TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Катанец ги сними Израелците и ги издвои Колаути и Шахар

Утрински - 30.03.2007

Македонскиот селектор смета дека репрезентацијата на Израел ќе настапи во затворена варијанта на Градски ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Квалификацискиот натпревар помеѓу селекциите на Израел и Естонија кој се одигра во Тел Авив, и му припадна на домаќинот со убедливи 4:0, од трибините го проследи и македонскиот ...

Израел не ги отвори сите карти пред Катанец

Дневник - 30.03.2007

Во Скопје нема да играат така офанзивно, иако подобриот дел од тимот им е средниот ред и напаѓачите, вели Словенецот Македонскиот фудбалски селектор, Словенецот Сречко Катанец, слободниот мартовски термин по саботниот дуел со Хрватска го искористи да отпатува во Тел Авив за да го „сними Израел“, ...

Катанец: Немаше што да се види во Т. Авив

Вечер - 30.03.2007

Најдобрите македонски фудбалери немаа обврска кон репрезентацијата во средата, но затоа селекторот Сречко Катанец беше на работна задача. По несреќниот пораз на "црвено-жолтите" во саботата од лидерот во групата "Е" Хрватска (2:1), тој во Тел Авив ја следеше средбата на Израел, нашиот следен ...

Катанец отпатува за Израел

Утрински - 28.03.2007

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија Среќко Катанец денеска ќе отпатува за Израел, каде што ќе го проследи квалификацискиот меч на фудбалската репрезентација на оваа земја против соответниот состав на Естонија.

Најдобро полувреме во мојата кариера!

Време - 27.03.2007

ДАРИО СРНА, ХЕРОЈОТ НА ХРВАТСКА Тоа беше најдоброто полувреме во мојата кариера, изјави „џелатот“ на Македонија, Дарио Срна, кој со гол и асистенција, како и со мал милион пробиви, ја разби нашата цврста и затворена формација во второто полувреме и го направи комплетниот пресврт на „Максимир“, ...

Просинечки: Извини Катанец!

Време - 27.03.2007

ДВА ДЕНА ПО КВАЛИФИКАЦИСКИОТ МЕЧ НА „МАКСИМИР“ Роберт Просинечки, хрватската фудбалска легенда, му се извини на нашиот селектор Среќко Катанец! Два дена по квалификацискиот дуел, Просинечки, европски првак со Ц. Звезда и најдобар младински фудбалер од познатата „чилеанска селекција“ од СП за ...

Еден меч пауза за Седлоски

Вест - 27.03.2007

Стигна казната од УЕФА УЕФА ја информираше ФФМ дека Гоце Седлоски ќе паузира еден натпревар поради исклучувањето на квалификацискиот натпревар Хрватска-Македонија во саботата. По добиениот жолт картон во првиот дел, фаулот на Седлоски над Срна во 68.

Седлоски ќе паузира само против Израел

Време - 27.03.2007

ПОРАДИ ЦРВЕНИОТ КАРТОН НА МЕЧОТ СО ХРВАТСКА Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Гоце Седлоски ќе паузира на само еден натпревар на нашиот национален тим, поради црвениот картон што го доби на мечот со Хрватска во саботата.

Просинечки му се извини на Катанец

Утрински - 27.03.2007

Роберт Просинечки постојано плукаше и навредуваше за време на мечот Хрватска-Македонија во Загреб Наум Котевски Македонија на „Максимир“ загуби на спортски план, но Хрватска доживеа морална, етичка, културна, човечка ерозија! Хрватите по 90.

Просинечки бара прошка од Катанец

Дневник - 27.03.2007

„Ватрените“ цело време ги провоцирале и македонските репрезентативци, посебно Пандев Роберт Просинечки, техничкото лице во стручниот штаб на хрватскиот селектор Славен Билиќ, побара прошка за нефудбалската комуникација со македонскиот селектор Сречко Катанец за време на средбата Хрватска - ...

Голот на Срна - најдобар во саботата

Дневник - 27.03.2007

Погодокот на Дарио Срна, со кој Хрватска израмни на 1-1 во дуелот против Македонија, е прогласен за најдобар гол во саботните квалификациски мечеви за ЕП 2008, според „Евроспорт“. Срна погоди со прекрасен шут од слободен удар од позиција на т.н. скратен корнер.

Македонија сама се победи

Дневник - 27.03.2007

Македонија сама се победи на Максимир, е заклучокот меѓу македонските фудбалски стручњаци. Серијата на гости под водство на Катанец, без примен гол на трите квалификациски средби и само еден на трите контролни, заврши. - Исклучувањето на искусниот Седлоски го измени планот за тоа како да продолжиме ...

Билиќ: Измените на Катанец погрешни

Дневник - 27.03.2007

Селекторот на хрватската репрезентација, Славен Билиќ, вели дека македонскиот селектор направил грешка во своите измени во вториот дел. Додека Билиќ го слават, бидејќи на почетокот на вториот дел го внесе Срна, кој подоцна се покажа како херој на мечот, хрватскиот стратег вели дека Катанец згрешил ...

Седлоски ќе паузира само со Израел

Вечер - 27.03.2007

Рекордерот по бројот на настап во македонската фудбалска репрезентација Гоце Седлоски доби суспензија на еден натпревар од УЕФА, поради црвениот картон заработен на натпреварот со Хрватска. Капитенот на "црвено-жолтите" не ќе може да ги предводи и да им помогне на репрезентативните соиграчи на ...

Билиќ: Катанец згреши што ги извади напаѓачите

Вечер - 27.03.2007

Не смееше да го вади Наумоски, а кога го внесе Вајс место Мазнов, како да се закопа, само ја чекаше егзекуцијата, иако ние стравуваме дека ќе влезе брзиот како ветер Стојков, вели хрватскиот селектор Фудбалската репрезентација на Македонија се врати со празни раце од гостувањето против Хрватска во ...

Срна не дозволи "Максимир " да падне

Вест - 26.03.2007

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2008: ХРВАТСКА-МАКЕДОНИЈА 2:1 (0:1) Замената Даријо Срна постигна еден гол и намести уште еден за победа на Хрватска од 2:1 против Македонија во квалификацискиот натпревар за ЕП 2008, иако првото полувреме навестуваше спротивно.

Николоски: Првиот гол на Хрватска е моја грешка

Време - 26.03.2007

ИЗЈАВИ ПО МЕЧОТ Јане Николоски: Игравме добро во првиот дел, имавме и добар посед на топката, заслужено водевме. Но, во второто полувреме се тргна наопаку. Првиот гол на Хрватска е мој кикс. Не смеев да одам на првата статива, на крајот тоа беше пресудно.

Просинечки го плукаше Катанец и ги пцуеше Македонците!

Време - 26.03.2007

ХРВАТИТЕ ПОКАЖАА НИСКО НИВО НА ЦИВИЛИЗИРАНОСТ Хрватите, особено стручниот штаб на нивниот национален тим, покажаа ниско ниво на цивилизираност на мечот во „Максимир“, а најмногу изненадија селекторот Славен Билиќ и неговиот помошник Роберт Просинечки.

Срна го искрши „тврдиот орев“ Македонија

Време - 26.03.2007

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРО 2008 ГОДИНА: ДЕФИНИТИВЕН КРАЈ на НАШИТЕ ЕВРОПСКИ АМБИЦИИ Никола Богојевски Наш известувач од Загреб Фотографии: Радован Вујовиќ Македонската фудбалска репрезентација покажа дека е „тврд орев“ за фаворитите, но пропушти огромна шанса да ја совлада Хрватска и уште повеќе да ја ...

Победата ја исуши строгоста на хрватските медиуми

Утрински - 26.03.2007

„Покажавме карактер“, „Срна детонатор“, „Едуардо ги докрајчи гостите“, „Тешко слатко, заслужено“, „Фантастичниот Срна за Еуро“, „Победничкото срце никогаш не отстапува“, се дел од насловите во хрватските печатени и електронски медиуми.

Македонија уште еднаш не издржа до крај

Утрински - 26.03.2007

Среќко Катанец разочаран од непристојното однесување на Славен Билиќ и на Роберт Просинечки, кои навредуваа и плукаа Од нашиот известувач Наум Котевски Загреб - Тажна загрепска студена ноќ! Долго време Катанец, неговите помошници и непосредните актери - фудбалерите, ќе размислуваат и анализираат ...

Срна ги врати насмевките на „Максимир“

Дневник - 26.03.2007

Џокерот на „коцкестите“ го изрежира резултатскиот пресврт со израмнувачки гол, исклучување на македонскиот капитен и стрелец Седлоски, и на крајот со додавање за победа Заврши непобедливоста на гости за македонската фудбалска репрезентација под водство на селекторот Сречко Катанец.

Срна немаше милост

Вечер - 26.03.2007

Тој беше стрелец на израмнувачкиот гол, а му асистираше и на Да Силва за освојување на трите бода. Капитенот Седлоски исклучен во 68. минута поради втор жолт картон ораз во добра игра, е финалниот заклучок од последниот одигран квалификациски натпревар од Е групата на претстојното Европско ...

Пандев: Не требаше да се повлечеме

Вечер - 26.03.2007

Голгетерот на римски Лацио, Горан Пандев не успеа да се запише меѓу стрелците, бидејќи беше добро чуван. Хрватите знаеја од кого им доаѓа најголемата опаснот, па понекогаш го чуваат и по двајца. "Одлично прво полувреме. Постигнавме гол и имавме уште две-три шанси.