TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска од ВМРО ДПМНЕ е првиот познат кандидат за претседателските избори

Нова ТВ - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата, универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои гласаа на ...

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Канал5 - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Сител - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Ако зад себе немате партија, ќе бидете политичка манекенка, вели Силјановска , претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Сакам да кажам - 17.02.2019

Професорката од Правниот факултет Гордана Силјановска Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори. Таа вчера беше избрана на конвенцијата на партијата која се одржа во Струга со мнозинство гласови на ...

Пендаров: Во претседателската кампања многу повеќе ќе „трчаат“ претседателите на партиите отколку кандидатите

Канал5 - 17.02.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вчера на конвенција во Струга ја избра професорката Гордана Силјановска Давкова за кандидат за претседател на земјата. За конвенцијата и процесот на делегирање на кандидати побаравме одговор и од аналитичарот Тодор Пендаров.

Аналитичарите за претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова

Канал5 - 17.02.2019

Со изборот на професорката Гордана Силјановска Давкова, ВМРО ДПМНЕ си ги зголеми шансите за победа и освојување на повеќе гласови пред се’ од неопределените, сметаат политичките аналитичари по вчерашната Конвенција на опозицијата во Струга.

Силјановска Давкова: Ќе се залага за намалување на претседателските ингеренции

Канал5 - 17.02.2019

Многу сум добила од Македонија, сега е време и јас да ѝ вратам за тоа, порача кандидатката за шеф на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во ...

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

24 Вести - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

А1 On - 17.02.2019

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по Уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, невладини активити за „А1он“ изјавија дека е срамно во 21.

Од министер во Владата на Црвенковски до претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Која е Гордана Силјановска?

24 Вести - 17.02.2019

Гордана Силјановска-Давкова е прва жена која ВМРО-ДМПНЕ ја предлага за претседателски кандидат, а токму поради тоа таа вели дека можеби е знак оти доаѓа времето на жените во Македонија. Професорката Силјановска не е без искуство во политиката.

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Press24 - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Силјановска: Многу добив од Македонија, време е да и вратам

Press24 - 17.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април годинава. Силјановска е избрана вчера на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Република - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Силјановска прва кандидатка во шестата претседателска трка

+инфо - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Курир - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Сите барате надеж работите да се вратат во нормала: Силјановска во Охрид со Иванов и Мицкоски (ФОТО)

Курир - 17.02.2019

Немам зборови како да ви се заблагодарам за поддршката. Длабоко во ноќта останав да ги читам вашите пораки и да одговарам на нив. Ве има многу. Сите барате надеж работите да се вратат во нормала. Вистинските вредности да победат.

Сите барате надеж работите да се вратат во нормала: Силјановска во Охрид со Иванов и Мицкоски

Република - 17.02.2019

Немам зборови како да ви се заблагодарам за поддршката. Длабоко во ноќта останав да ги читам вашите пораки и да одговарам на нив. Ве има многу. Сите барате надеж работите да се вратат во нормала. Вистинските вредности да победат.

Силјановска откако длабоко во ноќта одговарала на пораки, шета во Охрид со Иванов и Мицкоски

+инфо - 17.02.2019

Немам зборови како да ви се заблагодарам за поддршката. Длабоко во ноќта останав да ги читам вашите пораки и да одговарам на нив. Ве има многу. Сите барате надеж работите да се вратат во нормала. Вистинските вредности да победат.

Силјановска останала долго во ноќта да ги чита пораките на поддршка

AKO - 17.02.2019

Вчера избраната кандидатка на ВМРО ДПМНЕ за Претседател на Република Северна Македонија, Гордана Силјановска Давкова, останала длабоко во ноќта на социјалните мрежи за да ги чита пораките на поддршка.

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Н.Македонија - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

Макфакс - 17.02.2019

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по Уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, невладини активити за„Макфакс“ изјавија дека е срамно во 21 век да се дискриминира личност врз основа на пол и ...

Која е Гордана Силјановска,првиот официјален кандидат за претседателските избори

Алфа - 17.02.2019

Гордана Силјановска, првиот официјален кандидат во претседателската трка. Со 408 гласови Силјановска е избрана на партиската конвенција на ВМРО-ДПМНЕ, освојувајќи ја номинацијата уште во првиот круг.

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Скопје инфо - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

1tv - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Опсервер - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Гордана Силјановска Давкова кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер - 17.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

24Инфо - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ поради Силјановска се спремаат за бојкот!

iPortal - 17.02.2019

Следејќи ги социјалните мрежи после изборот на кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ огромен број на членови повикуваат на бојкот на престојните претседателски избори. Незадоволството на членството од изборот на Гордана Силјановска веќе е се појасно ...

Силјановска сака да ѝ се оддолжи на Македонија, ќе добие ли шанса?

24Инфо - 17.02.2019

Сега не е време за нормален политички натпревар и како единствена рационална алтернатива се наметнува обединувањето зад личност, зад кандидат кој со сиот свој животен и академски хабитус, морал и интегритет, се издигнал над ситните меѓупартиски и ...

Портрет на Гордана Силјановска Давкова – претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 17.02.2019

Гордана Силјановска-Давкова е прва жена која ВМРО-ДМПНЕ ја предлага за претседателски кандидат, а токму поради тоа таа вели дека можеби е знак оти доаѓа времето на жените во Македонија, пренесе 24 Вести.

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

Локално - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Силјановска ја почна кампањата: Вистинските вредности да победат, правото и правдата да се воспостават

24Инфо - 17.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова ја почна претседатеската кампања денеска во Охрид, каде во друштво со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Хрстијан Мицкоски и претседателот Ѓорге Иванов разговараше со охриѓани.

Претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ во Охрид

OhridNews - 17.02.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова, која вчера беше избрана на конвенцијата што се одржа во Струга, денес прошета низ охридската чаршија. Придружена од претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ...

Коневски: Одговорност да има за евентуалниот неуспех на претседателските избори

Слободен Печат - 17.02.2019

На професорката Гордана Силјановска – Давкова ѝ посакувам успех во трката за претседател, што истовремено ќе биде и тест за партијата и нејзиното раководство. Поранешниот градоначалник на Општина Аеродром, Ивица Коневски преку писмо од претседателот ...

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ поради Силјановска се спремаат за бојкот!

Пулс24 - 17.02.2019

Следејќи ги социјалните мрежи после изборот на кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ огромен број на членови повикуваат на бојкот на престојните претседателски избори. Незадоволството на членството од изборот на Гордана Силјановска веќе е се појасно ...

Која е Гордана Силјановска Давкова? Министер на Црвенковски, претседателски кандидат на Мицкоски

ТВ21 - 17.02.2019

Др. Гордана Силјановска – Давкова е редовен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ по уставно право и политички систем.Силјановска беше министер без ресор во Владата на Р.М. во периодот од 1992 до 1994 година, кога премиер беше Бранко ...

Која е Гордана Силјановска,првиот официјален кандидат за претседателските избори

4NEWS - 17.02.2019

Силјановска беше министер без ресор во Владата на Р.М. во периодот од 1992 до 1994 година, кога премиер беше Бранко Црвенковски. Експерт на Женевската група за заштита на човековите права и слободи, експерт на Обединетите Нации.

ВМРО-ДПМНЕ и даде подршка: Силјановска нов кандидат за претседател на државата

Бизнис Вести - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата. Вчерашната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ започна со едноминутен молк во знак на загинатите во тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје – Тетово.

Познат првиот кандидат за претседател, СДСМ допрва ќе каже со кој ќе оди на избори

Фактор - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои ...

Силјановска: Јас многу сум добила од Македонија и сега е време да и вратам за тоа

Бизнис Вести - 17.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, Гордана Силјановска-Давкова доби мнозинство (408) од 519 делегати кои гласаа на конвенцијата во Струга.

Силјановска: Посакувам да бидам претседателка кој обединува во овие тешки времиња

еМагазин - 17.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова се заблагодарува на поддршката за изборот. „Немам зборови како да ви се заблагодарам за поддршката. Длабоко во ноќта останав да ги читам вашите пораки и да одговарам на нив.

Натпартиски кандидат или реприза на Иванов: Досие Гордана Силјановска Давкова

Фактор - 17.02.2019

Експертот за уставно право и професор на правниот факултет „Јустинијан Први“ Гордана Силјановска Давкова и официјално е кандидатот со кој ВМРО ДПМНЕ како опозиција же настапи на претстојните претседателски избори.

Силјановска:Дел од Владата на Црвенковски, борец против Преспанскиот договор и критичар на двојазичноста

Фактор - 17.02.2019

Еден од лидерите на професорскиот пленум, Жесток критичар на двојазичноста но и Борец против Преспанскиот договор. Професорката по уставно право на правниот факултет „Јустинијан Први“ Гордана Силјановска Давкова доби амин од ВМРО ДПМНЕ да биде ...

ВМРО ДПМНЕ се одлучи за кандидатот, СДСМ почнува преговори со партнерите

Фактор - 17.02.2019

Во опозицијата падна одлука, додека владеачката гарнитура од вечерва почнува да преговара за консензуален кандидат со кој ќе се трча на избори. Професорката Гордана Силјановска Давкова од редовите на ВМРО ДПМНЕ ќе се обиде да стане шеф на државата ...

Иванов и кандидатката за негов наследник Силјановска прошетаа низ Охрид

Фактор - 17.02.2019

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат за наследник на Ѓорге, во друштво беа и лидерот на партијата Христијан Мицковски и ...

Силјановска по изборот: Не сум националист, јас сум за владеење на правото

МКД - 16.02.2019

Мене ми е јасно дека не може да се оди на избори, а камо ли да се победи ако зад вас не застане силна партија. Исто така, некој кој добил доверба од силна партија има обврска постојано да се држи до она што е најважно, само владеењето на правото нѐ ...

Гордана Силјановска е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова со 408 гласа „за" од делегатите на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ стана кандидат за претседател на државата. „Гласањето се спроведе во најдобар можен ред, се гласаше фер и демократски, со што го добивме идниот ...

Гордана Силјановска Давкова кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ (видео)

Телма - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Мицкоски аплаудираше на говорот на Силјановска: Заевизмот е болест, да го отвориме прашањето за името

Фокус - 16.02.2019

Тоа што сум денеска тука го покажува реформскиот и демократски капацитет на ВМРО-ДПМНЕ да отвори порта на еден натпартиски кандидат, порача универзитетската професорка Гордана Силјановска – Давкова, која денеска во Струга ја бара поддршката од ...

Гордана Силјановска Давкова и официјално кандидат за претседател на Македонија

Сител - 16.02.2019

Делегатите на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ ја избраа Гордана Силјановска Давкова за свој претседателски кандидат. Со 408 од 519 гласа Силјановска Давкова доби огромна поддршка како претендент за претседател на Република ...

ВМРО ДПМНЕ на претседателските избори ќе оди со Гордана Силјановска Давкова

Телма - 16.02.2019

Делегатите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенцијата во Струга со 408 гласа ја избраа професорката Гордана Силјановска Давкова за кандидат за претстојните претседателски избори. „ Заевизмот не е само авторитаризам, заевизмот е ментална матрица: ...

Силјановска: Заевизмот е ментална матрица – Kажувам, заборавам, негирам

Нова ТВ - 16.02.2019

„ Заевизмот не е само авторитаризам, заевизмот е ментална матрица: „Кажувам заборавам негирам“– рече Гордана Силјановска, кандидат за претседателски кандидат на ВМРО ДПМНЕ. Претседателските избори се вистинска шанса да се урне „хибридниот режим“, ...

ВМРО-ДПМНЕ ја избра професорката Гордана Силјановска Дафкова за кандидат за претседател

Канал5 - 16.02.2019

На конвенцијата ВМРО-ДПМНЕ избрана е професорката Гордана Силјановска Дафкова за кандидат за претседател на ...

Силјановска убедливо победи на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат

Фокус - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска – Давкова ќе биде претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Како што соопшти предмалку Никола Мицевски од говорницата на конвенцијата во Струга, таа освоила 408 ...

Ѓорчев: Со Силјановска имаме шанса за добар резултат

Нова ТВ - 16.02.2019

Главниот противкандидат на Силјановска Давкова на Конвенцијата на ВМРО ДПМНЕ за избор на претседателски кандидат Влатко Ѓорчев изјави дека изборот бил во фер и демократска процедура и се понуди да помага во кампањата.

Ѓорчев: Им благодарам на сите 80 делегати што гласаа за мене, Силјановска да постигне што подобар резултат

Фокус - 16.02.2019

Би сакал да и честитам на Гордана Силјановска за кандидатурата на претседателските избори од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, рече нејзиниот најсериозен противкандидат Влатко Ѓорчев по завршувањето на конвенцијата во Струга.

Гордана Силјановска Давкова ќе биде кандидат на ВМРО ДПМНЕ на претседателските избори

Нова ТВ - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска – Давкова ќе биде претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Таа денеска ја одби поддршката на делегатите на конвенцијата во Струга.

Силјановска по изборот за претседателски кандидат на ВМРО: Јасно ми е дека не може да се победи на избори без силна ...

Фокус - 16.02.2019

Јасно ми е дека не може да се оди на избори, а камо ли да се победи ако зад вас не стои силна партија, но ако некој добил таква поддршка има обврска да се држи до она најважното – само владеењето на правото не води кон ЕУ, изјави универзитетската ...

Гордана Силјановска кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател

Сакам да кажам - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори. За неа, на партиската конвенција во Струга гласаа 408 од вкупно регистрираните 519 делегати. „Ви благодарам, изненадена сум.

Гордана Силјановска Давкова кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Силјановска останува натпартиски кандидат, но патиштата со ВМРО-ДПМНЕ и се вкрстиле по трет пат

Либертас - 16.02.2019

Тоа што сум денеска тука го покажува реформскиот и демократски капацитет на ВМРО-ДПМНЕ да отвори порта на еден натпартиски кандидат, порача универзитетската професорка Гордана Силјановска – Давкова, која денеска во Струга ја бара поддршката од ...

Ѓорчев: Силјановска може да смета на мојата помош, заедно да ги победиме СДСМ

Либертас - 16.02.2019

По изборот на Гордана Силјановска Давкова за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев како еден од претендентите во оваа партиска трка истакна дека го поддржува изборот на конгресот.

(ВИДЕО) Силјановска: Ако ме изберат ќе ги укинам претседателските привилегии

А1 On - 16.02.2019

Професорката на Правниот факултет во Скопје, Гордана Силјановска – Давкова на денешната презентација на кандидатурата пред делегатите на ВМРО-ДПМНЕ на конвенцијата во Струга, рече дека со партијата во неколку наврати им се споиле мислењата и ...

ВИДЕО: Силјановска избрана за кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 16.02.2019

Професорката на Правниот факултет во Скопје, Гордана Силјановска-Давков е избрана за кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ. По два часа пауза на Конвенцијата во Струга, гласаа над 500 делегати, а Силјановска победи уште во првиот круг по што им се ...

Гордана Силјановска-Давкова избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција на партијата која се одржа во Струга. Таа доби 408 гласови од вкупно 519 делегати коишто гласале. – Ви благодарам.

Кои се кандидатите кои се номинираа на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ?

24 Вести - 16.02.2019

Од десет поднесени кандидатури, девет кандидати се во трката за шеф на државата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за кои ќе треба да се изјаснат делегатите во Струга. Единствена дама во трката е Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова која ...

(ВИДЕО) Ѓорчев и честиташе на Силјановска: Може да смета на моја помош

А1 On - 16.02.2019

Влатко Ѓорчев по изборот на Силјановска за кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека изборот бил демократски и фер, а на Силјановска и честиташе на поддршката која ја доби од делегатите.

Гордана Силјановска Давкова е кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Гордана Силјановска Давкова - претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 16.02.2019

Професорка на Правниот факултет, Гордана Силјановска Давкова е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседателските избори. Таа беше избрана со 408 гласа „за“ од 519 делгати кои гласаа на конвенцијата на опозициската партија во Струга.

Силјановска: Многу добив од Македонија, време е да и` вратам- Мицкоски со честитки до кандидатот за претседател

Курир - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април годинава. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Ѓорчев: Изборниот штаб на Силјановска може да смета на мојата помош

Република - 16.02.2019

По изборот на Гордана Силјановска Давкова за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев како еден од претендентите во оваа партиска трка истакна дека го поддржува изборот на конгресот.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја кандидира Силјановска-Давкова на претседателските избори

Н.Македонија - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова е кандидатка од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Силјановска: Заевизмот не е само режим, тој е ментална матрица

AKO - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска, барајќи ја довербата на членството на ВМРО ДПМНЕ за претседателски кандидат, драматично од говорницата зборуваше за ,,Заевизмот“. Таа рече дека ,,заевизмот“, не е само режим, туку тоа е веќе ментална матрица, а тоа ...

Силјановска: Заевизмот е болест, кажуваш, забораваш, негираш

Независен - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска доби стоечки овации на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга каде што се избира кандидат за претседател од редовите на опозицијата. Во својот петнаесетминутен говор, таа најмногу се задржа на промената на името на ...

Силјановска вети укинување на претседателските привилегии и експетски тим за името

+инфо - 16.02.2019

Гордана Силјановска, една од конкурентите во ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат, на денешната конвенција за избор на кандидатот рече дека ако стане претседателски кандидат ќе почне со реформи од самата себе.

Силјановска: Заевизмот е ментална матрица – кажувам, заборавам, негирам

Република - 16.02.2019

Тоа што сум денеска тука го покажува реформскиот и демократски капацитет на ВМРО-ДПМНЕ да отвори порта на еден натпартиски кандидат. Не е доволно само да се нарекувате реформска партија, туку треба да посегате по истите.

(Видео) Силјановска: Ако ме изберат ќе ги укинам претседателските привилегии

Макфакс - 16.02.2019

Професорката на Правниот факултет во Скопје, Гордана Силјановска – Давкова на денешната презентација на кандидатурата пред делегатите на ВМРО-ДПМНЕ на конвенцијата во Струга, рече дека со партијата во неколку наврати им се споиле мислењата и ...

Гордана Силјановска Давкова и официјално кандидат за претседател на Македонија

Република - 16.02.2019

Делегатите на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ ја избраа Гордана Силјановска Давкова за свој претседателски кандидат. Со 408 од 519 гласа Силјановска Давкова доби огромна поддршка како претендент за претседател на Република Македонија.

Силјановска победи уште во првиот круг

Независен - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија. за неа гласаа 408 од вкупно 519 делегати колку што гласаа на конвенцијата во Струга. Таа доби честитки од ...

Гордана Силјановска Давкова е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ – Освои 408 од 519 гласа

+инфо - 16.02.2019

Гордана Силјановска Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ со кој партијата ќе излезе на претседателските избори на 21 април и на 5 мај. Таа победи на конвенцијата освојувајќи 408 од вкупно 519 гласови на ...

Силјановска: Родена сум во турска куќа, од 10 години имам албанско побратимство

Република - 16.02.2019

истакна професорката Гордана Силјановска Давкова откако беше избрана на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ која се одржва во Струга. ...

Гордана Силјановска Давкова е кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ

AKO - 16.02.2019

Со 408 гласови од присутните над 500 делегати на Конгресот на ВМРО ДПМНЕ , професорката Гордана Силјановска Давкова е избрана за кандидат за претседател на Македонија Нејзината кандидатура беше проследена со овации од присутните и скандирање на ...

ВМРО-ДПМНЕ го избра својот кандидат за претседател на државата

Курир - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ го избра својот кандидат за претседател на државата. Со 408 гласа, професорката Гордана Силјановска Давкова делегатите ја избраа за кандидат за прењтседател на партијата. -Гласањето се спроведе во најдобар можен ред, се гласаше фер и ...

Со 408 гласови, делегатите ја избраа Гордана Силјановска Давкова за кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Алфа - 16.02.2019

Гордана Силјановска Давкова го доби мнозинството од гласовите на конвенцијата која ја одржува ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга. Со 408 гласови, во првиот круг професорката Силјановска Давковска ја осови довербата на делегатите на Конвенцијата и ќе биде ...

Ја повикав ВМРО-ДПМНЕ да се обединиме со сите понижени, омаловажени и навредени од неодговорните потези на заевизмот

Република - 16.02.2019

пишува професорката Гордана Силјановска Давкова на Фејсбук откако денеска беше избрана за кандидат за претседател на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга. ...

Ѓорчев: И стојам на располагање на Силјановска

Независен - 16.02.2019

Пратеникот Влатко Ѓорчев вели дека не е разочаран што не ја доби довербата од делегатите на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга. Тој вели дека делегатите биле слободно да гласаат како што сметаат дека треба. „Немам никакви замерки за процесот.

Силјановска: Не сум националист, барам да се почитува законот

Независен - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска во својот прв говор како кандидат за претседател на Македонија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ рече дека е дојдено времето да и се оддолжи на татковината за се што добила од неа.

Силјановска -Давкова ќе биде кандидат на ВМРО ДПМНЕ на претседателските избори

Тера - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска – Давкова ќе биде претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Таа денеска ја одби поддршката на делегатите на конвенцијата во Струга.

(Видео) Ѓорчев: Ја поддржувам Силјановска и ќе помогнам во изборната кампања

Макфакс - 16.02.2019

По изборот на Гордана Силјановска за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, изјава даде Влатко Ѓорчев како еден од претендентите во оваа партиска трка. Ѓорчев се заблагодари за поддршката која му ја дале 80 делегати и и честиташе на Силјановска.

Силјановска: Заеднички ние понижените и омаловажените да го победиме заевизмот

AKO - 16.02.2019

По изборот за кандидат на ВМРО ДПМНЕ за Претседател на Република Северна Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова им се обрати на делегатите на конгресот на партијата и на граѓаните: ,,Денеска ја повикав ВМРО-ДПМНЕ како најголема ...

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Макфакс - 16.02.2019

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција во Струга. Со 408 од 519 гласа, Силјановска доби огромна поддршка како претендент за претседател и ...

Гордана Силјановска Давкова кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

Вечер - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

(Видео) Силјановска: Доколку сметав дека Конвенцијата е фарса, немаше да се пријавам

Макфакс - 16.02.2019

По завршувањето на партиската Конвенција во Струга, на која Гордана Силјановска со 408 од 519 гласа беше избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, таа одговараше на новинарски прашања од кои во едно беше побарано нејзин коментар за тоа дека ...

Силјановска: Многу сум добила од Македонија, време е и јас да ѝ вратам за тоа

+инфо - 16.02.2019

Останав без зборови. Нема зборови како да се заблагодарам. Изненадена сум морам да кажам. Прво ви благодарам бидејќи Македонија е во женски род. Можеби доаѓа времето на жените, беше првото што го кажа професорката Гордана Силјановска Давкова откако ...

Силјановска ќе бара поддршка и од СДСМ

Независен - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска која попладнево беше избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ изрази подготвеност да побара поддршка од сите граѓани, здруженија и политички партии, па дури и од СДСМ.

Ѓорчев доби 80 гласа: Гласањето беше демократско, ѝ стојам на располагање на Силјановска

+инфо - 16.02.2019

Влатко Ѓорчев, кој беше еден од потенцијалните кандидати на професорката Гордана Силјановска Давкова во партиската трка за претседателски кандидат ѝ ја честита победата и посакувајќи и добар резултат на изборите на 21 април и 5 мај.

Силјановска: Многу добив од Македонија, време е да и` вратам

Нетпрес - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април годинава. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ја избра Гордана Силјановска за кандидат за претседателските избори

1tv - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Гордана Сиљановска триумфираше – таа ќе биде кандидат на ВМРО ДПМНЕ за претседател

Centar - 16.02.2019

Со 408 гласови професорката Гордана Сиљановска стана претседателски кандидат за изборите закажани на 21 април од страна на ВМРО ДПМНЕ. Таа со овој резултат триумфираше на изборот и освои најголем дел од 519 гласови.

Ѓорчев: Ја поддржувам Силјановска, ќе и помогнам

Слободен Печат - 16.02.2019

По изборот на Гордана Силјановска за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, изјава даде Влатко Ѓорчев како еден од претендентите во оваа партиска трка. Ѓорчев се заблагодари за поддршката која му ја дале 80 делегати и и честиташе на Силјановска.

Силјановска: Заевизмот е ментална матрица – кажувам, заборавам, негирам

Нетпрес - 16.02.2019

Тоа што сум денеска тука го покажува реформскиот и демократски капацитет на ВМРО-ДПМНЕ да отвори порта на еден натпартиски кандидат. Не е доволно само да се нарекувате реформска партија, туку треба да посегате по истите.

Силјановска: Ќе иницирам закон за укинување на претседателските привилегии

Нетпрес - 16.02.2019

Професорката на Правниот факултет во Скопје, Гордана Силјановска – Давкова на денешната презентација на кандидатурата пред делегатите на ВМРО-ДПМНЕ на конвенцијата во Струга, рече дека со партијата во неколку наврати им се споиле мислењата и ...

Силјановска избрана за кандидат за претседател од редовите на ВМРО – ДПМНЕ

iPortal - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција на партијата која се одржа во Струга. Таа доби 408 гласови од вкупно 519 делегати коишто гласале. – Ви благодарам.

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Точка - 16.02.2019

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција во Струга. Со 408 од 519 гласа, Силјановска доби огромна поддршка како претендент за претседател и ...

Силјановска: Родена во Охрид во турска куќа, со побратим Албанец – не може да сум националист

Локално - 16.02.2019

Гордана Силјановска Давкова е претседателски кандидат од ВМРО-ДПМНЕ, а по изборот порача дека не е националист, туку поборник за владеење на правото. По изборот, им заблагодари на делегатите за довербата.

Силјановска: Заевизмот е болест, кажуваш, забораваш, негираш

Слободен Печат - 16.02.2019

Таа рече дека ќе побара пратениците да го поништат законот со кој поранешните претседатели имаат голем број бенефиции (со исклучок на семејството Трајковски). Професорката Гордана Силјановска доби стоечки овации на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...

Силјановска: Заевизмот е болест, кажуваш, забораваш, негираш

24Инфо - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска доби стоечки овации на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга каде што се избира кандидат за претседател од редовите на опозицијата. Во својот петнаесетминутен говор, таа најмногу се задржа на промената на името на ...

ВМРО-ДПМНЕ ја избра професорката Силјановска за кандидат за претседател

Нетпрес - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ го избра својот кандидат за претседател на државата. Со 408 гласа, професорката Гордана Силјановска Давкова делегатите ја избраа за кандидат за прењтседател на партијата. -Гласањето се спроведе во најдобар можен ред, се гласаше фер и ...

Силјановска кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија, јави Независен весник. За неа гласаа 408 од вкупно 519 делегати, присутни на конвенцијата во Струга.

Избрана во првиот круг: Силјановска Давкова кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 16.02.2019

Гордана Силјановска Давкова го доби мнозинството од гласовите на конвенцијата која ја одржува ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга. Со 408 гласови од 519 во првиот круг професорката Силјановска Давковска ја осови довербата на делегатите на Конвенцијата и ќе ...

Ѓорчев и честиташе на Силјановска: Може да смета на мојата помош

24Инфо - 16.02.2019

Пратеникот Влатко Ѓорчев вели дека не е разочаран што не ја доби довербата од делегатите на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга. Тој вели дека делегатите биле слободни да гласаат како што сметаат дека треба. -Немам никакви замерки за процесот.

Гордана Силјановска-Давкова избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 16.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција на партијата која се одржа во Струга. Таа доби 408 гласови од вкупно 519 делегати коишто гласале. – Ви благодарам.

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на ...

Centar - 16.02.2019

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција во Струга. Со 408 од 519 гласа, Силјановска доби огромна поддршка како претендент за претседател и ...

Ѓорчев: Со Силјановска имаме шанса за добар резултат

Centar - 16.02.2019

Главниот противкандидат на Силјановска Давкова на Конвенцијата на ВМРО ДПМНЕ за избор на претседателски кандидат Влатко Ѓорчев изјави дека изборот бил во фер и демократска процедура и се понуди да помага во кампањата.

Ѓорчев: Ќе помогнам Силјановска да постигне што подобар резултат

Локално - 16.02.2019

Би сакал да и честитам на Гордана Силјановска за кандидатурата на претседателските избори од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, рече нејзиниот најсериозен противкандидат Влатко Ѓорчев по завршувањето на конвенцијата во Струга.

ВМРО ДПМНЕ го избра својот кандидат за претседател на државата

Скопје24 - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ го избра својот кандидат за претседател на државата за претстојните избори што ќе се одржат на 21 април, годинава. Со 408 гласа, професорката Гордана Силјановска Давкова делегатите ја избраа за кандидат за претседател на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ ја избра Гордана Силјановска за кандидат за претседателските избори

1tv - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ на партиската конвенција во Струга ја избра Гордана Силјановска Давкова за кандидат на партијата на претседателските избори. Делегатите бираа меѓу девет кандидати кои се пријавија на отворениот оглас.

Гордана Силјановска е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 16.02.2019

Професорката победи убедливо во првиот круг на гласањето со освојување на 415 гласа, од вкупно ...

Гордана Силјановска – Давкова е претседателскиот кандидат од ВМРО-ДПМНЕ!

ТВ21 - 16.02.2019

Гордана Силјановска – Давкова е претседателскиот кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е одлуката од вечерашниот Конгрес на партијата од Струга. Во гласањето, Силјановска освои најмногу гласови (408) од делегатите, и ги победи останатите осум ...

Професорката Гордана Силјановска Давкова кандидат за претдседател на ВМРО ДПМНЕ

OhridNews - 16.02.2019

Со 408 гласови од 519 делегати професорката Гордана Силјановска Давкова е избрана за кандидат за претседател на ВМРО ДПМНЕ на конвенцијата на партијата што денеска се одржа во Струга. Силјановска е првиот официјален кандидат за претседател на ...

Силјановска: Не сум профил на човек кому однапред му требаат наместени избори (ВИДЕО)

ТВ21 - 16.02.2019

Гордана Силјановска Давкова е претседателскиот кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Таа вечерва беше избрана со 408 гласа на Конвенцијата на партијата во Струга. Истакна дека доколку сметала дека Конвенцијата е фарса, воопшто немала да се кандидира.

Ѓорчев ѝ посака успех, и победа на Силјановска (ВИДЕО)

ТВ21 - 16.02.2019

Влатко Ѓорчев доби 80 гласа на денешното гласање за кандидат за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Ѓорчев се заблагодари на поддршката, и истакна дека останува во редовите на опозицијата, и на располагање за победа на овие избори.

Силјановска ќе се бори за претседател, Мицкоски очекува победа, Ѓорчев даде поддршка

ТВ21 - 16.02.2019

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за претседателски кандидат, ја избраа професорката Гордана Силјановска со 408 гласа, од вкупно 519 ...

Гордана Силјановска Давкова кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

MTM - 16.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови.

Ќе ја добиеме ли првата жена претседател: Која е Гордана Силјановска – Давкова

еМагазин - 16.02.2019

Професорката на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Гордана Силјановска – Давкова на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ ја доби подршката од партијата да биде нејзин кандидат за престојните избори за претседател на државата.

Силјановска: Мојот татко се бореше за Република Македонија а не за Северна

Фактор - 16.02.2019

Опозицијата во Струга ја одржува Конвенцијата на која ќе се бира претседателски кандидат со кој ВМРО ДПМНЕ ќе трча на изборите а токму од таму се обрати и професорката Гордана Силјановска .

Ѓорчев испадна: Со овој кандидат ВМРО ДПМНЕ ќе се бори за претседателска функција

Фактор - 16.02.2019

И официјално ВМРО ДПМНЕ го избра кандидатот со кој ќе настапи на претседателските избори. Тоа е професорката Гордана Силјановска Давкова . Таа уште на почетокот се издвојуваше како фаворит од сите кандидати, а денеска делегатите на опозицијата и ја ...

Гордана Силјановска – Давкова е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата

еМагазин - 16.02.2019

Кандидат за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде професорката Гордана Силјановска – Давкова. Таа на денешната Конвенција на опозициската партија освоила дури 408 гласови. Гласале 519 делегати на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе решаваат за нивниот претседателски кандидат?

Канал5 - 15.02.2019

Една недела по распишувањето на претседателските избори, најголемата опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ под слоганот „За честита Македонија“ утре ќе го соопшти кандидатот со кој ќе ја трчаат изборната трка.

Ѓорчев „ора“ по комитетите, каде е Силјановска?

+инфо - 14.02.2019

Веројатно стратезите што ја осмислуваат кампањата на Силјановска ги штедат нејзините сили и не ја советуваат да го следи жестокото темпо што го наметнува Ѓорчев. Ако стане кандидат на опозицијата, ќе ја чека долга, исрцпувачка трка со кандидатот на ...

Силјановски мора „под нож"!

SportMedia - 13.02.2019

Повредата на коленото е сериозна, за неколку денови десниот бек на „романтичарите" ќе биде подвргнат на операција. Горан Силјановски, десниот бек на Работнички и дефинитивно ќе мора да оди на операција на коленото.

Силјановска го повикува народниот правобранител да провери како биле вработувани децата и роднините на функционери

Фокус - 12.02.2019

Професорката, Гордан Силјановска, која е потенцијален кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, во врска со непотизмот во власта, како решение предлага народниот правобранител да изврши ревизија на вработувањата со кои деца и блиски роднини на ...

Напади и клевети кон професорката Силјановска-Давкова: Немам намера да се симнувам во калта

Фокус - 12.02.2019

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, која поднесе кандидатура за претседател на Македонија, на својот Фејсбук профил порача дека секојдневно добива напади и клевети, со цел да ја оттргнат од претседателската трка.

Силјановска-Давкова: Немам намера да се симнувам во калта

Либертас - 12.02.2019

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, која поднесе кандидатура за претседател на Македонија, на својот Фејсбук профил порача дека секојдневно добива напади и клевети, со цел да ја оттргнат од претседателската трка.

Силјановска: Кон мене доаѓаат многу напади, но одам до крај

Press24 - 12.02.2019

Откако ја објавила кандидатурата за претседател, професорката Гордана Силјановска Давкова кажа дека постојано е изложена на најнепримерни напади и клевети, од сите страни. Сепак тоа нема да ја обесхрабри и натера да се повлече од валканиот политички ...

Силјановска: Кон мене доаѓаат многу напади, но одам до крај!

Курир - 12.02.2019

Откако ја објавила кандидатурата за претседател, професорката Гордана Силјановска Давкова кажа дека постојано е изложена на најнепримерни напади и клевети, од сите страни. Сепак тоа нема да ја обесхрабри и натера да се повлече од валканиот политички ...

Силјановска: Немам намера да се симнувам во калта

Скопје1 - 12.02.2019

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, која поднесе кандидатура за претседател на Македонија, на својот Фејсбук профил порача дека секојдневно добива напади и клевети, со цел да ја оттргнат од претседателската трка.

Силјановска: Кон мене доаѓаат многу напади, но одам до крај!

Нетпрес - 12.02.2019

Откако ја објави кандидатурата за претседател, професорката Гордана Силјановска Давкова кажа дека постојано е изложена на најнепримерни напади и клевети, од сите страни.Сепак тоа нема да ја обесхрабри и натера да се повлече од валканиот политички ...

Силјановска: Омбдусманот да започне ревизија на вработувањата на блиските на функционерите и да ја исправи неправдата

Скопје1 - 12.02.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на државата за непотизмот реагираше на својот Фејсбук профил. „За вработувањата на синови, ќерки, сестри, и други блиски роднини на партиски и државни функционери Апелирам Народниот правобранител ...

Силјановска: Омбудсманот да ги провери вработувањата на блиските на функционерите

Либертас - 11.02.2019

За непотизмот реагираше на својот Фејсбук профил, Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на државата, на огласот на ВМРО-ДПМНЕ: За вработувањата на синови, ќерки, сестри, и други блиски роднини на партиски и државни функционери ...

Силјановска: Омбудсманот да ги провери вработувањата на блиските на функционерите

+инфо - 11.02.2019

За вработувањата на синови, ќерки, сестри, и други блиски роднини на партиски и државни функционери aпелирам Народниот правобранител да покрене постапка за утврдување на прекршување на едно од основните права на граѓаните, правото на еднаквост при ...

Силјановска: Високо едуцирани кандидати со највисоки оценки станаа жртви на системот за да се вработат блиски роднини ...

Република - 11.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова која е кандидат за претседател на иницијатива на група интелектуалци кој бара поддршка од конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ бара од Народниот правобранител да започне постапка на ревизија на вработувањата на сите ...

Силјановска: Омбудсманот да ги провери вработувањата на блиските на функционерите

Press24 - 11.02.2019

За вработувањата на синови, ќерки, сестри, и други блиски роднини на партиски и државни функционери aпелирам Народниот правобранител да покрене постапка за утврдување на прекршување на едно од основните права на граѓаните, правото на еднаквост при ...

Силјановска Давкова: Народниот правобранител да ги провери вработувањата во администрацијата

Вечер - 11.02.2019

Кандидатката за претседател која се јави на огласот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, смета дека Омбудсманот треба да ги прочешла сите вработувања на блиски на функционери во државната администрација.

Силјановска Давкова: Народниот правобранител да ги провери вработувањата во администрацијата

Слободен Печат - 11.02.2019

Кандидатката за претседател која се јави на огласот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, смета дека Омбудсманот треба да ги прочешла сите вработувања на блиски на функционери во државната администрација.