TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фудбалските репрезентативци се собираат во Охрид

А1 - 18.03.2007

Македонските фудбалски репрезентативци почнаа да се собираат во Охрид, каде што ќе ги одржат неколкудневните подготовки пред евро-квалификацискиот натпревар против Хрватска в сабота во Загреб. Селекторот Среќко Катанец од денеска ги има на располагање тројцата повикани играчи од домашното ...

Политиката најсилен играч и во фудбалот

Утрински - 17.03.2007

КОМЕНТАР ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Денеска во хотелот „Дрим“ во Струга на една, и хотелот „Средно Водно“ крај Скопје на друга страна, фудбалските работници од земјава, ќе решаваат која опција ќе го предводи мак-фудбалот во следната година.

Ја „матиме“ пред натпреварот во Загреб

Утрински - 17.03.2007

Даниел Глигоров, Скопје Не ми е јасно како Дарко Панчев, Васил Рингов и другите што се против ФФМ сакаат да го заменат претседателот Хаџиристески и целото раководство на ФФМ? Факт е дека Хаџиристески го донесе најдобриот селектор досега на нашата репрезентација - Катанец.

Катанец повторно интересен за своите

Вест - 15.03.2007

СЛОВЕНЦИТЕ ЈА КОРИСТАТ КРИЗАТА ВО МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ Последните случувања во македонскиот фудбал будно ги следат и медиумите во Словенија. Не е тајна дека нивниот сонародник Сречко Катанец повторно е интересен за нив. Вчера токму на таа тема се интересираше и еден новинар на словенечкиот дневен ...

Автогол на Панчев

Утрински - 15.03.2007

Коментар ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Целата европска и светска фудбалска јавност ги поздравува, почитува и признава успесите на македонскиот национален тим (на ранг-листата на ФИФА, објавена вчера, Фудбалската репрезентација на Македонија прв пат во својата историја се најде на 49.

Седлоски: Со Катанец се прероди репрезентацијата

Вест - 14.03.2007

НАШИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕН КАПИТЕН ДАДЕ ИЗЈАВА ЗА "ЈУТАРЊИ ЛИСТ" Капитенот на македонската репрезентација, Гоце Седлоски, за хрватскиот весник "Јутарњи лист" вели дека нашиот сегашен селектор одлично си ја врши работата: - Откако дојде Катанец, направи супер резултат и покажа дека Македонија може да ...

Катанец: Ќе ја водам репрезентацијата против Хрватска

Вест - 14.03.2007

СЕЛЕКТОРОТ ДЕМАНТИРА ДЕКА ЌЕ СИ ЗАМИНЕ ПО 17 МАРТ - Селектор сум на македонската фудбалска репрезентација и ќе ја водам во Загреб. Сите други нагаѓања околу моето заминување по 17 март се некоректни. Во моментов сум сто отсто сконцентриран на средбата со Хрватска.

Ќе го водам тимот во Загреб

Време - 14.03.2007

ХРВАТИТЕ ГО „ФАБРИКУВАЛЕ“ СРЕЌКО КАТАНЕЦ - Немам никакви проблеми, јас сум селектор на македонската фудбалска репрезентација и ќе ги водам репрезентативците во Загреб. Сите други нагаѓање за моето заминување по 17 март се некоректни, бидејќи во секоја работа има процедура и затоа воопшто не се ...

Хрватската „Фабрика“ подмолно ја расипува атмосферата кај Македонија

Време - 14.03.2007

МЕДИУМИТЕ ВО „ЛИЈЕПА НАША“ СТАВЕНИ ВО УЛОГА НА ПРОВОКАТОРИ Златко Крстевски Веројатно многу се уплашени од Македонија, па Хрватите и нивните медиуми на секој начин се обидуваат да направат криза во македонската фудбалска репрезентација со секојдневните „боцкања“ и фабрикувања изјави од нашите ...

Хаџиристески- Нека ме критикуваат мене, нека ги остават фудбалерите на мира

Утрински - 14.03.2007

Катанец: Се подготвувам за средбата со Хрватска и нема да ги коментирам шпекулациите за моето заминување „Последните изјави на Дарко Панчев сериозно ја нарушуваат атмосферата во репрезентацијата пред значајниот меч против составот на Хрватска во Загреб.

Пандев му порача на Панчев да не ја нарушува атмосферата во тимот

Утрински - 14.03.2007

Седлоски: Во Загреб нема да биде онака како што прогнозираше Панчев, бидејќи на Максимир сигурно нема да се браниме ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Последните изјави на некогашната фудбалска легенда на скопски Вардар и белградска Црвена звезда, Дарко Панчев, десетина дена пред одигрувањето на многу значајниот меч ...

Нема мир пред „Максимир“

Дневник - 14.03.2007

Од вчера на нашите репрезентативци им е забрането да даваат изјави Македонија што има ќе каже на Максимир, е последната реакција од стручниот штаб на македонската фудбалска репрезентација, пред квалификацискиот натпревар за ЕП 2008, на 24 март, со Хрватска.

Не знам зошто Панчев напаѓа

Дневник - 14.03.2007

Само Дарко Панчев да не успее да го избрка Сречко Катанец, вели капитенот на македонската репрезентација, Гоце Седлоски, во интервју за „Јутарњи лист“. Новинар на хрватскиот весник „скокнал“ до Матесбург во посета на нашиот бранител и побарал мислење за случувањата во мак-фудбалот.

Катанец: Македонија ќе ја водам во Загреб

Вечер - 14.03.2007

-Сите информации што се појавуваат во весниците во врска со моето заминување од кормилото, мислам дека се непотребни и само дополнително не вознемируваат. Нема никакви проблеми. Селектор сум на македонската фудбалска репрезентација и ќе ги водам репрезентативците во Загреб.

Психолошката рунда ја добија Хрватите

Вечер - 14.03.2007

"Војната" меѓу раковдството на ФФМ и Иницијативниот одбор за промени, се прошири и на репрезентацијата и играчите на Македонија, што ја нарушува атмосферата пред квалификациската средба на 24 март на Максимир Со приближување на денот за одржувањето на Собранието на Фудбалската федерација на ...

Среќко Катанец демантира дека ќе замине од Македонија

А1 - 13.03.2007

Среќко Катанец денеска ги демантираше информациите пласирани во печатот за неговото напуштање на селекторската позиција во македонската фудбалска репрезентација. И во Загреб на претстојниот натпревар со Хрватска и до крајот на овој квалификациски циклус ќе ја предводи нашата селекција.

По која цена во ЕУ и во НАТО?

Време - 13.03.2007

Членовите на Здружението за негување древни традиции „Ксантика“ и македонскиот народ сметаат дека последното случување, кога беше отстранета поставката за античка Македонија од Воениот музеј, ја преминува трпеливоста на секој нормален и разумен човек што има чувства кон својата татковина и свест за ...

Катанец: Ако дојде Панчев во ФФМ, јас не одам во Загреб

Време - 13.03.2007

ИНТЕРВЈУ НА МАКЕДОНСКИОТ СЕЛЕКТОР ЗА „СПОРТСКЕ НОВОСТИ“ Среќко Катанец нема да го води македонскиот тим на мечот со Хрватска во Загреб ако на саботното собрание на ФФМ претседателот Харалампие Хаџи-Ристески не ја добиел довербата од делегатите.

Вајс и Стојков пак во А-тимот

Време - 13.03.2007

СРЕЌКО КАТАНЕЦ ГО ОБЈАВИ СПИСОКОТ Дефанзивецот на Работнички Кометал, Мирослав Вајс, и напаѓачот на Дебрецин, Ацо Стојков, се вратија на списокот на селекторот Среќко Катанец за претстојниот квалификациски фудбалски натпревар за Евро 2008, против Хрватска, во Загреб, на 24 март.

Вајс се враќа во одбранбената линија

Вест - 13.03.2007

КАТАНЕЦ ГО ОБЈАВИ СПИСОКОТ ЗА МЕЧОТ СО ХРВАТСКА Повредата на Игор Митрески и казната поради двата жолти картона на Роберт Петров го принудија селекторот на нашата фудбалска репрезентација, Сречко Катанец, за претстојниот квалификациски натпревар со Хрватска во Загреб да го повика столбот на ...

Катанец го врати Стојков во нападот

Утрински - 13.03.2007

Испразнетите места во дефанзивниот ред ги пополнија Вајс и Васовски Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Среќко Катанец, вчера го објави списокот со имињата на фудбалерите на кои најсериозно смета пред претстојниот квалификациски меч против соодветниот состав на Хрватска кој ќе ...

Васоски, Вајс и Стојков повратници

Дневник - 13.03.2007

Тројцата не беа на располагање за последниот тест со Албанија, каде што поради семејни причини не настапи и Роберт Попов, иако беше на подготовките Македонскиот фудбалски селектор, Словенецот Сречко Катанец, вчера изненади со списокот со кандидатите за квалификацискиот меч со Хрватска (24 март, ...

Панчев: Анализата е моја работа, нека ме демантираат на теренот

Дневник - 13.03.2007

„Златната копачка“ на Европа од 1991 година, Дарко Панчев, е изненаден од реакцијата на новиот лидер во македонската фудбалската репрезентација, Горан Пандев. Напаѓачот од редовите на римски Лацио, Пандев, се огласи по анализата на играта на македонската репрезентација од страна на фудбалерот на ...

Катанец ги врати Стојков и Вајс

Вечер - 13.03.2007

Тоа се двајцата нови играчи меѓу 19-те репрезентативци, кои конкурираат за тимот кој ќе се спротивстави на 24 март во Загреб Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Сречко Катанец вчера ги обелодени списокот на кандидатите за состав на тимот против Хрватска на 24 март во Загреб (20.15 ч.

Панчев нека си ја гледа својата работа

Дневник - 12.03.2007

Не е фер да бидеме омаловажувани, а најмалку од човекот што газел по истиот пат, вели Пандев Дарко Панчев нека си ја гледа својата работа, порача од Рим напаѓачот на италијанскиот калчолигаш Лацио, Горан Пандев. Ваквата реакција кај новиот лидер во македонската фудбалска репрезентација ја ...