TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - Турција ги спасува лекарите

Време - 22.11.2009

Наместо да ги донесе „Кемофарм“, фирмата која беше избрана без тендер, во земјава вакцините за новиот грип дојдоа како донација од Турција.

Почна вакцинирањето против новиот грип

Алфа - 22.11.2009

Со вакцинација на лекарите и медицинските сестри од Инфективната клиника во Скопје, вчера почна имунизацијата против новиот грип А (Х1Н1) во Македонија.

Првите 5.000 вакцини за лекарскиот персонал

Вечер Прес - 22.11.2009

Со вакцинација на лекарите и медицинските сестри од Инфективната клиника во Скопје започна имунизацијата против новиот грип А (Х1Н1) во Македонија.

Пет милиони лица во ЕУ вакцинирани од новиот грип

А1 - 21.11.2009

Пет милиони лица во Европската унија веќе се вакцинирани од новиот грип, соопшти Европската агенција за лекови.

Почна вакцинацијата против новиот грип

А1 - 21.11.2009

Почна вакцинацијата против новиот грип за медицинскиот персонал во земјава. Со донираните вакцини од Република Турција, се вакцинираа челните луѓе на ...

Медицинскиот персонал ги прими првите вакцини против свинскиот грип

Алсат-М - 21.11.2009

Бранот од проширувањето на грипот Х1Н1 создава паника помеѓу граѓаните.Стравот расте по фаталните случаи во земјата и регионот но, сепак постои дел од ...

Вработените на инфективната клиника примија вакцина

Телма - 21.11.2009

Директорот и целиот медицински персонал на Клиниката за инфективни болести беа првите кои денеска ја примија вакцината против новиот тип на вирус А Х1Н1 во ...

Започна вакцинацијата против грипот А Ха1 Ен1

Канал5 - 21.11.2009

Почна вакцинирањето против новиот грип а ха1 ен1. Пред телевизиските камери се вакцинираа првите луѓе на бирото за лекови, инфективната клиника, на Комисијата ...

Почнува вакцинацијата против новиот грип

Алсат-М - 21.11.2009

Со вакцинација на лекарите и медицинските сестри на Инфективната клиника во Скопје, денеска почнува имунизацијата против новиот грип А (Х1Н1) во Македонија.

Стигнаа вакцини за лекарите, граѓаните ќе почекаат

Утрински - 21.11.2009

Првите 5.000 дози вакцини против новиот грип, донација од Турција, пристигнаа вчера во земјава, но се' уште ги нема оние што ги нарача државата.

Пет милиони лица во ЕУ вакцинирани од новиот грип

Макфакс - 21.11.2009

Александар Поповски 21 ноември 2009 Брисел Пет милиони лица во Европската унија(ЕУ) веќе се вакцинирани од новиот грип, соопшти Европската агенција за лекови.

Почнува вакцинацијата против новиот грип

Кирилица - 21.11.2009

Со вакцинација на лекарите и медицинските сестри на Инфективната клиника во Скопје, денеска почнува имунизацијата против новиот грип А (Х1Н1) во Македонија ...

Од денес и во Македонија имунизација за заштита од новиот грип

Inpress - 21.11.2009

Скопје, 21 ноември (ИНПРЕС) Како што вчера најави министерот за здравство Б ујар Османи, денеска почнува имунизацијата против новиот грип А (Х1Н1) во ...

Медицинскиот персонал ги прими првите вакцини против свинскиот грип

Нетпрес - 21.11.2009

Директорот и целиот медицински персонал на Клиниката за инфективни болести беа првите кои денеска ја примија вакцината против новиот тип на вирус А Х1Н1 во ...

Почнува вакцинацијата против новиот грип

Форум - 21.11.2009

Со вакцинација на лекарите и медицинските сестри на Инфективната клиника во Скопје, денеска почнува имунизацијата против новиот грип А (H1N1) во Македонија ...

Пет милиони лица во ЕУ вакцинирани од новиот грип

МРТ - 21.11.2009

Пет милиони лица во Европската унија(ЕУ) веќе се вакцинирани од новиот грип, соопшти Европската агенција за лекови.

Почнува вакцинацијата против новиот грип

Макфакс - 21.11.2009

Александар Поповски 21 ноември 2009 Скопје Имунизацијата против новиот грип А (H1N1) во Македонија треба да започне во сабота, а први се очекува да бидат ...

Почна вакцинацијата со турските вакцини - но само за докторите

Алфа - 21.11.2009

Почна вакцинацијата против свинскиот грип во Македонија откако земјава вчера доби донација од 5000 вакцини од Турција.

Почна вакцинацијата против свински грип

Сител - 21.11.2009

ПРВИ СЕ ВАКЦИНИРАА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ Прв вакцината против свински грип ја прими директорот на Бирото за лекови.

Почна вакцинацијата против новиот грип

МРТ - 21.11.2009

Со вакцинација на лекарите и медицинските сестри од Инфективната клиника во Скопје, денеска почна имунизацијата против новиот грип А (Х1Н1) во Македонија.

Почнува вакцинацијата против новиот грип

Алфа - 21.11.2009

Со вакцинација на лекарите и медицинските сестри на Инфективната клиника во Скопје, денеска почнува имунизацијата против новиот грип А (Х1Н1) во Македонија.

Пет милиони жители на ЕУ добиле вакцина против свински грип

Inpress - 21.11.2009

Лондон, 21. ноември (ИНПРЕС) Европската агенција за лекови, објави дека пет милиони жители на Европската унија, досега биле вакцинирани против свински грип, ...

Епидемиолозите прогнозираат од 10 до 29 жртви на грипот во Македонија

Н.Македонија - 21.11.2009

Во соседна Србија се можни од 38 до 105 жртви на грипот, во Бугарија од 38 до 106, во Хрватска од 22 до 63, а во Албанија од 16 до 45, прогнозираат ...

Почнува вакцинацијата против новиот грип

Идивиди - 21.11.2009

Скопје, 21 ноември (МИА) - Со вакцинација на лекарите и медицинските сестри на Инфективната клиника во Скопје, денеска почнува имунизацијата против новиот грип ...

Пристигнаа првите вакцини против свинскиот грип

Алсат-М - 20.11.2009

Во Македонија денеска пристигнаа првите 5.000 вакцини против новиот грип од типот А/Х1Н1 од производителot „Новартис“ како донација од Турција.

Стигнаа првите 5 илјади вакцини против А ха1 ен1

Канал5 - 20.11.2009

Стигнаа првите 5 илјади вакцини против грипот а ха1 ен1. Иако ресорниот министер Османи вчера изјави дека нема точен датум кога Македонија ќе ги добие ...

Првите вакцини за лекарите

Дневник - 20.11.2009

Лекарите и медицинските сестри од Клиниката за инфективни болести ќе бидат првите што денеска ќе бидат вакцинирани од пратката што содржи 5.000 дози за ...

Пандемиски профит

Форум - 20.11.2009

Смртта како бизнис До лани светот произведуваше 300 милиони дози вакцини, сега поради свинскиот грип се произведуваат две милијарди дози.

Турција и подари на Македонија 5000 вакцини против свинскиот грип

Алфа - 20.11.2009

Додека се чекаат првите 100.000 вакцини против свинскиот грип, Турција ја изненади Македонија со донацијата од 5 илјади вакцини, кои сепак ќе бидат доволни ...

Турција му донираше на Косово 5.000 вакцини против новиот грип

Кирилица - 20.11.2009

Турската Влада му донираше на Косово 5.000 вакцини против вирусот H1N1 на новиот грип од типот А Вакцините биле доделени откако косовскиот минисетер за ...

Македонија доби вакцини за свински грип, донација од Турција

Алфа - 20.11.2009

Македонија доби вакцини против свинскиот грип, дознава Алфа од свои извори. Вчера вечер Министерот Бујар Османи лично, на граничниот премин Бугарија-Турција ја ...

Дистрибуирани првите пет илјади вакцини против свински грип

Макфакс - 20.11.2009

Скопје Првите пет илјади вакцини против свински грип, донација на Турција, се дистрибуирани в петок во земјава и ќе бидат првенствено наменети за медицинскиот ...

Почнува вакцинација против свински грип со вакцини донирани од Турција

Нетпрес - 20.11.2009

Првите 5000 дози од вакцината против новиот вирус од типот А Х1Н1 денеска пристигнаа во Македонија, како донација од Турција, бидејќи фирмата која што требаше ...

Пристигнаа првите 5000 вакцини против свински грип

Сител - 20.11.2009

Во Македонија пристигнаа првите 5000 вакцини против свински грип. Наместо предвидените 100 000 дози кои до крајот на месецот требаше да ги обезбеди Кемофарм, ...

Пристигнаа првите 5.000 вакцини против новиот грип

Кајгана - 20.11.2009

Во Македонија денеска пристигнаа првите 5.000 вакцини против новиот грип од типот А/Х1Н1 од производителot „Новартис“. Вакцините се донација од Турција.

Во Македонија пристигнаа првите 5 илјади вакцини

Inpress - 20.11.2009

Скопје, 20. ноември (ИНПРЕС) Македонија денеска ги доби првите 5 илјади вакцини против новиот грип В од типот А/Х1Н1 од производителот „Новартис“, кои се ...

Дистрибуирани првите пет илјади вакцини против свински грип

Вечер Прес - 20.11.2009

Првите пет илјади вакцини против свински грип, донација на Турција, се дистрибуирани вчера во земјава и ќе бидат првенствено наменети за медицинскиот персонал ...

Пристигнаа првите 5.000 вакцини против новиот грип

Идивиди - 20.11.2009

Скопје, 20 ноември (МИА) - Во Македонија денеска пристигнаа првите 5.000 вакцини против новиот грип од типот А/Х1Н1 од производителoт „Новартис“.

Прва жртва од „свинскиот“ грип

BBC - 19.11.2009

32-годишниот маж кој синоќа почина на Инфективната клиника во Скопје е првата регистрирана жртва од вирусот А (Ха1-Ен1) во Македонија.

Македонија - Тивка војна за вакцината

Време - 19.11.2009

Новата вакцина не е доволно испитана и не можеме да бидеме сигурни дека е безбедна. Вака матичните педијатри и гинеколозите последниве денови им објаснуваат на ...

Вонреден состанок на Комисијата за пандемски грип

Канал5 - 19.11.2009

По првиот смртен случај од грипот A ха1 ен1 во земјава - денеска вонреден состанок на Комисијата за пандемски грип.

Во Словенија драстичен раст на заболени од новиот грип

Канал5 - 19.11.2009

Во Словенија изминатата седмица бројот на заболени од новиот грип драстично се зголемил, соопшти Институтот за заштита на здравјето, предупредувајќи дека тој ...

СЗО - вакцината е безбедна

Телма - 19.11.2009

Во сезона на вирусот А (Х1Н1) со цел да се поедностави процедурата за издавање потврди за боледувања на пациентите за кои постојат индиции дека имаат симптоми, ...

СЗО: Вакцината против H1N1 не предизвикува смртни случаи

Канал5 - 19.11.2009

Тестирањата покажа дека вакцината против вирусот H1N1 на грипот од типот А не е причина за смртта на лицата кои починаа по вакцинирањето со неа, соопшти ...

СЗО:Вакцината против новиот грип не е смртоносна

Р.С.Европа - 19.11.2009

Светската здравствена организација ги отфрли тврдењата дека вакцината против новиот тип на грип е причина за смрт на 41 човек, јавуваат светските агенции.

СЗО негира дека новата вакцина против свински грип усмртила 41 лице

Макфакс - 19.11.2009

Сашо Таневски 19 ноември 2009 Женева Светската здравствена организација(СЗО) во четврток ги отфрли тврдењата дека новата вакцина против свински грип ...

СЗО: Вакцината против H1N1 не предизвикува смртни случаи

Кирилица - 19.11.2009

Тестирањата покажа дека вакцината против вирусот H1N1 на грипот од типот А не е причина за смртта на лицата кои починаа по вакцинирањето со неа, соопшти ...

СЗО: Вакцината не е причина за смртните случаи

Нетпрес - 19.11.2009

Светската здравствена организација нотирала дека последните смртни случаи по вакцинацијата против новиот грип, не биле предизвикани од вакцината, покажала ...

Револуција: вакцина против пушење!

Кајгана - 19.11.2009

Пушењето убива повеќе луѓе него свинскиот грип, а новата вакцина NicVAX создава антитела кои се врзуваат за молекулите на никотинот, го спречуваат нивното ...

Револуционерна вакцина против пушење

Идивиди - 19.11.2009

Пушењето убива многу повеќе луѓе отколку свинскиот грип, а новата вакцина NicVAX создава антитела кои се врзуваат на никотинските молекули и предизвикуваат ...

Во Словенија драстичен раст на заболени од новиот грип

Идивиди - 19.11.2009

Љубљана, 19 ноември (МИА) - Во Словенија изминатата седмица бројот на заболени од новиот грип драстично се зголемил, соопшти Институтот за заштита на ...

Наскоро вакцина против пушење

А1 - 18.11.2009

Компаниите ГлаксоСмитКлајн и Наби Фармацеутикалс направија вакцина против пушењето, што наскоро би требало да се појави на американскиот пазар.

Секој втор Британец одбива вакцина против свински грип

Алсат-М - 18.11.2009

Секој втор Британец кој спаѓа во ризичната група на пациенти одбива да прими вакцина против вирусот А, Х1-Н1, покажа една тамошна анкета.

Секој втор Британец одбива да прими вакцина против свинскиот грип

Форум - 18.11.2009

Секој втор Британец кој спаѓа во ризичната група на пациенти одбива да прими вакцина против вирусот А (H1N1), покажа локално истражување Луѓето кои одбиваат да ...

Секој втор Британец одбива да прими вакцина против свинскиот грип

Макфакс - 18.11.2009

Мирјана Стојановска 18 ноември 2009 Лондон Секој втор Британец кој спаѓа во ризичната група на пациенти одбива да прими вакцина против вирусот А (Х1Н1), покажа ...

Вакцина против пушење наскоро на американскиот пазар?

Макфакс - 18.11.2009

Компаниите ГлаксоСмитКлајн и Наби Фармацеутикалс направија вакцина против пушењето, што наскоро би требало да се појави на американскиот пазар.

Децата на министерот за здравство на Турција заразени со новиот грип

Кирилица - 18.11.2009

Две деца на министерот за здравство на Турција, Реџеп Акдаг заболеа од новиот грип додека тој и неговата сопруга веќе примија вакцина - Мојата ќерка Рамзија ...

Наскоро вакцина против пушење

Форум - 18.11.2009

Мултинационалниот фармацевтски гигант со седиште во Велика Британија, „Глаксо Смит Клајн“, развил вакцина против никотинска зависност Вакцината „Никвакс“ е во ...

Фармацевтските компании со 10 пати поголеми приходи од продажба на лекови против новиот грип

Форум - 18.11.2009

Благодарение на намалување на трошоците и се поголемите приходи од лекови, водечките светски фармацеутски компании го зголемиле својот профит во третиот ...

Секој втор Британец одбива да прими вакцина против свинскиот грип

МРТ - 18.11.2009

Секој втор Британец кој спаѓа во ризичната група на пациенти одбива да прими вакцина против вирусот А (Х1Н1), покажа локално истражување.

Вакцина против пушење наскоро на американскиот пазар?

Точка - 18.11.2009

Компаниите ГлаксоСмитКлајн и Наби Фармацеутикалс направија вакцина против пушењето, што наскоро би требало да се појави на американскиот пазар.

Хрватски епидемиолог не препорачува вакцинација

Н.Македонија - 18.11.2009

Хрватскиот епидемиолог Младен Смолјановиќ од Катедрата за јавно здравје при Медицинскиот факултет во Сплит јавно истакна дека нема да се вакцинира, а вакцината ...

Наскоро вакцина против пушење

365 - 18.11.2009

Вакцината која наскоро ќе се појави на американскиот пазар и која е наречена NicVAX го спречува никотинот од цигарите да дојде до мозокот.

Живата во вакцината не е опасна

Дневник - 17.11.2009

Точно е дека вакцината против свинскиот грип што е порачана кај нас содржи тиомерсал, кој е органско соединение на жива, но тој воопшто не е штетен за луѓето, ...

Грипот десеткратно го зголеми профитот на фармацевтите

Дневник - 17.11.2009

Од свинскиот грип најмногу ќе профитираат европските производители на лекови „Глаксо Смит Клајн“, „Новартис“, „Санофи-Авентис“ и „Астра Зенека“, кои ја добија ...

Во Хрватска дебата дали вакцината против новиот грип е безбедна

Канал5 - 17.11.2009

Епидемиологот Младен Смољановиќ од Катедрата за јавно здравство на сплитскиот Медицински факултет, вели дека не е против вакцинација од грипот А Х1Н1, но таа ...

Профит "до небо" на фармацевтските компании

Телма - 17.11.2009

Благодарение на намалување на трошоците и се поголемите приходи од лекови, водечките светски фармацеутски компании го зголемиле својот профит во третиот ...

Лековите против новиот грип ги зголемија профитите на фарцевтските компании

Канал5 - 17.11.2009

Благодарение на намалување на трошоците и се поголемите приходи од лекови, водечките светски фармацеутски компании го зголемиле својот профит во третиот ...

Казна за поскапа вакцина против сезонскиот грип

Утрински - 17.11.2009

Бирото за лекови вчера поднесе прекршочна пријава против приватната здравствената установа „Медика“, поради поскапо продавање вакцина против сезонскиот грип од ...

Хрватски епидемилог одбива да се вакцинира

Телма - 17.11.2009

По стапките на полската министерка за здравство Ева Копач, која е педијатар по струка и која одби да набави вакцини против новиот грип за својата земја, ...

Продавале 200 денари поскапа вакцина за свински грип

Вест - 17.11.2009

Бирото за лекови ќе поднесе прекршочна пријава против ПЗУ поликлиника Медика, бидејќи за вакцината против сезонскиот грип наплаќале по 650 денари, место по ...

Германецот и Кинезите не умреле од имунизацијата

Дневник - 17.11.2009

Властите во Берлин и во Пекинг вчера ги демантираа извештаите дека вакцината против свинскиот грип е причина за смртта на 55-годишниот Германец и на двајцата ...

„Слободна Далмација“: Хрватски епидемиолог нема да се вакцинира, вакцинирањето не го препорачува ниту на пациентите

Алфа - 17.11.2009

Во Германија и во Кина се забележани првите жртви на вакцината против новиот вирус на грипот А(H1N1).

Хрватски епидемиолог нема да се вакцинира, вакцинирањето не го препорачува ниту на пациентите

Кирилица - 17.11.2009

Во Германија и во Кина се забележани првите жртви на вакцината против новиот вирус на грипот А(H1N1).

Уште една вакцина за свински грип во Франција

МРТ - 17.11.2009

Француската фармацевтска компанија „Санофи-Авентис СА“ соопшти во понеделник дека добила одобрување за својата вакцина против новиот грип наречена Паненца.

Паника во Германија по смртта на маж кој починал откако се вакцинирал против новиот грип

Кирилица - 17.11.2009

Германските власти наредија да биде извршена аутопсија на маж, кој починал пет часа откако бил вакциниран против новиот грип, соопштија претставници на градот ...

Полјаците стравуваат од вакцината против свински грип

Макфакс - 17.11.2009

Варшава Полјаците немаат намера да се вакцинираат од свински грип, покажуваат резултатите од анкетата на порталот Виртуелна Полска.

Шпанија започна со вакцинација против новиот грип

Нетпрес - 17.11.2009

Шпанија од вчера ја започнала имунизацијата против вирусот на грипот А Х1Н1. Први ќе се вакцинираат ризичните групи на граѓани, објавило министерството за ...

Фармацевтски компании со приходи и до 10 пати поголеми поради продажба на лекови и вакцини против новиот грип

Алфа - 17.11.2009

Благодарение на намалување на трошоците и се поголемите приходи од лекови, водечките светски фармацеутски компании го зголемиле својот профит во третиот ...

Шпанија започна со вакцинирање против грипот А

Кирилица - 17.11.2009

Шпанија денеска започна кампања за вакцинирање против грипот А (Х1Н1), насочена главно кон ризичните групи на луѓе Ризичните групи опфаќаат бремени жени, лица ...

Вакцината од свинскиот грип ја однесе и третата жртва

Inpress - 17.11.2009

Берлин, 17. ноември (ИНПРЕС) Еден 55 годишен маж од Германија, починал неколку часа после примањето на вакцината против свинскиот грип.

Почнува светската кампања против жолтата треска

Форум - 17.11.2009

Светската здравствена организација (СЗО) во вторник во Женева го објави почетокот на досега најголемата кампања за вакцинација против жолтата треска со која ќе ...

Полјаците стравуваат од вакцината против свински грип

МРТ - 17.11.2009

Полјаците немаат намера да се вакцинираат од свински грип, покажуваат резултатите од анкетата на порталот Виртуелна Полска.

Грип за заштита од вакцина

Оn.net - 17.11.2009

Откако полската министерка за здравство многу јасно одби да набави вакцини против новиот грип, Младен Смољановиќ од катедрата за јавно здравство во Сплит, ...

Двојно помала доза за вакцинирање од свински грип

Макфакс - 17.11.2009

Сашо Таневски 17 ноември 2009 Базел Швајцарската фармацевтска компанија Новартис соопшти во среда дека двојно помала доза на вакцината против свински грип би ...

H1N1 ги зголеми приходите на фармацевтските компании

Кирилица - 17.11.2009

Благодарение на намалување на трошоците и се поголемите приходи од лекови, водечките светски фармацеутски компании го зголемиле својот профит во третиот ...

Неделно во Германија 15.000 болни од новиот грип

МРТ - 17.11.2009

Околу 15.000 Германци неделно се заразуваат со новиот вирус Х1Н1 што го предизвикува свинскиот грип, соопшти Институтот за инфективни болести Роберт Кох од ...

Теорија на заговор за свинскиот грип?

Канал5 - 16.11.2009

Специјални лаборатории во кои се чуваат сите вируси и бактерии. Такви места има на овој свет и само ги подгреваат приказните дека свинскиот грип е заговор ...

Грција со поделено мислење околу вакцината за новиот грип Х1Н1

Канал5 - 16.11.2009

Грција со поделено мислење околу вакцината за новиот грип Х1Н1. Денеска започна вакцинајцијата. Недоверба и сомнеж кај граѓаните.

Паника во Германија по смртта на маж кој починал откако се вакцинирал против новиот грип

Алсат-М - 16.11.2009

Германските власти наредија да биде извршена аутопсија на маж, кој починал пет часа откако бил вакциниран против новиот грип, соопштија претставници на градот ...

Грција - започнува вакцинацијата против грипот

Телма - 16.11.2009

Од денеска во Грција почнува кампањата за масово вакцинирање на населението против новиот грип, соопштуваат грчките медиуми.

Две жртви на вакцината на новиот грип

Дневник - 16.11.2009

Во Европа најголема смртност од новиот грип е регистирина во Србија, каде што стапката на морталитет е 12 пати поголема отколку во Германија и шест пати ...

До вчера, нови 54 потврдени случаи на новиот грип, во Грција почна вакцинација

Канал5 - 16.11.2009

Вчера, регистирани нови 54 потврдени случаи на заразени од новиот тип на вирус во Македонија… На Клиниката за инфективни болести до вчера се хоспитализирани ...

Неделно во Германија 15.000 болни од новиот грип

Макфакс - 16.11.2009

Владимир Митоски 16 ноември 2009 Берлин Околу 15.000 Германци неделно се заразуваат со новиот вирус Х1Н1 што го предизвикува свинскиот грип, соопшти Институтот ...

Тројца починале од Х1Н1 откако примиле вакцина против вирусот

Сител - 16.11.2009

Кинеските власти објави дека две лица починале откако примиле вакцина против вирусот Х1Н1, пренесуваат светските агенции.

Уште една вакцина за свински грип во Франција

Макфакс - 16.11.2009

Сашо Таневски 16 ноември 2009 Париз Француската фармацевтска компанија „Санофи-Авентис СА“ соопшти во понеделник дека добила одобрување за својата вакцина ...

Шпанија започна со вакцинирање против свинскиот грип

Форум - 16.11.2009

Во Шпанија во понеделник почна вакцинацијата против грипот А (H1N1), која преку кампања ќе биде насочена главно кон ризичните групи на луѓе Ризичните групи ...

Неделно во Германија 15.000 болни од новиот грип

Алфа - 16.11.2009

Околу 15.000 Германци неделно се заразуваат со новиот вирус Х1Н1 што го предизвикува свинскиот грип, соопшти Институтот за инфективни болести Роберт Кох од ...

Во Грција почнува вакцинирањето против новиот грип

Кирилица - 16.11.2009

Од денеска во Грција почнува кампањата за масово вакцинирање на населението против новиот грип, соопштуваат грчките медиуми Здравствените власти во земјата ...

Руски криминалци продаваат лажен „Тамифлу“ на интернет

Алфа - 16.11.2009

Руски криминалци заработуваат големи суми пари продавајќи лажен лек „Тамифлу“преку Интернет. Најлесна мета за овие криминалци се луѓето кои се плашат дека нема ...

Почна имунизацијата од новиот грип во Грција

Нетпрес - 16.11.2009

Грција денес стартуваше со вакцинација против новиот грип, јавуваат медиумите. Најпрво ќе биде вакциниран болничкиот персонал, а потоа високоризичните групи од ...

Првите жртви од вакцината против А Х1Н1

Нетпрес - 16.11.2009

Според пишувањата на германските печатени медиуми, во оваа земја починало едно лице од А Х1Н1, откако ја примило вакцината против овој грип.

Три случаи на смрт после вакцина за свински грип

Inpress - 16.11.2009

Берлин, 16. ноември (ИНПРЕС) Повеќе светски агенции, повикувајќи се на локални медиуми од местото Лиенфелд, пишуваат дека починал 55 годишен маж, веднаш откако ...

Во Грција почнува вакцинирањето против новиот грип

Алфа - 16.11.2009

Од денеска во Грција почнува кампањата за масово вакцинирање на населението против новиот грип, соопштуваат грчките медиуми.

Тројца починале од Х1Н1 откако примиле вакцина против вирусот

Нетпрес - 16.11.2009

Кинеските власти објави дека две лица починале откако примел вакцина против вирусот Х1Н1, пренесуваат светските агенции.

Во Германија и Кина први жртви по вакцинирањето против свинскиот грип

Форум - 16.11.2009

Според германски локален весник починал првиот пациент кој боледувал од свински грип и тоа откако бил вакциниран Во германскиот градче Леинефелде, 55-годишен ...

Во Германија и Кина првите жртви од вакцинација против грип

Точка - 16.11.2009

16 ноември (Нетпрес) - Според пишувањата на германските печатени медиуми, во оваа земја починало едно лице од А Х1Н1, откако ја примило вакцината против овој ...