TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реконструкција на Владата договорена за декември

А1 - 10.09.2005

А Бучковски денеска потврди, реконструкција сепак ќе има, но во средината на декември. Ова е договорено на синоќешната средба со Ахмети и Пенов. На тапет стојат местата на двајцата директори на ЛДП и ДУИ во Македонија пат и Фондот за патишта. Мехази добива уште една шанса од Премиерот.

Премиерот протрча низ Струмица

Вест - 10.09.2005

Премиерот Владо Бучковски во својата набиена агенда на посети и средби во струмичко вчера неколку минути издвои за посета на местото каде се градат одводните канали кои очекува да го решат проблемот со поплавите при секои обилни дождови за што Владата одобри еден милион евра.

Проблемите во ЕУ имаат импликации и во НАТО

Утрински - 10.09.2005

Според Владо Бучковски Струмица - †Станува јасно дека проблемите кои настанаа во Европската унија ќе имаат импликации и во начинот на проширување на НАТО-алијансата. Во овој момент последните информации кои потекнуваат од извори во Стејт департментот говорат дека едната варијанта е следното ...

Бучковски дигна раце од октомвриската реконструкција

Утрински - 10.09.2005

Премиерот попушти пред притисокот на коалициските партнери Останува резервната варијанта реконструкцијата да биде на годишнината од промовирањето на новата влада во декември Премиерот Владо Бучковски нема да прави реконструкција на Владата во октомври, но ссс? уште се надева дека ќе успее да ги ...

Бучковски го посети семејството на починатиот Трајковски

Утрински - 10.09.2005

СРЕДБА Струмица - Премиерот Владо Бучковски посетата на Струмичкиот регион ја почна со средба со градоначалникот Зоран Заев. Премиерот беше запознат и со изградбата на ободните канали во Струмица, со кои се решава проблемот со поплавувањето на дел од градот во случај на поголеми врнежи, за што ...

Реконструкција во декември

Дневник - 10.09.2005

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ ВО СТРУМИЦА Реконструкцијата на Владата ќе биде направена во декември, изјави вчера премиерот Владо Бучковски при посетата на Струмица. Тој досега најавуваше дека смени во неговиот кабинет ќе има во октомври.

БУЧКОВСКИ ИМ ДАВА УШТЕ ЕДНА ШАНСА НА МИНИСТРИТЕ, ЗА ПОЧЕТОК ,,ЛЕТААТ,, ДИРЕКТОРИ НА ЈАВНИ ПРЕТПРИЈАТ

Канал5 - 10.09.2005

Лидерите на ДУИ и на ЛДП Али Ахмети и Ристо Пенов на синоќешната средба со премиерот Владо Бучковски решиле да сменат неколку директори на јавни претпријатија и фондови, а на министрите кои покажале слаби резултати да им дадат уште една шанса.

Ќе работиме на потврда на лидерската позиција на Македонија

Вечер Прес - 10.09.2005

Станува јасно оти проблемите кои настанаа во ЕУ ќе имаат импликација и врз начинот на проширување на НАТО алијансата, изјави вчера во Струмица премиерот Бучковски. Она што за нас е непозната на кое засилено ќе работи нашата дипломатија, а бараме да биде верификувано, е лидерската позиција на ...

Бучковски на средба со струмички стопанственици

А1 - 09.09.2005

Зошто, и покрај најавите, сеуште не се намалени царинските стапки за репроматеријали и дали во Струмица може да се отвори голем откупен центар за земјоделски производи? Овие две прашања денеска на премиерот Бучковски му ги постави Христо Велков, кој со уште неколкумина земјоделци дојде на средбата ...

Реконструкција на Владата во декември

А1 - 09.09.2005

Средбата се одвива зад затворени врати. Според најавите на Премиерот, таа требаше да почне во 19 часот, непосредно по владината седница. Веќе и дефинитивно е јасно дека Премиерот, кој јавно наиде на отпор од страна на Ахмети и Пенов дека во моментов не се подготвени за било каква промена во Владата ...

Бучко и Бранко ќе се седнат на вечера

Вест - 09.09.2005

МИРОВНА ТРПЕЗА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ПРЕМИЕРОТ Претседателот на државата Бранко Црвенковски и премиерот Владо Бучковски деновиве ќе седнат да вечераат за да се смират по последните препукувања преку медиумите за случајот "Кондово".

Бучко им вети работа на текстилците постари од 55 години

Вест - 09.09.2005

ШТИПСКИТЕ РАБОТНИЦИ МУ ПОРАЧУВААТ НА ПРЕМИЕРОТ ДА НЕ СИ ИГРА СО ЛУЃЕ КОИ ОСТАНАА И БЕЗ ПЛАТА И БЕЗ ПЕНЗИЈА Како што Црвенковски го решаваше вработувањето на хендикепираните лица кога беше премиер, така и Бучковски сега планира да го решава прашањето со работниците од фирмите загубари кои имаат над ...

Нема реконструкција во октомври

Време - 09.09.2005

ПРЕМИЕРОТ ГИ РАСЧИСТИ ДИЛЕМИТЕ Според првичните разговори со коалициските партнери, отпаѓа варијантата за реконструкција на Владата во октомври, изјави премиерот Владо Бучковски за време на вчерашната работна посета на Струмица.

Честитка од Караманлис до Бучковски за Денот на независноста

Утрински - 09.09.2005

ТЕЛЕГРАМА Скопје - „Во името на грчката влада и во мое лично име, дозволете ми да Ви ги упатам моите најтопли честитки по повод националниот празник на Вашата земјааи. Ова се истакнува во честитката на грчкиот премиер Костас Караманлис упатена до премиерот Владо Бучковски по повод 8 Септември - ...

Бучковски во октомври ќе се сретне со Буш

Утрински - 09.09.2005

НАЈАВА Скопје - Премиерот Владо Бучковски на крајот на октомври ќе престојува во официјална посета на САД. Како најзначаен настан од агендата на премиерот е приемот кај претседателот Џорџ Буш, закажан за 27 октомври. Бучковски и Буш се очекува да разговараат за повеќе прашања, меѓу кои и ...

Бучковски: Ќе ја истрпам и оваа јавна критика од Црвенковски!

Утрински - 09.09.2005

Премиерот од Штип одби преку медиумите да одговори на јавните прозивки на претседателот Отвореното конфронтирање меѓу претседателот на Владата и претседателот на државата може да и нанесе голема штета на Република Македонија, вели премиерот ШТИП - За мене е неприфатливо дебатата помеѓу Владата и ...

Бучковски ќе молчи "за доброто на Македонија"

Дневник - 09.09.2005

ПО ОБВИНУВАЊАТА НА ЦРВЕНКОВСКИ ЗА КОНДОВО За мене е неприфатливо дебатата со претседателот, кој е институција во оваа држава, да се води преку медиумите и јас она што треба да го кажам ќе го кажам во директните разговори со Црвенковски, кои, верувам, и во иднина ќе ги имаме, изјави завчера во Штип ...

Буш ќе го прими Бучковски во Белата куќа

Дневник - 09.09.2005

ВО ОКТОМВРИ Премиерот Владо Бучковски на крајот на месец октомври 2005 година ќе престојува во официјална посета на САД. Како најзначаен настан од богатата агенда на македонскиот премиер е приемот кај претседателот на САД, Џорџ Буш на 27 октомври годинава, јави вчера Агенцијата за информирање.

Бучковски со претставници на City group

Макфакс - 09.09.2005

Лондон Македонската владина делегација предводена од премиерот Владо Бучковски, која од завчера се наоѓа во Велика Британија, треба да има состанок со претставници од финансискиот магнат City group. На работниот појадок ќе се разговара за учество на групацијата во скорешни финансиски операции во ...

Трпение-спасение, но за кого?

Вечер Прес - 09.09.2005

Веќе нема дилеми дека односите меѓу претседателот Црвенковски и премиерот Бучковски се заладени, дека не се на потребното ниво на комуникација. Тоа се наѕираше одамна, но барем досега Бучковски не сакаше да признае дека има проблем во односите меѓу двете клучни политички фигури во државата, иако ...

Бучковски во посета на Струмица

Макфакс - 09.09.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски денеска треба да престојува во работна посета на Струмица Како што официјално е соопштено премиерот Бучковски со струмичкиот градоначалник Зоран Заев ќе разговара за текот на процесот на децентрализација и состојбата во Струмица.

Бучковски на прием кај Буш на 27-ми октомври

А1 - 08.09.2005

Американскиот претседател Џорџ Буш на 27–ми октомври ќе го прими македонскиот премиер Владо Бучковски. Како што се наведува во соопштението од кабинетот на Премиерот, средбата претставува поддршка за политиката која ја води Македонија и нејзиното учество во анти терористичката коалиција во Ирак и ...

Бучко му закажа двобој на Бранко

Време - 08.09.2005

ПО СУДИРОТ ВО ВРСКА СО КОНДОВО И СО УСТАВОТ Премиерот Владо Бучковски завчера предвреме ја напушти церемонијата на одбележувањето на Денот на државноста, која ја организираше Црвенковски, но му вети разговор во четири очи. Тоа, според најавата на премиерот, би требало да биде обид за надминување на ...

Бучковски прими честитка од Караманлис

Време - 08.09.2005

ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ По повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија, премиерот Владо Бучковски доби телеграма со честитки од претседателот на Владата на Република Грција, Костас Караманлис. „Во името на грчката влада и во мое лично име, дозволете ми да ви ги упатам моите најтопли ...

Средба Буш-Бучковски во октомври

Макфакс - 08.09.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски на крајот на идниот месец ќе престојува во официјална посета на САД, .каде на 27 октомври ќе биде примен од претседателот на САД, Џорџ Буш. Одржувањето на средбата и разговорите на премиерот Бучковски со американскиот претседател Џорџ Буш преставува ...

Бучковски - Блер: Македонија бара објективно вреднување

Макфакс - 08.09.2005

Лондон Македонскиот премиер Владо Бучковски денеска од британскиот премиер Тони Блер побарал објективно вреднување на сите достигнувања што Македонија ги направи изминатите години. “Побарав од него вреднување, бидејќи тој и Велика Британија директно беа вклучени во менаџирањето на кризата во 2001 ...

Црвенковски и Бучковски се видоа ама не си прозбореа

А1 - 07.09.2005

Се видоа, ама не си прозбореа. Бучковски дојде на свеченоста по повод доделувањето на ордените, но прв си замина. Еден час подоцна од Штип му одговори на Црвенковски. „Сега ќе повторам дека и во овој случај ќе бидам трпелив, ќе ја истрпам и оваа јавна критика за доброто на Македонија“, изјави Владо ...

Бучковски на средба со стечајците во Штип

А1 - 07.09.2005

Со делумно решение за 5.000 македонски стечајци, од кои најголем број во Штип, по долгите преговори зад затворени врати, Премиерот најави суштински измени во законот за работни односи кои ќе предизвикаат двоен ефект. Примената на најавените законски измени, пред се, ќе ги стимулира работодавачите ...

Свето Јаневски го напушти кабинетот на премиерот

Време - 07.09.2005

МЕРКИТЕ ШТО ГИ ПРЕДЛАГАЛ НЕ ДАЛЕ ПЛОД Светозар Јаневски веќе не е советник за економски прашања на премиерот Владо Бучковски. Со образложение дека економските мерки што му ги предлагал на актуелниот владин состав не дале плод, Јаневски вчера се сретна со премиерот и му ја врачи оставката.

Си отиде Свето Пивара

Вест - 07.09.2005

ПРЕМИЕРОТ ПОЧНА СО ПРОВЕТРУВАЊА ОД СОВЕТНИЦИТЕ Светозар Јаневски веќе не му советник за економски прашања на премиерот Владо Бучковски. Ексдиректорот на "Пивара" Јаневски и Бучковски вчера разговорале и го договориле повлекувањето.

На Бучковски му текнало да го побара долгот од Србите

Време - 07.09.2005

ЕКСПЕРТИ ИСТРАЖУВААТ КОЛКУ НИ ДОЛЖАТ ЗА АВИОНСКИ ПРЕЛЕТУВАЊА Ниту една државна институција нема точни податоци колку и должи Србија на земјава за авионските прелетувања низ македонскиот воздушен простор извршени по распадот на Југославија.

Судењето за случајот „Бучковски“ никако да почне

Време - 07.09.2005

ВО ОСНОВНИОТ СУД ВО СТРУГА Во Основниот суд во Струга вчера по четврти пат беше одложен почетокот на судењето против 44-те обвинети за настаните од 22 јули во врска со посетата на Струга на тогашниот министер за одбрана, сегашен премиер Владо Бучковски.

Црвенковски: Нарушени се принципите на уставното уредување

Време - 07.09.2005

ОТКАКО КОНЕЧНО ГО ДОБИ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА КОНДОВО Диана Младеновска Со политичката разврска на случајот „Кондово“, со која се заобиколени и понижени институциите на системот, се нарушени принципите на уставното уредување. Така претседателот Бранко Црвенковски вчера реагираше на „задоцнетата“ информација ...

Црвенковски: Со Красниќи е прекршен Уставот

Утрински - 07.09.2005

Претседателот на државата ја обвини Владата дека во случајот со одметникот од Кондово е направен опасен преседан Не може еден проблем да се решава на тој начин што ќе се креира друг БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Претседателот на државата, Бранко Црвенковски, остро ги нападна Владата, надлежните институции и ...

Свето Јаневски повеќе нема да го советува Бучковски

Утрински - 07.09.2005

Бизнисменот поднесе оставка од советничката функција, а премиерот веднаш ја прифати Владини извори тврдат дека оставката не била изнудена, но прифатена е веднаш НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Премиерот Владо Бучковски повеќе нема да ги користи советничките услуги на познатиот бизнисмен Светозар Јаневски, ...

Пенов притиска Бучковски да не прави реконструкција

Утрински - 07.09.2005

Либералдемократите се координираа во пресрет на новата рунда разговори со коалицијата Наша процена е дека во овој момент на Владата не и се потребни турбуленции, туку да работи на зголемување на хомогеноста и на ефикасноста ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Либералдемократите сметаат дека не е поволен моментот за ...

Бучковски не му одговори на Црвенковски на јавната прозивка

Канал5 - 07.09.2005

Премиерот не реплицира на јавната прозивка од шефот на државата.. Бучковски денеска во Штип не сакаше да му одговори на Црвенковски, Премиерот не реплицира на јавната прозивка од шефот на државата.. Бучковски денеска во Штип не сакаше да му одговори на Црвенковски, кој вчера обвини дека во случајот ...

Реконструкцијата ќе предизвика турбуленции

Вечер Прес - 07.09.2005

“Министрите и директорите од ЛДП работат на реформи што се од долгорочен карактер и кои не носат позитивен одглас кај граѓаните, но тие нема да отстапат од нивното имплементирање наредната година. ЛДП ќе предложи Владата за идната година да ја промени политиката за изнаоѓање додатни извори на ...

Обединете ја Владата зад заедничката визија за земјата

Вечер Прес - 07.09.2005

“Со длабоко жалење би сакал да Ве информирам дека повеќе не сум во можност да ги преземам обврските на Ваш советник за економски прашања. И понатаму цврсто верувам дека националната безбедност и стабилност се зависни од економскиот пораст и создавањето нови работни места.

Бучковски во посета на Велика Британија

Макфакс - 07.09.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски денеска треба да отпатува во тридневна посета на Велика Британија, при што, во среда треба да има средба со премиерот Тони Блер. Премиерот и шефот на дипломатијата Илинка Митрева во Британија ќе присуствуваат на Годишната конференција на Лабуристичката ...

Црвенковски не бил доволно информиран за Кондово

А1 - 06.09.2005

Приказната за Кондово не е завршена - Претседателот и Премиерот уште го користат како причина за нивна лична пресметка. Не бев доволно информиран - се пожали денеска Бранко Црвенковски, медиумите повеќе знаеле од него. „Фактот, што како Претседател на државата, за едно прашање кое што по својата ...

Свето веќе не е советник на Бучковски

А1 - 06.09.2005

Свето Јаневски веќе не е дел од кабинетот на Бучковски. Повлекувањето на Јаневски е договорено на средба со Бучковски, соопшти кабинетот на Премиерот. Во истото соопштение се наведува, дека со оставката на Јаневски, се отфрлаат сите шпекулации и конструкции за привилегираната положба на Јаневски ...

Пенов е задоволен од своите министри

А1 - 06.09.2005

И покрај катастрофалниот успех на локалните избори и лошиот учинок, либерал демократите на Пенов задоволни од работата на своите министри и фунционери во извршната власт. Не сметаат дека има потреба од било каква реконструкција, па дури ни проветрување на пониските ешалони во власта.

Бучковски испратил, Црвенковски не добил објаснување за Красниќи

Време - 06.09.2005

ПРЕЧКИ ВО КОМУНИКАЦИЈАТА? Претседателот Бранко Црвенковски се уште не ја добил владината информација за случајот „Красниќи“, иако таа беше усвоена во четвртокот, на седницата на Владата и во „скратено“ издание веднаш пуштена во јавноста.

Бучковски: Не сум супермен

Вест - 06.09.2005

ПРЕМИЕРОТ МАКОТРПНО ЌЕ РАБОТИ НА РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ СО ВООРУЖЕНИТЕ ГРУПИ И МЕЃУЕТНИЧКИТЕ ОДНОСИ ВО ДРЖАВАТА Вчера во Тетово премиерот Бучковски јавно го повика, како што го нарече "самонаречниот лидер на опозицијата" Никола Груевски да го осуди завчерашното обележување со црн битумен на 10 се ...

Свето Јаневски повеќе не е економски советник на премиерот Владо Бучковски.

Канал5 - 06.09.2005

До оставка дошло на денешната средба, но од кабинетот на премиерот и агенцијата за односи со јавноста на Јаневски спротивставени изјави како дошло до разидувањето меѓу нив. До оставка дошло на денешната средба, но од кабинетот на премиерот и агенцијата за односи со јавноста на Јаневски ...

Тесна кожа

Вечер Прес - 06.09.2005

Октомвриска реконструкција ќе нема. Ќе биде сменет само министерот за земјоделие Садула Дураку, а на негово место повторно ќе дојде кадар на ДУИ. Иако беше најавувана како мала и безначајна "хируршка" интервенција таа може(ше) да предизвика сериозни компликации поради евентуалните промени што ќе ...

Средба Бучковски-Блер во Лондон

Макфакс - 06.09.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски утре заминува во тридневна посета на Велика Британија, каде ќе има средба со премиерот Тони Блер. Бучковски в среда со премиерот на Британија, која воедно е претседавач со Европската Унија ќе разговара за интеграцијата на Македонија во НАТО и ЕУ, соопшти ...

Јаневски не е повеќе економски советник на премиерот

Макфакс - 06.09.2005

Скопје Светозар Јаневски се повлече од функцијата советник за економски прашања на премиерот Владо Бучковски. Ова како што е соопштени било договорено на денешната средба меѓу Јаневски и Бучковски на која претседателот на Владата ја прифати оставката заблагодарувајќи му се на досегашниот советник ...

ЛДП и ДУИ уверени дека нема да има реконструкција

А1 - 05.09.2005

Ќе има или не реконструкција на Владата? Одговорот на ова прашање по се изгледа дека ќе биде негативен. Коалиционите партнери на Бучковски, ЛДП и ДУИ, се сигурни дека го разубедиле Премиерот да не го проветрува својот кабинет. Да не прави длабок рез, а за помал не се исплатело.

Премиерот на пат да се откаже од реконструкција

Време - 05.09.2005

ПАРТНЕРИТЕ ПРИТИСНАА Премиерот Владо Бучковски е можно да се откаже од намерата да ја реконструира Владата доколку ДУИ не предложи нови министри за транспорт и врски и за земјоделство. Токму овие два ресора, кои сега ги раководат Џемаил Мехази и Садула Дураку, биле посочени како најслаби точки во ...

Ахмети до октомври ќе лови грешки на министрите на СДСМ

Вест - 05.09.2005

НЕИЗВЕСНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА КАБИНЕТОТ НА ПРЕМИЕРОТ ВЛАДО БУЧОВСКИ Лидерот на ДУИ начелно ги прифатил заблешките на премиерот Бучковски за работата на министри на ДУИ, но истакнал дека такви слабости може да се најдат и кај министрите на СДСМ, кои реално не можат да се пофалат дека досега ...

Бучковски јавно да каже што одговорил на прашањата од ЕУ

Утрински - 05.09.2005

ВМРО-ДПМНЕ го повикува премиерот Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го повика премиерот Владо Бучковски јавно да информира што одговорил на деветте дополнителни прашања од Брисел, и дали не е време да се прекине со практиката на непосредна продажба на државно земјиште.

Реконструкцијата виси

Дневник - 05.09.2005

ПЕНОВ И АХМЕТИ НЕ ГИ ДАВААТ РЕСОРИТЕ Нема да има размена на ресори меѓу владејачката тројка - СДСМ, ЛДП и ДУИ. Така начелно на последната средба се договориле претседателите на партиите од владејачката коалиција - Владо Бучковски, Ристо Пенов и Али Ахмети.

Ништо од октомвриската реконструкција на премиерот Бучковски.

Канал5 - 05.09.2005

Пропадна неговата намера за меѓупартиска промена на ресорите - култура за земјоделство, министерство за транспорт за директорските позиции на ЛДП. Никој не ги прифати. Пропадна неговата намера за меѓупартиска промена на ресорите - култура за земјоделство, министерство за транспорт за директорските ...

Бучковски може да му напише прирачник на Груевски

Макфакс - 05.09.2005

Скопје Премиерот Владо Бучковски смета дека Владата исправно ги решава сите меѓуетнички тензии во Македонија и оти во таа област може да му пишува прирачник на лидерот на опозиционата ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Бучковски, како што јави Македонското радио, ова го изјави по денешната посета на ...

Кој го мести Бучко?

Вечер Прес - 05.09.2005

Премиерот Бучковски во петокот во хотелот "Холидеј ин", каде што се одржа свечена академија по повод стогодишнината од автомобилизмот во Македонија и 60 години АМСМ и каде што беше поканет со свое обраќање да се обрати на присутните, наведе дека пред точно еден век, во 1905 година, првиот "форд т" ...

Бучковски во Тетово и во Брвеница

Макфакс - 05.09.2005

Скопје Премиерот Владо Бучковски денеска, како што е најавено, ќе престојува во работна посета на Тетово и на општината Брвеница. Една од темите на разговорите на премиерот Бучковски со претставниците на локалната управа и жителите на Брвеница,ќе биде и проблемот со мотелот “Бриони“ во селото ...

Бучковски: Потребно ни е современо образование

Макфакс - 05.09.2005

Тетово Нема подобра инвестиција од вложувањето во образование, а на современото образование му треба нова обука на наставниот кадар и подобрување на просторните услови и опременоста. Ова е дел од обраќањето на премиерот Владо Бучковски, што денеска го одржа на отворањето на Училишниот медицински ...