TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија предложи раздвојување на Србите и Албанците

А1 - 22.03.2008

Владата на Србија му предложила на УНМИК договор за функционално раздвојување на Србите и косовските Албанци во Косово, изјави српскиот министер за Косово и Метохија Слободан Самарџиќ. Суштина на предлогот за Договор за заедничко спроведување на Резолуцијата 1244 кој му е понуден на УНМИК во нови ...

Украина може да се повлече од УНМИК

Дневник - 22.03.2008

Украинската опозициска Партија на регионите побара повлекување на украинските мировни сили од Косово, откако во судирите во Косовска Митровица во понеделникот загина еден украински полицаец од УНМИК. Прво, не можеме да дозволиме нашите млади војници да гинат.

Предложивме раздвојување на Србите и Албанците

Канал5 - 22.03.2008

Владата на Србија му предложила на УНМИК договор за функционално раздвојување на Србите и косовските Албанци во Косово, изјави српскиот министер за Косово и Метохија Слободан Самарџиќ. Суштина на предлогот за Договор за заедничко спроведување на Резолуцијата 1244 кој му е понуден на УНМИК во нови ...

Ибар може да ја подели и Македонија

Дневник - 21.03.2008

Напнатоста во Косово сега не е закана за безбедноста во земјава,но долгорочно може да биде многу опасна, сметаат аналитичарите Напнатоста на северот на Косово засега не е закана за безбедноста на Македонија, но ако потрае, може да бидат многу опасна, предупредуваат експертите.

Белград има докази за Косовска Митровица

Време - 21.03.2008

СЛОБОДАН САМАРЏИЌ Српскиот министер за Косово и Метохија, Слободан Самарџиќ, изјави дека Белград има докази во врска со настаните во Косовска Митровица од 17 март, според кои некој сакал да предизвика судир на Косово, јави белградското радио „Б92“.

Американски дипломат бара од УНМИК „да се покае“

Дневник - 21.03.2008

Галучи заклучил дека поради акцијата во Косовска Митровица „сериозно, а можеби и ненадоместливо“ е загрозен кредибилитетот на мировната улога на УНМИК Регионалниот администратор на Обединетите нации за Косовска Митровица, Џерард Галучи, завчера поднесе оставка по судирите меѓу меѓународните сили и ...

Србија има докази дека некој сака воена состојба во Косово

Утрински - 21.03.2008

Постмодерна приспивна приказна за населението е тврдењето дека со влезот во ЕУ може да се одбрани Косово Белград- Српскиот министер за Косово, Слободан Самарџиќ, изјави дека најбитно е да се истражат најважните факти - кој дал команда специјалците на полицијата на УНМИК на брутален начин да ги ...

УНМИК е одоговорен

Вечер Прес - 21.03.2008

Шефот на администрацијата на УНМИК во Косовска Митровица, американскиот дипломат Џерард Галучи поднесе оставка, бидејќи не бил задоволен со операцијата на полицијата на ОН на 17 март во Косовска Митровица, изјави меѓународен претставник.

Некој сака војна во Косово!

Вечер Прес - 21.03.2008

Имаме силни докази за истрага. Снимки, куршуми кои се извадени од телата на повредените, остатоци од куршуми на снајпери од кои Србите се гаѓани, рече Самарџиќ Српскиот премиер Воислав Коштуница вчера изјави дека одлуката на Џорџ Буш да го вооружи Косово е нов длабоко погрешен чекор на САД по ...

Украина ќе се повлече од Косово по загинувањето на нејзиниот војник

Утрински - 20.03.2008

Демонстрациите биле организирани, тврди заменик-шефот на УНМИК, Росин Њујорк- Украинскиот министер за надворешни работи, Јуриј Луценко, го посети вчера Косово за да се запознае одблизу со состојбата со украинските мировници кои се дел од мисијата на ОН.

Б92: Шефот на администрацијата на УНМИК во Косовска Митровица поднесе оставка

Канал5 - 20.03.2008

Шефот на администрацијата на УНМИК во Косовска Митровица, американскиот дипломат Џерард Галучи поднесе оставка, но неговата оставка не била прифатена, дознава Б92. Белград, 20 март (МИА) - Шефот на администрацијата на УНМИК во Косовска Митровица, американскиот дипломат Џерард Галучи поднесе ...

Украинскиот министер за надворешни работи ја критикуваше УНМИК

Канал5 - 20.03.2008

Украинскиот министер за надворешни работи Јуриј Луценко денеска ја критикуваше мисијата на ОН на Косово поради „непрофесионално изведената операција за апсење на правниците во Косовоска Митровица“. Приштина, 20 март (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Јуриј Луценко денеска ја ...

Немирите во Косовска Митровица биле оркестрирани

Време - 20.03.2008

УНМИК И БЕЛГРАД СИ ЈА ПРЕФРЛААТ ОДГОВОРНОСТА ЗА ИНЦИДЕНТИТЕ Немирите во Косовска Митровица беа оркестрирани и однапред организирани, изјави заменик-шефот на УНМИК, Лари Росин, јави телевизијата Би-Би-Си. - Сега е сосема јасно дека насилството било подготвувано, па така знаеме и кој е одговорен за ...

Истраги и за убиството и за гумените куршуми

Дневник - 20.03.2008

УНМИК отвори истрага за убиството на украинскиот полицаец во Косовска Митровица, но можно е да се отвори и истрага зошто меѓународните полицајци користеле гумени куршуми, наспроти забраната.Почнавме неколку кривични истраги, вклучувајќи и за убиство и за обиди за убиство.

Кој ги донел гумените куршуми?

Вечер Прес - 20.03.2008

УНМИК минатата пролет самоиницијативно ги повлекол гумените куршуми од арсеналот на специјалните сили и дека во меѓувреме не е донесена никаква одлука за нивно повторно воведување во опремата! Во северниот дел на Косовска Митровица вчера беше мирно.

УНМИК започна истрага за Косовска Митровица

А1 - 19.03.2008

УНМИК започнал истрага во врска со немирите во Косовска Митровица и од денеска северниот дел од градот ќе биде вратен под контрола на меѓународната полиција. Портпаролот на УНМИК Александар Иванко истакна дека во план е враќање на регуларните полицајци на ОН во северна Митровица, но не и на ...

КФОР прогласи вонредна состојба во Митровица

Вест - 19.03.2008

МИТРОВИЦА, 19 март (Ројтерс) - НАТО вчера прогласи воена состојба во Косовска Митровица по завчерашните нереди на српското население во кои загина еден полицаец на ОН и по што следеше повлекување на персоналот на ОН. Мировните сили на КФОР, предводен МИТРОВИЦА, 19 март (Ројтерс) - НАТО вчера ...

Почина тешко ранет војник од УНМИК

Дневник - 19.03.2008

Украински полицаец од УНМИК прексиноќа почина во воената болница во Приштина, неколку часа откако беше ранет во судир со српските демонстранти пред зградата на судот во Косовска Митровица. Не е објавено како и од кое оружје бил ранет Украинецот, кој е првата жртва на судирите во кои имаше стотина ...

ОН најави можна истрага околу употребата на гумени куршуми на Косово

Канал5 - 19.03.2008

Обединетите нации би можеле да спроведат сериозна истрага доколку се докаже тврдењето дека припадниците на меѓународната полиција за време на немирите во Косовска Митровица користеле гумени куршуми, со оглед на тоа што употребата на ваква муниција во мисиите на Светската организација е забрането ...

Иванко: УНМИК покрена истрага за немирите во Косовска Митровица

Канал5 - 19.03.2008

Портпаролот на УНМИК Александар Иванко изјави денеска дека УНМИК започнал истрага во врска со немирите во Косовка Митровица и оти денеска во северниот дел од градот ќе биде вратен дел од меѓународната полиција. Приштина, 19 март (МИА) - Портпаролот на УНМИК Александар Иванко изјави денеска дека ...

САД го предупредија Белград да се огради од насилствата

Време - 19.03.2008

ПО ЖЕСТОКИТЕ СУДИРИ ВО КОСОВСКА МИТРОВИЦА Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, изрази жалење поради нападите врз припадниците на КФОР и на УНМИК во Косовска Митровица додека САД побараа од властите во Белград да се оградат од насилствата во кои во понеделникот беа повредни околу ...

КФОР и УНМИК со снајпери и гранати гаѓаа во Србите

Вечер Прес - 19.03.2008

Врз Србите е пукано од снајпери, полицијата користела гранати, тромблонски мини, солзавец, распарчувачки експлозивни направи, гумени куршуми и друго Косовска Митровица вчера беше во класична воена состојба и наликуваше на Бејрут! Од мирен протест поради апсење на судиите од Окружниот и Општинскиот ...

Полицаец на УНМИК почина од повредите здобиени во Митровица

А1 - 18.03.2008

Полицаец на УНМИК од Украина им подлегна на повредите здобиени во вчерашните жестоки судири меѓу локалните Срби и силите на ОН во северниот дел на Косовска Митровица. Ова е прва жртва на немирите во Митровица во кои вчера беа повредени повеке од 100 луѓе, Срби и припадници на УНМИК и на КФОР.

УНМИК го отфрли предлогот на Владата на Србија

А1 - 18.03.2008

УНМИК го отфрли предлогот на Владата на Србија, заедно со меѓународните претставници да ја преземе контролата врз српските енклави на Косово. Приштинскиот весник „Зери“ пишува дека барањето на Белград има за цел да се обезбеди спроведување на резолуцијата 12-44 на советот за безбедност на ОН.

Стотина повредени во судир меѓу демонстрантите и УНМИК

Време - 18.03.2008

ДРАМА ПРЕД ОКРУЖНИОТ СУД ВО КОСОВСКА МИТРОВИЦА Четиригодишнината од албанското насилство на Косово на 17 март 2004 година, кога загинаа 19 лица, во Косовска Митровица беше „прославена“ со жестоки судири меѓу група Срби и полицијата на УНМИК, при што се повредени триесетина полицајци од ...

УНМИК и КФОР се судрија со Србите во Митровица

Вест - 18.03.2008

КОСОВСКА МИТРОВИЦА, 18 март (АП) - Полицијата на ОН упадна вчера во суд во северно Косово за да ги отстрани српските демонстранти кои ја зазедоа зградата при што избија судири во кои беа повредени над сто меѓународни мировници и демонстранти.

Косовска Митровица мирува

Канал5 - 18.03.2008

Ситуацијата во северниот дел на Митровица денеска е мирна, по вчерашните жестоки судири меѓу косовските Срби и меѓународните сили во кои беа повредени речиси 200 луѓе. Украински полицаец кој вчера беше тешко ранет денеска им подлегна на повредите.

Стотина ранети во битка пред судот во Косовска Митровица

Дневник - 18.03.2008

Ранети или повредени се најмалку 70 косовски Срби, 27 припадници наУНМИК и осуммина Французи од КФОР Стотина лица се повредени вчера во Косовска Митровица во неколкучасовните жестоки судири меѓу српски демонстранти и меѓународните сили за безбедност.Стотици српски демонстранти изутрината со камења ...

Крвави судири на УНМИК и на КФОР со Србите во Митровица

Утрински - 18.03.2008

Ранети 13 полски и осуммина француски полицајци од мисијата на ОН и седумдесетина цивили Косовска Митровица – Тринаесет полски полицајци од мисијата на ОН во Косово беа ранети вчера во Косовска Митровица при судирите со локалното српско население, соопшти портпаролот на полската полиција во ...

Полицијата на УНМИК ќе се врати во северна Митровица

Канал5 - 18.03.2008

Прес-службата на комесарот на полицијата на УНМИК Луис Циснерос изјави дека припадниците на полицијата на УНМИК ќе се вратат на северот на Косовска Митровица, но не можеше да презицира кога тоа ќе се случи. Приштина, 18 март (МИА) - Прес-службата на комесарот на полицијата на УНМИК Луис Циснерос ...

Повредени 100 лица

Вечер Прес - 18.03.2008

Митровица и северниот дел на Косово се отсечени од остатокот на светот. Сите патишта и крстосници кои водат кон внатрешноста на покраината и кон централна Србија се под силно обезбедување на припадниците на КФОР Во жестоките судири, што вчера се случија во Косовска Митровица по упадот на силите на ...

УНМИК ја зазеде судската зграда во Митровица

А1 - 17.03.2008

Припадниците на специјалната полиција на УНМИК ја зазедоа судската зграда во северниот дел на Косовска Митровица, во ненадејна акција што започна изутрината во 5.30 часот. Притоа полицајците ги отстраниле двете српски знамиња кои беа истакнати на зградата и уапсиле неколку локални Срби, кои во ...

Најмалку 100 повредени во судири во Митровица

А1 - 17.03.2008

Најмалку 100 луѓе се повредени во денешните жестоки судири меѓу Србите и припадниците на полицијата на УНМИК и на КФОР во северна Митровица. 20 од вкупно 70-ина повредени Срби имаат прострелни рани. Двајца од нив се во критична состојба.

Судири меѓу Србите и припадниците на УНМИК и КФОР околу судот во Косовска Митровица

Канал5 - 17.03.2008

Полицијата на УНМИК искористи солзавец и шок бомби за да ги растера гневните српски демонстранти, со кои се судри околу зградата на судот во Косовска Митровица, откако утринава над 500 полицајци од силите на ОН и КФОР на Косово направија упад во судот и приведоа 30-тина правници, кои пред три дена ...

Оливер Ивановиќ: Ситуацијата во Косовска Митровица е многу затегната

Канал5 - 17.03.2008

Лидерот на косовските Срби Оливер Ивановиќ претпладнево за Б-92 оцени дека во „косовска Митровица граѓаните веќе се на улица и сосема е извесно дека денеска ќе има голем протест“. Косовска Митровица,17 март (МИА)- Лидерот на косовските Срби Оливер Ивановиќ претпладнево за Б-92 оцени дека во ...

Повеќе од 100 повредени Срби и припадници на УНМИК и КФОР во денешните судири во Косовска Митровица

Канал5 - 17.03.2008

Повеќе од 100 Срби и припадници на полицијата на УНМИК и КФОР денеска се повредени во судирите во северна Косовска Митровица, кои избија по утринското апсење на поранешните вработени Срби во Окружниот и Општинскиот суд, кои веќе три дена протестираа во зградата на судот барајќи да се вратат на ...

Полицијата на УНМИК ја зазеде зградата на Судот во Косовска Митровица

Канал5 - 17.03.2008

Припадниците на специјалните единици на полицијата на УНМИК во ненадејната акција кој почна изтуринава во 5 часот и 30 минути уапсија повеќе Срби, кои се наоѓаа пред и во зградата на Општинскиот и окружниот суд во северна Косовска Митровица.

100-на се повредени во судирот меѓу косовските Срби и меѓународните сили во Косовска Митровица

Канал5 - 17.03.2008

Густ чад, запалени возила, траги од крв, чаури, остатоци од молотови коктели и патрони од шок бомби на улиците во Косовска Митровица, сведочат за неколку часовниот судир меѓу косовските Срби и припадниците на меѓународните сили во етнички поделениот град.

Србите одбиваат да излезат судот во Митровица

Вест - 17.03.2008

КОСОВСКА МИТРОВИЦА, 17 март - Србите вработени во косовските правосудни органи планираат да останат во зградата на општинскиот и окружниот суд во северна Митровица додека не се договорат со претставниците на УНМИК за нивното барање да се вратат на работа, изјави вчера окружниот јавен обвинител во ...

Унмик се повлекува од дел на Косовска Митровица

Канал5 - 17.03.2008

Полицијата на ОН во Косово доби наредба да се повлече од северниот дел на Косовска Митровица, во Приштина соопшти висок претставник на полицијата, пренесува Франс прес. Приштина, 17 март (МИА) - Полицијата на ОН во Косово доби наредба да се повлече од северниот дел на Косовска Митровица, во ...

Србите не си одат од судот

Време - 17.03.2008

КОСОВО Стотиците Срби од Косовска Митровица, кои во петокот ја зазедоа зградата на Окружниот суд во градот, одбија да си заминат откако преговорите со претставниците на УНМИК пропаднаа, јавуваат српските медиуми. Околу 300 луѓе упаднаа во зградата за, како што известија, да воспостават свој ...

Тадиќ ги повика УНМИК и КФОР да се воздржат од насилства

Канал5 - 17.03.2008

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска ги повика полицијата на УНМИК и КФОР да се воздржат од употреба на сила против Србите кои протестираат поради превземањето на зградата на Окружниот и Општинскиот суд во Косовска Митровица, соопшти прес службата на српскиот претседател.

Тројца полицајци на УНМИК и двајца војници на КФОР се ранети во бомбашки напад во северно Косово

Канал5 - 17.03.2008

Тројца полицијци на УНМИК и двајца војници на КФОР се ранети утринава во бомбашки напад во северно Косово, пренесе Франс прес, повикувајќи се на полициски иззори. Косовска Митровица, 17 март (МИА) - Тројца полицијци на УНМИК и двајца војници на КФОР се ранети утринава во бомбашки напад во северно ...

Србите остануваат во зградата на судот

Дневник - 17.03.2008

Србите вработени во косовските правосудни органи планираат да останат во зградата на Општинскиот и на Окружниот суд во северна Митровица додека не постигнат договор со претставниците на УНМИК за нивното барање да се вратат на работа, изјави вчера за Танјуг окружниот јавен обвинител во Косовска ...

Тринаесет полски полицајци од УНМИК се ранети во денешните судири со Србите во Косовска Митровица

Канал5 - 17.03.2008

Тринаесет полски полицајци од мисијата на ОН во Косово денеска беа ранети во Косовска Митровица при судирите со локалното српско население, соопшти портпаролот на полската полиција во Варшава, пренесува Франс прес. -На ниту еден од настраданите животот не му е во опасност, но некои не беа во ...

Србите погрешија

Вечер Прес - 17.03.2008

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер, кој петокот првпат дојде во посета на Косово по едностраното прогласување на покраината од косовските Албанци, не се сретна со претставниците на Србите, бидејќи тие го бојкотираа состанокот во северниот дел на Косовска Митровица, пренесе саботата МИА.

Не излегуваме додека не се договориме со УНМИК

Вечер Прес - 17.03.2008

Надежи во денешната средба меѓу српскиот министер за Косово Слободан Самарџиќ и шефот на мисијата на ОН Јоаким Рикер Србите вработени во косовските правосудни органи планираат да останат во зградата на општинскиот и окружниот суд во северна Митровица додека не постигнат договор со претставниците на ...