TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кодот на Да Винчи ќе го отвори филмскиот фестивал во Кан

А1 - 12.05.2006

Филмот Кодот на Да Винчи , снимен според бестселерот на Ден Браун , на 17 мај ќе го отвори годинашниот 59-ти Меѓународен филмски фестивал во Кан. Еден ден пред отворањето на Фестивалот целата филмска екипа ќе пристигне со воз од Лондон согласно големата традиција на ѕвездите од 50-тите и 60-тите ...

Рон Хауард не дозволува никаков демант во филмот

Утрински - 11.05.2006

Се загрева атмосферата пред премиерата на „Кодот на Да Винчи" Првпат по сите спорови околу "Кодот на Да Винчи" своја изјава за "Лос Анџелес тајмс" даде режисерот на филмот Рон Хауард, кој вели дека е бесмислено трилер да почнува со какво било одрекување За првпат откако се појавија сите сомневања ...

Ватикан предлага законска интервенција против „Кодот на Да Винчи“

А1 - 08.05.2006

Католичкиот кардинал Нигериецот Франсис Аринзе предложи законска интервенција за да се забрани прикажувањето на филмот „Кодот на Да Винчи“. „Постојат законски средства со кои се обезбедува едните да ги почитуваат правата на другите“, рече Аринзе за италијанските гласила, додавајќи дека во овој ...

Ватикан против “Кодот на Да Винчи“

Макфакс - 08.05.2006

Рим Католичкиот кардинал Нигериецот Франсис Аринзе предложи законска интервенција за да се забрани прикажувањето на филмот “Кодот на Да Винчи“. “Постојат законски средства со кои се обезбедува едните да ги почитуваат правата на другите“, рече Аринзе за италијанските гласила, додавајќи дека во овој ...

МПЦ ги повика верниците да не го гледаат “Кодот на Да Винчи“

Макфакс - 08.05.2006

Скопје Македонската православна црква (МПЦ) ги повика верниците да го бојкотираат филмот „Кодот на Да Винчи“, кој од вечерва премиерно ќе се прикажува во Скопје. На денешниот состанок на Синодот, свештениците на МПЦ донеле одлука да ги повикаат верниците да го бојкотираат филмот поради содржината ...