TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роналдо и Меси ја продолжија мртвата трка

Оff.net - 15.04.2012

Реал Мадрид и Барселона извојуваа победи многу потешко од очекувањата, а Роналдо и Меси ја продолжија мртвата трка за титулата најдобар стрелец.

Кој друг ако не Роналдо и Меси

Оn.net - 15.04.2012

Двете најголеми светски фудбалски ѕвезди им донесоа потешки од очекуваното победи на своите екипи во 33. коло во Примера и ја продолжија својата изедначена трка за најдобар стрелец.

Еспањол ја прегази Валенсија

Оn.net - 15.04.2012

Клубот од Барселона на вистински начин ја прекина негативната низа совладувајќи ја Валенсија на свој терен со убедливи 4:0.

Видео: Меси ја спаси Барса против Леванте

Екипа - 15.04.2012

Најдобриот светски фудбалер Лионел Меси не дозволи неговата Барселона со поголема негатива од четири бода во однос на водечкиот Реал Мадрид да го дочека 169-то „Ел Класико“ следнава сабота.

Меси ја спаси Барса, тешка победа и за Реал

Утрински - 15.04.2012

Аргентинецот со два гола донесе победа на гостувањето кај Леванте (2:1), а „кралевите“ потешко од очекувањата го скршија отпорот на Спортинг Хихон (3:1) Реал Мадрид и Барселона извојуваа победи многу ...

Реал подготвил нов договор за Роналдо – 16 милиони евра годишно

МКД - 15.04.2012

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез подготвил нов договор за својот најдобар фудбалер во „кралскиот клуб“, Кристијано Робалдо, вреден 16 милиони евра годишно.

Роналдо - Меси 41-41

Mnogoo - 15.04.2012

На прв поглед насловот изгледа на резултат по првото полувреме на некој кошаркарски натпревар или страшно ефикасен ракометен дуел, но всушност се работи за трката за најдобар стрелец во Примера.

Нов договор за Роналдо и 16 милиони годишно

СуперСпорт - 15.04.2012

По фантастичните игри на Кристиано Роналдо оваа сезона во како во Примера така и во Лигата на шампионите, челниците на Реал од Мадрид одлучија да му понудат нов договор на одличниот Португалец.

Меси ја спаси Барса, тешка победа и за Реал (видеа)

+инфо - 15.04.2012

Фудбалерите на Реал Мадрид и на Барселона ја продолжуваат рововската битка за титулата во Шпанија, забележувајќи тешки победи во дуелите од 34. коло во Примера дивисион.

Победи за Реал Мадрид и Барселона во Примера

Сител - 15.04.2012

Водечките екипи во Примера на синоќешните натпревари постигнаа победи. Реал Мадрид пред своите навивачи го совлада Хихон со 3:1, додека Барселона со пресврт стигна до триумф од 2:1 против Леванте.

Победи за Реал Мадрид и Барселона во Примера

МРТ - 15.04.2012

Водечките екипи во Примера на синоќешните натпревари постигнаа победи. Реал Мадрид пред своите навивачи го совлада Хихон со 3:1, додека Барселона со пресврт стигна до триумф од 2:1 против Леванте.

Реал ќе остане на врвот на табелата и по големото ел класико

Канал5 - 15.04.2012

Реал Мадрид ќе има предност во Ла лига без разлика на исходот од „ел класико“ идната недела против Барселона. Двата најголеми ривали во шпанското првенство со големи маки победија во последните ...

Реал му нуди на Роналдо 16 милиони евра годишно

Макфакс - 15.04.2012

Претседателот на Реал од Мадрид, Флорентино Перес подготви нов договор за Кристијано Роналдо, вреден 16 милиони евра годишно, пренесуваат шпанските медиуми.

Роналдо и Меси со по 41 гол една недела пред дербито

Inpress - 15.04.2012

Мадрид, 15. април 2012 (ИНПРЕС) Ѕвездите на Реал Мадрид и Барселона Кристијано Роналдо и Лионел Меси имаат по 41 гол, откако и двајцата се запишаа во листата на стрелци на вчерашните средби од 33-то ...

Што ако Берлускони го доведе Гвардиола?

СуперСпорт - 14.04.2012

Берлускони го искористи четвртфиналето да разговара со Гвардиола, не доби одговор. Меѓутоа... Берлускони одма после првиот натпревар му рекол дека би сакал Милан да игра како Барселона.

Роналдо го престигна Меси

Н.Македонија - 14.04.2012

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, го презеде водството на листата на стрелците во шпанската Примера со вкупно 40 гола, еден повеќе од Лионел Меси од Барселона Роналдо постигна хет-трик ...

Реал Мадрид домаќин на Хихон

Дневник - 14.04.2012

На отворањето на 34.коло на Примера лидерот на табелата Реал Мадрид за противник ја има екипата на Хихон која се наоѓа на 18.место на табелата и „кралскиот клуб“ е апсолутен фаворит во овој натпревар.

Ла Лига: Реал ја продолжува серијата, Барселона на тежок испит

СуперСпорт - 14.04.2012

Oстануваат уште 5 кола до крајот на сезоната 2011/12 во шпанската Ла Лига. Трката за титулата ја водат двата најголеми ривали Реал Мадрид и Барселона, кралевите оваа коло на домашен терен имаат лесен ...

Кристиано Роналдо сака да го продолжи договорот со Реал Мадрид

СуперСпорт - 14.04.2012

Кристиано сака да биде во Реал Мадрид до крајот на својата кариера и подготвен е да вложи труд за да се исполни таа негова голема желба.

Реал Мадрид домаќин на Хихон

Сител - 14.04.2012

На отворањето на 34.коло на Примера лидерот на табелата Реал Мадрид за противник ја има екипата на Хихон која се наоѓа на 18.место на табелата и „кралскиот клуб“ е апсолутен фаворит во овој натпревар.

Тест за формата на Барса

Спорт - 13.04.2012

На едно коло до големото дерби екипата на Барселона денеска му гостува на составот на Леванте, кој важи како еден од најнезгодните противници сезонава Леванте е тим кој има победа на свој терен ...

Пресовите на Реал Мадрид веќе нема да бидат интересни

Mnogoo - 13.04.2012

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, одлучил повеќе да на присуствува на прес-конференциите пред и по натпреварите во шпанската Примера.

Каранка: Кристиано е најдобриот во светот

СуперСпорт - 13.04.2012

Аитор Каранка, помошникот на Мурињо во Реал, уште еднаш се појави пред новинарите на местото на португалецот. Откако беше исклучен на дуелот со Виљареал, Мурињо реши да не се појавува на ...

Мурињо нема да дава веќе изјави

Спорт Денес - 13.04.2012

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо до крајот на сезоната нема да даде изјава за шпанското првенство, тоа ќе го прави неговиот помошник Каранка.

Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико

24 Вести - 12.04.2012

Фудбалерите на Реал Мадрид постигнаа убедлива победа на гостувањето синоќа на „Висенте Калдерон“ против градскиот ривал Атлетико со 4:1 и ја задржаа предноста од четири бодови во однос на Барселона.

„Кралевите“ владеат со Мадрид

Оn.net - 12.04.2012

хет-трикот на Кристијано Роналдо и голот на Хозе Каљехон му донесоа нова победа во градското дерби на Реал, овој пат од 4:1 за задржување на предноста на врвот на табелата од плус четири.

Роналдо блескаше на Висенте Калдерон, Реал Мадрид се врати на +4

24Фудбал - 12.04.2012

Кристијано Роналдо вечерва беше херојот на Кралевите, Португалецот беше вистински лидер во победата на Реал Мадрид од 4-1 на гостувањето кај Атлетико Мадрид.

Роналдо и Реал Мадрид владеат во престолнината

Оff.net - 12.04.2012

Радоста на Барселона на негативата од само еден поен траеше само еден ден. Реал Мадрид си ја врати предноста од четири поени со победата од 1:4 на гостувањето кај Атлетико во големото градско дерби ...

Хихон приреди изненадување

Спорт - 12.04.2012

На средбата меѓу Спортинг Хихон и Леванте беше приредено изненадување во кое домашната екипа успеа да дојде до победа од 3:2 откако мечот имаше многу интересен тек Овие три бода се многу значајни за ...

Повеќе нема крст на логото

Спорт - 12.04.2012

Раководството на Реал Мадрид се одлучи на несекојдневен потег и после 92 години одлучи да го тргне крстот од логото на клубот Причината за ова е привлекување на што повеќе фанови од муслиманска ...

Роналдо: Им благодарам на моите соиграчи

24Фудбал - 12.04.2012

Реал Мадрид синоќа го победи Атлетико Мадрид со 4-1, Кристијано Роналдо беше херојот на Кралевите постигнувајќи хет-трик.

Кога Реал му дава четири гола на Атлетико, ја освојува и титулата (видео)

Екипа - 12.04.2012

По одличниот свој натпревар на градската дерби пресметка и триумфот над Атлетико Мадрид, „кралскиот клуб“ повторно е со четири бода предност во трката за шампионската титула пред лутиот ривал ...

Кире наместо на Атлетико, му донесе среќа на Роналдо

МКД - 12.04.2012

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров не им донесе среќа на фудбалерите на Атлетико Мадрид, кои и по 12 години не успеаа да го победат градскиот ривал Реал Мадрид.

Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико

Утрински - 12.04.2012

Кристијано Роналдо со хет-трик ја врати предноста од четири бода во однос на Барселона Фудбалерите на Реал Мадрид синоќа постигнаа убедлива победа на гостувањето на „Висенте Калдерон“ против ...

Генијалниот Роналдо не ја дава титулата

Спорт Денес - 12.04.2012

Лидерот Реал Мадрид славеше со 4:1 на гостувањето кај Атлетико во дербито на шпанската престолнина играно во рамките на 33. коло во Примера.

Мајсториите на Роналдо го решија мадридското дерби

СуперСпорт - 12.04.2012

Градското дерби, од рамките на 33. коло во шпанската Пример, одиграно на Висенте Калдерон помеѓу Атлетико и Реал им припадна на Кралевите со високи 4:1.

Роналдо: Поразот не постои во мојот речник

СуперСпорт - 12.04.2012

Кристиано Роналдо одново се појави за својата екипа кога на Реал најмногу му требаше. Португалецот постигна 3 гола на гостувањето на Калдерон, и асистираше при четвртиот, за Каљехон.

Реал одново слави во мадридското дерби-неверојатна серија која трае 13 години...

СуперСпорт - 12.04.2012

Реал Мадрид веќе 13 години не е поразен во мадридското дерби против Атлетико. Од мечот на Бернабеу во 1999 година, кој "јорганџиите" го добија на Бернабеу, ја немаат почувствувано победата.

Роналдо блескаше (видео)

Здраво - 12.04.2012

“Реал Мадрид” си ја врати предноста на табелата откако славеше со 4:1 на гостувањето кај “Атлетико” во дербито на шпанската престолнина играно во рамките на 33. коло во Примера.

Роналдо одличен против Атлетико, Реал Мадрид се врати на +4

Кајгана - 12.04.2012

Кристијано Роналдо одигра фантастичен натпревар, постигна хет-трик и му донесе многу значајни три бода на Реал Мадрид од тешкото гостување на Висенте Калдерон.

Реал ја прескокна првата пречка

БркајРабота - 12.04.2012

Роналдо го носеше на рамења тимот на Реал и на моменти дури и себично се обидуваше сам да му донесе предност на кралскиот тим, но за негова, а и за среќа на сите фанови на Реал тоа му појде од рака ...

Реал Мадрид се подигра со ривалот Атлетико (4-1)

Дневник - 12.04.2012

Убедлива победа постигнаа синоќа фудбалерите на Реал Мадрид на гостувањето на „Висенте Калдерон“ против градскиот ривал Атлетико со 4:1 и ја задржаа предноста од четири бодови во однос на Барселона.

Барселона го одржа чекорот со Реал

Н.Македонија - 12.04.2012

Бранителот на титулата Барселона се доближи на еден бод помалку од водечкиот Реал Мадрид со победата со 4-0 над Хетафе во 32. коло од шпанската фудбалска Примера.

Каранка: Роналдо беше спектекуларен

Спорт Денес - 12.04.2012

Со одиграното реми против Валенсија, Реал и дозволи на Барселона му се доближи на само еден бод, но победата на “Кралевите“ над Атлетико Мадрид повторно им даде сигурна предност од четири поени.

Бомбардерот Роналдо го врати Реал на +4

Mnogoo - 12.04.2012

Атлетико Мадрид нема победа против Реал Мадрид во градското дерби уште од 1999 година, а по вчерашниот пораз ќе мора да почека до следната сезона за конечно да го скрши малерот.

Погледнете ги ’проектилите’ со кои Роналдо го одлучи дербито

Спортски - 12.04.2012

Во мадридското градско дерби во склоп на 33-то коло од Примера фудбалерите на Реал Мадрид предводени од незапирливиот Кристиано Роналдо славеа со 4:1 на „Висенте Калдерон“.

Реал го прегази соседот

Идивиди - 12.04.2012

Фудбалерите на Реал Мадрид постигнаа убедлива победа на гостувањето синоќа на „Висенте Калдерон“ против градскиот ривал Атлетико со 4:1 и ја задржаа предноста од четири бодови во однос на Барселона.

Лазаров го зачини мадридското дерби

Спортски - 12.04.2012

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров синоќа заедно со своите колеги од ракометниот клуб Атлетико Мадрид излезе на стадионот „Висенте Калдерон“ каде продефилира со неодамна освоениот трофеј ...

Симеоне: Роналдо е генијалец

Спорт Денес - 12.04.2012

Реал Мадрид славеше над Атлетико Мадрид со 4-1 на Висенте Калдерон, благодарение на хат-трикот на Роналдо. Роналдо постигна два спектакуларни гола и еден пенал, што беше доволно за Реал да се врати ...

Симеоне: Роналдо е генијалец

СуперСпорт - 12.04.2012

Реал Мадрид со 4:1 славеше во градското дерби на Висенте Калдерон против Атлетико, благодарение пред се на хет-трикот на португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо.

Кристијано Роналдо има топ во нозете (видео)

+инфо - 12.04.2012

Кристијано Роналдо постигна хет-трик и му донесе побата од 4-1 на Реал во мадридското дерби против Атлетик. Првите два гола на Португалецот беа од голема далечина и беа вистинско ремек-дело, а ...

Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико

Сител - 12.04.2012

Фудбалерите на Реал Мадрид постигнаа убедлива победа на гостувањето синоќа на „Висенте Калдерон“ против градскиот ривал Атлетико со 4:1 и ја задржаа предноста од четири бодови во однос на Барселона.

Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико

МРТ - 12.04.2012

Фудбалерите на Реал Мадрид постигнаа убедлива победа на гостувањето синоќа на „Висенте Калдерон“ против градскиот ривал Атлетико со 4:1 и ја задржаа предноста од четири бодови во однос на Барселона.

Хет-трик на Роналдо

Кирилица - 12.04.2012

Синоќа Реал во градското дерби го совладаа Атлетико со 1-4 Реал Мадрид се зацврсти на врвот. Со четири бода позитива во однос на Барселона Реал е прв на табелата во Примера дивизион.

Лазаров од паркет на трева

Кирилица - 12.04.2012

Кире излезе на стадионот Висенте Калдерон, но не во копачки и дрес, туку во кондури и костум Капитенот на Македонската репрезентација, Кирил Лазаров, излезе и на фудбалскиот терен.

Рамос: Кристијано Роналдо е најдобриот фудбалер на светот

МРТ - 12.04.2012

Серхио Рамос не го криеше восхитувањето од клубскиот колега Кристијано Роналдо по победата на Реал Мадрид со 4:1 над Атлетико Мадрид.

Роналдо постави рекорд со 40 гола во 2 сезони по ред

МРТ - 12.04.2012

Кристијано Роналдо постави рекорд во најдобрите 5 шампионати на Европа - Шпанија, Англија, Германија, Италија и Португалија.

Роналдо со хет-трик го чува Реал на врвот

Точка - 12.04.2012

Тимот од Мадрид повторно има плус четири во однос на Барса, откако синоќа, славеше во градското дерби против Атлетико. Дербито на шпанската престолнина му припадна на „кралскиот клуб", а со тоа ...

Убедлива победа на Реал во мадридското дерби

Primetime - 12.04.2012

Хет-трикот на Кристијано Роналдо беше одлучувачки за крајниот исход на натпреварот. Победа од 4-1 за „Кралевите“, иако на теренот не изгледаше така лесно.

Да се знае кои се „кралевите“ во Мадрид

Курир - 12.04.2012

Реал Мадрид забележа убедлива победа од 4:1 во градското дерби против Атлетико со што повторно ја врати бодовната разлика на +4 во однос на Барселона.

Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико

Press24 - 12.04.2012

Фудбалерите на Реал Мадрид постигнаа убедлива победа на гостувањето синоќа на „Висенте Калдерон“ против градскиот ривал Атлетико со 4:1.

Погледнете ги ’проектилите’ со кои Роналдо го одлучи дербито

Таратур - 12.04.2012

Во мадридското градско дерби во склоп на 33-то коло од Примера фудбалерите на Реал Мадрид предводени од незапирливиот Кристиано Роналдо славеа со 4:1 на „Висенте Калдерон“.

Лазаров го зачини мадридското дерби

Таратур - 12.04.2012

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров синоќа заедно со своите колеги од ракометниот клуб Атлетико Мадрид излезе на стадионот „Висенте Калдерон“ каде продефилира со неодамна освоениот трофеј ...

Роналдо ја чува предноста на Реал

Макфакс - 12.04.2012

Фудбалерите на Реал Мадрид со победата од 1:4, во градското дерби против Атлетико, одиграно во рамките на 32. коло, во Примера, ја вратија предноста од четири бода во однос на Барселона.

Хет-трик на Роналдо за 4 бода на Реал пред Барса

Inpress - 12.04.2012

Мадрид, 12. април 2012 (ИНПРЕС) Кралскиот клуб повторно е четири бода во позитива во однос на Барселона откако синоќа во градското дерби го торпедираа Атлетико со 1-4.

Барса дојде на -1

Оn.net - 11.04.2012

Каталонците рутински со 4:0 славеа во домашниот дуел со Хетафе и со тоа само го зголемија притисокот над Реал пред утрешното мадридско дерби. Како и што се очекуваше.

Каранка: Знаеме колку е важно да го победиме Атлетико Мадрид

24Фудбал - 11.04.2012

Реал Мадрид вечерва му гостува на Атлетико Мадрид во лов на три бода кои ќе бидат од исклучително значење во битката за шампионската титула.

„Кралевите“ се уште владеат во Мадрид

Екипа - 11.04.2012

Реал Мадрид се врати на четири бода позитива во однос на Барселона на врвот на табелата во Примера дивизион, откако „кралевите“ вечерва во голем стил го добија градското дерби со Атлетико со 1-4.

Атлетико мисли само на победа против Реал

Утрински - 11.04.2012

Напаѓачот на Атлетико, Фалкао, пред вечерашното градско дерби со „кралевите“ пука од самодоверба Реал Мадрид вечерва му гостува на својот градски ривал Атлетико, каде што играчите на Жозе Мурињо ќе ...

Гвардиола: Ние успешно ја вршиме нашата работа

СуперСпорт - 11.04.2012

Тренерот на Барселона вели дека неговата екипа го завршува својот дел од работата за титулата во Ла Лига, но треба и другите екипи да помогнат за да се стопи предноста на Реал.

Анхел Торес: Не сум така убеден дека Реал Мадрид ќе изгуби тука

СуперСпорт - 11.04.2012

Претседателот на Хетафе, Анхел Торес, коментираше за натпреварот кој се одигра вечерва на Ноу Камп и за претстојната ситуација во Ла Лига. "Дојдовме тука, но не бевме присутни.

Симеоне: Ги сакаме трите бода за себе, а не поради Барселона

СуперСпорт - 11.04.2012

Диего Пабло Симеоне, тренерот на Атлетико, вели дека би било глупаво доколку неговата екипа би била мотивирана на утрешното мадридско дерби со тоа што би можела да и помогне на Барселона во битката ...

Aлонсо го посети Реал Мадрид (ВИДЕО)

Брзкруг - 11.04.2012

Пред да замине за Кина, каде што овој викенд ќе го вози третото Гранд При од сезоната 2012, Фернандо Алонсо го посети фудбалскиот клуб Реал Мадрид.

Барселона се доближи на бод до Реал Мадрид

Кајгана - 11.04.2012

Актуелниот шампион на Шпанија со убедливи 4-0 славеше на дуелот со Гетафе и ја намали предноста на Реал Мадрид на само еден бод.

Видео: Барса се забавува, Реал трепери

Спортски - 11.04.2012

Фудбалерите на Барселона ја оправдаа улогата на фаворит и остварија висока победа над Гетафе на својот Камп Ноу, со што привремено ја намалија разликата со Реал Мадрид на само еден бод.

Барселона лесно против Хетафе, Реал Мадрид е на потег

Mnogoo - 11.04.2012

Барселона достојно му се одмазди на еден од ретките тимови кои во изминатите години може да се пофали дека има победа против нив.

Роберто Карлос: Мадридското дерби одлучува за титулата

СуперСпорт - 11.04.2012

Прославениот Бразилец и легенда на Реал Мадрид, Роберто Карлос, смета дека Реал Мадрид ќе биде многу блиску до титулата доколку вечерва забележи победа над Атлетико Мадрид.

Иниеста: Работите се менуваат во наша корист

Спорт Денес - 11.04.2012

Барселона го совлада Гетафе во 33. коло на Примера со 4-0. Актуелниот шпански првак има само еден бод помалку од лидерот Реал.

Кога Пепе ќе го облече дресот на Реал, тој необично се преобразува

Спортски - 11.04.2012

„Пепе станува потполно друга личност кога на себе ќе го навлече дресот од Реал. Тој има силен карактер во кој има и малку лудило.Такви играчи се секогаш потребни ви тимот“, изјави Ронерто Карлос, кој ...

Реал мора да победи

Спорт Денес - 11.04.2012

Атлетико Мадрид на својот стадион вечер ќе го дочека Реал, за кој ова е многу повеќе од градско дерби. Во последните пет натпревари Реал имаше три реми со што Барселона му се приближи со еден бод ...

Симеоне: Не играме за Барселона

Спорт Денес - 11.04.2012

После одиграното реми со Валенсија, играчите на Реал ги чека тешко гостување кај Атлетико Мадрид. Со победата на Барселона над Гетафе, центарот на внимание е дербито во Мадрид.

Барса му се приближи на Реал Мадрид

Кирилица - 11.04.2012

Барселона го победи Хетафе со 4:0 Барселона лесно го победи Хетафе со резултат 4:0. Со ова Барса се доближи на само еден бод негатива до Реал Мадрид.

Атлетико го пречекува Реал во мадридското дерби од Примера

Сител - 11.04.2012

На „Висенте Калдерон“ вечер од 22 часот се игра дерби натпреварот на 33.коло на Примера, Атлетико го пречекува лидерот Реал Мадрид во градската пресметка на двата тима.

Атлетико го пречекува Реал во мадридското дерби од Примера

МРТ - 11.04.2012

На „Висенте Калдерон“ вечер од 22 часот се игра дерби натпреварот на 33.коло на Примера, Атлетико го пречекува лидерот Реал Мадрид во градската пресметка на двата тима.

Симеоне: Не му правиме услуги на никого, сакам да го победиме Реал

МРТ - 11.04.2012

Тренерот на Атлетико Мадрид Диего Симеоне е амбициозен да ги израдува "црвено-белите" навивачи со првата победа во дербито со Реал Мадрид од 1999 година. Дербито на Мадрид е вечерва од 22:00 часот.

Барселона на "-1" во однос на Реал

Точка - 11.04.2012

"Каталонците" без многу проблеми на "Камп Ноу" синоќа славеа со 4-0 против Хетафе во рамки на 32-то коло во Примера. Десетата победа по ред во првенството значеше дека разликата помеѓу Барселона и ...

Барселона само бод зад Реал

Primetime - 11.04.2012

Иако Реал имаа и 10 поени предност пред каталонскиот клуб, Барса се доближи на само еден бод зад „Кралевите“. Тие убедливо го совладаа тимот на Гетафе со 4-0, па сега ќе чекаат нов кикс на Реал ...

Мурињо 43-ти пат ги избегна новинарите

Курир - 11.04.2012

Мадрид вечерва ќе биде поприште на една можеби одлучувачка фудбалска битка меѓу два големи шпански ривала, Реал и Атлетико.

Видео: Барселона на -1, Реал вечерва ќе мора до триумф

Курир - 11.04.2012

Каталонците синоќа славеа против Хетафе со убедливи 4:0 со што се доближија на само еден бод во однос на „кралевите“ кои вечерва имаат тешко гостување кај Атлетико Мадрид.

Атлетико го пречекува Реал во мадридското дерби од Примера

Press24 - 11.04.2012

Вечерва играат уште: Гранада – Атлетик Билбао, Спортинг Хихон – Леванте и Валенсија – Рајо Ваљекано. На „Висенте Калдерон“ вечер од 22 часот се игра дерби натпреварот на 33.коло на Примера, Атлетико ...

Видео: Барса се забавува, Реал трепери

Таратур - 11.04.2012

Фудбалерите на Барселона ја оправдаа улогата на фаворит и остварија висока победа над Гетафе на својот Камп Ноу, со што привремено ја намалија разликата со Реал Мадрид на само еден бод.

Легендата на Реал ја објасни клупската „мистерија“

Таратур - 11.04.2012

„Пепе станува потполно друга личност кога на себе ќе го навлече дресот од Реал. Тој има силен карактер во кој има и малку лудило.Такви играчи се секогаш потребни ви тимот“, изјави Ронерто Карлос, кој ...

Барса го одработи своето, Реал е на потег

Макфакс - 11.04.2012

Актуелниот шпански и европски првак, Барселона, со натпревар повеќе му се доближи на Реал на само бод негатива, по одиграниот натпревар од 32. коло во Примера.

Барса му дише во врат на Реал - разликата е само еден бод

Inpress - 11.04.2012

Мадрид, 11. април 2012 (ИНПРЕС) Барселона заостанува само еден бод зад лидерот во Примера Реал Мадрид, откако минатата ноќ го декласираше Гетафе со 4:0 на Ноу Камп.

Реал Мадрид го избриша крстот заради муслиманите

Оff.net - 10.04.2012

Една милијарда евра минус еден мал крст од логото. Тоа е цехот кој Реал Мадрид го плати за да ја зголеми популарноста кај своите навивачи муслимани.

Барселона се доближи на бод до Реал Мадрид

24Фудбал - 10.04.2012

Каталонците лесно ја забележаа десеттата победа во низа и го зголемија притисокот врз Кралевите кои утре гостуваат кај својот лут градски ривал Атлетико Мадрид. Резултатот беше отворен во 13.

Атлетико се "остри" за Реал

Спорт - 10.04.2012

После ремито против Валенсија на домашен терен екипата на Реал Мадрид денеска ќе има тешко гостување на кое треба да игра против составот на Атлетико Мадридското дерби секогаш привлекувало големо ...

Мурињо и Касилјас го знаат рецептот за Атлетико

Екипа - 10.04.2012

Реал Мадрид се доведе во незавидна ситуација откако со слабите игри во последните триесетина дена предноста од десет бода во однос на второпласираната Барселона, по своја вина ја намали на само „плус ...

Барса на -1, утре ќе се тресе Мадрид

Екипа - 10.04.2012

Фудбалерите на Барселона лесно излегоа на крај со Хетафе (4-0), се доближи на само еден бод негатива до „кралевите“, а утревечер на „Висенте Калдерон“ се игра градското дерби меѓу Атлетико Мадрид и ...

„Kралевите“ грмат по судиите

Дневник - 10.04.2012

Реал Мадрид сега има само четири бода предност над вечниот ривал Барселона откако „кралскиот клуб“ на свој терен одигра нерешено без голови против Валенсија, во дербито на 32.

Гвардиола: Речиси невозможно е да го стигнеме Реал

Спорт Денес - 10.04.2012

Тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола даде доста песимистичка изјава во врска со шансите кои ги има Блауграна за заштита на титулата во Примера девизија.

Гвардиола со изјава ги разочара навивачите на Барселона!

Спортски - 10.04.2012

„Ниедна екипа во историјата на лигата не надохнадила 10 бода заостанување против Реал Мадрид, затоа за нас е скоро невозможно да станеме шампиони“, изјави Пеп Гвардиола.

Реал после пет години одигра 0-0 на Барнабе

Спорт Денес - 10.04.2012

Реал Мадрид после пет години одигра 0-0 на Сантијаго Барнабе во Примера. Реал во неделата ремизираше со Валенсија на домашен терен, и покрај тоа што составот на Жозе Мурињо имаше многу шанси, мрежата ...

Каранка: Никој не се сомнева во Мурињо

СуперСпорт - 10.04.2012

Помошникот на Мурињо, Аитор Каранка кажа на прес-конференцијата дека не се сомнева во работатана Мурињо. „Во овој момент никој не се сомнева во Мурињо, ни управата ни фудбалерите“ изјави Каранка ...

Касиљас никогаш не е поразен на Висенте Калдерон

Спорт Денес - 10.04.2012

Пред гостувањето на Реал кај градскиот ривал Атлетико, играчите на Реал можат да бидат мирни ако ја согледаат статистиката.

Фалкао: Размислуваме само за победа

Спорт Денес - 10.04.2012

Трката за освојување на Примера дополнително се искомплицира по одиграното реми на Реал со Валенсија и средбата со Атлетико Мадрид која допрва следува.

Повторно Каранка, а не Мурињо: Не сме нервозни

Спорт Денес - 10.04.2012

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо повторно не се појави на пресконференција и го остави Аитор Каранка да зборува пред утрешното дерби со Атлетико Мадрид. „Воопшто не сме нервозни.

Мисија на Барса - еден поен зад Реал

Спорт Денес - 10.04.2012

Шампионот Барселона оваа вечер има одлична можност да се доближе на само еден поен од лидерот Реал Мадрид. Каталонците го пречекуваат Гетафе во натпревар од 33.

Барселона го декласираше Хетафе и му се приближи на Реал само на еден бод

СуперСпорт - 10.04.2012

Фудбалерите на Барселона очекувано, со резултат од 4:0, го совладаа Хетафе и му се доближија на водечкиот Реал Мадрид само на еден бод. Каталонците поведоа во 13. минута од средбата.

Барса на само еден бод до Реал! (видео)

+инфо - 10.04.2012

Фудбалерите на Барселона со 4-0 го збришаа Хетафе и го зголемија притисокот врз вечниот ривал Реал Мадрид, зад кого моментно заостануваат само еден бод.

Гвардиола сеуште песимист: Реал се фаворити за титулата

МРТ - 10.04.2012

Тренерот на Барселона, Хосеп Гвардиола призна дека се уште не верува дека каталонците можат да ја освојат титулата во Шпанија.

За да ја придобие муслиманската публика, Реал Мадрид го избриша крстот

Вечер - 10.04.2012

Реал Мадрид со цел да ја зголеми својата популарност кај навивачите со муслиманска вероисповест се одлучи да го избрише крстот од своето лого Реал Мадрид го носеше крстот на логото од 1920 година, ...

Гвардиола: Реал (М) е фаворит за титулата

Вечер - 10.04.2012

Негативата од четири бода не е мала, а во директната пресметка на Ноу Камп може да победи секој, вели Пеп Иако неговиот тим ја намали бодовната предност на достижни четири бода, предводникот на ...

Каранка во стил на Мурињо: 80 илјади луѓе ја видоа кражбата!

Курир - 10.04.2012

Помошникот тренер на мадридски Реал, Аитор Каранка, повторно зборуваше пред медиумите во име на Жозе Мурињо. Во оваа прилика, не беше многу поинаков од португалскиот стручњак.

Гвардиола со изјава ги разочара навивачите на Барселона!

Таратур - 10.04.2012

„Ниедна екипа во историјата на лигата не надохнадила 10 бода заостанување против Реал Мадрид, затоа за нас е скоро невозможно да станеме шампиони“, изјави Пеп Гвардиола.

Гвардиола: Против овој Реал и минус четири бода е многу

Курир - 10.04.2012

Иако проедноста на Реал Мадрид во однос на Барса, од десет се „стопи“ на само четири, сепак тренерот на Каталонците смета дека нема да ги стигнат „кралевите“.

Реал Мадрид го избриша крстот поради муслиманите

Press24 - 10.04.2012

Со цел да си ја зголемат својата популарност кај муслиманските навивачи, Реал Мадрид го избришаа крстот од своето лого. Со цел да си ја зголемат својата популарност кај муслиманските навивачи, Реал ...

Реал Мадрид поради муслиманите го избриша крстот!

Курир - 10.04.2012

Реал Мадрид со цел да ја зголеми својата популарност кај навивачите со муслиманска вероисповест се одлучи да го избрише крстот од своето лого.

Реал и традицијата против Атлетико

Макфакс - 10.04.2012

Интересна и неизвесна стана борбата за шампионската титула во шпанската Примера, откако Барселона, во само пет кола, ја стопи предноста на Реал од 10 на само четири бода.

Гвардиола - Скоро е невозможно да ја освоиме титулата

Inpress - 10.04.2012

Мадрид, 10. април 2012 (ИНПРЕС) Воочи денешниот натпревар на Барселона против Гетафе во рамките на 33-то коло на шпанското првенство, Гвардиола со став дека е скоро невозможно да стигнат оваа сезона ...

Леванте го "збриша" Атлетико

Спорт - 09.04.2012

Фудбалерите на Леванте остануваат во трка за Лигата на шампионите, а тоа го потврдија на дуелот со Атлетико Мадрид Користејќи го заморот кај гостите кои после обезбедувањето на полуфинале во Лигата ...

Предноста на Реал Мадрид се стопи на 4 поени

Оff.net - 09.04.2012

Шпанската Примера станува неворојатно интересна. Реал Мадрид со 10 поени предност веќе го имаше пехарот во рака, но по денешното реми со Валенсија, сега Барселона заостанува на само 4 поени.

Бод за Валенсија на Бернабеу

Оn.net - 09.04.2012

Во дерби натпреварот од 31. коло на шпанската Примера, Реал Мадрид и Валенсија одиграа без голови 0:0, а најмногу на овој резултат се израдува Барселона, која по киксот на „кралскиот клуб“ се ...

Каранка: Продолжуваме да се бориме, мислите ги насочуваме кон Атлетико Мадрид

24Фудбал - 09.04.2012

Реал Мадрид синоќа одигра само 0-0 против Валенсија, па предноста на Кралевите пред големиот ривал Барселона сега изнесува само четири бода.

Барса и Реал ќе ги одмерат силите на 21. април

24Фудбал - 09.04.2012

Средбата прелиминарно беше закажана за недела 22. април, но фудбалските власти во Шпанија денеска го соопштија конечниот распоред за 35.

Реми на Реал против Валенсија, Барса на минус четири

Утрински - 09.04.2012

Лидерот во Примера во фантастичен натпревар одигра само 0:0 на „Сантијаго Бернабе“ Обидот на Реал Мадрид да стигне до титула во Шпанија по четири сезони, претрпеа нов удар, откако лидерот во Ла Лига ...

Распоредот на Реал Мадрид и Барселона до крајот на сезоната

СуперСпорт - 09.04.2012

Во шпанскиот шампионат битката за титулата ќе трае се до самиот крај. По вечаршниот кикс на Реал и синоќешната победа на Барселона разликата на табелата помеѓу првопласираниот Реал Мадрид и ...

“Примера” зоврива

Здраво - 09.04.2012

“Реал Мадрид” успеа да освои само бод на домашен терен против “Валенсија”. Сега предноста на “кралевите” изнесува само 4 бодови. Во “Барселона” станува се потопло.

Реал Мадрид побара три пенали, Валенсија еден

Спорт Денес - 09.04.2012

Фудбалерите на Реал Мадрид три пати ги подигнаа рацете барајќи пенал во своја полза за време на натпреварот со Валенсија одигран синоќа, јавува АС.

Кикс на Реал против Валенсија

Кајгана - 09.04.2012

Реал Мадрид пред своите фанови одигра само 0-0 во дуелот со Валенсија, а избраниците на Жозе Мурињо испуштија нови два бода во трката за титулата.

Каранка: 80.000 видоа што се случи

Спорт Денес - 09.04.2012

Помошникот на Жозе Мурињо, Аитор Каранка беше критички настроен кон судиите после нерешениот исход без голови со Валенсија кој се играше на Сантијаго Бернабе.

Видео: Реал ја врати Барса во живот, разликата е само 4 бода

Спортски - 09.04.2012

Дербито на 31-то коло во шпанската Примера помеѓу Реал Мадрид и Валенсија заврши без победник и без голови, а со тоа ’кралевите’ уште повеќе си ја закомпликува ситуацијата во трката за титулата ...

Касиљас: Мораме храбро да одиме понатаму

Спортски - 09.04.2012

Реал Мадрид со ремито против Валенсија изгуби два многу важни бода, вкупно 6 на последните пет натпревари и така и дозволи на Барселона да дојде на само четири бода разлика и повторно да се разгори ...

Mурињо го прекрши дадениот збор

СуперСпорт - 09.04.2012

Жозе Мурињо не се појави на прес конференцијата по натпреварот со Валенсија, со што го прекрши дадениот збор дека и по секој неуспех на својот тим тој ќе се појавува на прес конференциите , но тоа не ...

Само бод за Реал Мадрид

Идивиди - 09.04.2012

Лидерот во Примера дивизија, екипата на Реал Мадрид одигра нерешено 0:0 пред своите гледачи со Валенсија и освои само бод, со што предноста пред Барселона која пред ова коло изнесуваше шест бодови ја ...

Некогаш и најдобрите натпревари завршуваат без голови

Mnogoo - 09.04.2012

Валенсија синоќа на Реал Мадрид му „откина“ неверојатно важни два бода ремизирајќи 0-0 на „Сантијаго Бернабеу“ во претпоследниот натпревар од 32-то коло во Примера.

Касиљас: Реал би можел да ја загуби титулата

СуперСпорт - 09.04.2012

Капитенот на Реал, Икер Касиљас призна дека тој и неговите соиграчи би можеле да ја испуштат веќе “добиената“ титула во Шпанскиот шампионат.

Титулата во Ла Лига ќе се одлучува на 21 април во 20 часот !!

СуперСпорт - 09.04.2012

Барселона и Реал Мадрид ќе се сретнат на Ноу Камп на 21 април во 20 часот. Така одлучи Шпанската Федерација денес при делегирањето на натпреварите од 35 коло во Ла Лига.

Ел Класико на 21 април во 20 часот

Спорт Денес - 09.04.2012

Идното Ел Класико, помеѓу Реал Мадрид и Барселона е во 35. коло на Примера. Барселоана ќе го дочека Реал Мадрид, моменталниот лидер на Ноу Камп на 21. април во 20 часот.

Касиљас: Може и да ја испуштиме титулата

Спорт Денес - 09.04.2012

Голманот на Реал Мадрид, Икер Касиљас чувствува се поголем притисок, откако неговиот тим не успеа да ја совлада Валенсија во последното одиграно коло од шпанската Примера.

Барса и Реал ќе ги одмерат силите на 21-ви април

Кајгана - 09.04.2012

Шпанската Фудбалска Федерација денеска потврди дека Ел Класико дуелот помеѓу Барселона и Реал Мадрид ќе се одигра во сабота 21-ви април со почеток во 20 часот.

Само бод за Реал Мадрид во натпреварот со Валенсија

Сител - 09.04.2012

Лидерот во Примера дивизија, екипата на Реал Мадрид одигра нерешено 0:0 пред своите гледачи со Валенсија и освои само бод, со што предноста пред Барселона која пред ова коло изнесуваше шест бодови ја ...

Само бод за Реал Мадрид во натпреварот со Валенсија

МРТ - 09.04.2012

Лидерот во Примера дивизија, екипата на Реал Мадрид одигра нерешено 0:0 пред своите гледачи со Валенсија и освои само бод, со што предноста пред Барселона која пред ова коло изнесуваше шест бодови ја ...

Касиљас: Можно е да ја изгубиме титулата

МРТ - 09.04.2012

Капитенот на Реал Мадрид Икер Касиљас веќе не е толку убеден во освојување на шампионската титула во Шпанија, откако "кралскиот клуб" одигра 0:0 дома со Валенсија и предноста на врвот пред Барселона ...

Реал Мадрид ќе го менуваат амблемот на клубот

МРТ - 09.04.2012

Раководството на Реал Мадрид донесе одлука да го отстрани крстот од амблемот на клубот со цел да ја зголеми својата популарност меѓу муслиманите од Европа и Блискиот Исток, пишуваат денеска медиумите ...

Диего Симеоне и Атлетико Мадрид клучни за Реал во битка за титулата

МРТ - 09.04.2012

Тренерот на Атлетико Мадрид - Диего Симеоне, ќе се обиде да му стави “сопка“ на градскиот ривал Реал во борбата за титулата во Шпанија.

Кралевите ја враќаат надежта на Барса

Вечер - 09.04.2012

По ремито дома против Валенсија (0:0), предноста на лидерот Реал (М) сега е само 4 бода во однос на каталонската екипа Борбата за шампионската титула во шпанската Примера дивизион доби уште повеќе на ...

Реал одигра нерешено за неизвесна завршница во Примера

Точка - 09.04.2012

Реал Мадрид уште повеќе си ја закомпликува ситуацијата во трката за титулата во Примера дивизион, откако одигра само 0-0 на домашен терен со Валенсија, па „кралевите“ сега имаат само четири бода ...

Видео: Валенсија одигра за Барселона

Курир - 09.04.2012

Реал Мадрид ремизираше на домашен терен против Валенсија и на шест кола до крајот на сезоната има само 4 бода предност во однос на Барселона.

Видео: Реал ја врати Барса во живот, разликата е само 4 бода

Таратур - 09.04.2012

Дербито на 31-то коло во шпанската Примера помеѓу Реал Мадрид и Валенсија заврши без победник и без голови, а со тоа ’кралевите’ уште повеќе си ја закомпликува ситуацијата во трката за титулата ...

Само бод за Реал Мадрид во натпреварот со Валенсија

Press24 - 09.04.2012

Лидерот во Примера дивизија, екипата на Реал Мадрид одигра нерешено 0:0 пред своите гледачи со Валенсија и освои само бод.

Касиљас: Мораме храбро да одиме понатаму

Таратур - 09.04.2012

Реал Мадрид со ремито против Валенсија изгуби два многу важни бода, вкупно 6 на последните пет натпревари и така и дозволи на Барселона да дојде на само четири бода разлика и повторно да се разгори ...

Касиљас: Можеме да ја загубиме трката за титулата

Курир - 09.04.2012

По ремито без голови против Валенсија, голманот на Реал Мадрид Икер Касиљас изјави дека може да се случи да ја загубат трката за титулата.

Се топи предноста на Реал, Барса на -4

Макфакс - 09.04.2012

Фудбалерите на Реал Мадрид, одиграа само 0:0 со Валенсија, во дерби натпреварот од 32. коло, во шпанскиот фудбалски шампионат.

Уште едно реми на Реал за нова неизвесност во Ла Лига

Inpress - 09.04.2012

Мадрид, 8. април 2012 (ИНПРЕС) Обидите на Реал Мадрид да стигне до титула во Шпанија по четири сезони, претрпеа нов удар, откако лидерите во Ла Лига ремизираа 0-0 со Валенсија.