TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бакојани: Преговорите ќе продолжат по изборите

А1 - 20.04.2008

Разговорите за разликите со Македонија околу името продолжуваат и ќе бидат интензивирани штом завршат изборите, изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Понуди 75 милиони евра за Коридорот 10 и постепено укинување на визите за македонските граѓани ако Скопје престане да биде тврдоглаво ...

Атина нуди економска помош и укинување на визите ако Скопје попушти за името

Канал5 - 20.04.2008

Грција ќе ја зголеми финансиската поддршка за северниот сосед и ќе почне со постепено укинување на визниот режим ако Скопје се откаже од тврдоглавиот став за името, вели грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во денешното интервју за весникот „Апогевматини“.

Грција се надева на решение за името по изборите

Канал5 - 20.04.2008

Владата во Атина во моментов не разгледува конкретно име. Постојат повеќе предлози за кои се дискутира, но се уште не сме во таа фаза, рече шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани по синоќешната средба со премиерот Костас Караманлис, одговорајќи на новинарски прашања дали Грција го преферира ...

Атина го олади Нимиц

Време - 19.04.2008

ГРЦИЈА ЌЕ ЧЕКА ДА ЗАВРШАТ ИЗБОРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА Горан Момировски, специјален известувач од Атина Грчката влада не сака да преговара за името се додека во Македонија не завршат изборите и не се избере нова влада. Тоа е пораката што посредникот Метју Нимиц требаше да ја добие од грчката министерка ...

Нимиц: Прашањето за идентитетот не е релевантно

Вест - 19.04.2008

"На двете средби добив уверување дека државниот врз е решен да продолжат преговорите за изнаоѓање решение за проблемот со името. Посебно сум задоволен што и во време на избори, Владата е спремна преговорите да продолжат", изјави Метју Нимиц по завчерашните средби со државниот врв.

По Скопје, и Атина го уверила Нимиц дека преговорите се живи

Утрински - 19.04.2008

Грција не верува дека спорот со името може да се реши до јули Тамара Грнчароска Медијаторот на ОН, Метју Нимиц, по средбата со грчката страна во спорот со името вчера во Атина изрази задоволство од тоа што и Грција и Македонија му дале уверување дека процесот на преговорите околу спорот околу името ...

Нимиц верува во решение до 1 јули

Дневник - 19.04.2008

Не сметам дека е доведен во прашање идентитетот на луѓето од вашата земја, доаѓам тука уште од 1994 година и ова е земја со посебен идентитет и со прекрасни луѓе,изјави Нимиц по разговорите во Скопје И во Скопје и во Атина постои расположение преговарачкиот процес за името да продолжи под ...

Врв на расколот во државниот врв

Дневник - 19.04.2008

Според владини извори, министерот Милошовски бил „културно избркан“ од средбата што Црвенковски ја имаше со посредникот Нимиц, а од кабинетот на претседателот тврдат дека редовна практика е при важни средби шефот на државата на крајот да остане насамо со гостинот Министерот за надворешни работи ...

Нимиц оптимист дека ќе се најде решение за спорот со името

Канал5 - 19.04.2008

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името Метју Нимиц синоќа по средбата со шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани, изјави дека верува оти во некој момент од преговорите ќе се дојде до задоволувачко решение. Атина, 19 април (МИА) - Посредникот на Обединетите нации во спорот за името ...

Милошоски непожелен во Кабинетот на Црвенковски?!

Вечер - 19.04.2008

Иако Милошоски пристигнал и на втората средба откако бил присутен и на средбата во Кабинетот на премиерот Никола Груевски, на Милошоски му било посочено дека може да ја напушти просторијата Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски на средбата во Кабинетот на претседателот Бранко ...

Караманлис не го прими Нимиц

Вечер - 19.04.2008

Иако првично беше најавено дека Нимиц ќе се сретне и со грчкиот премиер Костас Караманлис - средба немаше. Караманлис не сакал да се меша во преговарачкиот процес. Наводно, грчкиот премиер смета дека предвремените избори во Македонија кои ќе се одржат на 1 јуни, "ги прават невозможни измените на ...

Нимиц: Тешко време за преговори

А1 - 18.04.2008

Тешко време за водење преговори. Со оваа порака излезе медијаторот Нимиц по средбата со грчката шефица на дипломатијата Бакојани. Тој се уште не знае во каков формат ќе продолжи процесот на преговори. Тоа ќе зависи од анализата која ќе ја направи откако ќе ги среди впечатоците од последната турнеја.

Бакојани: Името нема да се реши до јуни

А1 - 18.04.2008

Грција не верува дека прашањето за разликите околу името може да се реши пред вонредните парламентарни избори во Македонија, закажани за први јуни. „Шансите се мали“, изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, одговарајќи дали прашањето за името може да се затвори до почетокот на јуни.

Актовката на Нимиц празна

Време - 18.04.2008

ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО Посредникот на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц вчера доцна попладне пристигна во Скопје на средба со македонскиот државен врв. Тој со себе не донесе нов предлог за името, туку целта на неговата прва средба со двете страни, по грчкото вето, е да го провери пулсот ...

Државниот врв првпат на одделни средби со Нимиц

Утрински - 18.04.2008

Со одделните средби станува јасно дека македонскиот политички врв е разединет Тамара Грнчароска Државниот врв на Македонија вчера прв пат по интензивирањето на преговорите во грчко-македонскиот спор за името се сретна со медијаторот Метју Нимиц на одделни средби.

Владино вето за Димитров

Дневник - 18.04.2008

Македонија, и покрај предвремените избори, ќе ги продолжи преговорите со Грција во спорот за името, е пораката што на одвоени средби претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски требаше вчера да му ја упатат на посредникот Метју Нимиц.

Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија

Канал5 - 18.04.2008

Медијаторот меѓу Атина и Скопје за спорот околу името, Метју Нимиц денеска во грчката престолнина ќе разговара со шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани. Атина, 18 април (МИА) - Медијаторот меѓу Атина и Скопје за спорот околу името, Метју Нимиц денеска во грчката престолнина ќе разговара со ...

„Вима“: Нимиц очекува брзо решавање на спорот со името

Канал5 - 18.04.2008

Медијаторот Метју Нимиц очекува решение на спорот меѓу Атина и Скопје за името до први јули, пишува денеска грчкиот весник „Вима“. Атина, 18 април (МИА) - Медијаторот Метју Нимиц очекува решение на спорот меѓу Атина и Скопје за името до први јули, пишува денеска грчкиот весник Вима .

Преговарачкиот процес е жив

Канал5 - 18.04.2008

Двете страни сакаат прашањето за името да се реши во рамките на Обединетите Нации – изјави медијаторот Нимиц по средбата со грчката министерка за надворешни работи Бакојани денеска во Атина. Посредникот кој не испорача нов предлог рече дека е задоволен од тоа што слушнал на состанокот.

Преговори ќе има, Нимиц отпатува за Атина

Вечер - 18.04.2008

Пред доаѓањето на Нимиц во Скопје, грчките медиуми пласираа изјава од почесниот преседател на "Нова демократија", Константин Мицотакис во која вели дека тоа што Македонија не доби покана за НАТО е грчки успех, а во спорот за името на Атина не и се брза Метју Нимиц, специјалниот посредник во спорот ...

Нимиц: Македонија е подготвена да ги продолжи преговорите

А1 - 17.04.2008

Македонија е подготвена да ги продолжи преговорите со Грција за името, изјави посредникот во спорот, Метју Нимиц, по одделните средби со претседателот Црвенковски и со премиерот Груевски во Скопје. „На двете средби добив уверување дека државниот врз е решен да продолжат преговорите за изнаоѓање на ...

Нимиц: Сакаме преговорите да продолжат

А1 - 17.04.2008

„Сакаме преговорите да продолжат на конструктивен начин. Бев задоволен што добив единственa порака од лидерството на Македонија дека се подготвени да продолжат со преговорите. Се надеваат да го остават ова прашање, овој проблем, зад нас без разлика што се распишани избори“, изјави Метју Нимиц.

Груевски му даде жолт картон на Димитров

Време - 17.04.2008

ЗА ИЗЈАВИТЕ ШТО ИМ ТРЕБА НА ПРЕГОВОРИТЕ Горан Момировски Изјавите на преговарачот за името Никола Димитров дека на Македонија и треба национална, државна и натпартиска платформа за надминување на спорот со Грција, се неумесни и се грешка, оцени вчера премиерот Никола Груевски.

Не блефирајте, преговарајте

Вест - 17.04.2008

САД ГО МОЛАТ ДРЖАВНИОТ ВРВ ДА ЈА ИСКОРИСТИ ПОДДРШКАТА ОД БУШ Американската администрација покажува загриженост како македонската страна се однесува во преговорите за името со посредство на Метју Нимиц, и испраќа порака државниот врв да заземе јасен став и да почне сериозно да преговара со Грција за ...

Груевски во кавга со преговарачот Димитров пред посетата на Нимиц

Утрински - 17.04.2008

Нимиц денес во Скопје ќе го тестира расположението на државниот врв Соња Крамарска Бурен беше вчерашниот ден пред денешната посета на медијаторот Нимиц на Скопје, со очигледна нервоза и кај македонската и кај грчката преговарачка страна.

Разговори за името и за преговарачот

Дневник - 17.04.2008

Премиерот Груевски го оцени ТВ-настапот на Димитров како неумесен и грешка, а претседателот нема забелешки и смета дека тој треба да си ја продолжи работата Државниот врв на Македонија денеска го пречекува посредникот Метју Нимиц со став дека ги продолжуваат преговорите и покрај предвремените ...

Нимиц: Америка, повеќето европски земји и регионот бараат брзо решение за името

Канал5 - 17.04.2008

Америка, повеќето европски земји и регионот бараат брзо решение за името. Во спротивно, ризиците се високи – посредникот Метју Нимиц по денешните одвоени средби со претседателот Црвенковски и премиерот Груевски во Скопје најави нова формулација и побара флексибилност од двете страни.

Грција ќе преговара и за време на предизборието во Македонија

Канал5 - 17.04.2008

И покрај предвремените избори во Македонија, Грција во наредниот период е подготвена да ги продолжи преговорите за името. Тоа е пораката која медијаторот Метју Нимиц утре ќе ја слушне од грчката министерка за надворешни работи на средбата овде во Атина.

Посредникот на ОН Метју Нимиц во Скопје

Канал5 - 17.04.2008

Посредникот на ОН во преговорите меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска треба да допатува во Скопје на средба со македонскиот државен врв. Скопје, 17 април (МИА) - Посредникот на ОН во преговорите меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска треба да допатува во Скопје на средба со ...

Грчки печат: Нимиц не носи нови предлози, целта е повторно да ги активира преговорите

Канал5 - 17.04.2008

Медијаторот Метју Нимиц во Скопје и во Атина нема да донесе нов предлог. Неговата цел е само да ги активира преговорите и затоа реши во овој момент „да не ја разматува водата“ со нови предлози. Но, може и да се премисли зависно од тоа што ќе го чуе, пишува денеска грчкиот весник „Етнос“.

Нимиц доаѓа без нов предлог за името

Вечер - 17.04.2008

И покрај закажаните предвремени избори, преговорите за нашето уставно име продолжуваат Државниот врв денеска на средба со посредникот во македонско-грчкиот спор Метју Нимиц, по што тој заминува за Атина. Според најавите, Нимиц не доаѓа со нов предлог, туку со цел да го опипа пулсот во земјава по ...

Македонија продолжува со преговорите

А1 - 16.04.2008

Македонија ги продолжува преговорите со Грција со истата посветеност како и досега без разлика на изборната кампања. Ова денеска на средбата во кабинетот на Претседателот го договориле Црвенковски, Груевски, министерот Милошоски и преговарачот Димитров.

Караманлис одбегнува средба со Нимиц

А1 - 16.04.2008

Грчкиот премиер Костас Караманлис, кој упорно апелира на изнаоѓање брзо решение за името, не е подготвен да има средба со медијаторот Метју Нимиц, пишува печатот во Атина. На прашање дали е закажана средба на Караманлис со Нимиц, кој по посетата на Скопје, во петок се очекува во Атина, извори од ...

Платформа за името има, само слабо се забележува

Време - 16.04.2008

ВОЗДРЖАНИ РЕАКЦИИ НА ИЗЈАВИТЕ НА ПРЕГОВАРАЧОТ НИКОЛА ДИМИТРОВ Горан Момировски Барањето на специјалниот претставник во преговорите за името Никола Димитров Македонија да ги продолжи преговорите врз основа на национална платформа прифатена од сите политички партии во земјава, вчера наиде на ...

Нема реакции за „натпартиска платформа“ на Димитров

Утрински - 16.04.2008

Боцевски: Премиерот и Владата отсекогаш ги бранеле македонските интереси „Да не се злоупотребува ситуацијата и позицијата на сите што се вклучени во преговарачкиот процес со Грција за спорот околу името“, повика вчера портпаролот на Владата Ивица Боцевски.

Преговарачот Димитров на тапет

Дневник - 16.04.2008

Владата повика сите чинители во преговарачкиот процес за името во наредниот чувствителен период да се воздржат од злоупотреба на ситуацијата и на својата позиција Македонскиот преговарач во спорот за името, Никола Димитров, предизвика незадоволство кај Владата поради својот настап на една од ...

Средба Црвенковски - Груевски

Канал5 - 16.04.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска ќе се сретне со премиерот Никола Груевски. Скопје, 16 април (МИА) - Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска ќе се сретне со премиерот Никола Груевски.

Грчки печат: Мали се шансите за решение за името во предизборниот период

Канал5 - 16.04.2008

Специјалниот посредник на Обединетите нации Метју Нимиц при посета на Скопје утре и на Атина в петок нема да донесе нов предлог, пишува денеска грчкиот весник „Нафтемборики“. Весникот наведува дека Нимиц ќе разговара со претставниците на македонската и на грчката Влада за тоа каде и како би се ...

Средба Црвенковски Груевски пред утрешното доаѓање на медијаторот Нимиц во земјава

Канал5 - 16.04.2008

Ден пред доаѓањето на медијаторот Нимиц во Скопје државниот врв усогласуваше заедничка позиција за настап - клучната порака која ќе му биде пренесена на Нимиц е дека и покрај парламентарните избори преговорите за разликите околу името продолжуваат - соопшти кабинетот на претседателот по средбата.

Консултации на државниот врв пред доаѓањето на Нимиц

Канал5 - 16.04.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски, шефот на дипломатијата Антонио Милошоски и македонскиот преговарач за името Никола Димитров, попладнево одржаа нова рунда консултации пред утрешното доаѓање на медијаторот Метју Нимиц во Скопје.

Воздржани реакции за барањето на Димитров

А1 - 15.04.2008

Воздржани реакции од државно-владиниот врв по барањето на специјалниот претставник за името, Никола Димитров, Македонија преговорите да ги продолжи врз основа на национална платформа прифатена од сите политички фактори. За разлика од неофицијалните коментари во круговите блиски на Претседателот, ...

САД продолжуваат со притисок врз Скопје и Атина

А1 - 15.04.2008

САД продолжуваат со дипломатскиот пресинг врз Скопје и Атина за што поскоро изнаоѓање на решение за спорот со името. Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Македонија, а потоа и на Грција, треба да придонесе за приближување на разликите меѓу двете земји, е ставот на Стејт Департментот.

Херодот и Тукидит на помош во преговорите

Време - 15.04.2008

БАКОЈАНИ ВЕРУВА ВО РЕШЕНИЕ ДО ДЕКЕМВРИ Грчките медиуми со песимизам гледаат на претстојната посета на специјалниот претставник на ООН, Метју Нимиц, на Скопје и на Атина констатирајќи дека, и покрај изборите, македонските власти нема да бидат попустливи за спорот со името.

Обичните Грци не сакаат ни „Горна“ ни „Нова“ Македонија

Утрински - 15.04.2008

Дора Бакојани смета дека решение за името ќе биде најдено најдоцна до декември Посетата на Метју Нимиц на Скопје и на Атина и нов круг разговори за името меѓу Македонија и Грција беше тема што доминираше во атинскиот печат вчера, проследено со веќе познатите редакциски коментари и претпоставки.

Ни треба натпартиска платформа за името

Дневник - 15.04.2008

Ако нема подготвеност за платформа, политичките актери во државата треба на граѓаните да им понудат реална алтернатива, иднина без НАТО и ЕУ, ако такво нешто воопшто постои, вели преговарачот Димитров Властите и во Скопје и во Атина не очекуваат ништо ново од посетата на посредникот Метју Нимиц на ...

Американците ја тераат Атина "да јаде македонски хамбургер со американски кечап"

Вечер - 15.04.2008

Атина се надева на решение на спорот со името со Скопје до декември, изјавила вчера грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани Пред пристигнувањето на посредникот Метју Нимиц задутре, прво во Скопје, потоа во Атина, грчката шефица на дпломатијата Дора Бакојани повторно со закана за вето и за ...

Димитров бара натпартиска платформа за преговорите

А1 - 14.04.2008

За целосен успех во преговорите за името на Македонија и е неопходна државна натпартиска платформа поддржана од сите релевантни чинители. Ова од државно-владиниот врв денеска го побара македонскиот специјален пратеник во преговорите за името во Обединетите Нации.

Бакојани се надева на решение до декември

А1 - 14.04.2008

Официјална Атина се надева дека прашањето за разликите со Македонија околу името ќе биде решено најдоцна до декември. Ова го посочи шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани во интервју за денешното издание на атинскиот весник „Та неа“.

Нимиц в четврток во Скопје

Вест - 14.04.2008

МАКЕДОНИЈА ОСТАНУВА ВО ПРЕГОВОРИТЕ По десетина дена од средбите на Нимиц првин во Скопје и потоа во Атина, преговорите за името ќе продолжат во Њујорк Специјалниот пратеник на Обединетите нации во спорот со името помеѓу Македонија и Грција Метју Нимиц в среда ќе допатува во Скопје и в четврток ќе ...

Продолжуваат и преговорите и заканите

Време - 14.04.2008

ИМЕТО НА ПАРАЛЕЛЕН КОЛОСЕК СО ИЗБОРИТЕ Македонија ќе ги продолжи преговорите со Грција за проблемот со името, со посредство на посредникот од ООН, Метју Нимиц, а македонските партии ќе се обидат да се воздржат од употреба на ова прашање во предизборната кампања - соопшти претседателот Бранко ...

Македонија рече „да“ за преговорите за името, Нимиц доаѓа во Скопје

Утрински - 14.04.2008

Нимиц, кој би требало Скопје и Атина да ги посети в четврток и в петок, со себе не носи нов предлог Тамара Грнчароска Само неколку дена пред медијаторот на ОН, Метју Нимиц, повторно да ги посети Скопје и Атина, во нова рунда скенирање на расположението кај двете страни во врска со спорот околу ...

Караманлис се закани со вето и за ЕУ

Дневник - 14.04.2008

Новата иницијатива за решавање на спорот за името ја даде Метју Нимиц, специјалниот претставник на ОН, кој в четврток доаѓа во Скопје Прашањето за името да биде вратено што поскоро на преговарачка маса бидејќи, во спротивно, Македонија би можела да се соочи со уште едно вето при приемот во ЕУ.

Посетата на Метју Нимиц на Македонија и на Грција глевна тема во грчките весници

Канал5 - 14.04.2008

Новиот круг на преговори за спорто со името е една од главните теми во денешните грчки весници. Печатените медиуми коментираат за претстојната средба на специјалниот претставник на Обединетите нации Метју Нимиц и неговата посета на Скопје и на Атина.

Метју Нимиц в четврток во Скопје, но без нов предлог

Вечер - 14.04.2008

Се додека јас сум премиер, со сите сили ќе се бориме за зачувување на националниот идентитет, рече премиерот Никола Груевски Метју Нимиц, посредникот на Обединетите нации во спорот мегу Грција и земјава за уставното име Република Македонија, во четврток пристигнува во Скопје, а во петок во посета ...