TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмалку 107 украински војници убиени во судирите кај Иловајск

24 Вести - 14.09.2014

Во судирите меѓу украинските сили и сепаратистите кај градот Иловајск во источна Украина минатиот месец, загинаа најмалку 107 припадници на украинските Вооружен сили, соопшти во Киев министерот за ...

ОБСЕ го зголемува бројот на набљудувачи во Украина

Р.С.Европа - 14.09.2014

Повеќе меѓународни набљудувачи и безпилотни летала ќе бидат испратени да го надгледуваат несигурниот прекин на огнот во источна Украина. Ова е соопштено вчера по разговорите меѓу украинскиот ...

Киев ги обвини сепаратистите за загрозување на мировниот процес

Р.С.Европа - 14.09.2014

Киев ги обвини проруските сепаратисти дека го загрозуваат кревкиот мировен процес во Украина со интензивирањето на нападите врз владините сили и покрај деветдневниот прекин на огнот.

Партијата на регионите нема да учествува на изборите во Украина

Р.С.Европа - 14.09.2014

Поранешната партија на тргнатиот од власт украински претседател Виктор Јанукович соопшти дека нема да учествува на предвремените парламентарни избори закажани за 26 октомври.

Не предадоа-најмалку 107 украински војници убиени во судирите кај Иловајск

Локално - 14.09.2014

- Во судирите меѓу украинските сили и сепаратистите кај градот Иловајск во источна Украина минатиот месец, загинаа најмалку 107 припадници на украинските Вооружен сили, соопшти во Киев министерот за ...

Најмалку 107 украински војници убиени во судирите кај Иловајск

А1 On - 14.09.2014

Во судирите меѓу украинските сили и сепаратистите кај градот Иловајск во источна Украина минатиот месец, загинаа најмалку 107 припадници на украинските Вооружен сили, соопшти во Киев министерот за ...

Украинскиот воен министер плаши: Може да почнеме производство на нуклеарно оружје

Локално - 14.09.2014

Украина може да ја разгледа обновата на својот статус како нуклеарна држава, ако не добие поддршка од Западот во овој вооружен конфликт. Тоа го изјави денеска украинскиот министер за одбрана Валериј ...

Во судирите кај Иловајск убиени повеќе од 107 украински војници

Press24 - 14.09.2014

Во судирите меѓу украинските сили и сепаратистите кај градот Иловајск во источна Украина минатиот месец, загинаа најмалку 107 припадници на украинските Вооружени сили, соопшти во Киев министерот за ...

Најмалку 107 украински војници убиени во судирите кај Иловајск

Сител - 14.09.2014

Во судирите меѓу украинските сили и сепаратистите кај градот Иловајск во источна Украина минатиот месец, загинаа најмалку 107 припадници на украинските Вооружен сили, соопшти во Киев министерот за ...

Засилена контрола од ОБСЕ на прекинот на огнот во Украина

МРТ - 14.09.2014

Повеќе меѓународни набљудувачи и безпилотни летала ќе бидат испратени да го надгледуваат прекинит на огнот во источна Украина. Ова било соопштено вчера по разговорите меѓу украинскиот претседател ...

Најмалку 107 украински војници убиени во судирите кај Иловајск

Либертас - 14.09.2014

Во судирите меѓу украинските сили и сепаратистите кај градот Иловајск во источна Украина минатиот месец, загинаа најмалку 107 припадници на украинските Вооружен сили, соопшти во Киев министерот за ...

Литванија прими 14 ранети од Украина

Нетпрес - 14.09.2014

Литванија синоќа прими група од 14 украински војници волонтери за да им пружи неопходна лекарска помош, бидејќи се ранети во судирите на истокот на Украина.Во групата ранети има 13 мажи и една жена, ...

ОБСЕ со повеќе набљудувачи во Украина

Вечер - 14.09.2014

Повеќе меѓународни набљудувачи и безпилотни летала ќе бидат испратени да го надгледуваат несигурниот прекин на огнот во источна Украина. Ова е соопштено по разговорите меѓу украинскиот претседател ...

Околу 20 убиени цивили во Донецк, под оган и набљудувачи на ОБСЕ

Макфакс - 14.09.2014

Најголемото упориште на проруските бунтовници во источна Украина, градот Донецк и покрај договорениот прекин на огнот во неделата бил гаѓан во 38 наврати од страна на силите лојални на прозападната ...

Хелетеј: Земјите на НАТО почнаа со испорака на оружје на Украина

Макфакс - 14.09.2014

Украинскиот министер за одбрана на Валериј Хелетеј изјави во неделата дека земји членки на НАТО испорачуваат оружје на неговата земја за да ја опремат во борбата против проруските бунтовници и да го ...

Повторно борби во близина на аеродромот во Донецк

Falanga - 14.09.2014

Во меѓувреме конвојот возила за кој руските власти тврдат дека носи хуманитарна помош пристигна во Луганск, вториот град контролиран од проруските сепаратисти..

Украинската војска одби напад на проруски активисти во Доњецк

24 Вести - 13.09.2014

Украинската војска денеска соопшти дека успеала да одбие напад на проруски активисти на аеродромот во Доњецк, на истокот на Украина. - Голем број проруски активисти со поддршка на шест тенкови ...

Јацењук: Само НАТО може да ја заштити Украина од Русија

Deutsche Welle - 13.09.2014

Три недели по спорното влегување на руски хуманитарен конвој во завојувана источна Украина, втор таков денеска ја премина руско-украинската граница. Украинскиот премиер, пак, повторно упати остри ...

Украинскиот премиер оцени дека Путин се обидувал да ја уништи Украина

Р.С.Европа - 13.09.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јатсенјук рече дека целта на рускиот претседател Владимир Путин е да ја уништи Украина како независна земја. Зборувајќи на меѓународната конференција што се одржува ...

ЕУ испраќа сигнали кон Москва

Deutsche Welle - 13.09.2014

Во украинскиот конфликт, ЕУ на Кремљ му покажува и подготвеност за компримиси. Одложено е стапувањето во сила на Договорот за слободна трговија со Киев, кој ја предизвика кризата.

Украинската војска одговорила на напад на аеродромот во Донецк

Р.С.Европа - 13.09.2014

Украинската војска соопшти дека нејзините сили одговориле на напад на аеродромот во источниот град Донецк од проруските сепаратисти и покрај осумдневниот прекин на огнот.

Повторно борби во близина на аеродромот во Донецк

Р.С.Европа - 13.09.2014

Во близина на Донецк повторно се обновија борбите и покрај осумдневниот прекин на огнот меѓу проруските сепаратисти и владините сили во источна Украина.

Колут назад во Брисел и во Киев

Deutsche Welle - 13.09.2014

Етапна победа на Русија. Неомилениот Договор за слободна трговија меѓу ЕУ и Украина треба да стапи во сила дури на крајот на 2015. Под прашање е ставена и европската перспектива на Украина, смета ...

Украинските војници се спротивставуваат на бунтовниците во Донецк

Нова ТВ - 13.09.2014

Украинските владини војници велат дека им се спротивставиле на нападот од страна на про-руски бунтовници на аеродромот во Донецк , јавува Би-Би-Си. Целото утро во сабота се слушало огнено оружје од ...

Јацењук: Путин сака да ја уништи Украина како независна држава

Кајгана - 13.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин сака да ја уништи Украина како независна држава, предупреди украинскиот премиер Арсениј Јацењук, повикувајќи ги САД и Европската унија да бидат гаранти на мировниот ...

Јацењук: Путин ја сака цела Украина и да го обнови СССР

МКД - 13.09.2014

Целта на рускиот претседател Владимир Путин е да ја уништи Украина како независна држава и да го обнови Советскиот Сојуз, изјавил денес украинскиот премиер Арсениј Јацењук.

Јацењук: Путин сака да ја уништи Украина како независна држава

Алфа - 13.09.2014

Целта на рускиот претседател Владимир Путин е да ја уништи Украина како независна држава и да го обнови Советскиот сојуз, изјави денеска украинскиот премиер Арсениј Јацењук.

Јацењук: Путин сака да ја уништи Украина како независна држава

А1 On - 13.09.2014

Целта на рускиот претседател Владимир Путин е да ја уништи Украина како независна држава и да го обнови Советскиот сојуз, изјави денеска украинскиот премиер Арсениј Јацењук.

Украинската војска одби напад на проруски активисти во Доњецк

А1 On - 13.09.2014

Украинската војска денеска соопшти дека успеала да одбие напад на проруски активисти на аеродромот во Доњецк, на истокот на Украина. - Голем број проруски активисти со поддршка на шест тенкови ...

ЕУ и помага на Украина со 760 милиони евра заем

А1 On - 13.09.2014

Европската унија е подготвена да исплати 760 милиони евра помош како дел од директни позајмици за Украина во следниот месец, додколку се стекнат одредени услови, изјави претсеадателот на ЕК, Жозе ...

Јацењук: Путин сака да ја уништи Украина како независна држава

Телеграф - 13.09.2014

оворејќи на конференција во Киев, на која присуствуваат европски и украински пратеници, Јацењук ги поздрави новите санкции кон Русија од ЕУ и САД, велејќи дека тие претставуваат опасност за руската ...

Договорот за слободна трговија меѓу Украина и ЕУ нема да стапи во сила пред крајот на 2015

А1 On - 13.09.2014

Договорот за слободна трговија меѓу Украина и Европската унија што треба да биде ратификуван во вторник од украинскиот Парламент, нема да влезе во сила пред крајот на 2015 година, објави Европската ...

Баросо: Прекинот на огнот во Украина не е доволен да се гарантира траен мир

А1 On - 13.09.2014

Шефот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо предупреди дека прекинот на огнот во Украина претставува позитивен чекор, но не е доволно за да се гарантира долгорочен мир.

ДОНЕЦК: Украинската војска одби напад на проруски активисти

Телеграф - 13.09.2014

Киев и проруските активисти на 5 септември потпишаа протокол за прекин на огнот на истокот на Украина, кој воглавно се почитува Украинската војска денеска соопшти дека успеала да одбие напад на ...

Јаценјук: Русија е закана за светскиот поредок и за безбедноста

Локално - 13.09.2014

“Ние се уште сме во фаза на војна и клучниот агресор е Руската Федерација. Путин сака уште еден” замрзнат конфликт “(во Источна Украина). Целта му е да ја освои цела Украина.

ЕУ го одложи стапувањето во сила на Договорот за слободна трговија со Украина

Тера - 13.09.2014

Европската унија(ЕУ) во петок соопшти дека го одлага стапувањето во сила на Договорот за слободна трговија со Украина за 15 месеци, до 31 декември 2015 година, јави AFP.

Нови жртви во Донецк, Русија достави помош во Луганск

Тера - 13.09.2014

Еден цивил е убиен и уште шест други се ранети утрото во саботата во продолжениот артилериски напад на украинската армија врз предградие на источниот град Донецк, центарот на проруските бунтовници, ...

Јацењук: Путин сака да ја уништи Украина како независна држава

+инфо - 13.09.2014

Целта на рускиот претседател Владимир Путин е да ја уништи Украина како независна држава и да го обнови Советскиот сојуз, изјави денеска украинскиот премиер Арсениј Јацењук.

Јацењук: Путин сака да ја уништи Украина како независна држава

Н.Македонија - 13.09.2014

Целта на рускиот претседател Владимир Путин е да ја уништи Украина како независна држава и да го обнови Советскиот сојуз, изјави денеска украинскиот премиер Арсениј Јацењук Говорејќи на конференција ...

Само НАТО може да ги спаси: "Путин сака да ја уништи Украина и да го обнови СССР"

Точка - 13.09.2014

Зборувајќи на конференцијата во Киев, на која присуствувале европски и украински пратеници, Арсениј Јаценјук ги пофалил новите санкции за Русија од страна на ЕУ и САД, велејќи дека тие претставуваат ...

Украинската војска одби напад на проруски активисти во Доњецк

+инфо - 13.09.2014

Украинската војска денеска соопшти дека успеала да одбие напад на проруски активисти на аеродромот во Доњецк, на истокот на Украина. - Голем број проруски активисти со поддршка на шест тенкови ...

Украинската војска го одбила нападот на проруските активисти на аеродромот во Доњецк

Press24 - 13.09.2014

Украинската војска денеска соопшти дека успеала да одбие напад на проруски активисти на аеродромот во Доњецк, на истокот на Украина. - Голем број проруски активисти со поддршка на шест тенкови ...

Украинската војска одби напад на проруски активисти во Доњецк

Сител - 13.09.2014

Украинската војска денеска соопшти дека успеала да одбие напад на проруски активисти на аеродромот во Доњецк, на истокот на Украина. - Голем број проруски активисти со поддршка на шест тенкови ...

Јацењук: Путин сака да ја уништи Украина како независна држава

Сител - 13.09.2014

Целта на рускиот претседател Владимир Путин е да ја уништи Украина како независна држава и да го обнови Советскиот сојуз, изјави денеска украинскиот премиер Арсениј Јацењук.

Путин ја уништува Украина

Вечер - 13.09.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук рече дека целта на рускиот претседател Владимир Путин е да ја уништи Украина како независна земја. Зборувајќи на меѓународната конференција што се одржува денеска ...

Јацењук: Путин сака да ја уништи Украина како независна држава

Макфакс - 13.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин сака „да ја уништи Украина“ како независна држава, предупреди во сабота украинскиот премиер Арсениј Јацењук, повикувајќи ги САД и Европската унија(ЕУ) да бидат ...

Нови жртви во Донецк, Русија достави помош во Луганск

Макфакс - 13.09.2014

Еден цивил е убиен и уште шест други се ранети утрото во саботата во продолжениот артилериски напад на украинската армија врз предградие на источниот град Донецк, центарот на проруските бунтовници, ...

ЕУ и помага на Украина со 760 милиони евра заем

Lider - 13.09.2014

Европската унија е подготвена да исплати 760 милиони евра помош како дел од директни позајмици за Украина во следниот месец, додколку се стекнат одредени услови, изјави денеска претсеадателот на ЕК, ...

Украинскиот премиер оцени дека Путин се обидувал да ја уништи Украина

Falanga - 13.09.2014

Украинскиот премиер оцени и дека новите економски санкции за Русија од Европската унија и САД претставуваат закана за руската економија. Украинскиот премиер Арсениј Јатсенјук рече дека целта на ...

Во Украина разменети заробеници

24 Вести - 12.09.2014

Украинските владини сили и про-руските бунтовници разменија десетици затвореници заробени за време на борбите во источниот дел на Украина, како дел од договорот за прекин на огнот потпишан на ...

Размена на затвореници во Украина

Р.С.Европа - 22.02.2015

Украинските власти и проруските бунтовници извршија размена на затвореници во источниот дел на земјата. 139 украински војници и 59 бунтовници биле разменети на 20 километри западно од Луганск.

Украинските националисти одговорни за страшни злосторства

Дневник - 12.09.2014

Групата десноориентирани украински националисти, кои се нарекуваат баталјон „Ајдар“, е одговорна за воени злосторства на територијата на источна Украина, пренесува „Амнести интернешнел“.

Москва ги демантира тврдењата на Киев за илјадници загинати руски војници во Украина

А1 On - 12.09.2014

Руското Министерство за одбрана ги нарече „целосна лага“ тврдењата на портпаролот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко дека според податоци на оперативното ...

ЕУ: Ѝ помага на Украина со 760 милиони евра заем

Телеграф - 12.09.2014

Два пакета помош од ЕУ вредни 1,6 милијарди евра се на располагање за Украина, изјави претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо Европската унија е подготвена да исплати 760 милиони евра помош како дел ...

Договорот за слободна трговија меѓу Украина и ЕУ нема да стапи во сила пред крајот на 2015

Алфа - 12.09.2014

Договорот за слободна трговија меѓу Украина и Европската унија што треба да биде ратификуван во вторник од украинскиот Парламент, нема да влезе во сила пред крајот на 2015 година, објави денеска ...

БАРОСО: Прекинот на огнот не е гаранција за долгорочен мир во Украина

Телеграф - 12.09.2014

Шефот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо нагласи дека ЕУ е подготвена да помогне на завојуваните страни да договорат политичко решение со кое би се сочувала територијалната целина на Украина ...

Украинците признаа: Целосно изгубивме контрола над источната граница

А1 On - 12.09.2014

Украинските власти во четврток за прв пат признаа дека проруските бунтовници ја прошириле контролата над источниот дел на украината граница кон Русија до Азовско море.

ЕУ ја одлага примената на Спогодбата за слободна трговија со Украина

Фактор - 12.09.2014

Европската унија денеска соопшти дека ја одлага примената на Спогодбата за слободна трговија со Украина за 15 месеци, односно до крајот на 2015 година.

Москва демантира дека илјадници руски војници се убиени во Украина

Точка - 12.09.2014

Руското Министерство за одбрана ги нарече "целосна лага" тврдењата на портпаролот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко дека според податоци на оперативното ...

Москва го демантира Киев за илјадници загинати руски војници во Украина

Н.Македонија - 12.09.2014

Руското Министерство за одбрана ги нарече „целосна лага“ тврдењата на портпаролот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко дека според податоци на оперативното ...

Москва ги демантира тврдењата на Киев за илјадници загинати руски војници во Украина

+инфо - 12.09.2014

Руското Министерство за одбрана ги нарече „целосна лага“ тврдењата на портпаролот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко дека според податоци на оперативното ...

Украинските безбедносни сили повторно го напаѓаат Донецк

NewTime - 12.09.2014

Украинските безбедносни сили повторно отворија оган врз Донецк, јкави РИА Новости, повикувајќи се на изјави на локалната власт. – Во Донецк ситуацијата е тензична.

Порошенко: Ратификацијата на договорот со ЕУ ќе се случи на 16 септември

Точка - 12.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска во парламентот дека во вторник на 16 септември ќе се ратификува договорот за придружување кон Европската унија кој е усвоен во јуни во Брисел.

ЕУ и помага на Украина со 760 милиони евра заем

+инфо - 12.09.2014

Европската унија е подготвена да исплати 760 милиони евра помош како дел од директни позајмици за Украина во следниот месец, додколку се стекнат одредени услови, изјави денеска претсеадателот на ЕК, ...

Слободна трговија меѓу Украина и ЕУ дури по 2015

Н.Македонија - 12.09.2014

Договорот за слободна трговија меѓу Украина и Европската унија што треба да биде ратификуван во вторник од украинскиот Парламент, нема да влезе во сила пред крајот на 2015 година, објави денеска ...

ЕУ и помага на Украина со 760 милиони евра заем

Н.Македонија - 12.09.2014

Европската унија е подготвена да исплати 760 милиони евра помош како дел од директни позајмици за Украина во следниот месец, додколку се стекнат одредени услови, изјави денеска претсеадателот на ЕК, ...

Баросо: Прекинот на огнот во Украина не е доволен да се гарантира траен мир

Н.Македонија - 12.09.2014

Шефот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо предупреди денеска дека прекинот на огнот во Украина претставува позитивен чекор, но не е доволно за да се гарантира долгорочен мир.

Москва ги демантира тврдењата на Киев за илјадници загинати руски војници во Украина

Сител - 12.09.2014

Руското Министерство за одбрана ги нарече „целосна лага“ тврдењата на портпаролот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко дека според податоци на оперативното ...

Москва демантира дека илјадници руски војници се убиени во Украина

Нетпрес - 12.09.2014

Руското Министерство за одбрана ги нарече „целосна лага“ тврдењата на портпаролот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко дека според податоци на оперативното ...

Русија демантираше дека загинале илјадници руски војници во Украина

Press24 - 12.09.2014

Руското Министерство за одбрана ги нарече „целосна лага“ тврдењата на портпаролот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко дека според податоци на оперативното ...

Порошенко: Ратификацијата на договорот со ЕУ ќе се случи на 16 септември

Нетпрес - 12.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска во парламентот дека во вторник на 16 септември ќе се ратификува договорот за придружување кон Европската унија кој е усвоен во јуни во Брисел.

Сепаратистите и укрианските власти разменија затвореници

Вечер - 12.09.2014

Украинските владини сили и про-руските сепаратисти разменија десетици затвореници заробени за време на борбите во источниот дел на Украина, како дел од договорот за прекин на огнот потпишан на ...

Украинските безбедносни сили повторно го напаѓаат Донецк

Макфакс - 12.09.2014

Украинските безбедносни сили повторно отворија оган врз Донецк, јкави РИА Новости, повикувајќи се на изјави на локалната власт. „Во Донецк ситуацијата е тензична.

ЕУ го одложи стапувањето во сила на Договорот за слободна трговија со Украина

Макфакс - 12.09.2014

Европската унија(ЕУ) во петок соопшти дека го одлага стапувањето во сила на Договорот за слободна трговија со Украина за 15 месеци, до 31 декември 2015 година, јави AFP.

Размена на затвореници во Украина

Falanga - 12.09.2014

Се верува дека стотици луѓе се заробени од двете страни од почетокот на конфликтот во април.. Украинските владини сили и про-руските сепаратисти разменија десетици затвореници заробени за време на ...

Русија демантираше дека загинале илјадници руски војници во Украина

Maxim - 12.09.2014

Руското Министерство за одбрана ги нарече „целосна лага“ тврдењата на портпаролот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Лисенко дека според податоци на оперативното ...

Украина призна дека проруските сепаратисти ја прошириле контролата на границата до Азовското Море

24 Вести - 11.09.2014

Украинската Влада призна првпат дека проруските сепаратисти ја прошириле контролата долж источната украинска граница со Русија до Азовското Море. - Тој дел од границата се наоѓа во моментов под ...

Штајнмаер: Дијалогот со Русија за Украина мора да продолжи

24 Вести - 11.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер рече денеска дека дијалогот со Русија за Украина мора да продолжи и отфрли критики во државата дека Берлин е премногу лојален спрема ...

Сепаратистите во источна Украина сакаат независност, не специјален статус

Р.С.Европа - 11.09.2014

Предлогот на украинскиот претседател Петро Порошенко за доделување специјален статус на источните региони во земјата е недоволен, изјави заменик премиерот на така-наречената Доњецка народна ...

Наредната недела ратификација на Договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ

Р.С.Европа - 11.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко, во наредната недела, ќе го достави во парламентот Договорот за асоцијација со ЕУ, изјави спикерот на парламентот Олександр Турчинов.

ОБСЕ со беспилотни летала ќе ја надгледува границата меѓу Украина и Русија

Р.С.Европа - 11.09.2014

ОБСЕ ќе користи беспилотни летала за контрола на руско украинската граница. Ова денеска во Рига го изјави претседавачот на ОБСЕ, претседателот на Швајцарија Дидие Буркхалтер.

Полоши од исламистите: украинските доброволци одговорни за страшни ѕверства! (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.09.2014

Групата десно ориентирани украински националисти, кои себеси се нарекуваат „батаљон Ајдар“, се одговорни за воени злосторства на територијата на источна Украина, јави Амнести интернешнел.

САД: Ако Русија се повлече, тоа ќе биде добар чекор

Телеграф - 11.09.2014

Портпаролката на Стејт департментот, Мари Харф, изјави дека САД не можат да потврдат дали е вистина дека 70 отсто од руската војска во Украина ја напуштиле земјата, но истакна дека во Украина постои ...

Украина призна дека проруските сепаратисти ја прошириле контролата на границата до Азовското Море

А1 On - 11.09.2014

Украинската Влада призна првпат денеска дека проруските сепаратисти ја прошириле контролата долж источната украиска граница со Русија до Азовското Море.

САД: Руското повлекување од Украина би претставувало „добар почетен чекор“

А1 On - 11.09.2014

Доколку се потврди делумното повлекување на руските војници од територијата на Украина тоа би претставувало „добар почетен чекор“, соопшти синоќа Стејт департментот.

Илјада руски војници се уште се наоѓаат во Источна Украина

Локално - 11.09.2014

Околу илјада руски војници се уште се наоѓаат во Источна Украина и тие имаат голема количина опрема, соопшти извор од НАТО кој побарал анонимност. Околу 20.000 руски војници се уште се натрупани по ...

Штајнмаер: Дијалогот со Русија за Украина мора да продолжи

А1 On - 11.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер рече денеска дека дијалогот со Русија за Украина мора да продолжи и отфрли критики во државата дека Берлин е премногу лојален спрема ...

Нов “Берлински ѕид“ овој пат на границата помеѓу Русија и Украина (фото)

Канал5 - 11.09.2014

По налог на украинскиот претседател Петро Порошенко, на некои делови на границата помеѓу Украина и Русија започна изградбата на бетонските блокови за разграничување - пренесува “Anadolu Agency“ Од ...

САД: Руското повлекување од Украина би претставувало „добар почетен чекор“

Н.Македонија - 11.09.2014

Доколку се потврди делумното повлекување на руските војници од територијата на Украина тоа би претставувало „добар почетен чекор“, соопшти синоќа Стејт департментот.

Штајнмаер: Дијалогот со Русија за Украина мора да продолжи

+инфо - 11.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер рече денеска дека дијалогот со Русија за Украина мора да продолжи и отфрли критики во државата дека Берлин е премногу лојален спрема ...

Украина призна дека проруските сепаратисти ја прошириле контролата на границата до Азовското Море

+инфо - 11.09.2014

Украинската Влада призна првпат денеска дека проруските сепаратисти ја прошириле контролата долж источната украиска граница со Русија до Азовското Море.

Полоши од исламистите: Овие украински специјалци се одговорни за застрашувачки ѕверства

Точка - 11.09.2014

Имено, баталјоните "Ајдар" и "Азов" се вмешани во брутални мачења, киднапирања, рекет и можни егзекуции во стилот на озлогласената исламистичка терористичка организација ИСИС, односно со сечење на ...

САД: Руското повлекување од Украина би претставувало „добар почетен чекор“

Либертас - 11.09.2014

Доколку се потврди делумното повлекување на руските војници од територијата на Украина тоа би претставувало „добар почетен чекор“, соопшти синоќа Стејт департментот.

САД: Руското повлекување од Украина би претставувало „добар почетен чекор“

Press24 - 11.09.2014

Доколку се потврди делумното повлекување на руските војници од територијата на Украина тоа би претставувало „добар почетен чекор“, соопшти синоќа Стејт департментот.

Проруските сепаратисти ја прошириле контролата на границата до Азовското море

Press24 - 11.09.2014

Украинската Влада призна првпат денеска дека проруските сепаратисти ја прошириле контролата долж источната украинска граница со Русија до Азовското Море.

Во источна Украина сеуште се наоѓаат околу 1.000 руски војници

Press24 - 11.09.2014

Околу илјада руски војници се уште се наоѓаат во Источна Украина и тие имаат голема количина опрема, соопшти извор од НАТО кој побарал анонимност. Околу 20.000 руски војници се уште се натрупани по ...

Руското повлекување од Украина за САД би било „добар почеток“

Република - 11.09.2014

Доколку се потврди делумното повлекување на руските војници од територијата на Украина тоа би претставувало „добар почетен чекор“, соопшти синоќа Стејт департментот.

Штајнмаер: Дијалогот со Русија за Украина мора да продолжи

Денешен - 11.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер рече денеска дека дијалогот со Русија за Украина мора да продолжи и отфрли критики во државата дека Берлин е премногу лојален спрема ...

Прифатлива е само независна Доњецка република

Вечер - 11.09.2014

Предлогот на украинскиот претседател Петро Порошенко за доделување специјален статус на источните региони во земјата е недоволен, изјави заменик премиерот на така-наречената Доњецка народна ...

Со беспилотни летала ќе се надгледува границата меѓу Украина и Русија

Вечер - 11.09.2014

ОБСЕ ќе користи беспилотни летала за контрола на руско - украинската граница. Ова денеска во Рига го изјави претседавачот со ОБСЕ, претседателот на Швајцарија Дидие Буркхалтер.

САД: Руското повлекување од Украина е ‘добар прв чекор’

Макфакс - 11.09.2014

Американскиот Стејт департмент оцени дека наводното делумно повлекување на руски единици од украинската територија, доколку се случи, би претставувало „добар прв мал чекор“.

Тројца бунтовници убиени во артилериско гранатирање на истокот од Украина

Макфакс - 11.09.2014

Тројца борци на проруските бунтовнички сили се убиени во последното деноноќие во артилериски оган на украинската армија врз цели во Донецката област, пренесува во четвртокот РИА Новости, повикувајќи ...

НАТО: Околу 1000 руски војници сè уште се распоредени во Украина

Макфакс - 11.09.2014

НАТО во четвртокот соопшти дека во Украина има уште околу 1000 руски војници, додека Москва тврди дека Киев ги консолидира воените групации во различни делови од земјата, пренесуваат светските ...

ПОЛОШИ ОД ИСИС: Ова се украински специјалци кои се одговорни за застрашувачки ѕверства!

Пулс24 - 11.09.2014

Баталјоните „Ајдар“ и „Азов“, се одговорни за брутални мачења и киднапирања, но нејверојатно и за егзекуции во стилот на ИСИС со сечењето на глави. „Ајдар“ е група од десно ориентирани украински ...

Проруските сепаратисти ја прошириле контролата на границата до Азовското море

Maxim - 11.09.2014

Украинската Влада призна првпат денеска дека проруските сепаратисти ја прошириле контролата долж источната украинска граница со Русија до Азовското Море.

Во источна Украина сеуште се наоѓаат околу 1.000 руски војници

Maxim - 11.09.2014

Околу илјада руски војници се уште се наоѓаат во Источна Украина и тие имаат голема количина опрема, соопшти извор од НАТО кој побарал анонимност. Околу 20.000 руски војници се уште се натрупани по ...

Кризата во Украина тема на телефонскиот разговор Путин - Порошенко

24 Вести - 10.09.2014

Русија и натаму останува посветена да помогне во украинскиот мировен процес, му пренел рускиот претседател Владимир Путин на својот украински колега, Петро Порошенко, соопшти Кремљ.

Телефонски разговор Путин-Порошенко за кризата во Украина

Р.С.Европа - 10.09.2014

Русија и понатаму останува посветена да помогне во украинскиот мировен процес, му пренел рускиот претседател Владимир Путин на својот украински колега, Петро Порошенко, соопшти Кремљ.

Порошенко: обединета Украина со специјален статус за Доњецк и Луганск

Р.С.Европа - 10.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека мировниот план што во минатата недела беше усогласен со проруските сепаратисти го зачувува концептот на суверена и обедениета земја во сегашните ...

Порошенко поканет во Конгресот на САД

Р.С.Европа - 10.09.2014

Спикерот на Конгресот на САД Џон Бонер го покани претседателот на Украина Петро Порошенко да се обрати заедничката сесија на Конгресот на 18 септември.

Украинскиот претседател вели сепаратистичкиот исток ќе остане дел од Украина

Глас на Америка - 10.09.2014

Порошенко одби секаков разговор за „федерализација“ или тотална независност. Украинскиот претседател Петро Порошенко вели дека ќе поднесе предлог закон до парламентот следната недела давајќи на ...

„Амнести интернешнал“ со докази за воени злосторства во Украина

Deutsche Welle - 10.09.2014

Организацијата за заштита на човековите права АИ објави дека има документирани докази за воени злосторства спроведени од двете страни во конфликтот во Украина.

Во источна Украина се заканува „замрзнат конфликт“

Deutsche Welle - 10.09.2014

Доколку опстои прекинот на огнот во источна Украина, на дневен ред доаѓа прашањето за статусот на регионите околу Доњецк и Луганск. Официјален Киев не сака „замрзнат конфликт“ како оној меѓу ...

Порошенко потпиша закон за економски санкции против Русија

Кајгана - 10.09.2014

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, истакна дека мировната мапа потпишана минатата недела меѓу Украина и проруските бунтовници предвидува зачувување на концептот на суверена, обединета земја ...

Порошенко: Повеќето руски војници се вратија во својата земја, мирот има шанси

МКД - 10.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко денес рекол дека во Русија се вратиле голем број руски војници што, како што рекол, биле во источна Украина, што ги зголемува шансите за успех на мировниот ...

ПОРОШЕНКО: Украина треба да остане во сегашните граници

Телеграф - 10.09.2014

Следната недела во парламентот ќе биде поднесен нацрт-закон за давање специјален статус на области во донецката и во луганската област кои се под контрола на сепаратистите Патоказите за мир, кои беа ...

Украинскиот баталјон „Ајдар“ извршил злосторства

Телеграф - 10.09.2014

Во некои подрачја, посебно во Донецк и Мариупољ, можат да се слушнат повремени истрели Украинскиот баталјон „Ајдар“ извршил големи злосторства во источниот регион Луганск, се наведува во извештајот ...

АИ: Украинскиот баталјон Ајдар извршил злосторства

А1 On - 10.09.2014

Украинскиот баталјон Ајдар извршил големи злосторства во источниот регион Луганск, се наведува во извештајот на организацијата за заштита на човековите права „Амнести Интернешанл“.

Медведев: Русија ќе направи се за мир во Украина

А1 On - 10.09.2014

Русија се надева дека нестабилното примирје во источна Украина ќе се одржи и ќе направи се за да помогне во воспоставување мир во таа соседна држава, соопшти денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Порошенко: Украина треба да остане во сегашните граници

Алфа - 10.09.2014

Патоказите за мир, кои беа договорени минатата недела меѓу Украина и проруските сепаратисти, нагласуваат дека Украина е единствена суверена држава во сегашните граници, изјави украинскиот претседател ...

ВО УКРАИНА: Уапсени двајца руски војници

Телеграф - 10.09.2014

Според воениот портпарол Андриј Лисенко тие биле уапсени од доброволци од баталјонот „Луганск-1“, што се бори на страната на украинската армија Украинските вооружени сили соопштија дека уапсиле во ...

Украина почна со изградба на одбранбен систем „Ѕид“ на границата со Русија

А1 On - 10.09.2014

По налог на украинскиот претседател Петро Порошенко, на некои делови на границата меѓу Украина и Русија започна изградба на бетонски ѕидови за разграничување, пренесе ИТАР-ТАС.

МЕДВЕДЕВ: Потребен ни е мир во Украина

Телеграф - 10.09.2014

Рускиот премиер нагласи дека Киев треба да ги анализира сите причини и аргументи и не треба да се откажува воспоставување контакти на југоисток во државата Русија се надева дека нестабилното примирје ...

Порошенко: Украина треба да остане во сегашните граници

А1 On - 10.09.2014

Патоказите за мир, кои беа договорени минатата недела меѓу Украина и проруските сепаратисти, нагласуваат дека Украина е единствена суверена држава во сегашните граници, изјави украинскиот претседател ...

Во Украина уапсени двајца руски војници

Локално - 10.09.2014

Украинските вооружени сили соопштија дека уапсиле во источниот дел на Украина двајца руски војници, осомничени дека користеле преносливи противвоздушни ракетни фрлачи врз украински воени авиони, јави ...

„Амнести интернешнал“ со докази за воени злосторства во Украина

Локално - 10.09.2014

Организацијата за заштита на човековите права АИ објави дека има документирани докази за воени злосторства спроведени од двете страни во конфликтот во Украина.

Во Украина уапсени двајца руски војници

А1 On - 10.09.2014

Украинските вооружени сили соопштија дека уапсиле во источниот дел на Украина двајца руски војници, осомничени дека користеле преносливи противвоздушни ракетни фрлачи врз украински воени авиони, јави ...

Порошенко предлага поголема автономија за источните области

Фактор - 10.09.2014

Претседателот на Украина, Петар Порошенко вети дека веќе следната недела ќе предложи парламентарно усвојување на закони кои даваат поголема автономија на бунтовничките региони на прорускиот исток од ...

Русија повлекла 70% од своите војници од Украина, објави Порошенко

Локално - 10.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека Русија повлекла 70% од своите војници од територијата на Украина. Информациите за тоа претседателот ги добил од разузнавањето.

Порошенко: Бунтовниците предадоа 700 заробеници

Тера - 10.09.2014

Откако минатиот петок во Минск беше потпишан договорот за прекин на огнот во источна Украина, меѓу прозападните власти во Киев и проруските бунтовници во источните региони на земјата, на Киев му се ...

Amnesty: Двете страни во конфликтот во Украина извршиле воени злосторства

Тера - 10.09.2014

Организацијата Amnesty International објави во средата дека има документирано докази за воени злосторства, кои ги извршиле двете страни во судирите на истокот од Украина.

Порошенко: Украина треба да остане во сегашните граници

Н.Македонија - 10.09.2014

Патоказите за мир, кои беа договорени минатата недела меѓу Украина и проруските сепаратисти, нагласуваат дека Украина е единствена суверена држава во сегашните граници, изјави украинскиот претседател ...

Порошенко: Украина треба да остане во сегашните граници

+инфо - 10.09.2014

Патоказите за мир, кои беа договорени минатата недела меѓу Украина и проруските сепаратисти, нагласуваат дека Украина е единствена суверена држава во сегашните граници, изјави украинскиот претседател ...

Во Украина уапсени двајца руски војници

+инфо - 10.09.2014

Украинските вооружени сили соопштија дека уапсиле во источниот дел на Украина двајца руски војници, осомничени дека користеле преносливи противвоздушни ракетни фрлачи врз украински воени авиони, јави ...

Амнести Интернешанл: Украинскиот баталјон Ајдар извршил големи злосторства во Луганск

Бриф - 10.09.2014

Украинскиот баталјон Ајдар извршил големи злосторства во источниот регион Луганск, се наведува во извештајот на организацијата за заштита на човековите права „Амнести Интернешанл“.

АИ: Украинскиот баталјон Ајдар извршил злосторства

+инфо - 10.09.2014

Украинскиот баталјон Ајдар извршил големи злосторства во источниот регион Луганск, се наведува во извештајот на организацијата за заштита на човековите права „Амнести Интернешанл“.

Медведев: Русија ќе направи се за мир во Украина

+инфо - 10.09.2014

Русија се надева дека нестабилното примирје во источна Украина ќе се одржи и ќе направи се за да помогне во воспоставување мир во таа соседна држава, соопшти денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Јацењук изјави дека главните непријатели на Украина се корупцијата и Русија

Руска реч - 10.09.2014

Претседателот на владата на Украина, Арсениј Јацењук смета дека неговата земја има двајца непријатели: Русија и корупцијата, пренесува РИА „Новости“. „Имаме два агресора: првиот е надворешен - ...

Порошенко: Украина треба да остане во сегашните граници

Бриф - 10.09.2014

Патоказите за мир, кои беа договорени минатата недела меѓу Украина и проруските сепаратисти, нагласуваат дека Украина е единствена суверена држава во сегашните граници, изјави украинскиот претседател ...

Порошенко: Украина треба да остане во сегашните граници

Република - 10.09.2014

Патоказите за мир, кои беа договорени минатата недела меѓу Украина и проруските сепаратисти, нагласуваат дека Украина е единствена суверена држава во сегашните граници, изјави украинскиот претседател ...

Медведев: Русија ќе направи се за мир во Украина

Република - 10.09.2014

Русија се надева дека нестабилното примирје во источна Украина ќе се одржи и ќе направи се за да помогне во воспоставување мир во таа соседна држава, соопшти денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Уапсени двајца руски војници во Украина

Нетпрес - 10.09.2014

Украинските вооружени сили соопштија дека уапсиле во источниот дел на Украина двајца руски војници, осомничени дека користеле преносливи противвоздушни ракетни фрлачи врз украински воени авиони, ...

Русија ќе помогне да се воспостави мир во Украина

Press24 - 10.09.2014

Русија се надева дека нестабилното примирје во источна Украина ќе се одржи и ќе направи се за да помогне во воспоставување мир во таа соседна држава, соопшти денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Порошенко нагласи дека Украина ќе остане во сегашните граници

Press24 - 10.09.2014

Патоказите за мир, кои беа договорени минатата недела меѓу Украина и проруските сепаратисти, нагласуваат дека Украина е единствена суверена држава во сегашните граници, изјави украинскиот претседател ...

Украина гради „ѕид“ на границата со Русија

Република - 10.09.2014

По налог на украинскиот претседател Петро Порошенко, на некои делови на границата меѓу Украина и Русија започна изградба на бетонски ѕидови за разграничување, пренесе ИТАР-ТАС.

Специјален статус за Доњецката и Луганската област?

МРТ - 10.09.2014

Украинскиот претседател Порошенко соопшти дека следната недела во парламентот ќе го презентира нацрт-законот за давање специјален статус на некои делови од Доњецката и Луганската област.

УКРАИНА почна со изградба на одбранбен систем „ЅИД“ на границата со Русија

Sky - 10.09.2014

По налог на украинскиот претседател Петро Порошенко, на некои делови на границата меѓу Украина и Русија започна изградба на бетонски ѕидови за разграничување, пренесе АА.

АИ: Украинскиот баталјон Ајдар извршил злосторства

Денешен - 10.09.2014

Украинскиот баталјон Ајдар извршил големи злосторства во источниот регион Луганск, се наведува во извештајот на организацијата за заштита на човековите права „Амнести Интернешанл“.

Украинската приказна во американскиот Конгрес

Вечер - 10.09.2014

Спикерот на Конгресот на САД, Џон Бонер го покани претседателот на Украина Петро Порошенко да се обрати заедничката сесија на Конгресот на 18 септември.

Има докази за воени злосторства во Украина!

Вечер - 10.09.2014

Организацијата за заштита на човековите права Амнестои интернешнл објави дека има документирани докази за воени злосторства спроведени од двете страни во конфликтот во Украина.

Порошенко: Бунтовниците предадоа 700 заробеници

Макфакс - 10.09.2014

Откако минатиот петок во Минск беше потпишан договорот за прекин на огнот во источна Украина, меѓу прозападните власти во Киев и проруските бунтовници во источните региони на земјата, на Киев му се ...

Путин и Порошенко задоволни од почитување на прекинот на огнот

Макфакс - 10.09.2014

Претседателите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Петро Порошенко, изразија во средата задоволство од начинот на кој се почитува прекинот на огнот во источна Украина, изјави советникот на ...

Порошенко потпиша закон за економски санкции против Русија

Макфакс - 10.09.2014

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, истакна во средата дека мировната мапа потпишана минатата недела меѓу Украина и проруските бунтовници предвидува зачувување на концептот на суверена, ...

Amnesty: Двете страни во конфликтот во Украина извршиле воени злосторства

Макфакс - 10.09.2014

Организацијата Amnesty International објави во средата дека има документирано докази за воени злосторства, кои ги извршиле двете страни во судирите на истокот од Украина.

Киев тврди дека уапсил двајца руски војници

Макфакс - 10.09.2014

Украинските сили наведоа во средата навечер дека во источниот дел од земјата уапсиле двајца руски војници кои се осомничени дека наводно користеле преносни противвоздушни системни, а претседателот ...

Порошенко нагласи дека Украина ќе остане во сегашните граници

Maxim - 10.09.2014

Патоказите за мир, кои беа договорени минатата недела меѓу Украина и проруските сепаратисти, нагласуваат дека Украина е единствена суверена држава во сегашните граници, изјави украинскиот претседател ...

Медведев: Русија ќе направи се за мир во Украина

Maxim - 10.09.2014

Русија се надева дека нестабилното примирје во источна Украина ќе се одржи и ќе направи се за да помогне во воспоставување мир во таа соседна држава, соопшти денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Лавров: Примирјето во Украина главно се почитува

24 Вести - 09.09.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека примирјето во источниот дел на Украина главно се почитува, а Москва се надева преговорите за статусот на териториите околу Доњецк и ...

Киев: Про-руските бунтовници го гранатирале аеродромот во Доњецк

24 Вести - 09.09.2014

Украинската војска соопшти дека и покрај прекинот на огнот, меѓународниот аеродром во Донецк ноќеска бил цел на ракетни напади од про-руските сепаратисти во источна Украина.

Про-руските сепаратисти го ракетирале аеродромот во Доњецк

Р.С.Европа - 09.09.2014

Украинската војска соопшти дека, и покрај прекинот на огнот, меѓународниот аеродром во Донецк ноќеска бил цел на ракетни напади од про-руските сепаратисти во источна Украина.

Лавров-Разговорите за источна Украина да започнат наскоро

Р.С.Европа - 09.09.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изрази надеж дека разговорите за статусот на источна Украина ќе започнат наскоро. Лавров изјави дека има голема концентрација на владини ...

Путиновиот план за Украина во една реченица

МКД - 09.09.2014

Планот на Путин е со федерализација да создаде автономија на еден дел од територијата на Украина со кој ви влијаел врз целата држава, поврзувајќи ја со Русија политички, воено и економски со што би ...

НАТО ќе испрати оружје во Украина

Идивиди - 09.09.2014

Москва, 9 септември 2014 (МИА) – Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави синоќа во Киев дека со одредени земји-членки на НАТО е постигнат договор за директно снабдување со оружје на Украина.

Путин и Порошенко ја разгледаа ситуацијата во Источна Украина

А1 On - 09.09.2014

Претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Петро Порошенко, во телефонски разговор ја разгледаа денеска ситуацијата во Источна Украина, по стапувањето во сила на договорот за прекин на ...

Аеродромот во Доњецк повторно цел на напад, четворица украински војници убиени од прогласување на примирјето

А1 On - 09.09.2014

Аеродромот во Доњецк беше вчера цел на напади, се наведува во соопштението на командата на специјалната операција, која Киев ја спроведува во источна Украина против проруските сепаратисти.

Проруските сепаратисти досега ослободиле 648 затвореници

А1 On - 09.09.2014

Проруски активисти досега ослободиле 648 затвореници во рамки на договорот за прекин на огнот склучен меѓу украинските безбедносни сили и проруските борци во источниот дел на Украина, изјави ...

Лавров: Примирјето во Украина „општо земено“ се почитува

А1 On - 09.09.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека примирјето во источниот дел на Украина „општо земено“ се почитува, а Москва се надева преговорите за статусот на териториите ...

Путин и Порошенко разговараа телефонски

Локално - 09.09.2014

Претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Петро Порошенко, во телефонски разговор ја разгледаа денеска ситуацијата во Источна Украина, по стапувањето во сила на договорот за прекин на ...

Украина: Украинската војска трпи човечки загуби и покрај примирјето

Тера - 09.09.2014

Од почетокот на прогласувањето примирје меѓу украинските сили и проруските бунтовници на истокот во Украина, загинале четворица украински војници, соопштува украинското Министерството за одбрана, ...

Проруските сепаратисти ослободиле 648 затвореници

Точка - 09.09.2014

Проруски активисти досега ослободиле 648 затвореници во рамки на договорот за прекин на огнот склучен меѓу украинските безбедносни сили и проруските борци во источниот дел на Украина, изјави ...

Лавров: Примирјето во Украина „општо земено“ се почитува

Н.Македонија - 09.09.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека примирјето во источниот дел на Украина „општо земено“ се почитува, а Москва се надева преговорите за статусот на териториите ...

Четворица украински војници убиени по прогласувањето на примирјето

+инфо - 09.09.2014

Аеродромот во Доњецк беше вчера цел на напади, се наведува во соопштението на командата на специјалната операција, која Киев ја спроведува во источна Украина против проруските сепаратисти.

Лавров: Примирјето во Украина општо земено се почитува

+инфо - 09.09.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека примирјето во источниот дел на Украина „општо земено“ се почитува, а Москва се надева преговорите за статусот на териториите ...

Путин и Порошенко ја разгледаа ситуацијата во Источна Украина

+инфо - 09.09.2014

Претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Петро Порошенко, во телефонски разговор ја разгледаа денеска ситуацијата во Источна Украина, по стапувањето во сила на договорот за прекин на ...

Порошенко: Договор со земји-членки на НАТО за испраќање оружје на Украина

+инфо - 09.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави синоќа во Киев дека со одредени земји-членки на НАТО е постигнат договор за директно снабдување со оружје на Украина.

По прогласеното примирје, загинаа четворица украински војници

Точка - 09.09.2014

Меѓународниот аеродром во близина на Доњецк, седиштето на проруските сепаратисти, било изложено на ракетни напади веднаш по објавувањето на примирјето меѓу украинските и бунтовничките сили.

Проруските сепаратисти досега ослободиле 648 затвореници

+инфо - 09.09.2014

Проруски активисти досега ослободиле 648 затвореници во рамки на договорот за прекин на огнот склучен меѓу украинските безбедносни сили и проруските борци во источниот дел на Украина, изјави ...

Лавров: Примирјето во Украина „општо земено“ се почитува

Бриф - 09.09.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека примирјето во источниот дел на Украина „општо земено“ се почитува, а Москва се надева преговорите за статусот на териториите ...

Планот на Путин за Украина во една реченица

Фама - 09.09.2014

Планот на Путин е со федерализација да создаде автономија на еден дел од територијата внатре во Украина кој би влијаел на целата држава, поврзувајќи ја со Русија политички, воено и економски со што ...

Целта на Путин во Украина‏

Канал5 - 09.09.2014

Планот на Путин е преку федерализација да создаде автономија на еден дел од територијата на Украина, кој би имал влијание на целата држава. Таа автономна република би била поврзана со Русија ...

Путин и Порошенко телефонски разговараа за Источна Украина

Н.Македонија - 09.09.2014

Претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Петро Порошенко, во телефонски разговор ја разгледаа денеска ситуацијата во Источна Украина, по стапувањето во сила на договорот за прекин на ...

ФАНАТИЦИ: Фудбалот ја победи војната – и во Украина се навива!

SportMedia - 09.09.2014

Војната може да ги раздвои семејствата, пријателите, сограѓаните и сонародниците, но фудбалот може да ги спои дури и оние кои никогаш во животот се немаат сретнато.

Аеродромот во Доњецк повторно цел на напад, четворица украински војници убиени од прогласување на примирјето

Либертас - 09.09.2014

Аеродромот во Доњецк беше вчера цел на напади, се наведува во соопштението на командата на специјалната операција, која Киев ја спроведува во источна Украина против проруските сепаратисти.

Членки на НАТО ќе и испорачуваат модерно оружје на Украина

еМагазин - 09.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави синоќа во Киев дека со одредени земји-членки на НАТО е постигнат договор за директно снабдување со оружје на Украина.

Четворица украински војници убиени по прогласувањето на примирјето

Република - 09.09.2014

Аеродромот во Донецк беше вчера цел на напади, се наведува во соопштението на командата на специјалната операција, која Киев ја спроведува во источна Украина против проруските сепаратисти.

648 украински затвореници ослободени од проруските сепаратисти

Press24 - 09.09.2014

Проруски активисти досега ослободиле 648 затвореници во рамки на договорот за прекин на огнот склучен меѓу украинските безбедносни сили и проруските борци во источниот дел на Украина, изјави ...

Примирјето во источниот дел на Украина „општо земено“ се почитува

Press24 - 09.09.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека примирјето во источниот дел на Украина „општо земено“ се почитува, а Москва се надева преговорите за статусот на териториите ...

Украина постигна договор со земји - членки на НАТО за директно снабдување со оружје

Press24 - 09.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави синоќа во Киев дека со одредени земји-членки на НАТО е постигнат договор за директно снабдување со оружје на Украина.

Проруските сепаратисти ослободиле 648 затвореници

Нетпрес - 09.09.2014

Проруски активисти досега ослободиле 648 затвореници во рамки на договорот за прекин на огнот склучен меѓу украинските безбедносни сили и проруските борци во источниот дел на Украина, изјави ...

Четворица украински војници убиени од почетокот на примирјето во Украина

Press24 - 09.09.2014

Аеродромот во Доњецк беше вчера цел на напади, се наведува во соопштението на командата на специјалната операција, која Киев ја спроведува во источна Украина против проруските сепаратисти.

Проруските сепаратисти досега ослободиле 648 затвореници

Сител - 09.09.2014

Проруски активисти досега ослободиле 648 затвореници во рамки на договорот за прекин на огнот склучен меѓу украинските безбедносни сили и проруските борци во источниот дел на Украина, изјави ...

Аеродромот во Доњецк повторно цел на напад

Сител - 09.09.2014

Аеродромот во Доњецк беше вчера цел на напади, се наведува во соопштението на командата на специјалната операција, која Киев ја спроведува во источна Украина против проруските сепаратисти.

Путин и Порошенко разговарале за ситуацијата во Источна Украина

Република - 09.09.2014

Претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Петро Порошенко, во телефонски разговор денеска разговарале за ситуацијата во Источна Украина, по стапувањето во сила на договорот за прекин на ...

Порошенко: Договор со земји-членки на НАТО за испраќање оружје на Украина

Сител - 09.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави синоќа во Киев дека со одредени земји-членки на НАТО е постигнат договор за директно снабдување со оружје на Украина.

По прогласеното примирје, загинаа четворица украински војници

Нетпрес - 09.09.2014

Меѓународниот аеродром во близина на Доњецк, седиштето на проруските сепаратисти, било изложено на ракетни напади веднаш по објавувањето на примирјето меѓу украинските и бунтовничките сили.

Убиени четири украински војници по прогласувањето на примирјето

Пулс24 - 09.09.2014

Аеродромот во Донецк беше вчера цел на напади, се наведува во соопштението на командата на специјалната операција, која Киев ја спроведува во источна Украина против проруските сепаратисти.

Украина: Украинската војска трпи човечки загуби и покрај примирјето

Макфакс - 09.09.2014

Од почетокот на прогласувањето примирје меѓу украинските сили и проруските бунтовници на истокот во Украина, загинале четворица украински војници, соопштува украинското Министерството за одбрана, ...

Планот на Путин за Украина во САМО ЕДНА РЕЧЕНИЦА!

Пулс24 - 09.09.2014

Планот на Путин е со федерализација да создаде автономија во едниот дел на територијата на внатрешна Украина, секако тоа би влијаело на цела земја. Моменталниот прекин на огинот во Украина се ...

Порошенко: НАТО ќе и даде оружје на Украина

Вечер - 09.09.2014

Москва се надева дека преговорите за статусот на териториите околу Доњецк и Луганск ќе започнат многу брзо Украинскиот претседател, Петро Порошенко, изјави во Киев дека со одредени земји-членки на ...

648 украински затвореници ослободени од проруските сепаратисти

Maxim - 09.09.2014

Проруски активисти досега ослободиле 648 затвореници во рамки на договорот за прекин на огнот склучен меѓу украинските безбедносни сили и проруските борци во источниот дел на Украина, изјави ...

Примирјето во источниот дел на Украина „општо земено“ се почитува

Maxim - 09.09.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека примирјето во источниот дел на Украина „општо земено“ се почитува, а Москва се надева преговорите за статусот на териториите ...

Украина постигна договор со земји - членки на НАТО за директно снабдување со оружје

Maxim - 09.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави синоќа во Киев дека со одредени земји-членки на НАТО е постигнат договор за директно снабдување со оружје на Украина.

Четворица украински војници убиени од почетокот на примирјето во Украина

Maxim - 09.09.2014

Аеродромот во Доњецк е под контрола на украинските сили. Синоќа четири пати бил цел на минофрлачки напад и на напад со системите Град. Во нападот нема жртви и ранети.

ОБСЕ: Прекинот на огнот главно се почитува во Украина

24 Вести - 08.09.2014

Прекинот на огнот во Украина во голема мерка се одржува, но ситуацијата се уште е нестабилна, изјави висок претставник од ОБСЕ. – Генерално, примирјето се почитува, но се уште е нестабилно, изјави ...

Проруските бунтовници ослободија 1.200 затвореници

24 Вести - 08.09.2014

Проруските бунтовнички сили во источниот дел на Украина ослободија 1.200 затвореници, потврди денеска украинскиот претседател Петро Порошенко. Ослободувањето е извршено врз основа на договорот ...

Босна како руско решение за Украина

Р.С.Европа - 08.09.2014

Полупропадната држава со поларизирана политика? Ваквото босанско решение и изгледа добро на Москва кога станува збор за иднината на Украина, велат некои аналитичари.

Порошенко ја зајакнува одбраната на Мариупол

Р.С.Европа - 08.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека наредил засилена одбрана на клучниот град во југоисточниот дел на земјата Мариупол, која вклучува тенкови, ракетни лансери и воздушна ...

Амнести бара контрола на војниците волонтери во Украина

Р.С.Европа - 08.09.2014

Амнести Интернешнел ја повика Украина да ги прекине злоупотребите и воените злосторства од страна на војниците волонтери кои се борат заедно со владините сили во источниот дел на земјата.

Проруските сепаратисти предале 1200 воени затвореници

Р.С.Европа - 08.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека проруските сепаратисти досега предале 1200 воени затвореници од украинска страна под условите од договорот за прекин на огнот.

Проруските сепаратисти ослободиле 1.200 украински заложници

Deutsche Welle - 08.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека Киев успеал да „ослободи“ 1.200 лица земени во заложништво од страна на проруските бунтовници за време на нивното петмесечно востание.

Порошенко во посета на Мариупол

Глас на Америка - 08.09.2014

Украинскиот претседател на Твитер објави дека градот е „украинска земја“ што нема да биде предадена никому. Украинскиот претседател Петро Порошенко пристигна во југоисточниот пристанишен град ...

Проруските бунтовници ослободија 1.200 затвореници

Утрински - 08.09.2014

Проруските бунтовнички сили во источниот дел на Украина ослободија 1.200 затвореници, потврди денеска украинскиот претседател Петро Порошенко. Ослободувањето е извршено врз основа на договорот ...

Јацењук: Ако примирјето не успее, воведуваме воена состојба

Алсат-М - 08.09.2014

Доколку потворно почнат жестоки отворени борби во Доњецкиот регион, централните власти ќе воведат воена состојба во Украина, изјави синоќа украинскиот премиер Арсениј Јацењук за телевизијата „1+1“.

Јацењук: Ако примирјето не успее, воведуваме воена состојба

Локално - 08.09.2014

Доколку потворно почнат жестоки отворени борби во Доњецкиот регион, централните власти ќе воведат воена состојба во Украина, изјави синоќа украинскиот премиер Арсениј Јацењук за телевизијата „1+1“.

Јацењук: Ако примирјето не успее, воведуваме воена состојба

А1 On - 08.09.2014

Доколку потворно почнат жестоки отворени борби во Доњецкиот регион, централните власти ќе воведат воена состојба во Украина, изјави синоќа украинскиот премиер Арсениј Јацењук за телевизијата „1+1“.

Деманти за советник на Порошенко по скандалозната изјава за оружјето за Украина

Локално - 08.09.2014

САД, Италија, Норвешка и Полска го демантираа распространетото во неделата тврдење на советник на украинскиот претседател дека ќе испорача оружје на Украина, пренесоа светските агенции.

Јацењук: Ако примирјето не успее, воведуваме воена состојба

Алфа - 08.09.2014

Доколку потворно почнат жестоки отворени борби во Доњецкиот регион, централните власти ќе воведат воена состојба во Украина, изјави синоќа украинскиот премиер Арсениј Јацењук.

ОБСЕ: Прекинот на огнот се почитува во Украина

Алфа - 08.09.2014

Прекинот на огнот во Украина во голема мерка се одржува, но ситуацијата се уште е нестабилна, изјави висок претставник од ОБСЕ. Прекинот на огнот во Украина во голема мерка се одржува, но ситуацијата ...

ОБСЕ изрази загриженост за прекинот на огнот во Украина

Локално - 08.09.2014

Прекинот на огнот во Украина во голема мерка се одржува, но ситуацијата се уште е нестабилна, изјави висок претставник од ОБСЕ. – Генерално, примирјето се почитува, но се уште е нестабилно, изјави ...

Таен состанок на Порошенко со помошникот на Путин

Локално - 08.09.2014

Украинската агенција УНН објави информации за тајна средба на Петро Порошенко и помошникот на Владимир Путин – Владислав Сурков во Киев во неделата, 7-ми септември, но ниту Украина, ниту Русија ...

ОБСЕ: Прекинот на огнот се почитува во Украина

А1 On - 08.09.2014

Прекинот на огнот во Украина во голема мерка се одржува, но ситуацијата се уште е нестабилна, изјави висок претставник од ОБСЕ. – Генерално, примирјето се почитува, но се уште е нестабилно, изјави ...

Проруските сепаратисти ослободиле 1.200 украински заложници

Локално - 08.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека Киев успеал да „ослободи“ 1.200 лица земени во заложништво од страна на проруските бунтовници за време на нивното петмесечно востание.

Проруските бунтовници ослободија 1.200 затвореници

А1 On - 08.09.2014

Проруските бунтовнички сили во источниот дел на Украина ослободија 1.200 затвореници, потврди денеска украинскиот претседател Петро Порошенко. Ослободувањето е извршено врз основа на договорот ...

Прошенко облече униформа и го посети Мариупол -вети дека ќе ја зајакне одбраната на градот

Локално - 08.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко го посети денес источно украинскиот град Мариупол, за да изрази солидарност со неговите жители,кои го бранат клучниот пристанишен град на Азовско Море од ...

Киев: Ослободени 1200 Украинци

Фактор - 08.09.2014

Украинските власти успеале да „ослободат“ во последните неколку дена 1200 лица кои биле заробени од проруските бунтовници на истокот од Украина, изјави денеска во Марипољ претседателот на оваа земја ...

УКРАИНА: Проруските бунтовници ослободија 1.200 затвореници

Телеграф - 08.09.2014

Ослободувањето е извршено врз основа на договорот постигнат во петокот за прекин на огнот, според кој е предвидено двете страни да ги ослободат затворениците лица Проруските бунтовнички сили во ...

Владимир Путин и Петро Порошенко ќе го продолжат дијалогот за решавање на украинскиот конфликт

Локално - 08.09.2014

Денеска рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Петро Порошенко спроведоа телефонски разговор, за време на кој се согласиле да го продолжат дијалогот за решавање на конфликтот ...

Пет земји на НАТО испраќаат современо оружје и воени советници во Украина

Тера - 08.09.2014

За време на самитот на НАТО во Велс Украина постигнала договор со пет земји-членки на Алијансата за снабдување оружје и испраќање воени советници, рекол денеска советникот на украинскиот претседател ...

Ако примирјето не успее, ќе се воведе воена состојба во Украина

+инфо - 08.09.2014

Доколку потворно почнат жестоки отворени борби во Доњецкиот регион, централните власти ќе воведат воена состојба во Украина, изјави синоќа украинскиот премиер Арсениј Јацењук за телевизијата „1+1“.

Од почетокот на операцијата на истокот украинската армија загубила 864 војници

Хајд Парк - 08.09.2014

Од почетокот на ткн антитерористичка операција, како што Киев ги именува борбените дејствија коишто речиси пет месеци ги презема со цел да ја врати контролата во побунетите роскојазични региони на ...

ОБСЕ: Се почитува прекинот на огнот во Украина

+инфо - 08.09.2014

Прекинот на огнот во Украина во голема мерка се одржува, но ситуацијата се уште е нестабилна, изјави висок претставник од ОБСЕ. – Генерално, примирјето се почитува, но сè уште е нестабилно - изјави ...

Проруските бунтовници ослободија 1.200 затвореници

Н.Македонија - 08.09.2014

Проруските бунтовнички сили во источниот дел на Украина ослободија 1.200 затвореници, потврди денеска украинскиот претседател Петро Порошенко. Ослободувањето е извршено врз основа на договорот ...

Проруските бунтовници ослободија 1.200 затвореници

+инфо - 08.09.2014

Проруските бунтовнички сили во источниот дел на Украина ослободија 1.200 затвореници, потврди денеска украинскиот претседател Петро Порошенко. Ослободувањето е извршено врз основа на договорот ...

Јацењук: Ако примирјето не успее, воведуваме воена состојба

Сител - 08.09.2014

Доколку потворно почнат жестоки отворени борби во Доњецкиот регион, централните власти ќе воведат воена состојба во Украина, изјави синоќа украинскиот премиер Арсениј Јацењук за телевизијата „1+1“.

Јацењук: Ако примирјето не успее, воведуваме воена состојба

Либертас - 08.09.2014

Доколку потворно почнат жестоки отворени борби во Доњецкиот регион, централните власти ќе воведат воена состојба во Украина, изјави синоќа украинскиот премиер Арсениј Јацењук за телевизијата „1+1“.

ОБСЕ: Прекинот на огнот главно се почитува во Украина

Falanga - 08.09.2014

Гремингер најави дека следните денови ќе бидат од пресудно значење за ситуацијата во Украина.. Прекинот на огнот во Украина во голема мерка се одржува, но ситуацијата се уште е нестабилна, изјави ...

ОБСЕ: Прекинот на огнот се почитува во Украина

Lider - 08.09.2014

Прекинот на огнот во Украина во голема мерка се одржува, но ситуацијата се уште е нестабилна, изјави висок претставник од ОБСЕ. Генерално, примирјето се почитува, но се уште е нестабилно, изјави ...