TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште тројца повредени ќе пристигнат од Софија, препукувања на ФБ со сопственикот на „ Беса Транс“

Телма - 28.11.2021

Од болницата „ Пирогов“, во Софија, каде беа сместени седуммината преживеани во стравотната сообраќајка на автобусот на „ Беса Транс“, најавиле дека утре ќе бидат отпуштени уште тројца пациенти, за кои од наша страна постои подготвеност да им се ...

Посмртните останки на починатите, нареднава недела ќе се пренесат во земјава

Алсат-М - 28.11.2021

Игор Стефановски Посмртните останки на починатите 45 патници на автобусот „Беса Транс“ наредната недела ќе бидат пренесени во земјава. Откако вчера македонското обвинителство ги предаде сите докази на бугарското, вклучувајќи ги и ДНК анализите од ...

Двајца од повредените во автобуската несреќа се враќаат дома, следната недела се очекува транспорт на посмртните ...

360 степени - 27.11.2021

Почнува враќањето во земјава на повредените во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија. Првите двајца хоспитализирани во софиската болница „Пирогов“ ќе бидат отпуштени денеска, уште двајца утре, двајца на 30 ноември и едно лице на 1 ...

Започнува транспортот на повредените од Бугарија

Р.С.Европа - 27.11.2021

Првите двајца хоспитализирани од повредите со кои се здобија во автобуската несреќа во Бугарија, денеска ќе бидат отпуштени од софиската болница „Пиргов“. Уште двајца ќе бидат отпуштени утре, двајца на 30 ноември и едно лице на 1 декември.

Mилошоски се сомнева дека во автобусот се превезувала суровина за хероин

МКД - 27.11.2021

Ова е организиран криминал и трагедија, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, кој објавувајќи некои бугарски медиуми се сомнева дека во автобуст во кои загинаа 45 македонски граѓани се пренесувала и суровина, ...

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија

Канал5 - 27.11.2021

Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произведува хероин?. Ова е организиран криминал и трагедија! Зошто 4 дена никој не можеше да изврши контрола во седиштето на БЕСА ТРАНС? Зошто во Собранието не се ...

Лефков: Пет дена власта бега од одговори и одговорност за низа пропусти на системот

Канал5 - 27.11.2021

Пет дена од катастрофата со автобусот на Беса Транс во кој загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема конкретни одговори, а камо ли пак одговорност. Власта не кажува како е можно конкретниот автобус во кој загинаа 45 лица, без лиценца за ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност по несреќа на автобусот на „Беса Транс“

Алсат-М - 27.11.2021

Од ВМРО ДПМНЕ бараат одговори и одговорност по страотната несреќа на автобусот на „Беса Транс“ во која животот го загубија 45 патници. Опозицијата бара Владата да каже како е можно автобусот без лиценца за меѓународен транспорт да ја напушти ...

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски и Бочварски да си поднесат оставки

24 Вести - 27.11.2021

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола.

Бочварски и Спасовски да дадат оставки, бараат од ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 27.11.2021

„Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола. Тој поминувал полициски контроли, царински контроли и инспекциски контроли и сите тие свесно ги пропуштале без целосна документација.

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски и Бочварски да си поднесат оставки

Сител - 27.11.2021

Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола.

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски и Бочварски да си поднесат оставки

Слободен Печат - 27.11.2021

„Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола. Тој поминувал полициски контроли, царински контроли и инспекциски контроли и сите тие свесно ги пропуштале без целосна документација.

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на Беса транс да поминуваат граница над 100 пати?

Канал5 - 27.11.2021

Кој дал наредба автобусите на Беса транс да поминуваат граница над 100 пати без дозвола? И кој ќарувал од нелегалниот бизнис кој однесе 44 животи? Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот ...

Сите вмешани во малверзaциите ќе одговараат во земјава порача обвинителот Јовевски за истрагата за работењето на „Беса ...

Телма - 27.11.2021

Сите вмешани во малверзaциите ќе одговараат во земјава порача обвинителот Јовевски за истрагата со работењето на „Беса Транс“. Во Бугарија сеуште се трага по причните за несреќата. Идентификацијата ќе заврши за 4 дена.

Лефков: Пет дена власта бега од одговори и одговорност за низа пропусти на системот, неопходни се итни мерки

Курир - 27.11.2021

Пет дена од катастрофата со автобусот на Беса Транс во кој загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема конкретни одговори, а камо ли пак одговорност. Власта не кажува како е можно конкретниот автобус во кој загинаа 45 лица, без лиценца за ...

КАКО ТОА АВТОБУСИТЕ НА „БЕСА ТРАНС“ НЕПРЕЧЕНО ЈА НАПУШТАЛЕ ДРЖАВАТА? Опозицијата предлага нови мерки за контрола

+инфо - 27.11.2021

Власта не кажува како е можно конкретниот автобус во кој загинаа 45 лица, без лиценца за меѓународен транспорт да ја напушти државата? Тоа е исто како човек без соодветен документ да ја помине границата и да отиде во друга држава.

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки од Спасовски и Бочварски по тешката автобуска несреќа

Вечер Прес - 27.11.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара одставки од министрите Оливер Спасовски и Благој Бочварски и одговорност за пропустите утврдени по тешката автобуска несреќа во која настрадаа 45 патници. „Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале ...

ЗОШТО НА ДРУГИТЕ ВОЗАЧИ НА „БЕСА ТРАНС“ ИМ СЕ БРЗАЛО ДА ЈА НАПУШТАТ БУГАРИЈА? Милошоски смета дека трагедијата е ...

+инфо - 27.11.2021

Милошоски вели дека е симптоматично и тоа што останатите возачи од истата компанија не почекале да пристигнат и колегите со четвртиот автобус од конвојот, туку забрзано ја нупуштиле територијата на Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на Беса транс да поминуваат граница над 100 пати без дозвола? И кој ќарувал од ...

Курир - 27.11.2021

Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел ...

Повредените во автобуската несреќа се враќаат во Македонија

Вечер Прес - 27.11.2021

Денеска почнува процесот на транспортирање на повредените во тешката несреќа на автобусот на „Беса Транс“ што се случи на автопатот Струма во Бугарија. Првите двајца хоспитализирани во софиската болница „Пирогов” ќе бидат отпуштени денеска, уште ...

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија

Lider - 27.11.2021

Милошоски вели дека е симптоматично и тоа што останатите возачи од истата компанија не почекале да пристигнат и колегите со четвртиот автобус од конвојот, туку забрзано ја нупуштиле територијата на Бугарија.

МИЛОШОСКИ: Дали автобусот изгоре заради организиран илегален превоз на анхидридна киселина?

Денешен - 27.11.2021

Антонио МИЛОШОСКИ Ова е организиран криминал и трагедија! -Зошто 4 дена никој не можеше да изврши контрола во седиштето на БЕСА ТРАНС? Зошто во Собранието не се закажуваат пратенички прашања на кои би одговарале МВР, М.Транспорт и директорот на ...

Милошоски: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произведува хероин?

24Инфо - 27.11.2021

Ова е организиран криминал и трагедија!Зошто 4 дена никој не можеше да изврши контрола во седиштето на БЕСА ТРАНС? Зошто во Собранието не се закажуваат пратенички прашања на кои би одговарале МВР, М.Транспорт и директорот на Инспекторатот за ...

Кој дал наредба автобусите на Беса транс да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

Нетпрес - 27.11.2021

Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел ...

Лефков: Пет дена власта бега од одговори и одговорност за низа пропусти на системот

Lider - 27.11.2021

Пет дена од катастрофата со автобусот на Беса Транс во кој загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема конкретни одговори, а камо ли пак одговорност. Власта не кажува како е можно конкретниот автобус во кој загинаа 45 лица, без лиценца за ...

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да ...

Press24 - 27.11.2021

„Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произведува хероин?“, прашува утринава пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски во статус на фејзбук.

„Кој ќарувал од нелегалниот бизнис на Беса транс кој однесе 44 животи?“- ВМРО бара оставки од Спасовски и Бочварски

Press24 - 27.11.2021

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола.

ВМРО-ДПМНЕ: Кој ќарувал од нелегалниот бизнис кој однесе 44 животи?

Lider - 27.11.2021

Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел ...

Лефков: Пет дена власта бега од одговори и одговорност за низа пропусти на системот

Република - 27.11.2021

Пет дена од катастрофата со автобусот на Беса Транс во кој загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема конкретни одговори, а камо ли пак одговорност. Власта не кажува како е можно конкретниот автобус во кој загинаа 45 лица, без лиценца за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кој ќарувал од нелегалниот бизнис кој однесе 44 животи?

Република - 27.11.2021

Оставки од министрите за внатрешни работи и транспорт и врски побара и денеска ВМРО-ДПМНЕ. Од пастијата обвинуваат дека системот работел за мафијата. Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола.

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

MTM - 27.11.2021

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола.

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

MTM - 27.11.2021

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од двајцата возачи немал ниту сертификат за професионална компетентност. Ова се податоците кои ги има министерот за транспорт и врски, ...

Суровина за хероин била мистериозната течност што ја пренесувал автобустот на „Беса транс“?

Република - 27.11.2021

Ова е организиран криминал и трагедија❗ 📌Зошто 4 дена никој не можеше да изврши контрола во седиштето на БЕСА ТРАНС? Зошто во Собранието не се закажуваат пратенички прашања на кои би одговарале МВР, М.Транспорт и директорот на Инспекторатот за ...

Дали во автобусот се превезувала суровина за хероин?

Нетпрес - 27.11.2021

„Зошто 4 дена никој не можеше да изврши контрола во седиштето на Беса транс? Зошто во Собранието не се закажуваат пратенички прашања на кои би одговарале МВР, Министерството за транспорт и директорот на Инспекторатот за транспорт? Зошто автобусот ...

Во автобусот на „Беса Tранс“ се пренесувала суровина која се користи за производство на хероин? Се огласи и Милошоски

Точка - 27.11.2021

Експлозија на туби со анхидридна киселина скриени во багажникот е можеби причината за смртта на 45-те патници во автобуската несреќа во Бугарија, пишуваат бугарските медиуми. Според „ Alarma.bg “, тубите со лесно запаливата материја која се ...

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да ...

MakPress - 27.11.2021

Ова е организиран криминал и трагедија! Зошто 4 дена никој не можеше да изврши контрола во седиштето на БЕСА ТРАНС? Зошто во Собранието не се закажуваат пратенички прашања на кои би одговарале МВР, М.Транспорт и директорот на Инспекторатот за ...

Лефков: Пет дена власта бега од одговори и одговорност за низа пропусти на системот, неопходни се итни мерки

Опсервер - 27.11.2021

ript> Пет дена од катастрофата со автобусот на Беса Транс во кој загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема конкретни одговори, а камо ли пак одговорност. Власта не кажува како е можно конкретниот автобус во кој загинаа 45 лица, без лиценца за ...

Лефков: Пет дена власта бега од одговори и одговорност за низа пропусти на системот, неопходни се итни мерки

MakPress - 27.11.2021

Пет дена од катастрофата со автобусот на Беса Транс во кој загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема конкретни одговори, а камо ли пак одговорност. Власта не кажува како е можно конкретниот автобус во кој загинаа 45 лица, без лиценца за ...

Автобусот на Беса Транс, оваа година, 113 пати ја поминал границата, Спасовски одговорноста ја префрла кај Бочварски и ...

MakPress - 27.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Кој ќарувал од нелегалниот бизнис кој однесе 44 животи, прашува ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 27.11.2021

Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата, вели ВМРО-ДПМНЕ. „Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола.

Кој дал наредба автобусите на Беса транс да поминуваат граница над 100 пати без дозвола? И кој ќарувал од нелегалниот ...

Опсервер - 27.11.2021

ript> Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола.

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

Скопско Ехо - 27.11.2021

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола.

Спасовски и Бочварски да дадат оставки, бараат од Белата палата

Локално - 27.11.2021

„Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола. Тој поминувал полициски контроли, царински контроли и инспекциски контроли и сите тие свесно ги пропуштале без целосна документација.

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на Беса транс да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

MakPress - 27.11.2021

Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140 пати автобусот на Беса транс минувал граница и возел без дозвола.

Лефков: Пет дена власта бега од одговори и одговорност за низа пропусти на системот, неопходни се итни мерки

Скопје1 - 27.11.2021

„Пет дена од катастрофата со автобусот на Беса Транс во кој загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема конкретни одговори, а камо ли пак одговорност. Власта не кажува како е можно конкретниот автобус во кој загинаа 45 лица, без лиценца за ...

Дали во автобусот на „Беса транс“ се пренесувала анхидридна киселина која се користи за производство на хероин

PressingTV - 27.11.2021

Ова е организиран криминал и трагедија Зошто 4 дена никој не можеше да изврши контрола во седиштето на БЕСА ТРАНС? Зошто во Собранието не се закажуваат пратенички прашања на кои би одговарале МВР, М.Транспорт и директорот на Инспекторатот за ...

Шест прашања на Милошоски за автобуската трагедија која однесе 45 животи

Скопје1 - 27.11.2021

Пратеникот Антонијо Милошоски сподели насловна страна од бугарски весник во кој пишува дека во автобусот на „Беса транс“ кој изгоре, се превезувала суровина за хероин. „Ова е организиран криминал и трагедија❗ Зошто 4 дена никој не можеше да изврши ...

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да ...

Опсервер - 27.11.2021

ript> Ова е организиран криминал и трагедија! Зошто 4 дена никој не можеше да изврши контрола во седиштето на БЕСА ТРАНС? Зошто во Собранието не се закажуваат пратенички прашања на кои би одговарале МВР, М.Транспорт и директорот на Инспекторатот за ...

Преспиј И заборави

Сакам да кажам - 26.11.2021

1 Директорот на Државниот инспекторат за транспорт Руфи Хусеини, прво се жалеше дека немал доволно инспектори за да може да прави инспекции на сите транспортни фирми што имаат автобуси. Потоа, откако Владата му наложи да направи вонредна инспекција ...

ВИДЕО | „Беса транс“ организирала тури во Истанбул со шест автобуси, иако имала лиценца само за четири

Слободен Печат - 26.11.2021

Авто-превозникот „Беса транс” чијшто автобус изгоре на автопатот Струма во Бугарија, надвор од границите на земјава сообраќал и со шест автобуси, иако, како што соопшти министерот за транспорт и врски Благој Бочварски пред три дена на прес ...

Полицијата влезе во „Беса транс“, се собираат документи за истрагата со несреќата во која загинаа 45 патници

МКД - 26.11.2021

Полициски служби и инспектори вечерва влегоа во седиштето на „Беса Транс“ во Скопје. Се собираат дополнителни документи потребни во истрагата за несреќата. Во несреќата со овој автобус пред 3 дена кај „Струма“ загинаа 45 патници, а 7 преживеаја.

Спасовски: Ќе се проверат сите гранични премини каде што поминувал автобусот на „Беса-транс“, мора да има одговорност ...

ТВ21 - 26.11.2021

Министерот за внатрешни работи изјави дека треба да се проверат сите гранични премини каде изминатиот период автобусот без Извод од лиценца на „Беса транс“ поминувал, за да има одговорност како кај двајцата граничари од граничниот премин „Деве Баир“.

Спасовски: Автобусот на Беса транс бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Сител - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

ФОТО | Младиот Енес во последен момент решил да не патува со автобусот на „Беса транс“ и ја избегнал трагедијата

Слободен Печат - 26.11.2021

Во последен момент, младиот Енес не се качил во автобусот на „Беса транс“ и решил да отпатува за Истанбул со сосема друга агенција, објави „бТВ“ . За жал, неговите блиски не знаеле дека Енес во последен момент се предомислил и два дена го барале, ...

Двајцата возачи на автобусот на "Беса транс" не биле вработени - едниот немал ни сертификат за професионална ...

24 Вести - 26.11.2021

Возачите на изгорениот автобус не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност, изјави министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. Од 3 месец, 2021 година, во земјава не можело да се полага за Сертификат за ...

Автобусот кој изгоре бил произведен во 2007 година

Фокус - 26.11.2021

Автобусот кој во понеделникот изгоре во Бугарија и однесе 44 животи, на компанијата „Беса Транс“, не е нов, односно од пред три години, како што се зборуваше во јавноста, туку е произведен во 2007 година.

Бочварски: Упаднатиот автобус немал дозвола за патување во странство

Алсат-М - 26.11.2021

Министерот за транспорт, Благој Бочварски, на прес-конференција, образложувајќи ги истрагите, рече дека компанијата Беса транс имала две лиценци за работа, додека одлуката е донесена за одземање на двете лиценци.

Возачите на автобусот не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност

Слободен Печат - 26.11.2021

Возачите на изгорениот автобус не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност, изјави министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. Министерот за транспорт и врски отфрла и секаква одговорност на неговата ...

Полиција ја чува куќата на сопственикот на Беса Транс

Фокус - 26.11.2021

Полициски службеници од СВР Тетово ја чуваат куќата на првиот човек на туристичката компанија Беса Транс, Бедри Хаџику. Оваа информација за „Фокус“ ја потврдија од МВР, кои појаснија дека тоа е превентивна мерка, да не дојде до несакани последици.

Спасовски: Автобусот се самозапалил по првиот удар

ТВ21 - 26.11.2021

Предметниот автобус на „Беса-транс“ кој се движел од Турција во Бугарија удрил во банкината при што возачот изгубил контрола над возилото по што дошло до самозапалување на возилото. Потоа удрил во средишната банкина.

Спасовски: Автобусот е стар 14 години, за две години над 130 пати минувал граници

МКД - 26.11.2021

За да нема шпекулации, потврдувам дека автобусот на „Беса транс“ кој се запали во Бугарија, е марка „мерцедес“, произведен во 2007 година. Границата ја минал повеќе од 130 пати во текот на годинава и минатата година, изјави министерот за внатрешни ...

Пропусти има со Беса Транс, но нема одговорност за државни институции

Телма - 26.11.2021

Многу детали и податоци за многу новооткриени пропусти и грешки со превозникот Беса Транс, но малку надеж дека некој од надлежните е одговорен за пропустите кои претходеа на трагедијата и 45-мината загинати луѓе.

Спасовски: Техничкиот преглед на автобусот е направен и нема никакви неправилности или забелешки

Алсат-М - 26.11.2021

Министерот за внатрешни работи ја информира јавноста дека возилото кое сообраќало кон Северна Македонија извршило соодветна контрола, а според резултатот за преброени вредности нема пропусти или сугестии за неправилности на возилото и нема забелешки.

Возачите не биле вработени во „Беса транс“, едниот бил без сертификат

Фокус - 26.11.2021

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата. Еден од нив немал ниту сертификат за професионална компетентност, соопшти министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

Сопствениците на „Беса транс“ се достапни, се разговара со нив, вели Спасовски

МКД - 26.11.2021

На прашањето каде се сопствениците на „Беса транс“, компанијата чиј автобус изгоре во трагична автобуска несреќа во Бугарија, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека тие се достапни и дека со нив се раговара.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил исправен и годинава 113 пати ја преминал границата

Р.С.Европа - 26.11.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави денеска на прес-конференција во Владата дека автобусот на „Беса транс“ кој изгоре во Бугарија и при несреќата загинаа 45 лица, а беа повредени 7 лица во 2020 година во 22 случаи има остварено ...

Трагедијата со „Беса транс“ открива и големи системски пропусти за превозниците во држава

24 Вести - 26.11.2021

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање на испити во државни институции без конкретен одговор за одговорност зошто дозволиле речиси 8 месеци да не изнајде решение, од кое зависеле и на над 1.500 ...

Спасовски: Автобусот удрил во банкината по што дошло до самозапалување на возилото

Сител - 26.11.2021

Предметниот автобус на „Беса-транс“ кој се движел од Турција во Бугарија удрил во банкината при што возачот изгубил контрола над возилото по што дошло до самозапалување на возилото. Потоа удрил во средишната банкина, информираше Оливер Спасовски, ...

Возачите не биле вработени во „Беса транс“, едниот бил без сертификат

ТВ21 - 26.11.2021

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата. Еден од нив немал ниту сертификат за професионална компетентност, соопшти министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс" бил технички исправен и со важност на регистрација до 2022

Канал5 - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс" во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Спасовски: Автобусот е стар 14 години, за две години над 130 пати минувал граници

Слободен Печат - 26.11.2021

Предметниот автобус на компанијата „Беса транс“ во 2020 година, 22 пати остварил влез и излез во државата, додека во тековната 2021 година, дури 113 пати ја преминал границата, информираше министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска на ...

„24 Часа“: Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата на повредени лица од несреќата на автобусот на „Беса транс“

Слободен Печат - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави најтиражниот бугарски ...

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка се нашол на списокот листата на повредени лица од автобуската несреќа

МКД - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави бугарскиот весник „24 ...

Автобусот на „Беса транс“ без важечка лиценца 113 пати ја преминал државната граница од почетокот на оваа година

Телма - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на Беса ...

Спасовски: MВР на граница ги контролира сообраќајната дозвола и зелениот картон

Фокус - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Директорката на Царина призна дека автобусите на „Беса транс“ не биле евидентирани дека излегле од Македонија

МКД - 26.11.2021

Ниту еден од автобусите на „Беса транс“ не бил електронски евидентиран во системот кога ја поминувал границата на Македонија. Системот работел бавно, изјави синоќа на ТВ 24 Славица Кутиров, в.д. директорка на Царинската управа.

Бугарски експерти тврдат дека автобусот на „Беса транс“ бил стар 15-20 години, репариран во Турција

МКД - 26.11.2021

Изгорениот автобус не е стар три, туку најмалку 15-20 години. Овој модел е од 2005 или 2008 година. Ако сопственикот тврди дека тој е стар три години, можно е меѓу македонските фирми да има таква пракса старите автобуси да се репарираат во Турција, ...

Возачите на автобусот на „Беса Транс“ не биле вработени

Фактор - 26.11.2021

Возачите на автобусот на „Беса транс“, кој изгоре во сообраќајка на автопатот Струма во Бугарија, при што 45 патници загинаа, не биле вработени. Едниот немал ни сертификат за професинална компетентност.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Либертас - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Автобусот на „Беса транс“ кој изгоре бил произведен во 2007 година

Алфа - 26.11.2021

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој во понеделникот изгоре во Бугарија, и однесе 45 животи, не е нов, односно, не е од пред три години, како што се зборуваше во јавноста, туку е произведен во 2007-ма година.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Бриф - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Спасовски за сопствениците на „Беса транс“: Тие се достапни, туку се, се разговара врз основа на наредби од ...

Фактор - 26.11.2021

Тие се достапни, туку се, се разговара врз основа на наредби од обвинителството, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за сопствениците на компанијата „Беса Транс“.

НАЈМАЛКУ 135 ПАТИ ПОМИНАЛ ГРАНИЦА БЕЗ ЛИЦЕНЦА Кобниот автобус бил незапирлив

+инфо - 26.11.2021

Бројот на преминувања веројатно е поголем, бидејќи ова се податоци за само две години. Автобусот на компанијата „Беса Транс“ лани и година ва реализирал 135 преминувања на граничните премини на Македонија, објави порталот К урир.

Кутиров: Ниту еден од автобусите на „Беса Транс“ не бил електронски евидентиран во системот кога ја поминувал границата

Вечер Прес - 26.11.2021

Директорката на царинската управа Славица Кутиров во емисијата 24 анализа рече дека има евидентирано 52 патници од кои еден е возачот. Ниту еден од автобусите на „Беса Транс“ не бил електронски евидентиран во системот кога ја поминувал границата.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Курир - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Возачите не биле вработени во „Беса Транс“, едниот немал ниту сертификат

Курир - 26.11.2021

Ниеден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ во чија несреќа во Бугарија претходно седмицава загинаа 45 луѓе од кои 12 деца, не бил вработен во компанијата, а еден од нив немал ниту сертификат за професионална компетентност, ...

Ниту еден од возачите на изгорениот автобус не бил вработен во „Беса транс“, едниот немал ниту сертификат

Вечер Прес - 26.11.2021

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата. Еден од нив немал ниту сертификат за професионална компетентност, соопшти министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Нова ТВ - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Димовски: Поради неспособноста на власта, дојдовме во момент да се надеваме дека оваа истрага ќе биде точна и прецизна, ...

Курир - 26.11.2021

„Ние два дена гледавме нашите обвинители како се присутни во Бугарија, а се воопшто ненадлежни за инцидентот кој што се случи, за трагедијата која што се случи во Бугарија. Во тие два дена односно четири дена којзнае што се се има случено со ...

ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ НЕ СЕ КАЧИЛ ВО АВТОБУСОТ НА СМРТТА – семејството мислеле дека е во истиот, бидејќи не се јавувал на ...

Курир - 26.11.2021

Во последен момент, младиот Енес не се качил во автобусот на „Беса транс“ и решил да отпатува за Истанбул со сосема друга туристичка агенција, објави „ БТВ “. За жал, неговите блиски не знаеле дека Енес во последен момент се предомислил и два дена ...

„24 Часа“: Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата на повредени лица од несреќата на автобусот на „Беса транс“

Бриф - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави најтиражниот бугарски ...

„24 Часа“: Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата на повредени лица од несреќата на автобусот на „Беса транс“

Либертас - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави најтиражниот бугарски ...

„24 Часа“: Бугарскиот државјанин Салех по грешка ставен на листата на повредени во несреќата на автобусот на „Беса ...

Нова ТВ - 26.11.2021

Бидејќи неговото име се најде на листата на повредените патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, произлегува дека од клиниката по грешка го внеле на тој список, наведува „24 Часа“, додавајќи дека Салех веќе е отпуштен од болницата.

ДАЛИ АВТОБУСОТ НА „БЕСА ТРАНС“ БИЛ СТАР САМО ТРИ ГОДИНИ - бугарски експерт: Новите автобуси можат да се изгаснат самите ...

Фактор - 26.11.2021

Дали автобусот на компанијата „Беса транс“ бил стар навистина само три години. Бугарски експерти за автобуси се сомневаат во тоа и велат дека е многу можно автобусот да бил постар и да бил само добро саниран односно „нашминкан“.

Возачите на автобусот не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност

Либертас - 26.11.2021

Возачите на изгорениот автобус не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност, изјави министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. „Едниот од возачите е невработен во компанијата, имал сертификат со важност до 11 ...

И „БЕСА ТРАНС“ БИЛА ВЛАДИНО МИЛЕНИЧЕ? Превезувале и деца на школска и претшколска возраст

+инфо - 26.11.2021

Само од Владата во изминативе две години на контото на „Беса транс“ легнале повеќе од половина милион денари. Компанијата „Беса транс“, чиј автобус имаше сообраќајка и изгоре на атопатот Струма во Бугарија, рпи што 45 лица загинаа, од 2010 година до ...

И „БЕСА ТРАНС“ БИЛА ВЛАДИНО МИЛЕНИЧЕ? Превезувале и деца на школска и претшколска возраст

Курир - 26.11.2021

Само од Владата во изминативе две години на контото на „Беса Транс“ легнале повеќе од половина милион денари. Компанијата „Беса транс“, чиј автобус имаше сообраќајка и изгоре на атопатот Струма во Бугарија, рпи што 45 лица загинаа, од 2010 година до ...

ДВАЈЦАТА ВОЗАЧИ НА КОБНИОТ АВТОБУС НЕ БИЛЕ ВРАБОТЕНИ Едниот немал ни сертификат за професионална компетентност

+инфо - 26.11.2021

Двајцата возачи на автобусот на „Беса транс“, кој изгоре во сообраќајка на автопатот Струма во Бугарија, при што 45 патници загинаа, не биле вработени.Едниот немал ни сертификат за професинална компетентност.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Нетпрес - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Спасовски: Автобусот на Беса Транс бил стар 14 години

Press24 - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Автобусот на „Беса транс“ бил стар 14 години, за две години над 130 пати минувал граници

еМагазин - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на Беса ...

Автобусот се самозапалил по првиот удар, вели Спасовски

Press24 - 26.11.2021

Предметниот автобус на „Беса-транс“ кој се движел од Турција во Бугарија удрил во банкината при што возачот изгубил контрола над возилото по што дошло до самозапалување на возилото. Потоа удрил во средишната банкина, информираше Оливер Спасовски, ...

Димовски: Дојдовме во момент за жал да се надеваме дека можеби оваа истрага ќе биде точна и прецизна, заради тоа што ќе ...

Lider - 26.11.2021

Ние два дена гледавме нашите обвинители како се присутни во Бугарија, а се воопшто ненадлежни за инцидентот кој што се случи, за трагедијата која што се случи во Бугарија, истакна истакна Илија Димовски во централниот дневник на Сител телевизија.

Во последен момент не се качил во кобниот автобус

Нетпрес - 26.11.2021

Во последен момент, младиот Енес не се качил во автобусот на „Беса транс“ и решил да отпатува за Истанбул со сосема друга туристичка агенција, објави „ БТВ “. За жал, неговите блиски не знаеле дека Енес во последен момент се предомислил и два дена ...

Возачите не биле вработени во „Беса Транс“, едниот немал ниту сертификат

Нетпрес - 26.11.2021

Ниеден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ во чија несреќа во Бугарија претходно седмицава загинаа 45 луѓе од кои 12 деца, не бил вработен во компанијата, а еден од нив немал ниту сертификат за професионална компетентност, ...

Ниту еден од возачите на Беса транс не бил вработен во компанијата

Lider - 26.11.2021

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата. Еден од нив немал ниту сертификат за професионална компетентност, соопшти министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

И во Македонија се води истрага за компанијата „Беса транс“

Н.Македонија - 26.11.2021

Без информации колку лица се повикани на распит и колку се приведени, Оливер Спасовски кажа дека и во Македонија се води истрага за „Беса транс“ и сопственикот. Тој објасни дека се утврдува какви се прекршувања се направени, а откако беше утврдено ...

Автобусот за две години границите ги минал 130 пати

Н.Македонија - 26.11.2021

За да нема шпекулации, потврдувам дека автобусот на „Беса транс“ кој се запали во Бугарија, е марка „мерцедес“, произведен во 2007 година. Границата ја минал повеќе од 130 пати во текот на годинава и минатата година, изјави министерот за внатрешни ...

Возеле на „диво“: Двајцата возачи не биле вработени во „Беса транс“

Република - 26.11.2021

Ниту еден од возачите на изгорениот авотбус не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност. Овие податоци ги изнесе министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

„Беса Транс“ имала дозвола за превоз на деца од училишна и предучилишна возраст

Нетпрес - 26.11.2021

Само од Владата во изминативе две години на контото на „Беса Транс“ легнале повеќе од половина милион денари. Компанијата „Беса транс“, чиј автобус имаше сообраќајка и изгоре на атопатот Струма во Бугарија, при што 45 лица загинаа, од 2010 година до ...

Возачите на Беса транс не биле пријавени како вработени во фирмата

Скопје инфо - 26.11.2021

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски попладнево информираше дека двајцата загинати возачи во кобниот автобус на Беса транс не биле пријавени како вработени во компанијата. -Првиот возач е невработен во компанијата и имал сертификат со ...

Возачите не биле вработени во „Беса транс“, на едниот му бил истечен и сертификатот

Независен - 26.11.2021

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски изјави денеска дека едниот од возачите на автобусот на „Беса транс“ кој настрада во Бугарија, не бил вработен во компанијата и имал сертификат со важност до ноември 2023 година, а другиот возач не бил ...

Автобусот на „Беса транс“ бил регистриран во технички центар во Сарај

Република - 26.11.2021

Беса транс“ кој се запали во Бугарија, е марка „мерцедес“, произведен во 2007 година. Границата ја минал повеќе од 130 пати во текот на годинава и минатата година, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Стар 14 години: Автобусот што изгоре бил произведен 2007 година

Република - 26.11.2021

Министерот за внатрешни работи денеска откри дека автобусот на „Беса транс“ „Мерцедес“ бил произведен 2007 година, односно тој е стар 14 години. Спасовски рече дека тие како министерство за внатрешни работи не се должни да проверуваат дали возилото ...

„24 Часа”: „Осмиот патник“ е бугарски државјанин по грешка вклучен на листата на повредени

24Инфо - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс”, што се случи на автопатот „Струма” во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави најтиражниот бугарски ...

Автобусот на „Беса транс“ бил произведен во 2007 година, само годинава ја преминал границата 113 пати

Независен - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

ВИДЕО: Полицијата конечно влезе во Беса Транс

Press24 - 26.11.2021

Полициски служби и инспектори вечерва влегоа во седиштето на Беса Транс во Скопје. Се собираат дополнителни документи потребни во истрагата за ...

Спасовски: Автобусот бил технички исправен, се самозапалил по првиот удар

24Инфо - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс” во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година , во сопственост на БЕСА ...

Бугарски државјанин вклучен на списокот со преживеаните по грешка

Независен - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави најтиражниот бугарски ...

Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата на повредени лица од несреќата на автобусот на „Беса транс“

Република - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави бугарскиот весник „24 ...

Автобусот кој се опожари бил технички исправен, тврди Спасовски

Скопје инфо - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс” во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Димовски: Се надевам дека трагедијата со автобусот на „Беса Транс“ нема да остане без завршница како несреќите во ...

Нетпрес - 26.11.2021

Се надевам дека случајот со трагичната автобуската несреќа во соседна Бугарија нема да заврши како што заврши случајот со пожарот во модуларната болница во Тетово и случајот со автобуската несреќа кај Ласкарци кој, исто така, се одолговлекува нема ...

Спасовски: Автобусот на Беса транс бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Lider - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. -Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Димовски: Дојдовме во момент да се надеваме дека оваа истрага ќе биде точна и прецизна, заради тоа што ќе ја води ...

Република - 26.11.2021

Ние два дена гледавме нашите обвинители како се присутни во Бугарија, а се воопшто ненадлежни за инцидентот кој што се случи, за трагедијата која што се случи во Бугарија. Во тие два дена односно четири дена којзнае што се се има случено со ...

Изгорениот автобус на „Беса Транс“ бил произведен во 2007 година

Н.Македонија - 26.11.2021

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во сообраќајката во Бугарија што однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР информираа дека станува збор за возило кое било произведено во 2007 година.

Изгорениот автобус бил произведен во 2007 година

24Инфо - 26.11.2021

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија, и однесе 45 животи бил стар 14 години. Од македонското МВР информираа дека станува збор за возило кое било произведено во 2007 година.

Изгорениот автобус бил произведен пред 13, а не пред 3 години

Press24 - 26.11.2021

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија, и однесе 45 животи бил стар 14 години. Од македонското МВР информираа дека станува збор за возило кое било произведено во 2007 година.

Изгорениот автобус бил произведен во 2007 година

MTM - 26.11.2021

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија, и однесе 45 животи бил стар 14 години. Од македонското МВР информираа дека станува збор за возило кое било произведено во 2007 година.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Точка - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен

Кајгана - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Неговите роднини во паника го барале: „Во последен момент решив да патувам за Турција со друга туристичка агенција“

Точка - 26.11.2021

Бугарската „БТВ“ објави дека момче по име Енес не се качило во опожарениот автобусот на „Беса транс“ и решило да патува за Инстанбул со друга туристичка агенција. Роднините од Скопје не ја знаеле оваа информација и откако дознале за несреќата ...

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Точка - 26.11.2021

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата. Еден од двајцата возачи, немал ниту сертификат за професионална компетентност.

Изгорениот автобус на „Беса Транс“ бил произведен во 2007 година

Точка - 26.11.2021

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија, и однесе 45 животи бил стар 14 години. Од македонското МВР информираа дека станува збор за возило кое било произведено во 2007 година.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ 135 пати поминал граница во последните 2 години

365 - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

„24 Часа“: Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата на повредени лица од несреќата на автобусот на „Беса транс“

CivilMedia - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави најтиражниот бугарски ...

Две истраги за „Беса транс“ и една за сите институции и комапнии: Се прават распити на патници

Скопје1 - 26.11.2021

Обвинителството води предмет за да се утврди какви се прекршувања има направено „Беса транс“ и сопственикот, во врска со превозот на патници. Станува збор за засебна истрага, покрај првата која се води во Бугарија за причините на несреќата во која ...

Инспекцијата влезе во просториите на „Беса транс“

Локално - 26.11.2021

По неколку неуспешни обиди во текот на денешниот ден, инспекција влезе во просториите на компанијата „Беса транс“ во Скопје. Полицијата постапува по налог на Обвинителството, кое што отвори предмет по укажувањата за можни прекршувања на законот при ...

Автобусите на „Беса транс“ се регистрирале во Сарај

PressingTV - 26.11.2021

Беса транс“ кој се запали во Бугарија, е марка „мерцедес“, произведен во 2007 година. Границата ја минал повеќе од 130 пати во текот на годинава и минатата година, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Спасовски: Ќе се проверат сите гранични премини каде што поминувал автобусот на „Беса-транс“, мора да има одговорност

4NEWS - 26.11.2021

Министерот за внатрешни работи изјави дека треба да се проверат сите гранични премини каде изминатиот период автобусот без Извод од лиценца на „Беса транс“ поминувал, за да има одговорност како кај двајцата граничари од граничниот премин „Деве Баир“.

Спасовски: Автобусот се запалил пo првиот удар во банкината

Локално - 26.11.2021

Автобусот кај местото Кула на автопатот „Струма“ удрил во банкината, возачот загубил контрола, потоа удрил и во левата ограда на автопатот, изјави денес министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, давајќи точни информации за тоа како настанала ...

Енес во последен момент решил да го смени автобусот и се спасил од трагедијата

Локално - 26.11.2021

Во последен момент Енес решил да не се качи во опожарениот автобус во кој загинаа 44 патници и да отпатува со друга компанија во Истанбул. Роднините од Скопје, оваа информација не ја знаеле и откако ги виделе информациите за несреќата почнале да го ...

Автобусот се самозапалил по првиот удар, вели Спасовски

4NEWS - 26.11.2021

Предметниот автобус на „Беса-транс“ кој се движел од Турција во Бугарија удрил во банкината при што возачот изгубил контрола над возилото по што дошло до самозапалување на возилото. Потоа удрил во средишната банкина.

Возачите не биле вработени во „Беса транс“, едниот бил без сертификат

4NEWS - 26.11.2021

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата. Еден од нив немал ниту сертификат за професионална компетентност, соопшти министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

„24 Часа“: Сади Селах по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата

MakPress - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави најтиражниот бугарски ...

Спасовски: Автобусот на „Беса транс” бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Бизнис Вести - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс” во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Zoom - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Директорката на Царина: Ниту еден од автобусите на „Беса Транс“ не бил електронски евидентиран дека излегле од ...

MakPress - 26.11.2021

Славица Кутиров, В.Д. директорката на Царинската управа во емисијата 24 анализа рече дека има евидентирано 52 патници од кои еден е возачот. Ниту еден од автобусите на „Беса Транс“ не бил електронски евидентиран во системот кога ја поминувал ...

Сопствениците на Беса Транс се достапни и со нив се разговара, информира Спасовски

Локално - 26.11.2021

Сопствениците на Беса транс се достапни, тука се и се разговара со нив, информира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на прес-конференција во владата околу автобуската несреќа во Бугарија.

Константинов: Автобусот на „Беса Транс“ не е нов, тој модел е стар 15 години, можно е да е рециклиран во Турција

MakPress - 26.11.2021

Изгорениот автобус не е стар три, туку барем 15-20 години. Неговиот модел е најмногу од 2005-2008 година. Ако сопственикот тврди дека тој е стар три години, можно е меѓу македонските фирми да има таква пракса старите автобуси да ги рециклираат во ...

Возачите на изгорениот автобус не биле вработени – едниот бил со истечен сертификат

Скопје1 - 26.11.2021

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата. Еден од двајцата возачи, немал ниту сертификат за професионална компетентност.

Двајцата возачи не биле пријавени во Беса Транс, на едниот му истекол сертификатот

Локално - 26.11.2021

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски попладнево информираше дека двајцата возачи во кобниот автобус на Беса транс не биле пријавени како вработени во компанијата. -Првиот возач е невработен во компанијата и имал сертификат со важност до ...

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Frontline - 26.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на БЕСА ...

Спасовски: Автобусот на Беса Транс ја преминал границата 135 пати во последните 2 години

Локално - 26.11.2021

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска информираше дека предметниот автобус на компанијата „Беса транс“ во 2020 година, 22 пати остварил влез и излез во државата, додека во тековната 2021 година, дури 113 пати ја преминал границата.

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

Опсервер - 26.11.2021

ript> Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на државната граница. Овој автобус првпат е регистриран во Скопје на 15.10.2020 година, во сопственост на ...

Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата на повредени лица од несреќата на автобусот на „Беса транс“

4NEWS - 26.11.2021

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија во вторникот во раните утрински часови, објави бугарскиот весник „24 ...

Уапсен Бугаринот што пишуваше страшни коментари за автобуската несреќа

Фокус - 25.11.2021

Генералната дирекција за борба против организиран криминал приведе 24-годишник кој на Фејсбук напиша коментари за несреќата на автопатот „Струма“ на автобусот „Беса Транс“. Тој бил уапсен поради напишани несоодветни коментари со моралните и етичките ...

Кутиров: Имаме информација за 52 лица во автобусот, од кои едно лице е возач

Фокус - 25.11.2021

Директорката на Царинската управа, Славица Кутиров во вечерашното интервју на ТВ 24 изјави дека според информациите кои тие ги имаат, при од излезот на автобусот на Беса Транс од Македонија, Царината регистрирала вкупно 52 лица во автобусот, од кои ...

Кутиров за ТВ 24: Ниеден автобус од конвојот на „Беса транс“ не е електронски евидентиран

24 Вести - 25.11.2021

Директорката на царинската управа Славица Кутиров во емисијата 24 анализа рече дека има евидентирано 52 патници од кои еден е возач. Автобусот на Беса транс - Исто како и кобниот автобус, вечерта на 18 према 19 поминале уште 3 автобуси на Беса транс ...

Дали може автобус да изгори толку брзо?! – На компанијата „Беса Транс“ и е одземена лиценцата за работа

ТВ21 - 25.11.2021

Сопственикот на една од најголемите транспортни компании во Бугарија е убеден дека се случило нешто чудно при несреќата во која животот го загубија 44 патници. Себахтин Исмаил кој поседува нов автобус Мерцедес за бугарскиот портал Хасково вели дека ...

Суспендирани двајца царинарници кои не го евидентирале излезот на автобусот на „Беса-транс“

Канал5 - 25.11.2021

Првичните наоди од внатрешната контрола во Царината, покажала дека цариниците минатиот четврток електронски не го евидентирале излезот на автобусот . Двајцата царински службеници, кои биле на смена во времето кога автобусот на „Беса-Транс“ ја ...

„Беса Транс“ може да продолжи со нова фирма, засега одговорноста завршува со цариниците

Алсат-М - 25.11.2021

Со суспензијата на двајцата цариници и со казната на нивниот шеф, се чини дека одговорноста за пропуштањето на автобусот на „Беса Транс“ засега запира тука. Алсат праша во Царинската управа дали одговорноста ќе стигне до повисоко ниво и дали и ...

Четирите автобуси на Беса не биле евидентирани бидејќи системот бил спор?

Фокус - 25.11.2021

Директорката на Царинската управа, Славица Кутиров во вечерашното интервју на ТВ 24 изјави дека ниту еден од четирите автобуси на Беса транс кои вечерта на 18ти ја напуштиле Македонија не бил електронски евидентиран.

Со месеци не се издавале сертификати за компетентност на возачите

24 Вести - 25.11.2021

Фимата превозник „Беса Транс“ остана без лиценца, двајца царински службеници суспенцирани а нивниот непосреден раководител ќе биде санкциониран - ова е исходот од случајот со автобусот кој ја поминал границата на Македонија без извод од лиценца.

Превозник од Бугарија: Апсурдно е како автобусот изгорел за толку кратко време

Фокус - 25.11.2021

Себахтин Исмаил, превозник од Бугарија, кој поседува нови автобуси од марката „мерцедес“, за бугарски портал појаснува дека при автобуската несреќа во која загинаа 45 патници, се случило нешто чудно, бидејќи според него невозможно е таков автобус, ...

ВИДЕО | Превозник од Бугарија: Апсурдно е како автобусот изгорел за толку кратко време

Слободен Печат - 25.11.2021

Сопственикот на една од најголемите транспортни компании во Хасково, Себахтин Исмаил за бугарскиот портал „Хасково“ појаснува дека при автобуската несреќа во која загинаа 45 патници, се случило нешто чудно бидејќи, според него, невозможно е таков ...

Обвинителството даде налози да се заплени документацијата од „Беса транс“

Фокус - 25.11.2021

Обвинителството даде налози да се заплени документацијата и компјутерите од „Беса транс“, агенцијата во чиј автобус изгореа 45 патници во Бугарија, како и се друго што е поврзано со патувањето.

Ниту еден автобус на „Беса транс“ не бил евидентиран бидејќи системот работел бавно, вели директорката на Царина

Слободен Печат - 25.11.2021

Директорката на Царинската управа, Славица Кутиров, во вечерашното гостување на ТВ24 изјави дека ниту еден од четирите автобуси на Беса транс кои вечерта на 18 ноември ја напуштиле Македонија, не бил електронски евидентиран од царинските служби на ...

Наскоро почнува конференцијата на бугарското обвинителство за истрага на трагедијата

Алсат-М - 25.11.2021

За кратко почнува конференцијата на бугарското обвинителство за истрага на трагедијата во која загинаа 45 лица, кои се наоѓаа во автобусот на „Беса транс“. Алсат, ќе го пренесува ВО ЖИВО, овој настан чиј почеток е најавен за во 10:00 часот.

Изгорениот автобус бил постар од три години?

Фокус - 25.11.2021

Извршниот директор на Националната асоцијација на автобуски превозници во Бугарија, Ивајло Константинов вели дека изгорениот авботус бил постар од три години. „Неговиот модел е најмногу од 2005-2008 година.

ВИДЕО | Превозник од Бугарија: Апсурдно е како автобусот изгорел за толку кратко време

Либертас - 25.11.2021

Сопственикот на една од најголемите транспортни компании во Хасково, Себахтин Исмаил за бугарскиот портал „Хасково“ појаснува дека при автобуската несреќа во која загинаа 45 патници, се случило нешто чудно бидејќи, според него, невозможно е таков ...

ТАКОВ АВТОБУС НЕ МОЖЕ ТОЛКУ БРЗО ДА ИЗГОРИ, СО ТОЛКУ ЖРТВИ Превозник од Бугарија спори со теориите на самонаречени ...

+инфо - 25.11.2021

Сите автобуси произведени по 2018 година, а посебно од марката „мерцедес“, каков што бил автобусот на „Беса транс“, имаат вградени сигурносни системи, кои вклучуваат и противпожарна инсталација.

Изгорениот автобус бил постар од три години, проценува Ивајло Константинов

Вечер Прес - 25.11.2021

Автобусот кој изгоре во стравичната несреќа на автопатот Струма во Бугарија, бил постар од три години, проценува Ивајло Константинов, извршен директор на Националната асоцијација на автобуски превозници во Бугарија, пишува Фокус.

СИСТЕМОТ БИЛ БАВЕН Четирите автобуси на „Беса транс“ минале граница без евиденција

+инфо - 25.11.2021

Според изјавите на службениците таа вечер системот работел бавно и не успеале да извршат евиденција, рече вечерва директорката на царинската управа Славица Кутиров. Директорката на царинската управа Славица Кутиров во емисијата 24 Анализа вечерва ...

Директорот на здружението на превозници тврди дека автобусот бил постар од три години

Независен - 25.11.2021

Ивајло Константинов, извршен директор на Националната асоцијација на автобуски превозници во Бугарија изјавил за БНР дека изгорениот автобус не бил стар три години, туку „најмалку 15-20 години“. „Неговиот модел е најмногу од 2005-2008 година.

Обвинителството даде налози да се заплени документацијата од „Беса транс“

Centar - 25.11.2021

Обвинителството даде налози да се заплени документацијата и компјутерите од „Беса транс“, агенцијата во чиј автобус изгореа 45 патници во Бугарија, како и се друго што е поврзано со патувањето.

(видео) ЕКСПЕРТ ОД БУГАРИЈА: Несфатливо е нов автобус од марка и тип како тој на Беса транс да изгори толку брзо и да ...

Денешен - 25.11.2021

Според стандардите за производство на автобуси, сите што се произведени по 2018 година, особено од марката „мерцедес“, каков што беше изгорениот автобусот на Беса транс, имаат вградени сигурносни системи, кои вклучуваат и противпожарна инсталација, ...

Четирите автобуси на Беса не биле евидентирани, бидејќи системот бил спор?

24Инфо - 25.11.2021

В.Д. д Вршителот на должноста директор на Царинската управа, Славица Кутиров во вечерашното интервју на ТВ 24 изјави дека ниту еден од четирите автобуси на Беса транс кои вечерта на 18 ноември ја напуштиле Македонија не бил електронски евидентиран.

Изгорениот автобус на „Беса транс“ не е стар три, туку барем 15-20 години, тврди директорот на бугарските превозници

Република - 25.11.2021

Ова за БНР го изјави Ивајло Константинов, извршен директор на Националното здружение на автобуски превозници и поранешен член на транспортната комисија од 44-от состав на Народното собрание.

Извршниот директор на бугарските автобуски превозници тврди: Автобусот не е стар три, туку барем 15-20 години

Lider - 25.11.2021

Тој вели дека автобусите се обезбедени за да не бидат лесно запаливи и додава дека не му е познат друг ваков случај, автобус целосно да изгоре за толку кратко време-за околу пет минути. Изгорениот автобус не е стар три, туку барем 15-20 години.

Превозник од Бугарија не се согласува со експертите: Таков автобус не може толку брзо да изгори и да има толку многу ...

Република - 25.11.2021

Себахтин Исмаил, превозник од Бугарија, кој поседува нови автобуси од марката „мерцедес“ на новинарка од бугарски портал ѝ објаснува дека такво возило, какво што е и возилото на „Беса транс“ кое настрада на автопатот „Струма“ во Бугарија, едноставно ...

Превозници од Бугарија тврдат: Автобус како тој на Беса Транс не може да изгори толку брзо

24Инфо - 25.11.2021

Себахтин Исмаил, превозник од Бугарија, кој поседува нови автобуси од марката „мерцедес“ на новинарка од бугарски портал ѝ објаснува дека такво возило, какво што е и возилото на „Беса транс“ кое настрада на автопатот „Струма“ во Бугарија, едноставно ...

СОПСТВЕНИК НА АВТОБУС ВО БУГАРИЈА: Нешто чудно се случило, автобус не може да изгори за толку кратко време!

Денешен - 25.11.2021

Сопственикот на една од најголемите транспортни компании во Бугарија е убеден дека се случило нешто чудно при несреќата во која животот го загубија 44 патници, пренесува ТВ 21 . Себахтин Исмаил кој поседува нов автобус Мерцедес за бугарскиот портал ...

„Беса транс“ негира дека во автобусот имало резерви со нафта или други горива

MTM - 25.11.2021

Агенцијата „Беса транс“ чиј автобус изгоре, а во него загинаа 45 македонски државјани, негира дека се превезувале резерви со нафта или други горива, а немало ниту пиротехнички материјали. Ова е трето нивно обраќање по трагедијата, а втора преку која ...

Од „Беса транс“ демантираат дека во автобусот што изгоре во Бугарија се шверцувала нафта или пиротехника

еМагазин - 25.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“- Скопје на својот Фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

Ниту еден од автобусите на „Беса Транс“ не бил електронски евидентиран, системот таа вечер работел бавно – тврдат ...

365 - 25.11.2021

Исто како и автобусот кој изгоре на автопатот „Струма“ во Бугарија, така и останатите три автобуси на „Беса Транс“ кои биле дел од турата до Турција, вечерта на 18 кон 19 ноември поминале на граница без да бидат електронски евидентирани во системот, ...

Извршниот директор на бугарските автобуски превозници тврди: Автобусот не е стар три, туку барем 15-20 години

PressingTV - 25.11.2021

Изгорениот автобус не е стар три, туку барем 15-20 години. Неговиот модел е најмногу од 2005-2008 година. Ако сопственикот тврди дека тој е стар три години, можно е меѓу македонските фирми да има таква пракса старите автобуси да ги рециклираат во ...

Нема евиденција дека автобусите на „Беса транс“ излегле од државава, директорката на Царина објасни зошто

Скопје1 - 25.11.2021

Директорката на Царинската управа, Славица Кутиров во вечерашното интервју на ТВ 24 изјави дека цариниците кои биле на смена не ги евидентирале автобусите бидејќи имало многу гужва, а системот работел бавно.

Директорката на Царина: Немаме електронска евиденција на автобусите на Беса Транс

Локално - 25.11.2021

Во патниот лист има евидентирано 50 лица, додека во листата се 51 плус возач. Има некои информации за 52 лица. Сепак, не знаеме дали меѓу тие е и вториот возач, според списокот што го имаме, вели в.д.

Ова е возачот на автобусот: Љупчо можел да ја избегне трагедијата?

Мастило - 25.11.2021

Нови детали за катастрофалната сообраќајка Љупчо Зафиров е возачот кој управувал со автобусот на „Беса транс“ кој вчера се запали на автопат во Бугарија и загинаа 46 лица. Бугарските медиуми од почетокот шпекулираа дека причина за несреќата ...

Еден возач бил идентификуван при излез на автобусот, а не два, вели директорката на Царина

Скопје1 - 25.11.2021

Директорката на Царинската управа, Славица Кутиров во вечерашното интервју на ТВ 24 изјави дека според информациите кои тие ги имаат, при од излезот на автобусот на Беса Транс од Македонија, Царината регистрирала вкупно 52 лица во автобусот, од кои ...

„Беса транс“ со демант: Во автобусот не се шверцувало ниту нафта ниту пиротехника

MakPress - 25.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

Превозник од Бугарија: Новите автобуси имат вградени сигурносни системи, апсурдно е да изгори за толку кратко време

Скопје1 - 25.11.2021

Себахтин Исмаил, превозник од Бугарија, кој поседува нови автобуси од марката „мерцедес“ на новинарка од бугарски портал ѝ објаснува дека такво возило, какво што е и возилото на „Беса транс“ кое настрада на автопатот „Струма“ во Бугарија, едноставно ...

Парче гума, искрење, лоши знаци: „Обдукција“ на 31-иот километар

Deutsche Welle - 24.11.2021

Истрагата бара одговори - дали автобусот со десна страна удрил во ограда пред да му се случи одреден проблем (предизвикан од човечки, технички и сообраќаен фактор) или потоа. Тројца лекари од Институтот за судска медицина во Скопје од денеска се ...

САД се со Северна Македонија во овие тешки времиња, изјави Стејт департментот по вчерашната автобуска несреќа

Глас на Америка - 24.11.2021

И американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз изрази сочувство до семејствата на загинатите и поддршка за повредените ВАШИНГТОН — Стејт департментот и граѓаните на САД изразуваат најдлабоко жалење и сочувство до граѓаните на Северна Македонија и ...

Беса Транс: Изгорениот автобус не е на видеата од турскиот хотел!

Фокус - 24.11.2021

Од туристичката компанија „Беса Транс“ преку соопштение до јавноста, изразија сочувство до роднините на загинатите лица во сообраќајната несреќа што се случи вчера, рано утрото во Бугарија, но и дадоа свој став за видеата кои се појавија од турски ...

Беса-Транс демантира дека во автобусот се шверцувал бензин или нафта

Канал5 - 24.11.2021

Компанијата Беса-Транс вечерва ги отфрли шпекулациите дека во автобусот се превезувал бензин или нафта.. На фејсбук страницата на компанијата се наведува дека вкупниот капацитет на автобусот бил за 450 – 500 литри дизел за самиот автобус и дека во ...

Беса Транс: Автобусот не шверцувал нафта

Фокус - 24.11.2021

Компанијата „Беса Транс“, која овие два дена е главна тема во јавноста по страшната автобуска несреќа, која се случи во Бугарија, каде што загинаа 46 патници тврди дека во никој случај не шверцувале нафта.

Беса Транс бил казнет со 6 илјади евра поради непочитување на ковид протоколи

Телма - 24.11.2021

Од четири кривични пријави поднесени против Беса Транс за непочитување на ковид протоколи три се завршени а еден предмет е активен, велат за Телма од Кривичниот суд. Обвинителството поднело две пријави и пресудите се вкупно 4 илјади евра казна за ...

6.000 евра е казнета Беса Транс за непочитување на ковид протоколите

Сител - 24.11.2021

Од четири кривични пријави поднесени против Беса Транс за непочитување на ковид протоколи три се завршени а еден предмет е активен, велат за Телма од Кривичниот суд. Обвинителството поднело две пријави и пресудите се вкупно 4 илјади евра казна за ...

„Беса транс“: Не сме шверцувале нафта и петарди

Слободен Печат - 24.11.2021

Агенцијата „Беса транс“ преку соопштение негира дека во автобусот кој вчера изгоре на автопат во Бугарија се превезувале резерви со нафта или други горива, а немало ниту пиротехнички материјали.

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

Сител - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

Беса-транс демантира: Немало багаж за шверц на нафта или пиротехнички средства

ТВ21 - 24.11.2021

Компанијата Беса-транс чиј автобус вчера се запали во Бугарија на автопатот „Струма“ при што животот го изгубија 45 лица, а 7 беа тешко повредени, демантира дека со возилото се шверцувало гориво или пиротехнички средства.

„Беса транс“ тврди дека автобусот во кој изгореа 46 патници не шверцувал нафта, бензин или пиротехника

МКД - 24.11.2021

Туристичката агенција "> „Беса транс" Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал нафта, бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на ...

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

Телма - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

24 Вести - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

„Беса транс“ демантира дека во автобусот се шверцувала нафта или пиротехника

Р.С.Европа - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“ демантира дека во автобусот, во кој загинаа 45 луѓе, била шверцувана нафта, бензин или пиротехнички материјал. Во објава на профилот на Фејсбук, туристичката агенција апелира до медиумите да не се шират шпекулации ...

„Беса транс“: Жртвите од несреќата не биле во ниту еден од автобусите што се појавуваат на видеата од хотелот

Слободен Печат - 24.11.2021

Изразуваме сочувство до сите роднини на загинатите во трагичната несреќа што се случи вчера во раните утрински часови, на повредените им посакуваме брзо закрепнување, стои во соопштението на „Беса Транс“.

Околу 5.000 евра од автобус чинеле аранжманите на Беса Транс!

Фокус - 24.11.2021

Околу 20 илјади евра од патници од четири автобуси, колку што завчера тргнале назад од Турција кон Македонија, односно по околу 5.000 евра од автобус изнесувале туристичките аранжмани на агенцијата Беса Транс.

Изгорениот автобус не е на видеата од турскиот хотел, велат од „Беса транс“

Фактор - 24.11.2021

Од компанијата „Беса Транс“ преку соопштение до јавноста, изразија сочувство до роднините на загинатите во сообраќајната несреќа што се случи вчера, рано утрото во Бугарија, но и дадоа објаснување за видеата кои се појавија од турски хотел.

Беса Транс: Изгорениот автобус не е на видеата од турскиот хотел

Курир - 24.11.2021

Од туристичката компанија „Беса Транс“ преку соопштение до јавноста, изразија сочувство до роднините на загинатите лица во сообраќајната несреќа што се случи вчера, рано утрото во Бугарија, но и дадоа свој став за видеата кои се појавија од турски ...

Беса Транс: Изгорениот автобус не е на видеата од турскиот хотел!

Вечер Прес - 24.11.2021

Од туристичката компанија „Беса Транс“ преку соопштение до јавноста, изразија сочувство до роднините на загинатите лица во сообраќајната несреќа што се случи вчера, рано утрото во Бугарија, но и дадоа свој став за видеата кои се појавија од турски ...

„Беса транс“ демантира: Автобусот на ниту еден начин немал багаж за шверц на бензин, нафта или пиротехнички средства

Курир - 24.11.2021

Компанијата „Беса транс“ демантира дека со aвтобусот од кобната несреќа во Бугарија се шверцувало гориво или пиротехнички средства. -Како агенција ја известуваме целата јавност, семејствата на загинатите и повредените во трагичниот случај, дека ...

НЕ СМЕ ШВЕРЦУВАЛЕ НАФТА И ПЕТАРДИ Компанијата „Беса транс“ се огласи со демант на шпекулациите

+инфо - 24.11.2021

Автобусот на ниту еден начин немал багаж за шверц на бензин, нафта или пиротехнички средства, тврди агенцијата чиј автобус изгоре по сообраќајката во Бугарија, при што загинаа 45 патници. Компанијата „Беса транс“ на Фејсбук се огласи со соопштение ...

Од „Беса Транс“ демантираат дека во автобусот имало багаж за шверц на бензин, нафта или пиротехника

Вечер Прес - 24.11.2021

Од компанијата „Беса Транс“ во јавна објава на Фејсбук објаснуваат дека во автобусот во кој вчера настрадаа 45 патниц, немало ниту резервно гориво, ниту било каков багаж за шверц на бензин, нафта или пиротехнички средства.

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА Што сè досега знаеме за трагедијата?

+инфо - 24.11.2021

Од несоодветна сигнализација на патот, до нелегален превоз на канистри со нафта и петарди се досегашните шпекулации за причините на несреќата. Фирмата „Беса Транс“ имала лиценца, но автобусот не бил пријавен во евиденцијата.

Парче гума, искрење, лоши знаци: „Обдукција“ на 31-иот километар

Либертас - 24.11.2021

Истрагата бара одговори – дали автобусот со десна страна удрил во ограда пред да му се случи одреден проблем (предизвикан од човечки, технички и сообраќаен фактор) или потоа. Тројца лекари од Институтот за судска медицина во Скопје од денеска се ...

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

Нова ТВ - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

ИСТРАГА ЗА ТРАГЕДИЈАТА ВО БУГАРИЈА: Избледени ознаки, немање патна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка ...

Вечер Прес - 24.11.2021

Истрагата за автобуската несреќа во Бугарија, во која загинаа 45 патници, а седум лица се повредени, ја водат бугарските истражни органи, а испратен е и наш тим од МВР да помогне во истрагата.

Околу 5.000 евра од автобус чинеле аранжманите на Беса Транс!

Либертас - 24.11.2021

Околу 20 илјади евра од патници од четири автобуси, колку што завчера тргнале назад од Турција кон Македонија, односно по околу 5.000 евра од автобус изнесувале туристичките аранжмани на агенцијата Беса Транс.

Беса Транс: Автобусот не шверцувал нафта

Бриф - 24.11.2021

Компанијата „Беса Транс“, која овие два дена е главна тема во јавноста по страшната автобуска несреќа, која се случи во Бугарија, каде што загинаа 46 патници тврди дека во никој случај не шверцувале нафта.

Беса Транс: Автобусот не шверцувал нафта

Либертас - 24.11.2021

Компанијата „Беса Транс“, која овие два дена е главна тема во јавноста по страшната автобуска несреќа, која се случи во Бугарија, каде што загинаа 46 патници тврди дека во никој случај не шверцувале нафта.

„Беса Транс“ е казнета со 6.000 евра за непочитување на ковид протоколите

Република - 24.11.2021

Од четири кривични пријави поднесени против Беса Транс за непочитување на ковид протоколи три се завршени а еден предмет е активен, велат за Телма од Кривичниот суд. Обвинителството поднело две пријави и пресудите се вкупно 4 илјади евра казна за ...

Беса Транс бил казнет со 6 илјади евра поради непочитување на протоколи

Скопје24 - 24.11.2021

Од четири кривични пријави поднесени против Беса Транс за непочитување на протоколи три се завршени а еден предмет е активен, велат за Телма од Кривичниот суд. Обвинителството поднело две пријави и пресудите се вкупно 4 илјади евра казна за фирмата ...

„Беса транс“ демантира дека во автобусот се шверцало гориво

Нетпрес - 24.11.2021

Kомпанијата „Беса транс“ на Фејсбук се огласи со соопштение со кое демантира дека со автобусот што настрада на автопатот „Струма“ во Бугарија, при што загинаа 45 патници, се шверцувало гориво или пиротехнички средства.

Беса Транс: Изгорениот автобус не е на видеата од турскиот хотел

24Инфо - 24.11.2021

Од туристичката компанија „Беса Транс“ преку соопштение до јавноста, изразија сочувство до роднините на загинатите лица во сообраќајната несреќа што се случи вчера, рано утрото во Бугарија, но и дадоа свој став за видеата кои се појавија од турски ...

„Беса транс“ негира дека во автобусот имало резерви со нафта или други горива

Н.Македонија - 24.11.2021

Агенцијата „Беса транс“, чиј автобус изгоре, а во него загинаа 45 македонски државјани, негира дека се превезувале резерви со нафта или други горива, а немало ниту пиротехнички материјали.

Беса Транс: Изгорениот автобус не е на видеата од турскиот хотел

Скопје инфо - 24.11.2021

Од туристичката компанија „Беса Транс“ преку соопштение до јавноста, изразија сочувство до роднините на загинатите лица во сообраќајната несреќа што се случи вчера, рано утрото во Бугарија, но и дадоа свој став за видеата кои се појавија од турски ...

„Беса транс“: Автобусите во никој случај немале никаков багаж со нафта или пиротехника

Република - 24.11.2021

Агенцијата „Беса транс“ негира дека се превезувале резерви со нафта или други горива, а немало ниту пиротехнички материјали. Оттаму велат дека само истрагата може да ги даде точните информации за несреќата. велат од „Беса транс“.

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

Lider - 24.11.2021

Сите овие шпекулации се злонамерни, велат од Агенцијата Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да ...

„Беса транс“ демантира дека во автобусот се шверцувало нафта или пиротехника

Независен - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

6 илјади евра е казнета агенцијата „Беса Транс“ за непочитување на ковид протоколите

Press24 - 24.11.2021

Од четири кривични пријави поднесени против Беса Транс за непочитување на ковид протоколи три се завршени а еден предмет е активен, велат за Телма од Кривичниот суд. Обвинителството поднело две пријави и пресудите се вкупно 4 илјади евра казна за ...

Беса Транс: Автобусот не шверцувал нафта

Press24 - 24.11.2021

Компанијата „Беса Транс“, која овие два дена е главна тема во јавноста по страшната автобуска несреќа, која се случи во Бугарија, каде што загинаа 46 патници тврди дека во никој случај не шверцувале нафта.

Беса Транс демантира дека во автобусот се шверцувал бензин

24Инфо - 24.11.2021

Компанијата Беса-Транс вечерва преку Фејсбук ги отфрли шпекулациите дека во автобусот се превезувал бензин или нафта. Како што пренесоа дел од бугарските медиуми, повикувајќи се на информации од истрагата, во запалениот автобус имало туби со нафта.

„Беса транс“ негира дека во автобусот имало резерви со нафта или други горива

Точка - 24.11.2021

Агенцијата „Беса транс“, чиј автобус изгоре, а во него загинаа 45 македонски државјани, негира дека се превезувале резерви со нафта или други горива, а немало ниту пиротехнички материјали.

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

365 - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“ – Скопје, на својот Фејсбук профил, објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на ...

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

Кајгана - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

„Беса Транс“ со демант: Жртвите од несреќата не биле во ниту еден од автобусите кои се појавуваат на видеата од хотелот

Точка - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“ чијшто автобус вчера изгоре во страшната сообраќајна несреќа во Бугарија во која 45 лица го загубија животот, демантира дека на снимките од хотелот кои се појавија во медиумите, се гледа автобусот во кој се качиле ...

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

Frontline - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

Опсервер - 24.11.2021

ript> Туристичката агенција „Беса транс“-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на ...

Агенцијата „Беса Транс“ негира дека автобусот шверцувал бензин и пиротехника

ММС - 24.11.2021

На својот Фејсбук профил туристичката агенција „Беса транс“-Скопје објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника. Тие апелираат до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на ...

Беса Транс демантира: Автобусот на ниту еден начин немал багаж за шверц на бензин, нафта или пиротехнички средства

4NEWS - 24.11.2021

Компанијата „Беса транс“ демантира дека со возилото се шверцувало гориво или пиротехнички средства. Во јавна објава, тие објаснуваат дека во него немало ниту резервно гориво. „Како агенција ја известуваме целата јавност, семејствата на загинатите и ...

Беса Транс: Не сме шверцувале нафта со автобусот

Zoom - 24.11.2021

Фирмата Беса Транс преку соопштение на социјалната мрежа Facebook ја информира јавноста дека не шверцувале нафта со изгорениот автобус во кој загинаа 46 лица, на автопатот „Струма“ во Бугарија.

„Беса транс”: Во никој случај немаше резерва за шверцерски цели

Бизнис Вести - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс”-Скопје на својот фејсбук-профил објави дека нивниот автобус кој изгоре во сообраќајната несреќа не шверцувал бензин или пиротехника и апелира до медиумите да не се шират шпекулации што ќе ѝ наштетат на истрагата.

„Беса Транс“: Автобусот од трагичната несреќа не е на видеата од турскиот хотел

Скопје1 - 24.11.2021

Од компанијата „Беса Транс“ преку соопштение до јавноста, изразија сочувство до роднините на загинатите во сообраќајната несреќа што се случи вчера, рано утрото во Бугарија, но и дадоа објаснување за видеата кои се појавија од турски хотел.

„Беса транс“: Жртвите не биле во ниту еден од автобусите што се појавуваат на видеата

Локално - 24.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс“ преку својот Фејсбук профил демантира дека на снимките од хотелот кои се појавија во медиумите, се гледа автобусот во кој се качиле жртвите. „Изразуваме сочувство до сите роднини на загинатите во трагичната несреќа ...

Во автобусот немало багаж со нафта или пиротехника, велат од „Беса транс“

Локално - 24.11.2021

Агенцијата „Беса транс“ негира дека се превезувале резерви со нафта или други горива, а немало ниту пиротехнички материјали. Оттаму велат дека само истрагата може да ги даде точните информации за несреќата.

Беса Транс со телеграма „се појави“ во јавноста, велат сите информации да се бараат од бројот на МНР

MakPress - 24.11.2021

„Беса Транс“, чијшто автобус ноќеска имаше сообраќајна несреќа во Бугарија во која загинаа 46 лица, преку објава на нивниот фејсбук-профил, изрази сочувство за изгубените животи. За секакви информаци, како што посочуваат на објавата, во врска со ...

Никој не ни се јавува од агенцијата, институциите не ни кажуваат ништо, вели роднина на еден од патниците во автобусите ...

Сакам да кажам - 23.11.2021

Енес Бакиу (41) од Скопје, кој бил во еден од четирите автобуси на „Беса транс“, ниту се јавува, ниту пишува, вели неговиот братучед. „За несреќата видов сабајле во 6 часот на интернет. Братучед ми Енес Бакиу патуваше со оваа тура за Истанбул.

Замолуваме за информации, не знаеме дали братучедот е меѓу преживеаните, вели роднина на еден од патниците

360 степени - 23.11.2021

Роднина на еден од патниците кои патувале со агенцијата „Беса Транс“ за Турција, моли да добие информации од агенцијата или од институциите за неговиот братучед односно дали е меѓу преживеаните и во каква состојба е.

Роднините на патниците во неизвесност дали нивните блиски се живи

Deutsche Welle - 23.11.2021

Тие со часови вртат по телефони, пребаруваат на интернет, во надеж дека ќе добијат информација кој ја преживеал несреќата во Бугарија. За трагедијата дознале на социјалните мрежи. Семејствата и роднините на туристите коишто заминале на викенд во ...

Роднина пред болницата во Софија: Седум од патниците ми се роднини, се видов со четворица

360 степени - 23.11.2021

Во шок сме и не знаеме што се случило, изјави родина на патници кои биле патувале за Истанбул со агенцијата „Беса Транс“. Тој откако ја добил информацијата заминал за Бугарија, а пред болницата во Софија, каде се сместени преживеаните, на ...

(ВИДЕО) Полиција пред седиштето на „Беса транс“ во Скопје, граѓани чекаат информации за автобуската несреќа

360 степени - 23.11.2021

Во автобусот на „Беса транс“ патувале 52 лица. Меѓу загинатите има 12 малолетници, меѓу кои и двајца близнаци. Во несреќата загинал и возачот. Преживеале 7 лица кои се сместени во болница Полициски службеници од утрово се распоредени околу седиштето ...

Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица што се враќале од екскурзија

360 степени - 23.11.2021

Автобусот кој рано утринава направи сообраќајна несреќа во Бугарија во која загинаа најмалку 45 лица е на „Беса транс“, која организира туристички и шопинг-тури за Истанбул. Според првичните информации, во автобусот се превезувале млади лица кои се ...

Роднините пред агенцијата „Беса транс“ во Скопје – бараат одговор за нивните блиски

ТВ21 - 23.11.2021

Рано утрово роднините дојдоа пред агенцијата „Беса Транс“ во Скопје. Пред вратите беа распоредени полициски сили, а агенцијата беше затворена. Тие побараа одговор за нивните блиски, во надеж дека не се меѓу жртвите кои го загубија животот во ...

ВИДЕО: Сопственикот на „Беса Транс“ остана недостапен за јавноста и за роднините на загинатите

Слободен Печат - 23.11.2021

Од рано утринава полиција ја обезбедува туристичката агенција „Беса Транс“ која го организирала патувањето во Турција, во кое 46 лица трагично го изгубија животот. Роднини на патниците кои заминале на патување за Истанбул чекаа информација дали ...

Компанијата „Беса Транс“ била регистрирана во Ќустендил, канцеларии имала и во Скопје

Канал5 - 23.11.2021

„Беса Транс“ имала важечка лиценца за превоз, соопштија надлежните... Регистрана била со седиште во Ќустендил, а канцеларии имала во повеќе градови... Затворени се денеска вратите на агенцијата Беса Транс која го организирала патувањето во Турција ...

ВИДЕО: Снимен моментот кога патниците влегуваат во автобусот на „Беса транс“

ТВ21 - 23.11.2021

Турските медиуми објавија снимки од безбедносните камери на хотелот каде престојувале македонските државјани во Турција. На снимките се гледаат деца и повозрасни луѓе како излегуваат од хотелот и влегуваат во автобусот на „Беса транс“ кој неколку ...

Роднина на патник: Знаат да се јавуваат кога треба да организираат а сега кога е најтрагично нема никој

Сител - 23.11.2021

Роднина на патник кој патувал преку Беса Транс реагира дека немаат никакви информации од одговорните лица во агенцијата, за несреќата дознале од Фејсбук. - Информацијата на интернет ја видовме утринава во 6 часот.

Роднина на патник: За несреќата дознавме на Фејсбук, немаме никакви информации

Фокус - 23.11.2021

Роднина на патник кој патувал преку Беса Транс реагира дека немаат никакви информации од одговорните лица во агенцијата, за несреќата дознале од Фејсбук. – Информацијата на интернет ја видовме утринава во 6 часот.

Семејствата на патниците безуспешно се обидуваат да стапат во контакт со агенцијата

Алсат-М - 23.11.2021

Семејствата на туристите коишто патувале преку агенцијата „Беса Транс“, немаат никакви информации од одговорните лица во агенцијата, реагираат роднини на патниците. Како што вели еден од нив, информацијата за трагедијата ја прочитале на социјалните ...

„Беса транс“ изрази сочувство до семејствата на загинатите

Слободен Печат - 23.11.2021

Компанијата „Беса Транс – Скопје“ преку Фејсбук им изрази сочувство на семејствата на загинатите во страшната несреќа на македонскиот автобус во ...

ВИДЕО: Изгорениот автобус со полициска придружба отстранет од автопатот

Слободен Печат - 23.11.2021

Под силно полициско обезбедување, вечерва беше отстранет запалениот автобус од автопатот Струма во Бугарија, пренесе ТВ21. Во страотна несреќа на автопатот во близина на Перник, загинаа 45 луѓе , а седуммина се повредени.

Роднини на патниците се собраа пред агенцијата „Беса транс“ - меѓу загинатите и деца

24 Вести - 23.11.2021

Веста за страотната автобуска несреќа дел од роднините на патниците ја дознале на Интернет. Со часови вртеле по телефони во обид да добијат информација за своите блиски. Дел од нив утринава дојдоа и пред агенцијата - „Беса Транс“ која ги превезувала ...

ВИДЕО: Автобусот на „Беса транс“ отстранет од автопатот Струма во Бугарија

ТВ21 - 23.11.2021

Под силно полициско обезбедување, попладнево е отстранет запалениот автобус од автопатот Струма во Бугарија, јавува репортерот на ТВ21. Страотна вест за трагичната автобуска несреќа во која животот го загубија 46 лица ги потресе утринава граѓаните ...

ФОТО+ВИДЕО: Ни патниците ни сопствениците на агенцијата Беса не се недостапни за роднините

Слободен Печат - 23.11.2021

Пред седиштето на туристичката агенција „Беса“, организатор на патувањето за време на кое се случи тешка сообраќајна несреќа во која изгоре нивни автобус и загинаа 46 патници, нема вработени ниту пак е дојден сопственикот, а репортерите на Слободен ...

Полициски службеници и граѓани пред седиштето на туристичката агенција „Беса Транс“

Алсат-М - 23.11.2021

Неколкумина полицајци го обезбедуваат седиштето на туристичката агенција „Беса Транс“ што се наоѓа во близина на Старата чаршија во Скопје. Пред агенцијата се собраа граѓани, роднини на дел од патниците кои се превезувале во некои од останатите ...

Се огласи сопственикот на „Беса транс“, не знае како дошло до автобуската несреќа

Слободен Печат - 23.11.2021

Сочувство до семејствата на загинатите во автобуската несреќа изрази сопственикот на туристичката компанија „Беса транс“, во телефонски разговор за телевизија 21. Тој вели дека и тој самиот не знае како дошло до несреќата и дека од 3 часот утринава ...

ВИДЕО | Блиски на жртвите во несреќата во Бугарија собрани пред седиштето на „Беса транс” во Скопје

Слободен Печат - 23.11.2021

Група граѓани – родинини и пријатели на жртвите во автобуската несреќа на компанија „Беса транс”, утрово се собрани пред седиштето на компанијата во Скопје, интересирајки се за своите своите најблиски.

Tрагедија – 46 луѓе загинаа во несреќа на македонски автобус во Бугарија

Р.С.Европа - 23.11.2021

Во автобуска несреќа на македонски туристички автобус во Бугарија има 46 загинати. Меѓу жртвите има и 12 деца. Седуммина луѓе преживеале. Автобусот се превртел и се запалил. Жртвите ќе бидат идентификувани со ДНК-анализа.

ВИДЕО | Автобусите на „Беса транс“ на прошетка во Истанбул

Слободен Печат - 23.11.2021

Турстичката агенција „Беса транс“ од Скопје, сопственик на автобусот во кој на враќање од Бугарија загинаа најмалку 46 патници, а седумина се повредени, организирал туристички тури до Истанбул двапати неделно. Во аранжаните, со две и со три ноќавања.

Страшна трагедија, во Македонија денови на жалост

МКД - 23.11.2021

Сочувство пристигнува од секаде за огромната трагедија што се случи околу 3 часот утрово на автопат во Бугарија. Во запалениот автобус на „Беса транс“ загинаа најмалку 45 луѓе, меѓу кои 12 деца помали од 18 години.

Автобусот што ги превезувал македонските патници од Истанбул е на Беса Транс

Телма - 23.11.2021

Автобусот кој ноќеска се запалил во Бугарија и каде загинаа 46 патници меѓу кои и деца, бил на тетовскиот авто превозник Беса Транс, дознава Телма. Станувало збор за екскурзија на релација Скопје – Истанбул – Скопје, а голем дел фотографии и видеа ...

Автобусот во кој загинаа 45 патници бил на Беса Транс

Слободен Печат - 23.11.2021

Патничкиот автобус кој ноќеска се запалил во Бугарија и каде загинаа 45 патници меѓу кои и деца, бил на тетовскиот авто превозник Беса Транс, дознава Слободен печат од свои извори. Станувало збор за екскурзија на релација Скопје – Истамбул – Скопје, ...

Растревожени и револтирани роднините на патниците со часови чекаа пред Беса Транс

Сител - 23.11.2021

Растревожени и револтирани роднини на патниците кои беа на патувањето во организација на Беса Транс со часови чекаа пред туристичката агенција со надеж дека ќе добијат информации за состојбата на своите блиски.

Реконструкција на несреќата: Кои се познатите факти?

Канал5 - 23.11.2021

Од досега познатите факти автобусот на Беса Транс се враќал од екскурзија во Истанбул. Технички проблем на автобусот или грешка на возачот - Што ја предизвикала стравичната сообраќајна несреќа и дали експлозијата на автобусот за која сведочат ...

Кобниот автобус бил на технички преглед минатиот месец

Фокус - 23.11.2021

Автобусот којшто изгоре и во кој загинаа 45 патници на автопатот „Струма“ во Бугарија бил последен пат на технички преглед минатиот месец. Според неофицијални информации на Фокус од МВР, автобусот поминал технички преглед на 13 октомври оваа година, ...

Беса Транс – Скопје упати телеграма со сочувство

ТВ21 - 23.11.2021

Компанијата „Беса Транс – Скопје“ упати телеграма со сочувство по страшната несреќа на македонскиот автобус во Бугарија. „Денеска е многу тажен и тежог ден за нас како компанија, изразуваме сочуство до семејствата и роднините на починатите, се ...

Останатите три автобуси на „Беса Транс“ се вратиле во Македонија

Фокус - 23.11.2021

Останатите три македонски автобуси, кои превезувале дел од групата од Истанбул до Скопје, рано утринава околу 5 часот поминале низ граничниот премин Гуешево и се вратиле во Северна Македонија, потврдија за БНР граничните власти.

Полиција и граѓани пред туристичката агенција „Беса Транс“ во Скопје

Фокус - 23.11.2021

Неколкумина полицајци го обезбедуваат седиштето на туристичката агенција „Беса Транс“ што се наоѓа во близина на Старата чаршија во Скопје. Пред агенцијата се собраа граѓани, роднини на дел од патниците кои се превезувале во некои од останатите ...

ВИДЕО: Полициски службеници и граѓани пред седиштето на туристичката агенција „Беса Транс“

ТВ21 - 23.11.2021

Неколкумина полицајци го обезбедуваат седиштето на туристичката агенција „Беса Транс“ што се наоѓа во близина на Старата чаршија во Скопје. Пред агенцијата се собраа граѓани, роднини на дел од патниците кои се превезувале во некои од останатите ...

Демант од „Беса Транс“ од Тетово: Ние не сме поврзани со несреќата

Слободен Печат - 23.11.2021

Сопственикот на „Беса транс“, со седиште во Тетово, испрати демант поради тоа што неколку портали ја пренесоа информацијата дека нивниот автобус и компанија се дел од несреќата и страшната трагедија којашто утрово се случи во Бугарија.

Реакцијата доаѓа од „Беса транс“, речиси 15 часа по трагичната несреќа во Бугарија

Алсат-М - 23.11.2021

Компанијата „Беса Транс – Скопје“ упати телеграма со сочувство по страшната несреќа на македонскиот автобус во Бугарија. „Денеска е многу тажен и тежог ден за нас како компанија, изразуваме сочуство до семејствата и роднините на починатите, се ...

“Беса Транс”: Изразуваме сочувство, во голем шок сме!

Фокус - 23.11.2021

Компанијата „Беса Транс – Скопје“ упати телеграма со сочувство по страшната несреќа на македонскиот автобус во Бугарија. „Денеска е многу тажен и тежок ден за нас како компанија, изразуваме сочувство до семејствата и роднините на починатите, се ...

„Беса транс“ 15 часа по трагедијата: Во голем шок сме и затоа не сме во можност да одговориме на бараните информации

МКД - 23.11.2021

Туристичката агенција „Беса транс" пред половина час ">на официјалниот Фејсбук профил , дури по повеќе од 15 часа од трагедијата објави телеграма со сочувство. Од таму се извинуваат што не биле во можност да одговорат на бараните информации, оти ...

Телеграма со сочувство од „Беса Транс" за загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

Канал5 - 23.11.2021

„Беса Транс", чијшто автобус ноќеска имаше сообраќајна несреќа во Бугарија во која загинаа 46 лица, преку објава на нивниот фејсбук-профил, изрази сочувство за изгубените животи. За секакви информаци, како што посочуваат на објавата, во врска со ...

Беса Транс: Изразуваме сочувство до семејствата на починатите, во голем шок сме

Сител - 23.11.2021

„Беса Транс“, чијшто автобус ноќеска имаше сообраќајна несреќа во Бугарија во која загинаа 46 лица, преку објава на нивниот фејсбук-профил, изрази сочувство за изгубените животи. За секакви информаци, како што посочуваат на објавата , во врска со ...

20-тина од загинатите во автобусот на „Беса Транс“ се од Студеничани

Канал5 - 23.11.2021

Половина од загинатите се од скопско Студеничани каде денеска владее неизмерна тага и болка.. Трагедијата зацрни и цели семејства, а трагедијата да биде поголема, меѓу загинатите има и 12 деца... Таму е Мирјана Мирчевска Јовановиќ.

Роднини на патниците бараат информации, од „Беса транс“ никој не одговара на повиците

МКД - 23.11.2021

Роднини на патниците кои се превезувале со некои од автобусите на „Беса транс“ пред туристичката агенција чекаат подетални информации и апелираат до агенциите да бидат достапни за информации во вакви тешки моменти.

Роднини на патниците бараат информации, апелираат агенциите да се достапни во вакви моменти

Канал5 - 23.11.2021

Роднини на патниците кои се превезувале со некои од автобусите на „Беса транс" пред туристичката агенција чекаат подетални информации и апелираат до агенциите да бидат достапни за информации во вакви тешки моменти.

Роднини на патниците бараат информации, апелираат агенциите да се достапни во вакви моменти

24 Вести - 23.11.2021

Роднини на патниците кои се превезувале со некои од автобусите на „Беса транс“ пред туристичката агенција чекаат подетални информации и апелираат до агенциите да бидат достапни за информации во вакви тешки моменти.

По страшната несреќа во Бугарија – Бакиу: Немаме никаква информација

ТВ21 - 23.11.2021

Неколкумина полицајци го обезбедуваат седиштето на туристичката агенција „Беса Транс“ што се наоѓа во близина на Старата чаршија во Скопје. Пред агенцијата се собраа граѓани, роднини на дел од патниците кои се превезувале во некои од останатите ...

Познато името на агенцијата чиј автобус изгоре во Бугарија

Алсат-М - 23.11.2021

Автобусот кој рано утринава направи сообраќајна несреќа во Бугарија, а во кој загинаа најмалку 46 лица, е на „Беса транс“ која организира туристички и шопинг тури за Истанбул. Според првичните информации, во автобусот се превезувале млади лица кои ...

Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

Фокус - 23.11.2021

Автобусот кој рано утринава направи сообраќајна несреќа во Бугарија, а во кој загинаа најмалку 46 лица, е на „Беса транс“ која организира туристички и шопинг тури за Истанбул. Според првичните информации, во автобусот се превезувале млади лица кои ...

Автобусот е на „Беса транс", во него се превезувале млади, кои се враќале од екскурзија

Канал5 - 23.11.2021

Автобусот кој рано утринава направи сообраќајна несреќа во Бугарија, а во кој загинаа најмалку 46 лица, е на „Беса транс" која организира туристички и шопинг тури за Истанбул. Според првичните информации, во автобусот се превезувале млади лица кои ...

Автобусот што се запали е на „Беса транс“, патниците се враќале од екскурзија

МКД - 23.11.2021

Автобусот кој што рано утринава се запали во Бугарија а во кој загинаа најмалку 46 лица, бил на компанијата„Беса транс” која организира туристички и шопинг тури за Истанбул. Според првичните информации, во автобусот се превезувале млади лица кои се ...

(ВИДЕО) Отстранет автобусот од автопатот во Бугарија

Фокус - 23.11.2021

Со силно полициско обезбедување, попладнево беше отстранет запалениот автобус од автопатот Струма во Бугарија,пренесе ТВ21 . Автобус на „Беса транс“ од се уште не утврдени причини, околу 3 часот рано изутрина се превртел и потоа се запалил, а ...

Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

Сител - 23.11.2021

Автобусот кој рано утринава направи сообраќајна несреќа во Бугарија, а во кој загинаа најмалку 46 лица, е на „Беса транс“ која организира туристички и шопинг тури за Истанбул. Според првичните информации, во автобусот се превезувале млади лица кои ...

Автобусот во кој загинаа 46 лица кои се враќале од екскурзија, е на „Беса транс“

24 Вести - 23.11.2021

Автобусот кој рано утринава направи сообраќајна несреќа во Бугарија, а во кој загинаа најмалку 46 лица, е на „Беса транс“ која организира туристички и шопинг тури за Истанбул. Според првичните информации, во автобусот се превезувале млади лица кои ...

Полиција утрово застана пред вратата на компанијата „Беса транс“ во чиј автобус загинаа 46 патници

МКД - 23.11.2021

Полицијата утрово застана пред вратата на компанијата „Беса транс“ чиј автобус рано утринава се запали во Бугарија, а во кој загинаа најмалку 46 лица. Оваа агенција организирала туристички и шопинг-тури за Истанбул.

Блиски на жртвите во несреќата во Бугарија собрани пред седиштето на „Беса Транс" во Скопје

Канал5 - 23.11.2021

Група граѓани – родинини и пријатели на жртвите во автобуската несреќа на компанија „Беса Транс", утрово се собрани пред седиштето на компанијата во Скопје, интересирајки се за своите своите најблиски.