TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цмиљановиќ за Канал 5 : МРА вакцините досега покажаа најголема ефикасност

Канал5 - 11.07.2021

Научникот, доктор Владимир Цмиљановиќ кој има сопствена лабораторија за испитување на канцер во Швајцарија а работи на вакцина која ќе има долг рок на имунитет објаснува дека есента ќе биде тешка со нов бран на новозаразени.

Делта сојот коси меѓу младите, тие заразуваат три пати повеќе луѓе

Слободен Печат - 11.07.2021

Делта варијантана на коронавирусот ја менува епидемиолошката состојба и најчесто ги погодува населението од 12 до 29 години, каде што има и малолетната популација од 12 до 18 години а зкои сег аима препорака да се вакцинираат со Фајзер.

Д-р Зафировски: Вакцинацијата не смее да запре, да се воведе систем на тестирање на граница

Канал5 - 11.07.2021

Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта сојот на КОВИД 19, рече Д-р Оливер Зафировски од ВМРО - ДПМНЕ.. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се утврди дека оваа ...

Зафировски: Вакцинацијата не смее да запре, да се воведе систем на тестирање на граница

Сител - 11.07.2021

Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта сојот на КОВИД 19. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се утврди дека оваа мутација на вирусот е далеку повирулентна, по ...

Секој втор Германец сака за вакцинираните да се укинат сите мерки: „Вратете ни ја слободата“

МКД - 11.07.2021

Ситуацијата во Германија е контрадикторна. Бројот на заразените нагло опадна и со секое понатамошно намалување на кривата на инфекциите на коронавирусот, сојузните држави ги укинуваат преостанатите ограничувања.

Австрија се отвора: Немаме потреба од мерки, само одговорност од луѓето

Канал5 - 11.07.2021

Австриска агенција АПА известува дека Долна Австрија бележи зголемување на бројот на заразени со делта сојот на коронавирус. Откриени се нови 174 случаи, од кои 24 се делта соеви. Според агенцијата, меѓу позитивните се и тројца повратници од ...

Монах од Света Гора е првиот заболен со делта сојот во Грција

Канал5 - 11.07.2021

Монах од Света Гора прв се разболел од делта сојот на коронавирусот во Грција. Тој бил хоспитализиран и се наоѓа на одделот за интензивна нега, пренесуваат грчките медиуми. Монахот (49), кој не бил вакциниран, бил приклучен на уреди и се наоѓа во ...

Хрватскиот имунолог Тробоњача за Алфа открива: Делта сојот има 18 мутации, но само четири се високо инфективни

Алфа - 11.07.2021

Имунологот Златко Тробоњача од Универзитето во Ријека во интервју за Алфа ги сподели своите сознанија, но и загриженоста поради актуелната состојба со делта сојот на Ковид 19. Вели овој сој има 15 или 18 мутации, но само четири од нив се високо ...

Зафировски: Заев и Филипче да кажат до каде се нарачаните вакцини Фајзер и Спутник

+инфо - 11.07.2021

Докторот препорача власта да не ја игнорира заканата од новиот сој на коронавирусот. ВМРО-ДПМНЕ и денеска побара премиерот и министерот за здравство да кажат каде се нарачаните вакцини Фајзер и Спутник.

АДОЛЕСЦЕНТИ ВО БОЛНИЦА: Делта сојот коси меѓу младите, тие заразуваат три пати повеќе луѓе

Фактор - 11.07.2021

Делта варијантана на коронавирусот ја менува епидемиолошката состојба и најчесто ги погодува населението од 12 до 29 години, каде што има и малолетната популација од 12 до 18 години а зкои сег аима препорака да се вакцинираат со Фајзер.

СРБИЈА ОД УТРЕ ГИ ЗАСИЛУВА КОНТРОЛИТЕ: Ако има потреба ќе има нови мерки поради делта сојот

Фактор - 11.07.2021

Новиот бран е близу или можеби е веќе тука, а тука е и делта варијантата, која се шири многу побрзо. Сè уште сме далеку од колективен имунитет и уште подалеку сме од доволно млади луѓе кои биле вакцинирани, вели Горан Стаменковиќ, помошник министер ...

Колку се ефикасни вакцините против делта сојот? Што велат официјалните податоци

Вечер Прес - 11.07.2021

Како расте глобалната загриженост за многу заразниот делта сој на коронавирус, едно од најчестите прашања е дали и во која мера постојните вакцини се ефикасни против него. Што се однесува до официјалните научни податоци и студии за ефикасноста на ...

Проф. Трајковски: На народот сега му е поважно да се забавува и патува, а за разболувањето и умирањето ќе му ја мислиме ...

Вечер Прес - 11.07.2021

Универзитетскиот професор ДејанТрајковски кој на својот Фејсбук профил редовно објавува статистички прикази за состојбата со Ковид-19, и ги следи и анализира сите официјални информации поврзани со коронавирусот, објави нова анализа за делта сојот на ...

Делта сојот локално се шири, за десетина дена ќе има хоспитализации, а на почетокот на август и првите смртни случаи, ...

еМагазин - 11.07.2021

Проф. на неговиот фејсбук-профил ја анализира состојбата со ковид-бројките на дневно ниво кај нас. Тој, со големо жалење констатира дека нема да има ништо од свеченото прогласување крај на епидемијата во текот на август.

Институт „Пастер“: Делта сојот е отпорен на една доза вакцина

Вечер Прес - 11.07.2021

Делта-сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на делумна вакцинација, покажа студија на францускиот институт „Пастер“. Истражувачите ја тестирале крвта на луѓето кои претходно биле заразени со ...

Да се воведе систем на тестирање на граница, Заев и Филипче да кажат до каде се нарачаните вакцини Фајзер и Спутник

24Инфо - 11.07.2021

Интегрален текст од прес конференција Д-р Оливер Зафировски „Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта сојот на КОВИД 19. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се ...

Д-р Зафировски: Вакцинацијата не смее да запре, да се воведе систем на тестирање на граница

Курир - 11.07.2021

Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта сојот на КОВИД 19. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се утврди дека оваа мутација на вирусот е далеку повирулентна, по ...

Д-р Зафировски: Властите да не ја игнорираат заканата од делта варијантата, да се тестира за влез во земјата

Нетпрес - 11.07.2021

Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта сојот на коронавирусот рече во неделата д-р Оливер Зафировски од ВМРО – ДПМНЕ и препорача на граничните премини за влез во земјата да се воспостави систем за ...

(Видео) Зафировски: Вакцинацијата не смее да запре, да се воведе систем на тестирање на граница

Centar - 11.07.2021

Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта-сојот. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се утврди дека оваа мутација на вирусот е далеку повирулентна, побрзо се шири, ...

Д-р Зафировски: Вакцинацијата не смее да запре- да се воведе систем на тестирање на граница

Press24 - 11.07.2021

Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта сојот на КОВИД 19. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се утврди дека оваа мутација на вирусот е далеку повирулентна, по ...

Нема одговор каде се нарачаните вакцини „Фајзер„ и „Спутник“

Република - 11.07.2021

Д-р Оливер Зафировски од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција побара Владата да не ја игнорира опасноста која се заканува како последица од делта сојот на ковид-19. рече Зафировски. Тој препорача Министерството за здравство да воведе систем на ...

Зафировски: Вакцинацијата не смее да запре, да се воведе систем на тестирање на граница

Lider - 11.07.2021

Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта сојот на КОВИД 19. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се утврди дека оваа мутација на вирусот е далеку повирулентна, по ...

ПРОФ. ТРАЈКОВСКИ СО НОВА „КОРОНА“ АНАЛИЗА: За десетина дена ќе почнат првите хоспитализации, првите смртни случаи ќе ги ...

Денешен - 11.07.2021

Дејан ТРАЈКОВСКИ, п рофесор во Универзитетот “Св. Климент Охридски” Технички Факултет – Битола (ТФБ), 10 јули 2021 Со големо жалење морам да констатирам дека нема ништо од свеченото прогласување крај на епидемијата во текот на август.

ВМРО-ДПМНЕ бара ковид тестови на граница

Република - 11.07.2021

Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта сојот на КОВИД 19. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се утврди дека оваа мутација на вирусот е далеку повирулентна, по ...

(Видео) Зафировски: Вакцинацијата не смее да запре, да се воведе систем на тестирање на граница

Точка - 11.07.2021

Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта-сојот. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се утврди дека оваа мутација на вирусот е далеку повирулентна, побрзо се шири, ...

Пандемиска викенд анализа 10.7.2021 – Пристигна Делта сојот

Емитер - 11.07.2021

Со големо жалење морам да констатирам дека нема ништо од свеченото прогласување крај на епидемијата во текот на август. Преминот од намалување кон зголемување на дневните броеви на нови случаи , којшто прв го предвиде ефективниот репродукциски број ...

Зафировски: Вакцинацијата не смее да запре, да се воведе систем на тестирање на граница

Expres - 11.07.2021

“Владата не смее да ја игнорира опасноста која ни се заканува како последица од делта сојот на КОВИД 19. Според она што до сега им е достапно на експертите како информација, може да се утврди дека оваа мутација на вирусот е далеку повирулентна, по ...

Монах од Света Гора е првиот хоспитализиран случај во Грција од делта сојот

MakPress - 11.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Нема нови случаи на делта сој, Филипче не воведува рестрикции на граничните премини

ТВ21 - 10.07.2021

Нема ниту еден нов случај на заразен со делта сојот, но се чекаат резултатите за 4 пациенти од Тетово кои се сомнителни на мутацијата на коронавирус. Резултатите ќе бидат објавени веднаш штом ќе бидат изготвени од лабораторијата на МАНУ, рече ...

Братај: На есен бројките на заразени во Албанија ќе почнат да се зголемуваат, останува забраната за музика по 22:00 ...

Слободен Печат - 10.07.2021

Директорот на албанскиот национален ургентен центар, Скендер Братај, упати апел до граѓаните, да се вакцинираат во што поглем број, зашто според него, секоја вакцина заштитува од новите варијанти на вирусот.

Француска студија: Делта-сојот е отпорен на една доза од вакцините

МКД - 10.07.2021

Делта-сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на некои третмани со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажа студија на Францускиот институт Пастер.

Проверете колку вакцината што сте ја примиле е ефикасна против делта-сојот

Слободен Печат - 10.07.2021

Поради долгото времетраење на коронавирусот и неговата глобална распространетост се случија повеќе мутации на вирусот, а вакцините се тие со коишто располагаме. Со оглед на тоа што вакцините излегоа на пазарот пред да се појави високо заразниот ...

Откриен нов сој на коронавирусот – позаразен и со способност да ги заобиколи антителата

Канал5 - 10.07.2021

Последниот сој на коронавирост, т.н. Делта сој, што потекнува од Индија, во моментов е најдоминантниот сој на коронавирусот во светот. Но, ова лето се појави и уште еден нов сој, за кој се верува дека позаразен – ламбда.

Прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Сител - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Монах е прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Слободен Печат - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Брз раст на нови случаи во Тетово - Дали Делта сојот ја менува епидемиолошката слика?

Сител - 10.07.2021

Дали Делта сојот или Јужноафриканската мутација се причина за зголемениот број на новозаразени со коронавирус во Тетово? Според дневната Ковид статистика само последните 3 дена во градот под Шара пријавени се 22 случаи.

Институт Пастер: За делта сојот не помага една доза вакцина

Слободен Печат - 10.07.2021

Делта сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од останатите варијанти, може да биде отпорен и на некои од третманите со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажува студијата на францускиот Институт Пастер.

Проф. Трајковски објаснува за третата доза од вакцината „Фајзер“: „Потребно е повремено поткревање на количеството на ...

еМагазин - 10.07.2021

Проф. во последната анализа на Фејсбук, пишува за намалувањето на антителата и потребата од трета доза за вакцината „Фајзер“, чиишто производители, побараа дозвола за нејзино аплицирање и трета доза.

Прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Независен - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Се појави нов сој на коронавирусот

Бриф - 10.07.2021

Последниот сој на коронавирост, т.н. делта сој, што потекнува од Индија, во моментов е најдоминантниот сој на коронавирусот во светот. Но, ова лето се појави и уште еден нов сој, за кој се верува дека позаразен – ламбда.

Монах од Света Гора заразен со делта сој на ковид-19

+инфо - 10.07.2021

49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе е приклучен на апарати и е во сериозна состојба. Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави ...

Прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Либертас - 10.07.2021

– Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а ...

Прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Вечер Прес - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот

еМагазин - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Бројките на заразени во Албанија ќе почнат да се зголемуваат, останува забраната за музика по 22:00 часот

Вечер Прес - 10.07.2021

Директорот на албанскиот национален ургентен центар, Скендер Братај, упати апел до граѓаните, да се вакцинираат во што поглем број, зашто според него, секоја вакцина заштитува од новите варијанти на вирусот.

НОВИ ПОДАТОЦИ: Која вакцина колку е ефикасна против индискиот сој на вирусот

Фактор - 10.07.2021

Предолгиот поериод на траење и пренос на коронавирусот значеше и повеќе мутации, секоја поразлична од другата за некои карактеристики. Светската здравствена организација одобри повеќе вакцини кои создаваат извесен имунитет на вирусот, а постојано се ...

Прв случај на хоспитализација поради делта сојот на коронавирусот во Грција

Нетпрес - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми во саботата. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе е приклучен на апарати ...

Нема нови случаи на заболени со делта сојот

Република - 10.07.2021

Нема нови случаи на лица заболени со делта сојот, потврди денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Претходно во медиумите беше пренесена информацијата дека има нов случај на заболен со делта сојот, што од кабинетот на Филипче беше демантирано.

Монах од Света Гора е првиот хоспитализиран од заразените до Делта сојот во Грција

Press24 - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Бројките на заразени во Албанија ќе почнат да се зголемуваат, останува забраната за музика по 22:00 часот

Република - 10.07.2021

Директорот на албанскиот национален ургентен центар, Скендер Братај, упати апел до граѓаните, да се вакцинираат во што поглем број, зашто според него, секоја вакцина заштитува од новите варијанти на вирусот.

Прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Курир - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Монах од Света Гора – прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Денешен - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Монах е прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Република - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

24Инфо - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Истражувања: Делта сојот е отпорен на една доза вакцина, но со две вирусот ќе биде “нокаутиран”

Centar - 10.07.2021

Делта сојот на коронавирус, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на некои третмани со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажа студија на Францускиот институт Пастер.

Институт „Пастер“: Една доза вакцина не штити од делта-сојот

Н.Македонија - 10.07.2021

Делта-сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на делумна вакцинација, покажа студија на францускиот институт „Пастер“. Истражувачите ја тестирале крвта на луѓето кои претходно биле заразени со ...

Институт „Пастер“: Една доза вакцина не штити од делта-сојот

24Инфо - 10.07.2021

Делта-сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на делумна вакцинација, покажа студија на францускиот институт „Пастер“ Истражувачите ја тестирале крвта на луѓето кои претходно биле заразени со ковид, ...

Институт „Пастер“: Една доза вакцина не штити од делта-сојот

MTM - 10.07.2021

Делта-сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на делумна вакцинација, покажа студија на францускиот институт „Пастер“. Истражувачите ја тестирале крвта на луѓето кои претходно биле заразени со ковид, ...

Одговор на прашањата кои ги интересира сите: Колку е ефикасна секоја вакцина против делта сојот

Денар - 10.07.2021

Бидејќи расте глобалната загриженост за многу заразниот делта сој на коронавирус, едно од најчестите прашања е дали и во која мера постојните вакцини се ефикасни против него. Што се однесува до официјалните научни податоци и студии за ефикасноста на ...

Институт „Пастер“: Делта сојот е отпорен на една доза вакцина

Екран - 10.07.2021

Делта сојот на коронавирус, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на некои третмани со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажала студијата на Францускиот институт „Пастер“.

Ефикасноста на Фајзер против Делта сојот

Емитер - 10.07.2021

Дали и колку вакцините се ефикасни против Делта сојот на корона вирусот? Ова прашање е важно за да видиме дали вакциналниот сертификат би давал доволна сигурност за патување во странство. Минатата недела имавме анализа за тоа каква е ефикасноста на ...

Имунитетот со вакцината на „Фајзер“ слабее, ќе треба и трета доза

Окно - 10.07.2021

„Фајзер“ е пред барање за одобрение од САД за трета доза од вакцината против Ковид-19, соопштувајќи во четвртокот дека уште една доза во рок од 12 месеци може драматично да го зајакне имунитетот и можеби ќе помогне да се избегне најновиот ...

Прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Опсервер - 10.07.2021

– Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а ...

Прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

Zoom - 10.07.2021

Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите информации, 49-годишниот монах не бил вакциниран, а веќе ...

Манастирлиу: Има сигнали дека делта сојот пристигна и во Албанија

MakPress - 10.07.2021

Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

„Фајзер“ ќе побара во САД да се дава и трета доза од вакцината против ковид-19

Сакам да кажам - 09.07.2021

„Фајзер“ планира во текот на следниот месец да побара од американските регулатори да одобрат трета доза од нејзината вакцина против ковид-19 , изјави главниот научник на производителот на лекови, врз основа на докази за поголем ризик од реинфекција ...

Болни од ковид-19 шест члена на тетовско семејство на возраст од една до 61 година, сите возрасни невакцинирани

Сакам да кажам - 09.07.2021

Две лица имаат делта сој на ковид-19, додека 14 лица позитивни на ковид-19 од кои шест се од едно семејство, е сликата на епидемиолошката состојба во Тетово во изминативе три денови. Олабавените мерки, напливот на нашите гастербајтери кои сега го ...

Албанија се сомнева дека делта-сојот пристигнал и кај неа

360 степени - 09.07.2021

Албанија, која досега е една од ретките земји во регионот што не регистрираше присуство на делта-сојот на коронавирусот, објави дека има сигнали оти оваа варијанта пристигнала и таму. Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека ...

Една доза „Фајзер“ или „Астра Зенека“ не е доволна за заштита од делта-сојот

360 степени - 09.07.2021

Сепак, само по две дози на вакцина, овој вид бил успешно спречен, покажаа резултатите од истражувањето објавено во списанието „Нејчр“ Делта-сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на некои третмани ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да не седи со скрстени раце и да усвои мерки против делта-сојот

360 степени - 09.07.2021

Делта сојот на ковид19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ноншалантно, реагира денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД-19

Сител - 09.07.2021

Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19. Делта сојот на КОВИД 19 вирусот е веќе присутен во Македонија, ситр држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да не седи со вкрстени раце и да ги усвои мерките против делта-сојот

Фокус - 09.07.2021

Филипче да не седи со вкрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на ковид-19, порача опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение -Делта сојот на ковид-19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, ...

Четири лица во Тетово сомнителни на јужноафриканскиот сој

Канал5 - 09.07.2021

Четворица тетовци се сомнителни дека имаат африкански сој на коронавирусот. Министерот Филипче потенцира дека од МАНУ вршат секвенционирање дали се заразени со овој сој на вирус. Нови сомнителни случаи на Делта сојот нема, досега во Македонија се ...

Филипче: Нови случаи на делта сојот засега нема

Телма - 09.07.2021

Во земјава има уште еден сој од корона вирусот, вели министерот за здравство Венко Филипче. Тој информира дека според информациите со кои располага во лабараториите во земјава не е секвенциониран нов случај на делта сој на коронавирус освен ...

Враќањето на европската економија на нивото пред пандемијата е побрзо од очекуваното

МКД - 09.07.2021

Европската економија би требало да се врати на нивото од пред пандемијата во последните три месеци од оваа година, што е за четвртина порано отколку што се предвидуваше претходно, според летната прогноза на Европската комисија.

Има сигнали дека делта сојот пристигнал и во Албанија

Фокус - 09.07.2021

Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на ковид-19 пристигнала во ...

Лекарката Јадранка Видак која работи во болница во Лондон, за искуствата со делта сојот

Канал5 - 09.07.2021

Делта сојот многу побрзо ја влошува состојбата кај пациентите за разлика од другите соеви. Според лекарката Јадранка Видак која работи во болница во Лондон, состојбата прогресира само за неколку часа.

Делта сојот се шири, на нашите граници нема рестрикции, ама има голем бран на туристи и гастарбајтери кои доаѓаа преку ...

Телма - 09.07.2021

И покрај зголеменото ширење на делта сојот на корона вирусот, во државата нема посебни мерки при влегување во државата, односно нема потреба ниту за ПЦР тест ниту од сертификат за вакцинација.

Четворица Тетовци сомнителни на јужно-африканскиот сој на ковид

Телма - 09.07.2021

Јужноафриканскиот сој на тест и во земјава. Четворица тетовци се сомнителни дека се носители на овој тип на корона, кој , ако се потврди кај нив ќе значи дека и овој тип на вирусот започнал да се шири.

САД: Мајка на две деца која се плашела од последици од вакцината, починала од Делта сојот

Сител - 09.07.2021

Мајка на две деца од Мисури, која не била вакцинирана против вирусот ковид-19, бидејќи се плашела од несаканите ефекти, починала откако заболела од делта сојот. Триша Џонс (45) не сакаше да ја прими вакцината откако слушнала информации за луѓе кои ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД-19

Канал5 - 09.07.2021

Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19. Делта сојот на КОВИД 19 вирусот е веќе присутен во Македонија, ситр држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ...

Др.Лазаров: Гледајте на вакцините како средство за сончање со висок заштитен фактор

Слободен Печат - 09.07.2021

Делта сојот полека се шири и во земјава, докотр Ненад Лазаров на својот Фејсбук повторно упати апел до граѓаните да се вакцинираат против ковид 19. -Гледајте на вакцините како средство за сончање со висок заштитен фактор.Ве штитат но не го ...

Eпидемиолог д-р Сашо Олумчев: Таргет на делта сојот кој е за 70 отсто позаразен ќе бидат децата до 14 години

Вечер Прес - 09.07.2021

Според доктор епидемиолог Сашко Олумчев, од Институтот за јавно здравје Велес, од делта сојот ќе се заштитиме само со вакцинација и почитување на мерките. Според Олумчев, целокупната ситуација околу делта сојот, во идниот период ќе ја комплицира ...

Имунитетот со вакцината на „Фајзер“ слабее, ќе треба и трета доза

Независен - 09.07.2021

Антителата природно опаѓаат со текот на времето, па во тек се студии за да се каже дали и кога може да бидат потребни засилувачи. Француските истражувачи открија дека антителата на невакцинирани луѓе кои прележале корона вирус се четири пати послаби ...

Делта сојот пристигна и во Албанија?

+инфо - 09.07.2021

Станува збор за студент од село во близина на градот и 45-годишен маж од Пермет, кои по пристигнувањето од странство покажале компликации и симптоми слични на индискиот вид на коронавирусот.

И во Албанија сомнителни случаи на делта сојот, се проверуваат во лабораторија во Германија

Независен - 09.07.2021

Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

Манастирлиу: Има сигнали дека делта сојот пристигна и во Албанија

Вечер Прес - 09.07.2021

Албанската министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

Манастирлиу: Има сигнали дека делта сојот пристигна и во Албанија

Либертас - 09.07.2021

Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

Делта сојот пристигнал и во Албанија?

Фактор - 09.07.2021

Има сигнали дека делта сојот пристигнал и во Албанија. Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу даде ваква изјава. С ерија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ОД ВАКЦИНАТА Е КЛУЧНА: Зошто Фајзер бара одобрение за примена, и кога таа би можела да почне?

Фактор - 09.07.2021

Одобрувањето на ФДА ќе биде само првиот чекор „Фајзер“ најави дека наскоро ќе побара одобрување од американските регулатори за третата доза од вакцината против „ковид-19“, чијашто употреба може значително да го зајакне имунитетот и да помогне во ...

Без трета нема среќа: Фајзер ќе бара одобрување за трета доза. Така ќе станел имунитетот бетон!?

Во Центар - 09.07.2021

Компанијата Фајзер објави дека наскоро ќе побара одобрување од регулаторот на САД за трета доза од својата вакцинапротив ковид-19, чија примена, според нивно мислење, во рок од 12 месеци од почетокот на имунизацијата, може значително да го зајакне ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да не седи со вкрстени раце и да ги усвои мерките против делта-сојот

+инфо - 09.07.2021

Делта сојот на ковид-19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ноншалантно, обвини партијата на Христијан Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да не седи со вкрстени раце и да ги усвои мерките против делта-сојот

Либертас - 09.07.2021

-Делта сојот на ковид-19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ноншалантно. Наместо да го преспијат летото и да се разбудат во хаотична и пеколна есен со многу ...

Пет лоши и само една добра вест за делта-сојот

+инфо - 09.07.2021

Единствената добра вест, според д-р Бабиќ, е тоа што вакцините сè уште се ефикасни и против делта-сојот, па иако опаѓа процентот на ефикасноста, тие и понатаму ги спречуваат сериозните форми на оваа болест кај оние кои имаат примено вакцина.

ВМРО-ДПМНЕ предлага мерки против делта сојот на коронавирус, му порачуваат на Филипче да не седи со скрстени раце и да ...

Алфа - 09.07.2021

Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19. Делта сојот на КОВИД 19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да превземе дополнителни мерки против делта сојот

Вечер Прес - 09.07.2021

Најголемата опозициска партија во земјава ВМРО-ДПМНЕ пред заканата од делта сојот кој што може многу брзо да се рашири во земјава му предлага на министерот за здравство Венко Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта ...

ДЕЛТА ОСВОЈУВА УШТЕ ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Пораст на новозаразените и во Франција со индискиот сој

Фактор - 09.07.2021

Францускиот министер за здравство Оливие Веран денеска изјави денес дека се очекува делта сојот на корона вирусот да биде одговорен за повеќето нови случаи во Франција. Веран за Радио Франс изјави дека варијантата делта во моментов претставува 50 ...

Филипче не гледа простор за рестрикции поради Делта сојот на Ковид 19

Алфа - 09.07.2021

Докторите и епидемиолозите предупредуваат и бараат да се дејствува, граѓаните се преплашени и не знаат што да преземат, но министерот за здравство не гледа причина за заострување на мерките откако Делта сојот се вкорени во земјава.

Се испитуваат четири случаи сомнителни на јужноафриканскиот вид

Н.Македонија - 09.07.2021

Во Македонија не е секвенциониран нов случај на делта-сојот, освен досега забележаните, истакна министерот за здравство Венко Филипче, според информациите со кои располага. Тој додаде дека бил информиран од МАНУ за четири случаи што допрва треба да ...

Делта-сојот доминира во Франција, дијагностициран кај 50 проценти од новозаразените

Press24 - 09.07.2021

Францускиот министер за здравство, Оливие Веран, изјави денеска дека се очекува делта-сојот да биде доминантен во повеќето новозаразени случаи во Франција. Веран во изјава за француско радио рече дека делта-сојот во моментот претставува 50 проценти ...

Институт Пастер: Делта сојот е отпорен на една доза вакцина

Press24 - 09.07.2021

Делта сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од останатите варијанти може да биде отпорен и на некои од третманите со антитела, па руди и на делимна вакцинација, покажува студијата на францускиот Институт Пастер.

Делта-сојот ќе завладее во Европа, а најпогодени ќе бидат младите, предупредува хрватската докторка Маркотиќ

Скопје инфо - 09.07.2021

Алемка Маркотиќ, директорка на Клиниката за инфективни болести во Хрватска вели дека, според извештајот на Европскиот центар за контрола и лекување на болести (ECDC), делта варијантата ќе завладее во Европа, а најпогодени ќе бидат младите.

Ново истражување: Една доза „Фајзер“ или „Астра Зенека“ не е доволна за заштита од делта-сојот

Press24 - 09.07.2021

Делта-сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на некои третмани со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажа студија на францускиот институт „Пастер“.

Една доза „Фајзер“ или „Астра Зенека“ не е доволна за заштита од делта-сојот

Lider - 09.07.2021

Делта-сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на некои третмани со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажа студија на францускиот институт „Пастер“.

Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19

24Инфо - 09.07.2021

Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19. Делта сојот на КОВИД 19 вирусот е веќе присутен во Македонија, ситр држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ...

Постојан индиции дека делта сојот пристигнал и во Албанија

Курир - 09.07.2021

Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

ВМРО-ДПМНЕ предлага мерки против делта сојот на коронавирус, му порачуваат на Филипче да не седи со скрстени раце и да ...

Курир - 09.07.2021

Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19. Делта сојот на КОВИД 19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Време е за мерки против делта сојот кои ќе го контролираат влезот во државата

Нетпрес - 09.07.2021

Филипче да не седи со вкрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на ковид-19, порача опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Делта сојот на ковид-19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, ...

Стравувала од несаканите ефекти од вакцината, но починала од делта сојот

Press24 - 09.07.2021

Мајка на две деца од Мисури, која не била вакцинирана против вирусот ковид-19, бидејќи се плашела од несаканите ефекти, починала откако заболела од делта сојот. Триша Џонс (45) не сакаше да ја прими вакцината откако слушнала информации за луѓе кои ...

Филипче: Нови случаи на делта сојот засега нема

Скопје24 - 09.07.2021

Во земјава има уште еден сој од болеста, вели министерот за здравство Венко Филипче. Тој информира дека според информациите со кои располага во лабараториите во земјава не е секвенциониран нов случај на делта сојот освен постојните.

Во Грција нема да има ново заклучување, најави министерот за развој и инвестиции

24Инфо - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргиадис денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. „Имаме зголемување на новозаразени случаи со коронавирус“, изјави Јоргиадис во интервју за ...

Има сигнали дека делта сојот пристигна и во Албанија

iPortal - 09.07.2021

Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

Нема да има ново заклучување во Грција

Н.Македонија - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргиадис денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. – Имаме зголемување на новозаразени случаи со коронавирус – изјави Јоргиадис во интервју ...

Делта сојот пристигна и во Албанија

Денешен - 09.07.2021

Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

Во Грција нема да има ново заклучување, најави министерот за развој и инвестиции

Centar - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргиадис денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. „Имаме зголемување на новозаразени случаи со коронавирус“, изјави Јоргиадис во интервју за ...

Албанија во сомнеж: Има сигнали за пристигнување на делта сојот

Lider - 09.07.2021

Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

Во Грција нема да има ново заклучување

Press24 - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргијадис, денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. „Имаме зголемување на новозаразени случаи со коронавирус“, изјави Јоргијадис во интервју ...

„Фајзер“ ќе бара дозвола за трета доза од нивната вакцина против Ковид-19

Press24 - 09.07.2021

„Фајзер“ најави дека наскоро ќе побара одобрување од американските регулатори за третата доза од својата вакцина против Ковид-19, чијашто употреба може значително да го зајакне имунитетот и да помогне во заштитата од најновите мутации на ...

Грција останува отоврена за туристите и покрај растот на новозаразени

Скопје инфо - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргиадис денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. „Имаме зголемување на новозаразени случаи со коронавирус“, изјави Јоргиадис во интервју за ...

„Фајзер“ ќе бара дозвола за трета доза од вакцината против ковид-19

Н.Македонија - 09.07.2021

„Фајзер“ најави дека наскоро ќе побара одобрување од американските регулатори за третата доза од својата вакцина против ковид-19, чијашто употреба може значително да го зајакне имунитетот и да помогне во заштитата од најновите мутации на ...

Во Грција нема да има ново заклучување

MTM - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргиадис денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. „Имаме зголемување на новозаразени случаи со коронавирус“, изјави Јоргиадис во интервју за ...

„Фајзер“ ќе бара дозвола за трета доза од својата вакцина против Ковид-19

Centar - 09.07.2021

„Фајзер“ најави дека набргу ќе побара одобрување од американските регулатори за третата доза од својата вакцина против Ковид-19, чија употреба може значително да го зајакне имунитетот и да помогне во заштитата од најновите мутации на коронавирусот ...

Грција останува отворена за туристите

iPortal - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргиадис денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. „Имаме зголемување на новозаразени случаи со коронавирус“, изјави Јоргиадис во интервју за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД-19

Press24 - 09.07.2021

Филипче да не седи со вкрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на ковид-19, порача опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Делта сојот на ковид-19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, ...

ВМРО-ДПМНЕ со конкретни мерки против делта сојот

Република - 09.07.2021

Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19. Делта сојот на КОВИД 19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ...

Пановски: Да се укинат свадбите во затворено за да се запре ширењето на Делта сојот

Курир - 09.07.2021

Микробиологот д-р Никола Пановски смета дека за да се забави ширењето на Делта сојот потребни се навремени мерки. Тој во изјава за Телма рече дека свадби во затворен простор не смее да има, а потребни се и рестриктивни мерки на границите.

Да се укинат свадбите во затворено за да се запре ширењето на Делта сојот, смета Пановски

Нетпрес - 09.07.2021

Микробиологот д-р Никола Пановски смета дека за да се забави ширењето на Делта сојот потребни се навремени мерки. Тој во изјава за Телма рече дека свадби во затворен простор не смее да има, а потребни се и рестриктивни мерки на границите.

ВМРО-ДПМНЕ му порачува на Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои предлог мерките против делта сојот

Lider - 09.07.2021

Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19. Делта сојот на КОВИД 19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ...

Велешанецот кај кој е регистриран делта coјот не верува дека има кopoна, на лекар заминал поради друг симптом: Ништо не ...

Курир - 09.07.2021

Во една од овие болнички соби на инфективното одделение во велес лежи 43 годишниот пациент кај кој е лоциран делта сој на ковид 19. Случајно го затекнавме на тераса, но не сакаше да говори пред камера, пренесува Телма.

Велешанецот заразен со Делта сојот не верува дека има кopoна- „Ништо не ми е“

Press24 - 09.07.2021

На инфективното одделение во Велес лежи 43 годишниот пациент кај кој е лоциран делта сој на ковид 19 за „Телма“ вели дека не верува дека има корона. Неодамна се вратил од Англија каде работи, а се пожалил и дека условите се лоши и дека денеска ...

Расте бројот на заразени во Грција, се поприсутен и делата сојот

Скопје инфо - 09.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а во текот на вчерашниот ден по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот.

Делта сојот доминира во Франција, 50 проценти од новозаразените го имаат овој вирус

24Инфо - 09.07.2021

Францускиот министер за здравство Оливие Веран изјави денеска дека се очекува делта-сојот да биде доминантен во повеќето новозаразени случаи во Франција. Веран во изјава за француско радио рече дека делта-сојот во моментов претставува 50 проценти од ...

Делта сојот доминира во Франција, 50 проценти од новозаразените го имаат овој вирус

Centar - 09.07.2021

Францускиот министер за здравство Оливие Веран изјави денеска дека се очекува делта-сојот да биде доминантен во повеќето новозаразени случаи во Франција. Веран во изјава за француско радио рече дека делта-сојот во моментов претставува 50 проценти од ...

Д-р Лазаров: Гледајте на вакцините како средство за сончање со висок заштитен фактор

Press24 - 09.07.2021

Делта сојот полека се шири и во земјава, докотор Ненад Лазаров на својот Фејсбук повторно упати апел до граѓаните да се вакцинираат против ковид 19. -Гледајте на вакцините како средство за сончање со висок заштитен фактор.Ве штитат но не го ...

Во Грција нема да има ново заклучување, најави министерот за развој и инвестиции

Точка - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргиадис денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. „Имаме зголемување на новозаразени случаи со коронавирус“, изјави Јоргиадис во интервју за ...

„Фајзер“ ќе бара дозвола за трета доза од нивната вакцина против Ковид-19

Денар - 09.07.2021

„Фајзер“ најави дека наскоро ќе побара одобрување од американските регулатори за третата доза од својата вакцина против Ковид-19, чијашто употреба може значително да го зајакне имунитетот и да помогне во заштитата од најновите мутации на ...

„Фајзер“ ќе бара дозвола за трета доза од нивната вакцина против Ковид-19

Точка - 09.07.2021

„Фајзер“ најави дека наскоро ќе побара одобрување од американските регулатори за третата доза од својата вакцина против Ковид-19, чијашто употреба може значително да го зајакне имунитетот и да помогне во заштитата од најновите мутации на ...

Делта сојот доминира во Франција, 50 проценти од новозаразените го имаат овој вирус

Точка - 09.07.2021

Францускиот министер за здравство Оливие Веран изјави денеска дека се очекува делта-сојот да биде доминантен во повеќето новозаразени случаи во Франција. Веран во изјава за француско радио рече дека делта-сојот во моментов претставува 50 проценти од ...

Фајзер предлага примена на трета бустер вакцина

Емитер - 09.07.2021

Фајзер ќе побара од американската Администрација за храна и лекови одобрување за примена на трета бустер доза од нивната вакцина против ковид-19. Како што пренесуваат повеќе научно-популарни портали и новински агенции, фармацевтската компанија вчера ...

Истражувањата го дадоа одговорот: Дали една доза од вакцините „Фајзер“ и „АстраЗенека“ е доволна во борбата против ...

Точка - 09.07.2021

Делта сојот на коронавирусот кој побрзо се шири од претходните варијанти, може да биде отпорен на делумната вакцинација, покажало истражувањето од францускиот Институт „Пастер“. Истражувачите тестирале крв кај луѓе кои претходно биле заразени со ...

Во Грција нема да има ново заклучување

Денар - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Јоргијадис, денеска ја отфрли можноста од ново заклучување што би го ограничило движењето на вакцинираните лица. „Имаме зголемување на новозаразени случаи со коронавирус“, изјави Јоргијадис во интервју ...

Која вакцина најдобро заштитува од делта сојот на коронавирус?

Кајгана - 09.07.2021

Делта сојот на коронавирус, кој потекнува од Индија и создаде хаос и ужасни човечки жртви во таа земја, се шири низ Европа, а достигна и до Македонија. Новата варијанта на вирусот се шири околу 60 проценти побрзо од оригиналниот коронавирус, а колку ...

НАЈРЕЛЕВАНТНИ ПОДАТОЦИ: Која вакцина против КОВИД-19 штити од опасниот делта сој

Panacea.mk - 09.07.2021

Се на едно место, прочитајте која вакцина нуди најголема заштита од коронавирусот, односно од опасната делта варијанта, која веќе стигна и во земјава. Д елта сојот на коронавирусот, кој потекнува од Индија и од таа земја создаде хаос и стравични ...

Француска студија: Делта сојот е отпорен на една доза вакцина

Локално - 09.07.2021

Делта сојот на коронавирус, кој се шири побрзо од претходните соеви може да биде отпорен на некои третмани со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажа студија на францускиот институт Пастер.

Постојан индиции дека делта сојот пристигнал и во Албанија

Zoom - 09.07.2021

Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

Една доза „Фајзер“ и „Астра Зенека“ не е доволна заштита од делта-сојот

Скопско Ехо - 09.07.2021

Делта-сојот на коронавирусот, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на некои третмани со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажа студија на францускиот институт „Пастер“.

Манастирлиу: Има сигнали дека делта сојот пристигна и во Албанија

Опсервер - 09.07.2021

– Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, изјави дека има сигнали дека делта варијантата на Ковид-19 пристигнала во Албанија. Посочи дека серија примероци се однесени во референтната лабораторија во Германија, за понатамошна проценка.

Д-р Питиќ: Експертите го нарекуваат делта сојот „вид на загриженост“

Локално - 09.07.2021

Епидемиологот од Институтот за јавно здравје на Сараевскиот кантон др. Аида Питиќ за N1 изјави дека вирусолозите, микробиолозите и генетичарите го нарекоа делта-сојот „вид на загриженост“ „Се плашиме од непознатото и веќе го знаеме коронавирусот.

Маркотиќ: Делта сојот би можел да завладее со Европа до крајот на август

Локално - 09.07.2021

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 87 нови случаи и нема смртни случаи. Сепак, било особено нагласено дека делтa сојот наскоро може да завладее во Европа. Интересно е и тоа што сите присутни во салата биле без маски, изјавувајќи дека ...

Фајзер ќе побара трета доза од нивната вакцина против ковид-19

Локално - 09.07.2021

„Фајзер“ најави дека наскоро ќе побара одобрување од регулаторите на САД за третата доза од својата вакцина „ковид 19“, што може значително да го зајакне имунитетот и да помогне во заштитата од најновите мутации на коронавирусот во рок од 12 месеци ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19

MakPress - 09.07.2021

Филипче да не седи со скрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на КОВИД 19. Делта сојот на КОВИД 19 вирусот е веќе присутен во Македонија, ситр држави воведуваат поригорозни контроли, само владата на СДСМ кај нас се однесува ...

Над 2.000 новозаразени во Грција, потврдени 67 нови случаи со делта сојот

MakPress - 09.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Се исклучува можноста за ново затворање во Грција

Локално - 09.07.2021

Грчкиот министер за развој и инвестиции Адонис Јоргиадис денеска ја отфрли можноста за нова блокада на земјата, што ќе го ограничи движењето на вакцинираните лица. – Имаме зголемување на случаите – рече Јоргиадис во интервју за ТВ АНТ1 и додаде дека ...

Грција воведува нови мерки за туристи од оваа држава

4NEWS - 09.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Делта сојот се шири низ Франција: Државата во страв апелира граѓаните да се вакцинираат

Кумановски м. - 09.07.2021

Францускиот министер за здравство Оливие Веран изјави денес дека Делта сојот на коронавирусот се очекува да биде одговорен за повеќето случаи во Франција. Веран за Радио Франс изјави дека Делта сојот во моментов претставува 50 проценти од новите ...

Пановски: Да се укинат свадбите во затворено

4NEWS - 09.07.2021

Микробиологот д-р Никола Пановски смета дека за да се забави ширењето на Делта сојот потребни се навремени мерки. Тој во изјава за Телма рече дека свадби во затворен простор не смее да има, а потребни се и рестриктивни мерки на границите.

Нема новозаразени со делта сој – „Засега нема потреба од нови рестрикции, пандемијата ќе потрае“, рече Филипче

4NEWS - 09.07.2021

Освен четирите лица од Тетово, денеска не се регистрирани нови заразени со делта сојот на коронавирусот. Министерот за здравство вели дека во моментов нема ниту потреба од воведување на нови рестриктивни мерки.

Др.Лазаров: Гледајте на вакцините како средство за сончање со висок заштитен фактор

Локално - 09.07.2021

Делта сојот полека се шири и во земјава, докотр Ненад Лазаров на својот Фејсбук повторно упати апел до граѓаните да се вакцинираат против ковид 19. -Гледајте на вакцините како средство за сончање со висок заштитен фактор.Ве штитат но не го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да ги усвои мерките против делта сојот на ковид-19

Локално - 09.07.2021

Филипче да не седи со вкрстени раце и да ги усвои мерките против делта сојот на ковид-19, порача опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Делта сојот на ковид-19 вирусот е веќе присутен во Македонија, сите држави воведуваат поригорозни контроли, ...

Фајзер ќе бара трета доза за вакцината: Американсите лекари велат дека не е потребно

Кумановски м. - 09.07.2021

„Фајзер“ најави дека наскоро ќе побара одобрување од регулаторите на САД за третата доза од својата вакцина „ковид 19“, што може значително да го зајакне имунитетот и да помогне во заштитата од најновите мутации на коронавирусот во рок од 12 месеци ...

Мирно лето само со масовно вакцинирање

Deutsche Welle - 08.07.2021

Со почетокот на летните одмори расте стравот од ширењето на Делта сојот. Ниедна земја не може да се изолира - решението е во масовно вакцинирање, едногласни се експертите. Делта сојот, чие присуство е утврдено кај десетина пациенти кои се лекуваат ...

Делта-сојот стана доминантен во Германија

Deutsche Welle - 08.07.2021

Делта-сојот на коронавирусот сега е доминантен и во Германија. Вакцинирањето би морало да продолжи со голем интензитет, бара институтот „Роберт Кох“. Во моментов 59% од сите инфекции со коронавирус во Германија се со Делта-сојот, соопшти институтот ...

Грција: Повеќе од 2 000 новозаразени, 67 нови случаи со делта – сојот

360 степени - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на kовид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот.

Позитивни на делта сојот на ковид-19 се двајца повратници од Германија во Тетово

Сакам да кажам - 08.07.2021

При ПЦР тестирање, кај две лица од Тетово е утврдено присуство на делта сојот на ковид-19. И двете лица се од исто семејство и немале никакви видливи симптоми на болеста. Ова е прв случај кога медицинските служби од Тетово регистрираат заболен со ...

Засега не се планираат дополнителни превентивни мерки во земјава

Алсат-М - 08.07.2021

Воведување на построги мерки против ширењето на вирусот „Делта“ не е потребно во моментов, смета министерот за здравство Венко Филипче. Сепак, додаде тој, Комисијата за заразни болести ќе расправа за нови мерки при влез во Македонија.

Бремена жена заразена со „делта“, хоспитализирана на приватна клиника

Слободен Печат - 08.07.2021

Бремена жена, вратена од Шведска, заедно со нејзиниот свекор се хоспитализирани со „делта“ варијантата на коронавирусот на една од приватните клиники во земјава, дознава „Слободен печат“ од свои доброупатени извори.

Бремена жена хоспитализирана со делта сој

Телма - 08.07.2021

Бремена жена, вратена од Шведска, заедно со нејзиниот свекор се хоспитализирани со делта варијантата на коронавирусот на една од приватните клиники во земјава. Клиничката слика им била непредвидлива, велат докторите за Телма, што значи дека е слична ...

Влезот во Македонија сѐ уште без посебни мерки

Телма - 08.07.2021

На скопскиот и охридскиот аеродром затегнатите рестрикции важеа до пред околу две недели, кога во терминалната зграда не смееше да влезе секој. Сега за да се стапне на македонска почва не се потребни никакви протоколи.

Пановски: Потребни се навремени мерки за да се забави ширењето на делта сојот

Телма - 08.07.2021

За да се забави ширењето на Делта сојот, потребни се навремени мерки посочува микробилотог Никола Пановски. Според него, свадби во затворен простор не смее да има, а потребни се и рестрктивни мерки на границите.

Делта сојот станува доминантен на глобално ниво–државите размислуваат за нови мерки

Канал5 - 08.07.2021

И покрај ширењето на делта сојот, Грција летово нема да ги спушти граничните рампи за туристите. Грчкиот премиер Мицотакис во радиоинтервју посочи дека не би било фер имунизираното население да страда од, како што вели, неколку невакцинирани лица.

Нов состанок на Комисијата за заразни болести за нови мерки како одговор на Делта сојот

Сител - 08.07.2021

Негативен ПЦР тест или доказ за вакцинација за влез во Македонија. Утре или до крајот на неделата за ова ќе расправа Комисијата за заразни болести на чиј состанок на дневен ред ќе биде и евентуален карантин за доаѓање од ризични земји.

Регистрирани над 2.000 новозаразени во Грција

Слободен Печат - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Расте бројот на новозаразени во Грција – денеска над 2000 нови случаи, 67 новозаразени со делта сојот

ТВ21 - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Вакцинацијата без закажан термин почна предвреме

24 Вести - 08.07.2021

Без вакцинација на децата не може да се создаде колективен имунитет и токму поради тоа се донесе одлука да се препорача ванцинација кај деца од 12 до 16 годишна возраст, вели министерот за здравство Венко Филипче.

Двата тетовски случаи со делта сој на Ковид-19 се заразени кои немаат симптоми

Канал5 - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Асимптоматски се двата тетовски случаи со делта сој

Сител - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Двете лица заразени со делта сојот од Тетово се без симптоми

Слободен Печат - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Двата тетовски случаи со делта сој на Ковид-19 се заразени кои немаат симптоми

Алсат-М - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Над 2.000 новозаразени во Грција, потврдени 67 нови случаи со делта сојот

Сител - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Хоспитализирана трудница позитивна на Делта сој, уште шестмина од семејството имаат симптоми

Сител - 08.07.2021

Трудница и нејзиниот свекор кои допатувале од Шведска хоспитализирани во една од приватните болници во Скопје со Делта варијантата на корона вирусот, објави денеска „Слободен печат“. Како што пишува медиумот, уште шест - седум членови од ова ...

Делта сојот стана доминантен во Германија

Фокус - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Делта сој – што знаеме досега за индиската варијанта на коронавирусот

Слободен Печат - 08.07.2021

Сѐ уште нема докази дека делта-варијантата е поопасна од изворниот сој, во смисла на придизвикувањето на потешка клиничка слика и поголема смртност. Делта сојот, позаразната варијанта на коронавирусот веќе се прошири во околу 100 земји во светот.

Пациентот од Велес заразен со делта-сојот е во добра здравствена состојба

Слободен Печат - 08.07.2021

Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски денеска истакна дека нема потреба од паника и вознемиреност, откако завчера беше соопштено дека граѓанин на Велес е заразен со делта-сојот на ковид-19.

Над 2.000 новозаразени во Грција, потврдени 67 нови случаи со делта сојот

Р.С.Европа - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени со коронавирус бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на ковид-19, а потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот.

Како делта сојот ја измести ковид стратегијата на Израел

Оff.net - 08.07.2021

Земјата која од почетокот на пандемијата е светски лидер во вакцинирање моментално бележи неочекуван раст на бројот на нови случаи на ковид-19. Израел постепено кратеше една по една од мерките за борба против ковид-19, за минатиот месец да ги укине ...

Сите случаи на делта сојот во Македонија се увезени

Телма - 08.07.2021

Трудница е една од седумте до сега потврдени случаи со делта сојот во Македонија. Дојдена од Шведска, таа и нејзиниот свекор со симптоми на коронавирус се хоспитализирани во приватна болница, по што е потврдено присуството на делта сојот кај нив.

ВМРО-ДПМНЕ предлага 15 мерки за заштита од Делта сојот, СДСМ тврди дека веќе се имплементирани

Сител - 08.07.2021

Професионализација на Комисијата за заразни болести, забрзан процес на вакцинација против Ковид, зголемена контрола на границите, достапност на тестирање на ковид како и план за нов бран се само дел од сетот 15 мерки што Комисијата за здравство на ...

Д-р Пановски предлага затворање на границите и забрана на свадби во затворен простор за да се забави ширењето на ...

Слободен Печат - 08.07.2021

Според микробиологот д-р Никола Пановски, за да се забави ширењето на делта-сојот, не смее да има свадби во затворен простор, а потребни се и рестрктивни мерки на границите. – Треба да има контрола на границите со земјите во кои тој доминира.

Двата тетовски случаи со делта сој немаат симптоми – случајно направиле ПЦР тест

Телма - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Нови два асимптомаски случаи на делта сој од ковид-19 во Тетово

Р.С.Европа - 08.07.2021

Откриени се два нови случаи на заразени со делта сојот на ковид-19 во Тетово. Двете лица се без симптоми и од исто семејство од Тетово, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје.

Двајцата тетовци случајно откриле дека се заразени со делта сој-немаат симптоми

Фокус - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Двајцата заразени со делта-сојот во Тетово се без симптоми, но се во домашна изолација

МКД - 08.07.2021

Двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот се без симптоми, но ставени се во домашна изолација, пренесува МИА информации од тетовскиот Центар за јавно здравје. И двајцата немаат никакви симптоми на болеста, а присуството на ...

Делта сојот стана доминантен во Германија

Сител - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Делта сојот стана доминантен во Германија

ТВ21 - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох”. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Вакцинираните треба да добијат поголеми права

МКД - 08.07.2021

Директорот на аеродромот во Франкфурт, Штефан Шулте, бара поголеми права при патувањето за оние што се вакцинирани и што го прележале коронавирусот. „Не може целосно имунизираните луѓе што сега се враќаат од регион каде што се шири новиот сој, да ...

Здравствените власти најавуваат можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот

МКД - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со протоколи.

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот

Фокус - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со ...

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, дозволена вакцинација и на деца

Канал5 - 08.07.2021

По детектирањето на индиската делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со протоколи.

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, дозволена вакцинација и на деца

Сител - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со протоколи.

Двата тетовски случаи со делта сој на Ковид-19 се заразени кои немаат симптоми

Либертас - 08.07.2021

– Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Тетовците заразени со делта сојот немаат симптоми

+инфо - 08.07.2021

Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е откриено присуство на коронавирусот кој е од најновиот делта сој. Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на ...

Делта сојот ја намалува ефикасноста на вакцините, но тие и понатаму успешно штитат од тешки облици и смрт

Фактор - 08.07.2021

Секое заразено лице, во првиот вид на ковид заразуваше приближно уште две други. Сепак, раните проценки покажуваат дека делтата е многу поинфективна и дека лицето заразено со оваа варијанта ќе зарази дури пет до осум лица.

Во Грција веќе трет ден бројот на новозаразени оди во нагорна линија

Вечер Прес - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот.

Имунолог: Информациите од Израел се загрижувачки. Половина од заразените веќе биле вакцинирани

Во Центар - 08.07.2021

Информациите што доаѓаат од Израел се загрижувачки, таму имаме скок на нови случаи, без оглед на фактот дека 60 отсто од населението е вакцинирано со обете дози. Вакцината не штити во процент и обем како што мислевме, а тоа е 90 отсто, рече ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Македонија има кластер со индиски сој, oвој сој се шири во Европа и регионот

Фактор - 08.07.2021

ВО ЗЕМЈАВА ИМА КЛАСТЕР СО ДЕЛТА СОЈОТ Со делта варијантата на корона вирусот во една од приватните болници во Скопје се хоспитализирани трудница и нејзиниот свекор кој во Македонија допатувале од Шведска, објави денеска „Слободен печат“.

Д-р Даниловски: Очекувам раст на инфекциите, но не и преполнување на болниците

+инфо - 08.07.2021

Што се однесува пак, до евентуален есенски бран на корона вирусот, проф. Даниловски вели дека интензитетот на тоа што се предвидува за од септември натаму, зависи од неколку работи. Професорот Драган Даниловски во разговор за „ Фактор “ вели дека ...

Грција денес има повеќе од 2.000 заразени, се шири и делта сојот

Фактор - 08.07.2021

Tрет ден по ред во Грција расте бројот на заболени од коронавирусот. Денеска по пауза од месец и половина се регистрирани повеќе од 2.000 нови случаи на коронавирусот, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА ...

Стравувала од несаканите ефекти од вакцината, но починала од делта сојот

+инфо - 08.07.2021

Откако се разболе, таа ми рече дека сум во право за вакцината, маските и другите мерки. И реков дека не сакам да бидам во право, само сакав да биде добро – рече мајката на Триша. Мајка на две деца од Мисури, која не била вакцинирана против вирусот ...

Српски лекар објасни колку лица заразува човек кој е инфициран со делта сојот

Фактор - 08.07.2021

Човек заразен со делта сојот заразува од пет до осум други лица, објаснува Д-р Милош Бабиќ, молекуларен биолог и невробиолог. Тој во својот текст за публикацијата „Наука во Србија“, детално објаснува што значи појавата на делта сојот.

Доктор Даниловски вели дека делта сојот манифестира слични симптоми како и настинката

еМагазин - 08.07.2021

Делта сојот се разликува од алфа варијатната по тоа што се проценува дека е за 70% позаразен. Тоа значи, дека ако има услови за ширење, ќе имаме една поголема динамика на новозаболени. Тој е полесно заразлив и попродорен во клетките на домаќинот, ...

ОЧЕКУВАМ РАСТ НА ИНФЕКЦИИТЕ, НО НЕ И ПРЕПОЛНУВАЊЕ НА БОЛНИЦИТЕ: Проф. Даниловски за есенскиот бран и за вакцинацијата ...

Фактор - 08.07.2021

Делта варијантата не ја одминува ниту нашава земја. Веќе имамем неколку потврдени случаи, но истовремено бројките на новозаразени се на многу ниско ниво на дневна основа, па засега остануваме безбедна земја, со празни болници и според оценките на ...

Над 2.000 новозаразени во Грција, потврдени 67 нови случаи со делта сојот

Независен - 08.07.2021

Грција – Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на ...

2.107 новозаразени во Грција, делта сојот не е доминантен

+инфо - 08.07.2021

околу пет до шест отсто од делта сојот се руски туристи и токму затоа, веќе извесно време, освен сертификат за вакцинација, за нив, потребен е и негативен тест. Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза ...

Над 2.000 новозаразени во Грција, потврдени 67 нови случаи со делта сојот

Либертас - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Делта сојот коси во регионот, надлежните не вклучуваат аларм

Алфа - 08.07.2021

Ѓраѓаните стравуваат – здравствените власти смируваат. Забрзаното ширење на опасниот делта сој во регионот и во Македонија ги возбуди граѓаните. Бараат итно воведување на мерки за да не не снајде старото сценарио од ноември и март со преполни ...

Повеќе од 2 000 новозаразени во Грција, нови 67 случаи со делта сојот

Нова ТВ - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2 000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Немаат симптоми: Две лица од Тетово од исто семејство заразени со делта сојот

еМагазин - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Имунолог: Информациите од Израел се загрижувачки, половина од заболените се вакцинирани

+инфо - 08.07.2021

Делта сојот има 15 ил 18 мутации, но има четири клучни мутации кои се наоѓаат во геномот кој го кодира протеинот и кој му дава голема инфективност и имуноевазивност. Сите мутации не се еднакви, некои можат да бидат тивки, а некои сериозни, како ...

Велешкиот градоначалник Коцевски смирува дека нема место за паника, откако кај граѓанин е откриен делта сојот

еМагазин - 08.07.2021

Градоначалникот на Општина Велес, денеска истакна дека нема потреба од паника и вознемиреност, откако завчера беше соопштено дека граѓанин на Велес е заразен со делта сојот на Ковид – 19. Тој објасни дека пациентот е во добра здравствена состојба и ...

Делта сојот стана доминантен во Германија

Независен - 08.07.2021

Германија – Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено ...

Делта сојот е доминантен во Германија

+инфо - 08.07.2021

Институтот „Роберт Кох“ посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека станува збор за инфекција со делта мутација на ковид-19, додека само кај една третина заразата е со „стариот“ алфа сој.

Делта сојот стана доминантен во Германија

Либертас - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека станува ...

Делта сојот стана доминантен во Германија

Вечер Прес - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Индискиот сој стана доминантен во Германија, младите луѓе најподложни на новата варијанта во Западна Европа

Нова ТВ - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Француските власти советуваат да не се патува во Шпанија и Португалија

Независен - 08.07.2021

Франција – Францускиот секретар во Министерството за европски прашања, Клеман Бон, ги советуваше граѓаните на Франција да избегнуваат летни одмори во Шпанија и Португалија поради ризикот од ширење на делта сојот на Ковид-19.

Француските власти советуваат да не се патува во Шпанија и Португалија

Либертас - 08.07.2021

– Францускиот секретар во Министерството за европски прашања, Клеман Бон, ги советуваше граѓаните на Франција да избегнуваат летни одмори во Шпанија и Португалија поради ризикот од ширење на делта сојот на Ковид-19.

Француските власти советуваат да не се патува во Шпанија и Португалија

Вечер Прес - 08.07.2021

Францускиот секретар во Министерството за европски прашања, Клеман Бон, ги советуваше граѓаните на Франција да избегнуваат летни одмори во Шпанија и Португалија поради ризикот од ширење на делта сојот на Ковид-19.

Бремена жена заразена со „делта“, хоспитализирана на приватна клиника

Либертас - 08.07.2021

Бремена жена, вратена од Шведска, заедно со нејзиниот свекор се хоспитализирани со делта варијантата на коронавирусот на една од приватните клиники во земјава, дознава „ Слободен печат“ од свои доброупатени извори.

Поради делта сојот можни се рестриктивни мерки на границите, дозволена вакцинација и на деца

Независен - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со ...

Двете лица од Тетово со делта сој кои се од исто семејство биле тестирани откако дошле од Германија

ММС - 08.07.2021

Двете лица од Тетово заразени со делта сојот, кои се од исто семејство, биле тестирани откако дошле од Германија. Изолирани се и двајцата. Ова се први случаи на делта сој во тетовско. И двете лица се асимптоматски.

Делта сојот како причина за можни нови рестрикции, „Фајзер“ и за деца од 12 до 16 години

Нова ТВ - 08.07.2021

По детектирање на индиската варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување на мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со протоколи.

Грција ги заострува мерките на границите: Бидете подготвени на се почести тестирања по случаен избор

еМагазин - 08.07.2021

Бројот на нови случаи со Ковид-19 во Грција продолжува драстично да расте, а вчера во земјата беа регистрирани вкупно 1.820 новозаразени од Ковид-19, најголемиот дел од областа Атика, поширокиот регион на Атина, каде што има 1.061 новозаболени.

Мирно лето само со масовно вакцинирање

Либертас - 08.07.2021

Со почетокот на летните одмори расте стравот од ширењето на Делта сојот. Ниедна земја не може да се изолира – решението е во масовно вакцинирање, едногласни се експертите. Делта сојот, чие присуство е утврдено кај десетина пациенти кои се лекуваат ...

Дали можеме да се заразиме со делта-сојот ако веќе сме прележале ковид-19?

+инфо - 08.07.2021

Луѓето кои прележале ковид-19 можат повторно да се заразат со делта-сојот. Некои од нив имаат лесни инфекции, но сè уште ги има и оние кои тешко го поминуваат вирусот, некои и умираат - вели Д-р Боулинг, специјалист за инфективни болести на ...

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, дозволена вакцинација и на деца

Либертас - 08.07.2021

– По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со ...

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, дозволена вакцинација и на деца

Вечер Прес - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со ...

Нови мерки за туристите во Грција по бројката од над 2 000 новозаразени

Нетпрес - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Д-р Бабиќ: Човек заразен со делта сојот заразува од пет до осум други лица

Press24 - 08.07.2021

Д-р Милош Бабиќ, молекуларен биолог и невробиолог, во својот напис за публикацијата „Наука во Србија“, детално објаснува што значи појавата на делта сојот. Тој потенцира дека овој сој се смета за поопасен бидејќи е позаразени, односно едно заразено ...

Хрватски имунолог за делта-сојот: Има 15 или 18 мутации, но не се сите опасни и заразни

Скопје инфо - 08.07.2021

Имунологот Златко Тробоњача од Универзитетот во Ријека, гостуваше во емисијата „Добро утро Хрватска“ и ги сподели своите сознанија, но и загриженоста поради актуелната состојба. Според него, загрижувачки се податоците од Израел, бидејќи повеќе од ...

Хрватски имунолог: Има 15 или 18 мутации на делта сојот, но не се сите опасни

Lider - 08.07.2021

Имунологот Златко Тробоњача од Универзитетот во Ријека, гостуваше во емисијата „Добро утро Хрватска“ и ги сподели своите сознанија, но и загриженоста поради актуелната состојба. Според него, загрижувачки се податоците од Израел, бидејќи повеќе од ...

Имунологот Тробоњача од Универзитетот во Ријека: Делта-сојот има 15 или 18 мутации, но само четири од нив се високо ...

Република - 08.07.2021

Имунологот Златко Тробоњача од Универзитетот во Ријека, гостуваше во емисијата „Добро утро Хрватска“ и ги сподели своите сознанија, но и загриженоста поради актуелната состојба. Според него, загрижувачки се податоците од Израел, бидејќи повеќе од ...

Француските власти советуваат да не се патува во Шпанија и Португалија

Република - 08.07.2021

Францускиот секретар во Министерството за европски прашања, Клеман Бон, ги советуваше граѓаните на Франција да избегнуваат летни одмори во Шпанија и Португалија поради ризикот од ширење на делта сојот на Ковид-19.

Француските власти советуваат да не се патува во Шпанија и Португалија

Курир - 08.07.2021

Францускиот секретар во Министерството за европски прашања, Клеман Бон, ги советуваше граѓаните на Франција да избегнуваат летни одмори во Шпанија и Португалија поради ризикот од ширење на делта сојот на Ковид-19.

Да не се патува во Шпанија и Португалија поради ризик од ширење на делта сојот

Lider - 08.07.2021

Францускиот секретар во Министерството за европски прашања, Клеман Бон, ги советуваше граѓаните на Франција да избегнуваат летни одмори во Шпанија и Португалија поради ризикот од ширење на делта сојот на Ковид-19.

Влезот во Македонија сѐ уште без посебни мерки

Скопје24 - 08.07.2021

На скопскиот и охридскиот аеродром затегнатите рестрикции важеа до пред околу две недели, кога во терминалната зграда не смееше да влезе секој. Сега за да се стапне на македонска почва не се потребни никакви протоколи.

Кластер во семејство со делта сој: Трудница и нејзиниот свекор се вратиле од Шведска

Lider - 08.07.2021

Со делта варијантата на корона вирусот во една од приватните болници во Скопје се хоспитализирани трудница и нејзиниот свекор кој во Македонија допатувале од Шведска, објави денеска „Слободен печат“.

Пановски: Да се забранат свадбите во затворен простор, може да се каже дека делта сојот е доминантен кај нас

Скопје24 - 08.07.2021

Микробиологот Никола Пановски смета дека треба да се повлече одлуката за одржување на свадби во затворен простор која од неодамна беше донесена со цел да се излезе во пресрет на угостителите кои долго време не можеа да одржуваат, поради можноста од ...

Се плашела од последици од вакцина, невакцинирана се заразила и починала од делта сој

Република - 08.07.2021

Мајка на две деца, која не била вакцинирана против вирусот корона, бидејќи се плашела од несакани ефекти, починала откако се заразила со делта сојот. Четириесетипет годишната Триша Џонс од Мисури не сакала да ја прими вакцината откако слушнала ...

„Црн август“: Делта сојот забрзано се шири, особено кај младите

Lider - 08.07.2021

Вчера во Грција биле регистрирани 1.820 нови случаи на корона, притоа алармирајќи ги надлежните, а премиерот Киријакос Мицотакис повика за брза вакцинација на сите кои се двоумат. Грчките научници предвидувааткрна статистика во однос на ширењето на ...

Пановски: Да се укинат свадбите во затворено за да се запре ширењето на Делта сојот

Press24 - 08.07.2021

Микробиологот д-р Никола Пановски смета дека за да се забави ширењето на Делта сојот потребни се навремени мерки. Тој во изјава за Телма рече дека свадби во затворен простор не смее да има, а потребни се и рестриктивни мерки на границите.

Делта сојот стана доминантен во Германија

Курир - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Половина од заразените во Израел се вакцинирани со „Фајзер“

Република - 08.07.2021

Хрватскиот имунолог Златко Тробоњача од Универзитетот во Риека во емисијата „Добро утро Хрватска“ на ХРТ изјави дека информациите кои доаѓаат од Израел се загрижувачки, откако половина од заразените со новиот делта-вирус се вакцинирани со „Фајзер“ ...

Делта сојот доминира во Германија

Lider - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Делта сојот стана доминантен во Германија

Скопје инфо - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

ЦЈЗ: Немаат симптоми и случајно се откриени двата случаи на заразени со делта сој во Тетово

Денешен - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

„ЦРН АВГУСТ“: Алармот вклучен поради Делта сојот – еве што предвидуваат грчките научници!

Курир - 08.07.2021

Вчера во Грција биле регистрирани 1.820 нови случаи на корона, притоа алармирајќи ги надлежните, а премиерот Киријакос Мицотакис повика за брза вакцинација на сите кои се двоумат. Грчките научници предвидувааткрна статистика во однос на ширењето на ...

Тетовчани од исто семејство заразени со делта сој, немаат никакви симптоми

Република - 08.07.2021

При ПЦР тестирање, кај две лица од Тетово е утврдено присуство на делта сојот на ковид-19. И двете лица се од исто семејство и немале никакви видливи симптоми на болеста. Ова е прв случај кога медицинските служби од Тетово регистрираат заболен со ...

Тетовчани од исто семејство заразени со делта сој, еве ја нивната здравствена состојба

Lider - 08.07.2021

При ПЦР тестирање, кај две лица од Тетово е утврдено присуство на делта сојот на ковид-19. И двете лица се од исто семејство и немале никакви видливи симптоми на болеста. Ова е прв случај кога медицинските служби од Тетово регистрираат заболен со ...

Д-р Даниловски: Ќе има раст на инфекциите, но не и преполнување на болниците

Република - 08.07.2021

Професорот Драган Даниловски во разговор за „Фактор“ вели дека делта варијантата не ја одминува ниту нашава земја, но засега остануваме безбедна земја. Тој потенцира дека есенскиот бран ќе зависи од неколку фактори, како и дека потребно е децата да ...

Делта сојот стана доминантен во Германија

24Инфо - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох”. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Делта сојот стана доминантен во Германија

Денешен - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Д-р Даниловски: Ќе има раст на инфекциите, но не и преполнување на болниците

Скопје24 - 08.07.2021

Професорот Драган Даниловски во разговор за „Фактор“ вели дека делта варијантата не ја одминува ниту нашава земја, но засега остануваме безбедна земја. Тој потенцира дека есенскиот бран ќе зависи од неколку фактори, како и дека потребно е децата да ...

Во оваа европска држава Делта сојот стана доминантен-зазеде 59 проценти од новозаразените

Press24 - 08.07.2021

Новиот Делта сој на коронавирсуот стана доминантен во Германија. Уделот на делта соеви за првпат зазеде со 59 проценти, објави Институтот Роберт Кох (РКИ). РКИ посочува дека две третини од позитивните тестови за ПЦР веќе утврдиле дека станува збор ...

Бремена жена заразена со делта сојот е во болница

Република - 08.07.2021

Бремена жена, која се вратила од Шведска, заедно со нејзиниот свекор се заразени со делта стојот на коонавирусот и се хоспитализирани една од приватните клиники во земјава, објави „Слободен печат“.

Делта мутацијата на коронавирусот е доминантна во Германија

Република - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Делта мутацијата на коронавирусот е доминантна во Германија

Нетпрес - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР-тестови е утврдено дека ...

Нова студија покажува кои луѓе се најзаштитени од делта-сојот

Centar - 08.07.2021

Невакцинираните лица, нецелосно вакцинираните и лица со претходно постоечки коморбидитети се изложени на поголем ризик од заразување со делта-сојот на коронавирусот, покажува најновата голема студија спроведена од истражувачите од Индискиот совет за ...

Пановски предлага затворање на границите и забрана на свадби во затворен простор за да се забави ширењето на ...

24Инфо - 08.07.2021

Зголемениот број на новозаразени од коронавирусот во регионов ја наметнува дилемата меѓу здравствените работници дали повторно да се посегне по непопуларните мерки со кои се ограничуваат слободите и правата на луѓето во услови на пандемија.

Со прослави во затворено може да „експлодира“ делта-сојот, алармира д-р Пановски

Република - 08.07.2021

Потребни се рестрикции за да се спречи влошување на епидемиолошката состојба, потенцира микробиологот д-р Никола Пановски во изјава за „360 степени“, коментирајќи ги најавите на здравствените власти дека до крајот на неделава ќе се разговара дали ќе ...

Француските власти советуваат да не се патува во Шпанија и Португалија

24Инфо - 08.07.2021

Францускиот секретар во Министерството за европски прашања, Клеман Бон, ги советуваше граѓаните на Франција да избегнуваат летни одмори во Шпанија и Португалија поради ризикот од ширење на делта сојот на Ковид-19.

Двете лица од Тетово заразени со делта-сој немаат симптоми

Скопје инфо - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Двата тетовски случаи со делта сој на Ковид-19 се заразени кои немаат симптоми

Lider - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Над 2.000 новозаразени во Грција - се воведуваат посебни мерки за туристите од една држава

Press24 - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

ТРЕТ ДЕН ВИСОК БРОЈ НА ЗАБОЛЕНИ – Грчкото министерство за здравство денеска соопшти нови информации за состојбата, се ...

Курир - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Двата тетовски случаи со делта сој на Ковид-19 се заразени кои немаат симптоми

24Инфо - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, дозволена вакцинација и на деца

24Инфо - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со ...

Две лица од исто семејство во Тетово заразени со делта сојот - позната нивната состојба

Press24 - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Над 2.000 новозаразени во Грција, потврдени 67 нови случаи со делта сојот

24Инфо - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот.

Двете лица од Тетово заразени со Делта сојот на корона немаа никакви симптоми

Курир - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Д-р Даниловски: Очекувам раст на инфекциите, но не и преполнување на болниците

Нетпрес - 08.07.2021

Професорот Драган Даниловски во разговор за „ Фактор “ вели дека делта варијантата не ја одминува ниту нашава земја, но засега остануваме безбедна земја. Тој потенцира дека есенскиот бран ќе зависи од неколку фактори, како и дека потребно е децата ...

Градоначалникот на Велес откри каква е здравствената состојба на велешанецот заразен со делта сојот

Press24 - 08.07.2021

Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски денеска истакна дека нема потреба од паника и вознемиреност, откако завчера беше соопштено дека граѓанин на Велес е заразен со Делта сојот на Ковид – 19.

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот

Република - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со протоколи.

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, дозволена вакцинација и на деца

Скопје инфо - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со ...

Дозволена вакцинација и на деца, можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот

Lider - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со протоколи.

Делата -сојот „коси“ низ Грција и Албанија

Скопје инфо - 08.07.2021

Каква е состојбата со корона-вирусот во соседството, пред се во Грција и Албанија каде голем број на македонски граѓани патуваат на годишен одмор. Во регионот на јужниот албански град Ѓирокастро се регистрани првите два случаи сомнителни дека се ...

Нови мерки за туристите во Грција по бројката од над 2 000 новозаразени

Република - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, дозволена вакцинација и на деца

Курир - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со протоколи.

ДЕЛТА СОЈОТ СЕ ШИРИ ВО СВЕТОТ: Македонија со 10 случаи размислува за мерки на границите

Денешен - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во Македонија, можно е воведување мерки на границите при влез во земјава, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со протоколи.

Можно е воведување рестриктивни мерки на границите на земјава поради делта сојот

Press24 - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со ...

Делта -сојот „коси“ низ Грција и Албанија

Република - 08.07.2021

Каква е состојбата со корона-вирусот во соседството, пред се во Грција и Албанија каде голем број на македонски граѓани патуваат на годишен одмор. Во регионот на јужниот албански град Ѓирокастро се регистрани првите два случаи сомнителни дека се ...

Можни рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, дозволена вакцинација и на деца

iPortal - 08.07.2021

По детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со ...

Д-р Пановски: Да се фокусираме на ширењето на вирусот во затворените простори, но и на контролата на границите

Република - 08.07.2021

Според микробиологот д-р Никола Пановски, за да се забави ширењето на делта-сојот, не смее да има свадби во затворен простор, а потребни се и рестрктивни мерки на границите. – Треба да има контрола на границите со земјите во кои тој доминира.

Двете лица од Тетово заразени со делта сој се асимптоматски

Кајгана - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на COVID-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Над 2.000 новозаразени во Грција, потврдени 67 нови случаи со делта сојот

Кајгана - 08.07.2021

Веќе трет ден во Грција, бројот на новозаразени бележи нагорен тренд, а денеска по пауза од месец и половина се регистрирани над 2.000 нови случаи на COVID-19, додека пак потврдени се и уште 67 случаи од делта сојот, јави дописничката на МИА од ...

Не сакала да се вакцинира бидејќи се плашела од несакани ефекти: Синот ја заразил со вирусот, починала од делта сојот

Женски магазин - 08.07.2021

Мајка на две деца од Мисури, која не била вакцинирана против вирусот корона, бидејќи се плашела од несакани ефекти, починала откако се заразила со делта сојот. Триша Џонс (45) не сакала да ја прими вакцината откако слушнала извештаи за луѓе кои ...

КЛАСТЕР ВО СЕМЕЈСТВО СО ДЕЛТА СОЈ: Во приватна болница во Скопје хоспитализирана трудница и уште еден член на ...

Женски магазин - 08.07.2021

Со делта варијантата на корона вирусот во една од приватните болници во Скопје се хоспитализирани трудница и нејзиниот свекор кој во Македонија допатувале од Шведска, објави денеска „Слободен печат“.

Делта сојот стана доминантен во Германија

Кајгана - 08.07.2021

Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај веќе две третини од позитивните ПЦР тестови е утврдено дека станува збор за инфекција со делта ...

ОЧЕКУВАМ РАСТ НА ИНФЕКЦИИТЕ, НО НЕ И ПРЕПОЛНУВАЊЕ НА БОЛНИЦИТЕ: Проф. Даниловски за есенскиот бран и за вакцинацијата ...

Женски магазин - 08.07.2021

Делта варијантата не ја одминува ниту нашава земја. Веќе имамем неколку потврдени случаи, но истовремено бројките на новозаразени се на многу ниско ниво на дневна основа, па засега остануваме безбедна земја, со празни болници и според оценките на ...

Двата тетовски случаи со делта сој на Ковид-19 се заразени кои немаат симптоми

Frontline - 08.07.2021

Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...

Двата тетовски случаи со делта сој на Ковид-19 се заразени кои немаат симптоми

Опсервер - 08.07.2021

– Без симптоми се двете лица од исто семејство од Тетово кај кои е откриен делта сојот на Ковид-19, информираат денеска од тетовскиот Центар за јавно здравје. Освен што немаат никакви симптоми од болеста, карактеристично е што кај нив случајно е ...