TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоран Вранишковски од вчера на слобода

Вест - 26.07.2003

ПО ПЕТДНЕВЕН ПРИТВОР ВО БИТОЛСКИОТ ЗАТВОР Расчинетиот владика Јован вчера доцна попладнето беше пуштен од притвор од битолскиот затвор откако во оваа казнено-поправна установа помина пет дена. Нему ќе му се суди во септември за кривично дело нарушување на јавниот ред и мир, омаловажување и ...

На Вранишковски ќе му се суди во септември

Утрински - 26.07.2003

По петдневниот притвор, српскиот егзарх пуштен на слобода БИТОЛА - Зоран Вранишковски, расчинетиот владика Јован, вчера околу 19 часот беше пуштен од притворот во Општинскиот затвор-Битола откако помина пет дена поради прекршок - нарушувања на јавниот ред и мир.

Вранишковски повторно на слобода

А1 - 25.07.2003

Расколникот Зоран Вранишковски кој во матичната евиденција во СВР Битола си го сменил името во Јован од 19 часот повторно е на слобода, бидејќи му истече рокот на мерката притвор во траење од 5 дена. Тој во неделата, заедно со неговиот бодигард и неговите истомисленици, проба да влезе во црковниот ...

Одбиена жалбата на Зоран Вранишковски

А1 - 24.07.2003

Битолскиот апелационен суд ја одби жалбата на Зоран Вранишковски на мерката притвор во траење од пет дена, која му беше изречена пред три дена. На 20 јули, полицијата во Битола го приведе Вранишковски, дејствувајќи на повик на свештениците од црквата „Света Недела“ кои се обидуваа да спречат да ...

Апелациониот суд ја одби жалбата, Вранишковски останува во притвор

Утрински - 24.07.2003

По притворањето во Битола на расчинетиот владика Јован ГОЦЕ КАРЕВСКИ БИТОЛА - Кривичниот совет на Апелациониот суд во Битола вчера заседаваше во врска со жалбата што расчинетиот владика Јован, преку својот битолски адвокат Васко Георгиев ја вложи веднаш откако во неделата напладне беше ставен во ...

Зоран Вранишковски останува во притвор

Утрински - 23.07.2003

Одлука БИТОЛА - Кривичниот совет на Апелациониот суд во Битола вчера заседаваше во врска со жалбата на адвокатот Васко Георгиев против притворот што му е определен на поранешниот владика Јован, а сега граѓанин Зоран Вранишковски.

Зоран Вранишковски притворен на пет дена

Утрински - 22.07.2003

По полициската пријава за грубо нарушување на јавниот ред и мир ГОЦЕ КАРЕВСКИ БИТОЛА - По полициската пријава за грубо нарушување на јавниот ред и мир, дежурниот истражен судија во Основниот суд во Битола, Милка Мицевска, на битолчанецот Зоран Вранишковски, односно поранешен владика Јован, му ...

На мирјанинот Вранишковски му се заканува затвор до 30 дена

Вест - 22.07.2003

ПО ЗАВЧЕРАШНИОТ УПАД ВО СОБОРНИОТ ХРАМ "СВЕТИ ДИМИТРИЈА" Зоран Вранишковски во битолската полиција останал до 3 часот вчераутро, кога судијката Бизевска му изрекла мерка притвор од пет дена, а тој и неговите следбеници ќе одговараат по кривичната пријава што СВР ..

Полицијата го приведе Зоран Вранишковски

Утрински - 21.07.2003

Поради обид за крштавањ?дете во Битола БИТОЛА - Зора?Вранишковски, расчинетио?владик?Јова? вчер?окол?пладне беше приведен од страна на битолската полиција ?подолг?врем?задржа?во зградата на СВ? Вранишковски ?приведен откако се обидел како српски егзарх во Македонија да изврши цркове?обре?на ...

Расчинетиот Јован упадна во храм на МПЦ и заврши во полиција

Дневник - 21.07.2003

ВЧЕРА ИНЦИДЕНТ ВО БИТОЛА Српскиот "егзарх" Вранишковски со неколку свои следбеници, влегол во црквата и почнал да се подготвува за крштевка на дете Полицијата вчера го приведе српскиот "егзарх" во Македонија, расчинетиот владика Јован, откако упаднал во битолскиот соборен храм "Св.