TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК: Привршува теренската проверка

ТВ21 - 03.04.2016

Теренските проверки на Избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти вечерва Државната изборна комисија. ДИК информира дека теренските проверки се спроведуваат во согласност со определената динамика.

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

Канал5 - 03.04.2016

Теренските проверки на Избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти вечерва Државната изборна комисија. ДИК информира дека теренските проверки се спроведуваат во согласност со определената динамика.

ДИК: Привршуваат теренските проверки на гласачите

Фокус - 03.04.2016

Државната изборна комисија во моментов е фокусирана на внес и обработка на податоците од анкетните прашалници во единствената електронска апликација. Се прават напори сите податоци да бидат на време внесени и соодветно обработени.

ДИК - Теренските проверки се во завршна фаза

Утрински - 03.04.2016

Теренските проверки на Избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти вечерва Државната изборна комисија. ДИК информира дека теренските проверки се спроведуваат во согласност со определената динамика.

ДИК: Теренските проверки во завршна фаза

Вест - 03.04.2016

Теренските проверки на Избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти вечерва Државната изборна комисија. ДИК информира дека теренските проверки се спроведуваат во согласност со определената динамика.

Неизвесен рокот за теренска проверка на ДИК

24 Вести - 03.04.2016

Сеуште не се знае дали тимовите на ДИК ќе успеат денеска да ја завршат теренската проверка на 89.383 спорни гласачи запишани во избирачкиот список. Комисијата не соопштува до каде е проверката, ниту колкава е бројката на веќе проверени спорни ...

Сомнежи во теренската проверка на ДИК

Телма - 03.04.2016

Растат сомнежите за начинот на кој се спроведува теренската проверка на сомнителни гласачи во избирачкиот список. Претседателката на ДОМ и пратеничка, Лилјана Поповска оценува дека постапката е несериозна, со оглед на тоа што, како што вели, ДИК ...

ДИК:Сите членови се целосно посветени теренските проверки навремено да бидат завршени

Телма - 03.04.2016

Државната изборна комисија информира дека теренските проверки на Избирачкиот список се спроведуваат во согласност со определената динамика. Над 550 анкетари во сите 80 општини на територијата на Република Македонија, почнувајќи од 28 март ...

Во ДИК уште не се знае дали ќе продолжи теренската проверка

Сакам да кажам - 03.04.2016

Од Државната изборна комисија (ДИК) вечерва соопштија дека теренските проверки во сите подрачни одделенија на Државната изборна комисија се во завршна фаза, но не кажаа дали теренската проверка на спорните записи во избирачкиот список ќе продолжи и ...

ДИК: Теренските проверки на избирачкиот список се во завршна фаза

24 Вести - 03.04.2016

Теренските проверки на избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти вечерва Државната изборна комисија. Оттаму информираат дека теренските проверки се спроведуваат во согласност со определената динамика.

Процените на ДИK пред викендот беа оптимистички, но вчера таа молчеше

Дневник - 03.04.2016

Државната изборна комисија, единствено надлежна за Избирачкиот список, вчера, за кога беше најавено финализирање на теренската проверка на 89.383 спорни гласачи во Избирачкиот список, целиот ден молчеше.

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

Сител - 03.04.2016

Државната изборна комисија информира дека теренските проверки на Избирачкиот список се спроведуваат во согласност со определената динамика. Над 550 анкетари во сите 80 општини на територијата на Република Македонија, почнувајќи од 28 март ...

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

Телеграф - 03.04.2016

Државната изборна комисија во моментов е фокусирана на внес и обработка на податоците од анкетните прашалници во единствената електронска апликација Теренските проверки на Избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти ...

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

+инфо - 03.04.2016

Теренските проверки на сомнителните гласачи во сите подрачани одделенија на Државната изборна комисија (ДИК) се во завршна фаза, соопштија вечерва од ДИК. Оттаму додаваат дека во моментов Комисијата е фокусирана на внесување и обработка на ...

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

Алфа - 03.04.2016

Теренските проверки на Избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти вечерва Државната изборна комисија. Теренските проверки на Избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти вечерва Државната ...

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

Нова ТВ - 03.04.2016

Теренските проверки во сите подрачни одделенија на Државната изборна комисија се во завршна фаза. Над 550 анкетари во сите 80 општини на територијата на Република Македонија, почнувајќи од 28 март непрекинато работат во периодот од 8:30 до 19:00 ...

ДИК ветува дека теренската проверка ќе заврши според определената динамика

МКД - 03.04.2016

Државната изборна комисија соопштува дека теренските проверки на избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза и дека проверките се спроведуваат во согласност со определената динамика.

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

Репортер - 03.04.2016

Теренските проверки на Избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти вечерва Државната изборна комисија. ДИК информира дека теренските проверки се спроведуваат во согласност со определената динамика.

Се поголеми сомнежи во теренската проверка на ДИК

Локално - 03.04.2016

Растат сомнежите за начинот на кој се спроведува теренската проверка на сомнителни гласачи во избирачкиот список. Претседателката на ДОМ и пратеничка, Лилјана Поповска оценува дека постапката е несериозна, со оглед на тоа што, како што вели, ДИК ...

ДИК:Теренските проверки се во завршна фаза

Фактор - 03.04.2016

Теренските проверки на гласачи во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопштуваат од Државната изборна комисија. Над 550 анкетари во 80 општини во државата, континуирано работат во периодот од 8.30 до 19 часот.

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

Либертас - 03.04.2016

Теренските проверки на сомнителните гласачи во сите подрачани одделенија на Државната изборна комисија (ДИК) се во завршна фаза, соопштија вечерва од ДИК. Оттаму додаваат дека во моментов Комисијата е фокусирана на внесување и обработка на ...

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

Локално - 03.04.2016

Државната изборна комисија информира дека теренските проверки на Избирачкиот список се спроведуваат во согласност со определената динамика. Интегрално соопштение на Државната изборна комисија: Државната изборна комисија информира дека теренските ...

ДИК не кочи, туку привршува со теренските проверки

Република - 03.04.2016

Теренските проверки на сомнителните гласачи во сите подрачани одделенија на Државната изборна комисија (ДИК) се во завршна фаза, соопштија вечерва од ДИК. Оттаму додаваат дека во моментов Комисијата е фокусирана на внесување и обработка на ...

Многу проблеми со теренската проверка на ДИК

Локално - 03.04.2016

Тешко оди проверката, на ДИК на терен ..Ииако со добра воља сепак потребно е и доволно време , за да се се заврши се како што треба. Анкетарите се тука , но ги нема тие кои треба да бидат анкетрани, а непопишувањето не е забршена работа , тоа пак ...

ДИК: До понеделник треба да се стигне уште кај 60 000 гласачи

Република - 03.04.2016

Проверка на Избирачкиот список ќе заврши до понеделник, уверуваат до Државната изборна комисија. Оттаму велат дека теренската проверка оди во најдобар ред и дека ќе бидат запазени сите рокови.

ДИК: Теренските проверки се во завршна фаза

Lider - 03.04.2016

Теренските проверки на Избирачкиот список во сите подрачни одделенија се во завршна фаза, соопшти вечерва Државната изборна комисија. ДИК информира дека теренските проверки се спроведуваат во согласност со определената динамика.

Многу проблеми со проверката на терен на ДИК

ТВ21 - 02.04.2016

Со овие проблеми се соочија двајца анкетари кои во улицата Џон Кенеди во Чаир, вршеа проверка на гласачите од Избирачкиот список, а екипата на ТВ21 ги снимаше ваквите дијалози. Анкетарката Арбина Ќерими, рече дека повеќето од граѓаните моментално не ...

До понеделник треба да се стигне уште кај 60.000 гласачи

Дневник - 02.04.2016

Проверката на Избирачкиот список ќе заврши до понеделник, уверуваат од Државната изборна комисија. Оттаму велат дека теренската проверка оди во најдобар ред и дека ќе бидат запазени сите рокови.

ДИК: можно е кусо пролонгирање на датумот за теренска проверка

Сакам да кажам - 02.04.2016

Теренската проверка на 87.362 спорни записи на гласачи во изборачкиот список треба да заврши утре, но можно е Државната изборна комисија (ДИК) да донесе одлука за пречекорување на рокот за уште два-три дена, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК, Адмир Шабани ...

Утре завршува теренската проверка на избирачкиот список

Канал5 - 02.04.2016

Продолжуваат теренските проверки на ДИК. Рокот за проверка на нешто повеќе од 89 илјади граѓани кои се најдоа на списокот со спорни гласачи според предвидениот рок треба да бидат проверени до утре.

ДИК не кажува до каде е теренската проверка

Телма - 02.04.2016

Не се знае дали тимовите на ДИК ќе успеат до утре да ја завршат теренската проверка на 89.383 спорни гласачи запишани во избирачкиот список. Од комисијата, еден ден пред истекот на предвидениот рок, не сакаат да соопштат никакви детали за тоа до ...

ДИК: До утре ќе биде завршена теренската проверка

МКД - 02.04.2016

Нема никакво проблеми во однос на спроведувањето на теренската проверка на избирачкиот список, ангажирани се дополнителни анкетари и до 3 април ќе се заврши овој дел од прочистувањето на избирачкиот список, велат од Државната изборна комисија.

РОКОТ Е ДО ПОНЕДЕЛНИК: За два дена треба да се проверат 60.000 гласачи

Телеграф - 02.04.2016

Досега имаме 20.600 лица со пополнети прашалници. Во некои општини проверката е при крај, но во некои оди потешко. Најмногу работа имаме во Карпош и во Куманово, вели Љупка Гугучевска од ДИК Проверката на Избирачкиот список ќе заврши до понеделник, ...

(ВИДЕО) ТВ21 на терен во Чаир: Многу проблеми со проверката на ДИК

Репортер - 02.04.2016

Со овие проблеми се соочија двајца анкетари кои во улицата Џон Кенеди во Чаир, вршеа проверка на гласачите од Избирачкиот список, а екипата на ТВ21 ги снимаше ваквите дијалози. Анкетарката Арбина Ќерими, рече дека повеќето од граѓаните моментално не ...

ВИДЕО: ТВ21 на терен во Чаир: Многу проблеми со проверката на ДИК

Либертас - 02.04.2016

Со овие проблеми се соочија двајца анкетари кои во улицата Џон Кенеди во Чаир, вршеа проверка на гласачите од Избирачкиот список, а екипата на ТВ21 ги снимаше ваквите дијалози. Анкетарката Арбина Ќерими, рече дека повеќето од граѓаните моментално не ...

НЕИЗВЕСНА ТЕРЕНСКА ПРОВЕРКА: Може ли за два дена да се проверат 60 000 спорни гласачи?

Фактор - 02.04.2016

Утре истекува рокот според првичните планови за теренска проверка, но сепак овој датум засега е неизвесен, поради големиот број останати сомнителни гласачи, и краткиот рок. Од ДИК упорно уверуваат дека теренската проверка ќе биде готова до недела (3 ...

ДИК: До утре ќе биде завршена теренската проверка

Вечер Прес - 02.04.2016

На барање Дирекцијата за заштита на личните податоци на интернет-страницата на ДИK веќе го нема списокот на гласачите што теренски се проверуваат Нема никакво проблеми во однос на спроведувањето на теренската проверка на избирачкиот список, ...

До утре ќе биде завршена теренската проверка

Тера - 02.04.2016

Нема никакво проблеми во однос на спроведувањето на теренската проверка на избирачкиот список, ангажирани се дополнителни анкетари и до 3 април ќе се заврши овој дел од прочистувањето на избирачкиот список, велат од Државната изборна комисија.

ДИК не кажува до каде е теренската проверка, можно е да се пролонгира за уште неколку дена

Либертас - 02.04.2016

Не се знае дали тимовите на ДИК ќе успеат до утре да ја завршат теренската проверка на 89.383 спорни гласачи запишани во избирачкиот список. Од комисијата, еден ден пред истекот на предвидениот рок, не сакаат да соопштат никакви детали за тоа до ...

ДИК ќе поднесе тужба до Управниот суд

Утрински - 01.04.2016

На интеренет страницата на ДИК од денеска веќе го нема списокот на гласачи што теренски се проверуваат, како што бараше Дирекцијата за заштита на лични податоци. Во однос на другото барање на Дирекцијата, гласачите да може да го проверуваат само ...

ДИK е убедена дека теренската проверка ќе биде готова до недела

Дневник - 01.04.2016

Државната изборна комисија стои на кажаното пред неколку дена дека заклучно со 3-ти април завршува теренската проверка на спорните гласачи. И покрај шпекулациите дека во одредени општини анкетарите не успеале да проверат ниту мал процент од ...

Пополнети 20.600 прашалници, остануваат уште околу 69.000

+инфо - 01.04.2016

Во првите три дена од теренските проверки пополнети се 20.640. од вкупно 89.000 прашалници и оставени се 498 известувања, вели Љупка Гугучевска, советник во Државната изборна комисија (ДИК).

Теренската проверка на спорни гласачи оди бавно

Фактор - 01.04.2016

Теренската проверка на сомнителни гласачи се одбива бавно. Ова го потврдуваат и од Државната изборна комисија од каде велат дека во првите три дена пополнети се 20.640 од вкупно 89.000 прашалници и оставени се 498 известувања.

ДИК попладнево ќе одржи јавна седница

Канал5 - 31.03.2016

Државната изборна комисија-ДИК за 17 часот закажа јавна седница на која ќе расправа за Постапување по привремените решенија на Дирекцијата за заштита на лични податоци. Точки на дневниот ред на седницата кои ги најави ДИК се: Разгледување на ...

Анкетарите на ДИК ја продолжуваат работата и во регионот на Тетово

Алсат-М - 31.03.2016

Од понеделникот 21 анкетар на ДИК тропаат од врата до врата низ општина Тетово и околината за да ги верификуваат таканаречените фиктивни гласачи. Инаку, во градот Тетово има вкупно 4.763 такви, во општина Теарце 275, во Желино 343, во Јегуновце 320, ...

На ДИК ќе и треба цел месец за теренската проверка

Телма - 31.03.2016

Државната изборна комисијата денеска ги соопшти резултатите од теренската проверка на гласачите за првите два дена. Проверката оди многу бавно во скопски K арпош, каде се проверени нешто повеќе од двесте спорни гласачи, а треба да се проверат речиси ...

ДИK доби забрана да го објавува списокот за проверка на 89.000 избирачи

Дневник - 31.03.2016

Забрана Државната изборна комисија на својата интернет-страница да објавува име, презиме, адреса, пол, општина, датум на раѓање, податок за иселени лица и број на гласачко место, односно записи што ги содржи веќе објавениот список за теренска ...

ДИК попладнево ќе одржи јавна седница

А1 On - 31.03.2016

Државната изборна комисија-ДИК за 17 часот закажа јавна седница на која ќе расправа за Постапување по привремените решенија на Дирекцијата за заштита на лични податоци. Точки на дневниот ред на седницата кои ги најави ДИК се: Разгледување на ...

ДИК попладнево ќе одржи јавна седница

Репортер - 31.03.2016

Државната изборна комисија-ДИК за 17 часот закажа јавна седница на која ќе расправа за Постапување по привремените решенија на Дирекцијата за заштита на лични податоци. Точки на дневниот ред на седницата кои ги најави ДИК се: Разгледување на ...

Попладнево ДИК ќе одржи јавна седница

Курир - 31.03.2016

Државната изборна комисија-ДИК за 17 часот закажа јавна седница на која ќе расправа за Постапување по привремените решенија на Дирекцијата за заштита на лични податоци. Точки на дневниот ред на седницата кои ги најави ДИК се: Разгледување на ...

ДИК попладнево ќе одржи јавна седница

Press24 - 31.03.2016

Државната изборна комисија-ДИК за 17 часот закажа јавна седница на која ќе расправа за Постапување по привремените решенија на Дирекцијата за заштита на лични податоци. Точки на дневниот ред на седницата кои ги најави ДИК се: Разгледување на ...

ДИК попладневно ќе одржи јавна седница

Пулс24 - 31.03.2016

Државната изборна комисија-ДИК за 17 часот закажа јавна седница на која ќе расправа за Постапување по привремените решенија на Дирекцијата за заштита на лични податоци. Точки на дневниот ред на седницата кои ги најави ДИК се: Разгледување на ...

На ДИК ќе и треба цел месец за теренската проверка

Либертас - 31.03.2016

Државната изборна комисијата денеска ги соопшти резултатите од теренската проверка на гласачите за првите два дена. Проверката оди многу бавно во скопски Kарпош, каде се проверени нешто повеќе од двесте спорни гласачи, а треба да се проверат речиси ...

Теренската проверка во скопски Карпош оди многу бавно

Локално - 31.03.2016

Проверката на Државната изборна комисија оди многу бавно во скопската општина Карпош, каде за два дена теренски се проверени десте спорни гласачи, а треба да бидат проверени речиси седум илјади.

Спорни се гласачите или теренската проверка?

Призма - 30.03.2016

Роковите за теренска проверка, нивната анализа и евентуалното бришење на спорните гласачи се претесни доколку изборите се одржат на 5 јуни. Во меѓувреме на теренот се отвораат повеќе прашања отколку решенија за отворените дилеми.

Фантомите ги симнаа маските

Вест - 30.03.2016

Државната изборна комисија, вчера, на веб-страницата го објави списокот на гласачи чии податоци се предмет на теренска проверка, откако мнозинството на Комисијата завчера ја изгласа оваа одлука.

Веб-страницата на ДИК падна поради преоптовареност

Дневник - 30.03.2016

Државната изборна комисија вчера го објави списокот со таканаречените неконзистентни записи во врска со гласачите што се предмет на теренски проверки. Списокот содржи име, презиме и адреса.

ДИК објави над 89.000 имиња за проверка

Утрински - 30.03.2016

Александра М. Митевска Вкупно 89.384 гласачи кои се опфатени со теренската проверка се најдоа вчера на веб-страницата на ДИК, по одлуката што ја донесоа во понеделникот петмина од вкупно девет членови на Комисијата - за објавување на дел од списокот ...

Раде Шербеџија и семејството на Субрата Рој на списокот на ДИК

+инфо - 30.03.2016

Хрватскиот глумец Раде Шербеџија, семејството на индискиот инвеститот Субрата Рој, Сушанта и Свапна Рој, кои добија македонско државјанство се дел од звучните имиња кои се најдоа на списокот за теренска проверка кој го објави ДИК, јави НОВА .

ДИК: Теренската проверка ќе заврши до 3 април без проблеми

Република - 30.03.2016

Работата на терен тече солидно, граѓаните соработуваат, и освен ситни технички проблеми нема други компликации. Вака Државната изборна комисија го оцени вчерашниот прв ден на теренска проверка на 89.383 граѓани за кои како што оценија „постојат ...

Глумецот Раде Шербеџија и семејството на Субрата Рој на списокот на ДИК

Тера - 30.03.2016

Хрватскиот глумец Раде Шербеџија, семејството на индискиот инвеститот Субрата Рој, Сушанта и Свапна Рој, кои добија македонско државјанство се дел од звучните имиња кои се најдоа на списокот за теренска проверка кој го објави ДИК.

Раде Шербеџија и фамилијата на Субрата Рој се најдоа Избирачкиот список со спорни гласачи

Локално - 30.03.2016

Хрватскиот глумец Раде Шербеџија, семејството на индискиот инвеститот Субрата Рој, Сушанта и Свапна Рој, кои добија македонско државјанство се дел од звучните имиња кои се најдоа на списокот за теренска проверка кој го објави ДИК, јавува поратало ...

Објавен е списокот за теренска проверка на него звучни имиња

Телма - 29.03.2016

Артан Груби, шефот на кабинет на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, оваа недела треба да ги очекува анкетарите на ДИК, кои ќе дојдат да ја проверат вистинитоста на неговите лични податоци. Тој е еден од 89-те илјади граѓани од сите 80 општини, кои се ...

Манчевски: ДИК да одговори дали до 5 јуни ќе има веродостоен список

24 Вести - 29.03.2016

СДСМ обвинува дека се дискредитира процесот на теренска проверка откако повеќе членови на комисијата ги украле, како што велат ЦД-еата со доверливи податоци. Бараат ДИК да одговори дали до 5 јуни Македонија ќе има веродостоен избирачки ...

Граѓаните соработуваат со анкетарите на ДИК

Алсат-М - 29.03.2016

Вкупно 488 анкетари ја почнаа проверката од врата на врата за спорните имиња во избирачкиот список. Ова денеска го потврдија од ДИК, а Алсат М беше на терен со една од екипите на Комисијата во скопски Чаир.

ДИК ги објави имињата на „спорните“ гласачи

24 Вести - 29.03.2016

Државната изборна комисија го објави списокот со име, презиме и адреса, на сите 89 000 гласачи кои се предмет на теренска проверка. Граѓаните со ова имаат можност однапред да знаат дали анкетарите на ДИК, ќе им затропаат на врата, ако тие, нивните ...

ДИК ги објави имињата на гласачите за теренска проверка

Вест - 29.03.2016

ДИК го објави списокот со име, презиме и адреса на сите 89 000 гласачи кои се предмет на теренска проверка. Меѓу гласачите кои ќе бидат проверени од ДИК, се најдоа имињата и на јавни личности - Артан Груби, Јани Макрадули, како и имиња на новинари, ...

ДИК го објави списокот на неконзистетни записи кои теренски се проверуваат

Утрински - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб-страница го објави списокот на неконзистентни записи - Предмет на теренски проверки. Списокот содржи име, презиме и адреса. Според Љупка Гугучевска, советник во ДИК на списокот има 100.436 ...

ДИК го објави списокот на неконзистетни записи кои теренски се проверуваат

Канал5 - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб-страница го објави списокот на неконзистентни записи - Предмет на теренски проверки. Списокот содржи име, презиме и адреса. Според Љупка Гугучевска, советник во ДИК на списокот има 100.436 ...

СДСМ бара ДИК да го соопшти роковникот за прочистување на Избирачкиот список

Вест - 29.03.2016

СДСМ ја повика Државната изборна комисија да го соопшти патоказот и роковникот по којшто ќе се прчистува Избирачкиот список и да каже дали за изборите закажани на 5 јуни може да има веродостоен Избирачки список.

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Дневник - 29.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб – страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

Најмногу спорни гласачи од избирачкиот список се проверуваат во Чаир, Бутел и Шуто Оризари

24 Вести - 29.03.2016

Најголем број спорни гласачи од Избирачкиот список, околу 17 илјади, анкетарите на ДИК ќе ги проверуваат во општините Чаир, Бутел и Шуто Оризари. Повеќе од 11 илјади спорни гласачи има во Куманово и Липковскиот регион, речиси 7.000 во Центар и ...

Објавен списокот со спорните гласачи

Дневник - 29.03.2016

Државната изборна комисија, на својата интернет страница, го објави списокот со име и презиме на сите 89. 338 гласачи кои се предмет на теренска проверка . Одлуката вчера ја донесе мнозинството членови во комисијата, според кои ќе се зголеми ...

Теренската проверка без проблеми, ќе заврши до 3 април

Дневник - 29.03.2016

Работата на терен тече солидно, граѓаните соработуваат, и освен ситни технички проблеми нема други компликации. Вака Државната изборна комисија го оцени вчерашниот прв ден на теренска проверка на 89.383 граѓани за кои како што оценија „постојат ...

Спорните гласачи ќе бидат објавени на интернет страницата на ДИК

Канал5 - 29.03.2016

Имињата на спорните гласачи од теренската проверка на избирачкиот список ќе бидат објавени на веб страната на Државната изборна комисија. На вчерашната седница на ДИК за предлогот поднесен од Бедредеин Ибраими член на ДИК од ДПА, гласаа членоте на ...

ДИК го објави списокот на гласачи од теренската проверка

ТВ21 - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) го објави списокот на гласачи кои се проверуваат теренски по име презиме и адреса на живеење на официјалната интернет страница. ДИК вчера со пет гласа „за“ и четири „против“, реши овие информации да бидат достапни за ...

Објавен списокот со спорните гласачи

Фокус - 29.03.2016

Најмногу спорни записи има во Чаир, Бутел и Шуто Оризари – 17 илјади записи. Државната изборна комисија го објави Списокот на гласачи чии податоци се предмет на теренска проверка. Списокот содржи име, презиме и адреса.

СДСМ бара ДИК да го соопшти роковникот за прочистување на Избирачкиот список

Телма - 29.03.2016

СДСМ денеска ја повика Државната изборна комисија да го соопшти патоказот и роковникот по којшто ќе се прчистува Избирачкиот список и да каже дали за изборите закажани на 5 јуни може да има веродостоен Избирачки список.

СДСМ ја прозва ДИК - Ќе има ли веродостоен список за избори на 5 јуни

Утрински - 29.03.2016

СДСМ денеска ја повика Државната изборна комисија да ги соопшти, како што беше речено, патоказот и роковникот за прочистување на избирачкиот список и да каже дали тој ќе биде веродостоен за изборите најавени на 5 јуни.

Глумецот Раде Шербеџија и семејството на Субрата Рој на списокот на ДИК

Нова ТВ - 29.03.2016

Хрватскиот глумец Раде Шербеџија, семејството на индискиот инвеститот Субрата Рој, Сушанта и Свапна Рој, кои добија македонско државјанство се дел од звучните имиња кои најдоа на списокот за теренска проверка кој го објави ДИК.

ДИК: Теренската проверка ќе заврши до 3 април

МКД - 29.03.2016

Теренската проверка на податоците на 89.338 гласачи за кои постојат „неконзистентни записи“ во избирачкиот список и другите дата бази од државните институции се врши со 488 анкетари во 80 општини во земјава.

Манчевски: ДИК да каже дали процесот на проверка е кредибилен

Нова ТВ - 29.03.2016

Јавно ја повикувам Државната изборна комисија да каже дали процесот за проверка на Избирачкиот список е кредибилен, дали знае како ќе се избришат гласачите кои согласно законот не треба да бидат на избирачкиот список, да го соопшти патоказот и ...

Најмногу спорни гласачи се проверуваат во Чаир, Бутел и Шуто Оризари

Нова ТВ - 29.03.2016

Најголем број спорни гласачи од Избирачкиот список, 17.000 анкетарите на ДИК ќе бидат проверувани во општините Чаир, Бутел и Шуто Оризари. Повеќе од 11.000 спорни гласачи има во Куманово и Липковскиот регион, речиси 7.000 во Центар и Аеродром, во ...

Спорните гласачи ќе бидат објавени на веб страната на ДИК

Макфакс - 29.03.2016

Имињата на спорните гласачи од избирачкиот список, кои се предмет на теренска проверка, ќе бидат објавени на веб страната на ДИК. Имено, на седницата на ДИК, одржана во понеделникот, за предлогот поднесен од Бедредеин Ибраими член на ДИК од ДПА, за ...

ДИК го објави списокот: Ова се имињата на луѓето кои теренски ќе се проверуваат

Press24 - 29.03.2016

Државната изборна комисија го објави списокот со лица кои имаат неконзистентни записи и кои подлежат на теренска проверка. Од првичниот увид, меѓу оние 90.000 граѓани најголем дел се етнички Албанци.

Чаир води со 17.041 спорен гласач, близу 7.000 теренски се проверуваат во Центар и Аеродром

МКД - 29.03.2016

Најмногу спорни гласачи во избирачкиот список има во Чаир - 17.041, кои деновиве теренски се проверуваат од анкетарите од ДИК. Во записот за општина Чаир се водат податоци и за Бутел и Шуто Оризари.

Податоците за гласачите што се проверуваат уште не се објавени на интернет

+инфо - 29.03.2016

Имињата и презимињата на гласачите што теренски се проверуваат, како и нивните адреси на живеење ќе се објават на интернет страницата на Државната изборна комисија (ДИК) кога ќе заврши техничката процедура, вели советникот во ДИК Адмир Шабани, без ...

Најмногу теренски проверки во Чаир - најголем дел од „спорните“ глачаси се Албанци

Press24 - 29.03.2016

Анкетарите на ДИК најмногу работа ќе имаат во скопски Чаир. Таму над 17.000 граѓани ќе подлежат на теренска проверка, покажува списокот кој Државната изборна комисија го објави денеска. Најголем дел од луѓето кои ќе треба теренски да се проверат се ...

ДИК го објави списокот со имињата на спорните гласачи

Нова ТВ - 29.03.2016

Државната изборна комисија денеска на веб страницата го објави списокот со спорните гласачи во Избирачкиот список. Според одлуката, анкетарите кои од вчера се терен, ќе проверуваат 89.338 гласачи за кои постојат т.н.

Проверете дали ве има на списокот за теренска проверка што го објави ДИК

+инфо - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) пред малку на официјалната интернет страница го објави списокот на гласачи кои се проверуваат теренски по име презиме и адреса на живеење. ДИК вчера со пет гласа за и четири против, реши овие информации да бидат ...

ДИК го објави списокот на неконзистентни записи во избирачкиот список

МРТ - 29.03.2016

Од првичниот увид, од близу 90 илјади граѓани, најголем дел се етнички албанци... Државната изборна комисија на својата веб- страница го објави списокот со лицата кои имаат неконзистентни записи и подлежат на теренска проверка.

ДИК: Теренската проверка треба да заврши до 3 април

Макфакс - 29.03.2016

Теренската проверка на податоците на 89.338 гласачи за кои постојат несоодветни записи во избирачкиот список и другите дата бази од државните институции се врши со 488 анкетари во 80 општини во земјава.

ДИК објави список со имиња на спорните гласачи

А1 On - 29.03.2016

Државната изборна комисија, на својата интернет страница , го објави списокот со име и презиме на сите 89. 338 гласачи кои се предмет на теренска проверка. Одлуката вчера ја донесе мнозинството членови во комисијата, според кои ќе се зголеми ...

Списокот со спорни гласачи ДИК го објави на интернет

Правдико - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска го објави списокот на гласачи кои се проверуваат теренски по име презиме и адреса на живеење. Списокот е достапен на официјалната интернет страница.

Спорните гласачи ќе бидат објавени на веб страната на ДИК

Кајгана - 29.03.2016

Имињата на спорните гласачи од избирачкиот список, кои се предмет на теренска проверка, ќе бидат објавени на веб страната на ДИК. На вчерашната седница на ДИК, за предлогот поднесен од Бедредеин Ибраими член на ДИК од ДПА, за објавување на имињата ...

Падна сајтот на ДИК поради голема навалица на граѓаните

+инфо - 29.03.2016

Откако се објави веста дека Државната изборна комисија (ДИК) го објавила на интернет списокот на гласачи кои ќе се проверуваат теренски, граѓаните навалија да проверат дали да ги очекуваат пред своите врати анкетарите.

Падна сајтот на ДИК откако беше објавен списокот со спорни записи

МКД - 29.03.2016

Веднаш откако Државната изборна комисија го објави списокот со спорни записи (име, презиме и адреса на гласач), сајтот на Комисијата е надвор од функција. Ова се случуваше периодично и кога првично беше објавен електронскиот избирачки список, кога ...

ДИК го објави списокот на неконзистетни записи кои теренски се проверуваат

Репортер - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб-страница го објави списокот на неконзистентни записи – Предмет на теренски проверки. Списокот содржи име, презиме и адреса. Според Љупка Гугучевска, советник во ДИК на списокот има 100.436 ...

ДИК го објави списокот на неконзистетни записи кои теренски се проверуваат

А1 On - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб-страница го објави списокот на неконзистентни записи – Предмет на теренски проверки. Списокот содржи име, презиме и адреса. Според Љупка Гугучевска, советник во ДИК на списокот има 100.436 ...

ДИК објави список со имиња на спорните гласачи

Репортер - 29.03.2016

Државната изборна комисија, на својата интернет страница , го објави списокот со име и презиме на сите 89. 338 гласачи кои се предмет на теренска проверка. Одлуката вчера ја донесе мнозинството членови во комисијата, според кои ќе се зголеми ...

СДСМ го повика ДИК да каже како ќе се избришат гласачите

Макфакс - 29.03.2016

Рачно треба да се проверуваат податоци за 75.000 граѓани во МВР, а за 71.000 во министерството за правда, и тоа да заврши за два дена, па од опозициската СДСМ прашуваат, дали ќе може тоа да се постигне и има ли ДИК методологија како потоа да ги ...

ДИК ги етикетира гласачите и создава привидна транспарентност

+инфо - 29.03.2016

Дирекцијата за заштита на лични податоци засега не дава одговор на прашањето дали со тоа што на интернет страницата се објавува списокот на гласачи што теренски ќе се проверат всушност се нарушува нивната приватност.

ДИК го објави списокот на записи кои теренски се проверуваат

МРТ - 29.03.2016

Државната изборна комисија го објави списокот со неконзистентните записи. На него се наоѓаат имињата на 89.384 граѓани, кои подлежат на теренска проверка. Има голем интерес за увид во списокот.

Овде можете да го погледнете списокот со спорни гласачи кои ДИК теренски ги проверува

Репортер - 29.03.2016

Државната изборна комисија денеска на веб страницата го објави списокот со спорните гласачи во Избирачкиот список. Списокот можете да го погледнете и да го спуштите на следниот линк . Според одлуката, анкетарите кои од вчера се терен, ќе проверуваат ...

ДИК: Теренската проверка треба да заврши до 3 април

Кајгана - 29.03.2016

Теренската проверка на податоците на 89.338 гласачи, за кои постојат несоодветни записи во избирачкиот список и другите дата бази од државните институции, се врши со 488 анкетари во 80 општини во земјава.

ДИК го објави списокот на луѓе кои теренски се проверуваат

Р.С.Европа - 29.03.2016

Државната изборна комисија на својата веб-страница го објави списокот на неконзистентни записи - Предмет на теренски проверки. содржи име, презиме и адреса. Според Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на списокот има над 100 илјади неконзистентни ...

СДСМ: ДИК да го соопшти патоказот и роковникот за прочистување на Избирачкиот список

Репортер - 29.03.2016

„Со консензус ДИК констатираше дека има над 330.000 сомнителни гласачи. Тоа е најсериозна потврда дека последните неколку изборни циклуси во Македонија се нелегитимни. Од овие 330.000 сомнителни гласачи, 124.000 не се проверуваат воопшто.

СДСМ: ДИК да го соопшти патоказот и роковникот за прочистување на Избирачкиот список

А1 On - 29.03.2016

„Со консензус ДИК констатираше дека има над 330.000 сомнителни гласачи. Тоа е најсериозна потврда дека последните неколку изборни циклуси во Македонија се нелегитимни. Од овие 330.000 сомнителни гласачи, 124.000 не се проверуваат воопшто.

Манчевски: ДИК да каже дали процесот на проверка е кредибилен (ВИДЕО)

+инфо - 29.03.2016

Јавно ја повикувам Државната изборна комисија да каже дали процесот за проверка на Избирачкиот список е кредибилен, дали знае како ќе се избришат гласачите кои согласно законот не треба да бидат на избирачкиот список, да го соопшти патоказот и ...

Граѓаните навалија: Падна сајтот на ДИК

Канал 77 - 29.03.2016

Веб страницата на Државната изборна комисија „падна“ и веќе еден час не може да се отвори, откако граѓаните навалија да проверат дали „на гости“ ќе им дојдат анкетарите. Ова следи откако ДИК на интернет го објави списокот на гласачи кои ќе се ...

ДИК да го соопшти патоказот и роковникот за прочистување на Избирачкиот список

Локално - 29.03.2016

Со консензус ДИК констатираше дека има над 330.000 сомнителни гласачи. Тоа е најсериозна потврда дека последните неколку изборни циклуси во Македонија се нелегитимни. Од овие 330.000 сомнителни гласачи, 124.000 не се проверуваат воопшто.

Теренската проверка тече нормално, ќе заврши на 3 април

Фактор - 29.03.2016

Првиот ден од теренската проверка на спорни гласачи помина без проблеми и се очекува проверката Државната изборна комисија да ја заврши до 3 април. Дополнително се ангажирани нови 114 анкетари, со што вкупно 488 анкетари ќе го завршат процесот на ...

СДСМ бара ДИК да каже дали до 5 јуни е можно да има веродостоен избирачки список

Фактор - 29.03.2016

Од опозициската СДСМ денеска ја повикаа Државната изборна комисија да одговори дали до изборите закажани за 5 јуни е можно да има веродостоен избирачки список, повикувајќи се на сомнителните гласачи и нивна проверка.

Проверете дали ве има на списокот за теренска проверка што го објави ДИК

МК News - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) пред малку на официјалната интернет страница го објави списокот на гласачи кои се проверуваат теренски по име презиме и адреса на живеење. ДИК вчера со пет гласа за и четири против, реши овие информации да бидат ...

ДИК го објави списокот на неконзистетни записи кои теренски се проверуваат

Денешен - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб-страница го објави списокот на неконзистентни записи – Предмет на теренски проверки. Списокот содржи име, презиме и адреса. Според Љупка Гугучевска, советник во ДИК на списокот има 100.436 ...

Теренската проверка ќе заврши до 3 април

еМагазин - 29.03.2016

Теренската проверка на податоците на 89.338 гласачи за кои постојат „неконзистентни записи“ во избирачкиот список и другите дата бази од државните институции се врши со 488 анкетари во 80 општини во земјава.

ДИК: Теренската проверка треба да заврши до 3 април

Точка - 29.03.2016

Теренската проверка на податоците на 89.338 гласачи за кои постојат несоодветни записи во избирачкиот список и другите дата бази од државните институции се врши со 488 анкетари во 80 општини во земјава.

СДСМ го повика ДИК да каже како ќе се избришат гласачите

Точка - 29.03.2016

Рачно треба да се проверуваат податоци за 75.000 граѓани во МВР, а за 71.000 во министерството за правда, и тоа да заврши за два дена, па од опозициската СДСМ прашуваат, дали ќе може тоа да се постигне и има ли ДИК методологија како потоа да ги ...

Спорните гласачи ќе бидат објавени на веб страната на ДИК

Точка - 29.03.2016

Имињата на спорните гласачи од избирачкиот список, кои се предмет на теренска проверка, ќе бидат објавени на веб страната на ДИК. Имено, на седницата на ДИК, одржана во понеделникот, за предлогот поднесен од Бедредеин Ибраими член на ДИК од ДПА, за ...

Погледнете го списокот со спорни гласачи кои ДИК теренски ги проверува

Локално - 29.03.2016

Државната изборна комисија денеска на веб страницата го објави списокот со спорните гласачи во Избирачкиот список. Списокот можете да го погледнете и да го спуштите на следниот линк . Според одлуката, анкетарите кои од вчера се терен, ќе проверуваат ...

Во кои општини има највеќе спорни гласачи?

Фактор - 29.03.2016

Нешто повеќе од 17.000 сомнителни гласачи ќе бидат проверувани во општините Чаир, Бутел и Шуто Оризари. Над 11.000 спорни гласачи има во општините Куманово и Липково, а речиси 7.000 во Центар и Аеродром, во Карпош и Тетово над 6.000, а скоро 4.000 ...

ДИК: Теренската проверка треба да заврши до 3 април

Вечер Прес - 29.03.2016

Првиот ден од теренската проверка помина без посериозни проблеми и се очекува дека проверката ќе заврши до 3 април, информираат од Државната изборна комисија Теренската проверка на податоците на 89.338 гласачи за кои постојат несоодветни записи во ...

Теренската проверка тече нормално, ќе заврши до 3 -ти април

Канал 77 - 29.03.2016

Без проблеми помина првиот ден од теренската проверка на спорните гласачи, а според Државната изборна комисија, прверката би требало да заврши до 3 –ти следниот месец. Дополнително се ангажирани нови 114 анкетари, со што вкупно 488 анкетари ќе го ...

Теренската проверка тече нормално, ќе заврши на 3 април

Тера - 29.03.2016

Првиот ден од теренската проверка на спорни гласачи помина без проблеми и се очекува проверката Државната изборна комисија да ја заврши до 3 април. Дополнително се ангажирани нови 114 анкетари, со што вкупно 488 анкетари ќе го завршат процесот на ...

ДИК јавно ги обелодени имињата на сомнителните гласачи

Кумановски м. - 29.03.2016

Спорните и сомнителни гласачи од Избирачкиот список кои се предмет на теренска проверка по вкрстената анализа, јавно се објавени на веб страната на Државната изборна комисија, а можете да ги погледнете и на следниот линк .

(ВИДЕО) Манчевски: ДИК да соопшти дали до 5-ти јуни е можно да имаме веродостоен избирачки список

Либертас - 29.03.2016

Соопштение на СДСМ: Со консензус ДИК констатираше дека има над 330.000 сомнителни гласачи. Тоа е најсериозна потврда дека последните неколку изборни циклуси во Македонија се нелегитимни. Од овие 330.000 сомнителни гласачи, 124.000 не се проверуваат ...

80 анкетари ќе проверуваат 11.676 сомнителни гласачи

Kumanovo News - 29.03.2016

Околу 80 анкетари ќе ги проверуваат сомнителните гласачи во Куманово, Липково и Старо Нагоричане. Тие имаат обврска да проверат 11.676 спорни записи. Во текот на вчерашниот ден анкетарите го подигаа матерјалот, а денеска се излезени на терен.

Проверете дали сте меѓу спорните гласачи

Фактор - 29.03.2016

Список со имиња и презимиња на сите 89.000 спорни гласачи објави Државната изборна комисија. На овој начин спорните гласачи ќе можат однапред да знаат кога анкетарите ќе дојдат да ги проверат.

Овде можете да го погледнете списокот со спорни гласачи кои ДИК теренски ги проверува

Либертас - 29.03.2016

Државната изборна комисија денеска на веб страницата го објави списокот со спорните гласачи во Избирачкиот список. Списокот можете да го погледнете и да го спуштите на следниот линк . Според одлуката, анкетарите кои од вчера се терен, ќе проверуваат ...

Списокот со спорни гласачи ДИК го објави на интернет

Локално - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска го објави списокот на гласачи кои се проверуваат теренски по име презиме и адреса на живеење. Списокот е достапен на официјалната интернет страница.

Проверете дали Ве има на списокот за теренска проверка од ДИК

еМагазин - 29.03.2016

Државната изборна комисија на својата официјална интернет страница го објави списокот на гласачи кои ќе се проверуваат теренски по име, презиме и адреса на живеење. Теренски ќе се проверуваат 89.338 гласачи, за кои постојат „неконзистентни записи“ ...

ДИК: Теренската проверка почна- што и колку ќе проверат ?

Локално - 29.03.2016

Технички почна теренската проверка на ДИК. Проверка на податоците на 89.338 гласачи за кои постојат „неконзистентни записи“ во избирачкиот список и другите дата бази од државните институции се врши со 488 анкетари во 80 општини во земјава.Изборот е ...

ДИК го објави списокот на неконзистетни записи кои теренски се проверуваат

Идивиди - 29.03.2016

Скопје, 29 март 2016 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) на својата го објави списокот на неконзистентни записи - Предмет на теренски проверки. Списокот содржи име, презиме и адреса. Според Љупка Гугучевска, советник во ДИК на списокот има ...

ДИК го објави списокот на неконзистетни записи кои теренски се проверуваат

Lider - 29.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб-страница го објави списокот на неконзистентни записи – Предмет на теренски проверки. Списокот содржи име, презиме и адреса. Според Љупка Гугучевска, советник во ДИК на списокот има 100.436 ...

ДИК: Најспорна општина Чаир

24 Вести - 28.03.2016

17 000 записи со податоци за спорни гласачи ,треба да проверат анкетарите на ДИК само на територија на општина Чаир, Бутел и Шуто Оризари. Повеќе од 11.000 во Куманово и Липковскиот регион, а околу 6000 записи има за проверка во Центар и Аеродром, ...

Ќе се објават гласачите кои теренски ќе се проверуваат

Телма - 28.03.2016

ДИК ќе ги објави имињата и адресите на граѓаните чии податоци се предмет на теренска проверка. Ваква одлука изгласаа петмина членови на Комисијата, кои веќе поседуваат цедеа со овие податоци и сметаат дека тоа право им го дава Изборниот законик.

ДИК ја започна теренската проверка, 17 000 спорни гласачи во Општина Чаир

ТВ21 - 28.03.2016

„Ние сме од државната изборна комисија. Вршиме теренска проверка на податоци и дојдени сме кај Вас, да провериме дали овие лица живеат на оваа адреса. “ – (анкетар на ДИК) Започна теренска проверка на спорните гласачи.

488 анкетари на ДИК ја почнаа теренската проверка

Вест - 28.03.2016

Анкетари на ДИК ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се излезени ...

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка

Телма - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Вест - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб - страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Канал5 - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб - страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

ДИК ќе ги објави имињата на лицата кои теренски ќе се проверуваат

Утрински - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб - страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

ДИК стартува со теренската проверка

24 Вести - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја почне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира претседателот на ДИК Александар Чичаковски, веќе се доставени до ...

ДИК стартува со теренската проверка

Алсат-М - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

ДИК стартува со теренската проверка

Утрински - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

ДИК стартува со теренската проверка

Телма - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

Седница на ДИК за текот на теренската проверка

24 Вести - 28.03.2016

Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан Извештајот за прогресот во спроведувањето на теренските проверки на Избирачкиот список. На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за ...

Седница на ДИК за текот на теренската проверка

ТВ21 - 28.03.2016

Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан Извештајот за прогресот во спроведувањето на теренските проверки на Избирачкиот список. На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за ...

Седница на ДИК за текот на теренската проверка

Канал5 - 28.03.2016

Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан Извештајот за прогресот во спроведувањето на теренските проверки на Избирачкиот список. На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за ...

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка

Утрински - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка

Алсат-М - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

Распуштањето наближува, изборните обврски тапкаат

Утрински - 28.03.2016

Александра М. Митевска Почетокот на теренската проверка на повеќе од 89 илјади неконзистентни гласачи е поместен за денеска, што значи дека на повеќето стотици анкетари што ги ангажираше Државната изборна комисија им остануваат седум дена за да ја ...

ДИK денеска ја почнува теренската проверка

Дневник - 28.03.2016

Материјалите за анкетирање на спорните гласачи се доставени до подрачните одделенија на Државната изборна комисија, а од утре почнува теренската проверка, информира вчера претседателот на ДИK, Александар Чичаковски, пред подрачната канцеларија во ...

ДИК стартува со теренската проверка

Канал5 - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

Трка со рокови: Собранието пред распуштање, а ДИК допрва на терен

Deutsche Welle - 28.03.2016

Доцнењето со прочистувањето на Избирачкиот список беше една од причините за одложување на изборите на 24-ти април. Аналитичари и дипломати предупредуваат на можна реприза на ваквата состојба. Изборните рокови притискаат, тензиите растат.

Започна теренската проверка на спорните гласачи од Избирачкиот список

Фокус - 28.03.2016

Се проверуваат 100.436 сомнителни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Македонија Денеска започна теренската проверка на спорните гласачи од Избирачкиот список. Анкетари на ДИК проверуваат 100.436 сомнителни записи распоредени ...

ДИК започна со теренската проверка на избирачкиот список

Канал5 - 28.03.2016

Во скопската општина Чаир анкетарите ќе имаа најмногу работа. На терен треба да проверат 17.041 спорни записи . На второ место по спорни записи се наоѓа Кумановско Липковскиот регион. Во списокот на сомнителните за овој регион се 11. 676 запишани.

Анкетирањето почна - СДСМ во ДИК обвини - се минира теренската проверка

Утрински - 28.03.2016

Анкетирањето кое треба да опфати повеќе од 89.000 избирачи почна денеска, а опозицијата не се согласува да бидат објавени јавно имињата на гласачите што ќе бидат проверувани Се минира теренската проверка, обвини денеска Игор Милев, член на ДИК, ...

Седница на ДИК за текот на теренската проверка

А1 On - 28.03.2016

Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан Извештајот за прогресот во спроведувањето на теренските проверки на Избирачкиот список. На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за ...

ДИК дополнително ангажира уште 114 анкетари

+инфо - 28.03.2016

Државната изборна комисија информира дека го зголемува бројот на анкетари кои ги прават теренските проверки на спорните гласачи од 376 на 488, а ако има потреба ќе се ангажираа и дополнително нови.

ДЕБАТИ ВО ДИК: Комисијата се токми јавно да ги објави „спорните“ гласачи

Телеграф - 28.03.2016

По неколку одложувања, Државната изборна комисија денеска ја започна теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Теренската проверка ќе ја сефтосаат жителите на Аеродром и на Центар Денеска на јавна седница Државната изборна ...

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка

А1 On - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

Започна теренската проверка на спорните гласачи од Избирачкиот список

Нова ТВ - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 сомнителни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Оваа операција ДИК ја спроведува со 488 анкетари и доколку е ...

ДИК: Ќе се одржи седница за текот на теренската проверка

Телеграф - 28.03.2016

На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за можноста за објавување на неконзистентните записи од вкрстените проверки на интернет Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан ...

Теренска проверка на спорните гласачи

Р.С.Европа - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска започна со теренска проверка на над 89 илјади спорни гласачи во Избирачкиот список. Теренската проверка ја вршат анкетари на ДИК за кои беше спроведена обука.

25 анкетари во Охрид и Дебрца ќе вршат теренска проверка на податоците од избирачкиот список

OhridNews - 28.03.2016

Од подрачното одделение на Државната изборна комисија информираат дека привршиле подготовките за теренската проверка за ажурирање на избирачкиот список, која стартува денес. За потребите на општините Охрид и Дебрца ангажирани се 25 анкетари, на кои ...

Резил во ДИК: Не ги украдовме цедињата, само си ги зедовме!

+инфо - 28.03.2016

Во жестока расправа се претвори дискусијата на денешната седница на Државната изборна комисија, за прашањето за тоа дали гласачите што како спорни ги исфрли вкрстената анализа треба да бидат објавени на интернет страницата на ДИК.

ДИК стартува со теренската проверка

А1 On - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

Започна теренската проверка на над 89.000 спорни гласачи од избирачкиот список

МКД - 28.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска конечно започна со теренска проверка на над 89.000 спорни гласачи во избирачкиот список. Како што беше најавено, теренската проверка ја вршат 374 анкетари за кои беше спроведена обука.

Седница на ДИК за текот на теренската проверка

Сител - 28.03.2016

Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан Извештајот за прогресот во спроведувањето на теренските проверки на Избирачкиот список. На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за ...

ДИК стартува со теренската проверка

МРТ - 28.03.2016

Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени до подрачните одделенија на Комисијата. Теренската проверка ќе ја вршат анкетари на ДИК за кои беше спроведена обука.

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

А1 On - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб – страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

Спорните гласачи ќе бидат објавени на интернет-страницата на ДИК

+инфо - 28.03.2016

Со четири гласа „против“ и пет „за“, Државната изборна комисија реши имињата, презимињата и адресите на оние 89.393 гласачи што ќе се проверуваат теренски, да бидат објавени на официјалната интернет-страница на ДИК.

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Р.С.Европа - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб-страната на Државната изборна комисија. Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

Стартува теренската проверка на ДИК

Нетпрес - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски, вчера информира дека материјалите за анкетирање на гласачите веќе се доставени до ...

ДИК: Неконзистентните записи од теренската проверка ќе се објават на веб-страната на Комисијата

Алфа - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска започна со теренска проверка на над 89 илјади спорни гласачи во избирачкиот список. Теренската проверка ја вршат анкетари на ДИК за кои беше спроведена обука. Во моментов тече седницата.

ДИК стартува со теренската проверка

Алфа - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список.

ДИК ќе ги објави имињата на граѓаните кои теренски ќе бидат проверени

Капитал - 28.03.2016

ДИК ќе ги објави имињата и адресите на граѓаните чии податоци се предмет на теренска проверка. Ваква одлука изгласаа петмина членови на Комисијата, додека четворица од нив се против. Предлогот, имињата на над 87 илјади лица да бидат објавени беше на ...

ДИК ќе објави каде се врши теренската проверка

МКД - 28.03.2016

Бедредин Ибраими од ДПА, член на Државната изборна комисија предложи да бидат објавени имињата на 87.362 лица каде ќе биде извршена теренската проверка на избирачкиот список, а овој предлог беше подржан од членовите на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ Субхи ...

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка

Репортер - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

ДИК стартува со теренската проверка

Репортер - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка на избирачкиот список

Press24 - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

ДИК стартува со теренската проверка

Курир - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

ДИК стартува со теренската проверка

Сител - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка

Сител - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

Чаир, Куманово и Тетово со најмногу теренски проверки на Избирачкиот список

+инфо - 28.03.2016

Повеќе од 17.000 записи со податоци за спорни гласачи треба да проверат анкетарите на ДИК само на територија на општина Чаир, Бутел и Шуто Оризари. Повеќе од 11.000 во Куманово и Липковскиот регион, а околу 6.000 записи има за проверка во Центар и ...

ДИК: Најспорна општина Чаир со 17.000 спорни гласачи

Репортер - 28.03.2016

17.000 записи со податоци за спорни гласачи, треба да проверат анкетарите на ДИК само на територија на општина Чаир, Бутел и Шуто Оризари. Повеќе од 11.000 во Куманово и Липковскиот регион, а околу 6000 записи има за проверка во Центар и Аеродром, ...

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Курир - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб – страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

ДИК ПРЕСЕЧЕ: Jавно ќе се објават имињата на спорните гласачи од теренската проверка

Телеграф - 28.03.2016

Проверката веќе започна. 488 анкетари ќе посетат 87.362 лица. Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ смета дека само со објавувањето на имињата на овие лица ќе се спречи, како што кажа, „тоа сеење магла“ дека во Македонија има 300.000 фантомски гласачи ...

DW: Трка со рокови – Собранието треба да се распушти на 7 април, а ДИК допрва на терен

Репортер - 28.03.2016

борните рокови притискаат, тензиите растат. За изборите да се одржат на 5 јуни, според законскиот рок, парламентот треба да се распушти на 7-ми април. Дотогаш остануваат само десет дена и незавршени обврски.

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Репортер - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб – страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Нетпрес - 28.03.2016

На денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“ Државната изборна комисија донесе одлука имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска да бидат објавени на веб – страната.

Почнува теренската проверка на Избирачкиот список

Press24 - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

ДИК ќе ги објави имињата на гласачите што теренски ќе се проверуваат

Нова ТВ - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб-страната на Државната изборна комисија. Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

ДИК ја почнува теренската проверка

Р.С.Европа - 28.03.2016

Од денеска, како што најави претседателот на ДИК Александар Чичаковски, почнува теренската проверка на спорните гласачи. Според него, Државната изборна комисија ги прави сите напори за да бидат запазени законските рокови.

Седница на ДИК за текот на теренската проверка

Репортер - 28.03.2016

Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан Извештајот за прогресот во спроведувањето на теренските проверки на Избирачкиот список. На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за ...

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Press24 - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб – страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

Денеска стартува теренската проверка на Избирачкиот список

Капитал - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да почне со теренска проверка на спорните записи во Избирачкиот список, на број 89.383. Претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, вчера информираше дека материјалите за анкетирање на гласачите веќе се ...

ДИК ќе ја започне теренската проверка на Избирачкиот список

Академик - 28.03.2016

Од Комисијата најавија дека теренската проверка би требало да трае од 10 дена до две недели, односно да заврши до 3 април. Материјалите неопходни за спроведување на проверките се испечатени и дистрибуирани до подрачните одделенија и канцеларии на ...

КОНЕЧНО ПОЧНУВА: Анкетарите денеска излегуваат на теренска проверка

Телеграф - 28.03.2016

Бидете дома од 8 и 30 до 19 часот. Доколку не ве најдат ќе ви остават порака кога повторно ќе ви заѕвонат на врата По неколку одложувања, Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во ...

ДИК на терен проверува спорни гласачи

Р.С.Европа - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска започна со теренска проверка на 89.383 спорни гласачи во Избирачкиот список. Од ДИК велат дека анкетарите се веќе на терен и оти добиваат информации од подрачните единици.

Стартува теренската проверка за 89.383 гласачи

МРТ - 28.03.2016

Анкетарите ќе ги посетуваат граѓаните на домашна адреса. Доколку не бидат пронајдени дома, ќе бидат посетени уште еднаш, а доколку и тогаш не бидат анкетирани, на граѓаните ќе им биде доставено известување за да дојдат во подрачното одделение на ...

ДИК со 374 анкетари ја почна теренската проверка на спорните гласачи

Правдико - 28.03.2016

Теренската проверка на 89.383 спорни гласачи, почна денеска, информираат од Државната изборна комисија (ДИК). Од таму велат дека за тоа се задолжени 374 анкетари кои ќе ги посетуваат гласачите на адресите каде се регистрирани и ќе пополнуваат ...

ДИК стартува со теренската проверка

Вечер Прес - 28.03.2016

Доколку не бидат пронајдени дома, анкетарите ќе ги посетат уште еднаш, а доколку и тогаш не бидат најдени, на граѓаните ќе им биде доставено известување Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни ...

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Локално - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб – страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

ДИК ќе ги објави имињата на лицата кои теренски ќе се проверуваат

Пулс24 - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб – страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

ДИК почнува со теренска проверка на сомнителните гласачи

Фактор - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска започнува со теренската проверка на спорните гласачи. Подложни на теренската проверка ќе бидат 89.383 спорни гласачи. Дел од медиумите објавија дека членови на ДИК од ВМРО – ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, без одлука на ...

Стартува теренската проверка на ДИК

Точка - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски, вчера информира дека материјалите за анкетирање на гласачите веќе се доставени до ...

Денеска почнуваат теренските проверки за Избирачкиот список

Канал 77 - 28.03.2016

Денеска, како што најави претседателот на ДИК, Александар Чичаковски почнува теренската проверка на спорните гласачи. Според него, материјалите за анкетирање на спорните гласачи се доставени до подрачните одделенија, а вработените таму, со помош на ...

ДИК денес започнува со теренска проверка на Избирачкиот список

Кумановски м. - 28.03.2016

Државната изборна комисија од денес започнува да го „чешла“ Избирачкиот список на терен со цел проверка на сите спорни гласачи кои се појавија по вкрестените проверки. На теренска проверка подложни ќе бидат 89.383 спорни гласачи, од ДИК велат дека ...

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка на избирачкиот список

Вечер Прес - 28.03.2016

Заедно со анкетарите на терен има и набљудувачи од четирите политички партии кои, како што нагласи Гугучевска, немаат право да влегуваат во комуникација со лицата кои се анкетираат при теренските проверки Анкетари на ДИК денеска ја започнаа ...

Почнува теренската проверка на гласачите

Република - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски, вчера информира дека материјалите за анкетирање на гласачите веќе се доставени до ...

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка

Денешен - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

Ќе се објават гласачите кои теренски ќе се проверуваат

Бриф - 28.03.2016

ДИК ќе ги објави имињата и адресите на граѓаните чии податоци се предмет на теренска проверка. Ваква одлука изгласаа петмина членови на Комисијата, кои веќе поседуваат цедеа со овие податоци и сметаат дека тоа право им го дава Изборниот законик.

Анкетарите на ДИК ја почнаа теренската проверка за 89.383 гласачи

Либертас - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

ДИК ќе ги објави имињата на лицата кои теренски ќе се проверуваат

Вечер Прес - 28.03.2016

Предлогот имињата на 87.362 лица да бидат објавени беше на членот на ДИК од ДПА Бедредин Ибраими, а беше поддржан од неговите колеги предложени од ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева и Сашо Срцев, од ДУИ Субхи Јакупи и од членот од редовите на експертите ...

Плус 114 анкетари за теренска проверка на гласачи

Фактор - 28.03.2016

Уште 114 анкетари ќе се вклучат во теренската проверка на гласачи. Се зголемува бројот на анкетари кои ги прават теренските проверки на спорните гласачи, а ако има потреба ќе се ангажираат и нови, информираат од ДИК.

ДИК ќе ги објави имињата на гласачите што теренски ќе се проверуваат

Либертас - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб-страната на Државната изборна комисија. Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

Трка со рокови – Собранието треба да се распушти на 7 април, а ДИК допрва на терен

Либертас - 28.03.2016

Изборните рокови притискаат, тензиите растат. За изборите да се одржат на 5 јуни, според законскиот рок, парламентот треба да се распушти на 7-ми април. Дотогаш остануваат само десет дена и незавршени обврски.

ДИК стартува со теренската проверка

Денешен - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

ДИК стартуваше со теренска проверка на Избирачкиот список

еМагазин - 28.03.2016

Анкетари на ДИК денеска ја започнаа теренската проверка на Избирачкиот список на 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија. Како што соопшти Љупка Гугучевска, советник во ДИК, на терен се ...

ДИК: Најспорна општина Чаир

Локално - 28.03.2016

17 000 записи со податоци за спорни гласачи ,треба да проверат анкетарите на ДИК само на територија на општина Чаир, Бутел и Шуто Оризари. Повеќе од 11.000 во Куманово и Липковскиот регион, а околу 6000 записи има за проверка во Центар и Аеродром, ...

ДИК почнува со теренска проверка на сомнителните гласачи

Тера - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска започнува со теренската проверка на спорните гласачи. Подложни на теренската проверка ќе бидат 89.383 спорни гласачи. Дел од медиумите објавија дека членови на ДИК од ВМРО – ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, без одлука на ...

Попладнево јавна седница на ДИК за текот на теренската проверка

Либертас - 28.03.2016

Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан Извештајот за прогресот во спроведувањето на теренските проверки на Избирачкиот список. На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за ...

Почна потрагата по ,,фантомските'' гласачи

Вечер Прес - 28.03.2016

488 анкетари од врата на врата ја започнаа теренската проверка на спорните записи. Анкетарите ќе проверат 100.436 неконзистентни записи распоредени на 89.383 граѓани во сите 80 општини во Република Македонија.

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

еМагазин - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб - страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.

Започнува теренската проверка на ДИК

Пулс24 - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

И во Битола започна теренската проверка на избирачкиот список

Тера - 28.03.2016

Започна теренската проверка на избирачкиот список во Битола. Анкетарите од изутрината се на терен и ќе треба да анкетира ат 3849 граѓани. – 3849 граѓани ќе бидат анкетирани. Најмногу има на улиците Караорман, Љубојно каде што е ромското население, ...

Седница на ДИК за текот на теренската проверка

Локално - 28.03.2016

– Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан Извештајот за прогресот во спроведувањето на теренските проверки на Избирачкиот список. На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за ...

ДИК стартува со теренската проверка

Идивиди - 28.03.2016

Скопје, 28 март 2016 (МИА) - Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар ...

Седница на ДИК за текот на теренската проверка

Lider - 28.03.2016

Државната изборна комисија попладнево ќе одржи јавна седница на која треба да биде разгледан Извештајот за прогресот во спроведувањето на теренските проверки на Избирачкиот список. На седницата, како што информираат од ДИК, ќе стане збор и за ...

ДИК стартува со теренската проверка

Lider - 28.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја започне теренската проверка на 89.383 спорни записи во Избирачкиот список. Материјалите за анкетирање на гласачите, како што информира вчера претседателот на ДИК Александар Чилаковски, веќе се доставени ...

ДИК ќе ги објави имињата на лицата што теренски ќе се проверуваат

Lider - 28.03.2016

Имињата на лицата од Избирачкиот список за кои теренската проверка започна денеска ќе бидат објавени на веб – страната на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа одлука ја донесе ДИК на денешната седница со 5 гласа „за“ и 4 „против“.