TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО нема да си замине од балканот уште 5 години

А1 - 15.02.2004

Не е готово со судирите на балканот и НАТО нема да си замине од регионот барем уште 5 години. Според разузнувачите на НАТО, иако ситуацијата на балканот е подобра од пред неколку години, сепак се уште постојат екстремни елементи кои можат да ги разгорат старите конфликти.

Вистинската слика за еден демант

Дневник - 14.02.2004

МАНИПУЛАЦИИ "Дружењето" од нога и сликањето не може да се "продава" како билатерална средба - Митрева и Шефер немале средба и тоа е факт Една слика вреди повеќе отколку илјада збора. Онаа на министерката за надворешни работи Илинка Митрева со генералниот секретар на НАТО Јаап де Хооп Шефер, снимена ...

Членството во НАТО Бугарија годишно ќе ја чини 8 милиони долари

А1 - 13.02.2004

Членството во НАТО Бугарија годишно ќе ја чини 8 милиони американски долари, соопшти началникот на Генералштабот на бугарската Армија, генерал Никола Колев. На седницата на Одборот за надворешна политика на бугарското Собрание, Колев изјави дека како членка на НАТО, Бугарија годишно во буџетот на ...

Митрева се сретнала со шефот на НАТО, тврди МНР

Дневник - 13.02.2004

ДЕМАНТ Во врска со написот во вашиот весник од 12 февруари, објавен на насловната страница, со наслов ?Илинка Митрева ја измислила средбата со шефот на НАТОО?, Министерството за надворешни работи бара на истото место на кое е објавен написот, во утрешниот број на вашиот весник, да ги објавите ...

Македонија и НАТО со различни календари

Дневник - 13.02.2004

Коментар И во Скопје и во Брисел денеска е ист ден. Така вели календарот. Ако ги прашате политичарите во земјава, ќе ви кажат дека Македонија ќе добие покана за членство во НАТО во 2006 година, која, патем, е изборна. Во Брисел, пак, ќе добиете поинаков одговор.

Митрева се сретнала со шефот на НАТО, но неформално

Утрински - 13.02.2004

По пишувањето дека Митрева измислила средба во Минхен Точно е дека министерката за надворешни работи, Илинка Митрева, во Минхен немала официјална средба со генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, какви што биле средбите со претседавачот на ОБСЕ и шефот на бугарската дипломатија, германскиот ...

Знам кој ме мести и зошто

Вест - 13.02.2004

Илинка Митрева: Никогаш не сме рекле дека не зборуваа, туку само дека се работеше за неформален состанок, изјави Роберт Пшел, портпарол во НАТО, за средбата на Митрева и шефот на Алијансата Јап де Хоп Шефер Министерството за надворешни работи вчера информираше дека министерката Илинка Митрева не ја ...

НАТО не размислува за проширување во блиска иднина

А1 - 12.02.2004

Новото проширување на НАТО нема да биде тема на самитот на алијансата во Истанбул во јуни оваа година. Македонија ќе биде спомната во позитивен контекст како земја која придонесува за мисијата во Авганистан, но и во Ирак, каде НАТО се подготвува да ја преземе мисијата од САД испраќајќи ги шпанските ...

Илинка Митрева ја измислила средбата со шефот на НАТО

Дневник - 12.02.2004

ВИРТУЕЛНА ДИПЛОМАТИЈА ВО МИНХЕН Генералниот секретар на НАТО немал време да се сретне со Митрева, но нејзиниот кабинет тврди дека имало средба и дека таа била успешна Министерката за надворешни работи Илинка Митрева на конференцијата за безбедност во Минхен воопшто не се сретнала со генералниот ...

Во 2006-та Македонија можна нова членка на НАТО

А1 - 10.02.2004

Кога Македонија може да очекува прием во НАТО? Во нашата амбасада во Брисел велат дека Македонија, како земја кандидат може да очекува покана за членство во НАТО во 2006-та година, а прием по забрзана постапка во 2007-та. Од политичкиот дел од НАТО, не сакаа да го прецизираат овој термин, но затоа ...

Американски сенатор го поздрави напредокот во Македонија

Дневник - 10.02.2004

СРЕДБА ВО МИНХЕН Честитки за постигнатиот напредок во земјава и за придонесот што таа го дава за регионалната стабилност изразил американскиот сенатор Џон Мекејн на средбата со министерката Илинка Митрева остварена завчера на конференцијата за безбедносна политика во Минхен.

Во Истанбул НАТО ќе не тапка по рамо

Дневник - 10.02.2004

БРИСЕЛ БЕЗ РАКАВИЦИ Игор К. Илиевски (Наш специјален известувач од Брисел) Македонија не е во најдобра состојба за зачленување во организација како НАТО или ЕУ. Секогаш се јавува временска дупка меѓу високите очекувања на јавноста и тоа што всушност го договараат политичарите, велат дипломати во ...

Алијансата испраќа утешни пораки од Брисел

Утрински - 10.02.2004

Истанбулскиот самит не е крај на проширувањето на НАТО. Времето на црни сценарија на Балканот е минато Од нашиот известувач СОЊА КРАМАРСКА БРИСЕЛ - Истанбулскиот самит не е крај на проширувањето на НАТО -гласи пораката од Брисел кон Македонија во пресрет на претстојната рунда на прием на членки на ...

НАТО ќе даде најлоша оценка за политичките прашања

А1 - 09.02.2004

По минато неделната инспекција на тимот на НАТО во Македонија еден од членовите на овој тим ги изнесе прелиминарните оценки во извештајот што ќе биде готов до крајот на април. Во однос на правните прашања Македонија добила преодна оценка, нема уставни пречки за распоредување на странски сили на ...

Германија ќе ја поддржи Македонија за апликација во ЕУ

Утрински - 09.02.2004

Повеќе билатерални средби на Митрева и на Бучковски во Минхен Од нашиот известувач Тамара Грнчароска МИНХЕН - Германија ќе биде конструктивна спрема одлуката на Македонија за почнување на формалниот процес за членство во Европската унија, односно најавеното аплицирање за крајот на овој месец, но и ...

Германија го отвора патот за влез на НАТО во Ирак

Утрински - 09.02.2004

Дводневна Конференција за безбедносна политика во Минхен ОД НАШИОТ ИЗВЕСТУВАЧ Тамара Грнчароска МИНХЕН - Германија ќе го отвори патот на НАТО за влез во Ирак со одлуката која на Конференцијата за безбедносна политика во Минхен ја соопшти германскиот министер за надворешни работи Јошка Фишер.

НАТО: НЕИЗВЕСНО ДАЛИ ВО ИСТАНБУЛ МАКЕДОНИЈА ЌЕ БИДЕ СПОМНАТА ЗА ЧЛЕНСТВО

Канал5 - 09.02.2004

Северноатлантската алијанса позитивно ги оценува напорите што Македонија ги прави да стане нејзина членка, но сепак смета оти рано е да се даде конкретен датум кога државата ќе добие покана за членство. Вршителот на должност порпарол на НАТО Ро Северноатлантската алијанса позитивно ги оценува ...