TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загреб: Поддршка за антивладините протести во Македонија

24 Вести - 24.05.2015

Во центарот на Загреб и пред Македонската амбасада во Хрватска вчера доцна попладне протестираа граѓани за поддршка на антивладините протести во Македонија. „Хрватската иницијатива за поддршка на протестите во Македонија“ врачи протестно писмо во ...

[Галерија] #Протестирам и во Загреб

Радио МОФ - 24.05.2015

Група Македонци кои живеат во Загреб, поддржани од Radnička fronta вчера напладне пред Амбасадата на Република Македонија во хрватската престолнина одржаа протести во знак на поддршка на граѓаните на Македонија и иницијативата #Протестирам кои се ...

Протест пред македонската амбасада во Загреб: Бараме итна оставка на Груевски

МКД - 23.05.2015

Пред амбасадата на Македонија во Хрватска, улица „Крал Звонимир“ во Загреб, македонски граѓани што живеат во Хрватска денеска органирааат протест за поддршка на протестите што се одржуваат во Скопје за смена на актуелната Влада на премиерот Никола ...

Во антивладиниот камп

Окно - 23.05.2015

Персоналот на Руската амбасада во Скопје нагло се зголеми овој месец. Тоа не е вест, затоа што ја нема во медиумите, но е факт. И тој премолчан факт јасно зборува за потенцијалната сила на антивладините протести, почнати на 17 мај, но, од друга ...

Во Загреб протест во поддршка на антивладините протести (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 23.05.2015

Група Македонци денеска во Загреб се собраа на мал протест во знак на поддршка на антивладините протести во Mакедонија. Притоа во македонската амбасада е доставено протестно писмо, во кое исто така се изразува незадоволство од работењето на ...

ФОТО: Во Загреб протест за поддршка на антивладините протести во Македонија

Либертас - 23.05.2015

На плоштадот во Загреб и пред македонската амбасада протестираа граѓани за поддршка на антивладините протести во Македонија. „Хрватската иницијатива за поддршка на протестите во Македонија“ испраќа и протестно писмо во кое пишува: Ви се обраќаме во ...

Протестно писмо на Македонци од Хрватска: Амбасадорката Караѓозоска шири параноја и говор на омраза

Кирилица - 23.05.2015

Го осудуваме однесувањето на на македонската амбасадорка во Хрватска Даниела Караѓозоска, поради деградирање и злоупотреба на службената дипломатска функција во партиски цели, реагираше група граѓани Македонци од Хрватска, кои денеска во Загреб се ...

(ГАЛЕРИЈА) Во Загреб протест во поддршка на антивладините протести

Репортер - 23.05.2015

Група Македонци денеска во Загреб се собраа на мал протест во знак на поддршка на антивладините протести во Mакедонија. Притоа во македонската амбасада е доставено протестно писмо, во кое исто така се изразува незадоволство од работењето на ...

ЗАЕВ: Горди сме што на протестот учествуваше ЛГБТ заедницата

Телеграф - 22.05.2015

Не е вообичаено ниту за Европа да се организира протест во кој ќе учествуваат заедно Ромите, но и ЛГБТ заедницата со своите знамиња, вели Заев во интервју за косовска телевизија Беа вклучени различни асоцијации, НВО, интелектуалци и слично.

Кампот на слободата

Окно - 22.05.2015

Како што веќе напишав во еден претходен текст, (текстот „Обединување“), во која било акција мотивот е најбитен. Од кои „краишта“ на нашето битие доаѓа поривот за некое наше дејствување, од тие места ќе добиеме сатисфакција за нашето дело.

Заев: Горди сме што на протестот учествуваше ЛГБТ заедницата со своите знамиња

Сител - 22.05.2015

Дури и во Европа тешко ќе најдете да протестираат како што протестираа во Скопје Ромите, протестираше и ЛГБТ заедницата, со знамиња заедно тие испратија јасна порака и ние сме горди на тоа, вели во интервју за косовската телевизија РТК лидерот на ...

ЗАЕВ: Горди сме што на протестот учествуваше ЛГБТ заедницата со своите знамиња

Fox.mk - 22.05.2015

Дури и во Европа тешко ќе најдете да протестираат како што протестираа во Скопје Ромите, протестираше и ЛГБТ заедницата, со знамиња заедно тие испратија јасна порака и ние сме горди на тоа, вели во интервју за косовската телевизија РТК лидерот на ...

Заев: Се гордееме што на протестот учествуваше ЛГБТ заедницата со своите знамиња

Press24 - 22.05.2015

Дури и во Европа тешко ќе најдете да протестираат како што протестираа во Скопје Ромите, протестираше и ЛГБТ заедницата, со знамиња заедно тие испратија јасна порака и ние сме горди на тоа, вели во интервју за косовската телевизија РТК лидерот на ...

Заев се гордее со учеството на ЛГБТ заедницата на протестот

Република - 22.05.2015

- Дури и во Европа тешко ќе најдете да протестираат како што протестираа во Скопје Ромите, протестираше и ЛГБТ заедницата, со знамиња заедно тие испратија јасна порака и ние сме горди на тоа – вели во интервју за косовската телевизија РТК лидерот на ...

Заев: Горди сме што на протестот учествуваше ЛГБТ заедницата со своите знамиња

Денешен - 22.05.2015

Дури и во Европа тешко ќе најдете да протестираат како што протестираа во Скопје Ромите, протестираше и ЛГБТ заедницата, со знамиња заедно тие испратија јасна порака и ние сме горди на тоа, вели во интервју за косовската телевизија РТК лидерот на ...

Неприкосновеноста на избирачкиот глас – народот застана зад премиерот Груевски

Курир - 22.05.2015

Народот енергично застана зад владата на премиерот Груевски! Зад владата, на која ѝ го доделил мандатот да ја води државата! Како израз на доверба, како израз на сопствената волја! Така одговори народот на условувањата од неодговорни политичари во ...

Кампот на Слободата

Либертас - 22.05.2015

Како што веќе напишав во еден претходен текст, (текстот „Обединување“), во било која акција мотивот е најбитен. Од кои „краишта“ на нашето битие доаѓа поривот за некое наше дејствување, од тие места ќе добиеме сатисфакција за нашето дело.

Заев: Горди сме што на протестот учествуваше ЛГБТ заедницата со своите знамиња

Курир - 22.05.2015

Дури и во Европа тешко ќе најдете да протестираат како што протестираа во Скопје Ромите, протестираше и ЛГБТ заедницата, со знамиња заедно тие испратија јасна порака и ние сме горди на тоа, вели во интервју за косовската телевизија РТК лидерот на ...

Заев е горд што на неговиот протест се вееја знамиња на ЛГБТ заедницата!

Пулс24 - 22.05.2015

Дури и во Европа тешко ќе најдете да протестираат како што протестираа Ромите во Скопје. Протестираше и ЛГБТ заедницата. Со знамиња, тие заедно испратија јасна порака и ние сме горди на тоа, вели во интервју за косовската телевизија РТК лидерот на ...

СДСМ ќе решава за „втората сезона на бомбите“

Deutsche Welle - 21.05.2015

Ништо нема да остане необјавено. Кон крајот на неделава ќе решиме кога ќе продолжиме со објавување и на други содржини од „Вистината за Македонија“, најавува Заев. Најсилно може да одекнат необјавените „бомби“.

СДСМ неделава ќе реши кога ќе ги објави бомбите за Монструм, за А1, за Скопје 2014...

МКД - 21.05.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија неделава ќе реши кога ќе ги објави преостанатите аудиоснимки од прислушуваните разговори од нивниот проект „Вистината за Македонија“. Од она што го најавуваа, на социјалдемократите им останаа уште бомбите за ...

Во Загреб протест пред македонската амбасада за поддршка на антивладините протести во земјава

МКД - 21.05.2015

Хрватската иницијатива за поддршка на антивладините протести во Македонија организира протест пред Амбасадата на Република Македонија в сабота, 23 мај, во центарот на Загреб. „Во знак на поддршка на демонстрантите што се борат за подобра и ...

Фото: FOSIM, 17 мај 2015

СПФМ - 21.05.2015

Пишува: Оливера Војновска Основната задача на новинарите е да ја почитуваат вистината и правото на јавноста да добие објективна и точна информација. Но, колку овој темелен принцип во новинарството беше испочитуван во извештаите на странските ...

СДСМ наскоро со „втора сезона“ на бомбите

Фактор - 21.05.2015

Најсилно може да одекнат необјавените „бомби“. Со вакво „предупредување“ се соочи СДСМ, откако пред протестот на 17 мај, најави привремен мораториум на проектот „Вистината за Македонија“. Запрашан дали ќе продолжи со објавувањето на аудио-снимки, ...

(ВИДЕО) К-15: Контра протест

Бриф - 21.05.2015

Погледнете го видеото насловено ”Контра протест” кое е снимено во 2013 година ...

ВИДЕО: ТВ Дојче веле со прилози за Куманово, „бомбите“ на Заев и протестите за оставка на Груевски

Репортер - 21.05.2015

ТВ Дојче веле на англиски направи прилози за Македонија, каде во фокусот се настаните во Куманово, „бомбите“ на Заев и протестите за оставка на Никола ...

СДСМ ќе решава за „втората сезона на бомбите“, А1, Скопје 2014…

Бриф - 21.05.2015

Ништо нема да остане необјавено. Кон крајот на неделава ќе решиме кога ќе продолжиме со објавување и на други содржини од „Вистината за Македонија“, најавува Заев. Најсилно може да одекнат необјавените „бомби“.

ВИДЕО: ТВ Дојче веле на англиски со прилози за Куманово, „бомбите“ на Заев и протестите за оставка на Груевски

Либертас - 21.05.2015

Во продолжение погледнете два од прилозите на ТВ Дојче веле на англиски за Македонија, каде тема се настаните во Куманово, „бомбите“ на Заев и протестите за оставка на ...

ФОТО: Не се терористи туку херои на Албанија - протести во Приштина по кумановската акција

Press24 - 21.05.2015

Десетици лица главно членови на убиените и притворените терористи од Кумановската група вчера протестираа во центарот на Приштина. Нив ги придружуваа ветерани на УЧК. На протестот се вееа знамиња на УЧК и Голема Албанија и се скандираше дека ...

Неприкосновеноста на избирачкиот глас – народот застана зад премиерот Груевски

Република - 21.05.2015

Д-р Бона Лазар Бајрактарова, универзитетски професор Народот енергично застана зад владата на премиерот Груевски! Зад владата, на која ѝ го доделил мандатот да ја води државата! Како израз на доверба, како израз на сопствената волја! Така одговори ...

Протести во Приштина: „Во Куманово се бореле херои“?!

Пулс24 - 21.05.2015

Протести на ветераните на ОВК и семејствата на загинатите припадници на „терористичката група во Куманово“. Членовите на семејството на едниот од лидерите на групата-Мирсад Ндрецај, кажале дека „тој отишол во Македонија не за да се бори за пари, ...

„Протестирам“ и денеска на дебата кај Школка

МКД - 20.05.2015

Граѓанското движење „Протестирам“ денеска во 18 часот ќе ја продолжи вчерашната дебата и дискусија за понатамошните активности на движењето, кое се роди спонтано во екот на политичката криза во Македонија.

Sky News: На граѓанскиот протест во Скопје имаше повеќе луѓе отколку на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 20.05.2015

Холандскиот новинар Марсел Ван Дер Стил во јавувањето за вестите за Skу News кажа дека граѓанскиот протест кој се одржа пред Владата во Скопје имал пооглема поддршка и бројност, отколку тој на ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Sky News: На граѓанскиот протест во Скопје имаше повеќе луѓе отколку на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 20.05.2015

Холандскиот новинар Марсел Ван Дер Стил во јавувањето за вестите за Skу News кажа дека граѓанскиот протест кој се одржа пред Владата во Скопје имал погoлема поддршка и бројност, отколку тој на ВМРО-ДПМНЕ.

Скај њуз: На граѓанскиот митинг имаше повеќе луѓе отколку на оној на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 20.05.2015

Холандскиот новинар Марсел Ван Дер Стил во јавувањето за вестите за британската телевизија Skу News кажа дека граѓанскиот протест кој се одржа пред Владата во Скопје имал погoлема поддршка и бројност, отколку тој на ВМРО-ДПМНЕ, пренесува порталот ...

Libertas:Груевски лично ја водел и следел акцијата на специјалците против демонстрантите на 5-ти Мај пред Владата?!

Локално - 20.05.2015

Акцијата за разбивање на протестите на 5-ти мај, според извори од МВР, ја следел и водел лично Груевски кој во нокните часови не заминал дома туку во салата со монитори каде биле вклучени безбедносните камери од настаните пред Владата на Илинденска ...

„Протестирам“ со нова дебата во Градски парк

+инфо - 20.05.2015

Граѓанско движење за мир, правда, демократизација на институциите „Протестирам“ денеска во 18 часот ќе одржи нова дебата кај „Школка“ во Градскиот парк во Скопје. „Протестирам“ бараат мир и правда, а тоа, според нив, може да се случи само ако ...

‪#‎Протестирам и попладнево во 18 ч. со дебата кај Школка

Локално - 20.05.2015

И денес во 18:00 се собираме на Школка (Градски парк), да ја довршиме вчерашната конструктивна дискусија- информираа од движењето ‪#‎ Протестирам‬ . Вчера тие исто така дебатираа кај школата во скопскиот парк, а претходно не запираа со протестите за ...

Владиниот протест ја навреди Грција

Канал5 - 20.05.2015

Силна Македонија – протестот за поддршка на владата, не помина незабележан во Грција. И додека повеќето медиуми акцентот го ставија на пораките упатени од премиерот Груевски, масовноста на протестот и кампот пред собранието, онлајн изданието на ...

Sky News: На граѓанскиот протест во Скопје имаше повеќе луѓе отколку на ВМРО-ДПМНЕ

Кирилица - 20.05.2015

Со повикување на дел од медиумите, и српски Блиц наведува дека поголема бројност имало на граѓанскиот протест пред Владата. Холандскиот новинар Марсел Ван Дер Стил во јавувањето за вестите за британската телевизија Skу News кажа дека граѓанскиот ...

Либертас: Груевски лично ја водел и следел акцијата на специјалците против демонстрантите на 5 мај пред Владата?

Бриф - 20.05.2015

Акцијата за разбивање на протестите на 5 мај, според извори од МВР, ја следел и водел лично Груевски кој во ноќните часови не заминал дома туку во салата со монитори каде биле вклучени безбедносните камери од настаните пред Владата на Илинденска ...

(ВИДЕО) Ван Дер Стил: На граѓанскиот протест во Скопје имаше повеќе луѓе отколку на ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 20.05.2015

Холандскиот новинар Марсел Ван Дер Стил во јавувањето за вестите за Skу News кажа дека граѓанскиот протест кој се одржа пред Владата во Скопје имал погoлема поддршка и бројност, отколку тој на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски лично ја водел и следел акцијата на специјалците против демонстрантите на 5-ти Мај пред Владата?!

Репортер - 20.05.2015

Акцијата за разбивање на протестите на 5-ти мај, според извори од МВР, ја следел и водел лично Груевски кој во нокните часови не заминал дома туку во салата со монитори каде биле вклучени безбедносните камери од настаните пред Владата на Илинденска ...

„Протестирам“ ќе одржи нова дебата кај „Школка“

Кирилица - 20.05.2015

Граѓанско движење за мир, правда, демократизација на институциите „Протестирам“ денеска во 18 часот ќе одржи нова дебата кај „Школка“ во Градскиот парк во Скопје. „Протестирам“ бараат мир и правда, а тоа, според нив, може да се случи само ако ...

(ВИДЕО) Sky News: На граѓанскиот протест во Скопје имаше повеќе луѓе отколку на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 20.05.2015

Холандскиот новинар Марсел Ван Дер Стил во јавувањето за вестите за Skу News кажа дека граѓанскиот протест кој се одржа пред Владата во Скопје имал погoлема поддршка и бројност, отколку тој на ВМРО-ДПМНЕ.

К-15 Контра протест! (Видео)

Среќа.mk - 20.05.2015

И популарните К-15 контра протест ама на свој начин! Погледнете го видеото насловено ”Контра протест” кое е снимено во 2013 година … ...

Политика против деца

Дневник - 20.05.2015

Марија Тасев Децата никогаш не смеат да бидат жртви, што потоа ќе се правда со каква било цел. Тие, едноставно, не смеат да бидат користени за какви било желби и амбиции на возрасните, па макар тоа биле нивните родители.

Груевски лично ја водел и следел акцијата на специјалците против демонстрантите на 5-ти Мај пред Владата?!

Либертас - 20.05.2015

Акцијата за разбивање на протестите на 5-ти мај, според извори од МВР, ја следел и водел лично Груевски кој во нокните часови не заминал дома туку во салата со монитори каде биле вклучени безбедносните камери од настаните пред Владата на Илинденска ...

Повеќе од половината македонски граѓани никогаш не протестирале

еМагазин - 20.05.2015

Додека се актуелни „пресметките“ на медиумите, чии протести беа помасовни, дали тие организирани од опозицијата или од власта, Ве потестуваме на едно интересно истражување на Центарот за истражување и креирање политики од пред неколку месеци, едно ...

(Фото): Ако на контра-протестот имало 100 илјади, тогаш на протестот за оставка биле 400 или 500 илјади?!

Репортер - 20.05.2015

Од оваа фотографија направена во неделата се гледаат отприлика 20 до 25 отсто од граѓаните кои доаѓаа на големиот граѓански протест за оставка на Владата. Според информациите од опозицијата се работи за граѓаните кои доаѓале организирано со автобуси ...

Продолжуваат протестите пред Владата

24 Вести - 19.05.2015

Демонстрантите кои бараат оставка од премиерот Груевски поминаа уште една ноќ пред зградата на Владата. Луѓето велат, не се изненадени од контракампот пред Собранието и додаваат дека немаат ништо против соседите кампувачи се додека состојбата е ...

Движењето „Протестирам“ ги разгледува следните чекори

Радио МОФ - 19.05.2015

Движењето „ Протестирам “ попладнево одржува отворен состанок на „Школка“ во Градскиот парк, каде членовите дискутираат за следните чекори, во светло на последните политички случувања во земјава.

Граѓани: Собирот на ВМРО претежно партиски

Алсат-М - 19.05.2015

Граѓаните забележуваат суштински разлики помеѓу двата последователни масовни собира во Скопје. Додека на првиот собир можеше да се забележи присуство на голем број граѓани Албанци и од други етнички заедници, со различни етнички знамиња, на ...

Денеска #Протестирам ќе се собира кај Школка, од утре веројатно пак пред Влада

МКД - 19.05.2015

Активистите на граѓанското движење „Протестирам“ денеска, наместо на протест пред Владата, во 18 часот ќе се сретнат кај Школка во Градски парк за да разговараат за наредните чекори на движењето.

Наместо на протест, денеска од „Протестирам“ ќе дебатираат кај Школка

А1 On - 19.05.2015

Активистите на граѓанското движење „Протестирам“ вечерва, наместо на протест пред Владата, во 18 часот ќе се сретнат кај Школка во Градски парк за да разговараат за наредните чекори. Од движењето велат дека немаат проблем да протестираат пред Влада, ...

#Протестирам денеска во 18 часот кај Школката во Градски Парк

Локално - 19.05.2015

Од движењето „Протестирам“ најавија дека излегуваат денеска во 18 часот на Школката во Градски парк. Овде е најавена дискусија за понатамошните активности на ‪#‎Протестирам‬. Протестирам и покрај се не престана да протестираат секој ден пред Владата ...

Светски медиуми: Помеѓу 10 и 20 илјади луѓе на протестот на опозицијата

Канал5 - 19.05.2015

И покрај најавите на СДСМ дека 100.000 луѓе бидат пред владата на протест против премиерот Груевски и неговата Влада, вчера како што пренесоа дел од македонските но и регионалните и најголемите светски медиуми, максимум 20 000 граѓани излегоа на ...

Протести на граѓанското движење „Протестирам“ пред Влада во 18 часот

Кирилица - 19.05.2015

Претходно денеска се проширија гласини за одржување на протестот пред Основен суд Скопје 1. Протестите на граѓанското движење „Протестирам“ продолжуваат и денеска, со тоа што за разлика од претходните денови кога се тргнуваше од пред Владата, па се ...

ЛИБЕРТАС: И со попуст, математиката е на страна на граѓаните кои бараат оставка – протестот далеку поброен од ...

Кирилица - 19.05.2015

Како и по секој протест или контра-протест, митинг или контра-митинг, така и сега се прават пресметки, за тоа кој бил поброен. По вчерашниот масовен граѓански протест за оставка на Владата, вечерва се одржа контра-протест на ВМРО-ДПМНЕ со цел давање ...

„Протестирам“ денеска во 18 часот кај Школката во Градски Парк

Кирилица - 19.05.2015

„Протестирам“ продолжува со протестите секој ден пред Владата во 18 чсаот со барање за оставка. Од движењето „Протестирам“ најавија дека излегуваат денеска во 18 часот на Школката во Градски парк.

(ВИДЕО):Продолжуваат протестите пред Владата

Репортер - 19.05.2015

Демонстрантите кои бараат оставка од премиерот Груевски поминаа уште една ноќ пред зградата на Владата. Видео ...

Граѓаните побараа итна промена на власта

Глас на Америка - 18.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ за понеделник најави контра-протест на своето членство, а Груевски и Заев во вторник во Стразбур ќе преговараат под око на меѓународната заедница Повеќе десетици илјади граѓани демонстрираа пред Владата барајќи правда, мир и враќање на ...

Протестен камп пред Владата

24 Вести - 18.05.2015

Дел од учесниците во вчерашниот масовен антивладин протест во Скопје, меѓу кои и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изминатата ноќ ја минаа пред зградата на Владата. По завршувањето на обраќањата на поголем број активисти, граѓани, интелектуалци, ...

ВИДЕО - Вчерашниот граѓански протест сниман со дрон

Нова ТВ - 18.05.2015

Видеото е снимано со дрон на кој се гледа колку народ излегол на улиците на вчерашниот граѓански протест на кој се ширеше пораката “Збогум Никола“. Иако медиумите шпекулираат со бројки, глетката од дронот “објаснува“ дали протестот бил ...

Експерти: Протестот пред Владата за прв пат ги сплоти сите етнички заедници

24 Вести - 18.05.2015

Сликите од синоќешниот голем сенароден протест пред Владата недвосмислено го претстави сплотувањето на граѓаните од сите етникуми, и верска припадност. За прв пат се случува на еден толку масовен протест граѓани со различна етничка припадност да ...

Водство, но се’ уште не и победа на опозицијата во Македонија

Deutsche Welle - 18.05.2015

И по големиот протест во Скопје,премиерот Груевски одбива да се повлече.Политичката агонија во земјата продолжува.Владеењето ќе му биде се’ потешко, оти граѓаните се ослободуваат од стравот, коментира Зоран Јордановски.

Протестен камп пред Владата

Р.С.Европа - 18.05.2015

Дел од учесниците во вчерашниот масовен антивладин протест во Скопје изминатата ноќ ја минаа пред зградата на владата. По завршувањето на обраќањата на поголем број активисти, граѓани, интелектуалци, аналитичари, политичари пред владата беа ...

Странските агенции за антивладиниот протест во Скопје

Р.С.Европа - 18.05.2015

Десетици илјади луѓе се собраа во неделата во центарот на Скопје барајќи оставка на конзервативниот премиер Никола Груевски, јавуваат странските новински агенции, посочувајќи дека дел од демонстрантите на мирниот протест остануваат пред владата се ...

Протестен камп пред Владата

Алсат-М - 18.05.2015

Дел од учесниците во вчерашниот масовен антивладин протест во Скопје изминатата ноќ ја минаа пред зградата на владата. По завршувањето на обраќањата на поголем број активисти, граѓани, интелектуалци, аналитичари, политичари пред владата беа ...

Протестот на „Граѓаните за Македонија“ на насловни страници во регионот и во светот

Капитал - 18.05.2015

Вчерашниот протест пред Владата доби и насловни страници на повеќе регионални и светски медиуми. Хрватскиот јавен сервис HRT, на насловната страница на својот портал обjавува текст со наслов „Груевски не сака да си оди, денеска собир на неговите ...

Најмногу коментари за постојаните протести во Скопје

Р.С.Европа - 18.05.2015

Анти-владините што се одржуваат деновиве и за денеска најавениот провладин собир во Скопје се најкоментираните теми од нашите читатели. По големиот сеграѓански протест во организација на невладини организации и опозицијата предводена од СДСМ во ...

[Фото] „Протестирам“ и денеска во 6 пред Влада, и во кампот

Радио МОФ - 18.05.2015

Грааните од движењето „Протестирам“ и денеска во 6 часот излегоа пред Владата за да побараат оставка од сегашната владејачка гарнитура, формирање преодна влада што ќе ги демократизира институциите, како и ослободување на притворените по протестите ...

Наместо Основен суд, протестот на движењето „Протестирам“ ќе се одржи пред Влада

МКД - 18.05.2015

Првичната локацијата за денешниот граѓански солидарен и мирен протест е променета, но времето за собир останува исто - 18 часот. Движењето „Протестирам" пред владиниот објект повторно ќе ги повтори своите барања за оставка и превземање на политичка ...

ГАРДИЈАН: Дваесет илјади луѓе протестираа во Македонија (ВИДЕО)

Телеграф - 18.05.2015

Бројката што ја објави „Гардијан“ за посетеноста на вчерашниот протест се совпаѓа со пресметките и на „Франс прес“, кои исто така објавија дека околу 20.000 луѓе протестирале вчера во Скопје Дваесет илјади луѓе излегоа на демонстрации во Македонија, ...

СИ-ЕН-ЕН: Десет илјади демонстранти на антивладиниот протест во Македонија

Телеграф - 18.05.2015

Околу десет илјади демонстранти учествуваа на антивладиниот протест во Македонија, на кој се бараше оставка од премиерот Никола Груевски, стои во дел од објавата на „Си-ен-ен“ Околу десет илјади демонстранти учествуваа на антивладиниот протест во ...

Екипа на РТ сними присуство на 20.000 луѓе на протестот

Телеграф - 18.05.2015

Дваесет илјади лица учествуваа на антивладините протести во Македонија, објави РТ, при што објави и снимка направена од дрон на која се потврдува бројката на присутни Дваесет илјади лица учествуваа на антивладините протести во Македонија, објави РТ ...

Колку луѓе имаше на протестот на СДСМ?

МК News - 18.05.2015

Како и на секои протести и на овој слушаме сосема различни бројки од двете страни. Претерани нормално и од едните и до другите. Според едни на протестот имало 18 000 луѓе а според другите дури 100 000.

Поддршка од Љубљана за антивладиниот протест: Фала Никола што знам што е носталгија за дома!

А1 On - 18.05.2015

Стотици македонски студенти во Љубана вчера излегоа на протест за да се солидаризираат со илјадниците граѓани што во исто време протестираа на сенародниот собир пред Владата во Скопје. На нивните транспаренти пишуваше „Оставка на Владата“, „Мир и ...

СДСМ на протестот пред Владата изброи 100.000 граѓани, a светските медиуми со бројка од 20.000

Алфа - 18.05.2015

Како Шеќеринска и Заев на вчерашниот протест пред Владата изброија 100.000 граѓани, кога светските медиуми "Франс Прес", "Русија Денес", "Гардијан", "Си-Ен-Ен" пишуваа дека на опозицискиот митинг дошле 20.000 граѓани.

(ВИДЕО) „Протестирам“ продолжува со секој ден во шест

А1 On - 18.05.2015

Дел од граѓаните кои започнаа со протести од 5-ти мај пред Владата продолжуваат со својата стратегија да се собираат во истиот термин секој ден пред Владата се додека не се исполнат барањата за оставки и распуштање на владејачката гарнитура.

(ВИДЕО) СДСМ објави снимка од дрон: „историски протест – над 100.000 граѓани побараа оставка од Груевски“

Локално - 18.05.2015

СДСМ кој беше еден од организаторите на денешниот граѓански протест објави снимка од дрон со следниот наслов: „историски протест – над 100.000 граѓани побараа оставка од ...

Вчера протест на опозицијата денеска контрапротест на власта

Локално - 18.05.2015

И додека сите нагаѓаа која е бројката колку илјади се , па математики и формули на владините мегафони, едно е сигурно, ова е најголемиот досега граѓански протест, единствен на кој заедно се вееше и албанско и македонско знаме, и кога ќе ги додадете ...

Во Љубљана протестираа и Македонците и Албанците во еден глас

+инфо - 18.05.2015

На вчерашниот протест во Љубљана, на која десетици државјани на Македонија се собраа во знак на поддршка на големиот протест пред Владата на Република Македонија организиран од „Граѓаните за Македонија“, протестираа сплотени како еден и Македонци и ...

CNN: Oколу 10.000 лица протестираа во Македонија

Сител - 18.05.2015

Oколу десет илјади демонстранти учествуваа на антивладиниот протест во Македонија, на кој се бараше оставка од премиерот Никола Груевски, стои во објавата на „Си-ен-ен“ за вчерашниот протест во Скопје на опозицијата и на граѓански здруженија.

Не доаѓам!

Н.Македонија - 18.05.2015

Единствената „додадена вредност“, создадена на многу автентичен начин, се неколкуте (но не сите) пленуми и социјални движења. Заев долго најавуваше дека дозирањето на „бомбите“ е такво што последните буквално ќе ги дочекаме на нозе.

Останува Секој ден во 6 - „Протестирам“ од 18 часот пред Влада

+инфо - 18.05.2015

Протестите на граѓанското движење „Протестирам“ продолжуваат и денеска, со тоа што за разлика од претходните денови кога се тргнуваше од пред Владата, па се одеше до Основен суд и пред Собранието на Република Македонија, или вчера, кога се тргна од ...

Вчерашниот протест пред Владата (ВИДЕО)

+инфо - 18.05.2015

Ако пропуштивте нешто, на видеото може да видите како се одвиваше протестот пред Владата на Република Македонија кој вчера го организираше опозицијата со невладини организации и ...

Во 18 часот протест пред Влада – се бараат оставки

Локално - 18.05.2015

Протестите на граѓанското движење „Протестирам“ продолжуваат и денеска, со тоа што за разлика од претходните денови кога се тргнуваше од пред Владата, па се одеше до Основен суд и пред Собранието на Република Македонија, или вчера, кога се тргна од ...

(ВИДЕО) „Протестирам“ продолжува секој ден во 18h со истите барањата

Локално - 18.05.2015

Дел од граѓаните кои започнаа со протести од 5-ти мај пред Владата продолжуваат со својата стратегија да се собираат во истиот термин секој ден пред Владата се додека не се исполнат барањата за оставки и распуштање на владејачката ...

Libertas: Mатематиката е на страна на граѓаните кои бараат оставка – протестот далеку поброен од контра-протестот

Локално - 18.05.2015

Како и по секој протест или контра-протест, митинг или контра-митинг, така и сега се прават пресметки, за тоа кој бил поброен. По вчерашниот масовен граѓански протест за оставка на Владата, вечерва се одржа контра-протест на ВМРО-ДПМНЕ со цел давање ...

ФОТО: И британски „Гардијан“ изброи 20.000 лица, само за Заев и Шекеринска се 100.000

Нетпрес - 18.05.2015

Еден од најпрестижните и највлијателни светски весници, британски „Гардијан“ објави дека на денешните антивладини протести во Скопје учествувале 20.000 демонстранти. -Околу 20.000 демонстранти излегоа на улиците во Македонија и побараа Владата да се ...

Граѓаните од цела Македонија тргнаа кон главниот град – Скопје подготвено за големиот протест!

Актуелно24 - 18.05.2015

Граѓанската и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката, „Граѓаните за Македонија“ заедно со опозициските партии денеска организират граѓански протест пред Владата.

ВО ЖИВО од протестот на граѓаните за Македонија

Актуелно24 - 18.05.2015

Проследете го во живо протестот од пред Владата на Република Македонија, каде граѓаните од целата територија на нашата држава го искажуваат своето незадоволство од оваа ...

Заев: Неопходен е договор за преодна влада

Дневник - 18.05.2015

По овој настан, Никола Груевски мора да си замине за да се вратат демократијата, надежта и достоинството, за да ја исправиме Македонија на нозе, порача вчера од протестот пред Владата лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Фото: И најугледниот британски весник „Гардијан“ изброи 20.000 протестанти, само за Шекеринска и Заев беа 100.000

Денешен - 18.05.2015

Еден од најпрестижните и највлијателни светски весници, британски „Гардијан“ објави дека на денешните антивладини протести во Скопје учествувале 20.000 демонстранти. -Околу 20.000 демонстранти излегоа на улиците во Македонија и побараа Владата да се ...

И најугледниот британски весник „Гардијан“ изброи 20.000 протестанти, само за Шекеринска и Заев беа 100.000

Fox.mk - 18.05.2015

Еден од најпрестижните и највлијателни светски весници, британски „Гардијан“ објави дека на денешните антивладини протести во Скопје учествувале 20.000 демонстранти. -Околу 20.000 демонстранти излегоа на улиците во Македонија и побараа Владата да се ...

Ројтерс : Етничко единство против Владата

Репортер - 18.05.2015

Десетици илјади луѓе се собраа во неделата во центарот на Скопје барајќи оставка на конзервативниот премиер Никола Груевски, јавуваат странските новински агенции, посочувајќи дека дел од демонстрантите на мирниот протест остануваат пред владата се ...

Шлаканица за Шекеринска и од CNN: Oколу 10.000 лица протестираа во Македонија

Курир - 18.05.2015

Oколу десет илјади демонстранти учествуваа на антивладиниот протест во Македонија, на кој се бараше оставка од премиерот Никола Груевски, стои во објавата на „Си-ен-ен“ за вчерашниот протест во Скопје на опозицијата и на граѓански здруженија.

„Си-ен-ен“ јавува дека на антивладиниот протест имало 10 илјади демонстранти

Република - 18.05.2015

Светски познатата телевизиска станица „Си-ен-ен“ јавува деа околу десет илјади демонстранти учествувале на антивладиниот протест во Македонија, на кој се бараше оставка од премиерот Никола Груевски.

Гардијан пишува за бројка од 20.000 луѓе на протестот пред Владата

Press24 - 18.05.2015

Гардијан и Франс прес излегоа со бројка од 20.000 луѓе, кои вчера се собраа на протестите на опозицијата пред Владата во Скопје. Дваесет илјади луѓе излегоа на демонстрации во Македонија, на кои се бараше оставка од премиерот Никола Груевски, објави ...

Си-Ен-Ен изброја околу десет илјади граѓани на вчерашниот протест

Press24 - 18.05.2015

Си-Ен-Ен излезе со бројка од 10.000 луѓе, кои вчера се собраа на протестите на опозицијата пред Владата во Скопје, на која се бараше оставка од премиерот Никола Груевски. Околу десет илјади луѓе излегоа на демонстрации во Македонија, на кои се ...

Шлаканица за Шекеринска и од CNN: Oколу 10.000 лица протестираа во Македонија

Денешен - 18.05.2015

Oколу десет илјади демонстранти учествуваа на антивладиниот протест во Македонија, на кој се бараше оставка од премиерот Никола Груевски, стои во објавата на „Си-ен-ен“ за вчерашниот протест во Скопје на опозицијата и на граѓански здруженија.

CNN: Oколу 10.000 протестанти пред Владата во Македонија

Fox.mk - 18.05.2015

Oколу десет илјади демонстранти учествуваа на антивладиниот протест во Македонија, на кој се бараше оставка од премиерот Никола Груевски, стои во објавата на „Си-ен-ен“ за вчерашниот протест во Скопје на опозицијата и на граѓански здруженија.

Никој од светските медиуми не ги виде стоте илјади демонстранти на Заев

Нетпрес - 18.05.2015

Веста за вчерашниот протест на опозицијата во Македонија ја пренесуваат речиси сите светски новински агенции. Интересно е тоа што во поглед на излезеноста на протестот, сите тврдат дека имало околу 20.000 граѓани, што е само една петтина од она што ...

„Гардијан“: Околу 20.000 луѓе протестираа во Скопје (ВИДЕО)

Курир - 18.05.2015

Како што објави „Гардијан“, на вчерашниот протест во Скопје присуствуваа околу 20.000 луѓе, а овие пресметки се поклопуваат и со пресметките на „Франс прес“. „Гардијан“ пишува дека протестите се поради барање оставка од премиерот Никола Груевски ...

Водство на опозицијата во Македонија

Репортер - 18.05.2015

И по големиот протест во Скопје,премиерот Груевски одбива да се повлече.Политичката агонија во земјата продолжува.Владеењето ќе му биде се’ потешко, оти граѓаните се ослободуваат од стравот, коментира Зоран Јордановски.

Во 18 часот протест пред Влада – се бараат оставки и одговорност

Либертас - 18.05.2015

Протестите на граѓанското движење „Протестирам“ продолжуваат и денеска, со тоа што за разлика од претходните денови кога се тргнуваше од пред Владата, па се одеше до Основен суд и пред Собранието на Република Македонија, или вчера, кога се тргна од ...

(ВИДЕО)Погледнете го целосното видео од 100 илјадниот масовен протест за оставка на Груевски

Бриф - 18.05.2015

Вчерашниот мирен протест пред владата на Република Македонија ги обедини граѓаните на Република Македонија. Студенти, хонорарци, работници, професори, доктори, уметници, земјоделци, невладени организации и граѓански здруженија…сите беа дојдени со ...

Во 18 часот „Протестирам“ пред Владата ќе бара оставки

Репортер - 18.05.2015

Граѓанското движење „Протестирам“ и денеска продолжува со протести. За разлика од претходните денови, протестот овој пат ќе биде пред Владата во 18 часот, така што ќе биде засилување на кампот на демонстрантите кои се пред Владата.

Експерти: Протестот пред Владата ги сплоти сите етнички заедници

Репортер - 18.05.2015

Сликите од синоќешниот голем сенароден протест пред Владата недвосмислено го претстави сплотувањето на граѓаните од сите етникуми, и верска припадност. За прв пат се случува на еден толку масовен протест граѓани со различна етничка припадност да ...

(ГАЛЕРИЈА) Поддршка од Љубљана за антивладиниот протест: СТАВ ИЛИ СТРАВ,ОДБЕРИ САМ!

Репортер - 18.05.2015

Стотици македонски студенти во Љубана вчера излегоа на протест за да се солидаризираат со илјадниците граѓани што во исто време протестираа на сенародниот собир пред Владата во Скопје. На нивните транспаренти пишуваше „Оставка на Владата“, „Мир и ...

ФОТО: Започна контра-протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 18.05.2015

Вечерва пред Собранието се одржува контра-протестот на ВМРО-ДПМНЕ за поддршка на Владата на премиерот Никола Груевски, како одговор на вчерашниот масовен граѓански антивладин протест кој се одржа пред Владата.

(ВИДЕО) „Протестирам“ продолжува со секој ден во 18h со истите барањата за оставки и распуштање на владејачката ...

Репортер - 18.05.2015

Дел од граѓаните кои започнаа со протести од 5-ти мај пред Владата продолжуваат со својата стратегија да се собираат во истиот термин секој ден пред Владата се додека не се исполнат барањата за оставки и распуштање на владејачката ...

ВИДЕО: Нова снимка од масовниот граѓански протест пред Владата од 17 мај

Либертас - 18.05.2015

На социјалните мрежи се споделува нова снимка од масовниот граѓански протест пред Владата кој се одржа вчера (17 мај) на кој малку подобро може да се забележат десетиците илјади граѓани кои дојдоа да побараат оставка од Груевски и целата Влада.

И со попуст, математиката е на страна на граѓаните кои бараат оставка – протестот далеку поброен од контра-протестот

Либертас - 18.05.2015

Како и по секој протест или контра-протест, митинг или контра-митинг, така и сега се прават пресметки, за тоа кој бил поброен. Кликнете на фотографијата за поголеми димензии По вчерашниот масовен граѓански протест за оставка на Владата, вечерва се ...

ВИДЕО: Гардијан: Дваесет илјади луѓе протестираа во Македонија

Пулс24 - 18.05.2015

Бројката што ја објави “Гардијан“ за посетеноста на вчерашниот протест се совпаѓа со пресметките и на “Франс Прес“ кои исто така објавија дека 20.000 луѓе протестирале вчера во Скопје. Дваесет илјади луѓе излегоа на демонстрации во Македонија, на ...

Шлаканица за Шекеринска и од CNN: Oколу 10.000 лица протестираа во Македонија

Пулс24 - 18.05.2015

Oколу десет илјади демонстранти учествуваа на антивладиниот протест во Македонија, на кој се бараше оставка од премиерот Никола Груевски, стои во објавата на „Си-ен-ен“ за вчерашниот протест во Скопје на опозицијата и на граѓански здруженија.