TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Илинден“ потонал од преоптовареност?

А1 - 20.09.2009

Во Охрид заврши првата фаза од истрагата на бродот „Илинден“, на кој до доцна синоќа траеше увидот по неговото вадење од езерското дно кај Елешец, каде тој ...

Неофицијално:Надоградената палуба и преоптовареност се причини за потонувањето на „Илинден“

Алсат-М - 20.09.2009

Истражниот судија доплонително треба да утврди дали „Илинден“ целосно ќе биде изваден на копно за понатамошна истрага.

Пронајден дневникот на бродот "Илинден"

Телма - 20.09.2009

Вешти лица и екипи на крим техника во каналот Студенчишта вршат увид на бродот „Илинден“ кој вчера беше извлечен од дното на Охридското Езеро.

Илинден најверојатно потонал од преоптовареност

Макфакс - 20.09.2009

Преоптовареност на бродот е првичната верзија за причините за потонувањето на „Илинден“ во Охридското езеро на 5 септември годинава, кога загинаа 15 бугарски ...

Денеска првите официјални резултати од увидот на “Илинден“!?

Нетпрес - 20.09.2009

Преоптоварување на бродот “Илинден“ е најверојатната причина за трагедијата на петти септември. За денеска е закажано вториот преглед на бродот што ќе го ...

Сајлата на бродот “ Илинден“ била скината

Алфа - 20.09.2009

Сајлата на бродот “ Илинден “ била скината - ова го констатирале вештите лица при првиот направен преглед по вадењето на потонатиот брод од езерскотот дно.

Увид на „Илинден“ се очекува денеска

Макфакс - 20.09.2009

Истражните органи се очекува денеска да направат повторен увид на бродот Илинден, потонат пред две недели во Охриското езеро, при што загинаа 15 бугарски ...

„Илинден“ чека да биде спроведена истрагата

Сител - 20.09.2009

Бродот Илинден во каналот Студенчишта ќе ја чека истрагата. На ова место вештите лица ќе ја проверуваат неговата состојба.

Пронајден бродскиот дневник на „Илинден“

Inpress - 20.09.2009

Охрид, 20, септември (ИНПРЕС) Синоќа беше направен комплетен преглед на бродот „Илинден“ кој вчера попладне откако беше изваден од водите на Охридското езеро ...

„Илинден“ извлечен на површината на Охридското Езеро

А1 - 19.09.2009

По 14 дена изминати на дното, бродот „Илинден“ денеска е извлечен на површината на Охридското Езеро и се наоѓа на стотина метри до брегот.

Бродот „Илинден“ е извлечен на површина

BBC - 19.09.2009

Трупот на бродот „Илинден“ кој пред две недели потона во Охридското езеро, при што загинаа 15 туристи, денес беше извчелен од дното на езерото за да продолжат ...

Од дното на Охридското Езеро извлечен бродот „Илинден“

Канал5 - 19.09.2009

По 15 дена на дното на Охридското Езеро, бродот „Илинден“ со специјални каиши и воздушни балони е извлечен и закотвен во каналот Студенчишта.

Продолжува увидот на бродот"илинден"

Телма - 19.09.2009

За денеска е закажано вториот преглед на бродот што ќе го направат експерти од Македонија и Бугарија, заедно со бродски експерти.

Извлекувањето на „Илинден“ може да започне денеска

Алфа - 19.09.2009

Извлекувањето на бродот Илинден, кој потона пред две недели во Охридското езеро, може да започне денеска.

По 15 дена извлечен потoнатиот “ Илинден“

Алфа - 19.09.2009

Бродот “ Илинден “ извлечен на езерската површина, 15 дена по потонувањето. Истражните органи и ескпертскиот тим кој треба да го врши вештачењето, овде кај ...

Илинден во каналот, на потег експертите

Inpress - 19.09.2009

Охрид, 19. септември (ИНПРЕС) Бродот „Илинден“ пристигна во каналот Студенчишта каде вештаците треба да извршат увид и да ги откријат вистинските причини за ...

Се прават последните подготовки за вадење на „Илинден“ (Фото)

Inpress - 19.09.2009

Охрид, 19. септември (ИНПРЕС) Во Елешец се прават последните подготовки за конечното вадење на бродот „Илинден“ од водите на Охридското езеро.

Денеска први обиди за извлекување на “Илинден“

Нетпрес - 19.09.2009

Првиот обид за извлекување на потонаиот брод “Илинден“ ќе биде направен денеска. Нуркачите утрово влегле во водата за да утврдат каде да бидат поставени ...

Извлекувањето на „Илинден“ може да започне денеска

Макфакс - 19.09.2009

Извлекувањето на бродот Илинден, кој потона пред две недели во Охридското езеро, може да започне денеска.

„Илинден“ извлечен на површината на Охридското Езеро

Алфа - 19.09.2009

По 14 дена изминати на дното, бродот „Илинден“ денеска е извлечен на површината на Охридското Езеро и се наоѓа на стотина метри до брегот.

„Илинден“ извлечен од вода

Макфакс - 19.09.2009

Бродот „Илинден“, кој потона точно пред две недели во Охридското езеро, извлечен е денеска околу пладне, дознава Макфакс.

Извлечен бродот Илинден

Р.С.Европа - 19.09.2009

Бродот Илинден денеска е извлечен на површината на Охридското Езеро, по 14 дена изминати на дното. Бродот сега е на стотина метри до брегот.

„Илинден“ извлечен од дното на Охридското Езеро

Кирилица - 19.09.2009

Засега не се забележуваат оштетувања на бродот, но фактичката состојба ќе се утврди откако бродот ќе биде донесен во каналот Студенчишта Две седмици по ...

“Илинден“ извлечен на површината на Охридското езеро

Нетпрес - 19.09.2009

Потонатиот брод “Илинден“ денеска беше извлечен на површината на Охридското езеро по две недели на дното на езерото.

„Илинден“ извлечен од дното на Охридското Езеро

Сител - 19.09.2009

Две седмици по потонувањето, бродот „Илинден“ денеска беше извлечен на површината на Охридското Езеро.

“Илинден“ извлечен на површината на Охридското езеро

Идивиди - 19.09.2009

Потонатиот брод “Илинден“ денеска беше извлечен на површината на Охридското езеро по две недели на дното на езерото.

Бродот „Илинден“ се' уште на дното на Охридско Езеро

Утрински - 18.09.2009

ОХРИД - Поради доцнење на опремата што требаше хрватската фирма „Дубина“ од Сплит да ја донесе вчера, потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското Езеро ...

Најавено извлекување на бродот „Илинден“

Р.С.Европа - 18.09.2009

Доколку бидат поволни временските услови, предвидено е во текот на денешниот ден да започне извлекувањето на потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското ...

„Илинден“ денеска треба да биде извлечен на површината на Охридското Езеро

Алфа - 18.09.2009

Доколку бидат поволни временските услови, предвидено е во текот на денов да започне извлекувањето на потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското Езеро.

„Илинден“ денес треба да биде извлечен на површина

Кирилица - 18.09.2009

За денес е предвидено само извлекување на бродот на површината на езерото, додека одвлекувањето на „Илинден“ ќе се врши друг ден Доколку бидат поволни ...

„Илинден“ денеска треба да биде извлечен на површината на Охридското Езеро

Кирилица - 18.09.2009

Доколку бидат поволни временските услови, предвидено е да започне извлекувањето на потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското Езеро За денеска е ...

Започна операцијата „Илинден“

Inpress - 18.09.2009

Охрид, 18. септември (ИНПРЕС) Со поставување на балоните со чија помош бродот ќе биде извлечен на површината, денеска конечно започна вадењето на бродот ...

„Илинден“ извлечен на езерската површина (ФОТО)

Inpress - 19.09.2009

Охрид, 19. септември (ИНПРЕС) Денеска, на петнаесеттиот ден од потонувањето, со организирана акција, од водите на Охридското езеро, на околу 300 метри од ...

Конечно се поставува опремата за извлекување на бродот

Алфа - 18.09.2009

Од утрината се монтираат воздушните перници и ремените со кои ќе се извлече бродот Илинден. Во исчекување на првиот човек на хрватската фирма Дубина, вадењето ...

Илинден ќе исплива денес

Вечер Прес - 18.09.2009

Потонатиот брод Илинден кој веќе 15 дена се наоѓа во водите на Охридското Езеро денес ќе биде извлечен на површина.

Кој дозволил надградба на бродот „Илинден“?

Н.Македонија - 18.09.2009

Надградбата се гледаше, не беше мала. Имаше стреа и клупи. Кој го доградил тоа, не знам, но одговорноста треба да ја прифатат и тие што ја направиле ...

Првиот човек на охридска Капетанија се крие зад истрагата

А1 - 17.09.2009

Без да чувствува одговорност затскриен зад текот на истрагата, првиот човек на охридската Капетанија, и по 12 дена одби да одговори дали на 3 септември, пред ...

„Илинден“ ќе се извлекува денеска напладне

Утрински - 17.09.2009

ОХРИД - Нуркачите и стручните лица од хрватската фирма „Дубина“ од Сплит вчера ги започнаа подготвителните работи, а најверојатно денеска попладне ќе почне ...

Софија запна да му суди на капетанот Филески

Време - 17.09.2009

Бугарскиот јавен обвинител покрена обвинение за капетанот на бродот „Илинден“, Сотир Филески, поради загинувањето на 15 бугарски туристи на петти септември во ...

Опремата на „Дубина" доаѓа со првиот денешен карго-лет

Inpress - 17.09.2009

Охрид, 17. септември (ИНПРЕС) Со првиот карго-авион денеска ќе допатува опремата со која ќе се извлекува потонатиот брод „Илинден" од водите на Охридското ...

Ново одложување на потонатиот “ Илинден“

Алфа - 17.09.2009

Ново одложување на вадењето на потонатиот Илинден. Хрватските експерти кои ќе го вадат бродот – по деталните анализи, сфатиле дека им треба уште опрема.

„Дубина“ пристигна во Охрид“

Н.Македонија - 17.09.2009

Двајца експерти од специјализираната сплитска фирма „Дубина“ вчера претпладне, околу 11 часот, влегоа во водите на Охридско Езеро Тие неколку часа вршеа ...

Последни проценки за извлекување на „Илинден“

А1 - 16.09.2009

Нуркачите на хрватската фирма Дубина денеска влегоа во Охридското езеро и го започнаа својот дел од операцијата за извлекување на потонатиот брод Илинден на ...

„Илинден „ ќе се вади утре попладне

Канал5 - 16.09.2009

Извлекувањето на потонатиот брод „Илинден „ од водите на Охридското Езеро ќе се реализира утре попладне.

Бугарски пасоши за тројца спасувачи на туристите

Утрински - 16.09.2009

Извлекувањето на потонатиот брод „Илинден“ се одолговлекува и се' уште е неизвесно кога ќе почне.

Спорот кој да раководи го одложи вадењето на бродот „Илинден“

Дневник - 16.09.2009

Вадењето на бродот „Илинден“ од Охридското Езеро, кое требаше да биде денеска, најверојатно ќе се одложи, бидејќи македонската и бугарската страна не можат да ...

Започнува Операцијата "Илинден"

Телма - 16.09.2009

Тим на специјализираната компанија „Дубина“ од Сплит Хрватска денеска ќе започне со инсталирање на опремата за извлекување на бродот „Илинден“ од водите на ...

Бугарски пасош за спасувачите

Време - 16.09.2009

Бродот „Илинден“ ќе се вади утре откако ќе биде поставена специјалната опрема од Хрватска која вчера пристигна во Охрид, тврдат членови од Комисијата која ја ...

"Илинден" ќе биде извлечен на суво кај Билјанини Извори

Вест - 16.09.2009

Потонатиот брод "Илинден" дванаесет дена стои во Езерото на длабочина од 5-6 метри кај автокампот "Елешец" Доколку навреме пристигне опремата од Хрватска и ...

Јанакиески го води процесот на вадењето на „Илинден“ кое ќе се заврши в сабота

Форум - 16.09.2009

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески директно раководи со процесот на утврдување на причините и одговорностите за потонувањето на бродот „Илинден“.

Почнуваат активностите за извлекување на „Илинден“ од Охридското Езеро

Алфа - 16.09.2009

Група нуркачи од сплитската фирма „Дубина“ специјализирана за подводни активности, денеска ќе пристигнат на местото на потонувањето на бродот „Илинден“ и ќе ...

Експерти на сплитска “Дубина” нурнаа до “Илинден”

Кирилица - 16.09.2009

Овие првични активности предвидуваат запознавање на експертскиот тим на „Дубина“ со теренот и со поставеноста на бродот Неколку нуркачи од сплитската фирма ...

“Илинден“ уште денеска останува под вода

Нетпрес - 16.09.2009

Потонатиот брод “Илинден“ и денеска не е извлечен од водите на Охридското езеро. Екипите на хрватската фирма “Дубина“ што ја доби задачата да го извлече бродот ...

„Дубина" го допре „Илинден"

Inpress - 16.09.2009

Охрид, 16. септември (ИНПРЕС) Бродот „Илинден" ниту денеска нема да биде извлечен на копно. Екипа од специјализираната хрватска компанија „Дубина" заедно со ...

Започна извлекувањето за “ Илинден“

Алфа - 16.09.2009

12 дена по потонувањето на Илинден, под силен полициски надзор и на копно и во вода, денеска конечно почнаа подготовките за вадењето на бродот од езерското дно.

Започна постапката за вадење на бродот илинден

Сител - 16.09.2009

Започна поставувањето на опремата од хрватската фирма Дубина од дното на Охридското Езеро. Тим од нуркачи од сплитската фирма најнапред вршеа уште едно ...

Почнуваат активностите за извлекување на „Илинден“ од Охридското Езеро

МРТ - 16.09.2009

Група нуркачи од сплитската фирма „Дубина“ специјализирана за подводни активности, денеска ќе пристигнат на местото на потонувањето на бродот „Илинден“ и ќе ...

Без договор кој да раководи со извлекувањето на „Илинден“

МРТ - 16.09.2009

Бродот „Илинден“ ќе остане на дното на Охридското езеро бидејќи македонската и бугарската страна не можат да постигнат договор кој да раководи со постапката за ...

Почнаа активностите за извлекување на „Илинден“ од дното на Охридското Езеро

Алфа - 16.09.2009

Неколку нуркачи од сплитската фирма „Дубина“ специјализирана за подводни активности, денеска влегоа во водите на Охридското Езеро, со што почна процесот за ...

Почна вадењето на потонатиот брод од Охридското езеро

МРТ - 16.09.2009

Специјални екипи денеска започнаа со вадење на бродот „Илинден“ кој потона во Охридското езеро, при што загинаа 15 туристи од Бугарија. Бродот кој потона на 5.

Нуркачите ги проценуваат условите за извлекување на „Илинден“

МРТ - 16.09.2009

Нуркачите на хрватската фирма Дубина денеска влегоа во Охридското езеро и го започнаа својот дел од операцијата за извлекување на потонатиот брод Илинден на ...

“Илинден“ денеска ќе се извлекува од Охридското езеро

Нетпрес - 16.09.2009

По неколку одложувања се очекува денеска, хрватската фирма “Дубина“ да почне со извлекување на потонатиот брод “Илинден“ од водите на Охридското езеро.

Започна вадењето на „Илинден“

Форум - 16.09.2009

Секој момент се очекува да почне вадењето на трупот на потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското Езеро (Фото филип Поповски Макфакс) На местото на ...

Со бродот "Илинден" потона моралот, што ли ќе „исплива" кога ќе го извадат?

Inpress - 16.09.2009

Скопје, 16. септември (ИНПРЕС) Само случајните случки случајно се случуваат! Нема случајност. Денеска почна постапката за вадење на бродот „Илинден" од ниските ...

Почеток на извлекувањето на „Илинден“ од Охридското Езеро

Кирилица - 16.09.2009

Активностите ќе стартуваат со испитување на теренот, како и со подводно снимање на трупот на потонатиот брод со посебни ултра-звучни апарати Група нуркачи од ...

Почна вадењето на потонатиот брод од Охридското езеро

Макфакс - 16.09.2009

Специјални екипи денеска започнаа со вадење на бродот „Илинден“ кој потона во Охридското езеро, при што загинаа 15 туристи од Бугарија. Бродот кој потона на 5.

Започна постапката на вадење на „Илинден“

Inpress - 16.09.2009

Охрид, 16. септември (ИНПРЕС) Конечно започнува постапката за вадење на бродот Илинден од водите на Охридското езеро.

Почнуваат активностите за извлекување на „Илинден“ од Охридското Езеро

Сител - 16.09.2009

Група нуркачи од сплитската фирма „Дубина“ специјализирана за подводни активности, денеска ќе пристигнат на местото на потонувањето на бродот „Илинден“ и ќе ...

Почнуваат активностите за извлекување на бродот Илинден

Кајгана - 16.09.2009

Група нуркачи од сплитската фирма „Дубина“ специјализирана за подводни активности, денеска ќе пристигнат на местото на потонувањето на бродот „Илинден“ и ќе ...

Нуркачите ги проценуваат условите за извлекување на „Илинден“

Макфакс - 16.09.2009

Нуркачите на хрватската фирма Дубина денеска влегоа во Охридското езеро и го започнаа својот дел од операцијата за извлекување на потонатиот брод Илинден на ...

Дубина пристигна, Илинден се уште под вода!

Вечер Прес - 16.09.2009

Експертите за извлекување на Илинден од сплитската Дубина и опремата со која ќе се врши операцијата завчера доцна вечер стигнаа во Охрид, но бродот и понатаму ...

Почнуваат активностите за извлекување на „Илинден“

Идивиди - 16.09.2009

Охрид, 16 септември (МИА) - Група нуркачи од сплитската фирма „Дубина“ специјализирана за подводни активности, денеска ќе пристигнат на местото на потонувањето ...

Бугарски пасоши за спасувачите на „Илинден“

А1 - 15.09.2009

Тројца од Македонците кои учествуваа во спасувањето на Бугарите во Охридското Езеро по бродоломот на „Илинден“, ќе добијат бугарско државјанство, објави ...

„Илинден“ ќе биде извлечен во четврток

А1 - 15.09.2009

Потонатиот брод „Илинден“ и денеска нема да биде изваден од водите на Охридското Езеро. Се чека опремата од Хрватска да пристигне на охридскиот аеродром, а ...

„Дубина“ утре ќе го извлекува „Илинден“

Утрински - 15.09.2009

ОХРИД - Хрватската фирма „Дубина“ од Сплит ќе го извлекува потонатиот брод „Илинден“ во Охрид. Ваква одлука донело Министерството за транспорт и врски, а вчера ...

„Илинден“ ќе се вади со балони

Време - 15.09.2009

Бродот „Илинден“по потонувањето на петти септември и трагедијата во која се удавија 15 бугарски туристи се уште е на дното на Охридско Езеро и ќе се вади утре ...

Се чека да пристигне опремата на "Дубина"

Телма - 15.09.2009

Со специјален лет од Хрватска, на охридскиот аеродром треба да пристигне опремата на сплитската компанија „Дубина“ која тќе го извлекува потонатиот брод ...

Илинден ќе се извлекува утре

Канал5 - 15.09.2009

И денеска во водите на Охридското Езеро ќе остане потонатиот „Илинден“. Опремата и експертите од сплитската фирма „Дубина“ вечерва во 22.15 часот ќе пристигнат ...

Бугарски пасоши и ордени за македонските спасувачи

МРТ - 15.09.2009

Тројца од македонските спасувачи, кои учествуваа во операцијата за извлекување на патниците од потонатиот брод „Илинден“ќе добијат бугарско државјанство.

Без договор кој да раководи со извлекувањето на „Илинден“

Макфакс - 15.09.2009

Бродот „Илинден“ ќе остане на дното на Охридското езеро бидејќи македонската и бугарската страна не можат да постигнат договор кој да раководи со постапката за ...

Бугарски пасоши и ордени за македонските спасувачи

Форум - 15.09.2009

Тројца од македонските спасувачи, кои учествуваа во операцијата за извлекување на патниците од потонатиот брод „Илинден“ќе добијат бугарско државјанство Ова, ...

Утре изутрина ќесе вади потонатиот „Илинден“

Алфа - 15.09.2009

Бродот “Илинден“ кој единаесет дена по трагадијата лежи потонат, од дното на Охридското езеро, ќе се излекува утре во утринските часови.

Вечерва треба да пристигне опремата на сплитската фирма Дубина

Сител - 15.09.2009

Вечерва со карго авион од Хрватска на скопскиот аеродром треба да пристигне опремата на сплитската фирма Дубина која ќе го извлекува потонатиот брод Илинден од ...

Денеска се очекува да започне операцијата за вадење на „Илинден“

Inpress - 15.09.2009

Охрид, 15. септември (ИНПРЕС) Кај автокампот „Елешец“ денеска е мирно. Таму се очекува секој миг да пристигне екипата која што е вклучена во истрагата за ...

„Илинден“ ќе биде извлечен денеска

Макфакс - 15.09.2009

Потонатиот брод „Илинден“ попладнево ќе биде извлечен од Охридското езеро. Извлекувањето на бродот што потона на 5 септември, при што загинаа 15 бугарски ...

“Илинден“ уште некој ден ќе остане во Охридското езеро

Нетпрес - 15.09.2009

Потонатиот брод “Илинден“ и денеска нема да биде изваден од водите на Охридското езеро. Се чека опремата од Хрватска да пристигне на охридскиот аеродром, а ...

ПОДВОДНИ СНИМКИ од „илинден“

Сител - 15.09.2009

ПРВИ ПОДВОДНИ СНИМКИ НА ПОТОНАТИОТ БРОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДАВЕНИЦИТЕ И ...

„Илинден“ сепак нема да се вади денеска

Inpress - 15.09.2009

Охрид, 15. септември (ИНПРЕС) Потонатиот брод „Илинден" од длабочините на Охридското Езеро сепак нема да се вади денеска, како што утринава објавија дел од ...

„Илинден“ ќе биде извлечен денеска

МРТ - 15.09.2009

Потонатиот брод „Илинден“ попладнево ќе биде извлечен од Охридското езеро. Извлекувањето на бродот што потона на 5 септември, при што загинаа 15 бугарски ...

Бугарски пасоши и ордени за македонските спасувачи

Макфакс - 15.09.2009

Тројца од македонските спасувачи, кои учествуваа во операцијата за извлекување на патниците од потонатиот брод „Илинден“ќе добијат бугарско државјанство.

Почнува операцијата за вадење на Илинден

Вечер Прес - 15.09.2009

Доколку временските услови дозволат, за денеска е планирано да почне операцијата на вадење на бродот со специјални балони, по што тој ќе биде одвлечен до ...

Сплитска фирма ќе го извлекува „Илинден“

А1 - 14.09.2009

Сплитската фирма „Дубина“ ќе биде ангажирана за извлекување на потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското Езеро.

Хрватска фирма ќе го вади потонатиот „Илинден“

Канал5 - 14.09.2009

Хрватска фирма утре ќе биде ангажирана за извлекување на потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското Езеро.

Почнува операцијата за извлекување на потонатиот„Илинден“

Дневник - 14.09.2009

Сплитската компанија „Дубина“ денеска или најдоцна утре ќе почне да го извлекува потонатиот брод „Илинден“.

"Дубина" ќе го извлекува "Илинден"

Телма - 14.09.2009

Сплитската фирма „Дубина“ ќе биде ангажирана за извлекување на потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридското Езеро.

Охриѓани бараат објективна истрага за бродот „Илинден“

Утрински - 14.09.2009

ОХРИД - Истрагата за потонувањето на бродот „Илинден“ треба да се одвива објективно и без притисоци, а несреќата да не се користи за политички цели и ...

Петиција за фер судење за капетанот на „Илинден“

Дневник - 14.09.2009

Бродосопствениците од Охрид вчера покренаа иницијатива за потпишување петиција за фер судење на нивниот 23-годишен колега Сотир Филески, кој го управуваше ...

Колегите го бранат капетанот на „Илинден“

Време - 14.09.2009

Фер судење за Сотир Филески, капетанот на бродот „Илинден“, побараа капетаните на другите бродови кои пловат по Охридско Езеро.

Охридските капетани бараат независна истрага за "Илинден"

Вест - 14.09.2009

Истрагата за причините на потонувањето на "Илинден" да се одвива независно, без политички влијанија, а големата трагедија во која се удавија 15 бугарски ...

"Дубина" од Хрватска ќе го вади "Илинден"

Вест - 14.09.2009

Хрватска фирма "Дубина" ќе го вади потонатиот брод "Илинден". Вчера во Охрид пристигна директорот на оваа фирма, кој со својата екипа уште еднаш ќе го посети ...

Сплитската компанија Дубина ќе го вади бродот Илинден

Сител - 14.09.2009

Сплитската компанија Дубина ќе го вади бродот Илинден од дното на Охридското Езеро. Претставниците од оваа фирма пристигнаа во Охрид и со придружба на јавниот ...

Сплитска „Дубина“ ќе го извлекува потонатиот „Илинден“

Кирилица - 14.09.2009

Опремата утре авионски ќе пристигне во Охрид, а ако дозволува времето со извлекување ќе се започне во среда Сплитската фирма „Дубина“ ќе биде ангажирана за ...

Неделен печат – Анализи за потонувањето на ,,Илинден“

Р.С.Европа - 14.09.2009

Трагедијата на бродот ,,Илинден,, во Охридското Езеро е главна тема за домашните неделници. ,,Форум,, ,,Сега,, и ,,Фокус,, кои на своите насловни страници и во ...

Хрвати ќе го извлекуваат „Илинден“ на копно

Н.Македонија - 14.09.2009

„Дубина“ е хрватската фирма што ќе го вади потонатиот брод „Илинден“ од водите на Охридско Езеро.