корбин: Нема да гласаме за договорот

24Инфо - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон оцени дека е постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит, Корбин нема да гласа

Република - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит – Корбин: Нема да гласаме за договорот

Либертас - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон оцени дека е постигнат најдобриот можен договор за Брегзит, Корбин нема да гласа

Точка - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит – Корбин: Нема да гласаме за договорот

Локално - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит – Корбин: Нема да гласаме за договорот

Опсервер - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит – Корбин: Нема да гласаме за договорот

Вечер Прес - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон се пишмани и бара одлагање на Брегзит, Брисел нема против

24Инфо - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон попуштил и се согласил да побара од ЕУ одлагање на Брегзит откако попладнево британскиот парламент изгласа одложување на одлуката за гласање на договорот со Унијата.

Џонсон: Предлог-законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Н.Македонија - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара одлагање на датумот за излез на Велика Британија од ЕУ, откако пратениците го одложија гласањето за брегзит.

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит – Корбин: Нема да гласаме за договорот

MakPress - 19.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Парламентот изјави дека е убеден дека го постигнал најдобриот можен договор со Брисел за излегувањето на Велика Британија од Европската унија и ги предупреди пратениците дека нема подготвеност во ЕУ за ...

Џонсон: Нема подобро решение од договорот за Брегзит

Канал5 - 18.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека нема подобро решение од постигнатиот договор за Брегзит. Џонсон имаше низа состаноци по кои останува неизвесно дали британскиот парламент ќе го прифати новиот договор за излегување на Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Фокус - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Телма - 18.10.2019

Земјите-членки на ЕУ едногласно го усвоија постигнатиот договор пред самитот, но британскиот премиер Борис Џонсон ќе мора да се бори за негово усвојување во Лондон. Исходот е неизвесен затоа што Демократската унионистичка партија на Северна Ирска ...

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Независен - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Екстремно комплицирана ситуација

МКД - 18.10.2019

Жан-Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ ако британскиот парламент в сабота го отфрли договорот за повлекување од ЕУ. „Ако тоа се случи, ќе се најдеме во екстремно комплицирана ситуација“, рече синоќа Јункер, ...

Северноирските унионисти сакаат да го соборат Џонсоновиот договор за брегзит во парламентот

МКД - 18.10.2019

Соборувањето на договорот за брегзит на британскиот премиер Борис Џонсон ќе отвори подобри можности за британската влада и северноирските унионисти, кои со својата поддршка во парламентот го држеа Џонсон на власт, тие ќе лобираат меѓу другите ...

Десетина опозициски лабуристи ќе го поддржат договорот на Џонсон за брегзит

Нетпрес - 18.10.2019

Пратеникот од опозициската британска Лабуристичка партија, Џон Ман, ќе гласа за договорот за раздружување со Европската унија, кој го договори конзервативецот перемир Борис Џонсон, и очекува дека повеќе од девет негови сопартијци во парламентот ќе ...

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Курир - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Сител - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

А1 On - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот за „Брегзит“

Нетпрес - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирано ќе биде ако Британците го отфрлат договорот

Денешен - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Република - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Опсервер - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Либертас - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Вечер Прес - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана” доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Фалењето со лажниот успех ги поврзува европските лидери

Н.Македонија - 18.10.2019

Договорот што Борис Џонсон го постигна со Европската Унија во врска со излезот на Британија следи добро позната шема. Слично како и другите политичари во Европа, британскиот премиер труби со лажен успех, објавува Блумберг.

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

MakPress - 18.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре го отфрли договорот за излез на Велика Британија од ЕУ.

Лондон и Брисел ги усогласија ставовите во однос на Брегзит

24 Вести - 17.10.2019

Велика Британија и Европската унија постигнаа нов договор за Брегзит. Двете страни успеаа да го надминат најголемиот проблем во досегашниот дел од преговорите, односно, границата со Северна Ирска.

Постигнат е договор за Брегзит

Фокус - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Џонсон објави – постигнат е договор за Брегзит, опозицијата со критика овој договор е „уште полош“ од оној на Меј

Телма - 17.10.2019

„Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да се изнајде решение“, рече Јункер.

Постигнат договор за Брегзит: ЕУ и Британија се разделуваат!

ТВ21 - 17.10.2019

Договор за „Брегзит“ е постигнат денеска. Разделбата ќе биде мирна, договорот е фер и избалансиран. Ова го потврдија Борис Џонсон и Жан-Клод Јункер. „Добивме нова работа која ни ја враќа контролата.

Британија И европска Унија постигнаа договор за брегзит

Сакам да кажам - 17.10.2019

Британските и европските преговарачки тимови постигнале договор за брегзит во пресрет на Самитот на Европската Унија во Брисел. „Направивме нов одличен договор со кој повторно ја имаме контролата“, напиша премиерот Борис Џонсон на Твитер.

Јункер, Џонсон: Лондон и Брисел постигнаа договор за Брегзит

Алсат-М - 17.10.2019

Велика Британија и Европската Унија се согласија за новиот договор за Брегзит, изјави претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер. „Таму, кадешто постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалансиран договор за ЕУ и ...

Договорот меѓу Лондон и Брисел неприфатлив за британската опозиција

Алсат-М - 17.10.2019

Британските лабуристи не се задоволни со новиот договор за Брегзит што денеска го постигнаа премиерот Џонсон и челниците на ЕУ. Како што рече првиот опозиционер, тој бил „дури и полош“ од оној што го постигна поранешната премиерка Тереза Меј.

Британија и ЕУ постигнаа договор за Брегзит

Канал5 - 17.10.2019

Велика Британија и Европската Унија постигнаа договор за Брегзит во пресрет на самитот на премиерите на земјите членки , што се одржува во Брисел. Договорот го потврдија британскиот премиер Борис Џонсон и претседателот на ЕК во заминување Жан-Клод ...

Обединетото Кралство и ЕУ постигнаа нов договор за Брегзит

Телма - 17.10.2019

Преговарачките тимови на Обединетото кралство и ЕУ постигнаа договор за Брегзит пред почетокот на самиот на европските лидери во Брисел. Британскиот премиер Борис Џонсон на твитер објави: “Постигнавме одличен нов договор со кој ја враќаме контролата ...

ЕУ и Британија постигнаа договор за Брегзит

Курир - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон потврдија дека е постигнат договор за излегување на Велика Британија од Европската Унија. Јункер и Џонсон, договорот за Брегзит го потврдија и на Твитер.

Јункер со писмо го извести Туск за договорот за Брегзит

А1 On - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Постигнат е договор за Брегзит

Независен - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Џонсон верува дека договорот ќе биде поддржан од Парламентот

Нетпрес - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Постигнат договор за Брегзит

Р.С.Европа - 17.10.2019

Европската унија и Велика Британија постигнаа договор за Брегзит. Со договорот се дозволува земјата да ја напушти Унијата. Сега двете страни треба да стават потпис на договорот. Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска соопшти ...

Британија и ЕУ се договорија за Брегзит

+инфо - 17.10.2019

Постигнат е нов договор за Брегзит денеска во Брисел, пренесуваат тамошните медиуми. Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон и претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер ја потврдија веста на Твитер.

Корбин: Договорот за Брегзит треба да се отфрли

Нова ТВ - 17.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош“ од оној на Тереза Меј, кој три пати беше одбиен од Парламентот. – Овие предлози ризикуваат да предизвикаат трка до дното на правата и ...

Преговарачите на Брисел и Лондон постигнале договор за брегзитот

Нетпрес - 17.10.2019

Преговарачите на Европската унија и Велика Британија постигнале договор за раздружувањето, објави официјално во четвртокот претседателот на Европската комисија на заминување, Жан-Клод Јункер, а постигнувањето на договорот го потврди и британскиот ...

Јункер упати писмо до Доналд Туск дека има договор за „Брегзит“

Нетпрес - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Британската опозиција не го поддржува договорот за Брегзит

Р.С.Европа - 17.10.2019

Лидерот на британската опозицијата, Џереми Корбин изјави дека неговата партија не може да го поддржи договорот за Брегзит. Лабуристичка партија не може да го поддржи договоротпостигна меѓу Европската унија и британскиот премиер Борис Џонсон.

Корбин: Не сме задоволни од договорот за брегзитот, ќе гласаме против

Макфакс - 17.10.2019

Британските лабуристи не се задоволни од новиот договор за брегзит и сметаат дека тој е уште полош од она што го постигнала поранешната премиерка, Тереза Меј. „Не сме задоволни од овој договор и ќе гласаме против“, рече во Брисел, Џереми Корбин, ...

Јункер со писмо го извести Туск за договорот за Брегзит

Независен - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Британската опозиција НЕЗАДОВОЛНА од новиот предлог за Брегзит: ПОЛОШ е од договорот на Тереза Меј

Слободен Печат - 17.10.2019

Велика Британија и Европската Унија денеска се согласија за новиот договор за Брегзит. Британските лабуристи не се задоволни со новиот договор за Брегзит и го сметаат „дури и полош“ од тоа што го постигнала бившата премиерка Тереза Меј.

Фараж: Новиот договор со ЕУ за Брегзит треба да биде отфрлен

А1 On - 17.10.2019

Лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж на Твитер изјави дека договорот на британскиот премиер Борис Џонсон со Брисел треба да биде отфрлен. – Посветеноста, според овој договор, за синхронизирање на регулативите значи дека „новиот договор“ не е ...

Неизвесна поддршката на британскиот парламент за денеска постигнатиот договор за Брегзит

Алфа - 17.10.2019

Европската унија и Велика Британија постигнаа договор за Брегзит.Со договорот се дозволува земјата да ја напушти Унијата. Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска соопшти дека договорот е „фер и избалансиран“.

Британија и ЕУ постигнаа договор за Брегзит

Глас на Америка - 17.10.2019

Британскиот Парламент треба да го одобри договорот до сабота ВАШИНГТОН — Лидерите од Британија и ЕУ објавија дека постигнале договор за условите за излез на Лондон од европското семејство.

Фараж сака новиот договор со ЕУ за Брегзит да биде отфрлен

Нетпрес - 17.10.2019

Лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж на Твитер изјави дека договорот на британскиот премиер Борис Џонсон со Брисел треба да биде отфрлен. – Посветеноста, според овој договор, за синхронизирање на регулативите значи дека „новиот договор“ не е ...

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за Брегзит

А1 On - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Јункер-Џонсон: Дојде моментот за брегзит и за нови односи меѓу Лондон и Брисел

Макфакс - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер, Борис Џонсон во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Лидерите на земјите членки на ЕУ го одобрија договорот за Брегзит

Р.С.Европа - 17.10.2019

Земјите членки на Европската Унија го одобрија договорот за излез на Велика Британија од Унијата и тој договор треба да биде донесен на први ноември, јавува новинската агенција Ројтерс. Претходно на само неколку часа пред почетокот на самитот беше ...

Јункер и Џонсон: Дојде моментот за спроведување на Брегзит

Слободен Печат - 17.10.2019

Британскиот премиер ги повика членовите на британскиот Параламент без одложување да го прифатат ревидираниот договор за Брегзит, за да се фокусираат на потребите на британскиот народ. Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер и ...

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за Брегзит

+инфо - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Јункер-Џонсон: Дојде моментот за брегзит и за нови односи меѓу Лондон и Брисел

Press24 - 17.10.2019

„Сега е момент да се оствари брегзит и заедно да работиме на изградба на нашето идно партнерство кое може да биде многу позитивно и за Обединетото Кралство и за ЕУ“, истакна Џонсон. Тој го поздрави договорот, кој, според него, овозможува да се ...

Британија и ЕУ постигнаа договор за Брегзит

Алфа - 17.10.2019

Постигнат е нов договор за брегзитот помеѓу преговарачките тимови на Велика Британија и ЕУ пред состанокот на европските лидери во Брисел.Двете страни работеа на правниот текст на договорот, но сепак ќе треба одобрување и од парламентот на Велика ...

Постигнат е договор за Брегзит

А1 On - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Постигнат е договор за Брегзит

Нова ТВ - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Корбин: Договорот за Брегзит треба да се отфрли

Независен - 17.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош“ од оној на Тереза Меј, кој три пати беше одбиен од Парламентот. – Овие предлози ризикуваат да предизвикаат трка до дното на правата и ...

Корбин смета дека договорот за Брегзит на Џонсон е уште полош од оној на Меј

+инфо - 17.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош“ од оној на Тереза Меј, кој три пати беше одбиен од Парламентот. – Овие предлози ризикуваат да предизвикаат трка до дното на правата и ...

Постигнат е договор за Брегзит меѓу ЕУ и Велика Британија

Сител - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Корбин: Договорот за Брегзит треба да се отфрли

А1 On - 17.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош“ од оној на Тереза Меј, кој три пати беше одбиен од Парламентот. – Овие предлози ризикуваат да предизвикаат трка до дното на правата и ...

Џонсон верува дека договорот ќе биде поддржан од Парламентот

Независен - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Северноирските партнери на конзервативците не го поддржуваат предлогот за брегзитот

Нетпрес - 17.10.2019

Демократската унионистичка партија (DUP) на Северна Ирска порача во четвртокот дека не може да го прифати предлогот за излегувањето на Обединетото Кралство од Европската унија кој го предлагаат премиерот Борис Џонсон и Брисел.

Брегзитот главна тема пред самитот на ЕУ, Меркел верува во можен договор

Нетпрес - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави во четвртокот дека договорот за излегувањето на Обединетото Кралство од членството во Европската унија сѐ уште е можен, во пресрет на дводневниот самит на челниците на членките на Унијата.

Британија и ЕУ постигнаа договор за брегзитот

МКД - 17.10.2019

Постигнат е нов договор за брегзитот помеѓу преговарачките тимови на Велика Британија и ЕУ пред состанокот на европските лидери во Брисел. Двете страни работеа на правниот текст на договорот, но сепак ќе треба одобрување и од парламентот на Велика ...

Постигнат договор за брегзитот

Макфакс - 17.10.2019

Договорот за брегзит конечно е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија околу новиот договор за брегзит, кој ќе биде пред европските лидери денес.

Конечно, постигнат договор за Брегзит

ММС - 17.10.2019

Денеска во Брисел, конечно, е постигнат договор за Брегзит, јавува агенцијата „Ројтерс“. Тоа го потврдил и британскиот премиер Борис Џонсон на „Твитер“. „Добивме нов договор што ја враќа контролата – сега парламентот в сабота би требало да го ...

Џонсон верува дека договорот ќе биде поддржан од Парламентот

А1 On - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Корбин: Договорот за Брегзит треба да се отфрли

Либертас - 17.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош“ од оној на Тереза Меј, кој три пати беше одбиен од Парламентот. – Овие предлози ризикуваат да предизвикаат трка до дното на правата и ...

Јункер со писмо го извести Туск за договорот за Брегзит

Либертас - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Џонсон верува дека договорот ќе биде поддржан од Парламентот

Либертас - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Постигнат е договор за Брегзит

CivilMedia - 17.10.2019

Двете страни работеа врз текстот на договорот, но нам и натаму ни е неопходна потврда од британскиот Парламент, но и од Европскиот Парламент, додаде Џонсон. „Вол стрит џорнал“ напиша дека, сепак, станува збор само за „груб нацрт“ од договорот за ...

Јункер со писмо го извести Туск за договорот за Брегзит

Бриф - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Го имаме: Конечно постигнат договор за Брегзит!

Република - 17.10.2019

Договор за Брегзит постигнат е денеска во Брисел, јавува Гардијан. Тоа го потврди и Борис Џонсон на Твитер. Добивме нов договор кој ја враќа контролата, сега би требало Парламентот во сабота да направи Брегзит како би можеле да поминеме на други ...

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за Брегзит

Бриф - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за Брегзит

Локално - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за Брегзит

24Инфо - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за излез на Велика Британија од ЕУ

iPortal - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Падна договор за Брегзит

Фактор - 17.10.2019

„Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да се изнајде решение“. Ова го сподели претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер ...

Постигнат договор за брегзит

24Инфо - 17.10.2019

Договорот за брегзит конечно е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија околу новиот договор за брегзит, кој ќе биде пред европските лидери денес.

Постигнат договор за брегзит

Centar - 17.10.2019

Договорот за брегзит конечно е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија околу новиот договор за брегзит, кој ќе биде пред европските лидери денес.

ЕУ: Постигнат е договор за Брегзит

Денешен - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

И тоа се случи: Постигнат е договор за Брегзит

Вечер Прес - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит, објави претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер. „Онаму каде што постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата ...

Фараж: Новиот договор со ЕУ за Брегзит треба да биде отфрлен

Опсервер - 17.10.2019

Лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж на Твитер изјави дека договорот на британскиот премиер Борис Џонсон со Брисел треба да биде отфрлен. – Посветеноста, според овој договор, за синхронизирање на регулативите значи дека „новиот договор“ не е ...

ЈУНКЕР-ЏОНСОН: Конечно, на 31 октомври В. Британија излегува од ЕУ со договор

Денешен - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Фараж: Новиот договор со ЕУ за Брегзит треба да биде отфрлен

Либертас - 17.10.2019

Лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж на Твитер изјави дека договорот на британскиот премиер Борис Џонсон со Брисел треба да биде отфрлен. – Посветеноста, според овој договор, за синхронизирање на регулативите значи дека „новиот договор“ не е ...

ЕУ и Велика Британија постигнаа договор за Брегзит: Разводот ќе биде мирен, фер и избалансиран

Точка - 17.10.2019

Борис Џонсон и Жан Клод Јункер потврдија дека денес во Брисел би постигнат договор за Брегзит, односно за излегувањето на Велика Британија од Европската унија. „Добивме одличен нов договор кој ја враќа контролата - сега парламентот треба да заврши ...

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за Брегзит

Опсервер - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за Брегзит

Либертас - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Џонсон верува дека договорот ќе биде поддржан од Парламентот

Република - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Џонсон е уверен дека пратениците ќе го поддржат договорот за Брегзит

iPortal - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон истакна дека е уверен дека британските пратеници на вонредното заседавање на парламентот во сабота ќе го поддржат договорот за Брегзит кој се постигна со Европската Унија „Многу сум уверен во тоа дека моите колеги во ...

Корбин: Договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош“ од оној на Тереза Меј

iPortal - 17.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош“ од оној на Тереза Меј, кој три пати беше одбиен од Парламентот. – Овие предлози ризикуваат да предизвикаат трка до дното на правата и ...

Договорот меѓу Лондон и Брисел неприфатлив за британската опозиција

Република - 17.10.2019

Британските лабуристи не се задоволни со новиот договор за Брегзит што денеска го постигнаа премиерот Џонсон и челниците на ЕУ. Како што рече првиот опозиционер, тој бил „дури и полош“ од оној што го постигна поранешната премиерка Тереза Меј.

Постигнат е договор за Брегзит

Опсервер - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Корбин: Договорот за Брегзит треба да се отфрли

Опсервер - 17.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош“ од оној на Тереза Меј, кој три пати беше одбиен од Парламентот. – Овие предлози ризикуваат да предизвикаат трка до дното на правата и ...

Фараж: Новиот договор со ЕУ за Брегзит треба да биде отфрлен

Локално - 17.10.2019

Лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж на Твитер изјави дека договорот на британскиот премиер Борис Џонсон со Брисел треба да биде отфрлен. – Посветеноста, според овој договор, за синхронизирање на регулативите значи дека „новиот договор“ не е ...

Постигнат е договор за Брегзит меѓу ЕУ и Велика Британија

4NEWS - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Корбин: Не сме задоволни од договорот за брегзит, ќе гласаме против

Точка - 17.10.2019

Британските лабуристи не се задоволни од новиот договор за брегзит и сметаат дека тој е уште полош од она што го постигнала поранешната премиерка, Тереза Меј. „Не сме задоволни од овој договор и ќе гласаме против“, рече во Брисел, Џереми Корбин, ...

Корбин: Не сме задоволни од договорот за брегзит, ќе гласаме против

Centar - 17.10.2019

Британските лабуристи не се задоволни од новиот договор за брегзит и сметаат дека тој е уште полош од она што го постигнала поранешната премиерка, Тереза Меј. „Не сме задоволни од овој договор и ќе гласаме против“, рече во Брисел, Џереми Корбин, ...

Договор за Брегзит е постигнат

iPortal - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Борис Џонсон со Јункер за договорот: Британија излегува од ЕУ цела и единствена и секој нејзин дел ќе учествува во ...

Точка - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и премиерот на Велика Британија Борис Џонсон, на заедничка конференција во Брисел порачале дека дошол моментот за излегување на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон ...

Џонсон е уверен дека пратениците ќе го поддржат договорот за Брегзит

Локално - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон истакна дека е уверен дека британските пратеници на вонредното заседавање на парламентот во сабота ќе го поддржат договорот за Брегзит кој се постигна со Европската Унија „Многу сум уверен во тоа дека моите колеги во ...

Џонсон верува дека договорот ќе биде поддржан од Парламентот

Локално - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Јункер со писмо го извести Туск за договорот за Брегзит

Локално - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Џонсон верува дека договорот ќе биде поддржан од Парламентот

24Инфо - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Јункер со писмо го извести Туск за договорот за Брегзит

24Инфо - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Бел чад во Брисел: Постигнат е договор за Брегзит

PressingTV - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Брегзитот главна тема пред самитот на ЕУ, Меркел верува во можен договор

Точка - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави во четвртокот дека договорот за излегувањето на Обединетото Кралство од членството во Европската унија сѐ уште е можен, во пресрет на дводневниот самит на челниците на членките на Унијата.

Џонсон верува дека договорот за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври

iPortal - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Јункер ги повика 27-те членки на ЕУ да го поддржат Договорот за Брегзит

iPortal - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Џонсон верува дека договорот ќе биде поддржан од Парламентот

Опсервер - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Јункер со писмо го извести Туск за договорот за Брегзит

Опсервер - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Постигнат договор за брегзит

MTM - 17.10.2019

Договорот за брегзит конечно е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија околу новиот договор за брегзит, кој ќе биде пред европските лидери денес.

ЕУ: Јункер го извести Туск за договорот за Брегзит

Денешен - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Брегзит: Џонсон верува дека Парламентот ќе го поддржи договорот со ЕУ

Денешен - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Корбин: Договорот за Брегзит треба да се отфрли

24Инфо - 17.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош” од оној на Тереза Меј, кој три пати беше одбиен од Парламентот. – Овие предлози ризикуваат да предизвикаат трка до дното на правата и ...

Фараж: Новиот договор со ЕУ за Брегзит треба да биде отфрлен

24Инфо - 17.10.2019

Лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж на Твитер изјави дека договорот на британскиот премиер Борис Џонсон со Брисел треба да биде отфрлен. – Посветеноста, според овој договор, за синхронизирање на регулативите значи дека „новиот договор” не е ...

Постигнат е договор за Брегзит!

Либертас - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Фараж: За Џонсон ќе биде „многу тешко“ да ја убеди северноирската Демократска унионистичка партија да го поддржи ...

iPortal - 17.10.2019

Лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж на Твитер изјави дека договорот на британскиот премиер Борис Џонсон со Брисел треба да биде отфрлен. – Посветеноста, според овој договор, за синхронизирање на регулативите значи дека „новиот договор“ не е ...

Лабуристите ќе гласаат против новиот договор за брегзит

Н.Македонија - 17.10.2019

Британските лабуристи не се задоволни од новиот договор за брегзит и сметаат дека тој е уште полош од она што го постигнала поранешната премиерка, Тереза Меј. – Не сме задоволни од овој договор и ќе гласаме против – рече во Брисел, Џереми Корбин, ...

Британија се договори со Европа, но допрва треба ги убедува северноирските унионисти

Н.Македонија - 17.10.2019

Преговарачките тимови на ЕУ и на Велика Британија постигнале договор за брегзит во пресрет на состанокот на европските лидери во Брисел, објавува Би-би-си. – Имаме одличен нов договор кој ја враќа контролата – напиша на Твитер британскиот премиер ...

Јункер-Џонсон: Дојде моментот за брегзит и за нови односи меѓу Лондон и Брисел

Н.Македонија - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и британскиот премиер Борис Џонсон во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Фараж: Со ЕУ управуваат бандити

Expres - 17.10.2019

Британскиот европратеник, Најџел Фараж, го нападна претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во врска со неговата изјава дека нема да има понатамошно одложување на Брегзит откако ќе се постигне договор меѓу Велика Британија и ЕУ.

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за Брегзит

MakPress - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон на заедничка прес-конференција во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

Корбин: Договорот за Брегзит треба да се отфрли

MakPress - 17.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека договорот на премиерот Борис Џонсон е „уште полош“ од оној на Тереза Меј, кој три пати беше одбиен од Парламентот. – Овие предлози ризикуваат да предизвикаат трка до дното на правата и ...

Постигнат е договор за Брегзит!

1tv - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Џонсон верува дека договорот ќе биде поддржан од Парламентот

MakPress - 17.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон верува дека неговиот нов договор за Брегзит ќе може да биде ратификуван до 31 октомври, кога е планиран излез на Велика Британија од ЕУ. Тој, исто така, се надева и дека договорот в сабота ќе ја добие потребната ...

Јункер со писмо го извести Туск за договорот за Брегзит

MakPress - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер упати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, во кое го информирал дека преговарачите од ЕУ и Велика Британија постигнале согласност за ревидиран Договор за излегување на Велика ...

Постигнат е договор за Брегзит

MakPress - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит објави претседателот на Европската Комиисја Жан Клод Јункер. „Таму каде постои волја, таму има и договор – го постигнавме! Тоа е фер и избалнасиран договор за ЕУ и Велика Британија што сведочи за нашата посветеност да ...

Фараж: Новиот договор со ЕУ за Брегзит треба да биде отфрлен

MakPress - 17.10.2019

Лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж на Твитер изјави дека договорот на британскиот премиер Борис Џонсон со Брисел треба да биде отфрлен. – Посветеноста, според овој договор, за синхронизирање на регулативите значи дека „новиот договор“ не е ...

Постигнат е договор за „Брегзит“

Expres - 17.10.2019

Постигнат е договор за Брегзит, објави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Веста ја потврдил и британскиот премиер Борис Џонсон: „Имаме одличен нов договор“, објави тој на Твитер.

Крај на драмата: Постигнат договор за Брегзит, Британија заминува

Денар - 17.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон потврдија дека е постигнат договор за излез на Велика Британија од Европската унија, пренесуваат агенциите.

Џонсон утре ќа разговара со своите конзервативци за Брегзит

Телма - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Џонсон утре ќа разговара со своите конзервативци за Брегзит

Курир - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Џонсон утре ќа разговара со своите конзервативци за Брегзит

Сител - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Џонсон утре ќа разговара со своите конзервативци за Брегзит

А1 On - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Џонсон утре ќа разговара со своите конзервативци за Брегзит

Нетпрес - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Џонсон оптимист: Постои шанса да се постигне договор за брегзит!

Точка - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон, на министрите од неговата влада им рекол дека постои шанса да се постигне договор за нова спогодба за Брегзит со Европската унија, но дека договорт уште не е постигнат, пренел денеска неговиот портпарол.

Џонсон утре ќа разговара со своите конзервативци за Брегзит

4NEWS - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Џонсон утре ќа разговара со своите конзервативци за Брегзит

CivilMedia - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Џонсон утре ќe разговара со своите конзервативци за Брегзит

Вечер Прес - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Џонсон утре ќа разговара со своите конзервативци за Брегзит

Опсервер - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Џонсон утре ќа разговара со своите конзервативци за Брегзит

MakPress - 16.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон утревечер ќе им се обрати на пратениците од неговата Конзервативна партија, соопшти лондонски „Дејли телеграф“. Британските медиуми пренесуваат дека Џонсон ќе се сретне со членовите на својата и на малата партија од ...

Во пресрет на Брегзит: Секоја трета британска компанија во автомобилскиот сектор укинува работни места

Денар - 15.10.2019

Секоја трета компанија во британскиот автомобилски сектор започна со укинување на работни места во пресрет на Брегзит. Тоа е пораст во однос на секоја осма компанија од пред нешто помалку од една година.

Последен обид на Џонсон да ја убеди ЕУ

Н.Македонија - 14.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и првиот човек на Еврокомисијата, Жан Клод Јункер, што претставува уште еден обид да добие поддршка за неговиот ...