TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција гласа: ДА или НЕ за предлогот на кредиторската тројка

Телма - 05.07.2015

Грција на референдум одлучува за судбината на земјата. Околу 10 милиони Грци од утринава се изјаснуваат на референдумот за предлозите на кредиторите, кои предвидуваат дополнителни мерки на штедење, во замена за финасиска помош.

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

24 Вести - 05.07.2015

Окулу 10 милиони Грци денеска на референдум гласаат за планот на Владата предводена од премиерот Ципрас или за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две ...

НЕ или ДА за предлогот на кредиторите-Грција на референдум

Телма - 05.07.2015

Независност или порака дека не сакаат да ризикуваат и да го загрозат грчко останување во еврозоната. Народот е поделен во одлуката за гласањето, но обединет во ставовите дека од утре ги чекаат тешки моменти.

Референдум во Грција: Анкетите покажуваат- опцијата НЕ во предност

Нова ТВ - 05.07.2015

Околу 10 милиони Грци денеска на референдум гласааа за планот на Владата предводена од премиерот Ципрас или за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза, а анкетите покажуваат благо водство за опцијата НЕ, со која се вели ...

Референдум: Грција на пресвртна точка

Deutsche Welle - 05.07.2015

Владата во Атина одговорноста за неуспехот на преговорите со меѓународните кредитори сака да ја префрли врз грбот на гласачите. Тоа ја загрозува демократијата во земјата, коментира Спирос Москову.

Историски референдум за Грција, ЗА или ПРОТИВ мерките за штедење

Нова ТВ - 05.07.2015

Мерки на штедење за европска иднина, гласајќи „За“ или глас „Против“ во полза на идеите на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Грција денеска гласа на референдумот кој може да биде од историско значење за земјата.

Грците против „диктатот“ на кредиторите

Deutsche Welle - 05.07.2015

Грците расчистуваат со реформскиот курс на нивните кредитори: на денешниот референдум, според првите официјални прогнози на резултатот, јасно мнозинство е против диктатот за штедење од еврозоната и ММФ.

Референдумот како оружје на Ципрас

Deutsche Welle - 05.07.2015

Грците гласаа на референдумот и со мозинство ги отфрлија условите за штедење и реформи на кредиторите. Владата се обидува од резултатот да извлече незаработен профит, смета Спирос Москову.

Ципрас за победата на референдумот: Денеска ја славиме демократијата

Нова ТВ - 05.07.2015

Со скоро сите пребројани гласови, резултатите од грчкиот референдум покажуваат дека гласачите одлучно ги ги одбиле условите за меѓународна финансиска помош. Бројките објавени од страна на Министерството за внатрешни работи покажуваат дека речиси 62% ...

Ципрас: Ова не е прекин со Европа

Deutsche Welle - 05.07.2015

По решителното референдумско „не“ на Грците кон реформските планови на доверителите, грчкиот премиер Алексис Ципрас најави нови преговори. Исходот на референдумот, според него, не значи никаков прекин со Еропа.

Грците на референдум за новиот план за штедење

Р.С.Европа - 05.07.2015

Грците денеска гласаат на референдум за или против новиот план за штедење понуден од страна на европските лидери со цел да се реши должничката криза во земјата. Право на глас имаат околу 10 милиони Грци, кои доколку се изјаснат негативно на ...

Грците слават по резултатите на референдумот

Р.С.Европа - 05.07.2015

Раните резултати од референдумот во Грција покажуваат дека преовладуваат гласовите против новите мерки за штедење предложени од меѓународните кредитори. Според првичните официјални резултати над 60 проценти од Грците гласале со „не“ на референдумот.

„Сириза“ слави победа, референдумот адут за Грција

Капитал - 05.07.2015

Во телевизиското обраќање до нацијата, грчкиот премиер вечерва од Атина изјави дека Грција испишува нова страна во историјата на земјата По референудмот во кој мнозинството грчки граѓани се изјаснија против мерките за штедење наметнати од ...

Референдум во Грција: Анкетите покажуваат- опцијата НЕ во предност

Орбис - 05.07.2015

Околу 10 милиони Грци денеска на референдум гласааа за планот на Владата предводена од премиерот Ципрас или за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза, а анкетите покажуваат благо водство за опцијата НЕ, со која се вели ...

ПОЧНА ГЛАСАЊЕТО: Каков крај за СИРИЗА или почеток на нови преговори со ЕУ?

Фактор - 05.07.2015

Се чини дека Ципрас се надеваше дека преку “не” од најмалку половина од Грците кои се зад него лесно може да врши притисок во преговорите. Но, доверителите се одлучија за драматизација, а некои од нив без сомнение би сакале да се стави крај на ерата ...

Ципрас: Денеска е празник, демократијата ги победува стравот и уцената

Локално - 05.07.2015

„Грците гласаат за иднината на својата земја“, ова го изјави грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, откако гласаше на референдумот за прифаќање или одбивање на условите на кредиторите, соопшти ТАСС.

Oxi или Nai: Додека Грција гласа Европа во исчекување

Локално - 05.07.2015

Грција денеска гласа дали да прифати повеќе штедење во замена за меѓународната помош на референдум, кој пак најверојатно ќе утврди и дали земјата ќе ја напушти еврозоната по седум години тешка економска болка.

Грчкиот претседател и премиер гласаа заедно

Локално - 05.07.2015

Грците гласаат за иднината на својата земја. Ова го изјави грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, откако гласаше на референдумот за прифаќање или одбивање на условите на кредиторите, соопшти ТАСС.

Грците се изјаснија – анкетите предвидуваат победа на „не“

Канал5 - 05.07.2015

Гласачките кутии се затворија, неизвесноста расте. Грција го одредува патот по кој ќе се движи земјата во догледно време. Солидна излезност, охрабрувачки, но и заканувачки пораки од Брисел стасуваа во текот на целиот ден.

СЛАВЕЊЕ ВО АТИНА: Над 60 отсто гласале против, банките се отвораат во вторник!

Фактор - 05.07.2015

Најновите резултати покажуваат дека 61 отсто од гласачите се против мерките за штедење. На плоштадот во Атина почна славјето на приврзаниците на Ципрас и сите противници на мерките. Владата на Грција најави продолжување на преговорите уште утре, а ...

ГРЦИТЕ РЕКОА НЕ: Победа за Ципрас на референдумот

Фактор - 05.07.2015

Првите неофицијални резултати по пребројани третина од гласовите на реферндумот во Грција покажуваат дека 52 отсто од Грците рекоа не за мерките за штедење. Според резултатите 48 отсто од гласачите биле за мерките.

БЕЗ ИЛУЗИИ: Ципрас обезбеди предност, но проблемите допрва почнуваат!

Фактор - 05.07.2015

По референдумот во Грција Ципрас обезбеди мала психолошка предност пред европските партнери. сметаат аналитичарите. Сепак таа мала предност воопшто не значи дека проблемите во Грција завршуваат, напротив тие допрва почнуваат.

Над 60% од Грците го поддржаа Ципрас и гласаа НЕ (обновено)

Канал5 - 05.07.2015

Грците рекоа не, повеќе од половина Грци им кажаа не на предлозите на кредиторите и го послушаа барањето на премиерот Ципрас. Со пребројани 80% од гласовите, 61,56 % гласаа со НЕ, а 38,44% со ДА.

Грците и откажаа на Европа и мерките за штедење!!!

За Се - 05.07.2015

Грција во наредниот период може да се соочи со целосно губење на ликвидноста на државата за исплаќање на обврските, враќањето на долговите и функционирање на економијата, што може да доведе до излез од еврозоната и враќање на домашната валута ...

Шестте најголеми лаги на Ципрас

Република - 05.07.2015

Ова се шестте лажни тврдења на грчкиот премиер Алексис Ципрас, кои тој се обидува да им ги наметнете на обичните граѓани како чиста вистина. 1 . Ни ги затворија банките Банките се затвараат со нормативен акт, потпишан од страна на премиерот, кога ...

“Колепката на демократијата“ на референдум за предлог кој веќе не постои

Fox.mk - 05.07.2015

Грците излегуваат на гласање за прашањето кое им е наметнато како клучно за иднината на земјата – да го прифатат или не предлогот на доверителите да се продолжи со странската финансиска помош за земјата со продолжување на политиките на штедење, ...

Грците на референдум одлучуваат: ДА или НЕ за предлогот на кредиторите

Кирилица - 05.07.2015

Грција денеска на референдум одлучува за судбината на земјата. Околу 10 милиони Грци од утринава се изјаснуваат на референдумот за предлозите на кредиторите, кои предвидуваат дополнителни мерки на штедење, во замена за финасиска помош.

СЛАВЕЊЕ ВО АТИНА: Над 60 отсто гласале против, банките се отвораат во вторник!

Вечер Прес - 05.07.2015

Најновите резултати покажуваат дека 61 отсто од гласачите се против мерките за штедење. На плоштадот во Атина почна славјето на приврзаниците на Ципрас и сите противници на мерките. Владата на Грција најави продолжување на преговорите уште утре, а ...

Противниците на штедењето слават на улиците, владата не размислува за драхмата

Вечер Прес - 05.07.2015

Мноштво Грци, противници на строгите мерки за штедење кои во неделата на референдумот го заокружиле одговорот „не" за новата програма за финансиска помош понудена од доверителите, излегоа на улиците на главниот град Атина, славејќи ја победата на ...

Вaруфакис: Грчкото ‘не’ е победа на демократска Европа, Ципрас ќе ги интензивира иницијативите за договор

Република - 05.07.2015

Грчкото „не“ е големо „да“ за демократска Европа, изјави во неделата навечер грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис откако Грците на референдумот е речиси јасно дека победи опцијата којашто ја заговараше тој заедно со премиерот Алексис Ципрас, ...

‘Колепката на демократијата“ на референдум за предлог кој веќе не постои

Макфакс - 05.07.2015

Грците во недела излегуваат на гласање за прашањето кое им е наметнато како клучно за иднината на земјата – да го прифатат или не предлогот на доверителите да се продолжи со странската финансиска помош за земјата со продолжување на политиките на ...

Ципрас: Цела Европа ќе ја поведеме по нов пат!

Вечер Прес - 05.07.2015

Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или потенцијален катастрофален излез на земјата од еврозоната, а прашање е дали со гласањето ќе се избегне и ...

(Фото) Од стрес Ципрас „заработи“ херпес

еМагазин - 05.07.2015

Од Солун за еМагазин, Петре Димитров Резултатите од денешниот референдум ја одлучуваат иднината на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Доколу на референдумот победи опцијата ДА, тој најави оставка од премиерската функција.

(Видео) Референдум Грција: Вербален напад на лидерот на „Реката„, Ципрас пречекан како спасител

еМагазин - 05.07.2015

За еМагазин од Солун, Петре Димитров Гласањето на одлучувачкиот референдум за иднината на Грција заврши. Првите резултати кои ќе бидат објавени во живо се очекуваат веќе во 9 (по наше во 8) часот, кога се очекува да бидат изброени околу 10% од ...

Заврши референдумот во Грција – “не“ во благо водство

Бриф - 05.07.2015

Заврши историскиот референдум во Грција на кој граѓаните се изјаснија по предлогот на меѓународните кредитори. Според првите прелиминарни резултати ставот на Ципрас и опцијата „не“ имаат блага предност во однос на „да“.

Што по референдумот во Грција

Макфакс - 05.07.2015

Што ќе се случи со Грција по неделниот референдум: Како ќе реагираат нејзините партнери и доверители? Промена на владата или статус кво, продолжување на преговорите, излегување од еврозоната....

Референдумот заврши, Грците им рекоа НЕ на кредиторите

еМагазин - 05.07.2015

Според првичните резултати, Грците изгласаа „не“ на денешниот референдум. Во 18 часот беа затворени избирачките места на кои приближно 10 милиони граѓани можеа да се изјаснат за тоа, дали ги прифаќаат дополнителните рестриктивни мерки на штедење, во ...

Грција: Противниците на штедењето слават на улиците, владата не размислува за драхмата

Макфакс - 05.07.2015

Мноштво Грци, противници на строгите мерки за штедење кои во неделата на референдумот го заокружиле одговорот „не“ за новата програма за финансиска помош понудена од доверителите, излегоа на улиците на главниот град Атина, славејќи ја победата на ...

Веруфакис: Грчкото ‘не’ е победа на демократска Европа, Ципрас ќе ги ‘интензивира“ иницијативите за договор

Макфакс - 05.07.2015

Грчкото „не“ е големо „да“ за демократска Европа, изјави во неделата навечер грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис откако Грците на референдумот е речиси јасно дека победи опцијата којашто ја заговараше тој заедно со премиерот Алексис Ципрас, ...

Новинарски „напад“ на Ципрас

Sky - 05.07.2015

Интересот на светската јавност денеска е завртен кон Атина. Во прес – центарот „Запио“ се акредитирани 700 новинари, од кои над 500 странски дописници. Балконите на хотелите на плоштадот „Синтагма“ се преполни со камери и дописници кои непрекинато ...

Ципрас: Може да се игнорира волјата на владата, но не и волјата на народот

Sky - 05.07.2015

Со голема доза оптимизам премиерот на Грција, Алексис Ципрас ги поздрави граѓаните кои денеска гласаат на критичниот референдум. Насмеан, без вратоврска, преплавен од огромен број домашни и странски новинари Ципрас денешниот ден го оцени како ...

Грција: Протести и судири пред референдумот

Нова ТВ - 04.07.2015

На само два дена пред референдумот на кој грчките граѓани ќе решат дали ќе прифатат финансиска помош за спас на Грција, протести ја зафатија Атина. Вчера во центарот на градот се собраа две спротивставени групи.

Протести во Атина непосредно пред референдумот, Грците поделени

Нова ТВ - 04.07.2015

Паралелни протести во Атина околу начинот за излез од кризата. Вчера во центарот на градот се собраа две ривалски групи два дена пред референдумот. Околу 25.000 противници на програмата на меѓународните кредитори за спас на Грција се собраа на ...

Грција - сите зборуваат за тоа, никој не знае!

Deutsche Welle - 04.07.2015

Иако до неодамна категорично беше исклучувана таква можност, сега таа е се’ поверојатна: дека ќе има и трет пакет за помош на Грција. Само, никој не знае ни во колкав обем, ни под кои услови, ниту кој ќе го финансира.

Протести и судири со полицијата во Атина непосредно пред референдумот

Радио МОФ - 04.07.2015

На само два дена пред референдумот на кој грчките граѓани ќе решат дали ќе прифатат финансиска помош за спас на Грција, паралелни протести ја зафатија Атина. Вчера во центарот на градот се собраа две спротивставени групи.

Грчкото „охи“ и „не“ изедначени (ВИДЕО)

МКД - 04.07.2015

Пред утрешното народно изјаснување во врска со условите на меѓународната финансиска помош на оваа презадолжена земја, забранети се политички собири и испитувања на јавното мислење. Гласачите се сосема поделени – подеднакво ги има тие што сметаат ...

Алексис Ципрас: политички лудак или гениј?

МКД - 04.07.2015

Дали премиерот на Грција Алексис Ципрас е луд авантурист што ја турка својата земја низ економска стрмнина или е политичар со брилијантен ум, кој ги манипулира лидерите на Европска Унија за да го добие тоа што го сака, прашање е што денес доминира ...

Гардијан: Целта е да се понижи владата на Ципрас

МКД - 04.07.2015

Европската елита сака промена на режимот во Грција и нема да се задоволи само со клекнување на Сириза на колена, туку сака некој попослушен, пишува во авторски текст британски Гардијан. Тие сакаат промена на режимот.

Грција пред денот „Д“ – граѓаните одлучуваат за спас на економијата

Алфа - 04.07.2015

Грците на референдум гласаат за предлогот на доверителите, кој владата во Атина веќе го отфрли, иако и самиот предлог стана безпредметен со крајот на програмата за помош во вторникот. Ден пред одлучувачкиот реферндум за Грција.

Ципрас побара намалување на грчкиот долг за 30 отсто и 20-годишен грејс период

Сител - 04.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс период, за да биде обезбедно неговото исплаќање, јави БТА. Во телевизиско обраќање, Ципрас рече дека извештајот објавен вчера од Меѓународниот ...

Грција пред голема политичка криза

Канал5 - 04.07.2015

И да победи ДА и да победи НЕ на референдумот, денот потоа е комплициран за Грција. Во ниеден од двата случаи никој не може да биде сигурен што ќе се случи. Предвремени избори, влада на национален спас, нови успешни но и нови неуспешни преговори, ...

Германија допушти напуштање на Грција од еврозоната

Локално - 04.07.2015

Министерот за финансии на Германија, Волфганг Шојбле во пресрет на референдумот во Грција, изјави дека не е исклучено земјата да ја напушти еврозоната. “Да се задржи еврото или привремено да останат без него – на ова прашање може да одговорат само ...

Ципрас: Во недела ќе кажеме “не” на ултиматумот и мафијашките уцени

Локално - 04.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас ги повика уште еднаш Грците да гласаат со “не” на референдумот на 5 јули, објави ТАСС. Тој зборуваше на голем митинг во центарот на Атина на пред приврзаниците на иницијативата да се отфрлаат предлозите на ...

Како Грција ги постави сите против себе (благодарност до национал-комунистите во Атина)

Локално - 04.07.2015

На Европската унија и претстојат тешки времиња. Владата во Атина сосема намерно ја насочува својата земја на државен банкрот, од кој најмногу ќе страдаат самите Грците. Решенијата на оваа криза, на која тешко би можел да се најде аналог дури во ...

Децата во Грција си ги кршат касичките

Локално - 04.07.2015

Кризата со готовина во Грција стекнува трагични димензии. Светло сведоштво за тоа е приказната на 10-годишно девојче кое, ја одушеви целата јавност поврзана со празните банкомати во земјата, е скршената касичка за детските заштеди, која ја оставило ...

Грција на крстопат

Н.Македонија - 04.07.2015

Прашањето е англиско-грчко, тешко и конфузно, гласачкото ливче замка, но граѓаните треба да одлучат „да“ или „не“, треба да одлучат каде ќе го стават знакот +, знак што ќе биде пресуден за иднината на земјата.

Ципрас очекува договор со Брисел по референдумот во недела

Сител - 04.07.2015

Последните анкети во Грција покажуваат дека се менува расположението на гласачите за тоа како ќе се изјасната на рефендумот во недела.Според истражувањето на институтот Алко , 44, 8 проценти од грците ќе го дадат својот глас за прифаќање на понудата ...

Варуфакис ги нарече кредиторите терористи

Сител - 04.07.2015

Гркиот премиер Алексис Ципрас синоќа повторно ги повика своите сонародници на 5 јули да одоговорат со Не на ултиматумот и уцените на мегународните кредитори. Зброувајќи на плоштадот Синтагма во Атина пред околу 50 000 противници на мерките за ...

Балканскиот Хари Потер во невозможна мисија, ем лидер на Грција, ем добар со Брисел да остане?!

Фактор - 04.07.2015

Човекот што ќе ја сруши еврозоната, Алексис Ципрас, може многу скоро да се соочи со своите проблеми, со своите Грци. Ако на референдумот се изгласа за мерките за штедење Ципрас може да се збогува со кариерата.

ДОСИЕ ЦИПРАС: Најопасниот човек во Европа!

Фактор - 04.07.2015

За Ципрас многу е напишано но не е на одмет да потсетиме, што за него напишавме кога беше избран. Не е било кој, во моментов е најопасниот човек во европа. Алексис Ципрас е роден на 28 јули 1974 во Атина. По потекло, мајка му е од Правишта.

Грчките економисти го повикаа народот да заокружи „да“ на неделниот референдум

Денар - 04.07.2015

Повеќе од 250 професори по економија, кои работат во Грција, ги повикаа во петок избирачите да заокружат ’да’ на претстоjниот референдум во недела, јави РИА Новости. Повикот доаѓа откако претходно грчкиот премиер Алексис Ципрас повика да се гласа ...

Ципрас бара долгот да биде намалeн за 30 отсто и грејс период од 20 години

Денар - 04.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара долгот на неговата земја да биде намален за 30 отсто и да и биде одобрен грејс период од 20 години. Tој во телевизиското обраќање до нацијата на последниот ден од кампањата пред референдумот закажан за во недела ...

Протести и „контрапротести“ пред референдумот во Грција

Кирилица - 04.07.2015

На само два дена пред референдумот на кој грчките граѓани ќе решат дали ќе прифатат финансиска помош за спас на Грција, паралелни протести ја зафатија Атина. Вчера во центарот на градот се собраа две спротивставени групи.

Референдум: Грците сакаат земјата да излезе од проблемите, а не од Европската унија

Кирилица - 04.07.2015

Грците утре на референдум гласаат за предлогот на доверителите, кој владата во Атина веќе го отфрли, иако и самиот предлог стана безпредметен со крајот на програмата за помош во вторникот.

Гардијан: Европската елита сака да се понижи владата на Ципрас

Репортер - 04.07.2015

Европската елита сака промена на режимот во Грција и нема да се задоволи само со клекнување на Сириза на колена, туку сака некој попослушен, пишува во авторски текст британски Гардијан. Тие сакаат промена на режимот.

ДОСИЕ ЦИПРАС: Најопасниот човек во Европа!

Репортер - 04.07.2015

За Ципрас многу е напишано но не е на одмет да потсетиме, што за него напишавме кога беше избран. Не е било кој, во моментов е најопасниот човек во европа. Алексис Ципрас е роден на 28 јули 1974 во Атина. По потекло, мајка му е од Правишта.

Знамето на ЕУ гореше во Солун и во Атина

Дневник - 04.07.2015

На улиците на Атина и Солун во четвртокот вечера излегоа демонстранти кои, бесни поради ситуацијата во која се наоѓаат, го запалија знамето на Европската Унија. Ривалските кампањи по повод референдумот за мерките за штедење во Грција завршија вчера, ...

Фашистичко-комунистичка пропаганда

Дневник - 04.07.2015

Дарко ЈАНЕВСКИ Наспроти владејачкото мислење дека Грците в недела решаваат за пари, всушност станува збор за нешто многу повеќе од тоа. Зашто, дури и да го одбијат финансискиот план поради кој Алексис Ципрас и неговата коалиција распишаа референдум, ...

Грција референдум: Води таборот за НЕ

еМагазин - 04.07.2015

Последната анкета за грчкиот референдум закажан за утре, на кој гласачите ќе се изјаснат за понудата од меѓународните ркедитори и мерките за штедење, покажува дека приврзаниците на опцијата "да" се во мала предност пред оние кои ќе гласаат со "не", ...

Зошто САД се грижат што ќе се случи со Грција?

1.мк - 04.07.2015

Европските медиуми објавија дека Вашингтон е загрижен во врска со можноста на Грција да ја напушти еврозоната, разбирањето на Ципрас со Русија, како и поради Шестата флота во Крит. Американскиот претседател Барак Обама смета дека тоа би можело да, ...

Грците поделени пред референдумот во недела

Глас на Америка - 03.07.2015

Со резултат „против“ Грција може да биде натерана да излезе од еврозоната Според најновата анкета за престојниот референдум во Грција, нејзините жители се речиси подеднакво поделени за тоа како ќе гласаат.

„Тајмс“: Доколку Ципрас загуби на референдумот ќе поднесе оставка

24 Вести - 03.07.2015

Висок функционер на владејачката грчка партија Сириза изјавил за лондонски „Тајмс“ дека премиерот Алексис Ципрас веднаш ќе поднесе оставка, доколку на референдумот во недела мнозинството Грци ќе гласаат за реформите и за условите на земјите од ...

Ќе се одлучува за законитоста на референдумот во Грција

Телма - 03.07.2015

Државниот совет на Грција во улога на Врховен административен суд денеска треба да одлучи во врска со законитоста на референдумот, на кој в недела Грците ќе се произнесат по предлогот на кредиторите на земјата.

Ципрас: „НЕ“ на уцените

Телма - 03.07.2015

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас ги повика гласачите на референдумот в недела да кажат НЕ на уцените кои доаѓаат од европската кредиторска тројка. Во кусото телевизиско обраќање апелираше до грчкиот народ да не дозволи да победи кампањата на ширење ...

Уставноста на референдумот во Грција ставена под знак прашалник

Нова ТВ - 03.07.2015

Државниот совет на Грција денеска треба да одлучува за законитоста на референдумот, на кој Грците во недела ќе се произнесат по предлогот на европските кредитори, пренесува британски „Гардијан“.

Грците поделени пред престојниот референдум

Нова ТВ - 03.07.2015

Според најновата анкета за престојниот референдум во Грција, нејзините жители се речиси подеднакво поделени за тоа како ќе гласаат. Анкетата била спроведена на 30 јуни и 1-ви јули врз 1.000 граѓани, а резултатите покажуваат дека 44.8 проценти од ...

Аплауз за Ципрас од неочекувани сојузници

Deutsche Welle - 03.07.2015

Курсот на конфронтација што грчкиот премиер Алексис Ципрас го одбра во спорот околу реформите и финансиската помош, во Европа доведе до невообичаени сојузи. Популистичките партии од десниот и левиот спектар го поздравуваат дури пренагласено ...

Ципрас бара отпис на долговите и мораториум за отплатата

Deutsche Welle - 03.07.2015

Грчкиот премиер повика на референдумот да се гласа со „не“ и побара отпис на дел од долговите и 20 години мораториум на отплатата. Грчкиот премиер Алексис Ципрас во денешното обраќање на нацијата уште еднаш ги повика сонародниците на референдумот в ...

„Тајмс“: Доколку Ципрас загуби на референдумот ќе поднесе оставка

Утрински - 03.07.2015

Висок функционер на владејачката грчка партија Сириза изјавил за лондонски „Тајмс“ дека премиерот Алексис Ципрас веднаш ќе поднесе оставка, доколку на референдумот во недела мнозинството Грци ќе гласаат за реформите и за условите на земјите од ...

Ципрас и Брисел со различни ставови за референдумот

Утрински - 03.07.2015

Референдумот во недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за телевизијата Антена, додавајќи дека грчкиот народ знае зошто гласа. - Грчкиот народ сака да биде во можност да се движи напред со оптимизам.

Ципрас побара намалување на грчкиот долг

Р.С.Европа - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс период, за да биде обезбедно неговото исплаќање, јави БТА. Во телевизиско обраќање, Ципрас рече дека извештајот објавен вчера од Меѓународниот ...

Грчката драма и сеирот во Македонија

Капитал - 03.07.2015

И покрај целата сериозност на грчката криза и на ситуацијата во која се наоѓаат Грција, еврото и Европската унија зачудуваат леснотијата и плиткоста со која некои политичари или аналитичари во Македонија ги коментираат случувањата.

ЗА ДА ИЗБЕГНАТ БАНКРОТ:Ципрас бара плаќање на долгот во следните 20 години

Телеграф - 03.07.2015

ММФ прогнозира дека може да биде неопходно отпишување на дел од долгот на Грција, бидејќи земјата нема да биде во состојба да го отплаќа Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс ...

Можни сценарија: Што ако Грците гласат „да„ или „не“

Правдико - 03.07.2015

Ројтер ги разгледува можните сценарија што ќе се случи во Грција на политички план, доколку Грците на престојниот референдум гласат со „да“ или „не„ или референдумот не успее. Слаба излезност на референдумот Референдумите не се правно обврзувачки во ...

Ципрас побара намалување на грчкиот долг за 30 отсто и 20-годишен грејс период

+инфо - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс период, за да биде обезбедно неговото исплаќање, јави БТА. Во телевизиско обраќање, Ципрас рече дека извештајот објавен вчера од Меѓународниот ...

Аплауз за Ципрас од неочекувани сојузници

Правдико - 03.07.2015

Курсот на конфронтација што грчкиот премиер Алексис Ципрас го одбра во спорот околу реформите и финансиската помош, во Европа доведе до невообичаени сојузи. Популистичките партии од десниот и левиот спектар го поздравуваат дури пренагласено ...

Ципрас и Европа со различни ставови за влијанието на исходот од референдумот

Алфа - 03.07.2015

Референдумот во недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за телевизијата Антена, додавајќи дека грчкиот народ знае зошто гласа. Референдумот во недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис ...

„Тајмс“: Доколку Ципрас загуби на референдумот ќе поднесе оставка

Алфа - 03.07.2015

Овој функционер чиј идентитет весникот не го открива, рекол дека по повлекувањето на Ципрас, ќе биде формирана влада на национално единство која би продолжило да управува со земјата. Висок функционер на владејачката грчка партија Сириза изјавил за ...

Ципрас и Европа со различни ставови за влијанието на исходот од референдумот

+инфо - 03.07.2015

Референдумот во недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за телевизијата Антена, додавајќи дека грчкиот народ знае зошто гласа. - Грчкиот народ сака да биде во можност да се движи напред со оптимизам.

Ципрас: Референдумот во недела е пет години задоцнет

Точка - 03.07.2015

Референдумот в недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за телевизијата Антена, додавајќи дека грчкиот народ знае зошто гласа. – Грчкиот народ сака да биде во можност да се движи напред со оптимизам.

Ципрас и Европа со различни ставови за влијанието на исходот од референдумот

Сител - 03.07.2015

Референдумот во недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за телевизијата Антена, додавајќи дека грчкиот народ знае зошто гласа. - Грчкиот народ сака да биде во можност да се движи напред со оптимизам.

Парижаните ги повикуваат Грците да заокружат "не". Ципрас ќе ги отвори банките по постигнување договор

Точка - 03.07.2015

Францускиот министер за финансии, Мишел Сапен, изјави дека грчкото гласање "за" ќе го овозможи дијалогот со Атина за можно продолжување на преговорите. Неколку илјади демонстранти во француската престолнина Париз во четвртокот ги повикаа грчките ...

Ципрас се надева дека договор ќе се постигне 48 часа по референдумот

Точка - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас очекува да постигне нов договор за помош од кредиторите во рок од 48 часа по референдумот во недела. Тој соопшти дека проблемот којшто го имаат граѓаните со затворените банки нема долго да трае.

Ципрас бара долгот да биде намалeн за 30 отсто и грејс период од 20 години

Точка - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара долгот на неговата земја да биде намален за 30 отсто и да и биде одобрен грејс период од 20 години. Tој во телевизиското обраќање до нацијата на последниот ден од кампањата пред референдумот закажан за во недела ...

Најнова анкета во Грција: Народот нема да го поддржи Ципрас

Локално - 03.07.2015

Последната анкета за грчкиот референдум на кој гласачите во недела ќе одлучуваат за понудата на меѓународните кредитори и мерките на штедење покажува дека, иако со мала предност, за грчкиот народ понудите од доверителите се прифатливи, јави Ројтерс.

Ципрас најавува договор 48 часа по референдумот, Грците гласаат со „ДА“

Канал5 - 03.07.2015

Договор ќе има 48 часа по референдумот, банките ќе отворат штом се потпише договорот, Грците да не треба да бидат загрижени за нивните депозити, а гласањето во недела е последната станица пред решение – ова се дел од пораките кои грчкиот премиер ги ...

Теорија на заговор: Светските сили готват преврат во Грција

Локално - 03.07.2015

„Германија и другите европски држави воопшто не сакаат компромис за тоа дали Грција ќе ги плаќа обврските кон доверителите. Тие не сакаат владата на Ципрас да падне на колена, тие сакаат да го сменат тотално целиот режим на управување во земјата“ ...

Шојбле освои повеќе симпатии поради цврстата позиција за Грција

Локално - 03.07.2015

Цврстата позиција на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле во однос на Грција и нејзината должничка криза го зголемила одобрението во Германија до највисоките вредности. Ова го покажува анкета во Германија, според која 70% од анкетираните ...

(ВИДЕО-ФОТО) Шок бомби на улиците во Атина, Ципрас повикува на „гордо не“!

Фактор - 03.07.2015

Судир на полцијата и демонстранти на улиците на Атина. Во престрелка со противницте на договорот на Грција и меѓународните кредитори полицијата употребила шок – бомби. Само два дена пред реферндумот, повеќе од 45 000 излегоа на протестите „за“ и ...

Едни бараат оставка , други илјадници се собраа во Атина да слушнат што ќе им каже Ципрас

Локално - 03.07.2015

Илјадници Грци се собраа на плоштадот “Синтагма” во Атина во знак на протест против доверителите и политиката на ЕУ. Ново за денеска е дека официјално Грција беше прогласена во банкрот од Европскиот фонд за стабилност.

Тоа ли е иднината на гордите Грци!?

Локално - 03.07.2015

Лидерите на Европската унија ретко биле толку блиску до нервен слом. Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц дури предложи лично да отпатува за Грција и таму да се заложи за гласање со “за” на претстојниот референдум.

ЕУ објави дека Грција е во банкрот

Фактор - 03.07.2015

Грција е во банкрот, објави Европскиот фонд за финансиска стабилност (ЕФФС), цитиран од агенциите. Институцијата нема веднаш да си ги бара доделените 130.9 милијарди евра, иако земјата одби да ги плати во рок досегашните износи кон ММФ, објаснува ...

„Тајмс“: Доколку Ципрас загуби на референдумот ќе поднесе оставка

Локално - 03.07.2015

Висок функционер на владејачката грчка партија Сириза изјавил за лондонски „Тајмс“ дека премиерот Алексис Ципрас веднаш ќе поднесе оставка, доколку на референдумот во недела мнозинството Грци ќе гласаат за реформите и за условите на земјите од ...

Што по грчкиот референдум?

Н.Македонија - 03.07.2015

На први јули Грција и Европската Унија зачекорија во непознатото Точно на полноќ Грција банкротираше кон Меѓународниот монетарен фонд затоа што не успеа да го плати достасаниот долг. За економистите Грција технички е веќе во банкрот, иако ...

И Ципрас и кредиторите го чекаат референдумот, но со различен одговор

Н.Македонија - 03.07.2015

Пораките што од Европа стигнаа до Ципрас и кои не влеваат многу оптимизам дека би можело да има договор или решение во следните денови накусо гласеа: „Прво референдум, па потоа преговори“ ДОДЕКА ГРЦИЈА ТОНЕ ВО СТРАВ, НЕИЗВЕСНОСТ И ПАНИКА ...

Алексис Ципрас: Гениј или лудак?

Точка - 03.07.2015

"Кој ќе ја извлече змијата од дупката?" Оваа стара грчка изрека може да се слушне во ситуациите кои делуваат безизлезно. Грција одамна се наоѓа во дупка, за што во добар е заслужна самата, со голема помош од своите пријатели од еврозоната.

Можни сценарија: Што ако Грците гласат „да„ или „не“

еМагазин - 03.07.2015

Ројтер ги разгледува можните сценарија што ќе се случи во Грција на политички план, доколку Грците на престојниот референдум гласат со „да“ или „не„ или референдумот не успее. Слаба излезност на референдумот Референдумите не се правно обврзувачки во ...

Ципрас побара намалување на грчкиот долг за 30 отсто и 20-годишен грејс период

Либертас - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс период, за да биде обезбедно неговото исплаќање, јави БТА. Во телевизиско обраќање, Ципрас рече дека извештајот објавен вчера од Меѓународниот ...

„Тајмс“: Ако Ципрас загуби на референдумот ќе поднесе оставка

Република - 03.07.2015

Висок функционер на владејачката грчка партија Сириза изјавил за лондонски „Тајмс“ дека премиерот Алексис Ципрас веднаш ќе поднесе оставка, доколку на референдумот во недела мнозинството Грци ќе гласаат за реформите и за условите на земјите од ...

Ципрас: Референдумот в недела е пет години задоцнет

Нетпрес - 03.07.2015

Референдумот в недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за телевизијата Антена, додавајќи дека грчкиот народ знае зошто гласа. – Грчкиот народ сака да биде во можност да се движи напред со оптимизам.

Ципрас побара намалување на грчкиот долг за 30 отсто и 20-годишен грејс период

Репортер - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс период, за да биде обезбедно неговото исплаќање, јави БТА. Во телевизиско обраќање, Ципрас рече дека извештајот објавен вчера од Меѓународниот ...

Ципрас побара намалување на грчкиот долг и 20 години грејс период

Press24 - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс период, за да биде обезбедно неговото исплаќање, јави БТА. Во телевизиско обраќање, Ципрас рече дека извештајот објавен вчера од Меѓународниот ...

Ципрас и Европа со различни ставови за влијанието на исходот од референдумот

Курир - 03.07.2015

Референдумот во недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за телевизијата Антена, додавајќи дека грчкиот народ знае зошто гласа. - Грчкиот народ сака да биде во можност да се движи напред со оптимизам.

„Тајмс“: Доколку Ципрас загуби на референдумот ќе поднесе оставка

Репортер - 03.07.2015

Висок функционер на владејачката грчка партија Сириза изјавил за лондонски „Тајмс“ дека премиерот Алексис Ципрас веднаш ќе поднесе оставка, доколку на референдумот во недела мнозинството Грци ќе гласаат за реформите и за условите на земјите од ...

Ципрас се надева дека договор ќе се постигне 48 часа по референдумот

Денар - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас очекува да постигне нов договор за помош од кредиторите во рок од 48 часа по референдумот во недела. Тој соопшти дека проблемот којшто го имаат граѓаните со затворените банки нема долго да трае.

„Тајмс“: Доколку Ципрас загуби на референдумот ќе поднесе оставка

Press24 - 03.07.2015

Висок функционер на владејачката грчка партија Сириза изјавил за лондонски „Тајмс“ дека премиерот Алексис Ципрас веднаш ќе поднесе оставка, доколку на референдумот во недела мнозинството Грци ќе гласаат за реформите и за условите на земјите од ...

Ципрас побара намалување на грчкиот долг за 30 отсто и 20-годишен грејс период

Денешен - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс период, за да биде обезбедно неговото исплаќање, јави БТА. Во телевизиско обраќање, Ципрас рече дека извештајот објавен вчера од Меѓународниот ...

Парижаните ги повикуваат Грците да заокружат ‘не’. Ципрас ќе ги отвори банките по постигнување на договор

Денар - 03.07.2015

Неколку илјади демонстранти во француската престолнина Париз во четвртокот ги повикаа грчките гласачи да ги отфрлат мерките за штедење кои ги бараат доверителите, повикувајќи ги да заокружат „не“ на референдумот, кој ќе се одржи во недела, а ...

Ципрас и Европа различно гледаат на влијанието на исходот од референдумот

Вечер Прес - 03.07.2015

Референдумот во недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за телевизијата Антена, додавајќи дека грчкиот народ знае зошто гласа Референдумот во недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас ...

„Тајмс“: Доколку Ципрас загуби на референдумот ќе поднесе оставка

Либертас - 03.07.2015

Висок функционер на владејачката грчка партија Сириза изјавил за лондонски „Тајмс“ дека премиерот Алексис Ципрас веднаш ќе поднесе оставка, доколку на референдумот во недела мнозинството Грци ќе гласаат за реформите и за условите на земјите од ...

Грчките економисти го повикаа народот да заокружи „да“ на неделниот референдум

Fox.mk - 03.07.2015

Повеќе од 250 професори по економија, кои работат во Грција, ги повикаа избирачите да заокружат ’да’ на претстоjниот референдум во недела, јави РИА Новости. Повикот доаѓа откако претходно грчкиот премиер Алексис Ципрас повика да се гласа негативно ...

Ципрас се надева дека договор ќе се постигне 48 часа по референдумот

Fox.mk - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас очекува да постигне нов договор за помош од кредиторите во рок од 48 часа по референдумот во недела. Тој соопшти дека проблемот којшто го имаат граѓаните со затворените банки нема долго да трае.

Парижаните ги повикуваат Грците за заокружат “не“. Ципрас ќе ги отвори банките по постигнување договор

Fox.mk - 03.07.2015

Неколку илјади демонстранти во француската престолнина Париз во четвртокот ги повикаа грчките гласачи да ги отфрлат мерките за штедење кои ги бараат доверителите, повикувајќи ги да заокружат „не“ на референдумот, кој ќе се одржи во недела, а ...

ХАОС ВО ГРЦИЈА: Шок бомби во Атина, Ципрас повика на гордо „не“! (Видео)

Репортер - 03.07.2015

Во судирот со противниците на договорот на Грција и меѓународните кредитори вечерва полицијата употреби шок-бомби. Само два дена пред референдумот, повеќе од 45 илјади луѓе излегоа на протестите за и против грчкото „Не“.

Ципрас бара намалување на грчкиот долг и грејс период од 20 години

Курир - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс период, за да биде обезбедно неговото исплаќање, јави БТА, пренесе МИА. Во телевизиско обраќање, Ципрас рече дека извештајот објавен вчера од ...

Алексис Ципрас: Гениј или лудак?

Репортер - 03.07.2015

“Кој ќе ја извлече змијата од дупката?” Оваа стара грчка изрека може да се слушне во ситуациите кои делуваат безизлезно. Грција одамна се наоѓа во дупка, за што во добар е заслужна самата, со голема помош од своите пријатели од еврозоната.

Евроскептиците од сите бои одушевени од Ципрас – Историско “Не“ за Европа!

Кирилица - 03.07.2015

Левите и десните популистички партии во европските земји, кои по правило имаат некомпатибилни претстави за општеството и државата, а на кои заедничко им е отфрлањето на ЕУ и борбата против етаблираните партии во нивните татковини, со одушевување го ...

Грчките економисти го повикаа народот да заокружи „да“ на неделниот референдум

Макфакс - 03.07.2015

Повеќе од 250 професори по економија, кои работат во Грција, ги повикаа во петок избирачите да заокружат ’да’ на претстоjниот референдум во недела, јави РИА Новости. Повикот доаѓа откако претходно грчкиот премиер Алексис Ципрас повика да се гласа ...

Хаос во најава: Активисти „за“ и „против“ Европа во исто време на улиците во Атина

Република - 03.07.2015

Два масовни собири се најавени за вечерва на улиците во Атина со сосема спротивни цели. СИРИЗА ги повика граѓаните да се соберат во центарот на главниот град за да ја изразат својата поддршка за опцијата „не“ на референдумот во недела.

Грција се подготвува за референдум

МРТ - 03.07.2015

раѓаните се двоумат дали да ги прифатат предлозите од меѓународните кредитори, односно дали да го задржат еврото или да ја вратат драхмата... Грција се подготвува за референдумот закажан за в недела.

Ципрас се надева дека договор ќе се постигне 48 часа по референдумот

Макфакс - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас очекува да постигне нов договор за помош од кредиторите во рок од 48 часа по референдумот во недела. Тој соопшти дека проблемот којшто го имаат граѓаните со затворените банки нема долго да трае.

Ципрас бара долгот да биде намалeн за 30 отсто и грејс период од 20 години

Макфакс - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара долгот на неговата земја да биде намален за 30 отсто и да и биде одобрен грејс период од 20 години. Tој во телевизиското обраќање до нацијата на последниот ден од кампањата пред референдумот закажан за во недела ...

Неизвесност: Грците поделени околу референдумот

МРТ - 03.07.2015

Се продлабочува техничкиот банкрот на Грција, на 5-ти јули јужниот сосед излегува на референдум, а премиерот Ципрас се погласен против програмата за штедење. Во меѓувреме не преставуваат редиците пред банките и банкоматите, како и масовните протести ...

Шок бомби во Атина, Ципрас повика на гордо „не“! (Видео)

Кирилица - 03.07.2015

Судир на полицијата и демонстрантите на улиците на Атина. Во судирот со противниците на договорот на Грција и меѓународните кредитори полицијата употреби шок-бомби. Само два дена пред референдумот, повеќе од 45 илјади луѓе излегоа на протестите за и ...

Грците велат: Повеќе не се плашиме од стравот!

Вечер Прес - 03.07.2015

Најновата анкета за исходот на грчкиот референдум закажан за в недела покажува дека приврзаниците на прифаќањето на условите на кредиторите се во мала предност Најновата анкета за грчкиот референдум закажан за в недела, на кој гласачите ќе се ...

„Тајмс“: Доколку Ципрас загуби на референдумот ќе поднесе оставка

Lider - 03.07.2015

Висок функционер на владејачката грчка партија Сириза изјавил за лондонски „Тајмс“ дека премиерот Алексис Ципрас веднаш ќе поднесе оставка, доколку на референдумот во недела мнозинството Грци ќе гласаат за реформите и за условите на земјите од ...

Ципрас побара намалување на грчкиот долг за 30 отсто и 20-годишен грејс период

Lider - 03.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара денеска намалување на грчкиот долг за 30 проценти и 20-годишен грејс период, за да биде обезбедно неговото исплаќање, јави БТА. Во телевизиско обраќање, Ципрас рече дека извештајот објавен вчера од Меѓународниот ...

Ципрас и Европа со различни ставови за влијанието на исходот од референдумот

Lider - 03.07.2015

Референдумот во недела е пет години задоцнет, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за телевизијата Антена, додавајќи дека грчкиот народ знае зошто гласа. – Грчкиот народ сака да биде во можност да се движи напред со оптимизам.

Грциите поделени меѓу стравот и гордоста

Sky - 03.07.2015

Два дена пред отворање на гласачките места во Грција, сè уште е неизвесно дали ќе надвладее поддршката за грчката влада или, пак, поддршката за мерките на кредиторите за да се осигури останувањето на Грција во еврозоната.

Самарас: Ципрас ја банкротира Грција

24 Вести - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција, јавува МИА.

Ќе се преговара за спасувачки заем за Грција по референдумот

Телма - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе ја разгледаат молбата за нов спасувачки заем на грчкиот премиер Алексис Ципрас по резултатите од референдумот в недела. Ова му го соопштил во писмо на Ципрас претседавачот на еврогрупата, холандскиот министер ...

Грција: Економската криза ја раздрма политичката сцена

24 Вести - 02.07.2015

Продлабочувањето на економската криза во Грција ги разбранува и политичките структури во земјата. Грчките медиуми јавуваат за раздор во владејачката коалиција, откако дел од пратениците на партијата на Независни Грци партнерите на Сириза, не се ...

Нема преговори со Грција до референдумот

Телма - 02.07.2015

Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната ја исклучија денеска можноста за нови преговори со Грција, се додека во недела не се одржи најавениот референдум, на кој граѓаните треба да се изјаснат за или против барањата на предлозите на ...

Преговорите меѓу Грција и еврогрупата не завршуваат по референдумот

Нова ТВ - 02.07.2015

Преговорите помеѓу Грција и европските кредитори нема да завршат по одржувањето на референдумот закажан за 5.јули. Како што пишуваат медиумите од регионот, Ципрас добил писмо од претседавачот на еврогрупата, холандскиот министер за финансии, Јерун ...

Лагард и Самарас со остри критики за Ципрас

Нова ТВ - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија - Андонис Самарас, во телевизиско интервју остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција.

Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција до референдумот

Утрински - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот в недела. - Ние ќе се вратиме на вашата молба за поддршка за финансиска ...

Самарас: Ципрас ја банкротира Грција

Утрински - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција. - Тој немаше храброст да признае дека е оној, кој го потпиша ...

Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција до референдумот

Алсат-М - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот в недела. - Ние ќе се вратиме на вашата молба за поддршка за финансиска ...

Земјите од еврозоната ќе ја разгледаат грчката молба по референдумот

Р.С.Европа - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по референдумот в недела. Ние ќе се вратиме на вашата молба за поддршка за финансиска стабилност од ...

Грција, нема преговори додека не заврши референдумот

Алсат-М - 02.07.2015

Министерите за финансии од еврозоната, на грчкиот премиер Алексис Ципрас, му порачаа дека ќе ја разгледаат неоговата молба за нов спасувачки заем, но по резултатите од референдумот во недела.

САМАРАС: Ципрас сите ги лажеше и на крајот ја банкротира Грција

Телеграф - 02.07.2015

Оставени сме да висиме и ги изгубивме 35-те милијарди евра од фондовите на ЕУ, кои беа наменети за нашата земја по жртвите кои ги поднесоа нашите луѓе, рече лидерот на Нова демократија, додавајќи дека сега Ципрас „моли за нов меморандум, а со месеци ...

ЕВРОГРУПА: Преговорите со Атина нема да се обноват пред референдумот

Телеграф - 02.07.2015

Јас многу жалам за ситуацијата, имајќи ја предвид силната непоколебливост на грчкиот народ да биде дел од Европа и да остане дел од еврозоната, што ние целосно го поддржуваме, рече претседателот на Еврогрупат Министрите за финансии од еврозоната му ...

Грчкиот потрес на берзите однесе 88 милијарди долари од богаташите

Тера - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе ја разгледаат молбата за нов спасувачки заем на грчкиот премиер Алексис Ципрас по резултатите од референдумот в недела. Ова му го соопштил во писмо на Ципрас претседавачот на еврогрупата, холандскиот министер ...

Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција до референдумот

Алфа - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот в недела. Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот ...

Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција до референдумот

А1 On - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот в недела. – Ние ќе се вратиме на вашата молба за поддршка за финансиска ...

Самарас: Ципрас ја банкротира Грција

Алфа - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција. Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија ...

Атина: Преговорите со кредиторите не заршуваат во недела

Алфа - 02.07.2015

Преговорите меѓу Грција и нејзините кредитори не завршуваат в недела, кога ќе се одржи референдум за предлогот на доверителите, соопштија синоќа грчки владини извори. Преговорите меѓу Грција и нејзините кредитори не завршуваат в недела, кога ќе се ...

Зошто ви е референдум, Грци?

Идивиди - 02.07.2015

Во недела Грците ќе можат да се изјаснат на референдум, но всушност за што? Дали се за или против финаисискиот пакет за помош од меѓународните кредитори, вклучувајќи ги и економските мерки и реформи. Прашањето кое се поставува е апсурдно.

Ципрас порача на референдумот да се гласа со „НЕ“

Идивиди - 02.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е подготвен за постигнување на договор, доколку меѓународните кредитори ги прифатат барањата на грчката влада. Во писмо упатено до Тројката,Грција побара неколку промени во рамките на условите што се бараат од нив.

Атина: Преговорите со кредиторите не заршуваат во недела

А1 On - 02.07.2015

Преговорите меѓу Грција и нејзините кредитори не завршуваат в недела, кога ќе се одржи референдум за предлогот на доверителите, соопштија синоќа грчки владини извори. – Вистината е сосема спротивното, односно референдумот претставува дел од ...

Зошто ви е референдум, Грци?

А1 On - 02.07.2015

Дојче Веле – Берлин Во недела Грците ќе можат да се изјаснат на референдум, но всушност за што? Дали се за или против финаисискиот пакет за помош од меѓународните кредитори, вклучувајќи ги и економските мерки и реформи.

Самарас: Ципрас ја банкротира Грција

+инфо - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција, јави дописникот на МИА од Атина.

Нема преговори до референдумот – Варуфакис: очајни сме да останеме во еврозоната

Алфа - 02.07.2015

Меѓународните кредитори на Грција одлучија да ги прекинат сите преговори со владата во Атина се додека не се појават резултатите од референдумот закажан за во недела. Според нив, последните понуди на владата на Ципрас биле несериозни а некои дури ...

Самарас: Ципрас сите ги лажеше и на крај ја банкротира Грција

Точка - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција, јави дописникот на МИА од Атина.

Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција до референдумот

Сител - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот в недела. - Ние ќе се вратиме на вашата молба за поддршка за финансиска ...

Самарас: Ципрас ја банкротира Грција

Сител - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција, јави дописникот на МИА од Атина.

Зошто ви е референдум, Грци?

Сител - 02.07.2015

Во недела Грците ќе можат да се изјаснат на референдум, но всушност за што? Дали се за или против финаисискиот пакет за помош од меѓународните кредитори, вклучувајќи ги и економските мерки и реформи. Прашањето кое се поставува е апсурдно.

Атина: Преговорите со кредиторите не завршуваат во недела

Сител - 02.07.2015

Преговорите меѓу Грција и нејзините кредитори не завршуваат в недела, кога ќе се одржи референдум за предлогот на доверителите, соопштија синоќа грчки владини извори. - Вистината е сосема спротивното, односно референдумот претставува дел од ...

Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција до референдумот

Локално - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот в недела. – Ние ќе се вратиме на вашата молба за поддршка за финансиска ...

Теодоракис предложи формирање влада на национално единство на Грција

Сител - 02.07.2015

Препорачувам да се формира нова влада која ќе произлезе од овој Парламент и која за многу брзо време ќе донесе договор и банките ќе се отворат, изјави лидерот на „Потами“ Ставрос Теодоракис.

Грција ги прифаќа условите на доверителите

Бизнис Вести - 02.07.2015

Грчкиот премиер ги прифатил условите на доверителите, покажува писмото со кое располага Financial Times. Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги прифаќа условите на доверителите, претставени минатиот викенд.

На ред се депозитите на Грците?!?

Канал5 - 02.07.2015

Преговорите замрзнати до референдумот, Грците наредени пред банкоматите, пензионерите пред банките, Ципрас бара да се галаса со НЕ на референдумот, а кај граѓаните страв што ќе се случува по референдумот.

Шест изобличени лаги на Ципрас од вчера

Фактор - 02.07.2015

Весникот „Бугарски вести“ кој излегува во Грција и Кипар прави анализа на вчерашниот говор на премиерот Алексис Ципрас и цитира шест лажни тврдења кои тој се обидел да им ги подметне на обичните Грци како чиста вистина: 1. Ни ги затворија банките.

Берлин: Ципрас ги лаже луѓето-Тој реплицира: Евролидерите се екстремисти!

Локално - 02.07.2015

Берлин одржа катастрофални напад против опколениот радикален грчки премиер, Алексис Ципрас, обвинувајќи го дека go лаже сопствениот народ и бара “жртвени јагниња” за проблемите на земјата насекаде, освен во сопствените редови, пишува британскиот ...

Како дојде да банкротот на Грција?

Локално - 02.07.2015

Сите дозволија грешки во преговорите.Од Рене Малтезу, Елизабет Пинеу и Андреас Ринке. Атина, 1 јули – Тоа беше мала собичка со обична дрвена маса, широка неколку стапки. Грчкиот премиер Алексис Ципрас седеше на едната страна заедно со преведувачот и ...

„Иде Дунав, ризик јак...“

Н.Македонија - 02.07.2015

Отсуството на показатели кои се вистинските намери на Ципрас и на СИРИЗА ги држи отворени сите опции и сценарија - од употребата на референдумот за зацврстување на преговарачките позиции до цврстата намера за грегзит (grexit) Во јануари оваа година, ...

Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција до референдумот

Вечер Прес - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот в недела Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер ...

Самарас: Ципрас сите ги лажеше и на крај ја банкротира Грција

Нетпрес - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција, јави дописникот на МИА од Атина.

Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција до референдумот

Press24 - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот в недела. - Ние ќе се вратиме на вашата молба за поддршка за финансиска ...

Самарас: Ципрас ја банкротира Грција

Press24 - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција, јави дописникот на МИА од Атина.

Самарас: Ципрас ја банкротира Грција

Вечер Прес - 02.07.2015

- Владата сите ги лажеше и на крајот ја банкротира земјата. Оставени сме да висиме и ги изгубивме 35-те милијарди евра од фондовите на ЕУ, кои беа наменети за нашата земја по жртвите кои ги поднесоа нашите луѓе, рече лидерот на Нова демократија ...

ЦИПРАС: На референдумот гласајте против мерките за штедење бидејќи така ќе бидеме посилни во преговорите

Fox.mk - 02.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера во вонредното обраќање до нацијата порача дека референдумот за предложените мерки за штедење сепак ќе се одржи. – На референдумот нема да гласаме за излез од еврозоната.

До завршување на референдумот: Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција

еМагазин - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот в недела. - Ние ќе се вратиме на вашата молба за поддршка за финансиска ...

Ципрас: На референдумот гласајте против мерките за штедење бидејќи така ќе бидеме посилни во преговорите

Денар - 02.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во среда во вонредното обраќање до нацијата порача дека референдумот за предложените мерки за штедење сепак ќе се одржи. „На референдумот нема да гласаме за излез од еврозоната.

Зошто ви е референдум, Грци?

Press24 - 02.07.2015

Дојче Веле - Берлин Во недела Грците ќе можат да се изјаснат на референдум, но всушност за што? Дали се за или против финаисискиот пакет за помош од меѓународните кредитори, вклучувајќи ги и економските мерки и реформи.

Самарас со остри критики кон Ципрас: Владата сите ги лажеше и на крајот ја банкротира Грција

Кирилица - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција, јави дописникот на МИА од Атина.

Еврозоната порача дека новите преговори зависат од референдумот, Варуфакис тврди оти ги одобрилa новите предлози

Fox.mk - 02.07.2015

Министрите за финансии на земјите од еврозоната извршија притисок врз грчките гласачи и нивната влада, предупредувајќи дека преговорите за новата програма меѓународна финансиска помош зависат од резултатите од референдумот на кој Грците ќе се ...

Еврозоната порача дека новите преговори зависат од референдумот, Варуфакис тврди дека ги одобрилa новите предлози

Денар - 02.07.2015

Министрите за финансии на земјите од еврозоната извршија во средата притисок врз грчките гласачи и нивната влада, предупредувајќи дека преговорите за новата програма меѓународна финансиска помош зависат од резултатите од референдумот на кој Грците ...

Атина: Преговорите со кредиторите не заршуваат во недела

еМагазин - 02.07.2015

Преговорите меѓу Грција и нејзините кредитори не завршуваат в недела, кога ќе се одржи референдум за предлогот на доверителите, соопштија синоќа грчки владини извори. - Вистината е сосема спротивното, односно референдумот претставува дел од ...

Еврогрупата ги прекина сите контакти со Грција до референдумот

Курир - 02.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната му порачаа на грчкиот премиер Алексис Ципрас, дека ќе ја разгледаат неговата молба за нов спасувачки заем по резултатите од референдумот во недела. - Ние ќе се вратиме на вашата молба за поддршка за финансиска ...

Самарас: Ципрас ја банкротира Грција

Курир - 02.07.2015

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас, остро го критикуваше премиерот Алексис Ципрас обвинувајќи го за затворање на банките во Грција, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција во економска лудачка кошула

Дневник - 02.07.2015

Зденка ПАВКОВИЌ Грција не го врати долгот кон ММФ, а кредиторите не ги прифатија предлозите кои стигаа од грчка страна. Сега се чека недела за кога е закажан референдумот на кој Грците треба да одлучат дали да кажат „не“ на барањата на кредиторите ...

Неизвесност во Грција, кредиторите го чекаат исходот од референдумот

МРТ - 02.07.2015

Грција е во неизвесност. Кредиторите ги прекинаа разговорите и го чекаат исходот од неделниот референдум. Пред банкоматите редици, а двестоте најбогати во светот загубиле 88 милијарди долари од падот на берзанските индекси... Грција пред колапс.

Зошто ви е референдум, Грци?

Република - 02.07.2015

Во недела Грците ќе можат да се изјаснат на референдум, но всушност за што? Дали се за или против финаисискиот пакет за помош од меѓународните кредитори, вклучувајќи ги и економските мерки и реформи. Прашањето кое се поставува е апсурдно.

Грција: Државниот врв бара народот да гласа против мерките за штедење

МРТ - 02.07.2015

Грчката влада ја продолжи кампањата да ги убеди граѓаните на реферндумот в недела да гласаат против мерките за штедење предложени од кредиторите. Премиерот Ципрас тврди дека негативниот одговор не значи дека земјата ќе излезе од еврозоната.

Парижаните ги повикуваат Грците да заокружат ‘не’, Ципрас ќе ги отвори банките по постигнување договор

Макфакс - 02.07.2015

Неколку илјади демонстранти во француската престолнина Париз во четвртокот ги повикаа грчките гласачи да ги отфрлат мерките за штедење кои ги бараат доверителите, повикувајќи ги да заокружат „не“ на референдумот, кој ќе се одржи во недела, а ...

Ципрас не ги повлекува одлуката за референдум и барањето за гласно народно „не“

Sky - 02.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги демантираше сите гласини за укинување на референдумот. Во обраќање до народот, кусо пред почетокот на новиот состанок на Еврогрупата, и во облак од шпекулации дека владата размислува да ја повлече идејата за ...

Ципрас ја изгуби поддршката од Независни Грци

Sky - 02.07.2015

Во трка за освојување гласачи се фрлаат владата и опозициските партии во следните 72 часа, колку што преостануваат до референдумот во Грција. Гласачите ќе треба да се изјаснат дали се за или против мерките на европските партнери, кои владата смета ...

Ципрас: Преговорите со меѓународните кредитори ќе продолжат по референдумот

24 Вести - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави денеска во обраќање кон нацијата дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната, јави БТА. - Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство ...

Ципрас подготвен за нови остапки

Телма - 01.07.2015

Грчкиот премиер Ципрас е подготвен да ги прифати сите предлози на меѓународните кредитори, а тоа го потврди во писмо кое е објавено во Фајненшл Тајмс. Во меѓувреме еврозоната ќе ги продолжи разговорите за побарувањето на Грција за нов заем, 12 часа ...

Неизвесен референдумот во Грција

Телма - 01.07.2015

Во секој момент се очекува грчкиот премиер Ципрас да му се обрати на народот и да каже дали ќе има референдум на 5 јули. Грција е оставена сама, речиси банкротирана, по пет години од тешката економска криза, без нов пакет мерки за помош и со ...

Грција пред банкрот, Ципрас подготвен на компромис

24 Вести - 01.07.2015

Рокот помина, Грција не ја исплати ратата од 1,5 милијарди евра кон Меѓународниот монетарен фонд, ниту пак постигна договор за продолжување на програмата за финансиска помош. Грчкиот премиер, Алексис Ципрас сепак очекува одговор на последниот ...

Еврогрупата ќе го очекува исходот од грчкиот референдум

24 Вести - 01.07.2015

Видео - конференцијата на еврогрупата заврши без конечен договор. Министрите единствено се согласија преговорите да продолжат по одржувањето на грчкиот референдум. - Земајќи ја во предвид сегашната политичка ситуација, одбивањето на претходните ...

Референдумот во Грција не се откажува

Телма - 01.07.2015

Во обраќање до нацијата грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ги повика граѓаните да останат смирени и вети дека состојбата во која земјата е на чекор до финансиски колапс, нема долго да трае затоа што има решение.

Грција не го плати долгот кон ММФ, се чека на референдумот на Ципрас

Нова ТВ - 01.07.2015

Грција на полноќ стана првата развиена економија на светот која не можеше да отплати рата од долг кон ММФ. Како резултат на тоа, првата жена на ММФ, Кристин Лагард ќе го извести управниот одбор на фондот дека Грција има заостанат долг што е ...

Ципрас ги прифаќа условите на кредиторите, но со мали измени?

Нова ТВ - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас понудил нови отстапки до кредиторите на земјата. Фајненшл Тајмс објавува дека во писмо до кредиторите, Ципрас изразил подготвеност да ги прифати многу од условите кои му беа понудени пред да пропаднат преговорите и тој ...

Ципрас: Разочаран сум од Европа

Нова ТВ - 01.07.2015

“Разочаран сум од Европа. Таа не ни дава доволно време да ги реализираме нашите реформи”, изјави денес грчкиот премиер Алексис Ципрас во своето телевизиско обраќање до нацијата. Ципрас одлучи на Грците да им се обрати откако беа објавени предлозите ...

Дилетантскиот егоизам на Ципрас

Deutsche Welle - 01.07.2015

Алексис Ципрас веќе не се грижи за благосостојбата на грчкиот народ, туку само уште за преживувањето на неговата партија Сириза. Меѓутоа, зад кулисите во Атина одамна владее страв, смета Спирос Москову. Нешто е гнило во државата Грција.

Ципрас: Преговорите со кредиторите ќе продолжат по референдумот

Утрински - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави денеска во обраќање кон нацијата дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната, јави БТА. - Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство ...

Ципрас чека одговор од кредиторите

Р.С.Европа - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во јавното обраќање денеска рече дека чекаат одговор од меѓународните кредитори за новата понуда за која им пишал. Тој повтори дека ги отфрлиле барањата на трите кредитори, Европската комисија, Европската централна ...

Ципрас: На реферундумот гласајте против штедењето за да бидеме посилни во преговорите (ВИДЕО)

МКД - 01.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас по повеќечасовно чекање конечно се појавил пред телевизиските камери. Во вонредното обраќање кое цела Европа нетрпеливо го чекаше поголемиот дел од денот тој порачал дека референдумот за предложените мерки за ...

Ципрас спремен да ги прифати сите услови на кредиторите

МКД - 01.07.2015

Алексис Ципрас ќе ги прифати сите услови на неговите кредитори што биле на маса минатиот викенд, со само неколку ситни промени, според писмото што грчкиот премиер го испратил доцна синоќа, а до кое дошол Фајненшл тајмс .

Шојбле му се нафрли на Ципрас

МКД - 01.07.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле денеска ја нападна грчката влада, пренесе Ројтерс. Шојбле денеска ја критикувал грчката влада дека откако е дојдена на власт, не прави ништо друго освен што ги отфрла обврските преземени претходно и ...

Ципрас сака да го откаже референдумот, сега Меркел тера инат?

МКД - 01.07.2015

Грција и Европа го чекаат најавеното обраќање на Алексис Ципрас до нацијата, во кое постојат шпекулации дека тој дури и ќе го откаже референдумот, вели Гардијан . Весникот пренесува извор од Еврогрупата, кој рекол дека верува дека Ципрас ќе го ...

ЦИПРАС СЕ ОГЛАСИ: Одиме на референдум, нема попуштање

Телеграф - 01.07.2015

На референдумот нема да се гласа за излез од еврозоната. Ние и понатаму остануваме на преговарачка маса, нагласи грчкиот премиер Алексис Ципрас кој ѝ се обрати на нацијата По неколку часовно исчекување, грчкиот премиер Алексис Ципрас конечно застана ...

Ципрас ги прифати сите услови на ЕУ и ММФ!!!

Тера - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас подготвен се со мали исклучоци да ги прифати сите предлози на меѓународните кредитори изнесени минатиот викенд, што го потврдува и писмото чија содржина ја објави Фајненшл Тајмс.

ПРЕСВРТ: Ципрас ги прифатил условите на ЕУ и ММФ

МК News - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас подготвен на се со мали исклучоци да ги прифати сите предлози на меѓународните кредитори изнесени минатиот викенд, што го потврдува и писмото чија содржина ја објави Фајненшл Тајмс.

Ципрас: Преговорите со меѓународните кредитори ќе продолжат по референдумот

+инфо - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави денеска во обраќање кон нацијата дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната, јави БТА. - Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство ...

На што се должи кризата во Грција?

Идивиди - 01.07.2015

Грција, најслабата алка во еврозоната е се поблиску до тоа да остане само со сопствениот долг. Земјата долго време преговара со европските кредитори за да ја добие финансиската помош од неколку милијарди долари.

Продолжува грчката драма, еврозоната ја одби и последната понуда на Ципрас

Алфа - 01.07.2015

Министрите од еврогрупата на вечерашната телефонска конференција го одбија предлогот на грчкиот премиер Алексис Ципрас за стабилизација на земјата и подмирување на долгови на државата. Истекоа и последните минути надеж за спас на грчката економија.

Ципрас разочаран од Европа, во недела референдум

Фокус - 01.07.2015

„Ние сега сме соочени со катастрофа.“ Откако Грција не успеа да ја плати ратата од долгот кон ММФ и не беше постигнат договор за продолжување на програмата за финансиска помош., грчкиот премиер Ципрас попладнево во телевизиско обраќање до нацијата ...

Ципрас се предомисли, ќе прифати дел од барањата на кредиторите

Алфа - 01.07.2015

Иако спасувачката програма истече синоќа и нејзиното продолжување не е на масата за преговори, новиот грчки предлог може да послужи како база за нов договор во наредните денови. Ципрас се предомисли, ќе прифати дел од барањата на кредиторите Пресврт ...

Ципрас: Преговорите со меѓународните кредитори ќе продолжат по референдумот

Сител - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави денеска во обраќање кон нацијата дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната, јави БТА. - Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство ...

Ципрас: На референдумот гласајте против мерките за штедење бидејќи така ќе бидеме посилни во преговорите

Точка - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во среда во вонредното обраќање до нацијата порача дека референдумот за предложените мерки за штедење сепак ќе се одржи. „На референдумот нема да гласаме за излез од еврозоната.

Пресврт во Грција: Ципрас ги прифаќа европските предлози со мали измени и сугестии

Локално - 01.07.2015

Грција, се чини, ја менува песната и ги прифаќа сите предлози од договорот предложен од европските партнери. Грчката влада испрати ново писмо до европските институции и до шефицата на ММФ, Кристин Лагард, во кое отворено ги прифаќа сите услови и ...

Ципрас: Преговорите со кредиторите ќе продолжат по референдумот

Н.Македонија - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави денеска во обраќање кон нацијата дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната, јави БТА - Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство ...

The New York Times: И сиромашните во ЕУ не плачат за Елините

Локално - 01.07.2015

Со месеци, додека напнати се водеше пазарењето со доверителите, левата грчка влада се промовирала како жртва на елитистичка финансиски и политички поредок, благодарение на богатите во Европа, а особено на Германците.

Ципрас им се обрати на Грците: Референдумот останува, гласајте НЕ!

Канал5 - 01.07.2015

Грчкиот премиер им се обрати на граѓаните преку националната телевизија и нагласи дека референдумот в недела сигурно ќе се одржи. Зборувајќи за референдумот закажан за 5 јули, Ципрас рече дека не се работи за изјаснување дали Грција ќе остане во ...

Ципрас ги прифаќа предлозите на кредиторите, но со мали измени

Канал5 - 01.07.2015

Грчкиот премиер не престанува да изненадува. Нов пресврт во грчкиот трилер. Ципрас ги прифаќа условите од кредиторите но со мали измени. Како што објавува Financial Times, официјална Атина со допис до Јункер, Драги и Лагард, го прифаќа предлогот на ...

Ципрас: Заокружете НЕ.

Локално - 01.07.2015

Со задоцнување од час и половина, започна обраќањето на премиерот на Грција Алексис Ципрас до нацијата. Тој започна со констатацијата дека земјата се наоѓа во услови на финансиска блокада откако банките беа принудени да затвораaт поради недостаток ...

Грција е во банкрот – Ципрас попушта?

Канал5 - 01.07.2015

Само Зимбабве, Сомалија и Судан не исплатиле долг кон меѓународниот монетарен фонд. Од денеска во тоа друштво е и Грција. На оваа тема во Дневникот на Канал 5 Лидија Богатинова разговараше со дописникот од Атина Сања Ристовска.

Еврогрупата нема да преговара со Грција пред референдумот

Фактор - 01.07.2015

Претседателот на Еврогрупата Јерун Диселблум изјавил денеска дека финансиските министри од еврозоната ќе разговараат за последните предлози на Атина, но „гледа мали шанси за напредок“, по говорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ципрас во телевизиското обраќање до нацијата: Референдум ќе има, заокружете "Не"!

Точка - 01.07.2015

Ципрас инсистирал дека референдумот не претставува гласање за тоа дали да се остане во еврозоната или не. Тој рекол дека Европа мора да престане да се однесува на "недемократски начин". Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, денес во телевизиското ...

Како еден дилетант стана судбоносна фигура

Локално - 01.07.2015

Земјата, која кокетира со мислата дека е лулка на демократијата, е управувана од инфантилни дилетанти. Ципрас се грижи не за народот, туку само за својата партија. Но, стравот веќе го гони, коментира С. Москову. Има нешто многу скапано во Грција.

Писмото на Ципрас не менува ништо, Шојбле не го ни прочитал!

Фактор - 01.07.2015

Иако се појави новото писмо на грчкиот премиер Алексис Ципрас, германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле напишал „Isch over“ . Германскиот министер за финансии го поли со ладен туш ентузијазмот дека по новиот предлог на грчката влада може да ...

Грција банкротираше на полноќ: Нов итен состанок на еврогрупата

Точка - 01.07.2015

Грција вчера по полноќ го пропушти крајниот рок за исплата на 1,6 милијарди евра од долгот кон ММФ без да уплати цент, и така технички влезе во банкрот. Грција вчера на полноќ го пропушти крајниот рок за исплата на 1,6 милијарди евра од долгот кон ...

Грција е во банкрот - Ципрас се предомисли во последен момент, но Европа му го врти грбот

Сител - 01.07.2015

Грција од полноќ и официјално во банкрот, откако не успеа да го врати долгот кон ММФ вреден 1,6 милијарди евра и долгот кон Банката на Грција од 472 милиони евра. Ципрас во последен момент сепак попушти, со писмо до кредиторите вели дека ги прифаќа ...

Ципрас: Референдум ќе има, да гласаме со „не“

Фактор - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјавил во телевизиското обраќање до нацијата дека референдумот во неделата ќе се оддржи. Во почетокот на својот говор тој изразил благодарност до нацијата. „Драги Грци, ви благодарам што останувате толку мирни и ...

Грчката економија може да падне за 5% по референдумот

Фактор - 01.07.2015

Три главни проблеми има околу предлогот на Ципрас, коментира Хуго Диксон од „Ројтерс“. Тие се поврзани со неговите идеи за зачувување на намалениот ДДВ за островите, платите (минималната и колективните договори) и запирање на приватизацијата во ...

Грција е банкротирана, Ципрас порачува граѓаните да гласаат со „НЕ“/ ОБНОВЕН

Канал5 - 01.07.2015

Еврогрупата става клуч на врата до референдумот, Ципрас порачува граѓаните да гласаат со НЕ, а Грција теоретски е банкротирана – излез и решение за сега нема. Новите предлози на кредиторите прифатени од Ципрас ќе се разгледаат следната седмица, а ...

Хаос во Грција: Пензионерите бесни, се тепаат со банкарите, на некои од нив им се слошило!

Точка - 01.07.2015

Банките во Грција, по два дена, ги отвориле вратите, за пензионерите да дојдат до своите пензии. Одлуката да се исплаќаат по азбучен ред, предизвикала хаос и тепачки. Откако два дена биле затворени, денес во Грција биле отворени околу 1.000 банки, и ...

Ципрас побара нов спасувачки пакет од кредиторите

Н.Македонија - 01.07.2015

Светските медиуми вчера шпекулираа дека Ципрас може во последен момент да замине во Брисел, каде што ќе се обиде да постигне договор со кредиторите за грчкиот долг. Но германската канцеларка Ангела Меркел беше категорична и порача дека нема промена ...

ГОЛЕМ ПРЕСВРТ: Ципрас ги прифати сите услови на ЕУ и ММФ!!!

За Се - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас подготвен се со мали исклучоци да ги прифати сите предлози на меѓународните кредитори изнесени минатиот викенд, што го потврдува и писмото чија содржина ја објави Фајненшл Тајмс.

Ципрас бара продолжување на договорот за помош на Грција

Кирилица - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција, пренесе МИА.

Ципрас на националната телевизија: Банкротот на Грција скапо ќе ја чини цела Европа!

Кирилица - 01.07.2015

Банкротирањето на која и да е земја од еврозоната ќе биде платено со висока цена од целата еврозона. Јас не верувам дека тие сакаат да нé исфрлат од еврозоната, и тие нема да го сторат тоа, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за ...

Ципрас: Преговорите со меѓународните кредитори ќе продолжат по референдумот

Press24 - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави денеска во обраќање кон нацијата дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната, јави БТА. - Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство ...

Ципрас: Референдум ќе има, преговорите со кредиторите ќе продолжат потоа

Либертас - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави денеска во обраќање кон нацијата дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната, јави БТА. – Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство ...

Опозицијата со повик до Ципрас: Референдумот да се повлече, нема да станеме питачи на Балканот

Кирилица - 01.07.2015

Лидерот на грчката опозициска партија „Потами“, Ставрос Теодоракис го повика премиерот Алексис Ципрас да го откаже референдумот на 5 јули и да „запре со уништувањето“, јави дописникот на МИА од Атина. - Ние нема да станеме питачи на Балканот.

Ципрас: Грција по референдумот ќе ги продолжи преговорите

Нетпрес - 01.07.2015

Грција по референдумот ќе ги продолжи преговорите со кредиторите. За ова денес информираше грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави денеска во обраќање кон нацијата. Тој рече дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во ...

Ципрас повика Грците да заокружат „НЕ“ на референдумот во недела

Press24 - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во обраќање кон нацијата изјавил дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната. - Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство никој не ...

ПРЕСВРТ: Ципрас ги прифатил условите на ЕУ и ММФ

Курир - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас подготвен на се со мали исклучоци да ги прифати сите предлози на меѓународните кредитори изнесени минатиот викенд, што го потврдува и писмото чија содржина ја објави Фајненшл Тајмс.

Илјадници Грци демонстрираа во Атина за поддршка на еврото

Денар - 01.07.2015

Повеќе од 30 илјади луѓе, и покрај дождот, се собраа на демонстрациите во вторникот навечер на улиците на главниот град Атина загрижени од можноста Грција да излезе од европската монетарна унија залагајќи да се гласа „за“ на референдумот во неделата ...

Ципрас повика Грците да заокружат „НЕ“ на референдумот во недела

Курир - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во обраќање кон нацијата изјавил дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната. - Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство никој не ...

ГОЛЕМ ПРЕСВРТ: Ципрас ги прифати сите услови на ЕУ и ММФ!

Вечер Прес - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас подготвен се со мали исклучоци да ги прифати сите предлози на меѓународните кредитори изнесени минатиот викенд, што го потврдува и писмото чија содржина ја објави Фајненшл Тајмс.

Ципрас и се обрати на нацијата: На референдумот гласајте против мерките за штедење бидејќи така ќе бидеме посилни во ...

Република - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во вонредното обраќање до нацијата порача дека референдумот за предложените мерки за штедење сепак ќе се одржи. -На референдумот нема да гласаме за излез од еврозоната.

Ципрас порача на референдумот да се гласа со „НЕ“

Нетпрес - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е подготвен за постигнување на договор, доколку меѓународните кредитори ги прифатат барањата на грчката влада. Во писмо упатено до Тројката, Грција побара неколку промени во рамките на условите што се бараат од нив.

Како дилетантoт Ципрас стана фигура во Грција

Репортер - 01.07.2015

Земјата, која кокетира со мислата дека е лулка на демократијата, е управувана од инфантилни дилетанти. Ципрас се грижи не за народот, туку само за својата партија. Но, стравот веќе го гони, коментира С. Москову , пренесува Локално.

Грција е во банкрот – Ципрас се предомисли во последен момент, но Европа му го врти грбот

Република - 01.07.2015

Грција од полноќ и официјално во банкрот, откако не успеа да го врати долгот кон ММФ вреден 1,6 милијарди евра и долгот кон Банката на Грција од 472 милиони евра, објави „Сител“. Ципрас во последен момент сепак попушти, со писмо до кредиторите вели ...

Грција не излегува од еврозоната, референдум ќе има!

еМагазин - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му се обрати на грчкиот народ откако беа објавени предлозите на Грција до ЕУ, Централната европска банка и Меѓународниот монетарен фонд. “Разочаран сум од Европа.

Грците ронат солзи пред референдум, а Ципрас ги теши, речете „НЕ„ (ВИДЕО)

Репортер - 01.07.2015

Во обраќање до нацијата грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ги повика граѓаните да останат смирени и вети дека состојбата во која земјата е на чекор до финансиски колапс, нема долго да трае затоа што има решение , информира Телма .

Словенија поради Грција може да загуби 1,8 милијарди евра

Кирилица - 01.07.2015

Референдумот кој може Грција да ја доведе до банкрот и излегување од еврозоната е знак за паника во Словенија, која и има позајмено 263 милиони евра и издадено уште милијарда и 500 милиони евра во гаранции.

Пресврт: Ципрас подготвен да ги прифати предлозите на кредиторите!

Кирилица - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во писмен одговор до кредиторите изразил подготвеност да ги прифати условите за финансиска помош, но инсистирал за некои дополнителни услови, наведуваат европски извор за АФП.

Ципрас до Грците: Гласајте „против“, за да бидеме посилни!

Кирилица - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги повика Грците масовно да гласаат против предлозите не меѓународните кредитори на референдумот на 5 јули. „Колку е посилен гласот за отфрлање на договорот, толку посилна ќе биде позицијата на Грција во евентуалните ...

Грчкиот парламент го одобри предлогот на Владата за референдум на 5 јули

Кирилица - 01.07.2015

Со 178 гласа „за“ и 120 „против“ грчкиот Парламент разно изутринава го одобри предлогот на Владата за одржување референдум во однос на последните предлози на меѓународните кредитори за реформи во замена за финансиска помош.

Ципрас веќе го планира враќањето кон драхмата?

Кирилица - 01.07.2015

Опозициониот пратеник Харис Теохарис од редовите на партијата „То потами“ („Река“), денеска во грчкиот парламент рече дека владата планира враќање кон драхмата. - Веќе има тим во кабинетот на премиерот кој во моментов работи за враќање на драхмата, ...

Анкети нема, обложувачниците типуваат на убедлив пораз на Ципрас

Дневник - 01.07.2015

Грците деновиве преживуваат историски моменти, а најчесто изговараните зборови и во политичките кругови и меѓу граѓаните се „не“ и „за“, изборот што ќе го имаат на референдумот в недела. Некои од грчките аналитичари сметаат дека Грците генерално ...

Ципрас за продолжување на преговорите со кредиторите

Денешен - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната. – Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство никој не може да го стави под сомнение, ...

ГОЛЕМ ПРЕСВРТ: Ципрас ги прифати сите услови на ЕУ и ММФ

Press24 - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас подготвен се со мали исклучоци да ги прифати сите предлози на меѓународните кредитори изнесени минатиот викенд, што го потврдува и писмото чија содржина ја објави Фајненшл Тајмс.

Ципрас: Референдумот закажан за 5 јули ќе се одржи

Репортер - 01.07.2015

Референдумот закажан за 5 јули ќе се одржи, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во своето денешно обраќање преку националната телевизија. Говорејќи во врска со референдумот закажан за 5 јули, грчкиот премиер додаде дека гласањето не значи далии ќе ...

Financial Times: Ципрас ги прифатил сите услови на ЕУ и ММФ

Репортер - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е спремен да ги прифати речиси сите предлози на меѓународните кредитори дадени изминатиов викенд, и ова нешто го потврдува во писмо чија што содржина ја објави весникот Financial Times.

Ципрас ги прифатил условите на тројката кредитори со одредени забелешки?

Вечер Прес - 01.07.2015

Министрите за финансии на земјите од еврозоната за попладнево во 17 часот имаат закажано средба на која ќе се дискутира за најновите предлози на грчкиот премиер Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека Грција ќе ги прифати сите услови за спасување ...

Невреме во Атина: Грците се шегуваат: „Зевс се обидува да го спречи референдумот“

Република - 01.07.2015

Во текот на телевизиското бораќање на премиерот Алексис Ципрас, Атина ја зафати невидено невреме. По четири часа чекање, грчкиот премиер го почна своето обраќање иако во првите неколку минути од неговиот говор Грците немаа сигнал на телевизорите, ...

Голем пресврт: Ципрас спремен да прифати се

еМагазин - 01.07.2015

Алексис Ципрас ќе ги прифати сите услови на неговите кредитори што биле на маса минатиот викенд, со само неколку ситни промени, според писмото што грчкиот премиер го испратил доцна синоќа, а до кое дошол Фајненшл тајмс Писмото од две страници, ...

Грција одбројува до референдумот, Ципрас прави отстапки

МРТ - 01.07.2015

Дали Грција е пред банкрот, откако синоќа до полноќ влада не успеа да ја плати ратата кон ММФ во износ од 1,6 милијарди евра. Премиерот Ципрас достави нов предлог план и побара заем од 29 милијарди евра, но според кредиторите за тоа е предоцна.

Ципрас: Гласањето со "не" значи враќање кон европските вредности

Кирилица - 01.07.2015

Грција продолжува со преговорите, сака да остане во Европа, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас попладнево во телевизиското обраќање до нацијата. Ципрас своето обраќање го започна со зборовите: „Референдумот останува, повикувам да се гласа со ...

Ципрас: На референдумот гласајте против мерките за штедење бидејќи така ќе бидеме посилни во преговорите

Макфакс - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во среда во вонредното обраќање до нацијата порача дека референдумот за предложените мерки за штедење сепак ќе се одржи. „На референдумот нема да гласаме за излез од еврозоната.

Шојбле незадоволен од новиот предлог на Грција, се чека обраќање на Ципрас

Република - 01.07.2015

– Несомнено тешки денови се пред нас, но најмногу за грчкиот народ – изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел нагласувајќи дека „вратата за преговори со грчката Влада ќе биде отворена“.

Ципрас ја отвора вратата за компромис

МРТ - 01.07.2015

Грчките банки денеска ги отворија вратите, но само за пензионерите кои можеа да подигнат по 120 евра. Земјата ги брои деновите до референдумот, закажан за в недела. Во меѓувреме, откако Грција не му ги врати парите на Меѓународниот монетарен фонд, ...

На што се должи кризата во Грција?

Нетпрес - 01.07.2015

Грција, најслабата алка во еврозоната е се поблиску до тоа да остане само со сопствениот долг. Земјата долго време преговара со европските кредитори за да ја добие финансиската помош од неколку милијарди долари.

Еврозоната порача дека новите преговори зависат од референдумот, Варуфакис тврди оти ги одобрилa новите предлози

Макфакс - 01.07.2015

Министрите за финансии на земјите од еврозоната извршија во средата притисок врз грчките гласачи и нивната влада, предупредувајќи дека преговорите за новата програма меѓународна финансиска помош зависат од резултатите од референдумот на кој Грците ...

Ципрас за продолжување на преговорите со кредиторите

Lider - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека сака да ги продолжи преговорите со кредиторите и земјата да остане во еврозоната. – Референдумот не го засега членството на Грција во еврозоната и тоа членство никој не може да го стави под сомнение, ...

Ципрас ги прифати условите на ЕУ и ММФ!

Пулс24 - 01.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во своето писмо, чија содржина ја објави „Financial Times“, напишал дека е подготвен да ги усвои предлозите на меѓународите кредитори кои беа изнесени изминатиот викенд.

Грчката влада демантира дека ги прифатила сите услови

Sky - 01.07.2015

Грчката влада демантира дека ги прифатила условите на кредиторите и тврди дека се работи за нејзин нов предлог испратен до европските институции и до ММФ, заедно со писмо од премиерот Алексис Ципрас.

Пресврт во Грција: Ципрас ги прифаќа европските предлози со мали измени и сугестии

Sky - 01.07.2015

Грција се чини дека ја менува песната и ги прифаќа сите предлози од договорот предложен од европските партнери. Грчката влада испрати ново писмо до европските институции и шефицата на ММФ, Кристин Лагард, во кое отворено ги прифаќа сите услови и ...

Грција подготвува нов предлог, Ципрас под притисок да се врати на преговарачка маса

24 Вести - 30.06.2015

Грчката Влада наводно подготвува нов сеопфатен предлог договор, што наскоро ќе го достави на разгледување до своите партнери, со цел вечерва да се свика состанок на Еврогрупата, јави телевизијата „Мега“ повикувајќи се на свои извори.

Грчката Влада нема намера да го откаже референдумот в недела

24 Вести - 30.06.2015

Владата на Грција се подготвува за референдумот в недела, а во исто време бара решение, соопшти синоќа официјална Атина. Според владини извори, како што јавува МИА, Грција добила порака од претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, во ...

„Потами“ го повика Ципрас да го откаже референдумот

Телма - 30.06.2015

Лидерот на грчката опозициска партија „Потами“, Ставрос Теодоракис го повика премиерот Алексис Ципрас да го откаже референдумот на 5 јули и да „запре со уништувањето“, јави дописникот на МИА од Атина. - Ние нема да станеме питачи на Балканот.

Ципрас: Грците да ги отфрлат предлозите на кредиторите

24 Вести - 30.06.2015

Грција ги одбројува последните часови пред крајниот рок до кога на ММФ треба да и ја исплати ратата од милијарда и 700 милиони долари. Премиерот Ципрас вели - Атина нема пари да се раздолжи на време, ако кредиторите не понудат прифатливи услови за ...

Грција – последни преговори

Телма - 30.06.2015

Се вжештуваат телефонските линии меѓу Атина и Брисел додека истекуваат последните часови до рокот кога грција треба да на ММФ. Грчкиот премиер Алексис Ципрас и претседателот на европската комисија Жан Клод Јункер по телефон се обидуваат да постигнат ...

Ципрас со нов предлог бара и нов заем од 29 милијарди евра

Телма - 30.06.2015

Грција побара нов, трет по ред пакет мерки за спас од банкрот кој практично би се случил на полноќ. Во последен момент грчкиот премиер Алескис Ципрас бара договор и предложи нова двегодишна програма за реструктуирање на долгот и заем од 29 милијарди ...

Европа ги моли Грците

Deutsche Welle - 30.06.2015

Дел од шефовите на влади и од врвот на ЕУ се откажаа од воздржаноста и сега отворено бараат од Грците да кажат „да“ на референдумот во недела. Им останува само да апелираат, оценува Барбара Везел.

Договор во “5 до 12“ или референдум? Истекува рокот за Грција

Нова ТВ - 30.06.2015

До полноќ истекува рокот во кој Грција треба да уплати 1,6 милијарди евра во ММФ, пред кризата да дојде на самата ивица, а последните информации, како што пишуваат странските медиуми, велат дека е можен договор во “5 до 12“.

Јункер до Ципрас со предлог за решение во последна минута

Алсат-М - 30.06.2015

- Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер му предложил на грчкиот премиер Алексис Ципрас решение во последна минута, што може да доведе до постигнување на договор по референдумот во земјата, јави ДПА, повикувајќи се на претставник на ЕК.

Грција и со „не“ може да остане во еврозоната

Р.С.Европа - 30.06.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле денеска изјави дека дури и ако Грција гласа „Не“ на престојниот референдум, не значи дека земјата не може да остане во еврозоната, јави дописникот на МИА од Берлин.

Ципрас: Грците да ги отфрлат предлозите на кредиторите

Р.С.Европа - 30.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара од Грците да ги отфрлат предлозите на кредиторите на референдумот закажан за 5 јули. Според него, колку што поголем ќе биде гласот против договорот „реформи за помош“ толку Грција ќе биде посилна во преговорите ...

Грција и се заканува на ЕУ со тужба

Капитал - 30.06.2015

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис изјави дека земјата може да ги искористи сите правни постапки во случај на излез од еврозоната. „Грчката влада ќе ги искористи сите свои права“, истакна Варуфакис, пренесе The Daily Telegraph.

Грција потврди нема да го врати долгот кон ММФ

Р.С.Европа - 30.06.2015

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис денеска потврди дека неговата земја нема да го исплати долгот кон ММФ што доспева денеска во наредните неколку часа. Претходно се појавија шпекулации дека премиерот Алексис Ципрас се обидува да постигне ...

Грците меѓу „не“ и „да“ за планот на кредиторите

Р.С.Европа - 30.06.2015

Грција пред референдумот в недела. Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека ќе ја почитува можната одлука на Грците да продолжат со острите мерки за штедење пропишани од странските кредитори.

Ципрас предмалку побарал нов пакет помош од ЕУ

Капитал - 30.06.2015

Грчката Влада на чело со Алексис Ципрас доцна попладневно побара нова, трета по ред, програма за спасување на земјата од се поизвесниот банкрот, кој де факто би се случил ако земјата до крајот на денов не ја исплати ратата од долгот кон ММФ.

Ципрас навести дека ќе даде оставка ако Грците на референдумот гласаат „да“ (ВИДЕО)

МКД - 30.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа во интервју за државната грчка телевизија навестил дека ако грчкиот народ на референдум ги прифати условите на тројката во замена за финансиска помош, тој ќе даде оставка.

Можен е договор во „минута до 12“, Ципрас е во преговори со Јункер, но без ММФ

МКД - 30.06.2015

Грција има рок до полноќ да му исплати 1,6 милијарди евра на ММФ, пред кризата да дојде до точка на зовривање, а според последните информации - договорот е можен. Иако Грците треба в недела на референдум да се изјаснат дали сакаат договор со ...

Сиромашните членки на ЕУ против Грција: Имаме многу помали плати и пензии од вас, но ги плаќаме долговите

МКД - 30.06.2015

Во изминатите месеци грчката влада на чело со премиерот Алексис Ципрас се обиде да се претстави како жртва на финансиските елити и политичкиот врв на Европската Унија која е под влијание на богатите земји, а особено Германија.

АТИНА: Протести против ЕУ и ММФ (ФОТО)

Телеграф - 30.06.2015

„Не за нови меморандуми, не за штедење, отпишете го долгот, нашите животи ни припаѓаат на нас“, беа само некои од слоганите што без извикувани на протестот Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на ...

ШОЈБЛЕ: И доколку граѓаните кажат „охи“, Грција може да остане во еврозоната

Телеграф - 30.06.2015

Германскиот министер на состанок со пратеници во германскиот Парламент рекол дека Грција не мора автоматски да излезе од Европската монетарна унија доколку нејзините граѓани ги отфрлат предлозите на кредиторите на референдумот закажан за в недела ...

ПРЕСВРТ ВО ГРЧКАТА ДРАМА: Ципрас со нов предлог за излез од кризата

Телеграф - 30.06.2015

Атина и Брисел се во постојан контакт со цел во последен момент да постигнат договор за долгот, изјави грчки функционер, а германската канцеларка Ангела Меркел во исто време изјави дека не знае ништо за новата понуда Атина и Брисел се во постојан ...

Ципрас навести дека ќе даде оставка ако Грците на референдумот гласаат „да“

Тера - 30.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа во интервју за државната грчка телевизија навестил дека ако грчкиот народ на референдум ги прифати условите на тројката во замена за финансиска помош, тој ќе даде оставка.

Можен е договор во „минута до 12“, Ципрас е во преговори со Јункер, но без ММФ

Тера - 30.06.2015

Грција има рок до полноќ да му исплати 1,6 милијарди евра на ММФ, пред кризата да дојде до точка на зовривање, а според последните информации - договорот е ...

Јункер до Ципрас со предлог за решение во последна минута

+инфо - 30.06.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер му предложил на грчкиот премиер Алексис Ципрас решение во последна минута, што може да доведе до постигнување на договор по референдумот во земјата, јави ДПА, повикувајќи се на претставник на ЕК.

Грција подготвува нов предлог, Ципрас под притисок да се врати на преговарачка маса

А1 On - 30.06.2015

Грчката Влада наводно подготвува нов сеопфатен предлог договор, што наскоро ќе го достави на разгледување до своите партнери, со цел вечерва да се свика состанок на Еврогрупата. Ова денеска го јави телевизијата „Мега“ повикувајќи се на свои извори, ...

Јункер до Ципрас со предлог за решение во последна минута

А1 On - 30.06.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер му предложил на грчкиот премиер Алексис Ципрас решение во последна минута, што може да доведе до постигнување на договор по референдумот во земјата, јави ДПА, повикувајќи се на претставник на ЕК.

Грчката Влада нема намера да го откаже референдумот во недела

Орбис - 30.06.2015

Владата на Грција се подготвува за референдумот во недела, а во исто време бара решение, соопшти синоќа официјална Атина. Според владини извори, како што јави дописникот на МИА од Атина, Грција добила порака од претседателот на Европската комисија, ...

(Видео) Илјадници Грци кажаа Охи на уцените на ЕУ и ММФ

Правдико - 30.06.2015

Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд“, јави дописникот на МИА од грчкиот главен град. Членови на владејачката партија Сириза, два левичарски ...

Грчката Влада нема намера да го откаже референдумот во недела

Алфа - 30.06.2015

Владата на Грција се подготвува за референдумот во недела, а во исто време бара решение, соопшти синоќа официјална Атина. Владата на Грција се подготвува за референдумот во недела, а во исто време бара решение, соопшти синоќа официјална Атина.

Во Атина протест за поддршка на „Не“ на претстојниот референдум

Алфа - 30.06.2015

Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд. Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на Европската унија и ...

Грчката Влада нема намера да го откаже референдумот во недела

А1 On - 30.06.2015

Владата на Грција се подготвува за референдумот во недела, а во исто време бара решение, соопшти синоќа официјална Атина. Според владини извори, како што јави дописникот на МИА од Атина, Грција добила порака од претседателот на Европската комисија, ...

Во Атина протест за поддршка на „Не“ на претстојниот референдум

А1 On - 30.06.2015

Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд“, јави дописникот на МИА од грчкиот главен град. Членови на владејачката партија Сириза, два левичарски ...

Грчката Влада нема намера да го откаже референдумот во недела

+инфо - 30.06.2015

Владата на Грција се подготвува за референдумот во недела, а во исто време бара решение, соопшти синоќа официјална Атина. Според владини извори, како што јави дописникот на МИА од Атина, Грција добила порака од претседателот на Европската комисија, ...

Протести во Грција пред референдумот - „не“ за штедење

+инфо - 30.06.2015

Во Атина протест за поддршка на „Не“ на претстојниот референдум Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд“, јави дописникот на МИА од грчкиот главен ...

„Потами“ го повика Ципрас да го откаже референдумот

Алфа - 30.06.2015

Лидерот на грчката опозициска партија „Потами“, Ставрос Теодоракис го повика премиерот Алексис Ципрас да го откаже референдумот на 5 јули и да „запре со уништувањето“. Лидерот на грчката опозициска партија „Потами“, Ставрос Теодоракис го повика ...

Опозицијата го повика Ципрас да го откаже референдумот

+инфо - 30.06.2015

Лидерот на грчката опозициска партија „Потами“, Ставрос Теодоракис го повика премиерот Алексис Ципрас да го откаже референдумот на 5 јули и да „запре со уништувањето“, јави дописникот на МИА од Атина. - Ние нема да станеме питачи на Балканот.

Грците на улиците со пароли „НЕ“

Фама - 30.06.2015

Најмалку 20.000 луѓе излегоа на улиците на Атина и Солун да го искажат противењето на последната понуда за пакетот на помош, обвинувајќи ги меѓународните кредитори за уцена. „Нашите животи не им припаѓаат на кредиторите!“, пишуваше на транспарентите ...

Ципрас: Грција нема пари да го плати долгот

Правдико - 30.06.2015

Разговорите меѓу грчката левичарскa влада и кредиторската тројка – Европската унија, Европската централна банка и ММФ, беа запрени минатата недела, откако Ципрас соопшти дека договорот со мерките ќе го даде на референдум.

Шојбле: Грција може да остане во еврозоната и со неуспешен референдум

+инфо - 30.06.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле денеска изјави дека дури и ако Грција гласа „не“ на престојниот референдум, тоа не значи дека земјата не може да остане во еврозоната, јави дописникот на МИА од Берлин.

Грција: Можен договор во „минута до 12“?

Фама - 30.06.2015

Грција има рок до полноќ да исплати 1,6 милијардa евра на ММФ пред кризата да дојде до точка на вриење, а според последните информации договор може да биде постигнат. Иако Грците во недела на референдум би требало да се изјаснат дали сакаат договор ...

Грчка драма: Долгот кон ММФ нема да биде исплатен, банкротот се поизвесен

Алфа - 30.06.2015

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис објави дека обврската кон доверителте нема да биде исполнета. Весникот „То Вима“ пренесе дека финансиските околности нагло се влошуваат и дека земјата денеска официјално ќе прогласи банкрот Грција нема да ...

Грчката Влада нема намера да го откаже референдумот во недела

Н.Македонија - 30.06.2015

Владата на Грција се подготвува за референдумот во недела, а во исто време бара решение, соопшти синоќа официјална Атина Според владини извори, како што јави дописникот на МИА од Атина, Грција добила порака од претседателот на Европската комисија, ...

„Потами“ го повика Ципрас да го откаже референдумот

Сител - 30.06.2015

Лидерот на грчката опозициска партија „Потами“, Ставрос Теодоракис го повика премиерот Алексис Ципрас да го откаже референдумот на 5 јули и да „запре со уништувањето“. - Ние нема да станеме питачи на Балканот.

Во Атина протест за поддршка на „Не“ на претстојниот референдум

Сител - 30.06.2015

Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд“, јави дописникот на МИА од грчкиот главен град. Членови на владејачката партија Сириза, два левичарски ...

Грција може да остане во еврозоната и со неуспешен референдум

Сител - 30.06.2015

Германскиот минситер за финансии Волфганг Шојбле денеска изјави дека дури и ако Грција гласа „Не“ на престојниот референдум, не значи дека земјата не може да остане во еврозоната, јави дописникот на МИА од Берлин.

Јункер со последен предлог до Ципрас

Точка - 30.06.2015

Неколку часа пред истекување на рокот за спас на Грција, претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер доцна синоќа излезе со нова "финална" понуда за грчкиот премиер алексис Ципрас, јавува Грик рипортер.

„Потами“ го повика Ципрас да го откаже референдумот

Локално - 30.06.2015

Лидерот на грчката опозициска партија „Потами“, Ставрос Теодоракис го повика премиерот Алексис Ципрас да го откаже референдумот на 5 јули и да „запре со уништувањето“, јави дописникот на МИА од Атина. – Ние нема да станеме питачи на Балканот.

Во Атина протест за поддршка на „Не“ на претстојниот референдум

Локално - 30.06.2015

Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд“, јави дописникот на МИА од грчкиот главен град. Членови на владејачката партија Сириза, два левичарски ...

Денес истекува рокот за Грција

Бизнис Вести - 30.06.2015

Денес истекува рокот на спасувачката програма за Грција. Денес Атина треба да плати и 1,55 милијарди евра обврски кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Премиерот Алексис Ципрас вели дека неговата земја нема да изврши плаќање кон Фондот.

Грчката Влада нема намера да го откаже референдумот во недела

Сител - 30.06.2015

Владата на Грција се подготвува за референдумот во недела, а во исто време бара решение, соопшти синоќа официјална Атина. Според владини извори, како што јави дописникот на МИА од Атина, Грција добила порака од претседателот на Европската комисија, ...

Престанете да ја ограбувате Грција! 20.000 демонстранти вчера излегле на улиците

Точка - 30.06.2015

"Нашите животи не им припаѓаат на кредиторите!", пишувало на транспарентите кои го носеле демонстрантите! Најмалку 20.000 луѓе излегле вчера на улиците во Атина и Солун, за да го покажат своето противење на последната понуда во пакетот за помош и ги ...

Ципрас подготвен да отстапи пред кредиторите?

Фактор - 30.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас иницира обиди за постигнување договор со кредиторите во последен момент, пишува „grreporter“. Владата се чини дека е подготвена да отстапи од синоќа категоричното „не“ на премиерот Ципрас на предлогот што му го упатил ...

На повидок е пресврт? Договор за Грција во 5 за 12?

Канал5 - 30.06.2015

Зголемена раздвиженост се забележува од утрово во премиерскиот кабинет, се чини дека се вжештени телефонските линии на релација Атина- Брисел. Ципрас ненадејно реши да преземе иницијативи за договор во последен момент.

Грција моли за нова 2-годишна спасувачка програма

Фактор - 30.06.2015

Грција замолила за нова 2-годишна спасувачка програма од еврозоната пред приближувачкиот банкрот на државата. Грчкиот премиер Алексис Ципрас молел за средства од Европскиот стабилизационен механизам, се вели во соопштението на кабинетот.

Посета до банкомат - 60 евра, решение на кризата - бесценето

Н.Македонија - 30.06.2015

Владата во Атина, откако не доби зголемување на границата на ликвидност на грчките банки од ЕБЦ веројатно немаше друг избор како да се соочи со неконтролираниот одлив на финансиските средства, што можеше да доведе до целосен пад на банкарскиот ...

Ципрас станува неочекуван херој за евроскептиците во ЕУ

Локално - 30.06.2015

Европските анти-естаблишмент партии од сите политички бои застануваат зад грчкиот премиер Алексис Ципрас во престрелките со доверителите, кои се закануваат да ја исфрлат Грција од еврозоната и да ја поткопа единствената валута.

Владин тим веќе го подготвува враќањето на драхмата, информираше опозициски пратеник во Грција

Локално - 30.06.2015

Опозициски пратеник во Грција ги разбранува духовите, кога рече во парламентот денеска дека левото влада има тим кој го подготвува теренот за враќање на драхмата – перспектива која според многумина Грци ќе доведе до хаос, јави Ројтерс.

Состојбата со евентуалниот банкрот на Грција се менува од минута во минута

Сител - 30.06.2015

Преговори до последна минута – рокот за исплата на грчкиот долг кон ММФ истекува во 23 часот вечерва. Пари нема, но дали ќе има договор за спас на земјата? Грчкиот весник Вима објави дека денеска Грција ќе банкротира, Стандард енд пурс го урна ...

Ципрас бара пари, грчкиот трилер продолжува утре

Канал5 - 30.06.2015

Телеконференцијата на членовите на еврогрупата заврши без конечен договор, освен тоа дека се согласија да се состанат повторно утре наутро и уште еднаш да го разгледаат новиот грчки предлог.

СИРИЗА: Гласот „за“ е глас за фашистичките елити во ЕУ

Дневник - 30.06.2015

Она што се случува во моментов во Грција е рамно на параноја или лудило. Kај луѓето владее страв, несигурност и гнев, што според аналитичарите, е најлоша можна комбинација. Но, проблемот е што ситуацијата се менува од час во час, а не од ден на ден, ...

Ципрас: Цената на банкротот ќе биде голема за целата еврозона

Денар - 30.06.2015

Доверителите не планираат да ја избркаат Грција од еврозоната, тие на преговорите сакаа да покажат дека не постои алтернативен пат во политиката и оти треба да се помириме со сиромаштијата, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за ...

Јункер до Ципрас со предлог за решение во последна минута

Press24 - 30.06.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер му предложил на грчкиот премиер Алексис Ципрас решение во последна минута, што може да доведе до постигнување на договор по референдумот во земјата, јави ДПА, повикувајќи се на претставник на ЕК.

Грција подготвува нов предлог, Ако Ципрас не се предомисли следат куп оставки

еМагазин - 30.06.2015

Грчката Влада наводно подготвува нов сеопфатен предлог договор, што наскоро ќе го достави на разгледување до своите партнери, со цел вечерва да се свика состанок на Еврогрупата. Ова денеска го јави телевизијата „Мега“ повикувајќи се на свои извори, ...

Јункер до Ципрас со предлог за решение во последна минута

Денешен - 30.06.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер му предложил на грчкиот премиер Алексис Ципрас решение во последна минута, што може да доведе до постигнување на договор по референдумот во земјата, јави ДПА, повикувајќи се на претставник на ЕК.

Дали Грција ќе го плати долгот? НЕ!

Вечер Прес - 30.06.2015

Ако грчкиот народ сака да ги продолжи мерките за штедење до бескрај, што ќе не оневозможи да кренеме глава, ние ќе го почитуваме тоа, но нема да бидеме тие кои таа одлука на народот ќе ја спроведуваат, рече Ципрас во врска со референдумот Грција ...

„Потами" го повика Ципрас да го откаже референдумот

Вечер Прес - 30.06.2015

- Ние нема да станеме питачи на Балканот. „Да" за победа на Европа, рече Теодоракис Лидерот на грчката опозициска партија „Потами", Ставрос Теодоракис го повика премиерот Алексис Ципрас да го откаже референдумот на 5 јули и да „запре со ...

(Видео) Илјадници Грци кажаа Охи на уцените на ЕУ и ММФ

еМагазин - 30.06.2015

Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд“, јави дописникот на МИА од грчкиот главен град. Членови на владејачката партија Сириза, два левичарски ...

Атина е пред печатење на драхмата

Репортер - 30.06.2015

Опозициски пратеник во Грција ги разбранува духовите, кога рече во парламентот денеска дека левото влада има тим кој го подготвува теренот за враќање на драхмата – перспектива која според многумина Грци ќе доведе до хаос, јави Ројтерс.

Илјадници Грци демонстрираа во Атина за поддршка на еврото

Fox.mk - 30.06.2015

Повеќе од 30 илјади луѓе, и покрај дождот, се собраа на демонстрациите на улиците на главниот град Атина загрижени од можноста Грција да излезе од европската монетарна унија залагајќи да се гласа „за“ на референдумот во неделата за тоа дали треба да ...

Словенија најмногу ќе ја боли грчката криза, може да изгуби 1,8 милијарди евра

еМагазин - 30.06.2015

Словенија би можела да остане без повеќе од 1,8 милијарди евра доколку после референдумот во Грција дојде до банкрот на оваа земја и нејзино излегување од еврозоната. Словенија на Грција преку два механизма за стабилизација на еврото досега и ...

Ципрас ги повика Грците да гласаат против договорот за помош

Република - 30.06.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас ги повика вчера Грците на референдумот закажан за 5. јули да гласаат против договорот за меѓународна помош одбивајќи ги предупредувањата дека мнозинското „не“ ќе значи излез на Грција од еврозоната.

Грчка должничка криза: Ципрас бара поддршка на референдумот

Репортер - 30.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги повика гласачите да ги одбијат барањата на меѓународните кредитори на референдумот за должничката криза, закажан за недела. Ципрас истакна дека гласот против мерките на штедење ќе и помогне на Грција да обезбеди ...

Јункер со последен предлог до Ципрас

Нетпрес - 30.06.2015

Неколку часа пред истекување на рокот за спас на Грција, претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер доцна синоќа излезе со нова „финална“ понуда за грчкиот премиер алексис Ципрас, јавува Грик рипортер .

Јункер до Ципрас со предлог за решение во последна минута

Курир - 30.06.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер му предложил на грчкиот премиер Алексис Ципрас решение во последна минута, што може да доведе до постигнување на договор по референдумот во земјата, јави ДПА, повикувајќи се на претставник на ЕК, ...

Мнозинството Грци ќе гласат за планот на „тројката“, ќе поднесе ли Ципрас оставка?

еМагазин - 30.06.2015

Работите во Грција почнаа да се менуваат од минута во минута, па речиси никој неможе да каже како овој ден ќе заврши. Денеска истекува рокот за исплата на рата од долгот кон ММФ, а Европската Унија испрати нов предлог до Грците во кој меѓудругото ...

ФОТО: Смешната страна на кризата во Грција

Нетпрес - 30.06.2015

Финансиската криза во Грција предизвика бурни реакции на социјалните мрежи. Голем број луѓе споделуваат обработени фотографии и карикатури со кои го искажаа своето мислење за кризата во Грција. Погледнете дел од нив.

Конечна пресметка меѓу Грција и Еврозоната

МРТ - 30.06.2015

Ципрас бара гласачите да го отфрлат последниот предлог на кредиторите, а Јункер бара Ципрас да го потпише на време за да биде потврден на време на вонреден состанок. Грција ќе ги искористи сите правни средства да не биде исфрлена од еврозоната, ако ...

Грците ги празнат банкоматите по најавениот референдум

Нетпрес - 30.06.2015

На референдумот во Грција, закажан за в недела, 5 јули, граѓаните треба да одлучат дали да го прифатат плнот за излез од финансиската криза кој го вклучува тоа што тој го нарекува „неправедни“ барања за мерките за штедење кои ги поставија ...

Последен рок за Атина да му исплати 1,6 милијарди евра на ММФ

МРТ - 30.06.2015

Вечерва до 23 часот, истекува последниот рок за исплата на грчкиот долг кон ММФ. Врвот на ЕУ и дел од шефовите на влади се откажаа од воздржаноста, отворено апелираат грците да кажат „да“ на референдумот во недела.

Грција подготвува нов предлог, Ципрас под притисок да се врати на преговарачка маса

Република - 30.06.2015

Грчката Влада наводно подготвува нов сеопфатен предлог договор, што наскоро ќе го достави на разгледување до своите партнери, со цел вечерва да се свика состанок на Еврогрупата. Ова денеска го јави телевизијата „Мега“ повикувајќи се на свои извори, ...

Грција испрати нов предлог до европските институции

Репортер - 30.06.2015

Сè погласни се информациите за нов договор од грчка страна, а владиниот авион е подготвен да го пренесе премиерот Алексис Ципрас до Брисел или Берлин да разговара за него. Според информациите од владиниот кабинет, грчката влада денеска до ...

Грција: Нов договор или референдум в недела

МРТ - 30.06.2015

Се бројат часови во кои Атина треба да исплати рата од долгот кон Меѓународниот монетарен фонд. Доаѓаат сигнали дека премиерот Ципрас е подготвен на отстапки и прифаќање на предлогот на Европската комисија за договор со кредиторите.

Илјадници Грци демонстрираа во Атина за поддршка на еврото

Макфакс - 30.06.2015

Повеќе од 30 илјади луѓе, и покрај дождот, се собраа на демонстрациите во вторникот навечер на улиците на главниот град Атина загрижени од можноста Грција да излезе од европската монетарна унија залагајќи да се гласа „за“ на референдумот во неделата ...

И Словенија ќе ја заболе грчкиот банкрот

Lider - 30.06.2015

Словенија може да остане без 1,8 милијарди евра доколку по референдумот во Грција се случи банкрот на земјата и нејзино излегување од еврозоната. Словенија на Грција преку два механизми за стабилизација на еврото, досега и позајмила 263,68 милиони ...

Јункер до Ципрас со предлог за решение во последна минута

Lider - 30.06.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер му предложил на грчкиот премиер Алексис Ципрас решение во последна минута, што може да доведе до постигнување на договор по референдумот во земјата, јави ДПА, повикувајќи се на претставник на ЕК.

Грчката Влада нема намера да го откаже референдумот во недела

Lider - 30.06.2015

Владата на Грција се подготвува за референдумот во недела, а во исто време бара решение, соопшти синоќа официјална Атина. Според владини извори, како што јави дописникот на МИА од Атина, Грција добила порака од претседателот на Европската комисија, ...

Во Атина протест „За“ демократија, достоинство и живот

Lider - 30.06.2015

Илјадници луѓе синоќа се собраа во центарот на Атина за да протестираат против „уцените на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд“, јави дописникот на МИА од грчкиот главен град. Членови на владејачката партија Сириза, два левичарски ...

Грција испрати нов предлог до европските институции

Sky - 30.06.2015

Сè погласни се информациите за нов договор од грчка страна, а владиниот авион е подготвен да го пренесе премиерот Алексис Ципрас до Брисел или Берлин да разговара за него. Според информациите од владиниот кабинет, грчката влада денеска до ...

Ципрас го одби новиот предлог на Јункер

Sky - 30.06.2015

Алексис Ципрас не размислува да се врати чекор назад. Грчкиот премиер уверено чекори кон одлуката за референдум во недела со голем оптимизам и надеж дека народот ќе му изрази поддршка и ќе му даде уште посилен мандат да бара пофер договор за Грција ...

Прегреаја линиите Атина – Брисел: Можен нов предлог до кредиторите

Sky - 30.06.2015

Во Грција се шират шпекулации за можна раздвиженост на грчката влада во насока на постигнување договор во последен момент со кредиторите. Ненадејното откажување на закажаните средби на премиерот Алексис Ципрас со претставниците на грчките здруженија ...

Грција во исчекување на зелено светло за нова финансиска помош

Sky - 30.06.2015

Грчката одисеја продолжува со поглед кон одлуката од вечерашниот состанок на Еврогрупата. Европските министри за финансиски пред кусо време започнаа со вонредна телеконференција на која ќе се разгледува новиот грчки предлог.

Банките во Грција затворени, банкоматите – празни

Глас на Америка - 29.06.2015

Во Грција денес банките се затворени, а банкоматите – празни. Беше предвидено исклучок да претставува исплатата на пензиите. Пензионерите уште од рано наутро во долги редици чекаа пред експозитурите, во надеж дека ќе можат да ја повлечат пензијата ...

Грчките банки привремено затворени

24 Вести - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во синоќешното телевизиско обраќање соопшти дека грчките банки ќе бидат привремено затворени и дека се воведува контрола врз капиталот. Сепак тој даде уверувања дека штедните влогови, платите и пензиите на граѓаните се ...

Грција во неизвесност

Телма - 29.06.2015

Грција влезе во најдраматичниот период од почетокот на кризата. Грците уште се збунети и во шок соочувајќи се со голема неизвесност - што ќе се случи по вторник, кога истекува рокот за враќање на долгот кон меѓународните кредитори, но и што по ...

Чуму референдум Грци?

Deutsche Welle - 29.06.2015

Грчката неуспешна влада сака со референдум да си ја симне од себе одговорноста за хаосот кој и‘ се заканува на земјата. Планот е провиден, оценува Бернд Ригерт. Грците во недела ќе можат да се изјаснат, но за што всушност? Дали народот е за или ...

Ципрас: грчките банки привремено затворени

Р.С.Европа - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во синоќешното телевизиско обраќање објави дека грчките банки ќе бидат привремено затворени и оти се воведува контрола врз капиталот. Сепак тој даде уверувања дека штедните влогови, платите и пензиите на граѓаните се ...

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош

Алсат-М - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош

Утрински - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Грчкиот претседател го потпиша указот за референдум

Утрински - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Ципрас бара помош од ЕЦБ уште една недела. Банките остануваат затворени до референдумот во недела!

Капитал - 29.06.2015

“Одбивањето на барањето на грчката влада за кратко продолжување на програмата е “чин бес преседан” според сите европски стандарди, кој ја доведува во прашање сувереноста на луѓето самостојно да одлучуваат”, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, во ...

5 политички сценарија за Грција по референдумот!

Капитал - 29.06.2015

Планот на грчкиот премиер Алексис Ципрас да одржи референдум на 5 јули за барањата на кредиторите направи се, освен да ги „убие“ разговорите за помошта и да ја остави земјата блиску до финансиска криза која може да го исцрта патот кон излез од ...

Меркел подготвена да разговара со Ципрас

Капитал - 29.06.2015

Германската канцеларка Ангела Меркле е подготвена да разговара со премиерот на Грција Алексис Ципрас „доколку и тој е подготвен за тоа“, изјави портпаролот на канцеларката, Штефан Зајберт, пренесува грчката агенција АНА-МПА.

Ципрас како Гаврило Принцип: Грчката криза може да ги има истите последици како и сараевскиот атентат

МКД - 29.06.2015

Пред точно 101, во 1914, истрели одекнале во Сараево. Гаврило Принцип го убил австроунгарскиот надвојвода и престолонаследник Франц Фердинанд, а Европа шест недели се лизгала кон виорот на најголемото разурнување во тоа време – Првата светска војна.

Самарас го предизвика Ципрас на ТВ-дебата пред референдумот

МКД - 29.06.2015

Грчкиот конзервативен опозициски лидер Андонис Самарас го предизвикува премиерот Алексис Ципрас на ТВ-дебата за референдумот на кој грчкиот ќе гласа дали ги прифаќа условите на странските доверители.

Германија ѝ одговори на Грција: Вие сте збудалена нација

МКД - 29.06.2015

Алексис Ципрас и другите суперексперти во Атина врти-сучи ќе измислат нови финти за да ги зачуваат својата земја и својот мувлосан државен апарат од итно потребните реформи. Да, ни одат на нерви Грците: народ од 11 милиони луѓе веќе со години ја ...

Ципрас моли за продолжување на помошта

Телеграф - 29.06.2015

Само лидерите на европските институции и членките на еврозоната можат да ја сменат одлуката на Еврогрупата и да ѝ дозволат на Европската централна банка (ЕЦБ) да го обнови финансирањето на грчките банки, посочи грчкиот премиер во обраќање до ...

ЦИПРАС СО МОЛБИ ДО ЕУ: Преразгледајте ја опцијата за продолжување на помошта

Телеграф - 29.06.2015

Би сакал да ја замолам вашата Влада да ја преразгледа позицијата за прашањето за продолжување на програмата за помош на Грција, истакнува во писмото Ципрас, додавајќи дека очекува позитивен одговор и од министрите за финансии од еврозоната Грчкиот ...

Европски момент на вистината

Окно - 29.06.2015

Ниедна најава за распад на еврозоната до сега не се оствари. Газејќи преку своите предизборни ветувања, владите на државите од еврозоната сè уште попуштаа пред барањата на Тројката, а ЕЦБ во најкритичните моменти го смируваше пазарот.

Грчка финансиска драма, банките нема да работат 6 работни дена

Правдико - 29.06.2015

Банките во Грција нема да работат одреден период, изјави вчера премиерот Алексис Ципрас. Повика на смиреност и порача дека депозити во банките се безбедни. Грчкиот премиер Алексис Ципрас соопшти дека банките во Грција ќе бидат затворени одреден ...

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

Идивиди - 29.06.2015

Атина, 29 јуни 2015 (МИА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

А1 On - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

+инфо - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

Алфа - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Затворени банките во Грција – Ципрас ја обвинува Европа

МК News - 29.06.2015

Откако Грците во саботата на неговото ненадејно распишување на референдумот за прифаќање или одбивање на предлозите на грчките доверители реагираа со повлекување на готовината од банките, грчкиот премиер Алексис Ципрас во неделата навечер објави ...

Грчкиот претседател го потпиша укaзот за референдумот за помош

+инфо - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Принуден „банкарски одмор“ и референдум во Грција – итен состанок во Берлин

Академик - 29.06.2015

Грчкиот премиер во своето обраќање до нацијата рече дека се обратил до лидерите на европските институции истакнувајќи дека само тие можат да ја сменат одлуката на Еврогрупата и да ѝ дозволат на Европската централна банка (ЕЦБ) да го обнови ...

Грчкиот претседател го потпиша укaзот за референдумот за помош

Алфа - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Ципрас смета дека е неопходно продолжување на помошта на Еврогрупата за Грција

А1 On - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во писмо до премиерот на Луксембург Ксавие Бетел, кој од 1 јули ја презема функцијата претседател на Советот на ЕУ, наведува дека е неопходно Еврогрупата да ја продолжи финансиската помош за Атина, јави ТАСС, ...

Ципрас смета дека е неопходно продолжување на помошта на Еврогрупата за Грција

+инфо - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во писмо до премиерот на Луксембург, Ксавие Бетел, кој од 1 јули ја презема функцијата претседател на Советот на ЕУ, наведува дека е неопходно Еврогрупата да ја продолжи финансиската помош за Атина, јави ТАСС, ...

Туристи заробени во Грција, на пумпите нема гориво

МК News - 29.06.2015

После изјавата на грчкот премиер Алексис Ципрас дека банките ќе останат затворени, уследи нов шок за граѓаните на Грција. Редовите на бензинските пумпи се огромни, а гориво има се помалку, пишуваТелеграф рс.

(ВИДЕО) Словото на Ципрас, кое ќе влезе во историјата

Локално - 29.06.2015

Во говорот пред грчкиот парламент доцна синоќа премиерот Алексис Ципрас го повика народот да каже “категорично” не “на ултиматумот” на меѓународните кредитори во рамките на предвидениот референдум на 5 јули.

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

Локално - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција, брем додека не заврши ...

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

Сител - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

Точка - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на еврозоната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Грчкиот претседател го потпиша укзот за референдумот за помош

Локално - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Грција ги затвора банките и берзата

Бизнис Инфо - 29.06.2015

Грчките банки и берзата денеска нема да работат, одлучи вчера грчката влада. Банките, според одлуката на Владата, ќе бидат затворени цела недела, до 6 јули. Повлекувањето на средства од банкомати ќе биде ограничено, порача грчката влада, откако ...

Претседателот на Грција го потпиша указот за Референдум

Точка - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Атина пред банкрот, Ципрас со референдум им пркоси на кредиторите

Н.Македонија - 29.06.2015

Ваквата одлука на Ципрас го рефлектира сѐ поголемиот притисок врз Атина, кој доаѓа од различни страни и е резултат на нереалистичните предизборни ветувања на владата, како и на одбивањето на кредиторите да го признаат очигледниот неуспех на ...

Ципрас за затворањето на банките ги обвини ЕУ и ЕЦБ

Точка - 29.06.2015

Откако Грците во саботата на неговото ненадејно распишување на референдумот за прифаќање или одбивање на предлозите на грчките доверители реагираа со повлекување на готовината од банките, грчкиот премиер Алексис Ципрас во неделата навечер објави ...

Туристи заробени во Грција, на пумпите нема гориво

Сител - 29.06.2015

После изјавата на грчкот премиер Алексис Ципрас дека банките ќе останат затворени, уследи нов шок за граѓаните на Грција. Редовите на бензинските пумпи се огромни, а гориво има се помалку, пишуваТелеграф рс.

Домино ефект: Експерт за еврозоната предупредува: Италија е следна!

Точка - 29.06.2015

Доколку Грција го напушти еврото, Италија е прв кандидат кој ќе се најде на нејзиниот пат, рекол денес професорот Луиџи Зингалес, експерт за еврозоната на универзитетот во Чикаго. Во разговор за новинската агенција DPA , Зинглаес ја критикувал ...

Ципрас ќе поднесе оставка ако го изгуби референдумот оваа недела

Фактор - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави пред големиот митинг во центарот на Атина, дека ќе го почитува изборот на избирачите на референдумот во неделата и ако тие ги одобрат мерките понудени од доверителите.

Грчкиот парламент ја ратификуваше одлуката за одржување референдум

Шеталиште - 29.06.2015

На гласањето за одржување референдум во Грција, 178 пратеници гласаа за, а 120 против. Грчкиот народ ќе одржи референдум за предлогот на доверителите, односно дали да го прифатат или одбијат истиот.

Грција ги затвора банките и берзата во Атина

Бриф - 29.06.2015

Грција воведува контрола врз протокот на капиталот, грчките банки од утре ќе останат затворени, соопшти премиерот Алексис Ципрас по вечерната седница на владата во Атина. Тој истовремено ги повика граѓаните да го зачуваат мирот и нагласи дека ...

Грција ги затвори банките

Економија24 - 29.06.2015

Грција воведува контрола врз протокот на капиталот, грчките банки од утре ќе останат затворени, соопшти премиерот Алексис Ципрас по вечерната седница на владата во Атина. Тој истовремено ги повика граѓаните да го зачуваат мирот и нагласи дека ...

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

Денешен - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Словенија поради Грција може да остане без речиси две млрд евра

Денар - 29.06.2015

Реакциите во Словенија на одлуката на владата на Грција да распише референдум за прифаќање или отфрлање на предлозите од доверителите, што може да доведе до банкрот на земјата и нејзино излегување од еврозоната, се многу негативни бидејќи Љубљана би ...

Ципрас за затворањето на банките ги обвини ЕУ и ЕЦБ

Денар - 29.06.2015

Откако Грците во саботата на неговото ненадејно распишување на референдумот за прифаќање или одбивање на предлозите на грчките доверители реагираа со повлекување на готовината од банките, грчкиот премиер Алексис Ципрас во неделата навечер објави ...

Ципрас ја моли ЕУ да го продолжи договорот за помош на Грција

еМагазин - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Ципрас бара продолжување на договорот за помош на Грција

Курир - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција, пренесе МИА.

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

Нетпрес - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на еврозоната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Грција: Банките затворени, граѓаните повлекле милијарди

МРТ - 29.06.2015

Во екот на туристичката сезона владата ги затвори грчките банки и берзата. Одлуката е донесена по незадоволството од Атина откако кредиторите не го продолжија рокот за отплата на долгот од над 320 милијарди евра.

Грчкиот претседател го потпиша указот за референдумот

Република - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

Вечер Прес - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменат одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција Грчкиот премиер Алексис Ципрас ...

Европа нема повеќе предлози за Грција, Грција нема повеќе намера да плаќа

Вечер Прес - 29.06.2015

- Овие правила, кои очигледно ги кршат европските норми и основните права на трудот, еднаквоста и достоинството, покажуваат дека целта на некои наши партнери и институции не била постигнување договор прифатлив за сите, туку можеби понижување на цел ...

Претседателот на Грција го потпиша указот за Референдум

Нетпрес - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Грчкиот претседател го потпиша укaзот за референдумот за помош

Либертас - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Грчкиот претседател го потпиша укзот за референдумот за помош

Press24 - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Грчкиот референдум како "сараевскиот атентат"

Вечер Прес - 29.06.2015

Референдумот за условите за спас на Грција има потенцијал да биде "сараевски момент" и станува збор за иднината на еврото, тврди Гардијан Споредувајќи го сараевскиот атентат врз австрискиот рпестолонаследник Франц Фердинанд, што се случи пред 101 ...

Грчкиот референдум повеќе е измама отколку демократија

Оff.net - 29.06.2015

Грчкиот парламент одобри референдум на кој треба да се утврди дали да се прифатат последните услови за пакетот за спас предложени од кредиторите на земјата. Ова е премногу доцна и го поставува погрешното прашање.

Словенија: Џабе и дадовме на Грција 1,8 милијарди евра

Репортер - 29.06.2015

Словенија може да остане без 1,8 милијарди евра доколку после референдумот во Грција настапи банкрот на земјата и нејзино излегување од Еврозоната.Словенија на Грција преку два механизми за стабилизација на еврото до сега позајмила 263,68 милиони ...

Српски туристи заробени во Грција, на пумпите нема гориво

Република - 29.06.2015

После изјавата на грчкот премиер Алексис Ципрас дека банките ќе останат затворени, уследи нов шок за граѓаните на Грција. Редовите на бензинските пумпи се огромни, а гориво има се помалку, пишува Телеграф рс .

Туристи заробени во Грција, на пумпите нема гориво

Курир - 29.06.2015

После изјавата на грчкот премиер Алексис Ципрас дека банките ќе останат затворени, уследи нов шок за граѓаните на Грција. Редовите на бензинските пумпи се огромни, а гориво има се помалку, пишуваТелеграф рс.

Туристи заробени во Грција - на бензинските нема гориво

Press24 - 29.06.2015

После изјавата на грчкот премиер Алексис Ципрас дека банките ќе останат затворени, следи нов шок за граѓаните на Грција. Редовите на бензинските пумпи се огромни, а гориво има се помалку, пишуваТелеграф рс.

Ципрас: Цената на банкротот ќе биде голема за целата еврозона

Макфакс - 29.06.2015

Доверителите не планираат да ја избркаат Грција од еврозоната, тие на преговорите сакаа да покажат дека не постои алтернативен пат во политиката и оти треба да се помириме со сиромаштијата, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за ...

Ципрас сам против сите

Дневник - 29.06.2015

Жана П. БОЖИНОВСКА По петмесечни натегања со Европската Унија и со меѓународните кредитори од доаѓањето на власт на СИРИЗА, нејзиниот лидер и премиер на Грција, Алексис Ципрас се најде на точката од која нема враќање.

Ципрас бара времено продолжување на договорот за помош на Грција

Lider - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа соопшти дека се обратил до лидерите на европските институции и на членките на евроозната со молба да ја изменет одлуката на Еврогрупата за прекин на програмата за помош на Грција.

Грчкиот претседател го потпиша указот за референдумот за помош

Lider - 29.06.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос го потпиша денеска указот за одржување на референдум во Грција на 5 јули, на кој Грците треба да се изјаснат дали сакаат продолжување на програмата за помош на земјата, во замена за спроведување реформи и ...

Ципрас смета дека е неопходно продолжување на помошта на Еврогрупата за Грција

Lider - 29.06.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во писмо до премиерот на Луксембург Ксавие Бетел, кој од 1 јули ја презема функцијата претседател на Советот на ЕУ, наведува дека е неопходно Еврогрупата да ја продолжи финансиската помош за Атина, јави ТАСС, ...

Грчките банки затворени

Sky - 29.06.2015

Грчките банки нема да отворат. Грција воведува контрола на банките и лимит за извлекување средства од банкоматите. Информацијата ја објави грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното обраќање до народот.