TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вакцинацијата заврши за неколку часа

Време - 11.11.2005

ВО ЗАВОДИТЕ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА Адријана Георгиев Сите 7.500 вакцини против грип што Министерството за здравство во средата ги испорача низ градовите во земјава, биле потрошени за неколку часа, информираат од заводите за здравствена заштита.

Почна вакцинацијата против грип

Време - 10.11.2005

ВО ГРАДОВИТЕ НИЗ ЗЕМЈАВА Во заводите за здравствена заштита низ земјава вчера биле испорачани 7.500 вакцини против сезонски грип, информираат од Градскиот завод за здравствена заштита (ГЗЗЗ). Вакцините се од белградскиот институт „Торлак“, а во земјава се дистрибуираат преку веледрогеријата „Фарма ...

Телохранители прават ред за вакцинирање

Вест - 10.11.2005

ВО ПРИЛЕП ВАКЦИНИТЕ ПОТРОЕШЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН Во Прилеп вчера се бараше вакцина повеќе, бидејќи добиента количина за заштита од вирусот се потроши за еден ден. Заради невидената навалица од стотици хронични болни кои чекаа пред Заводот за здравствена заштита, вработените мораа да ангажираат и ...

Вакцинација во десет заводи

Дневник - 10.11.2005

ПО ПЕТДНЕВЕН ЗАСТОЈ Во десет заводи за здравствена заштита во земјата вчера биле испорачани преостанатите 7.500 дози вакцини против грип, по што почнала вакцинацијата на ризичните групи население. - Вакцините се земени од царински терминал на скопскиот аеродром и се дистрибуирани во сите заводи што ...

Ангажирано обезбедување за вакцинирањето

Дневник - 10.11.2005

ПРИЛЕП Поради навалицата од граѓани, раководството на прилепскиот завод за здравствена заштита вчера ангажира приватно обезбедување за да воспостави ред при вакцинирањето од грип. За само неколку часа вчера беа вакцинирани 800 лица. - Особено навалуваат за имунизација хроничните болни.

Приватно обезбедување ги чуваше вакцините од прилепчани

А1 - 09.11.2005

Приватно обезбедување ги чуваше вакцините против грип од прилепчани. Турканици и редови уште од раните утрински часови. За цел град добија само 800 вакцини. Ваква беше сликата во сите градови во државата. За 2 часа се потрошија секаде.

Почнува дистрибуцијата на вакцините

Време - 09.11.2005

ВО ВНАТРЕШНОСТА Вакцините наменети за заводите за здравствена заштита низ земјава денес треба да пристигнат во Скопје и во најкраток рок да се дистрибуираат до крајните корисници, велат од Градскиот завод за здравствена заштита (ГЗЗЗ) .

Во штипските конфекции работничките масовно се вакцинираат против грип

Утрински - 09.11.2005

Поради потребата да се заштити здравјето на вработените и да се спречат поголеми отсуства од работа Над илјада работнички веќе ја имаат примено вакцината, а другите се во очекување здравствените институции да обезбедат доволен број вакцини Иван Бојаџиски ШТИП - Поголем број конфекции во Штип и ...

Заводите ќе добијат меѓу 500 и 1.000 вакцини

Вечер Прес - 09.11.2005

Во текот на денешниот ден во заводите за здравствена заштита низ внатрешноста на државата ќе бидат испорачани вакцини против сезонски грип, најави директорот на Бирото за лекови м-р Ромил Санџаковски. Според него, помалите заводи ќе добијат по 500, а поголемите по околу илјада дози.

Вакцини против обичен грип и денеска нема

А1 - 08.11.2005

Во Македонија ништо не поминува без скандали. Наместо препораките од СЗО до сите земји членки да вакцинираат 1/4 од населението за да се спречи појава на пандемија на птичји грип, кај нас се вакцинирани само 1% од граѓаните и тоа во Скопје. Вакцини за другите градови сеуште нема.

Потрошени сите 6.000 вакцини

Дневник - 08.11.2005

ЗА САМО ТРИ ДЕНА ВО СКОПСКИОТ ЗАВОД Заводот за здравствена заштита Скопје за само три дена ги потроши сите 6.000 вакцини против сезонскиот грип. - Сите дози што беа наменети за скопјани се аплицирани. Ние не можеме да порачаме нови дози.

Скопје остана без вакцини

Време - 08.11.2005

ВАКЦИНАЦИЈАТА ПРОТИВ ГРИП ЗАВРШИ Вакцинацијата против обичен грип во Скопје заврши за само три дена бидејќи биле потрошени сите 6.000 вакцини што Министерството за здравство ги набави од белградскиот институт „Торлак“, информираат од Градскиот завод за здравствена заштита (ГЗЗЗ) .

Вакцинацијата против обичниот грип заврши, се чекаат нови вакцини

Утрински - 08.11.2005

По само три дена откако започна аплицирањето на заштитните вакцини од сезонскиот грип Надлежните најавуваат дека ќе бидат набавени дополнителни 35 илјади вакцини против грип Скопје - Вакцинацијата во Градскиот завод за здравствена заштита во Скопје против сезонскиот грип заврши по само три дена ...

Вакцините се потрошија за два дена

Вест - 08.11.2005

ПАНИКА ОД ПТИЧЈИ ГРИП Заводите на своја рака не можат да набават нови количини вакцини, но од Министерството за здравство уверуваат дека за наредните 10 дена ќе пристигне нова пратка од 35.000 вакцини Вакцините против грип за два дена се потрошија.

Вакцините против грип се потрошија

Вечер Прес - 08.11.2005

Вакцините против сезонскиот тип на обичен грип, со кои располагаше Градскиот завод за здравствена заштита, на Скопје веќе се потрошија. Со неколкудневно задоцнување, имунизацијата почна во саботата, за денес, на лагер веќе да нема ниту една доза.

Потрошени првично набавените вакцини за грип

А1 - 07.11.2005

Вакцини против обичен грип нема, се потрошија за само два и пол дена. Старите и хронично болни извисија. Дојдоа од подалечните делови на Скопје, но мораа да се вратат разочарани. „Наеднаш нема. По 4 и сега нема. Четворица ги зема познат.

Нема повеќе вакцини против грип во земјава

Канал5 - 07.11.2005

Нема ниту една вакцина против грип за главниот град. Се потрошија сите 6.000. Останатите девет илјади ќе бидат распоредени во другите заводи во внатрешноста на земјава. Нема ниту една вакцина против грип за главниот град. Се потрошија сите 6.000.

Вакцините се трошат како алва

Дневник - 07.11.2005

ПРЕВЕНТИВА ОД ГРИП За само два дена против грип биле вакцинирани повеќе од 3.500 скопјани, велат во Заводот за здравствена заштита Скопје, каде што во петокот биле дистрибуирани вкупно 6.000 дози вакцини. Големи турканици вчера и завчера имаше во скопскиот завод, кој беше единствено место каде што ...

Граѓаните поитаа да се вакцинираат против обичниот грип

Утрински - 07.11.2005

Во изминатиот викенд големи турканици пред вратите на Градскиот завод за здравствена заштита Најголемо интересирање за вакцинирање пројавија постарите лица, особено оние над 65 години, додека помал е бројот на децата и младите Голем број граѓани за време на викендов поитаа во Заводот за здравствена ...

Вакцинирани 5.290 кокошки и 1000 галеби против апатична чума

Вечер Прес - 07.11.2005

НЕГОТИНО.- Од пред неколку дена Ветеринарната станица од Неготино, организира акција за вакцинирање на домашната живина против појава на болеста апатична чума. Според информациите што ги добивме од Горјан Рајчевски, директор на Ветеринарната станица во Неготино, за неколку дена ветераинарните ...