TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има ли сличности меѓу СФРЈ и Украина?

МКД - 18.05.2014

Во Украина во тек е идентичен процес како во поранепна Југославија. Украинците претставуваат вештачпко, поделено општество кое тешко дека претставува една нација, пишува Чедомир Антиќ за српски Блиц .

Меркел е за соработка со Русија на ‘минимум заеднички вредност’

Актуелно24 - 18.05.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел во четвртокот оцени дека е неопходно продолжувањето на соработката со Русија и покрај украинската криза, но дека мора да постои и „минимум заеднички ...

Тркалезна маса во Укрина-втор обид

Deutsche Welle - 17.05.2014

Во Харков денеска се одржува втора тркалезна маса за решавање на украинскиот конфликт. На неа повторно не се поканети проруските сепаратисти. Американскиот претседател се заканува со натамошни ...

Безуспешна втора рунда преговори и нови борби во Украина

Deutsche Welle - 17.05.2014

И втората тркалезна маса во Харков за решавање на конфликтот заврши без резултат. Во источна Украина дојде до нови судири. Изборната комисија предупредува од неуспех на претседателските избори.

Мировни разговори во Харков

Р.С.Европа - 17.05.2014

Нова рунда разговори на тркалезна маса кои треба да ја смират кризата во источна Украина се закажани за денеска во североисточниот град Харков. Владата на Украина ја одржа првата тркалезна маса на 14 ...

Украина - нови мировни разговори, без сепаратистите

Р.С.Европа - 17.05.2014

Украинската влада одржа втора рунда мировни разговори чија цел е смирување на кризата во југоисточниот дел на земјата. На разговорите во североисточниот дел на Харков не учествуваа сепаратистичките ...

УЕФА и наложи на Украина: Против Македонија само во Киев или во Л’вов

Екипа - 17.05.2014

Европската фудбалска асоцијација, поради актуелната драматична политичка ситуација во земјата, и наложи на Украина своите натпревари во рамките на европските клупски и репрезентативни натпреварувања ...

Киевските сили претрпеле тешки загуби во Славјанск, воени авиони го надлетуваат градот

МКД - 17.05.2014

Украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчица порачал денес дека Западот треба да ги заостри санкциите против Русија бидејќи таа, како што кажал, води „тајна војна“ на истокот на Украина, ...

Вооружени судири во славјанск - поткопани разговорите за мир

Телма - 17.05.2014

И втората тркалезна маса во Харков за решавање на конфликтот во Украина заврши без успех. Во источна Украина дојде до нови судири, а Изборната комисија предупредува од неуспех на претседателските ...

Филе: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање на земјата

А1 On - 17.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска разговараа за ситуацијата во Украина и за нејзините европски ...

Дешчица: Излез од кризата е децентрализација, а не федерализација

Алфа - 17.05.2014

Излез од кризата во Украина се можно со децентрализација на власта, при што на регионалните влади ќе им се префрлат многу надлежности. Тоа го изјави украинскиот министер за надворешни работи Андриј ...

Дешчица: Излез од кризата е децентрализација, а не федерализација

А1 On - 17.05.2014

Излез од кризата во Украина се можно со децентрализација на власта, при што на регионалните влади ќе им се префрлат многу надлежности. Тоа го изјави украинскиот министер за надворешни работи Андриј ...

Македонија против Украина во Киев или Л’вов

Спортклуб - 17.05.2014

Поради лошата политичка состојба во државата, Украинците, по налог на Европската фудбалска унија (УЕФА), натпреварите од квалификациите за ЕП 2016, како и европските клупски натпреварувања, ќе може ...

Неуспешни преговори за Украина, досега во конфликтот загинале 250 лица

Н.Македонија - 17.05.2014

Втората тркалезна маса во Харков за решавање на конфликтот во Украина заврши без резултат „Подготвени сме да направиме се‘ за да ја задржиме целовитоста на украинската држава“, изјави привремениот ...

Дешчица: Излез од кризата е децентрализација, а не федерализација

+инфо - 17.05.2014

Излез од кризата во Украина се можно со децентрализација на власта, при што на регионалните влади ќе им се префрлат многу надлежности. Тоа го изјави украинскиот министер за надворешни работи Андриј ...

Јулија Тимошенко: Војна нема да има, Кремљ отстапува!

Локално - 17.05.2014

Лидерот на украинската партија “Баткившчина” Јулија Тимошенко смета дека Русија нема да се одлучи да започне тотална војна против Украина, пренесе “Укринформ”.

Арсениј Јаценјук го спореди федерализирањето со враќањето кон феудализмот

Локално - 17.05.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јаценјук ги нарече намерите за федерализиране на Украина обид за феудализација, пренесоа УНИАН. “Ако некој сака да ја фрагментира Украина и да изврши не федерализирање, ...

Украина води мировни разговори, без сепаратистите

Локално - 17.05.2014

Украинската влада одржа втора рунда мировни разговори чија цел е смирување на кризата во југоисточниот дел на земјата. На разговорите во североисточниот дел на Харков не учествуваа сепаратистичките ...

УКРАИНА: Децентрализацијата е спас за земјата

Телеграф - 17.05.2014

Министерот за надворешни работи на Украина смета федерализацијата би предизвикала поделба на државата Излез од кризата во Украина се можно со децентрализација на власта, при што на регионалните влади ...

Руската војска сѐ поблиску до украинската граница

Република - 17.05.2014

На 13 март Русија почна со воени вежби на источната граница со Украина, со 45.000 војници, при тоа дестабилизирајќи го источниот дел на земјата и поттикнувајќи ги стравувањата на Киев од непосредна ...

Украина против Македонија само во Киев или Л’вов

SportMedia - 17.05.2014

Европската фудбалска асосијација (УЕФА) и наложи на Украина своите фудбалски мечеви во квалификациите за ЕП2016 да ги игра само во два града – Киев или Л’вов.

Со Украина на Олимпискиот стадион во Киев

Tip.com.mk - 17.05.2014

Фудбалската репрезентација на Македонија, пријателскиот натпревар против Украина можно е да го игра на прекрасниот “Олимписки” во Киев, или пак на стадионот во Лвов.

Западни медиуми: Русија забележително ја омекна реториката кон Украина

Руска реч - 17.05.2014

Руските власти забележително ја омекнаа реториката упатена кон Украина, пишува The Financial Times. Како што забележува весникот, тоа се случува една недела до претседателските избори во Украина.

Трговската размена меѓу Русија и ЕУ падна за 10%

Руска реч - 17.05.2014

Земјите од ЕУ регистрираа пад на трговијата со Русија во периодот од јануари до февруари 2014 година, соопштува Еуростат. Максималното намалување на обемот на трговска размена со Русија е регистриран ...

Состанок во Харков за барање излез од украинската криза

Inpress - 17.05.2014

Харков, 17. мај 2014 (ИНПРЕС) Во украинскиот град Харков се одржува тркалезна маса за наоѓање излез од кризата во Украина. На форумот учествуваат премиерот Арсениј Јаценјук, министрите за надворешни ...

Русија бара Украина да престане со воените акции на југоистокот од земјата

Inpress - 17.05.2014

Москва, 17. мај 2014 (ИНПРЕС) Москва инсистира Киев веднаш да запре со воените дејствија во југоисточна Украина, стои во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

Дешчица: Излез од кризата во Украина е децентрализација, а не федерализација

Falanga - 17.05.2014

Според него, федерализацијата на Украина би предизвикала поделба на државата.. Излез од кризата во Украина е можен со децентрализација на власта, при што на регионалните влади ќе им се префрлат многу ...

Меркел: Москва повторно треба да биде наш партнер

Deutsche Welle - 16.05.2014

Не, една сосема нова политика кон истокот не е неопходна, смета канцеларката Ангела Меркел. И покрај сета критика поради однесувањето на Русија во Украина, таа опстојува на целта за тесна соработка ...

ОН: Мачења и убиства во источна Украина

Deutsche Welle - 16.05.2014

Во источна Украина расте насилството: убиства, мачења, киднапирања, свирепи дела. ОН и ОБСЕ првенствено ги обвинуваат владините противници. Русија огорчено реагира.

ОН: Алармантно се влошуваат човековите права во Украина

24 Вести - 16.05.2014

Набљудувачи на ОН во Украина утврдиле алармантно влошување на состојбата на човековите права во земјата и појава на сериозни проблеми на Крим, изјави денеска Високиот комесар на ОН за човекови права ...

ОН: влошување на човековите права на Крим

Р.С.Европа - 16.05.2014

Посматрачи на Обединетите нации во Украина соопштија дека имало алармантно влошување на ситуацијата со човековите права во источниот дел на земјата, особено на Крим.

ОН: Во конфликтот во Украина загинале 250 лица

Утрински - 16.05.2014

Околу 250 лица загинаа во конфликтот во Украина изминатиот период, изјави денеска на брифинг во Украинскиот кризен центар, помошникот на генералниот секретар на Обединетите нации за човекови права, ...

Украинската војска пукала во руски новинар кај Краматорск (ВИДЕО)

МКД - 16.05.2014

Украинските војници денеска почнале да пукаат кон новинарот на Раша тудеј Греам Филипс, додека тој се обидувал да зборува со нив кај источноукраинскиот град Краматорск.

НАТО, Русија и втората студена војна

Н.Македонија - 16.05.2014

Наместо да ги ресетираат лошите односи, Западот и Русија со кризата во Украина само ги бетонираа. Двете страни повторно разменуваат закани како од времето на Студената војна, па многумина сметаат ...

Набљудувачи на ОН констатираат алармантно влошување на човековите права во Украина

Алфа - 16.05.2014

Набљудувачи на ОН во Украина утврдиле алармантно влошување на состојбата на човековите права во земјата и појавата на сериозни проблеми на Крим, изјави денеска Високиот комесар на ОН за човекови ...

Набљудувачи на ОН констатираат алармантно влошување на човековите права во Украина

А1 On - 16.05.2014

Набљудувачи на ОН во Украина утврдиле алармантно влошување на состојбата на човековите права во земјата и појавата на сериозни проблеми на Крим, изјави денеска Високиот комесар на ОН за човекови ...

ОН: Во конфликтот во Украина изминатиот период загинале 250 лица

А1 On - 16.05.2014

Околу 250 лица загинаа во конфликтот во Украина изминатиот период, изјави денеска на брифинг во Украинскиот кризен центар, помошникот на генералниот секретар на Обединетите нации за човекови права, ...

Меркел не сака војна со Русија , туку бара партнерство

Н.Македонија - 16.05.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел се заложи за продолжување на партнерството со Русија, а во исто време ја критикуваше анексијата на Крим и ги отфрли критиките за грешките на ЕУ кон украинската ...

Хелмут Шмит предупреди на опасност од Трета светска војна

А1 On - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Има опасност од Трета светска војна

Идивиди - 16.05.2014

Берлин, 16 мај 2014 (МИА) – Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Хелмут Шмит предупреди на опасност од Трета светска војна

Алсат-М - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Филе: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање

Н.Македонија - 16.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска разговараа за ситуацијата во Украина и за нејзините европски ...

ОН: Во конфликтот во Украина изминатиот период загинале 250 лица

+инфо - 16.05.2014

Околу 250 лица загинаа во конфликтот во Украина изминатиот период, изјави денеска на брифинг во Украинскиот кризен центар, помошникот на генералниот секретар на Обединетите нации за човекови права, ...

ОН посочува сериозно кршење на човековите права во Украина

Локално - 16.05.2014

Новиот извештај на Обединетите Нации покажа „алармантно влошување“ за почитувањето на човековите права во источна Украина. Извештајот на 36 страници посочува сериозн проблем во Крим.

Хелмут Шмит:Постои опасност од Трета светска војна

Локално - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Хелмут Шмит:Постои опасност од Трета светска војна

МРТ - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

ФИБА и дава шанса на Украина да го организира Евробаскет 2015

Локално - 16.05.2014

На седница во Минхен, Бордот на ФИБА – Европа го одобри барањето на Украина да ја одложи до почетокот на јуни одлуката за организација на Евробаскет 2015.

Шефот на Руската нарко-полиција: Учесниците на Мајдан биле дрогирани

Локално - 16.05.2014

Мноштвото од учесниците на Мајдан биле дрогирани. Тоа го изјави шефот на Руската наркополиција Виктор Иванов , цитиран од РИА Новости . ” Кај мене нема информации дека од САД се доставува дрога , но ...

ОН: Сосотојбата со човековите права во Украина е влошена

МРТ - 16.05.2014

На истокот на Украина состојбата во врска со човековите права е загрижувачки влошена, се вели во најновиот извештај на ОН објавен во Киев. Понатаму во текстот се наведуваат многу примери на убиства, ...

Филе: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање на земјата

Сител - 16.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска разговараа за ситуацијата во Украина и за нејзините европски ...

Дипломати ги помагале неонацистите од Десен сектор

Вечер - 16.05.2014

Во Белата книга на руското Министерство за надворешни работи наведени се бројни примери кои руската власт ги толкува како вмешување на Западот во внатрешните работи на суверена држава.

Одлуката за организација на ЕП 2015 одложена

Телеграф - 16.05.2014

Украинците од ФИБА-Европа побараа дополнителни четири недели, надевајќи се дека состојбата во нивната земја ќе се стабилизира Бордот на ФИБА-Европа ја одложи конечната одлука за тоа дали Украина ќе ...

УКРАИНА: Набљудувачи на ОН констатираат алармантно влошување на човековите права

Телеграф - 16.05.2014

Во извештајот се набројуваат „конкретни примери на убиства, мачења, киднапирања, малтретирања и некои случаи на сексуални напади, извршувани од добро организирани и вооружени антивладини групи во ...

ШМИТ: Постои опасност од трета светска војна

Телеграф - 16.05.2014

Шмит нагласува дека сегашната ситуација во Украина сè повеќе може да се спореди со ситуацијата во Европа од летото 1914 година и предупреди дека заострувањето на ситуацијата како во август 1914 ...

УКРАИНА: Во конфликтите загинале 250 лица

Телеграф - 16.05.2014

Помошникот на генералниот секретар на Обединетите нации за човекови права, Иван Шимонович, истакна дека сите страни засегнати од конфликтот треба да го спречат распалувањето на омразата Околу 250 ...

ФИЛЕ: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање на земјата

Телеграф - 16.05.2014

Турчинов најави операција против сепаратистите во источна Украина Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе ...

Хелмут Шмит предупредува на опасност од голем светски конфликт

Тера - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар, Хелмут Шмит, ги предупреди „актерите" на најновите политички случувања околу кризата во Украина, САД, Русија и ЕУ, дека сè повеќе надвиснува опасноста од избивање на ...

ФИБА за јуни ја одложи одлуката за домаќин на ЕП 2015

SportMedia - 16.05.2014

Бордот на ФИБА ја одложи одлуката за тоа кој ќе биде евентуална алтернатива за домаќин на Европското првенство во 2015 година кое првично требаше да се одржи во Украина, но поради кризата и воените ...

Одлуката на ФИБА за Украина во јуни

Спорт365 - 16.05.2014

Бордот на ФИФА ја одложи одлуката за организаторот на Евробаскетот 2015-та година. Според информациите кои пристигаат, се вели дека челниците на ФИБА ја одложиле одлуката околу одзимањето на ...

ОН: Ситуацијата во Украина загрижувачка

Portal - 16.05.2014

На истокот во Украина ситуацијата е „загрижувачки влошена“ во врска со човековите права, се наведува во најновиот извештај на ОН кој во петокот беше објавен во Киев.

Хелмут Шмит предупреди на опасност од Трета светска војна

Курир - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Хелмут Шмит предупредува на опасност од голем светски конфликт

Portal - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар, Хелмут Шмит, ги предупреди „актерите“ на најновите политички случувања околу кризата во Украина, САД, Русија и ЕУ, дека сè повеќе надвиснува опасноста од избивање на ...

Во конфликтите во Украина загинале 250 лица

Курир - 16.05.2014

Околу 250 лица загинале во конфликтот во Украина, изјави денеска на брифинг во Украинскиот кризен центар, помошникот на генералниот секретар на Обединетите нации за човекови права, Иван Шимонович.

Филе: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање на земјата

Република - 16.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска разговараа за ситуацијата во Украина и за нејзините европски ...

Меркел: неопходна е соработка со Русија

Руска реч - 16.05.2014

Канцеларката Ангела Меркел смета дека е неопходно да се продолжи тесната соработка со Русија, без разлика на украинската криза. Ова таа го изјави во интервју за германскиот весник Frankurter ...

ОН: Ситуацијата во Украина загрижувачка

Макфакс - 16.05.2014

На истокот во Украина ситуацијата е „загрижувачки влошена“ во врска со човековите права, се наведува во најновиот извештај на ОН кој во петокот беше објавен во Киев.

Хелмут Шмит предупредува на опасност од голем светски конфликт

Макфакс - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар, Хелмут Шмит, ги предупреди „актерите“ на најновите политички случувања околу кризата во Украина, САД, Русија и ЕУ, дека сè повеќе надвиснува опасноста од избивање на ...

ОН: Во конфликтот во Украина изминатиот период загинале 250 лица

Денешен - 16.05.2014

Околу 250 лица загинаа во конфликтот во Украина изминатиот период, изјави денеска на брифинг во Украинскиот кризен центар, помошникот на генералниот секретар на Обединетите нации за човекови права, ...

Хелмут Шмит предупреди на опасност од Трета светска војна

Денешен - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

ОН: Во конфликтот во Украина изминатиот период загинале 250 лица

Falanga - 16.05.2014

Истовремено треба да се потенцира дека украинската криза не ја поминала точката, од која нема враќање. Околу 250 лица загинаа во конфликтот во Украина изминатиот период, изјави денеска на брифинг во ...

Хелмут Шмит предупреди на опасност од Трета светска војна

Falanga - 16.05.2014

Шмит ја критикуваше и ЕУ заради договорорт за асоцијација со Украина. Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ ...

ОБСЕ го поздрави дијалогот во Киев

Р.С.Европа - 15.05.2014

ОБСЕ го поздрави почетокот на првиот национален дијалог на Украина за уставните реформи и за кризата во источниот дел на земјата. Швајцарскиот министер за надворешни работи Дидие Буркхалтер, кој е ...

Украинските сили уништиле две бунтовнички бази

Глас на Америка - 15.05.2014

Турчинов на парламентот му кажа дека трупите уништиле база во источните градови Каматорск и Словјанск. Привремениот украински претседател вели дека армијата уништила две армиски бази на проруските ...

Зошто САД ја запалија Украина?

МКД - 15.05.2014

Со светот сè уште владее силата и сите приказни за демократија, владеење на правото... се за мали деца. По распадот на СССР, кога заврши и Студената војна, САД останаа единствена супер сила.

Русија ќе продолжи да преговара за гасот ако Украина ѝ плати дел од долгот

МКД - 15.05.2014

Русија е спремна да ги продолжи преговорите со Украина за гасот, условите на испораката и за цената ако Киев плати дел од долгот за веќе испорачаниот гас, изјави вчера премиерот на Русија Дмитриј ...

Русија: Преговори за гас со Украина, ако Киев плати дел од долгот

Утрински - 15.05.2014

Русија е подготвена да ги продолжи преговорите со Украина за гасот, условите за испорака и цената, ако Киев плати дел од долгот за веќе доставениот руски гас, изјави вчера рускиот премиер Дмитриј ...

Русија: Преговори за гас со Украина, ако Киев плати дел од долгот

А1 On - 15.05.2014

Русија е подготвена да ги продолжи преговорите со Украина за гасот, условите за испорака и цената, ако Киев плати дел од долгот за веќе доставениот руски гас, изјави вчера рускиот премиер Дмитриј ...

Русија: Преговори за гас со Украина, ако Киев плати дел од долгот

Алсат-М - 15.05.2014

Русија е подготвена да ги продолжи преговорите со Украина за гасот, условите за испорака и цената, ако Киев плати дел од долгот за веќе доставениот руски гас, изјави вчера рускиот премиер Дмитриј ...

Проруски демонстранти протестираа во Берлин

А1 On - 15.05.2014

Околу 100 проруски настроени демонстранти, синоќа во Берлин, го прекинаа предизборното обраќање на германската канцеларка Ангела Меркел, повикувајќи да се „уапсат нацистите во Украина“, пренесе ...

Од „Белата книга“ за Украина на руското МНР

Н.Македонија - 15.05.2014

Првичниот мирен карактер на акциите на протест на таканаречениот „Евромајдан“ во Киев, под влијание на екстремистички настроените ултранационалистички и неонацистички сили, со активна поддршка од ...

Постојани сили на НАТО во Источна Европа ќе ја ескалираат кризата

Н.Македонија - 15.05.2014

Наместо да се смирува, кризата во Украина може дополнително да се разгори. Во прилог на тоа одат и повиците за вооружување на источните членки на НАТО и за постојано стационирање сили на Алијансата ...

Русија: Преговори за гас со Украина, ако Киев плати дел од долгот

Алфа - 15.05.2014

Русија е подготвена да ги продолжи преговорите со Украина за гасот, условите за испорака и цената, ако Киев плати дел од долгот за веќе доставениот руски гас, изјави вчера рускиот премиер Дмитриј ...

УЕФА забрани да се играат меѓународни натпревари во Украина

Алфа - 15.05.2014

Европската фудбалска асоцијација ( УЕФА ) забрани одржувањето на меѓународни натпревари на сите стадиони во Украина со исклучок на Киев и Лавов, објавија локалните медиуми, повикувајќи се на извори ...

Киев бара конкретни потези од Русија

Н.Македонија - 15.05.2014

Амбасадорот на Украина при Обединетите Нации во женева, Јуриј Клименко, ја повика Москва да ја повлече руската војска од украинската граница Клименко порача дека Русија мора да преземе конкретни ...

Полска бара зајакнато присуство на НАТО од Балтичко до Црно Море

А1 On - 15.05.2014

Поради украинската криза, потребно е поголемо присуство на НАТО во источниот дел на Европа, изјави денеска полскиот премиер Доналд Туск. - Ако не постои подготвеност за поголемо присуство на НАТО во ...

Одложена одлуката за Евробаскет 2015

Алфа - 15.05.2014

На денешниот состанок на бордот на ФИБА Европа одложено е донесувањето на конечната одлука околу тоа дали Украина ќе биде домаќин на Европското првенство во кошарка.

Русија: Преговори за гас со Украина, ако Киев плати дел од долгот

+инфо - 15.05.2014

Русија е подготвена да ги продолжи преговорите со Украина за гасот, условите за испорака и цената, ако Киев плати дел од долгот за веќе доставениот руски гас, изјави вчера рускиот премиер Дмитриј ...

„Платете па ќе разговараме“ – Русија ги условува преговорите со Украина за испорака на гас

Либертас - 15.05.2014

Русија е подготвена да ги продолжи преговорите со Украина за гасот, условите за испорака и цената, ако Киев плати дел од долгот за веќе доставениот руски гас, изјави вчера рускиот премиер Дмитриј ...

Русија: Преговори за гас со Украина, ако Киев плати дел од долгот

Сител - 15.05.2014

Русија е подготвена да ги продолжи преговорите со Украина за гасот, условите за испорака и цената, ако Киев плати дел од долгот за веќе доставениот руски гас, изјави вчера рускиот премиер Дмитриј ...

УЕФА го забрани одржувањето на меѓународни натпревари во Украина

Локално - 15.05.2014

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) забрани одржување на меѓународни натпревари на сите стадиони во земјата со исклучок на Киев и Лвов, објавија локалните медиуми, повикувајќи се на извори од ...

РУСИЈА: Киев да плати дел од долгот за гас, за да продолжат преговорите

Телеграф - 15.05.2014

Долгот на украинската енергетска компанија „Нафтогас“ кон Москва моментално изнесува околу 3,5 милијарди долари, а цената на гасот 485,5 долари за 1.000 кубни метри Русија е подготвена да ги продолжи ...

Проруски демонстранти ја исвиркаа Меркел среде Берлин

Точка - 15.05.2014

Проруско настроени демонстранти го прекинаа предизборниот митинг на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на "нацистите во Украина".

Полска бара зајакнато присуство на НАТО од Балтичко до Црно Море

Телеграф - 15.05.2014

Според Туск, неиспраќањето на нови сили ќе значи дека солидарноста на Алијансата е само декларативна Поради украинската криза, потребно е поголемо присуство на НАТО во источниот дел на Европа, изјави ...

Проруски демонстранти протестирале во Берлин

Тера - 15.05.2014

Проруски демонстранти го прекинале предизборниот собир на канцеларката Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите од Украина". Околу 100 демонстранти, кои со себе носеле капи со ...

Вицеканцеларот на Германија ги призна грешките на политиката на ЕУ кон Украина

Руска реч - 15.05.2014

Министерот за економија и вицеканцелар на Германија, Зигмар Габриел, призна дека политиката на ЕУ во врска со Украина била непромислена, пренесува РИА „Новости“.

Проруски демонстранти протестирале во Берлин

Portal - 15.05.2014

Проруски демонстранти го прекинале предизборниот собир на канцеларката Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите од Украина“. Околу 100 демонстранти, кои со себе носеле капи со ...

Проруски демонстранти протестирале во Берлин

Хајд Парк - 15.05.2014

Проруски демонстранти го прекинале предизборниот собир на канцеларката Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите од Украина“. Околу 100 демонстранти, кои со себе носеле капи со ...

Проруски демонстранти ја исвиркаа Меркел среде Берлин

Нетпрес - 15.05.2014

Проруско настроени демонстранти го прекинаа предизборниот митинг на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите во Украина“.

Проруски демонстранти ја исвиркаа Меркел среде Берлин

Орбис - 15.05.2014

Проруско настроени демонстранти го прекинаа предизборниот митинг на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите во Украина“.

„Нефтогас“ до јуни може да го плати долгот кон „Гаспром“ при цена од 268,5 долари

Руска реч - 15.05.2014

Украинската компанија „Нефтогас“ изрази готовност до јуни да го плати долгот од 4 милијарди долари кон Гаспром. Главен услов за плаќањето е фиксирање на цената на ниво од 268,5 долари за илјада кубни ...

Проруски демонстранти протестирале во Берлин

Макфакс - 15.05.2014

Проруски демонстранти го прекинале предизборниот собир на канцеларката Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите од Украина“. Околу 100 демонстранти, кои со себе носеле капи со ...

Меркел е за соработка со Русија на 'минимум заеднички вредност'

Макфакс - 15.05.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел во четвртокот оцени дека е неопходно продолжувањето на соработката со Русија и покрај украинската криза, но дека мора да постои и „минимум заеднички вредности".

Медведев: Платете барем дел од долгот

Денар - 15.05.2014

Русија е подготвена да продолжи со преговорите со Украина во врска со гасот, условите за испорака и цената, ако Киев плати барем дел од долгот за веќе испорачаниот гас, вели Дмитриј Медведев.

Русија: Преговори за гас со Украина, ако Киев плати дел од долгот

Денешен - 15.05.2014

Русија е подготвена да ги продолжи преговорите со Украина за гасот, условите за испорака и цената, ако Киев плати дел од долгот за веќе доставениот руски гас, изјави вчера рускиот премиер Дмитриј ...

Проруски демонстранти протестираа во Берлин

Falanga - 15.05.2014

Tиe го прекинаа предизборното обраќање на германската канцеларка Ангела Меркел. Околу 100 проруски демонстранти, синоќа во Берлин, го прекинаа предизборното обраќање на германската канцеларка Ангела ...

Американска приватна војска во Украина?

Deutsche Welle - 14.05.2014

Ако е точно, тогаш конфликтниот потенцијал е огромен: наводно стотици војници на една американска приватна безбедносна компанија се борат на истокот на Украина.

„Тркалезна маса“ во Киев без проруските сепаратисти

Deutsche Welle - 14.05.2014

Денеска (14.05) во Киев треба да се оддржат преговори за изнаоѓање дипломатски излез од украинската криза. На „тркалезната маса“ не се поканети проруските сепаратисти.

Русија: Украина е на работ од граѓанска војна

Deutsche Welle - 14.05.2014

Украинците во Киев се обидуваат да најдат решение за мир на национална кризна средба. На масата фалат некои важни политички играчи. Рускиот министер за надворешни работи Лавров: Украина е на работ од ...

Украина ќе почне разговори за поголеми овластувања на регионите

24 Вести - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

24 Вести - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

„Тркалезна маса за национално единство во Украина“

24 Вести - 14.05.2014

Заврши првото заседание на „тркалезната маса за национално единство“ во Украина, кое се одржа денеска во Парламентот во Киев. - Учесниците на заседанието се согласија да се соберат на следна средба ...

Во Киев политички дијалог за смирување на кризата

Р.С.Европа - 14.05.2014

Украинската влада денеска организира разговори за уставни реформи и национално единство во рамките на напорите за деескалација на кризата во земјата. Ќе учествуваат претставници на владата, на ...

ЕБОР предвидува длабока рецесија на украинската економија

Р.С.Европа - 14.05.2014

Европската банка за обнова и развој соопшти денеска дека според прогнозите, Украина годинава ќе влезе во длабока рецесија, а руската економија ќе се соочи со стагнација.

Лавров: Украина е се поблиску до граѓанска војна

Р.С.Европа - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е се поблиску до граѓанска војна. Тој во интервју за телевизијата Блумберг прецизира дека во југоисточните делови на Украина се ...

Русите уште во 2008 предупредувале за Украина

МКД - 14.05.2014

Руските државни претставници уште во 2008 година јавно ги изразувале стравувањата дека во Украина би можело да дојде до поделба и граѓанска војна, што „би можело да ја натера Русија да интервенира“, ...

Украинската влада ќе разговара за овластувањата на регионите

Телма - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Американска приватна војска во Украина?

Идивиди - 14.05.2014

Ако е точно, тогаш конфликтниот потенцијал е огромен: наводно стотици војници на една американска приватна безбедносна компанија се борат на истокот на Украина.

Во Киев политички дијалог за смирување на кризата

Алсат-М - 14.05.2014

Украинската влада денеска организира разговори за уставни реформи и национално единство во рамките на напорите за деескалација на кризата во земјата. Ќе учествуваат претставници на владата, на ...

НАТО пред најтешкиот самит?

Н.Македонија - 14.05.2014

Украинската криза и односите со Русија, повлекувањето од Авганистан и војната во Сирија, предизвиците во Африка и во Азија и битката за ресурси на Северниот Пол, наспроти намалените воени буџети, се ...

Владата на Украина ќе почне разговори за давање поголеми овластувања на регионите

А1 On - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Украинско патување на американските академици

А1 On - 14.05.2014

Соработниците на скандалозно познатата американска агенција за обезбедување Академи, се поранешни војници кои за пари извршуваат задачи во кризни жаришта.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

А1 On - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Н.Македонија - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај - Кога Украинци ...

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Алфа - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Москва нема да испраќа војска во Украина

Н.Македонија - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, изјави дека Русија нема намера да испрати војска на територија на Украина -Немаме никаква намера било какви одреди да испраќаме во Украина, истакна тој.

Тркалезна маса за излез од кризата во Украина без присуство на проруските сепаратисти

А1 On - 14.05.2014

Украинската Влада организира денеска тркалезна маса за децентрализација на власта како дел од мировниот план поддржан од Европа, но на неа не учествуваат нејзините главни противници – проруските ...

Лавров: Украина е на работ на граѓанска војна

Кајгана - 14.05.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров оцени дека Украина се наоѓа на работ на граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер избори на 25 мај.

Украинската влада за децентрализација

Н.Македонија - 14.05.2014

Украинската влада започна преговори за децентрализација според мировниот план кој го подржува ЕУ, без присуство на проруските бунтовници кои прогласија независност Украинскиот претседател Олександар ...

Владата на Украина ќе почне разговори за давање поголеми овластувања на регионите

+инфо - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

+инфо - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Русија гo предупреди НАТО за распоредување трупи во Источна Европа

Локално - 14.05.2014

Зголемувањето на силите на НАТО во Источна Европа е апсолутно контрапродуктивно од гледна точка на безбедноста и само се зајакнува напнатоста, смета постојаниот амбасадор на Русија во Алијансата ...

Украинско патување на американските академици

Сител - 14.05.2014

Соработниците на скандалозно познатата американска агенција за обезбедување Академи, се поранешни војници кои за пари извршуваат задачи во кризни жаришта.

Владата на Украина ќе почне разговори за давање поголеми овластувања на регионите

Сител - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Преговори за изнаоѓање решение за кризата во Доњецк и Луганск

МРТ - 14.05.2014

Организацијата за безбедност и соработка во Европа ОБСЕ денеска во Киев ќе преговара за изнаоѓање решение за кризата во Доњецк и во Луганск коишто прогласија независност.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Сител - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Украина е поблиски до граѓанска војна од било кога

Локално - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Тркалезна маса за излез од кризата во Украина без присуство на проруските сепаратисти

Сител - 14.05.2014

Украинската Влада организира денеска тркалезна маса за децентрализација на власта како дел од мировниот план поддржан од Европа, но на неа не учествуваат нејзините главни противници - проруските ...

Еве што откриваат сателитските снимки за Украина

Точка - 14.05.2014

САД објавиле сателитски снимки кои ги демантираат руските наводи дека ги повлекле своите воени единици од украинската граница. Владимир Путин пред една седмица изјавил дека руските сили биле ...

Новорусија – планови за нова европска држава

Точка - 14.05.2014

Украинскиот пратеник Олег Царјов, ќе подготви федерален договор за Доњецката и за Луганската народна република (ДНР и ЛНР), се соопштува во резолуција на кординацискиот совет на движењето ...

УКРАИНА: Војската со хеликоптер од ОН убивала проруски цивили (ВИДЕО)

Телеграф - 14.05.2014

По објавувањето на снимката, реагирале од Обединетите нации, а од кабинетот на генералниот секретар на таа организација, Бан Ки-мун, е издадено соопштение во кое се наведува дека тоа претставува ...

Лавров: Блиску е граѓанската војна во Украина

Телеграф - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија оцени дека проруските сепаратисти треба да се вклучат во разговорите за „национално единство“, што денеска почнаа во Киев Кога Украинци убиваат Украинци се смета дека е ...

Сергеј Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Точка - 14.05.2014

Во источниот и во јужниот дел на Украина има вистинска војна со тешко оружје. Ако тоа е погодно за слободни и фер избори, тогаш не знам што значи фер и слободно, истакна шефот на руската дипломатија, ...

УКРАИНА: Тркалезна маса за излез од кризата без присуство на проруските сепаратисти

Телеграф - 14.05.2014

Турчинов изјави дека властите се подготвени за дијалог, но нагласувајќи дека нема да разговараат со сепаратистите Владата денеска организира тркалезна маса за децентрализација на власта како дел од ...

Тркалезна маса во Украина – Западот сака да верува во ’национален дијалог’

Тера - 14.05.2014

Западните земји сакаат да веруваат во „национален дијалог" кој во среда и покрај судирите на истокот во Украина во кој во вторникот загинаа седум лица, ќе го организира владата на Киев, и на кој ...

Украина ја доби првата сметка за гасот според авансниот систем за плаќање

Руска реч - 14.05.2014

Гаспром официјално ја извести Нефтогас Украина дека преминува на авансен систем за плаќање на гасот, и предаде смета од 1,66 милијарди долари, изјави Сергеј Купријанов, официјален претставник на ...

Кои се тие бандеровци?

Руска реч - 14.05.2014

Еден од клучните моменти во информацискиот судир меѓу Русија, од една, и Западот и Украина, од друга страна, од гледна точка на руските власти и на медиумите, е речиси водечката улога на ...

Грушко: Мерките на НАТО само ги подгоруваат тензиите

Portal - 14.05.2014

Москва оцени дека мерките коишто ги презема НАТО во источна Европа се потполно контрадикторни со безбедносниот аспект и дека само ги засилуваат тензиите.

Новорусија – планови за нова европска држава

Нетпрес - 14.05.2014

Украинскиот пратеник Олег Царјов, ќе подготви федерален договор за Доњецката и за Луганската народна република (ДНР и ЛНР), се соопштува во резолуција на кординацискиот совет на движењето ...

Тркалезна маса во Украина – Западот сака да верува во ’национален дијалог’

Хајд Парк - 14.05.2014

Западните земји сакаат да веруваат во „национален дијалог“ кој во среда и покрај судирите на истокот во Украина во кој во вторникот загинаа седум лица, ќе го организира владата на Киев, и на кој ...

Тркалезна маса во Украина – Западот сака да верува во „национален дијалог“

Portal - 14.05.2014

Западните земји сакаат да веруваат во „национален дијалог“ кој во среда и покрај судирите на истокот во Украина во кој во вторникот загинаа седум лица, ќе го организира владата на Киев, и на кој ...

Габриел предупредува на грешка на ЕУ во врска со Украина

Portal - 14.05.2014

Германскиот министер за економија и челник на социјалдемократската партија SPD, Зигмар Габриел предупреди во интервју во средата на одговорноста на Европската унија во украинската криза, оценувајќи ...

Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Нетпрес - 14.05.2014

Украина е на работ од граѓанска војна, изјавил рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. - Кога Украинци убиваат Украинци се смета дека е блиску граѓанската војна.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Курир - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Сергеј Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Нетпрес - 14.05.2014

Кога Украинци убиваат Украинци се смета дека е блиску граѓанската војна. Во источниот и во јужниот дел на Украина има вистинска војна со тешко оружје.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Република - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Во Киев започнаа разговори за смирување на кризата без проруските активисти

Portal - 14.05.2014

Украинските политичари и граѓански здруженија се собраа во средата на разговори за тоа како да се запре бунтот на проруските региони во источниот дел од земјата, но одбивањето на новите прозападни ...

Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Portal - 14.05.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров оцени дека Украина е на раб на граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер избори на 25 мај.

Русија е подготвена да се врати на преговорите за гасот со Украина

Руска реч - 14.05.2014

Русија е подготвена да се врати на преговорите за цената на гасот, доколку Украина подмири барем еден дел од долгот, изјави премиерот на Русија, Дмитриј Медведев.

Русија категорично против зачленувањето на Украина во НАТО

Руска реч - 14.05.2014

Москва е категорично против зачленувањето на Украина во НАТО, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во интервју за телевизијата Блумберг.

Грушко: Мерките на НАТО само ги подгоруваат тензиите

Макфакс - 14.05.2014

Москва оцени дека мерките коишто ги презема НАТО во источна Европа се потполно контрадикторни со безбедносниот аспект и дека само ги засилуваат тензиите.

Тркалезна маса во Украина – Западот сака да верува во ’национален дијалог’

Макфакс - 14.05.2014

Западните земји сакаат да веруваат во „национален дијалог“ кој во среда и покрај судирите на истокот во Украина во кој во вторникот загинаа седум лица, ќе го организира владата на Киев, и на кој ...

Габриел предупредува на грешка на ЕУ во врска со Украина

Макфакс - 14.05.2014

Германскиот министер за економија и челник на социјалдемократската партија SPD, Зигмар Габриел предупреди во интервју во средата на одговорноста на Европската унија во украинската криза, оценувајќи ...

Во Киев започнаа разговори за смирување на кризата без проруските активисти

Макфакс - 14.05.2014

Украинските политичари и граѓански здруженија се собраа во средата на разговори за тоа како да се запре бунтот на проруските региони во источниот дел од земјата, но одбивањето на новите прозападни ...

Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Макфакс - 14.05.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров оцени дека Украина е на раб на граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер избори на 25 мај.

Локалната криза во Украина, добива глобално значење!

Lider - 14.05.2014

Со исклучок на имотна штета од воените конфликти и внатрешните нарушувања во производството и потрошувачката, главниот “канал“ на кризата во Украина е падот на надворешната трговија на земјата со ...

ММФ (не)сака да ја спаси Украина

Денар - 14.05.2014

Директорката на ММФ, Кристин Лагард оценува дека 17 милијарди долари се недоволни за економската ситуација во Украина да биде поправена. Таа нагласува дека без политичка стабилност тешко ќе се ...

Владата на Украина ќе почне разговори за давање поголеми овластувања на регионите

Денешен - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Тркалезна маса во Украина – Западот сака да верува во ’национален дијалог’

Актуелно24 - 14.05.2014

Западните земји сакаат да веруваат во „национален дијалог“ кој во среда и покрај судирите на истокот во Украина во кој во вторникот загинаа седум лица, ќе го организира владата на Киев, и на кој ...

Лавров - Украинци убиваат украинци, тоа е „нездрава“ војна

Inpress - 14.05.2014

Москва, 14. мај 2014 (ИНПРЕС) "Кога Украинци убиваат Украинци, многумина полемизираат дека се наоѓаат толку блиску до граѓанска војна. Но, таму веќе има војна, нездрава војна, изјави рускиот министер ...

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Денешен - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Lider - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Актуелно24 - 14.05.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров оцени дека Украина е на раб на граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер избори на 25 мај.

Американска приватна војска во Украина?

Falanga - 14.05.2014

До заби вооружени, во маскирни униформи без ознаки. Герилци. Ако е точно, тогаш конфликтниот потенцијал е огромен: наводно стотици војници на една американска приватна безбедносна компанија се борат ...

Владата на Украина ќе почне разговори за давање поголеми овластувања на регионите

Falanga - 14.05.2014

На разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во два источни региона во државата. Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, ...

Штајнмајер во нова дипломатска мисија во Киев

Deutsche Welle - 13.05.2014

За Украина од одлучувачко значење е „во наредните денови“ да започне национален дијалог, опоменува германскиот министер за надворешни работи, Штајнмајер, кој денеска е во кризниот регион.

Напори за воспоставување „национален дијалог“ во Украина

Deutsche Welle - 13.05.2014

Русија бара од Западот да изврши притисок врз украинските власти да водат разговори за идната структура на државата уште пред претседателските избори во земјата на 25. мај.

Киев треба да избере меѓу чума и колера

Deutsche Welle - 13.05.2014

Судири и наводен референдум во источна Украина. Нови санкции воведени од ЕУ. А сепак, смета Инго Мантојфел, се навестува решение за украинската криза. Но, сега се‘ зависи од раководството во Киев.

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

24 Вести - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

Нови инциденти и загинати во источна Украина

24 Вести - 13.05.2014

Шест украински војници биле убиени а осум се повредени во близина на градот Краматорск, во Доњецката област, која синоќа прогласи независност. Инцидентот се случил откако триесетина тешко вооружани ...

Украина: Штајнмаер во Киев, Јацењук во Брисел

Р.С.Европа - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер денеска во Киев, како што е најавено, ќе се заложи за преговори меѓу украинската влада и проруските сепаратисти на истокот на земјата.

Германскиот министер за надворешни работи во Украина

Глас на Америка - 13.05.2014

Франк-Валтер Стаинмаер е во мисија да подржи „национален дијалог“, што е дел од планот на ОБСЕ. Германскиот министер за надворешни работи е во посета на Украина да помогне во започнување на ...

Штајнмаер: со разговори до решение на украинската криза

Р.С.Европа - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер изрази надеж дека преку отворени разговори меѓу политичарите и граѓанските групи е можно разоружување на проруските сепаратисти и подобрување ...

Баросо бара дипломатско решение за Украина

Р.С.Европа - 13.05.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека е "критично важно" да се најде дипломатско решение за украинската криза. Баросо ја повика Русија да се ангажира конструктивно и да ...

Германија повика на мирно решение на кризата во Украина

Телма - 13.05.2014

Министерот за надворешни работи на Германија, Франк-Валтер Штајнмајер оцени дека претседателските избори во Украина на 25 мај ќе бидат од клучно значење за извлекувањето на оваа држава од актуелната ...

Eу со 335 милиони евра ќе ги поддржи украинските институции

Телма - 13.05.2014

ЕУ и Украина склучија договор за поддршка на украинските државни институции во вредност од 335 милиони евра и го довршија потпишувањето на меморандумот за макрофинансиска помош од една милијарда евра.

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

А1 On - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

ОБСЕ доби поддршка за патоказите од сите учесници на Женевската средба за Украина

А1 On - 13.05.2014

Патоказите за решавање на кризата во Украина на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) доби поддршка од Русија, САД и Европската унија и од Владата во Киев, соопшти Организацијата.

ОН: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

Алсат-М - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

Писмо - Зошто за Русија

Н.Македонија - 13.05.2014

Ви го испраќам текстот како реакција на „Украина 2.0“ да го објавите во целост, со што ќе придонесете во објективноста на информирањето. Ви благодарам! Зошто за Русија? Христос воскресе! И јас кога ...

Турчинов: Антитерористичката операција ќе продолжи

А1 On - 13.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина, Олександар Турчинов изјави дека ќе продолжи антитерористичката операција (АТО). -За да се спротивстават на криминалните акции, властите ќе продолжат со ...

Киев не сака „Женева-2“ додека не се спроведе договорот од „Женева-1“

А1 On - 13.05.2014

Киев не гледа потреба од одржување нова средба за украинската криза или „Женева-2“, се додека не биде спроведен договорот постигнат меѓу ЕУ, САД, Русија и Украина на 17 април на средбата во Женева, ...

ЕУ и Украина склучија договор за поддршка на државните институции

А1 On - 13.05.2014

ЕУ и Украина склучија договор за поддршка на украинските државни институции во вредност од 335 милиони евра и го довршија потпишувањето на меморандумот за макрофинансиска помош од една милијарда евра.

Бан Ки Мун ги повикува сите страни во Украина да го исполнат Женевскиот договор

Либертас - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина.

Зелено светло за планот на ОБСЕ за Украина

Либертас - 13.05.2014

Патоказите на ОБСЕ за решавање на кризата во Украина добија поддршка од Русија, САД и Европската унија и од Владата во Киев, соопшти Организацијата. Претседавачот со ОБСЕ, министерот за надворешни ...

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

Сител - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

Првиот германски дипломат дојде во Киев за да „притисне“ преговори меѓу владата и сепаратистите

Либертас - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија Франк – Валтер Штајнмајер денеска допатува во Украина за да „поттурне“преговори меѓу Владата во Киев и проруските бунтовници на истокот од земјата.

ОБСЕ доби поддршка за патоказите од сите учесници на Женевската средба за Украина

Сител - 13.05.2014

Патоказите за решавање на кризата во Украина на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) доби поддршка од Русија, САД и Европската унија и од Владата во Киев, соопшти Организацијата.

Штајнмаер во Украина ќе бара дипломатско решение за кризата

МРТ - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер треба да допатува во Украина, во нов обид за дипломатско решение на кризата, додека украинскиот премиер Арсениј Јаценјук во Брисел ќе ...

Киев ги продолжува акциите на истокот

Канал5 - 13.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Александар Турчинов изјави дека антитерористичката акција на истокот на Украина продолжува. - Да се спротивстават на криминалните акции, властите ...

Москва: Санкциите го попречуваат решавањето на кризата

Канал5 - 13.05.2014

Новите санкции најавени од ЕУ само ќе го попречат решавањето на кризата во Украина- соопшти Москва. Официјална Москва го повика западот да го убеди Киев да одржи разговори за идната структура на ...

Киев се закани дека ќе ја тужи Москва

Локално - 13.05.2014

Владата на Украина ќе ја тужи Русија , ако Москва не се согласи на потпишување на договор за достава на гас на пазарни цени . Ова го објави украинскиот премиер Арсениј Јаценјук .

ЕУ финансиски ќе ги поддржува украинските институции

Либертас - 13.05.2014

ЕУ и Украина склучија договор тежок 335 милиони евра за поддршка на украинските државни институции и го довршија потпишувањето на меморандумот за макрофинансиска помош од една милијарда евра.

БАН: Да се исполнат условите од Женевскиот договор за Украина

Телеграф - 13.05.2014

Жителите на Украина треба да ги изнесат своите барања и желби со мирни средства, вклучително и преку учество на претседателските избори на 25 мај, изјави Бан Ки-мун во седиштето на ОН Генералниот ...

ОБСЕ доби поддршка за патоказите од сите учесници на Женевската средба со Украина

Точка - 13.05.2014

Патоказите за решавање на кризата во Украина на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) доби поддршка од Русија, САД и Европската унија и од владата во Киев, соопшти организацијата, ...

Нови поостри санкции за Русија ако не се ангажира за стабилизација на состојбата

Точка - 13.05.2014

Ангела Меркел изјави дека украинската криза не може да се реши со војна и повторно и се закани на Русија со нови посилни економски санкции, ако таа земја не се ангажира за стабилизирање на ...

Киев не сака „Женева-2“ додека не се спроведе договорот од „Женева-1“

Телеграф - 13.05.2014

Ваквиот став на Киев е со спротивност со барањето на Русија, која предлага на новата средба за надминување на кризата Киев не гледа потреба од одржување нова средба за украинската криза или ...

ЕУ ДАРЕЖЛИВА: Поддршка на украинските државни институции тешка 335 милиони евра

Телеграф - 13.05.2014

ЕУ и Украина склучија два договора, еден за поддршка на државните институции, друг за макрофинансиска помош ЕУ и Украина склучија договор за поддршка на украинските државни институции во вредност од ...

Киев продолжува со акцијата на истокот

Тера - 13.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина и претседател на Врховната рада, Олександер Турчинов, истакнал дека антитерористичката операција на истокот на Украина продолжува.

Медиумите да не ги нарекуваат русите сепаратисти

Тера - 13.05.2014

Регионалното здружение за македонско-руско пријателство „А.А.Ростковски" - Битола преку соопштение се огласи во јавноста со поддржка на сите напори и заложби за што поскоро намалување на тензиите и ...

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

Курир - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

Расте притисокот врз руските компании во Украина

Руска реч - 13.05.2014

Главното обвинителство на Украина ја обвини најголемата руска банка „Сбербанк“ за финансирање тероризам. Поради тоа таа може да ја изгуби дозволата за работа.

ОБСЕ доби поддршка за патоказите од сите учесници на Женевската средба со Украина

Нетпрес - 13.05.2014

Патоказите за решавање на кризата во Украина на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) доби поддршка од Русија, САД и Европската унија и од владата во Киев, соопшти организацијата, ...

Штајнмајер во Киев ќе се залага за преговори меѓу спротиставените страни

Portal - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија, Франк – Валтер Штајнмајер, во вторникот отпатува во Украина со цел да се залага за преговори меѓу Владата во Киев и проруските бунтовници на истокот од земјата.

Воени профитери

Окно - 13.05.2014

Одеса. Десетици луѓе се во пламен, се гушат, скокаат низ прозорец. Западните медиуми ги нарекуваат „проруски сили“. Надвор аплаудираат нивните противници.

Меркел им „отчита лекција“ на сите

Нетпрес - 13.05.2014

Во интервју за рeгионалниот дневник „Вестфленпост“ од Северна Рајна Вестфалија, германската канцеларка Ангела Меркел се заложи за дипломатско решавање на украинската криза, со што како што ...

Киев продолжува со акцијата на истокот

Portal - 13.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина и претседател на Врховната рада, Олександер Турчинов, истакнал дека антитерористичката операција на истокот на Украина продолжува.

Новинар на телевизијата „РТ“: „Десен сектор“ и Гардата колат цивили на исток, а војската им чува стража (видео)

Република - 13.05.2014

Дали укаринската влада навистина ја користи регуларната армија само како стража, а ги испраќа „Десен сектор“ и националната гарда да колат-е прашање кое на својот „Твитер“ профил го постави ...

Воена фабрика без која не може: Еве зошто Путин не го остава Киев!

Република - 13.05.2014

Во Украина секојдневно се гине. Борбите на проруските бунтовници со лојалистите и регуларните сили на полицијата и војската стануваат се пожестоки на југоистокот на Украина, а нема знаци на смирување ...

Штајнмајер во Киев ќе се залага за преговори меѓу спротиставените страни

Макфакс - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија, Франк – Валтер Штајнмајер, во вторникот отпатува во Украина со цел да се залага за преговори меѓу Владата во Киев и проруските бунтовници на истокот од земјата.

Киев продолжува со акцијата на истокот

Макфакс - 13.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина и претседател на Врховната рада, Олександер Турчинов, истакнал дека антитерористичката операција на истокот на Украина продолжува.

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

Денешен - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

Една милијарда евра помош за Украина од ЕУ

Inpress - 13.05.2014

Киев/Брисел, 13. мај 2014 (ИНПРЕС) Финансиска помош во износ од 1 милијарда евра ќе и додели Европската унија на Украина. Документот ќе биде потпишан во Брисел, соопшти украинскиот премиер Арсениј ...

Нови поостри санкции за Русија ако не се ангажира за стабилизација на состојбата

Денар - 13.05.2014

Ангела Меркел изјави дека украинската криза не може да се реши со војна и повторно и се закани на Русија со нови посилни економски санкции, ако таа земја не се ангажира за стабилизирање на ...

Подршка за рускиот народ во југоисточна Украина

Falanga - 13.05.2014

Соопштение од македонско-руско здружение во Битола. Во светло на актуелните настани во Украина, на состанокот одржан на 7 мај 2014 година го издаде следното СООПШТЕНИЕ Ги поддржуваме сите напори и ...

ЕУ ги зголеми санкциите против Русија

Deutsche Welle - 12.05.2014

Европската унија денеска ја крена рампата за санкциите поради украинската криза. Унијата додаде 13 Руси и жители на Крим, како и две компании, на нејзината црна листа.

Лагард: Кризата во еврозоната не е минато!

Deutsche Welle - 12.05.2014

Директорката на ММФ, Кристин Лагард предупреди дека економиите во еврозоната уште не се сосем заздравени. Кризата во Украина исто така би можела да има сериозни последици по економијата.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

24 Вести - 12.05.2014

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а официјално главна тема се подготовките за ...

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

24 Вести - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

Лавров: Не се планирани нови преговори за Украина

Р.С.Европа - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека не се планирани нови меѓународни разговори за кризата во Украина. На прес конференција во Москва, Лавров оцени дека каков било ...

Русија ја почитува народната волја во Украина

Глас на Америка - 12.05.2014

Лавров вели дека намалувањето на напнатоста во Украина е единствено можно цо дијалог меѓу Киев и сепаратистите Москва вели дека ќе го почитува гласањето во корист на самоуправувањето во два ...

Рускиот народ има право да си ги оствари своите права во Југоисточна Украина

МКД - 12.05.2014

Регионалното здружение за македонско-руското пријателство „А.А.Ростковски" целосно го поддржува рускиот народ и проруски ориентираните граѓани да си ги остварат своите права во Југоисточна Украина.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

Алфа - 12.05.2014

Главна тема се подготовките за престојнит завршен сами од првото полугодие, кој ќе се одржи кон крајот на јуни, но се очекува украинската криза повторно да доминира во дебатата.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

А1 On - 12.05.2014

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а официјално главна тема се подготовките за ...

Ештон: ЕУ продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина

А1 On - 12.05.2014

Европската унија продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, пренесува ИТАР-ТАСС.

Русија повика за национален дијалог во Украина врз основа на патоказот на ОБСЕ

А1 On - 12.05.2014

Русија не гледа полза од нови меѓународни преговори за Украина, ако дијалогот не вклучува претставници на источните региони на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

Лавров: Гледајте руска телевизија за да имате објективна слика за настаните во Украина

А1 On - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска западните претставници да ги информираат своите земји за кризата во Украина врз основа на тоа што го емитува руската телевизија, ...

Лавров: Гледајте руска телевизија за да имате објективна слика

Н.Македонија - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска западните претставници да ги информираат своите земји за кризата во Украина врз основа на тоа што го емитува руската телевизија, ...

Директорот на ЦИА: Навистина бев во Украина

А1 On - 12.05.2014

Директорот на американската известувачка агенција, ЦИА, Џон Бренан потврди дека пред неколку недели престојувал во Украина, поради средба со украински партнери и пријатели.

Лавров: Гледајте руска телевизија за да имате објективна слика за настаните во Украина

Алфа - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска западните претставници да ги информираат своите земји за кризата во Украина врз основа на тоа што го емитува руската телевизија, ...

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

А1 On - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

Русија повика за национален дијалог во Украина врз основа на патоказот на ОБСЕ

+инфо - 12.05.2014

Русија не гледа полза од нови меѓународни преговори за Украина, ако дијалогот не вклучува претставници на источните региони на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

+инфо - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

Сител - 12.05.2014

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а официјално главна тема се подготовките за ...

Украина на дневен ред на ЕУ

Либертас - 12.05.2014

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а официјално главна тема се подготовките за ...

Ештон: ЕУ продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина

Сител - 12.05.2014

Европската унија продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, пренесува ИТАР-ТАСС.

Русија повика за национален дијалог во Украина врз основа на патоказот на ОБСЕ

Сител - 12.05.2014

Русија не гледа полза од нови меѓународни преговори за Украина, ако дијалогот не вклучува претставници на источните региони на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

Лавров: Гледајте руска телевизија за да имате објективна слика за настаните во Украина

Сител - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска западните претставници да ги информираат своите земји за кризата во Украина врз основа на тоа што го емитува руската телевизија, ...

Германски „Билд“ открива: 400 американски платеници учествуваат во воените операции на истокот од Украина

МРТ - 12.05.2014

Околу 400 платеници на приватна американска воена компанија учествуваат во операциите на украинските безбедносни сили против проруските сепаратисти во источниот дел на Украина, тврди германскиот ...

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

Сител - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

Кристин Лагард: Кризата во Украина е опасност и за економиите на другите држави

Локално - 12.05.2014

Кризата во Украина би можела да има сериозни последици по економиите на другите држави, предупреди претседателката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Легард: Кризата во Украина би можела да има сериозни последици по економиите на другите земји

Вечер - 12.05.2014

Европската унија ја крена рампата за санкциите поради украинската криза. Унијата додаде тринаесет Руси и жители на Крим, како и две компании, на нејзината црна листа.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

Телеграф - 12.05.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд на вчерашната средба во Германија се договорија да ги поддржат украинските претседателски избори со воведување сериозни ...

Американски платеници се борат во Украина

Точка - 12.05.2014

Речиси 400 командоси од американската приватна безбедносна организација "Грејстон лимитед" учествуваат во "казнената" операција на украинските сили против профедералните следбеници на истокот на ...

Ештон очекува деескалација на состојбата во Украина

Точка - 12.05.2014

Европската Унија продолжува да се надева на деескалација на состојбата во Украина, изјави денеска Кетрин Ештон, а пренесува ИТАР-ТАСС. „Продолжуваме да очекуваме знаци на реална деескалација”, рече ...

ЛАВРОВ: Русија нема полза од нови преговори за Украина

Телеграф - 12.05.2014

Според Лавров, тој став го споделуваат и државниот секретар на САД и претседателот на ОБСЕ Русија не гледа полза од нови меѓународни преговори за Украина ако дијалогот не вклучува претставници на ...

ЛАВРОВ: Само на руската телевизија се дава објективна слика за настаните во Украина

Телеграф - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работија обвини дека медиумите во Украина ја претставуваат кризата на „необјективен начин“ Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги повика западните ...

Новинар од РТ: Десниот сектор и Гардата колат цивили по истокот, а војската им чува стража?!

Точка - 12.05.2014

Новинарот од "Russia Today", Грејем Филипс кажува дека сите војници со кои на исток од Украина разговарал му признале дека не учествувале во масакарот на цивилното население.

Американски платеници се борат во Украина

Нетпрес - 12.05.2014

Речиси 400 командоси од американската приватна безбедносна организација „Грејстон лимитед“ учествуваат во „казнената“ операција на украинските сили против профедералните следбеници на истокот на ...

Украина една од главните теми на состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ

Курир - 12.05.2014

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а официјално главна тема се подготовките за ...

Путин провоцира со посетата на Крим

Шеталиште - 12.05.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин го посети Крим, одбележувајќи ја советската победа во Втората светска војна и прокламирајќи го успехот на преземањето на овој полуостров од Украина.

Ештон очекува деескалација на состојбата во Украина

Нетпрес - 12.05.2014

Европската Унија продолжува да се надева на деескалација на состојбата во Украина, изјави денеска Кетрин Ештон, а пренесува ИТАР-ТАСС. „Продолжуваме да очекуваме знаци на реална деескалација”, рече ...

Лагард:Кризата во Украина би можела да има сериозни последици по економијата

Portal - 12.05.2014

Кризата во Украина би можела да има сериозни последици по економиите на другите држави, предупреди во понеделникот претседателката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Јункер: Украина во ЕУ за најмалку 10 до 15 години

Portal - 12.05.2014

Кандидатот за претседател на Европската комисија Жан Клод Јункер предупредил дека Украина нема да успее да стане дел од Европската унија барем уште една деценија, поради тоа што политичка криза во ...

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

Република - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

ЕУ предлага итна средба во Женева за Украина

Нетпрес - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо. Советот дава целосна поддршка за што е можно побрзо одржување на нова женевска средба со цел да се ...

Лагард:Кризата во Украина би можела да има сериозни последици по економијата

Макфакс - 12.05.2014

Кризата во Украина би можела да има сериозни последици по економиите на другите држави, предупреди во понеделникот претседателката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Јункер: Украина во ЕУ за најмалку 10 до 15 години

Макфакс - 12.05.2014

Кандидатот за претседател на Европската комисија Жан Клод Јункер предупредил дека Украина нема да успее да стане дел од Европската унија барем уште една деценија, поради тоа што политичка криза во ...

Лавров: Гледајте руска телевизија за да имате објективна слика за настаните во Украина

Lider - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска западните претставници да ги информираат своите земји за кризата во Украина врз основа на тоа што го емитува руската телевизија, ...

„Десниот сектор“ и Националната гарда колат на истокот додека стража чува војската?

Денешен - 12.05.2014

Дали украинската влада навистина ја користи регуларната армија како стража, а ги праќа „Десниот сектор“ и Националната гарда да колат, постави на својот твитер британскиот новинар Грејем Филипс, ...

Лавров: Гледајте руска телевизија за да имате објективна слика за Украина

Денешен - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска западните претставници да ги информираат своите земји за кризата во Украина врз основа на тоа што го емитува руската телевизија, ...

Кристин Лагард : Кризата во Украина може да има последици по економијата

Lider - 12.05.2014

Кризата во Украина би можела да има сериозни последици по економиите на другите држави, предупреди претседателката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

Денешен - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

Falanga - 12.05.2014

На состанокот не се очекуваат драстични потези. Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а ...

Ештон: ЕУ продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина

Falanga - 12.05.2014

Ештон додаде дека донекаде е охрабрена од резултатите во преговорите во Москва. Европската унија продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина, изјави високиот претставник на ЕУ ...

Германски „Билд“ открива: 400 американски платеници учествуваат во воените операции на истокот од Украина

Falanga - 12.05.2014

Засега не е познато кој ги ангажирал и кој ги плаќа платениците, наведува весникот.. Околу 400 платеници на приватна американска воена компанија учествуваат во операциите на украинските безбедносни ...