TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хејли: Имаме се помалку опции околу Северна Кореја

Алфа - 17.09.2017

На Советот за безбедност на ОН му остануваат се помалку опции, откако направи се што е во негова моќ за запирање на нуклеарната програма на Северна Кореја. На Советот за безбедност на ОН му остануваат се помалку опции, откако направи се што е во ...

Хејли: Постои и воена опција за Северна Кореја

Макфакс - 17.09.2017

На Советот за безбедност на ОН му остануваат се помалку опции, откако направи се што е во негова моќ за запирање на нуклеарната програма на Северна Кореја, изјави постојаниот претставник на САД во Светската органзиација, Ники Хејли.

Неколку факти за Ким за кои малкумина знаат

Факултети - 17.09.2017

Ким Јонг-ун е опседнат со кошарка. Кога бил помлад, ја сакал музиката на Витни Хјустон и на Мајкл Џексон. Ги зголемил килограмите за да личи на неговиот дедо Ким Ил-ѕунг, лидерот-основач на Северна Кореја.

Трамп го нарече Ким Јонг Ун „ракетен човек“

Кајгана - 17.09.2017

Доналд Трамп го нарече лидерот на Северна Кореја „ракетен човек“ во твит во кој зборуваше за разговор што се случил помеѓу него и претседателот на Јужна Кореја. Претседателот на САД повторно беше активен на социјалната мрежа Twitter, каде денеска ...

Хејли: Имаме се помалку опции околу Северна Кореја

А1 On - 17.09.2017

На Советот за безбедност на ОН му остануваат се помалку опции, откако направи се што е во негова моќ за запирање на нуклеарната програма на Северна Кореја, изјави постојаниот претставник на САД во Светската органзиација, Ники Хејли.

Хејли: Коментарите на Трамп за „оган и бес“ не се празни закани

Стандард - 17.09.2017

Американскиот амбасадор во Обединетите нации, Ники Хејли, изјави дека коментарите на претседателот на земјата, Доналд Трамп дека „оган и бес“ ќе се истури на Северна Кореја поради неговата нуклеарна програма не се празни закани, објави американскиот ...

Трамп го нарече Ким Јонг-ун „човекот ракета“

Стандард - 17.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го нарече севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун „човекот ракета“. На Твитер тој напиша: „Вчера разговарав со претседателот на Јужна Кореја, Мун Чунг Јин. Го прашав како е човекот ракета“.

Трамп го нарече Ким Јонг Ун „ракетен човек"

Вечер Прес - 17.09.2017

Претседателот на САД повторно беше активен на социјалната мрежа Twitter, каде денеска сподели дел од разговорот кој го имал со Мун Џае Ин, претседателот на Јужна Кореја Доналд Трамп го нарече лидерот на Северна Кореја „ракетен човек" во твит во кој ...

САД и Јужна Кореја ќе извршат посилен притисок врз Северна Кореја

Локално - 17.09.2017

Претседателите на Јужна Кореја и на САД се договориле да извршат поголем притисок преку санкции врз Јужна Кореја поради нејзините ракетни и нуклеарни проби, соопшти агенцијата “Ројтерс”, повикувајќи се на кабинетот на јужнокорејскиот претседател.

Кувајт му даде еден месец на амбасадорот на Севрна Кореја да си замине

Локално - 17.09.2017

Кувајт му даде еден месец на амбасадорот на Северна Кореја да ја напушти земјата и одлучи да го снижи нивото на дипломатско присуство на Пјонгјанг. Ова го изјави неименуан извор за AFP. И дипломатското присуство на Северна Кореја ќе биде снижено на ...

Осуда за последната ракетна проба на Северна Кореја

Тера - 17.09.2017

Советот за безбедност на ОН остро ја осуди новата севернокорејска проба со балистичка ракета над Јапонија, оценувајќи ја како „огромна провокација“, се наведува во декларацијата, која е едногласно одобрена на вонредната седница на Советот зад ...

Хејли: Имаме се помалку опции околу Северна Кореја

Вечер Прес - 17.09.2017

– Икористивме речиси се што Советот за безбедност за сега може да направи. Се обидуваме и со други можности, но во игра се и многу воени опции, изјави Хејли за Си-Ен-Ен. На Советот за безбедност на ОН му остануваат се помалку опции, откако направи ...

Дипломатските средства за Северна Кореја се при крај, вели амбасадорката на САД во ОН

Локално - 17.09.2017

Доколку САД ги исцрпат дипломатските опции за да ја убедат Северна Кореја да ја запре нуклеарната програма, тогаш најверојатно работите во свои раце ќе ги преземе Пентагон, вели амбасадорката на САД во Обединетите нации, Ники Хејли за „Си-ен-ен“.

Ким Јонг Ун е опседнат со кошарка,ужива да ги слуша песните на Витни Хјустон

Вечер Прес - 17.09.2017

Ким Јонг Ун е опседнат со кошарка. Кога бил помлад, ја сакал музиката на Витни Хјустон и на Мајкл Џексон. Ги зголемил килограмите за да личи на неговиот дедо Ким Ил-ѕунг, лидерот-основач на Северна Кореја. Ким Јонг Ун е опседнат со кошарка.

Дипломатските средства за Северна Кореја се при крај, вели амбасадорката на САД во ОН

Мета - 17.09.2017

Доколку САД ги исцрпат дипломатските опции за да ја убедат Северна Кореја да ја запре нуклеарната програма, тогаш најверојатно работите во свои раце ќе ги преземе Пентагон, вели амбасадорката на САД во Обединетите нации, Ники Хејли за „Си-ен-ен“.

Ким: Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД

ТВ21 - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на она на САД, јавија денеска медиумите во Пконгјанг. – Наша крајна цел е да воспоставиме еднаквост на реалните сили со САД и да ...

СБ на ОН остро ја осуди новата ракетна проба на Северна Кореја

Алсат-М - 16.09.2017

Советот за безбедност на ОН остро ја осуди новата севернокорејска проба со балистичка ракета над Јапонија, оценувајќи ја како „огромна провокација“, се наведува во декларацијата, која е едногласно одобрена на вонредната седница на Советот зад ...

СБ на ОН остро ја осуди новата ракетна проба на Северна Кореја

24 Вести - 16.09.2017

Советот за безбедност на ОН остро ја осуди новата севернокорејска проба со балистичка ракета над Јапонија, оценувајќи ја како „огромна провокација“, се наведува во декларацијата, која е едногласно одобрена на вонредната седница на Советот зад ...

Северна Кореја сака да биде моќна колку САД

Deutsche Welle - 16.09.2017

Северна Кореја и покрај заострените санкции не се откажува од своите нуклеарни цели. Напротив, властодржецот Ким вели дека се оди кон постигнување рамноправност на силите со САД. Севернокорејскиот властодржец Ким Јунг Ун најави дека не се откажува ...

Северна Кореја: Целта ни е да станеме воено моќни колку САД

Канал5 - 16.09.2017

Северна Кореја соопшти дека нејзината цел е да постигне „рамнотежа“ на воената моќ со САД, објави Ројтерс, цитирајќи изјава на лидерот Ким Јонг-Ун, цитиран од страна на севернокорејската државна новинска агенција КЦНА..

Ким Јонг Ун: Ќе бидеме посилни и од САД

24 Вести - 16.09.2017

Тензиите со Северна Кореја на критична точка. Ким Џонг Ун продолжува да им пркоси на големите сили. Севернокорејскиот лидер денеска изјави дека Пјонгјанг ја усовршува нуклеарната програма за Северна Кореја да биде силна како САД.

Трамп: Добро се справуваме со заканите од Северна Кореја

ТВ21 - 16.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е „сигурен како никогаш досега“ дека мерките што се преземаат против Северна Кореја дават ефикасни резултати. Во обраќање пред група воени претставници во базата „Ендрјуз“ во близина на ...

Ким: Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД

А1 On - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на она на САД, јавија денеска медиумите во Пконгјанг. – Наша крајна цел е да воспоставиме еднаквост на реалните сили со САД и да ...

Белата куќа: Постои воена опција за Северна Кореја

Кајгана - 16.09.2017

Советникот на американскиот претседател за национална безбедност, Херберт Рејмонд Мекмастер, изјави дека САД се доближува до границата на она што санкциите и дипломатијата можат да го постигнат кога станува збор околу воздржувањето на ...

Кина ги повика САД да престанат да и се закануваат на Северна Кореја

Стандард - 16.09.2017

Кинескиот амбасадор во Вашингтон, Цуи Тјанкаи, ги повика САД да се воздржат од закани кон Северна Кореја, пренесе Ројтерс. „Искрено, мислам дека САД треба да направат повеќе, за да има вистинска и ефективна меѓународна соработка во врска со ова ...

Русија и Кина го отрфлија повикот на САД за Северна Кореја

Р.С.Европа - 16.09.2017

Кина и Русија го отфрлија повикот од САД да преземат директни акции против Северна Кореја, откако земјата лансираше втора балистичка ракета над Јапонија. Кина и Русија повикаа Вашингтон да преговара со Северна Кореја за намалување на заканата.

Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе стане воено моќна колку САД

Макфакс - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на онаа на САД, јавија медиумите во Пјонгјанг. – Наша крајна цел е да воспоставиме еднаквост на реалните сили со САД и да дојдеме ...

Северна Кореја цели на „рамнотежа“ на воената сила со САД

Стандард - 16.09.2017

Северна Кореја во саботата објави дека има за цел да постигне „рамнотежа“ на воената моќ со САД, објави Ројтерс, цитирајќи изјава на лидерот Ким Џонг-ун, цитиран од страна на севернокорејската државна новинска агенција KCNA.

Ким конечно откри која е целта на „нуклеарното лудило“

Кајгана - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун истакна дека неговата земја е блиску до завршување на нуклеарната програма. Тој изјави дека и покрај меѓународните санкции, крајната цел останува воспоставување на „еднаквост на силите“ со САД.

Ким: Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД

Сител - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на она на САД, јавија денеска медиумите во Пконгјанг. - Наша крајна цел е да воспоставиме еднаквост на реалните сили со САД и да ...

Трамп: Добро се справуваме со заканите од Северна Кореја

Алфа - 16.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е „сигурен како никогаш досега“ дека мерките што се преземаат против Северна Кореја дават ефикасни резултати. Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е „сигурен како никогаш ...

Светот поделен, САД им ја префрлаат топката на Русија и на Кина

МКД - 16.09.2017

Најновиот ракетен тест што го изведе Северна Кореја ги подели светските сили, кои пред само неколку дена се обединија зад новиот пакет санкции на ОН, пишува Би-би-си . САД сметаат дека „товарот на одговорот“ на севернокорејскиот тест треба да го ...

Ким Јонг Ун: Кога ќе ја завршиме нуклеарната програма, ќе бидеме силни како САД

МКД - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун денеска изјави дека неговата земја е многу блиску до завршување на нуклеарната програма и дека, и покрај меѓународните санкции, крајната цел останува воспоставување „еднаквост на силите“ со САД, пренесе агенцијата ...

Ким: Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД

Алфа - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на она на САД, јавија денеска медиумите во Пконгјанг. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да ...

ОН остро ја осуди новата ракетна проба на Северна Кореја

+инфо - 16.09.2017

Станува збор за скандалозни дејствија, нагласува Советот за безбедност и го повика Пјонгјанг веднаш да прекине со такви активности. Советот за безбедност на ОН остро ја осуди новата севернокорејска проба со балистичка ракета над Јапонија, оценувајќи ...

САД: Постои воена опција за Северна Кореја

Макфакс - 16.09.2017

Советникот на американскиот претседател за национална безбедност, Херберт Рејмонд Мекмастер, изјави дека САД се доближува до границата на она што санкциите и дипломатијата можат да го постигнат кога станува збор околу воздржувањето на ...

Трамп: Добро се справуваме со заканите од Северна Кореја

Сител - 16.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е „сигурен како никогаш досега“ дека мерките што се преземаат против Северна Кореја дават ефикасни резултати. Во обраќање пред група воени претставници во базата „Ендрјуз“ во близина на ...

Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД

+инфо - 16.09.2017

Северна Кореја ќе продолжи со развојот на нуклеарната програма и покрај новите меѓународни санкции и ќе формира свои нуклеарни сили. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде ...

Трамп: Добро се справуваме со заканите од Северна Кореја

А1 On - 16.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е „сигурен како никогаш досега“ дека мерките што се преземаат против Северна Кореја дават ефикасни резултати. Во обраќање пред група воени претставници во базата „Ендрјуз“ во близина на ...

Трамп: Добро се справуваме со заканите од Северна Кореја

Курир - 16.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е „сигурен како никогаш досега“ дека мерките што се преземаат против Северна Кореја дават ефикасни резултати. Во обраќање пред група воени претставници во базата „Ендрјуз“ во близина на ...

Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД

Слободен Печат - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на онаа на САД, јавија денеска медиумите во Пконгјанг. – Наша крајна цел е да воспоставиме еднаквост на реалните сили со САД и да ...

СБ на ОН остро ја осуди новата ракетна проба на Северна Кореја

А1 On - 16.09.2017

Советот за безбедност на ОН остро ја осуди новата севернокорејска проба со балистичка ракета над Јапонија, оценувајќи ја како „огромна провокација“, се наведува во декларацијата, која е едногласно одобрена на вонредната седница на Советот зад ...

Употребувањето на воена сила е реална опција: САД нема повеќе да ги толерира провокациите на Северна Кореја

Точка - 16.09.2017

Долго време тензиите помеѓу Вашингтон и Пјонгјанг растат и се чини дека ситуацијата на Корејскиот полуостров нема да се смири ниту во догледно време. Советникот во Белата куќа за национална безбедност Херберт МекМастер изјави дека Соединетите ...

Ким: Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД

Либертас - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на она на САД, јавија денеска медиумите во Пконгјанг. – Наша крајна цел е да воспоставиме еднаквост на реалните сили со САД и да ...

Советот за безбедност при ОН ја осуди севернокорејската ракетна проба

Локално - 16.09.2017

Советот за безбедност при ОН ја осуди како “многу провокативна” ракетната проба на Северна Кореја, со која балистичкиот проектил ја надлета Јапонија. Советот за безбедност го повика Пјонгјанг веднаш да преземе мерки за да ја покаже својата ...

Ројтерс: Северна Кореја вели дека сака “воена рамнотежа” со САД

Локално - 16.09.2017

Северна Кореја соопшти дека има за цел да ја “балансира” својата воена сила со САД, кои претходно изјавија дека нивното трпение е исцрпено откако режимот на Пјонгјанг истрела ракета која повторно леташе над Јапонија и е втора во последниов месец ...

Северна Кореја: Сакаме да бидеме воено силни како САД

Фактор - 16.09.2017

Целта на Северна Кореја е постигнување „еднаквост“ во воената сила со САД, соопшти севернокорејската национална новинска агенција, ден после тестирањето на балистичката ракета со среден домет "hvasong - 12".

Северна Кореја сака да биде моќна колку САД

Локално - 16.09.2017

Северна Кореја и покрај заострените санкции не се откажува од своите нуклеарни цели. Напротив, властодржецот Ким вели дека се оди кон постигнување рамноправност на силите со САД. Севернокорејскиот властодржец Ким Јунг Ун најави дека не се откажува ...

Трамп се среќава со водачите на Јапонија и Јужна Кореја за да разговара за заканата од Северна Кореја

Фактор - 16.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, ќе се сретне со лидерите на Јапонија и Јужна Кореја во Њујорк, за да разговараат за "итната" севернокорејска закана, пренесува AFP, повикувајќи се на изјава од Белата куќа.

Советот за безбедност на ОН остро ја осуди новата ракетна проба на Северна Кореја

Вечер Прес - 16.09.2017

Советот за безбедност на ОН остро ја осуди новата севернокорејска проба со балистичка ракета над Јапонија, оценувајќи ја како „огромна провокација", се наведува во декларацијата, која е едногласно одобрена на вонредната седница на Советот зад ...

Северна Кореја: Сакаме да бидеме воено јаки како САД

Локално - 16.09.2017

Целтта на Северна Кореја е да постигне еднаквост во воената сила со САД, соопшти севернокорејската нацонална новинаска агенција, ден откако е тестирана балистичката ракета со домет “hvasong – 12”.

Сакаат да се воено моќни како САД

Тера - 16.09.2017

Целта на Северна Кореја е постигнување „еднаквост“ во воената сила со САД, соопшти севернокорејската национална новинска агенција, ден после тестирањето на балистичката ракета со среден домет “hvasong – 12”.

Тилерсон: Северна Кореја со ракетните проби е закана за целиот свет

Точка - 16.09.2017

Рекс Тилерсон, американскиот државен секретар, денеска оцени дека постојаните тестови на ракети што ги извршува Северна Кореја се закана за целиот свет и рече дека САД по тоа прашање соработуваат со регионалните сојузници Јапонија и Јужна Кореја.

Трамп: Добро се справуваме со заканите од Северна Кореја

Либертас - 16.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е „сигурен како никогаш досега“ дека мерките што се преземаат против Северна Кореја дават ефикасни резултати. Во обраќање пред група воени претставници во базата „Ендрјуз“ во близина на ...

Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе стане воено моќна колку САД

Точка - 16.09.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на онаа на САД, јавија медиумите во Пјонгјанг. – Наша крајна цел е да воспоставиме еднаквост на реалните сили со САД и да дојдеме ...

Трамп: Добро се справуваме со заканите од Северна Кореја

Вечер Прес - 16.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е „сигурен како никогаш досега" дека мерките што се преземаат против Северна Кореја дават ефикасни резултати. Во обраќање пред група воени претставници во базата „Ендрјуз" во близина на ...

СБ на ОН остро ја осуди новата ракетна проба на Северна Кореја

Канал 77 - 16.09.2017

Советот за безбедност на ОН остро ја осуди новата севернокорејска проба со балистичка ракета над Јапонија, оценувајќи ја како „огромна провокација“ – се наведува во декларацијата, која е едногласно одобрена на вонредната седница на Советот зад ...

Ким: Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД

Канал 77 - 16.09.2017

Целта на Севрена Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на она на САД – порачал севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат медиумите во Пконгјанг. „Наша крајна цел е да воспоставиме еднаквост на реалните сили со САД и да дојдеме ...

Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД...

Н.Македонија - 16.09.2017

Северна Кореја сака да стане воено моќна колку САД Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун порача дека целта на Северна Кореја е да постигне воена моќ, која ќе биде еднаква на она на САД, јавија денеска медиумите во Пконгјанг.

Нуклеарните сили се виновни за кризата со Северна Кореја...

Н.Македонија - 16.09.2017

Земјите што поседуваат нуклеарки не го почитуваат договорот за неширење на нуклеарното оружје од 1970 година и со тоа му овозможуваат на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун да прави непромислени и опасни потези Сајмон Тисдал Провокативното нуклеарно ...

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија

Алсат-М - 15.09.2017

Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија. Ракетата поминала над северниот дел на Јапонија и според соопштението на ...

На 3 септември Пјонгјанг навистина лансирал хидрогенска бомба

ТВ21 - 15.09.2017

За време на нејзината шеста нуклеарна проба, Северна Кореја навистина лансирала хидрогенска бомба, како што соопшти тогаш, изјави началникот на Стратешката команда на Вооружените сили на САД, генералот Џон Хајтон.

Јапонија: Истрелувањето на проектил од Северна Кореја е прекумерна провокација

Канал5 - 15.09.2017

Северна Кореја лансираше ракета недалеку од Пјонгјанг во правец кон исток, а пролета над северниот дел од Јапонија, пренесоа светските медиуми. Војската на Јужна Кореја и САД анализираат за кој вид проектил станува збор.

САД ги повикаа Русија и Кина да преземат директни мерки против Северна Кореја

24 Вести - 15.09.2017

Американската администрација ги повика Русија и Кина да преземат конкретни мерки за да и го демонстрираат на Северна Кореја несогласувањето со неразумните нуклеарни проби, изјави синоќа државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.

Тилерсон: Ракетните проби закана за целиот свет

Алсат-М - 15.09.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оцени денеска дека континуираните тестови на ракети што ги извршува Северна Кореја се закана за целиот свет и истакна дека САД соработуваат со регионалните сојузници Јапонија и Јужна Кореја за тоа прашање.

Јапонија ги предупреди граѓаните да се засолнат откако Северна Кореја лансираше уште една ракета

Сакам да кажам - 15.09.2017

Северна Кореја лансираше уште една ракета од престолнината Пјонгјанг кон Јапонија, објавија медиумите во Јапонија и Јужна Кореја. Јапонските власти велат дека ракетата прелетала преку северниот остров Хокаидо и ги предупреди граѓаните да се засолнат.

Севернокорејски работници аргатуваат во странство

Deutsche Welle - 15.09.2017

Севернокорејските гастарбајтери смеат да работат низ цел свет и по најново воведените санкции од Советот за безбедност на ОН. Желбата на САД беше сосема поинаква. Од сѐ по малку - вака поедноставено може да се резимира содржината на Резолуцијата ...

Северна Кореја повторно провоцира - Америка бара да се возврати со иста мера

Канал5 - 15.09.2017

Северна Креја испали проектил недалеку од Пјонгјанг кон исток, јавуваат светските медиуми. Војската на Јужна Кореја и САД анализираат кој вид на проектил е во прашање. Соединетите држави ги повикаа Кина и Русија да преземат директна акција против ...

Северна Кореја повторно провоцира со ракетни тестови

24 Вести - 15.09.2017

Јужна Кореја возвраќа на нуклеарните провокации на Ким Џонг Ун. Само шест минути откако Пјонгајнг лансираше ракета над Јапонија, јужнокорејската војска испука две балистички ракети на границата со Северна Кореја.

Мекмастер: Постои опција за воена интервенција против Северна Кореја, но не е најпосакувана

Алсат-М - 15.09.2017

Советникот за национална безбедност на САД, Херберт Рејмонд Мекмастер изјави денеска дека постои воена опција против Северна Кореја, но тоа не е изборот на администрацијата на претседателот Доналд Трамп.

Северна Кореја: Неидентификувана ракета над Јапонија

МРТ - 15.09.2017

Проектилот се движел 3,700 километри на височина од 770 км прелетувајќи го островот Хокаидо пред да падне в море. Северна Кореја истрела ракета над северниот дел на Јапонија, со што дополнително се зголемија тензиите во регионот по пробата на ...

2017 - Година на забрзан напредок на нуклеарната технологија на Северна Кореја

+инфо - 15.09.2017

Од февруари оваа година, Северна Кореја лансираше 22 ракети во рамките на 15 тестови, а со секоја нова проба, ја унапредуваше својата технологија. Тековната година беше година на забрзан напредок на ракетната програма на Северна Кореја.

На 3 септември Пјонгјанг навистина лансирал хидрогенска бомба

+инфо - 15.09.2017

Го видов случувањето, ги видов вестите по него и „скалата“ (на тестот) ми дава основа да заклучувам дека станува збор за хидрогенска бомба,рече Хајтон За време на нејзината шеста нуклеарна проба, Северна Кореја навистина лансирала хидрогенска бомба, ...

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари

Порта 3 - 15.09.2017

Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви од над 200 миниерални руди, чија вредност се проценува до 10.000 милијарди долари. Не постојат официјални податоци за тоа колку навистина вреди севернокорејското рудно ...

НАТО повикува на војна?! – По непромислениот одговор на Ким, се очекува глобален одговор

Репортер - 15.09.2017

Северна Кореја испали балистичка ракета источно од својата престолнина Пјонгјанг, наведуваат медиумските извештаи. НАТО го повика светот да реагира на повторното тестирање на балистичките ракети кои ги испали Северна Кореја, јавува AFP.

Ракети летаат над Корејскиот Полуостров: Јужна ѝ одговори на Северна

Кајгана - 15.09.2017

Војската на Јужна Кореја соопшти дека испукала две балистички ракети како брз одговор на најновата провокација од Северна Кореја, објави државната новинска агенција „Јонхап“. Експертите се загрижени по брзиот одговор на Сеул, во време на засилени ...

ЕУ: Северна Кореја е закана за меѓународната заедница

+инфо - 15.09.2017

Последната во низата ракетни проби на Северна Кореја е закана за соседните држави, за регионот и за целата меѓународна заедница,рече Федерика Могерини Последната во низата ракетни проби на Северна Кореја е закана за соседните држави, за регионот и ...

Северна Кореја со нова ракетна проба

МРТ - 15.09.2017

Северна Кореја повторно истрела ракета над јапонски остров. Јапонија, Јужна Кореја и САД со осуда за непопустливоста на Пјонгјанг. Советот за безбедност на Обединетите нации на вонреден состанок.

Гутереш со осуда за најновата ракетна проба на Северна Кореја

А1 On - 15.09.2017

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја осуди најновата ракетна проба извршена од Северна Кореја и најави разговори за кризата на Корејскиот полуостров на маргините на состанокот на ГС на ОН следната недела.

Пјонгјанг истрела ракета преку Јапонија, итен состанок на ОН

Нова ТВ - 15.09.2017

Северна Кореја рано утрово по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија. Ракетата поминала над северниот дел на Јапонија и според соопштението на Јапонскиот ...

Тилерсон: Ракетните проби закана за целиот свет

А1 On - 15.09.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оцени денеска дека континуираните тестови на ракети што ги извршува Северна Кореја се закана за целиот свет и истакна дека САД соработуваат со регионалните сојузници Јапонија и Јужна Кореја за тоа прашање.

НАТО: Треба глобален одговор по најновата ракета на Северна Кореја

Глас на Америка - 15.09.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, преку Твитер кажа дека најновата активност е уште едно дрско прекршување на резолуциите на ОН - голема закана по меѓународниот мир и безбедност.

На 3. септември Северна Кореја тестирала хидрогенска бомба, потврдуваат од САД

А1 On - 15.09.2017

За време на нејзината шеста нуклеарна проба, Северна Кореја навистина лансирала хидрогенска бомба, како што соопшти тогаш, изјави началникот на Стратешката команда на Вооружените сили на САД, генералот Џон Хајтон.

Тилерсон: Северна Кореја со ракетните проби е закана за целиот свет

Макфакс - 15.09.2017

Рекс Тилерсон, американскиот државен секретар, денеска оцени дека постојаните тестови на ракети што ги извршува Северна Кореја се закана за целиот свет и рече дека САД соработуваат со регионалните сојузници Јапонија и Јужна Кореја по тоа прашање.

Мекмастер за Северна Кореја: „Има воено решение“

Глас на Америка - 15.09.2017

Советникот за национална безбедност во Белата куќа Херберт Мекмастер, изјави дека постои воено решение за ракетните и нуклеарни тестови на Северна Кореја, иако тоа е опција којашто администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп, не би ја ...

САД ги исцрпуваат дипломатските можности за севернокорејската криза

Стандард - 15.09.2017

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Херберт Рејмонд Мекмастер, изјави дека САД речиси го исцрпија тоа, што санкциите и дипломатијата можат да го постигнат во Северна Кореја, пренесе Ројтерс.

2017 - Година на забрзан напредок на нуклеарната технологија на Северна Кореја

Сител - 15.09.2017

Тековната година беше година на забрзан напредок на ракетната програма на Северна Кореја. Од февруари оваа година, Северна Кореја лансираше 22 ракети во рамките на 15 тестови, а со секоја нова проба, ја унапредуваше својата технологија, јави ...

На 3 септември Пјонгјанг навистина лансирал хидрогенска бомба

Сител - 15.09.2017

За време на нејзината шеста нуклеарна проба, Северна Кореја навистина лансирала хидрогенска бомба, како што соопшти тогаш, изјави началникот на Стратешката команда на Вооружените сили на САД, генералот Џон Хајтон.

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија

Алфа - 15.09.2017

Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија. Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од ...

„Америка има да нѐ слуша или ќе ја избришеме“ - Ким не се штеди со закани

Press24 - 15.09.2017

Централниот партиски весник на Северна Кроеја „Родонг синмун“, поради новото ракетно тестирање, напишал дека никаов питисок од надвор нема да го натера Пјонгјанг да прекине со развојот на нуклеарното оруќје и балистичките ракети, ако САД и понатаму ...

На 3 септември Пјонгјанг навистина лансирал хидрогенска бомба

Алфа - 15.09.2017

За време на нејзината шеста нуклеарна проба, Северна Кореја навистина лансирала хидрогенска бомба, како што соопшти тогаш, изјави началникот на Стратешката команда на Вооружените сили на САД, генералот Џон Хајтон.

ЕУ: Северна Кореја е закана за меѓународната заедница

Press24 - 15.09.2017

Последната во низата ракетни проби на Северна Кореја е закана за соседните држави, за регионот и за целата меѓународна заедница, се наведува во изјавата на високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини.

ЕУ: Северна Кореја е закана за меѓународната заедница

А1 On - 15.09.2017

Последната во низата ракетни проби на Северна Кореја е закана за соседните држави, за регионот и за целата меѓународна заедница, се наведува во изјавата на високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини.

Могерини: Северна Кореја е закана за меѓународната заедница

Макфакс - 15.09.2017

Последната во низата ракетни проби на Северна Кореја е закана за соседните држави, за регионот и за целата меѓународна заедница, соопшти високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија

А1 On - 15.09.2017

Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија. Ракетата поминала над северниот дел на Јапонија и според соопштението на ...

Гутереш со осуда за најновата ракетна проба на Северна Кореја

Сител - 15.09.2017

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја осуди најновата ракетна проба извршена од Северна Кореја и најави разговори за кризата на Корејскиот полуостров на маргините на состанокот на ГС на ОН следната недела.

Според Тилерсон, ракетните тестови се закана за сите

Нова ТВ - 15.09.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оцени денеска дека континуираните тестови на ракети што ги извршува Северна Кореја се закана за целиот свет и истакна дека САД соработуваат со регионалните сојузници Јапонија и Јужна Кореја за тоа прашање.

Мекмастер: Постои опција за воена интервенција против Северна Кореја, но не е најпосакувана

Алфа - 15.09.2017

Советникот за национална безбедност на САД, Херберт Рејмонд Мекмастер изјави денеска дека постои воена опција против Северна Кореја, но тоа не е изборот на администрацијата на претседателот Доналд Трамп.

Мекмастер: Постои опција за воена интервенција против Северна Кореја, но не е најпосакувана

А1 On - 15.09.2017

Советникот за национална безбедност на САД, Херберт Рејмонд Мекмастер изјави денеска дека постои воена опција против Северна Кореја, но тоа не е изборот на администрацијата на претседателот Доналд Трамп.

Тилерсон: Ракетните проби закана за целиот свет

Алфа - 15.09.2017

Во источна Азија се поагресивниот и изолиран режим на Северна Кореја ја загрозува демократијата во Јужна Кореја Јапонија и што е поважно, ги прошири тие закани кон САД, загрозувајќи го целиот свет, изјави Тилерсон.

Тилерсон: Ракетните проби закана за целиот свет

Сител - 15.09.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оцени денеска дека континуираните тестови на ракети што ги извршува Северна Кореја се закана за целиот свет и истакна дека САД соработуваат со регионалните сојузници Јапонија и Јужна Кореја за тоа прашање.

САД ги повикаа Русија и Кина да преземат директни мерки против Северна Кореја

А1 On - 15.09.2017

Американската администрација ги повика Русија и Кина да преземат конкретни мерки за да и го демонстрираат на Северна Кореја несогласувањето со неразумните нуклеарни проби, изјави синоќа државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија

Сител - 15.09.2017

Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија. Ракетата поминала над северниот дел на Јапонија и според соопштението на ...

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија

Курир - 15.09.2017

Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија. Ракетата поминала над северниот дел на Јапонија и според соопштението на ...

САД ги повикаа Русија и Кина да преземат директни мерки против Северна Кореја

Сител - 15.09.2017

Американската администрација ги повика Русија и Кина да преземат конкретни мерки за да и го демонстрираат на Северна Кореја несогласувањето со неразумните нуклеарни проби, изјави синоќа државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.

Северна Кореја повторно лансираше ракета - Јапонија во страв

Press24 - 15.09.2017

Северна Кореја лансирала балистичка ракета од Пјонгјанг во правец на исток, соопшти војската на соседната Јужна Кореја. Ракетата била лансирана од квартот Сунан во Пјонгјанг. Јапонија објави дека ракетата минала преку теротиријата на таа земја и ...

Тилерсон: Кина да ја искористи трговијата со нафта и да влијае врз Северна Кореја

Стандард - 15.09.2017

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, ја повика Кина да ја искористи нафтата, со која ја снабдува Северна Кореја, како лост за притисок врз изолираната нација да ја прекине нуклеарната програма, пренесе АФП.

Северна Кореја лансираше ракета над Јапонија

Слободен Печат - 15.09.2017

Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија. Ракетата поминала над северниот дел на Јапонија и според соопштението на ...

САД со повик до Кина и Русија да дејствуваат против Северна Кореја

Р.С.Европа - 15.09.2017

Соединетите држави ги повикаа Кина и Русија да преземат директна акција против Северна Кореја откако денеска таа земја лансира втора балистичка ракета над Јапонија. „Кина ја снабдува Северна Кореја со нафта.

Северна Кореја испали нова ракета

Макфакс - 15.09.2017

Северна Кореја лансирала балистичка ракета од Пјонгјанг во правец на исток, соопшти војската на соседната Јужна Кореја. Ракетата била лансирана од квартот Сунан во Пјонгјанг. Јапонија објави дека ракетата минала преку теротиријата на таа земја и ...

САД ги повикаа Русија и Кина да преземат директни мерки против Северна Кореја

+инфо - 15.09.2017

Тилерсон ги повика Русија и Кина да преземат конкретни мерки за да и го демонстрираат на Северна Кореја несогласувањето со неразумните нуклеарни проби Американската администрација ги повика Русија и Кина да преземат конкретни мерки за да и го ...

Северна Кореја лансираше уште една ракета над Јапонија, продлабочувајќи ги регионалните тензии

МКД - 15.09.2017

Северна Кореја лансираше ракета недалеку од Пјонгјанг во правец кон исток, а пролета над северниот дел од Јапонија, пренесоа светските медиуми. Војската на Јужна Кореја и САД анализираат за кој вид проектил станува збор.

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија

+инфо - 15.09.2017

Ракетата поминала над северниот дел на Јапонија и според соопштението на Јапонскиот систем за рано предупредување и паднала во Тихиот Океан. Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот ...

Северна Кореја повторно лансира ракета, САД бараат акција

Р.С.Европа - 15.09.2017

Соединетите држави ги повикаа Кина и Русија да преземат директна акција против Северна Кореја откако денеска таа земја лансира втора балистичка ракета над Јапонија. САД и Јапонија за денеска побараа итна седница на Советот за безбедност на ...

Светот на нозе: Северна Кореја испали нова ракета

Кајгана - 15.09.2017

Северна Кореја лансирала балистичка ракета од Пјонгјанг во правец на исток, соопшти војската на соседната Јужна Кореја. Ракетата била лансирана од квартот Сунан во Пјонгјанг. Јапонија објави дека ракетата минала преку нејзина територија и дека ...

Северна Кореја истрела нова балистичка ракета

Стандард - 15.09.2017

Нов предизвик за светот откако Северна Кореја направи нова проба, пренесоа светските агенции. Пјонгјанг истрела нова балистичка ракета. Таа патувала 3.700 километри пред да падне во Пацификот и прелетала над северниот јапонски остров Хокаидо.

САД бара две земји да извршат притисок над Северна Кореја

Фактор - 15.09.2017

СAД ги повикаа Кина и Русија да преземат директна акција против Северна Кореја. САД и Јапонија за денеска побараа итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации. Ваквото барање следи откако денеска Северна Кореја лансира втора балистичка ...

Северна Кореја тестираше уште една ракета над Јапонија

Мета - 15.09.2017

Северна Кореја испукала уште еден проектил од близината на Пјонгјанг. Американците и Јужнокорејците ги анализираат податоците од оваа проба. Јапонија тврди дека една ракета го прелетала островот Хокаидо, а потоа паднала во Тихиот Океан.

Северна Кореја испали уште една ракета

Пулс24 - 15.09.2017

Северна Кореја испали балистичка ракета источно од својата престолнина Пјонгјанг, наведуваат медиумските извештаи. НАТО го повика светот да реагира на повторното тестирање на балистичките ракети кои ги испали Северна Кореја, јавува AFP.

Севернокорејски работници аргатуваат во странство – парите ги собира режимот

Либертас - 15.09.2017

Севернокорејските гастарбајтери смеат да работат низ цел свет и по најново воведените санкции од Советот за безбедност на ОН. Желбата на САД беше сосема поинаква, пишува Дојче веле . Од сѐ по малку – вака поедноставено може да се резимира содржината ...

(ВИДЕО) Јапонците под земја откако Северна Кореја лансира нова ракета

еМагазин - 15.09.2017

Северна Кореја лансираше уште една ракета од престолнината Пјонгјанг кон Јапонија. Јапонските власти соопштија дека ракетата прелетала преку северниот остров Хокаидо и ги предупреди граѓаните да се засолнат.

Северна Кореја испали нова ракета

Канал 77 - 15.09.2017

Северна Кореја лансирала балистичка ракета од Пјонгјанг во правец на исток, соопшти војската на соседната Јужна Кореја. Ракетата била лансирана од квартот Сунан во Пјонгјанг. Јапонија објави дека ракетата минала преку теротиријата на таа земја и ...

Северна Кореја испали нова ракета (Видео)

Република - 15.09.2017

Северна Кореја лансирала балистичка ракета од Пјонгјанг во правец на исток, соопшти војската на соседната Јужна Кореја. Ракетата била лансирана од квартот Сунан во Пјонгјанг. Јапонија објави дека ракетата минала преку нејзина територија и дека ...

Столтенберг повика на глобална реакција поради Северна Кореја

Локално - 15.09.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг повика на глобална реакција откако Северна Кореја испали уште еден проектил преку територијата на Јапонија. Тој, последниот тест на Пјонгјанг го нарече уште едно немарно крекршување на резолуцијата на ...

„Блумберг“: Ракетата на Ким Јонг-ун е посилна од што се мисли, од јачината се урнал дел од планината

Точка - 15.09.2017

Последниот нуклеарен тест на Северна Кореја веројатно бил двојно посилен од тоа што досега се мислеше, пишува „Блумберг“. Се проценува дека тестот бил 17 пати посилен од бомбата фрлена на Хирошима во 1945 година.

Северна Кореја испали уште еден проектил кон истокот

Локално - 15.09.2017

Северна Креја испали проектил недалеку од Пјонгјанг кон исток, јавуваат светските медиуми. Војската на Јужна Кореја и САД анализираат кој вид на проектил е во прашање. Јужнокорејските воени функционери соопштиле дека Северна Кореја испалила ...

Могерини: Северна Кореја е закана за меѓународната заедница

Точка - 15.09.2017

Последната во низата ракетни проби на Северна Кореја е закана за соседните држави, за регионот и за целата меѓународна заедница, соопшти високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

Страшна порака на Ким по лансирањето на ракетата: Време е овие три земји да се уништат, потопат и избришат

Точка - 15.09.2017

Централниот партиски весник на Северна Кореја, "Rodong Sinmun", поради новото ракетно тестирање, напишал дека никаков притисок од надвор нема да го натера Пјонгјанг да престане со развој на нуклеарно оружје и балистички ракети, ако САД и натаму се ...

Гутереш со осуда за најновата ракетна проба на Северна Кореја

Локално - 15.09.2017

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја осуди најновата ракетна проба извршена од Северна Кореја и најави разговори за кризата на Корејскиот полуостров на маргините на состанокот на ГС на ОН следната недела.

Дали НАТО повикува на војна? По непромислените потези на Пјонгјанг, се очекува глобален одговор

Точка - 15.09.2017

Северна Кореја лансирала балистичка ракета источно од својата престолнина, Пјонгјанг, се наведува во медиумските извештаи. НАТО го повикал светот да реагира на повторното тестирање на балистичка ракета кое го спровела Северна Кореја, јавува AFP .

2017 – Година на забрзан напредок на нуклеарната технологија на Северна Кореја

Либертас - 15.09.2017

Тековната година беше година на забрзан напредок на ракетната програма на Северна Кореја. Од февруари оваа година, Северна Кореја лансираше 22 ракети во рамките на 15 тестови, а со секоја нова проба, ја унапредуваше својата технологија, јави ...

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија

Вечер Прес - 15.09.2017

Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од ...

Ким Јонг-ун решил да го менува личниот опис на планетата

Вечер Прес - 15.09.2017

Северна Кореја во петокот рано утрото по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, a sевернокорејскиот лидер им се закани и на САД откако ден претходно соопшти дека "јапонските острови нема ...

САД ги повикаа Русија и Кина да преземат директни мерки против Северна Кореја

Локално - 15.09.2017

Американската администрација ги повика Русија и Кина да преземат конкретни мерки за да и го демонстрираат на Северна Кореја несогласувањето со неразумните нуклеарни проби, изјави синоќа државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.

Северна Кореја пoвторно “пука”, итна седница на Советот за безбедност на ОН

Локално - 15.09.2017

Северна Кореја испали нова ракета која ја прелета Јапонија. Токио издаде тревога. Советот за безбедност при ОН за денеска закажа вонредна седница. Седницата на СБ на ОН ќе биде одржана зад затворени врати, а на неа инсистираа САД и Јапонија.

(ВИДЕО) СЕВЕРНА КОРЕЈА ЛАНСИРАШЕ ПРОЕКТИЛ: Нови закани за САД и Јапонија

Фактор - 15.09.2017

Во петокот рано утрово, од дистриктот Сунан во близина на Пјонгјанг е лансиран проектил. Според објавени извештаи неидентификуван проектил се движел кон исток. Јапонците во неколку перфектури се предупредени да најдат засолниште, откако е објавено ...

Гутереш со осуда за најновата ракетна проба на Северна Кореја

Вечер Прес - 15.09.2017

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја осуди најновата ракетна проба извршена од Северна Кореја и најави разговори за кризата на Корејскиот полуостров на маргините на состанокот на ГС на ОН следната недела.

Северна Кореја лансираше уште една ракета над Јапонија

Тера - 15.09.2017

Северна Кореја лансираше ракета недалеку од Пјонгјанг во правец кон исток, а пролета над северниот дел од Јапонија, пренесоа светските медиуми. Американската команда на Пацификот соопшти дека станува збор за балистичка ракета со среден дострел.

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија

Либертас - 15.09.2017

Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија. Ракетата поминала над северниот дел на Јапонија и според соопштението на ...

Северна Кореја лансираше проектил: Јапонците се кријат во засолништа...

Точка - 15.09.2017

Утринава од областа Сунан во близина на севернокорејскиот главен град Пјонгјанг била лансирана ракета и според првичните информации, проектилот летал кон исток, поточно кон Јапонија. Јапонците во неколку области на северот на земјата биле ...

САД ги повикаа Русија и Кина да преземат директни мерки против Северна Кореја

Либертас - 15.09.2017

Американската администрација ги повика Русија и Кина да преземат конкретни мерки за да и го демонстрираат на Северна Кореја несогласувањето со неразумните нуклеарни проби, изјави синоќа државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.

Русија и Кина да преземат директни мерки против Северна Кореја

Вечер Прес - 15.09.2017

Американската администрација ги повика Русија и Кина да преземат конкретни мерки за да и го демонстрираат на Северна Кореја несогласувањето со неразумните нуклеарни проби, изјави синоќа државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон Американската ...

На 3 септември Пјонгјанг навистина лансирал хидрогенска бомба...

Н.Македонија - 15.09.2017

На 3 септември Пјонгјанг навистина лансирал хидрогенска бомба За време на нејзината шеста нуклеарна проба, Северна Кореја навистина лансирала хидрогенска бомба, како што соопшти тогаш, изјави началникот на Стратешката команда на Вооружените сили на ...

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија...

Н.Македонија - 15.09.2017

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија.

САД ги повикаа Русија и Кина да преземат директни мерки против Северна Кореја...

Н.Македонија - 15.09.2017

САД ги повикаа Русија и Кина да преземат директни мерки против Северна Кореја Американската администрација ги повика Русија и Кина да преземат конкретни мерки за да и го демонстрираат на Северна Кореја несогласувањето со неразумните нуклеарни проби, ...

Мекмастер: Постои опција за воена интервенција против Северна Кореја, но не е најпосакувана...

Н.Македонија - 15.09.2017

Мекмастер: Постои опција за воена интервенција против Северна Кореја, но не е најпосакувана Советникот за национална безбедност на САД, Херберт Рејмонд Мекмастер изјави денеска дека постои воена опција против Северна Кореја, но тоа не е изборот на ...

Сеул со ракети одговори на провокациите на Северна Кореја...

Н.Македонија - 15.09.2017

Сеул со ракети одговори на провокациите на Северна Кореја Јужна Кореја со воени вежби и сопствен ракетен тест, бргу одговори на провокацијата на северниот сосед, зголемувајќи ги стравувањата поврзани со трката во наоружување на Корејскиот ...

Година на забрзан напредок на нуклеарната технологија на Северна Кореја...

Н.Македонија - 15.09.2017

Година на забрзан напредок на нуклеарната технологија на Северна Кореја Тековната година беше година на забрзан напредок на ракетната програма на Северна Кореја. Од февруари оваа година, Северна Кореја лансираше 22 ракети во рамките на 15 тестови, а ...

ЕУ: Северна Кореја е закана за меѓународната заедница

Идивиди - 15.09.2017

Последната во низата ракетни проби на Северна Кореја е закана за соседните држави, за регионот и за целата меѓународна заедница, се наведува во изјавата на високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини.

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета над Јапонија

Идивиди - 15.09.2017

Северна Кореја рано изутринава по локално време истрела неидентификувана ракета од квартот Сунан во главниот град Пјонгјанг кон исток, соопшти јужнокорејската армија. Ракетата поминала над северниот дел на Јапонија и според соопштението на ...

Нови закани од Северна Кореја

24 Вести - 14.09.2017

Пјонгјанг испрати нови закани за Јапонија и САД. Јапонија ќе ја потопиме, а САД ќе ги претвориме во пепел и мрак, вака одговори официјален Пјонгјан по воведување на новите санкции кон земјата од страна на Советот за безбедност на Обединетите нации, ...

Пјонгјанг: Ќе ја „потопиме“ Јапонија и ќе ги претвориме САД во „пепел и мрак“

ТВ21 - 14.09.2017

Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи“ Јапонија и дека ќе ги претвори САД во „пепел и мрак“, како одговор на нивната поддршка за воведување нови санкции кон Пјонгјанг од страна на ОН.

Јужна Кореја ќе испрати хуманитарна помош за Северна Кореја

А1 On - 14.09.2017

Јужна Кореја ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународна организација. – Владата во Сеул планира да одржи состанок за меѓукорејската соработка на кој би одлучила дали ...

Пјонгјанг: Ќе ја „потпиме“ Јапонија и ќе ги претвориме САД во „пепел и мрак“

Алфа - 14.09.2017

Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи“ Јапонија и дека ќе ги претвори САД во „пепел и мрак“, како одговор на нивната поддршка за воведување нови санкции кон Пјонгјанг од страна на ОН.

Ен-Би-Си: Регистрирано разместување на севернокорејските лансирни системи

+инфо - 14.09.2017

Во последните две деноноќија Северна Кореја изврши разместување на своите мобилни лансерни ракетни системи. Во последните две деноноќија Северна Кореја изврши разместување на своите мобилни лансерни ракетни системи, јави американската телевизија ...

Северна Кореја со нови закани кон Јапонија и САД

Стандард - 14.09.2017

Севернокорејска државна агенција се закани дека ќе користи нуклеарно оружје, за да ја „потопи“ Јапонија и да ги претвори САД во „пепел и мрак“, поради нивната поддршка за санкциите против Пјонгјанг, пишува Ројтерс.

Јужна Кореја ќе испрати хуманитарна помош за Северна Кореја

Сител - 14.09.2017

Јужна Кореја ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународна организација. - Владата во Сеул планира да одржи состанок за меѓукорејската соработка на кој би одлучила дали ...

Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи“ Јапонија, а САД ќе ги срамне во „пепел и темнина“

МКД - 14.09.2017

Севернокорејската државна агенција во четвртокот се закани дека ќе го искористи нуклеарното оружје за да ја „потопи" Јапонија и да ги срамне САД до „пепел и темнина" затоа што ја поддржаа резолуцијата и санкциите на Советот за безбедност на ОН ...

Јужна Кореја испраќа хуманитарна помош за Северна Кореја?

Макфакс - 14.09.2017

Владата во Сеул разгледува можност за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународни организации, пренесе државната јужнокорејска агенција „Јонхап“.

Нуклеарниот тест на Северна Кореја бил толку силен што преобликувал планина (ВИДЕО)

МКД - 14.09.2017

Последниот нуклеарен тест на Северна Кореја веројатно бил двојно посилен отколку што првично се сметало, односно 17 пати посилен од бомбата фрлена врз Хирошима, пишуваат американските медиуми.

Јужна Кореја ќе испраќа хуманитарна помош на Северна Кореја?

МКД - 14.09.2017

Владата во Сеул ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош во Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународните организации, објави Танјуг. Владата во Сеул планира да одржи состанок за меѓу корејската соработка, за да ...

Мун против нуклеарно оружје во Јужна Кореја

Макфакс - 14.09.2017

Претседателот на Јужна Кореја Мун Џе Ин денеска изјави дека се противи на внесувањето на нуклеарно оружје во неговата земја, наспроти нуклеарните закани од Северна Кореја. Мун во интервју за СиЕнЕн рекол дека внесувањето на нуклеарно оружје во Јужна ...

Северна Кореја: Ќе ја потопиме Јапонија, САД ќе ги направиме прав и пепел

Кајгана - 14.09.2017

Севернокорејската државна новинска агенција KCNA денеска објави соопштение од официјален Пјонгјанг кој се заканува со употреба на нуклеарно оружје за да „ја потопи Јапонија“, а САД да ги претвори во „прав и пепел“, бидејќи дале поддршка за ...

Поранешен војник има предлог: Режимот во Северна Кореја ќе падне ако им фрлиме 25 милиони Ајфони

Курир - 14.09.2017

Поранешниот член на Морнаричките фоки – елитната формација на Маринскиот корпус на американската војска, Џоко Вилинк смисли многу иновативен начин за рушење на севернокорејскиот политички режим.

Регистрирано разместување на севернокорејските лансирни системи

А1 On - 14.09.2017

Во последните две деноноќија Северна Кореја изврши разместување на своите мобилни лансерни ракетни системи, јави американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на висок претставник на Вооружените сили на САД.

Црниот пазар може да ги ублажи санкциите кон Северна Кореја

Глас на Америка - 14.09.2017

Последниот пакет санкции на Обединетите нации, можат потенцијално да имаат незначителен ефект, велат аналитичари Црниот пазар продолжува да го олеснува влијанието на санкциите, чија цел е да ја одвратат Северна Кореја да вложува милијарди долари во ...

„Блумберг“: Ракетата на Ким Јонг-ун е посилна од што се мисли, од јачината се урнал дел од планината

Макфакс - 14.09.2017

Последниот нуклеарен тест на Северна Кореја веројатно бил двојно посилен од тоа што досега се мислеше, пишува „Блумберг“. Се проценува дека тестот бил 17 пати посилен од бомбата фрлена на Хирошима во 1945 година.

Пјонгјанг: Ќе ја „потопиме“ Јапонија и ќе ги претвориме САД во „пепел и мрак“

Сител - 14.09.2017

Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи“ Јапонија и дека ќе ги претвори САД во „пепел и мрак“, како одговор на нивната поддршка за воведување нови санкции кон Пјонгјанг од страна на ОН.

Грозоморни закани од Пјонгјанг: За Јапонија атомска бомба, за САД-мрак

Нова ТВ - 14.09.2017

Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи“ Јапонија и дека ќе ги претвори САД во „пепел и мрак“, како одговор на нивната поддршка за воведување нови санкции кон Пјонгјанг од страна на ОН.

Регистрирано разместување на севернокорејските лансирни системи

Сител - 14.09.2017

Во последните две деноноќија Северна Кореја изврши разместување на своите мобилни лансерни ракетни системи, јави американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на висок претставник на Вооружените сили на САД.

Пјонгјанг се заканува: Ќе ја „потпиме“ Јапонија и ќе ги претвориме САД во „пепел и мрак“

+инфо - 14.09.2017

Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи“ Јапонија и дека ќе ги претвори САД во „пепел и мрак“, како одговор на новите санкции на ОН. Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи“ Јапонија и дека ќе ги претвори САД во „пепел и мрак“, како одговор ...

Јужна Кореја ќе испрати хуманитарна помош за Северна Кореја

+инфо - 14.09.2017

Јужна Кореја ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународна организација Јужна Кореја ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност ...

Ким Џонг ун сам против целиот свет - Русија и Германија ја осудиле Северна Кореја

Press24 - 14.09.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот германски колега Зигмар Габријел ја осудиле активноста на Северна Кореја на полето на тестирање нуклеарни и ракетни технологии, потврдувајќи ја својата посветеност на воведувањето ...

Нова страшна закана од Северна Кореја: Ким сака да ја потопи Јапонија, а за Америка има уште поцрн план!

Точка - 14.09.2017

Севернокорејската државна агенција се заканила денес дека земјата ќе употреби нуклеарно оружје за да "ја потопи Јапонија и да ја претвори Америка во пепел и мрак" поради поддршката на санкциите на ОН поради последниот нуклеарен тест.

Рудното богатство на Северна Кореја тежи 10.000 милијарди долари

Вечер Прес - 14.09.2017

Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на 10.000 милијарди долари. Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви од над 200 минерални ...

Новите сателитски снимки сведочат за моќта на хидрогенската бомба на Ким: Целиот врв на планината потона после ...

Точка - 14.09.2017

Новите сателитски снимки покажуваат дека последниот тест на Северна Кореја на хидрогенска бомба, бил толку моќен, по што буквално потонал целиот врв од планината каде што беше изведено тестирањето.

НОВИ ЗАКАНИ: Северна Кореја ќе им се одмазди на овие две земји

Фактор - 14.09.2017

Официјален Пјонгјанг се заканува со употреба на нуклеарно оружје за да „ја потопи Јапонија“, а САД да ги претвори во „прав и пепел“. Oвие закани се упатени кон овие две земји затоа што дале поддршка за резолуцијата и санкциите на Советот за ...

Блумберг: Експлозијата во Северна Кореја урнала дел од планина

Локално - 14.09.2017

Последниот нуклеарен тест на Северна Кореја веројатно бил двојно посилен од тоа што се мислеше в првиот момент. Како што пишува Блумберг, се проценува дека тестот бил 17 пати појак од бомбата фрлена на Хирошима.

Јужна Кореја испраќа хуманитарна помош за Северна Кореја?

Точка - 14.09.2017

Владата во Сеул разгледува можност за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународни организации, пренесе државната јужнокорејска агенција „Јонхап“.

Пјонгјанг: Ќе ја потопиме Јапонија и ќе ги претвориме САД во пепел и мрак

Вечер Прес - 14.09.2017

Четирите острови на (јапонскиот) архипелаг треба да бидат потпени во морето со атомска бомба. Јапонија веќе нема потреба да постои во наша близина, се наведува во соопштението на Комисијата за мир Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи" ...

Последниот нуклеарен тест на Северна Кореја е двојно посилен отколку што мислиме

Република - 14.09.2017

Последниот нуклеарен тест на Северна Кореја веројатно бил двојно посилен од тоа што досега се мислеше, пишува „Блумберг“. Се проценува дека тестот бил 17 пати посилен од бомбата фрлена на Хирошима во 1945 година.

Регистрирано разместување на севернокорејските лансирни системи

Либертас - 14.09.2017

Во последните две деноноќија Северна Кореја изврши разместување на своите мобилни лансерни ракетни системи, јави американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на висок претставник на Вооружените сили на САД.

Јужна Кореја ќе испрати хуманитарна помош за Северна Кореја

Вечер Прес - 14.09.2017

Јужна Кореја ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународна организација Јужна Кореја ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност ...

Регистрирано разместување на севернокорејските лансирни системи

Тера - 14.09.2017

Во последните две деноноќија Северна Кореја изврши разместување на своите мобилни лансерни ракетни системи, јави американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на висок претставник на Вооружените сили на САД.

САД: Северна Кореја придвижува мобилни лансирни ракетни лансери за ново тестирање

Локално - 14.09.2017

Во последните две деноноќија Северна Кореја извршила движење на своите мобилни лансирни ракетни системи, соопшти NBC, повикувајќи се на високи американски воени претставници и цитирана од руски медиуми. NBC не дава детали.

Пјонгјанг се заканува дека ќе ја „потопи“ Јапонија, а САД ќе ја претвори во „пепел и мрак“

Локално - 14.09.2017

Севернокорејската државна агенција во четврток објави соопштение од официјален Пјонгјанг со кое се заканува дека Јапонија со употреба на нуклеарно оружје ќе ја претвори во „пепел“, а САД во „пепел и мрак“, поради поддршката на резолуцијата и ...

Пјонгјанг: Ќе ја „потопиме“ Јапонија и ќе ги претвориме САД во „пепел и мрак“...

Н.Македонија - 14.09.2017

Пјонгјанг: Ќе ја „потопиме“ Јапонија и ќе ги претвориме САД во „пепел и мрак“ Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи“ Јапонија и дека ќе ги претвори САД во „пепел и мрак“, како одговор на нивната поддршка за воведување нови санкции кон ...

Ен-Би-Си: Регистрирано разместување на севернокорејските лансирни системи...

Н.Македонија - 14.09.2017

Ен-Би-Си: Регистрирано разместување на севернокорејските лансирни системи Во последните две деноноќија Северна Кореја изврши разместување на своите мобилни лансерни ракетни системи, јави американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на висок ...

Јужна Кореја ќе испрати хуманитарна помош за Северна Кореја...

Н.Македонија - 14.09.2017

Јужна Кореја ќе испрати хуманитарна помош за Северна Кореја Јужна Кореја ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународна организација.

Сеул тестираше нова ракета - радарите не можат да ја откријат

24 Вести - 13.09.2017

Јужна Кореја објави дека го извела првиот тест на нова крстосувачка ракета која ќе ја зголеми можноста за превентивен напад од Северна Кореја ако дојде до криза. Јужнокорејската војска наведе дека ја исфрлила ракетата „Таурус“ од ловецот Ф-15, која ...

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари

Алсат-М - 13.09.2017

Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10.000 милијарди долари, објави „Раша тудеј“. Телевизијата наведува дека не постојат официјални податоци за тоа колкава е точната вредност на ...

Сеул тестираше нова ракета – радарите не можат да ја откријат

Алсат-М - 13.09.2017

Јужна Кореја објави дека го извела првиот тест на нова крстосувачка ракета која ќе ја зголеми можноста за превентивен напад од Северна Кореја ако дојде до криза. Јужнокорејската војска наведе дека ја исфрлила ракетата „таурус“ од ловецот Ф-15, која ...

Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што ќе се случи

24 Вести - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што Обединетите Нации ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и „Не се ништо во споредба со она што ќе се случи“.

Северна Кореја дава 100 милиони фунти на Манчестер за да го купи Роналдо! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.09.2017

Последниве два дена низ светот се рашири веста дека врховниот водач на Северна Кореја, Ким Џонг Ун бил навивач на Манчестер јунајтед и, нормално, креативците на социјалните мрежи не чекаа за да направат свои продолженија од ова.

Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што ќе се случи

Алфа - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и „не се ништо во споредба со она што ќе се случи“. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите ...

Пјонгјанг ги осуди санкциите на ОН

Глас на Америка - 13.09.2017

Советот за безбедност едногласно усвои нови економски санкции против Северна Кореја, како одговор на нуклеарниот тест од 3-ти септември Северна Кореја издаде нова порака, како одговор на новите санкции наметнати од страна на Советот за безбедност на ...

Јужна Кореја тестираше нова ракета

Кајгана - 13.09.2017

Јужна Кореја објави дека извела прво тестирање на нова крстосувачка ракета, која ќе ја зголеми можноста за превентивен напад на Северна Кореја ако дојде до криза. Јужнокорејската војска изјавила дека испалила ракета „Таурус“ од ловец Ф-15, која ...

Јужна Кореја тестираше нова ракета, речиси невидлива за радари (ВИДЕО)

МКД - 13.09.2017

Јужна Кореја денес соопшти дека го извршила првото тестирање на новата крстосувачка ракета која треба да ја засили способноста за превентивен напад врз Северна Кореја доколку кризата ескалира.

Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што ќе се случи

+инфо - 13.09.2017

- Ние сметаме дека санкциите се само уште еден многу мал чекор и не се кој знае што, нагласи Трамп пред средбата со малезиски премиер Наџиб Разак. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна ...

Сеул тестираше нова ракета - радарите не можат да ја откријат

Алфа - 13.09.2017

Јужна Кореја објави дека го извела првиот тест на нова крстосувачка ракета која ќе ја зголеми можноста за превентивен напад од Северна Кореја ако дојде до криза. Јужна Кореја објави дека го извела првиот тест на нова крстосувачка ракета која ќе ја ...

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари

Алфа - 13.09.2017

Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10.000 милијарди долари, објави „Раша тудеј“. Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10.000 ...

РТ: Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10 трилиони долари

А1 On - 13.09.2017

Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10 трилиони долари, објави „РТ“. Телевизијата наведува дека не постојат официјални податоци за тоа колкава е точната вредност на севернокорејското рудно ...

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари

+инфо - 13.09.2017

Нејзината почва, исто така, содржи голем број на метали потребни за да се направат паметни телефони и други технолошки производи. Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10.000 милијарди ...

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари

Сител - 13.09.2017

Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10.000 милијарди долари, објави „Раша тудеј“. Телевизијата наведува дека не постојат официјални податоци за тоа колкава е точната вредност на ...

Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што ќе се случи

А1 On - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и „не се ништо во споредба со она што ќе се случи“. – Ние сметаме дека санкциите се само уште еден многу мал чекор и ...

Трамп до Ким: Санкциите не се ништо, во споредба со она што ќе следи

Нова ТВ - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и „не се ништо во споредба со она што ќе се случи“. – Ние сметаме дека санкциите се само уште еден многу мал чекор и ...

Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што ќе се случи

Сител - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и „не се ништо во споредба со она што ќе се случи“. - Ние сметаме дека санкциите се само уште еден многу мал чекор и ...

Северна Кореја се отвора за туристи! Колку чини и што вклучува 15-дневна тура?

Факултети - 13.09.2017

( Фото: Thinkstock ) Северна Кореја им ги отвори вратите на руските туристи, издавајќи лиценца за првата туристичка агенција во Москва која ветува „целосно нурнување“ во националната култура и „посигурен престој од вечерна прошетка во Лондон“.

Северна Кореја се закани на САД со „најболниот удар досега“

Кајгана - 13.09.2017

Северна Кореја се закани на САД со задавање „најболен удар“ кој воопшто го имале, откако ОН наметнаа нови санкции на земјата. Претставникот на Пјонгјанг во OН го обвини Вашингтон дека одбрал „политичка, економска и воена конфронтација“.

Северна Кореја им се закани на САД со „најболен удар“ поради санкциите од ОН

Макфакс - 13.09.2017

Северна Кореја им се закани на САД со задавање „најболен удар“ кој воопшто го имале, откако ОН наметнаа нови санкции на земјата. Претставникот на Пјонгјанг во УН го обвини Вашингтон дека одбрал „политичка, економска и воена конфронтација“.

Северна Кореја го забрзува развојот на оружјето: „Злите санкции покажуваат дека сме на прав пат“

МКД - 13.09.2017

Северна Кореја порача денес дека ќе го забрза развојот на својата оружена програма како одговор на „злите санкции“ кои против земјата ги воведе Советот за безбедност на Обединетите нации по нејзиното последно и најголемо нуклеарна тестирање.

Јужна Кореја тестираше нова ракета

Макфакс - 13.09.2017

Јужна Кореја објави дека извела прво тестирање на нова крстосувачка ракета, која ќе ја зголеми можноста за превентивен напад на Северна Кореја ако дојде до криза. Јужнокорејската војска изјавила дека испалила ракета „Таурус“ од ловец Ф-15, која ...

Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што ќе се случи

Локално - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и „не се ништо во споредба со она што ќе се случи“. – Ние сметаме дека санкциите се само уште еден многу мал чекор и ...

Амбасадорот на Ким шокирал со изјавата за новите санкции: Ако ова продолжи, Америка ја чека сигурна смрт

Точка - 13.09.2017

Пјонгјанг е подготвен со сите расположливи средства да одговори на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, за новиот пакет санкции за Северна Кореја, рекол амбасадорот на таа земја во Русија, Ким Хен Чун.

Асот во ракавот на Ким: Северна Кореја лежи на богатство од 10 милијарди долари, еве за што станува збор

Точка - 13.09.2017

Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви на повеќе од 200 минерални руди, чија вредност е проценета на до 10 милијарди долари, или 10 билиони долари. Не постојат официјални податоци за тоа колку навистина вреди ...

Трамп со нова закана до Северна Кореја: Санкциите на Советот за безбедност не се ништо со тоа што ќе мора да се ...

Точка - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции кои што против Северна Кореја деновиве ги усвои Советот за безбедност при Обединетите нации, се само „мал чекор“ кој не е ништо во споредба „со тоа што ќе мора да се случи“.

Пјонгјанг го обвини Вашингтон дека одбрал политичка, економска и воена конфронтација

Фактор - 13.09.2017

Северна Кореја се закани на САД со задавање „најболен удар“ откако ОН наметнаа нови санкции на земјата. Претставникот на Пјонгјанг во УН го обвини Вашингтон дека одбрал „политичка, економска и воена конфронтација“.

Трамп: Новите санкции против Северна Кореја се само мал чекор

Точка - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции против Северна Кореја што Советот за безбедност ги одобри се само мал чекор. Како што рекол, тој чекор не е ништо во споредба со тоа што на крајот мора да се случи.

Вежбата на Јужна Кореја ја открила слабоста на Ким: Еве колку би им било потребно да го ликвидираат Големиот лидер

Точка - 13.09.2017

Јужнокорејските авиони извеле вежба со ракети воздух-земја со долг дострел, како дел од нивната воена стратегија позната како "Kill Chain". Тие користеле проектили "Таурус", способни да ги уништат нуклеарните бази на Северна Кореја за само 15 минути.

Детектирана мала радијација по експлозијата во Северна Кореја

Локално - 13.09.2017

Јужна Кореја соопшти дека пронашла мала количина радиоактивен елемент во примероците воздух кои се собирани по најновата нуклеарна проба во Северна Кореја. Комисијата за нуклеарна сигурност соопшти дека откриениот изотоп зенон-133 поврзан е со ...

Северна Кореја лежи на богатство од 10 билиони долари

Република - 13.09.2017

Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви на повеќе од 200 минерални руди, чија вредност е проценета на до 10.000 милијарди долари, или 10 билиони долари. Не постојат официјални податоци за тоа колку навистина вреди ...

КИМ ИМА КЕЦ ВО РАКАВОТ: Северна Кореја лежи на богатство од 10 билиони долари!

Фактор - 13.09.2017

Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви повеќе од 200 минерални руди, чија вредност е проценета на до 10 000 милијарди долари (10 билиони долари). Не постојат официјални податоци за тоа колку навистина вреди ...

Северна Кореја им се закани на САД со „најболен удар“ поради санкциите од ОН

Канал 77 - 13.09.2017

Северна Кореја им се закани на САД со задавање „најболен удар“ кој воопшто го имале, откако ОН наметнаа нови санкции на земјата. Претставникот на Пјонгјанг во УН го обвини Вашингтон дека одбрал „политичка, економска и воена конфронтација“.

Експертите после големите анализирања потврдија: Нуклеарната бомба на Северна Кореја е 16 пати помоќна од бомбата што ...

Точка - 13.09.2017

Севернокорејското нуклеарно тестирање изведено на 3-ти септември ослободило сила од 250 килотони што е 16 пати повеќе од бомбата која што беше детонирана над Хирошима, соопштија американски експерти после долгите анализи.

Санкции и повици за дијалог со Северна Кореја...

Н.Македонија - 13.09.2017

Санкции и повици за дијалог со Северна Кореја Советот за безбедност (СБ) на Обединетите нации (ОН) усвои резолуција со која се заоструваат санкциите против Северна Кореја поради нејзините ракетни тестирања.

Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што следува...

Н.Македонија - 13.09.2017

Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што следува Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и „не се ништо во споредба со она што ќе ...

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари...

Н.Македонија - 13.09.2017

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10.000 милијарди долари, објави „Раша тудеј“.

Сеул тестираше нова ракета која радарите не можат да ја откријат...

Н.Македонија - 13.09.2017

Сеул тестираше нова ракета која радарите не можат да ја откријат Јужна Кореја објави дека го извела првиот тест на нова крстосувачка ракета која ќе ја зголеми можноста за превентивен напад од Северна Кореја ако дојде до криза.

Нуклеарни вжештени глави...

Н.Македонија - 13.09.2017

Ким и Трамп се закануваат со војни и со целосно уништување, а и двајцата потајно сакаат да разговараат. Но Американецот треба да го поведе тангото, а Севернокореецот сигурно ќе се согласи да игра Последниот и најголем нуклеарен тест на Северна ...

Лежи на 200 видови руда, ова е нејзиното богатство

Денар - 13.09.2017

Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви од повеќе од 200 минерални руди, чија вредност е проценета на околу 10.000 милијарди долари. Не постојат официјални податоци за тоа колку навистина вреди севернокорејското ...

Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја се само почеток

Идивиди - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и не се ништо во споредба со она што ќе се случи. Ние сметаме дека санкциите се само уште еден многу мал чекор и не ...

СБ на ОН со дополнителни санкции врз Северна Кореја

24 Вести - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите Нации гласаше за воведување дополнителни санкции врз Северна Кореја по шестата и најмоќна нуклеарна проба што ја изведе таа земја во почетокот на месецов.

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

ТВ21 - 12.09.2017

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „се уште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад“.

Советот за безбедност со резолуција која не ѝ нанесува вистинска болка на Северна Кореја

Deutsche Welle - 12.09.2017

САД сакаа сосема да ѝ ја затворат славината за нафта на Северна Кореја. Но, по преговорите со Русија и Кина, комплетното ембарго засега е тргнато од маса. САД предложија нафтено ембарго, а изгласани беа само ограничувања во трговијата со сурова ...

ОН со омекнати санкции кон режимот на Северна Кореја

Телма - 12.09.2017

Советот за безбедност едногласно одлучи да воведе нови санкции за Северна Кореја. Според зборовите на американската амбасадорка во ОН, Ники Хаjли, стаува збор за најстроги санкции до сега.

ООН усвоија нова ублажена резолуција на санкции за Севрна Кореја

Канал5 - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја усвои резолуцијата за нови санкции за Северна Кореја поради нејзиното шесто и најсилно нуклеарно тестирање, која е ублажена верзија на првичната американска предлог-резолуција.

Фрлајте Ајфони наместо бомби

+инфо - 12.09.2017

Идејата не вклучува никаква посебна стратегија, специјални операции или напади, но експерти сметаат дека таа би била извонредно ефективна. Поранешниот американски маринец Јоко Вилинк даде интересен предлог за решение на кризата со Северна Кореја.

Западот ги заострува санкциите кон Северна Кореја

Press24 - 12.09.2017

Северна Кореја е осомничена дека преку сајбер напади врши кражби на биткоини за да дојде до финансиски средства. Северна Кореја на тој начин се обидува да ги спречи негативните последици од заострените меѓународни санкции против Пјонгјанг, велат ...

Фрлајте Ајфони наместо бомби

Скопје24 - 12.09.2017

Поранешниот американски маринец Јоко Вилинк даде интересен предлог за решение на кризата со Северна Кореја. Идејата не вклучува никаква посебна стратегија, специјални операции или напади, но експерти сметаат дека таа би била извонредно ефективна.

Советот за безбедност на ОН едногласно одобри нови санкции против Северна Кореја (ВИДЕО)

МКД - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја усвои резолуцијата за нови санкции за Северна Кореја поради нејзиното шесто и насјилно нуклеарно тестирање, која е ублажена верзија на првичната американска предлог-резолуција.

СБ на ОН со дополнителни санкции врз Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации гласаше за воведување дополнителни санкции врз Северна Кореја по шестата и најмоќна нукеларна проба што ја изведе таа земја во почетокот на месецов.

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

Сител - 12.09.2017

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „се уште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад“.

Усвоена новата резолуција за Северна Кореја

Макфакс - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации (СБОН) едногласно ја усвои резолуцијата за новите санкции кон Северна Кореја поради шесттиот нуклеарен тест кој го изврши оваа земја. Сепак, СБ на ОН ја усвои пблагата верзија на првичниот американски ...

Диктаторот Ким Јонг-Ун е страствен навивач на еден англиски гигант (ФОТО)

Sport 1 - 12.09.2017

Првиот човек на Северна Кореја, Ким Јонг-Ун е голем љубител на фудбалот, но посебно при срце му е еден премиерлигаш за кого навива уште од студентските денови. Англиските медиуми открија дека диктаторот навива за Манчестер јунајтед и ретко пропушта ...

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

+инфо - 12.09.2017

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја. Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека ...

Поостри санкции врз Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ги зголеми санкциите против Северна Кореја во врска со шестиот и најмоќен нуклеарен тест што го изврши таа земја на 3-ти септември. Сега на Пјонгјанг му се наметнати забрана за текстилниот извоз ...

ОН: Поостри санкции за Северна Кореја

МРТ - 12.09.2017

Постојаната претставничка на САД во Обединетите нации, Ники Хејли, изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „сѐ уште не ја преминал точката од која нема враќање назад“.

Фрлајте Ајфони наместо бомби

А1 On - 12.09.2017

Поранешниот американски маринец Јоко Вилинк даде интересен предлог за решение на кризата со Северна Кореја. Идејата не вклучува никаква посебна стратегија, специјални операции или напади, но експерти сметаат дека таа би била извонредно ефективна.

Нови санкции на Советот за безбедност, удар за Пјонгјанг

Кајгана - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации (СБОН) едногласно ја усвои резолуцијата за новите санкции кон Северна Кореја поради шестиот нуклеарен тест што го изврши оваа земја. Сепак, СБ на ОН ја усвои поблагата верзија на првичниот американски ...

Предлог на маринец за Северна Kореја: Фрлајте ајфони наместо бомби

Слободен Печат - 12.09.2017

Поранешниот американски маринец Јоко Вилинк дал интересен предлог за решение на кризата со Северна Кореја – предлага наместо бомби, САД да фрлаат Ајфон телефони во Северна Кореја. – Фрлете 25 милиони Ајфони и преку сателит овозможете бесплатен ...

Северна Кореја ја отфрли резолуцијата на ОН и се закани дека САД ќе ја почувствуваат најсилната болка досега

Макфакс - 12.09.2017

Северна Корeja ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за воведување нови санкции и порача дека САД наскоро ќе ја почувствуваат најсилната болка досега. Советот за безбедност едногласно усвои заострување на санкциите ...

Пјонгјанг ја отфрли резолуцијата и повторно им се закани на САД

Нова ТВ - 12.09.2017

Северна Кореја ја отфрли најновата резолуција на Советот за безбедност на ОН со која се воведуваат поостри санкции и ја повтори заканата кон САД дека наскоро ќе се соочат со „најголемата болка“ што ја доживеале.

Северна Кореја не попушта, упати нови закани

Кајгана - 12.09.2017

Северна Кореја ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност според која се воведуваат остри санкции и повторија дека САД наскоро ќе се соочи со „најголемата болка“ која некогаш ја доживеале.

Западот ги заострува санкциите кон Северна Кореја, Пјонгјанг краде биткоини за ги спречи последиците

Курир - 12.09.2017

Северна Кореја е осомничена дека преку сајбер напади врши кражби на биткоини за да дојде до финансиски средства. Северна Кореја на тој начин се обидува да ги спречи негативните последици од заострените меѓународни санкции против Пјонгјанг, велат ...

Северна Кореја доби нови построги санкции од СБ на ОН

А1 On - 12.09.2017

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која ќе бидат заострени санкциите против Северна Кореја поради нејзините ракетни тестирања. Како што објави Би-Би-Си, Русија и Кина, исто така, го поддржаа документот за воведување нови санкции против ...

ОН: Поостри санкции кон Пјонгјанг

Глас на Америка - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно усвои нови економски санкции против Северна Кореја, како одговор на нуклеарниот тест кој беше извршен на 3-ти септември. Со одредбите од резолуцијата драстично ќе се намали способноста на Северна ...

Шредер: Јужна Кореја треба да ја остави отворена вратата за преговори со Северна Кореја

Стандард - 12.09.2017

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер ја советува Јужна Кореја да продолжи со напорите за привлекување на Северна Кореја на преговарачката маса, за да биде решена нуклеарната криза на Корејскиот полуостров по мирен пат, пренесе ...

Трамп: Новите санкции против Северна Кореја се само мал чекор

Макфакс - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции против Северна Кореја што Советот за безбедност ги одобри се само мал чекор. Како што рекол, тој чекор не е ништо во споредба со тоа што на крајот мора да се случи.

Реакции по најновите санкции врз Северна Кореја

Глас на Америка - 12.09.2017

Реакциите во Азија по најновите санкции наметнати врз Северна Кореја се позитивни, но многумина се` уште се скептични во однос на тоа дали тие ќе имаат значително влијание. Ако целосно се спроведат, новите санкции значително ќе го намалат пристапот ...

Трамп за санкциите кон Северна Кореја: Тие не се ништо во споредба со тоа што ќе се случи

МКД - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп оцени дека санкциите, кои Советот за безбедност на Обединетите нации ѝ ги наметна на Северна Кореја, „се само мал чекор“ во правилната насока. „Мислам дека тоа е само мал чекор, ништо големо“, кажа тој за време ...

Нови санкции за Пјонгјанг

Нова ТВ - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации гласаше за воведување дополнителни санкции врз Северна Кореја по шестата и најмоќна нукеларна проба што ја изведе на почетокот на овој месец. Со деветата резолуција на Советот за безбедност што се однесува ...

Усвоена новата резолуција за Северна Кореја

Правдико - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации (СБОН) едногласно ја усвои резолуцијата за новите санкции кон Северна Кореја поради шесттиот нуклеарен тест кој го изврши оваа земја. Сепак, СБ на ОН ја усвои пблагата верзија на првичниот американски ...

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

А1 On - 12.09.2017

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „се уште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад“.

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

Локално - 12.09.2017

– Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „се уште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад“.

Советот за безбедност со резолуција која не ѝ нанесува вистинска болка на Северна Кореја

Либертас - 12.09.2017

САД сакаа сосема да ѝ ја затворат славината за нафта на Северна Кореја. Но, по преговорите со Русија и Кина, комплетното ембарго засега е тргнато од маса, пишува Дојче веле . САД предложија нафтено ембарго, а изгласани беа само ограничувања во ...

Северна Кореја ја отфрли резолуцијата на ОН и се закани дека САД ќе ја почувствуваат најсилната болка досега

Точка - 12.09.2017

Северна Корeja ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за воведување нови санкции и порача дека САД наскоро ќе ја почувствуваат најсилната болка досега. Советот за безбедност едногласно усвои заострување на санкциите ...

За Северна Кореја ни рекоа дека луѓето се гладни, дека јадат трева, но...

Вечер Прес - 12.09.2017

Си ги живеат своите животи во системот на вредности во којшто живеат. Тоа е нивното секојдневие, па не се чувствува некаква проблематичност. Изгледаат како повеќето Азијци, си имаат своја цел, а децата се насмеани Единаесет Срби кои како туристи кои ...

Северна Кореја доби нови поостри санкции од Советот за безбедност

еМагазин - 12.09.2017

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која ќе бидат заострени санкциите против Северна Кореја поради нејзините ракетни тестирања. Како што објави Би-Би-Си, Русија и Кина, исто така, го поддржаа документот за воведување нови санкции против ...

Северна Кореја доби нови построги санкции од СБ на ОН

Локално - 12.09.2017

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која ќе бидат заострени санкциите против Северна Кореја поради нејзините ракетни тестирања. Како што објави Би-Би-Си, Русија и Кина, исто така, го поддржаа документот за воведување нови санкции против ...

Северна Кореја доби нови построги санкции од СБ на ОН

Либертас - 12.09.2017

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која ќе бидат заострени санкциите против Северна Кореја поради нејзините ракетни тестирања. Како што објави Би-Би-Си, Русија и Кина, исто така, го поддржаа документот за воведување нови санкции против ...

НОВИ САНКЦИИ ЗА КИМ: Што се не смее Северна Кореја?

Фактор - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја усвоил резолуцијата за новите санкции за Северна Кореја поради нејзиниот шест и најсилен нуклеарен тест и тоа ублажена верзија на првичниот американски предлог за реџолуција.

Северна Кореја: Ќе им причиниме најголемо страдање на САД досега

iPortal - 12.09.2017

Северна Кореја предупреди дека ќе им нанесе „најголемо страдање“ на САД доколку Вашингтон продолжи да се залага за поостри санкции од ОН по шестата нуклеарна проба на Пјонгјанг. Во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи ...

СБ на ОН со дополнителни санкции врз Северна Кореја

iPortal - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите Нации гласаше за воведување дополнителни санкции врз Северна Кореја по шестата и најмоќна нуклеарна проба што ја изведе таа земја во почетокот на месецов.

Перу го прогласи амбасадорот на Северна Кореја за персона нон грата

Локално - 12.09.2017

Владата на Перу го прогласи амбасадорот на Северна Кореја во Лима за персона нон грата и го повика да ја напушти земјата во следните пет дена, пренесе РИА Новости. Пред неколку дена и Мексико објави дека донела одлука амбасадорот на Северна Кореја ...

Усвоена новата резолуција за Северна Кореја

Канал 77 - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации (СБОН) едногласно ја усвои резолуцијата за новите санкции кон Северна Кореја поради шесттиот нуклеарен тест кој го изврши оваа земја. Сепак, СБ на ОН ја усвои пблагата верзија на првичниот американски ...

СВЕТОТ КОНЕЧНО ЈА ВИДЕ: Ова е сопругата на Ким Јонг Ун

iPortal - 12.09.2017

Сопругата на севернокорејскиот претседател, Ким Јонг-ун, 27-годишната Ри Сол-џу појавувајки се на прослава во Пјонгјанг, организирана по повод неодамнешното тестирање на хидрогенска бомба, ја изненади јавноста.

Трамп: Ако има воена акција, тоа ќе биде тажен ден за Северна Кореја

iPortal - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека би сакал да избегне воена акција како решение за нуклеарните закани на Северна Кореја. Тој нагласи дека претходните дипломатски обиди не успеале да го спречат Пјонгјанг во развојот на ракети.

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

Вечер Прес - 12.09.2017

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „се уште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад" Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники ...

Нови санкции за Ким: Што сè не смее Северна Кореја

Точка - 12.09.2017

Советот за безбедност на ОН едногласно ја усвоил резолуцијата за нови санкции на Северна Кореја поради нејзиниот шести и најмоќен нуклеарен тест, и тоа ублажена верзија на првобитниот американски предлог на резолуцијата.

Северна Кореја доби нови поостри санкции од СБ на ОН...

Н.Македонија - 12.09.2017

Северна Кореја доби нови поостри санкции од СБ на ОН Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која ќе бидат заострени санкциите против Северна Кореја поради нејзините ракетни тестирања.

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја...

Н.Македонија - 12.09.2017

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „се уште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад“.

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

Идивиди - 12.09.2017

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг сеуште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад.

Прв пат по скоро една година во јавноста се појави сопругата на Ким Јонг Ун

Канал5 - 11.09.2017

Сопругата на лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун по скоро една година по прв пат се појави во јавноста за време на една прослава во Пјонгјанг. Прославата била организирана во чест на успешното тестирање на хидоргенската бомба , пренесува ...

Северна Кореја: Ќе им причиниме најголемо страдање на САД досега

Алсат-М - 11.09.2017

Северна Кореја предупреди дека ќе им нанесе „најголемо страдање“ на САД доколку Вашингтон продолжи да се залага за поостри санкции од ОН по шестата нуклеарна проба на Пјонгјанг. Во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи ...

Меркел се нуди за посредник во кризата со Северна Кореја

Deutsche Welle - 11.09.2017

САД имаат намера во Советот за безбедност да издејствуваат заострени санкции против Северна Кореја. Дали Русија и Кина ќе играат на истата страна е прашање. Пјонгјанг во меѓувреме повторно се заканува.

Сопругата на Ким Џонг-ун се појави во јавност по девет месеци

Сакам да кажам - 11.09.2017

Сопругата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се појави во јавност за првпат од декември минатата година, присуствувајќи на прославата организирана во чест на последните нуклеарни достигнувања на земјата.

Севернокорејскиот лидер Ким Jонг-ун ја покажа сопругата

Репортер - 11.09.2017

27-годишната Ри Сол Џу, сопругата на севернокорејскиот лидер Ким Jонг-ун, се појави во јавноста по повеќе од една година. Таа го придружуваше сопругот на прослава во Пјонгјанг по повод тестирањето на хидрогенската бомба.

Сопругата на Ким Јонг-ун се појави во јавност

Макфакс - 11.09.2017

Сопругата на севернокорејскиот претседател Ким Јонг-ун се појавила на прославата во Пјонгјанг организирана по повод тестирањето на хидрогенската бомба. Со оглед дека таа ретко се гледа покрај својот сопруг, 27-годишната Ри Сол-џи прилично ја ...

Пјонгјанг со нова закана: Ако има санкции, САД ќе страдаат

Нова ТВ - 11.09.2017

Властите на Северна Кореја предупредија дека на Соединетите држави ќе им нанесат „најголемо страдање и болка“ ако продолжат во Обединетите нации да бараат заострување на санкциите по шестата севернокорејска нуклеарна проба.

ОН гласаат за нови санкции против Северна Кореја

Глас на Америка - 11.09.2017

Чекорот на Советот за безбедност, е одговор на продолжителната нуклеарна програма и ракетните тестови на оваа земја Нацрт-резолуцијата е значително омекната од она што Американците го предложија пред една недела, и е резултат на интензивни преговори ...

САД се откажаа од нафтеното ембарго против Северна Кореја

Стандард - 11.09.2017

САД го ублажија својот нов предлог за санкции против Северна Кореја со отстранување на нафтеното ембарго против Пјонгјанг, пишува „The Guardian“. Ревидираната нацрт-резолуција вклучува забрана за севернокорејски извоз на текстилни производи, како и ...

Шалке го има Хитлер, Арсенал Осама Бин Ладен, а Манчестер Јунајтед го има – Ким Џонг Ун!

Спортклуб - 11.09.2017

Најголемите европски клубови носат таков епитет поради големата навивачка база која ја имаат зад себе. Но, клубовите не можат да го избегнат и негативниот публицитет поради озогласените познати лица, најчесто диктатори, кои ги поддржуваат.

Северна Кореја: Ќе им причиниме најголемо страдање на САД досега

+инфо - 11.09.2017

Вашингтон сака Советот за безбедност на ОН денеска да гласа за воведување нови санкции против Пјонгјанг, на што се спротивставуваат Пекинг и Москва. Северна Кореја предупреди дека ќе им нанесе „најголемо страдање“ на САД доколку Вашингтон продолжи ...

Северна Кореја им се закани на САД ако ОН воведат нови санкции

Р.С.Европа - 11.09.2017

Властите на Северна Кореја предупредија дека на САД ќе им нанесат „најголемо страдање и болка“ ако продолжат во Обединетите нации да бараат заострување на санкциите по шестата севернокорејска нуклеарна проба.

Сеул не сака американско нуклеарно оружје на своја територија

Сител - 11.09.2017

Јужна Кореја се противи на распоредување на американско нуклеарно оружје на своја територија, како одговор на провокациите на Пјонгјанг, изјави денеска јужнокорејската министерка за надворешни работи Канг Кјунг-ва.

Сеул не сака американско нуклеарно оружје на своја територија

А1 On - 11.09.2017

Јужна Кореја се противи на распоредување на американско нуклеарно оружје на своја територија, како одговор на провокациите на Пјонгјанг, изјави денеска јужнокорејската министерка за надворешни работи Канг Кјунг-ва.

Сеул не сака американско нуклеарно оружје на своја територија

Алфа - 11.09.2017

Јужна Кореја се противи на распоредување на американско нуклеарно оружје на своја територија, како одговор на провокациите на Пјонгјанг, изјави денеска јужнокорејската министерка за надворешни работи Канг Кјунг-ва.

Северна Кореја: Ќе им причиниме најголемо страдање на САД досега

Алфа - 11.09.2017

Северна Кореја предупреди дека ќе им нанесе „најголемо страдање“ на САД доколку Вашингтон продолжи да се залага за поостри санкции од ОН по шестата нуклеарна проба на Пјонгјанг. Северна Кореја предупреди дека ќе им нанесе „најголемо страдање“ на САД ...

Северна Кореја сѐ повеќе ги заобиколува санкциите, тврдат ОН

МКД - 11.09.2017

Колку повеќе меѓународни санкции се воведуваат против Северна кореја за да ги сопре програмите за нуклеарно и ракетно вооружување, толку повеќе Пјонгјанг се обидува да ги заобиколи, се тврди во извештајот на експертите на ОН објавен викендов.

Северна Кореја се закани дека ќе им нанесе на САД најголемо страдање

Р.С.Европа - 11.09.2017

Властите на Северна Кореја предупредија дека на Соединетите држави ќе им нанесат „најголемо страдање и болка“ ако продолжат во Обединетите нации да бараат заострување на санкциите по шестата севернокорејска нуклеарна проба.